PEVNOST POZNÁNÍ. Interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PEVNOST POZNÁNÍ. Interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci"

Transkript

1 PEVNOST POZNÁNÍ Interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci

2 interaktivní muzeum vědy, které zábavnou formou přibližuje přírodní a humanitní vědy všem věkovým kategoriím. nachází se v areálu Korunní pevnůstky a je architektonicky i historicky výjimečnou budovou. jde o bývalý vojenský sklad z 19. století, který se podařilo úspěšně transformovat v progresivní science centrum 21. století.

3 budova s dřevěnou konstrukcí nabízí 2 rozsáhlá patra a 5 vtahujících expozic s více než 100 exponáty. modely a vystavované předměty jsou přímo vyrobené odborníky v dílnách Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. všechny expozice jsou mixem zábavy a zajímavých poznatků pro celou rodinu: VĚDA V PEVNOSTI / ŽIVÁ VODA / ROZUM V HRSTI / SVĚTLO A TMA / VĚDECKÉ DÍLNY

4 VĚDA V PEVNOSTI animátoři v dobových kostýmech přinášejí vhled do života v Pevnosti během 19. století, kdy zde přebývaly vojenské jednotky. návštěvníci se dozví zajímavosti z oblasti zdravotnictví, stavebnictví, balistiky nebo kartografie expozici dominuje 12 komiksových pláten, jež ve vtipné zkratce shrnují dějinné zvraty za účasti Marie Terezie i generála Laudona.

5 ŽIVÁ VODA model koryta řeky Moravy podává informace o jejích pozoruhodných obyvatelích - od potápníka až po hbitého listonoha nebo tajemnou žábronožku. uvnitř vápencové podmořské jeskyně lze spatřit rovných 15 druhů výjimečných živočichů. unikátní zátopový model Olomouce testuje, co všechno se srdcem Moravy provedou různě stupně povodní.

6 ROZUM V HRSTI osmimetrová maketa lidského mozku nabízí projekci neuronové sítě v celé její komplikované kráse. přítomný je i model Enigmy, originální dřevěné 3D piškvorky nebo gyroskop, který všem zájemcům předvádí, jak přesně se cítí pilot při exhibici v akrobatickém letounu.

7 SVĚTLO A TMA v digitálním planetáriu se návštěvníci mohou pohodlně usadit nebo lehnout a zhlédnout ty nejlepší populárně-naučné filmy. propracovaná maketa oční bulvy umožňuje nahlížet na svět z pohledu vážky nebo člověka s oční vadou.

8 VĚDECKÉ DÍLNY návštěvníky čeká experimentování se vším všudy. (Nejen) pro všechny milovníky fyziky, chemie nebo biologie. poznatky o životě předchozích generací na základě toho, s čím lidé v průběhu historie pracovali od kamene, přes textilie, papír až po dřevo nebo kov. poznání umožněné rovněž i slabozrakým a nevidomým - k dispozici jsou texty v Braillově písmu a 3D obrázky.

9 CELOROČNÍ AKTIVITY mezi pravidelné aktivity muzea patří pořádání letních vědeckých táborů pro malé děti, stejně tak dětské univerzity. Odborný tým Pevnosti sestavuje zajímavé poučné programy pro mateřské, základní i střední školy. rovněž poskytuje zázemí pro Veletrh vědy a výzkumu a podílí se na programu Noci vědců, Olomoucké muzejní noci i Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Pevnost poznání je inspirativní prostředí pro setkávání široké veřejnosti, studentů i pracovníků Univerzity Palackého. Nabízí ideální podmínky pro pořádání nejrůznějších odborných konferencí.

10 OTEVÍRACÍ DOBA A CENÍK OTEVŘENO VŽDY OD ÚTERÝ DO NEDĚLE (VČETNĚ STÁTNÍCH SVÁTKŮ) úterý pátek ( ) sobota neděle ( :00) dospělí: 95 Kč snížené vstupné: 75 Kč (pro děti od 3 do 15 let, studenty, seniory od 65 let, ZTP, ZTP/P) sleva 20% pro majitele Olomouc region Card 2015

11 KONTAKT ADRESA: 17. listopadu 7 (areál Korunní pevnůstky), Olomouc Jakékoliv dotazy směřujte na /// Martina Vysloužilová / PR & Media /

12 Pevnost poznání vznikla díky Evropskému fondu pro regionální rozvoj, Operačnímu programu Výzkum a vývoj pro inovace, který je řízen Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy. Dotace je poskytnuta v celkové maximální výši , Kč, přičemž maximálně ,65 Kč (tj. 85 % z výše dotace) je následně kryto Evropským fondem pro regionální rozvoj, a maximálně ,35 Kč (tj. 15 % z výše dotace) je kryto ze státního rozpočtu České republiky.