OSTRAVSKÝ SPORT FEST

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "OSTRAVSKÝ SPORT FEST"

Transkript

1 OSTRAVSKÝ SPORT FEST NETRADIČNÍ SPORTY A ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL PRO CELOU RODINU Dne 31. května 2014 vás AHOL - Střední odborná škola srdečně zve ke strávení sobotního odpoledne v prostorech školy (v budově a na školním hřišti), kde od hod proběhne sportovní odpoledne, jež v souvislosti s projektem Ostrava město sportu 2014 podpořilo svou dotací statutární město Ostrava. Nejen děti, ale také dospělé či seniory čeká bohatý program, který proběhne za každého počasí. A na co se můžete těšit? Vodní fotbálek Novinka v oblasti sportovně-zábavných nafukovacích atrakcí. Je podobný fotbalu, avšak s mnohem větší dávkou adrenalinu a zábavy. Hraje se na speciálním nafukovacím hřišti obklopeném mantinely, které jsou neustále nafukovány. To, čím se vodní fotbálek liší, je jeho mokrý kluzký povrch. Hraje se vodě, což v teplých dnech osvěží a hlavně pobaví. Skákací boty - 7leagueBoot Vyskočíte do neuvěřitelné výšky dvou metrů, budete dělat třímetrové kroky. Už za 5 minut začnete sami běhat a za několik hodin už jistě zvládnete nějaký akrobatický kousek. Směle do toho! Sumo Neváhejte a užívejte si skvělou zábavu s nafukovacími obleky zápasníka suma. Staňte se světovými zápasníky, soupeřte a vyzvěte svého kamaráda, sourozence, rodiče. TRX TRX se skládá ze dvou pevných popruhů nastavitelné délky, zakončených madly pro ruce či nohy. Samotné cvičení probíhá tak, že jedna část těla je vždy na podložce (zpravidla na zemi) a druhá je zavěšena na TRX. Svalová hmota narůstá rovnoměrně, což snižuje riziko zranění a zvyšuje výkonnost.

2 Trampolínky Cvičení na trampolínkách je perfektní aerobní cvičební program, který kombinuje jednoduchost chůze a přirozeného odrazového pohybu, mění pár minut jemného skákání nahoru dolů na efektivní pulzující cvičení pro každého. Cvičení je dostupné lidem každého věku a každé úrovně fyzické zdatnosti. Má jednoduchou, snadno zvládnutelnou choreografii a navíc je bezpečné a šetrné pro klouby. Kruhový trénink Tréninkovou metoda, která za využití velkého množství variabilních cviků, cvičebních stylů a pomůcek zapojuje komplexně celé tělo. H.E.A.T. Aerobní cvičení prováděné na speciálně vyvinutých pásech simuluje přirozenou chůzi, včetně té do kopce. Rytmus pohybu je udáván doprovodnou hudbou. Jóga Pod pojmem cvičení jógy si většinou západní svět představí provádění pozic, tzv. asán. Ale to je jen část jogínské praxe, i když nejrozšířenější v našich zeměpisných šířkách. Jóga zvyšuje koncentraci, rovnováhu v těle a mysli, udržuje pružné a mladistvé tělo a celkovou flexibilitu. Powerjóga - protažení, síla, relaxace Powerjóga FIT&SLIM- dynamická jóga pro intenzivní formování těla a hubnutí Jóga pro děti - Yoga Fun Jóga pro těhotné - jemné těhotenské cvičení vhodné také pro seniory Teen jóga - vhodná zvláště pro dospívající Pétanque Francouzská společenská hra pro dvě jedno až tříčlenná družstva, která se snaží umístit koule co nejblíže k cíli tvořeném dřevěnou kuličkou, tzv. prasátkem. Výraznou předností tohoto sportu je, že ho může hrát prakticky každý (ženy s muži, senioři s dětmi; i tělesně postižení se mohou zúčastňovat všech turnajů), a to prakticky kdekoliv (terén hřiště je libovolný). Slackline Slackline (nebo také zkráceně slack) je balancování, chození a skákání na popruhu upevněném mezi dvěma body, například stromy. Na rozdíl od chození po provaze není popruh na slackline natažený napevno, ale je více či méně pružný. Cvičení na míči Balancováním na míči a hledáním rovnováhy se dostanete ke všem hluboko uloženým svalům. Samotný trénink vám navíc poslouží k získání fyzické

3 kondice a posílí hluboké vnitřní svalstvo, které je velmi důležité k udržení dobré stability páteře. A tu také si při cvičení šetříte, protože všechny pohyby a nárazy jsou tlumeny velkým míčem. Nejen sport bude náplní akce, ale také zdravý životní styl, jenž se sportem tolik souvisí. V rámci sportovního odpoledne financovaného z dotací statutárního města Ostravy, souvisejícího s projektem Ostrava město sportu 2014, budete mít proto možnost navštívit také nejrůznější zdravotnická stanoviště. Například se můžete nechat změřit speciální digitální váhou Tanita. Tanita Tanita nejen přesně změří tělesnou hmotnost, ale zároveň analyzuje zastoupení jednotlivých tkání v těle (kostní hmota, svalová hmota, tuk, voda, netučná hmota). Měření se provádí stejně jako běžné měření na osobní váze. Rozdíl je v tom, že klient na váze stojí bosýma nohama a bez mobilního telefonu. Váha Tanita využívá k zjištění tělesného složení bioelektrickou impedanční analýzu BIA princip rozdílu v elektrické vodivosti kostí, orgánů apod. Měření není bolestivé. Výsledky účastníci dostanou vytištěné. Pomocí této metody se dozvíte: a) množství viscerálního tuku - útrobní škodlivý tuk, který obaluje břišní orgány, odhaluje skrytou obezitu. Tento viscerální tuk zapříčiňuje mnohá civilizační onemocnění, b) BMI (Body mass index), který slouží jako indikátor tělesné váhy a odhalí jak obezitu, tak podváhu, c) metabolický věk odhalí skutečné stáří organismu, d) denní příjem kalorií množství energie, kterou bychom vzhledem ke svým tělesným proporcím měli přijmout. V závislosti na osobních výsledcích měření pomocí váhy Tanita vám dále poskytneme: Konzultaci zdravotních rizik Dle naměřených výsledků určíme míru rizika kardiovaskulárních chorob. Výživové poradenství poskytne informace o tom, jak postupovat při řešení zjištěných rizik a údajů; jaký je nejvhodnější způsob redukce hmotnosti, snížení cholesterolu, úpravy životosprávy, zvýšení svalové hmoty apod., tzn. vytvoříme jídelníček šitý klientovi na míru. Měřením Tanitou a výživovým poradenství to ovšem nekončí!!! Součástí programu akce související s projektem Ostrava město sportu 2014 je také:

4 Ukázka zdravého stravování a receptů Reálná ukázka jídelníčku na celý den pro 25letou ženu při redukční dietě včetně receptů. Ukázka zdravých variant oblíbených jídel sušenky apod. Měření cholesterolu Zjištění krevního cholesterolu pomocí přístroje EasyTouchGCU. Odběr se provádí z kapilární krve (malý vpich do prstu) a určí hladinu cholesterolu v krvi. Hladinu cholesterolu nad 6,5 mmnol/l označujeme jako rizikovou hladinu pro vznik kardiovaskulárních chorob, které jsou na prvním místě žebříčku příčin úmrtnosti v České republice (mimo nádorová onemocnění). Měření glykémie Zjištění hladiny cukru v krvi pomocí přístroje Glucolab. Odběr se provádí z kapilární krve (malý vpich do prstu). Zvýšená hladina nad 6 mmnol/l na lačno a nad 10 mmnol/l po jídle odhalí diabetes melitus (cukrovku) nebo tzv. glukozovou intoleranci předstupeň cukrovky. Včasné odhalení onemocnění je nezbytné pro úspěšné zaléčení a předchází tak nebezpečným komplikacím. Měření krevního tlaku Jedná se o tlak protékající krve na stěnu cévy. Měření se provádí pomoci digitálního nebo manuálního tonometru na paži. Normální hodnota by se měla pohybovat okolo 120/80 mmhg, u zdravého člověka by bezdůvodně (intenzivní sport, kofeinové nápoje, rozčílení) neměla překročit hranici 140/90 mmhg. Vysoký krevní tlak je významným rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění a vyžaduje odborný lékařský dohled. Měření saturace kyslíku Saturace je nasycení krve kyslíkem udávané v procentech. Při zjišťování saturace metodou pulsní oxymetrie je normální hodnota 95-98%. Provádí se nebolestivým způsobem pomoci přístroje Oxymetr, který se přiloží na prst. Výrazně snížená hladina může upozornit na plicní choroby a je vhodné skutečnost dále vyšetřit v lékařských podmínkách. Praktická ukázka první pomoci Možnost vyzkoušet si správný postup provádění první pomoci na dvou trenažerech. Poskytnout první pomoc je nejen zákonnou povinností každého občana, ale rovněž by tato samozřejmost měla být zakořeněna hluboko v morálním hodnotovém žebříčku naší společnosti. Bohužel nás média nezřídka informují o alarmujících případech, kdy nejen nikdo z přihlížejících neposkytl první pomoc, ale dokonce spoluúčastník nebo viník nehody opustil raněného. Pro snížení frekvence výskytu těchto případů je nutná informovanost a pravidelná edukace a zejména nebýt ke svému okolí lhostejný. Z dotací k projektu Ostrava - město sportu 2014, které nám poskytlo statutární město Ostrava, nabídneme také ochutnávky zdravých jídel a fresh nápojů. A co s dětmi??? Nedělejte si starosti. O jejich hlídání se postaráme my!!! Naše škola plně podporuje vzdělávání sportovců, především prostřednictvím oboru Sportovní management, který se napříč ročníky organizačně zúčastní této akce v rámci své praxe. Avšak své získané schopnosti a dovednosti si také prakticky vyzkouší naše žákyně

5 Pedagogického lycea, které zabaví a pohlídají vaše ratolesti po celou dobu akce. Děti budou mít k dispozici hrací koutek a také skákací hrad. Co budete potřebovat s sebou? Dobrou náladu, sportovní oblečení a energii a chuť se s námi bavit. A nezapomeňte, budeme se bavit za každého počasí, proto neváhejte a přijďte si s námi užít den plný zdraví a sportu. Budeme se těšit, pedagogický sbor a žáci AHOL SOŠ, s.r.o.