Domovský zpravodaj KVÍTKO

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Domovský zpravodaj KVÍTKO"

Transkript

1 Domovský zpravodaj KVÍTKO Domov důchodců Šumperk, p.o. U Sanatoria 25, Šumperk Tel.: číslo Září 2014

2 Obsah Slovo ředitelky... 3 Co se událo... 4 Zprávy ze světa dobrovolníků... 8 Zprávy ze sociálního úseku Často se ptáte, my odpovídáme Příspěvky našich uživatelů Žlučníková dieta č Pohyb a cvičení pro seniory Služby na domově Společenská kronika Zábava... 18

3 Slovo ředitelky Vážené dámy, vážení pánové, otevíráte sedmé číslo Domovského zpravodaje Kvítka. Sedmička je pokládána za symbolické číslo nejen v náboženstvích, ale i v matematice a astronomii. Určitě znáte spojení sedm hubených a sedm tučných let z egyptské historie, nebo jste četli, jak Bůh požehnal sedmému dni a zasvětil ho, ale zcela jistě jste slyšeli spojení- šťastná sedmička. Doufám, že i toto vydání bude šťastné. Určitě vás těší, že náš Domov se postupně renovuje a získává zářivější tvář. Nepochybně je to pro vás náročné období, protože opravy zasáhly do vašeho soukromí i do rytmu dní. V plánu jsou ale ještě další akce, které také přispějí k celkové modernizaci, lepšímu vybavení i vzhledu Domova. Jistě jste si všimli, že ve funkci vedoucí sociálního úseku došlo ke změně a na místo Bc. Kateřiny Bílkové nastoupila Bc. Andrea Jenčková. V tomto čísle se vám představí společně s dalšími novými kolegyněmi ze svého úseku. V dalším čísle najdete pár řádků o nových tvářích z ošetřovatelského úseku. Věřím, že i přes všechny starosti a problémy, která vás potkaly, jste prožili i hezké chvíle, zejména na výletech po rozkvetlých lázeňských zahradách a těšíte se na další akce. Řada z vás se už dnes připravuje na sportovní hry, které stejně jako v letech minulých proběhnou za účasti spřátelených domovů z Libiny a ze Štítů. Vážené dámy, vážení pánové, přeji vám příjemné počtení sedmého čísla Kvítka určitě šťastného.

4 Co se událo Tak jako každý rok, tak i v roce 2014 jsme se snažili pro Vás zajistit co nejlepší vystoupení a snad se nám to i povedlo. V lednu sklidil velký úspěch sbor učitelek ze Zábřeha. Sbor je převážně ženský a na vystoupení u nás v DD se vždy těší, takže v tomto případě vzniká potěšení na obou stranách. S panem doktorem Přikrylem jsme v únoru procestovali Paříž a můžeme říct, že vždy hned po cestopisu se již těšíme na další. Únor však nebyl jen o cestování, ale také o velkém zápolení v Turnaji ve společenských hrách. V březnu sklidilo velký aplaus vystoupení Doktorů a jejich největší odměnou byl rozezpívaný sál. Hrály a zpívaly se písničky na přání, což bylo velmi příjemné. Josefovská zábava se letos z důvodu karantény v březnu nekonala. Náhradní termín byl stanoven na 23. dubna a dovolím si říct, že jsme se všichni pobavili tak jako by bylo 19. března. Harmonikářka z Olomoucké agentury VIOLA nám svým temperamentním vystoupením vlila elán a radost do žil. Tuto dávku energie jsme využili hned v závěru měsíce května na Májové veselici. První polovinu kulturního roku jsme uzavřeli na zpívánkách, které jsme pořádali na zahradě DD a pracovníci z údržby nám připravili chutnou mňamku z udírny. Na tradičních zpívánkách, které pořádáme ve spolupráci s výborem obyvatel, se všichni pobavíme téměř pravidelně v polovině každého měsíce. Vděčni jsme i za vystoupení dětí ze šumperských škol a družin, kteří nás chodí potěšit v období svátků, např. MDŽ, Svátku matek, vždyť přece platí, že dětský úsměv potěší každé srdce. Díky vedení města Šumperk jsme uspořádali 2 výlety do Arboreta v Bílé Lhotě a do lázní Velké Losiny. Oba výlety byly podařené, počasí nám přálo a prostředí bylo v obou případech skvělé! Po dovolenkové přestávce se opět těšíme na shledání s Vámi na kulturních pořadech, které obohacují Váš život v našem domově.

5 Veletrh sociálních služeb Zpívánky na zahradě DD Návštěva restaurace Pod kaštanem Turnaj ve společenských hrách Koncert Sboru učitelek ze Zábřehu Návštěva Arboreta v Bílé Lhotě Zpívánky na zahradě DD Letošní červen nás překvapil nádherným letním počasím. I proto jsme se jednoho krásného odpoledne sešli na zahradě domova důchodců, abychom si společně popovídali, zazpívali a poslechli si muziku. Pod altány na zahradě nás uvítalo letní sluníčko a vůně čerstvé kávy i dobrot z udírny. Sešlo se nás skutečně mnoho,

6 kdo by také odolal hudbě od naší oblíbené skupiny Kiks a od pana Záchy, kteří nám hráli jak k poslechu, tak ke zpěvu. Snad z každého koutu zahrady se ozýval smích a zpěv, až do chvíle než bylo hotové občerstvení a všichni se pustili do uzené dobroty. Když se odpoledne nachýlilo ke konci a bylo na čase jít zase zpátky domů, všichni jsme se těšili, až se zase příště společně sejdeme a zazpíváme si. Návštěva restaurace Pod Kaštanem Jedna česká pranostika zní: Když červenec pěkně hřeje, o vánocích se zima zaskvěje. Pokud je tato pranostika pravdivá, pak se tedy máme na co těšit, protože letošní červenec byl opravdu horký. Možná i kvůli dlouhodobě panujícím vysokým teplotám jsme dostali chuť na ledové osvěžení. Jenže kam pro něj? Rozhodli jsme se, že si zajdeme na kávu do nedaleké restaurace Pod Kaštanem. Komu již nohy neslouží tak dobře, aby mohl na místo určení dojít, mohl jet jedním z aut, kterými jsme zajeli až na parkoviště k restauraci. Ostatní si udělali krátkou procházku a všichni jsme se sešli na příjemné zahrádce pod slunečníky, kde jsme si vypili povzbuzující kávu a snědli sladkou dobrotu v podobě poháru či palačinky. Cesta zpátky domů nám utekla rychle a než jsme se nadáli, už jsme mohli ostatním vyprávět další krásný zážitek. Kuželky na zahradě První část letošního léta byla velmi teplá a suchá, svědčila proto různým venkovním radovánkám. Krom procházek přírodou si uživatelé mohli za pěkného počasí zahrát kuželky. Obsluha na kuželky byla zajištěna. Kuželky se velmi rychle staly hojně navštěvovanou zábavou, při které jsme se nasmáli a trochu si procvičili mušku.

7 Radost ze hry jsme měli všichni bez ohledu na výsledek našeho malého turnaje a vždy po ukončení hry jsme se již těšili na příští týden, až si půjdeme s ostatními zahrát. Výlet do Velkých Losin V pátek byl uspořádán další výlet z grantového projektu města Šumperk tentokrát do lázeňské zahrady ve Velkých Losinách. Ráno nás přivítalo slunečné počasí. Cestou v autobuse jsme se těšili na rozkvetlý park. Cesta rychle uběhla. Ve stínu stromů byl příjemný chládek a rozkvetlé keře všude kolem voněly. Vydali jsme se přímo k prameni. Kdo měl chuť, mohl ochutnat léčivou minerální vodu, chvíli posedět, odpočinout si a vyslechnout pár informací z historie lázní. Poté se naše výprava rozdělila na dvě skupiny. Jedna skupinka zamířila k lázeňské kavárně Eliška a druhá se vydala delší cestou parkem kolem Chaloupky (bývalého dětského oddělení). Nakonec se obě skupiny sešly v Elišce. V kavárničce s příjemnou obsluhou chutnalo všem, ať si vybral zákusek, kávu, zmrzlinový pohár nebo něco jiného. Při cestě domů jsme si povídali o výletě a přemýšleli o tom, co vše budeme vyprávět těm, co nemohli jet s námi. Návštěva Arboreta v Bílé Lhotě Ve středu jsme uspořádali výlet do Arboreta v Bílé Lhotě. Počasí nám od rána přálo. V autobuse, při zvuku harmoniky, zpěvu a smíchu nás všech, cesta pěkně ubíhala a než jsme se nadáli, byli jsme v Bílé Lhotě.

8 Přivítal nás krásný a tři hektary rozlehlý park. Arboretem nás provázela velmi příjemná průvodkyně. Přes štěrkovitou cestu, která dělala problémy nejen jednotlivcům, ale i lidem na invalidních vozících, jsme prohlídku zdárně zvládli. Viděli jsme na 300 různých druhů dřevin nejen z Evropy, ale i z Asie, Severní Ameriky či Mexika. Nebyla to jen pastva pro oči, ale i pro další smysly, čich a hmat. Nádhernou citronovou vůni kolem sebe šířil jehličnan, který pohladil i svým dotykem. Z Bílé Lhoty jsme se vypravili zpátky domů plni dojmů z barevných květin. Veletrh sociálních služeb Město Šumperk ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb v Šumperku a blízkého okolí uspořádalo 20. května 2. ročník Veletrhu sociálních služeb. Tato akce se konala v letním divadle Vily Doris a v přilehlém parku Sady 1. máje. Sešlo se mnoho organizací, které ve svém stánku nabízely informace o konkrétní službě v podobě letáčků a drobných dárků. Návštěvníci mohli shlédnout praktické ukázky z činnosti jednotlivých poskytovatelů, výrobky uživatelů, zdarma si nechat změřit krevní tlak či hladinu glykemie a dokonce si vyzkoušet nácvik resuscitace člověka. Součástí akce byl rovněž bohatý doprovodný program, kde náš domov skvěle reprezentovala hudební skupina KIKS. A na rozdíl od deštivého počasí v loňském roce i zářivé slunce přispělo ke zdárnému průběhu celé akce. E. Garguláková Zprávy ze světa dobrovolníků Jak jistě víte, do našeho domova dochází během celého roku několik dobrovolníků, kteří se nám ve svém volném čase věnují. Jistě vás zahřejí u srdce zprávy o oceněních, která naši dobrovolníci získali.

9 Cena Ď Dne se ve Vlastivědném muzeu v Olomouci konalo regionální kolo ceny Ď pro Olomoucký kraj, na kterou byl nominován dobrovolník Jiří Doskočil (na fotografii uprostřed). Jirka pracuje jako dobrovolník v Domově důchodců v Šumperku spolu se svojí maminkou, která je mu velkým vzorem a sama získala ocenění Křesadlo za svoje angažování v pomoci potřebným. Jiří pravidelně ministruje v bohoslužbách a často také pomáhá při větších akcích pro seniory. Jako dobrovolník se zúčastnil například vědomostní soutěže, Josefovské zábavy či sportovního odpoledne. Cena Ď a cena Křesadlo jsou ocenění udělované dobrovolníkům a mecenášům s cílem zviditelnit dobrovolnictví, neziskový sektor a vzbudit v lidech zájem o dobrovolnou činnost. Mezi držitele ceny Ď patří například prezident Václav Havel, norský předseda vlády Jens Stoltenberg a kardinál Dominik Duka. Mezinárodní kolo soutěže se konalo 24. Června v Praze, v tomto kole již Jiří nezvítězil, ale jak je nám známo, není důležité vyhrát ale zúčastnit se! Tímto bychom chtěli za celý kolektiv zaměstnanců i uživatelů DD Šumperk pogratulovat Jiřímu k úspěchu, kterého dosáhl a poděkovat mu za čas a úsilí, které nám věnuje. Cena Křesadlo Měla jsem tu čest zúčastnit se slavnostního udělování cen Křesadlo 2013, které je určeno pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Slavnostní předávání proběhlo 16. Prosince v Arcibiskupském paláci v Olomouci pod záštitou Olomouckého kraje spolu s Maltézskou pomocí o.p.s. Centrum Olomouc a s Unií nestátních neziskových organizací. V kategorii sociální služby získala ocenění Křesadlo paní Pavlína Doskočilová, která vykonává dobrovolnickou činnost

10 v Domově důchodců Šumperk. Křesadlo převzala z rukou hejtmana Olomouckého kraje, Ing. Jiřího Rozbořila. Ve třetím ročníku bylo v rámci kraje uděleno 8 křesadel v různých kategoriích. Slavnostní sál Arcibiskupského paláce a koncert charismatické Marty Kubišové vytvořil důstojný rámec pro ocenění záslužné a nezištné práce dobrovolníků. Ráda bych touto cestou vyjádřila své poděkování a úctu všem dobrovolníkům, kteří věnují svůj čas druhým lidem - našim seniorům a v neposlední řadě i Bc. Anetě Svozilové, koordinátorce dobrovolníků Maltézské pomoci, o.p.s., která paní Doskočilovou na ocenění navrhla. Věřím, že se dobrovolnictví postupně stane součástí každodenního života, protože jedině to, co člověk dává, je to, co má. Kateřina Bílková Zprávy ze sociálního úseku V minulých měsících nastalo několik změn v sociálním úseku, jednalo se především o příchod nových pracovníků, kteří se vám v následujícím textu krátce představí. Bc. Andrea Jenčková vedoucí sociálního úseku Po maturitě na SPŠ v Uničově jsem studovala Vyšší odbornou školu sociální v České Třebové. Po absolutoriu jsem v roce 2004 nastoupila jako sociální pracovnice o.p.s. Pontis v Šumperku. Mé první působiště bylo v Domech s pečovatelkou službou a Denním centru. V tomto krásném období jsem se vdala, s manželem jsme si pořídili krásný domek s velkou zahradou, dvě úžasné dětičky a pejska. Proto téměř veškerý volný čas trávím právě s nimi nebo s příjemnou

11 knihou. Po mateřské a rodičovské dovolené se mým chlebodárcem stala Charita Šumperk, kde jsem pracovala 2 roky opět v pozici sociální pracovnice a částečně také jako pracovník přímé péče. Jsem potěšena, že některé obyvatele DD Šumperk znám právě z mých dřívějších působišť. Ostatní uživatele našich služeb snad brzy poznám také, i když je Domov opravdu hodně velký. V kanceláři vedoucí sociálních služeb jsou vám všem dveře vždy otevřené. Ráda vás také navštívím ve vašich pokojích, kde je často k řešení různých záležitostí, nebo jen k popovídání, příjemnější atmosféra. Přeji nám všem společně pevné zdraví a pohodu a těším se na naši vzájemnou spolupráci. Marta Rýznarová asistent sociálního pracovníka Po maturitě na Střední ekonomické škole v Šumperku jsem nastoupila v n. p. Moravolen jako sekretářka ředitele. Po dvou letech jsem začala pracovat jako vedoucí skladu pomocného materiálu. Po mateřské dovolené jsem přešla do České spořitelny, kde jsem pracovala na oddělení běžných účtů, potom na oddělení marketingu. Před nástupem do DD Šumperk jsem měla na starosti vzdělávání pracovníků v oblasti prodejních dovedností. Jsem vdaná a mám 26tiletou dceru Kateřinu. Bydlím v Dolních Studénkách, kde jsem si s manželem postavila rodinný domek. Ve volném čase ráda čtu a věnuji se numerologii. Jana Kobzová Aktivizační pracovník Po maturitní zkoušce na Střední škole sociální péče a služeb v Zábřehu, jsem se rozhodla dále studovat na Univerzitě Palackého. Během studia

12 na vysoké škole jsem se aktivně věnovala dobrovolnictví především u dětí a u osob s tělesným postižením. Po dokončení studia jsem hned nastoupila zde v Domově důchodců Šumperk. Některé obyvatele domova znám již z dřívějších dob, kdy jsem sem jezdila coby malé dítě za prababičkou, která zde spoustu let žila. Hodně času trávím v přírodě, mám ráda zvířata a sama mám psa, který je v současné době u babičky, protože v bytě ve městě by zbytečně trpěl. Ve volném čase si ráda přečtu pěknou knihu, nebo si zajdu na dlouhou procházku. Vzhledem k mé zálibě v literatuře nabízím zájemcům z řad obyvatel domova čtení povídek nebo knih na pokračování. Pracovní doba na sociálním úseku: Pokladna úterý a čtvrtek 8:00 10:00 středa 14:00 16:00 V nutných případech je možné vybrat peníze i v jiné dny. Sociální pracovnice každý den 6:00 14:30 ve středu 6:00-16:00 Výplaty důchodů Výplata důchodů na našem Domově připadá na každý 15. den v měsíci. Pokud 15. připadá na sobotu, jsou důchody vypláceny v pátek, pokud je běžný termín v neděli, výplata se uskuteční v pondělí. Na Domově se zvláštním režimem a I. oddělení Domova pro seniory jsou důchody rozneseny po pokojích v dopoledních hodinách. Na II. oddělení si můžete důchody vyzvednout po obědě ve společenské místnosti, poté je rozneseme po pokojích II. a III. oddělení. Tento způsob výplaty důchodů se týká pouze těch uživatelů, jimž je výplata zajišťována prostřednictvím hromadného seznamu. Netýká se těch, kteří pobírají důchod na své běžné účty, na účty svých rodin nebo poštovní poukázkou.

13 Často se ptáte, my odpovídáme Kdy je možné využít fakultativní službu dopravy osobním automobilem na nákupy a jiné pochůzky? Vzhledem ke kapacitě zaměstnanců se tato služba poskytuje v nutných případech, např. návštěva úřadu za účelem vyřízení občanského či jiného průkazu apod. Není tedy možné využít službu dopravy za účelem nákupu a pochůzek. Je možné požadovat větší rozsah rehabilitací? V případě, že námi poskytovaná rehabilitace není v takovém rozsahu, aby Vám vyhovovala, je možné obrátit se na ošetřujícího lékaře, který může předepsat další rehabilitace na rehabilitačním oddělení např. Nemocnice Šumperk nebo jiného rehabilitačního zařízení. Dopravu do těchto zařízení je možné zajistit, na poukaz od ošetřujícího lékaře, sanitou. Další možností je přizvat si terénního pracovníka k lůžku (např. z Charity), tyto služby si uživatel musí hradí ze svých prostředků. Příspěvky našich uživatelů Chtěla bych vám napsat, jak jsme aktivní v naší dílně. Není to nic moc, ale snažíme se. Tak třeba naše Milka Janků, ta je nezmar, všechno vymaluje a snaží se všech sil. Další pracant je paní Balátová, ta zas motá klubíčka vlny z minulé generace a připravuje práce pro příští generaci. Další naše umělkyně je paní Komůrková. Ta se stará, abychom všechny byli IN. Navlíká korálky a náramky. Naše paní Bufková dělá ploty pro svá vnoučata, ale jde ji to pomalu, protože jí bolí ruce. Musela zajít za lékařskou vědou, dostala pár včeliček a už je to lepší,

14 tak i ploty budou do Vánoc hotové. A naše nejlepší kolegyně je Liduška Koukalová, ta co do ruky vezme, tak vše je originál, ať dělá kytičky nebo plete košíčky, ponožky radost se podívat. No a já, Trnková, se snažím také. Pletu koberečky pro vnoučata, pejsky a kočičky. Sem tam přijde kvalitářka paní Šumberová a zhodnotí nám práci a sama se pochlubí, jak daleko je s výšivkou na ubruse. Tak to je asi všechno, co tam děláme pod vedením paní J. Lepkové, ale jsou ještě i jiné činnosti. To byste se museli častěji přijít podívat. A. Trnková Žlučníková dieta č.4 Jak jistě všichni víme, ne všechny nemoci můžeme léčit tabletkami. Spousta nemocí vyžaduje i speciální stravování. Následující text vám představí žlučníkovou dietu, která se využívá při onemocnění žlučníku. U nás v domově se používá žlučníková dieta asi pro 37 klientů, dále je kombinována s dietou diabetickou a označuje se dieta č.9s. Tuto dietu odebírá asi 12 klientů. Žlučníková dieta se vyznačuje omezením tuků, dříve hrála zásadní význam při léčbě potíží, nyní má částečný význam v prevenci obtíží a symptomaticky nemocnému ulevuje. Tuto dietu podáváme při chronickém onemocnění žlučníku, po skončení akutních obtíží nebo po operaci žlučníku. Strava má šetřící charakter jak výběrem potravin, tak jejich úpravou. Snažíme se o to, aby byl jídelníček pestrý. Mezi nevhodné potraviny patří uzené, jitrnice, nakládané ryby, sardinky v oleji, zrající sýry (Hermelín, Niva, tvarůžky), kapusta, kyselé zelí, zelí hlávkové, luštěniny, ořechy, mák, zelená paprika, okurky salátové nebo ostré koření.

15 Jako vhodná potravina ze zeleniny se používá čínské zelí, z luštěnin je možné konzumovat cizrnu, která bývá také dobře snášena. Raději ale používat pouze do polévky. Tyto dvě potraviny se nesmí podávat bezprostředně po operaci. Nutriční terapeut Lenka Skřivánková Pohyb a cvičení pro seniory Na našem Domově probíhá pravidelné cvičení pro seniory. Cvičení pro seniory pomůže prodloužit váš aktivní život. Udává se, že člověk, kterému je 65 let, který cvičí a sportuje, má lepší kondici než o mnoho let mladší člověk, který se moc nehýbe. Cvičení pro seniory Vám zlepší kvalitu vašeho života a to hlavně do budoucna. S pohybem tělo stárne pomaleji. Lepší je vždy problémům aktivně předcházet. Cvičení pro seniory má pozitivní účinek na fyzickou kondici, snižujete také riziko osteoporózy, která je u starých lidí velmi častá, udržuje klouby v pohybu a zabraňuje rychlejšímu ochabování svalstva. Cvičení je také prevencí před obezitou, ze které plyne mnoho zdravotních problémů. Pravidelné cvičení také zlepšuje psychický stav člověka. Různé druhy cvičení pro seniory Cvičení pro seniory může mít různé podoby. Zde několik typů na některé z nich: Kondiční cvičení pro zlepšení základní kondice nebo udržení stávající Cvičení na fitballu - cvičení na velkém balónu, série různých cviků. Plavání - je dobré, protože vůbec nezatěžuje vaše klouby. Vhodné i pro obézní seniory, nebo lidi, kteří mají problémy s nosnými klouby (kolena, kyčle, kotníky). Turistika chození na různé výlety. Cvičení zábavnou formou. NordicWalking chůze s hůlkami.

16 Kondiční posilování posilování s lehkými zátěžemi, zátěž by měla být přiměřená stavu a věku Jóga - je velmi vhodná, zlepšuje i psychiku. Fyzioterapeut Daniel Slavík Služby na domově Poradní dny pro zdravotně postižené Poradní dny pro sluchově a tělesně postižené občany proběhnou ve dnech a Otevírací doba kantýny Během letních měsíců byla omezena provozní doba kantýny. Otevírací hodiny nadále zůstávají stejné jako v létě: Po 8:00 12:00 Út 8:00 12:00 St 8:00 12:00 13:00 16:00 Čt 8:00 12:00 Pá 8:00 12:00 So Zavřeno Ne 14:00 16:00

17 Společenská kronika V prvním pololetí roku 2014 k nám přišli: Vladimír Ošťádal Jana Hřibňáková Anežka Krobotová Věra Urbanová Anna Holoušová Milada Heděncová Věra Skálová Hana Vajcová Ilona Benešová Vlastimil Talanda Anděla Krestýnová Dobroslava Abšnajdrová Jana Birkásová Vlasta Svobodová Emilie Mičíková Ing. Alois Chalupa Rudolf Tisovský Božena Venosová Marie Hegerová Božena Pražáková František Hurský Jaroslav Pekař Zdenka Dubová Jaroslava Feráková Miroslav Hauser V prvním pololetí roku 2014 od nás odešli: Ludmila Urbanová MUDr. Miloslava Bočková Josef Pokorný Danuše Dudová Božena Potměšilová Marie Vorlíčková Jiřina Marečková Rostislav Novotný František Janků Miroslava Macková Karel Čunderle Rudolf Dostál David Őszi Anna Slabinová Anna Holoušová František Hurský Anastazie Mazáková Jiřina Lajtochová Marie Hájková Božena Janků Božena Růžičková Marie Kašparová

18 Zábava Přesmyčky - správně poskládejte slova: NDAKAMIRNA CHOTI - PEČKA MEAČOPRN - TERČÍK LINMAA - ČURKA TEKARAB - NOTACE PTESKOLE - Seřaďte jednotky délky vzestupně - od největší po nejmenší: a) 20 cm b) 145 mm c) 2,5 m d) 0,006 km e) 772 dm f) 0,8 m V levém sloupci je napsáno slovo a v pravém sloupci je v řadě písmen ukryto. Co nejrychleji slovo najděte a podtrhněte: AUTO LKRTPVXAUTOCBXEP POSTEL UEDSBIPOSTELNIKC HRNEK PEURIKHRNEKMXSEI POKUS - MYGESPOKUSXYBERA ŽENŠEN - ŽEŠNEŽNŠENŽENŠEN ČIVAVA ČIAVAAČVIČIVAVAV Doplňte správně číslice do početních operací: = = = = = = 88

19 Poskládejte řadu slov správně tak, jak jdou za sebou podle abecedy: KOLO, ZEBRA, RUČNÍK, VAJÍČKO, BATERKA, DĚLNÍK, OTOMAN, ANANAS, GUMA, INDIÁN, NOTA, TALISMAN, CITON, POPELNICE, EMENTÁL, JAVOR, CHAMELEON, FIALKA, UMYVADLO, HALENKA, LETADLO, MOUKA, QIDO, SALÁM, XENA. Najděte cestu bludištěm Otázka na závěr: Kolik musí být ve skupině lidí, aby se určitě alespoň dva z nich narodili ve stejném měsíci? Aktivizační pracovnice Katka Šuranská

HARMONIE TŘETÍHO VĚKU

HARMONIE TŘETÍHO VĚKU Městská správa sociálních služeb v Mostě - příspěvková organizace HARMONIE TŘETÍHO VĚKU Číslo 48 Den dětí v Denním dětském rehabilitačním stacionáři, Středisku denní péče v ul. Františka Malíka 973 Naši

Více

ZPRAVODAJ VELKÝ ROZHOVOR SE ZDRAVOTNÍMI KLAUNY

ZPRAVODAJ VELKÝ ROZHOVOR SE ZDRAVOTNÍMI KLAUNY ZPRAVODAJ VELKÝ ROZHOVOR SE ZDRAVOTNÍMI KLAUNY Vykouzlit úsměv na tvářích dědů a babiček - to je úkol zdravotních klaunů, kteří Velký rozhovor o všem, co by Vás ohledně klaunské profese mohlo zajímat pro

Více

Odpoledne s dechovkou

Odpoledne s dechovkou Odpoledne s dechovkou Pohled na zámeckou lagunu Obsah 1. ZÁKLADNÍ ÚDAJE ORGANIZACE... 3 REGISTRACE SOCIÁLNÍCH SLUŽEB:... 3 2. ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE... 4 3. POSKYTOVANÉ SLUŽBY... 6 DOMOV PRO SENIORY...

Více

CHARITNÍ NOVINY TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA 2014 ZDARMA. Vydává Oblastní charita Pardubice 3. ročník 2014/2015. Vážení přátelé,

CHARITNÍ NOVINY TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA 2014 ZDARMA. Vydává Oblastní charita Pardubice 3. ročník 2014/2015. Vážení přátelé, CHARITNÍ NOVINY Vydává Oblastní charita Pardubice 3. ročník 2014/2015 Vážení přátelé, těší mě, že pokračujeme v tradici a vydáváme třetí číslo našich Charitních novin. Na prvním místě chci jménem všech

Více

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE Vážení přátelé, dovolujeme si Vám předložit výroční zprávu Charity Frýdek Místek za rok 2013. Je v ní stručně popsáno dění loňského roku, tak jak jsme je prožívali my v naší Charitě.

Více

Přeji Vám všem klidné adventní období, krásné a pokojné vánoční svátky a úspěšný vstup do roku 2014. Ing. František Hajdůch, starosta obce

Přeji Vám všem klidné adventní období, krásné a pokojné vánoční svátky a úspěšný vstup do roku 2014. Ing. František Hajdůch, starosta obce Vážení spoluobčané, chladné počasí těchto dnů nám neklamně avizuje blížící se předvánoční období a konec dalšího roku. Zároveň je to doba, kdy se ohlížíme co nám právě končící rok přinesl a rekapitulujeme

Více

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením Zpracoval: O. s. INSTAND Autor: Mgr. Martina Chlápková Odborný garant: PhDr. Jaroslava Sýkorová

Více

Oucmanický zpravodaj leden 2014

Oucmanický zpravodaj leden 2014 Leden 24. 1. 2014 Kalendář akcí 1. pololetí 2014 Hasičský ples SDH Leden Přednáška o zdraví p. Opat Seniorský klub Únor Zpívání s harmonikou Seniorský klub Únor Beseda nad kronikou Seniorský klub Únor

Více

CHÝŇSKÝ ZPRAVODAJ. Úvodník starostky. Chýně je úžasné MÍSTO PRO ŽIVOT. Tentokrát nepřehlédněte: Ročník VIII. Číslo 3/2014

CHÝŇSKÝ ZPRAVODAJ. Úvodník starostky. Chýně je úžasné MÍSTO PRO ŽIVOT. Tentokrát nepřehlédněte: Ročník VIII. Číslo 3/2014 CHÝŇSKÝ ZPRAVODAJ Ročník VIII. Číslo 3/2014 Úvodník starostky Vážení občané, milí čtenáři, dostáváte do rukou poslední letošní číslo Chýňského zpravodaje, které jsme pro vás připravili k vánočnímu či novoročnímu

Více

ČASOPIS o.s. LORM PODZIM

ČASOPIS o.s. LORM PODZIM 76 2013 ČASOPIS o.s. LORM PODZIM VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU NAD DOPISY ČTENÁŘŮ ROZHOVOR SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ HAF INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Více

bulletin lormu podzim

bulletin lormu podzim 72 2012 bulletin lormu podzim VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU Nad dopisy čtenářů rozhovor sociálně PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Více

Charita Zábřeh. Výroční zpráva 2011. ...pomáháme žít lepší životy. Charita. Česká republika

Charita Zábřeh. Výroční zpráva 2011. ...pomáháme žít lepší životy. Charita. Česká republika Charita Zábřeh Charita Česká republika...pomáháme žít lepší životy Výroční zpráva 2011 Fotogalerie středisko CHOS a CHPS chata U sv. Martina Obsah, mapka teritoria působnosti LUBNÍK ČERVENÁ VODA MLÝNICKÝ

Více

Pomoc má mnoho tváří VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 CITADELA. hospic

Pomoc má mnoho tváří VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 CITADELA. hospic Pomoc má mnoho tváří VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 hospic CITADELA Ilustrace na titulní straně: akademický malíř a sochař Jan František Kovář hospic CITADELA VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 Obsah Základní informace a údaje

Více

KRONIKA CENTRA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB KOJETÍN, příspěvkové organizace

KRONIKA CENTRA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB KOJETÍN, příspěvkové organizace KRONIKA CENTRA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB KOJETÍN, příspěvkové organizace Centrum sociálních služeb Kojetín, příspěvková organizace, organizuje pro své cílové skupiny v průběhu celého roku různé volnočasové aktivity,

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ Pomáháme ženám s rakovinou prsu Jsme nejlepšími odborníky na život po nemoci! Říjen 2014

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ Pomáháme ženám s rakovinou prsu Jsme nejlepšími odborníky na život po nemoci! Říjen 2014 Zpravodaj ALEN ŘÍJEN 2014 1 Motto: Každý život má svůj Mys dobré naděje A L E N S D R U Ž E N Í Ž E N P R A H A IČO: 47 61 01 91 sídlo: Vratislavova 156/22, 128 00 PRAHA 2 Vyšehrad web: http://alen.tym.cz/

Více

Dvoračka opět zvítězila

Dvoračka opět zvítězila Vychází 31. října 2005 Ročník XI. Číslo 10 Vydává Město Dvůr Králové nad Labem Zdarma Vítězka Volby královny věnných měst Radka Machková ze Dvora Králové nad Labem. Dvoračka opět zvítězila V sobotu 15.10.2005

Více

Domovský zpravodaj KVÍTKO

Domovský zpravodaj KVÍTKO Domovský zpravodaj KVÍTKO Domov důchodců Šumperk, p.o. U sanatoria 25, 787 01 Šumperk Tel.: 583 215 518 www.ddspk.cz 6. číslo únor 2014 OBSAH Úvodník... 3 Co se událo... 3 Koncert pro dobrovolníky... 4

Více

Zpravodaj města Břeclavi RADNICE. Opravy zrychlily průjezdy vlaků. Dvojnásobně. Otevřeli lávku na Janohrad. A pokřtili noviny

Zpravodaj města Břeclavi RADNICE. Opravy zrychlily průjezdy vlaků. Dvojnásobně. Otevřeli lávku na Janohrad. A pokřtili noviny Zpravodaj města Břeclavi RADNICE www.breclav.eu červen 2015 Opravy zrychlily průjezdy vlaků. Dvojnásobně Břeclav se může pyšnit jedním z nejmodernějších železničních uzlů v České republice. Druhou etapu

Více

Sbor dobrovolných hasičů Všemina

Sbor dobrovolných hasičů Všemina červen 2014 Číslo 2 Ročník XVI. V LISTĚ NALEZNETE: Sbor dobrovolných hasičů Všemina Z jednání zastupitelstva obce Ze všeminské matriky str. 2 Příjemně prožitý květnový den Naši jubilanti MO ČČK str. 3

Více

Budova C. Budova B. DPS Nivy. DPS Hlavní. Zpravodaj SENIORu Otrokovice, p.o. Vydání číslo 1 /říjen 2010. Otrokovice ~1~

Budova C. Budova B. DPS Nivy. DPS Hlavní. Zpravodaj SENIORu Otrokovice, p.o. Vydání číslo 1 /říjen 2010. Otrokovice ~1~ Zpravodaj SENIORu Otrokovice, p.o. Vydání číslo 1 /říjen 2010 Budova C Budova B Otrokovice příspěvková organizace Budova A DPS Nivy DPS Hlavní ~1~ Slovo ředitelky Vážení obyvatelé, milí čtenáři, dostává

Více

Pomoc má mnoho tváří Hospic CITADELA

Pomoc má mnoho tváří Hospic CITADELA Pomoc má mnoho tváří Hospic CITADELA V Ý R O Č N Í Z P R Á V A 2 0 1 4 Ilustrace na titulní straně: akademický malíř a sochař Jan František Kovář Diakonie ČCE hospic CITADELA V Ý R O Č N Í Z P R Á V A

Více

ČASOPIS o.s. LORM ZIMA

ČASOPIS o.s. LORM ZIMA 77 2013 ČASOPIS o.s. LORM ZIMA VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU NAD DOPISY ČTENÁŘŮ ROZHOVOR/PŘÍBĚH SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ HAF INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ

Více

Dobrovolníci mění svět

Dobrovolníci mění svět Dobrovolníci mění svět sborník příkladů dobré praxe Vážené čtenářky, vážení čtenáři, právě otevíráte publikaci, která vznikla v rámci Evropského roku dobrovolnictví vyhlášeného Evropskou komisí pro rok

Více

ČTYŘLÍSTEK OPĚT V DUHÁCH...

ČTYŘLÍSTEK OPĚT V DUHÁCH... Čtvrtletník Čtyřlístku centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, příspěvkové organizace, ročník IV., číslo 4, prosinec 2011 ČTYŘLÍSTEK OPĚT V DUHÁCH... Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě bylo

Více

ALMANACH 2007-2008 Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb

ALMANACH 2007-2008 Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb ALMANACH 2007-2008 1. Obsah Září...3 Slovo úvodem...4 Říjen...5 Závody na kolech a koloběžkách...6 Netradiční drakiáda...6 Malované pohádky...6 Pyžámkový den ve školní družině...7 Listopad...8 Dětský čin

Více

Středa 13. ledna 2010 v Benátkách nad Jizerou se pokračuje v odklizení sněhu. Na Burse, Benátky nad Jizerou II

Středa 13. ledna 2010 v Benátkách nad Jizerou se pokračuje v odklizení sněhu. Na Burse, Benátky nad Jizerou II ZPRAVODAJ BENÁTECKA číslo 2 ročník: 34 cena: 10 Kč 8. února 2010 V tomto čísle najdete: Mistryně Evropy str. 4 Základní školy str. 5 7 Mateřská škola str. 8 9 Benátky a archeologie str. 15 Policie ČR informuje

Více

MODELKY NA VOZÍKU Kultura, společenské akce RADY, INSPIRACE A MOTIVACE PRO ŽIVOT NA VOZÍČKU

MODELKY NA VOZÍKU Kultura, společenské akce RADY, INSPIRACE A MOTIVACE PRO ŽIVOT NA VOZÍČKU Feničané v Brně RUČNÍ OVLÁDÁNÍ Kompenzační pomůcky MODELKY NA VOZÍKU Kultura, společenské akce RADY, INSPIRACE A MOTIVACE PRO ŽIVOT NA VOZÍČKU VOZKA VOLFOVA TOUHA A VŮLE Sport, cestování 3/2011 Ročník

Více

Seniorský zpravodaj č. 30 1. zpravodaj. Léto 2013 č. 30. Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec

Seniorský zpravodaj č. 30 1. zpravodaj. Léto 2013 č. 30. Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec Seniorský Seniorský zpravodaj č. 30 1 zpravodaj Léto 2013 č. 30 Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec Vážení uživatelé, nejmilejších. přejeme krásné prožití letních dnů, plné pohody

Více

Vyvážení žump a septiků. Svoz odpadu Komunální odpad týdně v PO či ÚT Separovaný odpad 8.10 a 22.10.08

Vyvážení žump a septiků. Svoz odpadu Komunální odpad týdně v PO či ÚT Separovaný odpad 8.10 a 22.10.08 4 Vyvážení žump a septiků. J. Moudrý ml. Farma Lipnice 412 582 984 602 462 892 Svoz odpadu Komunální odpad týdně v PO či ÚT Separovaný odpad 8.10 a 22.10.08 Kam kráčíš kamenický fotbale? Ozvali se nám

Více

z obsahu čísla 19. listopadu 2009 ročník XII. číslo 20 Ještě jeden názor na rekonstrukci Trčkova náměstí

z obsahu čísla 19. listopadu 2009 ročník XII. číslo 20 Ještě jeden názor na rekonstrukci Trčkova náměstí 19. listopadu 2009 ročník XII. číslo 20 Byla uspořádána veřejná soutěž na návrh konceptu tohoto díla? Pokud ne, proč? (podepsán Kamil Remeš) Veřejná soutěž byla vyhlášena 10. 7. 2007 a tato soutěž neřešila

Více