PRŮVODCE HISTORIÍ A VLASTNOSTMI PRODUKTU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PRŮVODCE HISTORIÍ A VLASTNOSTMI PRODUKTU"

Transkript

1 kouzlo digitální fotografie PRŮVODCE HISTORIÍ A VLASTNOSTMI PRODUKTU

2 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 2/26 Obsah: 1. Zoner a digitální fotografie Prostředí programu Zoner Photo Studio Získávání obrázků Fotostylizační nástroje a efekty Práce s informacemi u fotografií (metadaty) Práce se soubory a organizace archivu Publikování fotografií Formátovací řetězce Další zajímavé vlastnosti Podpora GPS Digitální podpis fotografií Podporované formáty Verze programu a distribuce Dokumentace k programu...26 Odkazy na související a odvozené aplikace: Zoner Callisto Zoner Photo Client Zoner Photo Print...16 Zoner Web Gallery...18 Zoner 3D Photo Maker...18 Zoner Panorama Maker...19 Zoner Photo Studio 9 je původní český program, provázející uživatele celým procesem práce s digitálními fotografiemi. Poskytuje ucelený soubor nástrojů od stažení z digitálního fotoaparátu, přes úpravy fotografií, archivaci, až po nejširší tiskové možnosti mezi srovnatelnými produkty. Tyto vlastnosti z programu činí jedinečného pomocníka každého uživatele digitálního fotoaparátu a zpracovatele obrazové dokumentace. Program získal od prvního uvedení na veletrhu Invex 2002 několik stovek tisíc příznivců a stal se tak komerčně nejúspěšnějším fotografickým software v tuzemsku. Hojně je rovněž nasazován v oblasti průmyslu, obchodu, veřejné správy, ale i na školách při výuce základů digitální fotografie. Vedle velkého zájmu uživatelů se program od svého uvedení těší rovněž značné přízni odborné veřejnosti a je vítězem řady testů a odborných výstav.

3 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 3/26 1. Zoner a digitální fotografie Brněnská společnost ZONER software, s. r. o., má zkušenosti s programováním grafických aplikací již od roku Mezi uživateli byla dříve známa především díky grafickým editorům Zoner Callisto. Cesta k digitální fotografii byla pozvolná a revoluční změna ve strategii přišla až v roce 2002, společně s všeobecným obrovským zájmem o digitální fotografii. 1995: Zoner Archív 1.5 Dnes si málokdo vzpomene, že ZONER software uvedl svůj první program pro správu a katalogizaci obrázků již v roce 1995, tj. dříve, než na svět přišla řada konkurenčních aplikací. Jednalo se o program Zoner Archív 1.5. Aplikace byla tehdy zajímavá především tím, že disponovala propracovanou vyrovnávací pamětí pro náhledy. Zoner Archív se přikládal jako bonus ke grafickému editoru Zebra pro Windows a 1998: Zoner Media Explorer 2 a 3 Spolu s grafickými editory Zoner Callisto 2 a 3 se začaly dodávat obrázkové prohlížeče Zoner Media Explorer 2 a 3. Na svou dobu se jednalo o poměrně vyspělé programy, které zobrazovaly a konvertovaly většinu bitmapových formátů, spouštěly slide-show a podporovaly základní bitmapové úpravy. Později se dočkal Zoner Media Explorer modifikované verze : Zoner Media Explorer 4 Nové Zoner Callisto 4 doprovázela drobně inovovaná verze obrázkového prohlížeče Zoner Media Explorer 4. Rozvoj produktu byl nepříznivě ovlivněn zaměřením vývojových sil na samotný grafický editor, přičemž obrázkový prohlížeč se stal okrajovou záležitostí. S výjimkou nového tisku a rychlého zobrazení náhledu v levém sloupci jsou vylepšení oproti verzi 3 spíše kosmetického charakteru. Zoner Media Explorer 4 byl také méně stabilní na platformě Windows NT a : Zoner Media Explorer 4.5 V letech 2001 a 2002 se oddělení vývoje grafického software koncentruje především na Zoner Media Explorer. V létě 2002 byla uvedena nová verze 4.5, která je funkčně téměř shodná se verzí 4.0, avšak využívá kompletně nový kód. Aplikace se stala velmi robustní, načítání a zobrazovaní náhledů je urychleno až desetinásobně. Ve spolupráci s jedním z největších zpracovatelů fotografií v ČR, firmou FotoStar (tehdy FotoStar Südcolor), byla poprvé u obdobného typu software dostupného v ČR implementována nová funkce pro zasílání fotografií do digitální fotolaboratoře přes internet s možností jejich vyzvednutí v síti sběren po celé ČR.

4 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 4/ : Zoner Media Explorer 5 Prakticky souběžně s vývojem verze 4.5 probíhaly přípravy na vývoj verze Zoner Media Explorer 5. Zadáním bylo vytvořit program, který bude po funkční stránce mezi světovou špičkou ve svém oboru. Zoner Media Explorer 5 se stal největším projektem v historii ZONER software. Bylo pro něj alokováno doposud nejvíce lidí a doposud největší rozpočet. Na rozdíl od svých předchůdců se jednalo o změnu filosofie v tom smyslu, že s fotografiemi pracuje jako se speciálním typem souborů a podporuje práci s EXIF. Vývoj se zvláště soustředil na publikační výstup, zvláště tisk podle šablon, ve kterém díky zkušenostem producenta z vývoje grafického editoru nabídl nejširší možnosti na trhu. Od svého uvedení vzbudil Zoner Media Explorer 5 značný zájem odborné i uživatelské veřejnosti. Během jediného roku bylo jen na českém trhu prodáno bezmála licencí. 2003: Zoner Media Explorer 6 Rok po uvedení mimořádně úspěšné verze 5 byl představen na veletrhu Invex 2003 Zoner Media Explorer ve verzi 6. Zásadními novinkami byly zdokonalená práce s archivem externích medií, přímé vypalování souborů na CD/DVD a také nové špičkové nástroje pro vylepšení obrazu. Zoner Media Explorer 6 se stal jedním z nejúspěšnějších softwarových aplikací ZONER software v dosavadní historii a zároveň se stal suverénně nejprodávanějším fotografickým software v tuzemsku. Zoner Media Explorer 6 ve verzích Home a Classic mezi stovky tisíc uživatelů, kteří jej získali společně s hardware, především počítačovými sestavami a digitálními fotoaparáty. 2004: Zoner Photo Studio 7 Na veletrhu Invex 2004 přišel Zoner nejen s novinkami v nástrojích, ale také s novým názvem produktu. Změnu názvu si vynutila potřeba lépe charakterizovat jeho zaměření výhradně směrem k digitální fotografii a také lepší výstižnost faktu, že se nejedná jen pouhý prohlížeč multimediálních souborů, ale daleko komplexnější produkt pro zpracování digitálních fotografií. Nová verze přinesla také těsnější provázání s grafickým editorem Zoner Callisto 5 a světově unikátní je integraci technologie digitálního podpisu fotografií. Verze Zoner Photo Studio 7 se výrazně prosadila mezi multilicenčními uživateli v soukromé i veřejné sféře. 2005: Zoner Photo Studio 8 Na veletrhu Invex 2005 uvedl Zoner novou verzi, jejichž hlavním znakem bylo výrazně optimalizované a zrychlené jádro programu. Při vývoji nové verze byly opět zohledněny četné připomínky od uživatelů. Uživatelé se v produktu setkali poprvé s novým zjednodušeným rozhraním, které usnadnilo orientaci v programu. Mezi výrazné novinky verze patří nástroj pro skládání horizontálních panorámat, skládání 3D obrázků (anaglyfů), nové retušovací nástroje Žehlička, Výplň a Štětec. Editační nástroje byly poprvé rozšířeny o filtr Křivky, nové možnosti prezentace fotografií nabídl export prezentací do formátu PDF.

5 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 5/ : Zoner Photo Studio 9 Zoner Photo Studio 9 představený na podzim se vyznačuje kompletně přepsaným jádrem s podporou barevné hloubky 16 bitů na kanál, což prakticky znamená, že je ve verzi Professional při veškerých operacích s fotografiemi zachována násobně vyšší úroveň detailů a dochází k menší ztrátě kvality obrazu. Implementace se neomezuje, na rozdíl od některých konkurenčních produktů, jen na několik málo operací, ale dotýká se více než 90 % nástrojů pro úpravu obrazu a odstranění obrazových vad a také ukládání do obrazových formátů. Rozšířené jádro posunuje program na zcela novou úroveň. Jednoduchost hromadného zpracování fotografií patří mezi tradiční charakteristické rysy programu. Systém uživatelem definovaných posloupností operací umožňuje sestavit a v jediném kroku provést na zvolených fotografiích libovolnou skupinu úprav. Pozadu nezůstaly ani editační nástroje. Velmi žádané přenášení výběru z jednoho obrázku do druhého podporuje změnu velikosti i rozmazání okrajů. Další vylepšení se dotýká nástrojů křivky a obrázek či text do obrázku, který může být nově i víceřádkový. Podporovány jsou zásuvné efektové filtry.8bf, což poskytuje prakticky neomezené možnosti pro tvorbu externích filtrů. Doslova nový rozměr při práci s archivem digitálních fotografií přináší podpora GPS, představující možnost přiřazení zeměpisných souřadnic fotografiím a jejich následné zobrazení na libovolné online mapě - mapových serverech a také off-line mapě. Edice map Zoner Photo Map zahrnuje automapy ČR a SR v měřítku 1: a topografickou mapu ČR 1:75 000; program však podporuje také připojení dalších map z edice SmartMaps od dodavatele podkladů, přední české kartografické společnosti PLANstudio. Fotografie doplněné o přesnou lokalizaci jsou přínosem pro turisty i terénní pracovníky. Inovace se dotkly také publikačních nástrojů, tedy oblasti, ve které Zoner Photo Studio tradičně vyniká. Novinkou mezi nástroji je průvodce pro tvorbu interaktivních prezentací ve formátu DVD, které lze spouštět v každém stolním přehrávači. Práce s archivem zase usnadňuje rovněž nový panel pro snadný popis fotek či nástroj pro záměnu textových řetězců v EXIF datech. Novinky v prostředí programu postřehnou zejména stávající uživatelé, pro které se práce s ním stane plynulejší a přehlednější. Nováčci naopak ocení okno s návody pro začínající uživatele.

6 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 6/26 2. Prostředí programu Zoner Photo Studio 9 Naprostá většina programů podobného typu používá tradiční rozložení: v pravé větší části je okno s náhledy obrázků, vlevo nahoře je zobrazen strom složek na disku a vlevo dole náhled označeného souboru. Také Zoner Photo Studio lze používat v tomto nastavení. Zoner Photo Studio ale používá originální uživatelské rozhraní FlexFace tvořené několika okny Navigátor, Náhled, Prohlížeč a Editor. Podle typu může být dané okno otevřeno pouze jedenkrát nebo vícenásobně. Viditelnost jednotlivých oken se ovládá v titulkovém panelu. Uživatel může pro svoji práci definovat několik způsobů rozvržení těchto oken a tato rozvržení si uložit. K přepínání a práci s rozvržením oken slouží menu Okna. Libovolné rozvržení oken Zoner Photo Studio umožňuje nastavit své prostředí libovolně: uživatel si grafické prostředí uspořádá sám, například si může dát vedle sebe dvě okna Průzkumníků a používat je jako klasický souborový manažer. Jednotlivá okna lze uvolnit z aplikace a používat je relativně nezávisle. Lze tak např. použít okno Průzkumníka jako zdroj obrázků pro vkládání drag & drop grafiky, např. do grafického editoru. Grafické šablony prostředí ( Skiny ) Vzhled programu ZPS je řízen grafickými šablonami, tzv. skiny, takže program je možno vidět v různých vzhledových modifikacích. V základní dodávce je několik přepínatelných vzhledů. Speciální skiny mohou vznikat především pro OEM partnery, kteří se rozhodnou přikládat ZPS ke svým výrobkům. Mezi skiny se lze přepínat v menu Nastavení. Zoner Photo Studio od verze 8 obsahuje rovněž speciální typ grafického schématu, označovaný jako klasická Windows. Tento skin je nejenom vizuálně blízký prostředí operačního systému, ale přebírá některé prvky z aktuálního vzhledu operačního systému a také některé prvky ovládání, např. pozice chování menu jsou více podobné standardnímu ovládání. Organizace menu ZPS nemá klasické položky menu typu Soubor, Úpravy, atd. Hlavní okno aplikace obsahuje pouze volby pro zobrazení oken a všeobecná nastavení. Grafické funkce se vyvolávají z oken prohlížečů Průzkumníků - pro právě označené obrázky nebo z oken Editorů. Ovládání funkcí v Průzkumníku je sdruženo do skupin podle druhu činnosti uživatele v logickém sledu Získat, Upravit, Informace, Organizovat a Publikovat.

7 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 7/26 3. Získávání digitálních obrázků Menu Získat obsahuje funkce pro pořizování obrázků. Obrázky lze do složky zobrazené v prohlížeči Zoner Photo Studio dostat šesti způsoby: 1. Kopírovat / přesunout z určitého zařízení, nejčastěji z digitálního fotoaparátu připojeného přes USB nebo třeba z přenosného média. ZPS nastaví cestu k tomuto zařízení i pro budoucí přenosy. Podporována jsou jak zařízení, která se jeví jako výměnné diskové médium (USB Mass Storage), tak i připojené fotoaparáty Canon, které používají speciální komunikační protokol. 2. Získat přes rozhraní TWAIN, tzn. nejčastěji přes připojený skener. 3. Otevřít obrázek, který se právě nachází ve schránce v Editoru. 4. Uložit obrázek ze sejmuté obrazovky do nového souboru. Pro stahování je možné nastavit několik metod snímání včetně kurzoru. 5. Stáhnout a uložit obrázky ze zadané webové adresy. ZPS umí rozlišit, které obrázky se nemají stahovat, například reklamní proužky (bannery) nebo obrázky užší než 50 pixelů a do kolika úrovní vnoření hypertextových odskoků má program jít. 6. Získat konverzí z Canon RAW. ZPS umí zkonvertovat zdrojové obrázky ve formátu RAW z digitálních fotoaparátů značky Canon a převést je na standardní formát JPEG nebo TIFF. Při konverzi lze zvolit velké množství parametrů, které ovlivňují výsledný obrázek. Obrázky lze otevírat také přímo v Editoru. Zde je ponecháno tradiční menu Soubor (File), které obsahuje obvyklé funkce Otevřít (Open), Uložit (Save) atd.

8 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 8/26 4. Fotostylizační nástroje a efekty Menu Upravit obsahuje všechny funkce pro vylepšování a editaci obrázků: Základní úpravy: Otočení* o 90, 270, otočení podle libovolného úhlu, vertikální nebo horizontální překlopení, změna rozměrů (rozlišení). Otáčet lze více obrázků najednou. Tradiční ořez (crop) obrázků je doplněn o funkci specifického ořezu, pomocí kterého lze ladit poměry obrázků pro digitální fotografii (4 : 3) nebo pro klasickou fotografii (15 : 10, 13 : 9, apod.). Změna plochy obrázku (canvas) s nastavením barevného okraje, vnějšího a vnitřního rámečku. Pomocí této funkce uživatel nastaví například bílé okraje o orámuje je černou linkou: Poznámka: je-li to technicky možné, jsou transformace na souborech JPEG bezeztrátové (lossless transformations). Vylepšení obrázku: Podmenu Vylepšit obraz (Enhance Image) obsahuje bohatý soubor profesionálních nástrojů, které postačí naprosté většině potřeb při úpravě fotografií: Úrovně (Levels) důležitý tradiční nástroj pro manuální práci s histogramem s maximální podporou voleb pro profesionální nastavení. Křivky (Curves) nástroj pro pokročilou manuální úpravu expozičních parametrů a barevné tonality obrázku. Důležitý nástroj pro úpravu fotografií pořízených v extrémních podmínkách i pro jemné doladění kvalitních snímků. Nástroj Křivky je doplněn o interaktivní náhled histogramu. Úprava barev (Enhance Colors) do jednoho dialogu je sjednocena editace barevných složek RGB, gamma korekce, odstínu, sytosti, světlosti, jasu a kontrastu. Doplněna je volba automatického vyvážení bílé, ochrany barev a automatického stanovení kontrastu. Barevná teplota (Adjust Color Temperature) se pomocí ZPS mění nastavením dvou veličin; první určí výchozí teplotu osvětlení a druhá požadovanou teplotu. Teplota barev může byt u ZPS změněna nastavením výchozí a cílové teploty osvětlení, čímž je možné opravit i zabarvení fotografií pořízených se špatným nastavením osvětlení. Konkurenční aplikace nastavují pouze jednu veličinu (pokud tuto funkci vůbec obsahují). Program obsahuje i volbu pro automatickou korekci a ruční nastavení neutrální (bílé/šedé) barvy.

9 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 9/26 Vylepšení expozice fotografie (Enhance Exposure) lze aplikovat buď zapnutím automatického vylepšení nebo ručně, kdy se nastavuje druh vylepšení celkový, pouze světlých ploch nebo stínů se třemi stupni intenzity. Nástroj je vhodný pro nezkušené uživatele. Kombinované úpravy obrazu (Enhance Image) soubor nástrojů pro automatizované vyrovnání histogramu k maximálnímu zvýraznění všech detailů. ZPS implementuje celkové vyrovnání a jemné vyrovnání histogramu buď pro celý obrázek nebo dílčí RGB složky. Vylepšení ostrosti (Sharpen/Blur) se využívá nejen ke zvýraznění detailů nekvalitních fotografií, ale i k rozostřování pro uměleckou fotografii. Maskování neostrosti (unsharp mask) je funkce odvozená z tradiční filmové technologie. Jejím vhodným použitím je možné eliminovat neostrosti vzniklé při fotografování nebo skenování. Obdobnou funkcí pro zlepšení ostrosti je nástroj Doostřit. Projasnění stínů (Brighten Shadows) je speciální efekt k selektivnímu zjasnění pouze tmavých částí obrázků. Někdy je tato funkce nazývána digitální blesk (digital flash), vzhledem k funkční podobnosti výsledku za použití klasického blesku. Tento výraz ovšem není zcela přesný, protože obrázeným nastavením lze dosáhnout i ztlumení jasů. Odstranění vad: Podmenu Odstranit vady obrazu (Correct Image Defects) obsahuje soubor nástrojů určený k odstranění nejčastějších optických vad digitálních a digitalizovaných snímků: Odstranění barevné vady (aberace, chromatické vady, Chromatic Aberration) jev, který vzniká nestejným lomem světelných paprsků různé vlnové délky. Na snímcích se projevuje nejčastěji fialovou, někdy též zelenou nebo modrou rozpitou konturou na místě velké změny jasu. ZPS nabízí velmi snadno ovladatelný nástroj pro odstranění této chyby. Uživatel volí barvu a toleranci pro korekci. Odstranění šumu (Noise) ZPS disponuje nástrojem pro odstranění nepříjemného šumu z digitálního obrazu a to jak charakteristického šumu vzniklého dlouhou expozicí snímku (tzv. hot-pixels, v programu označeny jako pepř a sůl ), tak i standardního aditivního šumu. Antivinětace (Vignetting) používá se k odstranění efektu vinětace (vignetting), který obvykle vzniká při skenování, větší transfokaci nebo při delších expozičních časech. Plocha fotografie není stejnoměrně prosvětlena a projevuje se tmavšími okraji proti středu obrazu. ZPS tento efekt spolehlivě odstraňuje. Uživatel nastavuje sílu aplikace efektu, ochranu barev a posílení kontrastu. Tuto funkci většina konkurenčních programů neobsahuje. Pomocí tohoto nástroje lze rovněž upravovat obrázky i jinak nestejnoměrně exponované.

10 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 10/26 Soudkovitost/poduškovitost (Barrel/Pincushion) častá vada u extrémních ohniskových vzdáleností, zřejmá při fotografování lineárních objektů. Uživatel volí sílu prohnutí nebo vypouknutí objektu. Pomocí nástroje lze také simulovat efekt zvaný rybí oko. Řádkový proklad (Interlacing) ZPS umožňuje korektně upravit fotografie pořízené z digitálních kamer nebo televizných karet obsahující prolínající se snímky. Vybrat lze jak mezi sudými nebo lichými řádky, tak i metodu interpolace za vynechané řádky. Nástroje dostupné pouze v Editoru: Přímo v okně Editoru lze odstraňovat další vady obrazu, které vyžadují přímou manipulaci s obrazem. Srovnání horizontu (Align Horizon) často vznikne fotografie, kdy je horizont nežádoucím způsobem nakloněn. Většinou lze tuto závadu odstranit natočením, ale odhadování o kolik stupňů se má fotografie natočit vede k časovým ztrátám a nedokonalému výsledku. V ZPS uživatel nastaví shodně pomocnou linku s horizontem a program se postará o opravu. Kolinearita (Edit Collinearity) srovnání kolinearity (sbíhavých linií, optické restituce, perspektivy, ) se používá nejčastěji o záběrů staveb, kdy perspektiva způsobí zužování (ustupování) objektu. Velmi jednoduše lze pomocí tohoto nástroje vyrovnat také nejrůznější tabule. Odstranění efektu je v ZPS poměrně jednoduché uživatel nastaví tažením dvě svislé linky k pravé a levé hraně objektu a v panelu nástrojů potvrdí. Funkce na srovnání horizontu a zejména úpravy kolinearity se v konkurenčních programech téměř nenacházejí. Perspektiva (Perspective) nástroj podobný srovnání sbíhavých linií, kombinující srovnání v horizontálním i vertikálním směru v jednom kroku. Vhodný např. pro snazší srovnání fotografovaných tabulí apod. Klonovací razítko (Clone Stamp) standardní retušovací (korekční) nástroj sloužící k odstranění nežádoucích prvků v obrazu (škrábance na filmu, rušivé prvky apod.) pomocí jejich překrytí podobných plochami z jiné části obrazu. Obsažena je i funkce redukce červených očí (Red Eye Reduction) s možností volby barvy oka (např. pro redukci očí zvířat). Tento nástroj dosahuje mimořádně kvalitních výsledků ve srovnání s konkurenčními programy, zejména s automatickými nástroji některých aplikací. Nástroj Žehlička (Iron) se používá k vyhlazení jemných detailů, např. u portrétní fotografie. Štětec (Brush) a Výplň (Bucket) jsou nástroje určené k vyplnění ploch stejným barevným odstínem. Vedle volby barvy lze nastavit míru překrytí původního obrázku a rozmazání hrany štětce.

11 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 11/26 Obrázkové efekty: Exploze (Explosion) vytváří s obrázkem podobný efekt, jako kdybych jej dali za výplň prosklených pokojových dveří. Olejomalba (Oil Paint) působivý efekt, obrázek jako by byl nakreslen tahy štětce. Vlnění (Waves) efekt, kdy obrázek vypadá, jako kdyby vznikl odrazem z vodní hladiny. Kresba pastelkou (Pencil Drawing) díky tomuto efektu získá uživatel obrázek, který bude působit, jako kdyby byl vytvořen pouličním karikaturistou. Posterizace (Pixelize) změna kvality obrázku kostičkováním. Používá se k zakrytí částí obrazu, ze kterých nemá být patrná identita fotografovaného objektu (obličeje, registrační značky apod.) Efekt protlačení (Emboss) vytvoření plastického obrázku ve škále jedné barvy. Stará fotografie (Sephia) vytváří zdání zestárlé fotografie. Odstíny šedi (Grayscale) program obsahuje řadu nastavení pro optimální převod snímků na černobílý obraz. Nastavení vyhoví nejrůznějším kritériím náročných uživatelů. Barevné tónování (Color tones) efekt používaný pro efektní tónování obrázků. Obrázek je nejprve převeden na černobílý obraz a následně je škála šedi nahrazena uživatelem definovaným barevným přechodem. Efekt lze užít k pokročilému efektu Stará fotografie. Přidat zrno (Add Film Grain) efekt používaný k vyvolání efektu fotografie pořízené na film s nízkou citlivostí, často používaný s efektem Stará fotografie. Míchání kanálů (Mix Channels) speciální efekt využívaný např. v infračervené fotografii k odlišení ploch. Ostatní efekty: Obálka (Envelope) vybraný obrázek lze ořezat dle několika desítek předdefinovaných tvarů, jako jsou srdíčka, bubliny, rámečky apod. ZPS umí nastavit ostrost ořezu, barvu zbylého pozadí a ořez udělat do ztracena. Obálky mohou být i barevné. ZPS poskytuje nekonečnou možnost volby obálek, protože obálky jsou definovány jako jednoduché bitmapové masky ve formátech GIF nebo PNG.

12 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 12/26 Tlačítko (Button) z obrázků lze prosvětlením nebo ztmavením hran vytvořit objekty podobné tlačítkům. Průhledné hrany (Blend) vytvoří rozmazané hrany obrázku proti okolí. Měkký stín (Soft shadow) přidá pod obrázek stín pro prostorový dojem umístění obrázku nad pozadím. Vložení obrázku do obrázku (Image Overlay) se nejčastěji používá k přidání loga nebo podpisu fotografa. ZPS umožní nastavit umístění, velikost a stupeň průhlednosti vloženého obrázku. Vložení textu (Text Overlay) do obrázku se používá především k vložení komentářů nebo copyrightu. Vložit text lze v absolutní nebo relativní velikosti, může mít i více řádků a lze jej vkládat také přímo v okně Editoru. Globální a lokální úpravy ZPS umožňuje provádět veškeré výše popsané úpravy obrazu buď na celé ploše obrázku, nebo ve zvolené části obrazu vymezené buď pravoúhlým výběrem nebo pomocí tzv. lasa. Vybrat lze rovněž stejně barevnou oblast s nastavenou tolerancí pomocí tzv. magické hůlky (magic wand). Nelineárně vybrané oblasti lze seskupovat nebo vzájemně odečítat. Veškeré výše popsané nástroje a efekty fungují při aktivním výběru pouze ve zvolené oblasti. Části z výběru lze přenášet na jiné místo téže fotografie nebo do jiné fotografie, včetně vyhlazení okrajů a změny velikosti výběru. Hromadné operace Zoner Photo Studio je velice silný nástroj při hromadném zpracování fotografií a opakovaných operacích. Často se stává, že tutéž operaci je třeba provést na více fotografiích současně. Okno filtrů se v případě výběru více obrázků rozšíří o zásobník fotografií a požadované změny lze aplikovat po jedné fotografii nebo na všech najednou. Většina fotografií také vyžaduje zpravidla více než jednu úpravu a fotografie pořízené za shodných podmínek vyžadují podobné úpravy. Zoner Photo Studio umožní sestavit uživatelem definovanou posloupnost operací pro úpravu obrazu v definovaném pořadí a v jediném kroku ji okamžitě aplikovat na zvolené fotografie. Veškeré operace probíhají v bezprostředním sledu v paměti bez meziukládání. Hromadný filtr nahrazuje filtr pro Hromadné konverze v předchozích verzích. Náhledy operací Všechny operace s obrázky, prováděné v ZPS jsou prováděny s volitelným náhledem. Jeho velikost určuje, na rozdíl od konkurenčních aplikací, velikost příslušného dialogu. Ve všech náhledech je možné provádět přiblížení/oddálení (zoom) a volit parametry zobrazení. Pro všechny operace s náhledem uživatel volí zobrazení průběžných histogramů před a po operaci. Zapojena je i funkce identifikace přepalu, tedy míst s maximálním jasem a ztracenou kresbou.

13 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 13/26 5. Práce s informacemi u fotografií (metadaty) EXIF, IPTC a XMP Naprostá většina zařízení na pořizování digitálních fotografií ukládá spolu s grafickými daty dodatečné informace EXIF (Exchangeable Image File Format), které uchovají parametry vzniku fotografie, jako jsou clona, čas expozice, transfokační vzdálenost, použití blesku, citlivost atd. V průměru se jedná o 20 údajů. Úpravou fotografií v mnoha programech uživatel o tyto informace přichází, například otočí-li obrázek v obrázkovém prohlížeči z Windows XP, v nově uloženém obrázku budou data EXIF nenávratně ztracena. Koneckonců ani starší verze Zoner Media Explorer 4.5, stejně jako část konkurenčních programů EXIF nezachovává. ZPS podporuje EXIF (včetně poslední normy 2.2) pro každou fotografii a základní informace dokáže zobrazit v okně pro Náhled. Pokud by uživatel potřeboval na fotografii provést nějakou úpravu v jiném programu, který EXIF nepodporuje, ZPS umožní zálohu této informace a následnou obnovu do upraveného souboru. V dialogu Informace o obrázku lze vidět kompletní tabulku a editovat textové poznámky z EXIF a IPTC. ZPS podporuje rovněž pracuje s informacemi ve formátu IPTC a XMP, používané např. aplikacemi firmy Adobe. Jako zdroj informací pro zobrazení v ZPS jsou brány informace EXIF a IPTC, ukládání probíhá do všech tří formátů současně. Uživatelem definovaná data Popisy kromě údajů, které do fotografie vkládá digitální fotoaparát nebo skener může pomocí ZPS uživatele všem fotografiím přiřadit doplňující identifikační údaje, jako jsou název, komentář, autora a klíčová slova, která slouží pro vyhledávání, filtrování a zobrazení v publikačních nástrojích, např. tisk nebo při vkládání textů do obrázku. Všechna data lze přiřazovat selektivně pro každou fotografii zvlášť nebo hromadně. Klíčová slova speciální skupina popisů k precizní tvorbě digitálního archivu. Klíčová slova lze v ZPS sdružovat do skupin a organizovat je ve stromové struktuře. Ze speciálního panelu klíčových slov je možné klíčová slova přiřazovat metodou drag & drop přímo na náhledy fotografií. Zvukové poznámky ZPS umožňuje přehrávání zvukových poznámek, které lze nahrávat u některých typů digitálních fotoaparátů. Poznámky lze pomocí ZPS také dodatečně nahrávat. Poznámky mohou být ve formě externích souborů nebo jako součást metadat. Zeměpisné souřadnice každé fotografii lze přiřadit zeměpisnou šířku a délku místa, kde byla pořízena.

14 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 14/26 Import a export dat Zoner Media Explorer nabízí snadný import informací z konkurenčního programu ACDSee 5, dále import a export popisků ve formátu descript.ion. Data z fotografií lze také exportovat do textového souboru v uživatelem definovaném tvaru. Zálohování metadat ZPS důsledně zachovává veškerá metadata při všech operacích. Pokud však uživatel současně pracuje s dalšími aplikace, není zajištěno, že metadata zůstanou po novém uložení zachována. ZPS proto obsahuje možnost zálohy metadat a jejich obnovení v případě poškození. Podobně lze libovolnému obrázku opravit i ztracený nebo poškozený náhled v informaci EXIF. 6. Práce se soubory a organizace archivu Souborový strom versus katalog Většina programů pro práci s digitální fotografií volí jeden ze dvou základních přístupů k fotografiím klasické prohlížení souborového stromu nebo prohlížení katalogů indexovaných souborů. Každý způsob má v určitých situacích své výhody i nevýhody. ZPS sdružuje oba způsoby. Pro běžnou práci s obrázky není potřeba zakládat žádný katalog. Naopak pro podrobnou a přehlednou práci, zejména s externími (vyjímatelnými) médii lze velmi pohodlně pracovat s databází obrázků. Základní souborové operace Menu Organizovat obsahuje všechny volby pro dokonalý přehled nad fotografiemi a jejich katalogizaci. V tomto menu nalezne uživatel volby pro založení nové složky, alba nebo archivu, tradiční funkce pro práci se schránkou Windows (kopírovat, vložit, ), dále funkce pro efektivní výběr souborů (vybrat vše, inverze výběru nebo výběr podle různých kritérií). Efektivní práce s fotografiemi Alba většina uživatelů si ukládá obrázky do jednotlivých složek podle data jejich vzniku nebo data skenování po filmu. ZPS umožní několik nezávislých seskupení fotografií v tzv. albech. Například fotografie z přírody lze prohlížet v jednom albu, v jiném portréty, v dalším reportáže atd. Album je vlastně složka zástupců, které odkazují na soubory umístěné libovolně na disku. Archiv zakládání obrázků do digitálního archivu databáze pro rychlé vyhledávání i na externích (vyjímatelných) médiích. Vykopírování souborů veškerá alba i archivy lze jednoduše kopírovat a vytvářet tak skupiny nové fotografií, např. výběry obrázků a to včetně podsložek.

15 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 15/26 Filtrování slouží k zobrazování pouze určitých souborů podle přípony, názvu, umístění, data, velikosti, poznámek a klíčových slov nebo fotografických údajů. Vyhledávání podle stejných kritérií jako u filtrování lze soubory vyhledávat. Rozdíl je v tom, že se výsledek vyhledání uloží a může být dále použit jako album. Práce s externími médii (katalogy fotografií) ZPS umožňuje uživateli indexovat fotografie na lokálním disku nebo vyjímatelném médiu (nejčastěji CD/DVD). Náhledy a fotografická data jsou následně uložena do databáze. Ve vytvořeném katalogu je vyhledávání mnohem rychlejší než v neindexovaných souborech. Archiv umožňuje uživateli snadné třídění obrázků podle fotografických informací (zobrazení typu detail). Přítomnost média Do databáze archivu jsou pro případ nepřítomnosti média ukládány uživatelem definované náhledy, umožňující komfortní procházení po archivním disku, aniž by bylo médium přítomno. V případě požadavku na otevření souboru v Editoru vyzve program ke vložení daného média. Dostupnost dat je uživateli aktuálně zobrazována symbolem zatržítka u náhledu obrázku nebo složky. Velikosti náhledů a databáze Velikosti náhledů pro zobrazení v okně průzkumníka a pro zobrazení v okně Náhled se definuje při zakládání archivu. Velikost databáze pro jedno plné CD s normální velikostí náhledu Průzkumníka a většími náhledy bodů je zhruba 20 MB. Tradiční souborové operace v Průzkumníku Okno Průzkumníka umožňuje provádět veškeré tradiční souborové operace jako je přesun, kopírování, mazání apod. a to pomocí zažitých klávesových zkratek a to jak s jedním,tak i s více soubory. Tyto operace jsou dále rozšířeny o další vlastnosti. Veškeré operace jsou dostupné pomocí kontextové nabídky, která zahrnuje i kompletní nabídku Průzkumníku Windows (Windows Explorer) podle nastavení uživatele. Typy zobrazení souborů v Průzkumníku Nejpoužívanějším zobrazením souborů v okně Průzkumníku jsou rámečky na obrazové soubory, tzv. thumbnails. Vedle těchto náhledů jsou možná i další zobrazení: malé nebo velké, seznam nebo detaily. V zobrazení detailů je dále možno řadit soubory nejen podle souborových parametrů, ale také podle konkrétních metadat, např. podle data pořízení snímku. Je-li zvoleno jiné zobrazení než náhledy, je automaticky zobrazován náhled souboru, který se nachází pod kurzorem.

16 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 16/26 7. Publikování fotografií ZPS obsahuje v sekci Publikovat jedny z nejširších publikačních možností na trhu. Rozsahem publikačních možností zásadně přesahuje většinu konkurenčních programů. Tiskový výstup a export Tiskové možnosti ZPS poskytuje uživateli prakticky neomezené možnosti od tisku jedné fotografie po komplikované tiskové sestavy. Komfort tiskových sestav je navíc umocněn možností editace tiskových sestav. V ZPS lze tisknout jednotlivé obrázky přímo z editoru. Jeden obrázek lze na stránce před tiskem vizuálně umístit, takže se nemůže stát, že by část souboru vyjela na druhý papír. Tisk podle grafických šablon Jednou z možností jak umístit na stránku více obrázků vedle sebe je použití šablon. ZPS obsahuje v základní distribuci více než 250 grafických šablon seskupených do tématických oblastí: běžné katalogy, narození dítěte, svatba, oslava narozenin, reportáž, firemní vývěsky, realitní kanceláře, autobazary atd., ale také indexové tisky nebo sestavy pro tisk fotografií k ořezu. K jednotlivým fotografiím i tiskovým stranám lze v průvodci zadávat textové informace a to jak pomocí pevně zadaných textů, tak formou proměnných, tzv. formátovacích řetězců informací z metadat obrázku. Další návrhy šablon tiskových sestav lze podle návodu bez omezení připravit pomocí grafického editoru Zoner Callisto ve verzích 4 nebo 5. Dynamicky generované tisky Speciální skupinu tiskových nástrojů představují průvodci vytváření dynamicky generovaných tiskových sestav. První skupinou jsou indexové tisky s volitelným počtem fotografií v horizontálním a vertikálním směru. Druhou skupinou jsou kalendářové tisky. Do předpřipravených šablon jsou vedle fotografií generovány kalendáře pro uživatelem zadané období. Třetí skupinu tvoří nástroj pro optimalizované tisky na zadaný formát, tzv. spořič papíru. Fotografie různých velikostí a počtů jsou automaticky rozmístěny na tiskovou plochu tak, aby zabíraly co nejmenší plochu. Průvodce pro tisk fotografií a export tiskových alb do PDF odvozený od tiskového nástroje programu je dostupný také jako samostatný produkt pod názvem Zoner Photo Print.

17 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 17/26 Ukládání tiskových sestav Pokud by úprava tiskových sestav zabrala více času, lze ji uložit do speciálního formátu.zmp a k tiskové sestavě se kdykoliv později vrátit. Editace tiskových sestav Unikátní vlastností ZPS je možnost editace tiskové sestavy před tiskem. ZPS obsahuje integrovaný vektorový grafický editor, v kterém může uživatel objekty otáčet, vkládat a upravovat texty a grafické objekty. Možnost dodatečné editace tiskových stránek,je zcela originálním řešením a odráží mnoholeté know-how ZONER software s programováním grafických editorů. Uživatelé, kteří mají současně nainstalovaný grafický editor Zoner Callisto 5 mohou dodatečně upravovat tiskové sestavy právě v tomto editoru bez omezení s plným komfortem a možnostmi tohoto programu. Připravený tiskový výstup lze exportovat do standardního formátu PDF (Portable Document Format Adobe Acrobat/Reader). Takto mohou uživatelé svá alba šířit. Soubor PDF plně podporuje národní fonty. Export do HTML Podobně jako tiskový výstup probíhá komfortně i export obrázkových alb do webových galerií v HTML. Podle předpřipravených šablon uživatel definuje vzhled HTML stránky a způsob zobrazování detailního pohledu na fotografie po kliknutí na náhled hotovou sadu webových stránek lze bezprostředně prohlížet v internetovém prohlížeči, uložit na disk nebo rovnou uložit přes FTP na zadanou adresu. Alba mohou být uspořádána i ve stromové struktuře. Průvodce automatizovaným generováním webových fotogalerií podle předpřipravených šablon odvozený z exportního nástroje programu ZPS verze 7 je dostupný také jako samostatný produkt pod názvem Zoner Web Gallery. FTP a ZPS podporuje také odesílání souborů na zadanou FTP adresu nebo elektronickou poštou. Velikost obrázků odesílaných elektronickou poštou lze před odesláním upravit na požadovanou velikost a stupeň komprese, případně komprimovat více fotografií do jednoho balíčku.zip

18 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 18/26 Odeslání fotografií do digitální fotolaboratoře Zoner Media Explorer (již ve verzi 4.5) byl vůbec prvním programem pro zpracování obrázků, který umožnil přímé odesílání fotografií z programu ke zpracování ve fotolaboratoři výrobě klasických fotek v tuzemsku. K odesílání byl navržen komfortní manažer zakázek, umožňující nastavení druhu zpracování (lesk/mat), velikosti, způsob ořezu a počet apod. Podle těchto kritérií se vypočítá přibližná cena zakázky. Uživatel si může zvolit nejvhodnější sběrnu k vyzvednutí zakázky. Zoner Photo Client 3 Původní Centrum zakázek digitální sběrny bylo v roce 2002 připojeno pouze na laboratoře teplické společnosti FotoStar Südcolor spol. s. r o. (dnes FotoStar s. r. o.). Uživatelé programu měli na výběr z sběren po celé ČR a 500 sběren na Slovensku. V následujícím roce byla nabídka sběren rozšířena o laboratoře společnosti Fotolab a. s. Zákazníci tak získali dvakrát tolik sběrných míst. S uvedením Zoner Photo Studia 7 přepracoval ZONER software koncepci manažeru zakázek a představil aplikaci Zoner Photo Client 3. Tento produkt může být jak modulem programu ZPS, tak i samostatným off-line klientem, který mohou zpracovatelé používat k zasílání zakázek nezávisle na jiné aplikaci. Třetí generaci klienta je umožněno používat zpětně i všem uživatelům předchozích verzí programu Zoner Media Explorer 5 a 6. Aplikaci Zoner Photo Client využívají bezmála dvě desítky tuzemských zpracovatelů fotografií. Promítání obrázků (Slide show) Obsah celé složky nebo alba lze prohlížet ve slide show. Slide show zobrazuje soubory nikoli abecedně, ale podle právě nastaveného pořadí souborů ve složce nebo v albu. ZPS umožňuje v režimu uživatelského řazení změnit přetažením souboru jeho pořadí v rámci složky. Při promítání obrázků lze zobrazovat v záhlaví nebo zápatí fotografické informace nebo popis. Při prohlížení lze obrázky dočasně rotovat o 90 stupňů a mazat. Mezi jednotlivými obrázky lze volit přechodové efekty. ZPS také umožňuje sestavit sestavu pro promítání ve formátu PDF a to včetně přechodových efektů a zvuků. Pro přehrávání postačuje mít nainstalován Adobe Reader 6+ Vypalování dat na CD/DVD média ZPS umožňuje vypalování dat na CD a DVD, přímo z prostředí programu. Uživatel zvolí fotografie, které si přeje vypálit a zadá požadavek na jejich vypálení. Před vypálením dat definuje, zda si přeje na CD nebo DVD umístit volně šiřitelný prohlížeč obrázků Zoner Photo Studio CD Viewer a definujeme jeho vzhled po automatickém spuštění v počítači při vložení média. ZPS umožňuje rovněž vypálení dat ve formátu VideoCD pro prohlížení na stolních DVD přehrávačích, přičemž dovoluje umístit více než 99 fotografií (narozdíl od jiných programů).

19 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 19/26 3D obrázky Nástroj slouží k vytváření obrázků, které jsou při pozorování pomocí speciálních brýlí s jedním červeným a jedním modrým sklem viditelné jako pseudoprostorové (tzv. anaglyfy). Vytvoření zdrojových obrázků je poměrně jednoduché a nejsou k němu nutné žádné další pomůcky, stačí motiv vyfotit dvakrát ze dvou úhlů zhruba ve vzdálenosti očí. ZPS poté pomocí speciálních algoritmů rozloží obraz a vytvoří stereoskopický obrázek. Velkou výhodou oproti jiným obdobným produktům je zcela automatické nalezení společných bodů a tím přesné spasování i u snímků, kdy došlo k natočení nebo vertikálnímu posunu fotoaparátu mezi snímky. Odpadá tak zdlouhavé a nepohodlné ruční hledání správné polohy snímků. Přirozeně je ovšem možné nalezenou pozici a natočení snímků manuálně zkorigovat. Průvodce pro vytváření stereoskopických obrázků je dostupný také jako samostatná aplikace pod názvem Zoner 3D Photo Maker. Panoramata Funkce slouží ke složení panoramatické fotografie z několika dílčích snímků. Tento proces není zcela triviální, přesto ZPS umožní snímky složit plně automaticky a výsledné spasování je otázkou několika kliknutí, což ocení zejména začínající uživatelé. Drobné nepřesnosti a nebo naopak problematické spoje lze ručně opravit a zadat další parametry pro spojování obrázků. Použitý algoritmus počítá i s mírným natočením snímků, takže je možné panoramata fotografovat i z ruky bez použití stativu. ZPS umožňuje skládat horizontální i vertikální panorámata.

20 Zoner Photo Studio 9 průvodce historií a vlastnostmi produktu 20/26 Tvorba DVD prezentací Zoner Photo Studio obsahuje průvodce pro snadnou tvorbu interaktivní DVD prezentace, kterou lze snadno přehrát jak v libovolném stolním DVD přehrávači tak i na počítači. Oproti prostému vypálení CD s fotografiemi nebo Video CD má tento nástroj výhodu v možnostech nastavení. V DVD prezentaci lze pro přechod mezi fotografiemi vybírat mezi 162 přechodovými efekty, ke každé fotografii je možné zobrazit titulky podle popisků fotografie v EXIFu a na pozadí prezentace může být přehrána hudba. V průvodci je možné zvolit mezi klasickou (4:3) nebo širokoúhlou (16:9) prezentací. 8. Formátovací řetězce Formátovací řetězce jsou jedinečným nástrojem Zoner Photo Studia, které propojují digitální archiv s editačními a publikačními možnostmi. Formátovací řetězec jsou v principu obecný předpis, podle kterého jsou formátován proměnný text namísto pevně zadaného textu všude tam, kde je možné zadat textové pole. Uživatel si může tento řetězec libovolně poskládat z pevných textů a předpřipravených polí, která reprezentují jednotlivé dynamicky proměnné prvky formátu EXIF. Každé pole se potom převádí na text, podle hodnot u konkrétní fotografie. Zápis každého pole je reprezentován definičním znakem uzavřeným ve složených závorkách. Např. formátovací řetězec: {PATH}{NAME}.{EXT} Rozměry: {W} x {H} se pro konkrétní obrázek rozvine: E:\Fotky\Foto.JPG Rozměry: Pole {PATH} je nahrazeno cestou k souboru E:\Fotky\, pole {NAME} jménem souboru, znak. zůstane zachován, pole {EXT} je nahrazeno příponou souboru JPG, text Rozměry: zůstane zachován, {W} a {H} jsou nahrazeny skutečnou šířkou a výškou obrázku. Formátovací řetězce je v Zoner Photo Studiu možné použít na několika místech: 1. k definici Informačního stavového řádku v Editoru a Průzkumníku, 2. k definici Rozšířeného popisu pod náhledy v Průzkumníku, 3. k definici obsahu bublinové nápovědy u náhledů v Průzkumníku, 4. při promítání souborů, 5. generování HTML galerií, 6. tisk a export pomocí šablon, 7. vkládání textu do obrázků, 8. generování seznamu souborů. Formátovací řetězce lze využít při vkládání textu do obrázku, nastavení prostředí, publikování fotografií (tisky, promítání, DVD promítání, )

Úvod...9 Historie počítačů...9 Digitální fotoaparát...10 Co čekat od počítače...10 Historie od verze 5 po verzi 8...10

Úvod...9 Historie počítačů...9 Digitální fotoaparát...10 Co čekat od počítače...10 Historie od verze 5 po verzi 8...10 Obsah Úvod...................................................9 Historie počítačů...................................9 Digitální fotoaparát.................................10 Co čekat od počítače...............................10

Více

Získávání obrázků. Úpravy fotografií. ZPS 10 Home (Office) ZPS 10 Xpress. ZPS 10 Professional ZPS 10. Classic

Získávání obrázků. Úpravy fotografií. ZPS 10 Home (Office) ZPS 10 Xpress. ZPS 10 Professional ZPS 10. Classic Získávání obrázků získávání obrázků z fotoaparátu získávání obrázků skenováním stáhnutí obrázků ze schránky snímání obrazovky stahování obrázků z webu získat z Adobe DNG získat z Canon RAW Úpravy fotografií

Více

Obsah. Úvod 11. Poděkování 9. Použité konvence 12. KAPITOLA 1 Poznáváme Zoner Photo Studio 13

Obsah. Úvod 11. Poděkování 9. Použité konvence 12. KAPITOLA 1 Poznáváme Zoner Photo Studio 13 Poděkování 9 Úvod 11 Použité konvence 12 KAPITOLA 1 Poznáváme Zoner Photo Studio 13 Instalace a spuštění 14 Okno aplikace 17 Základní nastavení 19 Jak pracovat s dialogovými okny 23 Vyhledat složku 23

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

Novinky ve verzi 12 Screenshoty Rozdíly mezi edicemi. Úvod Úpravy fotografií Organizování RAW Sdílení Vlastnosti

Novinky ve verzi 12 Screenshoty Rozdíly mezi edicemi. Úvod Úpravy fotografií Organizování RAW Sdílení Vlastnosti Hlavní stránka Produkty Zoner Photo Studio Podrobný přehled vlastností Ostatní informace k programu Výběr edice programu Edice zaměřená na zkušené uživatele s vysokými nároky na zpracování obrazu z řad

Více

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA. Počítačová grafika 1

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA. Počítačová grafika 1 Počítačová grafika 1 POČÍTAČOVÁ GRAFIKA Gymnázium Jiřího Wolkera v Prostějově Výukové materiály z matematiky pro nižší gymnázia Autoři projektu Student na prahu 21. století - využití ICT ve vyučování matematiky

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

SYLABUS Digitální fotografie, Úpravy a vylepšení digitálních fotografií 1.0 (DF2)

SYLABUS Digitální fotografie, Úpravy a vylepšení digitálních fotografií 1.0 (DF2) SYLABUS Digitální fotografie, Úpravy a vylepšení digitálních fotografií 1.0 (DF2) Upozornění: Oficiální znění Sylabu Digitální fotografie 1.0 je publikováno na webových stránkách pracovní skupiny ECDL-CZ

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

Obsah. Úvodem 9 Kapitola 1 Jaký počítač a jaký systém? 11. Kapitola 2 Obrázky a fotografie 21

Obsah. Úvodem 9 Kapitola 1 Jaký počítač a jaký systém? 11. Kapitola 2 Obrázky a fotografie 21 Obsah Úvodem 9 Kapitola 1 Jaký počítač a jaký systém? 11 Potřebné parametry počítače pro práci s multimédii 12 Stručně pro každého 12 Podrobněji pro zájemce o techniku 12 Jak ověřit kvalitu svého počítače

Více

Excel pro začátečníky

Excel pro začátečníky Excel pro začátečníky (12-14 hodin) 1. Základy práce s tabulkami (2 hodiny) Aktivní buňka Vkládání dat do buňky Řádek vzorců Oprava zapsaných údajů Pohyb po tabulce a listech Výběr oblasti Výška řádku

Více

IVT. Grafické formáty. 8. ročník

IVT. Grafické formáty. 8. ročník IVT Grafické formáty 8. ročník listopad, prosinec 2013 Autor: Mgr. Dana Kaprálová Zpracováno v rámci projektu Krok za krokem na ZŠ Želatovská ve 21. století registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3443

Více

Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN

Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím ICT Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0940

Více

6.28 Informatika. Vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Vyučovací předmět: Informatika. Informační a komunikační technologie

6.28 Informatika. Vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Vyučovací předmět: Informatika. Informační a komunikační technologie Vyučovací předmět: Informatika VZDĚLÁVACÍ OBLAST : VZDĚLÁVACÍ OBOR: VYUČOVACÍ PŘEDMĚT: Informační a komunikační technologie Informační a komunikační technologie 6.28 Informatika CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU:

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

Osnovy kurzů. pilotního projektu v rámci I. Etapy realizace SIPVZ. Systém dalšího vzdělávání veřejnosti. počítačová gramotnost

Osnovy kurzů. pilotního projektu v rámci I. Etapy realizace SIPVZ. Systém dalšího vzdělávání veřejnosti. počítačová gramotnost Osnovy kurzů pilotního projektu v rámci I. Etapy realizace SIPVZ Systém dalšího vzdělávání veřejnosti počítačová gramotnost Začínáme s počítačem Úvod...5 Co je to počítač, informace, použití...10 Hlavní

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

Co je nového v aplikaci PaperPort 12?

Co je nového v aplikaci PaperPort 12? Vítejte! Aplikace PaperPort společnosti Nuance je softwarový balíček pro správu dokumentů pracovní plochy, který vám usnadní skenování, uspořádání, sdílení, správu a přístup k papírovým a digitálním dokumentům

Více

Zoner PhotoStudio 11 archivace, správa, publikování a základní úpravy digitálních fotografií

Zoner PhotoStudio 11 archivace, správa, publikování a základní úpravy digitálních fotografií Zoner PhotoStudio 11 archivace, správa, publikování a základní úpravy digitálních fotografií Zlobí se... má k tomu svůj důvod! www.zonerpress.cz archivace správa publikování a základy úprav digitálních

Více

Osvědčené postupy pro zpracování tiskových dat s vynikající kvalitou tisku

Osvědčené postupy pro zpracování tiskových dat s vynikající kvalitou tisku Osvědčené postupy pro zpracování tiskových dat s vynikající kvalitou tisku Arnošt Nečas Marketing manager GRAFIE CZ Jan Štor Odborný konzultant GRAFIE CZ Agenda Základy digitálních obrazů Kvalita obrazu

Více

Práce s obrazovým materiálem CENTRUM MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ. Akreditované středisko dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků

Práce s obrazovým materiálem CENTRUM MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ. Akreditované středisko dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků Práce s obrazovým materiálem CENTRUM MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ Akreditované středisko dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků Obrazový materiál příjemná součást prezentace lépe zapamatovatelný často nahrazení

Více

Vysoké učení technické v Brně Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Institut experimentálních technologií

Vysoké učení technické v Brně Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Institut experimentálních technologií Vysoké učení technické v Brně Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Institut experimentálních technologií Kolejní 2906/4 612 00 Brno http://www.ietbrno.eu 1 Vysoké učení technické v Brně

Více

Stručný průvodce úpravou fotografií / obrázků. Zoner Photo Studio 9

Stručný průvodce úpravou fotografií / obrázků. Zoner Photo Studio 9 Zoner Photo Studio 9 Úvodní tipy pro naprosté začátečníky Máme-li k dispozici profesionální software na úpravu obrázků / fotografií, lze s fotografiemi dělat hotové zázraky, případně je změnit k nepoznání.

Více

Obsahy kurzů MS Office

Obsahy kurzů MS Office Obsahy kurzů MS Office V současné době probíhají kurzy MS Office 2010 s následující osnovou: 1. Základy práce na PC, MS Office - praktické užití Kurz je určen pro všechny, kteří mají s prací na PC minimální

Více

Stručný obsah. Úvod 15. KAPITOLA 1 První kroky v systému Windows 8 19. KAPITOLA 2 Hlavní panel a jeho možnosti 41. KAPITOLA 3 Soubory a složky 51

Stručný obsah. Úvod 15. KAPITOLA 1 První kroky v systému Windows 8 19. KAPITOLA 2 Hlavní panel a jeho možnosti 41. KAPITOLA 3 Soubory a složky 51 Stručný obsah Úvod 15 KAPITOLA 1 První kroky v systému Windows 8 19 KAPITOLA 2 Hlavní panel a jeho možnosti 41 KAPITOLA 3 Soubory a složky 51 KAPITOLA 4 Práce se schránkou 85 KAPITOLA 5 Osobní přizpůsobení

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0185. Název projektu: Moderní škola 21. století. Zařazení materiálu: Ověření materiálu ve výuce:

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0185. Název projektu: Moderní škola 21. století. Zařazení materiálu: Ověření materiálu ve výuce: STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA A STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ NERATOVICE Školní 664, 277 11 Neratovice, tel.: 315 682 314, IČO: 683 834 95, IZO: 110 450 639 Ředitelství školy: Spojovací 632, 277 11 Neratovice tel.:

Více

Kurz digitální fotografie. blok 1 data/úpravy fotografií

Kurz digitální fotografie. blok 1 data/úpravy fotografií Kurz digitální fotografie blok 1 data/úpravy fotografií Grafické soubory Grafické soubory Obsahují grafická (obrazová) data, která mohou být uložena různými způsoby, tedy formou různých grafických formátů.

Více

VYUŽITÍ POČÍTAČOVÉ GRAFIKY

VYUŽITÍ POČÍTAČOVÉ GRAFIKY POČÍTAČOVÁ GRAFIKA VYUŽITÍ POČÍTAČOVÉ GRAFIKY ÚPRAVA FOTOGRAFIÍ NAFOCENÉ FOTOGRAFIE Z DIGITÁLNÍHO FOTOAPARÁTU MŮŽEME NEJEN PROHLÍŽET, ALE TAKÉ UPRAVOVAT JAS KONTRAST BAREVNOST OŘÍZNUTÍ ODSTRANĚNÍ ČERVENÝCH

Více

Tvorba videa další programy

Tvorba videa další programy Tvorba videa další 1. Seznámení s pro tvorbu videa www.isspolygr.cz Vytvořila: Bc. Lea Navrátilová Datum vytvoření: 28. 2. 2013 Strana: 1/15 Škola Ročník 4. ročník (SOŠ, SOU) Název projektu Interaktivní

Více

GRAFICKÉ FORMÁTY V BITMAPOVÉ GRAFICE

GRAFICKÉ FORMÁTY V BITMAPOVÉ GRAFICE GRAFICKÉ FORMÁTY V BITMAPOVÉ GRAFICE U057 Zoner Photo Studio editace fotografie 2 BAREVNÁ HLOUBKA pixel základní jednotka obrazu bit: ve výpočetní technice nejmenší jednotka informace hodnota 0 nebo 1

Více

základem rastr pixelů s informací o jejich barvě problémy při změně velikosti (zvětšování):

základem rastr pixelů s informací o jejich barvě problémy při změně velikosti (zvětšování): Rastrové formáty základem rastr pixelů s informací o jejich barvě problémy při změně velikosti (zvětšování): lepší možnosti práce s barvou obvykle náročnější na objem dat BMP Jedná se o interní formát

Více

Vyšší odborná škola a Střední škola,varnsdorf, příspěvková organizace. Šablona 15 VY 32 INOVACE 0101 0215

Vyšší odborná škola a Střední škola,varnsdorf, příspěvková organizace. Šablona 15 VY 32 INOVACE 0101 0215 Vyšší odborná škola a Střední škola,varnsdorf, příspěvková organizace Šablona 15 VY 32 INOVACE 0101 0215 VÝUKOVÝ MATERIÁL Identifikační údaje školy Číslo projektu Název projektu Číslo a název šablony Autor

Více

PROFI TDi s.r.o. 696 37, Želetice 40 www.profi-tdi.cz info@profi-tdi.cz. Návod k používání systému OTDI.CZ

PROFI TDi s.r.o. 696 37, Želetice 40 www.profi-tdi.cz info@profi-tdi.cz. Návod k používání systému OTDI.CZ Návod k používání systému OTDI.CZ Vážený kliente. Děkujeme za projevený zájem o náš on-line systém evidence kontrol, určený speciálně pro účely dozorů staveb. Systém OTDI.CZ nabízí svým uživatelům zejména:

Více

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě VY_32_INOVACE_INF_BU_20 Sada: Digitální fotografie Téma: DVD promítání a tisk fotografií Autor: Mgr. Miloš Bukáček Předmět: Informatika Ročník: 3. ročník osmiletého gymnázia, třída 3.A Využití: Prezentace

Více

Windows 8.1 (5. třída)

Windows 8.1 (5. třída) Windows 8.1 (5. třída) Pracovní plocha: takto vypadá Pracovní plocha u nás ve škole - pozadí Pracovní plochy - ikony na pracovní ploše - Hlavní panel - ikony na Hlavním panelu (zvýrazněná ikona spuštěné

Více

Software pro úpravu snímků LAB-10. Návod k obsluze

Software pro úpravu snímků LAB-10. Návod k obsluze Software pro úpravu snímků LAB-10 Návod k obsluze CZ Úvod Charakteristické vlastnosti programu LAB-10 Program LAB-10 je určen ke zpracování snímků skenovaných skenerem filmů ES-10 a je vybaven následujícími

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek, Ph.

Více

Počítačová prezentace. Základní pojmy. MS PowerPoint

Počítačová prezentace. Základní pojmy. MS PowerPoint Počítačová prezentace Základní pojmy Počítačová prezentace využití elektronického systému pro předávání informací jednoduché zpracování textu, grafiky, zvuku a animací vysoká účinnost prezentace - přehledná

Více

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332 MS Excel 2002 Grada - po spuštění je třeba kliknout do středu obrazovky - v dalším dialogovém okně (Přihlášení) vybrat uživatele, zřídit Nového uživatele nebo zvolit variantu Bez přihlášení (pro anonymní

Více

Rastrová grafika. Grafický objekt je zaznamenán jednotlivými souřadnicemi bodů v mřížce. pixel ( picture element ) s definovanou barvou

Rastrová grafika. Grafický objekt je zaznamenán jednotlivými souřadnicemi bodů v mřížce. pixel ( picture element ) s definovanou barvou Rastrová grafika Grafický objekt je zaznamenán jednotlivými souřadnicemi bodů v mřížce. pixel ( picture element ) s definovanou barvou Kvalita je určena rozlišením mřížky a barevnou hloubkou (počet bitů

Více

Počítačové kurzy buildit

Počítačové kurzy buildit Počítačové kurzy buildit Kurz MS Windows - základy 1 590 Kč principy systému Windows, ovládání systému, práce s aplikacemi a okny, správa souborů a složek, multitasking, práce se schránkou Uživatelům,

Více

KAPITOLA 1 Několik slov o PowerPointu 2007 9

KAPITOLA 1 Několik slov o PowerPointu 2007 9 Obsah KAPITOLA 1 Několik slov o PowerPointu 2007 9 Nové uživatelské rozhraní 9 Pás karet 10 Panel nástrojů Rychlý přístup 11 Tlačítko Office 12 Pracovní plocha 12 Nápověda 13 Obecné zásady pro vytváření

Více

Aplikovaná informatika Zajištění optimální konverze grafických informací v prostředí vybraného software ZEMÁNEK, Z. PLUSKAL, D. ŠUBRT, Z.

Aplikovaná informatika Zajištění optimální konverze grafických informací v prostředí vybraného software ZEMÁNEK, Z. PLUSKAL, D. ŠUBRT, Z. Aplikovaná informatika Zajištění optimální konverze grafických informací v prostředí vybraného software ZEMÁNEK, Z. PLUSKAL, D. ŠUBRT, Z. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu:

Více

Windows 10 (5. třída)

Windows 10 (5. třída) Windows 10 (5. třída) Pracovní plocha: takto vypadá Pracovní plocha u nás ve škole - pozadí Pracovní plochy - ikony na Pracovní ploše ikona Student 17 (se jménem přihlášeného uživatele) ikona Tento počítač

Více

Speciální základní škola Rubešova 531, 539 73 Skuteč IČO: 72048905 tel: 469350116 www.spzs-skutec.cz Registrační číslo: CZ.1.07/1.2.29/01.

Speciální základní škola Rubešova 531, 539 73 Skuteč IČO: 72048905 tel: 469350116 www.spzs-skutec.cz Registrační číslo: CZ.1.07/1.2.29/01. TVORBA WEBU A SEZNÁMENÍ - S GOOGLE APPS Obecný cíl a přínos kurzu: Seznámit žáky s alternativními kancelářskými aplikacemi, které jsou dostupné zdarma. Poskytnout základní informace o tvorbě vlastních

Více

Obsah. Úvod... 9. Barevná kompozice... 16 Světlo... 18 Chromatická teplota světla... 19 Vyvážení bílé barvy... 20

Obsah. Úvod... 9. Barevná kompozice... 16 Světlo... 18 Chromatická teplota světla... 19 Vyvážení bílé barvy... 20 Obsah Úvod.............................................................................................. 9 Historie grafického designu a tisku..................................... 10 Od zadání k návrhu..............................................................

Více

Obsah. 1 Úvod do Visia 2003 15. 2 Práce se soubory 47. Předmluva 11 Typografická konvence použitá v knize 13

Obsah. 1 Úvod do Visia 2003 15. 2 Práce se soubory 47. Předmluva 11 Typografická konvence použitá v knize 13 Předmluva 11 Typografická konvence použitá v knize 13 1 Úvod do Visia 2003 15 Visio se představuje 16 Výchozí podmínky 16 Spuštění a ukončení Visia 18 Způsoby spuštění Visia 18 Ukončení práce s Visiem

Více

Instalace a první spuštění programu. www.zoner.cz

Instalace a první spuštění programu. www.zoner.cz Instalace a první spuštění programu www.zoner.cz CZ Průvodce instalací Z nabídky instalačního CD vyberte Zoner Photo Studio 13 v požadované jazykové verzi * a klikněte na položku Instalace programu. Pokud

Více

Recognoil RRW Manager rychlý návod k obsluze

Recognoil RRW Manager rychlý návod k obsluze Recognoil RRW Manager rychlý návod k obsluze Obsah: 1) Úvod charakteristika funkcí 2) Instalace 3) První spuštění - menu 4) Selektivní vyhodnocení plochy + uložení 5) Práce s projektem a exporty 6) Poznámky

Více

Úvod do počítačové grafiky

Úvod do počítačové grafiky Úvod do počítačové grafiky Zpracoval: ing. Jaroslav Chlubný Počítačová grafika Počítačová grafika a digitální fotografie zaujímá v současnosti stále významnější místo v našem životě. Uveďme si jen několik

Více

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě VY_32_INOVACE_INF_BU_19 Sada: Digitální fotografie Téma: Panorama, redukce šumu, zaostření snímku, chromatická vada, vinětace Autor: Mgr. Miloš Bukáček Předmět: Informatika Ročník: 3. ročník osmiletého

Více

PHOTO-ON Profesionální on-line správa fotografií

PHOTO-ON Profesionální on-line správa fotografií PHOTO-ON Profesionální on-line správa fotografií Softwarový produkt PHOTO-ON je především určen k evidenci, zařazování a archivaci statického obrazového materiálu např. fotografie, obrazová dokumentace

Více

SEZNÁMENÍ S PRACOVNÍ PLOCHOU

SEZNÁMENÍ S PRACOVNÍ PLOCHOU OBSAH ZAČÍNÁME O Oficiálním výukovém kurzu.................................. 11 Co nového přináší toto vydání................................. 11 Co je ve verzi Photoshop Extended navíc.......................

Více

Úvod 13. Seznámení s PowerPointem 15. K čemu slouží PowerPoint a prezentace 16 Obvyklé využití prezentací 17 Možnosti publikování prezentací.

Úvod 13. Seznámení s PowerPointem 15. K čemu slouží PowerPoint a prezentace 16 Obvyklé využití prezentací 17 Možnosti publikování prezentací. Obsah Úvod 13 1 Seznámení s PowerPointem 15 K čemu slouží PowerPoint a prezentace 16 Obvyklé využití prezentací 17 Možnosti publikování prezentací. 19 Spuštění a ukončení programu 20 Spuštění PowerPointu

Více

KAPITOLA 12: ZONER GIF ANIMÁTOR

KAPITOLA 12: ZONER GIF ANIMÁTOR KAPITOLA 12: 2. ČÁST: REFERENČNÍ PŘÍRUČKA ZONER CALLISTO 4 Program Zoner GIF Animátor 4 slouží k přípravě a optimalizaci animovaných obrázků ve formátu GIF. Tyto soubory lze používat v různých elektronických

Více

Obsah. Úvod Začínáme s PowerPointem Operace se snímky Pro koho je kniha určena...10 Použité konvence...11

Obsah. Úvod Začínáme s PowerPointem Operace se snímky Pro koho je kniha určena...10 Použité konvence...11 Obsah Úvod... 9 Pro koho je kniha určena...10 Použité konvence...11 Začínáme s PowerPointem... 13 1.1 Základní pojmy...14 1.2 Podokno úloh...16 1.3 Zobrazení dokumentu...17 1.4 Uložení prezentace...21

Více

DOCUMENT MANAGEMENT TOOLKIT

DOCUMENT MANAGEMENT TOOLKIT DOCUMENT MANAGEMENT TOOLKIT SPRÁVA DOKUMENTŮ V MODERNÍM PODNIKOVÉM PROSTŘEDÍ Zpracování dokumentů prochází v dnešním firemním světě významnými změnami. Firmy jsou nuceny řešit řadu problémů, které s sebou

Více

Rastrová grafika. body uspořádané do pravidelné matice

Rastrová grafika. body uspořádané do pravidelné matice J. Vrzal, 1.0 Rastrová grafika body uspořádané do pravidelné matice rastr pixelů (ppi, Pixel Per Inch) monitor 90 ppi rastr tiskových bodů (dpi, Dot Per Inch) kvalitní tisk 300 dpi 2 Rastrová grafika 3

Více

1. Nastavení dokumentu

1. Nastavení dokumentu Obsah as a asta 2. Okno / více dokumentů otevírání, zavírání, vytváření nového, přepínání, ukládání 3. Barevný režim dokumentu 4. Zobrazení, vlastní pohledy 5. Objekty vkládání 1. Nastavení dokumentu Uprostřed

Více

Pro správné zobrazení mapové aplikace je potřeba mít nainstalovaný zásuvný modul Flash Adobe Player.

Pro správné zobrazení mapové aplikace je potřeba mít nainstalovaný zásuvný modul Flash Adobe Player. Návod na ovládání veřejné mapové aplikace: Generel cyklodopravy Pro správné zobrazení mapové aplikace je potřeba mít nainstalovaný zásuvný modul Flash Adobe Player. Logo, název Panel nástrojů Odkazy Vrstvy

Více

Přehled nabízených kurzů

Přehled nabízených kurzů WINDOWS XP ZÁKLADY OBSLUHY Seznámení s osobním počítačem Periferie osobního počítače (monitory, tiskárny, skenery...) Obsluha klávesnice Práce s myší Prostředí MS Windows XP Plocha Menu Start Soubor, ikona,

Více

1. Začínáme s FrontPage 2003 11

1. Začínáme s FrontPage 2003 11 Úvod 9 1. Začínáme s FrontPage 2003 11 Instalace programu 12 Spuštění a ukončení programu 15 Základní ovládání 16 Hledání souborů 30 Najít a nahradit 31 Tisk 32 Schránka sady Office 34 Nápověda 36 Varianty

Více

36 Elektronické knihy

36 Elektronické knihy 36 Elektronické knihy Uživatelský modul Elektronické knihy slouží k přípravě a publikování informací ve formátu HTML. Tento formát je vhodný pro prezentaci informací na internetu a je široce podporován

Více

E-NABÍDKA PARTNER.REDA.CZ

E-NABÍDKA PARTNER.REDA.CZ E-NABÍDKA PARTNER.REDA.CZ Reda e-nabídka představuje mocný nástroj, díky kterému mohou naši registrovaní klienti přímo z prostředí e-shopu partner.reda.cz vytvářet vlastní produktové nabídky pro své zákazníky.

Více

BALISTICKÝ MĚŘICÍ SYSTÉM

BALISTICKÝ MĚŘICÍ SYSTÉM BALISTICKÝ MĚŘICÍ SYSTÉM UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Verze 2.3 2007 OBSAH 1. ÚVOD... 5 2. HLAVNÍ OKNO... 6 3. MENU... 7 3.1 Soubor... 7 3.2 Měření...11 3.3 Zařízení...16 3.4 Graf...17 3.5 Pohled...17 1. ÚVOD

Více

MS OFFICE, POWERPOINT

MS OFFICE, POWERPOINT Škola: Autor: DUM: Vzdělávací obor: Tematický okruh: Téma: Masarykovo gymnázium Vsetín Mgr. Petr Koňařík MGV_VT_SS_1S2-D15_Z_OFF_PP.docx Informatika MS Office Powerpoint MS OFFICE, POWERPOINT ÚVOD PowerPoint

Více

Vektorová a bitmapová grafika

Vektorová a bitmapová grafika Vektorová a bitmapová grafika Obsah prezentace Vektorová a bitmapová grafika Grafické formáty Grafické programy Programový Balík Corel Draw a program AutoCAD Typy grafiky Vektorová Jednotlivé prvky tvořící

Více

Zásady prezentace CENTRUM MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ. Akreditované středisko dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků

Zásady prezentace CENTRUM MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ. Akreditované středisko dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků Zásady prezentace CENTRUM MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ Akreditované středisko dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků Prezentace Prezentace: přednášený text + elektronický materiál Přednášený text: poutavý

Více

Možnosti tisku v MarushkaDesignu

Možnosti tisku v MarushkaDesignu 0 Možnosti tisku v MarushkaDesignu OBSAH 1 CÍL PŘÍKLADU...2 2 PRÁCE S PŘÍKLADEM...2 3 UKÁZKA DIALOGOVÉHO OKNA...3 4 STRUČNÝ POPIS PŘÍKLADU V MARUSHKADESIGNU...5-1 - 1 Cíl příkladu V tomto příkladu si ukážeme

Více

Novinky v programu Miraf SongBook 7

Novinky v programu Miraf SongBook 7 Novinky v programu Miraf SongBook 7 Nový modul Ladění nástrojů Kytara, Basa, Housle, Viola, Violoncello, Mandolína, Banjo, Ukulele Speciální ladění kytar Open D, Open G, Drop D a další. Nové efekty pro

Více

IVT. Úprava fotografií. 8. ročník

IVT. Úprava fotografií. 8. ročník IVT Úprava fotografií 8. ročník listopad, prosinec 2013 Autor: Mgr. Dana Kaprálová Zpracováno v rámci projektu Krok za krokem na ZŠ Želatovská ve 21. století registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3443

Více

Číslo a název šablony III / 2 = Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Číslo a název šablony III / 2 = Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0556 Číslo a název šablony III / 2 = Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT klíčové aktivity Označení materiálu VY_32_INOVACE_ST_IKT_03 Název školy Střední průmyslová

Více

P o w e r P o i n t 2 0 0 7

P o w e r P o i n t 2 0 0 7 4. Karta Domů Obsahuje skupiny příkazů, z nichž každá umožňuje zpracovat jednu ucelenou tematickou oblast úkolů: 1. Schránka 2. Snímky 3. Písmo 4. Odstavec 5. Kreslení 6. Úpravy 4.1. Schránka Text či objekt,

Více

ŠABLONY INOVACE OBSAH UČIVA

ŠABLONY INOVACE OBSAH UČIVA ŠABLONY INOVACE OBSAH UČIVA Číslo a název projektu CZ.1.07/1.5.00/34. 0185 Moderní škola 21. století Číslo a název šablony III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT klíčové aktivity Název vzdělávací

Více

Webové stránky. 16. Obrázky na webových stránkách, optimalizace GIF. Datum vytvoření: 12. 1. 2013. str ánk y. Vytvořil: Petr Lerch. www.isspolygr.

Webové stránky. 16. Obrázky na webových stránkách, optimalizace GIF. Datum vytvoření: 12. 1. 2013. str ánk y. Vytvořil: Petr Lerch. www.isspolygr. Webové stránky 16. Vytvořil: Petr Lerch www.isspolygr.cz Datum vytvoření: 12. 1. 2013 Webové Strana: 1/6 Škola Ročník Název projektu Číslo projektu Číslo a název šablony Autor Tématická oblast Název DUM

Více

Obsah. Úvod 9 Komu je kniha určena 11 Konvence použité v knize 11

Obsah. Úvod 9 Komu je kniha určena 11 Konvence použité v knize 11 Úvod 9 Komu je kniha určena 11 Konvence použité v knize 11 KAPITOLA 1 Instalace a úvod do Windows Vista 13 Instalace z disku DVD 14 Volba uživatelského účtu 16 První kroky v grafickém rozhraní 18 Práce

Více

Tvorba posterů v PowerPointu a InDesignu

Tvorba posterů v PowerPointu a InDesignu Tvorba posterů v PowerPointu a InDesignu Ivo Šnábl Web studio Institut biostatistiky a analýz MU snabl@iba.muni.cz Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců

Více

Moderní multimediální elektronika (U3V)

Moderní multimediální elektronika (U3V) Moderní multimediální elektronika (U3V) Prezentace č. 7 Digitální fotografie a digitální fotoaparáty Ing. Tomáš Kratochvíl, Ph.D. Ústav radioelektroniky, FEKT VUT v Brně Program prezentace Digitální fotografie

Více

Základní nastavení. Petr Novák (novace@labe.felk.cvut.cz) 13.12.2010

Základní nastavení. Petr Novák (novace@labe.felk.cvut.cz) 13.12.2010 Základní nastavení Petr Novák (novace@labe.felk.cvut.cz) 13.12.2010 Všechny testy / moduly používají určité základní nastavení. Toto základní nastavení se vyvolá stiskem tlačítka Globální / základní konfigurace

Více

DATOVÉ FORMÁTY GRAFIKY, JEJICH SPECIFIKA A MOŽNOSTI VYUŽITÍ

DATOVÉ FORMÁTY GRAFIKY, JEJICH SPECIFIKA A MOŽNOSTI VYUŽITÍ DATOVÉ FORMÁTY GRAFIKY, JEJICH SPECIFIKA A MOŽNOSTI VYUŽITÍ UMT Tomáš Zajíc, David Svoboda Typy počítačové grafiky Rastrová Vektorová Rastrová grafika Pixely Rozlišení Barevná hloubka Monitor 72 PPI Tiskárna

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM DR. J. PEKAŘE V MLADÉ BOLESLAVI

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM DR. J. PEKAŘE V MLADÉ BOLESLAVI školní vzdělávací program PLACE HERE Název školy Adresa Palackého 211, Mladá Boleslav 293 80 Název ŠVP Platnost 1.9.2009 Dosažené vzdělání Střední vzdělání s maturitní zkouškou Název RVP Délka studia v

Více

WORKWATCH ON-LINE EVIDENCE PRÁCE A ZAKÁZEK

WORKWATCH ON-LINE EVIDENCE PRÁCE A ZAKÁZEK WORKWATCH ON-LINE EVIDENCE PRÁCE A ZAKÁZEK Systém WorkWatch je určen pro malé a střední firmy, které se zabývají službami nebo zakázkovou výrobou. Zajistí dokonalý přehled o všech zakázkách a jejich rozpracovanosti.

Více

Nástrojová lišta v editačním poli

Nástrojová lišta v editačním poli Nástrojová lišta v editačním poli Název projektu PŘEJÍT NA konkrétní sekci webu ZOBRAZIT zobrazí a) pracovní verzi webu (tj. nepublikovanou) b) publikovanou verzi webu a) Odstranit odstraní zobrazenou

Více

Návod k obsluze. GeoVision ViewLog SW verze 8.12. Návod k obsluze GV-ViewLog Stránka 1

Návod k obsluze. GeoVision ViewLog SW verze 8.12. Návod k obsluze GV-ViewLog Stránka 1 Návod k obsluze GeoVision ViewLog SW verze 8.12 Návod k obsluze GV-ViewLog Stránka 1 Obsah : Přehrávání videosouborů úvod strana 3 Přehrávání v hlavním systému (ViewLog) strana 4 1. Základní obrazovka

Více

Zvyšování kvality výuky technických oborů

Zvyšování kvality výuky technických oborů Zvyšování kvality výuky technických oborů Klíčová aktivita lll.2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji odborných kompetencí žáků středních škol Pracovní list pro téma lll.2.5 Rastrová grafika

Více

BMOF011 Aplikace MS Office. PowerPoint 2016 (lekce 3) Martin Komenda IBA LF MU

BMOF011 Aplikace MS Office. PowerPoint 2016 (lekce 3) Martin Komenda IBA LF MU BMOF011 Aplikace MS Office PowerPoint 2016 (lekce 3) Martin Komenda (komenda@iba.muni.cz) IBA LF MU Opakování Úprava předlohy Šablona LF MU Studijní materiály předmětu LF:BMOF011 - LF MU šablona (pptx)

Více

NÁVOD NA OBSLUHU INTERNETOVÉ PREZENTACE. Ataxo Czech s.r.o.

NÁVOD NA OBSLUHU INTERNETOVÉ PREZENTACE. Ataxo Czech s.r.o. NÁVOD NA OBSLUHU INTERNETOVÉ PREZENTACE Ataxo Czech s.r.o. ÚVOD Internetové stránky vytvořené společností Ataxo v rámci produktu Mini web můžete jednoduše a rychle upravovat prostřednictvím on-line administrace.

Více

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR Odbor vývoje a správy aplikací

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR Odbor vývoje a správy aplikací Agentura ochrany přírody a krajiny ČR Odbor vývoje a správy aplikací Manuál k editační části aplikace Stavby v CHKO autor: Ladislav Matouš datum: 14.3.2014 verze dokumentu: 0.7 1 1 Obsah 1.1 Prohlížení

Více

VY_32_INOVACE_INF4_12. Počítačová grafika. Úvod

VY_32_INOVACE_INF4_12. Počítačová grafika. Úvod VY_32_INOVACE_INF4_12 Počítačová grafika Úvod Základní rozdělení grafických formátů Rastrová grafika (bitmapová) Vektorová grafika Základním prvkem je bod (pixel). Vhodná pro zpracování digitální fotografie.

Více

PDF Creator. Instalace tiskárny pro převod dokumentů do PDF

PDF Creator. Instalace tiskárny pro převod dokumentů do PDF PDF Creator Instalace tiskárny pro převod dokumentů do PDF Obsah Co je PDF... 1 Instalace:... 1 Vytváření PDF... 2 Vybrané volitelné možnosti při generování PDF... 3 Uložení v obrazovém formátu... 3 Zašifrování

Více

Střední vzdělání gymnaziální vzdělání

Střední vzdělání gymnaziální vzdělání Vyoral VY_32_INOVACE_IVT_GRAF1 Tematická oblast - počítačová grafika Program Gimp Otevření obrázku Žák si po osvojení teoretické lekce procvičí otevírání obrázků v různých režimech, pohyby s nimi po pracovní

Více

Zoner DAM. Systém komplexního zpracování fotografické dokumentace s centrálním datovým úložištěm

Zoner DAM. Systém komplexního zpracování fotografické dokumentace s centrálním datovým úložištěm Zoner DAM Systém komplexního zpracování fotografické dokumentace s centrálním datovým úložištěm Producent: Technologický partner: ZONER software, a. s. ANECT a. s. Úvod Digitální fotografická dokumentace

Více

Požadované dovednosti v ovládání textového procesoru Microsoft Word 2013 pro předměty VA1 a VT1

Požadované dovednosti v ovládání textového procesoru Microsoft Word 2013 pro předměty VA1 a VT1 Požadované dovednosti v ovládání textového procesoru Microsoft Word 2013 pro předměty VA1 a VT1 1 Úvod 1.1 Práce s dokumenty 1.1.1 Spustit a ukončit textový editor. 1.1.2 Otevřít jeden nebo několik dokumentů.

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření: 17. 12. 2012 Autor: MgA.

Více

Obsah. KAPITOLA 1... 19 Minisérie Používání Mini Bridge ve Photoshopu CS6

Obsah. KAPITOLA 1... 19 Minisérie Používání Mini Bridge ve Photoshopu CS6 Obsah OBSAH KAPITOLA 1........................................... 19 Minisérie Používání Mini Bridge ve Photoshopu CS6 Přístup k fotografiím skrze Mini Bridge......................... 20 Prohlížení fotografií

Více

Informace k e-learningu

Informace k e-learningu Informace k e-learningu Příprava na testy bude probíhat samostatně formou e-learningových školení přístupných způsobem popsaným níže. Zkušební testy, pomocí kterých se budete připravovat na závěrečný test,

Více