Snadná úprava stránek, nemusím umět HTML, tvořím obsah téměř jako ve Wordu. Jak změnit obsah nástěnky: vpravo nahoře Nastavení zobrazených informací

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Snadná úprava stránek, nemusím umět HTML, tvořím obsah téměř jako ve Wordu. Jak změnit obsah nástěnky: vpravo nahoře Nastavení zobrazených informací"

Transkript

1 Školení Wordpress Nainstalované pluginy: WPML Multilingual CMS Adminize Capability Manager Contact Form 7 Wordpress Download Monitor Google Analytics for WordPress Simple Google Sitemap XML Seznámení s wordpressem Co je WordPress, k čemu je administrace Snadná úprava stránek, nemusím umět HTML, tvořím obsah téměř jako ve Wordu Přihlášení do administrace Nástěnka Zobrazuje souhrn informací pro editora stránek Jak změnit obsah nástěnky: vpravo nahoře Nastavení zobrazených informací Levé menu administrace Nástěnka Vidíme po přihlášení do administrace, přehled zajímavých informací Příspěvky Správa příspěvků (článků) a rubrik (kategorií článků) Média Správa a kompletní přehled obrázků a souborů, které jsou nahrány na webu Stránky Správa stránek webu stránky tvoří hlavní obsah webové prezentace firmy, kde školení proběhlo Vzhled Umožňuje spravovat vzhled menu (pro uživatele s administrátorským oprávněním i další nastavení). Poznámka: Správa menu je v základním nastavení wordpressu pouze pro administrátora, ale kombinací povolení oprávnění správy Vzhledu(http://wordpress.org/support/topic/making-certainadmin-rolesdashboard-menu-items-accessible-to-editors?replies=16 ) a pluginu adminize (http://wordpress.org/extend/plugins/adminimize/ ) kde zakážeme vše ostatní kromě správy menu lze povolit správu menu uživatelům s nižším oprávněním než administrátor.

2 Profil Úprava osobních informací, změna hesla, nastavení jazyka administrace (administrátorovi je úprava profilu přístupná přes levé menu Uživatelé -> Profil Poznámka: Změna jazyka administrace je aktivní pouze s pluginem WPML Ke stažení Správa souborů ke stažení Poznámka: Tuto volbu aktivuje plugin Wordpress Download Monitor Nastavení osobních údajů (změna hesla, změna jazyka administrace) levé menu Profil Zajímavá nastavení: Jméno, Příjmení, Změna hesla: Nové heslo Změna jazyka administrace: Vyberte Váš jazyk (plugin WPML) Správa obsahu Typy obsahu Stránky, Příspěvky - články, Média soubory, Soubory ke stažení Pozor na záměnu Souborů z knihovny médií a Souborů ke stažení. Jedná se o velice podobné věci, lze je používat téměř ke stejnému účelu, ale u tohoto konkrétního webu jsou Soubory ke stažení určeny k trochu jiným účelům bude vysvětleno na školení. Poznámka: Soubory ke stažení jsou dostupné pouze s Wordpress Download Monitor Editor obsahu Editor je zobrazen automaticky při vytváření a editaci obsahu (stránky, příspěvky) projít jednotlivé položky panelu editoru (formátování, seznamy, zarovnání, ) rozbalení / sbalení editoru poslední ikonka vpravo zobrazit / skrýt rozšířené možnosti nahrání obrázku na web a vložení do stránky šedivé ikonky nad panelem editoru Nahrát/vložit nahrání souboru na web a vytvoření odkazu na tento soubor Nahrát/vložit předposlední šedivá ikona vpravo hvězdička: Přidat další soubory zde mám volby: Nahrát nový soubor, Přidat z URL adresy, knihovna médií (již nahrané soubory) vytvoření odkazu na stránku na tomto webu - nejdříve vyberu text, z kterého chci udělat odkaz!, poté kliknu na panelu nástrojů na ikonu řetězu vložit/upravit odkaz, zde je možno zadat URL ručně, nebo vybrat se seznamu existujících stránek našeho webu odřádkování (když nechci odstavec): Shift+Enter (je menší než mezera po odstavci, používat pouze když je to opravdu třeba, lépe používat odstavce)

3 v editoru šetřete barvičkami a přehnaným formátováním, používejte odřádkování, mezery, nadpisy - formátuje obsah jednoduše a přehledně -když budete mít vše tučné a barevné, tak se ve vašem webu nikdo nevyzná dodržujte jednotné formátování obsahu (všechny stránky produktů musí mít stejnou strukturu) Správa stránek levé menu Stránky jednoduché vytvoření stránky levé menu Stránky -> Vytvořit stránku, musím zadat název a obsah, kliknutím vpravo na modré Publikovat je stránku možné zobrazit na webu. URL stránky je zobrazena pod názvem stránky za textem Trvalý odkaz pozor na vytvoření stránky ve správném jazyce! toto vidím vpravo Jazyk Jazyk tohoto záznamu (pozor samozřejmě dávám pouze pokud mám nainstalován plugin WPML) překlad stránky do jiného jazyka vpravo Vytvořit překlad -> vyberu znaménko plus u požadovaného jazyka a postupuji jako při vytváření nové stránky (pouze s pluginem WPML) Správa příspěvků levé menu Příspěvky podobné jako správa stránek vytvoření příspěvku úprava příspěvku na co jsou rubriky jsou to kategorie - do menu lze přidat rubriku článků vytvoření rubriky zařazení příspěvku do rubriky Správa menu levé menu Vzhled -> Menu zvolení správného jazyka menu, který chci upravit přidání stránky do menu přidání rubriky do menu (seznam článků) přidání vlastního odkazu na cizí web zanoření položky v menu Správa souborů ke stažení levé menu Ke stažení (plugin Wordpress Download Monitor) Soubory ke stažení jsou speciální soubory, které jsou do obsahu webu vkládány jiným způsobem než soubory nahrávané jako média. Tyto soubory jsou členěny do kategorií. Administrátor webu nastaví, na které stránce se má vypisovat určitá kategorie.

4 Uživatel typu Redaktor už poté jen nahraje soubor přes administraci, zvolí jeho název a zařadí jej do kategorie. Nemusí už dále ručně v editoru stránky vytvářet odkaz na soubor a určovat, kde se má zobrazit. Pokud má uživatel přístup na server přes FTP, může využít funkci Add From Directory a nahrát na server několik souborů najednou. Přehled souborů a obrázků, které mohu vložit do webu levé menu Média správa všech souborů, které jsme nahráli přes editor pozor na odstranění souborů, které jsou zobrazovány ve stránkách nebo příspěvcích pozor, tyto soubory jsou jiné, než Soubory ke stažení i když se jim velice podobají Správce webu (administrátor) Správa uživatelů levé menu Uživatele správa uživatelů správa oprávnění typy oprávnění využívané na našem webu: Administrátor, Šéfredaktor, Redaktor Správa kontaktních formulářů levé menu Kontakt (plugin Contact Form 7) Zde je možno vytvářet (editovat, mazat) kontaktní formuláře, které je možné přes správu stránek vložit do jakékoliv stránky webu. Pro vložení formuláře do webu je používán kód formuláře, který je zobrazen při editaci formuláře nahoře v hnědém proužku. Vypadá například takto: [contact-form 2 "Kontaktní formulář"] Obsah odeslaného formuláře je odesílán na nastavený . Vytváření seznamů souborů ke stažení a jejich zobrazení na webu levé menu Ke stažení (plugin Wordpress Download Monitor) Soubory ke stažení jsou speciální soubory, které umožnujeme stahovat z našeho webu. Lze je jednoduše na web nahrávat, zařazovat do kategorií a tyto kategorie poté automaticky zobrazovat v obsahu. Další výhodou je možnost sledovat kolikrát byl soubor stažen a kdy -> menu Ke stažení -> Log Vytvoření kategorie provedeme přes levé menu Ke stažení -> Kategorie.

5 Zobrazení seznamu souborů v obsahu webu Seznam souborů z vybrané kategorie poté na webu zobrazíme přes vložení speciální značky do vybrané stránky. Příklad značky: [downloads query="category=1&orderby=date&order=desc" format="1" wrap="ul" before="<li>" after="</li>" autop="false"] V tomto zápise je důležité hlavně ID kategorie category=1, ostatní doporučujeme ponechat beze změny. Závěrem O WordPressu se toho dá samozřejmě vyprávět více, ale pro základní seznámení rozšířené o několik zajímavých pluginů tento materiál postačí.