SRPEN 2015 DUHA. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "SRPEN 2015 DUHA. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna"

Transkript

1 SRPEN 2015 DUHA Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

2

3 Léto Astronomické léto začíná letním slunovratem a končí podzimní rovnodenností. Vegetační léto v mírném pásu se vyznačuje průměrnými teplotami nad 15 C. V tomto období bývají na školách hlavní prázdniny. V meteorologii je za léto označováno období měsíců června, července a srpna na severní polokouli a měsíců prosince, ledna a února na jižní polokouli. V některých zemích (na severní polokouli) připadá první letní den na období okolo 1. června či 21. června (záleží na tom, jestli se bere meteorologický nebo astronomický začátek). Na léto je často nahlíženo jako na období s nejdelšími (a nejteplejšími) dny, kdy Slunce svítí většinu dne a stmívání trvá velmi dlouho.

4 Astronomické léto Astronomické léto na severní polokouli nastává s červnovým slunovratem, tedy v okamžiku, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dostane nejseverněji. Obvykle se Slunce do těchto míst dostane okolo 21. června. Na jižní polokouli nastává v okamžiku, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dostane nejjižněji, což se obvykle stává okolo 21. prosince. Astronomické léto končí podzimní rovnodenností, tedy v okamžiku, kdy po létě Slunce přechází přes rovník (ocitne se na rovníku v nadhlavníku). Během astronomického léta se zkracují dny a prodlužují noci. Protože Země obíhá kolem Slunce po mírně eliptické dráze, je léto na severní polokouli asi o pět dní delší než na jižní. To zároveň znamená, že zima na jižní polokouli je asi o pět dní delší než léto. Dá se z toho i odvodit, že Slunce je blíže k Zemi, když je léto na jižní polokouli. Toto ale není důsledek střídání ročních období, jen tomu tak zrovna v naší epoše je. Jak se stáčí přísluní dráhy Země, mění se i den, kdy je Slunce nejblíže, a zároveň délka jednotlivých ročních období. Na severním pólu v tomto období Slunce nezapadne za obzor po celý den, naopak na jižním pólu je v tutéž dobu stálá noc. V mnoha zemích jsou po značnou část léta školní prázdniny. To je dáno historicky tím, že děti dříve musely pomáhat se sklizní obilí, a tedy nemohly v tomto období chodit do školy. (převzato z internetu Barbora)

5 VII. Petanqové klání v domově seniorů Slunečnice, Ostrava Poruba Ve středu , vypukl v domově seniorů Slunečnice v Ostravě Porubě mač třinácti tříčlenných družstev o postup do finálového kola ve Zlíně. Postoupit mohla pouze dvě první družstva, takže laťka byla nastavena hodně vysoko. Za náš domov šla bojovat Marie Marková, Anna Kantorová a Helena Podmulinová. Počasí bylo vrtkavé, chvilku sluníčko, na to zase déšť, ale na bojovnosti týmů to rozhodně neubralo. Domov Sluníčko, se postaral o velkorysé pohoštění a nálada byla výborná. Naše ženy si ve velké konkurenci vedly výborně a nakonec obsadily páté místo. Navíc byly vybrány na cenu fair play a to nám udělalo velkou radost. Společně s námi byl soutěžit i náš bratrský Helios, který se umístil na třetím místě. Do krajského kola postoupil Integrovaný sociální ústav z Komorní Lhotky. Nepodařilo se nám postoupit, ale domů jsme se vracely s odměnami a dobrou náladou. Děkujeme organizátorům i našim bojovnicím. (Šárka)

6 Toulky po České republice V průběhu poutavého vyprávění pana Stacha o svých cestách a turistických výletech si mnozí připomeneme zajímavá místa naší vlasti, která jsme během svého života navštívili. České republiky se sice nedotýká moře, ale naše příroda nabízí nespočet krásných míst, ať již na horách nebo v nížinách. Pojďme si tedy připomenout některé geografické údaje naší vlasti. Nejvyšší hory ČR: Krkonoše - SNĚŽKA m Hrubý Jeseník - PRADĚD m Šumava - PLECHÝ m Beskydy LYSÁ HORA 1323 m Krušné hory - KLÍNOVEC m Jizerské hory - SMRK m V České republice máme 395 vrcholů převyšující metrů nad mořem. Nachází se v Krkonoších, Jeseníkách, na Šumavě, v Krušných horách, Orlických horách, Beskydech, Jizerských horách, Rychlebských horách, Novohradských horách. Nejdelší řeky v ČR: VLTAVA 430 km na území ČR LABE 370 km na území ČR MORAVA 284 km na území ČR OHŘE 256 km na území ČR SÁZAVA 225 km na území ČR DYJE 209 km na území ČR

7 V České republice máme 22 řek přesahující délku 100 km na území naší republiky. Pan Stacho nás opět navštíví se svou prezentací 26. srpna. (Milada)

8 Odpoledne nejen pro milovníky hudby a tance Náš uživatel, pan docent Vavrečka, je studnicí rozsáhlých všeobecných znalostí. A tak po malířství a sochařství si pro nás v měsíci červenci připravil dvě přednášky. První o tanci a hudbě a druhou o hudbě symfonické. Pečlivě vybírané ukázky různých druhů tance, především proslulého ruského baletu a tradičního lidového tance Chojinka vás doslova nadchly. Do svých pokojů jste se rozcházeli povzneseni a očarováni tanečním uměním různých stylů. Na druhé přednášce vás čekaly ukázky hudby symfonické. Nejenom proslulá symfonická báseň Bedřicha Smetany Vltava, s odborným výkladem jednotlivých pasáží, ale mohli jste se rovněž zaposlouchat do tónů Čajkovského koncertu B-moll pro klavír a orchestr, Šavlového tance Arama Chačaturjana a dalších známých skladeb s výkladem pana Vavrečky, který vám skladbu nebo autora poutavě přiblížil. V měsíci srpnu a září se můžete těšit na další pořady tohoto úspěšného autora. (Barbora)

9 Křeslo pro hosta V našem pořadu Křeslo pro hosta jsme měli 20. července možnost přivítat dalšího vzácného hosta - bývalou primátorku města Havířova a současnou poslankyni Poslanecké sněmovny, zvolenou jako nestraničku za KSČM paní PaedDr. Miladu Halíkovou. Knihovna byla našimi uživateli zcela zaplněna a paní poslankyně s velkou empatií a ochotou odpovídala na všechny naše otázky, týkající se například Novodobé sanitky, problematiky uprchlíků nebo umístění laviček u autobusových zastávek. Otevřeně také odpovídala na dotazy týkající se jejího soukromého života. Setkání s paní poslankyní nás všechny obohatilo. Z jejich odpovědí bylo znát, že je to duší havířovanka, které vždy záleželo a záleží na jeho obyvatelích. (Milada)

10 Zahradní program Přemýšleli jsme, jak vám, milí uživatelé, zpříjemnit pobyt v našem domově seniorů. Jelikož k létu a pěknému počasí od nepaměti patří opékání špekáčků a dosud se každá takováto akce setkala s velkým ohlasem, budeme během léta, za příznivého - ne deštivého a ne tropického počasí pořádat, v menších skupinkách, opékání špekáčků na naší zahradě. Budeme se snažit, aby každý, kdo má zájem, se mohl zúčastnit. První skupinka zájemců se sešla ve čtvrtek 30. července. Snažily jsme se oživit vaše vzpomínky na mladost a tak každý táborník dostal zařezaný klacek, špekáček, který si mohl sám nařezat, chleba a sám si špekáček opekl. Ke spokojenému odpoledni přispěla i chvilka s akordeonem, foukací harmonikou a společně zpívanými písněmi. Už se těšíme na pokračování. (Barbora)

11 Výlet do města 31. července jsme se jeli společně podívat do města. A jak jsme se dozvěděli od některých z vás, výlet jste si užívali, jelikož jste ve městě někteří nebyli již několik let. Navštívili jsme prodejnu zdravé výživy, kde jsme si koupili něco dobrého a zdravého. Závěrečné posezení v kavárně u zmrzliny a ledové kávy bylo příjemným zakončením slunečného dopoledne. (Barbora)

12 Helios Máchův Máj Příjemný den všem, ráda bych napsala pár řádků k programu, kterým jsme posloužili s velkým pocitem radosti, že jsme udělali radost někomu jinému a věřte, že se těšíme na další setkávání. Dne 9. července jsme byli mile přivítáni uživateli, ošetřujícím personálem, vedoucími Domova Helios. Vystoupili jsme zde s programem našich uživatelů, kteří recitovali báseň Máj od Karla Hynka Máchy. Myslím, že podání si ruky a popřání všeho dobrého, včetně zdraví s jednotlivými uživateli bude naší největší vzpomínkou. K našemu velkému překvapení jsme byli potěšeni pohoštěním, které připravili aktivizační pracovnice s uživateli, jím patří velký dík. Panu Chalupskému děkuji za zvukovou techniku, bez které by vystoupení nebylo možné. Z celého srdce děkuji našemu houslistovi za jeho ochotu a spolupráci. A našim uživatelům z Domova Luny - paní Markové, panu Klementovi a panu Harokovi s velkou úctou děkuji za všechny zkoušky, generálky, za ochotu a trpělivost, za jejich nadšení. Moc si Vás vážím. (Renáta)

13 Veselé harmoniky Pánové: Kožoušek, Pilát, Malíř, Kozel, Surga, Harok A paní Boszczyková a Renáta Czechová Rádi do svých řad přivítáme další zájemce nejen o hru na foukací harmoniku, ale i zpěváky a další hudebníky. Zájemci, hlaste se prosím u aktivizační pracovnice Renáty Czechové. 10. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 12. srpna středa 13:00, knihovna 17. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 18. srpna vystoupení v knihovně 24. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 25. srpna úterý 13:30, knihovna 31. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 1. září úterý 13:30, knihovna 7. září pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 9. září vystoupení u příležitosti slavnostního otevření hřiště pro seniory 14. září pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 15. září úterý 13:30, knihovna 17. září Veletrh sociálních služeb- Havířov- Náměstí Republiky

14 Žijí mezi námi Ráda bych Vás, milí čtenáři, seznámila s jednou z našich novějších uživatelek paní Ludmilou Sorokinovou. Životem prošla všelijakými zkouškami, ale její optimistická povaha jí pomáhala zvládat vše s nadhledem. Narodila se v hornické kolonii v Petřvaldě. Maminka si vzala o dvaadvacet let staršího vdovce, který měl v péči své dvě dcery. Tak byla pro tatínka třetí a pro maminku první dcerou. Na základní školu chodila v Březinách a na měšťanku v Petřvaldě. Protože doba byla dost těžká a každá koruna doma se počítala, pracovala od patnácti let v Bohumínských železárnách. Práce to byla velice těžká. Brzy se vdala a v devatenácti letech se jí narodil první syn Vilém. Mateřské dovolené si však moc neužila a za půl roku nastoupila zpět do železáren, tentokrát jako jeřábnice. S péčí a výchovou o malého Viléma pomáhala maminka, která byla doma a starala se o malé hospodářství. Manžel trpěl nevyléčitelnou chorobou - tuberkulózou, která mu nakonec vzala život. Ludmila se po letech vdala znovu a na svět přivedla ještě dvě děti. Dceru Ivanku a syna Petra. Přestěhovali se s rodinou do Havířova a pořídili si v nedalekém Hnojníku chatu, kde strávili mnoho krásných dní. Jako strojnice pracovala až do svých padesáti let, kdy onemocněla rakovinou prsu. Tuto chorobu překonala a věřila, že bude zase v pořádku. Životní cesta se ráda klikatí jinak, než máme představu a tak po sedmi letech zahájila nový boj, tentokrát s rakovinou plic. I nad touto chorobou se jí podařilo zvítězit. Protože život není jednoduchý a mnohdy naloží těžké osudy, zemřel paní Ludmile prvorozený syn Vilém ve svých padesáti třech letech.

15 Také manžel, její životní opora, ulehl s těžkou nemocí a téměř tři roky se společně s organizací Hestia o něj co jí síly stačily, starala. V roce 2007 po jednapadesáti letech společného života paní Ludmila ovdověla. Protože měla bohatou zkušenost, jak je náročné pečovat o nemocného blízkého člověka, požádala si o umístění do domova seniorů. Optimistická paní Ludmila však měla další smůlu, doma upadla a způsobila si úraz s následným krvácením do mozku. V únoru 2014 byla na operaci a poté dostala místo v našem zařízení. Její zdravotní stav se zlepšil a zatím si dokáže hodně práce kolem své osoby zastat sama. Vstupem do našeho zařízení nám přibyl zdatný hráč boccia a optimisticky laděná žena. Má své životní motto, že stojí zato žít a nepřízni osudu se postavit a bojovat. Vítejte mezi námi. (Šárka)

16 Vizitka Lucie Ďurkáčová kuchařka V DS pracuji od Nejvíce času věnuji: rodině. 2. Ještě bych se ráda naučila: cizí jazyky a zumbu. 3. Nemám ráda: lidskou hloupost. 4. Pochutnám si na: dobrém kvalitním víně, dobrém sýru, zákusku a chutná mi sushi. 5. Kdy jsem naposledy vyznala lásku: naposledy své dceři, když jí řeknu, že ji moc miluji a mám ji ráda a ona mi řekne, že jsem nejhodnější maminka na světě. 6. Co a kdy jsem si koupila jen tak pro radost: udělala jsem si radost parfémem a CD s hudbou. 7. Kdy a čemu jsem se naposledy hodně nahlas zasmála: asi v práci i doma, ale v práci se spolupracovnicemi, zvláště s naší bavičkou madam Martinou Horníkovou ta má smích na rozdávání a mám ji moc ráda i ostatní holky. 8. Často přemýšlím o: budoucnosti svých dětí, doufám, že se v životě budou mít dobře a budou šťastné. 9. Fandím a obdivuji: lidi, kteří když spadnou na samé dno a dokáží se ode dna odrazit a jít dál. 10. Nejšťastnější jsem když: mám kolem sebe svou rodinu a lidi, kteří mě nezklamou a mohu jim důvěřovat a mají mě aspoň trochu rádi. 11. Kdy jsem měla naposledy radost jako malé dítě: když jsme konečně dostali svůj byt, a když mi syn ukončil školu. Radost mám také z každého vyhraného zápasu v hokeji. 12. Nikdy bych už: nechtěla zažít pocit ponížení a bezmoci. 13. Kdybych měla udělat něco naposledy, co by to bylo: jela bych se svou rodinou na krásnou a dlouhou dovolenou. A ze všeho nejvíc bych chtěla ještě držet v náručí svoji maminku.

17 Rubrika zdraví Vodní meloun Vodní meloun je velmi občerstvující druh ovoce. Zakousnout se do jeho sladké dužiny v horkém létě je opravdový požitek. Díky této vlastnosti se k zahnání žízně používá od nepaměti. Již Izraelci během putování pouští toužili po dýních a melounech, které jedli v zemi pyramid. Vodní meloun má podobné složení jako ostatní druhy melounů, i když obsahuje méně vitaminu C, kyseliny listové, železa a draslíku a o trochu více betakarotenu (provitaminu A), vitaminu B1 a vitaminu B6. Všechny druhy melounů mají podobné vlastnosti hydratační, alkalizující, diuretické a laxativní, ale vodní meloun je mnohem více diuretický. Doporučuje se při problémech s ledvinami a močovými cestami (selhání ledvin, litiáza, infekce) a jako hlavní surovina očistné kúry na odstranění toxinů z krve. Při této kúře se jí čerstvý meloun a pije jeho šťáva, kterou žaludek snáze přijímá. Vodní meloun má nízký obsah cukru. Dá se použít i při snižování nadváhy, protože dodává jen 32 kcal/100 g a dobře zahání hlad. Nejběžněji se konzumuje čerstvý. Protože ale obsahuje velké množství vody, nedoporučuje se jíst bezprostředně po jídle. Šťáva z vodního melounu se doporučuje lidem, kteří mají slabý žaludek, protože neobsahuje vlákninu, která je hůře stravitelná. Vodní meloun je na uhašení žízně vhodnější než limonády, protože obsahuje malé množství cukru a hodně minerálů. Také se nedávno zjistilo, že obsahuje lykopen (karotenoid, jejž obsahují i rajčata), díky kterému je jeho dužina červená a má antioxidační a protirakovinné vlastnosti. (Šárka)

18 Horoskop Lev Charakteristika: Znamení Lva dává lidem, kteří se v něm narodili, zdravé sebevědomí a přirozenou autoritu. Mají vůli vládnout a ovládat druhé, ale jejich chování je velkorysé a přátelské. Tito lidé o sobě zpravidla nemají žádné pochybnosti, protože věří svým pracovním i morálním kvalitám a důvěřivě posuzují i své protějšky. Jsou to lidé hrdí a mají v úctě i hrdost svých spoluobčanů, u kterých jsou oblíbeni pro svou přímost a otevřenost. V jejich povaze je rytířskost a vrozený takt. V přítomnosti těchto lidí se každý cítí dobře a nikomu nevadí, podřídit se jejich vedení a rozhodování, protože tito lidé vyzařují klidnou převahu a nikdy se neuchylují k malichernostem. Lidé narození v tomto znamení mají rádi bohatství a dobrou životní úroveň, ale ani v horších materiálních poměrech neztrácejí svou sebedůvěru a zjevem ani chováním nedají svému okolí najevo, že potřebují pomoc nebo soucit. Knížecí znamení Lva působí, že tito lidé, ať už patří do kterékoli společenské kategorie, budou vyzařovat přirozenou elegancí, i kdyby byli nuceni chodit v hadrech. Spočívá to v jejich chůzi, v držení těla, ale hlavně v jejich noblesním chování. Při špatném ozáření jejich Slunce jinými planetami se může stát, že se jejich hrdost změní v pýchu a jejich autorita v aroganci. Pak se stává, že svou vůli prosazují na úkor druhých a uplatňují ji nejen lvím způsobem přímo, ale i zlomyslným zadáctvím a postupují v tom tak dlouho, dokud nedosáhnou svého. Lvi volí vždy nejkratší cestu k cíli a jsou k tomu vybaveni velkou rozhodností. Nejlépe se jim daří ve svobodných povoláních, kde uplatní svou samostatnost, ale ani podnikatelská sféra není jejich mentalitě cizí, protože je v nich velká odvaha a radost z rizika. Lvi, tak jako všechny kočkovité šelmy mají dar rychlých reakcí a osvědčují se v nepřehledných situacích, ve kterých umějí využít svůj neomylný instinkt a postřeh. Tito lidé mají úspěch v každém povolání, ve kterém se uplatní úroveň jejich chování, bystrost, takt i sebedůvěra. Jsou sice schopní vykonávat na úrovni jakoukoli práci, ale v roli diplomata nebo politika jsou nepřekonatelní. Známé osobnosti narozené ve znamení Lva Eva Pilarová, Bolek Polívka, Josef Suk, Paul Anka, Jásir Arafat, Fidel Castro, Alexander Dumas, Karel Fiala, Melanie Griffithová, Alfred Hitchcock, Dustin Hoffman, Jacqueline Kennedyová, Josef Laufer, Madonna, Alfons Mucha, Napoleon I. Bonaparte, Oldřich Nový, Dorothy Parkerová, Robert Redford, Július Satinský. Zdroj: www. najdise.cz (Milada)

19 Rubrika - Vtipy Číšník se ptá blondýnky, jestli chce nakrájet pizzu na dvanáct dílků nebo na šest? Na šest prosím, dvanáct bych nikdy nesnědla. Jdou dva kamarádi po ulici, když vtom uvidí restauraci, kde je napsáno: Snězte, co chcete, zaplatí to vaši vnuci za 50 let. Oba chlapi jsou z toho více než překvapení a jdou dovnitř. Objednají si ta nejdražší jídla a pro jistotu hned dvakrát, a když se mají k odchodu, vrchní za nimi běží s lístkem na korun. Ale jak to, vždyť venku píšete, že za nás zaplatí vnuci? čilí se muži. To souhlasí, ale tohle je účet za vaše dědečky! Přijde extrémně tlustá paní do obezitologické poradny: "Pane doktore, co mám dělat, abych alespoň trochu zhubla?" -"Zkuste točit hlavou zleva doprava." - "Dobře, pane doktore a jak často to mám opakovat?" -"Pokaždé, když vám nabídnou jídlo!" Minulý týden jsem obědval s šachovým fanatikem u stolu, kde byl kostkovaný ubrus. Trvalo mu tři hodiny, než mi podal sůl! Žebrák na ulici prosí kyprou dámu o almužnu, že už dva týdny nejedl. Dáma nevěřícně pozvedne obočí: Člověče, vaší vůli bych chtěla mít! Babička předává své životní zkušenosti a těžce nabitá moudra své vnučce, která jí sedí na klíně a povídá: Pamatuj si, Julinko, že v životě ženy je jen jedna pravá láska. A kdo byl ta tvoje láska? ptá se malá Julka. Námořníci, holčičko. (Milada)

20 Novinky na středisku Luna Schránka pro písemný kontakt s ředitelem - na stěně vedle kanceláře ředitele organizace Domova seniorů Havířov MUDr. Milana Dlábka na traktu A byla v červenci zřízena schránka pro písemný kontakt. Uživatelé, rodinní příslušníci, zaměstnanci i jiní návštěvníci našeho zařízení mají možnost využít tuto schránku vhozením případného přání, podnětu, stížnosti, pochvaly či jiného požadavku, jež se dostane panu řediteli k rukám k případnému vyřízení. Hřiště pro seniory jistě jste si mohli povšimnout, že nám v zahradě našeho Domova vzniklo nové Senior hřiště, jež je v současné době ve fázi dalších úprav co do estetiky a funkčnosti. Hřiště vzniklo zejména díky finančního příspěvku z Nadačního fondu Vítkovice Steel, za což jsme velice rádi a věříme, že tyto cvičebně-rehabilitační prvky budou mít kýžený efekt, kterým je zejména podpora, udržení a regenerace psychomotorických funkcí našich uživatelů. Hřiště bude volně přístupné pro naše uživatele, rovněž jej budete moci navštěvovat ve spolupráci a v doprovodu naší šikovné fyzioterapeutky Olinky a energických ergoterapeutek Evy a Evy. V současné době se plánuje jeho oficiální otevření na , kdy k nám zavítají představitelé města a členové Nadačního fondu Vítkovice Steel. Na našem hřišti budete moci využít tyto cvičební prvky: Venkovní trenažér pro nácvik chůze po schodech a po nakloněné rovině. Rampa nutí cvičící osobu pohybovat se v kyčlích, kolenou a kotnících, což v konečném důsledku vede ke zvýšení svalové síly a zlepšení rovnováhy.

21 Venkovní trenažér pro komplexní procvičení ramen prostřednictvím provádění kruhových pohybů. Venkovní trenažery pro procvičování mentálních dovedností s lavičkou pro dvě osoby. Pomáhá při procvičování a stimulaci orientace, poznávacích a vyjadřovacích dovedností, paměti, počítání, rozpoznávání forem, zvuků a času. Vhodné i pro vozíčkáře, pro osoby s Alzheimerovou demencí a jinými formami demence. Rotoped s lavičkou pro dvě osoby pro procvičení nohou. Cvičení posiluje svalový aparát nohou a procvičuje klouby bez nebezpečí rizika pádu. Vede ke zlepšení kardiorespirační zdatnosti. Návštěvní řád s platností od vstoupil v platnost nový Návštěvní řád střediska Luna, DSH. Tento řád upravuje pravidla chování návštěvníků a zaměstnanců Domova v souvislosti s návštěvami našeho zařízení. Slouží k ochraně práv uživatelů služby, ochraně majetku, bezpečnosti a zdraví uživatelů služby, zaměstnanců a návštěv. Upravuje takové záležitosti, jimiž jsou např. návštěvní doba, vstup do Domova, místa pro přijímání návštěv, parkování, specifikuje zákazy a omezení apod. Všem uživatelům je tento Návštěvní řád postupně distribuován sociálními pracovníky na vaše pokoje. Rovněž je k dispozici k nahlédnutí na Recepci Domova a bude vyvěšen v hlavní hale Domova.

22 Nový provozně-bezpečnostní předpis skútry s účinností od vstoupil v platnost nový provozně-bezpečnostní předpis: Používání elektrických skútrů v soukromém držení uživatelů střediska Luna. Tento předpis vznikl jako reakce na skutečnost, že si uživatelé Domova pořizují elektrické skútry k zajištění jejich mobility, jež jsou v jejich soukromém vlastnictví. Cílem předpisu je stanovit jasná pravidla pro jeho užívání v rámci Domova a zajistit současně bezpečnost všech, jež se pohybují v rámci Domova. S předpisem máte možnost seznámit se na nástěnce v hlavní hale Domova. Současně žádáme, aby uživatelé, příp. i jejich rodiny zvážili jeho pořízení s ohledem na zdravotní stav uživatele, tj. jeho senzomotorické a mentální schopnosti. Zákaz vynášení věcí z jídelny při vstupu do jídelny se můžete setkat s upoutávkou, kdy žádáme, aby uživatelé nevynášeli nádobí z jídelny Domova. Současně s tímto žádáme, aby uživatelé brali na vědomí inventář a vlastnictví Domova, zdrželi se takového jednání, jímž je zcizování solniček, okrasných váz na stole, ubrousků apod., jež jsou majetkem Domova a současně slouží pro potřebu všech nejen individuální potřebu jednotlivce. Děkujeme. Pokud se uživatel bude dopouštět takového jednání, je toto chápáno jako porušování Domácího řádu a dle toho bude rovněž postupováno.

23 Obsluha v jídelně Domova v jídelně Domova během výdeje stravy jsou k dispozici pracovníci přímé obslužné péče, jež pomáhají obsloužit ty uživatele, kteří nejsou schopni si sami přenést podnos s jídlem na stůl, jedná se zejména o uživatele upoutané na invalidní vozík či uživatele pohybující se s pomocí chodítka nebo jiné kompenzační pomůcky (hole) Tímto chceme požádat, aby tito uživatelé při příchodu do jídelny usedli ke stolu, kdy jej následně obslouží pracovník přímé obslužné péče. Nepřistupujte prosím k výdejnímu okénku, vyčkejte, co nejdříve budete obslouženi. Truhlík na bylinky a květiny pod pergolou v zahradě Domova přibyl v pořadí již třetí mobilní truhlík na vysázení bylin a okrasných květin. Aktivizační pracovnice zajistí v nejbližší době nákup potřebných sazenic a ve spolupráci s vámi uživateli, bude tento truhlík osázen. Mgr. Eva Kudláčková, DiS. Metodik Domova seniorů Havířov, střediska Luna

24 VYZNÁNÍ Přepestrý Světe má rodná Planeto dokonalý Vesmíre kolik lásky v Tobě i temných zákoutí tolik ve mně Já člověk jsem Tvým odrazem Mé vnímání Tvé krásy toho důkazem Máš tolik podob kolik mohu mít i já Upřímná slova: To je boží nádhera! jsou duše obrazem Ve všem Tvá živost ve skále ve vodní hladině v pouštní duně v zrnku písku ba i prachu

25 Tvá nekonečnost v každém dechu Tvůj nádech však trvá mnohé miliardy let Jak jsem malinkatý tak s Tebou věčný Nezbývá než být NEKONEČNĚ vděčný Pro seniory Iva Bendová

26 V měsíci srpnu oslaví narozeniny tito uživatelé Adamíková Blanka Bachorková Štěpánka Balonová Marie Balousová Alena Dorotíková Anna Flašová Ilona Folwarczna Františka Gaspariczová Anna Hamadová Eliška Helekalová Miluše Jurištová Věra Kaliwodová Hildegarda Kovalčík Michal Ležoň Jaromír Mokrošová Marie Pecháčková Ludmila Říman Rudolf Sokolová Ludmila Vymlátilová Mária Všem oslavencům GRATULUJEME

27 Nastoupili tito noví uživatelé Durčáková Alžběta Vítáme vás mezi námi Motto měsíce Krásné ženy mají vždy u mužů větší úspěch než ženy moudré. Jen velmi málo mužů totiž je slepých, ale zato hodně hloupých. Sophia Lorenová

28 PROGRAM NA SRPEN srpna HUSITSKÁ BOHOSLUŽBA v 14:00hod, knihovna 3. srpna SCHŮZKA VÝBORU OBYVATEL v 13:45hod, 3. patro trakt C 4. srpna JAN KARAFIÁT, BROUČCI vypráví p. Harok, klavír + housle v 13:30hod, knihovna 7. srpna KATOLICKÁ BOHOSLUŽBA v 10:00hod, knihovna 11. srpna Symfonická hudba, Doc. Mojmír Vavrečka v 13:30hod, knihovna 13. srpna EVANGELICKÁ BOHOSLUŽBA v 17:00hod, knihovna 18. srpna VESELÉ HARMONIKY lidové písně v 13:30hod, knihovna

29 25. srpna HRAJEME AKTIVITY se zaměstnanci v 9:00hod, knihovna 26. srpna TOULKY PO ČESKÉ REPUBLICE p. Stacho ADRA, v13:30hod knihovna Změna programu vyhrazena

30 AKTIVIZAČNÍ PROGRAM NA KAŽDÝ DEN pondělí: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:30 do 10:30 hod. skupinové cvičení 4.patro A od 13:30 hod. Veselé harmoniky 4. patro A od 13:30 hod. kavárnička 2. patro C úterý: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:30 do 10:30 hod. skupinové cvičení patro C od 13:30 hod. boccia od 13:30 hod. klavírní přednes v knihovně středa: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:00 hobby kuchyňka od 9:00 do 10:00 hod. skupinové cvičení 2. patroa od 13:30 do 14:30 hod. společenské hry od 13:30 kuželky 3. patro A od 13:30 pánské kutilské odpoledne v ergo dílně čtvrtek: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:30-10:30 hod. skupinové cvičení 2.+3.patro od 13:30 do 14:30 hod. boccia pátek: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:00 kuželky 3. patro A od 13:30 duchovní muzikoterapie 2. patro C

31 V měsíci září pro vás připravujeme Den sociálních služeb Slavnostní otevření hřiště při seniory Farmářské trhy Sportovně-společenské hry klubů důchodců Na tomto čísle se podíleli: Barbora Gerátová Milada Kubová Šárka Soukupová Renáta Czechová Irena Vámoš Václav Václavek Tisk a vazba: Pavlína Hochmanová, Jitka Kunorová

DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY UŽIVATELŮ DSH, STŘEDISKA LUNA

DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY UŽIVATELŮ DSH, STŘEDISKA LUNA DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY UŽIVATELŮ DSH, STŘEDISKA LUNA Vážení rodinní příslušníci, dovolujeme si vás oslovit a požádat o vyplnění tohoto dotazníku, který je zcela anonymní. Vaše odpovědi

Více

Připravované akce ROK 2014. Prosinec 2014. Zdravověda žádná věda přednášky studentů Lékařské fakulty v Ostravě

Připravované akce ROK 2014. Prosinec 2014. Zdravověda žádná věda přednášky studentů Lékařské fakulty v Ostravě Připravované akce ROK 2014 Prosinec 2014 Zdravověda žádná věda přednášky studentů Lékařské fakulty v Ostravě Mikulášská zastavení a dobrá hudba navíc Perníčkové odpoledne na Vážce Dámský klub - rumové

Více

Domov. Srdce v dlaních

Domov. Srdce v dlaních Domov Srdce v dlaních 12.číslo Zpravodaj Listopad 2014 Horoskop Štír Lidé narození ve znamení Štíra mají velmi jasné myšlení, bystrý úsudek a přesný odhad situace. Nemají jen dobrou paměť, ale mají i aktivní

Více

Velká písmena - procvičování

Velká písmena - procvičování Velká písmena - procvičování MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_25_14 Tématický celek:

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst.

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Ještě a pár dnů a přijde změna. Konečně tu budou Tajenka 1) Nejlepší přítel člověka je...? 2) Co

Více

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142)

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) Be SUstainable to SUstain the WORLD ŠVÉDSKO 11. 11. - 17. 11. 2013 ÚČASTNÍCI ZA GYMNÁZIUM KADAŇ Vyučující Mgr. Darina Kováčová (vedoucí exkurze)

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

podporováno Swiss Life Select 2. čtvrtletí 2014 Zpravodaj

podporováno Swiss Life Select 2. čtvrtletí 2014 Zpravodaj 2. čtvrtletí 2014 Zpravodaj Invalidní vozík pro Michalku Michalčin příchod na svět nebyl příliš veselý. Ihned po porodu prodělala krvácení do mozku, které bohužel zapříčinilo celoživotní následky. Lékaři

Více

podporováno Swiss Life Select 3. a 4. čtvrtletí 2013 Zpravodaj

podporováno Swiss Life Select 3. a 4. čtvrtletí 2013 Zpravodaj podporováno Swiss Life Select 3. a 4. čtvrtletí 2013 Zpravodaj Vážené dámy, vážení pánové, v činnosti nadace v letošním roce nastalo několik důležitých okamžiků, o které bychom se s Vámi rádi podělili.

Více

Vítáme Vás u prezentace Oázy pokoje pro psychicky nemocné. domova se zvláštním režimem

Vítáme Vás u prezentace Oázy pokoje pro psychicky nemocné. domova se zvláštním režimem Vítáme Vás u prezentace Oázy pokoje pro psychicky nemocné domova se zvláštním režimem Naše moderní zařízení je situováno vblízkosti centra Frýdku-Místku. Chůzí do deseti minut můžete dojít: k Basilice

Více

2015 LEDEN BŘEZEN. Písek

2015 LEDEN BŘEZEN. Písek 2015 LEDEN BŘEZEN Písek 1 SLOVO ŘEDITELKY Vážení a milí, ráda bych Vám představila další číslo našeho zpravodaje. V tomto čísle představíme různé akce za období leden-březen 2015. Letošní zima je již za

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV Květen červen 2008 Pravidelné schůzky se konají na adrese: Skálova 35 (nad Salonem Kleopatra) v tyto dny: Pondělí: 15:30 17:30 herna od května pouze za nepříznivého

Více

Program na leden 2014

Program na leden 2014 Program na leden 2014 Čt 2.1. Mše svatá ( od 9.30 hod. ) Čt 16.1. Mše svatá ( od 9.30 hod. ) Čt 30.1. Mše svatá ( od 9.30 hod. ) Pá 17.1. Pedikúra ( od 13.00 hod.) Čt 23.1. Kadeřnice ( od 10.00 hod.) Program

Více

Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov

Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov Každý týden pravidelně probíhá: -PO-PÁ - každé ráno od 8 hod rozcvička, po rozcvičce zpěv na oddělení -PO-ČT - pracovnice soc. péče - práce s

Více

Identifikátor materiálu: EU - 3-31 Člověk a příroda. Povrch ČR - prezentace. Anotace. Mgr. Iveta Havlová. Autor. Čeština. Jazyk

Identifikátor materiálu: EU - 3-31 Člověk a příroda. Povrch ČR - prezentace. Anotace. Mgr. Iveta Havlová. Autor. Čeština. Jazyk Identifikátor materiálu: EU - 3-31 Člověk a příroda Anotace Povrch ČR - prezentace Autor Mgr. Iveta Havlová Jazyk Čeština Očekávaný výstup Žák přiřadí správně názvy pohoří na slepou mapu, přiřadí k sobě

Více

Na tomto čísle se podíleli: Adélka Zídková Matěj Knotek Jan Suchopár Krista Bendová Veronika Tomášová. Měsíčník jedné třídy březen 2015

Na tomto čísle se podíleli: Adélka Zídková Matěj Knotek Jan Suchopár Krista Bendová Veronika Tomášová. Měsíčník jedné třídy březen 2015 Na tomto čísle se podíleli: Adélka Zídková Matěj Knotek Jan Suchopár Krista Bendová Veronika Tomášová Měsíčník jedné třídy březen 2015 MINI REPORTÉR Mini úvod Pokud již čtete úvod, znamená to, že držíte

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Občanského sdružení MEDUŇKA 2000. za rok 2014. Ve stáří je ukryta moudrost, je potřeba dobře naslouchat.

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Občanského sdružení MEDUŇKA 2000. za rok 2014. Ve stáří je ukryta moudrost, je potřeba dobře naslouchat. VÝROČNÍ ZPRÁVA Občanského sdružení MEDUŇKA 2000 za rok 2014 Ve stáří je ukryta moudrost, je potřeba dobře naslouchat. Slovo úvodem Rok 2014 byl druhým rokem naší samostatné práce a lze říci, že to byl

Více

Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli

Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli vánoční přáníčka - stříhali, lepili, vyšívali a za pomoci

Více

ŠKOLNÍČEK MŠ NOVÝ HRÁDEK

ŠKOLNÍČEK MŠ NOVÝ HRÁDEK ŠKOLNÍČEK MŠ NOVÝ HRÁDEK PODZIM Vážení rodiče, v letošním školním roce Vám nabízíme, pro naši školku novou formu, předávání informací Vám, rodičům. K nástěnkám v šatně, informacím ve vývěsce na náměstí,

Více

ITALSKÉ DOLOMITY. pastorační dům Velehrad. 13. 20. června 2015. Milí přátelé!

ITALSKÉ DOLOMITY. pastorační dům Velehrad. 13. 20. června 2015. Milí přátelé! Motto: Když hory vyprávějí, moudrý člověk mlčí ITALSKÉ DOLOMITY pastorační dům Velehrad 13. 20. června 2015 Nechat vyslovit své srdce, které se nezáludně k citům přizná, poodhaluje tajemství vzniku vděčnosti,

Více

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během května a plán akcí na červen 2015.

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během května a plán akcí na červen 2015. Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během května a plán akcí na červen 2015. Informace www.gtmskola.cz Pozvánka na divadelní představení Damals in Berlin

Více

ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ. Duben 2012 ČÍSLO ZDARMA. Z pyžamové párty v Bakově

ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ. Duben 2012 ČÍSLO ZDARMA. Z pyžamové párty v Bakově ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ ČÍSLO ZDARMA Z pyžamové párty v Bakově Rákos nad zlato V pohádkách se sice vypráví sůl nad zlato, ale rákos živil i zdejší obyvatele. Takže by se dalo říct rákos nad zlato.

Více

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou Dodatek k ŠVP Tematický plán Putování s Machem a Šebestovou ZÁŘÍ Naše družina Představujeme si Macha a Šebestovou Cíl: Děti zdokonalily vzájemnou komunikaci a vyjadřovací schopnosti. seznámení s řádem,

Více

Rodina se Vám nemůže věnovat během dne či týdne? (pracovní povinnosti, vzdálenost)

Rodina se Vám nemůže věnovat během dne či týdne? (pracovní povinnosti, vzdálenost) Cítíte se osaměle? Váš zdravotní stav Vám znemožňuje se o sebe dobře postarat? Rodina se Vám nemůže věnovat během dne či týdne? (pracovní povinnosti, vzdálenost) Potřebujete zajistit teplé jídlo? Potřebujete

Více

BULHARSKO 2.6. 11.6.2015. po slevě 7%

BULHARSKO 2.6. 11.6.2015. po slevě 7% BOMBASTICKÁ NABÍDKA PRO SKUPINY I JEDNOTLIVCE pobyt u moře BULHARSKO Letovisko - Primorsko Hotel ANCORA BEACH ***+ 2.6. 11.6.2015 Za cenu : 6. 315,- Kč po slevě 7% Možné uplatnit do 31.3.2015, Autobusová

Více

Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová

Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová Číslo: 6 Listopad Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6 Brechtík Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová Vážení rodiče, držíte v rukou nové vydání školního časopisu, který je určen Vám i Vašim dětem. Tento časopis

Více

Projekt Voda. 2. třída Sluníčka

Projekt Voda. 2. třída Sluníčka Projekt Voda 2. třída Sluníčka šk. rok 2010/2011 Projekt: VODA Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: Kdo jsme a kde žijeme Část integrovaného bloku: Mrazíkovo království Dílčí vzdělávací

Více

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 1. Chodí Vaše dítě do MŠ: a) velmi rádo 7x b) rádo 7x c) nerado 1x d) nevím Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 2. O dění v MŠ s Vámi dítě hovoří: a) každý den 10x b) občas 5x 3. MŠ

Více

Základní škola Rýmařov Školní náměstí 1. Školáček Z Á Ř. Motto školy. Některé věci v životě nejsou samozřejmé a automatické.

Základní škola Rýmařov Školní náměstí 1. Školáček Z Á Ř. Motto školy. Některé věci v životě nejsou samozřejmé a automatické. Základní škola Rýmařov Školní náměstí 1 Školáček Z Á Ř Í Motto školy Některé věci v životě nejsou samozřejmé a automatické. Je třeba si je zasloužit. Například slušným chováním. Školní rok 2014/2015 Nový

Více

Zvířata domácí, divoká

Zvířata domácí, divoká ZÁŘÍ TÉMA: My se školy nebojíme Začíná škola Zvířata domácí, divoká tělo Přivítání dětí i jejich rodičů ve škole, navození atmosféry důvěry a pohody. Pomoci dětem i rodičům orientovat se v novém prostředí.

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

KLIK - a přijďte k nám o.s. představujeme rok a půl práce o.s. představujeme roční práci KC Déčko

KLIK - a přijďte k nám o.s. představujeme rok a půl práce o.s. představujeme roční práci KC Déčko KLIK - a přijďte k nám o.s. představujeme rok a půl práce o.s. představujeme roční práci KC Déčko znáte nás? KLIK-a přijďte k nám, o.s. již sám název naší organizace vyjadřuje její poslání: Komunita Lidé

Více

CENTRUM ROSA PROGRAM NA BŘEZEN 2015

CENTRUM ROSA PROGRAM NA BŘEZEN 2015 CENTRUM ROSA PROGRAM NA BŘEZEN 2015 Od 5. 3. je otevřeno Café Rosa kavárna 2. 3. 2015 (pondělí) 3. 3. 2015 (úterý) 13:30 14:30 Zdravá záda pod vedením fyzioterapeutky Mgr. Kristýny 4. 3. 2015 (středa)

Více

SOCIÁLNÍ ANAMNÉZA Jméno a příjmení žadatele: Datum narození žadatele: 1) dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu

SOCIÁLNÍ ANAMNÉZA Jméno a příjmení žadatele: Datum narození žadatele: 1) dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu SOCIÁLNÍ ANAMNÉZA Jméno a příjmení žadatele: Datum narození žadatele:.. 1) Vzhledem ke svému dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu nezvládám nebo zvládám jen s pomocí nebo dohledem jiné osoby tyto

Více

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje.

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. 1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. I. 2. Doplň: HOUBY Nepatří mezi ani tvoří samostatnou skupinu živých. Živiny čerpají z. Houby

Více

SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY

SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY Středisko sociálních služeb Městské části Praha 9 Harrachovská 422/2, Praha 9 Prosek, www.ssspraha9.cz tel.: 724/905 785, 286582298, e-mail: dunderova@ssspraha9.cz

Více

Kampaň Česko země příběhů. Martin Šlajchrt _

Kampaň Česko země příběhů. Martin Šlajchrt _ Kampaň Česko země příběhů Martin Šlajchrt _ Domácí cestovní ruch - jaký je aktuální stav 9.12.2013 2 Základní charakteristiky pobytu Jaký je návštěvník turistických regionů v ČR? Kategorie Podíl návštěvníků

Více

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku.

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. Základní škola Ořech a její KFOŠ Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. V pondělí 17. prosince to ráno s naším vánočním výletem do Prahy nevypadalo moc dobře. Pršelo. Vyjeli jsme

Více

Hartmann Rico, a.s. Partner projektu Značka kvality v sociálních službách. Ing. Martina Čuhajová

Hartmann Rico, a.s. Partner projektu Značka kvality v sociálních službách. Ing. Martina Čuhajová Hartmann Rico, a.s. Partner projektu Značka kvality v sociálních službách Ing. Martina Čuhajová Proč je HARTMANN partnerem projektu? Hartmann Rico, a.s. nabízí kvalitní výrobky, služby a různá řešení zeefektivňující

Více

CESTOVNÍ RUCH BEZ BARIÉR Reg. číslo: CZ.1.10/2.2.00/07.00938

CESTOVNÍ RUCH BEZ BARIÉR Reg. číslo: CZ.1.10/2.2.00/07.00938 CESTOVNÍ RUCH BEZ BARIÉR Reg. číslo: CZ.1.10/2.2.00/07.00938 Příběh Sandry je inspirací pro překonávání bariér Sandra opatrně ohmatává hlavu krokodýla. Nechápe, proč má nozdry tak daleko od očí. Vůbec

Více

KRONIKA JIMRAMOVA 2006. Obrazová dokumentace

KRONIKA JIMRAMOVA 2006. Obrazová dokumentace KRONIKA JIMRAMOVA 2006 Obrazová dokumentace Zima byla dlouhá se spoustou sněhu Za vločkou vločka z oblohy padá chvilinku počká a potom taje Na staré sesli sedí pan Lada obrázky kreslí zimního kraje Ladovská

Více

Exkurze do Galerie moderního umění v HK

Exkurze do Galerie moderního umění v HK Vážení čtenáři, jsme velice rádi, že držíte v rukou náš časopis. Vydáváme ho proto, abychom vás informovali o tom, co se v naší škole děje, a taky proto, že vás chceme pobavit v našich kvízech. Hodně jsme

Více

LUXOR PODĚBRADY. poskytovatel sociálních služeb DOMOV PRO SENIORY. Informace pro zájemce a žadatele

LUXOR PODĚBRADY. poskytovatel sociálních služeb DOMOV PRO SENIORY. Informace pro zájemce a žadatele LUXOR PODĚBRADY poskytovatel sociálních služeb DOMOV PRO SENIORY Informace pro zájemce a žadatele Domov pro seniory Luxor Poděbrady Poskytuje sociální služby seniorům, kteří potřebují pomoc nebo celodenní

Více

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ PRACOVNÍ LISTY Inspirace a témata pro MŠ každý den si můžeš cvaknout... Spojování Rozebírání Když spojujete dva dílky k sobě, cvaknutím se přesvědčíte, že jsou pevně spojeny. Pokud chcete rozebrat dva

Více

Dietní režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku

Dietní režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku Dietní režim Vítejte na našem dialyzačním středisku Proč potřebuji dodržovat speciální dietu? I když se pomocí dialýzy z těla odstraní mnoho odpadních látek, musíte být při stravování stále opatrní, abyste

Více

CHARITNÍ LISTY. ročník 1 číslo 4 červen 2008 PROJEKT REKONSTRUKCE VÍCEÚČELOVÉHO CHARITNÍHO DOMU V HALENKOVĚ

CHARITNÍ LISTY. ročník 1 číslo 4 červen 2008 PROJEKT REKONSTRUKCE VÍCEÚČELOVÉHO CHARITNÍHO DOMU V HALENKOVĚ CHARITNÍ LISTY ročník 1 číslo 4 červen 2008 PROJEKT REKONSTRUKCE VÍCEÚČELOVÉHO CHARITNÍHO DOMU V HALENKOVĚ Vzhledem k tomu, že se blíží ukončení rekonstrukce charitního domu v Halenkově, dovolte mi krátkou

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

PROGRAM MENS SANA o.s.

PROGRAM MENS SANA o.s. PROGRAM MENS SANA o.s. Květen 2011 Potřebujete něco aktuálně zjistit? Telefonické kontakty na nás: Centrum psychosociální pomoci.596 918 104 Saidlová Jaroslava.....777 034 883 Černá Hana.608 944 501 Grucmanová

Více

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní Úkoly předškoláčka, jsou pro nás hračka.. Než půjdu do školy -" minimum předškoláka". Vyzkoušejte si Předškoláci převzato www.predskolaci.cz Písničky a říkanky ze školky Další říkadla, popěvky... na doma

Více

Obsah Základní údaje:... 3 Slovo úvodem:... 4 Odborné sociální poradenství... 5 Půjčovna kompenzačních pomůcek... 6 Přehled příjmů a výdajů za rok

Obsah Základní údaje:... 3 Slovo úvodem:... 4 Odborné sociální poradenství... 5 Půjčovna kompenzačních pomůcek... 6 Přehled příjmů a výdajů za rok Obsah Základní údaje:... 3 Slovo úvodem:... 4 Odborné sociální poradenství... 5 Půjčovna kompenzačních pomůcek... 6 Přehled příjmů a výdajů za rok 2014... 8 Statistika uživatelů sociálních služeb 2014...

Více

ADP SANCO s.r.o., Vrahovická 721/109, 798 11 Prostějov

ADP SANCO s.r.o., Vrahovická 721/109, 798 11 Prostějov SMLOUVA O POSKYTNUTÍ SLUŽBY SOCIÁLNÍ PÉČE uzavřena v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., podle 52 Poskytovatel služby ADP SANCO s.r.o., Vrahovická 721/109, Prostějov, PSČ 798 11, IČO 276 85 934 a Klient

Více

Co je u nás nového a co chystáme

Co je u nás nového a co chystáme Zpravodaj Co je u nás nového a co chystáme Naši milí přátelé, leden 2015 vítáme vás v novém roce a doufáme, že jste první měsíc prožili v poklidu a ve zdraví. My jsme po Novém roce navázali na naši práci

Více

Antonín Dvořák 1841-1904. světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák 1841-1904. světoznámý hudební skladatel Antonín Dvořák 1841-1904 světoznámý hudební skladatel Kořeny slavného hudebníka Dvořákova rodina žila od roku 1818 v Nelahozevsi (střední Čechy). Všichni Antonínovi předci z otcovy strany byly řezníci

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 číslo: 55

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 číslo: 55 ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 číslo: 55 Obsah: Slovo ředitele školy, Jaro, příroda kolem nás, divadelní představení, recitační soutěž. Vyhodnocení sběru,

Více

Místní a časová dostupnost sociální služby

Místní a časová dostupnost sociální služby Liberecký kraj Domov důchodců Rokytnice nad Jizerou příspěvková organizace Dolní Rokytnice 291 512 44 Rokytnice nad Jizerou DOMOV PRO SENIORY METODICKÝ POKYN Místní a časová dostupnost sociální služby

Více

Přítomni: PaedDr. Žídková, p. Vostřáková, sl. Hadrbolcová, p. Rystonová, p. Studničková Host: Mgr. Černý Omluven: ing. Vít

Přítomni: PaedDr. Žídková, p. Vostřáková, sl. Hadrbolcová, p. Rystonová, p. Studničková Host: Mgr. Černý Omluven: ing. Vít Z á p i s ze zasedání školské rady při Základní škole a Mateřské škole Lázně Toušeň konaného dne 24. 11. 2011 od 18.00 Přítomni: PaedDr. Žídková, p. Vostřáková, sl. Hadrbolcová, p. Rystonová, p. Studničková

Více

Cesty ke zdraví školní projekt 2010-2011

Cesty ke zdraví školní projekt 2010-2011 Cesty ke zdraví školní projekt 2010-2011 Program v kmenových tř. v době od 9. do 12.00hod: Odborné pracovny v době od 9. do 12.00hod: 2. A Psi pohádka, písnička, povídání o psech Dějepis Historické přírodní

Více

2.1. 2015 - pátek Zdravotní cvičení pro seniory 8:30 9:30

2.1. 2015 - pátek Zdravotní cvičení pro seniory 8:30 9:30 SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY Středisko sociálních služeb Městské části Praha 9 Harrachovská 422/2, Praha 9 Prosek, www.ssspraha9.cz tel.: 724/905 785, 286582298, e-mail: dunderova@ssspraha9.cz

Více

Domov pro seniory Sokolnice, p. o. Zámecká 57, 664 52 Sokolnice tel.: 544 423 150, fax 544224438, e-mail: reditel@domovsokolnice.

Domov pro seniory Sokolnice, p. o. Zámecká 57, 664 52 Sokolnice tel.: 544 423 150, fax 544224438, e-mail: reditel@domovsokolnice. Domov pro seniory Sokolnice, p. o. Zámecká 57, 664 52 Sokolnice tel.: 544 423 150, fax 544224438, e-mail: reditel@domovsokolnice.cz STANDARD 1 CÍLE A ZPŮSOBY POSKYTOVÁNÍ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB Domov pro seniory

Více

VESELÝ SENIOR, nadační fond

VESELÝ SENIOR, nadační fond VESELÝ SENIOR, nadační fond Pilotní projekt fondu Burza vzájemné pomoci zahájil činnost 15. 4. 2010 na Praze 2, v Trojické ulici č.1 za přítomnosti známých osobností i zástupců MČP2 BURZA VZÁJEMNÉ POMOCI

Více

Mgr. Alexandra Košťálová Státní zdravotní ústav ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi a ministerstvem zdravotnictví

Mgr. Alexandra Košťálová Státní zdravotní ústav ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi a ministerstvem zdravotnictví Mgr. Alexandra Košťálová Státní zdravotní ústav ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi a ministerstvem zdravotnictví www.zdravaskolnijidelna.cz Pilotní projekt Nyní je k projektu přihlášeno přes

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ Bělostná pokrývka krajinu tiše zahalila, nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Všechna srdce se vánoční náladou naplnila Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ LYŽAŘSKÝ KURZ 24. 28. 1. 2011

Více

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15.

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. První zápas se ZŠ Nad Přehradou prohrála naše děvčata 0:2 po setech 12:15

Více

Mateřská škola Oáza v Praze 12. Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání

Mateřská škola Oáza v Praze 12. Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání Mateřská škola Oáza v Praze 12 Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání Název: Zvídálkovo putování Naše motto: JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA Jaro chystá radovánky, pro naše kluky i holky Léto sluncem

Více

533 12 Chvaletice, IČO: 22829725

533 12 Chvaletice, IČO: 22829725 RC CHVALETICE, U Stadionu 240 (naproti poště) 533 12 Chvaletice, IČO: 22829725 HNÍZDEČKOVÝ ZPRAVODAJ 4/2011 web: rc-chvaletice.wz.cz tel.: 608 240 368 e-mail: rc-chvaletice@seznam.cz HLEDÁME NOVÉ LIDI...

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Adresa: FreeFit s.r.o. Panskodomská 265 Humpolec 396 01

Adresa: FreeFit s.r.o. Panskodomská 265 Humpolec 396 01 VENKOVNÍ FITNESS STROJE ST SERIE 6 9 10 5 3 4 8 11 1 2 7 Adresa: FreeFit s.r.o. Panskodomská 265 Humpolec 396 01 e-mail: info@freefit.cz Tel: 603 427 182 606 653 635 www.freefit.cz 10 let zkušeností Společnost

Více

LETNÍ KEMP MLÁDEŽE POD JEDNOU STŘECHOU. Strmilov 7. 14. 7. 2013

LETNÍ KEMP MLÁDEŽE POD JEDNOU STŘECHOU. Strmilov 7. 14. 7. 2013 Sdružení evangelické mládeže v České republice Jungmannova 9 110 00 Praha 1 info@semcr.cz http://semcr.cz/ IČ: 270 31 225 číslo účtu: 2700382555/2010 LETNÍ KEMP MLÁDEŽE POD JEDNOU STŘECHOU Strmilov 7.

Více

Začátek lidského smutku

Začátek lidského smutku Bible pro děti představuje Začátek lidského smutku Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Byron Unger; Lazarus Upravili: M. Maillot; Tammy S. Přeložila: Martina Penner Vydala: Bible for Children www.m1914.org

Více

VALNÁ HROMADA. Zápis z Valné hromady, konané dne 20.2. 2013 ve 14.00 hodin v centru sdružení v Táboře. Průběh

VALNÁ HROMADA. Zápis z Valné hromady, konané dne 20.2. 2013 ve 14.00 hodin v centru sdružení v Táboře. Průběh VALNÁ HROMADA Zápis z Valné hromady, konané dne 20.2. 2013 ve 14.00 hodin v centru sdružení v Táboře. Průběh 1. Na začátku představila místopředsedkyně Petra Marešová účastníkům Valné hromady činnost občanského

Více

Paní Novotná Marie, v bílém, přijímá Zvláštní cenu poroty a dárky ArtBotiče

Paní Novotná Marie, v bílém, přijímá Zvláštní cenu poroty a dárky ArtBotiče ART BOTIČ. Řepští senioři, z Klubu seniorů Řepy, opět po roce, dokázali svoji všestrannost. Tři členi klubu se zúčastnili 3. ročníku Literární soutěže ArtBotič v próze a v poezii. Soutěž byla mezinárodní,

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

Barevné hraní. Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com. na volné noze

Barevné hraní. Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com. na volné noze Barevné hraní Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com na volné noze Klíčová slova mateřská škola; interaktivní tabule; spolupráce; tvoření; digitální výukové materiály Úvod Pobyt ve školce

Více

KONTAKT: Mgr. ČEJKOVÁ HANA, TELEFON: 317 740 135

KONTAKT: Mgr. ČEJKOVÁ HANA, TELEFON: 317 740 135 TLOSKOV KONTAKT: Mgr. ČEJKOVÁ HANA, TELEFON: 317 740 135 1. Kde je služba poskytována, vybavení místnosti, pomůcky Služba je poskytována v 1. patře hlavní budovy - Zámek (přístup výtahem). Učebna má 2

Více

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!!

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! ročník 5. číslo 3 Únor - Březen 08 vydává: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115. V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! Také zde opět naleznete spoustu zábavy,her,vtipů

Více

SOCIÁLNÍ SLUŽBY KARVINÁ, příspěvková organizace Sokolovská 1761, 735 06 Karviná-Nové Město JESLE Závodní 1667, 735 06 Karviná-Nové Město

SOCIÁLNÍ SLUŽBY KARVINÁ, příspěvková organizace Sokolovská 1761, 735 06 Karviná-Nové Město JESLE Závodní 1667, 735 06 Karviná-Nové Město Ř Á D J E S L Í Provoz je zajištěn od 6,00 do 16,00 hod. V pondělí a středu nabízíme po dohodě s rodiči prodloužený provoz do 17,30 hod, v úterý a čtvrtek po dohodě do 16,30 hod. Rozdělení dětí do oddělení

Více

NEWSTART. pro každého

NEWSTART. pro každého NEWSTART pro každého NEWSTART Osm základních stavebních kamenů vašeho zdraví Nutrition Excercise Water Sunshine Temperance Air Rest Trust Výživa Pohyb Voda Slunce Střídmost Vzduch Odpočinek Důvěra Výživa

Více

05/2012 Účastníci programu Pět P

05/2012 Účastníci programu Pět P Bulletin Dobrovolnického centra České Budějovice 05/2012 Účastníci programu Pět P 2 Bulletin Dobrovolnického centra ADRA České Budějovice OBSAH Podpořili nás..........3 Pět P - nový program DC ADRA.....4

Více

Roku 2008 si připomínáme 150. výročí narození Braunerové a o to více nás iniciativa sdružení těší.

Roku 2008 si připomínáme 150. výročí narození Braunerové a o to více nás iniciativa sdružení těší. Dne 17. 5. 2008 ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy zahájilo svoji činnost oficiální schůzkou zakládajících členů občanské sdružení Salon Zdenky Braunerové. Sdružení bylo zaregistrováno dne 28. 11.

Více

pískovaný celopísek jen text (negativ) (pozitiv) Pískování na láhev vína: + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve VÍNO HRUŠKA) Pískování na přání:

pískovaný celopísek jen text (negativ) (pozitiv) Pískování na láhev vína: + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve VÍNO HRUŠKA) Pískování na přání: Pískování na láhev vína: 149,- Kč + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve VÍNO HRUŠKA) Pískování na přání: 199,- Kč (vlastní obrázek, vlastní delší texty) + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve

Více

GDA navigace ve světě živin a kalorií, http://www.gda.cz/data/sharedfiles/brozura_gda.pdf, cit., 26.4. 2011

GDA navigace ve světě živin a kalorií, http://www.gda.cz/data/sharedfiles/brozura_gda.pdf, cit., 26.4. 2011 Předmět Přírodověda Třída 5. Autor Dagmar Šnajdarová Anotace Práce s textem týkající se živin a kalorií v potravinách. Soubor obsahuje 5 stran pro žáky a 4 strany pro učitele s řešením. Očekávaný výstup

Více

OLDŘICHOVICKÝ ZPRAVODAJ

OLDŘICHOVICKÝ ZPRAVODAJ OLDŘICHOVICKÝ ZPRAVODAJ 4. čtvrtletí 2010 Zastupitelstvo obce Oldřichovice přeje všem spoluobčanům v roce 2011 mnoho pracovních i osobních úspěchů Volby do obecního zastupitelstva Ve dnech 15.-16. října

Více

Oceňuji, co cvičení pilates udělalo pro mne. Dovolte mi, abych vám ukázala, co dovede udělat pro vás. Mgr. Renata Sabongui, majitelka ochranné

Oceňuji, co cvičení pilates udělalo pro mne. Dovolte mi, abych vám ukázala, co dovede udělat pro vás. Mgr. Renata Sabongui, majitelka ochranné OBSAH ÚVOD 5 KDO JE RENATA SABONGUI? 5 CO JE TO PILATES? 5 CO V TÉTO KNIZE NALEZNETE? 6 SLOVA TĚCH, KDO CVIČENÍ JIŽ ZNAJÍ 6 PROČ CVIČIT TOTO CVIČENÍ? 8 CVIČENÍ 11 SEZNAM CVIKŮ NA DVD 12 SPRÁVNÉ DÝCHÁNÍ

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

Anketa školní jídelny celoškolní projekt Jíme zdravě s rozumem

Anketa školní jídelny celoškolní projekt Jíme zdravě s rozumem Anketa školní jídelny celoškolní projekt Jíme zdravě s rozumem 1. Při přípravě obědů ve školní jídelně bych uvítal(a) posun ve výběru surovin z dnešního pohledu k výživově vhodnějším: ANO - NE 2. Jsem

Více

správný cíl Vaší cesty

správný cíl Vaší cesty správný cíl Vaší cesty KULTURNÍ AKCE HRADECKO ČERVEN 2014 31. května - 1. června, sobota - neděle 9:00 ZA PRVNÍMI ZEMĚDĚLCI DO MLADŠÍ DOBY KAMENNÉ Archeopark pravěku Všestary Pokud si chcete pravěk zažít

Více

SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY

SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY SPOLEČENSKÉ, AKTIVIZAČNÍ CENTRUM PRO SENIORY Středisko sociálních služeb Městské části Praha 9 Harrachovská 422/2, Praha 9 Prosek, www.ssspraha9.cz tel.: 724/905 785, 286582298, e-mail: dunderova@ssspraha9.cz

Více

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová)

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová) Kresba pastelkami O námětech obrazů (M.Brožová) http://www.pastelky.cz/obrazy-kreslene-pastelkami Kam chodíte na nápady? Nápad na obraz ke mně přichází jako celek, buď se mi zdá ve snu, nebo mě navštíví,

Více

Volnočasové aktivity pro veřejnost 2014/2015

Volnočasové aktivity pro veřejnost 2014/2015 Moravské Budějovice Volnočasové aktivity pro veřejnost 2014/2015 Děti s rodiči Hraní v orlovně Každé pondělí dopoledne od 6. října. Rodiče si mohou se svými dětmi přijít pohrát do prostor orlovny a využít

Více

V Ř E S K O V Á K květen 2012

V Ř E S K O V Á K květen 2012 V Ř E S K O V Á K květen 2012 Úvodní slovo Vážení spoluobčané, v současné době je připravováno veřejné jednání na téma kanalizace a ČOV. Na tomto jednání bude přítomen i projektant, na kterého si můžete

Více

Centrum Motýlek. Prezentace činnosti a zaměření dětského a mateřského Centra Motýlek. Připravila: Alena Hrbková

Centrum Motýlek. Prezentace činnosti a zaměření dětského a mateřského Centra Motýlek. Připravila: Alena Hrbková Centrum Motýlek Prezentace činnosti a zaměření dětského a mateřského Centra Motýlek Připravila: Alena Hrbková OBSAH Centrum Motýlek Založení Centra Motýlek Členové Centra Motýlek Činnost v roce 2009 Činnost

Více

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla CZ Habermaaß-hra 5589 Klasické kostky Kravička Karla Vážení rodiče, gratulujeme k zakoupení hry z cyklu "Moje první hra - Farma". Učinili jste správné rozhodnutí a umožnili svému dítěti učit se prostřednictvím

Více

CÍLE A ZPŮSOBY POSKYTOVÁNÍ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB

CÍLE A ZPŮSOBY POSKYTOVÁNÍ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB Zřizovatel: Právo na život IČ: 270 32 558 Zařízení: Domov Slunce, Francouzská 16, Brno, 602 00 Tel.: 545 213 641, 545 213 564 www.slunce.pravonazivot.cz CÍLE A ZPŮSOBY POSKYTOVÁNÍ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB O NÁS

Více

Výroční zpráva 2012. Domov pro seniory U Pramene Louny

Výroční zpráva 2012. Domov pro seniory U Pramene Louny Výroční zpráva 2012 Domov pro seniory U Pramene Louny Rakovnická 2502 Louny 44001 IČO : 49123688 STATUTÁRNÍ ZÁSTUPCE : Bc. Jana Černá Výroční zpráva 2012 Stránka 1 Osnova 1. Poslání domova, cíle, principy

Více

Otevřené brány. Vážení spoluobčané,

Otevřené brány. Vážení spoluobčané, Vážení spoluobčané, přinášíme Vám desáté a poslední číslo Obecního zpravodaje v letošním roce. Advent jsme zahájili akcí Rozvěcování vánočního stromku. Tato akce se konala 29. 11. 2014 a nutno podotknout,

Více