Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... ITÁLIE. Ischia

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... ITÁLIE. Ischia"

Transkript

1 Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... ITÁLIE Ischia

2 Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů na dobrou náladu, pohodu a bohaté zážitky. Věříme, že vám informace obsažené v brožurce pomohou s orientací v destinaci, upozorní vás na důležitá národní specifika, seznámí s kulturními odlišnostmi a maximálně tak přispějí k plnohodnotnému prožití vaší dovolené. Pokud se vám během vašeho pobytu naskytne příležitost pořídit zajímavou momentku či zaranžovat jedinečnou scénku před objektivem fotoaparátu, a tuto fotografii nám po skončení zájezdu zašlete, můžete získat první cenu v naší foto soutěži a na příští dovolenou tak jet s CK ALEX úplně zdarma. Podmínky soutěže najdete v katalogu. V průběhu celého zájezdu vám budou k dispozici naši delegáti, průvodci a další odborný personál, který rád zodpoví vaše případné dotazy. Přejeme vám krásnou dovolenou. Vaše cestovní kancelář ALEX....léto jak má být sezón kvality a spolehlivosti 1.

3 > ISCHIA V KOSTCE Rozloha: 47 km² ( Itálie) Obyvatelstvo: ( Itálie) Hlavní město: ISCHIA ( obyvatel), Itálie Řím Státní zřízení: republika Úřední jazyk: italština Národnost: italská (95 %) Náboženství: katolické (80-90 %), ostatní ateisté Měna: EUR Elektřina: elektrické napětí 220 V / 50 Hz časový posun: žádný > Geografie Jde o osmý největší ostrov v Itálii a největší ostrov v Neapolském zálivu. Ostrov má téměř kruhový tvar, od východu k západu je široký asi 10 kilometrů, od severu k jihu 7 kilometrů. Leží na severním okraji zálivu, od neapolského přístavu je vzdálen asi 33 kilometrů. Na severovýchodě sousedí s ostrovy Procida a Vivara, na jihu zálivu se nachází jiný známý ostrov Capri. Ostrov je vulkanického původu tzv. Flegrejských polí, kam patří i Neapol, Vesuv, Pozzuoli a Solfatara. Povrch ostrova je převážně hornatý, nejvyšší hora ostrova je Epomeo s výškou 789 m n. m. Ostrov je v zemských hlubinách propojen s 35 kilometrů vzdáleným Vesuvem a dodnes se sopečná činnost na ostrově v různých formách výrazně projevuje. Na ostrově se nachází celá řada pozůstatků různých vulkánů. Pod povrchem ostrova se dodnes nachází žhavé magma a nedá se vyloučit obnovení plné sopečné aktivity i v budoucnu. > Z HISTORIE OSTROVA První zdokumentovaná přítomnost člověka na ostrově se datuje do roku 3500 před naším letopočtem. Během 7. století před naším letopočtem osídlili ostrov Řekové z ostrova Euboia. Zde se usadili pod mysem Monto Vico (dnes Lacco Ameno) a založili osadu nazývanou Phitakusae. Odtud také podnikali dobyvačné výpravy na italskou pevninu. Byli to právě Řekové, kteří založili na italské pevnině města Kýmé a Neapol poté, 2.

4 co je v 6. století před n. l. donutila erupce sopky Monte Rotaro usídlit se na protějším pobřeží italské Kampánie. V 5. století př. n. l. dobyli ostrov Syrakusané. Od roku 82 př. n. l. ovládali ostrov Římané. To už se ostrov nazýval Aenearia. Římané začali využívat bohaté termální prameny k léčebným účelům. V roce 29 př. n. l. vyměnil císař Augustus s neapolskými ostrov Ischia za nedaleký ostrov Capri. V následujících staletích se ostrov stával opakovaně cílem nájezdů Gótů, Langobardů, Vandalů a Normanů. V roce 813 byl ostrov v dopise Karla Velikého papeži Lvu III. ostrov prvně zmíněn jako ostrov (insula). Toto latinské slovo se postupně měnilo na Insula, Ischla, Iscia až na konečný současný název Ischia. V roce 1263 připadla Ischia i Neapol francouzskému rodu Anjou a od roku 1441 tuto dynastii vystřídal španělský král Alfonso I. Aragonský. V 15. století nechal Alfonso vybudovat na ostrůvku u pobřeží Ischia Ponte aragonský hrad a spojil ostrůvek mostem s pevninou. Za španělské nadvlády zužovaly ostrov až do 16. století nestálé nájezdy pirátů. Na pobřeží bylo postaveno velké množství obranných věží. V 17. století se mnoho obyvatel ostrova stalo obětí morové epidemie. Za napoleonských válek získali Neapolské království i Ischii francouzští Bourboni. Ti zřídili na Ischii svou královskou rezidenci a vybudovali přístav Ischia Ponte. V roce 1806 způsobili ostrovu velké škody Britové, kteří se ho neúspěšně pokoušeli obsadit. Bourboni vládli na ostrově až do roku 1860, kdy se ostrov stal součástí Italského království. V první polovině 19. stol. Vládli Bourboni a Napoleon, dokud v r díky Garibaldimu nebyla Itálie osvobozena a sjednocena. Naposled byl ostrov okupován od r do r německými vojsky; po nich již přicházejí pouze mírumilovní turisté. Od r se ostrov těší neustálému ekonomickému rozvoji a návalu turistů. > PODNEBÍ Na ostrově je typické středomořské podnebí. Průměrná zimní tep- 3.

5 lota činí 10 stupňů, v létě 23 stupňů. Nejteplejší měsíc je srpen, kdy průměrná teplota dosahuje 29 stupňů. > FAUNA A FLÓRA Ostrov Ischia je také nazýván zeleným ostrovem. Důvody jsou tři: celoroční vegetace, odstín tufu a barva moře. Co se týče vegetace, od nejhlubších roklí až po vrchol Monte Epomea se flora a fauna úžasně mění. V roklích rostou například chráněné rostlinné exempláře, které se jinak nikde v Itálii nevyskytují. Můžeme zde najít i tropické rostliny, které vytvářejí takřka exotickou atmosféru. V ostatních oblastech rostou především kaštany, akáty, duby, jasany a pinie. Jsou obklopeny orchidejemi, fialkami, sasankami a divokými bylinkami, jako rozmarýn nebo oregáno. Není zde nouze o typické středomořské rostliny - jako jsou pinie, olivovníky, myrta, oleandr. Na Ischii jsou k vidění kaktusy, agáve, opuncie, aloe, kapradí i rákos. V lesích nalezneme po prvních podzimních deštích i houby. Pěstuje se zde vinná réva, spousta druhů zeleniny, na mnoha místech jsou vysázeny ovocné stromy-jabloně, hrušně, meruňky, broskvoně, citroníky, fíkovníky, kiwi. Ostrov je přestupní stanicí stěhovavého ptactva a domovem divokých králíků, ještěrek a několika druhů nejedovatých hadů. > OBYVATELÉ Převážně při pobřeží žije většina z cca místních obyvatel. K tradičním zaměstnáním jako je rybolov, zemědělství a obchod s vínem, přibyl také cestovní ruch. Místní obyvatelé jsou k turistům velmi přívětiví. > HLAVNÍ MĚSTO ISCHIA Město se rozprostírá na severovýchodě ostrova, tvoří hranici mezi mořem a horou Montagnone. Ischia je rozdělena do dvou částí: Ischia Porto a Ischia Ponte, náleží k ní také lokalita Campagnana, San Mechele a San t Antuono. Ischia Porto představuje dnes moderní a živou část s velkými hotely a luxusními obchody. Via Roma a Corso Vittoria Colonna tvoří hlavní obchodní centrum Ischie, v každodenním životě plní základní úlohu ostrova- nachází se zde veřejné administrativní budovy, 4.

6 banky, pojišťovací společnosti a exkluzivní obchody. Ischia Porto je srdcem ostrova a důležitým přístavem, který využívají lodě ze všech míst Neapolského zálivu. Domy v Ischia Porto jsou vystavěny terasovitě kolem půlkruhového přístavu, který byl původně zaplaveným sopečným kráterem a za vlády Ferdinanda II. v r byl kanálem propojen s mořem. V Ischia Porto se nachází staré městské lázně Antiche Terme Comunali. V těchto lázních se využívají prameny z Fornella, Fontany a San Camilla. Ischia Ponte, původně rybářská vesnička, která si dodnes zachovala svůj původní charakter. Ischia Ponte je starší historická část s Aragonským hradem, Mořským muzeem, katedrálou atd. Mezi Ischia Porto a Ponte se rozkládá piniový háj, který byl vysázen na původním černém lávovém poli Lava dell Arso a vede až dolů k pláži Il Lido. > ZAJÍMAVÁ MÍSTA Casamicciola Casamicciola je druhým největším přístavem ostrova. A nejen to, je to pravděpodobně místo nejstarších termálních lázní na ostrově. Doktor Lasolino, který jako první zkoumal účinky místních pramenů, řekl, že v Casamicciole vyvěrají termální prameny, jejichž léčebná síla vyléčí jakoukoliv nemoc. Zdejší radioaktivní alkalicko bikarbonátové prameny se využívají ke koupelím a bahenním zábalům. Nejdůležitějšími prameny jsou: La Rita a Gurgitello (teplota vody dosahuje více než 60 C). Legenda také praví, že právě sem do jeskyně v blízkosti Castiglione se uchýlila Sybila z Kumy, aby předpověděla příchod Krista. Casamicciola byla kompletně zničena při zemětřesení v r Později byla znovu vybudována a stala se exkluzivním místem pro dovolenou významných hudebníků a spisovatelů, kteří hledali klid pro svou práci. Z Casamiccioly můžete také absolvovat spoustu pěších túr a procházek, např. na horu MONTE ROTARO starý vulkanický kráter dnes již zarostlý piniemi. Lacco Ameno Lacco Ameno je jednou z nejmenších obcí na ostrově a má velmi 5.

7 kvalitní a moderní lázně s termálními koupelemi. Na cestě z Casamiccioly, počínaje ulicí Strada Borbonica, začíná toto malebné ischijské městečko, které je dnes sídlem mnoha luxusních hotelů s termálními prameny, lázněmi a bahenními zábaly. Četné horké prameny (např. Regina Isabella a Santa Restituta) produkují velmi radioaktivní, horkou a alkalickou (muriaticko- sulfáto-sodnou) vodu. Městečko bylo postaveno kolem malé zátoky San Montano na úpatí hory Monte Vico. Prvními osadníky, které jsou uloženy v muzeu na náměstí Santa Restituta. Symbolem městečka se stala skála zvaná Fungo (houba) původní lávová vyvřelina, kterou moře a vítr vytvarovali do dnešní podoby. V Lacco Amenu stával také první hotel na Ischii, který hostil mimo jiné známé osobnosti jako Mendelssona, Andersena a Marii Curie. Kostel patronky městečka, Santa Restituta, je zcela jistě nejstarší na Ischii, pochází z 11. století z původních tří odlišných kostelů dva na horní části a třetí v kryptě. Forio Městečko Forio leží ve středu západního pobřeží, je to nejvíce turisticky vyhledávaná oblast ostrova, především díky svým velkým písčitým plážím (San Francesco, Chiaia, Citara). Forio má kolem 8000 obyvatel, je největším městečkem na ostrově a dalším důležitým přístavem. Rozkládá se od Punta Caruso k Punta Imperatore. Je to také známé vinařské centrum; 60 % celkové produkce vína na ostově pochází právě z Foria. Forio je také městečko kostelů např. St. Maria Loreta v centru je fascinující svým barokním stylem a jsou v něm velmi cenné malby; farní kostel St. Vito má dvě věže, z nichž na jedné jsou věžní hodiny a na druhé kostelní zvony, které byly odlity z několika děl darovaných Ferdinandem II. v r Nejzajíma vější a nejznámější je kostel San Maria delle Neve Soccorso, jehož bílý majestátní profil doprovází rybáře při cestě na moře i při jejich návratu. Představuje směs několika stylů: gotického, renesančního i baroka, byl stavěn kousek po kousku, pokaždé v jiném stylu. A výsledek: architektonický mix, ale přesto velmi významná stavba. Je poutním místem rybářů a mořeplavců. Uvnitř můžete obdivovat nádherný krucifix (na oltáři vlevo od vchodu) z 15. stol., který byl, jak praví legenda, nalezen na pláži pod kostelem během velké bouře a svojí mocí často pomohl zachránit lodě před ztroskotáním na útesech. 6.

8 Nejznámější a nejvyhledávanější místo ve Foriu jsou však zcela jistě Poseidonovy zahrady a botanická zahrada La Mortella. Serrara Fontana Je nevýše položenou obcí na ostrově, také s nejmenším počtem obyvatel. Jižní obec ostrova je rozdělena do malých vesnic: Serrara, Fontana, Noia, Calimera, Pananto, Ciglio, Succhivo a San t Angelo. Serrara: je to vesnička farmářů a vinařů, kteří zde žijí v naprosté harmonii s přírodou. Ze Serrary stoupá silnice do Fontany nejvýše položené obce na svazích Monte Epomea 452 m n. m. Ve Fontaně se nachází kostel St. Maria della Sacca z r Kouzelný jižní výběžek Sant Ange lo je nejteplejší místo na ostrově. Původně rybářská vesnička si dodnes zachovala svůj někdejší charakter, dnes je pěší zónou. Tvoří ji vesnička výběžek Punta Sant Angelo, který je s ní spojen 100 m dlouhou písčitou pláží. Na vrcholku jsou trosky věže, zničené Anglickými jednotkami admirála Nelsona v r Sant Angelo je místem klidu a odpočinku. Malé domky pastelových barev stojí na skalnatých kopcích, u pláže kotví rybářské loďky. Nejsou zde silnice, jenom schody a uličky, které jsou přístupné pouze pěšky. To vše dokreslují bazény, obklopené překrásnou kvetoucí vegetací. Nacházejí se zde další terminální parky: Afroditiny a Apollonovy zahrady a Tropical park. Barano Obec Barano má rozlohu 11 km a leží ve výšce 200 m. n. m. Patří k němu také řada malých vesnic: Buonopane, Testaccio, Piedimonte, Vateliero, Schiappone, Chieummano, Fiaiano, Molara. Jižně od Barana ve vesnici Testaccio začíná cesta, která Vás přivede na pláž Maronti- nejdelší pláž na ostrově, vyznačuje se horkými písky a fumarolami. Východně od Sant Angela na plá ži Maronti vede směrem do vnitrozemí úzká rokle, CAVASCURA jsou to nejstarší římské lázně. Nedaleko od těchto lázní se nacházejí velmi významné prameny, z nichž nejznámější je Olmitello a Nitrodi, které společně vyvěrají v Cava dell Acquara. Oba jsou pitné a zdraví velmi prospěšné. 7. > DOPRAVA NA OSTROVĚ Ostrov není velký. Obvod měří asi 39 kilometrů a všechna hlavní

9 centra ostrova spojuje jediná silnice. Dvě hlavní linky se pohybují po této silnici buď ve směru, nebo proti směru hodinových ručiček. Doprava je pravidelná, velmi častá a většina zastávek (označených FERMATA) i autobusů je vybavena informačním systémem monitorem, který informuje cestující o poloze autobusu, zastávkách a čase, kdy přijede další spoj. Dopravu zajišťují dvě společnosti S.E.P.S.A a PEGASO (pouze ve Foriu). Pro obě společnosti platí jednotné jízdenky, které lze zakoupit na hlavní zastávce v Ischia Porto, novinových stáncích a trafikách. Jízdenku je taktéž možné zakoupit u řidiče autobusu. Jízdenky se označují po nastoupení do autobusu. Lístek si uschovejte, neboť kontrola revizory je častá. S pevninou je ostrov spojen trajektovou dopravou. Trajekty nejčastěji odjíždějí z přístavu v Casamicciole a končí v neapolském přístavu nebo přístavu Pozzuoli. Z ostrova je také přímé spojení na nedaleký ostrov Capri. Půjčovny automobilů na ostrově nejsou moc časté, neboť je zde velice špatné parkování. Více informací o cenách jízdenek apod. Vám předá delegát. > Termální prameny Na ostrově vyvěrá více než 100 horkých a studených pramenů o různé teplotě. Prameny vyvěrající z hloubky okolo 400 m jsou studené a pitné. Nejzajímavější jsou: pramen Buceto ve Fiaianu, Pezza Piana v Panze, St. Giro v Cigli, Di Piellara, Fontanab a Pozzale ve Foriu, Ervaniello v Casamicciole, Nitrodi a Olmitello v Baranu. Prameny vyvěrající z hloubky m jsou polominerální, prameny z hloubky 100 m nebo od hladiny moře jsou všechny minerální nebo termální. Ostov Ischia je velmi bohatý na různé termální prameny a páry (fumarole), které vyvěrají z hlubin. Díky nim je ostrov známý celému světu. Moderní termální centra spojuje vysoký stupeň kvality služeb s lékařskou léčbou. Koupele v termální a minerální vodě a kúry s přírodním bahnem jsou velmi oblíbenou a léčivou terapií. Minerální a termální koupele Zahrnují koupání ve vanách a bazénech s minerální vodou o různé 8.

10 teplotě (37-39 C, po dobu min.), pak pacienti odpočívají. Minimum je koupelí denně. Tato kúra je předepisována lidem trpícím ekzémy, revmatizmem, gynekoligickými infekcemi a poruchami metabolismu. Bahenní zábaly Jako materiál pro bahenní zábaly se používá originální vulkanická hlína, která se ponechává 6 měsíců "zrát" v nádržích s minerální vodou. V některých místech m á bahno radioaktivní účinky, je bohaté na minerální soli a je velmi horké. Bahno se aplikuje lokálně nebo celkově a nechává se min. působit, pak je pacient osprchován a uložen do minerální lázně, která má saunový efekt. Tato kúra je doporučována pacientům s kožními problémy, gynekologickými infekcemi a na zlomeniny. Inhalace Jsou tajé velmi oblíbené a zvláště vhodné pro pacienty trpící bonchitidou. Doporučuje se aplikací denně. Aerosoly Představují další způsob využití minerální vody. Doporučuje se aplikací denně. > Termální lázně (parky) ostrova Termální lázně (parky) jsou pro ostrov Ischia charakteristické. Jsou překrásnou kombinací zeleně, bazénů s termální vodou a písečných pláží. Parky jsou otevřené od dubna do října, návštěva je možná na celý den, na půl dne nebo jen na hodiny. POZOR: většinou je nutná koupací čepice nebo jiná pokrývka hlavy. Děti do 14 let nemají obvykle přístup do všech termálních parků, pokud ano, tak nemohou do bazénů s horkou termální vodou (informace žádejte u pokladny). 9. Poseidonovy zahrady / Forio Největší termální park ostrova se rozkládá na západě ostrova v zálivu Citara u stejnojmenné pláže. K dispozici je zde 20 termálních bazénů o teplotě C. Můžete využít i Kneippovy lázně, Japonské lázně, římská křesla, sauny a léčebné a kosmetické cent-

11 rum, masáže, shiatsu, inhalace, revitalizující kúry. Jednotlivé bazény jsou terasovitě uspořádány ve svahu nad pláží a zasazeny do krásné zahrady se středozemní vegetací. Léčí se zde artróza, revmatismus, gynekologické problémy, chronická bronchitida, dermatologická onemocnění, dna, ischias. Návštěvu parku můžete spojit s koupáním v moři, celká soukromá pláž se nachází přímo pod areálem parku a je z něj pohodlně přístupná. Občerstvení poskytuje restaurace a kavárně, které jsou součástí parku. Termální park Castiglione / Casamicciola Tento park leží ve městečku Casamicciole Terme na severu ostrova. Malý vláček ("zubačka") vede přímo do parku. Je zde k dispozici 10 bazénů z nich 8 o teplotě C, bazén s mořskou vodou, přírodní sauna, podvodní masáže, Kneippův bazén, bahenní zábaly, inhalace, aerosol, masáže. Také zde můžete návštěvu spojit s koupáním v moři, k parku patří soukromá pláž. Občerstvení poskytuje restaurace a kavárně, které jsou součástí parku. Termální park Negombo / Lacco Ameno Park se nachází u pláže San Montano na severovýchodě ostrova mezi Lacco Amenem a Foriem. K dispozici je 12 termálních a slaných bazénů, minerální hydromasáže, turecká koupel a privátní pláž. Celý parku je umístěn v krásné zahradě s několika sty druhy exotických a středozemních rostlin. Občerstvení poskytuje restaurace a kavárně, které jsou součástí parku. Afroditiny a Apollonovy zahrady / Sant Angelo Leží na jihu ostrova v Serrara Fontana u městečka St. Angelo. Využít můžete 12 bazénů o teplotě C, z nich je jeden krytý s hydromasáží, jeden olympijský a jeden dětský. Dále je k dispozici sauna v přírodní jeskyni, kosmetika, fyzioterapie, terasa nad mořem, snack bar, restaurace, privátní pláž a oddělená část pro nudisty. Tropical Park / Sant Angelo Tento park naleznete na jihu ostrova v městečku St. Angelo. K dispozici je 9 bazénů o teplotě C, jeden s mořskou vodou, hydromasáže, bahno, masáže, ihnalace, aerosol, sauna, kosmetika a restaurace. 10.

12 Termální park Eden / Ischia Ponte Park se nachází na severovýchodě ostrova nedaleko od pláží St. Anna a Carta R omana. Malý park s několika bazény s krásným výhledem na Aragonský hrad. > Svátky a slavnosti Na ostrově se drží stále staré zvyky a tradice, se kterými se mohou turisté seznámit při různých slavnostech. Mezi ně patří např. slavný tanec,n'drezzata" nebo tradice,corsa dell' angelo" (Andělský závod), který se koná na Velikonoční pondělí. V Lacco Amenu se slaví tři dny květnový svátek Santa Restituta", pod A ragonským hradem probíhá oslava svátku sv. Anny v červenci, poslední neděli v srpnu se koná svátek San Giovan Giuseppe della Croce" v Ischia Ponte, k nejkrásnějším oslavám patří zářijové lodní procesí sv. Michala v Sant Angelu. > Pláže Pláže na Ischii jsou většinou písečné. Dělí se na veřejné a privátní. Na privátních plážích se platí poplatek 15EUR/den za set dvou lehátek a slunečník. Největší z nich je pláž Maronti, dále Citara a San Montano, Casamicciola - městské pláže a dřevěná mola, Lacco Ameno - městská pláž, pláž San Montano, Forio - pláže San Francesco, Chiaia, Cava dell'isola (přístup po schodech), Citara - Panza - kamenitá pláž Sorgeto (přístup po schodech, doporučujeme obuv do vody, Sant'Angelo - městská pláž, pláže Maronti, pláž Cava Grado (přístup po schodech), Ischia Ponte - městské pláže, Anglická pláž (přístup po schodech), pláž Cartaromana (přístup po schodech nebo loďkou). Otevírací doba Obvyklá otevírací doba je pondělí - pátek 9:00-13:00 a 16:30-20:30, v sezóně se doba prodlužuje podle zájmu turistů. Platební karty Visa, American Express, Diners Club, Eurocard-Master Card, JCB jsou v zásadě akceptovány. Nezapomínejte si vždy vzít doklad o úhradě (i z restaurací a barů na plážích) - kvůli kontrole finanční policie. 11.

13 Banky a směnárny naleznete po celém ostrově, obvykle mají otevřeno od 8:30 do 13:00 a od 15:00 do 16:00. > Kriminalita Ostrov Ischia má téměř nulovou kriminalitu. Skutečné násilnosti vůči turistům jsou vzácné, ale možnost okradení hrozí zejména na frekventovaných místech a v tlačenici (letiště, tržiště, všechna místa s větší koncentrací lidí). Proto je třeba dodržovat základní pravidla opatrnosti. Hlídejte si kabelky a kapsy a neoblékejte se draze; šperky, náušnice, nápadné hodinky nechte rovnou doma. Neprovokujte zloděje například ležérně zavěšenými fotoaparáty, peněženkami v zadní kapse kalhot a zlatými řetízky pověšenými na krku. Zejména na pláž zásadně nenoste větší množství peněz a nenechávejte zde doklady, fotoaparáty a videokamery bez dozoru. Rozhodně nedoporučujeme nákup cennějšího zboží a elektroniky u pouličních prodejců a na trzích, kromě zvýšeného rizika z takového obchodu hrozí vysoká pokuta nejen prodejci, ale i zákazníkovi. Hotely neručí za věci ponechané volně v hotelovém pokoji. Pokud si kamery a fotoaparáty neberete s sebou ven, patří do trezoru společně s pasem a letenkou. Pokojový trezor (nebo bezpečnostní schránku na recepci) si lze obvykle pronajmout za poplatek přibližně 10 euro za týden, pokud není v ceně pokoje. Zásadně neponechávejte nic v autě, ať svém či vypůjčeném. V případě ztráty, odcizení nebo znehodnocení pasu je třeba získat náhradní cestovní doklad na českém zastupitelském úřadu. Je dobré mít s sebou fotokopii zadní dvoustrany pasu, samozřejmě uloženou odděleně od originálu, kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet i telefonní číslo banky pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Poznamenejte si také důležitá osobní telefonní čísla, pro případ ztráty mobilního telefonu. > Fotografování a filmování Samozřejmě se nesmí fotografovat žádné vojenské objekty či stavby strategického významu. V interiérech obvykle není možné fotografovat s bleskem a s použitím stativu. Pokud je fotografování 12.

14 zakázáno, jsou na to návštěvníci upozorněni mezinárodně srozumitelnými piktogramy. V Itálii platí zákon na ochranu soukromí. Z něj vyplývá povinnost vyžádat si předem souhlas osob, které máte v úmyslu vyfotografovat. > Clo, dovoz, vývoz Zboží určené pro vlastní potřebu či spotřebu nebo jako dárky, které bylo získáno v členské zemi Evropské unie, lze volně dovážet. Bezcelní dovoz dárků: 175 Eur (osoby do 15 let jen 90 Eur). Nejnižší věk pro dovoz alkoholu a tabákových výrobků je 17 let. Za množství pro vlastní potřebu je považováno 200 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 1 litr alkoholu, 2 litry vína nebo 1 litr vína s obsahem alkoholu nad 22 %. Dále je možno dovézt 50 ml parfému, 250 g toaletní vody, 500 g kávy a 100 g čaje. Hotovost nad Eur je nutno na hranicích deklarovat. Je zakázán dovoz i vývoz drog a jiných omamných prostředků, výbušnin, střelných zbraní a pohonných látek v kanystrech. Bez zvláštního povolení se nesmí vyvážet jakékoliv předměty starší než sto let. Platí zákaz vývozu ohrožených druhů živočichů, rostlin a přírodnin. > Pošta Poštovní známka do celé Evropy stojí cca 0,45, lze je zakoupit také v novinových stáncích nebo obchodech se suvenýry. Poštovní schránky mají sytě červenou barvu a mají otvory označené per la citta pro poštu místní a per tutte le altre destinazioni pro všechny ostatní destinace včetně zahraničí. Pohledy s nalepenou známkou je rovněž možné zanechat na hotelové recepci, která zajistí jejich odeslání. Doporučujeme známku zakoupit ihned s pohlednicí. Obvykle pošty mají otevřeno od 8:30 do 13:00 a od 15:00 do 18:00. > Spropitné Běžně dosahuje 10 % a číšníkovi v restauraci se účet zaokrouhluje nahoru i v případě, že je obsluha zahrnuta v ceně. Vrácené drobné 13.

15 je zvykem nechat ležet na stole, přibližně 0,50 EUR na osobu u stolu. Nikdy nedávejte spropitné menší než 0,50 EUR. Řidič taxíku rovněž očekává asi 10 % z ceny jízdného, minimálně 1 EUR. > Telefonování Společnosti Eurotel, T-Mobile i Vodafone poskytují do Itálie roaming s partnery, kteří mají v zemi dobré pokrytí. Ověřte si, že máte roaming aktivován a informujte se na ceny podle vámi používaného tarifu. Mobil je italsky cellulare, též telefonino. Telefonovat z hotelového pokoje je drahé ve srovnání s voláním pomocí telefonní karty z automatu. Kartu (carta telefonica) za 2,56 a 5,16 zakoupíte v tabáku, prodejnách S.I.P. (Italská telefonní společnost), v obchodech se suvenýry, na benzinových stanicích apod. V některých telefonních automatech lze použít kartu VISA. Z telefonních centrál S.I.P., které najdete ve všech turistických letoviscích, si nejdříve zatelefonujete a poté zaplatíte v hotovosti. Telefonování ve večerních hodinách je levnější, od do až o 50 %. Tísňová volání 112: policie, karabiniéři (polizia, carabinieri) 113: všeobecná pomoc, první pomoc (soccorrso) 115: hasiči (vigieli del fuoco) 116: pomoc motoristům (soccorso stradale, nonstop provoz italského automotoklubu ACI) 118: lékařská pohotovost (pronto soccorro) > Zdravotní péče Lékař je italsky medico, zubař dentisto a nemocnice dell ospedale. Lékárny (farmacia) se nacházejí ve městech a většině letovisek. Jsou označeny zeleným křížem, nebo oranžovým křížem ve žlutém kolečku. Otevírací doba je obvykle po pá , , některé mají otevřeno nonstop. V případě, že vám lékař léky předepíše, budete je v lékárně platit v hotovosti. Nechte si proto vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovejte všechny účty a recepty pro jednání s pojišťovnou. 14.

16 > Ischijská kuchyně Kuchyně ostrova Ischia je samozřejmě velmi blízká neapolitánské. V nabídce jsou hlavně tradiční místní speciality - především dary, poskytované čistým Tyrhénským mořem na dlouhých pobřežích ostrova. Skalnaté a písečné úseky nabízejí rozmanité rybářské úlovky: sardinky, tuňáky, mečouny, chobotnice, kalamáry, krevety, pražmy, tresky, mořské okouny, langusty, mořské ježky a bezpočet druhů rybích specialit, které jsou oblíbené jak mezi domorodci, tak u návštěvníků ostrova. Rozmanité, ale přitom klasické, jsou způsoby přípravy rybích pokrmů: v žádném případě nesmí chybět rybí polévka, oblíbené jsou dlouhé tenké ploché nudle Iinguine nebo špagety se škeblemi s rajčatovou omáčkou nebo in bianco (pouze s olivovým olejem, bez rajčat), těstoviny s mořskými plody nebo mořskými raky, linguine se slávkami jedlými a s ovčím sýrem. Obzvláště byste neměli vynechat ančovičky okořeněné, smažené, obalené v těstíčku nebo naložené v soli. A v neposlední řadě pizza, z těch klasických je to pizza Napoletana (rajčata, oregáno sůl, pepř), pizza Romana (rajčata, sardinky, mozzarela) a pizza Margarita (rajčata, mozzarela). Název Margarita pochází z roku 1889, pizza byla pojmenována na počest královny Markéty Savojské, která pobývala v Capodimonte. Použité ingredience, rajčata, mozzarela a bazalka symbolizují italské národní barvy. Sladkosti a různé zákusky se pečou v každé pekárně na ostrově. Zajímavostí je moučník Babá nadýchaný piškotový moučník, uvnit ř plněný šlehačkou, krémem nebo také citrónovým likérem (limoncellem), Boží milosti plněné taštičky z listového těsta, podávané s náplní nebo bez. Dále dorty, zdobené dle fantazie cukráře: tiramisu, caprese (čokoládový dort s ořechy), krémové řezy, citrónové zákusky. Jablkový závin a pastiera (listové těsto, plněné krémem s kandovaným ovocem) jsou typickými ostrovními sladkostmi podávanými hlavně o Velikonocích. Je třeba zmínit i výborná MÍSTNÍ VÍNA. Úrodné vinice se nacházejí pod úpatím Monte Epomea a mezi vesnicemi Panza, Ciglio, Serrara, Cim mentorosso. Z BÍLÝCH je možné uvést: Biancolella, Forastera, Pióllero, Cimmento rosso a Frassitelli. Z ČERVENÝCH : 15.

17 Per e Palummo a Montecorvo od společnosti Casa D Ambra a Don Alfonso, Epomeo a Pizzavino od společnosti Parrazzo. Vinařská společnost Casa D Ambra je od roku 1987 také výrobcem šampaňského Kalimera. Mezi ostrovními likéry nechybí Limoncelo, vyráběné z citrónové kúry, naložené v alkoholu s cukrem. Pak Cremoncello (krémový citrónový likér), Fragotino (jahodové víno) a další známé likéry Amarischia, Rucolino a Rosolino, vyráběné z místních bylinek. Orientační ceny v restauraci coca cola 0,33 l = 2,00 minerálka 0,5/1,5 l = 1,50/2,50 káva espresso = 0,70 capuccino = 1,50 pivo malé 0,33 l = 2,00 víno 1 l = 4,00 8,00 sekt (spumante) = od 6,00 pizza Margherita = 4,00 6,00 salát míchaný = 3,50 maso, ryba na grilu = od 7,00 těstoviny s masem, rybou = od 8,00 dezert tiramisu = 3,50 VYHRAJTE ZÁJEZD! A jak? Je to snadné stačí, když budete hodně fotit a po návratu z Vaší dovolené nám zašlete nějaké fotografie. S některými fotografiemi našich klientů už jste se mohli setkat na stránkách našeho katalogu nebo na internetu. A navíc cena v podobě zájezdu je jistě lákavá. Bližší informace najdete v katalogu a na internetu 16.

18 MALÝ SLOVNÍČEK ano/ ne si/ no zdarma gratuito velký grande vchod entrata malý piccolo východ, výjezd uscita horký caldo auto macchina studený freddo rodina famiglia dobře bene cena prezzo blízko vicino kemping campeggio daleko lontano otevřeno aperto Lékárna la farmacia zavřeno chiuso dopoledne odpoledne večer la mattina il pomeriggion la sera trochu drahé troppo caro Jak se máš? Come sta? Jmenuji se Mi chiamo zítra domani Odejděte Vada via. pošta l ufficio postale Odkud jsi? Di dove sei? trh toalety volný il mercato il gabinetto libero Prosím (při žádosti) Per favore Prosím (reakce na děkuji) Prego 17.

19 18.

20 Ceny včetně všech poplatků! 24 sezón kvality a spolehlivosti Velvyslanectví České republiky v Itálii Ambasciata della Repubblica Ceca, Via dei Gracchi 322, 00192, Roma Tel.: 0039/06/ Úřední hodiny: po pá :15 Konzulární oddělení pro veřejnost: po, út, čt, pá tel.: 0039/06/ , 0039/06/ CK Alex, s.r.o. Písnická 2, Praha 4 Informace, rezervace tel.: (+420) e mail:

Benátky, Padova, Ravena

Benátky, Padova, Ravena SLAN tour s.r.o Wilsonova 597, 274 01 Slaný tel. 312520084, 312523836 www.slantour.cz, info@slantour.cz POKYNY PRO ÚČASTNÍKY ZÁJEZDU Benátky, Padova, Ravena Termín zájezdu : 1 1. 4. - 1 7. 4. 201 1 Vážení

Více

Itálie. Podnebí. Počet obyvatel: 57 150 000. Hlavní město: Řím. Jazyk: italština. Měna: EURO

Itálie. Podnebí. Počet obyvatel: 57 150 000. Hlavní město: Řím. Jazyk: italština. Měna: EURO Itálie Počet obyvatel: 57 150 000 Hlavní město: Řím Jazyk: italština Měna: EURO Poloha: Itálie se nachází na Apeninském poloostrově. Jeho břehy jsou omývány Středozemním a Jaderským mořem. Pro tuto zemi

Více

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů

Více

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů

Více

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů

Více

Rakousko. Dovolená na míru v Rakousku

Rakousko. Dovolená na míru v Rakousku Rakousko Hlavní město: Vídeň - (Wien) 1 616 240 obyvatel Jazyky: němčina (98%) Náboženství: katolíci (78%), protestanti (5%) Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů Dovolená na míru v Rakousku Rakousko je pohostinná

Více

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů

Více

Základní informace o CK V.T.T., neboli Venus Trade and Tours.

Základní informace o CK V.T.T., neboli Venus Trade and Tours. 1 Základní informace o CK V.T.T., neboli Venus Trade and Tours. Co vlastně znamená V.T.T.? V.- Venus - Venuše, tedy Afrodita, bohyně krásy a lásky T.- Trade - neboli obchod, živnost, řemeslo T.- Tours

Více

MALTA &ŠPANĚLSKO MALLORCA. www.ancora.cz

MALTA &ŠPANĚLSKO MALLORCA. www.ancora.cz MALTA ŠPANĚLSKO MALTA &ŠPANĚLSKO MALLORCA www.ancora.cz Vážení zákazníci, milí přátelé, dovolte nám, abychom poděkovali za Vaši dosavadní přízeň i za to, že při výběru své letní dovolené 2008 zvažujete

Více

Kuba souhrnné informace

Kuba souhrnné informace Informace byly převzaty z různých stránek (Čedok, Lonely Planet) a mírně doplněny o naše zkušenosti 12/2007 Kuba Pokusili jsme se sestavit souhrnné informace, viděné nezávislými horolezci/cestovateli,

Více

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů

Více

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů

Více

KALÁBRIE SICÍLIE APULIE SARDINIE ELBA ŘÍM

KALÁBRIE SICÍLIE APULIE SARDINIE ELBA ŘÍM Jižní Itálie KALÁBRIE SICÍLIE APULIE SARDINIE ELBA ŘÍM Při vyslovení jména ITÁLIE se každému vybaví moře, žhavé slunce a pláže všech druhů, ale také špagety, pizza a srdečnost místních obyvatel, které

Více

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Jindřichův Hradec

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Jindřichův Hradec Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Jindřichův Hradec Akce: Exkurze 2010 Cíl: PAŘÍŽ 01.04.-04.04. 2010 Dobrý den, dovoluji si Vás, zaměstnance školy,vaše rodinné příslušníky i širokou veřejnost,

Více

Chorvatsko. Geografie Chorvatska. Užitečné informace: Ubytování v Chorvatsku

Chorvatsko. Geografie Chorvatska. Užitečné informace: Ubytování v Chorvatsku Chorvatsko Chorvatsko je jednou z nejoblíbenějších zemí, kam se rok co rok vydává stále mnoho českých turistů. Vzdálenost z Prahy do Chorvatska je 920 km, které se dají zvládnout autem, ale určitě mnohem

Více

ŘECKO. Doklady, vstupní formality. Řecko - základní údaje

ŘECKO. Doklady, vstupní formality. Řecko - základní údaje ŘECKO Řecko - základní údaje Název: Řecká republika ( je členskou zemí Evropské unie) Poloha: jihovýchodní Evropa Sousední státy: Albánie, Makedonie, Bulharsko,Turecko Nejvyšší bod: Mytikas (2917 m n.

Více

Léto 2014. Djerba Tunisko Egypt Turecko Rhodos Kréta Kypr www.readygo.cz

Léto 2014. Djerba Tunisko Egypt Turecko Rhodos Kréta Kypr www.readygo.cz Léto 2014 Djerba Tunisko Egypt Turecko Rhodos Kréta Kypr www.readygo.cz Vážení klienti a příznivci cestování, rádi Vás vítáme na katalogových stránkách společnosti ReadyGo, s.r.o. Jsme cestovní kancelář

Více

Zájezdy pro seniory 55+ a dotované zájezdy JARO a PODZIM 2013

Zájezdy pro seniory 55+ a dotované zájezdy JARO a PODZIM 2013 Andalusie Costa Brava Mar Menor Mallorca Menorca Sicílie Sardinie Zájezdy pro seniory 55+ a dotované zájezdy JARO a PODZIM 2013 San Remo Malta Portugalsko Madeira Turecko Ischia Kypr Do 28. 2. záloha pouze

Více

Zájezdy pro seniory 55 + a dotované zájezdy

Zájezdy pro seniory 55 + a dotované zájezdy Zájezdy pro seniory 55 + a dotované zájezdy Jaro a podzim 2015 Jednolůžkový pokoj bez příplatku * platí u vybraných destinací do vyčerpání kapacit Odlety z Brna a Ostravy * platí u vybraných destinací

Více

Základní informace o CK V.T.T., neboli Venus Trade and Tours.

Základní informace o CK V.T.T., neboli Venus Trade and Tours. 1 Základní informace o CK V.T.T., neboli Venus Trade and Tours. Co vlastně znamená V.T.T.? V.- Venus - Venuše, tedy Afrodita, bohyně krásy a lásky T.- Trade - neboli obchod, živnost, řemeslo T.- Tours

Více

24 let jsme tady pro Vás!

24 let jsme tady pro Vás! 24 let jsme tady pro Vás! Vážení a milí cestovatelé, děkujeme Vám za Vaši stálou přízeň, díky které vstupujeme společně s Vámi do naší 24. sezóny. Letos jsme Vám připravili opět spoustu kvalitních a zajímavých

Více

2011.ckneckermann.cz www

2011.ckneckermann.cz www www.ckneckermann.cz 2011 Součást skupiny THOMAS COOK 2 letecké eurovíkendy NECKERMANN Cestovní NECKERMANN Cestovní kancelář kancelář NECKERMANN Cestovní kancelář v rámci koncernu THOMAS COOK Thomas Cook

Více

Zájezdy pro seniory Madarsko Turecko. Váš specialista na dovolenou již od roku 1992 BULHARSKO 2015. 24. sezóna. Cestovní kancelár STEFANNY

Zájezdy pro seniory Madarsko Turecko. Váš specialista na dovolenou již od roku 1992 BULHARSKO 2015. 24. sezóna. Cestovní kancelár STEFANNY Zájezdy pro seniory Madarsko Turecko 24. sezóna Tradice - spolehlivost - kvalita Cestovní kancelár BULHARSKO 2015 STEFANNY www.stefanny.cz 2 5 Kvalita a spolehlivost Zkušenosti a tradice Slevy za rychlé

Více

Cestovní kancelář PET-TOUR ITÁLIE CHORVATSKO SLOVINSKO MAĎARSKO ZÁJEZDY ZA POZNÁNÍM JEDNODENNÍ ZÁJEZDY

Cestovní kancelář PET-TOUR ITÁLIE CHORVATSKO SLOVINSKO MAĎARSKO ZÁJEZDY ZA POZNÁNÍM JEDNODENNÍ ZÁJEZDY Cestovní kancelář PET-TOUR ITÁLIE CHORVATSKO SLOVINSKO MAĎARSKO ZÁJEZDY ZA POZNÁNÍM JEDNODENNÍ ZÁJEZDY Cestovní kancelář PET-TOUR BENEŠOV - Masarykovo nám. 6, tel./fax: +420 317 724 335 TÁBOR - Kožešnická

Více

Zájezdy pro seniory 55 + a dotované zájezdy

Zájezdy pro seniory 55 + a dotované zájezdy Zájezdy pro seniory 55 + a dotované zájezdy Jaro a podzim 2015 Jednolůžkový pokoj bez příplatku * platí u vybraných destinací do vyčerpání kapacit Odlety z Brna a Ostravy * platí u vybraných destinací

Více

Chorvatsko Makarská riviéra ostrov Korčula. Bosna a Hercegovina Neum. www.ckmeteor.cz. online nákup Vaší dovolené na www.ckmeteor.

Chorvatsko Makarská riviéra ostrov Korčula. Bosna a Hercegovina Neum. www.ckmeteor.cz. online nákup Vaší dovolené na www.ckmeteor. www.ckmeteor.cz online nákup Vaší dovolené na www.ckmeteor.cz Chorvatsko Makarská riviéra ostrov Korčula Bosna a Hercegovina Neum a další naše služby... Poznejte svět z paluby lodě Cestovní pojištění Exotické

Více

Kypr. www.vtt.cz. ostrov. Tady si to zamilujete. z Prahy. z Brna. z Ostravy. zdarma. odlety. odlety. odlety. také poznávací zájezdy.

Kypr. www.vtt.cz. ostrov. Tady si to zamilujete. z Prahy. z Brna. z Ostravy. zdarma. odlety. odlety. odlety. také poznávací zájezdy. y z Prahy y z Brna y z Ostravy ostrov Kypr transfery zdarma z 88 míst ČR také poznávací zájezdy Tady si to zamilujete www.vtt.cz ostrov Kypr PRG LCA, 03:25 hod., 2240 km TYP LETADLA/SPOL./ČÍSLO LETU: BOE

Více

Jižní Itálie 2012. Salento Gargáno Palmová riviéra Kalábrie Sardínie

Jižní Itálie 2012. Salento Gargáno Palmová riviéra Kalábrie Sardínie Jižní Itálie 2012 Salento Gargáno Palmová riviéra Kalábrie Sardínie Sale Milí klienti a milí přátelé, prostřednictvím našeho katalogu bychom Vám rádi představili především jednu z nejexotičtějších a nejjižnějších

Více

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA www.caribissimo.com Obsah: Vážení a milí cestovatelé!!!... 3 Základní data...4 Časová pásma, Státní zřízení, Elektrický proud... 4 Míry a váhy, Poštovní služba, Média... 5 Telefonování

Více

LÉTO 2015 ŘECKO TURECKO BULHARSKO ŠPANĚLSKO ITÁLIE EGYPT TUNISKO. VOLEJTE ZDARMA 800 220 800 REZERVACE ON-LINE www.itsbilla.

LÉTO 2015 ŘECKO TURECKO BULHARSKO ŠPANĚLSKO ITÁLIE EGYPT TUNISKO. VOLEJTE ZDARMA 800 220 800 REZERVACE ON-LINE www.itsbilla. LÉTO 2015 ŘECKO TURECKO BULHARSKO ŠPANĚLSKO ITÁLIE EGYPT TUNISKO VOLEJTE ZDARMA 800 220 800 REZERVACE ON-LINE www.itsbilla.cz LETECKÉ ZÁJEZDY Pohodlná rezervace VOLEJTE ZDARMA REZERVACE ON-LINE 800 220

Více