Vývojový kit ADAFRUIT INDUSTRIES - 16X2 LCD + KEYPAD KIT, RASPBERRY PI

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vývojový kit ADAFRUIT INDUSTRIES - 16X2 LCD + KEYPAD KIT, RASPBERRY PI"

Transkript

1 Vývojový kit ADAFRUIT INDUSTRIES - 16X2 LCD + KEYPAD KIT, RASPBERRY PI Přehled Tento nový panel umožňuje snadné použití LCD o 16x2 znacích. Různé LCD displeje však vyžadují několik digitálních pinů, 6 pro ovládání LCD a poté pravděpodobně další 3 pro ovládání RGB podsvícení, což je celkem 9 pinů. To jsou téměř všechny GPIO na Raspberry Pi! Kvůli tomu jsme chtěli ulehčit práci lidem, kteří chtějí přidat tyto LCD siepleje do svých proejktů, takže jsme vymysleli Pi desku, která vám umožní ovládat LCD o 16x2 znacích, až 3 piny podsvícení a 5 pinů klávesnice za použití pouze dvou I2C pinů na Pi. Nejlepší částí je, že skutečně neztratíte ani tyto dva piny, protože můžete zapojit i2c senzody, RTC a další společně do I2C sběrnice. Jedná se o velmi chytré řešení pro připojení displeje bez všeho možného zapojování. Tato deska je perfektní, když chcete sestavit samostatný projekt s vlastním uživatelským rozhraním. 4 směrová tlačítka a tlačítko výběru vám umožní základní ovládání bez potřeby připojení velkého počítače. Tato sada je navržena pro jakékoliv Raspberry Pi - verzi 1 a 2. Pokud si přejete zapojit také Cobbler nebo Gertboard, zkontrolujte Stackinc Header, zda přes něj můžete zapojit IDC kabel, pokud je deska sestavena s touto částí (http://adafru.it/1112). Zkontrolujte, zda vaše sada má následující části. Občas dochází k chybám, takže vše projděte a v případě potřeby náhradních dílů pište na Nedávno jsme přizpůsobili sadu, aby byla tlačítka na pravé straně a ne na levé. Seznam dílů je proto stejnný, pouze je vše stabilnější, než dříve. 1) Rezistory V sadě jsou celkem tři rezistory. Pro místa označená na DPS jako RED a BLUE jsou rezistory 1/4W 5% 220 ohm (červená, červená, hnědá, zlatá). Pro místa označená jako GREEN na DPS jsou rezistory 1/4W 5% 330 ohm (oranžová, oranžová, hnědá, zlatá). 2) Potenciometr V sadě je jeden 10k trim potenciometr. Tato část patří na místo označené Contrast. 3) Tlačítka V sadě je celkem 5x6mm tlačítkovým přepínačů. Ty jsou použityna místech v DPS označených jako UP, DOWN, LEFT, RIGHT a SELECT. 4) i2c port expander chip V sadě se nachází jeden čip MCP23017 i2c (16 vstup/výstup) port expander. Díky tomu jsme schopni použít pouze 2 R- Pi piny pro provoz celého LCD a tlačítek. Více informací na 5) Male header piny V sadě je jeden proužek 36 male header pinů. Slouží k upevnění LCD k DPS. 6) Deska plošných spojů Jak vidíte na obrázku výše, v sadě je jedna DPS. 7) Raspberry Pi Plate Header V sadě je jeden extra vysoký 26 pin female header pro zapojení do Pi. 8) Tlumič V sadě je jeden gumový tlumič

2 Další LCD chcete umístit do shieldu. LCD není součástí sady automaticky a mnoho lidí už má LCD, které chtějí použít. Také můžete použít 16x2 LCD nebo dokonce OLED, které jsou o stejné velikosti, ale nemají RGB podsvícení nebo vůbec žádné podsvícení. Sestavení Zkontrolujte sadu a potvrďte, že máte všechny díly, které potřebujete. Nedávno jsme sadu upravili, takže tlačítka jsou na pravé straně, namísto na levé. Seznam dílů je tedy stejný, ale sestava je stabilnější, než dříve. Dejte desku plošných spojů do svěráku nebo držáku na desky a zahřejte vaši páječku. Začněte s prvním rezistorem GREEN - který má na sobě oranžový, oranžový, hnědý a zlatý pruh. Tento rezistor funguje jako ovládání podsvícení pro zelený pin podsvícení. Ohněte rezistor do tvaru U a zasuňte jej do DPS do slotu označeného GREEN. Rezistory nemají směr, takže je můžete zapojit jakýmkoliv způsobem. Ohněte "nožky" rezistoru ven, aby seděly naplocho proti DPS a desku otočte. Tímto způsobem rezistor během pájení nevypadne. Pájejte oba vodiče rezistoru. Zahřejte kulatou kroužkovou podložku a vodič současně po dvě až tři sekundy, poté vložte konec pájky do zahřátého bodu, aby se v něm roztavila. Poté dejte pájku a páječku pryč.

3 Jakmile dokončíte pájení, můžete provést čištění tak, že odstřihnete z rezistoru vodiče. Díky tomu nenastane zkrat nebo něco jiného. Použijte diagonální kleště nebo štípačky pro odstřižení drátů přímo nad místem, kde končí pájený bod. Poté umístíte ostatní rezistory. Dva 220 ohm rezistory RED a BLUE - pojmenované takto, protože se jedná o sériové rezistory pro RGB podsvícení na LCD. Tyto rzistory jsou zbarvené červeně, červeně, hnědě a zlatě. Pájejte rezistory stejně, jako ten první.

4 Odstříhněte všechny vodiče Poté umístěte všechna tlačítka. Ta slouží k zasílání signálu do Pi (pokud máte základni menu systém). My máme čtyřsměrnou klávesnici pro směr pro nahoru, dolů, doleva, doprava a tlačítko vpravo nazvané SELECT (výběr). Těchto pět tlačítek by mělo snadno zajistit komunikaci s projektem. Jsou propojena k I2C port expander čipu, takže nevyžadují žádné piny navíc na Pi. Naše knihovna pracuje tak, že zjišťuje, zda jsou stisknuta. Všechna tlačítka jsou stejná a měla by bez problémů zapadnout na místo. Zamáčkněte každé tlačítko, dokud nezapadne na místo a není rovně proti DPS. Nedávno jsme sadu upravili, takže tlačítka jsou na pravé straně, namísto na levé. Seznam dílů je tedy stejný, ale sestava je stabilnější, než dříve. Otočte DPS a zkontrolujte, zda všechny nožky pro tlačítka vyčnívají ven. Pájejte každou nožku a dávejte si pozor, abyste omylem "nezkratovali" dvě nožky tlačítek dohromady. Ty pro směrová tlačítka jsou velmi blízko sebe. Poté umístěte 10K potenciometr (oranžový díl s třemi nožkami) na místo nad tlačítkem RESET. Lze zasadit jen jedním způsobem. Toto je kontrastní potenciometr, kterým nastavíte, jak tmavé budou znaky. Různé displeje se liší, takže provedete nastavení jen jednou, když displej připájíte.

5 V sadě mohou být dva potenciometry - velký modrý pro zapojení LCD do nepájivého kontaktního pole a menší oranžový pro shield sadu. Modrý můžete vyhodit nebo použít jinde, zde použijete popuze oranžový! Nedávno jsme sadu upravili, takže tlačítka jsou na pravé straně, namísto na levé. Seznam dílů je tedy stejný, ale sestava je stabilnější, než dříve. Otočte DPS a pájejte tři nožky potenciometru. Už máte skoro hotovo! Nyní umístěte I2C port expander čip. Zkontrolujte, že má na sobě značení MCP23017-E/SP. Jedná se o 16-pin expander čip, který využívá sběrnici i2c. To znamená, že můžete odesílat příkazy pomocí i2c pinů na Pi a ovládat o 16 více pinů! 5 z těchto pinů jde k tlačítkům, 6 jde na ovládání LCD a 3 jsou použity pro podsvícení (zbývající 2 jsou nevyužité). Oproti tlačítkům nebo rezistorům mají čipy směr a musí být zapojeny správně! Nejprve opatrně ohněte nožky čipu, aby byly paralelně. Poté je zasuňte do sítotisku a skicy tak, aby drážka na konči čipu byla vpravo. Jakmile jste si jistí, že to máte správně, zatlačte čip na místo. Nedávno jsme sadu upravili, takže čip je více vlevo. Je ve stejném směru, pouze posunutý.

6 Otočte DPS a pájejte 28 pinů port expanderu. Nyní připojíme header. Přiložen je standardní "extra dlouhý" header. Nicméně pokud chcete připojit Cobbler nebo GertBoard, atd. k desce, můžete si vybrat nějaký ze stohovacích headerů. Ty jsou velmi dlouhé, takže můžete zapojit nahoru IDC kabel! Než připájíte header, vezměte tlumič a připojte jej tak, aby byl přímo přes ethernetovou zdířku, když je DPS zapojena. Na sadách, u nichž jsou tlačítka nalevo, jej dejte přímo pod místo contrast, jak vidíte na obrázku. Tím zajistíte, že se toto místo nedotkne ethernetové zdířky. Na sadách, u nichž jsou tlačítka napravo, jej dejte naplocho vedle tlačítek (neměl by překrývat žádné nožky tlačítek).

7 Umístěte 2x13 header přímo na vaše Pi a zasuňte plát nahoru. Měl by dokonale zapadnout. Nyní připájíte všech 26 pinů pro plát - tím budete napájet a posílat data mezi dvěma deskami a také poskytovat mechanickou stabilitu. Může se stát, že bude potřeba přidržet plát pomocí pásky, aby byl naplocho vůči Pi. Připájejte jeden pin. Doporučujeme vpravo nahoře. Poté zkontrolujte, zda je plát rovně. Pokud ne, zahřejte jednou rukou bod, zatímco druhou jej budete vyrovnávat, dokud nebude správně. Poté připájejte ostatních 25 pinů. Nakonec umístěte LCD. Odlomte kousek z 18 nebo 16 pin headeru z v sadě obsažené tyčinky. Pokud máte RGB displej, budete potřebovat 18, pro modrobílý 16. Umístěte header to zbývajícího slotu. Dlouhé konce pinů budou směrem nahoru. Pokud máte pouze 16 pinů, nechte dvě místa úplně vpravo prázdná.

8 Nasuňte LCD přes header tak, aby byl zcela ve středu přes čtyři otvory a sítotisk. LCD by mělo "zapadnout" proti všem tlačítkům. Pájejte všechny piny! Otočte opatrně sestavu. Poté připájejte 16 nebo 18 pinů headeru. Hotovo. Jakmile dokončíte pájení, musíte spustit kód z další části.

9 Použití Podsvícení se nezapne, dokud nespustíte kód, takže se nelekejte, pokud se nic nerozsvítí, když zapojíte plát! Pokud máte LCD "pozitivního" stylu, může se stát, že se na prvním řádku objeví pár čtverečků. To je normální. Nastavení vašeho Pi pro I2C Pro více základních informací o nastavení I2C na vašem Pi se budete možná chtít podívat na tento návod Adafruit: (http://adafru.it/ati) Pokud používáte Occidentalis, můžete další krok přeskočit, ale pro uživatele Raspbian zeditujte /etc/modules (sudo nano /etc/modules) a přidejte: i2c-bcm2708 i2c-dev na konec souboru. Poté uložte a restartujte pro aktivaci ovladače I2C hardwaru. Než začnete s I2C na Pi, musíte projít několika rychlými kroky z konzoly. Jen vložte následující příkazy pro přidání podpory SMBus (která zahrnuje I2C) do Pythonu: sudo apt-get install python-smbus sudo apt-get install i2c-tools i2c-tools není striktně vyžadováno, ale jedná se o užitečný balíček, protože jej můžete využívat ke skenování jakýchkoliv I2C nebo SMBus zařízení připojených k vaší desce. Pokud víte, že je něco připojeno, ale neznáte 7-bitovou I2C adresu, tato knihovna má skvělý nástroj pro nalezení toho, co hledáte: sudo i2cdetect -y 0 (pokud používáte verzi 1 Raspberry Pi) sudo i2cdetect -y 1 (pokud používáte verzi 2 Raspberry Pi) Tím prohledáte /dev/i2c-0 nebo /dev/i2c-1 pro všechny adresy a pokud je připojen plán Adafruit LCD, mělo by se to objevit jako 0x20 Jakmile oba tyto balíky byly nainstalovány, máte vše, co potřebujete pro spuštění připojení I2C a SMBus zařízení v Python. Použití ukázkového Python kódu LCD Pi Plate Python kód je k dispozici na Github na https://github.com/adafruit/adafruit-raspberry-pi-python-code (http://adafru.it/aog) Nejjednodušší způsob, jak dostat kód do vašeho Pi je připojit ethernetový kabel a zkopírovat jej pomocí "git", který je nainstalován základě na většině distribucí, Jednoduše spusťte následující příkaz z příslušného umístění (např. "/home/pi"): sudo apt-get install git git clone https://github.com/adafruit/adafruit-raspberry-pi-python-code.git cd Adafruit-Raspberry-Pi-Python-Code cd Adafruit_CharLCDPlate Testování knihovny Jakmile jste stáhli kód do příslušné složky a máte správně připojený LCD plát, můžete začít se základním demo zobrazením, které je spuštěno jednoduše spuštěním souboru knihovny: sudo python Adafruit_CharLCDPlate.py Pokud máte verzi 2 (512MB) Pi nebo okud se nic nezobrazuje, může to být tím, že I2C bus číslo se v Pi hardwaru mění.

10 Zeditujte Adafruit:CharLCD.py pomocí příkazu jako "nano Adafruit_CharLCD.py" a změňte řádek lcd = Adafruit_CharLCD.py(busnum = 0) na lcd = Adafruit_CharLCD.py(busnum = 1) Nastavení kontrastu Plát využívá LCD s externím kontrastním potenciometrem. Když jej použijete poprvé, nastavte potenciometr vpravo dole, dokus neuvidíte test jasně. Pokud nenačtete kód do Pi, mohou se objevit čtverce nebo vůbec nic. Použití kódu knihovny Použití ukázkového kódu Python je vcelku jednoduché! Uvnitř složky Adafruit_CharLCDPlate najdete python skript testlcd.py. Skript dělá několik věcí, hlavně importuje všechny podmoduly. Potřebujete mít Adafruit_I2C.py, Adafruit_MCP230xx.py a Adafruit_CharLCDPlate.py python soubory ve stejné složce, abyste se ujistili, že je kopírujete do finálního cílového místa. Dále spusťte plát pomocí lcd = Adafruit_CharLCDPlate( ) - tím vytvoříte lcd objekt a začnete komunikovat s plátem, abyste nastavili LCD a tlačítka. Po spuštění můžete obsah plátu vymazat pomocí lcd.clear( ) a text psát pomocí lcd.message("sem patří text") - nezapomeňte, že máte pouze 16 znaků na řádek a řádky se automaticky nezalamují. Pro vložení nového řádku použijte speciální znak '\n' jako je ukázáno v příkazu: lcd.message("adafruit RGB LCD\nPlate w/keypad!") Dále můžete nastavit podsvícení pomocí lcd.backlight(lcd.colorname), kde COLORNAME (název barvy) je RED (červená), YELLOW (žlutá), GREEN (zelená), TEAL (modrozelená), BLUE (modrá), VIOLET (fialová) pro RGB LCD nebo pro jednobarevná LCD jen použijte ON a OFF. Nakonec můžete položit plátu dotaz, jaká tlačítka jsou stisknutá, pomocí buttonpressed(lcd.buttonname), kde BUTTONNAME (název tlačítka) je LEFT (doleva), RIGHT (doprava), UP (nahoru), DOWN (dolů) nebo SELECT (výběr). Toto není přerušovací knihovna, takže nemůže při stisku tlačítka provést přerušení. Namísto toho dáte dotaz na tlačítko do smyčky. Hotovo. Pokud chcete tvořit podrobné zprávy, použijte python příkazy pro tvorbu vláken (http://adafru.it/aui) a poté pište vlánka pomocí message( ) GM electronic spol. s r.o.