Březen Červen 2012

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Březen 2011. Červen 2012"

Transkript

1 Březen

2 1 ÚVOD Ahoj naši věrní čtenáři! Stejně jako každý rok se i letos už nemůžeme dočkat PRÁZDNIN. Těm všude předchází vysvědčení a u nás navíc ještě Průmkařiny. Po velkém ohlasu loňského červnového vydání věnujeme i letošní poslední číslo vzpomínce na naše maturanty, a náležitě se tak s nimi rozloučíme. V tištěné podobě najdete malou ochutnávku z půlnočních novin spolu s odkazem na elektronickou podobu Průmkařin, kde už si je můžete vychutnat dokonale, protože se vám otevřou celé. Pochopitelně nepřijdete ani o spoustu informací z našich akcí v tradiční rubrice Co se dělo, po níž bude následovat několik. Jako novinku jsme pro vás připravili literární postřehy Lukáše Šťastného, velmi schopného nováčka, o kterého se naše řada rozrostla. Velkou změnou je předání šéfredaktorského křesla. Jméno Svoboda v něm sice zůstává, ale iniciála R se změnila na F a novým šéfem se stává Romanův mladší bratr Filip ze třídy B3.I. Filip Svoboda naštěstí vcelku ochotně převzal pomyslné žezlo a s ním i spoustu zkušeností a poznatků od svého bráchy. Romanovi Svobodovi tímto ještě jednou moc děkujeme za velice usilovnou práci, se kterou k Průmkařinám vždycky přistupoval a opravdu moc pro náš časopis udělal. Především díky němu se Průmkařiny posunuly technicky, graficky, ale i umělecky mnohem dál. Pod Romanovým vedením jsme se totiž v minulém roce umístili v krajském kole soutěže Školní časopis roku 2011 na druhém místě. A náš úspěch pokračoval i v kole letošním. Školní časopis roku 2012 jsme sice nevyhráli, ale skončili jsme ve velmi silné konkurenci jako třetí a postupujeme do celorepublikového kola! A z toho máme upřímnou radost. Jsme zkrátka dobrý tým, kde (S)svoboda hraje prim. Přejeme všem krásné čtení a doufáme, že se vám toto číslo bude líbit. Redakční rada P. S. Redakce nenese žádnou zodpovědnost za typografické a gramatické chyby ve zveřejněných maturitních novinách!

3 OBSAH Březen 2011 TŘÍDA A4.S Představení třídy A4.S strana Maturitní plakát třídy A4.S Strana Maturitní noviny A4.S... 2 TŘÍDA B4.I Představení třídy B4.I strana Maturitní noviny B4.I Strana Maturitní plakát B4.I strana TŘÍDA C4.S Představení třídy C4.S Strana Maturitní noviny C4.S... TŘÍDA D4.S Představení třídy D4.S Strana CO SE DĚLO?? Stručný přehled... Krajské kolo soutěže Enersol strana Národní kolo soutěže Enersol strana Školní kolo SOČ strana Krajské kolo SOČ strana Václav Švec na matematické soutěži strana Odborný seminář v Rakousku strana Studenti SPŠ na soutěži Junior Achievement strana Exkurze do Kovosvitu strana Beseda s přeživším koncentračního tábora strana Žáci SPŠ a VOŠ Po stopách holocaustu strana Setkání s Alenou Gajdůškovou strana NAŠE ÚSPĚCHY strana ZHODNOCENÍ MATEMATICKÝCH SOUTĚŽÍ strana LITERÁRNÍ OKÉNKO LUKÁŠE ŠŤASTNÉHO Láska je láska strana Why English isn t English? strana ZÁVĚR strana

4 3 V několika bodech vám představujeme jednotlivé maturitní třídy. TŘÍDA A4.S 1) Třídní učitelka: Mgr. Olga Procházková 2) Roky působení: 2008/2012 3) Datum konání maturitního plesu: ) Místo konání maturitního plesu: Discokomplex Jih Družba 5) Téma maturitního plesu: bez stylu Jména studentů třídy A4.S: Josef Balek, David Čadek, Jiří Dáňa, Radek Duda, Petr Hoch, Jakub Houdek, Ondřej Hruška, Martin Janota, Petr Kačírek, Lukáš Konopa, Jan Kotrlík, Jan Kubeš, Vlastimil Labský, Michal Měřička, Ondřej Michal, Martin Němec, Lukáš Novotný, Ondřej Osvald, Tomáš Pikl, Adam Ploc, Karel Šimánko, Jan Šimek, Jan Šprisl, Pavel Štumbauer, Vlastislav Tůma, Jaroslav Vácha, David Vokoun, Michael Všetečka, Jan Buriánek.

5 Březen

6 5

7 Březen

8 7

9 Březen

10 9

11 Březen

12 11

13 Březen

14 13 TŘÍDA B4.I 1) Třídní učitelka: Ing. Lenka Hellová 2) Roky působení: 2008/2012 3) Datum konání maturitního plesu: ) Místo konání maturitního plesu: Společenské centrum Družba 5) Téma maturitního plesu: Filmové Oscary Studenti třídy B4.I: Pavel Anderle, Jan Burda, Miroslav Cuhra, Julie Cuhrová, Lukáš Čapek, Matěj Dubenský, Václav Frček, Kristýna Gondeková, Vlastimil Hanzal, Michal Harbáček, Miroslav Harvalík, Michal Hosnedl, Martin Huťťan, Jakub Jeřábek, Vojtěch Kinkor, Patrik Kovář, Jakub Kříha, Daniel Maňhal, Lucie Mikešová, Martin Motejzík, Jiří Mráz, Radka Novotná, Filip Novotný, Robert Princ, Marek Schmidt, Tomáš Slaba, Radek Sláma, Roman Svoboda, Veronika Šlapáková, Prokop Vaněk, Adam Vlášek, Tomáš Votava, Lucie Nachtigalová.

15 Březen

16 15

17 MATURITNÍ NOVINY B4.I Březen

18 17

19 Březen

20 19

21 Březen

22 21

23 Březen

24 23

25 Březen

26 25

27 Březen

28 27

29 Březen TŘÍDA C4.S 1) Třídní učitelka: Mgr. Lenka Čížková 2) Roky působení: 2008/2012 3) Datum konání maturitního plesu: ) Místo konání maturitního plesu: Společenské centrum Družba 5) Téma maturitního plesu: Útěk z vězení Studenti C4.S: Vít Boška, Petr Čejka, Lukáš Jindra, Jakub Jůzek, Marek Kloud, Jan Koloušek, Vít Krejčí, Petr Lazor, Martin Mužík, Adam Pavlát, Vojtěch Pehel, Milan Pichlík, Martin Procházka, Michal Ryneš, Vojtěch Řehořík, David Sobotka, Filip Trča, Zdeněk Vajshár, Tomáš Vejda, Jan Veselý, Robert Zelenka, Michal Kolář, Jan Pašek, Michal Švehla.

30 29

31 Březen

32 31

33 Březen

34 33

35 Březen TŘÍDA D4.S 1) Třídní učitel: Ing. Vlastimír Dubovský 2) Roky, ve kterých třída působila na škole: 2008/2012 3) Datum konání maturitního plesu: ) Místo konání maturitního plesu: Společenské centrum Družba 5) Téma maturitního plesu: Vesmír, přistání na Měsíci Studenti třídy D4.S: Martin Bláha, Daniel Dubravec, Ladislav Dušejovský, Jan Holba, Jakub Hudeček, Josef Juriga, Vojtěch Klíma, Ondřej Kohout, Jakub Kovanda, Milan Kuda, Michal Lipanský, Václav Pankratz, Adam Řeřábek, Josef Sedlák, Jan Šnelcer, Michal Štrobl, Petr Topinka, Lukáš Turek, Miroslav Vovesný, Dominik Zayml, Jan Novotný.

36 35 Naposled se se k k vám vám Průmkařiny dostaly v v lednu, tudíž tudíž uběhla od od vydání posledního čísla čísla dost dost dlouhá doba. doba. O akcích informujeme v v naší naší tradiční rubrice Co Co se se dělo. dělo. A zde zde přinášíme stručný přehled Třída Třída A2.S A2.S navštívila Okresní soud soud v v Písku Písku Odborné praxe praxe A2.S A2.S B2.I B2.I navštívila zavítala na Okresní Okresní soud soud v Písku v Písku Třídy -Třídy C2.S C2.S a a D2.S D2.S podnikly také také exkurzi na na Okresním soud soudě Třídy Třídy A4.S A4.S a a B3.I B3.I se se vydaly vydaly na do divadelní KD Písek představení na divadelní představení Odborné praxe praxe třídy třídy B2.I B2.I Exkurze třídy třídy C2.S C2.S v v Temelíně Exkurze třídy třídy D2.S D2.S v v Temelíně Třída Třída D3.S D3.S navštívila Památník Karla Karla Čapka Čapka ve ve Strži Strži Odborné praxe praxe C2.S C2.S Školní Školní kolo kolo SOČ SOČ B3.I, B3.I, B2.I B2.I výlet výlet do do Památníku Karla Karla Čapka Čapka a a na na výstavu BODY BODY EXHIBITION- A3.S A3.S výlet výlet do do Památníku Karla Karla Čapka Čapka a a návštěva Národního divadlo divadla Odborné praxe praxe D2.S D2.S Třetí Třetí ročníky absolvovaly školení školení o o CNC CNC strojích v v programu Siemens Krajské kolo kolo SOČ SOČ A3, A3, B3, B3, C3, C3, D3 D3 - Odborná KOVOSVIT exkurze Sezimovo KOVOSVIT ústí (CNC Sezimovo stroje v ústí praxi) (CNC stroje v praxi) Ředitelské volno volno Ředitelské volno volno Třetí Třetí ročníky absolvovaly školení školení o o CNC CNC strojích v v programu Heidenhaim Odborná praxe praxe tříd tříd A3.S, A3.S, B3.I B3.I Odborná praxe praxe tříd tříd C3.S, C3.S, D3.S D3.S Předávání vysvědčení o o absolutoriu B3.I B3.I exkurze Lipno Lipno přehrada Celostátní kolo kolo SOČ SOČ Předávání maturitních vysvědčení Sportovní den den Vysvědčení! VOŠ při předávání vysvědčení o absolutoriu B4.I ve Svaté Trojici

37 Březen 2011 KRAJSKÉ KOLO ENERSOL 36 V tomto školním roce se naše škola již potřetí aktivně zapojila do mezinárodního vzdělávacího projektu ENERSOL EVVO Tento projekt probíhá v České republice již od roku Hlavní myšlenkou projektu je zvýšit zájem mladé generace o obnovitelné zdroje energie (OZE), snížení emisí škodlivin v dopravě a úsporu energií, podporovat jejich vlastní názory na tuto problematiku a zesílit zájem o výuku této oblasti ve školních vzdělávacích programech. Soutěžní klání probíhalo ve dvou ze tří kategorií: hlavní (popis a vlastní zhodnocení používaných technologií řešících hlavní myšlenky projektu), tvůrčí (realizace učebních pomůcek modelů technických zařízení OZE). Neobsazena byla kategorie vedlejší (umělecké ztvárnění problematiky OZE). Vše se uskutečňuje na různých úrovních. Počínaje krajskou soutěží, kdy její správnou organizaci zajišťuje 14 regionálních vzdělávacích center v jednotlivých krajích, a konče mezinárodní přehlídkou za účasti nejúspěšnějších českých, slovenských, slovinských, polských, německých a rakouských studentů. V Jihočeském kraji organizaci zajišťuje Regionální centrum - SPŠ strojní a stavební v Táboře. Letošní ročník Enersolu se konal 23. února 2012 na reprezentativním místě v zasedacím sále krajského zastupitelstva v Českých Budějovicích a osobní záštitu nad soutěží letos poprvé přijal hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola společně s radní pro školství, mládež a tělovýchovu RNDr. Janou Krejsovou, která se také zúčastnila slavnostního vyhlášení výsledků a předávání cen vítězům jednotlivých kategorií a členům reprezentačního družstva Jihočeského kraje. Naše Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Písek byla letos zastoupena celkem dvěma pracemi. První práci s názvem Úspory v inteligentním domě prezentoval žák Roman Svoboda ze třídy B4.I v rámci hlavní kategorie a druhou práci s názvem Natáčení fotovoltaického systému prezentoval žák Adam Pavlát ze třídy C4.S v kategorii tvůrčí. Obsah práce Úspory v inteligentním domě se zabýval možností úspor energií ve stavebních objektech s využitím inteligentní instalace a její spolupráce s OZE. Doplněn byl ukázkou modelu domu s inteligentní instalací, který je ve škole postupně budován s pomocí firmy ABB s.r.o., Elektro-Praga Jablonec. Druhá práce Natáčení fotovoltaického systému řešila teoretickou a z ní vyplývající technickou stránku natáčení fotovoltaického panelu za sluncem. Oba funkční modely byly přítomny při prezentacích. A jak jsme dopadli v soutěžním klání, které hodnotila nezávislá porota složená z odborníků z praxe? Projekt, který zpracoval žák Roman Svoboda, se v hlavní kategorii umístil na 2. místě. Projekt Adama Pavláta se v tvůrčí kategorii umístil na 1. místě. Oba žáci spolu s dalšími čtyřmi nejlepšími projekty hlavní kategorie reprezentovali Jihočeský kraj na celorepublikovém kole, které proběhlo ve dnech 22. a v Pardubicích. A jak se umístili? Čtěte dál!!! Autor: Ing. Miroslav Paul

38 37 NAŠI ŽÁCI NA NÁRODNÍM KOLE ENERSOL Po úspěchu v krajském kole se žáci 4. ročníku Roman Svoboda a Adam Pavlát zúčastnili soutěžní přehlídky Národní konference Enersol 2012, která se konala ve dnech 22. a 23. března v Pardubicích, a měli tak možnost srovnání svých prací v rámci České republiky. Roman Svoboda prezentoval projekt Úspory v inteligentním domě v hlavní kategorii a Adam Pavlát Natáčení FV panelu v kategorii tvůrčí. V závěru Národního kola projektu Enersol byli jmenováni žáci včetně Adama Pavláta do družstva, které reprezentovalo Česko koncem dubna v Hradci Králové v mezinárodním kole projektu. Nás na písecké průmyslovce může těšit, že při třetí účasti v tomto projektu jsme navázali na úspěchy z předchozích dvou let a žák naší školy měl možnost se zúčastnit Mezinárodní konference a srovnávat výsledky své práce s pracemi žáků ze Slovenska, Slovinska, Rakouska, Německa, Polska, a čerpat tak novou inspiraci pro další projekty z oblasti obnovitelných zdrojů energie a úspor energií. Autor: Ing. Miroslav Paul

39 Březen 2011 ŠKOLNÍ KOLO SOČ 38 Začátkem dubna proběhl na Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole v Písku 34. ročník tradiční soutěže SOČ - Středoškolské odborné činnosti. Žáci a učitelé měli možnost vidět 9 prací v soutěžní části a 16 prací v doprovodném programu a byly zastoupeny obory Fyzika, Strojírenství, Elektrotechnika a Informatika. V oboru Fyzika zvítězil Adam Pavlát ze třídy C4.S s prací Natáčení fotovoltaického systému, v oboru Strojírenství byl nejúspěšnější Vlastimil Tůma ze třídy A4.S s prací Porovnání využití CAD/CAM systému s výstupem HEIDENHAIN. V nejvíce zastoupeném oboru Elektrotechnika zvítězil Jiří Voříšek, třída A2.S, s výrobkem Modelové kolejiště ovládané přes DCC a PC. V posledním oboru Informatika zvítězil Roman Svoboda ze třídy B4.I díky svému projektu Vybudování školních stránek pomocí systému MediaWiki. Všichni jmenovaní postoupili do krajského kola. Autor: Filip Fridrich, C2.S

40 39 NAŠI ŽÁCI V KRAJSKÉM KOLE SOČ Koncem dubna letošního roku se uskutečnilo v DDM České Budějovice krajské kolo Středoškolské odborné činnosti. SOČ je soutěž talentovaných středoškoláků v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech. Nejúspěšnější řešitelé jsou často vybíráni k účasti na obdobných mezinárodních soutěžích. Cílem této soutěže je vést talentované žáky k samostatnému a tvořivému přístupu při řešení odborných problémů. Soutěž probíhá zpravidla ve třech kolech a uskutečňuje se formou soutěžních přehlídek nejlepších individuálních nebo kolektivních prací, které žáci osobně obhajují před porotou. Letošního krajského kola se zúčastnilo mnoho žáků z různých středních škol, ale jen někteří mohli vyhrát. Nejúspěšnějším soutěžícím z naší Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek byl Adam Pavlát ze třídy C4.S, který obsadil 1. místo v oboru fyzika s prací Natáčení fotovoltaického systému. Autor: David Langmajer, B3.I

41 Březen VÁCLAV ŠVEC NA MATEMATICKÉ SOUTĚŽI Začátkem března se konalo na Zadově setkání řešitelů krajského kola matematické olympiády. Dopoledne i odpoledne probíhaly přednášky učitelů vysokých a středních škol a probírala se témata jako např. diferenciální a integrální počet, nerovnosti, trisekce úhlu a mnoho dalších matematických problémů a úloh. U každé přednášky nechyběla názorná ukázka použití v praxi. Kdo nepochopil přednášku, nebo měl nějaký dotaz, mohl pak ještě diskutovat na dané téma s přednášejícím. Součástí setkání byl sportovní odpočinek, a proto se každý těšil na lyžování, snowboarding nebo běžky. Každý si mohl vybrat podle toho, co ho baví nejvíce. Středeční dopoledne bylo dokonce věnováno sportu i celé. A protože se letos počasí povedlo, byly podmínky pro zimní sporty téměř ideální. Autor: Václav Švec, B2.I WELS Roman Svoboda a Adam Pavlát, žáci 4. ročníku Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek, kteří obsadili přední místa v letošním ročníku projektu Enersol 2012, se společně s dalšími účastníky a svými pedagogy vydali počátkem března na odborný seminář v rakouském Welsu, v rámci kterého navštívili Veletrh úspor energií. Celou akci organizovalo krajské středisko projektu Enersol a proběhlo pod patronátem Občanského sdružení Energy Centre České Budějovice, které zajistilo účast odborného lektora k prohlídce výstaviště. Téměř 900 vystavovatelů z 15 zemí předvádělo své výrobky a poskytované služby na téměř m2. Veletrh byl doplněn odbornými přednáškami z oblasti udržitelné výroby a využití energie v rámci konference: World Sustainable Energy Days. Autor: Ing. Miroslav Paul

42 41 PRŮMYSLOVÁCI NA JUNIOR ACHIEVEMENT Již počtvrté se konala na Vysoké škole ekonomické v Praze soutěž Nový svět spolupráce 2012, kterou pořádá pro středoškoláky v České republice organizace Junior Achievement ve spolupráci s významnými společnostmi jako např. IBM, APPLE, Bizl T. Hlavní manažeři těchto podniků usedli nejen v porotě, ale společně s organizací Junior Achievement vymysleli i ústřední téma letošního ročníku, které znělo: Social business - vhodné využití sociálních sítí v podnicích, které pak vede k většímu zisku firmy či zjištění aktuálních potřeb zákazníků apod. Na VŠE se celkem setkalo 120 studentů středních škol z celé ČR. Mezi nimi jsme byli i my, tým Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek, ve složení: Roman Svoboda - B4.I, Filip Svoboda B3.I, Tomáš Čapek - B2.I, Daniel Svitič - B2.I a Kryštof Hilar - B2.I. Pozitivním impulzem nového dne bylo, že jsme se nakonec úspěšně dopravili do Rajské budovy VŠE. Původně jsme jeli do Prahy s představou, že budeme soutěžit ve svých školních týmech a budeme tak reprezentovat naši školu. Organizátoři nás ale zanedlouho vyvedli z omylu. Naprosto nečekaně jsme byli rozlosováni do nových týmů. Šok! Museli jsme se rychle seznámit s novými lidmi, které jsem v životě neviděl. Ke každému týmu byl přiřazen vysokoškolský mentor. Zanedlouho se bariéry prolomily a všechny týmy mohly začít tvořit svůj projekt na zadané téma Social business. Celkem čtyři hodiny jsme měli na to, abychom se vzájemně poznali, abychom se v týmu dohodli na tom, co vlastně budeme tvořit. Po vzájemné domluvě jsme vytvořili projektový záměr a PowerPointovou prezentaci a nakonec svůj projekt obhájili před porotou. Řešení byla různá. Od systémů pro řízení firem až po různé vizionářské plány, jak zlepšit zdravotnictví. Řešení mého týmu č. 8 se jmenovalo Brains.eu a bylo zaměřené na sdílení výukových materiálů pro vzdělávací instituce a širokou veřejnost. Nápad vskutku výtečný se po prezentacích ostatních ukázal i jako vítězný a několik z porotců nám sdělilo, že se těší na realizaci našeho projektu. Po převzetí diplomu mě čekal pohovor v anglickém jazyce. Následně pak porotci vybrali z 15 oceněných 2 soutěžící, kteří měli možnost soutěžit v Bruselu. Úspěch se dostavil! V květnu jsem měl možnost soutěžit v zahraničí. Ale o tom až příště Autor: Tomáš Čapek, B2.I

43 Březen 2011 EXKURZE KOVOSVIT 42 Na Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole Písek proběhl v rámci projektu Investice do rozvoje vzdělávání v měsíci dubnu seminář na téma Programování v prostředí SinuTrain. Jedná se o produkt firmy Siemens určený pro programování v systému Sinumerik 828. Semináře se zúčastnili žáci třetích ročníků, kteří se konkrétně zabývají programováním a obsluhou CNC strojů v rámci výuky předmětu praktická cvičení. Tato událost tematicky navazovala na předchozí akci z března tohoto roku, kdy se ve škole konala přednáška o programu Fanuc. Třetí akcí tohoto druhu bylo v květnu školení systému Heidenhain, který se vyučuje na střední průmyslové škole. BESEDA S TOMMY KARASEM Proběhla také exkurze do výrobního závodů Kovosvit MAS, a.s. Sezimovo Ústí. Návštěva strojírenského podniku je nedílnou součástí projektu, do kterého jsou zapojeny i další školy a učiliště kraje. Jeho hlavním cílem je podpořit rozvoj technického vzdělávání v CAD/CAM aplikacích. Konkrétně se jedná o zapojení nových výkonných zařízení při využívání moderních softwarových nástrojů jako AutoCAD, Inventor a uzpůsobení nových digitálních výukových pomůcek při výuce strojírenství. Autor: Bc. Josef Pajer Koncem dubna se na naší škole konala beseda, která navazovala na program s názvem Po stopách holocaustu. Tommy Karas, který přežil pobyt v koncentračním táboře Terezín nám vyprávěl nám o osudech své židovské rodiny a o tom, jak byl v roce 1942 deportován do Terezína. Z tábora se vrátil jen on a jeho matka, otec a o pět let starší bratr nepřežili.. Autor: Filip Svoboda, B3.I

44 43 ŽÁCI SE VYDALI PO STOPÁCH HOLOCAUSTU Další akcí v rámci již desetiletého projektu Po stopách holocaustu byla dvoudenní exkurze, které se zúčastnili vybraní žáci ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek, SOU a SOŠ Komenského Písek, Gymnázia Písek a Gymnázia Vimperk. Náplní exkurze byla návštěva Památníku koncentračního tábora Mauthausen, ARS Electronica center v rakouském Linci, vinařských závodů Znovín Znojmo, brněnské funkcionalistické židovské synagogy a Moravského zemského muzea v Brně. Celá akce proběhla za výrazné finanční podpory pana senátora Miroslava Krejči, který již počtvrté zajistil finanční prostředky, ze kterých byla hrazena všem účastníkům doprava, a samozřejmě se celé exkurze osobně zúčastnil společně svojí asistentkou Ivetou Grillovou. Autor: Filip Svoboda, B3.I

45 Březen 2011 SETKÁNÍ 44 V polovině května se setkali žáci 2. ročníku Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek s místopředsedkyní Senátu Parlamentu ČR PaedDr. Alenou Gajdůškovou a měli možnost debatovat na téma Budoucnost ČR v EU. ÚSPĚCHY NAŠICH ŽÁKŮ Autor: Mgr. Ludmila Klavíková GRATULUJEME!!!

46 45 MATEMATIKA NA SPŠ A VOŠ PÍSEK Pololetní vysvědčení a starost o co nejlepší výsledky na vysvědčení nepřerušilo plynule probíhající konání matematických soutěží. Hned v lednu se Vlastimil Labský ze třídy A4.S zúčastnil krajského kola matematické olympiády v Českých Budějovicích a následně se konalo školní kolo MO kategorie B a C. Žáci Lukáš Hejl a Václav Švec ze třídy B2.I postoupili do krajského kola, které se konalo Jako obvykle se umístili na velice pěkných místech. Lukáš skončil 12. a Vašek 18. z celkového počtu 31 soutěžících. Dne proběhla velice oblíbená soutěž Matematický klokan. V kategorii Junior soutěžilo 30 žáků, v kategorii Student 26 žáků. Prokop Schmid (C1.E), Filip Stegmayer (C1.E) a Jakub Sedláček (A2.S) obsadili první místa v kategorii mladších žáků a nejlepší řešiteli byli Daniel Hojka (C3.S), Miroslav Harvalík (B4.I) a Jakub Charvát (B3.I). V měsíci březnu se konal již 20. ročník celostátní matematické soutěže pro SPŠ a SOŠ. Letos jsme využili nabídky nominovat maximální počet soutěžících z jedné školy, a proto jeli soutěžit do Českých Budějovic dva žáci z každého ročníku. Bohužel se nepodařilo zopakovat loňské úspěšné 3. místo Václava Švece, ale i tak jsme velice rádi, že žáci mají o tuto soutěž zájem. Další školní soutěží je Matematický maraton. I ve druhém pololetí tohoto školního roku žáci řešili každý měsíc různorodé příklady a množství řešitelů je stále chvályhodné. Po posledním květnovém klání jsme provedli vyhodnocení za celé druhé pololetí školního roku 2011/2012 a jako první z tohoto maratonu vyšel Lukáš Hejl, těsně za ním se umístil Jan Urbánek oba ze třídy B2.I. Třetí místo si vypočítal Filip Svoboda, žák třídy B3.I. Všichni maratonci budou odměněni. Celý kolektiv vyučujících matematiky se těší nejen na prázdninový odpočinek, ale především na další šikovné žáky, pro které matematika není jen suchou nudnou vědou, ale snad někdy i radostí a zábavou. Autor: Mgr. Olga Procházková

47 Březen 2011 LITERÁRNÍ POSTŘEHY LUKÁŠE ŠŤASTNÉHO 46 LÁSKA je LÁSKA Ve středu 2. května se první, druhé a třetí ročníky zúčastnily filmového představení v kině Portyč, aby uvolnily své lavice pro státní maturity svých starších spolužáků. Zhlédli jsme nový český film Láska je láska režiséra Milana Cieslera. Všem se nám určitě líbil. Režisérovi i scénáristovi se podařilo humorným způsobem zachytit mezilidské vztahy, především ty milostné, v různě věkových i sexuálně orientovaných skupinách. Diváci se smáli situacím, které možná známe i ze svého okolí. Vážných témat bylo nastoleno víc než dost problémy v rodině, legalizace užívání marihuany nemocnými lidmi, vztah většinové společnosti k Romům anebo k lidem s opačnou sexuální orientací. A právě nad tímto problémem jsem se pokusil zamyslet. Film Láska je láska právě potvrzuje názor, že homosexuální orientace se nedá nijak zvrátit. Homosexualita potká 4 % mužské populace a asi 2 % ženské populace. Jedná se o naprosto přirozenou a zcela pochopitelnou věc jako je heterosexualita, a proto by neměla být zavrhována. Nechápu lidi, kteří mají něco proti homosexuálům. Proč existují takové odporné předsudky? Proč je i dnešní doba tak hrozná? Proč nemůže být někdo sám sebou? A proč, když někdo sám sebou je a přizná se k homosexualitě, je za to odsuzován? Vycházejme z předpokladu, že plod v mateřském lůně je na počátku své cesty bezpohlavní. Posléze přejímá nadvládu ženské pohlaví a v určité fázi vývoje plodu se vlivem genů některé dovyvinou v mužské jedince. Stává se, že žena bývá uvězněna v mužském těle a naopak, což se projevuje i v rysech daných jedinců víme, že někteří kluci mají jemnější obličej, menší postavu i linie těla podobné spíše ženě a některé ženy hrubé rysy a mohutnější postavu. Sexuální orientace jedince je vlastně záležitostí libida neboli zjednodušeně zamilovanosti. Tělesná touha páření je jedna věc a cíl naší touhy druhá. Sice jedna ovlivňuje druhou, nicméně objekt našeho sexuálního zájmu nemusí být vždy opačného pohlaví. Otázkou druhou je veřejné mínění a odsuzování homosexuality, tzv. homofobie. Nejdříve bych tu rád připomenul obecné pravidlo, že kdokoliv vybočuje z řad, byť se jen trochu v něčem liší od okolí, je pro ostatní nepřijatelným a současně i terčem nepochopení Velmi často se můžeme setkat s názory, že homosexualita vyrůstá z půdy jakési mravně zkažené, úpadkové společnosti, že souvisí s obecným poklesem morálky a daří se jí v bahně rozpadu všech etických hodnot. I v historii se najdou zmínky, jež zaznamenávají kvetoucí mužskou homosexualitu. Například v Mezopotámii prosperovala mužská prostituce, v babylónském chrámu bohyně Ištar měli mužští prostituti zvláštní nevěstinec pod náboženskou záštitou a pod vedením velekněze. Homosexualita byla ve starověku běžná ve všech zemích východního Středomoří. Maximální rozkvět však zaznamenala ve starém Řecku na mužskou homosexualitu Řekové totiž pohlíželi jako na ideál sexuálních vztahů.

48 47 S příchodem křesťanství ve středověku začala dlouhá léta zavrhování homosexuality většinovou společností. Homosexualita byla považována za hřích a zvrhlost. Homosexualitou se nejdříve zabývaly církevní soudy, ale v 11. století se touto záležitostí zabývaly soudy světské, které ji na rozdíl od mírných trestů církve, trestaly smrtí. Bohužel i v dnešní době tresty smrti a doživotní vězení zůstávají, a to zejména v zemích druhého a třetího světa. Homosexualita byla spojována s čarodějnictvím, které se dnes přijalo, ale homosexualita je paradoxně stále opovrhovaná. Když vezmeme v potaz (s úsměvem) vědecké zjištění, že na počátku jsme všichni ženy, dalo by se filozoficky tvrdit, že jsme všichni homosexuální. Proto se domnívám, že bude relativně lehčí pochopit otázku homosexuality. Když to nedokázali naši předkové, my to určitě zvládneme Jaký názor máte vy na homosexualitu? Posílejte nám vaše názory a my je v příštím díle otiskneme. Autor: Lukáš Šťastný, Mgr. Lenka Čížková Why English isn t English? Jaký názor máte vy na homosexualitu? Posílejte nám vaše názory a my je v příštím díle otiskneme. Nedávno jsem narazil na internetu na několik diskusí o úrovni výuky anglického jazyka na našich školách. V těchto diskusích se mimo jiné jedná o rozdílu mezi vyučujícím, jenž je rodilým mluvčím a mezi tradičním českým učitelem. Opomenu-li, že polovina z diskutujících viní za svou neschopnost naučit se jazyk své vyučující, dalo by se říct, že znalosti některých vyučujících bohužel neodpovídají požadované kvalifikaci. Zaujal mě článek, v němž autor popisuje své dlouhodobé negativní zkušenosti. Tento případ se odehrává zřejmě roku Jeden muž (autor článku) byl požádán praktikantem v IT oddělení, kde pracoval, aby mu zkontroloval text, který napsal do školy. Posléze byl velmi překvapen, když mu učitelka za ten text dala pětku, i když on sám tam našel pouze dvě malé chyby. Podle učitelky byl ten text prý nesrozumitelný a skoro úplně špatně. Muž se vydal i s praktikantem do školy, kde našli učitelku angličtiny a česky se jí zeptal na její nesmyslné ohodnocení kolegova textu. Reagovala nesmírně arogantně a řekla mu, že ona musí vědět, co je správná angličtina, a co ne, neboť ona to přece vyučuje. Začal s ní mluvit anglicky. Byla tím šokována, její oči prozradily, že nerozumí ani slovo tomu, co říkal. Když se jí jen zeptal, která slova či věty byly podle ní v textu jejího žáka špatně, odpověděla mu na tuto otázku slovem Yes (ano). Tak otázku zopakoval, tentokrát již bez amerického přízvuku, ale její další odpověď zněla: Sure (jistě). Pak se ještě zeptal: Je to jen můj dojem, ale vy vůbec nerozumíte tomu, co říkám? Zcela zjevně nerozuměla ani tomu. Tak ji česky požádal, aby mu vysvětlila anglicky, co je nesprávného na anglickém textu svého studenta Romana. Zčervenala a odpověděla: Roman knows English very little, I did not understood what he writes for me. (Roman zná anglicky velmi malý, nerozuměla jsem, co píše pro mne.) Strašná angličtina. Autor původního článku neočekává, že budou učitelé angličtiny umět mluvit bezchybně, ale v jejím případě prý mluvila hůř než její žák. Nakonec souhlasila, že mu dá trojku.

49 Březen Zdálo by se, že to je jen výjimečný případ špatné učitelky v jediné škole, jenže dotyčnému se to už stalo třikrát předtím. Gramatika těchto učitelů angličtiny byla nesmírně omezená a dělali typickou českou chybu (velmi nepatřičně na učitele), kdy si pletli slovo teach (vyučovat) se slovem learn (učit se), podobně jako si Češi, kteří neumějí dobře anglicky, pletou lend (půjčit) a borrow (vypůjčit si). Na konec citace z článku: Je děsivé, že nikdo nezkoumá, kolik učitelů angličtiny v ČR vůbec umí anglicky a kolik žáků propadá v angličtině, protože je učí takoví falešní učitelé. Celý článek naleznete na této internetové adrese: Já jakožto student, který má angličtinu dost rád, jsem neodolal a vydal jsem se zjistit, jak tomu je u nás na škole, a proto jsem navštívil paní učitelku Ivanu Sudovou. Nakonec souhlasila, že se k tomu vyjádří, a získal jsem tak opravdu velice osobitý názor: Jako E.T. (= English teacher, i když jako mimozemšťan si také někdy připadám ) mě nenechal chladnou článek o českých učitelích angličtiny, a tak jsem na něj musela zareagovat. Pravda, skutečně musela, neboť mi ho podstrčil jeden po vědění prahnoucí student, kterému jsem tímto chtěla udělat radost. Pokud je pravda, co hlásá zmíněný článek, je to samozřejmě špatně. Ale I tady existují několikerá buts. (Bohužel nevím, jak dát ale do množného čísla. Ale v angličtině to zkrátka jde.) Tož tady jsou: Autor se v článku zmiňuje o roku Ale od té doby uteklo hodně vody, a proto se domnívám, že popisovaná událost již není zcela aktuální a něco podobného se děje spíše výjimečně. Téměř každý člověk prošel základní školou, někteří zvládli i střední, eventuálně vysokou. Proto každý ví, jak se má správně učit. Ale to, že někdo umí perfektně anglicky, ještě neznamená, že dokáže někoho jiného angličtinu naučit a své vědomosti předat dál. Dobře si vzpomínám na jednu nejmenovanou školu, ve které nadšeně s vidinou fundované výuky vítali rodilého mluvčího, jenž s preparovaným chřestýšem na krku a lookem Krokodýla Dundeeho nikoho nenechával na pochybách, že je muž na svém místě. Nebyl. Chřestýš se časem okoukal, stejně tak jeho zmatené chaotické hodiny. Naopak místní zapálená, byť občas chybující, učitelka dala svým studentům mnohem víc. Na svém místě ale nebyla ani prodavačka, která nejen mně podala housku umolousanou rukou, či lékař nelida, jenž poslal z nemocnice domů mou postarší tetu s kanylou v ruce. Proto si myslím, že popisované případy se netýkají jenom učitelů. Podobné příklady bychom našli v každé profesi. Někdo svou práci dělá hůř, jiný lépe. A jako optimista věřím, že těch, co ji dělají lépe, je více. Na nás učitele je zkrátka jen o trošičku víc vidět. Já osobně jsem zřejmě měla štěstí. Učitelé angličtiny (nebo spíš učitelky který sexista ten článek zase psal?), se kterými se setkávám, do popisované kategorie příliš nezapadají. A co si myslíte vy? Já paní učitelce tímto děkuji a velice si vážím její ochoty. Jsem moc rád, že mě právě paní učitelka Sudová učí angličtinu. Její hodiny totiž doprovází kreativita a pro mě naprosto uvolněná atmosféra. Řekl bych, že jako učitelka je stoprocentně na svém místě. Autor: Lukáš Šťastný

50 49 JEDNÍM Z NEJVĚTŠÍCH A VELKORYSÝCH SPONZORŮ NAŠÍ ŠKOLY JE SKUPINA ČEZ, KTERÉ TÍMTO ZPŮSOBEM DĚKUJEME. Společnost ČEZ podporuje užívání elektromobilů i další rozvoj elektromobility, a proto od loňského července zapůjčuje zdarma školám i obcím bílozelený elektromobil Peuegot ion. Koncem května ho mohli vidět obyvatelé Písku a okolí, protože byl testován pedagogy ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek. SPŠ a VOŠ Písek Karla Čapka Písek Tel.: Fax:

51 Březen 2011 A CO NA ZÁVĚR??? 50 GRATULUJEME VŠEM ABSOLVENTŮM, KTEŘÍ SLOŽILI MATURITNÍ ZKOUŠKY. TĚM, KTERÝM TO NEVYŠLO, BUDEME DRŽET PALCE NA PODZIM. Našim bývalým studentům přejeme jen to nejlepší v jejich další cestě a doufejme, že budou rádi vzpomínat na naši školu. Všem, kteří přispívají do Průmkařin, děkujeme. A teď už si pojďme konečně užít P R Á Z D N I N Y. Mgr. Ludmila Klavíková Roman Svoboda Martin Huťťan Mgr. Hana Maříková Martina Hadáčková Filip Svoboda Zdeňka Müllerová Tomáš Čapek Jakub Altay Lukáš Šťastný Daniel Svitič Filip Rakovan I TY MŮŽEŠ BÝT NÁŠ DALŠÍ REDAKTOR! David Černý??? Ondřej Hlavín

Š kolní kolo chemicke olympiá dy

Š kolní kolo chemicke olympiá dy Š kolní kolo chemicke olympiá dy Během měsíce ledna proběhlo školní kolo chemické olympiády kategorie D, které obsahovalo domácí část, kontrolní test a praktickou část v chemické laboratoři. Olympiády

Více

Rozpis studentů u maturitní zkoušky

Rozpis studentů u maturitní zkoušky Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Písek, Karla Čapka 402 Třída: B4.I (rok nástupu 2011) Termín: pondělí 25. 5. 2015 dopoledne Předseda: Ing. Zdeněk RŮŽIČKA Místopředseda: Ing. Miroslav ŠIROKÝ

Více

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA 1 ÚVODNÍK Vítejte u 6. čísla Deváťáckých novin. V tomto vydání se dočtete, co se událo u nás v Senožatech v měsíci únoru. Tentokrát nejen ve škole. Došli jsme se podívat také na dětský karneval a na masopustní

Více

MSV/IMT Brno 2012. Expozice Výukové centrum soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů

MSV/IMT Brno 2012. Expozice Výukové centrum soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů MSV/IMT Brno 2012 Expozice Výukové centrum soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů Svaz strojírenské technologie organizoval letos již čtvrtý ročník soutěže mladých strojařů v programování

Více

6. ročník regionální soutěže Olomouckého kraje v CAD programech (konstruování ve strojírenství).

6. ročník regionální soutěže Olomouckého kraje v CAD programech (konstruování ve strojírenství). 6. ročník regionální soutěže Olomouckého kraje v CAD programech (konstruování ve strojírenství) Dne 8. 3. 2013 se na Střední průmyslové škole strojnické v Olomouci uskutečnil již 6. ročník regionální soutěže

Více

Zeměpisná soutěž Eurorebus

Zeměpisná soutěž Eurorebus Zeměpisná soutěž Eurorebus Vynikajícího úspěchu dosáhli naši studenti ve Veřejném krajském kole soutěže Eururebus, které se konalo 1. dubna v Ostravě. Studenti Tereza Weissmannová, Albert Štěrba a Matěj

Více

ÚSPĚCHY NAŠICH ŽÁKŮ V SOUTĚŽÍCH A OLYMPIÁDÁCH

ÚSPĚCHY NAŠICH ŽÁKŮ V SOUTĚŽÍCH A OLYMPIÁDÁCH ÚSPĚCHY NAŠICH ŽÁKŮ V SOUTĚŽÍCH A OLYMPIÁDÁCH ŠKOLNÍ ROK 2013/2014 Školní kolo soutěže PIŠQWORKY (8. a 9. třída) 1. místo Ladislav Drápal 2. místo Ondřej Burian 3. místo Michal Jirák 4. 8. místo: Pavla

Více

SBORNÍK SOŠ A SOU MŠP LETOVICE A JIHOMORAVSKÉHO KRAJE

SBORNÍK SOŠ A SOU MŠP LETOVICE A JIHOMORAVSKÉHO KRAJE SBORNÍK SOŠ A SOU MŠP LETOVICE A JIHOMORAVSKÉHO KRAJE ENERSOL 2008 ENERSOL 2008 Regionální vzdělávací centrum Jihomoravského kraje pro OZE Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Masarykova škola

Více

Výsledky soutěží Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova 8. školní rok 2012/2013

Výsledky soutěží Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova 8. školní rok 2012/2013 Výsledky soutěží Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova 8 školní rok 2012/2013 Značení soutěží: mezinárodní kolo celostátní kolo okresní kolo Celosvětová soutěž mladých vědců Intel ISEF Marek Novák mezinárodní

Více

Přehled událostí školy v 1. pololetí školního roku 2014/2015

Přehled událostí školy v 1. pololetí školního roku 2014/2015 Září Přehled událostí školy v 1. pololetí školního roku 2014/2015 1. 3. 9. GO kurz třídy 1. A 3. 5. 9. GO kurz třídy 1. C 18. 9. přednáška historika Vojtěcha Kyncla na téma LIDICE, MFC Hlinsko studenti

Více

již 5. ročník regionální soutěže pro studenty a učitele Olomouckého kraje v CAD programech (konstruování ve strojírenství)

již 5. ročník regionální soutěže pro studenty a učitele Olomouckého kraje v CAD programech (konstruování ve strojírenství) 5. ročník regionální soutěže pro studenty a učitele Olomouckého kraje v CAD programech (konstruování ve strojírenství) Dne 2. března 2012 se na Střední průmyslové škole strojnické v Olomouci uskutečnil

Více

Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů

Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů Za výborné výkony ji získali: ročník 2004 Tomáš Trunda 1. místo ročník 2003 Vojta Procházka 3. místo Tomáš Strachota 2. místo Honza Trunda

Více

Přehled událostí školy v 1. pololetí školního roku 2012/2013

Přehled událostí školy v 1. pololetí školního roku 2012/2013 Přehled událostí školy v 1. pololetí školního roku 2012/2013 Září 3. 9. zahájení školního roku 3. 5. 9. GO KURZ třídy 1. A 5. 7. 9. GO KURZ třídy 1. C 5. 7. 9. zájezd do Berlína 7. 9. výstava hub v MFC

Více

ENERGY CENTRE Č. BUDĚJOVICE

ENERGY CENTRE Č. BUDĚJOVICE ENERGY CENTRE Č. BUDĚJOVICE Zpráva o činnostech leden až březen 2012 OBSAH: 1. Aktuální projekty (chronologicky): Číslo strany: 1.1 Valná hromada ČKAIT, 18.1.2012.... 2 1.2 Baumit Akademie, 24.1.2012....2

Více

Ekologické aktivity, exkurze, praxe

Ekologické aktivity, exkurze, praxe Ekologické aktivity, exkurze, praxe 10. 9. Kvinta, sexta, 3. ročník návštěva výstavy Ligy proti rakovině Každý svého zdraví strůjcem Mgr. M. Šverma 10. 10. Porada k projektu ENERSOL 2014 - RNDr. H. Pokorná,

Více

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15.

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. První zápas se ZŠ Nad Přehradou prohrála naše děvčata 0:2 po setech 12:15

Více

Soutěž napájení sluncem Ostrava

Soutěž napájení sluncem Ostrava SPŠSE a VOŠ Liberec, Masarykova 3, 460 84, Liberec Cestovní zpráva - externí verze Soutěž napájení sluncem Ostrava V úterý 25. ledna 2011 se na Vysoké škole báňské Technické univerzitě v Ostravě konal

Více

Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji. SOŠ a SOU Milevsko Mgr. Josef Kašpar

Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji. SOŠ a SOU Milevsko Mgr. Josef Kašpar Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji SOŠ a SOU Milevsko Mgr. Josef Kašpar Cíl projektu Podnícení zájmu o technické předměty Popularizace technického vzdělávání Zvýšení podílu praktických

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2001 Centrum AMAVET Junior Brno Dornych 2, 656 20 Brno Česká republika

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2001 Centrum AMAVET Junior Brno Dornych 2, 656 20 Brno Česká republika Výroční zpráva CA-JB (Centra AMAVET Junior Brno) VÝROČNÍ ZPRÁVA 2001 Centrum AMAVET Junior Brno Dornych 2, 656 20 Brno Česká republika 2 VÝROČNÍ ZPRÁVA 2001 Centrum AMAVET Junior Brno Dornych 2, 656 20

Více

Organizační řád Středoškolské odborné činnosti

Organizační řád Středoškolské odborné činnosti Č.j.: MSMT- 32 347/2014-1 Organizační řád Středoškolské odborné činnosti Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souladu s 3 odst. 5 vyhlášky č. 55/2005 Sb., o podmínkách organizace a financování

Více

Anglické divadlo (24. září 2012)

Anglické divadlo (24. září 2012) Anglické divadlo (24. září 2012) Jackie and the Giant (1. stupeň) Napínavý příběh o malé dívce Jackie, která prchá před zlým obrem a na své cestě se setkává s obrem hodným, který jí může pomoci. V obřím

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

Středoškolská odborná činnost SOČ

Středoškolská odborná činnost SOČ Středoškolská odborná činnost SOČ 33. ročník - 2010/2011 1. CO JE SOČ? Středoškolská odborná činnost (SOČ) je dobrovolná zájmová činnost studentů středních škol. Výsledkem SOČ je samostatně vypracovaná

Více

Zápis do prvních tříd Zápis do 1. tříd pro školní rok 2014/2015 se v naší škole konal 15. a 16. ledna. Zápisem

Zápis do prvních tříd Zápis do 1. tříd pro školní rok 2014/2015 se v naší škole konal 15. a 16. ledna. Zápisem Zápis do prvních tříd Zápis do 1. tříd pro školní rok 2014/2015 se v naší škole konal 15. a 16. ledna. Zápisem provázeli budoucí prvňáčky žáci 5. tříd, kteří si připravili pro děti pohádkové úkoly. Letos

Více

Co je u nás nového a co chystáme

Co je u nás nového a co chystáme Zpravodaj Co je u nás nového a co chystáme Naši milí přátelé, leden 2015 vítáme vás v novém roce a doufáme, že jste první měsíc prožili v poklidu a ve zdraví. My jsme po Novém roce navázali na naši práci

Více

MONFISH JUNIOR. Výroční zpráva o činnosti v roce

MONFISH JUNIOR. Výroční zpráva o činnosti v roce MONFISH JUNIOR Výroční zpráva o činnosti v roce 2013 Cílem programu Monfish Junior je budovat v Praze silný klub mladých muškařů a tyto učit muškařským dovednostem. Přivést děti od televizí a počítačů

Více

VIII. ročník Jihočeského přeboru v obřím slalomu žáků a studentů ZŠ a SŠ Jihočeského kraje

VIII. ročník Jihočeského přeboru v obřím slalomu žáků a studentů ZŠ a SŠ Jihočeského kraje PŘEDJÍZDA 1. 130 ŠODKOVÁ Eva 1984 LYKO KLUB PRACHATICE 01:35,75 00:47,38 00:48,36 2. 110 BRANDTNEROVÁ Míša 1990 Písek 01:35,91 00:47,41 00:48,50 00:00,17 3. 132 HAUPTOVÁ Karolína 2000 LYKO KLUB PRACHATICE

Více

Projekt. Sdružení na podporu talentované mládeže České republiky,o.s.

Projekt. Sdružení na podporu talentované mládeže České republiky,o.s. Projekt 2012 Sdružení na podporu talentované mládeže České republiky,o.s. 1 Sdružení na podporu talentované mládeže České republiky,o.s. Souhrnný projekt A) Mezinárodní soutěže, příprava, prezentace a

Více

Fokus divadlo 2014. Barbora Genserová, studentka 5.B, se v silné konkurenci studentů středních škol umístila na 3. místě. Blahopřejeme!

Fokus divadlo 2014. Barbora Genserová, studentka 5.B, se v silné konkurenci studentů středních škol umístila na 3. místě. Blahopřejeme! Fokus divadlo 2014 Pod tímto názvem Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě vyhlásila na podzim 1. ročník soutěže o nejlepší divadelní recenzi a kritiku. Jelikož se v literárním semináři

Více

Nejrozsáhlejší vzdělávací projekt ve fotografii pro studenty středních škol, žáky 2. stupně základních škol a jejich pedagogy. probíhá pod záštitou

Nejrozsáhlejší vzdělávací projekt ve fotografii pro studenty středních škol, žáky 2. stupně základních škol a jejich pedagogy. probíhá pod záštitou Nejrozsáhlejší vzdělávací projekt ve fotografii pro studenty středních škol, žáky 2. stupně základních škol a jejich pedagogy probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT)

Více

Sponzoři soutěže učňů 2015

Sponzoři soutěže učňů 2015 Soutěž učňů 2015 Lubomír Čeleda, ředitel soutěže učňů Brno 2015 23. a 24. dubna proběhl v Brně další ročník soutěže budoucích chlaďařů. V následujícím článku najdete kompletní zprávu o průběhu soutěže

Více

Nejrozsáhlejší vzdělávací projekt ve fotografii pro studenty středních škol, žáky 2. stupně základních škol a jejich pedagogy

Nejrozsáhlejší vzdělávací projekt ve fotografii pro studenty středních škol, žáky 2. stupně základních škol a jejich pedagogy Nejrozsáhlejší vzdělávací projekt ve fotografii pro studenty středních škol, žáky 2. stupně základních škol a jejich pedagogy probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT)

Více

Deváťácké noviny č. 19; školní rok 2012/2013

Deváťácké noviny č. 19; školní rok 2012/2013 1 Úvodník Tak je tady červen a do konce školního roku zbývá už jenom měsíc. To znamená, že zanedlouho přijdou letní prázdniny, na které se těší každý z nás. Nejen děti, ale i učitelé si určitě rádi odpočinou.

Více

V Y K Ř I Č N Í K. Ročník: XVIII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2014/2015 Číslo: 7

V Y K Ř I Č N Í K. Ročník: XVIII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2014/2015 Číslo: 7 V Y K Ř I Č N Í K Ročník: XVIII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2014/2015 Číslo: 7 Dětský aquatlon Čáslav 2015 Ve čtvrtek 30. dubna 2015 se v Čáslavi konal 1. ročník plavecko-běžeckého poháru škol

Více

Místopředsedkyně Senátu PČR paní dr. Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedo, vážená paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, vážené dámy, vážení pánové!

Místopředsedkyně Senátu PČR paní dr. Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedo, vážená paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, vážené dámy, vážení pánové! Místopředsedkyně Senátu PČR paní dr. Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedo, vážená paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, vážené dámy, vážení pánové! Od hostů se očekává zdravice. Jsem velmi ráda, že vás

Více

Kids Art Club eská škola bez hranic http://www.czechcentres.cz/london/stranka.asp?id=2793&menu=8499 Kids Art Club www.kidsartclub.org.

Kids Art Club eská škola bez hranic http://www.czechcentres.cz/london/stranka.asp?id=2793&menu=8499 Kids Art Club www.kidsartclub.org. Mikuláš 2008 Kids Art Club pod záštitou ambasády České republiky v Londýně a s intenzivní spoluprací s Českým kulturním centrem v Londýně, byl založen na začátku října 2007. V polovině roku 2008 se stal

Více

7. vydání - listopad 2007

7. vydání - listopad 2007 7. vydání - listopad 2007. Ve druhém kole soutěžilo 13 žáků. Čekaly na ně příklady z učiva 6. třídy, násobení, sčítání, zaokrouhlování, slovní úloha a jeden úkol z geometrie. Většina z nich prokázala velmi

Více

INFORMAČNÍ BULLETIN PRO ŠKOLY A ŠKOLSKÁ ZAŘÍZENÍ V LIBERECKÉM KRAJI

INFORMAČNÍ BULLETIN PRO ŠKOLY A ŠKOLSKÁ ZAŘÍZENÍ V LIBERECKÉM KRAJI INFORMAČNÍ BULLETIN PRO ŠKOLY A ŠKOLSKÁ ZAŘÍZENÍ V LIBERECKÉM KRAJI Zveřejňujeme informační bulletin pro školy a školská zařízení v Libereckém kraji k 24. dubnu 2009. K dispozici ve formátu *.rtf a *.pdf

Více

Číslo 4. Ročník II. Červen 2012

Číslo 4. Ročník II. Červen 2012 Školní ilustrovaný magazín III. základní školy Jindřichův Hradec Číslo 4. Ročník II. Červen 2012 Redakční rada: Jan Matoušek, Jakub Matoušek, Adéla Šímová, Aneta Camrdová, Barbora Primaková, Kristýna Horáková,

Více

Zkušenosti s tvorbou, zadáváním a vyhodnocením dotazníků. Gymnázium, Příbram VII, Komenského 402

Zkušenosti s tvorbou, zadáváním a vyhodnocením dotazníků. Gymnázium, Příbram VII, Komenského 402 Zkušenosti s tvorbou, zadáváním a vyhodnocením dotazníků Gymnázium, Příbram VII, Komenského 402 Opravdu zkušenosti? zahájení dotazníkových šetření v roce 2004 při zahájení prací na ŠVP pravidelná zadávání

Více

Archiv aktualit WWW stránek SŠP a VOŠ, s. r. o., pracoviště Zlín školní rok 2006 07

Archiv aktualit WWW stránek SŠP a VOŠ, s. r. o., pracoviště Zlín školní rok 2006 07 Archiv aktualit WWW stránek SŠP a VOŠ, s. r. o., pracoviště Zlín školní rok 2006 07 Letní poznávací tábor 2006 Vloženo v 07:57, 07.09.2006 Také letos se před zahájením školního roku sešli zájemci o studium

Více

Pochvaly ředitele školy za školní rok 2014/2015

Pochvaly ředitele školy za školní rok 2014/2015 Příjmení a jméno Třída Název soutěže a její úroveň - umístění Aktivita 1 Stará Tereza 1.O 1. místo v oblastním kole recitační soutěže Dětská scéna a postup na národní přehlídku 2 Šlachta David 1.O 3 Vrbová

Více

www.cemach.cz Cíl: Edukace české a slovenské mládeže v tematické oblasti novodobého Izraele,

www.cemach.cz Cíl: Edukace české a slovenské mládeže v tematické oblasti novodobého Izraele, www.cemach.cz Soutěž CEMACH je kreativní soutěž určená především studentům českých a slovenských středních škol s maturitou a žákům vybraných základních škol 1 v poznávání moderního Izraele. Cíl: Edukace

Více

PROGRAMOVÁNÍ NA CNC STROJÍCH

PROGRAMOVÁNÍ NA CNC STROJÍCH Projekt PROGRAMOVÁNÍ NA CNC STROJÍCH "Získání dovednosti v programování na CNC obráběcích strojích pro žáky středních odborných škol a učilišť" CZ.1.07 Datum zahájení projektu: 1.4. 2012 Datum ukončení

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

Rychlý přehled základních bodů výroční zprávy o činnosti Gymnázia, Český Krumlov za školní rok 2013/2014

Rychlý přehled základních bodů výroční zprávy o činnosti Gymnázia, Český Krumlov za školní rok 2013/2014 Rychlý přehled základních bodů výroční zprávy o činnosti Gymnázia, Český Krumlov za školní rok 2013/2014 V následujícím přehledu jsou uvedené některé podstatné body výroční zprávy. Pět největších úspěchů

Více

VÝSLEDKY V PŘEDMĚTOVÝCH SOUTĚŽÍCH

VÝSLEDKY V PŘEDMĚTOVÝCH SOUTĚŽÍCH GYMNÁZIUM, ČESKÉ BUDĚJOVICE, JÍROVCOVA 8 VÝSLEDKY V PŘEDMĚTOVÝCH SOUTĚŽÍCH školní rok 2005/2006 Uváděna 1. -10. místa v soutěžích podle dostupných výsledkových listin OLYMPIÁDA V ČESKÉM JAZYCE 1. kategorie

Více

Zpráva o činnosti pobočky JČMF Jihlava za rok 2014

Zpráva o činnosti pobočky JČMF Jihlava za rok 2014 Zpráva o činnosti pobočky JČMF Jihlava za rok 2014 Členská základna Jihlavské pobočky působí v okresech Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou a počtem členů patří mezi menší pobočky.

Více

Přehled událostí školy ve školním roce 2010/2011

Přehled událostí školy ve školním roce 2010/2011 Přehled událostí školy ve školním roce 2010/2011 Září 30. 8. 1. 9. GO KURZ třídy 1. A 1. 3. 9. GO KURZ třídy 1. C 1. 9. zahájení nového školního roku 16. 22. 9. EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY výtvarná soutěž,

Více

Ředitelka Gymnázia Moravská Třebová vyhlásila 3. kolo přijímacího řízení do oboru vzdělání 74 41 K/801 Gymnázium všeobecné (prima)

Ředitelka Gymnázia Moravská Třebová vyhlásila 3. kolo přijímacího řízení do oboru vzdělání 74 41 K/801 Gymnázium všeobecné (prima) Ředitelka Gymnázia Moravská Třebová vyhlásila 3. kolo přijímacího řízení do oboru vzdělání 74 41 K/801 Gymnázium všeobecné (prima) Informace pro žáky budoucích 1. ročníků čtyřletého (1.A) a osmiletého

Více

ANKETA O NEJVĚTŠÍ ŽIDOVSKOU OSOBNOST 20. STOLETÍ

ANKETA O NEJVĚTŠÍ ŽIDOVSKOU OSOBNOST 20. STOLETÍ ANKETA O NEJVĚTŠÍ ŽIDOVSKOU OSOBNOST 20. STOLETÍ To, oč jsme se snažili celý půlrok a to, co teď uvidíte úplně na čisto ( na nečisto to nepůjde, už tu byla uklízečka) Pro anketu jsme vybrali tyto osobnosti:

Více

Ekologické aktivity, exkurze, praxe. EKO GYMNÁZIUM Praha má svůj mírový strom

Ekologické aktivity, exkurze, praxe. EKO GYMNÁZIUM Praha má svůj mírový strom Ekologické aktivity, exkurze, praxe 2. 9. Prima až 4. ročník program Ornity Desatero sov 8. 10. Exkurze do Botanické zahrady, septima - Ing. Mgr. H. Kadlecová 9. 10. Porada k projektu ENERSOL 2015 - RNDr.

Více

2týdenní praxe žáků v oboru obráběč kovů v německých firmách v Rodingu firma DB matic, Stangl a thermo-tec.

2týdenní praxe žáků v oboru obráběč kovů v německých firmách v Rodingu firma DB matic, Stangl a thermo-tec. Podklady do výroční zprávy školní rok 2014-15 Mezinárodní spolupráce 21.10.2014 5 žáků- účastníci pilotního projektu Přeshraniční vzdělávání žáků SOU Domažlice navštívilo chamskou školu a společně poskytli

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Zápis z průběhu olympiády nebo soutěže

Zápis z průběhu olympiády nebo soutěže Zápis z průběhu olympiády nebo soutěže Dne: Předmět a kategorie Školní kolo/okrskové kolo Okresní kolo Krajské kolo Matematika MO kat. A 1. Miroslav Novotný není 49. Barbora Kottová 2. Barbora Kottová

Více

OBSAH 1. ÚVOD...3 3. PROJEKT REALIZOVANÝ V ROCE 2010...7 BASIMET...7. 4.1 Volba povolání...7. 4.2 Impuls pro kariéru...8

OBSAH 1. ÚVOD...3 3. PROJEKT REALIZOVANÝ V ROCE 2010...7 BASIMET...7. 4.1 Volba povolání...7. 4.2 Impuls pro kariéru...8 VÝROČNÍ ZPRÁVA SPOLEČNOSTI ZA ROK 2010 1 OBSAH 1. ÚVOD...3 2. ORGÁNY SPOLEČNOSTI...4 3. PROJEKT REALIZOVANÝ V ROCE 2010...7 BASIMET...7 4. PROJEKTY PŘIPRAVOVANÉ NA ROK 2011...7 4.1 Volba povolání...7 4.2

Více

MČR mládeže v šachu 2014: dvě zlata, dvě stříbra a jeden bronz pro Jižní Moravu

MČR mládeže v šachu 2014: dvě zlata, dvě stříbra a jeden bronz pro Jižní Moravu MČR mládeže v šachu 2014: dvě zlata, dvě stříbra a jeden bronz pro Jižní Moravu V minulém týdnu se odehrálo Mistrovství České republiky v praktickém šachu mládeže a juniorů, které skončilo v sobotu 15.3.2014.

Více

Které faktory Vás motivují, nebo by Vás motivovaly, ke studiu technického oboru na SŠ, popř. v budoucnu na VŠ? 10% 41% 18% 33%

Které faktory Vás motivují, nebo by Vás motivovaly, ke studiu technického oboru na SŠ, popř. v budoucnu na VŠ? 10% 41% 18% 33% ANALÝZA POTŘEB ŽÁKŮ STŘEDNÍCH ŠKOL Analýza potřeb žáků SŠ uvádí přehled vyhodnocení vybraných otázek z dotazníkového šetření provedeného u žáků SŠ technického směru a všeobecných gymnázií v Moravskoslezském

Více

Informace o škole STŘEDNÍ ŠKOLA TECHNICKÁ ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

Informace o škole STŘEDNÍ ŠKOLA TECHNICKÁ ŽĎÁR NAD SÁZAVOU Informace o škole STŘEDNÍ ŠKOLA TECHNICKÁ ŽĎÁR NAD SÁZAVOU Informace o škole Střední škola technická Žďár nad Sázavou je od roku 2008 držitelem certifikátu kvality dle ČSN EN ISO 9001 pro oblast vzdělávání.

Více

Zpráva o činnosti školy v rámci sítě ASPnet 2006/2007

Zpráva o činnosti školy v rámci sítě ASPnet 2006/2007 Zpráva o činnosti školy v rámci sítě ASPnet 2006/2007 Jméno školy: Střední odborná škola Luhačovice Adresa: Masarykova 101, 763 26 Luhačovice Tel.: 00420577131067 Fax: 00420577131067 Email: vedeni@sosluhac.cz

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VĚTŘNÍ

ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VĚTŘNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VĚTŘNÍ Pedagogicko-organizační záměry a provozně technické zajištění školního roku 2015 2016 ZŠ I.stupeň II.stupeň Celkem Počet žáků k 15. 9. 2015 200 134 334 Počet tříd

Více

Deváťácké noviny č. 11; školní rok 2013/2014

Deváťácké noviny č. 11; školní rok 2013/2014 1 ÚVODNÍK Uběhlo čtrnáct dní a my vám přinášíme další číslo Deváťáckých novin. Začátek února se předvedl spíše jarním počasím než zamrzlými rybníky a zasněženou krajinou. Doufáme, že napadne nějaký sníh

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS ZŠ VYŠKOV, NÁDRAŽNÍ 5 PIŠKVORKY VALENTÝN ŠKOLNÍ A OKRESNÍ KOLA OLYMPIÁD FOTOGRAFIE Z AKCÍ ŽÁKOVSKÝ PLES

ŠKOLNÍ ČASOPIS ZŠ VYŠKOV, NÁDRAŽNÍ 5 PIŠKVORKY VALENTÝN ŠKOLNÍ A OKRESNÍ KOLA OLYMPIÁD FOTOGRAFIE Z AKCÍ ŽÁKOVSKÝ PLES ŠKOLNÍ ČASOPIS ZŠ VYŠKOV, NÁDRAŽNÍ 5 PIŠKVORKY VALENTÝN ŠKOLNÍ A OKRESNÍ KOLA OLYMPIÁD FOTOGRAFIE Z AKCÍ ŽÁKOVSKÝ PLES leden-únor 2015 Co napsali žáci 5. B. Těšíme se na 2. stupeň? Na druhém stupni se

Více

Příprava na povolání v zahradnictví z pohledu zaměstnavatele

Příprava na povolání v zahradnictví z pohledu zaměstnavatele Vzdělávání odborných učitelů středních zahradnických škol Příprava na povolání v zahradnictví z pohledu zaměstnavatele Ing. Zdeněk Nachlinger Přednáška na setkání s řediteli a zástupci zahradnických škol

Více

Organizační řád a propozice soutěže SAPERE vědět, jak žít

Organizační řád a propozice soutěže SAPERE vědět, jak žít Organizační řád a propozice soutěže SAPERE vědět, jak žít ČÁST PRVNÍ POVAHA A CÍL SOUTĚŽE SAPERE vědět, jak žít Čl. 1 Povaha a cíl soutěže SAPERE vědět, jak žít (1) Soutěž SAPERE vědět, jak žít (dále jen

Více

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI představuje letní adaptační kurz pro žáky z Vietnamu i z Čech PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI 11. 8. 15. 8. 2014 Jizerské hory penzion U Kačáka Obsah: 1. Cíl projektu 2. Realizace projektu Přípravná

Více

DNY GIS LIBEREC 2008 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

DNY GIS LIBEREC 2008 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ DNY GIS LIBEREC 2008 Podruhé se Krajská vědecká knihovna v Liberci stala místem setkání s moderními technologiemi. Ve dnech 12. 14. listopadu se v ní uskutečnily Dny geografických informačních systémů

Více

Maturitní zkouška jaro 2015

Maturitní zkouška jaro 2015 Komise I. 36-47-M/01 Stavebnictví Třída 4. A 7. 5. Německý jazyk D(od 8:00) Praktická část z odborných předmětů: 12.5. - 13. 5. 2014 Předseda komis : Ing. Martin Prikner Ing. Alice Turanská Petr Kryl,

Více

Základní škola Bukovany ŠVP ŠKOLA NÁS BAVÍ

Základní škola Bukovany ŠVP ŠKOLA NÁS BAVÍ Základní škola Bukovany ŠVP ŠKOLA NÁS BAVÍ IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE Název programu ŠKOLA NÁS BAVÍ Název školy Základní škola a mateřská škola Bukovany, okres Hodonín Adresa školy 696 31 Bukovany 132 Ředitel

Více

Zpráva o činnosti školy v rámci sítě ASPnet 2007/2008

Zpráva o činnosti školy v rámci sítě ASPnet 2007/2008 Zpráva o činnosti školy v rámci sítě ASPnet 2007/2008 Jméno školy: Střední odborná škola Luhačovice Adresa: Masarykova 101, 763 26 Luhačovice Tel.: 00420577131067 Fax: 00420577131067 Email: vedeni@sosluhac.cz

Více

Gymnazijní společnost o.s.

Gymnazijní společnost o.s. Zápis z Valné hromady Gymnazijní společnosti o.s. Valná hromada se konala 24. 9. 2013 a byla svolána na 16.30. Valná hromada byla svolána na základě rozhodnutí Rady GS ze dne 10. 9. 2013 prostřednictvím

Více

Česko rakouský projekt Skupina Stavebnictví. Závěrečná zpráva o plnění plánu činnosti za rok 2013

Česko rakouský projekt Skupina Stavebnictví. Závěrečná zpráva o plnění plánu činnosti za rok 2013 Česko rakouský projekt Skupina Stavebnictví Závěrečná zpráva o plnění plánu činnosti za rok 2013 1. Tvorba odborného Česko-německého a Česko-anglického slovníku pro potřeby výuky odborných předmětů a odborného

Více

Tvorba elektronických učebnic. na VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice

Tvorba elektronických učebnic. na VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice projekt CZ.1.07/1.1.7/03.0127 Tvorba elektronických učebnic Tvorba elektronických učebnic na VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice Jiří Sumbal VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice Z obsahu vystoupení stručné představení projektu

Více

Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí. Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem. Září 2015

Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí. Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem. Září 2015 Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem Září 2015 O čem si přečtete: Zahájení školního roku 2015/2016 Plavání Návštěva útulku

Více

Celostátní kolo olympiády v anglickém jazyce

Celostátní kolo olympiády v anglickém jazyce Celostátní kolo olympiády v anglickém jazyce Dne 11.5. 2011 se v prostorách British Council v Praze konalo celostátní kolo olympiády v anglickém jazyce. Soutěže se zúčastnilo 14 studentů vítězů krajských

Více

třídní učitelka: Bc. Kateřina Sedláčková, asistence: Bc. Šárka Klímová

třídní učitelka: Bc. Kateřina Sedláčková, asistence: Bc. Šárka Klímová Výroční zpráva, školní rok 2013 2014, 8. třída třídní učitelka: Bc. Kateřina Sedláčková, asistence: Bc. Šárka Klímová Tento školní rok byl pro osmáky velmi důležitý především v přípravě ročníkových prací.

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

CORNY středoškolský atletický pohár-krajské kolo

CORNY středoškolský atletický pohár-krajské kolo CORNY středoškolský atletický pohár-krajské kolo Datum konání: 30.9.2009 Místo konání: Stará Boleslav-Houšťka Pořadatel: Slavoj Stará Boleslav a MDDM Čelákovice Výsledky zpracoval: Bukačová, Morávek Ředitel

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

TISKOVÉ ZPRÁVY (vydané organizátorem veletrhu, společností MP-Soft, a.s.)

TISKOVÉ ZPRÁVY (vydané organizátorem veletrhu, společností MP-Soft, a.s.) TISKOVÉ ZPRÁVY (vydané organizátorem veletrhu, společností MP-Soft, a.s.) EVROPSKÝ VELETRH POMATURITNÍHO A CELOŽIVOTNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ GAUDEAMUS 2014 Tiskové zprávy vydané 26. října 2014 (zaměření veletrhu)

Více

Zpravodaj pro rodiče č.34

Zpravodaj pro rodiče č.34 Základní škola Merklín, okres-plzeň-jih Školní 249, 334 52 MERKLÍN Tel. 377912116 * email: zsmerklinpj@iol.cz * www.web.telecom.cz/zsmerklin Zpravodaj pro rodiče č.34 září 2008 Vážení rodiče, v poprázdninovém

Více

Zdravotnická informatika na středních zdravotnických školách

Zdravotnická informatika na středních zdravotnických školách Zdravotnická informatika na středních zdravotnických školách Registrační číslo projektu: Název projektu: Název projektu anglicky: Název a číslo globálního grantu: CZ.1.07/1.1.10/02.0019 Zdravotnická informatika

Více

Významné mezníky v historii školy III. (od 90. let 20. století)

Významné mezníky v historii školy III. (od 90. let 20. století) Významné mezníky v historii školy III. (od 90. let 20. století) září prosinec duben červen duben 1989/1990 Ředitelem školy byl jmenován Miroslav Horák. Po prázdninách byla otevřena nová učebna informatiky

Více

SBORNÍK SOŠ A SOU MŠP LETOVICE A JIHOMORAVSKÉHO KRAJE

SBORNÍK SOŠ A SOU MŠP LETOVICE A JIHOMORAVSKÉHO KRAJE SBORNÍK SOŠ A SOU MŠP LETOVICE A JIHOMORAVSKÉHO KRAJE ENERSOL 2007 PROJEKT ENERSOL 2007 zhodnotil práce téměř 350 zapojených soutěžících z 67 škol České republiky. Vítězkou v této tvrdé konkurenci se v

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Plán environmentální výchovy, vzdělání a osvěty (EVVO)

Plán environmentální výchovy, vzdělání a osvěty (EVVO) Plán environmentální výchovy, vzdělání a osvěty (EVVO) šk. rok 2014-2015 Š a MŠ Nerudova, České Budějovice Environmentální výchova je chápána nejen jako výchova k řešení problémů týkajících se životního

Více

Vyhlášení rozvojového programu Hodnocení žáků a škol podle výsledků v soutěžích v roce 2014 Excelence středních škol 2014

Vyhlášení rozvojového programu Hodnocení žáků a škol podle výsledků v soutěžích v roce 2014 Excelence středních škol 2014 Vyhlášení rozvojového programu Hodnocení žáků a škol podle výsledků v soutěžích v roce 2014 Excelence středních škol 2014 ze dne 15. ledna 2014, č. j. MSMT 49 122/2013-1 V návaznosti na Dlouhodobý záměr

Více

Organizátor: SŠ polytechnická, Jílová Termín: 7., 8. a 10. března 2011 Termín: 9. března 2011

Organizátor: SŠ polytechnická, Jílová Termín: 7., 8. a 10. března 2011 Termín: 9. března 2011 Výsledky městských sportovních přeborů středních škol pořádaných OR AŠSK Brno v druhém pololetí školního roku 2010/2011 10. Sálová kopaná futsal 11. Šplh Organizátor: OA ELDO, Střední Termín: 7., 8. a

Více

Školní kolo konverzační soutěže v angličtině 2014

Školní kolo konverzační soutěže v angličtině 2014 Školní kolo konverzační soutěže v angličtině 2014 V pátek 24. 1. se na naší škole konalo školní kolo konverzační soutěže v angličtině. Soutěž proběhla ve dvou kategoriích: IIB (1.-2. ročník) a IIIA (3.-5.

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

Roční plán akcí 2014/2015

Roční plán akcí 2014/2015 Základní škola Staňkov, okres Domažlice, příspěvková organizace Komenského 196 345 61 Staňkov Roční plán akcí 2014/2015 Pedagogické rady, provozní porady, informační schůzky pro rodiče, schůzky předmětových

Více

Jarní divadelní předplatné 2015 Divadelní představení můžete navštívit i jednotlivě. Vstupenky si můžete již rezervovat.

Jarní divadelní předplatné 2015 Divadelní představení můžete navštívit i jednotlivě. Vstupenky si můžete již rezervovat. Jarní divadelní předplatné 2015 Divadelní představení můžete navštívit i jednotlivě. Vstupenky si můžete již rezervovat. Divadelní představení, první předplatitelské i pro veřejnost Středa 14. ledna 2015

Více

KALENDÁŘNÍ PLÁN AKCÍ ŠKOLY

KALENDÁŘNÍ PLÁN AKCÍ ŠKOLY KALENDÁŘNÍ PLÁN AKCÍ ŠKOLY školní rok 2011/2012 ZÁŘÍ 1. 9. Zahájení školního roku VŠ 9. 18. 9 Seznamovací pobyt - Chorvatsko (V.ročník) Šmerdová 12. 9. Zahájení plaveckého výcviku 1.B, 2.r., 3.r. MŠ Kom,

Více

1. kolo 12. března 2007 od 14.15 h do 15.15 h 2. kolo 16. dubna 2007 od 14.15 h do 15.15 h 3. kolo 14. května 2007 od 14.15 h do 15.

1. kolo 12. března 2007 od 14.15 h do 15.15 h 2. kolo 16. dubna 2007 od 14.15 h do 15.15 h 3. kolo 14. května 2007 od 14.15 h do 15. Držitel zlaté medaile z letošní Mezinárodní fyzikální olympiády Pavel Motloch navštívil čtvrté kolo Fyzikální ligy ve Frýdku-Místku. Protože jsem Pavla učil matematiku, fyziku, tak musím široké debrujárské

Více

školní léta?... užít si zábavu a najít nové kamarády?... nebo vás nepřijali na vysokou školu?

školní léta?... užít si zábavu a najít nové kamarády?... nebo vás nepřijali na vysokou školu? Chcete si prodloužit školní léta?... užít si zábavu a najít nové kamarády?... nebo vás nepřijali na vysokou školu? pomaturitní studium 2010/2011 Studium je [KU:L] anglický jazyk Přípravné kurzy na VŠ Nultý

Více

INFORMACE O STUDIU (čtyřleté gymnázium)

INFORMACE O STUDIU (čtyřleté gymnázium) GYMNÁZIUM, ČESKÉ BUDĚJOVICE, JÍROVCOVA 8 Telefon, fax: 387 319 358 e- mail: gymji@gymji.cz, licht@gymji.cz URL: http://www.gymji.cz INFORMACE O STUDIU (čtyřleté gymnázium) Vážení rodiče, žáci a učitelé

Více

Organizační řád soutěží v cizích jazycích

Organizační řád soutěží v cizích jazycích Č. j.: MSMT- 32 358/2014-1 Organizační řád soutěží v cizích jazycích Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souladu s 3 odst. 5 vyhlášky č. 55/2005 Sb., podmínkách organizace a financování soutěží

Více

Pořadí Počet kol Číslo Příjmení Jméno Kategorie Trať 1kolo 2kolo 1 2 117 Pátek Jan MD40 22 00:19:50.8 00:39:43.7 2 2 120 Žák Pavel MD40 22 00:19:56.

Pořadí Počet kol Číslo Příjmení Jméno Kategorie Trať 1kolo 2kolo 1 2 117 Pátek Jan MD40 22 00:19:50.8 00:39:43.7 2 2 120 Žák Pavel MD40 22 00:19:56. Pořadí Počet kol Číslo Příjmení Jméno Kategorie Trať 1kolo 2kolo 1 2 117 Pátek Jan MD40 22 00:19:50.8 00:39:43.7 2 2 120 Žák Pavel MD40 22 00:19:56.0 00:39:44.7 3 2 123 Fojtíček Karel MD40 22 00:19:53.7

Více