a další svobodný software v předtiskové přípravě Zdeněk Wagner

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "a další svobodný software v předtiskové přípravě Zdeněk Wagner http://icebearsoft.euweb.cz"

Transkript

1 TEX a další svobodný software v předtiskové přípravě Zdeněk Wagner

2 Úvod Komerční software prošel výrazným vývojem, zlepšily se algoritmy řádkového zlomu. TEX je stále nepřekonatelný v matematické sazbě a v automatické sazbě výstupu z databází. Pracovníci DTP studií a školení grafici vědí, že TEX existuje, ale tím jejich znalosti končí. S konkrétním problémem nedovedou poradit. Práce s barvou přináší řadu problémů.

3 Obsah 1. Komerční a svobodný software, srovnání 2. PostScript versus PDF 3. Fonty 4. PDF/X 5. Barevný tisk 6. Přetisk černé 7. Odstraňování problémů 8. Závěr

4 Výhody a nevýhody komerčního software Výhody: pracovníci DTP studií a tiskáren jsou na komerční SW zvyklí, obvykle vědí, kdy a kam kliknout Nevýhody: cena, uzavřenost Upozornění: Komerční SW může být levnější než jedna zkažená zakázka!

5 Výhody a nevýhody svobodného software Nevýhody: Nemusí plně využívat možnosti hardware Nemusí existovat uživatelská podpora Výhody: Podpora komunity uživatelů Často multiplatformní

6 Srovnání technické podpory Hlášení chyb má často stejný účinek jako podání stížnosti v lampárně Hlavního nádraží. OpenSource: Vývojáři obvykle na hlášení chyb reagují. Uživatel má možnost opravit chybu sám. Opravu je možno poslat vývojářům.

7 Doporučení 1. Používat OpenSource v maximální míře. 2. Využít komerční software když: Nabízí spolehlivou funkci, která není dostupná v OpenSource Cena je adekvátní očekávanému přínosu a riziku Je výhodnější a levnější, když chybu v podkladech objevíme (třeba komerčním programem) před odesláním zakázky do tisku, ne až po vytištění celého nákladu knih.

8 PostScript versus PDF PostScript je programovací jazyk s těmito možnostmi: definice vzhledu stránky určení rozměrů stránky určení orientace stránky na ofsetovém filmu nastavení hustoty a úhlu rastru nastavení algoritmu rastrování nastavení přenosových funkcí (transfer functions) volba barevnosti: separace, nebo kompozitní barvy

9 PostScript versus PDF (pokračování) PDF je jazyk odvozený z PostScriptu s těmito odlišnostmi: nepovoluje definici uživatelských operátorů (maker) neobsahuje (obvykle) obsah závislý na HW komunikuje s osvitovou jednotkou a tiskárnou způsobem, kterému obsluha rozumí Při použití PDF uživatel nenastavuje hardwarově závislé parametry.

10 Fonty Specifikace: Každý PS RIP má 35 identických základních fontů. Každý interpret PDF má 14 identických základních fontů. Zkušenost: Tato tvrzení jsou nepravdivá! Pod stejnými názvy se v různých zařízeních vyskytují fonty s odlišnou kresbou znaků i s odlišnou metrikou (včetně fontů Helvetica a Times Roman). V různých verzích Times Roman se liší vzhled znaků dcaron a tcaron: ď, ť versus ď, ť

11 Doporučení pro použití fontů Vždy embedded nebo embedded subset! Kontrola: Acrobat Reader (Ctrl-D), pdffonts z balíku xpdf/poppler. $ pdffonts tex-prepress.pdf name type emb sub uni object ID SATEXV+DynaGroteskD Type 1 yes yes no 8 0 ARMTOH+DynaGroteskD-Bold Type 1 yes yes no 9 0 NJSHWF+DynaGroteskD-Italic Type 1 yes yes no 15 0 SATEXV+DynaGroteskD Type 1 yes yes no 20 0 LIJHEC+SFTT1095 Type 1 yes yes no 44 0

12 Možnosti updmap v TEX Live dvipsdownloadbase35: true false (default true) pdftexdownloadbase14: true false (default true) Poznámka Diakritika je nyní řešena pomocí virtuálních fontů, tj. stačí zavést jen raw fonty 8r. Nový C S TEX bude diakritiku řešit kódovacím vektorem, bude tedy nutno zavést další fonty (v TEX Live to bude řešeno výše zmíněnými parametry). Nejde o tisk na vlastní tiskárně, ale na výstupním zařízení, které nemáme pod kontrolou!

13 Fonty a grafika Některé programy vytvářejí EPS s nevloženými fonty, obvykle Helvetica nebo Times Roman. Program dvips tyto fonty sám nevloží. Možné řešení 1. epstopdf image.eps (ghostscript vloží fonty od URW) 2. (volitelně) pdftops -eps image.pdf (fonty zůstanou vloženy)

14 Požadavky na PDF pro tisk a osvit Obvykle požadováno PDF/X-1a (ISO standard) PDF 1.3 (bez průhlednosti, bez javascriptu) všechny fonty vloženy barevný prostor CMYK nebo Gray vložen ICC profil definován rendering intent PDF boxes (MediaBox, BleedBox, TrimBox) PDF title Metadata v XML

15 PDF/X a zwpagelayout Idea: neztratit kompatibilitu kvůli hloupým příčinám, plná podpora zatím není. nastavení verze PDF na 1.3 pouze pro pdflatex (použije se \pdfminorversion=3) definován rendering intent, vloženo pouze jméno ICC profilu PDF boxes (pdflatex, dvips), vypočtené hodnoty PDF title Balíček pdfx.sty s lepší podporou závisí na hyperref.sty, což je v některých případech nepoužitelné. Navíc má pevně dané rozměry boxů.

16 PDF boxes, pdfinfo (xpdf/poppler) $ pdfinfo -box potah-almanach.pdf Title: Almanach ceskych slechtickych a rytirskych rodu 2018: potah Author: Vavrinek Creator: TeX Producer: pdftex CreationDate: Fri Aug 17 23:15: ModDate: Fri Aug 17 23:15: Tagged: no Pages: 1 Encrypted: no Page size: x pts MediaBox: CropBox: BleedBox: TrimBox: ArtBox: File size: bytes Optimized: no PDF version: 1.3

17 PDF boxes, Acrobat Reader 9 a novější TrimBox BleedBox MediaBox

18 PDF boxes, ukázka tisku na spad

19 Důležité varování Adobe Distiller v. 9 nahlásí fatální chybu, pokud PS soubor obsahuje nastavení MediaBox, BleedBox a TrimBox. Možná řešení: 1. Na konverzi PS PDF použít ghostscript, tj. ps2pdf. 2. V balíčku zwpagelayout použít parametr nobboxes a smířit se s tím, že ve výsledném PDF boxy nebudou.

20 Aditivní a subtraktivní míchání barev Barvy na monitoru jsou míchány aditivně Tiskové barvy jsou míchány subtraktivně

21 Diagram CIE, gamut (rozsah zobrazitelných barev) Mícháním barevných světel můžeme dosáhnout pouze odstínů, které leží uvnitř trojúhelníka, jehož vrcholy tvoří zvolená světla. Těžiště trojúhelníka na obrázku vlevo leží mimo střed diagramu chromatičnosti CIE, proto smícháním stejného množství jednotlivých světel nezískáme neutrální šeď. Ilustrace z knihy Šmok J., Pecák J., Tausk P.: Barevná fotografie. Druhé, upravené vydání, SNTL, Praha 1978.

22 Co je bílá barva?

23 Práce s barvou barevné prostory Teoretické: CIE (XYZ), UVW (prostor konstantních barevných rozdílů), L a b (podobný prostoru HSV a prostoru používanému v barevné televizi) RGB: srgb pro monitor PC, Adobe RGB a Wide Gamut RGB pro tisk, Apple RGB pro počítače Macintosh,... CMYK: Euroscale Coated, Euroscale Uncoated, SWOP Coated, SWOP Uncoated,...

24 Naivní konverze barevných prostorů cyan = 1 red magenta = 1 green yellow = 1 blue Tyto rovnice jsou v praxi nepoužitelné! Skutečná barviva absorbují i v jiných vlnových délkách. Závislosti jsou silně nelineární. Kombinace stejného množství CMY není neutrálně šedá, ale hnědá, proto potřebujeme černou složku. Jedna barva (černá) schne rychleji než tři barvy (CMY).

25 Správná konverze barevných prostorů Konverze se provádí s použitím barevných profilů ICC, v Linuxu to umí např. Little CMS (LCMS). ICC profil je soubor obsahující několik interpolačních tabulek. Gamut různých barevných prostorů se navzájem liší, proto je nutno při konverzi určit rendering intent. Gamut tiskáren je menší než gamut monitorů.

26 Rendering intent Rozhoduje o tom, jak se zobrazí barvy, které jsou mimo rozsah zobrazitelných barev (gamut). Relative colorimetric barvy uvnitř cílového gamutu zachovány, barvy mimo gamut nahrazeny nejbližší barvou na hranici gamutu. Vede k posterizaci, např. v případě oblohy. Perceptual zdrojový gamut je mírně stlačen, aby jen malá část ležela mimo cílový gamut. Vede ke ztrátě sytosti. Chytré systémy mohou brát v úvahu aktuální obraz.

27 Rendering intent (pokračování) Absolute colorimetric přesná reprodukce barev, ale bez korekce na barvu zdroje světla (bílá barva papíru, teplota chromatičnosti monitoru). Vede k barevnému posunu. Saturation předchází ztrátě sytosti tím, že pozmění barvu tak, aby se vešla do cílového gamutu. Hodí se pro snímek sejmuté obrazovky, grafy apod., kdy barevný posun nevadí. Užitečný zdroj:

28 Kdy lze použít RGB v PDF pro tisk či osvit 1. Vložen ICC profil RGB obrázků. 2. Vložen ICC profil cílového zařízení. 3. Vložen rendering intent. V některých tiskových či osvitových zařízeních může být konverze barevného prostoru vypnuta!

29 Příčiny různé barevnosti zobrazení Obrázek musí být nejprve konvertován z barevného prostoru, v němž je uložen, do standardního RGB pro monitor, obvykle srgb. Tuto konverzi provádí aplikace. Konverze srgb RGB prostor monitoru: 1. GUI operačního systému 2. Ovladač grafické karty 3. Hardware monitoru (profesionální monitory EIZO) V některých systémech žádná správa barev není, v některých systémech je pevně zabudován nějaký profil, některé systémy umožnují vložení ICC profilu konkrétního monitoru.

30 Poor Man Calibration 1. Zkalibrovat skener kalibračním terčem IT8 nebo Q Vytisknout kalibrační terč na barevné tiskárně s vypnutým ICC profilem. 3. Nechat zaschnout 24 hodin. 4. Naskenovat kalibrovaným skenerem a vygenerovat ICC profil (profesionální verze programu VueScan). 5. Vložit ICC profil do ovladače tiskárny. 6. Vytisknout vhodnou barevnou tabulku, např. kalibrační terč, nechat schnout 24 hodin. 7. Při každé práci nastavit vizuálně monitor tak, aby tabulka vypadala stejně na monitoru i na papíře.

31 Kalibrační terč Q-60

32 Gray versus RGB Některé programy vytvářejí polotónové obrázky v prostoru RGB, tj. R = G = B. Takový obrázek vypadá jako šedý, ale ve skutečnosti je barevný. Domácí postscriptová tiskárna vytiskne takový obrázek přijatelně, osvitová jednotka většinou převede obrázek do nepoužitelných tónů. Na zvláštní přání lze zapnout i v osvitových jednotkách konverzi RGB na Gray.

33 TEX a barva TEX nepodporuje nativně barvu. S barvou se pracuje buď pomocí \special, nebo pomocí primitivů pdftexu. Všechny programy z TEXového světa nemusí podporovat color stack, závisí též na verzi programu. V následujícím kódu se někdy ztratí informace o barvě na zlomu stránky: \textcolor{green}{dlouhý text, který ve výsledku zabírá několik řádků a dojde v něm ke stránkovému zlomu. Zelený bude pouze text na následující straně, ale někdy to funguje správně.}

34 Barevný ofsetový tisk úhel rastru Poznámka: obrázky byly naprogramovány v PostScriptu.

35 Barevné separace Separovaný PostScript je zřídka vyžadován. Osvitové jednotky a digitální tiskové stroje provádějí separace samy. Princip činnosti postscriptového RIPu RIP = Raster Image Processor Vyrastrovaná stránka je postupně vytvářena v paměti Při rastrování daného objektu hodnoty příslušných pixelů přepíšou hodnoty dříve vyrastrovaných objektů Po vyrastrování všech objektů je celá stránka separována na CMYK a exponována či vytištěna

36 Ukázky tisku na barevné pozadí Kutub mínár क़ त ब म न र ر Zdeněk Wagner زد وا a द य क व न र भ रत क र ग رت ر BARVY INDIE Gra cká úprava a sazba: Zdeněk Wagner Zdrojový text pořízen v XML validace pomocí Relax NG transformace procesorem XSLT Saxon sazba provedena programem X L ATEX použita písma Hypatia Sans Pro, GNU FreeFont, Nafees Nastaleeq fotogra e zpracovány pomocí programů VueScan, GIMP a Li le CMS Tisk: Viaprint, Podrobné technické informace o knize: h p://icebearso.euweb.cz/bharat.php E

37 Přetisk černé black overprint Soutisk barev nikdy není absolutně přesný. Při tisku černého písma a tenkých černých linek dojde ke zbarvení okrajů. Pokud je při tisku černého písma či linek zapnut přetisk černé, nedojde k odbarvení ostatních separací.

38 Ukázky stránek vyžadujících přetisk černé Vrndávan व द वन Mathura मथ र Jméno Vrndávan vzniklo jako složenina dvou slov, vrnda (व द ) znamenající bazalka a van (वन) znamenající les. Slovo vrnda je dnes užíváno spíše ve významu mytologické rostliny. Bazalka pro kuchyňské potřeby je označována slovem tulsí (त लस ). Indové bez sanskrtského vzdělání nedovedou vyslovit vokalické (slabikotvorné) R. Jméno tohoto města tedy vysloví Vrindávan (a podobě vyslovují Krišna). Navíc dochází k proměnám hlásek V (व) a B (ब), a to nejen ve výslovnosti, ale i v psané podobě. Teoreticky jsou tedy možné čtyři varianty a všechny jsem na různých tabulích i směrových ukazatelích na silnicích viděl. V Indii se můžete setkat se jménem Brinda (ब द ), které nemá žádnou konotaci s češtinou, ale je to jen jiná hlásková podoba slova znamenajícího bazalka. Vrndávan leží severně od Mathury. Než se rozkoukáte na nádraží v Mathuře, objeví se několik taxíkářů a rikšáků s nabídkou cesty po chrámech v Mathuře i Vrndávanu za docela přijatelnou cenu. Vrndávan je město Kršnova dětství a mládí. Konal zde hrdinské skutky. Již jako chlapec přemohl devítihlavého vodního hada, který byl tak jedovatý, že veškerá voda v řece byla otrávená. Pásl zde své početné stádo krav a laškoval s pastýřkami. Například jim schoval šaty, když se koupaly v řece. Měl několik tisíc milenek, z nichž nejoblíbenější byla Rádha (र ध ). Všechny pastýřky byly nesmírně smutné, když musel Krš

39 Simulace přetisku černé při tisku na jednobarevnou plochu Příklad: žlutý podklad, CMYK = 0, 0, 1, 0 požadován černý tisk tiskneme barvou CMYK = 0, 0, 1, 1

40 Jak funguje přetisk? Barva podkladu i tištěného objektu musí být specifikována v prostoru CMYK. Zapne se parametr pro přetisk, který ovlivní algoritmus rastrování takto: Pokud je hodnota složky pixelu tištěného objektu nulová, hodnota dané složky v již vyrastrované stránce se nezmění. Pokud je hodnota složky pixelu tištěného objektu různá od nuly, hodnota dané složky v již vyrastrované stránce se nastaví na hodnotu určenou tištěným objektem. Černá = CMYK: 0, 0, 0, 1

41 Špatné použití přetisku Žlutý text na černé požadováno Žlutý text na černé výsledek Vysvětlení Přetisk lze zapnout pro libovolnou barvu, zde byl zapnut pro žlutou. Při kontrole na monitoru i pomocí Adobe Acrobat Professional bude vše vypadat dobře. Ofset obvykle tiskne v pořadí Cyan Magenta Yellow Black, takže žlutě vytištěný text se přetiskne černou plochou.

42 Proč přetisk černé nefunguje? Příkaz \color{black} Je interpretován: 0 setgray v PostScriptu 0 g 0 G v PDF Funkčnost přetisku vyžaduje: setcmykcolor v PostScriptu k K v PDF

43 Balíček overprint Nemá volnou licenci, ale dá se najít na internetu Řešení pouze pro dvips a pdftex

44 Implementace přetisku v balíčku zwpagelayout Licence LPPL, tj. je součástí distribucí TEX Live i MiKTEX Vypnuto, podporu je nutno zapnout pomocí parametru overprint Řešení pro dvips, pdftex, X TEX Volitelně lze zapnout předefinování standardních barev na CMYK E

45 Řešení průhlednosti a vrstev Adobe Acrobat Professional tuto funkci nabízí jako součást konverze do PDF/X. Tato funkce je velmi problematická! Vždy funguje rastrování do bitmapy (rozlišení min. 600 dpi) programem ghostscript. Řešení pomocí ghostscriptu ps2pdf13 transparent.pdf corrected.pdf

46 it can be said that, in these developments, the financial measures which taken by economic management after the March of 2009 became were effective. it can be said that, in these developments, the financial measures which taken by economic management after the March of 2009 became were effective. Northern Ireland, Denmark and Sweden), who had decided not to adopt the Euro, showed average growth in per capita GDP over the period of 2.2%. Growth in per capita GDP in the United States of America was at levels identical to the Eurozone during this period. The Eurozone as a whole thus continues to lag behind the US economy in terms of standard of living by almost a quarter (in terms of per capita GDP). Table 7 evaluates economic growth and other chief macroeconomic indicators for both periods under observation for countries in the Eurozone, the USA and individually for EU-15 countries outside the Eurozone (Denmark, Sweden and the UK). Northern Ireland, Denmark and Sweden), who had decided not to adopt the Euro, showed average growth in per capita GDP over the period of 2.2%. Growth in per capita GDP in the United States of America was at levels identical to the Eurozone during this period. The Eurozone as a whole thus continues to lag behind the US economy in terms of standard of living by almost a quarter (in terms of per capita GDP). Table 7 evaluates economic growth and other chief macroeconomic indicators for both periods under observation for countries in the Eurozone, the USA and individually for EU-15 countries outside the Eurozone (Denmark, Sweden and the UK). Oprava Opravaprogramem programemadobe AdobeAcrobat AcrobatProfessional Professional99 Average for Period Eurozone % change % change Real per cap. GDP Index, USA = 100 Unemployment Average for Period Denmark, Sweden, UK Budget deficit % GDP Total debt % GDP Table 7 Main Macroeconomic Indicators: Comparison Real GDP Real per cap. GDP % of workforce USA Eurozone Budget deficit % GDP Total debt % GDP Table 7 Main Macroeconomic Indicators: Comparison Real GDP % change Real per cap. GDP Index, USA = 100 Unemployment Source: EC (2008) Table 7 Main Macroeconomic Indicators: Comparison % change Real per cap. GDP % of workforce Denmark, Sweden, UK USA Source: EC (2008) Table 7 Main Macroeconomic Indicators: Comparison Source: EC (2008) Table 7 makes clear that in spite of the slowing pace of growth in real GDP, the first decade after introduction of the Euro saw a modest decrease in unemployment throughout the Eurozone (of around 1%). A similar trend may also be observed in the US economy and in countries outside Source: EC (2008) Table 7 makes clear that in spite of the slowing pace of growth in real GDP, the first decade after introduction of the Euro saw a modest decrease in unemployment throughout the Eurozone (of around 1%). A similar trend may also be observed in the US economy and in countries outside the Eurozone. countries were alsothe able(based to reduce under their budget deficits during the period state budget deficits period observation. ItPrices) must be Figure 41Figure ISE National 100during Index on the Closing 41 ISEAllNational 100 Index (Based onstate the Closing Prices) under observation. It must be noted, however, that despite the partial improvement, average the Eurozone. countries were alsothe able(based to reduce under their budget deficits during the period state budget deficits period observation. ItPrices) must be Figure 41Figure ISE National 100during Index on the Closing 41 ISEAllNational 100 Index (Based onstate the Closing Prices) under observation. It must be noted, however, that despite the partial improvement, average Source: The Undersecretariat Turkishimprovement, Treasury, Ekonomi Sunumu, Source: The Undersecretariat Turkishimprovement, Treasury, Ekonomi Sunumu, however, thatremained despitein the partial average values however, thatremained despitein the partial average values Turkish Treasury, Source: The Undersecretariat noted, Source: The Undersecretariat noted, Turkish Treasury, values for public budgets Ekonomi thesunumu, red and it was only positive growth in GDP which values for public budgets Ekonomi thesunumu, red and it was only positive growth in GDP which for publicahttp //www.hazine.gov.tr/irj/go/km/docs/documents/treasuryweb/ budgets remained in in the red debt andindicators it was during only positive growth for publicahttp //www.hazine.gov.tr/irj/go/km/docs/documents/treasuryweb/ budgets remained in the red debt andindicators it was during only positive growth prevented more pronounced worsening overall the period in question. prevented more pronounced worsening in overall the period in question. Statistics/EconomicIndicators/egosterge/Sunumlar/Ekonomi_ Statistics/EconomicIndicators/egosterge/Sunumlar/Ekonomi_ first decade may thus be evaluated as one in which expectations for accelerated first decade may thus be evaluated as one in which expectations for accelerated inthegdp which prevented a more pronounced worsening in overalleconomic debthttp://www.hazine.gov.tr/irj/go/km/docs/documents/treasury%20web/statistics/economic%20indicators/egosterge/sunumlar/e inthegdp which prevented a more pronounced worsening in overalleconomic debt Sunumu_ENG.pdf, p. 129 Sunumu_ENG.pdf, p. 129 growth and strengthened coffers were not met. As developments this point growth and strengthened coffers were not met. As developments this point indicators during thepublic period in question. The first decadetomay thusinbethe indicators during thepublic period in question. The first decadetomay thusinbethe konomi_sunumu_eng.pdf, p.129 konomi_sunumu_eng.pdf, p.129 situation starting in the second half of 2008 make clear, however, the second decade of the situation starting in the second half of 2008 make clear, however, the second decade of the evaluated as one in expectations fortheaccelerated economic growth Eurozone's existence willwhich be strongly influenced by depth and length of the financial and and strengthened public coffers were not met. As to135 this economic crisis. It2:is anticipated that 2009 will witness a drop in developments economic growth throughout Figure An example of figure and table labels. the Eurozone 5%, with recent estimates the recovery place at a very slow point in theof situation starting inshowing the second halfwill of take 2008 make clear, evaluated as one in expectations fortheaccelerated economic growth Eurozone's existence willwhich be strongly influenced by depth and length of the financial and and strengthened public coffers were not met. As to135 this economic crisis. It2:is anticipated that 2009 will witness a drop in developments economic growth throughout Figure An example of figure and table labels. the Eurozone 5%, with recent estimates the recovery place at a very slow point in theof situation starting inshowing the second halfwill of take 2008 make clear, pace. One negative long-termofimpact from the economic crisis maylower be an overall drop into one positionedhowever, outside thesecond bounds A5. Bydevelopment using any value orstrongly equal the decade of the Eurozone s will be potential product (see Figure 1). Negative in existence economic growth brings with it a in the firstinfluenced declaration (for instance \width=0.5\textwidth) the problem is byinthe depth and length of the andmarkedly economic crigradual growth overall unemployment throughout the financial Eurozone, with asymmetric. As the economy effects. Eurozone as athat whole, 10% will unemployment in It In is the anticipated 2009 witnessisaexpected drop in economic growth avoided. sis. pace. One negative long-termofimpact from the economic crisis maylower be an overall drop into one positionedhowever, outside thesecond bounds A5. Bydevelopment using any value orstrongly equal the decade of the Eurozone s will be potential product (see Figure 1). Negative in existence economic growth brings with it a in the firstinfluenced declaration (for instance \width=0.5\textwidth) the problem is byinthe depth and length of the andmarkedly economic crigradual growth overall unemployment throughout the financial Eurozone, with asymmetric. As the economy effects. Eurozone as athat whole, 10% will unemployment in It In is the anticipated 2009 witnessisaexpected drop in economic growth avoided. sis. throughout the Eurozone of 5%, with recent estimates showing the recov Hereinafter referred to as the UK. ery will take place at a very slow pace. One negative long-term impact throughout the Eurozone of 5%, with recent estimates showing the recov Hereinafter referred to as the UK. ery will take place at a very slow pace. One negative long-term impact ( # % + % $ + % * % * 2 4, Tables from the economic crisis may be an overall drop in potential product < % = * $ # # % * * Tables were(see another we development had # to face when we finished with figures. Table challenge 7). Negative in economic growth brings with There % * * * C " # ", it!, - #. a gradualoptions growth in unemployment throughout Eurozone, were two principial in overall the matter: either convert all the of them to TEX or! +! L L, markedly asymmetric effects. In the Eurozone as a whole, 10% un- this safely cropwith them as we # did previously. Because my greatest achievement *!, ( * in employment is expected in declaration,. As the economy slowsall down, regard at that time was the {c c c} causing thebringing text in three columns to 15 bethis centered, and because several tables looked like even A3 format growth in unemployment, however, will not follow the same dynamic in all was too small to accomodate thewhich second way definitely preferred. countries of the Eurozone.them, Countries carried out was politically unpopular labor market reforms the past aimed first at achieving greater will beformat. better po-several The problems aroseinimmediately, of which wasflexibility the output sitioned against the fallout of the economic reception than countries in which the extremely large tables were divided on requisite two consecutive pages and therefore necessary reforms failed to find the political courage. Two extremes areneeded presented the German and Spanish economies. Although dropped much morethis on to be joined beforebywe were able to crop them at all. I GDP could not achieve rapidly in Germany in 2009 than it did in Spain, Spain s unemployment increased my non-widescreen monitor I set thethis page in Microsoft Word to an much more rapidly thanso Germany s. may format be explained by the traditionally share of permanent contracts Spain. These almost then extremely high large value (B0, oremployment mminwas sure toaccount work)forinstead, a third of all employment contracts (by comparison in the United States, permanent using a virtual printer PDFCreator7 to set the same output format and printed employment contracts make up only 5% of the total). The system of permanent to PDF. contracts is a motivating factor in acquiring employees during periods of economic Before I stumbled upon the correct value, though, some time has passed. In Adobe Acrobat, the resulting behemoth had to be scaled down for the lack of meters wide monitor in our possession. We were proud... until we found out the tables were not converted to the same format which required us to do just that and then repeat the process of virtual printing and cropping again. Fortunately, Martin Stříž came to our help and diligently sit through the task, helping us when we realized the results of several days worth of work are useless. ( # % + % $ + % * % * 2 4, Tables from the economic crisis may be an overall drop in potential product < % = * $ # # % * * Tables were(see another we development had # to face when we finished with figures. Table challenge 7). Negative in economic growth brings with There % * * * C " # ", it!, - #. a gradualoptions growth in unemployment throughout Eurozone, were two principial in overall the matter: either convert all the of them to TEX or! +! L L, markedly asymmetric effects. In the Eurozone as a whole, 10% un- this safely cropwith them as we # did previously. Because my greatest achievement *!, ( * in employment is expected in declaration,. As the economy slowsall down, regard at that time was the {c c c} causing thebringing text in three columns to 15 bethis centered, and because several tables looked like even A3 format growth in unemployment, however, will not follow the same dynamic in all was too small to accomodate thewhich second way definitely preferred. countries of the Eurozone.them, Countries carried out was politically unpopular labor market reforms the past aimed first at achieving greater will beformat. better po-several The problems aroseinimmediately, of which wasflexibility the output sitioned against the fallout of the economic reception than countries in which the extremely large tables were divided on requisite two consecutive pages and therefore necessary reforms failed to find the political courage. Two extremes areneeded presented the German and Spanish economies. Although dropped much morethis on to be joined beforebywe were able to crop them at all. I GDP could not achieve rapidly in Germany in 2009 than it did in Spain, Spain s unemployment increased my non-widescreen monitor I set thethis page in Microsoft Word to an much more rapidly thanso Germany s. may format be explained by the traditionally share of permanent contracts Spain. These almost then extremely high large value (B0, oremployment mminwas sure toaccount work)forinstead, a third of all employment contracts 7 (by comparison in the United States, permanent using a virtual printer PDFCreator to set the same output format and printed employment contracts make up only 5% of the total). The system of permanent to PDF. contracts is a motivating factor in acquiring employees during periods of economic Before I stumbled upon the correct value, though, some time has passed. In Adobe Acrobat, the resulting behemoth had to be scaled down for the lack of meters wide monitor in our possession. We were proud... until we found out the tables were not converted to the same format which required us to do just that and then repeat the process of virtual printing and cropping again. Fortunately, Martin Stříž came to our help and diligently sit through the task, helping us when we realized the results of several days worth of work are useless. Miscellaneous During the course of the work file management and naming were a constant issue. We had several versions of files, tables, figures, templates, working and Miscellaneous During the course of the work file management and naming were a constant issue. We had several versions of files, tables, figures, templates, working and originál po konverzi 57 57

Počítačová grafika SZŠ A VOŠZ MERHAUTOVA 15, BRNO

Počítačová grafika SZŠ A VOŠZ MERHAUTOVA 15, BRNO Počítačová grafika SZŠ A VOŠZ MERHAUTOVA 15, BRNO 1 Základní dělení 3D grafika 2D grafika vektorová rastrová grafika 2/29 Vektorová grafika Jednotlivé objekty jsou tvořeny křivkami Využití: tvorba diagramů,

Více

Mýty a omyly v systému správy barev aneb dodržováním několika principů se správy barev nemusím bát

Mýty a omyly v systému správy barev aneb dodržováním několika principů se správy barev nemusím bát Mýty a omyly v systému správy barev aneb dodržováním několika principů se správy barev nemusím bát Jan Kaiser Fomei a.s., Hradec Králové Kaiser@fomei.com, +420 603 587 898 červen 2012 Který obraz je správný?

Více

O čem si něco povíme

O čem si něco povíme 1 O čem si něco povíme co to vlastně je předtisková příprava (prepress) různé způsoby tisku (offset, flexo, digital printing,...) správa barev inkousty, barevné prostory, profily RIP (raster image processor),

Více

PŘEDVOLBY K TISKU. pro předávání digitálních dat k výrobě tiskovin. Nabízíme Vám úpravu dokumentů pro tisk přímo u nás na firmě.

PŘEDVOLBY K TISKU. pro předávání digitálních dat k výrobě tiskovin. Nabízíme Vám úpravu dokumentů pro tisk přímo u nás na firmě. PŘEDVOLBY K TISKU pro předávání digitálních dat k výrobě tiskovin Nabízíme Vám úpravu dokumentů pro tisk přímo u nás na firmě. Nedoržení jednotlivých postupů může znamenat nekorektní zpracování zakázky.

Více

Úvod do počítačové grafiky

Úvod do počítačové grafiky Úvod do počítačové grafiky elmag. záření s určitou vlnovou délkou dopadající na sítnici našeho oka vnímáme jako barvu v rámci viditelné části spektra je člověk schopen rozlišit přibližně 10 milionů barev

Více

DTP1. (příprava textu pomocí počítače) Kapitola 3 / Obrázky a rastrování

DTP1. (příprava textu pomocí počítače) Kapitola 3 / Obrázky a rastrování DTP1 (příprava textu pomocí počítače) Kapitola 3 / Obrázky a rastrování Petr Lobaz, 28. 2. 2007 Digitální grafický výstup složen z bodů bod černá/bílá rozlišení počet bodů na palec, dpi pro text alespoň

Více

Světlo. Podstata světla. Elektromagnetické záření Korpuskulární charakter. Rychlost světla. Vlnová délka. Vlnění, foton. c = 1 079 252 848,8 km/h

Světlo. Podstata světla. Elektromagnetické záření Korpuskulární charakter. Rychlost světla. Vlnová délka. Vlnění, foton. c = 1 079 252 848,8 km/h Světlo Světlo Podstata světla Elektromagnetické záření Korpuskulární charakter Vlnění, foton Rychlost světla c = 1 079 252 848,8 km/h Vlnová délka Elektromagnetické spektrum Rádiové vlny Mikrovlny Infračervené

Více

Referenční příručka barevného tisku v systému Fiery

Referenční příručka barevného tisku v systému Fiery Referenční příručka barevného tisku v systému Fiery 2014 Electronics For Imaging. Informace obsažené v této publikaci jsou zahrnuty v Právním upozornění pro tento produkt. 11 června 2014 Obsah 3 Obsah

Více

Průvodce kvalitou barvy

Průvodce kvalitou barvy Stránka 1 z 6 Průvodce kvalitou barvy Průvodce kvalitou barvy se snaží uživatelům vysvětlit operace, které jsou na tiskárně k dispozici a mohou být užity pro úpravu a přizpůsobení barevného výstupu. Nabídka

Více

Barvy v počítačové grafice

Barvy v počítačové grafice Barvy v počítačové grafice KAPITOLA 4 V této kapitole: Reprezentace barev v počítači Barevné prostory Barvy na periferiích počítače Barvy a design webových stránek Počítačová grafika je velmi široký pojem

Více

Reprodukce obrazových předloh

Reprodukce obrazových předloh fialar@kma.zcu.cz Podpořeno z projektu FRVŠ 584/2011 Historie Reprodukční fotografie V reprodukční fotografii se používají různé postupy pro reprodukci pérovek (pouze černá a bílá) jednoduché (viz přednáška

Více

Vánoční sety Christmas sets

Vánoční sety Christmas sets Energy news 7 Inovace Innovations 1 Vánoční sety Christmas sets Na jaře tohoto roku jste byli informováni o připravované akci pro předvánoční období sety Pentagramu koncentrátů a Pentagramu krémů ve speciálních

Více

Počítačová grafika. OBSAH Grafické formy: Vektorová grafika Bitmapová (rastrová grafika) Barevné modely

Počítačová grafika. OBSAH Grafické formy: Vektorová grafika Bitmapová (rastrová grafika) Barevné modely Počítačová grafika OBSAH Grafické formy: Vektorová grafika Bitmapová (rastrová grafika) Barevné modely Vektorová grafika Vektorová grafika Příklad vektorové grafiky Zpět na Obsah Vektorová grafika Vektorový

Více

Optimalizace spotřeby tiskových barev. ApogeeX 4.0 OptiInk & IntelliTune

Optimalizace spotřeby tiskových barev. ApogeeX 4.0 OptiInk & IntelliTune Optimalizace spotřeby tiskových barev ApogeeX 4.0 OptiInk & IntelliTune Úvodem Optimalizace spotřeby barev - diskutované téma Důvody pro obecně vyšší spotřebu barev SW pro optimalizaci připomenutí základních

Více

Uživatelská příručka programu CEWE fotosvět profi

Uživatelská příručka programu CEWE fotosvět profi Uživatelská příručka programu CEWE fotosvět profi Program CEWE fotosvět profi Vám umožní pomocí Adobe InDesign objednat CEWE FOTOKNIHU. Abyste vše zvládli správně na první pokus, přečtěte si prosím níže

Více

Vaše uživatelský manuál OKI C9600 http://cs.yourpdfguides.com/dref/5633798

Vaše uživatelský manuál OKI C9600 http://cs.yourpdfguides.com/dref/5633798 Můžete si přečíst doporučení v uživatelské příručce, technickém průvodci, nebo průvodci instalací pro OKI C9600. Zjistíte si odpovědi na všechny vaše otázky, týkající se OKI C9600 v uživatelské příručce

Více

thb STRUČNÝ PRŮVODCE PŘÍPRAVOU DAT TISKÁRNY HAVLÍČKŮV BROD Kontrola dat: tel.: 569 664 151 e-mail: kontrola@thb.cz

thb STRUČNÝ PRŮVODCE PŘÍPRAVOU DAT TISKÁRNY HAVLÍČKŮV BROD Kontrola dat: tel.: 569 664 151 e-mail: kontrola@thb.cz STRUČNÝ PRŮVODCE PŘÍPRAVOU DAT thb TISKÁRNY HAVLÍČKŮV BROD a k c i o v á s p o l e č n o s t Husova 1881 580 01 HAVLÍČKŮV BROD tel.: 569 664 110 e-mail: thb@thb.cz www.thb.cz Kontrola dat: tel.: 569 664

Více

Database systems. Normal forms

Database systems. Normal forms Database systems Normal forms An example of a bad model SSN Surnam OfficeNo City Street No ZIP Region President_of_ Region 1001 Novák 238 Liteň Hlavní 10 26727 Středočeský Rath 1001 Novák 238 Bystřice

Více

Barevné systémy 1995-2015 Josef Pelikán CGG MFF UK Praha

Barevné systémy 1995-2015 Josef Pelikán CGG MFF UK Praha Barevné systémy 1995-2015 Josef Pelikán CGG MFF UK Praha pepca@cgg.mff.cuni.cz http://cgg.mff.cuni.cz/~pepca/ Colors 2015 Josef Pelikán, http://cgg.mff.cuni.cz/~pepca 1 / 21 Rozklad spektrálních barev

Více

ANGLICKÁ KONVERZACE PRO STŘEDNĚ POKROČILÉ

ANGLICKÁ KONVERZACE PRO STŘEDNĚ POKROČILÉ ANGLICKÁ KONVERZACE PRO STŘEDNĚ POKROČILÉ MGR. VLADIMÍR BRADÁČ ROZVOJ KOMPETENCÍ MANAGEMENTU A PRACOVNÍKŮ VŠ MSK (S PODPOROU ICT) PROJEKT OP VK 2.2: CZ.1.07/2.2.00/15.0176 OSTRAVA 2012 Tento projekt je

Více

Drags imun. Innovations

Drags imun. Innovations Energy news 2 Inovace Innovations 1 Drags imun V příštích plánovaných výrobních šaržích dojde ke změně balení a designu tohoto produktu. Designové změny sledují úspěšný trend započatý novou generací Pentagramu

Více

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA. Počítačová grafika 1

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA. Počítačová grafika 1 Počítačová grafika 1 POČÍTAČOVÁ GRAFIKA Gymnázium Jiřího Wolkera v Prostějově Výukové materiály z matematiky pro nižší gymnázia Autoři projektu Student na prahu 21. století - využití ICT ve vyučování matematiky

Více

Agilní metodiky vývoje softwaru

Agilní metodiky vývoje softwaru vývoje softwaru : důraz na průběžnou komunikaci mezi vývojovým týmem a zákazníkem důraz na tvorbu kvalitního kódu a funkcí, které mají přímou obchodní hodnotu pro zákazníka týmovou spolupráci a samoorganizaci

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo: CZ.1.07/1. 5.00/34.0084 Šablona: II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních

Více

OBSAH ÚVOD 11 NEŽ ZAČNEME ANEB DŮLEŽITÉ SOUVISLOSTI 13 KAPITOLA 1 VÝROBNÍ PROCES TISKOVINY 13 PŘEDTISKOVÁ PŘÍPRAVA PŘÍPRAVA PRO TISK 17

OBSAH ÚVOD 11 NEŽ ZAČNEME ANEB DŮLEŽITÉ SOUVISLOSTI 13 KAPITOLA 1 VÝROBNÍ PROCES TISKOVINY 13 PŘEDTISKOVÁ PŘÍPRAVA PŘÍPRAVA PRO TISK 17 ÚVOD 11 KAPITOLA 1 NEŽ ZAČNEME ANEB DŮLEŽITÉ SOUVISLOSTI 13 VÝROBNÍ PROCES TISKOVINY 13 Kdo dělá co aneb jak to chodí 14 PŘEDTISKOVÁ PŘÍPRAVA PŘÍPRAVA PRO TISK 17 Tiskový rastr princip reprodukce tónového

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Projekt je realizován v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurence

Více

Barva. v počítačové grafice. Poznámky k přednášce předmětu Počítačová grafika

Barva. v počítačové grafice. Poznámky k přednášce předmětu Počítačová grafika Barva v počítačové grafice Poznámky k přednášce předmětu Počítačová grafika Martina Mudrová 2007 Barvy v počítačové grafice Co je barva? světlo = elmg. vlnění v rozsahu 4,3.10 14-7,5.10 14 Hz rentgenové

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Anglický jazyk

Více

1, Žáci dostanou 5 klíčových slov a snaží se na jejich základě odhadnout, o čem bude následující cvičení.

1, Žáci dostanou 5 klíčových slov a snaží se na jejich základě odhadnout, o čem bude následující cvičení. Moje hlavní město Londýn řešení: 1, Žáci dostanou 5 klíčových slov a snaží se na jejich základě odhadnout, o čem bude následující cvičení. Klíčová slova: capital, double decker bus, the River Thames, driving

Více

DATOVÉ FORMÁTY GRAFIKY, JEJICH SPECIFIKA A MOŽNOSTI VYUŽITÍ

DATOVÉ FORMÁTY GRAFIKY, JEJICH SPECIFIKA A MOŽNOSTI VYUŽITÍ DATOVÉ FORMÁTY GRAFIKY, JEJICH SPECIFIKA A MOŽNOSTI VYUŽITÍ UMT Tomáš Zajíc, David Svoboda Typy počítačové grafiky Rastrová Vektorová Rastrová grafika Pixely Rozlišení Barevná hloubka Monitor 72 PPI Tiskárna

Více

ČTENÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

ČTENÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : ČTENÍ Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 9. třída Mgr. Martin Zicháček aj9-kap-zic-cte-01 Z á k l a d o v ý t e x t ( 1 5 0 2 5 0 s l o v ) : Christmas Christmas is for many people in the

Více

PRO TISKÁRNU VANDR UCK SEDLČANY. 2004 Tyrfing Design pro Graphicline Praha s.r.o. Strana #1

PRO TISKÁRNU VANDR UCK SEDLČANY. 2004 Tyrfing Design pro Graphicline Praha s.r.o. Strana #1 TECHNIC HNICKÉ PARAMETR ARAMETRY PODKLADŮ PRO TISKÁRNU VANDR ANDRUC UCK SEDLČANY ZPRACOVÁVANÉ ANÉ STUDIEM GRAPHICLINE PRAHA 2004 Tyrfing Design pro Graphicline Praha s.r.o. Strana #1 Strana #2 TEXTOVÉ

Více

Název projektu: Multimédia na Ukrajinské

Název projektu: Multimédia na Ukrajinské Základní škola, Ostrava Poruba, Ukrajinská 1533, příspěvková organizace Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Multimédia na Ukrajinské číslo projektu: CZ1.07/1.4.00/21.3759

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

Světlo, které vnímáme, představuje viditelnou část elektromagnetického spektra. V

Světlo, které vnímáme, představuje viditelnou část elektromagnetického spektra. V Kapitola 2 Barvy, barvy, barvičky 2.1 Vnímání barev Světlo, které vnímáme, představuje viditelnou část elektromagnetického spektra. V něm se vyskytují všechny známé druhy záření, např. gama záření či infračervené

Více

Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN

Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím ICT Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0940

Více

POPIS TUN TAP. Vysvetlivky: Modre - překlad Cervene - nejasnosti Zelene -poznamky. (Chci si ujasnit o kterem bloku z toho schematu se mluvi.

POPIS TUN TAP. Vysvetlivky: Modre - překlad Cervene - nejasnosti Zelene -poznamky. (Chci si ujasnit o kterem bloku z toho schematu se mluvi. Vysvetlivky: Modre - překlad Cervene - nejasnosti Zelene -poznamky POPIS TUN TAP (Chci si ujasnit o kterem bloku z toho schematu se mluvi.) VAS MODEL OpenVPN MUJ MODEL funkce virtuálního sítového rozhrani

Více

Klepnutím lze upravit styl předlohy. nadpisů. nadpisů.

Klepnutím lze upravit styl předlohy. nadpisů. nadpisů. 1/ 13 Klepnutím lze upravit styl předlohy Klepnutím lze upravit styl předlohy www.splab.cz Soft biometric traits in de identification process Hair Jiri Prinosil Jiri Mekyska Zdenek Smekal 2/ 13 Klepnutím

Více

Rastrová grafika. Grafický objekt je zaznamenán jednotlivými souřadnicemi bodů v mřížce. pixel ( picture element ) s definovanou barvou

Rastrová grafika. Grafický objekt je zaznamenán jednotlivými souřadnicemi bodů v mřížce. pixel ( picture element ) s definovanou barvou Rastrová grafika Grafický objekt je zaznamenán jednotlivými souřadnicemi bodů v mřížce. pixel ( picture element ) s definovanou barvou Kvalita je určena rozlišením mřížky a barevnou hloubkou (počet bitů

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Anglický jazyk

Více

PRÁCE S UKÁZKAMI ODPOVĚDÍ MATURANTŮ NA DVD

PRÁCE S UKÁZKAMI ODPOVĚDÍ MATURANTŮ NA DVD CVIČENÍ K VIDEU 5 DVD PRÁCE S UKÁZKAMI ODPOVĚDÍ MATURANTŮ NA DVD Na DVD si můžeš prohlédnout 4 ukázky správných a 4 ukázky nesprávných odpovědí těchto částí ústní maturitní zkoušky z angličtiny: 1) Interakce

Více

Instalace Pokyny pro instalaci v operačním systému Windows XP / Vista / Win7 / Win8

Instalace Pokyny pro instalaci v operačním systému Windows XP / Vista / Win7 / Win8 Instalace Pokyny pro instalaci v operačním systému Windows XP / Vista / Win7 / Win8 1. Stáhněte si instalační program HOST makro engine z oficiálního webu IABYTE. 2. Spusťte instalační program a postupujte

Více

Webové stránky. 6. Grafické formáty pro web. Datum vytvoření: 11. 10. 2012. str ánk y. Vytvořil: Petr Lerch. www.isspolygr.cz

Webové stránky. 6. Grafické formáty pro web. Datum vytvoření: 11. 10. 2012. str ánk y. Vytvořil: Petr Lerch. www.isspolygr.cz Webové stránky 6. Vytvořil: Petr Lerch www.isspolygr.cz Datum vytvoření: 11. 10. 2012 Webové Strana: 1/6 Škola Ročník Název projektu Číslo projektu Číslo a název šablony Autor Tématická oblast Název DUM

Více

4.1. PŘEDVÝROBNÍ ČINNOST

4.1. PŘEDVÝROBNÍ ČINNOST 4.1. PŘEDVÝROBNÍ ČINNOST 4.1.1. Tvorba obsahu tištěného materiálu V první fázi výroby jakékoliv tiskoviny autor nejprve tvoří obsah materiálu - píše knihu a tvoří ilustrace, fotí, sbírá články do časopisu,

Více

Rastrové počítačové obrazy (poněkud sporně často označované jako bitmapové) jsou pravděpodobně nejběžnější variantou obrazů v počítači.

Rastrové počítačové obrazy (poněkud sporně často označované jako bitmapové) jsou pravděpodobně nejběžnější variantou obrazů v počítači. Ot 2. Rastrová počítačová grafika 1.1.1 Rastrové obrazy Rastrové počítačové obrazy (poněkud sporně často označované jako bitmapové) jsou pravděpodobně nejběžnější variantou obrazů v počítači. Rastrový

Více

RGCML Zpráva o hřišti Ochranná přikrývka greenu 14 Stuart Burridge, přel P.S.

RGCML Zpráva o hřišti Ochranná přikrývka greenu 14 Stuart Burridge, přel P.S. RGCML Zpráva o hřišti Ochranná přikrývka greenu 14 Stuart Burridge, přel P.S. Koncem minulé sezony bylo rozhodnuto vyzkoušet jednu ochrannou přikrývku na green. Princip greenové přikrývky je jednoduchý.

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních školách

II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních školách Název školy Gymnázium, Šternberk, Horní nám. 5 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0218 Šablona Označení materiálu II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních školách VY_22_INOVACE_Mrh16 Vypracoval(a),

Více

7.VY_32_INOVACE_AJ_UMB7, Tázací dovětky.notebook. September 08, 2013

7.VY_32_INOVACE_AJ_UMB7, Tázací dovětky.notebook. September 08, 2013 1 2 3 SPECIAL CASES: 1. After Let s... the question tag is... shall we? 2. After the imperative (Do.../Don t... the tag is usually... will you? 3. Note that we say... aren t I? (=am I not?) instead of

Více

digitální fotografický proces

digitální fotografický proces Číslo projektu: Název projektu: Subjekt: Označení materiálu (přílohy): CZ.1.07/1.1.24/02.0118 Polygrafie v praxi Albrechtova střední škola, Český Těšín, p.o. Prezentace digitální fotografický proces Autor:

Více

Uvádění pixelového detektoru experimentu ATLAS do provozu

Uvádění pixelového detektoru experimentu ATLAS do provozu Seminář ATLAS FZU AV ČR 28/3/2008 Uvádění pixelového detektoru experimentu ATLAS do provozu Pavel Jež FZU AVČR, v.v.i. FJFI ČVUT Pixelový detektor status Hlavní rozcestník: https://twiki.cern.ch/twiki/bin/

Více

L A TEX Barevné profily tiskových zařízení (tiskárny, plotry)

L A TEX Barevné profily tiskových zařízení (tiskárny, plotry) Semestrální práce z předmětu Kartografická polygrafie a reprografie L A TEX Barevné profily tiskových zařízení (tiskárny, plotry) Autor: Petr Douša, Jan Antropius Editor: Ivana Řezníková Praha, duben 2011

Více

VY_22_INOVACE_91 P4 U3 Revision

VY_22_INOVACE_91 P4 U3 Revision VY_22_INOVACE_91 P4 U3 Revision Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Anglický jazyk Ročník: 8. Revision P4 U3 1. Past continuous What was happening yesterday at 5 pm? 1. We (go)

Více

POROVNÁNÍ NĚKTERÝCH SW PRO ZOBRAZENÍ GRAFU FUNKCE DVOU PROMĚNNÝCH

POROVNÁNÍ NĚKTERÝCH SW PRO ZOBRAZENÍ GRAFU FUNKCE DVOU PROMĚNNÝCH POROVNÁNÍ NĚKTERÝCH SW PRO ZOBRAZENÍ GRAFU FUNKCE DVOU PROMĚNNÝCH Martin Fajkus Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta aplikované informatiky, Ústav matematiky, Nad Stráněmi 4511, 760 05 Zlín, Česká

Více

Table of contents. 5 Africa poverty reduction. Africa's growth. Africa - productivity. Africa - resources. Africa development

Table of contents. 5 Africa poverty reduction. Africa's growth. Africa - productivity. Africa - resources. Africa development Africa Table of contents 1 Africa's growth 2 Africa - productivity 3 Africa - resources 4 Africa development 5 Africa poverty reduction 6 Africa Trade opportunities Africa's growth Different approaches

Více

thb TISKÁRNY HAVLÍČKŮV BROD

thb TISKÁRNY HAVLÍČKŮV BROD STRUČNÝ PRŮVODCE PŘÍPRAVOU DAT thb TISKÁRNY HAVLÍČKŮV BROD a k c i o v á s p o l e č n o s t Husova 1881 580 01 HAVLÍČKŮV BROD tel.: 569 664 110 e-mail: thb@thb.cz www.thb.cz Kontrola dat: tel.: 569 664

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

Barvy v počítačové grafice

Barvy v počítačové grafice arvy v počítačové grafice 2. přednáška předmětu Zpracování obrazů Martina Mudrová 2004 arvy v počítačové grafice Co je barva? světlo = elmg. vlnění v rozsahu 4,3.10 14-7,5.10 14 Hz rentgenové zář ení zář

Více

Daně a odvody zaměstnanců :

Daně a odvody zaměstnanců : www.pwc.com Daně a odvody zaměstnanců : -zaměstnanost -motivace k aktivitě -spotřeba domácností -konkurenceschopnost ekonomiky -demografický vývoj CERGE-EI, Říjen 2013 Peter Chrenko Obsah 1. Dopady platných

Více

Co je to polygrafie aneb, jak se dělá časopis

Co je to polygrafie aneb, jak se dělá časopis Co je to polygrafie aneb, jak se dělá časopis Mám nápad, vytiskneme časopis! Fajn, a víš jak na to?! Alois Tiskátko František Pochybný Jasně, sleduj! Nejdříve vytvoříme návrh. Návrh (layout) vytváří grafik,

Více

Informační a komunikační technologie. Základy informatiky. 5 vyučovacích hodin. Osobní počítače, soubory s fotografiemi

Informační a komunikační technologie. Základy informatiky. 5 vyučovacích hodin. Osobní počítače, soubory s fotografiemi Výstupový indikátor 06.43.19 Název Autor: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obory: Ročník: Časový rozsah: Pomůcky: Projekt Integrovaný vzdělávací systém města Jáchymov - Mosty Digitální fotografie Petr Hepner,

Více

Barevná shoda zákazníkovy představy a ofsetového tisku

Barevná shoda zákazníkovy představy a ofsetového tisku Barevná shoda zákazníkovy představy a ofsetového tisku ing. Jan Smékal UGRA PSO Expert KomuniKace zadavatel/zhotovitel barevné problémy barvy různé CMYK: 0/80/20/0 CMYK: 0/80/20/0 % stejné nerozumí si

Více

VZDĚLÁVACÍ MATERIÁL. Závěrečná písemná práce pro 5. ročník z anglického jazyka Mgr. Iveta Milostná VY_32_INOVACE_A19 Pořadové číslo: 19.

VZDĚLÁVACÍ MATERIÁL. Závěrečná písemná práce pro 5. ročník z anglického jazyka Mgr. Iveta Milostná VY_32_INOVACE_A19 Pořadové číslo: 19. VZDĚLÁVACÍ MATERIÁL Název: Závěrečná písemná práce pro 5. ročník z anglického jazyka Autor: Mgr. Iveta Milostná Sada: VY_32_INOVACE_A19 Pořadové číslo: 19. Ročník: 5. ročník Datum vytvoření: 10. června

Více

SSOS_AJ_3.18 British education

SSOS_AJ_3.18 British education Číslo a název projektu Číslo a název šablony DUM číslo a název CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT SSOS_AJ_3.18

Více

PREPRESS: Vytvoření digitálních dat

PREPRESS: Vytvoření digitálních dat PREPRESS: Vytvoření digitálních dat Proč PDF/X? PS přes PDF export a PDF přes PDF export pomocí QuarkXPress 8.x/9.x PostScript + přímý export PDF pomocí Adobe InDesign CS5/CS6 Acrobat Distiller nastavení

Více

Rastová a vektorová grafika

Rastová a vektorová grafika Rastová a vektorová grafika Ke zlepšení vzhledu dokumentů aplikace Microsoft Word můžete použít dva základní typy grafiky: vektorovou (Nakreslený objekt: Libovolná nakreslená nebo vložená grafika, kterou

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola Zpracoval (tým 1) žáky 8. a 9. ročníků

Více

Seznámení s open source vývojem a open source řešeními pro mobilní zařízení

Seznámení s open source vývojem a open source řešeními pro mobilní zařízení Seznámení s open source vývojem a open source řešeními pro mobilní zařízení Jaroslav Řezník , Red Hat, Inc. Agenda Open source a Free Software Komunita Byznys Mobilní technologie 19.

Více

Budějovice Název materiálu: Reported Speech. Datum (období) vytvoření: Srpen 2013. Autor materiálu: PhDr. Dalibor Vácha PhD. Zařazení materiálu:

Budějovice Název materiálu: Reported Speech. Datum (období) vytvoření: Srpen 2013. Autor materiálu: PhDr. Dalibor Vácha PhD. Zařazení materiálu: Projekt: Příjemce: Budějovice Název materiálu: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova

Více

READERS OF MAGAZINE DOMA DNES

READERS OF MAGAZINE DOMA DNES READERS OF MAGAZINE DOMA DNES PROFILE OF THE MAGAZINE Motto: With us you will feel better at home We write about all that makes home feel like a home We write about healthy and attractive environment for

Více

Směrnice pro přípravu a předávání tiskových podkladů

Směrnice pro přípravu a předávání tiskových podkladů Směrnice pro přípravu a předávání tiskových podkladů 11. 11. 2005 Vážený zákazníku, naše tiskárna poskytuje reprografické služby na profesionální úrovni. Děláme maximum pro to, abychom mohli být hrdi na

Více

Barevný tisk CES. Obsahuje software Fiery

Barevný tisk CES. Obsahuje software Fiery Obsahuje software Fiery Před spuštěním zařízení si přečtěte tuto příručku. Po přečtení příručku uložte na bezpečném místě, abyste ji měli v budoucnu k dispozici. CES 2014 Electronics For Imaging. Informace

Více

MonacoEZcolor. Příručka o vytvoření a použití ICC profi lů

MonacoEZcolor. Příručka o vytvoření a použití ICC profi lů MonacoEZcolor Příručka o vytvoření a použití ICC profi lů 2 Poznámky Monaco EZcolor díl I.: Úvod do tvorby ICC profuilů Monaco EZColor Monaco EZcolor je cenově dostupný balík programů s kolorimetrickou

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

Krejčí Richard Písmo - Font Sazba Postscriptová písma

Krejčí Richard Písmo - Font Sazba Postscriptová písma Encyklopedie publikačních formátů: Počítačová písma 08.11.2004 - Autor: Krejčí Richard - Typ: Článek Type 1, TrueType, OpenType: všichni uživatelé dnes přinejmenším s některými z uvedených standardů pro

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo šablony: 8 Název materiálu: Ročník: Identifikace materiálu: Jméno autora: Předmět: Tématický celek: Anotace: CZ.1.07/1.5.00/34.0410

Více

IVT. 8. ročník. listopad, prosinec 2013. Autor: Mgr. Dana Kaprálová

IVT. 8. ročník. listopad, prosinec 2013. Autor: Mgr. Dana Kaprálová IVT Počítačová grafika - úvod 8. ročník listopad, prosinec 2013 Autor: Mgr. Dana Kaprálová Zpracováno v rámci projektu Krok za krokem na ZŠ Želatovská ve 21. století registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3443

Více

Úvod do TeXu. Jan Vaněk. Nové Hrady 2011

Úvod do TeXu. Jan Vaněk. Nové Hrady 2011 Úvod do TeXu Jan Vaněk Nové Hrady 2011 Organizace kurzu Úvodní přednáška Co to je? K čemu se hodí/nehodí Tex vs. Word Instalace Základy TeXu Individuální tvorba Závěrečná práce TeX co to je? TeX je typografický

Více

The Czech education system, school

The Czech education system, school The Czech education system, school Pracovní list Číslo projektu Číslo materiálu Autor Tematický celek CZ.1.07/1.5.00/34.0266 VY_32_INOVACE_ZeE_AJ_4OA,E,L_10 Mgr. Eva Zemanová Anglický jazyk využívání on-line

Více

VY_32_INOVACE_INF4_12. Počítačová grafika. Úvod

VY_32_INOVACE_INF4_12. Počítačová grafika. Úvod VY_32_INOVACE_INF4_12 Počítačová grafika Úvod Základní rozdělení grafických formátů Rastrová grafika (bitmapová) Vektorová grafika Základním prvkem je bod (pixel). Vhodná pro zpracování digitální fotografie.

Více

Jméno autora: Mgr. Alena Chrastinová Datum vytvoření: 2.02.2013 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_17_AJ_G

Jméno autora: Mgr. Alena Chrastinová Datum vytvoření: 2.02.2013 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_17_AJ_G Jméno autora: Mgr. Alena Chrastinová Datum vytvoření: 2.02.2013 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_17_AJ_G Ročník: IV. Anglický jazyk Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: cizí jazyk anglický

Více

Xerox EX C60/C70 Print Server Powered by Fiery / Xerox EX-i C60/C70 Print Server Powered by Fiery. Barevný tisk

Xerox EX C60/C70 Print Server Powered by Fiery / Xerox EX-i C60/C70 Print Server Powered by Fiery. Barevný tisk Xerox EX C60/C70 Print Server Powered by Fiery / Xerox EX-i C60/C70 Print Server Powered by Fiery Barevný tisk 2014 Electronics For Imaging. Informace obsažené v této publikaci jsou zahrnuty v Právním

Více

PSANÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

PSANÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : PSANÍ Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 9. třída Markéta Zakouřilová aj9-jen-zak-psa-02 In the park (R reporter, B Bill) R: _1, may I ask you several questions? B: Yes, of course. R: What

Více

VY_32_INOVACE_INF.19. Inkscape, GIMP, Blender

VY_32_INOVACE_INF.19. Inkscape, GIMP, Blender VY_32_INOVACE_INF.19 Inkscape, GIMP, Blender Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jiří Kalous Základní a mateřská škola Bělá nad Radbuzou, 2011 INKSCAPE Inkscape je open source

Více

POKYNY PRO AUTORY PRO STANDARDNÍ ÚPRAVU TEXTU PUBLIKACE PŘEDKLÁDANÉ PŘÍMO K TISKU 1 VŠEOBECNÉ POKYNY

POKYNY PRO AUTORY PRO STANDARDNÍ ÚPRAVU TEXTU PUBLIKACE PŘEDKLÁDANÉ PŘÍMO K TISKU 1 VŠEOBECNÉ POKYNY POKYNY PRO AUTORY PRO STANDARDNÍ ÚPRAVU TEXTU PUBLIKACE PŘEDKLÁDANÉ PŘÍMO K TISKU Autor připraví publikaci jak po obsahové, tak po stránce typografické. Publikace bude mít konečnou úpravu a bude připravena

Více

WYSIWYG EDITOR PRO XML FORM

WYSIWYG EDITOR PRO XML FORM WYSIWYG EDITOR PRO XML FORM Ing. Tran Thanh Huan, Ing. Nguyen Ba Nghien, Doc. Ing. Josef Kokeš, CSc Abstract: In this paper, we introduce the WYSIWYG editor pro XML Form. We also show how to create a form

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: Číslo šablony: Název materiálu: Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 CZ.1.07/1.5.00/34.0410 II/2 Parts of a computer IT English Ročník: Identifikace materiálu: Jméno

Více

aneb Will Smith nebo Will Scarlet?

aneb Will Smith nebo Will Scarlet? aneb Will Smith nebo Will Scarlet? 2013 Angličtina nemá žádný gramatický budoucí čas, tak jak ho známe z jiných jazyků. Pomáhá si tedy různými gramatickými konstrukcemi, které mají budoucí význam. Každou

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

ANGLIČTINA PRO NESLYŠÍCÍ

ANGLIČTINA PRO NESLYŠÍCÍ ANGLIČTINA PRO NESLYŠÍCÍ Maximální počet bodů: 52 Dosažený počet bodů: % Přečtěte text a odpovídejte, zda tvrzení odpovídá textu (T), nebo je chybné (F): What is a sign language? It is a mode of communication

Více

ZÁKLADNÍ GRAFICKÝ MANUÁL

ZÁKLADNÍ GRAFICKÝ MANUÁL ZÁKLADNÍ GRAFICKÝ MANUÁL OBSAH 1 ÚVOD 2 KODIFIKACE LOGOTYPU 2.1. barevná varianta loga 2.2. černobílá varianta loga 2.3. ochranná zóna a minimální velikost loga 2.4. rozkres loga v grafické síti 2.5. logotyp

Více

ČESKÁ FOTOGRAFIE CZECH PHOTOGRAPHY 2008. p r o S P O R T B E Z B A R I É R. Roman Šebrle

ČESKÁ FOTOGRAFIE CZECH PHOTOGRAPHY 2008. p r o S P O R T B E Z B A R I É R. Roman Šebrle p r o S P O R T B E Z B A R I É R f o r S p o r t w i t h o u t B a r r i e r s Foto/Photo: HERBERT SLAVÍK Roman Šebrle Prodejem kalendáře, vydaného ve spolupráci s Českým olympijským výborem, získává

Více

DUM DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL ANGLIČTINA. Mgr. Kateřina Kasanová

DUM DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL ANGLIČTINA. Mgr. Kateřina Kasanová DUM DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL ANGLIČTINA Mgr. Kateřina Kasanová PRO VYJÁDŘENÍ PRAVDĚPODOBNOSTI SEKUNDÁRNÍ MODÁLNÍ SLOVESA základní informace must be must have been can t be can t have been may, might,

Více

4 Tvorba a editace materiálů

4 Tvorba a editace materiálů 4 Tvorba a editace materiálů V dialogovém okně Material Editor můžete upravovat vizuální vlastnosti materiálů. Obsah okna s náhledem je aktualizován ihned po každé změně. V dialogovém okně Material Editor

Více

Připojení internetového modulu econet300 Do regulátoru ecomax 810P3-L TOUCH.

Připojení internetového modulu econet300 Do regulátoru ecomax 810P3-L TOUCH. Připojení internetového modulu econet300 Do regulátoru ecomax 810P3-L TOUCH. Connection of econet300 internet module to ecomax 810P3-L TOUCH Controller. Prosím ověřte verzi softwaru vašeho modulu ecomax.

Více

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : POSLECH Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 5. třída Kamila Hejlíková aj5-usk-hej-pos-02 Z á k l a d o v ý t e x t : The Browns are on their holiday in Italy. They arrived to the Four Gardens

Více

PRAVIDLA ZPRACOVÁNÍ EXPRESNÍCH ELEKTRONICKÝCH DOMÁCÍCH PLATEBNÍCH PŘÍKAZŮ EXPRESS ELECTRONIC DOMESTIC PAYMENT ORDERS PROCESSING RULES

PRAVIDLA ZPRACOVÁNÍ EXPRESNÍCH ELEKTRONICKÝCH DOMÁCÍCH PLATEBNÍCH PŘÍKAZŮ EXPRESS ELECTRONIC DOMESTIC PAYMENT ORDERS PROCESSING RULES PRAVIDLA ZPRACOVÁNÍ EXPRESNÍCH ELEKTRONICKÝCH DOMÁCÍCH PLATEBNÍCH PŘÍKAZŮ EXPRESS ELECTRONIC DOMESTIC PAYMENT ORDERS PROCESSING RULES Použité pojmy Platební systém Domácí platební příkaz Elektronický platební

Více

Beauty Line. Inovace Innovations. Energy News 03/2007

Beauty Line. Inovace Innovations. Energy News 03/2007 Energy news 3 Inovace Innovations 1 Beauty Line Jak jste již byli informováni, došlo k obnovení výroby produktů Beauty Line Cytovital Renove, Cytovital cleansing milk a Cytovital lotion. U těchto produktů

Více