SRPEN 2015 DUHA. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "SRPEN 2015 DUHA. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna"

Transkript

1 SRPEN 2015 DUHA Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

2

3 Léto Astronomické léto začíná letním slunovratem a končí podzimní rovnodenností. Vegetační léto v mírném pásu se vyznačuje průměrnými teplotami nad 15 C. V tomto období bývají na školách hlavní prázdniny. V meteorologii je za léto označováno období měsíců června, července a srpna na severní polokouli a měsíců prosince, ledna a února na jižní polokouli. V některých zemích (na severní polokouli) připadá první letní den na období okolo 1. června či 21. června (záleží na tom, jestli se bere meteorologický nebo astronomický začátek). Na léto je často nahlíženo jako na období s nejdelšími (a nejteplejšími) dny, kdy Slunce svítí většinu dne a stmívání trvá velmi dlouho.

4 Astronomické léto Astronomické léto na severní polokouli nastává s červnovým slunovratem, tedy v okamžiku, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dostane nejseverněji. Obvykle se Slunce do těchto míst dostane okolo 21. června. Na jižní polokouli nastává v okamžiku, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dostane nejjižněji, což se obvykle stává okolo 21. prosince. Astronomické léto končí podzimní rovnodenností, tedy v okamžiku, kdy po létě Slunce přechází přes rovník (ocitne se na rovníku v nadhlavníku). Během astronomického léta se zkracují dny a prodlužují noci. Protože Země obíhá kolem Slunce po mírně eliptické dráze, je léto na severní polokouli asi o pět dní delší než na jižní. To zároveň znamená, že zima na jižní polokouli je asi o pět dní delší než léto. Dá se z toho i odvodit, že Slunce je blíže k Zemi, když je léto na jižní polokouli. Toto ale není důsledek střídání ročních období, jen tomu tak zrovna v naší epoše je. Jak se stáčí přísluní dráhy Země, mění se i den, kdy je Slunce nejblíže, a zároveň délka jednotlivých ročních období. Na severním pólu v tomto období Slunce nezapadne za obzor po celý den, naopak na jižním pólu je v tutéž dobu stálá noc. V mnoha zemích jsou po značnou část léta školní prázdniny. To je dáno historicky tím, že děti dříve musely pomáhat se sklizní obilí, a tedy nemohly v tomto období chodit do školy. (převzato z internetu Barbora)

5 VII. Petanqové klání v domově seniorů Slunečnice, Ostrava Poruba Ve středu , vypukl v domově seniorů Slunečnice v Ostravě Porubě mač třinácti tříčlenných družstev o postup do finálového kola ve Zlíně. Postoupit mohla pouze dvě první družstva, takže laťka byla nastavena hodně vysoko. Za náš domov šla bojovat Marie Marková, Anna Kantorová a Helena Podmulinová. Počasí bylo vrtkavé, chvilku sluníčko, na to zase déšť, ale na bojovnosti týmů to rozhodně neubralo. Domov Sluníčko, se postaral o velkorysé pohoštění a nálada byla výborná. Naše ženy si ve velké konkurenci vedly výborně a nakonec obsadily páté místo. Navíc byly vybrány na cenu fair play a to nám udělalo velkou radost. Společně s námi byl soutěžit i náš bratrský Helios, který se umístil na třetím místě. Do krajského kola postoupil Integrovaný sociální ústav z Komorní Lhotky. Nepodařilo se nám postoupit, ale domů jsme se vracely s odměnami a dobrou náladou. Děkujeme organizátorům i našim bojovnicím. (Šárka)

6 Toulky po České republice V průběhu poutavého vyprávění pana Stacha o svých cestách a turistických výletech si mnozí připomeneme zajímavá místa naší vlasti, která jsme během svého života navštívili. České republiky se sice nedotýká moře, ale naše příroda nabízí nespočet krásných míst, ať již na horách nebo v nížinách. Pojďme si tedy připomenout některé geografické údaje naší vlasti. Nejvyšší hory ČR: Krkonoše - SNĚŽKA m Hrubý Jeseník - PRADĚD m Šumava - PLECHÝ m Beskydy LYSÁ HORA 1323 m Krušné hory - KLÍNOVEC m Jizerské hory - SMRK m V České republice máme 395 vrcholů převyšující metrů nad mořem. Nachází se v Krkonoších, Jeseníkách, na Šumavě, v Krušných horách, Orlických horách, Beskydech, Jizerských horách, Rychlebských horách, Novohradských horách. Nejdelší řeky v ČR: VLTAVA 430 km na území ČR LABE 370 km na území ČR MORAVA 284 km na území ČR OHŘE 256 km na území ČR SÁZAVA 225 km na území ČR DYJE 209 km na území ČR

7 V České republice máme 22 řek přesahující délku 100 km na území naší republiky. Pan Stacho nás opět navštíví se svou prezentací 26. srpna. (Milada)

8 Odpoledne nejen pro milovníky hudby a tance Náš uživatel, pan docent Vavrečka, je studnicí rozsáhlých všeobecných znalostí. A tak po malířství a sochařství si pro nás v měsíci červenci připravil dvě přednášky. První o tanci a hudbě a druhou o hudbě symfonické. Pečlivě vybírané ukázky různých druhů tance, především proslulého ruského baletu a tradičního lidového tance Chojinka vás doslova nadchly. Do svých pokojů jste se rozcházeli povzneseni a očarováni tanečním uměním různých stylů. Na druhé přednášce vás čekaly ukázky hudby symfonické. Nejenom proslulá symfonická báseň Bedřicha Smetany Vltava, s odborným výkladem jednotlivých pasáží, ale mohli jste se rovněž zaposlouchat do tónů Čajkovského koncertu B-moll pro klavír a orchestr, Šavlového tance Arama Chačaturjana a dalších známých skladeb s výkladem pana Vavrečky, který vám skladbu nebo autora poutavě přiblížil. V měsíci srpnu a září se můžete těšit na další pořady tohoto úspěšného autora. (Barbora)

9 Křeslo pro hosta V našem pořadu Křeslo pro hosta jsme měli 20. července možnost přivítat dalšího vzácného hosta - bývalou primátorku města Havířova a současnou poslankyni Poslanecké sněmovny, zvolenou jako nestraničku za KSČM paní PaedDr. Miladu Halíkovou. Knihovna byla našimi uživateli zcela zaplněna a paní poslankyně s velkou empatií a ochotou odpovídala na všechny naše otázky, týkající se například Novodobé sanitky, problematiky uprchlíků nebo umístění laviček u autobusových zastávek. Otevřeně také odpovídala na dotazy týkající se jejího soukromého života. Setkání s paní poslankyní nás všechny obohatilo. Z jejich odpovědí bylo znát, že je to duší havířovanka, které vždy záleželo a záleží na jeho obyvatelích. (Milada)

10 Zahradní program Přemýšleli jsme, jak vám, milí uživatelé, zpříjemnit pobyt v našem domově seniorů. Jelikož k létu a pěknému počasí od nepaměti patří opékání špekáčků a dosud se každá takováto akce setkala s velkým ohlasem, budeme během léta, za příznivého - ne deštivého a ne tropického počasí pořádat, v menších skupinkách, opékání špekáčků na naší zahradě. Budeme se snažit, aby každý, kdo má zájem, se mohl zúčastnit. První skupinka zájemců se sešla ve čtvrtek 30. července. Snažily jsme se oživit vaše vzpomínky na mladost a tak každý táborník dostal zařezaný klacek, špekáček, který si mohl sám nařezat, chleba a sám si špekáček opekl. Ke spokojenému odpoledni přispěla i chvilka s akordeonem, foukací harmonikou a společně zpívanými písněmi. Už se těšíme na pokračování. (Barbora)

11 Výlet do města 31. července jsme se jeli společně podívat do města. A jak jsme se dozvěděli od některých z vás, výlet jste si užívali, jelikož jste ve městě někteří nebyli již několik let. Navštívili jsme prodejnu zdravé výživy, kde jsme si koupili něco dobrého a zdravého. Závěrečné posezení v kavárně u zmrzliny a ledové kávy bylo příjemným zakončením slunečného dopoledne. (Barbora)

12 Helios Máchův Máj Příjemný den všem, ráda bych napsala pár řádků k programu, kterým jsme posloužili s velkým pocitem radosti, že jsme udělali radost někomu jinému a věřte, že se těšíme na další setkávání. Dne 9. července jsme byli mile přivítáni uživateli, ošetřujícím personálem, vedoucími Domova Helios. Vystoupili jsme zde s programem našich uživatelů, kteří recitovali báseň Máj od Karla Hynka Máchy. Myslím, že podání si ruky a popřání všeho dobrého, včetně zdraví s jednotlivými uživateli bude naší největší vzpomínkou. K našemu velkému překvapení jsme byli potěšeni pohoštěním, které připravili aktivizační pracovnice s uživateli, jím patří velký dík. Panu Chalupskému děkuji za zvukovou techniku, bez které by vystoupení nebylo možné. Z celého srdce děkuji našemu houslistovi za jeho ochotu a spolupráci. A našim uživatelům z Domova Luny - paní Markové, panu Klementovi a panu Harokovi s velkou úctou děkuji za všechny zkoušky, generálky, za ochotu a trpělivost, za jejich nadšení. Moc si Vás vážím. (Renáta)

13 Veselé harmoniky Pánové: Kožoušek, Pilát, Malíř, Kozel, Surga, Harok A paní Boszczyková a Renáta Czechová Rádi do svých řad přivítáme další zájemce nejen o hru na foukací harmoniku, ale i zpěváky a další hudebníky. Zájemci, hlaste se prosím u aktivizační pracovnice Renáty Czechové. 10. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 12. srpna středa 13:00, knihovna 17. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 18. srpna vystoupení v knihovně 24. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 25. srpna úterý 13:30, knihovna 31. srpna pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 1. září úterý 13:30, knihovna 7. září pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 9. září vystoupení u příležitosti slavnostního otevření hřiště pro seniory 14. září pondělí 13:00, 4. poschodí budova A 15. září úterý 13:30, knihovna 17. září Veletrh sociálních služeb- Havířov- Náměstí Republiky

14 Žijí mezi námi Ráda bych Vás, milí čtenáři, seznámila s jednou z našich novějších uživatelek paní Ludmilou Sorokinovou. Životem prošla všelijakými zkouškami, ale její optimistická povaha jí pomáhala zvládat vše s nadhledem. Narodila se v hornické kolonii v Petřvaldě. Maminka si vzala o dvaadvacet let staršího vdovce, který měl v péči své dvě dcery. Tak byla pro tatínka třetí a pro maminku první dcerou. Na základní školu chodila v Březinách a na měšťanku v Petřvaldě. Protože doba byla dost těžká a každá koruna doma se počítala, pracovala od patnácti let v Bohumínských železárnách. Práce to byla velice těžká. Brzy se vdala a v devatenácti letech se jí narodil první syn Vilém. Mateřské dovolené si však moc neužila a za půl roku nastoupila zpět do železáren, tentokrát jako jeřábnice. S péčí a výchovou o malého Viléma pomáhala maminka, která byla doma a starala se o malé hospodářství. Manžel trpěl nevyléčitelnou chorobou - tuberkulózou, která mu nakonec vzala život. Ludmila se po letech vdala znovu a na svět přivedla ještě dvě děti. Dceru Ivanku a syna Petra. Přestěhovali se s rodinou do Havířova a pořídili si v nedalekém Hnojníku chatu, kde strávili mnoho krásných dní. Jako strojnice pracovala až do svých padesáti let, kdy onemocněla rakovinou prsu. Tuto chorobu překonala a věřila, že bude zase v pořádku. Životní cesta se ráda klikatí jinak, než máme představu a tak po sedmi letech zahájila nový boj, tentokrát s rakovinou plic. I nad touto chorobou se jí podařilo zvítězit. Protože život není jednoduchý a mnohdy naloží těžké osudy, zemřel paní Ludmile prvorozený syn Vilém ve svých padesáti třech letech.

15 Také manžel, její životní opora, ulehl s těžkou nemocí a téměř tři roky se společně s organizací Hestia o něj co jí síly stačily, starala. V roce 2007 po jednapadesáti letech společného života paní Ludmila ovdověla. Protože měla bohatou zkušenost, jak je náročné pečovat o nemocného blízkého člověka, požádala si o umístění do domova seniorů. Optimistická paní Ludmila však měla další smůlu, doma upadla a způsobila si úraz s následným krvácením do mozku. V únoru 2014 byla na operaci a poté dostala místo v našem zařízení. Její zdravotní stav se zlepšil a zatím si dokáže hodně práce kolem své osoby zastat sama. Vstupem do našeho zařízení nám přibyl zdatný hráč boccia a optimisticky laděná žena. Má své životní motto, že stojí zato žít a nepřízni osudu se postavit a bojovat. Vítejte mezi námi. (Šárka)

16 Vizitka Lucie Ďurkáčová kuchařka V DS pracuji od Nejvíce času věnuji: rodině. 2. Ještě bych se ráda naučila: cizí jazyky a zumbu. 3. Nemám ráda: lidskou hloupost. 4. Pochutnám si na: dobrém kvalitním víně, dobrém sýru, zákusku a chutná mi sushi. 5. Kdy jsem naposledy vyznala lásku: naposledy své dceři, když jí řeknu, že ji moc miluji a mám ji ráda a ona mi řekne, že jsem nejhodnější maminka na světě. 6. Co a kdy jsem si koupila jen tak pro radost: udělala jsem si radost parfémem a CD s hudbou. 7. Kdy a čemu jsem se naposledy hodně nahlas zasmála: asi v práci i doma, ale v práci se spolupracovnicemi, zvláště s naší bavičkou madam Martinou Horníkovou ta má smích na rozdávání a mám ji moc ráda i ostatní holky. 8. Často přemýšlím o: budoucnosti svých dětí, doufám, že se v životě budou mít dobře a budou šťastné. 9. Fandím a obdivuji: lidi, kteří když spadnou na samé dno a dokáží se ode dna odrazit a jít dál. 10. Nejšťastnější jsem když: mám kolem sebe svou rodinu a lidi, kteří mě nezklamou a mohu jim důvěřovat a mají mě aspoň trochu rádi. 11. Kdy jsem měla naposledy radost jako malé dítě: když jsme konečně dostali svůj byt, a když mi syn ukončil školu. Radost mám také z každého vyhraného zápasu v hokeji. 12. Nikdy bych už: nechtěla zažít pocit ponížení a bezmoci. 13. Kdybych měla udělat něco naposledy, co by to bylo: jela bych se svou rodinou na krásnou a dlouhou dovolenou. A ze všeho nejvíc bych chtěla ještě držet v náručí svoji maminku.

17 Rubrika zdraví Vodní meloun Vodní meloun je velmi občerstvující druh ovoce. Zakousnout se do jeho sladké dužiny v horkém létě je opravdový požitek. Díky této vlastnosti se k zahnání žízně používá od nepaměti. Již Izraelci během putování pouští toužili po dýních a melounech, které jedli v zemi pyramid. Vodní meloun má podobné složení jako ostatní druhy melounů, i když obsahuje méně vitaminu C, kyseliny listové, železa a draslíku a o trochu více betakarotenu (provitaminu A), vitaminu B1 a vitaminu B6. Všechny druhy melounů mají podobné vlastnosti hydratační, alkalizující, diuretické a laxativní, ale vodní meloun je mnohem více diuretický. Doporučuje se při problémech s ledvinami a močovými cestami (selhání ledvin, litiáza, infekce) a jako hlavní surovina očistné kúry na odstranění toxinů z krve. Při této kúře se jí čerstvý meloun a pije jeho šťáva, kterou žaludek snáze přijímá. Vodní meloun má nízký obsah cukru. Dá se použít i při snižování nadváhy, protože dodává jen 32 kcal/100 g a dobře zahání hlad. Nejběžněji se konzumuje čerstvý. Protože ale obsahuje velké množství vody, nedoporučuje se jíst bezprostředně po jídle. Šťáva z vodního melounu se doporučuje lidem, kteří mají slabý žaludek, protože neobsahuje vlákninu, která je hůře stravitelná. Vodní meloun je na uhašení žízně vhodnější než limonády, protože obsahuje malé množství cukru a hodně minerálů. Také se nedávno zjistilo, že obsahuje lykopen (karotenoid, jejž obsahují i rajčata), díky kterému je jeho dužina červená a má antioxidační a protirakovinné vlastnosti. (Šárka)

18 Horoskop Lev Charakteristika: Znamení Lva dává lidem, kteří se v něm narodili, zdravé sebevědomí a přirozenou autoritu. Mají vůli vládnout a ovládat druhé, ale jejich chování je velkorysé a přátelské. Tito lidé o sobě zpravidla nemají žádné pochybnosti, protože věří svým pracovním i morálním kvalitám a důvěřivě posuzují i své protějšky. Jsou to lidé hrdí a mají v úctě i hrdost svých spoluobčanů, u kterých jsou oblíbeni pro svou přímost a otevřenost. V jejich povaze je rytířskost a vrozený takt. V přítomnosti těchto lidí se každý cítí dobře a nikomu nevadí, podřídit se jejich vedení a rozhodování, protože tito lidé vyzařují klidnou převahu a nikdy se neuchylují k malichernostem. Lidé narození v tomto znamení mají rádi bohatství a dobrou životní úroveň, ale ani v horších materiálních poměrech neztrácejí svou sebedůvěru a zjevem ani chováním nedají svému okolí najevo, že potřebují pomoc nebo soucit. Knížecí znamení Lva působí, že tito lidé, ať už patří do kterékoli společenské kategorie, budou vyzařovat přirozenou elegancí, i kdyby byli nuceni chodit v hadrech. Spočívá to v jejich chůzi, v držení těla, ale hlavně v jejich noblesním chování. Při špatném ozáření jejich Slunce jinými planetami se může stát, že se jejich hrdost změní v pýchu a jejich autorita v aroganci. Pak se stává, že svou vůli prosazují na úkor druhých a uplatňují ji nejen lvím způsobem přímo, ale i zlomyslným zadáctvím a postupují v tom tak dlouho, dokud nedosáhnou svého. Lvi volí vždy nejkratší cestu k cíli a jsou k tomu vybaveni velkou rozhodností. Nejlépe se jim daří ve svobodných povoláních, kde uplatní svou samostatnost, ale ani podnikatelská sféra není jejich mentalitě cizí, protože je v nich velká odvaha a radost z rizika. Lvi, tak jako všechny kočkovité šelmy mají dar rychlých reakcí a osvědčují se v nepřehledných situacích, ve kterých umějí využít svůj neomylný instinkt a postřeh. Tito lidé mají úspěch v každém povolání, ve kterém se uplatní úroveň jejich chování, bystrost, takt i sebedůvěra. Jsou sice schopní vykonávat na úrovni jakoukoli práci, ale v roli diplomata nebo politika jsou nepřekonatelní. Známé osobnosti narozené ve znamení Lva Eva Pilarová, Bolek Polívka, Josef Suk, Paul Anka, Jásir Arafat, Fidel Castro, Alexander Dumas, Karel Fiala, Melanie Griffithová, Alfred Hitchcock, Dustin Hoffman, Jacqueline Kennedyová, Josef Laufer, Madonna, Alfons Mucha, Napoleon I. Bonaparte, Oldřich Nový, Dorothy Parkerová, Robert Redford, Július Satinský. Zdroj: www. najdise.cz (Milada)

19 Rubrika - Vtipy Číšník se ptá blondýnky, jestli chce nakrájet pizzu na dvanáct dílků nebo na šest? Na šest prosím, dvanáct bych nikdy nesnědla. Jdou dva kamarádi po ulici, když vtom uvidí restauraci, kde je napsáno: Snězte, co chcete, zaplatí to vaši vnuci za 50 let. Oba chlapi jsou z toho více než překvapení a jdou dovnitř. Objednají si ta nejdražší jídla a pro jistotu hned dvakrát, a když se mají k odchodu, vrchní za nimi běží s lístkem na korun. Ale jak to, vždyť venku píšete, že za nás zaplatí vnuci? čilí se muži. To souhlasí, ale tohle je účet za vaše dědečky! Přijde extrémně tlustá paní do obezitologické poradny: "Pane doktore, co mám dělat, abych alespoň trochu zhubla?" -"Zkuste točit hlavou zleva doprava." - "Dobře, pane doktore a jak často to mám opakovat?" -"Pokaždé, když vám nabídnou jídlo!" Minulý týden jsem obědval s šachovým fanatikem u stolu, kde byl kostkovaný ubrus. Trvalo mu tři hodiny, než mi podal sůl! Žebrák na ulici prosí kyprou dámu o almužnu, že už dva týdny nejedl. Dáma nevěřícně pozvedne obočí: Člověče, vaší vůli bych chtěla mít! Babička předává své životní zkušenosti a těžce nabitá moudra své vnučce, která jí sedí na klíně a povídá: Pamatuj si, Julinko, že v životě ženy je jen jedna pravá láska. A kdo byl ta tvoje láska? ptá se malá Julka. Námořníci, holčičko. (Milada)

20 Novinky na středisku Luna Schránka pro písemný kontakt s ředitelem - na stěně vedle kanceláře ředitele organizace Domova seniorů Havířov MUDr. Milana Dlábka na traktu A byla v červenci zřízena schránka pro písemný kontakt. Uživatelé, rodinní příslušníci, zaměstnanci i jiní návštěvníci našeho zařízení mají možnost využít tuto schránku vhozením případného přání, podnětu, stížnosti, pochvaly či jiného požadavku, jež se dostane panu řediteli k rukám k případnému vyřízení. Hřiště pro seniory jistě jste si mohli povšimnout, že nám v zahradě našeho Domova vzniklo nové Senior hřiště, jež je v současné době ve fázi dalších úprav co do estetiky a funkčnosti. Hřiště vzniklo zejména díky finančního příspěvku z Nadačního fondu Vítkovice Steel, za což jsme velice rádi a věříme, že tyto cvičebně-rehabilitační prvky budou mít kýžený efekt, kterým je zejména podpora, udržení a regenerace psychomotorických funkcí našich uživatelů. Hřiště bude volně přístupné pro naše uživatele, rovněž jej budete moci navštěvovat ve spolupráci a v doprovodu naší šikovné fyzioterapeutky Olinky a energických ergoterapeutek Evy a Evy. V současné době se plánuje jeho oficiální otevření na , kdy k nám zavítají představitelé města a členové Nadačního fondu Vítkovice Steel. Na našem hřišti budete moci využít tyto cvičební prvky: Venkovní trenažér pro nácvik chůze po schodech a po nakloněné rovině. Rampa nutí cvičící osobu pohybovat se v kyčlích, kolenou a kotnících, což v konečném důsledku vede ke zvýšení svalové síly a zlepšení rovnováhy.

21 Venkovní trenažér pro komplexní procvičení ramen prostřednictvím provádění kruhových pohybů. Venkovní trenažery pro procvičování mentálních dovedností s lavičkou pro dvě osoby. Pomáhá při procvičování a stimulaci orientace, poznávacích a vyjadřovacích dovedností, paměti, počítání, rozpoznávání forem, zvuků a času. Vhodné i pro vozíčkáře, pro osoby s Alzheimerovou demencí a jinými formami demence. Rotoped s lavičkou pro dvě osoby pro procvičení nohou. Cvičení posiluje svalový aparát nohou a procvičuje klouby bez nebezpečí rizika pádu. Vede ke zlepšení kardiorespirační zdatnosti. Návštěvní řád s platností od vstoupil v platnost nový Návštěvní řád střediska Luna, DSH. Tento řád upravuje pravidla chování návštěvníků a zaměstnanců Domova v souvislosti s návštěvami našeho zařízení. Slouží k ochraně práv uživatelů služby, ochraně majetku, bezpečnosti a zdraví uživatelů služby, zaměstnanců a návštěv. Upravuje takové záležitosti, jimiž jsou např. návštěvní doba, vstup do Domova, místa pro přijímání návštěv, parkování, specifikuje zákazy a omezení apod. Všem uživatelům je tento Návštěvní řád postupně distribuován sociálními pracovníky na vaše pokoje. Rovněž je k dispozici k nahlédnutí na Recepci Domova a bude vyvěšen v hlavní hale Domova.

22 Nový provozně-bezpečnostní předpis skútry s účinností od vstoupil v platnost nový provozně-bezpečnostní předpis: Používání elektrických skútrů v soukromém držení uživatelů střediska Luna. Tento předpis vznikl jako reakce na skutečnost, že si uživatelé Domova pořizují elektrické skútry k zajištění jejich mobility, jež jsou v jejich soukromém vlastnictví. Cílem předpisu je stanovit jasná pravidla pro jeho užívání v rámci Domova a zajistit současně bezpečnost všech, jež se pohybují v rámci Domova. S předpisem máte možnost seznámit se na nástěnce v hlavní hale Domova. Současně žádáme, aby uživatelé, příp. i jejich rodiny zvážili jeho pořízení s ohledem na zdravotní stav uživatele, tj. jeho senzomotorické a mentální schopnosti. Zákaz vynášení věcí z jídelny při vstupu do jídelny se můžete setkat s upoutávkou, kdy žádáme, aby uživatelé nevynášeli nádobí z jídelny Domova. Současně s tímto žádáme, aby uživatelé brali na vědomí inventář a vlastnictví Domova, zdrželi se takového jednání, jímž je zcizování solniček, okrasných váz na stole, ubrousků apod., jež jsou majetkem Domova a současně slouží pro potřebu všech nejen individuální potřebu jednotlivce. Děkujeme. Pokud se uživatel bude dopouštět takového jednání, je toto chápáno jako porušování Domácího řádu a dle toho bude rovněž postupováno.

23 Obsluha v jídelně Domova v jídelně Domova během výdeje stravy jsou k dispozici pracovníci přímé obslužné péče, jež pomáhají obsloužit ty uživatele, kteří nejsou schopni si sami přenést podnos s jídlem na stůl, jedná se zejména o uživatele upoutané na invalidní vozík či uživatele pohybující se s pomocí chodítka nebo jiné kompenzační pomůcky (hole) Tímto chceme požádat, aby tito uživatelé při příchodu do jídelny usedli ke stolu, kdy jej následně obslouží pracovník přímé obslužné péče. Nepřistupujte prosím k výdejnímu okénku, vyčkejte, co nejdříve budete obslouženi. Truhlík na bylinky a květiny pod pergolou v zahradě Domova přibyl v pořadí již třetí mobilní truhlík na vysázení bylin a okrasných květin. Aktivizační pracovnice zajistí v nejbližší době nákup potřebných sazenic a ve spolupráci s vámi uživateli, bude tento truhlík osázen. Mgr. Eva Kudláčková, DiS. Metodik Domova seniorů Havířov, střediska Luna

24 VYZNÁNÍ Přepestrý Světe má rodná Planeto dokonalý Vesmíre kolik lásky v Tobě i temných zákoutí tolik ve mně Já člověk jsem Tvým odrazem Mé vnímání Tvé krásy toho důkazem Máš tolik podob kolik mohu mít i já Upřímná slova: To je boží nádhera! jsou duše obrazem Ve všem Tvá živost ve skále ve vodní hladině v pouštní duně v zrnku písku ba i prachu

25 Tvá nekonečnost v každém dechu Tvůj nádech však trvá mnohé miliardy let Jak jsem malinkatý tak s Tebou věčný Nezbývá než být NEKONEČNĚ vděčný Pro seniory Iva Bendová

26 V měsíci srpnu oslaví narozeniny tito uživatelé Adamíková Blanka Bachorková Štěpánka Balonová Marie Balousová Alena Dorotíková Anna Flašová Ilona Folwarczna Františka Gaspariczová Anna Hamadová Eliška Helekalová Miluše Jurištová Věra Kaliwodová Hildegarda Kovalčík Michal Ležoň Jaromír Mokrošová Marie Pecháčková Ludmila Říman Rudolf Sokolová Ludmila Vymlátilová Mária Všem oslavencům GRATULUJEME

27 Nastoupili tito noví uživatelé Durčáková Alžběta Vítáme vás mezi námi Motto měsíce Krásné ženy mají vždy u mužů větší úspěch než ženy moudré. Jen velmi málo mužů totiž je slepých, ale zato hodně hloupých. Sophia Lorenová

28 PROGRAM NA SRPEN srpna HUSITSKÁ BOHOSLUŽBA v 14:00hod, knihovna 3. srpna SCHŮZKA VÝBORU OBYVATEL v 13:45hod, 3. patro trakt C 4. srpna JAN KARAFIÁT, BROUČCI vypráví p. Harok, klavír + housle v 13:30hod, knihovna 7. srpna KATOLICKÁ BOHOSLUŽBA v 10:00hod, knihovna 11. srpna Symfonická hudba, Doc. Mojmír Vavrečka v 13:30hod, knihovna 13. srpna EVANGELICKÁ BOHOSLUŽBA v 17:00hod, knihovna 18. srpna VESELÉ HARMONIKY lidové písně v 13:30hod, knihovna

29 25. srpna HRAJEME AKTIVITY se zaměstnanci v 9:00hod, knihovna 26. srpna TOULKY PO ČESKÉ REPUBLICE p. Stacho ADRA, v13:30hod knihovna Změna programu vyhrazena

30 AKTIVIZAČNÍ PROGRAM NA KAŽDÝ DEN pondělí: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:30 do 10:30 hod. skupinové cvičení 4.patro A od 13:30 hod. Veselé harmoniky 4. patro A od 13:30 hod. kavárnička 2. patro C úterý: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:30 do 10:30 hod. skupinové cvičení patro C od 13:30 hod. boccia od 13:30 hod. klavírní přednes v knihovně středa: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:00 hobby kuchyňka od 9:00 do 10:00 hod. skupinové cvičení 2. patroa od 13:30 do 14:30 hod. společenské hry od 13:30 kuželky 3. patro A od 13:30 pánské kutilské odpoledne v ergo dílně čtvrtek: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:30-10:30 hod. skupinové cvičení 2.+3.patro od 13:30 do 14:30 hod. boccia pátek: od 8:30 čtení z novin od 9:00 ergo dílna od 9:00 kuželky 3. patro A od 13:30 duchovní muzikoterapie 2. patro C

31 V měsíci září pro vás připravujeme Den sociálních služeb Slavnostní otevření hřiště při seniory Farmářské trhy Sportovně-společenské hry klubů důchodců Na tomto čísle se podíleli: Barbora Gerátová Milada Kubová Šárka Soukupová Renáta Czechová Irena Vámoš Václav Václavek Tisk a vazba: Pavlína Hochmanová, Jitka Kunorová

BŘEZEN 2015 DUHA. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

BŘEZEN 2015 DUHA. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna BŘEZEN 2015 DUHA Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna Obsah Valentýnský koncert... 1 Křeslo pro hosta... 2 Mladí duchem Proslav bábi, proslav dědu.... 3 III. ročník Sportovních her

Více

CHARITNÍ NOVINY TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA 2014 ZDARMA. Vydává Oblastní charita Pardubice 3. ročník 2014/2015. Vážení přátelé,

CHARITNÍ NOVINY TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA 2014 ZDARMA. Vydává Oblastní charita Pardubice 3. ročník 2014/2015. Vážení přátelé, CHARITNÍ NOVINY Vydává Oblastní charita Pardubice 3. ročník 2014/2015 Vážení přátelé, těší mě, že pokračujeme v tradici a vydáváme třetí číslo našich Charitních novin. Na prvním místě chci jménem všech

Více

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením Zpracoval: O. s. INSTAND Autor: Mgr. Martina Chlápková Odborný garant: PhDr. Jaroslava Sýkorová

Více

ZPRAVODAJ VELKÝ ROZHOVOR SE ZDRAVOTNÍMI KLAUNY

ZPRAVODAJ VELKÝ ROZHOVOR SE ZDRAVOTNÍMI KLAUNY ZPRAVODAJ VELKÝ ROZHOVOR SE ZDRAVOTNÍMI KLAUNY Vykouzlit úsměv na tvářích dědů a babiček - to je úkol zdravotních klaunů, kteří Velký rozhovor o všem, co by Vás ohledně klaunské profese mohlo zajímat pro

Více

Seniorský zpravodaj č. 30 1. zpravodaj. Léto 2013 č. 30. Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec

Seniorský zpravodaj č. 30 1. zpravodaj. Léto 2013 č. 30. Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec Seniorský Seniorský zpravodaj č. 30 1 zpravodaj Léto 2013 č. 30 Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec Vážení uživatelé, nejmilejších. přejeme krásné prožití letních dnů, plné pohody

Více

ČTYŘLÍSTEK OPĚT V DUHÁCH...

ČTYŘLÍSTEK OPĚT V DUHÁCH... Čtvrtletník Čtyřlístku centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, příspěvkové organizace, ročník IV., číslo 4, prosinec 2011 ČTYŘLÍSTEK OPĚT V DUHÁCH... Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě bylo

Více

HARMONIE TŘETÍHO VĚKU

HARMONIE TŘETÍHO VĚKU Městská správa sociálních služeb v Mostě - příspěvková organizace HARMONIE TŘETÍHO VĚKU Číslo 48 Den dětí v Denním dětském rehabilitačním stacionáři, Středisku denní péče v ul. Františka Malíka 973 Naši

Více

bulletin lormu podzim

bulletin lormu podzim 72 2012 bulletin lormu podzim VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU Nad dopisy čtenářů rozhovor sociálně PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Více

ČASOPIS o.s. LORM PODZIM

ČASOPIS o.s. LORM PODZIM 76 2013 ČASOPIS o.s. LORM PODZIM VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU NAD DOPISY ČTENÁŘŮ ROZHOVOR SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ HAF INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Více

Slovo předsedy SDČR, o.s.

Slovo předsedy SDČR, o.s. Důchodci důchodcům, aby člověk nebyl sám. číslo 7 MOTTO: Je třeba životu více dávat, než ho urychlovat. Slovo předsedy SDČR, o.s. Gándhí Vážení přátelé, mocná čarodějka příroda nám opět připravila jedno

Více

Příjemné prožití vánočních svátků vám přeje vedení UMČ Praha 20 a redakce.

Příjemné prožití vánočních svátků vám přeje vedení UMČ Praha 20 a redakce. 1 6 Příjemné prožití vánočních svátků vám přeje vedení UMČ Praha 20 a redakce. Hornopočernický zpravodaj listopad 2012 Kalendář akcí v Horních Počernicích v prosinci 2012 do 6. 1. 2013 VÝSTAVA NÁDRAŽÍ

Více

Milé čtenářky a milí čtenáři, Kdo byl s námi v roce 2014

Milé čtenářky a milí čtenáři, Kdo byl s námi v roce 2014 1 1 / 2015 Milé čtenářky a milí čtenáři, vítám vás v roce 2015 a zároveň vám přeji, aby vás v něm provázelo vše jen to NEJ! I nadále se budu těšit na spolupráci s vámi, jež mi jistě pomůže vytvořit časopis,

Více

POKRAČOVÁNÍ NA STRANĚ 2

POKRAČOVÁNÍ NA STRANĚ 2 ODEČTY VODOMĚRŮ říjen, listopad, prosinec 2009 92 5,- Kč Zpravodaj městského úřadu též na http://www.pysely.cz Odečty vodoměrů budou probíhat od 23.11. do 6.12.2009. Pokud nebudete zastiženi prosíme o

Více

Oucmanický zpravodaj leden 2014

Oucmanický zpravodaj leden 2014 Leden 24. 1. 2014 Kalendář akcí 1. pololetí 2014 Hasičský ples SDH Leden Přednáška o zdraví p. Opat Seniorský klub Únor Zpívání s harmonikou Seniorský klub Únor Beseda nad kronikou Seniorský klub Únor

Více

MODELKY NA VOZÍKU Kultura, společenské akce RADY, INSPIRACE A MOTIVACE PRO ŽIVOT NA VOZÍČKU

MODELKY NA VOZÍKU Kultura, společenské akce RADY, INSPIRACE A MOTIVACE PRO ŽIVOT NA VOZÍČKU Feničané v Brně RUČNÍ OVLÁDÁNÍ Kompenzační pomůcky MODELKY NA VOZÍKU Kultura, společenské akce RADY, INSPIRACE A MOTIVACE PRO ŽIVOT NA VOZÍČKU VOZKA VOLFOVA TOUHA A VŮLE Sport, cestování 3/2011 Ročník

Více

PARK NSON. Časopis Společnosti Parkinson, o. s. www.spolecnost-parkinson.cz

PARK NSON. Časopis Společnosti Parkinson, o. s. www.spolecnost-parkinson.cz 40 2013 PARK NSON Časopis Společnosti Parkinson, o. s. www.spolecnost-parkinson.cz Časopis PARKINSON slaví své 40. vydání Čtyřicet čísel časopisu PARKINSON, to je obdivuhodná řada hodin a hodin věnovaných

Více

VÁNOCE LÉTA PÁNĚ 2012

VÁNOCE LÉTA PÁNĚ 2012 1 VÁNOCE LÉTA PÁNĚ 2012 Zas kouzlo Vánoc obklopí tě, když na seně se zrodí dítě. A že jen láska lásku plodí, myslíš, že na svět náš se hodí? Jak usmívá se hošík sladký, jak dojemně sní vedle matky sen

Více

Obsah Čísla 69 zima 2011

Obsah Čísla 69 zima 2011 69 2011 bulletin lormu zima VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU Nad dopisy čtenářů Rozhovor PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA ZÁLIBY

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ Pomáháme ženám s rakovinou prsu Jsme nejlepšími odborníky na život po nemoci! Říjen 2014

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ Pomáháme ženám s rakovinou prsu Jsme nejlepšími odborníky na život po nemoci! Říjen 2014 Zpravodaj ALEN ŘÍJEN 2014 1 Motto: Každý život má svůj Mys dobré naděje A L E N S D R U Ž E N Í Ž E N P R A H A IČO: 47 61 01 91 sídlo: Vratislavova 156/22, 128 00 PRAHA 2 Vyšehrad web: http://alen.tym.cz/

Více

ČASOPIS o.s. LORM ZIMA

ČASOPIS o.s. LORM ZIMA 77 2013 ČASOPIS o.s. LORM ZIMA VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU NAD DOPISY ČTENÁŘŮ ROZHOVOR/PŘÍBĚH SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ HAF INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ

Více

číslo 7-8 červenec/srpen 2012 ročník X www.dobrany.cz zdarma do všech domácností

číslo 7-8 červenec/srpen 2012 ročník X www.dobrany.cz zdarma do všech domácností číslo 7-8 červenec/srpen 2012 ročník X www.dobrany.cz zdarma do všech domácností SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NOVÉHO VÍCEÚČELOVÉHO OBJEKTU CETRUM ŠLOVICE UVNITŘ LISTU ZAUJALO VÁS NA FACEBOOKU» PŮJČKY OBČANŮM Z

Více

zima 2008 VERŠE Kdybych... 3 SLOVO ŠÉFREDAKTORA... 4

zima 2008 VERŠE Kdybych... 3 SLOVO ŠÉFREDAKTORA... 4 Doteky 57 bulletin lormu ZIMa 2008 VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU rozhovor PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE osobnosti ze světa hluchoslepých ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA ZÁLIBY (HOBBY) VZKAZY

Více

SLOVO STAROSTY Z OBSAHU. Slovo starosty. Aktuálně z radnice... 3 Krátké zprávy Zpravodaj Obecní policie Z jednání Rady obce Lužice Týden rodiny

SLOVO STAROSTY Z OBSAHU. Slovo starosty. Aktuálně z radnice... 3 Krátké zprávy Zpravodaj Obecní policie Z jednání Rady obce Lužice Týden rodiny Slovo starosty Z OBSAHU Aktuálně z radnice... 3 Krátké zprávy Zpravodaj Obecní policie Z jednání Rady obce Lužice Týden rodiny Pro seniory... 7 S - centrum Hodonín Osobnost... 9 Marie Suchánková My všichni

Více

Panský dvůr v nové roli

Panský dvůr v nové roli ROČNÍK 22 / ČÍSLO 10 ŘÍJEN 2011 CENA 10 Kč Panský dvůr v nové roli Dnešní komplex pozdně renesančních budov v centru města představuje staleté tradice Kunovic, o nichž první písemná zmínka pochází z roku

Více

Horní Lhotka. Ropice Třanovice

Horní Lhotka. Ropice Třanovice Zpravodaj obcí sdružených v mikroregionu Dolní Tošanovice Horní Tošanovice Hnojník Komorní Lhotka Ropice Řeka Smilovice Střítež Vělopolí 2 / ročník XII. Editorial Vážení a milí čtenáři, druhé číslo mikroregionálního

Více

Odpoledne s dechovkou

Odpoledne s dechovkou Odpoledne s dechovkou Pohled na zámeckou lagunu Obsah 1. ZÁKLADNÍ ÚDAJE ORGANIZACE... 3 REGISTRACE SOCIÁLNÍCH SLUŽEB:... 3 2. ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE... 4 3. POSKYTOVANÉ SLUŽBY... 6 DOMOV PRO SENIORY...

Více

HORAŽĎOVICKÝ OBZOR ROČNÍK X V. ( X X XIII) V HOR A ŽĎOV ICÍCH DNE 27. Z Á ŘÍ 2012 ČÍSLO 9 NEPRODE JNÉ

HORAŽĎOVICKÝ OBZOR ROČNÍK X V. ( X X XIII) V HOR A ŽĎOV ICÍCH DNE 27. Z Á ŘÍ 2012 ČÍSLO 9 NEPRODE JNÉ HORAŽĎOVICKÝ OBZOR ZÁŘÍ 2012 V y b í r á m e z o b s a h u Charitativní hokejové utkání str. 3 Z radnice str. 5 VOLBY 2012 str. 6 m ě s í č n í k v ě n o v a n ý h o s p o d á ř s k é m u, k u l t u r

Více

VERŠE... 3 SLOVO ŠÉFREDAKTORA... 4 ZPRÁVY Z LORMU Druhý díl výukového CD-ROMu taktilního znakového jazyka pro hluchoslepé je na světě!...

VERŠE... 3 SLOVO ŠÉFREDAKTORA... 4 ZPRÁVY Z LORMU Druhý díl výukového CD-ROMu taktilního znakového jazyka pro hluchoslepé je na světě!... Doteky 58 bulletin lormu JARO 2009 VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU rozhovor PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE hluchoslepé osobnosti ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA ZÁLIBY (HOBBY) VZKAZY MOUDRÝCH

Více

ZRCADLO. Čtvrtletník Čtyřlístku centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, příspěvkové organizace, ročník VII., číslo 3.

ZRCADLO. Čtvrtletník Čtyřlístku centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, příspěvkové organizace, ročník VII., číslo 3. ZRCADLO Čtvrtletník Čtyřlístku centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, příspěvkové organizace, ročník VII., číslo 3., říjen 2014 VŠECHNY BARVY DUHY 2014 KLOBOUK DOLŮ! Vyprodané Divadlo Antonína

Více

Rožnovské tenistky úspěšné Skvělé tažení Porubské a Sigmundové Čtěte na straně 12

Rožnovské tenistky úspěšné Skvělé tažení Porubské a Sigmundové Čtěte na straně 12 Chaos představil Okénko Nové představení oblíbeného divadla Čtěte na straně 4 Rožnovské tenistky úspěšné Skvělé tažení Porubské a Sigmundové Čtěte na straně 12!!!! Výstava obrazů Jaroslavy Hýžové Děti

Více