S T E J N Ě J A KO T Y S T E J N Ě J A KO T

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "S T E J N Ě J A KO T Y S T E J N Ě J A KO T"

Transkript

1 TY JAKO STEJNĚ

2 je docela prima speciální škola pro děti s velkým tělesným postižením. Učí se v ní kluci a holky, co jezdí na vozíku nebo používají berle. Jiným zase nohy slouží dobře, ale nemají třeba ruce. Naši školu založil téměř před sto lety (v roce 1913) lékař, profesor Rudolf Jedlička, takže nese jeho jméno. Slovo ústav znamená, že organizace byla ustavena (utvořena) s jasným cílem a pravidly. Někdo se tomu slovíčku směje, ale vždyť i nejvyšší zákony v naší zemi se nazývají Ústava, protože na ní stojí celý stát. My však své škole dnes častěji říkáme Jedle. A pan profesor by se na nás určitě nezlobil, protože to byl moudrý muž. Právě jeho jako prvního v Čechách totiž napadlo, že doktoři a učitelé můžou společně pomáhat dětem s postižením překonat svoje problémy. Děti, které nemohou, třeba kvůli schodům, chodit do běžné školy, se mohou učit u nás. Kromě klasického sezení ve třídě ale dělají spoustu dalších věcí. Především hodně cvičí, aby zlepšovali svoje fyzické schopnosti. Tomu se říká rehabilitace a nejlépe jí rozumí naše sestřičky rehabky. Máme tu proto krásný bazén s tělocvičnou. A komu to nestačí, závodí za náš skvělý sportovní klub. Někteří tu dělají sport tak dobře, že se dostali i na speciální olympiádu paralympiádu pro sportovce s postižením. Koho sport nebaví, určitě si vybere z dalších odpoledních aktivit. Může třeba hrát v naší školní kapele. Někteří kluci a holky k nám dojíždějí každý den, hlavně ti z Prahy. Jiní to mají dál, proto tu můžou bydlet na intru. Ale na víkendy a prázdniny jezdí všichni domů. Některé děti k nám přijdou po úrazu a učí se, jak všechno znovu zvládat, když už třeba nemůžou chodit. Není to snadné. Zkuste si například přesednout na záchod ze židle, a přitom vůbec nepoužít nohy. Někdo po čase odejde zase do běžné školy, tak jako kluci z našeho komiksu. A někteří k nám přijdou třeba na střední školu, když v jejich okolí není žádná vhodná. Je dobře, že sem nemusíte chodit, protože je lepší, když nás nepotřebujete. Ale je také dobré o naší škole vědět a dozvědět se i něco o klucích, kteří nás potřebovali.

3 Je 1. září a zdáli vidíme přicházet dva žáky 6. třídy. Vysoká dívka kráčí rázně ke škole a její spolužák se ji snaží dohnat a vypadat při tom větší než ona. Alenu jen tak dohonit nemůže, i proto se jí říká Žirafa. Pracovní komiks STEJNĚ JAKO TY vydává Jedličkův ústav a školy. Podle textu Andrey Hutkové nakreslila Vendula Šafránková. Vendula šafránková AndreA Hutková JÚŠ, 2010 dtp a polygrafická výroba Degas Dot cz s.r.o. Záštitu nad komiksem STEJNĚ JAKO TY převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne pod č.j. 9258/2010 II/2.

4 Oba k nám přecházej z Jedličkárny. Počkej, tam jsou spíš ty mentálně, ne? Prej s náma budou chodit nějaký dva postižený? Já vim, jeden je na vozíku a ten druhej má prej francouzský berle. Ty seš mentálně Žirafo, hej, počkej, ne?! 4 5 Francouzský?

5 Hmmm... Dobrý den, děti! Posaďte se. 8 9 Voni k nám propadli? Věřím, že je letos doženeš, začni lepším chováním. Rád bych vám představil vaše nové spolužáky. Adame, musím tě zklamat, ale tito mladí pánové měli na konci páté lepší průměr než ty. Nepředváděj se!

6 Ať něco kluci o sobě řeknou! Já jsem Zdeněk, jsem fakt rád, že jsem tu. máte super tělocvičnu. Nemusíme vstávat! hustý Jsme hvězdy!!! Potřebujem občas pomoct, Hlavně nás nelitujte. Huráááááá!!! No, škola je trochu bariérová, ale to je v poho, my jsme s Ondrou zvyklí. ale hlavně nás berte normálně. v této třídě ode dneška nemusíte vstávat, stačí, když po příchodu pedagoga ztichnete. Díky, kluci. No, a s novými spolužáky, přicházejí i nová pravidla.

7 6.A má první hodinu angličtinu... dobrej čejnž Ondra and zdenek could take better places. co jsem teď klukům nabídla, no, kdo mi to přeloží? hello nabízí jim lepší místo...nabízí jim lepší místo... příští rok si asi přesednou, cože?...si maj vyměňovat věci, teď? Místo, které na vás zbylo, je dost špatné.

8 ? budeme mít k obědu placky? že si můžou sednout na lepší místo! a ještě by se mohlo říct: mej áj rekmnd jůů... u dveří se jim fakt bude sedět líp... taky bych bral lepší místo... stačí, aleši a nemusíš přece vstávat. Tato lavice je vskutku nepohodlná, obzvlášť, má-li člověk vozík,že, zdeňku? jak se vlastně řekne anglicky takový vozík? better, sakra, dyť jsem to věděla... teď na ně uvidím mnohem líp... no jo, napravo to maj fakt lepší. proč si máme brát svetr? wheelchair invalid car? (invalidní kára?) bicycle for...for... ehm (něco jako kolo pro...)

9 skate for legs? (jako skate pro nohy?) legs machine? (mašina místo nohou, paráda?) cyclo-chair? (cykložidle?) wheelchair děti se na další hodiny přesouvají o patro výš move to move, úúú sexy bejb......(něco, co rozhejbá jako mě...) ti to vezmu, v poho? jéé, dík nebudu vás dlouho napínat, pojď zdeňku... the wheelchair jasně: wheel jako kolo! chair jako židle. jaká židle, někomu chybí židle??? máme angličtinu, pane nepodale! ouuu, sorry! žirafo, koukni z okna, esli je ve třetim už volno?! hodina angličtiny vesele pokračuje dál.

10 dobrý den. my tě vezmem! prrr, pánové! to se musí technicky. hochu, šlápl jsem ti do batohu, měls tam něco důležitýho? a kruci, svačina. pane nepodalééé! bacháá, francouzi útočej! tak jste to zvládli! děkuju moc.

11 po dobrodružném přesunu do posledního patra začala hodina občanské výchovy. povězte mi, co považujete vy za významné lidské právo? a jakej? dneska si promluvíme o lidských právech a ke konci hodiny vám pustím dokument. já jsem rád, že můžu bejt tady, týjo o usabovi ládinovi. že můžu cestovat po celym světě. že můžu jít, kam chci a nemusim se ptát. můžu si řikat, co chci. můžu jít na školu, která mě fakt baví. dobře, tak fajn.

12 a nyní se rozdělte do dvojic a chyťte se za ruce. teď jeden z vás bude potřebovat pomoc a druhý mu vysvětlí, jaká má práva. mě doma týraj, musím uklízet! já utíkám z války, zachraňte mě! tak zavolej linku vítej v azylovém důvěry! táboře! ajťáku, budem spolu? cos měl dneska ke svačině? háló? jsem na vozíku a potřebuji do města. klíďo, jak rychle ti běhá ramka? müsli. máte právo vystoupit na invalidovně. ztratil se mi pejsek, jmenuje se kiki. volej 112!

13 po hodině občanky se všichni přesouvají na poslední dvouhodinovku do tělocvičny. máte právo na pohřební službu! honzo! zlomil jsem si ruku, auuu!!! ředitel mě chce neprávem vyhodit! no, to musí bejt úplnej blázen! mám berle a stojím na poště. s berlema se fakt nedá dlouho stát. máte paní přednost, lidé by vás měli pustit! hodina občanky pokračuje.

14 V šatně... holky, otevřete! nechte tohóóó! ty máš vozejk? mám káru jen na tělák, líp se s ní hejbu ty už máš na sobě věci na tělák? co to štelujete? nááástup do tělocvičny! hm, už to mám od včerejška, abych nezapomněl. když máme kola šikmo, líp se řežou zatáčky.

15 sííím, on ten míč vezé! ale vozíčkář smí dvě tempa míč vézt, hrajte dál! jujky! po desátém kolečku se vydýcháme. jo, tak parádičky, žirafko? a jde se na basket...

16 teď se protáhneme. ufff, já nemůžu natáhnout ruce, pomůžeš? ty simulante... pííííísk! dík, ale já to vlastně umím sám. zdeňku, jsi v pořádku? to se mi při sportu stává, jsem v poho.

17 na kruzích... no, proč ne? hezky!! super! a teď se můžete zhoupnout! pořádně, ajťáku! ondra se zdeňkem můžou taky? letííím! ten lítá! ještě výš! konec

18 DĚKUJEME STÁTNÍMU PODNIKU LESY ČESKÉ REPUBLIKY za významnou podporu při tvorbě komiksu a projektu 100 jedlí pro Jedli!

19

20 a příště...

Aby byly zážitky pro všechny!

Aby byly zážitky pro všechny! Aby byly zážitky pro všechny! Klokan patří do oddílu skautů už pěkných pár let, je mu čtrnáct. Nejraději by pořád jenom sportoval, pohyb má moc rád. Kvůli svým skokanským výkonům dostal také svou přezdívku.

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám ÚVOD Proč? Kdy? Kde? Kdo? Co? a Jak? Než začneme společně přemýšlet, jak učit děti hodnotám, věnujme se nejprve důvodům, které nás k tomu vedou. Odpovězme

Více

Jak koučovat debatní klub. Autor Matěj Pilát

Jak koučovat debatní klub. Autor Matěj Pilát Jak koučovat debatní klub Autor Matěj Pilát Obsah 1) Úvod... 3 Osoba kouče... 4 Role... 5 2) Jak založit klub... 5 3) Koučování ve dvojici... 5 Výhody koučování ve dvou... 6 Koho si vybrat do dvojice...

Více

Devatero rad České rady dětí a mládeže pro rodiče při výběru mimoškolních aktivit a jedna speciální navrch

Devatero rad České rady dětí a mládeže pro rodiče při výběru mimoškolních aktivit a jedna speciální navrch Devatero rad České rady dětí a mládeže pro rodiče při výběru mimoškolních aktivit a jedna speciální navrch 1. Myslete na celkový rozvoj dětské osobnosti. Receptů k tomu, aby děti byly šťastné a úspěšné,

Více

PROJEKT MALÝ PRINC 7. A

PROJEKT MALÝ PRINC 7. A PROJEKT MALÝ PRINC 7. A 2009/2010 Zdroj obrázku: http://2.bp.blogspot.com/_pjqdevlpajq/ryoldl2t8zi/aaaaaaaaaho/8xmyn B9MsxM/S226/Mal%C3%BD%2Bprinc.jpg 2 Tuto knihu tvoří výběr textů, které napsali žáci

Více

Nabídka. Montessori zpravodaj. Společnost. 15 2013 datum vydání: 20. 9. 2013

Nabídka. Montessori zpravodaj. Společnost. 15 2013 datum vydání: 20. 9. 2013 15 2013 datum vydání: 20. 9. 2013 Montessori zpravodaj ZÁŘÍ Všimli jste si někdy, co světla toto slovo nese a jak nádhern ě zní? Jakoby nás svým názvem nabádalo, abychom si udrželi slunce, které jsme do

Více

Projekt Děti učí děti mě velmi zaujal a získala jsem mnoho nových informací.

Projekt Děti učí děti mě velmi zaujal a získala jsem mnoho nových informací. Projekt Děti učí děti mě velmi zaujal a získala jsem mnoho nových informací. Přijde mi to jako velmi zajímavý nápad, je to jiná forma výuky a jsem názoru, že pro nás i jistě zajímavější než klasická výuka.

Více

Gymploviny. Rozdíly DEN DĚTÍ. 2. číslo časopis Školního parlamentu červen 2011. cena: 10 Kč

Gymploviny. Rozdíly DEN DĚTÍ. 2. číslo časopis Školního parlamentu červen 2011. cena: 10 Kč Gymploviny 2. číslo časopis Školního parlamentu červen 2011 cena: 10 Kč DEN DĚTÍ Rozdíly ANKETA MATURITA 2011 1 Rozhovor s Mgr. Petrem Štěpánkem Jak se cítíte jako nový učitel na gymnáziu? Já nejsem tak

Více

JAK DÁL S PĚSTOUNSKOU PÉČÍ NA PŘECHODNOU DOBU?

JAK DÁL S PĚSTOUNSKOU PÉČÍ NA PŘECHODNOU DOBU? JAK DÁL S PĚSTOUNSKOU PÉČÍ NA PŘECHODNOU DOBU? Hana Konečná, Markéta Sudová Jak dál s pěstounskou péčí na přechodnou dobu? Středisko náhradní rodinné péče o. s. Praha 2011 Tato publikace byla vydána v

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE

PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a rozpočtem České Republiky. PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE PRO VŠECHNY ŽÁKY, KTEŘÍ CHTĚJÍ VĚDĚT, JAK SE EFEKTIVNĚ UČIT NÁRODNÍ ÚSTAV ODBORNÉHO

Více

SPOLEČNÝ PROJEKT. Harry Korman, M.D., SIKT Malmö (Švédsko)

SPOLEČNÝ PROJEKT. Harry Korman, M.D., SIKT Malmö (Švédsko) SPOLEČNÝ PROJEKT Harry Korman, M.D., SIKT Malmö (Švédsko) Zdroj: KORMAN, H. The common project. 2004. Dostupné na: Překlad: Leoš Zatloukal a Lenka Tkadlčíková ZAČÁTEK SEZENÍ Začínám

Více

PREVENCE ÚRAZÙ A RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ

PREVENCE ÚRAZÙ A RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ PREVENCE ÚRAZÙ A RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ NÁMÌTY / AKTIVITY / KAZUISTIKY Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo. Tato publikace je vydávána jako součást projektu

Více

Lekce 15. Str. 147/po cv. 2 Rozšiřující cvičení na procvičení odvozených slov. Schéma 15A

Lekce 15. Str. 147/po cv. 2 Rozšiřující cvičení na procvičení odvozených slov. Schéma 15A Lekce 15 Str. 147/cv. 1 K otázce číslo 2: Šťastní nemusí být jen lidé na třech fotografiích vlevo. Studenti můžou dostat za úkol vymyslet, proč je někdo chudý šťastnější než bohatý. Str. 147/po cv. 2 Rozšiřující

Více

Školství v Jednotě bratrské

Školství v Jednotě bratrské 4/13 speciál Školství v Jednotě bratrské Když se řekne bratrské školství, každého jako první napadne Jan Amos Komenský. A bude to oprávněné, protože právě Komenského myšlenky se staly vyvrcholením propracovaného

Více

20. 5. 2013. soutěži. Dokonce se o našem školním časopisu psalo i v novinách, což je pro nás velikou ctí. 31. 5. 2013

20. 5. 2013. soutěži. Dokonce se o našem školním časopisu psalo i v novinách, což je pro nás velikou ctí. 31. 5. 2013 20. 5. 2013 Naše škola se stejně jako minulý rok zúčastnila soutěže Školní časopis roku 2013 za Karlovarský kraj. Setkání redakcí a vyhlášení výsledků se uskutečnilo už 26. dubna 2013 v prostorách ICM

Více

školní rok 2009/2010 č. 1, září 2009 Rozhovor s ředitelkou školy Mgr. Jiřinou Hereinovou

školní rok 2009/2010 č. 1, září 2009 Rozhovor s ředitelkou školy Mgr. Jiřinou Hereinovou Amos K časopis, který informuje o dění ve škole, představuje pedagogy z jiného úhlu pohledu, vyplňuje volný čas žáků... školní rok 2009/2010 č. 1, září 2009 Rozhovor s ředitelkou školy Mgr. Jiřinou Hereinovou

Více

K Ř ESŤ ANSKÝ Č ASOPIS O RODINĚ

K Ř ESŤ ANSKÝ Č ASOPIS O RODINĚ K Ř ESŤ ANSKÝ Č ASOPIS O RODINĚ Červen 2011, č. 31 Cena 80 Kč JAK DOKÁZAT, ŽE JSTE MUŽ OTEC A SYN HAŠTEŘENÍ ČAS S DĚTMI O LENOSTI JAK VYBUDOVAT VZTAH S DĚTMI ZE ZÁPISNÍKU MLADÝCH OBSAH: Úvodník 1 Jak dokázat,

Více

TIBETSKÝ TERIÉR. Svìtová výstava PaøíŹ Tibet Dog Europe Výroèí. Pro mlsné jazýèky páníèkù i pejskù. Rozhovor

TIBETSKÝ TERIÉR. Svìtová výstava PaøíŹ Tibet Dog Europe Výroèí. Pro mlsné jazýèky páníèkù i pejskù. Rozhovor TIBETSKÝ TERIÉR Obèasník pro pøíznivce tibetských teriérù AKTUÁLNÌ: Svìtová výstava PaøíŹ Tibet Dog Europe Výroèí 8/2011 Pro mlsné jazýèky páníèkù i pejskù Rozhovor FOTOGRAFICKÝ SERIÁL Legs-Smon Tibetan

Více

TIMES M A J Á L E S. Retroskop: Hoj, byla noc! strana 6. Dámy pod košem. čtěte na straně 3. strana 7

TIMES M A J Á L E S. Retroskop: Hoj, byla noc! strana 6. Dámy pod košem. čtěte na straně 3. strana 7 TIMES číslo 5 10 Kč červen 2000 Retroskop: Hoj, byla noc! strana 6 strana 7 Dámy pod košem M A J Á L E S 2 0 0 0 čtěte na straně 3 TIMES 1 Studie I. P. Pavlova v pedagogické praxi Tak už i po těch zpytácích

Více

Co je mezi tebou a Chuckem? Mnou a kým?!?! vyjekla. Promiň. zasmála se Annie. Asi jdu na tebe moc zhurta. Prostě vždycky jsem si myslela, že mezi

Co je mezi tebou a Chuckem? Mnou a kým?!?! vyjekla. Promiň. zasmála se Annie. Asi jdu na tebe moc zhurta. Prostě vždycky jsem si myslela, že mezi Nick ji doprovodil domů. Vycházkovým krokem to měli dvacet minut cesty. Možná jsi měl zůstat s ní a ne se mnou. řekla Alicia. Ann to zvládne. Navíc je tam Carmen, nic se jí nestane. Doufám, že jí moje

Více

Klíčový rok. zážitková pedagogika a projektová výuka pro základní školy v rámci projektu Prázdninové školy Lipnice

Klíčový rok. zážitková pedagogika a projektová výuka pro základní školy v rámci projektu Prázdninové školy Lipnice Klíčový rok zážitková pedagogika a projektová výuka pro základní školy v rámci projektu Prázdninové školy Lipnice Projekt byl na Výroční konferenci OPVK pořádané MŠMT představen jako jeden z nejzajímavějších

Více

KDYBYCH VĚDĚL, ŽE TU MAJ TAK MÁLO, TAK BYCH SEM ANI NEPÁCHNUL...

KDYBYCH VĚDĚL, ŽE TU MAJ TAK MÁLO, TAK BYCH SEM ANI NEPÁCHNUL... * KDYBYCH VĚDĚL, ŽE TU MAJ TAK MÁLO, TAK BYCH SEM ANI NEPÁCHNUL... * PŘÍŠTĚ PŮJDU RADĚJI NA NOVÝ PORG, TAM MAJ URČITĚ VÍC! 2 úvodník/tiráž kousek vpravo a dole stalo se/glosy hodně doprava je potřeba communiquer...

Více

JAK SAMOSTATNĚ A ÚSPĚŠNĚ PODNIKAT VE FINANCÍCH

JAK SAMOSTATNĚ A ÚSPĚŠNĚ PODNIKAT VE FINANCÍCH www.milionovapraxe.cz JAK SAMOSTATNĚ A ÚSPĚŠNĚ PODNIKAT VE FINANCÍCH Radoslav Černý 2013 Jak samostatně a úspěšně podnikat ve financích napsal Radoslav Černý pro www.milionovapraxe.cz Prohlášení Tento

Více

Bezpečnost a ochrana zdraví žáků ve školách, při činnostech organizovaných školou a při mimoškolních činnostech

Bezpečnost a ochrana zdraví žáků ve školách, při činnostech organizovaných školou a při mimoškolních činnostech Bezpečnost a ochrana zdraví žáků ve školách, při činnostech organizovaných školou a při mimoškolních činnostech Výběr časopiseckých článků a odpovědí na dotazy veřejnosti www.bozpinfo.cz 2008 Výzkumný

Více