24. ČÍSLO BŘEZEN 2014 OBSAH 24. ČÍSLA:

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "24. ČÍSLO BŘEZEN 2014 OBSAH 24. ČÍSLA:"

Transkript

1 24. ČÍSLO BŘEZEN 2014 OBSAH 24. ČÍSLA: výsledky soutěží, recitace, Pythagoriáda mravoučná bajka reportáže ze školních akcí jarní kvíz o skvělé ceny sportovní výsledky sběrové akce a další Očko informuje - Očko napoví - Očko je tu pro Vás!

2 Petr Gnojek ze 3.B byl na mistrovství světa v šachu I když se v letošním roce našim šachistům v přeborech družstev základních škol příliš nedařilo, jeden z našich hráčů dosáhl mimořádného úspěchu na loňském Mistrovství České republiky, po němž následoval postup na mistrovství světa do Spojených arabských emirátů. Poprosili jsme maminku Petra Gnojka ze 3.B, aby čtenářům Očka přiblížila, jak takové mistrovství v daleké arabské zemi probíhá. Ve dnech 17. až 28. prosince 2013 se ve Spojených arabských emirátech konalo Mistrovství světa mládeže v šachu. V kategorii do 8 let si účast svým prvenstvím na Mistrovství České republiky vybojoval i žák 3.B Petr Gnojek. Spolu s dalšími 22 reprezentanty ČR odjel do SAE s dvoudenním předstihem, aby se stihl aklimatizovat a kromě dějiště šachového turnaje poznat i jiné části této země. Před začátkem turnaje jsme byli ubytováni v Abú Dhabí a podařilo se nám navštívit Dubaj jedno z neznámějších měst Spojených arabských emirátů. Poté již následovala cesta do univerzitního městečka uprostřed pouště, blízko Al Ainu, kde se mistrovství konalo. Letošního MS se zúčastnilo 1806 hráčů ze 121 zemí světa. Hájit české barvy v konkurenci hráčů celého světa nebylo vůbec jednoduché. Světová špička v podstatě nechodí do školy, má zajištěnu individuální výuku a čtyři až šest hodin denně se věnuje pouze šachové hře. K herní pohodě určitě nepřispěl ani fakt, že v jedné obří místnosti, lépe hale, hrálo přes 1200 hráčů, kteří se s rozhodčími mohli domluvit pouze anglicky, rusky nebo arabsky. Jak je u velkých šachových turnajů zvykem, doprovodné osoby měly do místnosti během hry zákaz vstupu, a tak si i ti nejmladší museli poradit sami. Jedna šachová partie už i u této věkové kategorie trvá třeba 4 hodiny, a když přičtu přípravu na partii a následný rozbor, je to docela slušná směna. Po všech 11 odehraných kolech se Petrovi podařilo uhrát solidní půlku a ziskem 5,5 bodu udržet konečné umístění ve středu tabulky. Los Petrovi přimíchal atraktivní soupeře nejen z Kazachstánu a Ázerbájdžánu, ale také z exotické Srí Lanky, Filipín, Mexika, USA či domácích Spojených arabských emirátů. Pořadatelé zajistili pro všechny zúčastněné pohodlné ubytování v prostředí největší univerzity SAE, kde byly k dispozici bazény, tělocvičny a také možnost výjezdů do pouště, zoo nebo oáz. Čeští reprezentanti stihli také netradičně oslavit Štědrý den u malého vánočního stromečku (i ten se do kufru musel vejít) a také zdobení perníčků při zpěvu koled za doprovodu flétny. Věřím, že účast na tak prestižní akci přinesla Petrovi nejen spoustu nových zkušeností a zážitků, ale že bude také motivací v jeho dalším osobním i šachovém rozvoji. Alena Gnojková

3 Známé osobnosti navštívily naši školu Po loňské besedě s hokejovým brankářem a reprezentantem Jakubem Štěpánkem, která se setkala u žáků s velkým ohlasem, jsme letos dali žákům 2. stupně možnost setkat se a besedovat s dalšími známými osobnostmi Liborem Uhrem a Radkem Bangou. 13. února školu navštívil horolezec Libor Uher, který jako teprve druhý Čech v historii vystoupil na obávanou druhou nejvyšší horu světa K2. Ve své přednášce se ale věnoval zejména expedici Double Gasherbrum, která se uskutečnila v červenci roku 2010 a podařilo se při ní vystoupit na osmitisícovky Gasherbrum I. a II. Frýdecko-místecký horolezec promítl žákům řadu fotografií a pustil i videa pořízená na expedici. Žáci se pak Libora Uhra ptali zejména na praktické stránky života vrcholového horolezce a odcházeli obohaceni o mimořádně zajímavý zážitek. O dva týdny později se žáci setkali s další známou osobností, tentokrát z kulturní oblasti. Do školy přijel se svým devadesátiminutovým programem určeným žákům 2. stupně zpěvák skupiny Gipsy.cz Radoslav Gipsy Banga. Ve školní aule proběhl preventivní výchovný koncert s názvem Když chceš, tak to dokážeš, ve kterém se známý rapper s žáky podělil o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivoval je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, drog, rasismu a kriminality. V programu zazněly autorské písně, které svým obsahem umocnily atmosféru a doplnily vyprávění k jednotlivým tématům. Na závěr se mohli zájemci s Radkem Bangou vyfotit. Věřím, že se vám vystoupení líbila a že i další osobnosti, které v budoucnu navštíví naši školu, budou pro vás zajímavé. Mgr. Lukáš Synek, ředitel školy V Ý S L E D K Y S O U T Ě Ž Í Loutnička Školní kolo oblíbené pěvecké soutěže se konalo 10. března v aule. Porota ve složení paní učitelky Lonská, Peterová a Rzymanová hodnotila malé zpěváky ve třech kategoriích. Vystupující podali kvalitní výkony, což ocenilo i nepočetné publikum z řad rodičů a prarodičů velikým potleskem. Žáci umístění na prvních dvou místech postupují do dalšího kola. I. kategorie II. kategorie III. kategorie 1. Filip Ručka, 1.B 1. Jiří Skotnica, 3.B 1. Kristýna Zatloukalová, 5.B 2. Kateřina Piechowicz, 1.B 2. Veronika Větřilová, 2.B 2. Tomáš Valošek, 4.A 3. Aneta Peterková, 1.A 3. Jan Najvárek, 3.A 2. Laura Táborská, 4.B 3. Eliška Gajdová, 5.A

4 Recitační soutěž Školní kolo recitační soutěže pro žáky 1. stupně proběhlo 14. ledna. Porota ve složení paní učitelky Peterová, Nováková a Holubová ohodnotila malé recitátory ve třech kategoriích: žáky 1. tříd (0. kategorie), tříd (I. kategorie) a tříd (II. kategorie). Nejlépe se umístili Mário Murín z 1.A, Elen Vilášková ze 3.A a Nikola Ručková z 5.B. Pro všechny zúčastněné byly připraveny pěkné odměny. Také žáci 2. stupně se o týden později sešli, aby předvedli své recitátorské schopnosti. Ve III. kategorii pro žáky 6. a 7. tříd, která měla velice početné zastoupení, vyhodnotila porota ve složení paní učitelky Hradilová, Rzymanová a pan učitel Hrabec na 1. místě Zuzanu Durčákovou ze 7.A. Ve IV. kategorii určené žákům 8. a 9. tříd se naopak představilo jen šest žáků a vítězství si nakonec odnesla Denisa Říhová z 8.A. Čestným uznáním ocenila porota výkon jediného chlapce v kategorii, a to Martina Havlíka z 8.B. Všichni žáci, kteří se umístili na stupních vítězů, postoupili do obvodního kola na 8. ZŠ. (red) Výsledky: 0. kategorie I. kategorie II. kategorie 1. Mário Murín, 1.A 1. Elen Vilášková, 3.A 1. Nikola Ručková, 5.B 2. Vendula Fucimanová, 1.A 2. Marie Konečná, 3.A 2. Kristýna Zatloukalová, 5.B 3. Nela Miklesová, 1.B 3. Matyáš Čadan, 2.B 3. Magdalena Krtková, 5.A III. kategorie IV. kategorie 1. Zuzana Durčáková, 7.A 1. Denisa Říhová, 8.A 2. Klára Beránková, 6.A 2. Zuzana Skotnicová, 9.A 3. Kristýna Saforková, 6.A 3. Lucie Kohoutková, 8.A Obvodní kolo v recitaci 2. stupeň Obvodní kolo proběhlo na 8. ZŠ 12. února. Do soutěže bylo z naší školy přihlášeno šest dětí, ale pro velkou nemocnost se obvodního kola zúčastnili jen čtyři nejlepší ze školního kola a náhradník Ondřej Mec, ve školním kole čtvrtý. I přesto byla naše škola úspěšná. Ve III. kategorii naši školu reprezentovali Ondřej Mec z 6.B, Klára Beránková a Kristýna Saforková z 6.A. Obě děvčata byla na soutěž velmi dobře připravena, předvedla výborný výkon, a přestože Klára Beránková nastoupila do soutěže po nemoci a v jejím hlase byla znát ještě menší indispozice, zaujala porotu natolik, že byla vybrána do oblastního kola přehlídky dětských recitátorů. Ve IV. kategorii soutěžily Zuzana Skotnicová z 9.A a Denisa Říhová z 8.A, obě předvedly velmi dobrý výkon, ale postup do dalšího kola nevybojovaly. Všem soutěžícím patří poděkování za přípravu na soutěž, za pěkné výkony v soutěži a za reprezentaci naší školy. (Hd)

5 Recitace okresní kolo Do okresního kola mladých recitátorů, které proběhlo 6. března v základní umělecké škole, se z naší školy probojovala jen Klára Beránková ze 6.A. Ve III. kategorii, v níž soutěžila, měla v konkurenci 15 dalších žáků velice těžkou pozici. V obou soutěžních kolech předvedla velmi pěkný výkon, porotou však do krajského kola, kam postupovali dva nejlepší, vybrána nebyla. Jsem ráda, že jsem se mohla soutěže zúčastnit. Jednak jsem slyšela spoustu zajímavých a pěkných textů, které jsem neznala, jednak jsem slyšela i to, jak recitují starší žáci ze IV. kategorie, kteří už přece jen jsou na jiné úrovni. Určitě to beru pro sebe jako přínos, hodnotila svou účast v okresním kole Klára. Děkujeme za svědomitou přípravu a reprezentaci školy. (Hr) Pythagoriáda školní kolo 5. ročník 6. ročník 1. Matěj Chovanec 5.B 11 b. 1. Tomáš Filip 6.A 11 b. 2. Karel Volný 5.B 7 b. 2. Kristýna Saforková 6.A 9 b. 3. Kristýna Zatloukalová 5.B 5 b. Matyáš Skotnica 6.C 9 b. Jana Stavárková 6.A 9 b. 3. Marcel Gaj 6.A 8 b. 7. ročník 8. ročník 1. Matěj Anetta 7.A 5 b. 1. Tereza Kanioková 8.A 9 b. Lucie Plesníková 7.B 5 b. René Souček 8.A 9 b. 2. Jakub Linha 7.A 4 b. 2. Libor Staněk 8.A 6 b. Markéta Mynářová 7.A 4 b. 3. Radim Staněk 8.A 4 b. 3. Vojtěch Volný 7.A 3 b. Do okresního kola postupují žáci, kteří dosáhli 9 a více bodů. V T Í P K Y Víte, proč se bojí blondýny jara? Protože se sklízí duté makovice. Zahrádkář pověří syna, aby podepřel rajčata, a jde si zdřímnout do chaty. Za nějakou chvíli za ním syn přijde a stěžuje si: Už ta rajčata podpírám snad půl hodiny a nic! Jak dlouho je mám ještě držet? Pod rozkvetlou třešní: Cítíš to? Vůně jara... Cítím..., už by sis měl po té dlouhé zimě vyměnit ponožky!

6 Jarní kvíz o skvělé ceny Nebaví vás stát v dlouhé frontě před školní jídelnou?stačí zodpovědět pár otázek, řešení kvízu napsat na výherní kupon, včas jej vhodit do schránky a čekat, zda právě vy nebudete mít štěstí. Vylosovaní luštitelé obdrží kartičku platnou až do konce června nebo sladkou odměnu. 1. Na jaře: a) se rozmnožují zvířata S b) padá listí B c) sklízíme ovoce P 2. Mládě ovce se nazývá? a) tele Z b) sele R c) jehně P 3. Pranostika: Březen za kamna vlezem,... ještě tam budem. a) leden I b) únor N c) duben R 4. Jarní rostlina je: a) orchidej K b) sněženka I c) rajče M 5. Který den je jarní rovnodennost? a) E b) N c) O 6. Zastarale se jaro řekne: a) jaroj L b) óraj K c) vesna G 7. Jaro se projevuje v: a) mírném pásu H b) tropickém pásu G c) subtropickém pásu M 8. Nejvyšší hora Krušných hor se jmenuje: a) Čupek F b) Sněžka C c) Klínovec O

7 9. Co se slaví 8. března? a) Mezinárodní den žen L b) Den dětí K c) Den matek M 10. Únor bílý, pole... a) kvílí P b) býlí A c) sílí I března slaví svátek: a) Klára B b) Světlana / Svitlana D c) Kristýna / Kristína T 12. Mláďata medvěda jsou: a) koloušci Z b) medvíďata A c) zajíčci S 13. Z cibulky roste: a) tulipán Y b) jahoda E c) brambor N 14. Anglicky jaro: a) spring S b) summer J c) winter P J a r o Eva Pazderová, 7.B Jaro je, když kvetou kytičky a ptáci po ránu zpívají písničky, když nemusíme už zimní bundu si brát a sluníčko začíná příjemně hřát. Tak už pospěš, jaro, a pojď mezi nás, zavolej sluníčko, ať hřeje nás zas, ať vidíme úsměvy na tvářích lidí, vždyť jaro je to, co nám tolik chybí. Kvíz připravily Jana Stavárková a Kristýna Saforková ze 6.A A zas budou děti venku si hrát a milenci budou v parku se smát a šeptat si slova, co zahřejí srdíčko, rozkvetou sady a louky a zahrady a lidi tam budou tvořit své nápady, zvířátka, housátka, kuřátka, včelky, vše se zas probudí ze zimy velký.

8 Novoroční turnaje v kopané V prvním týdnu letošního roku proběhly Novoroční turnaje v kopané. Mladší fotbalisté z tříd se utkali hned v úterý po Vánocích v naší hale a obsadili v konkurenci pěti týmů konečné 4. místo. V týmu hráli z 1.B Adam Chovančík, z 2.A Vláďa Kuča a Robin Gulkás, z 2.B Marek Liberda a Tomáš Zatloukal, z 3.A Adam Tomis a Štěpán Surma, z 3.B Marek Čech. Vláďa Kuča byl vyhlášen nejlepším hráčem týmu. Starší kluci měli svůj turnaj těžší, sešlo se šest týmů. Padalo málo gólů a řada zápasů skončila nerozhodně, což se projevilo v konečném zúčtování. Naši kluci skončili na velmi pěkném 2. místě a o vítězství v turnaji přišli v zápase s 11. ZŠ, nad kterou vedli už 3:0, ale nakonec zápas skončil remízou 3:3. Je třeba poděkovat všem hráčům, kteří školu reprezentovali: ze 4.A Jakub Koutný, z 5.A Jan Marciňa, Tomáš Havránek, Damián Hlaváč, Václav Mlčoušek, Tonda Borák a Patrik Bartoš, z 5.B Jan Chovančík, Ondřej Kokoř a Jakub Brožek. Patrik Bartoš byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje. Všem fotbalistům je třeba poděkovat za bojovnost. (Ma) Když si naši žáci umí pořádně šplhnout! Okrsková kola - 1. stupeň Ve středu 5. února proběhlo na ZŠ Jiřího z Poděbrad okrskové kolo ve šplhu družstev. Děvčata se zúčastnila pouze tři, ale přesto jejich vyrovnané výkony stačily na postup do okresního kola. Tým skončil na 6. místě. Nejlepší z našich byla Marie Kuchařová, čas 5,24 s, celkově na 8. místě, dále Laura Kubačáková, čas 7,06 (obě z 4.B) a Sandra Kolčáková, 7,47 s (5.A). Z kluků byl nejlepší Patrik Bartoš, který časem 4,24 s skončil na skvělém 3. místě ze všech účastníků, pátý byl Antonín Borák s časem 4,49 s, dále Jan Marciňa s výkonem 6,52 s a Václav Mlčoušek vyšplhal za 6,73 s. Chlapci, všichni z 5.A, vybojovali nakonec celkové 3. místo mezi deseti zúčastněnými školami. Okresní kola - 1. stupeň Okresní kolo šplhu družstev proběhlo stejně jako okrsek na ZŠ Jiřího z Poděbrad, a to 13. února. Oba naše týmy bojovaly v silné konkurenci 14 škol ze všech sil a někteří si také zlepšovali své osobní výkony. Děvčata si postup do okresního kola vybojovala 6. místem v okrsku, takže nepatřila k favoritům. Nejlepší z našich byla Marie Kuchařová časem 5,61 s (celkově mezi všemi 55 děvčaty obsadila 12. místo), dále Eliška Skotnicová (6,97 s), Sandra Kolčáková (6,78 s). V týmu závodila ještě Laura Kubačáková (7,90 s). Výsledný součet tří nejlepších časů 19,36 s zařadil naše děvčata na pěkné 9. místo. Z kluků byl nejlepší Patrik Bartoš, který s časem 3,42 s skončil na vynikajícím 1. místě ze všech 55 účastníků. Damián Hlaváč vyšplhal za 4,69 s, byl celkově 7., dále šplhali Antonín Borák (5,80 s) a Jan Marciňa (7,62 s). Všichni přispěli svými skvělými výkony k celkovému součtu časů 13,91 s a vítězství celé soutěže. (Ma) očko sport - očko sport - očko sport - očko sport - očko sport - očko sport očko

9 Bodovali i starší šplhouni Okrsková kola 2. stupeň V pátek 14. února se na 5. ZŠ uskutečnilo okrskové kolo ve šplhu starších žáků a žákyň. Také naše škola vyslala nejlepší šplhouny. Děvčata reprezentovala výborně, bohužel jejich výkony v celkovém součtu časů nestačily na lepší než 6. místo. Nejlépe šplhala Bára Ponikelská z 8.B, hned za ní se umístila Renáta Gajová z 6.B. Dále nás reprezentovala Veronika Pavlásková z 8.A a Drahomíra Příhodová z 8.B. Děvčata jsou jistě příslibem do dalšího roku. Chlapci si vedli o něco lépe. Velice příjemné bylo překvapení u závěrečného vyhlášení, na 1. místě se mezi jednotlivci umístil Matěj Holeš výborným časem 2,70 s. A překvapením nebyl konec, protože Matěj Holeš (9.A), Jakub Klimovič, Tomáš Lučan a Honza Mlčoušek (9.B) vybojovali krásné 3. místo. Tím si zajistili postup do okresního kola. Okresní kolo 2. stupeň O pět dní později proběhlo na středním odborném učilišti na ulici Pionýrů okresní kolo ve šplhu starších žáků. Naše úspěšná chlapecká čtveřice se neztratila ani v soutěži vyšší úrovně a 3. místo z okrskového kola potvrdila. Klukům náleží poděkování za reprezentaci školy a mimořádnou bojovnost. (My) Okresní kolo ve florbalu Okresní kolo ve florbalu mladších žáků proběhlo v paskovské nafukovací hale. Naši kluci do turnaje vstoupili vysokou výhrou 5:0 nad týmem z Mostů u Jablunkova. Pak je ovšem čekala studená sprcha v podobě proher v zápasech s nejlepšími týmy z Frýdlantu a z 1. ZŠ. Kluci prohráli oba zápasy 2:4. V dalších zápasech se klukům povedlo těsným výsledkem 3:2 porazit Třinec a na závěr i kluky z Paskova 4:1. Pak už se mohli radovat Vybíjená z poháru za třetí místo, které je skvělým úspěchem. Je třeba vyzvednout Dana Garu a brankáře Kubu Ondrušíka, kteří měli velký podíl na tomto úspěchu. V týmu dále hráli Dominik Vlačuha z 6.B, Patrik Lučan, David Židek, Daniel Axmann, Lukáš Garba, Filip Matějka a Nick Dudáš ze 7.A, kteří se pravidelně připravují v kroužku vedeném panem učitelem Oborným. Všem náleží velké poděkování za reprezentaci školy. (Ma) Okrskové kolo ve vybíjené, které se konalo 11. března, vyhráli naši kluci. Postupně porazili týmy ze 4. ZŠ, z Paskova a ze 7. ZŠ a bez porážky se stali postupujícími do okresního kola. V týmu hráli Patrik Bartoš, Tonda Borák, Damián Hlaváč, Tomáš Havránek, Václav Mlčoušek a Honza Marciňa z 5.A, Kuba Brožek a Honza Chovančík z 5.B a Michael Sedláček a Ondra Roman ze 4.A. Všem chlapcům držíme palce v okresním kole, kde již bude mnohem silnější konkurence. Děvčata se v okrsku setkala již 6. března, ale týmu se příliš nedařilo a děvčata ze tříd obsadila 4. místo. Také jim náleží poděkování za reprezentaci. očko sport - očko sport - očko sport - očko sport - očko sport - očko sport očko (Ma)

10 Mravoučná bajka aneb Zapomenutý sešit Anna Boučková, 6.A Bylo ráno. Učebnice i sešity se těšily do školy. Jedním z nedočkavých sešitů byla i Literatura. Jednou týdně mohla jet s majitelkou do školy. Její pečovatelka ji používala k výuce a na oplátku do ní něco napsala. Literatura společně s Čítankou, její kolegyní, poskakovaly v šuplíku. Občas záviděly matematickým sešitům, protože ty jezdí do školy každý všední den. Čítanka se věčně hádala s učebnicí češtiny. Ta chodila taky častěji. Dokonce se Čítance posmívala. A sešit Mluvnice taky popichoval nebohou Literaturu: Jsem důležitější! Heč! Dneska jsem já důležitá, ohnala se Literatura. Vtom se ozval očekávaný budík. Literatura i ostatní se zklidnili. Šuplík se otevřel. Potřebné učebnice i sešity mířily šťastně do složky. Nejprve Matematiky. Ty Literatura nesnášela. Potom Čítanka. A ostatní. Ale po Literatuře se nikdo nenatáhl. Doufám, že tě nevezme, přála si Mluvnice. Vezme! křičela Literatura, potřebuje mě. Šuplík se však zavřel. Mluvnice se začala chechtat: A nevezme! Třeba si vzpomene..., doufala Literatura. Ale nic se nestalo. Musela poslouchat posměšky škodolibé mluvnice. Její kamarádka Čítanka tu nebyla. Byla už ve škole. Určitě ji používá... Ale budu jí chybět..., posteskla si. Cha, cha! Doufám, že si zítra zapomene Mluvnici, pomyslela si Literatura, zaslouží si to... O S M I S M Ě R K A P D I J Z U A A P S A R A L N N D O R S Ž M Á Y Ú N K Á L S atom, březen, buk, býlí, den, dub, duben, důl, jasan, jaro, kly, keř, květen, lev, lípa, má, myš, noc, nůž, S Í B Á O Ů N V Ů Z osm, pán, pýr, slon, slunce, táta, ucho, úl, vlk, vůz, L Ů D E N A Ě R Ý P zpěv, žně U CH O E N T Á T A Ě N O C K E O B K L V C V L N E M B U K Í E N E Z E Ř B Ý L Í B U D L Ž Š Y M Y Í Po vyškrtání všech výrazů zůstane v obrazci 16 písmen, která čtena po řádcích dají tajenku. POZOR! Slova duben a dub jsou dvě odlišná slova. Osmisměrku sestavila Klára Beránková ze 6.A

11 Návštěva hasičské zbrojnice Natalia Koláčková, 6.A Jednoho únorového dne jsme se s naší třídou a paní učitelkou vydali na exkurzi k hasičům. Po příchodu do hasičárny se nás ujali dva hasiči, kteří s námi obešli garáže, v nichž byla zaparkovaná hasičská auta. Jeden z hasičů nám vysvětloval, k čemu slouží hasičská auta různých typů, a druhý z hasičů nám ukazoval uniformu, kterou na sobě musí hasiči nosit při každém výjezdu. Uniforma je poměrně těžká, protože její materiál je nehořlavý. Po prohlídce aut jsme se vydali podívat do místností, kde si hasiči perou své oblečení, a potom následovala prohlídka velké tělocvičny, ve které si hasiči udržují svou kondičku a tráví volný čas například hraním florbalu. Na konci naší prohlídky nás zavedli do místnosti, ve které se pořádají porady, ale nám tam povídali, co znamená číslo 112 a jak se máme zachovat při požáru. Tato prohlídka byla velmi poučná a líbila se mi. Den učitelů aneb Den naruby a Ámos Šestky Jako každým rokem i letos si 28. března připomínáme narození jednoho z nejvýznamnějších Čechů. Roku 1592 se narodil Jan Ámos Komenský, Učitel národů. Naše škola tento den oslavuje už několik let po svém, a to takzvaným Dnem naruby, kdy se výuky ujímají naši nejstarší žáci a zkouší si učitelskou práci na vlastní kůži. Den naruby se letos koná v pátek 28. března a vás, žáky ročníku, budou učit žáci 9.A a 9.B. Na závěr Dne naruby proběhne tradiční vyhodnocení ankety Ámos Šestky, i letos budou učitelé hodnoceni ve více kategoriích. O všem vás budou informovat členové školního parlamentu. Dlouhodobé sběrové akce - sběr starého papíru - sběr PET lahví a víček - Ukliďme si svět sběr starých elektrospotřebičů - Recyklohraní sběr vybitých baterií - sběr nepotřebných mobilních telefonů xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx ZDE ODSTŘIHNI xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx **** KVÍZ KUPON KVÍZ KUPON - KVÍZ KUPON - KVÍZ **** Tajenka kvízu:... Jméno a příjmení, třída:...

12 NEPŘEHLÉDNI!!! Správné řešení Jarního kvízu napiš na kupon předtištěný na předchozí stránce a odevzdej ho nejpozději v pondělí 24. března do do schránky s nápisem OČKO umístěné před sekretariátem. Nejméně tři vylosovaní výherci se opět mohou těšit na kartičku, která jim až do konce června umožní přednostní vstup do školní jídelny. A pokud na obědy nechodíte, čeká vás sladká odměna. Výherci z minulého kola byli: Barbora Šputová (2.A), Patricie Podolová (3.B), Jakub Buchta (4.A), Hana Hubáčová (4.B), Natalia Koláčková (6.A) a Kristýna Kuboňová (6.C). Správné řešení podzimního kvízu znělo: ADVENTNÍ KALENDÁŘ. Inzerce hledám vyměním Sháníte něco? Chcete si vyměnit něco ze své sbírky? Hledáte kamaráda? Neváhejte! Očko vám pomůže! Své inzeráty můžete zasílat na redakční adresu nebo vhazovat do schránky připravené naproti sekretariátu školy. Zažili jste něco zajímavého? Máte nějakou veselou příhodu z jarních prázdnin? Líbilo se vám na exkurzi nebo na výletě? Povedla se vám slohová práce a chtěli byste se s ní pochlubit? Píšete básně? Reprezentovali jste naši školu a získali jste cenné umístění? Chcete se podělit se svými zážitky s ostatními čtenáři Očka? Napište nám!!! Své příspěvky můžete zasílat na nebo se obrátit na některého z členů redakční rady. Redakční rada se schází každý čtvrtek od 9:40 v učebně informatiky vedle sekretariátu, můžeš se přidat a osobně se podílet na tvorbě školního časopisu. Březnové číslo Očka připravili: Kristýna Smeliková, Klára Beránková, Jana Stavárková, Kristýna Saforková, Petr Bujnoch. Autor výtvarného návrhu: Kristýna Smeliková. Očko informuje - Očko napoví - Očko je tu pro Vás