Podnikání je pro nás výzva Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Přerov, Bartošova 24

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Podnikání je pro nás výzva www.ok2you.cz. Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Přerov, Bartošova 24"

Transkript

1 Podnikání je pro nás výzva Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Přerov, Bartošova 24 Horák Ladislav, Karolína Hanáková (2. ročník)

2 Dobrý den, jmenujeme se Ladislav Horák a Karolína Hanáková a studujeme na Obchodní akademii v Přerově. Celou esej Podnikání je pro nás výzva jsme se rozhodli pojmout ve stylu dvou podnikatelských záměrů, na nichž ukážeme všechny výhody a nevýhody podnikání. Z těchto dvou návrhů by měl jeden vyjít jako vítězný a měl by mít více předností. Nejprve se zaměříme na podnikání jako celek a určíme si možné problémy, které budeme muset překonat. Dále se budeme věnovat oběma návrhům samostatně a projdeme si všechna kritéria, která jsme si stanovili. Nezapomeneme si také záměry představit při jejich realizaci a tím vyhledat další nedostatky a snažit se je odstranit. Posledním bodem této práce bude zhodnocení všech pro a proti, z něhož vybereme vítězný záměr. Esej bude představovat jakýsi boj o přežití jednoho ze záměrů. Budeme se snažit vystihnout všechny závažné problémy, se kterými se většina podnikatelů potýká, a najít jejich nejvhodnější řešení. Výsledkem bude vítěz, který bude očištěn od daných nedostatků a problémů.

3 Již jsme zmínili, že navštěvujeme druhý ročník obchodní akademie, přesněji ekonomického lycea, a jakožto budoucí ekonomové milujeme výzvy. Výzva je pro nás soutěž, ve které musíme vždy vyhrát. Jdeme si za svým přes veškeré překážky, které nám padají na naši vysněnou cestu slávy. Výzva v podnikání může být velice komplikovaná a její průběh se může kdykoliv odchýlit z cesty a to je právě na ni vzrušující. Za svůj podnikatelský záměr jsme si vybrali sportovní centrum a agenturu na zřizování koncertů. Na obou těchto případech se budeme snažit ukázat výhody a nevýhody podnikání. Na konci strastiplné cesty budeme mít jeden vítězný záměr. Startovní čárou se nám stávají myšlenky na to být podnikatelem. Měli bychom mít představu o tom, v jakém oboru bychom chtěli podnikat, co od podniku očekáváme a zda jsme seznámeni s riziky, která jsou spojena s podnikáním. Podnikatelská činnost s sebou nese tato rizika a překážky: V první řadě je to nedostatek základního kapitálu. Je více než pravděpodobné, že bez finančních prostředků na zařízení určitého zázemí se jednoduše podnikat nedá. Dalším rizikem je nezájem zákazníků (spotřebitelů), proto bychom se měli zamyslet, jak učiníme svůj podnik zajímavý a jak potencionální zákazníky přilákáme. Neméně důležitým rizikem je konkurence. Musíme si uvědomit, jakou by náš podnik měl v okolí konkurenci a zda máme aspoň minimální šanci se této konkurenci postavit. Dá se říci, že veškerá rizika jsou takovým malým bojem a tento boj právě začíná. Prvním bojovníkem o přežití se stává sportovní centrum. Naším záměrem je vystavět síť plně vybavených center. Prvně bychom obsadili větší města, samozřejmě Olomouc, Přerov, Šumperk a expandovali bychom i do menších měst. Klademe si za cíl zajistit bezproblémový přístup, tedy vystavět několik center poblíž vašeho bydliště, a velkým přáním je spokojenost našich zákazníků. Centra by měla být moderně vybavena, především posilovna, která by byla rozdělena na pánskou část a zvlášť dámskou část a na společnou část. V centru by neměly chybět kurty pro tenis, badminton, squash a jiné hry. Největším lákadlem by byla horolezecká stěna a menší bazén se saunou a vířivkou. Pro příznivce hudby zde budou k dispozici taneční sály. Samozřejmě se zrcadly na stěnách. Cvičila by se zde zumba, aerobik a pro vášnivé tanečníky sportovní tanec, jak standardní tance, tak moderní gymnastické tance. Vyvstává nám otázka, kam naše sportovní centrum umístit? Máme si pronajmout budovu nebo koupit pozemek a začít stavět? V našem případě by bylo mnohem praktičtější i finančně méně náročné koupit budovu. Chceme mít sportovní centra blízko centra města pro snadný přístup. Stačilo by jen budovu zrenovovat a upravit podle vlastních potřeb. Problém s místem vyřešen. Přesuňme se tedy v čase do doby, kdy je sportovní centrum hotové. Dalšími starostmi jsou však konkurence a zájem zákazníků, proto potřebujeme zajímavou reklamu. Jako začínající

4 podnik si televizní reklamu nemůžeme dovolit, proto potřebujeme jiný způsob. Napadá vás něco? My už víme! Začneme studentskými slevami na permanentky! Ty mohou studenty vyjít až o polovinu levněji, než je běžný vstup. Pokračovat bychom mohli slevami pro skupinky nad 7 osob a speciálními akcemi pro školy. Dále budeme pronajímat taneční sály tanečním školám, hřiště sportovním týmům a pro děti bude k dispozici plavecká škola. Každý, kdo přijde do našeho sportovního centra, bude mít možnost stát se členem sportovního klubu a získat tak další výhody a slevy, např. rychlejší vstup do centra, každý týden 2 hodiny zdarma. Kromě svých peněz můžeme využít programů START-UP, které nám pomohou financovat náš další rozvoj a vybavení sportovního centra. To znamená, že ne vždy musíte mít peníze na všechno, stačí se zapojit do některého z programů podpory podnikatelů, který by měl být schopen pomoci. V souboji o výhru figuruje i druhý ostražitý hrdina agentura na zřizování koncertů v Olomouckém kraji. A co si máte pod tímto názvem představit? V našich nápadech tato agentura organizuje nespočet koncertů a různých setkání hudebníků s posluchači. Jednalo by se o všechny žánry hudby, aby nebyla žádná generace ochuzena. Tato společnost by obvolávala muzikanty a poskytovala jim nabídky nebo by mohli i sami hudebníci zavolat a požádat o účast na daném místě. Agentura by vlastnila několik smluv, díky kterým bychom měli právo používat různá prostředí (haly, kulturní domy, tělocvičny), kde by organizovala dané koncerty. A na povrch nám vyplouvají otázky kde by mělo být sídlo firmy a z čeho by společnost vydělávala. Pro snadný přístup bychom měli zřídit minimálně dvě sídla. Hlavním centrem by se nám stala Olomouc a další střediska bychom vybudovali v Jeseníku. Oběma těmto městům není kultura cizí, tudíž bychom nejen pokryli obě poloviny kraje, ale také potěšili místní obyvatele. Mimo kulturu je Jeseník i město lázeňské a místní pacienti by vystoupeními dechových či folkových souborů jistě nepohrdli. Kromě menších akcí by se také mohly konat i festivaly nebo koncerty více skupin. První otázku jsme zodpověděli a nyní se můžeme zaobírat otázkou číslo dvě Kde obstarat finance pro splnění tohoto snu a následně kde získat peníze pro udržení agentury? Již u prvního záměru jsme si pomohli využitím programů START-UP, tak bychom jej mohli použít opětovaně. Bohužel získání obnosu pro udržení firmy bude těžší oříšek. Část vydělaných peněz by nám zajišťovali posluchači, kteří zaplatili vstupné. To by ovšem nestačilo, musíme zaplatit nájem a využívání kanceláří či budov a především musíme zaplatit interpretům, kteří na naše požádání uspořádají koncert. Proto bychom požádali město i kraj o dotace či granty pro rozvoj kultury ve městech a následně v kraji. Obrovskou pomocí by byly různé dary či

5 příspěvky. I přes všechna tato opatření by museli zůstat nějaké funkce dobrovolné, jak to v kultuře bývá. Abychom však získali nějaké peníze ze vstupného, musíme se dostat do povědomí lidí. Necháme proto otisknout reklamu ve všech kulturních rubrikách novin Olomouckého kraje a vyvěsíme plakáty na významnějších kulturních či městských domech. Mohli bychom také vytvořit internetovou stránku, kde bychom své služby nabízeli hudebníkům, kteří by pro nás mohli v budoucnu hrát. Pro zviditelnění bychom mohli být spřátelení partneři divadel v Olomouckém kraji, tak bychom mohli získat další prostory pro pořádání koncertů, anebo bychom organizovali dramaticko-hudební festivaly pro naše posluchače. Své soupeře jsme Vám již představili a souboj může začít! Kdo může podle Vás zvítězit? Pojďme si shrnout veškeré klady a zápory našich hrdinů. V obou případech se však jedná o běh na dlouhou trať a jen čas by nám ukázal tu správnou cestu. Největším problémem sportovních center je konkurence, jelikož podobných center je po Olomouckém kraji mnoho, kdežto agentur pro zřizování koncertů mnoho není. Naopak realizace je mnohem snazší u prvního bojovníka, dokonce i výdělek bychom měli jednoduchý. Skóre je tedy 2:1! Pokud bychom měli hodnotit originalitu, tak nemůžete nesouhlasit, když vybereme agenturu. Body jsou vyrovnané a je to těžší a těžší, bohužel my potřebujeme jen jednoho vítěze. Dalším kritériem pro vybrání jednoho ze soupeřů je vztah k daným tématům. Sport či hudba? Zde se naneštěstí naše cesty v týmu kříží. Milovník sportu proti vášnivému posluchači hudby. Jak se říká Moudřejší ustoupí a vyhrává SPORTOVNÍ CENTRUM! Koneckonců můžeme pouštět hudbu i ve sportovních sálech. Pokud se nám bude dobře dařit, můžeme sportovní centrum rozšířit o bar či restauraci s občasnými návštěvami hudebních skupin. Vítěze tedy máme a nám nezbývá nic jiného, než se detailně zaobírat hlavními body pro realizaci společného snu. Reklama, dotazování potenciálních zákazníků, hledání budov ke koupi či pronájmu atd. Čeká nás tedy opravdu předlouhá cesta, ale jakožto budoucí ekonomové se nevzdáme a vždy zvítězíme! Děkujeme Vám, že jste s námi došli až na konec, a doufáme, že Vás náš souboj zaujal.

6 Zdroje: Hanáková, K.; Horák, L. Podnikání je pro nás výzva. [Online]. (accessed March 29, 2014). Hanáková, K.; Horák, L. Podnikání je pro nás výzva. [Online]. (accessed March 29, 2014). Hanáková, K.; Horák, L. Podnikání je pro nás výzva. [Online]. OLOMOUCKY.CZ/PROGRAM-PODPORY-KULTURY-A-PAMATKOVE-PECE-V- OLOMOUCKEM-KRAJI-V-ROCE-2014-CL-790.HTML (accessed March 29, 2014).

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Diplomová práce Podnikatelský plán internetového startupu a jeho realizace Internet startup business plan and its implementation Roman Sterly Plzeň 2013

Více

Příručka pro začínající podnikatele

Příručka pro začínající podnikatele Příručka pro začínající podnikatele Evropský sociální fond. Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti. Příručka pro začínající podnikatele Příručka pro začínající podnikatele Dominika Špačková (autorka

Více

Příručka pro začínající podnikatele v agroturistice aneb. První kroky s agroturistikou

Příručka pro začínající podnikatele v agroturistice aneb. První kroky s agroturistikou 2012 Příručka pro začínající podnikatele v agroturistice aneb První kroky s agroturistikou Obsah 1. Mikroregion Hornolidečsko... 4 2. Agroturistika... 6 3. Jak začít podnikat... 8 3.1 Výhody a nevýhody

Více

VIP. ročník 8. Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl. podporou:

VIP. ročník 8. Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl. podporou: VIP Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl podporou: Tato publikace byla vytvořena s finanční podporou programu Evropské unie Základní práva a občanství

Více

PODNIKATELSKÝ ZÁMĚR ZALOŽENÍ A PROVOZ KAVÁRNY A KOKTEJL BARU

PODNIKATELSKÝ ZÁMĚR ZALOŽENÍ A PROVOZ KAVÁRNY A KOKTEJL BARU M O R A V S K Á V Y S O K Á Š K O L A O L O M O U C Ústav managementu a marketingu Ondřej Vodrážka PODNIKATELSKÝ ZÁMĚR ZALOŽENÍ A PROVOZ KAVÁRNY A KOKTEJL BARU Bakalářská práce Vedoucí práce: RNDr. Ing.

Více

NÁZEV VZDĚLÁVACÍ AKCE

NÁZEV VZDĚLÁVACÍ AKCE NÁZEV PROJEKTU: UDRŽITELNOST PROJEKTŮ ROZVOJE VENKOVA REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU: 08/005/3310A/231/001762 NÁZEV VZDĚLÁVACÍ AKCE "ROZVOJ FINANČNÍ KAPACITY DOTACE" TERMÍN KONÁNÍ: 11. 3. 2010 LEKTOR: MGR.

Více

3 Hospodaření s majetkem obce

3 Hospodaření s majetkem obce Hospodaření s majetkem obce Ing. Jan Kerner Bohatá nevěsta je poměrně jasný pojem. Taková nevěsta vlastní dům se zahradou a bazénem, pěkné auto a k tomu ještě kulatou sumičku na kontě. Ale bohatá obec?

Více

Stát nechce dát peníze na dostavbu nemocnice

Stát nechce dát peníze na dostavbu nemocnice Téma: Doprava a opravy silnic Jedna z největších kapitol krajského rozpočtu. Připravili jsme mapu s vyznačenými opravami silnic a mostů. Výsledek oprav uvidíte ve fotoseriálu. strany 4 a 8 Zdravotnictví

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Marketingové možnosti malé cestovní kanceláře Marketing possibilities in a small travel agency Markéta Lupáčová Plzeň 2012 Čestné prohlášení

Více

SPECIFIKA OBCHODU S MOBILNÍMI APLIKACEMI

SPECIFIKA OBCHODU S MOBILNÍMI APLIKACEMI Středoškolská technika 2013 Setkání a prezentace prací středoškolských studentů na ČVUT SPECIFIKA OBCHODU S MOBILNÍMI APLIKACEMI Tomáš Perzl EDUCAnet - gymnázium a střední odborná škola České Budějovice,

Více

PODPORA PODNIKAVOSTI inspiromat

PODPORA PODNIKAVOSTI inspiromat PODPORA PODNIKAVOSTI inspiromat Obsah Podpora podnikavosti inspiromat... 5 Systém publikace... 7 První oddíl Studentské firmy... 8 A. JA Firma... 8 Co je Junior Achievement...8 Úloha vyučujícího... 10

Více

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ Obor: Mezinárodní obchod SPONZORING JAKO KOMERČNÍ KOMUNIKACE (bakalářská práce) Autor: Petr Mühlhans Vedoucí práce: Ing. Jiří Mikeš Prohlášení:

Více

FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY

FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY Sborník inspirace z Čech i zahraničí www.fitforflexi.cz FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY Sborník inspirace z Čech i zahraničí Flexi-slaďování práce a rodiny. Sborník inspirace

Více

METODIKA. pro řešení nezaměstnanosti pro obce a města na základě zkušeností ze zahraničí

METODIKA. pro řešení nezaměstnanosti pro obce a města na základě zkušeností ze zahraničí METODIKA pro řešení nezaměstnanosti pro obce a města na základě zkušeností ze zahraničí Tento projekt je spolufinancován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské

Více

Arcibiskup v Nymburce

Arcibiskup v Nymburce číslo 7/2010 / ŘÍJEN Arcibiskup v Nymburce Ve středu 15. září uvítal starosta Nymburka Ladislav Kutík vzácnou návštěvu, arcibiskupa Dominika Duku. Český primas přijel projednat konání koncertů hudebního

Více

PŘÍRUČKA PRO MĚSTA A OBCE

PŘÍRUČKA PRO MĚSTA A OBCE PŘÍRUČKA PRO MĚSTA A OBCE Právní formy sociálního podnikání pro obce Sociálně odpovědné zadávání veřejných zakázek Založení sociálního podniku Příklady dobrých praxí ze zahraničí Projektové záměry zapojených

Více

Jak sladit rodinu a podnikání

Jak sladit rodinu a podnikání evropský fond v ÿr Příručka k rovným příležitostem Jak sladit rodinu a podnikání Projekt Ženy, podnikejte!, č. CZ.1.04/3.4.04/88.00286, je financován z prostředků Evropského ho fondu prostřednictvím operačního

Více

Sport a podnikání ve financích mají mnoho společného

Sport a podnikání ve financích mají mnoho společného www.jsmepartners.cz 4/09 Petr Kroupa Lék na frustraci je zažívat úspěchy Budovat si dobré vztahy a udržovat je na co nejlepší úrovni Vyžaduji maximální nasazení v práci a fair play je důležitá podnikatelská

Více

invence inovace výkonnost

invence inovace výkonnost invence inovace výkonnost Newsletter Institutu interdisciplinárního výzkumu Slezská univerzita v Opavě, Obchodně podnikatelská fakultava v Karviné www.iivopf.cz Vážení přátelé a partneři Obchodně podnikatelské

Více

TVORBA MARKETINGOVÉHO MIXU PRO VYUŽITÍ NEPOUŽÍVANÝCH PLOCH V PRAZE 12

TVORBA MARKETINGOVÉHO MIXU PRO VYUŽITÍ NEPOUŽÍVANÝCH PLOCH V PRAZE 12 SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO s.r.o. Bakalářský studijní program: Ekonomika a management Studijní obor: Marketing a management TVORBA MARKETINGOVÉHO MIXU PRO VYUŽITÍ NEPOUŽÍVANÝCH PLOCH V PRAZE

Více

Kdy se dočkáme rychlostní silnice I/11 a obchvatů Opavy?

Kdy se dočkáme rychlostní silnice I/11 a obchvatů Opavy? Noviny volebního sdružení Volby do zastupitelstva 10. 11. října 2014 ekonomika Základní úkol: zbavme město dluhů podnikání Město pomáhá podnikatelům veřejný prostor Slezanku musíme oživit Vychází v říjnu

Více

NEJEFEKTIVNĚJŠÍ MARKETINGOVÉ STRATEGIE PRO ROK 2012

NEJEFEKTIVNĚJŠÍ MARKETINGOVÉ STRATEGIE PRO ROK 2012 NEJ EFEKTI VNĚJ ŠÍ MARKETI NGOVÉ STRATEGI E PROROK2012 J AKÉSTRATEGI EVÁM PŘI NESOU NEJ VÍ CEZÁKAZNÍ KŮVTOMTOROCE EDI CE2012 NEJEFEKTIVNĚJŠÍ MARKETINGOVÉ STRATEGIE PRO ROK 2012 Copyright 2012 Marketingové

Více

Tvorba destinačních produktů cestovního ruchu

Tvorba destinačních produktů cestovního ruchu Tvorba destinačních produktů cestovního ruchu Ing. Petr Kratochvíl Ing. Radek Pažout Realizátor: RDM s.r.o. Valchařská 39 614 00 Brno info@rdmbrno.cz www.rdmbrno.cz Tento vzdělávací program je financován

Více

Přečtěte si: www.mesto-kunovice.cz. ROČNÍK 21 / ČÍSLO 8 SRPEN 2010 CENA 8 Kč

Přečtěte si: www.mesto-kunovice.cz. ROČNÍK 21 / ČÍSLO 8 SRPEN 2010 CENA 8 Kč ROČNÍK 21 / ČÍSLO 8 SRPEN 2010 CENA 8 Kč Přečtěte si: Z usnesení XXII. ZM str. 2 Noví pracovníci MěÚ str. 3 Vandalové na hřišti str. 4 Rozhovor s místostarostkou str. 5-7 Aktuálně ze škol str. 8-9 Přijetí

Více

Estéčko. zpravodaj společnosti ST Consult

Estéčko. zpravodaj společnosti ST Consult Estéčko zpravodaj společnosti ST Consult 1/2012 ÚVODNÍK Slovo ředitele Vážené kolegyně a kolegové, vážení obchodní partneři, dovolte mi, abych vám v úvodu poděkoval za spolupráci v uplynulém roce a do

Více

Proč a jak rozvíjet lidské zdroje v malém a středním podniku

Proč a jak rozvíjet lidské zdroje v malém a středním podniku Projekt: KONCEPT Zajištění koncepčního řešení v oblasti podpory vzdělávání zaměstnanců malých a středních podniků Proč a jak rozvíjet lidské zdroje v malém a středním podniku Zadavatel: Národní ústav pro

Více

MARKETINGOVÁ KOMUNIKACE

MARKETINGOVÁ KOMUNIKACE MARKETINGOVÁ KOMUNIKACE PRO DESTINACI Ing.Petr Kratochvíl Ing.Radek Pažout Realizátor MMC Ing.Petr Kratochvíl kratochvil@mtw.cz Tento vzdělávací program je financován Evropským sociálním fondem a státním

Více

Plán změny image Domu dětí a mládeže Znojmo

Plán změny image Domu dětí a mládeže Znojmo FUNKČNÍ STUDIUM 1. ROČNÍK, ÚSPĚŠNÝ ŘEDITEL ZÁVĚREČNÁ PRÁCE Plán změny image Domu dětí a mládeže Znojmo Autorka: Mgr. Hana Bílková Znojmo, prosinec 2010 P r o h l a š u j i, že tuto předloženou závěrečnou

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze. Bakalářská práce. 2010 Ondřej Kašpárek

Vysoká škola ekonomická v Praze. Bakalářská práce. 2010 Ondřej Kašpárek Vysoká škola ekonomická v Praze Bakalářská práce 2010 Ondřej Kašpárek Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta podnikohospodářská Obor: Arts management Nový model kulturního centra Vypracoval: Ondřej Kašpárek

Více

Slovo úvodem. V tomto čísle našeho bulletinu se věnujeme etwinningu z pohledu ředitelů

Slovo úvodem. V tomto čísle našeho bulletinu se věnujeme etwinningu z pohledu ředitelů Bulletin pro učitele a odbornou veřejnost o využití informačních technologií v evropském vzdělávání říjen 2011 Cílem bulletinu je přinášet inspirace z Evropy a evropské spolupráce v oblasti využívání informačních

Více