Březen Červen 2012

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Březen 2011. Červen 2012"

Transkript

1 Březen

2 1 ÚVOD Ahoj naši věrní čtenáři! Stejně jako každý rok se i letos už nemůžeme dočkat PRÁZDNIN. Těm všude předchází vysvědčení a u nás navíc ještě Průmkařiny. Po velkém ohlasu loňského červnového vydání věnujeme i letošní poslední číslo vzpomínce na naše maturanty, a náležitě se tak s nimi rozloučíme. V tištěné podobě najdete malou ochutnávku z půlnočních novin spolu s odkazem na elektronickou podobu Průmkařin, kde už si je můžete vychutnat dokonale, protože se vám otevřou celé. Pochopitelně nepřijdete ani o spoustu informací z našich akcí v tradiční rubrice Co se dělo, po níž bude následovat několik. Jako novinku jsme pro vás připravili literární postřehy Lukáše Šťastného, velmi schopného nováčka, o kterého se naše řada rozrostla. Velkou změnou je předání šéfredaktorského křesla. Jméno Svoboda v něm sice zůstává, ale iniciála R se změnila na F a novým šéfem se stává Romanův mladší bratr Filip ze třídy B3.I. Filip Svoboda naštěstí vcelku ochotně převzal pomyslné žezlo a s ním i spoustu zkušeností a poznatků od svého bráchy. Romanovi Svobodovi tímto ještě jednou moc děkujeme za velice usilovnou práci, se kterou k Průmkařinám vždycky přistupoval a opravdu moc pro náš časopis udělal. Především díky němu se Průmkařiny posunuly technicky, graficky, ale i umělecky mnohem dál. Pod Romanovým vedením jsme se totiž v minulém roce umístili v krajském kole soutěže Školní časopis roku 2011 na druhém místě. A náš úspěch pokračoval i v kole letošním. Školní časopis roku 2012 jsme sice nevyhráli, ale skončili jsme ve velmi silné konkurenci jako třetí a postupujeme do celorepublikového kola! A z toho máme upřímnou radost. Jsme zkrátka dobrý tým, kde (S)svoboda hraje prim. Přejeme všem krásné čtení a doufáme, že se vám toto číslo bude líbit. Redakční rada P. S. Redakce nenese žádnou zodpovědnost za typografické a gramatické chyby ve zveřejněných maturitních novinách!

3 OBSAH Březen 2011 TŘÍDA A4.S Představení třídy A4.S strana Maturitní plakát třídy A4.S Strana Maturitní noviny A4.S... 2 TŘÍDA B4.I Představení třídy B4.I strana Maturitní noviny B4.I Strana Maturitní plakát B4.I strana TŘÍDA C4.S Představení třídy C4.S Strana Maturitní noviny C4.S... TŘÍDA D4.S Představení třídy D4.S Strana CO SE DĚLO?? Stručný přehled... Krajské kolo soutěže Enersol strana Národní kolo soutěže Enersol strana Školní kolo SOČ strana Krajské kolo SOČ strana Václav Švec na matematické soutěži strana Odborný seminář v Rakousku strana Studenti SPŠ na soutěži Junior Achievement strana Exkurze do Kovosvitu strana Beseda s přeživším koncentračního tábora strana Žáci SPŠ a VOŠ Po stopách holocaustu strana Setkání s Alenou Gajdůškovou strana NAŠE ÚSPĚCHY strana ZHODNOCENÍ MATEMATICKÝCH SOUTĚŽÍ strana LITERÁRNÍ OKÉNKO LUKÁŠE ŠŤASTNÉHO Láska je láska strana Why English isn t English? strana ZÁVĚR strana

4 3 V několika bodech vám představujeme jednotlivé maturitní třídy. TŘÍDA A4.S 1) Třídní učitelka: Mgr. Olga Procházková 2) Roky působení: 2008/2012 3) Datum konání maturitního plesu: ) Místo konání maturitního plesu: Discokomplex Jih Družba 5) Téma maturitního plesu: bez stylu Jména studentů třídy A4.S: Josef Balek, David Čadek, Jiří Dáňa, Radek Duda, Petr Hoch, Jakub Houdek, Ondřej Hruška, Martin Janota, Petr Kačírek, Lukáš Konopa, Jan Kotrlík, Jan Kubeš, Vlastimil Labský, Michal Měřička, Ondřej Michal, Martin Němec, Lukáš Novotný, Ondřej Osvald, Tomáš Pikl, Adam Ploc, Karel Šimánko, Jan Šimek, Jan Šprisl, Pavel Štumbauer, Vlastislav Tůma, Jaroslav Vácha, David Vokoun, Michael Všetečka, Jan Buriánek.

5 Březen

6 5

7 Březen

8 7

9 Březen

10 9

11 Březen

12 11

13 Březen

14 13 TŘÍDA B4.I 1) Třídní učitelka: Ing. Lenka Hellová 2) Roky působení: 2008/2012 3) Datum konání maturitního plesu: ) Místo konání maturitního plesu: Společenské centrum Družba 5) Téma maturitního plesu: Filmové Oscary Studenti třídy B4.I: Pavel Anderle, Jan Burda, Miroslav Cuhra, Julie Cuhrová, Lukáš Čapek, Matěj Dubenský, Václav Frček, Kristýna Gondeková, Vlastimil Hanzal, Michal Harbáček, Miroslav Harvalík, Michal Hosnedl, Martin Huťťan, Jakub Jeřábek, Vojtěch Kinkor, Patrik Kovář, Jakub Kříha, Daniel Maňhal, Lucie Mikešová, Martin Motejzík, Jiří Mráz, Radka Novotná, Filip Novotný, Robert Princ, Marek Schmidt, Tomáš Slaba, Radek Sláma, Roman Svoboda, Veronika Šlapáková, Prokop Vaněk, Adam Vlášek, Tomáš Votava, Lucie Nachtigalová.

15 Březen

16 15

17 MATURITNÍ NOVINY B4.I Březen

18 17

19 Březen

20 19

21 Březen

22 21

23 Březen

24 23

25 Březen

26 25

27 Březen

28 27

29 Březen TŘÍDA C4.S 1) Třídní učitelka: Mgr. Lenka Čížková 2) Roky působení: 2008/2012 3) Datum konání maturitního plesu: ) Místo konání maturitního plesu: Společenské centrum Družba 5) Téma maturitního plesu: Útěk z vězení Studenti C4.S: Vít Boška, Petr Čejka, Lukáš Jindra, Jakub Jůzek, Marek Kloud, Jan Koloušek, Vít Krejčí, Petr Lazor, Martin Mužík, Adam Pavlát, Vojtěch Pehel, Milan Pichlík, Martin Procházka, Michal Ryneš, Vojtěch Řehořík, David Sobotka, Filip Trča, Zdeněk Vajshár, Tomáš Vejda, Jan Veselý, Robert Zelenka, Michal Kolář, Jan Pašek, Michal Švehla.

30 29

31 Březen

32 31

33 Březen

34 33

35 Březen TŘÍDA D4.S 1) Třídní učitel: Ing. Vlastimír Dubovský 2) Roky, ve kterých třída působila na škole: 2008/2012 3) Datum konání maturitního plesu: ) Místo konání maturitního plesu: Společenské centrum Družba 5) Téma maturitního plesu: Vesmír, přistání na Měsíci Studenti třídy D4.S: Martin Bláha, Daniel Dubravec, Ladislav Dušejovský, Jan Holba, Jakub Hudeček, Josef Juriga, Vojtěch Klíma, Ondřej Kohout, Jakub Kovanda, Milan Kuda, Michal Lipanský, Václav Pankratz, Adam Řeřábek, Josef Sedlák, Jan Šnelcer, Michal Štrobl, Petr Topinka, Lukáš Turek, Miroslav Vovesný, Dominik Zayml, Jan Novotný.

36 35 Naposled se se k k vám vám Průmkařiny dostaly v v lednu, tudíž tudíž uběhla od od vydání posledního čísla čísla dost dost dlouhá doba. doba. O akcích informujeme v v naší naší tradiční rubrice Co Co se se dělo. dělo. A zde zde přinášíme stručný přehled Třída Třída A2.S A2.S navštívila Okresní soud soud v v Písku Písku Odborné praxe praxe A2.S A2.S B2.I B2.I navštívila zavítala na Okresní Okresní soud soud v Písku v Písku Třídy -Třídy C2.S C2.S a a D2.S D2.S podnikly také také exkurzi na na Okresním soud soudě Třídy Třídy A4.S A4.S a a B3.I B3.I se se vydaly vydaly na do divadelní KD Písek představení na divadelní představení Odborné praxe praxe třídy třídy B2.I B2.I Exkurze třídy třídy C2.S C2.S v v Temelíně Exkurze třídy třídy D2.S D2.S v v Temelíně Třída Třída D3.S D3.S navštívila Památník Karla Karla Čapka Čapka ve ve Strži Strži Odborné praxe praxe C2.S C2.S Školní Školní kolo kolo SOČ SOČ B3.I, B3.I, B2.I B2.I výlet výlet do do Památníku Karla Karla Čapka Čapka a a na na výstavu BODY BODY EXHIBITION- A3.S A3.S výlet výlet do do Památníku Karla Karla Čapka Čapka a a návštěva Národního divadlo divadla Odborné praxe praxe D2.S D2.S Třetí Třetí ročníky absolvovaly školení školení o o CNC CNC strojích v v programu Siemens Krajské kolo kolo SOČ SOČ A3, A3, B3, B3, C3, C3, D3 D3 - Odborná KOVOSVIT exkurze Sezimovo KOVOSVIT ústí (CNC Sezimovo stroje v ústí praxi) (CNC stroje v praxi) Ředitelské volno volno Ředitelské volno volno Třetí Třetí ročníky absolvovaly školení školení o o CNC CNC strojích v v programu Heidenhaim Odborná praxe praxe tříd tříd A3.S, A3.S, B3.I B3.I Odborná praxe praxe tříd tříd C3.S, C3.S, D3.S D3.S Předávání vysvědčení o o absolutoriu B3.I B3.I exkurze Lipno Lipno přehrada Celostátní kolo kolo SOČ SOČ Předávání maturitních vysvědčení Sportovní den den Vysvědčení! VOŠ při předávání vysvědčení o absolutoriu B4.I ve Svaté Trojici

37 Březen 2011 KRAJSKÉ KOLO ENERSOL 36 V tomto školním roce se naše škola již potřetí aktivně zapojila do mezinárodního vzdělávacího projektu ENERSOL EVVO Tento projekt probíhá v České republice již od roku Hlavní myšlenkou projektu je zvýšit zájem mladé generace o obnovitelné zdroje energie (OZE), snížení emisí škodlivin v dopravě a úsporu energií, podporovat jejich vlastní názory na tuto problematiku a zesílit zájem o výuku této oblasti ve školních vzdělávacích programech. Soutěžní klání probíhalo ve dvou ze tří kategorií: hlavní (popis a vlastní zhodnocení používaných technologií řešících hlavní myšlenky projektu), tvůrčí (realizace učebních pomůcek modelů technických zařízení OZE). Neobsazena byla kategorie vedlejší (umělecké ztvárnění problematiky OZE). Vše se uskutečňuje na různých úrovních. Počínaje krajskou soutěží, kdy její správnou organizaci zajišťuje 14 regionálních vzdělávacích center v jednotlivých krajích, a konče mezinárodní přehlídkou za účasti nejúspěšnějších českých, slovenských, slovinských, polských, německých a rakouských studentů. V Jihočeském kraji organizaci zajišťuje Regionální centrum - SPŠ strojní a stavební v Táboře. Letošní ročník Enersolu se konal 23. února 2012 na reprezentativním místě v zasedacím sále krajského zastupitelstva v Českých Budějovicích a osobní záštitu nad soutěží letos poprvé přijal hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola společně s radní pro školství, mládež a tělovýchovu RNDr. Janou Krejsovou, která se také zúčastnila slavnostního vyhlášení výsledků a předávání cen vítězům jednotlivých kategorií a členům reprezentačního družstva Jihočeského kraje. Naše Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Písek byla letos zastoupena celkem dvěma pracemi. První práci s názvem Úspory v inteligentním domě prezentoval žák Roman Svoboda ze třídy B4.I v rámci hlavní kategorie a druhou práci s názvem Natáčení fotovoltaického systému prezentoval žák Adam Pavlát ze třídy C4.S v kategorii tvůrčí. Obsah práce Úspory v inteligentním domě se zabýval možností úspor energií ve stavebních objektech s využitím inteligentní instalace a její spolupráce s OZE. Doplněn byl ukázkou modelu domu s inteligentní instalací, který je ve škole postupně budován s pomocí firmy ABB s.r.o., Elektro-Praga Jablonec. Druhá práce Natáčení fotovoltaického systému řešila teoretickou a z ní vyplývající technickou stránku natáčení fotovoltaického panelu za sluncem. Oba funkční modely byly přítomny při prezentacích. A jak jsme dopadli v soutěžním klání, které hodnotila nezávislá porota složená z odborníků z praxe? Projekt, který zpracoval žák Roman Svoboda, se v hlavní kategorii umístil na 2. místě. Projekt Adama Pavláta se v tvůrčí kategorii umístil na 1. místě. Oba žáci spolu s dalšími čtyřmi nejlepšími projekty hlavní kategorie reprezentovali Jihočeský kraj na celorepublikovém kole, které proběhlo ve dnech 22. a v Pardubicích. A jak se umístili? Čtěte dál!!! Autor: Ing. Miroslav Paul

38 37 NAŠI ŽÁCI NA NÁRODNÍM KOLE ENERSOL Po úspěchu v krajském kole se žáci 4. ročníku Roman Svoboda a Adam Pavlát zúčastnili soutěžní přehlídky Národní konference Enersol 2012, která se konala ve dnech 22. a 23. března v Pardubicích, a měli tak možnost srovnání svých prací v rámci České republiky. Roman Svoboda prezentoval projekt Úspory v inteligentním domě v hlavní kategorii a Adam Pavlát Natáčení FV panelu v kategorii tvůrčí. V závěru Národního kola projektu Enersol byli jmenováni žáci včetně Adama Pavláta do družstva, které reprezentovalo Česko koncem dubna v Hradci Králové v mezinárodním kole projektu. Nás na písecké průmyslovce může těšit, že při třetí účasti v tomto projektu jsme navázali na úspěchy z předchozích dvou let a žák naší školy měl možnost se zúčastnit Mezinárodní konference a srovnávat výsledky své práce s pracemi žáků ze Slovenska, Slovinska, Rakouska, Německa, Polska, a čerpat tak novou inspiraci pro další projekty z oblasti obnovitelných zdrojů energie a úspor energií. Autor: Ing. Miroslav Paul

39 Březen 2011 ŠKOLNÍ KOLO SOČ 38 Začátkem dubna proběhl na Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole v Písku 34. ročník tradiční soutěže SOČ - Středoškolské odborné činnosti. Žáci a učitelé měli možnost vidět 9 prací v soutěžní části a 16 prací v doprovodném programu a byly zastoupeny obory Fyzika, Strojírenství, Elektrotechnika a Informatika. V oboru Fyzika zvítězil Adam Pavlát ze třídy C4.S s prací Natáčení fotovoltaického systému, v oboru Strojírenství byl nejúspěšnější Vlastimil Tůma ze třídy A4.S s prací Porovnání využití CAD/CAM systému s výstupem HEIDENHAIN. V nejvíce zastoupeném oboru Elektrotechnika zvítězil Jiří Voříšek, třída A2.S, s výrobkem Modelové kolejiště ovládané přes DCC a PC. V posledním oboru Informatika zvítězil Roman Svoboda ze třídy B4.I díky svému projektu Vybudování školních stránek pomocí systému MediaWiki. Všichni jmenovaní postoupili do krajského kola. Autor: Filip Fridrich, C2.S

40 39 NAŠI ŽÁCI V KRAJSKÉM KOLE SOČ Koncem dubna letošního roku se uskutečnilo v DDM České Budějovice krajské kolo Středoškolské odborné činnosti. SOČ je soutěž talentovaných středoškoláků v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech. Nejúspěšnější řešitelé jsou často vybíráni k účasti na obdobných mezinárodních soutěžích. Cílem této soutěže je vést talentované žáky k samostatnému a tvořivému přístupu při řešení odborných problémů. Soutěž probíhá zpravidla ve třech kolech a uskutečňuje se formou soutěžních přehlídek nejlepších individuálních nebo kolektivních prací, které žáci osobně obhajují před porotou. Letošního krajského kola se zúčastnilo mnoho žáků z různých středních škol, ale jen někteří mohli vyhrát. Nejúspěšnějším soutěžícím z naší Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek byl Adam Pavlát ze třídy C4.S, který obsadil 1. místo v oboru fyzika s prací Natáčení fotovoltaického systému. Autor: David Langmajer, B3.I

41 Březen VÁCLAV ŠVEC NA MATEMATICKÉ SOUTĚŽI Začátkem března se konalo na Zadově setkání řešitelů krajského kola matematické olympiády. Dopoledne i odpoledne probíhaly přednášky učitelů vysokých a středních škol a probírala se témata jako např. diferenciální a integrální počet, nerovnosti, trisekce úhlu a mnoho dalších matematických problémů a úloh. U každé přednášky nechyběla názorná ukázka použití v praxi. Kdo nepochopil přednášku, nebo měl nějaký dotaz, mohl pak ještě diskutovat na dané téma s přednášejícím. Součástí setkání byl sportovní odpočinek, a proto se každý těšil na lyžování, snowboarding nebo běžky. Každý si mohl vybrat podle toho, co ho baví nejvíce. Středeční dopoledne bylo dokonce věnováno sportu i celé. A protože se letos počasí povedlo, byly podmínky pro zimní sporty téměř ideální. Autor: Václav Švec, B2.I WELS Roman Svoboda a Adam Pavlát, žáci 4. ročníku Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek, kteří obsadili přední místa v letošním ročníku projektu Enersol 2012, se společně s dalšími účastníky a svými pedagogy vydali počátkem března na odborný seminář v rakouském Welsu, v rámci kterého navštívili Veletrh úspor energií. Celou akci organizovalo krajské středisko projektu Enersol a proběhlo pod patronátem Občanského sdružení Energy Centre České Budějovice, které zajistilo účast odborného lektora k prohlídce výstaviště. Téměř 900 vystavovatelů z 15 zemí předvádělo své výrobky a poskytované služby na téměř m2. Veletrh byl doplněn odbornými přednáškami z oblasti udržitelné výroby a využití energie v rámci konference: World Sustainable Energy Days. Autor: Ing. Miroslav Paul

42 41 PRŮMYSLOVÁCI NA JUNIOR ACHIEVEMENT Již počtvrté se konala na Vysoké škole ekonomické v Praze soutěž Nový svět spolupráce 2012, kterou pořádá pro středoškoláky v České republice organizace Junior Achievement ve spolupráci s významnými společnostmi jako např. IBM, APPLE, Bizl T. Hlavní manažeři těchto podniků usedli nejen v porotě, ale společně s organizací Junior Achievement vymysleli i ústřední téma letošního ročníku, které znělo: Social business - vhodné využití sociálních sítí v podnicích, které pak vede k většímu zisku firmy či zjištění aktuálních potřeb zákazníků apod. Na VŠE se celkem setkalo 120 studentů středních škol z celé ČR. Mezi nimi jsme byli i my, tým Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek, ve složení: Roman Svoboda - B4.I, Filip Svoboda B3.I, Tomáš Čapek - B2.I, Daniel Svitič - B2.I a Kryštof Hilar - B2.I. Pozitivním impulzem nového dne bylo, že jsme se nakonec úspěšně dopravili do Rajské budovy VŠE. Původně jsme jeli do Prahy s představou, že budeme soutěžit ve svých školních týmech a budeme tak reprezentovat naši školu. Organizátoři nás ale zanedlouho vyvedli z omylu. Naprosto nečekaně jsme byli rozlosováni do nových týmů. Šok! Museli jsme se rychle seznámit s novými lidmi, které jsem v životě neviděl. Ke každému týmu byl přiřazen vysokoškolský mentor. Zanedlouho se bariéry prolomily a všechny týmy mohly začít tvořit svůj projekt na zadané téma Social business. Celkem čtyři hodiny jsme měli na to, abychom se vzájemně poznali, abychom se v týmu dohodli na tom, co vlastně budeme tvořit. Po vzájemné domluvě jsme vytvořili projektový záměr a PowerPointovou prezentaci a nakonec svůj projekt obhájili před porotou. Řešení byla různá. Od systémů pro řízení firem až po různé vizionářské plány, jak zlepšit zdravotnictví. Řešení mého týmu č. 8 se jmenovalo Brains.eu a bylo zaměřené na sdílení výukových materiálů pro vzdělávací instituce a širokou veřejnost. Nápad vskutku výtečný se po prezentacích ostatních ukázal i jako vítězný a několik z porotců nám sdělilo, že se těší na realizaci našeho projektu. Po převzetí diplomu mě čekal pohovor v anglickém jazyce. Následně pak porotci vybrali z 15 oceněných 2 soutěžící, kteří měli možnost soutěžit v Bruselu. Úspěch se dostavil! V květnu jsem měl možnost soutěžit v zahraničí. Ale o tom až příště Autor: Tomáš Čapek, B2.I

43 Březen 2011 EXKURZE KOVOSVIT 42 Na Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole Písek proběhl v rámci projektu Investice do rozvoje vzdělávání v měsíci dubnu seminář na téma Programování v prostředí SinuTrain. Jedná se o produkt firmy Siemens určený pro programování v systému Sinumerik 828. Semináře se zúčastnili žáci třetích ročníků, kteří se konkrétně zabývají programováním a obsluhou CNC strojů v rámci výuky předmětu praktická cvičení. Tato událost tematicky navazovala na předchozí akci z března tohoto roku, kdy se ve škole konala přednáška o programu Fanuc. Třetí akcí tohoto druhu bylo v květnu školení systému Heidenhain, který se vyučuje na střední průmyslové škole. BESEDA S TOMMY KARASEM Proběhla také exkurze do výrobního závodů Kovosvit MAS, a.s. Sezimovo Ústí. Návštěva strojírenského podniku je nedílnou součástí projektu, do kterého jsou zapojeny i další školy a učiliště kraje. Jeho hlavním cílem je podpořit rozvoj technického vzdělávání v CAD/CAM aplikacích. Konkrétně se jedná o zapojení nových výkonných zařízení při využívání moderních softwarových nástrojů jako AutoCAD, Inventor a uzpůsobení nových digitálních výukových pomůcek při výuce strojírenství. Autor: Bc. Josef Pajer Koncem dubna se na naší škole konala beseda, která navazovala na program s názvem Po stopách holocaustu. Tommy Karas, který přežil pobyt v koncentračním táboře Terezín nám vyprávěl nám o osudech své židovské rodiny a o tom, jak byl v roce 1942 deportován do Terezína. Z tábora se vrátil jen on a jeho matka, otec a o pět let starší bratr nepřežili.. Autor: Filip Svoboda, B3.I

44 43 ŽÁCI SE VYDALI PO STOPÁCH HOLOCAUSTU Další akcí v rámci již desetiletého projektu Po stopách holocaustu byla dvoudenní exkurze, které se zúčastnili vybraní žáci ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek, SOU a SOŠ Komenského Písek, Gymnázia Písek a Gymnázia Vimperk. Náplní exkurze byla návštěva Památníku koncentračního tábora Mauthausen, ARS Electronica center v rakouském Linci, vinařských závodů Znovín Znojmo, brněnské funkcionalistické židovské synagogy a Moravského zemského muzea v Brně. Celá akce proběhla za výrazné finanční podpory pana senátora Miroslava Krejči, který již počtvrté zajistil finanční prostředky, ze kterých byla hrazena všem účastníkům doprava, a samozřejmě se celé exkurze osobně zúčastnil společně svojí asistentkou Ivetou Grillovou. Autor: Filip Svoboda, B3.I

45 Březen 2011 SETKÁNÍ 44 V polovině května se setkali žáci 2. ročníku Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek s místopředsedkyní Senátu Parlamentu ČR PaedDr. Alenou Gajdůškovou a měli možnost debatovat na téma Budoucnost ČR v EU. ÚSPĚCHY NAŠICH ŽÁKŮ Autor: Mgr. Ludmila Klavíková GRATULUJEME!!!

46 45 MATEMATIKA NA SPŠ A VOŠ PÍSEK Pololetní vysvědčení a starost o co nejlepší výsledky na vysvědčení nepřerušilo plynule probíhající konání matematických soutěží. Hned v lednu se Vlastimil Labský ze třídy A4.S zúčastnil krajského kola matematické olympiády v Českých Budějovicích a následně se konalo školní kolo MO kategorie B a C. Žáci Lukáš Hejl a Václav Švec ze třídy B2.I postoupili do krajského kola, které se konalo Jako obvykle se umístili na velice pěkných místech. Lukáš skončil 12. a Vašek 18. z celkového počtu 31 soutěžících. Dne proběhla velice oblíbená soutěž Matematický klokan. V kategorii Junior soutěžilo 30 žáků, v kategorii Student 26 žáků. Prokop Schmid (C1.E), Filip Stegmayer (C1.E) a Jakub Sedláček (A2.S) obsadili první místa v kategorii mladších žáků a nejlepší řešiteli byli Daniel Hojka (C3.S), Miroslav Harvalík (B4.I) a Jakub Charvát (B3.I). V měsíci březnu se konal již 20. ročník celostátní matematické soutěže pro SPŠ a SOŠ. Letos jsme využili nabídky nominovat maximální počet soutěžících z jedné školy, a proto jeli soutěžit do Českých Budějovic dva žáci z každého ročníku. Bohužel se nepodařilo zopakovat loňské úspěšné 3. místo Václava Švece, ale i tak jsme velice rádi, že žáci mají o tuto soutěž zájem. Další školní soutěží je Matematický maraton. I ve druhém pololetí tohoto školního roku žáci řešili každý měsíc různorodé příklady a množství řešitelů je stále chvályhodné. Po posledním květnovém klání jsme provedli vyhodnocení za celé druhé pololetí školního roku 2011/2012 a jako první z tohoto maratonu vyšel Lukáš Hejl, těsně za ním se umístil Jan Urbánek oba ze třídy B2.I. Třetí místo si vypočítal Filip Svoboda, žák třídy B3.I. Všichni maratonci budou odměněni. Celý kolektiv vyučujících matematiky se těší nejen na prázdninový odpočinek, ale především na další šikovné žáky, pro které matematika není jen suchou nudnou vědou, ale snad někdy i radostí a zábavou. Autor: Mgr. Olga Procházková

47 Březen 2011 LITERÁRNÍ POSTŘEHY LUKÁŠE ŠŤASTNÉHO 46 LÁSKA je LÁSKA Ve středu 2. května se první, druhé a třetí ročníky zúčastnily filmového představení v kině Portyč, aby uvolnily své lavice pro státní maturity svých starších spolužáků. Zhlédli jsme nový český film Láska je láska režiséra Milana Cieslera. Všem se nám určitě líbil. Režisérovi i scénáristovi se podařilo humorným způsobem zachytit mezilidské vztahy, především ty milostné, v různě věkových i sexuálně orientovaných skupinách. Diváci se smáli situacím, které možná známe i ze svého okolí. Vážných témat bylo nastoleno víc než dost problémy v rodině, legalizace užívání marihuany nemocnými lidmi, vztah většinové společnosti k Romům anebo k lidem s opačnou sexuální orientací. A právě nad tímto problémem jsem se pokusil zamyslet. Film Láska je láska právě potvrzuje názor, že homosexuální orientace se nedá nijak zvrátit. Homosexualita potká 4 % mužské populace a asi 2 % ženské populace. Jedná se o naprosto přirozenou a zcela pochopitelnou věc jako je heterosexualita, a proto by neměla být zavrhována. Nechápu lidi, kteří mají něco proti homosexuálům. Proč existují takové odporné předsudky? Proč je i dnešní doba tak hrozná? Proč nemůže být někdo sám sebou? A proč, když někdo sám sebou je a přizná se k homosexualitě, je za to odsuzován? Vycházejme z předpokladu, že plod v mateřském lůně je na počátku své cesty bezpohlavní. Posléze přejímá nadvládu ženské pohlaví a v určité fázi vývoje plodu se vlivem genů některé dovyvinou v mužské jedince. Stává se, že žena bývá uvězněna v mužském těle a naopak, což se projevuje i v rysech daných jedinců víme, že někteří kluci mají jemnější obličej, menší postavu i linie těla podobné spíše ženě a některé ženy hrubé rysy a mohutnější postavu. Sexuální orientace jedince je vlastně záležitostí libida neboli zjednodušeně zamilovanosti. Tělesná touha páření je jedna věc a cíl naší touhy druhá. Sice jedna ovlivňuje druhou, nicméně objekt našeho sexuálního zájmu nemusí být vždy opačného pohlaví. Otázkou druhou je veřejné mínění a odsuzování homosexuality, tzv. homofobie. Nejdříve bych tu rád připomenul obecné pravidlo, že kdokoliv vybočuje z řad, byť se jen trochu v něčem liší od okolí, je pro ostatní nepřijatelným a současně i terčem nepochopení Velmi často se můžeme setkat s názory, že homosexualita vyrůstá z půdy jakési mravně zkažené, úpadkové společnosti, že souvisí s obecným poklesem morálky a daří se jí v bahně rozpadu všech etických hodnot. I v historii se najdou zmínky, jež zaznamenávají kvetoucí mužskou homosexualitu. Například v Mezopotámii prosperovala mužská prostituce, v babylónském chrámu bohyně Ištar měli mužští prostituti zvláštní nevěstinec pod náboženskou záštitou a pod vedením velekněze. Homosexualita byla ve starověku běžná ve všech zemích východního Středomoří. Maximální rozkvět však zaznamenala ve starém Řecku na mužskou homosexualitu Řekové totiž pohlíželi jako na ideál sexuálních vztahů.

48 47 S příchodem křesťanství ve středověku začala dlouhá léta zavrhování homosexuality většinovou společností. Homosexualita byla považována za hřích a zvrhlost. Homosexualitou se nejdříve zabývaly církevní soudy, ale v 11. století se touto záležitostí zabývaly soudy světské, které ji na rozdíl od mírných trestů církve, trestaly smrtí. Bohužel i v dnešní době tresty smrti a doživotní vězení zůstávají, a to zejména v zemích druhého a třetího světa. Homosexualita byla spojována s čarodějnictvím, které se dnes přijalo, ale homosexualita je paradoxně stále opovrhovaná. Když vezmeme v potaz (s úsměvem) vědecké zjištění, že na počátku jsme všichni ženy, dalo by se filozoficky tvrdit, že jsme všichni homosexuální. Proto se domnívám, že bude relativně lehčí pochopit otázku homosexuality. Když to nedokázali naši předkové, my to určitě zvládneme Jaký názor máte vy na homosexualitu? Posílejte nám vaše názory a my je v příštím díle otiskneme. Autor: Lukáš Šťastný, Mgr. Lenka Čížková Why English isn t English? Jaký názor máte vy na homosexualitu? Posílejte nám vaše názory a my je v příštím díle otiskneme. Nedávno jsem narazil na internetu na několik diskusí o úrovni výuky anglického jazyka na našich školách. V těchto diskusích se mimo jiné jedná o rozdílu mezi vyučujícím, jenž je rodilým mluvčím a mezi tradičním českým učitelem. Opomenu-li, že polovina z diskutujících viní za svou neschopnost naučit se jazyk své vyučující, dalo by se říct, že znalosti některých vyučujících bohužel neodpovídají požadované kvalifikaci. Zaujal mě článek, v němž autor popisuje své dlouhodobé negativní zkušenosti. Tento případ se odehrává zřejmě roku Jeden muž (autor článku) byl požádán praktikantem v IT oddělení, kde pracoval, aby mu zkontroloval text, který napsal do školy. Posléze byl velmi překvapen, když mu učitelka za ten text dala pětku, i když on sám tam našel pouze dvě malé chyby. Podle učitelky byl ten text prý nesrozumitelný a skoro úplně špatně. Muž se vydal i s praktikantem do školy, kde našli učitelku angličtiny a česky se jí zeptal na její nesmyslné ohodnocení kolegova textu. Reagovala nesmírně arogantně a řekla mu, že ona musí vědět, co je správná angličtina, a co ne, neboť ona to přece vyučuje. Začal s ní mluvit anglicky. Byla tím šokována, její oči prozradily, že nerozumí ani slovo tomu, co říkal. Když se jí jen zeptal, která slova či věty byly podle ní v textu jejího žáka špatně, odpověděla mu na tuto otázku slovem Yes (ano). Tak otázku zopakoval, tentokrát již bez amerického přízvuku, ale její další odpověď zněla: Sure (jistě). Pak se ještě zeptal: Je to jen můj dojem, ale vy vůbec nerozumíte tomu, co říkám? Zcela zjevně nerozuměla ani tomu. Tak ji česky požádal, aby mu vysvětlila anglicky, co je nesprávného na anglickém textu svého studenta Romana. Zčervenala a odpověděla: Roman knows English very little, I did not understood what he writes for me. (Roman zná anglicky velmi malý, nerozuměla jsem, co píše pro mne.) Strašná angličtina. Autor původního článku neočekává, že budou učitelé angličtiny umět mluvit bezchybně, ale v jejím případě prý mluvila hůř než její žák. Nakonec souhlasila, že mu dá trojku.

49 Březen Zdálo by se, že to je jen výjimečný případ špatné učitelky v jediné škole, jenže dotyčnému se to už stalo třikrát předtím. Gramatika těchto učitelů angličtiny byla nesmírně omezená a dělali typickou českou chybu (velmi nepatřičně na učitele), kdy si pletli slovo teach (vyučovat) se slovem learn (učit se), podobně jako si Češi, kteří neumějí dobře anglicky, pletou lend (půjčit) a borrow (vypůjčit si). Na konec citace z článku: Je děsivé, že nikdo nezkoumá, kolik učitelů angličtiny v ČR vůbec umí anglicky a kolik žáků propadá v angličtině, protože je učí takoví falešní učitelé. Celý článek naleznete na této internetové adrese: Já jakožto student, který má angličtinu dost rád, jsem neodolal a vydal jsem se zjistit, jak tomu je u nás na škole, a proto jsem navštívil paní učitelku Ivanu Sudovou. Nakonec souhlasila, že se k tomu vyjádří, a získal jsem tak opravdu velice osobitý názor: Jako E.T. (= English teacher, i když jako mimozemšťan si také někdy připadám ) mě nenechal chladnou článek o českých učitelích angličtiny, a tak jsem na něj musela zareagovat. Pravda, skutečně musela, neboť mi ho podstrčil jeden po vědění prahnoucí student, kterému jsem tímto chtěla udělat radost. Pokud je pravda, co hlásá zmíněný článek, je to samozřejmě špatně. Ale I tady existují několikerá buts. (Bohužel nevím, jak dát ale do množného čísla. Ale v angličtině to zkrátka jde.) Tož tady jsou: Autor se v článku zmiňuje o roku Ale od té doby uteklo hodně vody, a proto se domnívám, že popisovaná událost již není zcela aktuální a něco podobného se děje spíše výjimečně. Téměř každý člověk prošel základní školou, někteří zvládli i střední, eventuálně vysokou. Proto každý ví, jak se má správně učit. Ale to, že někdo umí perfektně anglicky, ještě neznamená, že dokáže někoho jiného angličtinu naučit a své vědomosti předat dál. Dobře si vzpomínám na jednu nejmenovanou školu, ve které nadšeně s vidinou fundované výuky vítali rodilého mluvčího, jenž s preparovaným chřestýšem na krku a lookem Krokodýla Dundeeho nikoho nenechával na pochybách, že je muž na svém místě. Nebyl. Chřestýš se časem okoukal, stejně tak jeho zmatené chaotické hodiny. Naopak místní zapálená, byť občas chybující, učitelka dala svým studentům mnohem víc. Na svém místě ale nebyla ani prodavačka, která nejen mně podala housku umolousanou rukou, či lékař nelida, jenž poslal z nemocnice domů mou postarší tetu s kanylou v ruce. Proto si myslím, že popisované případy se netýkají jenom učitelů. Podobné příklady bychom našli v každé profesi. Někdo svou práci dělá hůř, jiný lépe. A jako optimista věřím, že těch, co ji dělají lépe, je více. Na nás učitele je zkrátka jen o trošičku víc vidět. Já osobně jsem zřejmě měla štěstí. Učitelé angličtiny (nebo spíš učitelky který sexista ten článek zase psal?), se kterými se setkávám, do popisované kategorie příliš nezapadají. A co si myslíte vy? Já paní učitelce tímto děkuji a velice si vážím její ochoty. Jsem moc rád, že mě právě paní učitelka Sudová učí angličtinu. Její hodiny totiž doprovází kreativita a pro mě naprosto uvolněná atmosféra. Řekl bych, že jako učitelka je stoprocentně na svém místě. Autor: Lukáš Šťastný

50 49 JEDNÍM Z NEJVĚTŠÍCH A VELKORYSÝCH SPONZORŮ NAŠÍ ŠKOLY JE SKUPINA ČEZ, KTERÉ TÍMTO ZPŮSOBEM DĚKUJEME. Společnost ČEZ podporuje užívání elektromobilů i další rozvoj elektromobility, a proto od loňského července zapůjčuje zdarma školám i obcím bílozelený elektromobil Peuegot ion. Koncem května ho mohli vidět obyvatelé Písku a okolí, protože byl testován pedagogy ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek. SPŠ a VOŠ Písek Karla Čapka Písek Tel.: Fax:

51 Březen 2011 A CO NA ZÁVĚR??? 50 GRATULUJEME VŠEM ABSOLVENTŮM, KTEŘÍ SLOŽILI MATURITNÍ ZKOUŠKY. TĚM, KTERÝM TO NEVYŠLO, BUDEME DRŽET PALCE NA PODZIM. Našim bývalým studentům přejeme jen to nejlepší v jejich další cestě a doufejme, že budou rádi vzpomínat na naši školu. Všem, kteří přispívají do Průmkařin, děkujeme. A teď už si pojďme konečně užít P R Á Z D N I N Y. Mgr. Ludmila Klavíková Roman Svoboda Martin Huťťan Mgr. Hana Maříková Martina Hadáčková Filip Svoboda Zdeňka Müllerová Tomáš Čapek Jakub Altay Lukáš Šťastný Daniel Svitič Filip Rakovan I TY MŮŽEŠ BÝT NÁŠ DALŠÍ REDAKTOR! David Černý??? Ondřej Hlavín