LEDEN. Po Út St Čt Pá So Ne Klášterní pivovar Strahov Praha

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "LEDEN. Po Út St Čt Pá So Ne 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31. Klášterní pivovar Strahov Praha"

Transkript

1

2 LEDEN Klášterní pivovar Strahov Praha Vylidněná lednová Praha je ideální místo pro dlouhé podvečerní procházky, při kterých se člověk zamýšlí nad uplynulým rokem i nad tím, jak se zase na Silvestra zrychtoval. Těžko pak hledat lepší cíl pro rozjímání, než je klášterní pivovar na Strahově. Místní silné pivo je totiž pojmenováno po svatém Norbertovi, do kterého pro jeho nezřízený život udeřil blesk. Člověk se tak může utěšovat, že vzhledem k tomu, že ho něco takového dosud nepotkalo, není na tom zřejmě ještě tak špatně. Ovšem opatrnosti nikdy nezbývá a když začíná venku hřmít, je lepší dát si další pivo a zůstat pod ochranou rukou tohoto svatého a hlavně klášterních hromosvodů.

3 ÚNOR Pivovary ve Vídni Únor je prvním měsícem, v němž lze uvažovat o podniknutí nějakého delšího výletu za pivem. A proč se nepodívat rovnou za hranice? Vídeň nabízí spoustu zimních atrakcí a turistů je zde přitom stále minimum. Pivní nabídka čítá ve městě a okolí na dvě desítky pivovarů, které se snaží brát si to nejlepší z bavorských i českých pivních tradic. A o tom, že podstatu pivní kultury obou národů mají místní obyvatelé spolu s alkoholem v krvi svědčí i rakouské přísloví - Být ožralý každý den také znamená žít pravidelným životem.*

4 BŘEZEN Zámecký pivovar U Paní Magdaleny Všeradice V rodišti Magdaleny Dobromily Rettigové, jež každý správný pivař zajisté zná, použij tohoto receptu na pěkné odpoledne. Vyčkej prvního slunečného březnového dne, sedni na zahrádku, vraž do toho tři nefiltrované třináctky, něco pojez, zalij to dvěma polotmavýma jedenáctkama, a budeš-li mít štěstí, tak ti za tu dobu nad dveřmi chamtivé Dej vykrystalizuje v Dej Bůh štěstí a mír zalije tebe i ostatní hovada pozemská.

5 DUBEN Kounický pivovar Kounická historie vypadá jak série kanadských žertíků, proto je nejlepší je navštívit během Apríla. Zaujme především zchátralý a jen silou vůle stále stojící zámek, o jehož smutné historii vám ochotně povypráví zdejší pološílený chlapík s tikem v oku. Poté však přece jen nalézáme něco, na co mohou být místní hrdí tradiční sladovnu a především nový kounický pivovar. Zapomeňte zde na luxusní pražské pivovary, na horalské a vodácké cíle hromadné pivní turistiky a vychutnejte si s pivem i klid venkova.

6 KVĚTEN Pivovar U bojiště 1866 Miletín V rodišti Karla Jaromíra Erbena je bohužel třeba přiznat, že nejhezčí stavbou je místní cukrárna vyrábějící proslulé miletínské modlitbičky, nicméně i místní pivovárek je nedílnou součástí malebnosti zdejšího náměstí. A v hořkosladké náladě po poledni začnete nevědomky veršovat: U lednice dítě stálo, z plna hrdla chlastalo; sám teď chci jít do lednice, pojď si proň, ty Polednice!

7 ČERVEN Pivovary v Horních Francích Pouť do německých Horních Franků, tento pivařský ekvivalent pouti do Mekky, by měl alespoň jednou za život vykonat každý pravověrný pivní turista. A jelikož hustota pivovarů v této zemi zaslíbené je taková, že je možné se od jednoho k druhému pohodlně přemisťovat stále méně jistou chůzí, jsou nejvhodnější dobou k návštěvě dlouhé červnové dny, které nabízí možnost toulat se od vesnice k vesnici až do pozdních nočních hodin. Kdo v tomto tempu vydrží pít celý týden, ten nad veškerou pochybnost dokáže, že jeho víra a trávení jsou neotřesitelné.

8 ČERVENEC Minipivovar Kolštejn Branná Ukryjme se před letním parnem na hřebeny Jeseníků, z nichž máte za dobré viditelnosti celou republiku jako na dlani. U říčky Branné, kudy dříve procházela česko-slezská hranice, bývala mýtnice, a protože zde dokázali vybírat mýto efektivněji než Kapsch dnes, vzniklo na skalním ostrohu nad ní bohaté městečko Goldenstein s nečekaným množstvím historických památek. Dnešní Branná na toto historické bohatství navázala relaxačním wellness centrem, jehož součástí je od loňského roku i pivovar, kam si večer rekreanti mohou chodit zhuntovat odpočatá těla.

9 SRPEN Pivovar Mamut Mikulov V Mikulově je smutné, že pivovar je zde snad nejošklivější budovou vůbec. Vklínit se mezi krásný mikulovský zámek, množství kostelů, židovských památek a výhledů ze Svatého kopečku na město tonoucí v západu Slunce se může Penzion Mamut opravdu snad jen na kalendáři Pivídek. Po celodenním kochání se jsou naštěstí již oči unavené a naopak chuťové pohárky se stále více hlásí o slovo a tak je na místě večer vyměnit zlatavou zář slunečních paprsků za zlatavého a napěněného mikulovského Mamuta.

10 ZÁŘÍ Zámecký pivovar Břeclav Vyrazit na Jižní Moravu za pivem v období vinobraní se může zdát jako nepříliš dobrý nápad. Ovšem nenechte se mýlit bodří obyvatelé tohoto úrodného kraje jsou schopni vypít alkoholu tolik, že pivo rozhodně není ani v tomto období odsunuto na vedlejší kolej. Žízeň je zde dokonce tak veliká, že se břeclavští rozhodli obnovit výrobu svého piva v průmyslovém měřítku, věc, kterou dnes vídáme jen velmi zřídka. A ještě rada na závěr - pokud chcete mít jistotu, že dostanete pivo řádně vychlazené, můžete si pro něj skočit do nedaleké Lednice.

11 ŘÍJEN Šumavský pivovar Vimperk Podzim je v plném proudu, dny se krátí a v drsných podhorských oblastech Šumavy na Vimpersku už nezřídka padá sníh. Místní zámek pomalu chátrá, druhdy proslulá tiskárna je zavřená a domy nad proslulým svažitým náměstím vybydlené. Před počínající depresí je proto nutné se uchýlit do Šumavského pivovaru. Je experimentálně zjištěno, že po jeho návštěvě je podzimní krajina barevnější a celé město opravenější.

12 LISTOPAD výročí Pivídek Minipivovar Amadeus Šurany Také na jižní Slovensko, region leckdy komplikovaného soužití Slováků a Maďarů, již dorazil trend zakládání minipivovarů. Mimo Hurbanova, kde se vyrobí polovina veškerého slovenského piva, leží na slovenské straně dunajské nížiny například nenápadný a na první pohled prostý pivovárek Šurany, kde však dokáží i nezkušené pivaře promyšlenými popisky rychle naučit, co se sluší a patří. A magyaroknal inkabb ne igyatok sört meg ha képesek vagytok leforditani ezt a mondatot is.*

13 PROSINEC Staroměstský pivovar U Tří růží Praha Procházku vánočně naladěným Starým městem pražským je bezesporu nutné zakončit v některém z místních minipivovarů. Ducha Vánoc nejlépe nasajete v tom nejnovějším U Tří růží, kde vás kromě výborného polotmavého piva čeká i příjemný personál a prostředí, což bohužel u některých jiných podniků není samozřejmostí. A pes s mopem v zubech, který je vymalován na táccích, dává tušit, že jsou zde připraveni i na případy, kdy to s nasáváním vánočního ducha trochu přeženete.

14 Klášterní pivovar Strahov LEDEN Adresa: Strahovské nádvoří 301, Praha 1 Web: Staroměstský pivovar U Tří růží PROSINEC Adresa: Husova 10, Praha 1 Web: Kounický pivovar DUBEN Adresa: Kounice 52, Kounice Web: Pivovar U bojiště 1866 KVĚTEN Adresa: nám. K. J. Erbena 98, Miletín Web: pivovar.miletin.cz Zámecký pivovar U paní Magdaleny BŘEZEN Adresa: Všeradice 1, Všeradice Web: Relax Centrum Kolštejn ČERVENEC Adresa: Branná 60, Branná Web: relaxkolstejn.cz Pivovary v Horních Francích ČERVEN Téměř 200 pivovarů na ploše odpovídající rozloze Plzeňského kraje. Pivní ráj! Zámecký pivovar ZÁŘÍ Adresa: Zámecké náměstí 5/1, Břeclav Web: Šumavský pivovar ŘÍJEN Adresa: Steinbrenerova 48/1, Vimperk Web: Fotografie: Jan Bartuška, Kryštof Materna, Eva Bartušková (Praha), David Rychetský (Vimperk), (Wien) Texty: Jan Bartuška, Kryštof Materna Pivovary ve Vídni ÚNOR Pivídky doporučují hlavně následující: Siebensternbräu, Schwarzenberg a Salm Bräu. Přísloví z textu: *Jeden Tag betrunken ist auch ein geregeltes Leben. Pivovar Mamut SRPEN Adresa: Pod Platanem 43, Mikulov Web: Minipivovar Amadeus LISTOPAD Adresa: Komenského 66, Šurany, Slovensko Web: - Překlad z textu: *Na maďarské straně si však radši pivo nedávejte, ani když jste schopni toto přeložit.

Biosférická rezervace Šumava. Dobrá adresa pro život. Více se dočtete na stranách 4 a 5.

Biosférická rezervace Šumava. Dobrá adresa pro život. Více se dočtete na stranách 4 a 5. Zima 2013 číslo 13 ZDARMA Biosférická rezervace Šumava Dobrá adresa pro život. Více se dočtete na stranách 4 a 5. Výrobky, řemesla, lidé Značkou ŠUMAVA originální produkt se pyšní již 80 výrobců. Nováčky

Více

Nav tivte pfiívûtivé Polsko

Nav tivte pfiívûtivé Polsko XII. ročník, 10/2007 Sídlo: Horčičkova 546, 149 00 Praha 4 E-mail: travel-profi@volny.cz Turistické informace z regionů České republiky The turistic information of the Czech regions Internetové, datové

Více

SLUNCE VE SKLE FESTIVAL S TRADICÍ

SLUNCE VE SKLE FESTIVAL S TRADICÍ 6. ROČNÍK POCTIVÝCH PIVNÍCH SLAVNOSTÍ / Sobota 21. 9. 2013 CO VÁS ČEKÁ Festivalové střípky Drobnosti, které zaujmou a potěší přední strana Slunce ve skle již pošesté Slovo na úvod od ředitele festivalu

Více

Předmluva. Dej bůch štěstí!

Předmluva. Dej bůch štěstí! Předmluva. Cyklistika je jeden z nejkrásnějších sportů, říká se, že nejhezčí pohled na svět je ze sedla koně, ale z našich bicyklů je krásný také. Jezdíme s Cyklotourem Ústí n.l., který pořádá pěkné akce

Více

TURISTICKÝ INFORMAČNÍ MAGAZÍN

TURISTICKÝ INFORMAČNÍ MAGAZÍN TURISTICKÝ INFORMAČNÍ MAGAZÍN www.czech-tim.cz ZDARMA říjen 2008 Na výlet do Temelína str. 22 Nabídka Bechyně překvapí str. 23 24 Podzim s židovskými památkami str. 28 29 Útěky za pohodou str. 31 Jak se

Více

Sobotním expresem za historií a přírodou až do 19. září 2015

Sobotním expresem za historií a přírodou až do 19. září 2015 XX. ročník, 5-6/2015 Turistické informace z České republiky, Slovenska a Polska www.travel-profi.cz Několik vět z Bruselu str. 2 Řeka Ohře slaví v Kadani str. 8 Felix Holzmann včera, dnes a zítra str.

Více

NOVÝ PENZION PIVOVARU ČERNÁ HORA. XII. ročník, 8-9/2007. Turistické informace z regionů České republiky The turistic information of the Czech regions

NOVÝ PENZION PIVOVARU ČERNÁ HORA. XII. ročník, 8-9/2007. Turistické informace z regionů České republiky The turistic information of the Czech regions XII. ročník, 8-9/2007 Sídlo: Horčičkova 546, 149 00 Praha 4 E-mail: travel-profi@volny.cz Turistické informace z regionů České republiky The turistic information of the Czech regions Internetové, datové

Více

XII. ročník - 2/2007. Turistické informace z regionů České republiky The turistic information of the Czech regions

XII. ročník - 2/2007. Turistické informace z regionů České republiky The turistic information of the Czech regions XII. ročník - 2/2007 Sídlo: Horčičkova 546, 149 00 Praha 4 E-mail: travel-profi@volny.cz Turistické informace z regionů České republiky The turistic information of the Czech regions Internetové, datové

Více

Olomoucký senior. Žijeme aktivně, bez ohledu na věk! Senioři z Lazců mají už přes půl roku svůj klub. Chceme pozvat seniory z ústraní do společnosti

Olomoucký senior. Žijeme aktivně, bez ohledu na věk! Senioři z Lazců mají už přes půl roku svůj klub. Chceme pozvat seniory z ústraní do společnosti Olomoucký senior 1/2014 čtvrtletník statutárního města Olomouce Senioři z Lazců mají už přes půl roku svůj klub strana 4 Chceme pozvat seniory z ústraní do společnosti strana 10 11 Žijeme aktivně, bez

Více

NA ZÁPAD OD HOSTĚTÍNA O VÍNĚ NA SEVERU ČECH EUROREGION KRUŠNOHOŘÍ ZAPIL DVACETINY ČERVENEC SRPEN 2012

NA ZÁPAD OD HOSTĚTÍNA O VÍNĚ NA SEVERU ČECH EUROREGION KRUŠNOHOŘÍ ZAPIL DVACETINY ČERVENEC SRPEN 2012 04 ročník 18 2012 cena 49 Kč, 2 ČERVENEC SRPEN 2012 O VÍNĚ NA SEVERU ČECH STAVBA ZÁMECKÉHO VINAŘSTVÍ TŘEBÍVLICE POZVÁNKA NA VINOBRANÍ PRVNÍ ÚRODA V BŘEZNĚ NA ZÁPAD OD HOSTĚTÍNA CHOVAJÍ SE MĚSTA A OBCE

Více

Fotografie Na titulní straně: Šumavous (Foto: Štěpán Rosenkranz) Na zadní straně: Na Jezerní slati (Foto: Štěpán Rosenkranz)

Fotografie Na titulní straně: Šumavous (Foto: Štěpán Rosenkranz) Na zadní straně: Na Jezerní slati (Foto: Štěpán Rosenkranz) Šumava Editorial Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dostává se vám do rukou další číslo časopisu Šumava, který na podzim změnil svou tematickou skladbu tak, aby se více přiblížil co největšímu okruhu čtenářů.

Více

Děti si užily malé venkovské radosti Rohovský: Je třeba stále připomínat, že jídlo nevyroste v supermarketech, ani se nevyrobí v továrních halách

Děti si užily malé venkovské radosti Rohovský: Je třeba stále připomínat, že jídlo nevyroste v supermarketech, ani se nevyrobí v továrních halách Ústavní stížnost Kraje neodmítají neziskové nemocnice. Předvolební zákon ale považují za omezení svých svobod. strana 3 Koza živitelka Sýry a jogurty z farmy v Ratibořicích znají lidé v celé zemi. Kozám

Více

ACONCAGUA A OJOS DEL SALADO

ACONCAGUA A OJOS DEL SALADO ACONCAGUA A OJOS DEL SALADO Nejvyšší hory Argentiny a Chile Z vrcholu Ojosu se otevírají úžasná panoramata na poušť Atacama a lagunu Verde. Dva vyzývavé bělostné vrcholy, navzájem blízké a oba majestátní.

Více

VIEWEGH PRO VÁS. Psaní je osamělé povolání AUTOR ČESKÝCH BESTSELERŮ MICHAL. VLAKEM ZA VÍNEM Cestování po České republice za chutí vína

VIEWEGH PRO VÁS. Psaní je osamělé povolání AUTOR ČESKÝCH BESTSELERŮ MICHAL. VLAKEM ZA VÍNEM Cestování po České republice za chutí vína ČD PRO VÁS 09/2010 ROČNÍK 1 AUTOR ČESKÝCH BESTSELERŮ MICHAL VIEWEGH Psaní je osamělé povolání VLAKEM ZA VÍNEM Cestování po České republice za chutí vína ŽELEZNIČNÍ RARITY Poznejte naše NEJ na kolejích

Více

4. VALAŠSKÁ PIVNÍ BESÍDKA

4. VALAŠSKÁ PIVNÍ BESÍDKA 4. VALAŠSKÁ PIVNÍ BESÍDKA (14. 3. 2014, Restaurace Dům kultury Vsetín) OSVĚTOVÝ BULLETIN aneb co dnes poteče z pípy SLOVO ÚVODEM Vážení besedníci, čas skutečně rychle kvapí a my se setkáváme při pospolitém

Více

Na šumavské výlety pěšky i na běžkách

Na šumavské výlety pěšky i na běžkách číslo 17 Historické album Šumavy Výrobky, řemesla, lidé Přehled akcí v regionu ZDARMA O unikátním projektu přibližujícím zaniklé obce se dočtete na straně 3. Nováčky se značkou ŠUMAVA originální produkt

Více

Za zábavou na Slezskoostravsk hrad

Za zábavou na Slezskoostravsk hrad XVII. ročník, 4/2012 Turistické informace z Česka a Polska www.travel-profi.cz Quo vadis, České středohoří str. 5 Regiontour 2013 štěstí přeje připraveným str. 10 Křížem krážem Uherským Hradištěm str.

Více

Golfisté, vzhůru na Dýšinu!

Golfisté, vzhůru na Dýšinu! Uvnitř vložen program TIPSPORT GOLF MASTERS 2015 Aktuální přehled novinek, akcí a slev Obsáhlý servis na straně 5 ČÍSLO 9, ROČNÍK II, ČERVENEC SRPEN 2015 PRVNÍ ČESKÉ GOLFOVÉ NOVINY CELOROČNĚ ZDARMA Partner

Více

Do Krušných hor, do Loučné pod Klínovcem vás zve Après restaurant

Do Krušných hor, do Loučné pod Klínovcem vás zve Après restaurant XIX. ročník, 12/2014 Jak vypadá zima v Živém kraji? str. 5 Roudnice jako výchozí bod str. 8 Turistické informace z České republiky, Slovenska a Polska www.travel-profi.cz Co pro vás připravuje Severovýchod

Více

AKTUALITY. ze života Čkyně. Opraví silnice za více než šest milionů. Hasičské zbrojnice dostanou nový kabát

AKTUALITY. ze života Čkyně. Opraví silnice za více než šest milionů. Hasičské zbrojnice dostanou nový kabát AKTUALITY ze života Čkyně VYDÁVÁ OBEC ČKYNĚ ZDARMA PROSINEC 2008 Opraví silnice za více než šest milionů Na nově opravené silnice se mohou těšit všichni obyvatelé Čkyně. Obecní úřad je může postavit díky

Více

s dárkovými certifikáty od

s dárkovými certifikáty od 01 s dárkovými certifikáty od...kterou si sami zvolíte Brácha ještě nikdy neletěl. Poletí na fotbal do Barcelony. Letošní Vánoce mám už vyřešené, jednoduše a hlavně v klidu. Všem dám dárkový certifikát

Více

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU BŘEZEN 2013 REGION JIŽNÍ ČECHY Jihočeská centrála cestovního ruchu B. Němcové 12/2 370 76 České Budějovice Telefon: +420 387 201 283 e-mail: info@jccr.cz www.jiznicechy.cz

Více

Uvnitř čísla: Film o Janu Saudkovi. 14. ročník 8/2007

Uvnitř čísla: Film o Janu Saudkovi. 14. ročník 8/2007 Uvnitř čísla: Film o Janu Saudkovi 14. ročník 8/2007 editoriala Vážené čtenářky a čtenáři! Nikoli každý z nás pečuje o malé dítě ve věku, kdy sice už umí chodit, ale nestíhá se ještě orientovat, kam by

Více

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad Slovo na úvod Obsah Ústecký a Karlovarský kraj nabízejí návštěvníkům

Více

UPOZORNĚNÍ. listopad 2009 SUCHDOLSKÝ ZPRAVODAJ 1. Hasiči Tušť, před rokem 1920. Hasiči Tušť, 1929

UPOZORNĚNÍ. listopad 2009 SUCHDOLSKÝ ZPRAVODAJ 1. Hasiči Tušť, před rokem 1920. Hasiči Tušť, 1929 listopad 2009 SUCHDOLSKÝ ZPRAVODAJ 1 listopad 2009 Cena 6,00 Kč Hasiči Tušť, před rokem 1920 Hasiči Tušť, 1929 Františkov, 1947 Šulcův mlýn UPOZORNĚNÍ!!! Odbor kultury a cestovního ruchu městského úřadu

Více

Karta hosta. pro letní sezónu 2011. www.lipnocard.cz

Karta hosta. pro letní sezónu 2011. www.lipnocard.cz Karta hosta pro letní sezónu 2011 www.lipnocard.cz VÍTEJTE V JIHOČESKÉM KRAJI Zavedeme vás do doby slavných Rožmberků. Prožijte spolu s námi Rožmberský rok 2011 ve víru dobové hudby, městských slavností,

Více

Magazín plný energie od skupiny čez

Magazín plný energie od skupiny čez číslo 06 Magazín plný energie od skupiny čez Nový zákaznický program se spoustou slev a tipů www.cez.cz, www.stava.cz Snižujeme ceny elektřiny téma text: Xxxxx Xxxxxx foto: Xxxx Xxxxxxxxx SNIŽUJEME CENU

Více

www.dudak.eu info@dudak.eu tel.: 383 312 411 fax: 383 312 401 Český kutil.cz

www.dudak.eu info@dudak.eu tel.: 383 312 411 fax: 383 312 401 Český kutil.cz 2/2011 www.dudak.eu info@dudak.eu tel.: 383 312 411 fax: 383 312 401 DUDÁK NA CESTÁCH Vážení čtenáři, s přicházejícím létem vstupuje Měšťanský pivovar Strakonice do další sezony, která bude ve znamení

Více

KAM. Školní výlety za poznáním aneb Má-li se člověk stát člověkem, musí se vzdělat! po Česku

KAM. Školní výlety za poznáním aneb Má-li se člověk stát člověkem, musí se vzdělat! po Česku KAM ročník IV., vydání březen 2010 Turistický magazín po Česku ZDARMA Školní výlety za poznáním aneb Má-li se člověk stát člověkem, musí se vzdělat! J. A. Komenský Pozor, zima ještě nekončí Objevte kouzlo

Více

Horenské právo bylo přesné a přísné. Obřad zarážení hory Podle starých zvyků se ve vinařských. září 2009

Horenské právo bylo přesné a přísné. Obřad zarážení hory Podle starých zvyků se ve vinařských. září 2009 září 2009 2 HISTORIE JE VĚDA O TOM, CO SE NIKDY NESTANE DVAKRÁT vičané mohli jezdit vlakem jako jedni z prvních Evropanů aneb Naše drahá dráha má 170 let Paul Valéry Většinou už ani nevíme, kde se ru však

Více