SRPEN 2015 DUHA. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "SRPEN 2015 DUHA. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna"

Transkript

1 SRPEN 2015 DUHA Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

2

3 Léto Astronomické léto začíná letním slunovratem a končí podzimní rovnodenností. Vegetační léto v mírném pásu se vyznačuje průměrnými teplotami nad 15 C. V tomto období bývají na školách hlavní prázdniny. V meteorologii je za léto označováno období měsíců června, července a srpna na severní polokouli a měsíců prosince, ledna a února na jižní polokouli. V některých zemích (na severní polokouli) připadá první letní den na období okolo 1. června či 21. června (záleží na tom, jestli se bere meteorologický nebo astronomický začátek). Na léto je často nahlíženo jako na období s nejdelšími (a nejteplejšími) dny, kdy Slunce svítí většinu dne a stmívání trvá velmi dlouho.

4 Astronomické léto Astronomické léto na severní polokouli nastává s červnovým slunovratem, tedy v okamžiku, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dostane nejseverněji. Obvykle se Slunce do těchto míst dostane okolo 21. června. Na jižní polokouli nastává v okamžiku, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dostane nejjižněji, což se obvykle stává okolo 21. prosince. Astronomické léto končí podzimní rovnodenností, tedy v okamžiku, kdy po létě Slunce přechází přes rovník (ocitne se na rovníku v nadhlavníku). Během astronomického léta se zkracují dny a prodlužují noci. Protože Země obíhá kolem Slunce po mírně eliptické dráze, je léto na severní polokouli asi o pět dní delší než na jižní. To zároveň znamená, že zima na jižní polokouli je asi o pět dní delší než léto. Dá se z toho i odvodit, že Slunce je blíže k Zemi, když je léto na jižní polokouli. Toto ale není důsledek střídání ročních období, jen tomu tak zrovna v naší epoše je. Jak se stáčí přísluní dráhy Země, mění se i den, kdy je Slunce nejblíže, a zároveň délka jednotlivých ročních období. Na severním pólu v tomto období Slunce nezapadne za obzor po celý den, naopak na jižním pólu je v tutéž dobu stálá noc. V mnoha zemích jsou po značnou část léta školní prázdniny. To je dáno historicky tím, že děti dříve musely pomáhat se sklizní obilí, a tedy nemohly v tomto období chodit do školy. (převzato z internetu Barbora)

5 VII. Petanqové klání v domově seniorů Slunečnice, Ostrava Poruba Ve středu , vypukl v domově seniorů Slunečnice v Ostravě Porubě mač třinácti tříčlenných družstev o postup do finálového kola ve Zlíně. Postoupit mohla pouze dvě první družstva, takže laťka byla nastavena hodně vysoko. Za náš domov šla bojovat Marie Marková, Anna Kantorová a Helena Podmulinová. Počasí bylo vrtkavé, chvilku sluníčko, na to zase déšť, ale na bojovnosti týmů to rozhodně neubralo. Domov Sluníčko, se postaral o velkorysé pohoštění a nálada byla výborná. Naše ženy si ve velké konkurenci vedly výborně a nakonec obsadily páté místo. Navíc byly vybrány na cenu fair play a to nám udělalo velkou radost. Společně s námi byl soutěžit i náš bratrský Helios, který se umístil na třetím místě. Do krajského kola postoupil Integrovaný sociální ústav z Komorní Lhotky. Nepodařilo se nám postoupit, ale domů jsme se vracely s odměnami a dobrou náladou. Děkujeme organizátorům i našim bojovnicím. (Šárka)

6 Toulky po České republice V průběhu poutavého vyprávění pana Stacha o svých cestách a turistických výletech si mnozí připomeneme zajímavá místa naší vlasti, která jsme během svého života navštívili. České republiky se sice nedotýká moře, ale naše příroda nabízí nespočet krásných míst, ať již na horách nebo v nížinách. Pojďme si tedy připomenout některé geografické údaje naší vlasti. Nejvyšší hory ČR: Krkonoše - SNĚŽKA m Hrubý Jeseník - PRADĚD m Šumava - PLECHÝ m Beskydy LYSÁ HORA 1323 m Krušné hory - KLÍNOVEC m Jizerské hory - SMRK m V České republice máme 395 vrcholů převyšující metrů nad mořem. Nachází se v Krkonoších, Jeseníkách, na Šumavě, v Krušných horách, Orlických horách, Beskydech, Jizerských horách, Rychlebských horách, Novohradských horách. Nejdelší řeky v ČR: VLTAVA 430 km na území ČR LABE 370 km na území ČR MORAVA 284 km na území ČR OHŘE 256 km na území ČR SÁZAVA 225 km na území ČR DYJE 209 km na území ČR

7 V České republice máme 22 řek přesahující délku 100 km na území naší republiky. Pan Stacho nás opět navštíví se svou prezentací 26. srpna. (Milada)

8 Odpoledne nejen pro milovníky hudby a tance Náš uživatel, pan docent Vavrečka, je studnicí rozsáhlých všeobecných znalostí. A tak po malířství a sochařství si pro nás v měsíci červenci připravil dvě přednášky. První o tanci a hudbě a druhou o hudbě symfonické. Pečlivě vybírané ukázky různých druhů tance, především proslulého ruského baletu a tradičního lidového tance Chojinka vás doslova nadchly. Do svých pokojů jste se rozcházeli povzneseni a očarováni tanečním uměním různých stylů. Na druhé přednášce vás čekaly ukázky hudby symfonické. Nejenom proslulá symfonická báseň Bedřicha Smetany Vltava, s odborným výkladem jednotlivých pasáží, ale mohli jste se rovněž zaposlouchat do tónů Čajkovského koncertu B-moll pro klavír a orchestr, Šavlového tance Arama Chačaturjana a dalších známých skladeb s výkladem pana Vavrečky, který vám skladbu nebo autora poutavě přiblížil. V měsíci srpnu a září se můžete těšit na další pořady tohoto úspěšného autora. (Barbora)

9 Křeslo pro hosta V našem pořadu Křeslo pro hosta jsme měli 20. července možnost přivítat dalšího vzácného hosta - bývalou primátorku města Havířova a současnou poslankyni Poslanecké sněmovny, zvolenou jako nestraničku za KSČM paní PaedDr. Miladu Halíkovou. Knihovna byla našimi uživateli zcela zaplněna a paní poslankyně s velkou empatií a ochotou odpovídala na všechny naše otázky, týkající se například Novodobé sanitky, problematiky uprchlíků nebo umístění laviček u autobusových zastávek. Otevřeně také odpovídala na dotazy týkající se jejího soukromého života. Setkání s paní poslankyní nás všechny obohatilo. Z jejich odpovědí bylo znát, že je to duší havířovanka, které vždy záleželo a záleží na jeho obyvatelích. (Milada)

10 Zahradní program Přemýšleli jsme, jak vám, milí uživatelé, zpříjemnit pobyt v našem domově seniorů. Jelikož k létu a pěknému počasí od nepaměti patří opékání špekáčků a dosud se každá takováto akce setkala s velkým ohlasem, budeme během léta, za příznivého - ne deštivého a ne tropického počasí pořádat, v menších skupinkách, opékání špekáčků na naší zahradě. Budeme se snažit, aby každý, kdo má zájem, se mohl zúčastnit. První skupinka zájemců se sešla ve čtvrtek 30. července. Snažily jsme se oživit vaše vzpomínky na mladost a tak každý táborník dostal zařezaný klacek, špekáček, který si mohl sám nařezat, chleba a sám si špekáček opekl. Ke spokojenému odpoledni přispěla i chvilka s akordeonem, foukací harmonikou a společně zpívanými písněmi. Už se těšíme na pokračování. (Barbora)

11 Výlet do města 31. července jsme se jeli společně podívat do města. A jak jsme se dozvěděli od některých z vás, výlet jste si užívali, jelikož jste ve městě někteří nebyli již několik let. Navštívili jsme prodejnu zdravé výživy, kde jsme si koupili něco dobrého a zdravého. Závěrečné posezení v kavárně u zmrzliny a ledové kávy bylo příjemným zakončením slunečného dopoledne. (Barbora)

12 Helios Máchův Máj Příjemný den všem, ráda bych napsala pár řádků k programu, kterým jsme posloužili s velkým pocitem radosti, že jsme udělali radost někomu jinému a věřte, že se těšíme na další setkávání. Dne 9. července jsme byli mile přivítáni uživateli, ošetřujícím personálem, vedoucími Domova Helios. Vystoupili jsme zde s programem našich uživatelů, kteří recitovali báseň Máj od Karla Hynka Máchy. Myslím, že podání si ruky a popřání všeho dobrého, včetně zdraví s jednotlivými uživateli bude naší největší vzpomínkou. K našemu velkému překvapení jsme byli potěšeni pohoštěním, které připravili aktivizační pracovnice s uživateli, jím patří velký dík. Panu Chalupskému děkuji za zvukovou techniku, bez které by vystoupení nebylo možné. Z celého srdce děkuji našemu houslistovi za jeho ochotu a spolupráci. A našim uživatelům z Domova Luny - paní Markové, panu Klementovi a panu Harokovi s velkou úctou děkuji za všechny zkoušky, generálky, za ochotu a trpělivost, za jejich nadšení. Moc si Vás vážím. (Renáta)

13 Veselé harmoniky Pánové: Kožoušek, Pilát, Malíř, Kozel, Surga, Harok A paní Boszczyková a Renáta Czechová Rádi do svých řad přivítáme další zájemce nejen o hru na foukací harmoniku, ale i zpěváky a další hudebníky. Zájemci, hlaste se prosím u aktivizační pracovnice Renáty Czechové. 10. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 12. srpna středa 13:00, knihovna 17. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 18. srpna vystoupení v knihovně 24. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 25. srpna úterý 13:30, knihovna 31. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 1. září úterý 13:30, knihovna 7. září pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 9. září vystoupení u příležitosti slavnostního otevření hřiště pro seniory 14. září pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 15. září úterý 13:30, knihovna 17. září Veletrh sociálních služeb- Havířov- Náměstí Republiky

14 Žijí mezi námi Ráda bych Vás, milí čtenáři, seznámila s jednou z našich novějších uživatelek paní Ludmilou Sorokinovou. Životem prošla všelijakými zkouškami, ale její optimistická povaha jí pomáhala zvládat vše s nadhledem. Narodila se v hornické kolonii v Petřvaldě. Maminka si vzala o dvaadvacet let staršího vdovce, který měl v péči své dvě dcery. Tak byla pro tatínka třetí a pro maminku první dcerou. Na základní školu chodila v Březinách a na měšťanku v Petřvaldě. Protože doba byla dost těžká a každá koruna doma se počítala, pracovala od patnácti let v Bohumínských železárnách. Práce to byla velice těžká. Brzy se vdala a v devatenácti letech se jí narodil první syn Vilém. Mateřské dovolené si však moc neužila a za půl roku nastoupila zpět do železáren, tentokrát jako jeřábnice. S péčí a výchovou o malého Viléma pomáhala maminka, která byla doma a starala se o malé hospodářství. Manžel trpěl nevyléčitelnou chorobou - tuberkulózou, která mu nakonec vzala život. Ludmila se po letech vdala znovu a na svět přivedla ještě dvě děti. Dceru Ivanku a syna Petra. Přestěhovali se s rodinou do Havířova a pořídili si v nedalekém Hnojníku chatu, kde strávili mnoho krásných dní. Jako strojnice pracovala až do svých padesáti let, kdy onemocněla rakovinou prsu. Tuto chorobu překonala a věřila, že bude zase v pořádku. Životní cesta se ráda klikatí jinak, než máme představu a tak po sedmi letech zahájila nový boj, tentokrát s rakovinou plic. I nad touto chorobou se jí podařilo zvítězit. Protože život není jednoduchý a mnohdy naloží těžké osudy, zemřel paní Ludmile prvorozený syn Vilém ve svých padesáti třech letech.

15 Také manžel, její životní opora, ulehl s těžkou nemocí a téměř tři roky se společně s organizací Hestia o něj co jí síly stačily, starala. V roce 2007 po jednapadesáti letech společného života paní Ludmila ovdověla. Protože měla bohatou zkušenost, jak je náročné pečovat o nemocného blízkého člověka, požádala si o umístění do domova seniorů. Optimistická paní Ludmila však měla další smůlu, doma upadla a způsobila si úraz s následným krvácením do mozku. V únoru 2014 byla na operaci a poté dostala místo v našem zařízení. Její zdravotní stav se zlepšil a zatím si dokáže hodně práce kolem své osoby zastat sama. Vstupem do našeho zařízení nám přibyl zdatný hráč boccia a optimisticky laděná žena. Má své životní motto, že stojí zato žít a nepřízni osudu se postavit a bojovat. Vítejte mezi námi. (Šárka)

16 Vizitka Lucie Ďurkáčová kuchařka V DS pracuji od Nejvíce času věnuji: rodině. 2. Ještě bych se ráda naučila: cizí jazyky a zumbu. 3. Nemám ráda: lidskou hloupost. 4. Pochutnám si na: dobrém kvalitním víně, dobrém sýru, zákusku a chutná mi sushi. 5. Kdy jsem naposledy vyznala lásku: naposledy své dceři, když jí řeknu, že ji moc miluji a mám ji ráda a ona mi řekne, že jsem nejhodnější maminka na světě. 6. Co a kdy jsem si koupila jen tak pro radost: udělala jsem si radost parfémem a CD s hudbou. 7. Kdy a čemu jsem se naposledy hodně nahlas zasmála: asi v práci i doma, ale v práci se spolupracovnicemi, zvláště s naší bavičkou madam Martinou Horníkovou ta má smích na rozdávání a mám ji moc ráda i ostatní holky. 8. Často přemýšlím o: budoucnosti svých dětí, doufám, že se v životě budou mít dobře a budou šťastné. 9. Fandím a obdivuji: lidi, kteří když spadnou na samé dno a dokáží se ode dna odrazit a jít dál. 10. Nejšťastnější jsem když: mám kolem sebe svou rodinu a lidi, kteří mě nezklamou a mohu jim důvěřovat a mají mě aspoň trochu rádi. 11. Kdy jsem měla naposledy radost jako malé dítě: když jsme konečně dostali svůj byt, a když mi syn ukončil školu. Radost mám také z každého vyhraného zápasu v hokeji. 12. Nikdy bych už: nechtěla zažít pocit ponížení a bezmoci. 13. Kdybych měla udělat něco naposledy, co by to bylo: jela bych se svou rodinou na krásnou a dlouhou dovolenou. A ze všeho nejvíc bych chtěla ještě držet v náručí svoji maminku.

17 Rubrika zdraví Vodní meloun Vodní meloun je velmi občerstvující druh ovoce. Zakousnout se do jeho sladké dužiny v horkém létě je opravdový požitek. Díky této vlastnosti se k zahnání žízně používá od nepaměti. Již Izraelci během putování pouští toužili po dýních a melounech, které jedli v zemi pyramid. Vodní meloun má podobné složení jako ostatní druhy melounů, i když obsahuje méně vitaminu C, kyseliny listové, železa a draslíku a o trochu více betakarotenu (provitaminu A), vitaminu B1 a vitaminu B6. Všechny druhy melounů mají podobné vlastnosti hydratační, alkalizující, diuretické a laxativní, ale vodní meloun je mnohem více diuretický. Doporučuje se při problémech s ledvinami a močovými cestami (selhání ledvin, litiáza, infekce) a jako hlavní surovina očistné kúry na odstranění toxinů z krve. Při této kúře se jí čerstvý meloun a pije jeho šťáva, kterou žaludek snáze přijímá. Vodní meloun má nízký obsah cukru. Dá se použít i při snižování nadváhy, protože dodává jen 32 kcal/100 g a dobře zahání hlad. Nejběžněji se konzumuje čerstvý. Protože ale obsahuje velké množství vody, nedoporučuje se jíst bezprostředně po jídle. Šťáva z vodního melounu se doporučuje lidem, kteří mají slabý žaludek, protože neobsahuje vlákninu, která je hůře stravitelná. Vodní meloun je na uhašení žízně vhodnější než limonády, protože obsahuje malé množství cukru a hodně minerálů. Také se nedávno zjistilo, že obsahuje lykopen (karotenoid, jejž obsahují i rajčata), díky kterému je jeho dužina červená a má antioxidační a protirakovinné vlastnosti. (Šárka)

18 Horoskop Lev Charakteristika: Znamení Lva dává lidem, kteří se v něm narodili, zdravé sebevědomí a přirozenou autoritu. Mají vůli vládnout a ovládat druhé, ale jejich chování je velkorysé a přátelské. Tito lidé o sobě zpravidla nemají žádné pochybnosti, protože věří svým pracovním i morálním kvalitám a důvěřivě posuzují i své protějšky. Jsou to lidé hrdí a mají v úctě i hrdost svých spoluobčanů, u kterých jsou oblíbeni pro svou přímost a otevřenost. V jejich povaze je rytířskost a vrozený takt. V přítomnosti těchto lidí se každý cítí dobře a nikomu nevadí, podřídit se jejich vedení a rozhodování, protože tito lidé vyzařují klidnou převahu a nikdy se neuchylují k malichernostem. Lidé narození v tomto znamení mají rádi bohatství a dobrou životní úroveň, ale ani v horších materiálních poměrech neztrácejí svou sebedůvěru a zjevem ani chováním nedají svému okolí najevo, že potřebují pomoc nebo soucit. Knížecí znamení Lva působí, že tito lidé, ať už patří do kterékoli společenské kategorie, budou vyzařovat přirozenou elegancí, i kdyby byli nuceni chodit v hadrech. Spočívá to v jejich chůzi, v držení těla, ale hlavně v jejich noblesním chování. Při špatném ozáření jejich Slunce jinými planetami se může stát, že se jejich hrdost změní v pýchu a jejich autorita v aroganci. Pak se stává, že svou vůli prosazují na úkor druhých a uplatňují ji nejen lvím způsobem přímo, ale i zlomyslným zadáctvím a postupují v tom tak dlouho, dokud nedosáhnou svého. Lvi volí vždy nejkratší cestu k cíli a jsou k tomu vybaveni velkou rozhodností. Nejlépe se jim daří ve svobodných povoláních, kde uplatní svou samostatnost, ale ani podnikatelská sféra není jejich mentalitě cizí, protože je v nich velká odvaha a radost z rizika. Lvi, tak jako všechny kočkovité šelmy mají dar rychlých reakcí a osvědčují se v nepřehledných situacích, ve kterých umějí využít svůj neomylný instinkt a postřeh. Tito lidé mají úspěch v každém povolání, ve kterém se uplatní úroveň jejich chování, bystrost, takt i sebedůvěra. Jsou sice schopní vykonávat na úrovni jakoukoli práci, ale v roli diplomata nebo politika jsou nepřekonatelní. Známé osobnosti narozené ve znamení Lva Eva Pilarová, Bolek Polívka, Josef Suk, Paul Anka, Jásir Arafat, Fidel Castro, Alexander Dumas, Karel Fiala, Melanie Griffithová, Alfred Hitchcock, Dustin Hoffman, Jacqueline Kennedyová, Josef Laufer, Madonna, Alfons Mucha, Napoleon I. Bonaparte, Oldřich Nový, Dorothy Parkerová, Robert Redford, Július Satinský. Zdroj: www. najdise.cz (Milada)

19 Rubrika - Vtipy Číšník se ptá blondýnky, jestli chce nakrájet pizzu na dvanáct dílků nebo na šest? Na šest prosím, dvanáct bych nikdy nesnědla. Jdou dva kamarádi po ulici, když vtom uvidí restauraci, kde je napsáno: Snězte, co chcete, zaplatí to vaši vnuci za 50 let. Oba chlapi jsou z toho více než překvapení a jdou dovnitř. Objednají si ta nejdražší jídla a pro jistotu hned dvakrát, a když se mají k odchodu, vrchní za nimi běží s lístkem na korun. Ale jak to, vždyť venku píšete, že za nás zaplatí vnuci? čilí se muži. To souhlasí, ale tohle je účet za vaše dědečky! Přijde extrémně tlustá paní do obezitologické poradny: "Pane doktore, co mám dělat, abych alespoň trochu zhubla?" -"Zkuste točit hlavou zleva doprava." - "Dobře, pane doktore a jak často to mám opakovat?" -"Pokaždé, když vám nabídnou jídlo!" Minulý týden jsem obědval s šachovým fanatikem u stolu, kde byl kostkovaný ubrus. Trvalo mu tři hodiny, než mi podal sůl! Žebrák na ulici prosí kyprou dámu o almužnu, že už dva týdny nejedl. Dáma nevěřícně pozvedne obočí: Člověče, vaší vůli bych chtěla mít! Babička předává své životní zkušenosti a těžce nabitá moudra své vnučce, která jí sedí na klíně a povídá: Pamatuj si, Julinko, že v životě ženy je jen jedna pravá láska. A kdo byl ta tvoje láska? ptá se malá Julka. Námořníci, holčičko. (Milada)

20 Novinky na středisku Luna Schránka pro písemný kontakt s ředitelem - na stěně vedle kanceláře ředitele organizace Domova seniorů Havířov MUDr. Milana Dlábka na traktu A byla v červenci zřízena schránka pro písemný kontakt. Uživatelé, rodinní příslušníci, zaměstnanci i jiní návštěvníci našeho zařízení mají možnost využít tuto schránku vhozením případného přání, podnětu, stížnosti, pochvaly či jiného požadavku, jež se dostane panu řediteli k rukám k případnému vyřízení. Hřiště pro seniory jistě jste si mohli povšimnout, že nám v zahradě našeho Domova vzniklo nové Senior hřiště, jež je v současné době ve fázi dalších úprav co do estetiky a funkčnosti. Hřiště vzniklo zejména díky finančního příspěvku z Nadačního fondu Vítkovice Steel, za což jsme velice rádi a věříme, že tyto cvičebně-rehabilitační prvky budou mít kýžený efekt, kterým je zejména podpora, udržení a regenerace psychomotorických funkcí našich uživatelů. Hřiště bude volně přístupné pro naše uživatele, rovněž jej budete moci navštěvovat ve spolupráci a v doprovodu naší šikovné fyzioterapeutky Olinky a energických ergoterapeutek Evy a Evy. V současné době se plánuje jeho oficiální otevření na , kdy k nám zavítají představitelé města a členové Nadačního fondu Vítkovice Steel. Na našem hřišti budete moci využít tyto cvičební prvky: Venkovní trenažér pro nácvik chůze po schodech a po nakloněné rovině. Rampa nutí cvičící osobu pohybovat se v kyčlích, kolenou a kotnících, což v konečném důsledku vede ke zvýšení svalové síly a zlepšení rovnováhy.

21 Venkovní trenažér pro komplexní procvičení ramen prostřednictvím provádění kruhových pohybů. Venkovní trenažery pro procvičování mentálních dovedností s lavičkou pro dvě osoby. Pomáhá při procvičování a stimulaci orientace, poznávacích a vyjadřovacích dovedností, paměti, počítání, rozpoznávání forem, zvuků a času. Vhodné i pro vozíčkáře, pro osoby s Alzheimerovou demencí a jinými formami demence. Rotoped s lavičkou pro dvě osoby pro procvičení nohou. Cvičení posiluje svalový aparát nohou a procvičuje klouby bez nebezpečí rizika pádu. Vede ke zlepšení kardiorespirační zdatnosti. Návštěvní řád s platností od vstoupil v platnost nový Návštěvní řád střediska Luna, DSH. Tento řád upravuje pravidla chování návštěvníků a zaměstnanců Domova v souvislosti s návštěvami našeho zařízení. Slouží k ochraně práv uživatelů služby, ochraně majetku, bezpečnosti a zdraví uživatelů služby, zaměstnanců a návštěv. Upravuje takové záležitosti, jimiž jsou např. návštěvní doba, vstup do Domova, místa pro přijímání návštěv, parkování, specifikuje zákazy a omezení apod. Všem uživatelům je tento Návštěvní řád postupně distribuován sociálními pracovníky na vaše pokoje. Rovněž je k dispozici k nahlédnutí na Recepci Domova a bude vyvěšen v hlavní hale Domova.

22 Nový provozně-bezpečnostní předpis skútry s účinností od vstoupil v platnost nový provozně-bezpečnostní předpis: Používání elektrických skútrů v soukromém držení uživatelů střediska Luna. Tento předpis vznikl jako reakce na skutečnost, že si uživatelé Domova pořizují elektrické skútry k zajištění jejich mobility, jež jsou v jejich soukromém vlastnictví. Cílem předpisu je stanovit jasná pravidla pro jeho užívání v rámci Domova a zajistit současně bezpečnost všech, jež se pohybují v rámci Domova. S předpisem máte možnost seznámit se na nástěnce v hlavní hale Domova. Současně žádáme, aby uživatelé, příp. i jejich rodiny zvážili jeho pořízení s ohledem na zdravotní stav uživatele, tj. jeho senzomotorické a mentální schopnosti. Zákaz vynášení věcí z jídelny při vstupu do jídelny se můžete setkat s upoutávkou, kdy žádáme, aby uživatelé nevynášeli nádobí z jídelny Domova. Současně s tímto žádáme, aby uživatelé brali na vědomí inventář a vlastnictví Domova, zdrželi se takového jednání, jímž je zcizování solniček, okrasných váz na stole, ubrousků apod., jež jsou majetkem Domova a současně slouží pro potřebu všech nejen individuální potřebu jednotlivce. Děkujeme. Pokud se uživatel bude dopouštět takového jednání, je toto chápáno jako porušování Domácího řádu a dle toho bude rovněž postupováno.

23 Obsluha v jídelně Domova v jídelně Domova během výdeje stravy jsou k dispozici pracovníci přímé obslužné péče, jež pomáhají obsloužit ty uživatele, kteří nejsou schopni si sami přenést podnos s jídlem na stůl, jedná se zejména o uživatele upoutané na invalidní vozík či uživatele pohybující se s pomocí chodítka nebo jiné kompenzační pomůcky (hole) Tímto chceme požádat, aby tito uživatelé při příchodu do jídelny usedli ke stolu, kdy jej následně obslouží pracovník přímé obslužné péče. Nepřistupujte prosím k výdejnímu okénku, vyčkejte, co nejdříve budete obslouženi. Truhlík na bylinky a květiny pod pergolou v zahradě Domova přibyl v pořadí již třetí mobilní truhlík na vysázení bylin a okrasných květin. Aktivizační pracovnice zajistí v nejbližší době nákup potřebných sazenic a ve spolupráci s vámi uživateli, bude tento truhlík osázen. Mgr. Eva Kudláčková, DiS. Metodik Domova seniorů Havířov, střediska Luna

24 VYZNÁNÍ Přepestrý Světe má rodná Planeto dokonalý Vesmíre kolik lásky v Tobě i temných zákoutí tolik ve mně Já člověk jsem Tvým odrazem Mé vnímání Tvé krásy toho důkazem Máš tolik podob kolik mohu mít i já Upřímná slova: To je boží nádhera! jsou duše obrazem Ve všem Tvá živost ve skále ve vodní hladině v pouštní duně v zrnku písku ba i prachu

25 Tvá nekonečnost v každém dechu Tvůj nádech však trvá mnohé miliardy let Jak jsem malinkatý tak s Tebou věčný Nezbývá než být NEKONEČNĚ vděčný Pro seniory Iva Bendová

26 V měsíci srpnu oslaví narozeniny tito uživatelé Adamíková Blanka Bachorková Štěpánka Balonová Marie Balousová Alena Dorotíková Anna Flašová Ilona Folwarczna Františka Gaspariczová Anna Hamadová Eliška Helekalová Miluše Jurištová Věra Kaliwodová Hildegarda Kovalčík Michal Ležoň Jaromír Mokrošová Marie Pecháčková Ludmila Říman Rudolf Sokolová Ludmila Vymlátilová Mária Všem oslavencům GRATULUJEME

27 Nastoupili tito noví uživatelé Durčáková Alžběta Vítáme vás mezi námi Motto měsíce Krásné ženy mají vždy u mužů větší úspěch než ženy moudré. Jen velmi málo mužů totiž je slepých, ale zato hodně hloupých. Sophia Lorenová

28 PROGRAM NA SRPEN srpna HUSITSKÁ BOHOSLUŽBA v 14:00hod, knihovna 3. srpna SCHŮZKA VÝBORU OBYVATEL v 13:45hod, 3. patro trakt C 4. srpna JAN KARAFIÁT, BROUČCI vypráví p. Harok, klavír + housle v 13:30hod, knihovna 7. srpna KATOLICKÁ BOHOSLUŽBA v 10:00hod, knihovna 11. srpna Symfonická hudba, Doc. Mojmír Vavrečka v 13:30hod, knihovna 13. srpna EVANGELICKÁ BOHOSLUŽBA v 17:00hod, knihovna 18. srpna VESELÉ HARMONIKY lidové písně v 13:30hod, knihovna

29 25. srpna HRAJEME AKTIVITY se zaměstnanci v 9:00hod, knihovna 26. srpna TOULKY PO ČESKÉ REPUBLICE p. Stacho ADRA, v13:30hod knihovna Změna programu vyhrazena

30 AKTIVIZAČNÍ PROGRAM NA KAŽDÝ DEN pondělí: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:30 do 10:30 hod. skupinové cvičení 4.patro A od 13:30 hod. Veselé harmoniky 4. patro A od 13:30 hod. kavárnička 2. patro C úterý: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:30 do 10:30 hod. skupinové cvičení patro C od 13:30 hod. boccia od 13:30 hod. klavírní přednes v knihovně středa: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:00 hobby kuchyňka od 9:00 do 10:00 hod. skupinové cvičení 2. patroa od 13:30 do 14:30 hod. společenské hry od 13:30 kuželky 3. patro A od 13:30 pánské kutilské odpoledne v ergo dílně čtvrtek: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:30-10:30 hod. skupinové cvičení 2.+3.patro od 13:30 do 14:30 hod. boccia pátek: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:00 kuželky 3. patro A od 13:30 duchovní muzikoterapie 2. patro C

31 V měsíci září pro vás připravujeme Den sociálních služeb Slavnostní otevření hřiště při seniory Farmářské trhy Sportovně-společenské hry klubů důchodců Na tomto čísle se podíleli: Barbora Gerátová Milada Kubová Šárka Soukupová Renáta Czechová Irena Vámoš Václav Václavek Tisk a vazba: Pavlína Hochmanová, Jitka Kunorová

Domov. Srdce v dlaních

Domov. Srdce v dlaních Domov Srdce v dlaních 9.číslo Zpravodaj Srpen 2014 Horoskop Lev Znamení Lva dává lidem, kteří se v něm narodili, zdravé sebevědomí a přirozenou autoritu. Mají vůli vládnout a ovládat druhé, ale jejich

Více

Domov pro seniory Pyšely Náměstí T.G.Masaryka č. l, 25l 67 Pyšely zřizovatel : Hlavní město Praha

Domov pro seniory Pyšely Náměstí T.G.Masaryka č. l, 25l 67 Pyšely zřizovatel : Hlavní město Praha září 2011 8. ročník, č. 9 pro potřeby klientů Domova pro seniory Pyšely Domov pro seniory Pyšely Náměstí T.G.Masaryka č. l, 25l 67 Pyšely zřizovatel : Hlavní město Praha Milí přátelé, prázdniny utekly

Více

Milí přátelé, Příjemné počasí a hodně zdraví a dobré nálady v srpnu vám přeje

Milí přátelé, Příjemné počasí a hodně zdraví a dobré nálady v srpnu vám přeje srpen 2010 7. ročník, č. 8 pro potřeby klientů Domova pro seniory Pyšely Milí přátelé, Ani se nám nechce věřit, že polovina školních prázdnin je za námi a my právě vstupujeme do měsíce srpna. Červenec

Více

DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY UŽIVATELŮ DSH, STŘEDISKA LUNA

DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY UŽIVATELŮ DSH, STŘEDISKA LUNA DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY UŽIVATELŮ DSH, STŘEDISKA LUNA Vážení rodinní příslušníci, dovolujeme si vás oslovit a požádat o vyplnění tohoto dotazníku, který je zcela anonymní. Vaše odpovědi

Více

Připravované akce ROK 2014. Prosinec 2014. Zdravověda žádná věda přednášky studentů Lékařské fakulty v Ostravě

Připravované akce ROK 2014. Prosinec 2014. Zdravověda žádná věda přednášky studentů Lékařské fakulty v Ostravě Připravované akce ROK 2014 Prosinec 2014 Zdravověda žádná věda přednášky studentů Lékařské fakulty v Ostravě Mikulášská zastavení a dobrá hudba navíc Perníčkové odpoledne na Vážce Dámský klub - rumové

Více

Leden 2014 D U H A. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

Leden 2014 D U H A. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna Leden 2014 D U H A Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna Pranostiky na leden Co leden sněhem popráší, to únor s vichrem odnáší. Hojný sníh v lednu, málo vody v dubnu. Holomrazy - úrody

Více

Červenec prázdninový provoz

Červenec prázdninový provoz Červenec prázdninový provoz Začínají týdny zaslouženého odpočinku dovolená. Sluníčko vysílá hřejivé paprsky na všechny strany. Počasí vskutku odpovídá letnímu času. V SPR se vyhodnocují pololetní výsledky,

Více

Trutnodráček březen 2015

Trutnodráček březen 2015 Trutnodráček březen 2015 MÍŠA OSLAVIL JEDENÁCTÉ NAROZENINY Jedenácté narozeniny jsme oslavili dortem, písničkou a milými dárečky. Přejeme Míšovi vše nejlepší do života, především pak stálou vnitřní radost.

Více

Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov

Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov Každý týden pravidelně probíhá: -PO-PÁ - každé ráno od 8 hod rozcvička, po rozcvičce zpěv na oddělení -PO-ČT - pracovnice soc. péče - práce s

Více

Program na leden 2012

Program na leden 2012 Program na leden 2012 Po Čt 9.1. Setkání s klienty - diskuse s p. ředitelem - od 14.00 hod. na jídelně 12. 1. Vystoupení Církevní mateřské školy z Pacova - od 13.30 hod. na společ. místnosti Pá 6.1. Mše

Více

podporováno Swiss Life Select 2. čtvrtletí 2014 Zpravodaj

podporováno Swiss Life Select 2. čtvrtletí 2014 Zpravodaj 2. čtvrtletí 2014 Zpravodaj Invalidní vozík pro Michalku Michalčin příchod na svět nebyl příliš veselý. Ihned po porodu prodělala krvácení do mozku, které bohužel zapříčinilo celoživotní následky. Lékaři

Více

Červen 2014 D U H A. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

Červen 2014 D U H A. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna Červen 2014 D U H A Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna Poděkování vedení DSH Vážení zaměstnanci střediska Luna, blížíme se ke konci první poloviny roku 2014 a stojíme před tou druhou

Více

Recenze klientů Lůžkového oddělení následné péče

Recenze klientů Lůžkového oddělení následné péče Recenze klientů Lůžkového oddělení následné péče r. 2015 - Zdravotnický personál dělá vše pro to, aby pacient opět dostal chuť do života podle stávajících možností. - Dodržování doby návštěv. Ve 14 hod.

Více

Zpracovala Nová Milena - příběhy Čeháková Ludmila korektura Ing. Vlach

Zpracovala Nová Milena - příběhy Čeháková Ludmila korektura Ing. Vlach Celý měsíc se budeme seznamovat s pojmem láska. Musíme poznat co to slovo znamená. Před každým křesťanským kruhem si budeme vyprávět jeden mini příběh a vy samy děti určíte, zda je to láska a pohoda nebo

Více

Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012

Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012 Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012 Slavnostní zahájení 3.9. Jičín město pohádky Růžovo-oranžový den Krakonošův trojboj 13.9. Jičín - město pohádky Na tento

Více

28.5.2011 21/2011 SBOR CÍRKVE ADVENTISTŮ SEDMÉHO DNE PRAHA VINOHRADY

28.5.2011 21/2011 SBOR CÍRKVE ADVENTISTŮ SEDMÉHO DNE PRAHA VINOHRADY 28.5.2011 21/2011 SBOR CÍRKVE ADVENTISTŮ SEDMÉHO DNE PRAHA VINOHRADY Londýnská 30, 120 00 Praha 2 PROGRAM SOBOTNÍ BOHOSLUŽBY 28. května 2011 9.30 10.30 Sobotní škola - uvádí Liebl Petr Společná píseň č.

Více

Kulturní a společenské aktivity v DS Lidická Strakonice červenec/ 2011

Kulturní a společenské aktivity v DS Lidická Strakonice červenec/ 2011 červenec/ 2011 4.7. Návštěva cukrárny s doprovodem - 13.00-15.00 hod. cukrárna Pod Hvězdou 7.7. Bohoslužba slova / duchovní individuální návštěvy 12.7. Přednáška Muzea Strakonice - Rožmberkové a Jižní

Více

LUXOR PODĚBRADY. poskytovatel sociálních služeb DOMOV PRO SENIORY. Informace pro zájemce a žadatele

LUXOR PODĚBRADY. poskytovatel sociálních služeb DOMOV PRO SENIORY. Informace pro zájemce a žadatele LUXOR PODĚBRADY poskytovatel sociálních služeb DOMOV PRO SENIORY Informace pro zájemce a žadatele Domov pro seniory Luxor Poděbrady Poskytuje sociální služby seniorům, kteří potřebují pomoc nebo celodenní

Více

Iva a Honza Šnajderovi

Iva a Honza Šnajderovi B U L L E T I N 12/2015 Vážení rodiče, milí přátelé, dostalo se k Vám první číslo našeho malého bulletinu. Rádi bychom Vás informovali co je ve Filia klubu a Filiánku nového. Filia klub působí v Brně již

Více

Vítáme Vás u prezentace Oázy pokoje pro psychicky nemocné. domova se zvláštním režimem

Vítáme Vás u prezentace Oázy pokoje pro psychicky nemocné. domova se zvláštním režimem Vítáme Vás u prezentace Oázy pokoje pro psychicky nemocné domova se zvláštním režimem Naše moderní zařízení je situováno vblízkosti centra Frýdku-Místku. Chůzí do deseti minut můžete dojít: k Basilice

Více

Číslo 2. Ročník II. Únor 2012

Číslo 2. Ročník II. Únor 2012 Školní ilustrovaný magazín III. základní školy Jindřichův Hradec Redakční rada: Jan Matoušek, Jakub Matoušek, Adéla Šímová, Aneta Camrdová, Barbora Primaková, Kristýna Horáková, Simona Miláčková, Tomáš

Více

Společenská rubrika. Všem oslavencům gratulujeme, přejeme hodně zdraví, štěstí a životní pohodu.

Společenská rubrika. Všem oslavencům gratulujeme, přejeme hodně zdraví, štěstí a životní pohodu. Domov pro seniory Pyšely Náměstí T.G. Masaryka č. l, 25l 67 Pyšely zřizovatel: Hlavní město Praha pro potřeby klientů Domova pro seniory Pyšely Vážení a milí čtenáři, říjen 2012 9. ročník, č. 10 teplé

Více

DOMOVNÍČEK. Číslo 1/2013. DS Věstonická Domovníček č. 1/2013 Stránka 1

DOMOVNÍČEK. Číslo 1/2013. DS Věstonická Domovníček č. 1/2013 Stránka 1 DOMOVNÍČEK Číslo 1/2013 DS Věstonická Domovníček č. 1/2013 Stránka 1 Slovo ředitele Domova pro seniory Věstonická Ing. Rudolfa Nytla Vážení čtenáři, dnes se Vám dostává do rukou první vydání našeho zpravodaje,

Více

NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD DpS HVÍZDAL

NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD DpS HVÍZDAL Domov pro seniory Hvízdal, příspěvková organizace, se sídlem U Hvízdala 6, 370 11, České Budějovice NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD DpS HVÍZDAL V Českých Budějovicích dne 30. 6. 2011 Návštěvní řád: Upravuje pravidla chování

Více

DOMOV DŮCHODCŮ ÚSTÍ NAD ORLICÍ

DOMOV DŮCHODCŮ ÚSTÍ NAD ORLICÍ DOMOV DŮCHODCŮ ÚSTÍ NAD ORLICÍ Domov důchodců Ústí nad Orlicí poskytuje komplex sociálních služeb, které si kladou za cíl umožnit seniorům a osobám s demencí plnohodnotný život s přihlédnutím k individualitě

Více

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou Dodatek k ŠVP Tematický plán Putování s Machem a Šebestovou ZÁŘÍ Naše družina Představujeme si Macha a Šebestovou Cíl: Děti zdokonalily vzájemnou komunikaci a vyjadřovací schopnosti. seznámení s řádem,

Více

Úroveň společnosti se pozná podle toho, jak se stará o své seniory

Úroveň společnosti se pozná podle toho, jak se stará o své seniory Úroveň společnosti se pozná podle toho, jak se stará o své seniory OBSAH Hodnoty, které vyznává společnost Společenský status současných seniorů Jsou staří lidé skutečně všichni nemocní, nepříjemní a nešťastní?

Více

Program na leden 2014

Program na leden 2014 Program na leden 2014 Čt 2.1. Mše svatá ( od 9.30 hod. ) Čt 16.1. Mše svatá ( od 9.30 hod. ) Čt 30.1. Mše svatá ( od 9.30 hod. ) Pá 17.1. Pedikúra ( od 13.00 hod.) Čt 23.1. Kadeřnice ( od 10.00 hod.) Program

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Občanského sdružení MEDUŇKA 2000. za rok 2014. Ve stáří je ukryta moudrost, je potřeba dobře naslouchat.

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Občanského sdružení MEDUŇKA 2000. za rok 2014. Ve stáří je ukryta moudrost, je potřeba dobře naslouchat. VÝROČNÍ ZPRÁVA Občanského sdružení MEDUŇKA 2000 za rok 2014 Ve stáří je ukryta moudrost, je potřeba dobře naslouchat. Slovo úvodem Rok 2014 byl druhým rokem naší samostatné práce a lze říci, že to byl

Více

INFORMAČNÍ BROŽURA zjednodušená forma Domov se zvláštním režimem MATYÁŠ v Nejdku, příspěvková organizace

INFORMAČNÍ BROŽURA zjednodušená forma Domov se zvláštním režimem MATYÁŠ v Nejdku, příspěvková organizace INFORMAČNÍ BROŽURA zjednodušená forma Domov se zvláštním režimem MATYÁŠ v Nejdku, příspěvková organizace Obyvatelé areálu Domova Naším posláním je poskytování komplexních celodenních sociálních služeb

Více

Základní veřejné prohlášení

Základní veřejné prohlášení Domov sociálních služeb Slatiňany Základní veřejné prohlášení Domova sociálních služeb Slatiňany Druh sociální služby Chráněné bydlení Poslání sociální služby Motto: Ukaž mi směr, cestu už najdu sám Posláním

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV Květen červen 2008 Pravidelné schůzky se konají na adrese: Skálova 35 (nad Salonem Kleopatra) v tyto dny: Pondělí: 15:30 17:30 herna od května pouze za nepříznivého

Více

INFORMAČNÍ LIST č. 11 - OBEC HORNÍ KNĚŽEKLADY. ORANŽOVÝ ROK 2014 - Generální sponzor akcí je SKUPINA ČEZ.

INFORMAČNÍ LIST č. 11 - OBEC HORNÍ KNĚŽEKLADY. ORANŽOVÝ ROK 2014 - Generální sponzor akcí je SKUPINA ČEZ. INFORMAČNÍ LIST č. 11 - OBEC HORNÍ KNĚŽEKLADY Vážení spoluobčané, přestože se na základě rozhodnutí Vlády ČR dostavba Jaderné elektrárny Temelín de-facto zastavila, Skupina ČEZ v podpoře regionu pokračuje

Více

Ve středu 21. května 2014 nás opět potěšili svojí návštěvou žáci ze Základní školy z Deblína. Klienti, kteří tráví rádi svůj čas v jejich

Ve středu 21. května 2014 nás opět potěšili svojí návštěvou žáci ze Základní školy z Deblína. Klienti, kteří tráví rádi svůj čas v jejich Ve středu 21. května 2014 nás opět potěšili svojí návštěvou žáci ze Základní školy z Deblína. Klienti, kteří tráví rádi svůj čas v jejich společnosti, si s nimi tentokrát zahráli venkovní hru Člověče,

Více

DOMOVNÍČEK. č. 2/2013. DS Věstonická Domovníček č. 2/2013 Stránka 1

DOMOVNÍČEK. č. 2/2013. DS Věstonická Domovníček č. 2/2013 Stránka 1 DOMOVNÍČEK č. 2/2013 DS Věstonická Domovníček č. 2/2013 Stránka 1 Slovo ředitele Domova pro seniory Věstonická Ing. Rudolf Nytl ředitel DS Věstonická Adventní doba a vánoční svátky jsou čas klidu a pohody,

Více

Poezie. Vám všem přeje Jaromír Novák

Poezie. Vám všem přeje Jaromír Novák č. 2/2012 Vážení a milí přátelé, rtuť teploměru, příjemné sluníčko i zpěv ptáků hlásí, že přichází dlouho očekávané a pro většinu z nás nejkrásnější roční období. Je to i čas pro vydání jarního čísla našeho

Více

05/2012 Účastníci programu Pět P

05/2012 Účastníci programu Pět P Bulletin Dobrovolnického centra České Budějovice 05/2012 Účastníci programu Pět P 2 Bulletin Dobrovolnického centra ADRA České Budějovice OBSAH Podpořili nás..........3 Pět P - nový program DC ADRA.....4

Více

Základní škola a Mateřská škola při Fakultní Thomayerově nemocnici Vídeňská 800, 146 00 Praha 4 Nadační fond Prague Post Štěpánská 20, Praha 1

Základní škola a Mateřská škola při Fakultní Thomayerově nemocnici Vídeňská 800, 146 00 Praha 4 Nadační fond Prague Post Štěpánská 20, Praha 1 Základní škola a Mateřská škola při Fakultní Thomayerově nemocnici Vídeňská 800, 146 00 Praha 4 a Nadační fond Prague Post Štěpánská 20, Praha 1 Prázdninový provoz na oddělení dětské neurologie, psychiatrie

Více

Domov pro seniory Sokolnice, p. o. Zámecká 57, 664 52 Sokolnice tel.: 544 423 150, fax 544224438, e-mail: reditel@domovsokolnice.

Domov pro seniory Sokolnice, p. o. Zámecká 57, 664 52 Sokolnice tel.: 544 423 150, fax 544224438, e-mail: reditel@domovsokolnice. Domov pro seniory Sokolnice, p. o. Zámecká 57, 664 52 Sokolnice tel.: 544 423 150, fax 544224438, e-mail: reditel@domovsokolnice.cz STANDARD 1 CÍLE A ZPŮSOBY POSKYTOVÁNÍ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB Domov pro seniory

Více

V Ř E S K O V Á K květen 2009

V Ř E S K O V Á K květen 2009 V Ř E S K O V Á K květen 2009 Úvodní slovo Vážení spoluobčané, v úvodním slovu vás chci pochválit za dovoz dřevního odpadu ke spálení. Tentokrát se tam nacházel skutečně jen spalitelný odpad. Věřím, že

Více

SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY

SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY Středisko sociálních služeb Městské části Praha 9 Harrachovská 422/2, Praha 9 Prosek, www.ssspraha9.cz tel.: 724/905 785, 286582298, e-mail: dunderova@ssspraha9.cz

Více

Srdečně Vás zveme na výstavu malíře Jaroslava Matějky, která je přístupná od 3. července do 31. srpna 2013. Výstava je prodejní.

Srdečně Vás zveme na výstavu malíře Jaroslava Matějky, která je přístupná od 3. července do 31. srpna 2013. Výstava je prodejní. Srdečně Vás zveme na výstavu malíře Jaroslava Matějky, která je přístupná od 3. července do 31. srpna 2013. Výstava je prodejní. Jaroslav Matějka se narodil v roce 1940 v Litomyšli. Od roku 1960 žije ve

Více

Krkonoše. Smrk. Jeseníky

Krkonoše. Smrk. Jeseníky Krkonoše Nejvyšší pohoří v České republice najdeme na severu Čech při hranici s Polskem. Pokrývá je smrkový les. K nejnápadnějším vrcholům patří Kozí hřbety, Luční hora, Studniční hora a samozřejmě Sněžka.

Více

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst.

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Ještě a pár dnů a přijde změna. Konečně tu budou Tajenka 1) Nejlepší přítel člověka je...? 2) Co

Více

Narozeniny v měsíci říjnu slaví: Pazourková Jana Sobínová Ludmila Havlík Milan Jelínková Vítězslava Böhmová Anna Hassmannová Jitka

Narozeniny v měsíci říjnu slaví: Pazourková Jana Sobínová Ludmila Havlík Milan Jelínková Vítězslava Böhmová Anna Hassmannová Jitka 22.číslo Zpravodaj Září 2015 Narozeniny v měsíci říjnu slaví: Pazourková Jana Sobínová Ludmila Havlík Milan Jelínková Vítězslava Böhmová Anna Hassmannová Jitka Kulturní program na měsíc říjen: 1.10.2015

Více

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během září a plán akcí na říjen 2014.

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během září a plán akcí na říjen 2014. Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během září a plán akcí na říjen 2014. Informace www.gtmskola.cz Dvě první třídy a Mravenečci V letošním školním roce

Více

Výroční zpráva za rok 2013

Výroční zpráva za rok 2013 Výroční zpráva za rok 2013 Poděkování Nadační fond Algo patří k malým nadačním fondům disponujícím omezenými finančními prostředky. O to více se snaží o maximální využití těchto prostředků za účelem zcela

Více

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje.

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. 1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. I. 2. Doplň: HOUBY Nepatří mezi ani tvoří samostatnou skupinu živých. Živiny čerpají z. Houby

Více

HUDEBNÍ, TANEČNÍ A VÝTVARNÁ ŠKOLA PRUŠÁNKY. HTVŠ Prušánky

HUDEBNÍ, TANEČNÍ A VÝTVARNÁ ŠKOLA PRUŠÁNKY. HTVŠ Prušánky HUDEBNÍ, TANEČNÍ A VÝTVARNÁ ŠKOLA PRUŠÁNKY HTVŠ Prušánky Program: 1. Vize HTVŠ 2. Struktura HTVŠ 3. Hudební nástroje 4. Sylabus 5. Závěrečné poznámky 6. Dotazy 7. Přihláška HTVŠ Prušánky Místo výuky: ZŠ

Více

Zpráva o činnosti v Domově pro osoby se zdravotním postižením Severní Terasa v roce 2010

Zpráva o činnosti v Domově pro osoby se zdravotním postižením Severní Terasa v roce 2010 Domovy pro osoby se zdravotním postižením Ústí nad Labem, p. o., středisko Domov pro osoby se zdravotním postižením Severní Terasa, Svojsíkova 2733/52, PSČ 400 11 Ústí nad Labem, tel.: 472 772 141, uspterasa@volny.cz,

Více

Základní škola Rýmařov Školní náměstí 1. Školáček Z Á Ř. Motto školy. Některé věci v životě nejsou samozřejmé a automatické.

Základní škola Rýmařov Školní náměstí 1. Školáček Z Á Ř. Motto školy. Některé věci v životě nejsou samozřejmé a automatické. Základní škola Rýmařov Školní náměstí 1 Školáček Z Á Ř Í Motto školy Některé věci v životě nejsou samozřejmé a automatické. Je třeba si je zasloužit. Například slušným chováním. Školní rok 2014/2015 Nový

Více

GOLFOVÉ NOVINKY Z BEŘOVIC

GOLFOVÉ NOVINKY Z BEŘOVIC GOLFOVÉ NOVINKY Z BEŘOVIC občasník s informacemi o Beřovickém golfu Říjen 2015 Všechny čtenáře chceme hned v úvodu ujistit, že našim cílem je pouze a jen poskytnout z času na čas několik informací a novinek,

Více

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 1. Chodí Vaše dítě do MŠ: a) velmi rádo 7x b) rádo 7x c) nerado 1x d) nevím Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 2. O dění v MŠ s Vámi dítě hovoří: a) každý den 10x b) občas 5x 3. MŠ

Více

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII Poznáváme své děti V červnu 2014 jsme získaly finanční prostředky z dotace v oblasti výchovy a vzdělávání Městského úřadu v Příbrami na projekt s názvem Poznáváme své děti. V rámci této dotace na naší

Více

Mateřská školka Září ŠKOLKA, KDE SPOLEČNĚ ROSTEME.

Mateřská školka Září ŠKOLKA, KDE SPOLEČNĚ ROSTEME. Mateřská školka Září ŠKOLKA, KDE SPOLEČNĚ ROSTEME. Témata I. Osobnost učitele II. Potřeby dětí III. Partnerský přístup IV. Emoce a jak na ně V. O nás VI. Kobereček VII. Průvodníček VIII. Měsíční témata

Více

Úvodní slovo předsedy správní rady 3. Účel nadačního fondu 4 6. Představujeme správní radu Nadačního fondu Evy Matějkové 7

Úvodní slovo předsedy správní rady 3. Účel nadačního fondu 4 6. Představujeme správní radu Nadačního fondu Evy Matějkové 7 Výroční zpráva 2014 Obsah Úvodní slovo předsedy správní rady 3 Účel nadačního fondu 4 6 Představujeme správní radu Nadačního fondu Evy Matějkové 7 Program podpory zdravotnictví 8 Program pro jesle a mateřské

Více

Indiánské měsíce Leden - Měsíc sněhu Únor - Měsíc hladu

Indiánské měsíce Leden - Měsíc sněhu Únor - Měsíc hladu Indiánské měsíce Indiáni nepoužívali pro označení měsíců názvy, které používáme my. Každý měsíc byl však pro ně něčím významným a podle toho dostal i své jméno. Na této stránce Vám představíme jednotlivé

Více

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam.

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam. Šablona č. 7, sada č. 1 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Člověk a jeho svět Člověk a jeho svět Rodina Příbuzenské vztahy v rodině, orientace v čase, život ve městě x vesnici Ročník

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Téma oborové Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Práce s textem Český jazyk a literatura 1. ročník 2 hodiny Hlavní

Více

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE Únor 2012 Motto: Učíme se pro život Obsah : Zimní radovánky...........1 Zábavné sportovní odpoledne.......2 Valentýnské dopoledne..3

Více

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí.

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. Jenom proto, že je hezky, každý čeká, že budete venku a skotačitˮ nebo tak něco. A když venku netrávíte každou vteřinu, hned

Více

SÓLO RODIČE A KOMBINACE

SÓLO RODIČE A KOMBINACE SÓLO RODIČE A KOMBINACE PRACOVNÍHO A RODINNÉHO ŽIVOTA Radka Dudová, Ph.D. Gender a sociologie Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. PODÍL JEDNORODIČOVSKÝCH RODIN NA VŠECH RODINÁCH SE ZÁVISLÝMI DĚTMI Zdroj:

Více

VESELÝ SENIOR, nadační fond

VESELÝ SENIOR, nadační fond VESELÝ SENIOR, nadační fond Pilotní projekt fondu Burza vzájemné pomoci zahájil činnost 15. 4. 2010 na Praze 2, v Trojické ulici č.1 za přítomnosti známých osobností i zástupců MČP2 BURZA VZÁJEMNÉ POMOCI

Více

11. ledna 2014 Tříkrálová sbírka 16. ledna 2014 "Od Nilu na Vrabčák"

11. ledna 2014 Tříkrálová sbírka  16. ledna 2014 Od Nilu na Vrabčák V sobotu 11. ledna 2014 proběhla v našem Domově Tříkrálová sbírka. Koledníci z Deblína s charitní pokladničkou navštívili naše klienty na pokojích i řádové sestry. Výtěžek sbírky byl odevzdán na potřeby

Více

Prezentace projektu spolupráce 13. kolo PRV srpen 2011. Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí

Prezentace projektu spolupráce 13. kolo PRV srpen 2011. Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí Prezentace projektu spolupráce 13. kolo PRV srpen 2011 Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí Oblastní charita Ústí nad Orlicí (nestátní nezisk. org.) Občanské

Více

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ PRACOVNÍ LISTY Inspirace a témata pro MŠ každý den si můžeš cvaknout... Spojování Rozebírání Když spojujete dva dílky k sobě, cvaknutím se přesvědčíte, že jsou pevně spojeny. Pokud chcete rozebrat dva

Více

Projekt Voda. 2. třída Sluníčka

Projekt Voda. 2. třída Sluníčka Projekt Voda 2. třída Sluníčka šk. rok 2010/2011 Projekt: VODA Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: Kdo jsme a kde žijeme Část integrovaného bloku: Mrazíkovo království Dílčí vzdělávací

Více

Základní škola U Lesa 713, Karviná Ráj www.ulesakarvina.cz. leden 2009

Základní škola U Lesa 713, Karviná Ráj www.ulesakarvina.cz. leden 2009 Základní škola U Lesa 713, Karviná Ráj www.ulesakarvina.cz leden 2009 výuka podle Školního vzdělávacího programu, který umožňuje všestranný rozvoj žákovy osobnosti a respektuje jeho individualitu vytváření

Více

Případová studie. Komplexní program na podporu zahájení podnikání AKTIVNĚ PRO ROVNÉ ŠANCE

Případová studie. Komplexní program na podporu zahájení podnikání AKTIVNĚ PRO ROVNÉ ŠANCE AKTIVNĚ PRO ROVNÉ ŠANCE Případová studie Komplexní program na podporu zahájení podnikání Studie je financována z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního

Více

Domov pro seniory Pyšely Náměstí T.G. Masaryka č. l, 25l 67 Pyšely zřizovatel: Hlavní město Praha

Domov pro seniory Pyšely Náměstí T.G. Masaryka č. l, 25l 67 Pyšely zřizovatel: Hlavní město Praha leden 2013 10. ročník, č. 1 pro potřeby klientů Domova pro seniory Pyšely Domov pro seniory Pyšely Náměstí T.G. Masaryka č. l, 25l 67 Pyšely zřizovatel: Hlavní město Praha Vážení a milí čtenáři, lednové

Více

Převzetí Domova sv. Moniky

Převzetí Domova sv. Moniky KRONIKA 2008 Převzetí Domova sv. Moniky 1. 1. 2008 jsme převzali od Centra zdravotních a sociálních služeb města Liberce Domov pro matky s dětmi v tísni, který dostal jméno Domov sv. Moniky. Maškarní karneval

Více

Výroční zpráva Křesťanský sbor Praha Jižní Město

Výroční zpráva Křesťanský sbor Praha Jižní Město Výroční zpráva 2007 Křesťanský sbor Praha Jižní Město Hrabákova 1969, Praha 4, 148 00 tel.: 603 174 268 e-mail: KS.PRAHA.JM@POST.CZ www.ksjm.ecn.cz Obsah Poslání, základní orientace Cílová skupina (oblast)

Více

Pravidelné akce Klubu seniorů Krupka na rok 2015

Pravidelné akce Klubu seniorů Krupka na rok 2015 Pravidelné akce Klubu seniorů Krupka na rok 2015 Každé pondělí až čtvrtek je otevřen klub v DPS Dlouhá 636, Krupka vždy od 13,00 do 17,00 hodin. Možnost využití dvou počítačů včetně připojení na internet,

Více

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku.

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. Základní škola Ořech a její KFOŠ Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. V pondělí 17. prosince to ráno s naším vánočním výletem do Prahy nevypadalo moc dobře. Pršelo. Vyjeli jsme

Více

ČASOPIS FOKUSU VYSOČINA BLUDIŠŤÁK

ČASOPIS FOKUSU VYSOČINA BLUDIŠŤÁK Číslo 2/2016 ČASOPIS FOKUSU VYSOČINA BLUDIŠŤÁK Slovo na úvod Právě v rukou držíte druhé letošní číslo časopisu Bludišťák. Vychází v období, kdy se již nezadržitelně blíží letní prázdniny a i my v Bludišti

Více

Antonín Dvořák 1841-1904. světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák 1841-1904. světoznámý hudební skladatel Antonín Dvořák 1841-1904 světoznámý hudební skladatel Kořeny slavného hudebníka Dvořákova rodina žila od roku 1818 v Nelahozevsi (střední Čechy). Všichni Antonínovi předci z otcovy strany byly řezníci

Více

DOMOV DŮCHODCŮ Šumperk, příspěvková organizace. U sanatoria 25, 787 01 Šumperk DOMÁCÍ ŘÁD ALTERNATIVNÍ FORMA PRO DOMOV PRO SENIORY.

DOMOV DŮCHODCŮ Šumperk, příspěvková organizace. U sanatoria 25, 787 01 Šumperk DOMÁCÍ ŘÁD ALTERNATIVNÍ FORMA PRO DOMOV PRO SENIORY. DOMOV DŮCHODCŮ Šumperk, příspěvková organizace U sanatoria 25, 787 01 Šumperk DOMÁCÍ ŘÁD ALTERNATIVNÍ FORMA PRO DOMOV PRO SENIORY Obsah Článek 1 Základní ustanovení 2 Článek 2 Ubytování 2 Článek 3 Doba

Více

Zámecké listy. Domov Pod Lipami Smečno. poskytovatel sociálních služeb. Číslo 42. říjen 2013. Říjen

Zámecké listy. Domov Pod Lipami Smečno. poskytovatel sociálních služeb. Číslo 42. říjen 2013. Říjen Domov Pod Lipami Smečno poskytovatel sociálních služeb Číslo 42. říjen 2013 Zámecké listy Říjen je desátým měsícem roku podle Gregoriánského kalendáře a má 31 dní. Jeho české jméno je odvozeno od jelení

Více

Přijměte pozvání pro vaši dovolenou 2013 do Chorvatska, oblasti střední Dalmácie na Omišskou riviéru

Přijměte pozvání pro vaši dovolenou 2013 do Chorvatska, oblasti střední Dalmácie na Omišskou riviéru Přijměte pozvání pro vaši dovolenou 2013 do Chorvatska, oblasti střední Dalmácie na Omišskou riviéru Nejbližším městem a centrem kulturního dění je malebný Omiš s ústím řeky Cetiny do moře. Pro návštěvu

Více

NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD střediska Luna, DSH

NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD střediska Luna, DSH Metodický materiál č. 4/st. č. 4 Aktualizace platná od: 1.8.2015 Návštěvní řád NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD střediska Luna, DSH PREAMBULE Vážení návštěvníci, vítejte v Domově pro seniory Havířov, středisku Luna. Dovolujeme

Více

Provozní řád Mateřské školy Libina, okres Šumperk, PO

Provozní řád Mateřské školy Libina, okres Šumperk, PO Provozní řád Mateřské školy Libina, okres Šumperk, PO Dle Zákona č. 258/2000., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. I. Údaje o zařízení Mateřská škola Libina, okres Šumperk

Více

Letní fotbalový kemp FK Bolatice pro mládež do 12 let

Letní fotbalový kemp FK Bolatice pro mládež do 12 let Obsah projektu: 1. Obecné informace o projektu...2 1.1 Filozofie projektu:...2 1.2 Program na kempu:...2 1.3 Financování projektu:...2 2. První ročník projektu...3 2.1 Průběh prvního ročníku kempu:...3

Více

Zdokonalování v oblasti jemné i hrubé motoriky, koordinace pohybu v přírodním terénu

Zdokonalování v oblasti jemné i hrubé motoriky, koordinace pohybu v přírodním terénu 3. INTEGROVANÝ BLOK Název: OBJEVUJI SKRYTÁ TAJEMSTVÍ SVĚTA HLAVNÍ VÝCHOVNĚ VZDĚLÁVACÍ ZÁMĚR Zdokonalování v oblasti jemné i hrubé motoriky, koordinace pohybu v přírodním terénu Rozšiřování poznatků o přírodě,

Více

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POEZIE PROLETÁŘSKÁ POEZIE

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POEZIE PROLETÁŘSKÁ POEZIE ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POEZIE PROLETÁŘSKÁ POEZIE AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 8. 9. 2012 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 4. ročník Český jazyk a literatura Literární

Více

Smlouva o podmínkách poskytnutí služby sociální péče

Smlouva o podmínkách poskytnutí služby sociální péče Smlouva o podmínkách poskytnutí služby sociální péče v Denním centru Žirafa Níže uvedeného dne, měsíce a roku uzavřeli: 1.. (jméno a příjmení). (datum narození).. (trvale bytem) v textu smlouvy dále jen

Více

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142)

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) Be SUstainable to SUstain the WORLD ŠVÉDSKO 11. 11. - 17. 11. 2013 ÚČASTNÍCI ZA GYMNÁZIUM KADAŇ Vyučující Mgr. Darina Kováčová (vedoucí exkurze)

Více

Vítáme Vaše dítě v kurzu vedeném

Vítáme Vaše dítě v kurzu vedeném Welcome Letter [Czech] Vítáme Vaše dítě v kurzu vedeném [stupeň nebo druh studia] [jméno učitele] Účelem tohoto dopisu je přivítat Vašeho syna nebo dceru do naší třídy. Chtěli bychom, abyste Vy i Vaše

Více

Exkurze do Galerie moderního umění v HK

Exkurze do Galerie moderního umění v HK Vážení čtenáři, jsme velice rádi, že držíte v rukou náš časopis. Vydáváme ho proto, abychom vás informovali o tom, co se v naší škole děje, a taky proto, že vás chceme pobavit v našich kvízech. Hodně jsme

Více

Pouze život,který žijeme pro ostatní, stojí zato. Albert Einstein

Pouze život,který žijeme pro ostatní, stojí zato. Albert Einstein HOSPIC V MOSTĚ, O.P.S. VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2011 Pouze život,který žijeme pro ostatní, stojí zato. Albert Einstein Obecně prospěšná společnost byla založena 7.dubna 2000 a 28. července 2000 byla zapsána

Více

Hokejová přípravka Mami, tati, já chci hrát hokej

Hokejová přípravka Mami, tati, já chci hrát hokej Hokejová přípravka Mami, tati, já chci hrát hokej Hledáme recept na radostné bruslení Mgr.Blanka Jiskrová Organizace v přípravce Zimní období: 2(+1)x 60min./týden led 1 x 60min./ týden tělocvična (bazén)

Více

VESELÝ SENIOR, NADAČNÍ

VESELÝ SENIOR, NADAČNÍ VESELÝ SENIOR, NADAČNÍ FOND STÁŘÍ JE ETAPOU ŽIVOTA, KTERÁ ČEKÁ KAŽDÉHO Z NÁS A PROTO BYCHOM JI NEMĚLI IGNOROVAT. VYBRANÉ AKTIVITY, AKCE VESELÉHO SENIORA 2006-2010 MALOVÁNÍ NA PALMOVCE 28. 10. 2006 Charitativní

Více

Malotřídní škola v krásném prostředí Moravského krasu 1. 5. ročník ZŠ

Malotřídní škola v krásném prostředí Moravského krasu 1. 5. ročník ZŠ Malotřídní škola v krásném prostředí Moravského krasu 1. 5. ročník ZŠ Malotřídní škola v krásném prostředí Moravského krasu, 1. 5. ročník ZŠ Místo radostného setkávání, společné práce, vědomostního a

Více

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření organizace za rok 2015

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření organizace za rok 2015 Výroční zpráva o činnosti a hospodaření organizace za rok 2015 Domov pro seniory Hvízdal, příspěvková organizace, se sídlem U Hvízdala 6, 370 11 České Budějovice 1 Obecné údaje Název organizace: Domov

Více

Naší mateřské škole se říká:

Naší mateřské škole se říká: Naší mateřské škole se říká: Každá třída má svojí barevnou kombinaci, se kterou ladí výmalba tříd, barevné dekorace a doplňky. Barvě tříd odpovídají i pytle v šatnách na ukládání osobních věcí. U každé

Více

Mateřská škola Sluníčko Olomouc, o.p.s. Mateřská škola. Blahoslavova 2 Olomouc VÝROČNÍ ZPRÁVA. Školní rok 2014/15

Mateřská škola Sluníčko Olomouc, o.p.s. Mateřská škola. Blahoslavova 2 Olomouc VÝROČNÍ ZPRÁVA. Školní rok 2014/15 Mateřská škola Sluníčko Olomouc, o.p.s. Mateřská škola Blahoslavova 2 Olomouc VÝROČNÍ ZPRÁVA Školní rok 2014/15 l Obsah 1. Obecná charakteristika 1.1. Charakteristika zřizovatele 1.2. Základní informace

Více

Výroční zpráva. Agentury osobní asistenční služby o. s. v Děčíně

Výroční zpráva. Agentury osobní asistenční služby o. s. v Děčíně Výroční zpráva Agentury osobní asistenční služby o. s. v Děčíně za rok 2010 Nejsme myslící bytosti, které mají emoce, ale jsme citlivé bytosti, které myslí. Vážení přátelé, A.R.Damasio americký neurolog

Více

PROGRAM MENS SANA o.s.

PROGRAM MENS SANA o.s. PROGRAM MENS SANA o.s. Květen 2011 Potřebujete něco aktuálně zjistit? Telefonické kontakty na nás: Centrum psychosociální pomoci.596 918 104 Saidlová Jaroslava.....777 034 883 Černá Hana.608 944 501 Grucmanová

Více

Zpráva o činnosti za rok 2012

Zpráva o činnosti za rok 2012 Zpráva o činnosti za rok 2012 Ústí nad Labem 28.2.2013 Květoslava Votrubcová generální sponzor 1 Občanské sdružení ELIXÍR o.s., registrované 5.12.2008, IČO 25676112, provozuje od 5.5.2009 Klub a komunitní

Více

Asistenční služba sv. Rafaela Diecézní charita Brno

Asistenční služba sv. Rafaela Diecézní charita Brno Co to je osobní asistence? Diecézní charita Brno Příručka pro zájemce o službu osobní asistence OSOBNÍ ASISTENCE je služba, která pomáhá, když někdo potřebuje pomoc. Pomáhá každý den, pomáhá u člověka

Více

Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. ÚVOD Odborný tým pracovníků Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ, o. p. s. se na základě svých odborných

Více