PRŮVODCE HISTORIÍ A VLASTNOSTMI PRODUKTU

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PRŮVODCE HISTORIÍ A VLASTNOSTMI PRODUKTU"

Transkript

1 kouzlo digitální fotografie PRŮVODCE HISTORIÍ A VLASTNOSTMI PRODUKTU

2 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 2/26 Obsah: 1. Zoner a digitální fotografie Prostředí programu Zoner Photo Studio Získávání obrázků Fotostylizační nástroje a efekty Práce s informacemi u fotografií (metadaty) Práce se soubory a organizace archivu Publikování fotografií Formátovací řetězce Další zajímavé vlastnosti Podpora GPS Digitální podpis fotografií Podporované formáty Verze programu a distribuce Dokumentace k programu...26 Odkazy na související a odvozené aplikace: Zoner Callisto Zoner Photo Client Zoner Photo Print...16 Zoner Web Gallery...18 Zoner 3D Photo Maker...18 Zoner Panorama Maker...19 Zoner Photo Studio 9 je původní český program, provázející uživatele celým procesem práce s digitálními fotografiemi. Poskytuje ucelený soubor nástrojů od stažení z digitálního fotoaparátu, přes úpravy fotografií, archivaci, až po nejširší tiskové možnosti mezi srovnatelnými produkty. Tyto vlastnosti z programu činí jedinečného pomocníka každého uživatele digitálního fotoaparátu a zpracovatele obrazové dokumentace. Program získal od prvního uvedení na veletrhu Invex 2002 několik stovek tisíc příznivců a stal se tak komerčně nejúspěšnějším fotografickým software v tuzemsku. Hojně je rovněž nasazován v oblasti průmyslu, obchodu, veřejné správy, ale i na školách při výuce základů digitální fotografie. Vedle velkého zájmu uživatelů se program od svého uvedení těší rovněž značné přízni odborné veřejnosti a je vítězem řady testů a odborných výstav.

3 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 3/26 1. Zoner a digitální fotografie Brněnská společnost ZONER software, s. r. o., má zkušenosti s programováním grafických aplikací již od roku Mezi uživateli byla dříve známa především díky grafickým editorům Zoner Callisto. Cesta k digitální fotografii byla pozvolná a revoluční změna ve strategii přišla až v roce 2002, společně s všeobecným obrovským zájmem o digitální fotografii. 1995: Zoner Archív 1.5 Dnes si málokdo vzpomene, že ZONER software uvedl svůj první program pro správu a katalogizaci obrázků již v roce 1995, tj. dříve, než na svět přišla řada konkurenčních aplikací. Jednalo se o program Zoner Archív 1.5. Aplikace byla tehdy zajímavá především tím, že disponovala propracovanou vyrovnávací pamětí pro náhledy. Zoner Archív se přikládal jako bonus ke grafickému editoru Zebra pro Windows a 1998: Zoner Media Explorer 2 a 3 Spolu s grafickými editory Zoner Callisto 2 a 3 se začaly dodávat obrázkové prohlížeče Zoner Media Explorer 2 a 3. Na svou dobu se jednalo o poměrně vyspělé programy, které zobrazovaly a konvertovaly většinu bitmapových formátů, spouštěly slide-show a podporovaly základní bitmapové úpravy. Později se dočkal Zoner Media Explorer modifikované verze : Zoner Media Explorer 4 Nové Zoner Callisto 4 doprovázela drobně inovovaná verze obrázkového prohlížeče Zoner Media Explorer 4. Rozvoj produktu byl nepříznivě ovlivněn zaměřením vývojových sil na samotný grafický editor, přičemž obrázkový prohlížeč se stal okrajovou záležitostí. S výjimkou nového tisku a rychlého zobrazení náhledu v levém sloupci jsou vylepšení oproti verzi 3 spíše kosmetického charakteru. Zoner Media Explorer 4 byl také méně stabilní na platformě Windows NT a : Zoner Media Explorer 4.5 V letech 2001 a 2002 se oddělení vývoje grafického software koncentruje především na Zoner Media Explorer. V létě 2002 byla uvedena nová verze 4.5, která je funkčně téměř shodná se verzí 4.0, avšak využívá kompletně nový kód. Aplikace se stala velmi robustní, načítání a zobrazovaní náhledů je urychleno až desetinásobně. Ve spolupráci s jedním z největších zpracovatelů fotografií v ČR, firmou FotoStar (tehdy FotoStar Südcolor), byla poprvé u obdobného typu software dostupného v ČR implementována nová funkce pro zasílání fotografií do digitální fotolaboratoře přes internet s možností jejich vyzvednutí v síti sběren po celé ČR.

4 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 4/ : Zoner Media Explorer 5 Prakticky souběžně s vývojem verze 4.5 probíhaly přípravy na vývoj verze Zoner Media Explorer 5. Zadáním bylo vytvořit program, který bude po funkční stránce mezi světovou špičkou ve svém oboru. Zoner Media Explorer 5 se stal největším projektem v historii ZONER software. Bylo pro něj alokováno doposud nejvíce lidí a doposud největší rozpočet. Na rozdíl od svých předchůdců se jednalo o změnu filosofie v tom smyslu, že s fotografiemi pracuje jako se speciálním typem souborů a podporuje práci s EXIF. Vývoj se zvláště soustředil na publikační výstup, zvláště tisk podle šablon, ve kterém díky zkušenostem producenta z vývoje grafického editoru nabídl nejširší možnosti na trhu. Od svého uvedení vzbudil Zoner Media Explorer 5 značný zájem odborné i uživatelské veřejnosti. Během jediného roku bylo jen na českém trhu prodáno bezmála licencí. 2003: Zoner Media Explorer 6 Rok po uvedení mimořádně úspěšné verze 5 byl představen na veletrhu Invex 2003 Zoner Media Explorer ve verzi 6. Zásadními novinkami byly zdokonalená práce s archivem externích medií, přímé vypalování souborů na CD/DVD a také nové špičkové nástroje pro vylepšení obrazu. Zoner Media Explorer 6 se stal jedním z nejúspěšnějších softwarových aplikací ZONER software v dosavadní historii a zároveň se stal suverénně nejprodávanějším fotografickým software v tuzemsku. Zoner Media Explorer 6 ve verzích Home a Classic mezi stovky tisíc uživatelů, kteří jej získali společně s hardware, především počítačovými sestavami a digitálními fotoaparáty. 2004: Zoner Photo Studio 7 Na veletrhu Invex 2004 přišel Zoner nejen s novinkami v nástrojích, ale také s novým názvem produktu. Změnu názvu si vynutila potřeba lépe charakterizovat jeho zaměření výhradně směrem k digitální fotografii a také lepší výstižnost faktu, že se nejedná jen pouhý prohlížeč multimediálních souborů, ale daleko komplexnější produkt pro zpracování digitálních fotografií. Nová verze přinesla také těsnější provázání s grafickým editorem Zoner Callisto 5 a světově unikátní je integraci technologie digitálního podpisu fotografií. Verze Zoner Photo Studio 7 se výrazně prosadila mezi multilicenčními uživateli v soukromé i veřejné sféře. 2005: Zoner Photo Studio 8 Na veletrhu Invex 2005 uvedl Zoner novou verzi, jejichž hlavním znakem bylo výrazně optimalizované a zrychlené jádro programu. Při vývoji nové verze byly opět zohledněny četné připomínky od uživatelů. Uživatelé se v produktu setkali poprvé s novým zjednodušeným rozhraním, které usnadnilo orientaci v programu. Mezi výrazné novinky verze patří nástroj pro skládání horizontálních panorámat, skládání 3D obrázků (anaglyfů), nové retušovací nástroje Žehlička, Výplň a Štětec. Editační nástroje byly poprvé rozšířeny o filtr Křivky, nové možnosti prezentace fotografií nabídl export prezentací do formátu PDF.

5 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 5/ : Zoner Photo Studio 9 Zoner Photo Studio 9 představený na podzim se vyznačuje kompletně přepsaným jádrem s podporou barevné hloubky 16 bitů na kanál, což prakticky znamená, že je ve verzi Professional při veškerých operacích s fotografiemi zachována násobně vyšší úroveň detailů a dochází k menší ztrátě kvality obrazu. Implementace se neomezuje, na rozdíl od některých konkurenčních produktů, jen na několik málo operací, ale dotýká se více než 90 % nástrojů pro úpravu obrazu a odstranění obrazových vad a také ukládání do obrazových formátů. Rozšířené jádro posunuje program na zcela novou úroveň. Jednoduchost hromadného zpracování fotografií patří mezi tradiční charakteristické rysy programu. Systém uživatelem definovaných posloupností operací umožňuje sestavit a v jediném kroku provést na zvolených fotografiích libovolnou skupinu úprav. Pozadu nezůstaly ani editační nástroje. Velmi žádané přenášení výběru z jednoho obrázku do druhého podporuje změnu velikosti i rozmazání okrajů. Další vylepšení se dotýká nástrojů křivky a obrázek či text do obrázku, který může být nově i víceřádkový. Podporovány jsou zásuvné efektové filtry.8bf, což poskytuje prakticky neomezené možnosti pro tvorbu externích filtrů. Doslova nový rozměr při práci s archivem digitálních fotografií přináší podpora GPS, představující možnost přiřazení zeměpisných souřadnic fotografiím a jejich následné zobrazení na libovolné online mapě - mapových serverech a také off-line mapě. Edice map Zoner Photo Map zahrnuje automapy ČR a SR v měřítku 1: a topografickou mapu ČR 1:75 000; program však podporuje také připojení dalších map z edice SmartMaps od dodavatele podkladů, přední české kartografické společnosti PLANstudio. Fotografie doplněné o přesnou lokalizaci jsou přínosem pro turisty i terénní pracovníky. Inovace se dotkly také publikačních nástrojů, tedy oblasti, ve které Zoner Photo Studio tradičně vyniká. Novinkou mezi nástroji je průvodce pro tvorbu interaktivních prezentací ve formátu DVD, které lze spouštět v každém stolním přehrávači. Práce s archivem zase usnadňuje rovněž nový panel pro snadný popis fotek či nástroj pro záměnu textových řetězců v EXIF datech. Novinky v prostředí programu postřehnou zejména stávající uživatelé, pro které se práce s ním stane plynulejší a přehlednější. Nováčci naopak ocení okno s návody pro začínající uživatele.

6 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 6/26 2. Prostředí programu Zoner Photo Studio 9 Naprostá většina programů podobného typu používá tradiční rozložení: v pravé větší části je okno s náhledy obrázků, vlevo nahoře je zobrazen strom složek na disku a vlevo dole náhled označeného souboru. Také Zoner Photo Studio lze používat v tomto nastavení. Zoner Photo Studio ale používá originální uživatelské rozhraní FlexFace tvořené několika okny Navigátor, Náhled, Prohlížeč a Editor. Podle typu může být dané okno otevřeno pouze jedenkrát nebo vícenásobně. Viditelnost jednotlivých oken se ovládá v titulkovém panelu. Uživatel může pro svoji práci definovat několik způsobů rozvržení těchto oken a tato rozvržení si uložit. K přepínání a práci s rozvržením oken slouží menu Okna. Libovolné rozvržení oken Zoner Photo Studio umožňuje nastavit své prostředí libovolně: uživatel si grafické prostředí uspořádá sám, například si může dát vedle sebe dvě okna Průzkumníků a používat je jako klasický souborový manažer. Jednotlivá okna lze uvolnit z aplikace a používat je relativně nezávisle. Lze tak např. použít okno Průzkumníka jako zdroj obrázků pro vkládání drag & drop grafiky, např. do grafického editoru. Grafické šablony prostředí ( Skiny ) Vzhled programu ZPS je řízen grafickými šablonami, tzv. skiny, takže program je možno vidět v různých vzhledových modifikacích. V základní dodávce je několik přepínatelných vzhledů. Speciální skiny mohou vznikat především pro OEM partnery, kteří se rozhodnou přikládat ZPS ke svým výrobkům. Mezi skiny se lze přepínat v menu Nastavení. Zoner Photo Studio od verze 8 obsahuje rovněž speciální typ grafického schématu, označovaný jako klasická Windows. Tento skin je nejenom vizuálně blízký prostředí operačního systému, ale přebírá některé prvky z aktuálního vzhledu operačního systému a také některé prvky ovládání, např. pozice chování menu jsou více podobné standardnímu ovládání. Organizace menu ZPS nemá klasické položky menu typu Soubor, Úpravy, atd. Hlavní okno aplikace obsahuje pouze volby pro zobrazení oken a všeobecná nastavení. Grafické funkce se vyvolávají z oken prohlížečů Průzkumníků - pro právě označené obrázky nebo z oken Editorů. Ovládání funkcí v Průzkumníku je sdruženo do skupin podle druhu činnosti uživatele v logickém sledu Získat, Upravit, Informace, Organizovat a Publikovat.

7 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 7/26 3. Získávání digitálních obrázků Menu Získat obsahuje funkce pro pořizování obrázků. Obrázky lze do složky zobrazené v prohlížeči Zoner Photo Studio dostat šesti způsoby: 1. Kopírovat / přesunout z určitého zařízení, nejčastěji z digitálního fotoaparátu připojeného přes USB nebo třeba z přenosného média. ZPS nastaví cestu k tomuto zařízení i pro budoucí přenosy. Podporována jsou jak zařízení, která se jeví jako výměnné diskové médium (USB Mass Storage), tak i připojené fotoaparáty Canon, které používají speciální komunikační protokol. 2. Získat přes rozhraní TWAIN, tzn. nejčastěji přes připojený skener. 3. Otevřít obrázek, který se právě nachází ve schránce v Editoru. 4. Uložit obrázek ze sejmuté obrazovky do nového souboru. Pro stahování je možné nastavit několik metod snímání včetně kurzoru. 5. Stáhnout a uložit obrázky ze zadané webové adresy. ZPS umí rozlišit, které obrázky se nemají stahovat, například reklamní proužky (bannery) nebo obrázky užší než 50 pixelů a do kolika úrovní vnoření hypertextových odskoků má program jít. 6. Získat konverzí z Canon RAW. ZPS umí zkonvertovat zdrojové obrázky ve formátu RAW z digitálních fotoaparátů značky Canon a převést je na standardní formát JPEG nebo TIFF. Při konverzi lze zvolit velké množství parametrů, které ovlivňují výsledný obrázek. Obrázky lze otevírat také přímo v Editoru. Zde je ponecháno tradiční menu Soubor (File), které obsahuje obvyklé funkce Otevřít (Open), Uložit (Save) atd.

8 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 8/26 4. Fotostylizační nástroje a efekty Menu Upravit obsahuje všechny funkce pro vylepšování a editaci obrázků: Základní úpravy: Otočení* o 90, 270, otočení podle libovolného úhlu, vertikální nebo horizontální překlopení, změna rozměrů (rozlišení). Otáčet lze více obrázků najednou. Tradiční ořez (crop) obrázků je doplněn o funkci specifického ořezu, pomocí kterého lze ladit poměry obrázků pro digitální fotografii (4 : 3) nebo pro klasickou fotografii (15 : 10, 13 : 9, apod.). Změna plochy obrázku (canvas) s nastavením barevného okraje, vnějšího a vnitřního rámečku. Pomocí této funkce uživatel nastaví například bílé okraje o orámuje je černou linkou: Poznámka: je-li to technicky možné, jsou transformace na souborech JPEG bezeztrátové (lossless transformations). Vylepšení obrázku: Podmenu Vylepšit obraz (Enhance Image) obsahuje bohatý soubor profesionálních nástrojů, které postačí naprosté většině potřeb při úpravě fotografií: Úrovně (Levels) důležitý tradiční nástroj pro manuální práci s histogramem s maximální podporou voleb pro profesionální nastavení. Křivky (Curves) nástroj pro pokročilou manuální úpravu expozičních parametrů a barevné tonality obrázku. Důležitý nástroj pro úpravu fotografií pořízených v extrémních podmínkách i pro jemné doladění kvalitních snímků. Nástroj Křivky je doplněn o interaktivní náhled histogramu. Úprava barev (Enhance Colors) do jednoho dialogu je sjednocena editace barevných složek RGB, gamma korekce, odstínu, sytosti, světlosti, jasu a kontrastu. Doplněna je volba automatického vyvážení bílé, ochrany barev a automatického stanovení kontrastu. Barevná teplota (Adjust Color Temperature) se pomocí ZPS mění nastavením dvou veličin; první určí výchozí teplotu osvětlení a druhá požadovanou teplotu. Teplota barev může byt u ZPS změněna nastavením výchozí a cílové teploty osvětlení, čímž je možné opravit i zabarvení fotografií pořízených se špatným nastavením osvětlení. Konkurenční aplikace nastavují pouze jednu veličinu (pokud tuto funkci vůbec obsahují). Program obsahuje i volbu pro automatickou korekci a ruční nastavení neutrální (bílé/šedé) barvy.

9 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 9/26 Vylepšení expozice fotografie (Enhance Exposure) lze aplikovat buď zapnutím automatického vylepšení nebo ručně, kdy se nastavuje druh vylepšení celkový, pouze světlých ploch nebo stínů se třemi stupni intenzity. Nástroj je vhodný pro nezkušené uživatele. Kombinované úpravy obrazu (Enhance Image) soubor nástrojů pro automatizované vyrovnání histogramu k maximálnímu zvýraznění všech detailů. ZPS implementuje celkové vyrovnání a jemné vyrovnání histogramu buď pro celý obrázek nebo dílčí RGB složky. Vylepšení ostrosti (Sharpen/Blur) se využívá nejen ke zvýraznění detailů nekvalitních fotografií, ale i k rozostřování pro uměleckou fotografii. Maskování neostrosti (unsharp mask) je funkce odvozená z tradiční filmové technologie. Jejím vhodným použitím je možné eliminovat neostrosti vzniklé při fotografování nebo skenování. Obdobnou funkcí pro zlepšení ostrosti je nástroj Doostřit. Projasnění stínů (Brighten Shadows) je speciální efekt k selektivnímu zjasnění pouze tmavých částí obrázků. Někdy je tato funkce nazývána digitální blesk (digital flash), vzhledem k funkční podobnosti výsledku za použití klasického blesku. Tento výraz ovšem není zcela přesný, protože obrázeným nastavením lze dosáhnout i ztlumení jasů. Odstranění vad: Podmenu Odstranit vady obrazu (Correct Image Defects) obsahuje soubor nástrojů určený k odstranění nejčastějších optických vad digitálních a digitalizovaných snímků: Odstranění barevné vady (aberace, chromatické vady, Chromatic Aberration) jev, který vzniká nestejným lomem světelných paprsků různé vlnové délky. Na snímcích se projevuje nejčastěji fialovou, někdy též zelenou nebo modrou rozpitou konturou na místě velké změny jasu. ZPS nabízí velmi snadno ovladatelný nástroj pro odstranění této chyby. Uživatel volí barvu a toleranci pro korekci. Odstranění šumu (Noise) ZPS disponuje nástrojem pro odstranění nepříjemného šumu z digitálního obrazu a to jak charakteristického šumu vzniklého dlouhou expozicí snímku (tzv. hot-pixels, v programu označeny jako pepř a sůl ), tak i standardního aditivního šumu. Antivinětace (Vignetting) používá se k odstranění efektu vinětace (vignetting), který obvykle vzniká při skenování, větší transfokaci nebo při delších expozičních časech. Plocha fotografie není stejnoměrně prosvětlena a projevuje se tmavšími okraji proti středu obrazu. ZPS tento efekt spolehlivě odstraňuje. Uživatel nastavuje sílu aplikace efektu, ochranu barev a posílení kontrastu. Tuto funkci většina konkurenčních programů neobsahuje. Pomocí tohoto nástroje lze rovněž upravovat obrázky i jinak nestejnoměrně exponované.

10 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 10/26 Soudkovitost/poduškovitost (Barrel/Pincushion) častá vada u extrémních ohniskových vzdáleností, zřejmá při fotografování lineárních objektů. Uživatel volí sílu prohnutí nebo vypouknutí objektu. Pomocí nástroje lze také simulovat efekt zvaný rybí oko. Řádkový proklad (Interlacing) ZPS umožňuje korektně upravit fotografie pořízené z digitálních kamer nebo televizných karet obsahující prolínající se snímky. Vybrat lze jak mezi sudými nebo lichými řádky, tak i metodu interpolace za vynechané řádky. Nástroje dostupné pouze v Editoru: Přímo v okně Editoru lze odstraňovat další vady obrazu, které vyžadují přímou manipulaci s obrazem. Srovnání horizontu (Align Horizon) často vznikne fotografie, kdy je horizont nežádoucím způsobem nakloněn. Většinou lze tuto závadu odstranit natočením, ale odhadování o kolik stupňů se má fotografie natočit vede k časovým ztrátám a nedokonalému výsledku. V ZPS uživatel nastaví shodně pomocnou linku s horizontem a program se postará o opravu. Kolinearita (Edit Collinearity) srovnání kolinearity (sbíhavých linií, optické restituce, perspektivy, ) se používá nejčastěji o záběrů staveb, kdy perspektiva způsobí zužování (ustupování) objektu. Velmi jednoduše lze pomocí tohoto nástroje vyrovnat také nejrůznější tabule. Odstranění efektu je v ZPS poměrně jednoduché uživatel nastaví tažením dvě svislé linky k pravé a levé hraně objektu a v panelu nástrojů potvrdí. Funkce na srovnání horizontu a zejména úpravy kolinearity se v konkurenčních programech téměř nenacházejí. Perspektiva (Perspective) nástroj podobný srovnání sbíhavých linií, kombinující srovnání v horizontálním i vertikálním směru v jednom kroku. Vhodný např. pro snazší srovnání fotografovaných tabulí apod. Klonovací razítko (Clone Stamp) standardní retušovací (korekční) nástroj sloužící k odstranění nežádoucích prvků v obrazu (škrábance na filmu, rušivé prvky apod.) pomocí jejich překrytí podobných plochami z jiné části obrazu. Obsažena je i funkce redukce červených očí (Red Eye Reduction) s možností volby barvy oka (např. pro redukci očí zvířat). Tento nástroj dosahuje mimořádně kvalitních výsledků ve srovnání s konkurenčními programy, zejména s automatickými nástroji některých aplikací. Nástroj Žehlička (Iron) se používá k vyhlazení jemných detailů, např. u portrétní fotografie. Štětec (Brush) a Výplň (Bucket) jsou nástroje určené k vyplnění ploch stejným barevným odstínem. Vedle volby barvy lze nastavit míru překrytí původního obrázku a rozmazání hrany štětce.

11 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 11/26 Obrázkové efekty: Exploze (Explosion) vytváří s obrázkem podobný efekt, jako kdybych jej dali za výplň prosklených pokojových dveří. Olejomalba (Oil Paint) působivý efekt, obrázek jako by byl nakreslen tahy štětce. Vlnění (Waves) efekt, kdy obrázek vypadá, jako kdyby vznikl odrazem z vodní hladiny. Kresba pastelkou (Pencil Drawing) díky tomuto efektu získá uživatel obrázek, který bude působit, jako kdyby byl vytvořen pouličním karikaturistou. Posterizace (Pixelize) změna kvality obrázku kostičkováním. Používá se k zakrytí částí obrazu, ze kterých nemá být patrná identita fotografovaného objektu (obličeje, registrační značky apod.) Efekt protlačení (Emboss) vytvoření plastického obrázku ve škále jedné barvy. Stará fotografie (Sephia) vytváří zdání zestárlé fotografie. Odstíny šedi (Grayscale) program obsahuje řadu nastavení pro optimální převod snímků na černobílý obraz. Nastavení vyhoví nejrůznějším kritériím náročných uživatelů. Barevné tónování (Color tones) efekt používaný pro efektní tónování obrázků. Obrázek je nejprve převeden na černobílý obraz a následně je škála šedi nahrazena uživatelem definovaným barevným přechodem. Efekt lze užít k pokročilému efektu Stará fotografie. Přidat zrno (Add Film Grain) efekt používaný k vyvolání efektu fotografie pořízené na film s nízkou citlivostí, často používaný s efektem Stará fotografie. Míchání kanálů (Mix Channels) speciální efekt využívaný např. v infračervené fotografii k odlišení ploch. Ostatní efekty: Obálka (Envelope) vybraný obrázek lze ořezat dle několika desítek předdefinovaných tvarů, jako jsou srdíčka, bubliny, rámečky apod. ZPS umí nastavit ostrost ořezu, barvu zbylého pozadí a ořez udělat do ztracena. Obálky mohou být i barevné. ZPS poskytuje nekonečnou možnost volby obálek, protože obálky jsou definovány jako jednoduché bitmapové masky ve formátech GIF nebo PNG.

12 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 12/26 Tlačítko (Button) z obrázků lze prosvětlením nebo ztmavením hran vytvořit objekty podobné tlačítkům. Průhledné hrany (Blend) vytvoří rozmazané hrany obrázku proti okolí. Měkký stín (Soft shadow) přidá pod obrázek stín pro prostorový dojem umístění obrázku nad pozadím. Vložení obrázku do obrázku (Image Overlay) se nejčastěji používá k přidání loga nebo podpisu fotografa. ZPS umožní nastavit umístění, velikost a stupeň průhlednosti vloženého obrázku. Vložení textu (Text Overlay) do obrázku se používá především k vložení komentářů nebo copyrightu. Vložit text lze v absolutní nebo relativní velikosti, může mít i více řádků a lze jej vkládat také přímo v okně Editoru. Globální a lokální úpravy ZPS umožňuje provádět veškeré výše popsané úpravy obrazu buď na celé ploše obrázku, nebo ve zvolené části obrazu vymezené buď pravoúhlým výběrem nebo pomocí tzv. lasa. Vybrat lze rovněž stejně barevnou oblast s nastavenou tolerancí pomocí tzv. magické hůlky (magic wand). Nelineárně vybrané oblasti lze seskupovat nebo vzájemně odečítat. Veškeré výše popsané nástroje a efekty fungují při aktivním výběru pouze ve zvolené oblasti. Části z výběru lze přenášet na jiné místo téže fotografie nebo do jiné fotografie, včetně vyhlazení okrajů a změny velikosti výběru. Hromadné operace Zoner Photo Studio je velice silný nástroj při hromadném zpracování fotografií a opakovaných operacích. Často se stává, že tutéž operaci je třeba provést na více fotografiích současně. Okno filtrů se v případě výběru více obrázků rozšíří o zásobník fotografií a požadované změny lze aplikovat po jedné fotografii nebo na všech najednou. Většina fotografií také vyžaduje zpravidla více než jednu úpravu a fotografie pořízené za shodných podmínek vyžadují podobné úpravy. Zoner Photo Studio umožní sestavit uživatelem definovanou posloupnost operací pro úpravu obrazu v definovaném pořadí a v jediném kroku ji okamžitě aplikovat na zvolené fotografie. Veškeré operace probíhají v bezprostředním sledu v paměti bez meziukládání. Hromadný filtr nahrazuje filtr pro Hromadné konverze v předchozích verzích. Náhledy operací Všechny operace s obrázky, prováděné v ZPS jsou prováděny s volitelným náhledem. Jeho velikost určuje, na rozdíl od konkurenčních aplikací, velikost příslušného dialogu. Ve všech náhledech je možné provádět přiblížení/oddálení (zoom) a volit parametry zobrazení. Pro všechny operace s náhledem uživatel volí zobrazení průběžných histogramů před a po operaci. Zapojena je i funkce identifikace přepalu, tedy míst s maximálním jasem a ztracenou kresbou.

13 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 13/26 5. Práce s informacemi u fotografií (metadaty) EXIF, IPTC a XMP Naprostá většina zařízení na pořizování digitálních fotografií ukládá spolu s grafickými daty dodatečné informace EXIF (Exchangeable Image File Format), které uchovají parametry vzniku fotografie, jako jsou clona, čas expozice, transfokační vzdálenost, použití blesku, citlivost atd. V průměru se jedná o 20 údajů. Úpravou fotografií v mnoha programech uživatel o tyto informace přichází, například otočí-li obrázek v obrázkovém prohlížeči z Windows XP, v nově uloženém obrázku budou data EXIF nenávratně ztracena. Koneckonců ani starší verze Zoner Media Explorer 4.5, stejně jako část konkurenčních programů EXIF nezachovává. ZPS podporuje EXIF (včetně poslední normy 2.2) pro každou fotografii a základní informace dokáže zobrazit v okně pro Náhled. Pokud by uživatel potřeboval na fotografii provést nějakou úpravu v jiném programu, který EXIF nepodporuje, ZPS umožní zálohu této informace a následnou obnovu do upraveného souboru. V dialogu Informace o obrázku lze vidět kompletní tabulku a editovat textové poznámky z EXIF a IPTC. ZPS podporuje rovněž pracuje s informacemi ve formátu IPTC a XMP, používané např. aplikacemi firmy Adobe. Jako zdroj informací pro zobrazení v ZPS jsou brány informace EXIF a IPTC, ukládání probíhá do všech tří formátů současně. Uživatelem definovaná data Popisy kromě údajů, které do fotografie vkládá digitální fotoaparát nebo skener může pomocí ZPS uživatele všem fotografiím přiřadit doplňující identifikační údaje, jako jsou název, komentář, autora a klíčová slova, která slouží pro vyhledávání, filtrování a zobrazení v publikačních nástrojích, např. tisk nebo při vkládání textů do obrázku. Všechna data lze přiřazovat selektivně pro každou fotografii zvlášť nebo hromadně. Klíčová slova speciální skupina popisů k precizní tvorbě digitálního archivu. Klíčová slova lze v ZPS sdružovat do skupin a organizovat je ve stromové struktuře. Ze speciálního panelu klíčových slov je možné klíčová slova přiřazovat metodou drag & drop přímo na náhledy fotografií. Zvukové poznámky ZPS umožňuje přehrávání zvukových poznámek, které lze nahrávat u některých typů digitálních fotoaparátů. Poznámky lze pomocí ZPS také dodatečně nahrávat. Poznámky mohou být ve formě externích souborů nebo jako součást metadat. Zeměpisné souřadnice každé fotografii lze přiřadit zeměpisnou šířku a délku místa, kde byla pořízena.

14 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 14/26 Import a export dat Zoner Media Explorer nabízí snadný import informací z konkurenčního programu ACDSee 5, dále import a export popisků ve formátu descript.ion. Data z fotografií lze také exportovat do textového souboru v uživatelem definovaném tvaru. Zálohování metadat ZPS důsledně zachovává veškerá metadata při všech operacích. Pokud však uživatel současně pracuje s dalšími aplikace, není zajištěno, že metadata zůstanou po novém uložení zachována. ZPS proto obsahuje možnost zálohy metadat a jejich obnovení v případě poškození. Podobně lze libovolnému obrázku opravit i ztracený nebo poškozený náhled v informaci EXIF. 6. Práce se soubory a organizace archivu Souborový strom versus katalog Většina programů pro práci s digitální fotografií volí jeden ze dvou základních přístupů k fotografiím klasické prohlížení souborového stromu nebo prohlížení katalogů indexovaných souborů. Každý způsob má v určitých situacích své výhody i nevýhody. ZPS sdružuje oba způsoby. Pro běžnou práci s obrázky není potřeba zakládat žádný katalog. Naopak pro podrobnou a přehlednou práci, zejména s externími (vyjímatelnými) médii lze velmi pohodlně pracovat s databází obrázků. Základní souborové operace Menu Organizovat obsahuje všechny volby pro dokonalý přehled nad fotografiemi a jejich katalogizaci. V tomto menu nalezne uživatel volby pro založení nové složky, alba nebo archivu, tradiční funkce pro práci se schránkou Windows (kopírovat, vložit, ), dále funkce pro efektivní výběr souborů (vybrat vše, inverze výběru nebo výběr podle různých kritérií). Efektivní práce s fotografiemi Alba většina uživatelů si ukládá obrázky do jednotlivých složek podle data jejich vzniku nebo data skenování po filmu. ZPS umožní několik nezávislých seskupení fotografií v tzv. albech. Například fotografie z přírody lze prohlížet v jednom albu, v jiném portréty, v dalším reportáže atd. Album je vlastně složka zástupců, které odkazují na soubory umístěné libovolně na disku. Archiv zakládání obrázků do digitálního archivu databáze pro rychlé vyhledávání i na externích (vyjímatelných) médiích. Vykopírování souborů veškerá alba i archivy lze jednoduše kopírovat a vytvářet tak skupiny nové fotografií, např. výběry obrázků a to včetně podsložek.

15 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 15/26 Filtrování slouží k zobrazování pouze určitých souborů podle přípony, názvu, umístění, data, velikosti, poznámek a klíčových slov nebo fotografických údajů. Vyhledávání podle stejných kritérií jako u filtrování lze soubory vyhledávat. Rozdíl je v tom, že se výsledek vyhledání uloží a může být dále použit jako album. Práce s externími médii (katalogy fotografií) ZPS umožňuje uživateli indexovat fotografie na lokálním disku nebo vyjímatelném médiu (nejčastěji CD/DVD). Náhledy a fotografická data jsou následně uložena do databáze. Ve vytvořeném katalogu je vyhledávání mnohem rychlejší než v neindexovaných souborech. Archiv umožňuje uživateli snadné třídění obrázků podle fotografických informací (zobrazení typu detail). Přítomnost média Do databáze archivu jsou pro případ nepřítomnosti média ukládány uživatelem definované náhledy, umožňující komfortní procházení po archivním disku, aniž by bylo médium přítomno. V případě požadavku na otevření souboru v Editoru vyzve program ke vložení daného média. Dostupnost dat je uživateli aktuálně zobrazována symbolem zatržítka u náhledu obrázku nebo složky. Velikosti náhledů a databáze Velikosti náhledů pro zobrazení v okně průzkumníka a pro zobrazení v okně Náhled se definuje při zakládání archivu. Velikost databáze pro jedno plné CD s normální velikostí náhledu Průzkumníka a většími náhledy bodů je zhruba 20 MB. Tradiční souborové operace v Průzkumníku Okno Průzkumníka umožňuje provádět veškeré tradiční souborové operace jako je přesun, kopírování, mazání apod. a to pomocí zažitých klávesových zkratek a to jak s jedním,tak i s více soubory. Tyto operace jsou dále rozšířeny o další vlastnosti. Veškeré operace jsou dostupné pomocí kontextové nabídky, která zahrnuje i kompletní nabídku Průzkumníku Windows (Windows Explorer) podle nastavení uživatele. Typy zobrazení souborů v Průzkumníku Nejpoužívanějším zobrazením souborů v okně Průzkumníku jsou rámečky na obrazové soubory, tzv. thumbnails. Vedle těchto náhledů jsou možná i další zobrazení: malé nebo velké, seznam nebo detaily. V zobrazení detailů je dále možno řadit soubory nejen podle souborových parametrů, ale také podle konkrétních metadat, např. podle data pořízení snímku. Je-li zvoleno jiné zobrazení než náhledy, je automaticky zobrazován náhled souboru, který se nachází pod kurzorem.

16 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 16/26 7. Publikování fotografií ZPS obsahuje v sekci Publikovat jedny z nejširších publikačních možností na trhu. Rozsahem publikačních možností zásadně přesahuje většinu konkurenčních programů. Tiskový výstup a export Tiskové možnosti ZPS poskytuje uživateli prakticky neomezené možnosti od tisku jedné fotografie po komplikované tiskové sestavy. Komfort tiskových sestav je navíc umocněn možností editace tiskových sestav. V ZPS lze tisknout jednotlivé obrázky přímo z editoru. Jeden obrázek lze na stránce před tiskem vizuálně umístit, takže se nemůže stát, že by část souboru vyjela na druhý papír. Tisk podle grafických šablon Jednou z možností jak umístit na stránku více obrázků vedle sebe je použití šablon. ZPS obsahuje v základní distribuci více než 250 grafických šablon seskupených do tématických oblastí: běžné katalogy, narození dítěte, svatba, oslava narozenin, reportáž, firemní vývěsky, realitní kanceláře, autobazary atd., ale také indexové tisky nebo sestavy pro tisk fotografií k ořezu. K jednotlivým fotografiím i tiskovým stranám lze v průvodci zadávat textové informace a to jak pomocí pevně zadaných textů, tak formou proměnných, tzv. formátovacích řetězců informací z metadat obrázku. Další návrhy šablon tiskových sestav lze podle návodu bez omezení připravit pomocí grafického editoru Zoner Callisto ve verzích 4 nebo 5. Dynamicky generované tisky Speciální skupinu tiskových nástrojů představují průvodci vytváření dynamicky generovaných tiskových sestav. První skupinou jsou indexové tisky s volitelným počtem fotografií v horizontálním a vertikálním směru. Druhou skupinou jsou kalendářové tisky. Do předpřipravených šablon jsou vedle fotografií generovány kalendáře pro uživatelem zadané období. Třetí skupinu tvoří nástroj pro optimalizované tisky na zadaný formát, tzv. spořič papíru. Fotografie různých velikostí a počtů jsou automaticky rozmístěny na tiskovou plochu tak, aby zabíraly co nejmenší plochu. Průvodce pro tisk fotografií a export tiskových alb do PDF odvozený od tiskového nástroje programu je dostupný také jako samostatný produkt pod názvem Zoner Photo Print.

17 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 17/26 Ukládání tiskových sestav Pokud by úprava tiskových sestav zabrala více času, lze ji uložit do speciálního formátu.zmp a k tiskové sestavě se kdykoliv později vrátit. Editace tiskových sestav Unikátní vlastností ZPS je možnost editace tiskové sestavy před tiskem. ZPS obsahuje integrovaný vektorový grafický editor, v kterém může uživatel objekty otáčet, vkládat a upravovat texty a grafické objekty. Možnost dodatečné editace tiskových stránek,je zcela originálním řešením a odráží mnoholeté know-how ZONER software s programováním grafických editorů. Uživatelé, kteří mají současně nainstalovaný grafický editor Zoner Callisto 5 mohou dodatečně upravovat tiskové sestavy právě v tomto editoru bez omezení s plným komfortem a možnostmi tohoto programu. Připravený tiskový výstup lze exportovat do standardního formátu PDF (Portable Document Format Adobe Acrobat/Reader). Takto mohou uživatelé svá alba šířit. Soubor PDF plně podporuje národní fonty. Export do HTML Podobně jako tiskový výstup probíhá komfortně i export obrázkových alb do webových galerií v HTML. Podle předpřipravených šablon uživatel definuje vzhled HTML stránky a způsob zobrazování detailního pohledu na fotografie po kliknutí na náhled hotovou sadu webových stránek lze bezprostředně prohlížet v internetovém prohlížeči, uložit na disk nebo rovnou uložit přes FTP na zadanou adresu. Alba mohou být uspořádána i ve stromové struktuře. Průvodce automatizovaným generováním webových fotogalerií podle předpřipravených šablon odvozený z exportního nástroje programu ZPS verze 7 je dostupný také jako samostatný produkt pod názvem Zoner Web Gallery. FTP a ZPS podporuje také odesílání souborů na zadanou FTP adresu nebo elektronickou poštou. Velikost obrázků odesílaných elektronickou poštou lze před odesláním upravit na požadovanou velikost a stupeň komprese, případně komprimovat více fotografií do jednoho balíčku.zip

18 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 18/26 Odeslání fotografií do digitální fotolaboratoře Zoner Media Explorer (již ve verzi 4.5) byl vůbec prvním programem pro zpracování obrázků, který umožnil přímé odesílání fotografií z programu ke zpracování ve fotolaboratoři výrobě klasických fotek v tuzemsku. K odesílání byl navržen komfortní manažer zakázek, umožňující nastavení druhu zpracování (lesk/mat), velikosti, způsob ořezu a počet apod. Podle těchto kritérií se vypočítá přibližná cena zakázky. Uživatel si může zvolit nejvhodnější sběrnu k vyzvednutí zakázky. Zoner Photo Client 3 Původní Centrum zakázek digitální sběrny bylo v roce 2002 připojeno pouze na laboratoře teplické společnosti FotoStar Südcolor spol. s. r o. (dnes FotoStar s. r. o.). Uživatelé programu měli na výběr z sběren po celé ČR a 500 sběren na Slovensku. V následujícím roce byla nabídka sběren rozšířena o laboratoře společnosti Fotolab a. s. Zákazníci tak získali dvakrát tolik sběrných míst. S uvedením Zoner Photo Studia 7 přepracoval ZONER software koncepci manažeru zakázek a představil aplikaci Zoner Photo Client 3. Tento produkt může být jak modulem programu ZPS, tak i samostatným off-line klientem, který mohou zpracovatelé používat k zasílání zakázek nezávisle na jiné aplikaci. Třetí generaci klienta je umožněno používat zpětně i všem uživatelům předchozích verzí programu Zoner Media Explorer 5 a 6. Aplikaci Zoner Photo Client využívají bezmála dvě desítky tuzemských zpracovatelů fotografií. Promítání obrázků (Slide show) Obsah celé složky nebo alba lze prohlížet ve slide show. Slide show zobrazuje soubory nikoli abecedně, ale podle právě nastaveného pořadí souborů ve složce nebo v albu. ZPS umožňuje v režimu uživatelského řazení změnit přetažením souboru jeho pořadí v rámci složky. Při promítání obrázků lze zobrazovat v záhlaví nebo zápatí fotografické informace nebo popis. Při prohlížení lze obrázky dočasně rotovat o 90 stupňů a mazat. Mezi jednotlivými obrázky lze volit přechodové efekty. ZPS také umožňuje sestavit sestavu pro promítání ve formátu PDF a to včetně přechodových efektů a zvuků. Pro přehrávání postačuje mít nainstalován Adobe Reader 6+ Vypalování dat na CD/DVD média ZPS umožňuje vypalování dat na CD a DVD, přímo z prostředí programu. Uživatel zvolí fotografie, které si přeje vypálit a zadá požadavek na jejich vypálení. Před vypálením dat definuje, zda si přeje na CD nebo DVD umístit volně šiřitelný prohlížeč obrázků Zoner Photo Studio CD Viewer a definujeme jeho vzhled po automatickém spuštění v počítači při vložení média. ZPS umožňuje rovněž vypálení dat ve formátu VideoCD pro prohlížení na stolních DVD přehrávačích, přičemž dovoluje umístit více než 99 fotografií (narozdíl od jiných programů).

19 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 19/26 3D obrázky Nástroj slouží k vytváření obrázků, které jsou při pozorování pomocí speciálních brýlí s jedním červeným a jedním modrým sklem viditelné jako pseudoprostorové (tzv. anaglyfy). Vytvoření zdrojových obrázků je poměrně jednoduché a nejsou k němu nutné žádné další pomůcky, stačí motiv vyfotit dvakrát ze dvou úhlů zhruba ve vzdálenosti očí. ZPS poté pomocí speciálních algoritmů rozloží obraz a vytvoří stereoskopický obrázek. Velkou výhodou oproti jiným obdobným produktům je zcela automatické nalezení společných bodů a tím přesné spasování i u snímků, kdy došlo k natočení nebo vertikálnímu posunu fotoaparátu mezi snímky. Odpadá tak zdlouhavé a nepohodlné ruční hledání správné polohy snímků. Přirozeně je ovšem možné nalezenou pozici a natočení snímků manuálně zkorigovat. Průvodce pro vytváření stereoskopických obrázků je dostupný také jako samostatná aplikace pod názvem Zoner 3D Photo Maker. Panoramata Funkce slouží ke složení panoramatické fotografie z několika dílčích snímků. Tento proces není zcela triviální, přesto ZPS umožní snímky složit plně automaticky a výsledné spasování je otázkou několika kliknutí, což ocení zejména začínající uživatelé. Drobné nepřesnosti a nebo naopak problematické spoje lze ručně opravit a zadat další parametry pro spojování obrázků. Použitý algoritmus počítá i s mírným natočením snímků, takže je možné panoramata fotografovat i z ruky bez použití stativu. ZPS umožňuje skládat horizontální i vertikální panorámata.

20 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 20/26 Tvorba DVD prezentací Zoner Photo Studio obsahuje průvodce pro snadnou tvorbu interaktivní DVD prezentace, kterou lze snadno přehrát jak v libovolném stolním DVD přehrávači tak i na počítači. Oproti prostému vypálení CD s fotografiemi nebo Video CD má tento nástroj výhodu v možnostech nastavení. V DVD prezentaci lze pro přechod mezi fotografiemi vybírat mezi 162 přechodovými efekty, ke každé fotografii je možné zobrazit titulky podle popisků fotografie v EXIFu a na pozadí prezentace může být přehrána hudba. V průvodci je možné zvolit mezi klasickou (4:3) nebo širokoúhlou (16:9) prezentací. 8. Formátovací řetězce Formátovací řetězce jsou jedinečným nástrojem Zoner Photo Studia, které propojují digitální archiv s editačními a publikačními možnostmi. Formátovací řetězec jsou v principu obecný předpis, podle kterého jsou formátován proměnný text namísto pevně zadaného textu všude tam, kde je možné zadat textové pole. Uživatel si může tento řetězec libovolně poskládat z pevných textů a předpřipravených polí, která reprezentují jednotlivé dynamicky proměnné prvky formátu EXIF. Každé pole se potom převádí na text, podle hodnot u konkrétní fotografie. Zápis každého pole je reprezentován definičním znakem uzavřeným ve složených závorkách. Např. formátovací řetězec: {PATH}{NAME}.{EXT} Rozměry: {W} x {H} se pro konkrétní obrázek rozvine: E:\Fotky\Foto.JPG Rozměry: Pole {PATH} je nahrazeno cestou k souboru E:\Fotky\, pole {NAME} jménem souboru, znak. zůstane zachován, pole {EXT} je nahrazeno příponou souboru JPG, text Rozměry: zůstane zachován, {W} a {H} jsou nahrazeny skutečnou šířkou a výškou obrázku. Formátovací řetězce je v Zoner Photo Studiu možné použít na několika místech: 1. k definici Informačního stavového řádku v Editoru a Průzkumníku, 2. k definici Rozšířeného popisu pod náhledy v Průzkumníku, 3. k definici obsahu bublinové nápovědy u náhledů v Průzkumníku, 4. při promítání souborů, 5. generování HTML galerií, 6. tisk a export pomocí šablon, 7. vkládání textu do obrázků, 8. generování seznamu souborů. Formátovací řetězce lze využít při vkládání textu do obrázku, nastavení prostředí, publikování fotografií (tisky, promítání, DVD promítání, )

Zoner Photo Studio 12

Zoner Photo Studio 12 Zoner Photo Studio 12 Obsah Zoner Photo Studio 12 7 Úvodem... 7 Minimální... systémové požadavky 7 Upozornění... 7 Instalace... programu 7 Odinstalování... programu 8 Přehled... funkcí a novinek 8 Řešení...

Více

Zoner Photo Studio 17

Zoner Photo Studio 17 Zoner Photo Studio 17 Obsah Zoner Photo Studio 17 7 Úvodem... 7 Minimální... systémové požadavky 7 Upozornění... 7 Instalace... programu 7 Odinstalování... programu 8 Řešení... problémů se ZPS 8 Podporované...

Více

Zoner Photo Studio 15

Zoner Photo Studio 15 Zoner Photo Studio 15 Obsah Zoner Photo Studio 15 7 Úvodem... 7 Minimální... systémové požadavky 7 Upozornění... 7 Instalace... programu 7 Odinstalování... programu 8 Řešení... problémů se ZPS 8 Podporované...

Více

Zoner Photo Studio 16

Zoner Photo Studio 16 Zoner Photo Studio 16 Obsah Zoner Photo Studio 16 7... Úvodem 7... Minimální systémové požadavky 7... Upozornění 7... Instalace programu 7... Odinstalování programu 8... Řešení problémů se ZPS 8... Podporované

Více

Zoner Photo Studio 13 - správa a sdílení fotografií

Zoner Photo Studio 13 - správa a sdílení fotografií Vysoká škola ekonomická v Praze Univerzita třetího věku Zoner Photo Studio 13 - správa a sdílení fotografií Učební text pro předmět U056 doc. Ing. Tomáš Kubálek, CSc. Ing. Markéta Kubálková, Ph.D. Praha

Více

Adobe noviny. Adobe Acrobat 8. přemýšlejte o novém využití papíru. podzim 2006 číslo 2

Adobe noviny. Adobe Acrobat 8. přemýšlejte o novém využití papíru. podzim 2006 číslo 2 Adobe noviny podzim 2006 číslo 2 z obsahu Adobe Acrobat 8.0 Adobe Captivate 2.0 FileMaker Enfocus Wacom WoodWing Tipy & triky Adobe Acrobat 8 přemýšlejte o novém využití papíru ADOBE ACROBAT 8 PROFESSIONAL

Více

Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077

Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077 Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077 Obsah Úprava a správa fotografií...5 1 Úvod...5 1.1 Obrazové formáty...5 1.2 Rozlišení...7 1.3 Tisk...8 2 Popis prostředí

Více

úpravy snímků a postupy pro začínající i zkušené uživatele

úpravy snímků a postupy pro začínající i zkušené uživatele E N C Y K L O P E D I E G R A F I K A A F O T O G R A F I E 17 Zoner Photo Studio úpravy snímků a postupy pro začínající i zkušené uživatele17 Pavel Kristián 17 úpravy snímků a postupy pro začínající i

Více

Print2PDF verze 9. Příručka uživatele

Print2PDF verze 9. Příručka uživatele Print2PDF verze 9 Příručka uživatele Obsah 1. Převod do formátu PDF... 6 1.1. PDF... 6 1.2. Print2PDF verze 9... 6 1.3. Bližší charakteristika základních komponent... 6 1.3.1. Tiskový ovladač Print2PDF...

Více

Adobe noviny. Stěhujeme se! Z OBSAHU ČÍSLA. Duben 2001, číslo 1 NAJDETE. Střešovice. Břevnov. Strahov. P a t o č k o v a. B ě l o h o.

Adobe noviny. Stěhujeme se! Z OBSAHU ČÍSLA. Duben 2001, číslo 1 NAJDETE. Střešovice. Břevnov. Strahov. P a t o č k o v a. B ě l o h o. Adobe noviny Duben 2001, číslo 1 Z OBSAHU ČÍSLA NAJDETE Adobe Premiere 6.0 a After Effects 5.0 Dvě novinky pro zpracování digitálního videa popisuje Marek Cerman......... 2 Co je nového v InDesignu 1.5.2

Více

ČÍSLO 32 JARO 2010. ADOBE noviny OBSAHU INDESIGN CS5. PHOTOSHOP CS5 Interaktivní dokumenty LIVECYCLE ES2. Multischránka. WoodWing Enterprise 7

ČÍSLO 32 JARO 2010. ADOBE noviny OBSAHU INDESIGN CS5. PHOTOSHOP CS5 Interaktivní dokumenty LIVECYCLE ES2. Multischránka. WoodWing Enterprise 7 ČÍSLO 32 JARO 2010 ADOBE noviny Z OBSAHU INDESIGN CS5 PHOTOSHOP CS5 Interaktivní dokumenty LIVECYCLE ES2 Multischránka WoodWing Enterprise 7 Adobe AcrobAt A AplikAce multischránka vše pro práci s datovými

Více

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Úvodem Části příručky Efektivní studium Použité značení Jádro uživatelské příručky, kterou právě čtete, je rozděleno na dvě části. Každá z nich má své opodstatnění a odlišuje se jinou

Více

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jaroslav Zavadil a RNDr. Marie Němcová.

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jaroslav Zavadil a RNDr. Marie Němcová. Učební materiál vznikl pro výuku žáků Gymnázia Šternberk v rámci projektu CZ.1.07/1.1.26/01.0018 Digitální škola III - podpora využití ICT ve výuce technických předmětů. Autorem materiálu a všech jeho

Více

WWW PREZENTACE OBCE LHENICE

WWW PREZENTACE OBCE LHENICE Jihočeská univerzita Pedagogická fakulta Katedra informatiky WWW PREZENTACE OBCE LHENICE PHOTOSHOP 7.0 Diplomová práce Autor: Jaroslav Grill České Budějovice 2003 1 Prohlašuji, že jsem tuto diplomovou

Více

ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE Provozně ekonomická fakulta. Bakalářská práce. Uplatnění počítačových animací v elektronickém publikování

ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE Provozně ekonomická fakulta. Bakalářská práce. Uplatnění počítačových animací v elektronickém publikování ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE Provozně ekonomická fakulta Bakalářská práce Uplatnění počítačových animací v elektronickém publikování Vypracoval: Tomáš Ludvík Vedoucí bakalářské práce: Ing. Václav

Více

Obrázky, zvuk a video v počítači

Obrázky, zvuk a video v počítači OBRÁZKY, ZVUK A VIDEO V POČÍTAČI KAPITOLA 6 Obrázky, zvuk a video v počítači FOTOGRAFIE V POČÍTAČI PŘEHRÁVÁNÍ HUDBY KOPÍROVÁNÍ HUDBY DO POČÍTAČE SYNCHRONIZACE HUDBY S PŘENOSNÝM PŘEHRÁVAČEM ZÁZNAM ZVUKU

Více

2/2005. Podklady Pre-press Press Post-press 3DR Signmaking Manažerské informace Profil Osobnost

2/2005. Podklady Pre-press Press Post-press 3DR Signmaking Manažerské informace Profil Osobnost Podklady Pre-press Press Post-press 3DR Signmaking Manažerské informace Profil Osobnost InDesign v praxi Fonty prakticky Adobe Acrobat Malonákladové dokončující zpracování II Polypropylén místo kartonu

Více

VÝPOČETNÍ TECHNIKA A SPECIALIZOVANÉ PROGRAMY PRO PODPORU VAV ČINNOSTÍ II

VÝPOČETNÍ TECHNIKA A SPECIALIZOVANÉ PROGRAMY PRO PODPORU VAV ČINNOSTÍ II VÝPOČETNÍ TECHNIKA A SPECIALIZOVANÉ PROGRAMY PRO PODPORU VAV ČINNOSTÍ II Květoslav Bártek Moravská vysoká škola Olomouc, o. p. s. Olomouc 2010 Projekt Aplikovatelný systém dalšího vzdělávání ve VaV (dále

Více

Filmy z vašeho života

Filmy z vašeho života Pinnacle Studio Verze 17 Včetně aplikací Pinnacle Studio Plu a Pinnacle Studio Ultimate Filmy z vašeho života Copyright 2013 Corel Corporation. Všechna práva vyhrazena. Respektujte prosím práva umělců

Více

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18 Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Obsah Dříve než začnete................................. 1 Zkratky a konvence...................................

Více

Obsah příručky. Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3... 1. CorelDRAW... 17. Corel PHOTO-PAINT... 247. CorelDRAW Rejstřík...

Obsah příručky. Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3... 1. CorelDRAW... 17. Corel PHOTO-PAINT... 247. CorelDRAW Rejstřík... Obsah příručky Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3..................... 1 CorelDRAW............................................... 17 Corel PHOTO-PAINT...................................... 247 CorelDRAW

Více

Multimédia. Robert Šádek. Elektronická učebnice. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic

Multimédia. Robert Šádek. Elektronická učebnice. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic Multimédia Elektronická učebnice Robert Šádek Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic O B S A H 1 Multimédia... 4 1.1 Co jsou multimédia... 4 1.2

Více

Uživatelská příručka

Uživatelská příručka Uživatelská příručka Jak nás kontaktovat Hlavní kancelář naší společnosti: WinSoft International 24 rue Louis Gagnière 38950 St Martin le Vinoux FRANCIE Hlavní linka: +33(0)4 38 02 22 00 Podpora zákazníků/

Více

Úvodem ISBN 80-86097-57-9. Internet a web 2 Některé základní pojmy 2 Některé pojmy ještě podrobněji... 5 WWW server 5 Co je HTML?

Úvodem ISBN 80-86097-57-9. Internet a web 2 Některé základní pojmy 2 Některé pojmy ještě podrobněji... 5 WWW server 5 Co je HTML? Úvodem Předmětem této brožury je FrontPage 2000 a jejím cílem je praktické zvládnutí základů tvorby webových stránek. Nebudeme se detailně zabývat prostředím aplikace FrontPage nebo podrobnostmi jednotlivých

Více

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE VYSOKÁ ŠKOLA POLYTECHNICKÁ JIHLAVA Univerzita třetího věku DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE PaedDr. František Smrčka 2008 Recenzovali: RNDr. Miroslav Kružík, Mgr. Hana Vojáčková Za jazykovou a věcnou správnost obsahu

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Jan Šedivý.

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Jan Šedivý. Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Jan Šedivý Analýza a návrh řešení prezentace obrazových dat v prostředí Internetu Bakalářská

Více

INFORMAČNĚ TECHNOLOGICKÝ ZÁKLAD

INFORMAČNĚ TECHNOLOGICKÝ ZÁKLAD Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy KATALOG POŽADAVKŮ K MATURITNÍ ZKOUŠCE INFORMAČNĚ TECHNOLOGICKÝ ZÁKLAD ZKOUŠKA ZADÁVANÁ MINISTERSTVEM ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY Aktualizace katalogu schváleného

Více

O programu HiFile HiFile HiFile

O programu HiFile HiFile HiFile Uživatelská příručka O programu HiFile je multimediální databázová aplikace pro zpracování a archivaci obrazových dokumentů. Má tyto základní vlastnosti: plně český dynamický databázový a archivační software

Více

Obrázky a fotografie

Obrázky a fotografie KAPITOLA 2 Obrázky a fotografie Formáty souborů s obrazem stručně Při jen trochu pokročilé práci s fotografiemi se setkáte s mnoha odbornými pojmy, bez jejichž znalosti budete často (a to i nepříjemně)

Více

M a n u á l E x c e l 2 0 0 7

M a n u á l E x c e l 2 0 0 7 Proč pracovat s Excelem 2007? 1. Nová filozofie Excelu. M a n u á l E x c e l 2 0 0 7 Pro začátečníka jednodušší, pro uživatele, kteří pracovali s předcházejícími verzemi složitější. Ale nabízí vyšší efektivitu,

Více