SRPEN 2015 DUHA. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "SRPEN 2015 DUHA. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna"

Transkript

1 SRPEN 2015 DUHA Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

2

3 Léto Astronomické léto začíná letním slunovratem a končí podzimní rovnodenností. Vegetační léto v mírném pásu se vyznačuje průměrnými teplotami nad 15 C. V tomto období bývají na školách hlavní prázdniny. V meteorologii je za léto označováno období měsíců června, července a srpna na severní polokouli a měsíců prosince, ledna a února na jižní polokouli. V některých zemích (na severní polokouli) připadá první letní den na období okolo 1. června či 21. června (záleží na tom, jestli se bere meteorologický nebo astronomický začátek). Na léto je často nahlíženo jako na období s nejdelšími (a nejteplejšími) dny, kdy Slunce svítí většinu dne a stmívání trvá velmi dlouho.

4 Astronomické léto Astronomické léto na severní polokouli nastává s červnovým slunovratem, tedy v okamžiku, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dostane nejseverněji. Obvykle se Slunce do těchto míst dostane okolo 21. června. Na jižní polokouli nastává v okamžiku, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dostane nejjižněji, což se obvykle stává okolo 21. prosince. Astronomické léto končí podzimní rovnodenností, tedy v okamžiku, kdy po létě Slunce přechází přes rovník (ocitne se na rovníku v nadhlavníku). Během astronomického léta se zkracují dny a prodlužují noci. Protože Země obíhá kolem Slunce po mírně eliptické dráze, je léto na severní polokouli asi o pět dní delší než na jižní. To zároveň znamená, že zima na jižní polokouli je asi o pět dní delší než léto. Dá se z toho i odvodit, že Slunce je blíže k Zemi, když je léto na jižní polokouli. Toto ale není důsledek střídání ročních období, jen tomu tak zrovna v naší epoše je. Jak se stáčí přísluní dráhy Země, mění se i den, kdy je Slunce nejblíže, a zároveň délka jednotlivých ročních období. Na severním pólu v tomto období Slunce nezapadne za obzor po celý den, naopak na jižním pólu je v tutéž dobu stálá noc. V mnoha zemích jsou po značnou část léta školní prázdniny. To je dáno historicky tím, že děti dříve musely pomáhat se sklizní obilí, a tedy nemohly v tomto období chodit do školy. (převzato z internetu Barbora)

5 VII. Petanqové klání v domově seniorů Slunečnice, Ostrava Poruba Ve středu , vypukl v domově seniorů Slunečnice v Ostravě Porubě mač třinácti tříčlenných družstev o postup do finálového kola ve Zlíně. Postoupit mohla pouze dvě první družstva, takže laťka byla nastavena hodně vysoko. Za náš domov šla bojovat Marie Marková, Anna Kantorová a Helena Podmulinová. Počasí bylo vrtkavé, chvilku sluníčko, na to zase déšť, ale na bojovnosti týmů to rozhodně neubralo. Domov Sluníčko, se postaral o velkorysé pohoštění a nálada byla výborná. Naše ženy si ve velké konkurenci vedly výborně a nakonec obsadily páté místo. Navíc byly vybrány na cenu fair play a to nám udělalo velkou radost. Společně s námi byl soutěžit i náš bratrský Helios, který se umístil na třetím místě. Do krajského kola postoupil Integrovaný sociální ústav z Komorní Lhotky. Nepodařilo se nám postoupit, ale domů jsme se vracely s odměnami a dobrou náladou. Děkujeme organizátorům i našim bojovnicím. (Šárka)

6 Toulky po České republice V průběhu poutavého vyprávění pana Stacha o svých cestách a turistických výletech si mnozí připomeneme zajímavá místa naší vlasti, která jsme během svého života navštívili. České republiky se sice nedotýká moře, ale naše příroda nabízí nespočet krásných míst, ať již na horách nebo v nížinách. Pojďme si tedy připomenout některé geografické údaje naší vlasti. Nejvyšší hory ČR: Krkonoše - SNĚŽKA m Hrubý Jeseník - PRADĚD m Šumava - PLECHÝ m Beskydy LYSÁ HORA 1323 m Krušné hory - KLÍNOVEC m Jizerské hory - SMRK m V České republice máme 395 vrcholů převyšující metrů nad mořem. Nachází se v Krkonoších, Jeseníkách, na Šumavě, v Krušných horách, Orlických horách, Beskydech, Jizerských horách, Rychlebských horách, Novohradských horách. Nejdelší řeky v ČR: VLTAVA 430 km na území ČR LABE 370 km na území ČR MORAVA 284 km na území ČR OHŘE 256 km na území ČR SÁZAVA 225 km na území ČR DYJE 209 km na území ČR

7 V České republice máme 22 řek přesahující délku 100 km na území naší republiky. Pan Stacho nás opět navštíví se svou prezentací 26. srpna. (Milada)

8 Odpoledne nejen pro milovníky hudby a tance Náš uživatel, pan docent Vavrečka, je studnicí rozsáhlých všeobecných znalostí. A tak po malířství a sochařství si pro nás v měsíci červenci připravil dvě přednášky. První o tanci a hudbě a druhou o hudbě symfonické. Pečlivě vybírané ukázky různých druhů tance, především proslulého ruského baletu a tradičního lidového tance Chojinka vás doslova nadchly. Do svých pokojů jste se rozcházeli povzneseni a očarováni tanečním uměním různých stylů. Na druhé přednášce vás čekaly ukázky hudby symfonické. Nejenom proslulá symfonická báseň Bedřicha Smetany Vltava, s odborným výkladem jednotlivých pasáží, ale mohli jste se rovněž zaposlouchat do tónů Čajkovského koncertu B-moll pro klavír a orchestr, Šavlového tance Arama Chačaturjana a dalších známých skladeb s výkladem pana Vavrečky, který vám skladbu nebo autora poutavě přiblížil. V měsíci srpnu a září se můžete těšit na další pořady tohoto úspěšného autora. (Barbora)

9 Křeslo pro hosta V našem pořadu Křeslo pro hosta jsme měli 20. července možnost přivítat dalšího vzácného hosta - bývalou primátorku města Havířova a současnou poslankyni Poslanecké sněmovny, zvolenou jako nestraničku za KSČM paní PaedDr. Miladu Halíkovou. Knihovna byla našimi uživateli zcela zaplněna a paní poslankyně s velkou empatií a ochotou odpovídala na všechny naše otázky, týkající se například Novodobé sanitky, problematiky uprchlíků nebo umístění laviček u autobusových zastávek. Otevřeně také odpovídala na dotazy týkající se jejího soukromého života. Setkání s paní poslankyní nás všechny obohatilo. Z jejich odpovědí bylo znát, že je to duší havířovanka, které vždy záleželo a záleží na jeho obyvatelích. (Milada)

10 Zahradní program Přemýšleli jsme, jak vám, milí uživatelé, zpříjemnit pobyt v našem domově seniorů. Jelikož k létu a pěknému počasí od nepaměti patří opékání špekáčků a dosud se každá takováto akce setkala s velkým ohlasem, budeme během léta, za příznivého - ne deštivého a ne tropického počasí pořádat, v menších skupinkách, opékání špekáčků na naší zahradě. Budeme se snažit, aby každý, kdo má zájem, se mohl zúčastnit. První skupinka zájemců se sešla ve čtvrtek 30. července. Snažily jsme se oživit vaše vzpomínky na mladost a tak každý táborník dostal zařezaný klacek, špekáček, který si mohl sám nařezat, chleba a sám si špekáček opekl. Ke spokojenému odpoledni přispěla i chvilka s akordeonem, foukací harmonikou a společně zpívanými písněmi. Už se těšíme na pokračování. (Barbora)

11 Výlet do města 31. července jsme se jeli společně podívat do města. A jak jsme se dozvěděli od některých z vás, výlet jste si užívali, jelikož jste ve městě někteří nebyli již několik let. Navštívili jsme prodejnu zdravé výživy, kde jsme si koupili něco dobrého a zdravého. Závěrečné posezení v kavárně u zmrzliny a ledové kávy bylo příjemným zakončením slunečného dopoledne. (Barbora)

12 Helios Máchův Máj Příjemný den všem, ráda bych napsala pár řádků k programu, kterým jsme posloužili s velkým pocitem radosti, že jsme udělali radost někomu jinému a věřte, že se těšíme na další setkávání. Dne 9. července jsme byli mile přivítáni uživateli, ošetřujícím personálem, vedoucími Domova Helios. Vystoupili jsme zde s programem našich uživatelů, kteří recitovali báseň Máj od Karla Hynka Máchy. Myslím, že podání si ruky a popřání všeho dobrého, včetně zdraví s jednotlivými uživateli bude naší největší vzpomínkou. K našemu velkému překvapení jsme byli potěšeni pohoštěním, které připravili aktivizační pracovnice s uživateli, jím patří velký dík. Panu Chalupskému děkuji za zvukovou techniku, bez které by vystoupení nebylo možné. Z celého srdce děkuji našemu houslistovi za jeho ochotu a spolupráci. A našim uživatelům z Domova Luny - paní Markové, panu Klementovi a panu Harokovi s velkou úctou děkuji za všechny zkoušky, generálky, za ochotu a trpělivost, za jejich nadšení. Moc si Vás vážím. (Renáta)

13 Veselé harmoniky Pánové: Kožoušek, Pilát, Malíř, Kozel, Surga, Harok A paní Boszczyková a Renáta Czechová Rádi do svých řad přivítáme další zájemce nejen o hru na foukací harmoniku, ale i zpěváky a další hudebníky. Zájemci, hlaste se prosím u aktivizační pracovnice Renáty Czechové. 10. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 12. srpna středa 13:00, knihovna 17. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 18. srpna vystoupení v knihovně 24. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 25. srpna úterý 13:30, knihovna 31. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 1. září úterý 13:30, knihovna 7. září pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 9. září vystoupení u příležitosti slavnostního otevření hřiště pro seniory 14. září pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 15. září úterý 13:30, knihovna 17. září Veletrh sociálních služeb- Havířov- Náměstí Republiky

14 Žijí mezi námi Ráda bych Vás, milí čtenáři, seznámila s jednou z našich novějších uživatelek paní Ludmilou Sorokinovou. Životem prošla všelijakými zkouškami, ale její optimistická povaha jí pomáhala zvládat vše s nadhledem. Narodila se v hornické kolonii v Petřvaldě. Maminka si vzala o dvaadvacet let staršího vdovce, který měl v péči své dvě dcery. Tak byla pro tatínka třetí a pro maminku první dcerou. Na základní školu chodila v Březinách a na měšťanku v Petřvaldě. Protože doba byla dost těžká a každá koruna doma se počítala, pracovala od patnácti let v Bohumínských železárnách. Práce to byla velice těžká. Brzy se vdala a v devatenácti letech se jí narodil první syn Vilém. Mateřské dovolené si však moc neužila a za půl roku nastoupila zpět do železáren, tentokrát jako jeřábnice. S péčí a výchovou o malého Viléma pomáhala maminka, která byla doma a starala se o malé hospodářství. Manžel trpěl nevyléčitelnou chorobou - tuberkulózou, která mu nakonec vzala život. Ludmila se po letech vdala znovu a na svět přivedla ještě dvě děti. Dceru Ivanku a syna Petra. Přestěhovali se s rodinou do Havířova a pořídili si v nedalekém Hnojníku chatu, kde strávili mnoho krásných dní. Jako strojnice pracovala až do svých padesáti let, kdy onemocněla rakovinou prsu. Tuto chorobu překonala a věřila, že bude zase v pořádku. Životní cesta se ráda klikatí jinak, než máme představu a tak po sedmi letech zahájila nový boj, tentokrát s rakovinou plic. I nad touto chorobou se jí podařilo zvítězit. Protože život není jednoduchý a mnohdy naloží těžké osudy, zemřel paní Ludmile prvorozený syn Vilém ve svých padesáti třech letech.

15 Také manžel, její životní opora, ulehl s těžkou nemocí a téměř tři roky se společně s organizací Hestia o něj co jí síly stačily, starala. V roce 2007 po jednapadesáti letech společného života paní Ludmila ovdověla. Protože měla bohatou zkušenost, jak je náročné pečovat o nemocného blízkého člověka, požádala si o umístění do domova seniorů. Optimistická paní Ludmila však měla další smůlu, doma upadla a způsobila si úraz s následným krvácením do mozku. V únoru 2014 byla na operaci a poté dostala místo v našem zařízení. Její zdravotní stav se zlepšil a zatím si dokáže hodně práce kolem své osoby zastat sama. Vstupem do našeho zařízení nám přibyl zdatný hráč boccia a optimisticky laděná žena. Má své životní motto, že stojí zato žít a nepřízni osudu se postavit a bojovat. Vítejte mezi námi. (Šárka)

16 Vizitka Lucie Ďurkáčová kuchařka V DS pracuji od Nejvíce času věnuji: rodině. 2. Ještě bych se ráda naučila: cizí jazyky a zumbu. 3. Nemám ráda: lidskou hloupost. 4. Pochutnám si na: dobrém kvalitním víně, dobrém sýru, zákusku a chutná mi sushi. 5. Kdy jsem naposledy vyznala lásku: naposledy své dceři, když jí řeknu, že ji moc miluji a mám ji ráda a ona mi řekne, že jsem nejhodnější maminka na světě. 6. Co a kdy jsem si koupila jen tak pro radost: udělala jsem si radost parfémem a CD s hudbou. 7. Kdy a čemu jsem se naposledy hodně nahlas zasmála: asi v práci i doma, ale v práci se spolupracovnicemi, zvláště s naší bavičkou madam Martinou Horníkovou ta má smích na rozdávání a mám ji moc ráda i ostatní holky. 8. Často přemýšlím o: budoucnosti svých dětí, doufám, že se v životě budou mít dobře a budou šťastné. 9. Fandím a obdivuji: lidi, kteří když spadnou na samé dno a dokáží se ode dna odrazit a jít dál. 10. Nejšťastnější jsem když: mám kolem sebe svou rodinu a lidi, kteří mě nezklamou a mohu jim důvěřovat a mají mě aspoň trochu rádi. 11. Kdy jsem měla naposledy radost jako malé dítě: když jsme konečně dostali svůj byt, a když mi syn ukončil školu. Radost mám také z každého vyhraného zápasu v hokeji. 12. Nikdy bych už: nechtěla zažít pocit ponížení a bezmoci. 13. Kdybych měla udělat něco naposledy, co by to bylo: jela bych se svou rodinou na krásnou a dlouhou dovolenou. A ze všeho nejvíc bych chtěla ještě držet v náručí svoji maminku.

17 Rubrika zdraví Vodní meloun Vodní meloun je velmi občerstvující druh ovoce. Zakousnout se do jeho sladké dužiny v horkém létě je opravdový požitek. Díky této vlastnosti se k zahnání žízně používá od nepaměti. Již Izraelci během putování pouští toužili po dýních a melounech, které jedli v zemi pyramid. Vodní meloun má podobné složení jako ostatní druhy melounů, i když obsahuje méně vitaminu C, kyseliny listové, železa a draslíku a o trochu více betakarotenu (provitaminu A), vitaminu B1 a vitaminu B6. Všechny druhy melounů mají podobné vlastnosti hydratační, alkalizující, diuretické a laxativní, ale vodní meloun je mnohem více diuretický. Doporučuje se při problémech s ledvinami a močovými cestami (selhání ledvin, litiáza, infekce) a jako hlavní surovina očistné kúry na odstranění toxinů z krve. Při této kúře se jí čerstvý meloun a pije jeho šťáva, kterou žaludek snáze přijímá. Vodní meloun má nízký obsah cukru. Dá se použít i při snižování nadváhy, protože dodává jen 32 kcal/100 g a dobře zahání hlad. Nejběžněji se konzumuje čerstvý. Protože ale obsahuje velké množství vody, nedoporučuje se jíst bezprostředně po jídle. Šťáva z vodního melounu se doporučuje lidem, kteří mají slabý žaludek, protože neobsahuje vlákninu, která je hůře stravitelná. Vodní meloun je na uhašení žízně vhodnější než limonády, protože obsahuje malé množství cukru a hodně minerálů. Také se nedávno zjistilo, že obsahuje lykopen (karotenoid, jejž obsahují i rajčata), díky kterému je jeho dužina červená a má antioxidační a protirakovinné vlastnosti. (Šárka)

18 Horoskop Lev Charakteristika: Znamení Lva dává lidem, kteří se v něm narodili, zdravé sebevědomí a přirozenou autoritu. Mají vůli vládnout a ovládat druhé, ale jejich chování je velkorysé a přátelské. Tito lidé o sobě zpravidla nemají žádné pochybnosti, protože věří svým pracovním i morálním kvalitám a důvěřivě posuzují i své protějšky. Jsou to lidé hrdí a mají v úctě i hrdost svých spoluobčanů, u kterých jsou oblíbeni pro svou přímost a otevřenost. V jejich povaze je rytířskost a vrozený takt. V přítomnosti těchto lidí se každý cítí dobře a nikomu nevadí, podřídit se jejich vedení a rozhodování, protože tito lidé vyzařují klidnou převahu a nikdy se neuchylují k malichernostem. Lidé narození v tomto znamení mají rádi bohatství a dobrou životní úroveň, ale ani v horších materiálních poměrech neztrácejí svou sebedůvěru a zjevem ani chováním nedají svému okolí najevo, že potřebují pomoc nebo soucit. Knížecí znamení Lva působí, že tito lidé, ať už patří do kterékoli společenské kategorie, budou vyzařovat přirozenou elegancí, i kdyby byli nuceni chodit v hadrech. Spočívá to v jejich chůzi, v držení těla, ale hlavně v jejich noblesním chování. Při špatném ozáření jejich Slunce jinými planetami se může stát, že se jejich hrdost změní v pýchu a jejich autorita v aroganci. Pak se stává, že svou vůli prosazují na úkor druhých a uplatňují ji nejen lvím způsobem přímo, ale i zlomyslným zadáctvím a postupují v tom tak dlouho, dokud nedosáhnou svého. Lvi volí vždy nejkratší cestu k cíli a jsou k tomu vybaveni velkou rozhodností. Nejlépe se jim daří ve svobodných povoláních, kde uplatní svou samostatnost, ale ani podnikatelská sféra není jejich mentalitě cizí, protože je v nich velká odvaha a radost z rizika. Lvi, tak jako všechny kočkovité šelmy mají dar rychlých reakcí a osvědčují se v nepřehledných situacích, ve kterých umějí využít svůj neomylný instinkt a postřeh. Tito lidé mají úspěch v každém povolání, ve kterém se uplatní úroveň jejich chování, bystrost, takt i sebedůvěra. Jsou sice schopní vykonávat na úrovni jakoukoli práci, ale v roli diplomata nebo politika jsou nepřekonatelní. Známé osobnosti narozené ve znamení Lva Eva Pilarová, Bolek Polívka, Josef Suk, Paul Anka, Jásir Arafat, Fidel Castro, Alexander Dumas, Karel Fiala, Melanie Griffithová, Alfred Hitchcock, Dustin Hoffman, Jacqueline Kennedyová, Josef Laufer, Madonna, Alfons Mucha, Napoleon I. Bonaparte, Oldřich Nový, Dorothy Parkerová, Robert Redford, Július Satinský. Zdroj: www. najdise.cz (Milada)

19 Rubrika - Vtipy Číšník se ptá blondýnky, jestli chce nakrájet pizzu na dvanáct dílků nebo na šest? Na šest prosím, dvanáct bych nikdy nesnědla. Jdou dva kamarádi po ulici, když vtom uvidí restauraci, kde je napsáno: Snězte, co chcete, zaplatí to vaši vnuci za 50 let. Oba chlapi jsou z toho více než překvapení a jdou dovnitř. Objednají si ta nejdražší jídla a pro jistotu hned dvakrát, a když se mají k odchodu, vrchní za nimi běží s lístkem na korun. Ale jak to, vždyť venku píšete, že za nás zaplatí vnuci? čilí se muži. To souhlasí, ale tohle je účet za vaše dědečky! Přijde extrémně tlustá paní do obezitologické poradny: "Pane doktore, co mám dělat, abych alespoň trochu zhubla?" -"Zkuste točit hlavou zleva doprava." - "Dobře, pane doktore a jak často to mám opakovat?" -"Pokaždé, když vám nabídnou jídlo!" Minulý týden jsem obědval s šachovým fanatikem u stolu, kde byl kostkovaný ubrus. Trvalo mu tři hodiny, než mi podal sůl! Žebrák na ulici prosí kyprou dámu o almužnu, že už dva týdny nejedl. Dáma nevěřícně pozvedne obočí: Člověče, vaší vůli bych chtěla mít! Babička předává své životní zkušenosti a těžce nabitá moudra své vnučce, která jí sedí na klíně a povídá: Pamatuj si, Julinko, že v životě ženy je jen jedna pravá láska. A kdo byl ta tvoje láska? ptá se malá Julka. Námořníci, holčičko. (Milada)

20 Novinky na středisku Luna Schránka pro písemný kontakt s ředitelem - na stěně vedle kanceláře ředitele organizace Domova seniorů Havířov MUDr. Milana Dlábka na traktu A byla v červenci zřízena schránka pro písemný kontakt. Uživatelé, rodinní příslušníci, zaměstnanci i jiní návštěvníci našeho zařízení mají možnost využít tuto schránku vhozením případného přání, podnětu, stížnosti, pochvaly či jiného požadavku, jež se dostane panu řediteli k rukám k případnému vyřízení. Hřiště pro seniory jistě jste si mohli povšimnout, že nám v zahradě našeho Domova vzniklo nové Senior hřiště, jež je v současné době ve fázi dalších úprav co do estetiky a funkčnosti. Hřiště vzniklo zejména díky finančního příspěvku z Nadačního fondu Vítkovice Steel, za což jsme velice rádi a věříme, že tyto cvičebně-rehabilitační prvky budou mít kýžený efekt, kterým je zejména podpora, udržení a regenerace psychomotorických funkcí našich uživatelů. Hřiště bude volně přístupné pro naše uživatele, rovněž jej budete moci navštěvovat ve spolupráci a v doprovodu naší šikovné fyzioterapeutky Olinky a energických ergoterapeutek Evy a Evy. V současné době se plánuje jeho oficiální otevření na , kdy k nám zavítají představitelé města a členové Nadačního fondu Vítkovice Steel. Na našem hřišti budete moci využít tyto cvičební prvky: Venkovní trenažér pro nácvik chůze po schodech a po nakloněné rovině. Rampa nutí cvičící osobu pohybovat se v kyčlích, kolenou a kotnících, což v konečném důsledku vede ke zvýšení svalové síly a zlepšení rovnováhy.

21 Venkovní trenažér pro komplexní procvičení ramen prostřednictvím provádění kruhových pohybů. Venkovní trenažery pro procvičování mentálních dovedností s lavičkou pro dvě osoby. Pomáhá při procvičování a stimulaci orientace, poznávacích a vyjadřovacích dovedností, paměti, počítání, rozpoznávání forem, zvuků a času. Vhodné i pro vozíčkáře, pro osoby s Alzheimerovou demencí a jinými formami demence. Rotoped s lavičkou pro dvě osoby pro procvičení nohou. Cvičení posiluje svalový aparát nohou a procvičuje klouby bez nebezpečí rizika pádu. Vede ke zlepšení kardiorespirační zdatnosti. Návštěvní řád s platností od vstoupil v platnost nový Návštěvní řád střediska Luna, DSH. Tento řád upravuje pravidla chování návštěvníků a zaměstnanců Domova v souvislosti s návštěvami našeho zařízení. Slouží k ochraně práv uživatelů služby, ochraně majetku, bezpečnosti a zdraví uživatelů služby, zaměstnanců a návštěv. Upravuje takové záležitosti, jimiž jsou např. návštěvní doba, vstup do Domova, místa pro přijímání návštěv, parkování, specifikuje zákazy a omezení apod. Všem uživatelům je tento Návštěvní řád postupně distribuován sociálními pracovníky na vaše pokoje. Rovněž je k dispozici k nahlédnutí na Recepci Domova a bude vyvěšen v hlavní hale Domova.

22 Nový provozně-bezpečnostní předpis skútry s účinností od vstoupil v platnost nový provozně-bezpečnostní předpis: Používání elektrických skútrů v soukromém držení uživatelů střediska Luna. Tento předpis vznikl jako reakce na skutečnost, že si uživatelé Domova pořizují elektrické skútry k zajištění jejich mobility, jež jsou v jejich soukromém vlastnictví. Cílem předpisu je stanovit jasná pravidla pro jeho užívání v rámci Domova a zajistit současně bezpečnost všech, jež se pohybují v rámci Domova. S předpisem máte možnost seznámit se na nástěnce v hlavní hale Domova. Současně žádáme, aby uživatelé, příp. i jejich rodiny zvážili jeho pořízení s ohledem na zdravotní stav uživatele, tj. jeho senzomotorické a mentální schopnosti. Zákaz vynášení věcí z jídelny při vstupu do jídelny se můžete setkat s upoutávkou, kdy žádáme, aby uživatelé nevynášeli nádobí z jídelny Domova. Současně s tímto žádáme, aby uživatelé brali na vědomí inventář a vlastnictví Domova, zdrželi se takového jednání, jímž je zcizování solniček, okrasných váz na stole, ubrousků apod., jež jsou majetkem Domova a současně slouží pro potřebu všech nejen individuální potřebu jednotlivce. Děkujeme. Pokud se uživatel bude dopouštět takového jednání, je toto chápáno jako porušování Domácího řádu a dle toho bude rovněž postupováno.

23 Obsluha v jídelně Domova v jídelně Domova během výdeje stravy jsou k dispozici pracovníci přímé obslužné péče, jež pomáhají obsloužit ty uživatele, kteří nejsou schopni si sami přenést podnos s jídlem na stůl, jedná se zejména o uživatele upoutané na invalidní vozík či uživatele pohybující se s pomocí chodítka nebo jiné kompenzační pomůcky (hole) Tímto chceme požádat, aby tito uživatelé při příchodu do jídelny usedli ke stolu, kdy jej následně obslouží pracovník přímé obslužné péče. Nepřistupujte prosím k výdejnímu okénku, vyčkejte, co nejdříve budete obslouženi. Truhlík na bylinky a květiny pod pergolou v zahradě Domova přibyl v pořadí již třetí mobilní truhlík na vysázení bylin a okrasných květin. Aktivizační pracovnice zajistí v nejbližší době nákup potřebných sazenic a ve spolupráci s vámi uživateli, bude tento truhlík osázen. Mgr. Eva Kudláčková, DiS. Metodik Domova seniorů Havířov, střediska Luna

24 VYZNÁNÍ Přepestrý Světe má rodná Planeto dokonalý Vesmíre kolik lásky v Tobě i temných zákoutí tolik ve mně Já člověk jsem Tvým odrazem Mé vnímání Tvé krásy toho důkazem Máš tolik podob kolik mohu mít i já Upřímná slova: To je boží nádhera! jsou duše obrazem Ve všem Tvá živost ve skále ve vodní hladině v pouštní duně v zrnku písku ba i prachu

25 Tvá nekonečnost v každém dechu Tvůj nádech však trvá mnohé miliardy let Jak jsem malinkatý tak s Tebou věčný Nezbývá než být NEKONEČNĚ vděčný Pro seniory Iva Bendová

26 V měsíci srpnu oslaví narozeniny tito uživatelé Adamíková Blanka Bachorková Štěpánka Balonová Marie Balousová Alena Dorotíková Anna Flašová Ilona Folwarczna Františka Gaspariczová Anna Hamadová Eliška Helekalová Miluše Jurištová Věra Kaliwodová Hildegarda Kovalčík Michal Ležoň Jaromír Mokrošová Marie Pecháčková Ludmila Říman Rudolf Sokolová Ludmila Vymlátilová Mária Všem oslavencům GRATULUJEME

27 Nastoupili tito noví uživatelé Durčáková Alžběta Vítáme vás mezi námi Motto měsíce Krásné ženy mají vždy u mužů větší úspěch než ženy moudré. Jen velmi málo mužů totiž je slepých, ale zato hodně hloupých. Sophia Lorenová

28 PROGRAM NA SRPEN srpna HUSITSKÁ BOHOSLUŽBA v 14:00hod, knihovna 3. srpna SCHŮZKA VÝBORU OBYVATEL v 13:45hod, 3. patro trakt C 4. srpna JAN KARAFIÁT, BROUČCI vypráví p. Harok, klavír + housle v 13:30hod, knihovna 7. srpna KATOLICKÁ BOHOSLUŽBA v 10:00hod, knihovna 11. srpna Symfonická hudba, Doc. Mojmír Vavrečka v 13:30hod, knihovna 13. srpna EVANGELICKÁ BOHOSLUŽBA v 17:00hod, knihovna 18. srpna VESELÉ HARMONIKY lidové písně v 13:30hod, knihovna

29 25. srpna HRAJEME AKTIVITY se zaměstnanci v 9:00hod, knihovna 26. srpna TOULKY PO ČESKÉ REPUBLICE p. Stacho ADRA, v13:30hod knihovna Změna programu vyhrazena

30 AKTIVIZAČNÍ PROGRAM NA KAŽDÝ DEN pondělí: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:30 do 10:30 hod. skupinové cvičení 4.patro A od 13:30 hod. Veselé harmoniky 4. patro A od 13:30 hod. kavárnička 2. patro C úterý: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:30 do 10:30 hod. skupinové cvičení patro C od 13:30 hod. boccia od 13:30 hod. klavírní přednes v knihovně středa: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:00 hobby kuchyňka od 9:00 do 10:00 hod. skupinové cvičení 2. patroa od 13:30 do 14:30 hod. společenské hry od 13:30 kuželky 3. patro A od 13:30 pánské kutilské odpoledne v ergo dílně čtvrtek: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:30-10:30 hod. skupinové cvičení 2.+3.patro od 13:30 do 14:30 hod. boccia pátek: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:00 kuželky 3. patro A od 13:30 duchovní muzikoterapie 2. patro C

31 V měsíci září pro vás připravujeme Den sociálních služeb Slavnostní otevření hřiště při seniory Farmářské trhy Sportovně-společenské hry klubů důchodců Na tomto čísle se podíleli: Barbora Gerátová Milada Kubová Šárka Soukupová Renáta Czechová Irena Vámoš Václav Václavek Tisk a vazba: Pavlína Hochmanová, Jitka Kunorová

Domov. Srdce v dlaních

Domov. Srdce v dlaních Domov Srdce v dlaních 9.číslo Zpravodaj Srpen 2014 Horoskop Lev Znamení Lva dává lidem, kteří se v něm narodili, zdravé sebevědomí a přirozenou autoritu. Mají vůli vládnout a ovládat druhé, ale jejich

Více

Milí přátelé, Příjemné počasí a hodně zdraví a dobré nálady v srpnu vám přeje

Milí přátelé, Příjemné počasí a hodně zdraví a dobré nálady v srpnu vám přeje srpen 2010 7. ročník, č. 8 pro potřeby klientů Domova pro seniory Pyšely Milí přátelé, Ani se nám nechce věřit, že polovina školních prázdnin je za námi a my právě vstupujeme do měsíce srpna. Červenec

Více

Domov pro seniory Pyšely Náměstí T.G.Masaryka č. l, 25l 67 Pyšely zřizovatel : Hlavní město Praha

Domov pro seniory Pyšely Náměstí T.G.Masaryka č. l, 25l 67 Pyšely zřizovatel : Hlavní město Praha září 2011 8. ročník, č. 9 pro potřeby klientů Domova pro seniory Pyšely Domov pro seniory Pyšely Náměstí T.G.Masaryka č. l, 25l 67 Pyšely zřizovatel : Hlavní město Praha Milí přátelé, prázdniny utekly

Více

Připravované akce ROK 2014. Prosinec 2014. Zdravověda žádná věda přednášky studentů Lékařské fakulty v Ostravě

Připravované akce ROK 2014. Prosinec 2014. Zdravověda žádná věda přednášky studentů Lékařské fakulty v Ostravě Připravované akce ROK 2014 Prosinec 2014 Zdravověda žádná věda přednášky studentů Lékařské fakulty v Ostravě Mikulášská zastavení a dobrá hudba navíc Perníčkové odpoledne na Vážce Dámský klub - rumové

Více

DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY UŽIVATELŮ DSH, STŘEDISKA LUNA

DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY UŽIVATELŮ DSH, STŘEDISKA LUNA DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY UŽIVATELŮ DSH, STŘEDISKA LUNA Vážení rodinní příslušníci, dovolujeme si vás oslovit a požádat o vyplnění tohoto dotazníku, který je zcela anonymní. Vaše odpovědi

Více

Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov

Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov Každý týden pravidelně probíhá: -PO-PÁ - každé ráno od 8 hod rozcvička, po rozcvičce zpěv na oddělení -PO-ČT - pracovnice soc. péče - práce s

Více

Červenec prázdninový provoz

Červenec prázdninový provoz Červenec prázdninový provoz Začínají týdny zaslouženého odpočinku dovolená. Sluníčko vysílá hřejivé paprsky na všechny strany. Počasí vskutku odpovídá letnímu času. V SPR se vyhodnocují pololetní výsledky,

Více

Turnaj stolního tenisu

Turnaj stolního tenisu - 1 - Turnaj stolního tenisu Turnaj se konal 28. května 2016 jako 2. roč. Memoriálu Luboše Vernera. Účast z ostatních klubů byla malá, byli však přítomni 4 členové výboru Společnosti Parkinson včele s

Více

Trutnodráček březen 2015

Trutnodráček březen 2015 Trutnodráček březen 2015 MÍŠA OSLAVIL JEDENÁCTÉ NAROZENINY Jedenácté narozeniny jsme oslavili dortem, písničkou a milými dárečky. Přejeme Míšovi vše nejlepší do života, především pak stálou vnitřní radost.

Více

Leden 2014 D U H A. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

Leden 2014 D U H A. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna Leden 2014 D U H A Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna Pranostiky na leden Co leden sněhem popráší, to únor s vichrem odnáší. Hojný sníh v lednu, málo vody v dubnu. Holomrazy - úrody

Více

Program na leden 2012

Program na leden 2012 Program na leden 2012 Po Čt 9.1. Setkání s klienty - diskuse s p. ředitelem - od 14.00 hod. na jídelně 12. 1. Vystoupení Církevní mateřské školy z Pacova - od 13.30 hod. na společ. místnosti Pá 6.1. Mše

Více

Červen 2014 D U H A. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

Červen 2014 D U H A. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna Červen 2014 D U H A Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna Poděkování vedení DSH Vážení zaměstnanci střediska Luna, blížíme se ke konci první poloviny roku 2014 a stojíme před tou druhou

Více

Přehled akcí za rok 2011, pořádaných pro uživatele DS Lukov

Přehled akcí za rok 2011, pořádaných pro uživatele DS Lukov Přehled akcí za rok 2011, pořádaných pro uživatele DS Lukov Každý týden pravidelně probíhá: Pondělí: -kroužek ručních prací -instruktorky sociální péče - aktivity s uživateli na 1. a 4. odd. Úterý -čtení

Více

Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012

Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012 Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012 Slavnostní zahájení 3.9. Jičín město pohádky Růžovo-oranžový den Krakonošův trojboj 13.9. Jičín - město pohádky Na tento

Více

Recenze klientů Lůžkového oddělení následné péče

Recenze klientů Lůžkového oddělení následné péče Recenze klientů Lůžkového oddělení následné péče r. 2015 - Zdravotnický personál dělá vše pro to, aby pacient opět dostal chuť do života podle stávajících možností. - Dodržování doby návštěv. Ve 14 hod.

Více

Společenská rubrika. Všem oslavencům gratulujeme, přejeme hodně zdraví, štěstí a životní pohodu.

Společenská rubrika. Všem oslavencům gratulujeme, přejeme hodně zdraví, štěstí a životní pohodu. Domov pro seniory Pyšely Náměstí T.G. Masaryka č. l, 25l 67 Pyšely zřizovatel: Hlavní město Praha pro potřeby klientů Domova pro seniory Pyšely Vážení a milí čtenáři, říjen 2012 9. ročník, č. 10 teplé

Více

DOMOVNÍČEK. Číslo 1/2013. DS Věstonická Domovníček č. 1/2013 Stránka 1

DOMOVNÍČEK. Číslo 1/2013. DS Věstonická Domovníček č. 1/2013 Stránka 1 DOMOVNÍČEK Číslo 1/2013 DS Věstonická Domovníček č. 1/2013 Stránka 1 Slovo ředitele Domova pro seniory Věstonická Ing. Rudolfa Nytla Vážení čtenáři, dnes se Vám dostává do rukou první vydání našeho zpravodaje,

Více

podporováno Swiss Life Select 2. čtvrtletí 2014 Zpravodaj

podporováno Swiss Life Select 2. čtvrtletí 2014 Zpravodaj 2. čtvrtletí 2014 Zpravodaj Invalidní vozík pro Michalku Michalčin příchod na svět nebyl příliš veselý. Ihned po porodu prodělala krvácení do mozku, které bohužel zapříčinilo celoživotní následky. Lékaři

Více

Eva Kordová Kultura a vzdělávání

Eva Kordová Kultura a vzdělávání Projekt je realizován za finanční podpory města Turnova a ve spolupráci se ZSST Turnov. Probíhá v rámci aktivit Zdravé město Turnov a Místní agenda 21. PŘEHLED AKCÍ ROKU 2016 LEDEN SETKÁNÍ S PŘÍBĚHEM A

Více

SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY

SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY Středisko sociálních služeb Městské části Praha 9 Harrachovská 422/2, Praha 9 Prosek, www.ssspraha9.cz tel.: 724/905 785, 286582298, e-mail: dunderova@ssspraha9.cz

Více

Zpracovala Nová Milena - příběhy Čeháková Ludmila korektura Ing. Vlach

Zpracovala Nová Milena - příběhy Čeháková Ludmila korektura Ing. Vlach Celý měsíc se budeme seznamovat s pojmem láska. Musíme poznat co to slovo znamená. Před každým křesťanským kruhem si budeme vyprávět jeden mini příběh a vy samy děti určíte, zda je to láska a pohoda nebo

Více

Kulturní a společenské aktivity v DS Lidická Strakonice červenec/ 2011

Kulturní a společenské aktivity v DS Lidická Strakonice červenec/ 2011 červenec/ 2011 4.7. Návštěva cukrárny s doprovodem - 13.00-15.00 hod. cukrárna Pod Hvězdou 7.7. Bohoslužba slova / duchovní individuální návštěvy 12.7. Přednáška Muzea Strakonice - Rožmberkové a Jižní

Více

LUXOR PODĚBRADY. poskytovatel sociálních služeb DOMOV PRO SENIORY. Informace pro zájemce a žadatele

LUXOR PODĚBRADY. poskytovatel sociálních služeb DOMOV PRO SENIORY. Informace pro zájemce a žadatele LUXOR PODĚBRADY poskytovatel sociálních služeb DOMOV PRO SENIORY Informace pro zájemce a žadatele Domov pro seniory Luxor Poděbrady Poskytuje sociální služby seniorům, kteří potřebují pomoc nebo celodenní

Více

Vítáme Vás u prezentace Oázy pokoje pro psychicky nemocné. domova se zvláštním režimem

Vítáme Vás u prezentace Oázy pokoje pro psychicky nemocné. domova se zvláštním režimem Vítáme Vás u prezentace Oázy pokoje pro psychicky nemocné domova se zvláštním režimem Naše moderní zařízení je situováno vblízkosti centra Frýdku-Místku. Chůzí do deseti minut můžete dojít: k Basilice

Více

Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová

Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová Seznámení s autorem: Na okraj bych se Vám ráda představila. Mé jméno je Barbora Koppová a bydlím nedaleko Prahy. Ke psaní jsem se dostala z povinnosti. Snažila

Více

Ve středu 21. května 2014 nás opět potěšili svojí návštěvou žáci ze Základní školy z Deblína. Klienti, kteří tráví rádi svůj čas v jejich

Ve středu 21. května 2014 nás opět potěšili svojí návštěvou žáci ze Základní školy z Deblína. Klienti, kteří tráví rádi svůj čas v jejich Ve středu 21. května 2014 nás opět potěšili svojí návštěvou žáci ze Základní školy z Deblína. Klienti, kteří tráví rádi svůj čas v jejich společnosti, si s nimi tentokrát zahráli venkovní hru Člověče,

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV Květen červen 2008 Pravidelné schůzky se konají na adrese: Skálova 35 (nad Salonem Kleopatra) v tyto dny: Pondělí: 15:30 17:30 herna od května pouze za nepříznivého

Více

Program na leden 2014

Program na leden 2014 Program na leden 2014 Čt 2.1. Mše svatá ( od 9.30 hod. ) Čt 16.1. Mše svatá ( od 9.30 hod. ) Čt 30.1. Mše svatá ( od 9.30 hod. ) Pá 17.1. Pedikúra ( od 13.00 hod.) Čt 23.1. Kadeřnice ( od 10.00 hod.) Program

Více

Číslo 2. Ročník II. Únor 2012

Číslo 2. Ročník II. Únor 2012 Školní ilustrovaný magazín III. základní školy Jindřichův Hradec Redakční rada: Jan Matoušek, Jakub Matoušek, Adéla Šímová, Aneta Camrdová, Barbora Primaková, Kristýna Horáková, Simona Miláčková, Tomáš

Více

28.5.2011 21/2011 SBOR CÍRKVE ADVENTISTŮ SEDMÉHO DNE PRAHA VINOHRADY

28.5.2011 21/2011 SBOR CÍRKVE ADVENTISTŮ SEDMÉHO DNE PRAHA VINOHRADY 28.5.2011 21/2011 SBOR CÍRKVE ADVENTISTŮ SEDMÉHO DNE PRAHA VINOHRADY Londýnská 30, 120 00 Praha 2 PROGRAM SOBOTNÍ BOHOSLUŽBY 28. května 2011 9.30 10.30 Sobotní škola - uvádí Liebl Petr Společná píseň č.

Více

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou Dodatek k ŠVP Tematický plán Putování s Machem a Šebestovou ZÁŘÍ Naše družina Představujeme si Macha a Šebestovou Cíl: Děti zdokonalily vzájemnou komunikaci a vyjadřovací schopnosti. seznámení s řádem,

Více

Iva a Honza Šnajderovi

Iva a Honza Šnajderovi B U L L E T I N 12/2015 Vážení rodiče, milí přátelé, dostalo se k Vám první číslo našeho malého bulletinu. Rádi bychom Vás informovali co je ve Filia klubu a Filiánku nového. Filia klub působí v Brně již

Více

ŠKOLNÍ NOVINY 2015/2016 číslo 1 ( 1. června 2016)

ŠKOLNÍ NOVINY 2015/2016 číslo 1 ( 1. června 2016) ŠKOLNÍ NOVINY 2015/2016 číslo 1 ( 1. června 2016) DRAZÍ SPOLUŽÁCI Vítejte ve ŠKOLNÍCH NOVINÁCH. Zde se budete dozvídat novinky, které se staly nebo se budou teprve dít. Věříme, že se Vám budou líbit. Redaktorem

Více

Přehled plánovaných akcí pro rodiče dětí, žáků a ostatní veřejnost období: říjen-prosinec Mateřské školy

Přehled plánovaných akcí pro rodiče dětí, žáků a ostatní veřejnost období: říjen-prosinec Mateřské školy Přehled plánovaných akcí pro rodiče dětí, žáků a ostatní veřejnost období: říjen-prosinec 2016 Mateřské školy Mateřská škola Přerov, Máchova 14 Halloween 2. listopadu 2016 16,00 hod. Dlabání dýní, noční

Více

Úroveň společnosti se pozná podle toho, jak se stará o své seniory

Úroveň společnosti se pozná podle toho, jak se stará o své seniory Úroveň společnosti se pozná podle toho, jak se stará o své seniory OBSAH Hodnoty, které vyznává společnost Společenský status současných seniorů Jsou staří lidé skutečně všichni nemocní, nepříjemní a nešťastní?

Více

Srdečně Vás zveme na výstavu malíře Jaroslava Matějky, která je přístupná od 3. července do 31. srpna 2013. Výstava je prodejní.

Srdečně Vás zveme na výstavu malíře Jaroslava Matějky, která je přístupná od 3. července do 31. srpna 2013. Výstava je prodejní. Srdečně Vás zveme na výstavu malíře Jaroslava Matějky, která je přístupná od 3. července do 31. srpna 2013. Výstava je prodejní. Jaroslav Matějka se narodil v roce 1940 v Litomyšli. Od roku 1960 žije ve

Více

V pondělí 3. října 2016 Karel IV. očima dětí Výherci v kategorii jednotlivců jsou: Výherci v kategorii kolektivů jsou:

V pondělí 3. října 2016 Karel IV. očima dětí Výherci v kategorii jednotlivců jsou: Výherci v kategorii kolektivů jsou: V pondělí 3. října 2016 v 11 hodin proběhlo v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě slavnostní vyhlášení výherců výtvarné soutěže Karel IV. očima dětí. A zároveň byla tak zahájena výstava k této

Více

INFORMAČNÍ LIST č. 11 - OBEC HORNÍ KNĚŽEKLADY. ORANŽOVÝ ROK 2014 - Generální sponzor akcí je SKUPINA ČEZ.

INFORMAČNÍ LIST č. 11 - OBEC HORNÍ KNĚŽEKLADY. ORANŽOVÝ ROK 2014 - Generální sponzor akcí je SKUPINA ČEZ. INFORMAČNÍ LIST č. 11 - OBEC HORNÍ KNĚŽEKLADY Vážení spoluobčané, přestože se na základě rozhodnutí Vlády ČR dostavba Jaderné elektrárny Temelín de-facto zastavila, Skupina ČEZ v podpoře regionu pokračuje

Více

05/2012 Účastníci programu Pět P

05/2012 Účastníci programu Pět P Bulletin Dobrovolnického centra České Budějovice 05/2012 Účastníci programu Pět P 2 Bulletin Dobrovolnického centra ADRA České Budějovice OBSAH Podpořili nás..........3 Pět P - nový program DC ADRA.....4

Více

Základní škola a Mateřská škola při Fakultní Thomayerově nemocnici Vídeňská 800, 146 00 Praha 4 Nadační fond Prague Post Štěpánská 20, Praha 1

Základní škola a Mateřská škola při Fakultní Thomayerově nemocnici Vídeňská 800, 146 00 Praha 4 Nadační fond Prague Post Štěpánská 20, Praha 1 Základní škola a Mateřská škola při Fakultní Thomayerově nemocnici Vídeňská 800, 146 00 Praha 4 a Nadační fond Prague Post Štěpánská 20, Praha 1 Prázdninový provoz na oddělení dětské neurologie, psychiatrie

Více

Hodnocení poslání, cílů a principů služby za rok 2015

Hodnocení poslání, cílů a principů služby za rok 2015 Sociální služby města Žďár nad Sázavou příspěvková organizace města Dům klidného stáří, Okružní 763/67, 591 01 Žďár nad Sázavou Hodnocení poslání, cílů a principů služby za rok 2015 Služba:Domov pro seniory

Více

Dr. Petr VELETA M.A. tanečník, choreograf a taneční terapeut. Hudba, pohyb a pozitivní komunikace, otevírají dveře do zapomnění

Dr. Petr VELETA M.A. tanečník, choreograf a taneční terapeut. Hudba, pohyb a pozitivní komunikace, otevírají dveře do zapomnění Dobrý den z Prahy Dr. Petr VELETA M.A. tanečník, choreograf a taneční terapeut Hudba, pohyb a pozitivní komunikace, otevírají dveře do zapomnění Taneční a pohybový program pro seniory se specifickými potřebami

Více

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst.

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Ještě a pár dnů a přijde změna. Konečně tu budou Tajenka 1) Nejlepší přítel člověka je...? 2) Co

Více

Poezie. Vám všem přeje Jaromír Novák

Poezie. Vám všem přeje Jaromír Novák č. 2/2012 Vážení a milí přátelé, rtuť teploměru, příjemné sluníčko i zpěv ptáků hlásí, že přichází dlouho očekávané a pro většinu z nás nejkrásnější roční období. Je to i čas pro vydání jarního čísla našeho

Více

Leden u nás ve školce. Sáňkujeme, lyžujeme, ze zimy se radujeme

Leden u nás ve školce. Sáňkujeme, lyžujeme, ze zimy se radujeme Leden u nás ve školce Integrovaný blok: Čas splněných přání - zima Tematické celky: Sněží, sněží, mráz kolem běží Sáňkujeme, lyžujeme, ze zimy se radujeme V lednu k nám do školky zavítala Paní Zima a s

Více

DOMOVNÍČEK. č. 2/2013. DS Věstonická Domovníček č. 2/2013 Stránka 1

DOMOVNÍČEK. č. 2/2013. DS Věstonická Domovníček č. 2/2013 Stránka 1 DOMOVNÍČEK č. 2/2013 DS Věstonická Domovníček č. 2/2013 Stránka 1 Slovo ředitele Domova pro seniory Věstonická Ing. Rudolf Nytl ředitel DS Věstonická Adventní doba a vánoční svátky jsou čas klidu a pohody,

Více

Dotazník pro rodinné příslušníky obyvatel Domova důchodců Horní Planá - VÝSLEDKY

Dotazník pro rodinné příslušníky obyvatel Domova důchodců Horní Planá - VÝSLEDKY DOTAZNÍKOVÉ ŠETŘENÍ SPOKOJENOSTI SE SOCIÁLNÍ POBYTOVOU SLUŽBOU DOMOVA DŮCHODCŮ HORNÍ PLANÁ Dotazník pro rodinné příslušníky Domova důchodců Horní Planá (dále jen Domov) Dotazník pro rodinné příslušníky

Více

VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKŮ SPOKOJENOSTI V DOMOVĚ SENIORŮ BUDÍŠKOVICE

VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKŮ SPOKOJENOSTI V DOMOVĚ SENIORŮ BUDÍŠKOVICE Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec Česká 1175, 377 01 Jindřichův Hradec II Domov seniorů Budíškovice 378 91 Budíškovice 1 VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKŮ SPOKOJENOSTI V DOMOVĚ SENIORŮ BUDÍŠKOVICE V únoru

Více

DOMOV DŮCHODCŮ ÚSTÍ NAD ORLICÍ

DOMOV DŮCHODCŮ ÚSTÍ NAD ORLICÍ DOMOV DŮCHODCŮ ÚSTÍ NAD ORLICÍ Domov důchodců Ústí nad Orlicí poskytuje komplex sociálních služeb, které si kladou za cíl umožnit seniorům a osobám s demencí plnohodnotný život s přihlédnutím k individualitě

Více

INFORMAČNÍ BROŽURA zjednodušená forma Domov se zvláštním režimem MATYÁŠ v Nejdku, příspěvková organizace

INFORMAČNÍ BROŽURA zjednodušená forma Domov se zvláštním režimem MATYÁŠ v Nejdku, příspěvková organizace INFORMAČNÍ BROŽURA zjednodušená forma Domov se zvláštním režimem MATYÁŠ v Nejdku, příspěvková organizace Obyvatelé areálu Domova Naším posláním je poskytování komplexních celodenních sociálních služeb

Více

Výroční zpráva za rok 2013

Výroční zpráva za rok 2013 Výroční zpráva za rok 2013 Poděkování Nadační fond Algo patří k malým nadačním fondům disponujícím omezenými finančními prostředky. O to více se snaží o maximální využití těchto prostředků za účelem zcela

Více

V Ř E S K O V Á K květen 2009

V Ř E S K O V Á K květen 2009 V Ř E S K O V Á K květen 2009 Úvodní slovo Vážení spoluobčané, v úvodním slovu vás chci pochválit za dovoz dřevního odpadu ke spálení. Tentokrát se tam nacházel skutečně jen spalitelný odpad. Věřím, že

Více

HODNOCENÍ KVALITY POSKYTOVANÝCH SLUŽEB V DOMOVĚ PRO SENIORY LIDICKÁ 189

HODNOCENÍ KVALITY POSKYTOVANÝCH SLUŽEB V DOMOVĚ PRO SENIORY LIDICKÁ 189 HODNOCENÍ KVALITY POSKYTOVANÝCH SLUŽEB V DOMOVĚ PRO SENIORY LIDICKÁ 189 Vážená paní / vážený pane, dovolujeme si Vás požádat o vyplnění tohoto dotazníku, který se týká kvality poskytovaných služeb v našem

Více

Provozní řád Mateřské školy Libina, okres Šumperk, PO

Provozní řád Mateřské školy Libina, okres Šumperk, PO Provozní řád Mateřské školy Libina, okres Šumperk, PO Dle Zákona č. 258/2000., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. I. Údaje o zařízení Mateřská škola Libina, okres Šumperk

Více

Narozeniny v měsíci říjnu slaví: Pazourková Jana Sobínová Ludmila Havlík Milan Jelínková Vítězslava Böhmová Anna Hassmannová Jitka

Narozeniny v měsíci říjnu slaví: Pazourková Jana Sobínová Ludmila Havlík Milan Jelínková Vítězslava Böhmová Anna Hassmannová Jitka 22.číslo Zpravodaj Září 2015 Narozeniny v měsíci říjnu slaví: Pazourková Jana Sobínová Ludmila Havlík Milan Jelínková Vítězslava Böhmová Anna Hassmannová Jitka Kulturní program na měsíc říjen: 1.10.2015

Více

Přednášky Divadelní představení Koncerty Lampionový průvod Výstavy Setkání důchodců Soutěže Výlety Kurzy Zpívání koled U3V

Přednášky Divadelní představení Koncerty Lampionový průvod Výstavy Setkání důchodců Soutěže Výlety Kurzy Zpívání koled U3V Přednášky Divadelní představení Koncerty Lampionový průvod Výstavy Setkání důchodců Soutěže Výlety Kurzy Zpívání koled U3V Procházku historií Kasejovic nám připravil Mgr. Vladimír Červenka z Muzea Josefa

Více

Blíží se finále. Hrajte o zájezd do Legolandu pro celou rodinu a o kreditů!

Blíží se finále. Hrajte o zájezd do Legolandu pro celou rodinu a o kreditů! Blíží se finále. Hrajte o zájezd do Legolandu pro celou rodinu a o 10 000 kreditů! Luštili jste, stříhali, malovali, zkrátka jste se s námi drželi hesla, že nuda je trestný čin? Právě teď přichází ta správná

Více

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace Dotazník pro rodiče Vážení rodiče, zjistili jsme díky dotazníku Váš pohled a názor na úroveň naší školy. Vaše anonymní odpovědi jsou nám cenným vodítkem a inspirací ke zkvalitnění naší práce. Vrátilo se

Více

Pravidelné akce Klubu seniorů Krupka na rok 2015

Pravidelné akce Klubu seniorů Krupka na rok 2015 Pravidelné akce Klubu seniorů Krupka na rok 2015 Každé pondělí až čtvrtek je otevřen klub v DPS Dlouhá 636, Krupka vždy od 13,00 do 17,00 hodin. Možnost využití dvou počítačů včetně připojení na internet,

Více

Závěrečná zpráva o realizaci projektu DobroDuch aneb Dobrovolníci v Domově důchodců Humpolec

Závěrečná zpráva o realizaci projektu DobroDuch aneb Dobrovolníci v Domově důchodců Humpolec Závěrečná zpráva o realizaci projektu DobroDuch aneb Dobrovolníci v Domově důchodců Humpolec Grantový program: Pro klienty, zaměření: Pro klienty Příjemce grantu a realizátor projektu: FOKUS Vysočina I.

Více

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku.

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. Základní škola Ořech a její KFOŠ Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. V pondělí 17. prosince to ráno s naším vánočním výletem do Prahy nevypadalo moc dobře. Pršelo. Vyjeli jsme

Více

Životický portál. Od 9. května do 15. května 2016

Životický portál. Od 9. května do 15. května 2016 Životický portál Od 9. května do 15. května 2016 B L A H O P Ř Á N Í v měsíci květnu oslaví narozeniny Jméno Č.p. Věk Jméno Č.p. Věk NEVLUDOVÁ Ludmila 135 94 ČERNOCHOVÁ Marcela 18 65 HIKEL Alois 130 83

Více

Úvodní slovo předsedy správní rady 3. Účel nadačního fondu 4 6. Představujeme správní radu Nadačního fondu Evy Matějkové 7

Úvodní slovo předsedy správní rady 3. Účel nadačního fondu 4 6. Představujeme správní radu Nadačního fondu Evy Matějkové 7 Výroční zpráva 2014 Obsah Úvodní slovo předsedy správní rady 3 Účel nadačního fondu 4 6 Představujeme správní radu Nadačního fondu Evy Matějkové 7 Program podpory zdravotnictví 8 Program pro jesle a mateřské

Více

Případová studie. Komplexní program na podporu zahájení podnikání AKTIVNĚ PRO ROVNÉ ŠANCE

Případová studie. Komplexní program na podporu zahájení podnikání AKTIVNĚ PRO ROVNÉ ŠANCE AKTIVNĚ PRO ROVNÉ ŠANCE Případová studie Komplexní program na podporu zahájení podnikání Studie je financována z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního

Více

Motto: Alternativní doprava Projekt Jihlava Zdravé město a MA21

Motto: Alternativní doprava Projekt Jihlava Zdravé město a MA21 Motto: Alternativní doprava 16. 22. 9. 2011 Projekt Jihlava Zdravé město a MA21 Kampaň Evropský týden mobility nabízí obyvatelům měst příležitost seznámit se s konkrétními trvalými opatřeními na podporu

Více

Náš třídní výlet do Jeseníků - 9.A

Náš třídní výlet do Jeseníků - 9.A Náš třídní výlet do Jeseníků - 9.A 9.5.2016 v pondělí ráno jsme se sešli spolu s našimi učitelkami R. Svobodovou a J. Hanzlíkovou ve vestibulu Hlavního nádraží města Brna. Až jsme se všichni sešli, přesunuli

Více

Základní veřejné prohlášení

Základní veřejné prohlášení Domov sociálních služeb Slatiňany Základní veřejné prohlášení Domova sociálních služeb Slatiňany Druh sociální služby Chráněné bydlení Poslání sociální služby Motto: Ukaž mi směr, cestu už najdu sám Posláním

Více

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí.

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. Jenom proto, že je hezky, každý čeká, že budete venku a skotačitˮ nebo tak něco. A když venku netrávíte každou vteřinu, hned

Více

Krkonoše. Smrk. Jeseníky

Krkonoše. Smrk. Jeseníky Krkonoše Nejvyšší pohoří v České republice najdeme na severu Čech při hranici s Polskem. Pokrývá je smrkový les. K nejnápadnějším vrcholům patří Kozí hřbety, Luční hora, Studniční hora a samozřejmě Sněžka.

Více

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během září a plán akcí na říjen 2014.

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během září a plán akcí na říjen 2014. Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během září a plán akcí na říjen 2014. Informace www.gtmskola.cz Dvě první třídy a Mravenečci V letošním školním roce

Více

Zpráva o činnosti v Domově pro osoby se zdravotním postižením Severní Terasa v roce 2010

Zpráva o činnosti v Domově pro osoby se zdravotním postižením Severní Terasa v roce 2010 Domovy pro osoby se zdravotním postižením Ústí nad Labem, p. o., středisko Domov pro osoby se zdravotním postižením Severní Terasa, Svojsíkova 2733/52, PSČ 400 11 Ústí nad Labem, tel.: 472 772 141, uspterasa@volny.cz,

Více

IV. setkání zástupců školního parlamentu ZŠ Boskovice, příspěvková organizace, pracoviště Slovákova

IV. setkání zástupců školního parlamentu ZŠ Boskovice, příspěvková organizace, pracoviště Slovákova IV. setkání zástupců školního parlamentu ZŠ Boskovice, příspěvková organizace, pracoviště Slovákova Datum: 4. listopadu 2016 Přítomni: výchovný poradce Mgr. Alena Svobodová, 15 zástupců tříd Jonáš Novotný,

Více

ČASOPIS FOKUSU VYSOČINA BLUDIŠŤÁK

ČASOPIS FOKUSU VYSOČINA BLUDIŠŤÁK Číslo 2/2016 ČASOPIS FOKUSU VYSOČINA BLUDIŠŤÁK Slovo na úvod Právě v rukou držíte druhé letošní číslo časopisu Bludišťák. Vychází v období, kdy se již nezadržitelně blíží letní prázdniny a i my v Bludišti

Více

Výroční zpráva za rok 2014

Výroční zpráva za rok 2014 Lůžkové a sociální centrum pro seniory o.p.s. Chrudim I, Resselovo náměstí čp.113 Výroční zpráva za rok 2014 Zpracoval : Ing.Milan Jiruška, ředitel o.p.s. e mail : domovsenioru1@chrudim.cz www.domovsenioruchrudim.cz

Více

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ PRACOVNÍ LISTY Inspirace a témata pro MŠ každý den si můžeš cvaknout... Spojování Rozebírání Když spojujete dva dílky k sobě, cvaknutím se přesvědčíte, že jsou pevně spojeny. Pokud chcete rozebrat dva

Více

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 1. Chodí Vaše dítě do MŠ: a) velmi rádo 7x b) rádo 7x c) nerado 1x d) nevím Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 2. O dění v MŠ s Vámi dítě hovoří: a) každý den 10x b) občas 5x 3. MŠ

Více

PROGRAM MEKUC LISTOPAD 2016

PROGRAM MEKUC LISTOPAD 2016 PROGRAM MEKUC LISTOPAD 2016 Středy 2. a 16. listopadu 9.30 11.30 hudební sál MKD TERAPIE BARVAMI Otevřený relaxační kurz s A. Rohde Kabele. Vstupné 50 Kč Středa 2. listopadu v 19.30 hodin hudební sál MKD

Více

Glykorissa Beach*** Novinka! ŘECKO Samos / Pythagorion. Kontakt: Daniela Švábová, tel ,

Glykorissa Beach*** Novinka!  ŘECKO Samos / Pythagorion. Kontakt: Daniela Švábová, tel , Glykorissa Beach*** ŘECKO Samos / Pythagorion Poloha: oblíbený hotel v klidném prostředí je zasazen do svahu nad mořem asi 2 km od městečka Pythagorionu, ve kterém je krásný přístav, spousta nákupních

Více

Jiskry potu života, radosti z práce a rozjímání

Jiskry potu života, radosti z práce a rozjímání Domov sv. Alžběty na Žernůvce ve spolupráci s Klubem přátel výtvarného umění v Tišnově uspořádal výstavu uměleckého kováře Jaroslava Zeleného z Lomničky s názvem Jiskry potu života, radosti z práce a rozjímání,doplněnou

Více

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE Únor 2012 Motto: Učíme se pro život Obsah : Zimní radovánky...........1 Zábavné sportovní odpoledne.......2 Valentýnské dopoledne..3

Více

KUL TURNI KRONIKA. Centra sociálních služeb Kojetín * * * * * * * * * *

KUL TURNI KRONIKA. Centra sociálních služeb Kojetín * * * * * * * * * * KUL TURNI, KRONIKA Centra sociálních služeb Kojetín * * * * * * * * * * * * 2008 Centrum sociálních služeb Kojetín organizuje pro své obyvatele na domech s pecovatelskou službou a návštevníky Klubu duchodcu

Více

Indiánské měsíce Leden - Měsíc sněhu Únor - Měsíc hladu

Indiánské měsíce Leden - Měsíc sněhu Únor - Měsíc hladu Indiánské měsíce Indiáni nepoužívali pro označení měsíců názvy, které používáme my. Každý měsíc byl však pro ně něčím významným a podle toho dostal i své jméno. Na této stránce Vám představíme jednotlivé

Více

Výroční zpráva Křesťanský sbor Praha Jižní Město

Výroční zpráva Křesťanský sbor Praha Jižní Město Výroční zpráva 2007 Křesťanský sbor Praha Jižní Město Hrabákova 1969, Praha 4, 148 00 tel.: 603 174 268 e-mail: KS.PRAHA.JM@POST.CZ www.ksjm.ecn.cz Obsah Poslání, základní orientace Cílová skupina (oblast)

Více

Projekt Voda. 2. třída Sluníčka

Projekt Voda. 2. třída Sluníčka Projekt Voda 2. třída Sluníčka šk. rok 2010/2011 Projekt: VODA Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: Kdo jsme a kde žijeme Část integrovaného bloku: Mrazíkovo království Dílčí vzdělávací

Více

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII Poznáváme své děti V červnu 2014 jsme získaly finanční prostředky z dotace v oblasti výchovy a vzdělávání Městského úřadu v Příbrami na projekt s názvem Poznáváme své děti. V rámci této dotace na naší

Více

11. ledna 2014 Tříkrálová sbírka 16. ledna 2014 "Od Nilu na Vrabčák"

11. ledna 2014 Tříkrálová sbírka  16. ledna 2014 Od Nilu na Vrabčák V sobotu 11. ledna 2014 proběhla v našem Domově Tříkrálová sbírka. Koledníci z Deblína s charitní pokladničkou navštívili naše klienty na pokojích i řádové sestry. Výtěžek sbírky byl odevzdán na potřeby

Více

NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD DpS HVÍZDAL

NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD DpS HVÍZDAL Domov pro seniory Hvízdal, příspěvková organizace, se sídlem U Hvízdala 6, 370 11, České Budějovice NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD DpS HVÍZDAL V Českých Budějovicích dne 30. 6. 2011 Návštěvní řád: Upravuje pravidla chování

Více

Životický portál. Od 25. dubna do 1. května 2016

Životický portál. Od 25. dubna do 1. května 2016 Životický portál Od 25. dubna do 1. května 2016 B L A H O P Ř Á N Í v měsíci dubnu oslaví narozeniny Jméno Č.p. Věk DOŘIČÁKOVÁ Anna 48 95 MIČKOVÁ Olga 14 65 KLADIVA Antonín 136 55 RÝCOVÁ Alena 187 50 Oznámení

Více

Základní škola Rýmařov Školní náměstí 1. Školáček Z Á Ř. Motto školy. Některé věci v životě nejsou samozřejmé a automatické.

Základní škola Rýmařov Školní náměstí 1. Školáček Z Á Ř. Motto školy. Některé věci v životě nejsou samozřejmé a automatické. Základní škola Rýmařov Školní náměstí 1 Školáček Z Á Ř Í Motto školy Některé věci v životě nejsou samozřejmé a automatické. Je třeba si je zasloužit. Například slušným chováním. Školní rok 2014/2015 Nový

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Občanského sdružení MEDUŇKA 2000. za rok 2014. Ve stáří je ukryta moudrost, je potřeba dobře naslouchat.

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Občanského sdružení MEDUŇKA 2000. za rok 2014. Ve stáří je ukryta moudrost, je potřeba dobře naslouchat. VÝROČNÍ ZPRÁVA Občanského sdružení MEDUŇKA 2000 za rok 2014 Ve stáří je ukryta moudrost, je potřeba dobře naslouchat. Slovo úvodem Rok 2014 byl druhým rokem naší samostatné práce a lze říci, že to byl

Více

Newsletter Základní školy německo-českého porozumění

Newsletter Základní školy německo-českého porozumění Newsletter Základní školy německo-českého porozumění 12/2015 Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během listopadu, a plán práce na prosinec 2015. Reminiscence

Více

DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY KLIENTŮ DOMU POKOJNÉHO STÁŘÍ

DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY KLIENTŮ DOMU POKOJNÉHO STÁŘÍ NADĚJE, POBOČKA ZLÍN DŮM POKOJNÉHO STÁŘÍ DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY KLIENTŮ DOMU POKOJNÉHO STÁŘÍ Vážení rodinní příslušníci našich klientů, obracím se na Vás s prosbou o vyplnění dotazníku.

Více

Chci vás obeznámit s našimi hospodářskými novinkami. Blíží se zima a před námi vyvstala nutnost udělat přístřešek pro auto.

Chci vás obeznámit s našimi hospodářskými novinkami. Blíží se zima a před námi vyvstala nutnost udělat přístřešek pro auto. Drazí přátelé! Vážená ARCHO!! Jsem tomu velmi ráda, že my, resp. naše služba, máme tak skvělé přátele v Čechách! Jsme ohromně vděčni za vaše modlitby, za vaši pomoc pro nás! Naše děti jsou oblečeny, obuty,

Více

KULTURNĚ AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY

KULTURNĚ AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY KULTURNĚ AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY Sociální služby Praha 9, z.ú. Harrachovská 422/2, Praha 9 Prosek, www.ssspraha9.cz tel.: 724-905 785, 286582298, e-mail: dunderova@ssspraha9.cz 2. 1. 2017 - pondělí

Více

Mateřská školka Září ŠKOLKA, KDE SPOLEČNĚ ROSTEME.

Mateřská školka Září ŠKOLKA, KDE SPOLEČNĚ ROSTEME. Mateřská školka Září ŠKOLKA, KDE SPOLEČNĚ ROSTEME. Témata I. Osobnost učitele II. Potřeby dětí III. Partnerský přístup IV. Emoce a jak na ně V. O nás VI. Kobereček VII. Průvodníček VIII. Měsíční témata

Více

Plán výchovy a péče ve Veřejné dětské skupině Želvičky

Plán výchovy a péče ve Veřejné dětské skupině Želvičky Plán výchovy a péče ve Veřejné dětské skupině Želvičky Vznik a provoz veřejné dětské skupiny Želvičky CZ.03.1.51/0.0/0.0/15_035/0001664 Adresa zařízení: Karla Šebora 3, 250 01 Brandýs nad Labem Provozovatel:

Více

Domov pro seniory Sokolnice, p. o. Zámecká 57, 664 52 Sokolnice tel.: 544 423 150, fax 544224438, e-mail: reditel@domovsokolnice.

Domov pro seniory Sokolnice, p. o. Zámecká 57, 664 52 Sokolnice tel.: 544 423 150, fax 544224438, e-mail: reditel@domovsokolnice. Domov pro seniory Sokolnice, p. o. Zámecká 57, 664 52 Sokolnice tel.: 544 423 150, fax 544224438, e-mail: reditel@domovsokolnice.cz STANDARD 1 CÍLE A ZPŮSOBY POSKYTOVÁNÍ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB Domov pro seniory

Více

V Ř E S K O V Á K únor 2007

V Ř E S K O V Á K únor 2007 V Ř E S K O V Á K únor 2007 Úvodní slovo Vážení spoluobčané, s blížícím se jarem vás opět vyzývám, abyste nepálili odpad na svých zahradách. Co se týká dřevního odpadu z prořezání stromů, opět nabízíme

Více

Životický portál. Od 18. dubna do 24. dubna 2016

Životický portál. Od 18. dubna do 24. dubna 2016 Životický portál Od 18. dubna do 24. dubna 2016 B L A H O P Ř Á N Í v měsíci dubnu oslaví narozeniny Jméno Č.p. Věk DOŘIČÁKOVÁ Anna 48 95 MIČKOVÁ Olga 14 65 KLADIVA Antonín 136 55 RÝCOVÁ Alena 187 50 JÍDELNÍ

Více

2008 Kolektiv autorů MindSoft s. r. o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši Praha, Czech Republic

2008 Kolektiv autorů MindSoft s. r. o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši Praha, Czech Republic Lev 23.7. 23.8. 2008 Kolektiv autorů MindSoft s. r. o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha, Czech Republic www.fit-porod.cz www.porod-na-videu.cz www.jak-otehotnet.cz www.umele-oplodneni-ivf.cz

Více