EKOMA FINANČNÍ PORADNA, S.R.O. UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ: PÁR RAD K CESTOVNÍMU POJIŠTĚNÍ. abychom si mohli užívat spokojený důchod?

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "EKOMA FINANČNÍ PORADNA, S.R.O. UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ: PÁR RAD K CESTOVNÍMU POJIŠTĚNÍ. abychom si mohli užívat spokojený důchod?"

Transkript

1 EKOMA FINANČNÍ PORADNA, S.R.O. ČERVENEC 2011 UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ: Podle ekonomů stát v budoucnu nebude mít dostatek prostředků na vyplácení důchodů. Politici proto chystají řadu systémových změn. Jsou na místě obavy? Dnes je již jisté, že státem vyplácené důchody nebudou stačit k tomu, abychom si ve stáří udrželi životní úroveň. Jak si efektivně naspořit, abychom si mohli užívat spokojený důchod? Kdo by netoužil po vlastním bydlení? Otázkou však zůstává, jak pořízení bytu či domu financovat. Existuje několik možností, ne všechny jsou však pro klienta efektivní. Pořídit si rodinu není jen tak. Příchod potomka totiž s sebou nese řadu nemalých výdajů. Kolik peněz nás naše děti stojí? Dopřát svým dětem vzdělání a ulehčit jim start do života touží každý rodič. Finanční trh nabízí řadu možností spoření pro děti. Která z nich je ta nejlepší? Téměř polovina českých domácností žije na dluh. Řada lidí má však se splácením svých dluhů potíže. Jak postupovat, aby nám na dveře nezaklepal exekutor? OBSAH VYDÁNÍ: DŮCHODOVÁ REFORMA 2 POROVNÁNÍ SPOŘENÍ NA STÁŘÍ 2 RADY V OBLASTI FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ 3 MOŽNOSTI SPOŘENÍ PRO DĚTI 4 PÁR RAD K CESTOVNÍMU POJIŠTĚNÍ Vyberte si cestovní pojištění, které odpovídá povaze vaší cesty. Zjistěte a porovnej si, do jaké výše vám bude pojišťovna hradit pojistné plnění. Od výše pojistných částek se odvíjí i cena za pojištění. Zjistěte, zda se dané pojištění vztahuje i na území, kam se právě chystáte. Při aktivní dovolené se pojistěte také na sportovní aktivity. Při aktivní dovolené zkontrolujte, zda vybraný sport není pojišťovnou vyjmut z pojištění. Cestovní pojištění si můžete sjednat na poslední chvíli přes internet. Nezapomeňte si uchovat telefonní číslo na asistenční službu dané pojišťovny. NÁKLADY SPOJENÉ S VÝCHOVOU DĚTÍ 4 DLUHY V ČR 5

2 STRÁNKA 2 V NOVĚ NAVRHOVANÉM SYSTÉMU BUDEME MÍT MOŽNOST 3% Z HRUBÉ MZDY ODVÉST DO DRUHÉHO PILÍŘE (KAPITÁLOVÝCH FONDŮ). Důchodová reforma v ČR Nejčastějším tématem současnosti je chystaná důchodová reforma. Podle odborníků, ekonomů a podle vývoje demografické křivky nebude v budoucnu dost atek prostředků v takto nastaveném důchodovém systému na vyplácení důchodů již pro dnešní 35-leté občany. Nyní odvádí lidé a firmy státu na důchod pojistné ve výši 28% z hrubé mzdy zaměstnance. K tomu si cca 4,5 mil. účastníků spoří v penzijním připojištění, které je podporováno státem a které bude zřejmě také upraveno. V nově navrhovaném systému budeme mít možnost 3% z hrubé mzdy odvést do druhého pilíře (kapitálových fondů). Podmínkou bude, že každý, kdo takto učiní, musí platbu navýšit o další 2% ze své hrubé mzdy. Takže 5% přímo strhne stát. Rozhodnutí bude na každém občanovi do 35 let jeho života. Před startem reformy bude dána možnost vstoupit do systému i starším občanům. Na rozhodnutí, které bude nevratné, budou mít čas do roku Účast bude dobrovolná, lidé nebudou muset vstoupit a budou PODLE EKONOMŮ A O D B O R N Í K Ů S E NOVÁ R E FOR MA V Y P L A T Í L I D E M S VYŠŠÍM PŘÍJMEM. moci i nadále platit 28% pojistného ze mzdy do současného systému. Podle přístupu každého účastníka budeme mít volbu ze 4 investičních strategií, které se budou lišit podle výnosnosti a rizikovosti investovaných prostředků ve fondech. Problémem bude výše poplatků za vedení fondu, který bude mít vliv na reálné zhodnocení vašich úspor. Pokud spořící člověk v tomto novém systému zemře před odchodem do důchodu, budou naspořené prostředky součástí dědického řízení. Podle ekonomů a odborníků se nová reforma vyplatí lidem s vyšším příjmem. David Nechvátal EFEKTIVNÍ SPOŘENÍ NA STÁŘÍ ANEB CO MI KOLIK VYDĚLÁ? Produkt 500 Kč Kč Poznámka k modelaci Podílové fondy Modelace životních cyklů Investiční životní pojištění Zhodnocení 6 % Penzijní připojištění Zhodnocení 2,5 % Stavební spoření Státní podpora 10 % Pozn.: V modelovém příkladě je počítáno s částkou 500,- a 1000,- po dobu 30 let. V dlouhodobém horizontu je pro klienta zpravidla nejefektivnější způsob spoření přes podílové fondy, kde mu částka 500Kč za měsíc vydělá cca Kč a částka 1000Kč za měsíc přes 1mil. Kč. Investiční životní pojištění vychází pro klienta jako druhý možný způsob spoření. V dlouhodobém časovém horizontu je nejméně efektivní spoření na stáří stavební spoření, kde již klesla státní podpora na 10%. Velice oblíbenou formou spoření je penzijní připojištění se státním příspěvkem.

3 STRÁNKA 3 Vlastní bydlení sen každého Problematika bydlení je v dnešní době na jedné straně záležitostí mladých lidí, kteří hledají svůj vlastní životní prostor, své království, a na druhé straně otázkou pro starší generaci občanů, kteří realizují své sny. V obou případech se jedná o zásadní finanční rozhodnutí. K dispozici zde je hned několik lákavých, ne však vždy efektivních řešení. Probereme jedno po druhém a lehce se seznámíme s jejich silnými a slabými stránkami. Úvěr ze stavebního spoření. Stavební spořitelny nabízejí dva typy úvěrů: řádný a překlenovací. Výhodou je nepochybně od začátku jasně stanovená úroková míra u řádného úvěru. Bolestí ovšem je, že po celou dobu meziúvěru se zpravidla ze splátky 1/3 dospořuje a cca 2/3 platby jde na úroky. Úroky se totiž počítají v době meziúvěru stále z celé půjčené částky. Teprve po překlopení do řádného úvěru se úroky počítají z aktuálně dlužné částky. Jedná se o anuitní splácení. Při vyšších půjčkách je zapotřebí ručit za půjčené peníze nemovitostí. Je tomu stejně jako u hypotéky. Všeobecně platí fakt, že vyšší úvěry ze stavebního spoření jsou bez naspořené položky drahé. Hypotéční úvěr. Různorodost hypotéčních úvěrů je v dnešní době dost pestrá a zajímavá. Poskytovatelé se předhánějí v nabídce. Zásadní výhodou hypoték je možnost splácení RŮZNORODOST HYPOTÉČNÍCH ÚVĚRŮ JE V DNEŠNÍ DOBĚ DOST PESTRÁ A ZAJÍMAVÁ. POSKYTOVATELÉ SE PŘEDHÁNĚJÍ V NABÍDCE. od počátku anuitním způsobem. Znamená to, že placené úroky neustále klesají. Nevýhodou je, že úrokovou míru máte stanovenou po dohodě s poskytovatelem na určité, tzv. fixní období. Ovšem to lze velmi příjemně nastavit dle představ klienta. V době fixace lze s úvěrem pracovat, refinancovat, částečně umořit nebo doplatit. Klienti velmi často dělají tu chybu, že si nechají vymodelovat pouze varianty z jedné nebo z druhé oblasti bez pořádného porovnání. Mnohdy si klient neví ani rady, jak daný úvěr nastavit. Máte již sjednaný úvěr? Nebo máte chuť začít realizovat Vaše sny v oblasti bydlení či Vás zajímá, jak to vše probíhá? Nechte si propočítat více variant a porovnat možnosti, které lze na finančním trhu získat. Ing. Zbyněk Nevyhoštěný V DOBĚ FIXACE LZE S ÚVĚREM PRACOVAT, REFINANCOVAT, ČÁSTEČNĚ UMOŘIT NEBO DOPLATIT. SLOVNÍČEK POJMŮ Hypotéka: Úvěr je vždy zajištěn nemovitostí. Vinkulace: V případě pojistné události je pojistné vyplaceno pojišťovně. Doba fixace: Konec vázacího období tzn. úvěr může klient doplatit, refinancovat, změnit dobu fixace či může dojít ke změně úrokové sazby ze strany banky. Bonita klienta: Klient společnosti prokazuje, zda je schopný úvěr splácet. Řádný úvěr: Úvěr ze stavebního spoření, kde se zároveň splácí jistina i úroky. Překlenovací úvěr: Úvěr ze stavebního spoření, kde klient splácí jen úroky. Anuitní splácení: Klient splácí jak úroky, tak i jistinu a po celou dobu splácení má nastavenou stejnou výši splátky.

4 STRÁNKA 4 O TOM JAKÝM ZPŮSOBEM DÍTĚTI SPOŘIT, ROZHODUJÍ PRÁVĚ RODIČE, KTEŘÍ SI KLADOU OTÁZKU, JAKOU EFEKTIVNÍ MOŽNOST SVÝM RATOLESTEM VYBRAT. Možnosti spoření pro vaše ratolesti Spoření do pokladničky není zdaleka jediný způsob, jak spořit svým dětem například na studia, lepší start do života, atd. O tom jakým způsobem dítěti spořit rozhodují právě rodiče, kteří si kladou otázku, jakou efektivní možnost svým ratolestem vybrat. Existuje řada produktů na finančním trhu jako spořící účty, spoření přes pojištění, stavební spoření či podílové fondy. Vzhledem k zajímavé výnosnosti a nízké rizikovosti je stále zajímavou formou spoření pro děti stavební spoření. Nejmladším klientům nabízejí stavební spořitelny výhodnější poplatek za uzavření smlouvy, úrokové zhodnocení, finanční prémii či různé dárky. Za dítě do 18 let uzavírají smlouvu zákonní zástupci. O možnosti výběru peněz do 18 let věku dítěte zpravidla rozhodují oba z rodičů. Může nastat problém v situacích, kdy se manželství rodičů rozpadne. Některé banky nabízejí nejmenším dětská konta. Statistiky uvádí, že každé desáté české dítě má účet v bance, což představuje přes 170 tisíc malých klientů ve věku do 15 let (číslo nezahrnuje dětské klienty stavebních spořitelen nebo pojišťoven). Pro dětské uživatele kont poskytují banky většinu služeb zdarma. Děti si mohou vyzkoušet, jaké to je samostatně rozhodovat o svých financích a postupně se s nimi naučit hospodařit. Aby dítě jednorázově své MNOZÍ RODIČE CHÁPOU POJISTKU JAKO SPOŘÍCÍ NÁSTROJ, I KDYŽ JÍM PRIMÁRNĚ NENÍ. konto nevybralo, umožňují banky nastavení takových parametrů, které určí, jak často, kolik a v jakých intervalech může dítě vybírat. Úrokové zvýhodnění v desetinách procent však příliš atraktivitě těmto kontům nepřidá. V případě spoření pro děti přes pojištění se nabízí širší výběr. Výhodou u pojištění je to, že jej může ve prospěch dítěte zpravidla uzavřít kdokoli tedy prarodič nebo jiná zletilá osoba. Mnozí rodiče chápou po- jistku jako spořící nástroj, i když jím primárně není. Pojištění bychom měli chápat jako nástroj na zajištění a ne na spoření. Další možností, jak zhodnotit své finance, je investování do podílových fondů. Při nedodržení zvoleného časového horizontu může tento způsob spoření přinášet určité riziko. Oproti klasickému spoření nabízí investování do podílových fondů možnost, jak ze svého kapitálů vytěžit co nejvíce peněz. Milena Kamanová NÁKLADY SPOJENÉ S POŘÍZENÍM DĚTÍ ANEB PROČ NAŠIM DĚTEM SPOŘIT Naše děti nás stojí přes 1 mil Kč než se osamostatní.. První rok života dítěte: Dítě od roku: Dítě od třídy: Dítě od třídy: Střední škola: Vysoká škola: Zdroj: ČSÚ Kč Kč Kč Kč Kč Kč Kč

5 STRÁNKA 5 Zadlužování v ČR Již za dob starých Babyloňanů se vědělo, že na dluh se musí umět žít. Už tehdy se splácely s dluhem i úroky (20% - 33%) a už tehdy se objevovaly problémy se splácením. Pokud dlužníci nespláceli, museli jako otroci se svou rodinou dluh několik let odpracovávat. Pokud opustíme minulost a podíváme se k nám do České republiky, tak zjistíme, že 39% domácností v ČR žije na dluh (dluhem rozumíme hypotéky, spotřebitelské a bankovní úvěry, nebankovní úvěry, půjčky od rodiny či známých apod.). Z toho 14% osob žijících v zadlužených domácnostech má problémy se splácením. Otroctví bylo již zrušeno, ale strašákem dnešních neplatičů je exekuční řízení či osobní bankrot. Jak se vyvarovat neschopnosti splácet? Doporučuji všem, aby si prvotně spočítali své příjmy a své výdaje, aby zjistili, zda jsou rozpočtově schopni úvěr splácet. Dále je nezbytně důležité si vždy přečíst úvěrovou smlouvu. Klienti by neměli hodnotit půjčku podle úrokových sazeb, nýbrž podle RPSN (roční procentní sazba nákladů). Zde jsou započítány i poplatky např. za uzavření smlouvy, za správu úvěru, vedení účtu, pojištění. Na koupi, výstavbu, rekonstrukci nemovitosti či bytu, vypořádání SJM aj. slouží účelová hypotéka (cca 3,6%-5%) nebo úvěr ze stav. spoření (pozor na překlenovací úvěry, ne vždy jsou vhodné). Neúčelové hypotéky (americké) mají úroky vyšší cca 7-9%. Peníze můžete použít na cokoliv, ale zástava nemovitosti je POKUD DLUŽNÍCI NESPLÁCELI, MUSELI JAKO OTROCI SE SVOU RODINOU DLUH NĚKOLIK LET ODPRACOVÁVAT. podmínkou. Klienti často využívají také spotřebitelské úvěry, které se dají využít na jakýkoliv účel, jsou bez zástavy nemovitosti, ale úroky se pohybují obvykle kolem 12-16%. A na konec kreditní karty a nebankovní půjčky. Nikomu se nezpovídáte proč a na co si úvěr berete. U nebankovních půjček se většinou neřeší registr dlužníků a peníze jsou ihned k dispozici. Znělo by to krásně, kdyby se u těchto půjček nepohybovalo RPSN v astronomických výšinách. Pokud se dostanete do problémů se splácením, doporučuji ihned kontaktovat příslušnou společnost a ukázat snahu situaci řešit. Jinak se může stát, že na vás zazvoní exekutor s příkazem v ruce. Pak už moc k řešení není. Jana Kofroňová POKUD SE DOSTANETE DO PROBLÉMŮ SE SPLÁCENÍM, DOPORUČUJI IHNED KONTAKTOVAT PŘÍSLUŠNOU SPOLEČNOST A UKÁZAT SNAHU SITUACI ŘEŠIT. DLUHY V ČÍSLECH Soukromé dluhy v ČR činí 1,138 biliónu korun (rok 2011). Průměrná rodina v česku má dluhy ve výši 265 tisíc korun. Dluhy na bydlení tvoří 740 miliard (65%). Dluhy na spotřebu tvoří 266 miliard (23,5%). Ostatní dluhy jsou celkem 132 miliard (11,5%). Zdroj:

ÚVOD... 3. 1 Financování vlastního bydlení... 4. 1.1 Hypotéka... 4. 1.1.1 Rozdělení hypotečních úvěrů... 6. 1.1.2 Hlavní výhody čerpání hypotéky...

ÚVOD... 3. 1 Financování vlastního bydlení... 4. 1.1 Hypotéka... 4. 1.1.1 Rozdělení hypotečních úvěrů... 6. 1.1.2 Hlavní výhody čerpání hypotéky... [Zadejte text.] ÚVOD... 3 1 Financování vlastního bydlení... 4 1.1 Hypotéka... 4 1.1.1 Rozdělení hypotečních úvěrů... 6 1.1.2 Hlavní výhody čerpání hypotéky... 7 1.1.3 Podmínky poskytnutí státní podpory...

Více

K KOMAGAZÍN EKOMA FINANČNÍ PORADNA, S.R.O. SLOVO ÚVODEM. Tentokrát se zaměříme na několik aktuálních témat. Prvním z nich je povinné ručení.

K KOMAGAZÍN EKOMA FINANČNÍ PORADNA, S.R.O. SLOVO ÚVODEM. Tentokrát se zaměříme na několik aktuálních témat. Prvním z nich je povinné ručení. EKOMA FINANČNÍ PORADNA, S.R.O. K KOMAGAZÍN KOMAGAZÍN LISTOPAD 2011 SLOVO ÚVODEM Vážení klienti, do rukou se vám dostává druhé vydání Ekomagazínu. Také v tomto čísle naleznete množství rad, tipů, článků,

Více

PROHLÁŠENÍ. Prohlašuji, že svoji diplomovou práci jsem vypracovala samostatně pouze s použitím

PROHLÁŠENÍ. Prohlašuji, že svoji diplomovou práci jsem vypracovala samostatně pouze s použitím JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH Ekonomická fakulta Katedra účetnictví a financí Studijní program: Studijní obor: N 6208 Ekonomika a management Účetnictví a finanční řízení podniku Srovnání

Více

Produkty českých komerčních bank

Produkty českých komerčních bank Univerzita Karlova v Praze Právnická fakulta Produkty českých komerčních bank Studentská vědecká odborná činnost Kategorie: magisterské studium 2011 Autor: Martin Procházka IV. ročník Konzultant: Ing.

Více

Vyhodnocení analýzy a komparace externích forem financování pořízení bydlení

Vyhodnocení analýzy a komparace externích forem financování pořízení bydlení SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO s.r.o. Bakalářský studijní program: Ekonomika a management Studijní obor: Účetnictví a finanční řízení podniku Vyhodnocení analýzy a komparace externích forem financování

Více

Refinancování hypotečního úvěru

Refinancování hypotečního úvěru SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO s.r.o. Bakalářský studijní program: Ekonomika a management Studijní obor: Mzdové účetnictví, daně a personalistika Refinancování hypotečního úvěru BAKALÁŘSKÁ PRÁCE

Více

Bakalářská práce Analýza možností pořízení bytu

Bakalářská práce Analýza možností pořízení bytu Západočeská univerzita v Plzni Fakulta aplikovaných věd Katedra matematiky Bakalářská práce Analýza možností pořízení bytu Plzeň, 2012 Prohlášení Prohlašuji, že jsem bakalářskou práci na téma Analýza možností

Více

NOVÉ VÝZVY. je umění. Informační příručka pro pedagogy k výuce vybraných témat finanční gramotnosti na středních školách

NOVÉ VÝZVY. je umění. Informační příručka pro pedagogy k výuce vybraných témat finanční gramotnosti na středních školách NOVÉ VÝZVY Hospodařit je umění Informační příručka pro pedagogy k výuce vybraných témat finanční gramotnosti na středních školách INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Tento projekt je spolufinancován Evropským

Více

Řízení osobních a rodinných financí aneb rodinné hospodaření Kopečkových

Řízení osobních a rodinných financí aneb rodinné hospodaření Kopečkových Řízení osobních a rodinných financí aneb rodinné hospodaření Kopečkových Projekt Cesta za poznáním je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu

Více

Úvod. Vážený budoucí majiteli vlastní nemovitosti,

Úvod. Vážený budoucí majiteli vlastní nemovitosti, Úvod Vážený budoucí majiteli vlastní nemovitosti, právě držíte v ruce brožuru, která Vás připraví na to, jak si bez zdravotní úhony pořídit hypotéku nebo jak se starat o hypotéku, kterou už máte, a nepřijít

Více

Vzdělávací skripta. pro projekt. Zpátky do zaměstnání. Mgr. Jana Mikulecká Bc. Kateřina Svobodová Bc. Miroslava Čechová Tomáš Lukačina, DiS.

Vzdělávací skripta. pro projekt. Zpátky do zaměstnání. Mgr. Jana Mikulecká Bc. Kateřina Svobodová Bc. Miroslava Čechová Tomáš Lukačina, DiS. Vzdělávací skripta pro projekt Zpátky do zaměstnání Mgr. Jana Mikulecká Bc. Kateřina Svobodová Bc. Miroslava Čechová Tomáš Lukačina, DiS. Obsah Finanční gramotnost... 6 Úvod... 7 Co je to finanční gramotnost...

Více

Projekt financování bytových potřeb pro konkrétní klienty. Bc. Alena Müllerová

Projekt financování bytových potřeb pro konkrétní klienty. Bc. Alena Müllerová Projekt financování bytových potřeb pro konkrétní klienty Bc. Alena Müllerová Diplomová práce 2013 ABSTRACT Téma mé Diplomové práce je Projekt financování bytových potřeb pro konkrétní klienty. V teoretické

Více

K KOMAGAZÍN EKOMA FINANČNÍ PORADNA, S.R.O. SLOVO ÚVODEM. ťovnictví a dohledu České národní banky nad pojistným trhem.

K KOMAGAZÍN EKOMA FINANČNÍ PORADNA, S.R.O. SLOVO ÚVODEM. ťovnictví a dohledu České národní banky nad pojistným trhem. EKOMA FINANČNÍ PORADNA, S.R.O. K KOMAGAZÍN KOMAGAZÍN BŘEZEN 2012 SLOVO ÚVODEM Vážení klienti, máte před sebou již třetí vydání Ekomagazínu. Také tentokrát pro Vás tým našich finančních poradců připravil

Více

Hypoteční trh v České republice

Hypoteční trh v České republice Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra bankovnictví a účetnictví Hypoteční trh v České republice Diplomová práce Autor: Bc. David Fusek Finance Vedoucí práce: Ing. Petr Ort, PhD. Praha Duben, 2012

Více

FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ HYPOÚVĚR MODRÉ PYRAMIDY a.s

FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ HYPOÚVĚR MODRÉ PYRAMIDY a.s MORAVSKÁ VYSOKÁ ŠKOLA OLOMOUC ÚSTAV EKONOMIE Jitka Skalická FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ HYPOÚVĚR MODRÉ PYRAMIDY a.s HOUSING FINANCING MORTGAGE CREDIT (CALLED HYPOÚVĚR) OF MODRÁ PYRAMIDA a.s. Bakalářská diplomová

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Možnosti financování vlastního bydlení Financing options for own building Rozkydalová Dana Plzeň 2012 Čestné prohlášení Prohlašuji, že

Více

EKOMA FINANČNÍ PORADNA, S.R.O. UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ:

EKOMA FINANČNÍ PORADNA, S.R.O. UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ: EKOMA FINANČNÍ PORADNA, S.R.O. ZÁŘÍ 2012 UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ: OBSAH VYDÁNÍ Hypotéku na dům či byt má dnes řada lidí. Co se ale stane, když dlužník zemře? Víte o tom, že můžete po svých blízkých zdědit

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Možnosti financování vlastního bydlení The possibilities of financing own housing Anna Křivanová Plzeň 2012 Čestné prohlášení Prohlašuji,

Více

Masarykova univerzita Právnická fakulta. Obor: Právní vztahy k nemovitostem Katedra: Finančního práva a národního hospodářství.

Masarykova univerzita Právnická fakulta. Obor: Právní vztahy k nemovitostem Katedra: Finančního práva a národního hospodářství. Masarykova univerzita Právnická fakulta Obor: Právní vztahy k nemovitostem Katedra: Finančního práva a národního hospodářství Bakalářská práce Právní úprava hypotečních úvěrů (Legal Regulation of Mortgages)

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ. Diplomová práce. Bc. Lenka Nováková

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ. Diplomová práce. Bc. Lenka Nováková ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Diplomová práce Vývoj hypotečního trhu v České republice The Development of the Mortgage Market in the Czech republic Bc. Lenka Nováková Plzeň 2013 Čestné

Více

Začínáte? ZÁKLADY FINANČNÍ GRAMOTNOSTI, FINANČNÍ POJMY. Příručka pražského podnikatele

Začínáte? ZÁKLADY FINANČNÍ GRAMOTNOSTI, FINANČNÍ POJMY. Příručka pražského podnikatele Kontaktní centrum, Opletalova 22, 110 00 Praha 1, tel.: 606 761 106, www.akcelerace-praha.cz ZÁKLADY FINANČNÍ GRAMOTNOSTI, FINANČNÍ POJMY Začínáte? Příručka pražského podnikatele ZÁKLADY FINANČNÍ GRAMOTNOSTI

Více

Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností v komparaci s původními členskými zeměmi EU. Veronika Krejčí

Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností v komparaci s původními členskými zeměmi EU. Veronika Krejčí Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností v komparaci s původními členskými zeměmi EU Veronika Krejčí Bakalářská práce 2008 ABSTRAKT Tato bakalářská práce se zabývá vývojem úspor a zadlužení

Více

Finanční gramotnost. Jak s penězi?! ing. Jiří pilař

Finanční gramotnost. Jak s penězi?! ing. Jiří pilař VzděláVací program V rámci projektu sám pro sebe, sám za sebe! získání základních sociálních a profesních dovedností reg. č. cz.1.04/3.1.02/67.00044 Finanční gramotnost Jak s penězi?! ing. Jiří pilař Finanční

Více

Dluhová problematika - informační brožura 2007 Občanská poradna Plzeň, o. s. 2007 Člověk v tísni - společnost při České televizi, o. p. s.

Dluhová problematika - informační brožura 2007 Občanská poradna Plzeň, o. s. 2007 Člověk v tísni - společnost při České televizi, o. p. s. A B 1 Dluhová problematika - informační brožura 2007 Občanská poradna Plzeň, o. s. 2007 Člověk v tísni - společnost při České televizi, o. p. s. ISBN: 978-80-86961-28-6 2 OBSAH 1 Úvod...4 2 Všeobecný pohled

Více

Standard finanční gramotnosti dospělého občana projektu SEKO

Standard finanční gramotnosti dospělého občana projektu SEKO Příloha č. 5 Standard finanční gramotnosti dospělého občana projektu SEKO Cílový stav Kvalifikační standard Kategorie Téma Podtéma Výsledek (Profil absolventa) OVĚŘENÍ 1. A. Peníze A. 1 Formy peněz Hotovostní

Více

MOŽNOSTI FINANCOVÁNÍ NEMOVITOSTI PROSPECTS OF HOUSING FINANCING

MOŽNOSTI FINANCOVÁNÍ NEMOVITOSTI PROSPECTS OF HOUSING FINANCING VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA STAVEBNÍ ÚSTAV STAVEBNÍ EKONOMIKY A ŘÍZENÍ FACULTY OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF STRUCTURAL ECONOMICS AND MANAGEMENT MOŽNOSTI FINANCOVÁNÍ

Více

Analýza způsobu financování bydlení pomocí úvěrových produktů Raiffeisenbank. Michal Vlašín

Analýza způsobu financování bydlení pomocí úvěrových produktů Raiffeisenbank. Michal Vlašín Analýza způsobu financování bydlení pomocí úvěrových produktů Raiffeisenbank Michal Vlašín Bakalářská práce 2011 ABSTRAKT Bakalářská práce je zaměřena na poskytování hypotečních úvěrů, pomocí kterých

Více

Zadlužení domácností: nová příčina sociálního stresu

Zadlužení domácností: nová příčina sociálního stresu UNIVERZITA TOMÁŠE BATI VE ZLÍNĚ Fakulta humanitních studií Institut mezioborových studií Brno Zadlužení domácností: nová příčina sociálního stresu Bakalářská práce Vedoucí bakalářské práce: Doc. PhDr.

Více

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta Katedra matematiky. Bakalářská práce

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta Katedra matematiky. Bakalářská práce Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta Katedra matematiky Bakalářská práce Sbírka řešených příkladů z finanční matematiky pro SŠ - finanční úvěrové a pojistné produkty, práva spotřebitele

Více

ÚVOD... 2. 1. Finanční gramotnost... 2. 2. Rodinný rozpočet... 3. 2.1 Příjmy... 4. 2.2 Výdaje... 4. 2.2.1. Analýza vlastních finančních možností...

ÚVOD... 2. 1. Finanční gramotnost... 2. 2. Rodinný rozpočet... 3. 2.1 Příjmy... 4. 2.2 Výdaje... 4. 2.2.1. Analýza vlastních finančních možností... Fi nančnígr amot nos t -výukovýmat er i ál Tent omat er i álj ei novovánvr ámcipr oj ekt u Vzděl ávání m kezvýš ení konkur ences chopnos t inaš ehovenkova OPVKCZ. 1. 07/ 3. 1. 00/ 50. 0018 ÚVOD... 2 1.

Více