J. H. Krchovský BÁSNĚ

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "J. H. Krchovský BÁSNĚ"

Transkript

1

2 J. H. Krchovský BÁSNĚ

3 NOCI PO NICHŽ NEPŘICHÁZÍ RÁNO Výbor z básnických sbírek Z let

4

5 I. část Básně vybrané ze sbírek PROCHÁZKA URNOVÝM HÁJEM ( ) NEKLID (1980) BESTIÁLNÍ NĚHA ( )

6 PŘISTAVIL JSEM SI ZRCADLO od té doby se nenávidím včera mě ale napadlo že se v něm stejně neuvidím rozplynul jsem se děsem nad tím, že vůbec nejsem vůbec si nezávidím (Procházka urnovým hájem)

7 NA STROPĚ HOŘČICE A V NÍ JE BUŘT zmítám se v šílenství na podlaze a je mi blaze, tolik blaze že už snad nemůže ani být hůř (Procházka urnovým hájem)

8 MÁ DUŠE JE PERPETUUM MOBILE Žije a umírá krmena ničím dokonale se zničím rozkrájím se na motorové pile Dneska je Štědrý den postavil jsem si betlémské jesle usínám, jde na mne sen usínám, houpu se v elektrickém křesle (Procházka urnovým hájem)

9 POKOJEM OBCHÁZEJÍ POSTAVY celé davy kývám jim rukou a šeptám pozdravy pokojem obcházejí postavy tiše, jak se sluší postavy bez rukou, bez nohou postavy bez těla, bez hlavy jenom s duší jenom s duší (Procházka urnovým hájem)

10 NĚKDY NA TEBE MYSLÍM když v podzimních ránech plazím se vlhkým listím po hrobkách na Olšanech Občas tě i potkám když se tvůj obraz nerozdvojí směješ se mrtvým fotkám všem, jenom ne té mojí Jednou ti vyznám lásku a budeš-li mít zájem pozvu tě na procházku urnovým hájem Zatím mne však drtí skutečnost tíživá že ač nejsi po smrti tak přesto nejsi živá! (Procházka urnovým hájem)

11 MÁM SVOU NOHU MEZI DVEŘMI do místnosti nekonečné z ní na sebe křičím: Věř mi - je to marné a zbytečné! Z jedné strany dovnitř cpu se a z druhé si bráním vstupu v ostrých zpětných zubech v puse držím konec svého trupu (Procházka urnovým hájem)

12 NETŘEBA HLEDAT V PULTECH BIBLIOTÉK a rukou v prázdnu šmátrat když poznání je blízko na dotek když reálný je návrat Netřeba šplhat vzhůru na výsostná území stačí jen ožírat kůru zde dole, při zemi (z textů do sbírek nezařazených)

13 ČTYŘI SVĚTOVÉ STRANY? ne, je jich mnohem více snad leda čtyři stěny zlomené svitem svíce Čtyři prázdné stěny a na nich tentýž obraz šepot, vzlyky a steny skok, pád a znovu odraz (z textů do sbírek nezařazených)

14 POD BÍLOU ZDÍ tmou zaštěkali psi přichází všední temný výjev z apokalypsy: Za chvíli ozvěny všech kroků odezní o úzkost opřeny postavy obcházej na cestě podél zdí - křik rodící stařeny ozývá se z parku a synek tmy debilní měsíc uléhá do kočárku vytí psů vychází zespod a ohlašuje dobu: čas zavíraní hospod a otvírání hrobů (Neklid)

15 NA SAMÉM KONCI temné chodby v tunelu pod městem kde jsem nikdy nebyl za dlouhou řadou vytlučených světel zmítán průvanem a zimnicí potmě a poslepu narazil jsem na zeď z betonu a ze střepů - na hluboký a ztvrdlý otisk své tváře na opačném konci zaslechl jsem s ozvěnou vzdálený nářek a já zjistil že nejsem tady ale za stěnou že nejsem odlitkem ale formou ze nejsem uvnitř ale vně - jsem zazděnou zatvrdlou šlápotou hlubokým otiskem mě (Neklid)

16 S PRONIKAVÝM ZVUKEM kdosi přejel nožem po hrdle sklenice a můry, naoko mrtvé náhle spadaly na zem jako by se blížil netopýr bojím se světel studených světel výbojkových zářivek přál bych si být netopýrem umět tak zpívat pronikavým ultrazvukem aby zářivky strachem praskaly a padaly na zem ve strachu, že se blížím já přál bych si být velikým černým, skleněným netopýrem (Neklid)

17 MÁ BESTIÁLNÍ NĚHO chtěl jsem se zavřít s tebou do domu srdce mého kde se sny o snech ve spánku zdají zavřít se do něj než strhnout ho dají do prázdných oken jsem příliš zamilován obehnán drátem a skrz naskrz podminován (Bestiální něha)

18 NAPÍCHNUTÝ K ŇÁKÉ HOLI hlídám se a zaháním visím tu jak strašák v poli zaháním se máváním Má pravá i levá ruka vlaje blbě ve větru jak divná boží muka navlečená do svetru (z textů do sbírek nezařazených)

19 ACH TO JARO! strašná vůně s nekonečným smradem - tahá mi to plíce z pusy omotává větví drtí mne to, dáví, dusí a přetíná ve dví ta hrůza a nostalgie po předsmutku polapení! Jak když kanec v listí ryje Strkám rypák do lupení - duše vyje, štěká, stůně ach ten smrad a jeho vůně nekonečno brání nasát ozývá se ze mě řvaní jak z porodny prasat (Bestiální něha)

20 NARÁŽEJE DO LIDÍ Jdu liduprázdnou ulicí a nikdo mne v ní nevidí - mám zatemněnou palici Nezářím a nemám světlo jen mé oči trochu žhnou ňáké zvíře si mne spletlo s vymlácenou lucernou Vydávám dnes jenom skřeky mluvit už mě uráží jdu se na most napít z řeky žízeň mám, i závaží (Bestiální něha)

21 JSEM BÝK A NATÍRÁM SE NA ČERVENO dráždím tak zrcadlo a ono dráždí mne máme jenom stejné jméno - navzájem se vraždíme se sklopenou hlavou nabíháme proti mně ničí nás, že nezjistíme kdo je uvnitř, a kdo vně v opuštěné spalovně v zrcadlové síni triumfálně křičím na zasklenou svini že já, já jsem býk a já tě zničím! a rozbíhám se proti stěně směrem hlavou na hřebík (Bestiální něha)

22 LIDÉ, ROZSVIŤTE VŠECHNA SVĚTLA ať vaše tváře zazáří! lidé, vy lidé krásní andělé pražští vám patří moje pozdravy! - Kušuj a zhasni jinak tě praštím a nebo kopnu do hlavy! (Bestiální něha)

23 CHČIJU KLIDNĚ DOLŮ Z OKEN - jsem přec pánem svýho domu! přesto skrytě šilhám okem copak dole říkaj tomu Nic neříkaj, nic nevidí jenom sedí v podřepu klopí oči, snad se stydí že mi serou do sklepů (Bestiální něha)

24 OTÁZKA VRÁSKAMA čelo mi brázdí: jsem tady, nebo tam nebo zde za zdí? není mi pomoci není mi rady dál křičím do noci: kde jsem, jsem tady? jsem tady, nebo tam nebo tam za zdí? do slov se zamotám: jsem uzel, - z obou stran buším si na stěny nejsem zde ani tam - jsem do zdi zazděný! (Bestiální něha)

25 CHCI-LI ZMIZET BEZE STOPY nebudu se v řece topit - uložím svou kůži línou Na dno vany s kyselinou Zatímco si chystám lázeň přemýšlím a krotím bázeň: - jak, až budu rozežraný vytáhnu pak zátku z vany? Pomohu si mechanikou! - spojím drátem zátku s klikou a jak někdo chytne kliku pohřbí mě i bez hrobníků Jsem si jist, že každopádně zůstane má duše na dně já vyteču stokou z vany duše usne do nirvány Hovno nelze umýt mejdlem to, co není, zničit nejde jen to nic, co trápí hlavy kanálem se neodplaví (Bestiální něha)

26 DNES MNE NEMÁ UŽ CO BOLET jsem schopen žít klidně sto let a třeba i o den déle - je mi všechno u prdele! Všechno! Všechno? Všechno zas ne tvá svíce až jednou zhasne tma vyteče z kalamáře na tvou bledou stěnu tváře a to bude konec světla! kdyby tma tvůj obraz smetla tak buď sebe, či tvůj stín zpátky na zeď pověsím (Bestiální něha)

27 NECÍTÍM SE VE SVÉ KŮŽI ve své kůži bezpečně chci si s tebou trochu užít - buď tak hodná, vysvleč mě Stáhni mi tu kůži s těla jako svetr přes hlavu vysvleč mě, a kdybys chtěla projdeme se ke splavu (Bestiální něha)

28 DNES MĚ ČEKÁ TOLIK PRÁCE! - vypít vše, co přinesou a nutit se do legrace s asynchronní grimasou Do mrazáku sáhnu pro led až se vrátím domů v noci - celej ksicht mě bude bolet od smíchu a od bezmoci (Bestiální něha)

29 DĚSÍM SE KRŮPĚJÍ, JEŽ ZBYDOU VE SNĚHU bojím se přemýšlet krvácet na sníh zítra zas rozmotám při trpkém úsměvu obvazy s otiskem mých dnešních básní Zítra, než rozmočím ztvrdlý chléb v kafáči musím se ujistit o dnešní noci co bylo, přečtu si ze skvrny na fáči - z bolesti zůstane jen temný pocit Tak, jak čtou ze sazby pozpátku sazeči já denně převracím otisk své rány básně jsou v podivném, neznámém nářečí - dá se jim rozumět jen když jsou psány (Bestiální něha)

30 SPÍM A SNY MÁM SAMÉ HNUSNÉ Proč, když vedle sebe usnem proč se nezdáš v mých snech ty? denně křičím ze sna: Pojď sem! přesto vstávám sám a zpocen s vlastní kůží za nehty (Bestiální něha)

31 PODIVNÁ OBLAKA LETÍ MI NAD HLAVOU od rána do noci všude je šero proč i mé myšlenky po bouři odplavou? pluji a unikaj, a tím mě serou Namísto svodidla, které mne uzemní jsem jenom krajinou, kde dojde k bouři mám oči dokořán v hlavě, však pouze v ní - zvenčí to vypadá jak když je mhouřím Vidím, co nevidím: šedivé chuchvalce děsivé záblesky štěpících blesků svou duši krajinu, pustím po válce z níž vítěz odjíždí na chromém mezku Odjíždím vítězně k temnému obzoru zatímco na poli předstírám smrt červenou temperou brodím se v lavóru houpacím koníkem duní můj prd (Bestiální něha)

32 SEDÍM PROTI OTEVŘENÉMU OKNU zády ke dveřím sedím strnule a bez hnutí jen v průvanu mi vlasy vlají sedím a čekám - musí přijít! každou chvíli musí přijít každou chvíli musí někdo přijít a zezadu mi rozetnout lebku! (Bestiální něha)

33 NECHTĚ JSEM SI POLIL KAFEM koncept se svým epitafem zapomněl jsem jeho znění a text už je k nepřečtení Co teď vzkážu příštím lidem (pokud někdo živý zbyde)?! že jsem zde žil v sedmém nebi? - vůbec nikdy jsem tu nebyl! Něco vzkázat? Co a komu?! ty pitomče, směj se tomu! - u konce až budeš s dechem Skončí s tebou život všechen! (Bestiální něha)

34

35 II. část Básně vybrané ze sbírek JARNÍ ELEGIE (1982) VALČÍK S MÝM STÍNEM (1982) POSLEDNÍ JARO ( )

36

37 DNES BYLO BY MI DVAADVACET moc šťastně se však netvářím mám pod nohama další klacek s hvězdičkou křížek v diáři - blíž ke smrti než ke stáří blíž do rakve než do kolébky blíž k rozpadu než srůstu lebky však o to blíže úniku je život vskutku unikum?! snad nebude jich probůh více? Mně stačí jeden zlá lasice V mém pobořeném kurníku! (Jarní elegie)

38 SÁM PROTI PLYNŮM CHRÁNĚN MASKOU a uhýbaje před těly dnes vyšel jsem ven za procházkou... obědy z oken smrděly tak jako každou neděli a v neprodyšných rukavicích jsem hladil děti v parku spící: - proč pláčeš, larvo malinká? - má strach, odpoví maminka... - že v masce jsem a v divném kroji?! to budoucnosti, té se bojí až nasráno má v peřinkách! (Jarní elegie)

39 AČ VE DNE SLUNKO HEZKY HŘEJE tak teď je půlnoc mrazivá... já, neboť jsem se spánku přejed jdu protáhnout si vaziva... jak v záklonu jsem zazíval tu uviděl jsem padat přes dům buď úlomek či celou hvězdu a ač jsem skeptik napořád tak začal jsem si honem přát ať střetne se ňák s naším světem ať celou Zemi s sebou smete! leč nesmetla, tak půjdu spát... (Jarní elegie)

40 PRACH NA ZDECH, KNIHÁCH, UVNITŘ SKŘÍNĚ prach na mém stole s barvama i na obrazech, na peřině jež samým prachem narvaná se hemží moly, larvama... prach na klice (vždyť není kam jít)... ven z okna místo záclon vlají jen cáry sítě pavoučí a prach, jejž mám i na očích svou silnou vrstvou prozrazuje věc, jež mi nejvíc k ničemu je -já s pavučinou v náručí... (Jarní elegie)

41 NE, NEJSEM JEŠTĚ TAKÝ CHUDÁK bych smrti své se polekal a přesto sám se nejdu udat že dnes chci zabít člověka a poslat ho plout po řekách - to byl bych jen sám sebe zrádce... však mrtvý, jehož zřím teď v Svratce když jménem svým naň zavolám řve: Nejsem tvoje mrtvola! a s úsměškem dál pluje Svratkou a já jdu domů radši zkratkou - vždyť musí mě mít za vola! (Jarní elegie)

42 UŽ ABY TAK BYL SVÁTEK PRÁCE už aby zas byl první máj! tím dnem zahradní restaurace jak studánky se otvíraj... už teďka leckde natíraj ty stolečky mnou ošoupané jež říkaly mi vloni: Pane... a letos opět v mraku much zas usednu na čerstvý vzduch a až se stromy ztratí ve tmě pak ňáké dívce řeknu: Veď mě! no ano, ovšem - dá-li bůh... (Jarní elegie)

43 JEN PIVEM BYCH SE SOTVA UPIL... dnes pro změnu jsem sed k vínu a vybírám si z vlasů lupy jak lístky květů jasmínu... lup přilepím vždy na slinu pak o zrcadlo setřu s palce a ve skle za mnou spatřím v dálce svých tisíc ksichtů rozplizlých jež prst si také olízly......jsem rád, že je tu se mnou spolu ta řada navlas stejných volů mám strach však z jejich očí zlých... (Jarní elegie)

44 JÁ CHTĚL BYCH TAK MÍT MOTOCYKL a punčocháče s podvazky! pak s malou změnou starých zvyků a s tváří skrytou do masky řetězem místo pomlázky bych všechno vytlouk jako datel - hned první Čs. spisovatel a podobných je pajzlů moc kde zavřeli by pro nemoc" kde den před tím bych svlékal z kůže mnou milované ženy, muže - ach, to by byla Velká noc! (Jarní elegie)

45 KRUH KOLEM LŮŽKA KRESLÍM KŘÍDOU tím zkouším čelit svým zlým snům neb cítím, že zas dneska přijdou - jak Pegas bych lez na klisnu... tak přivážu si k penisu dvě kilovky, ať nezvedá se - mám dost už těch svých snových lásek a zrovna dnes chci klidně spát a žádnou klisnu nelíbat vždyť chudák postel - stará panna je ráno celá uslintaná jak obcházím svůj celibát... (Jarní elegie)

46 STÍN ZVĚTŠUJE SE VZDÁLENOSTÍ... čím blíž mám hlavu u svíce tím víc se děsím obludnosti své ohořelé palice... i obyčejná jepice je velká jako pterodaktyl - pryč odháním ji svými lokty co možná nejdál od světla - chci, aby ke zdi odlétla a sám se nesmím světlu vzdálit - vždyť co kdyby pak můj stín malý si s trilobitem popletla! (Jarní elegie)

47 I DNESKA V NOCI PŘI NÁVRATU jdu obezřetné ulicí krok za krokem se plížím k vratům - mám strach, když zvedám petlici že někdo s dlouhou jehlicí se právě dočkal chvíle vhodné kdy vracím se, a teď mi bodne tu jehlu okem do hlavy až o lebku se zastaví... však dnes tam nestál nikdo opět tak jehlici zas schovám v klopě - jsem ještě furt moc laskavý! (Jarní elegie)

48 KŘÍŽ NA MÝCH ZÁDECH NEJVÍC VADÍ těm, co mne pod něj zahnali... s dojemnou péči o mé mládí teď odklápějí kanály a dívaj se sem, zda mám klid čímž akorát mé naschvál ruší... vím, ze jim nejde o mou duši však mám snad sloužit tělem těm co konejší mé mementem? těm, které asi strašné hryže že na zádech se tahám s křížem namísto pytle s cementem... (Jarní elegie)

49 PRÁZDNOTOU UVNITŘ MNE BYL JSEM AŽ ZDRCEN když jsem si na hrudník pod levý prs přitiskl konzervu s hovězím srdcem a obsah protlačil přes žebra skrz... co bych moh od sebe jiného čekat - že se tam nevejde hloupých pár deka? třeba pět plechovek nacpu tam hravě - to ani neříkám, co nosím v hlavě! (Valčík s mým stínem)

50 SOUSEDI OD VEDLE BUŠÍ A LÁTEŘÍ nejspíš je (jako vždy) zas něčím ruším - snad se jim nelíbí praskot v mé páteři snad není příjemné pro jejich uši jak sebou zmítám, když zavěšen na dveřích snažím se vytřepat ven z těla duši...beztak jsem pro ně jen nestvůra prašivá která je strašívá po léta ze sna - teď zase pro změnu břicho si zašívám neboť mi kůže už byla moc těsná tak asi navždycky zůstanu na kordy" se zlými sousedy za bílou zdí - zpívám si brnkaje na střeva akordy nového valčíku pro mne a stín... (Valčík s mým stínem)

51 VLHKEM MI ZAVONĚL MAGICKÝ ŘÍJEN vítr dnes vyje jak sbor smečky hyen ulicí honí se spadané listy i svíčky na hrobech blikají místy...slyším jak ze síně ke mně skrz hroby plazí se do mlhy Fibichův Poém dupám si do taktu raz dva tři doby - komusi dávají poslední sbohem... (Valčík s mým stínem)

52 OBUT A OBLEČEN POČÍTÁM MINUTY - čeká mé příšerná křížová cesta svíjím se u dveří do klubka svinutý třesu se, potím se, v noci jsem nespal Z kabátu odlétly zbylé dva knoflíky sotva jsem oblečen, hned se zas svlíkám čelo mám do krve rozbité od kliky - proboha nemohu! Nechci jít nikam! Někoho uvidět, být viděn kýmkoliv obojí děsí mé hrůzností stejnou kéž bych měl vypito aspoň tak pět šest piv kéž bych měl někoho, kdo by šel se mnou! Kdybych moh alespoň požádat kohosi někoho, kdo by se v ulicích nebál podat mu peníze, tašku a poprosit: prosím vás, kupte mi naproti chleba! (Valčík s mým stínem)

53 V PODIVNÉM, CHVĚJIVÉM PŘÍŠEŘÍ TONE BYT má tvář se bojácné noří ven z šera měsíc jde velikým obloukem po nebi úplné jinudy, než jak šel včera Je celý pobledlý, slabý, až splývá s tmou spřízněné zamrkal na mne svým okem - taky ho vyděsil ohňostroj nad Letnou tak to vzal po nebi raději bokem (Valčík s mým stínem)

54 RANIL MNE, URAZIL, POTUPIL, NAKRK MĚ! ten sviňák v zrcadle zas se mi smál! rád bych ho konečně viděl už na prkně - pak ať se posmívá, že chci žít dál! (Valčík s mým stínem)

55 NEDĚLÁM VŮBEC NIC. CO ZAČAL LISTOPAD nežiju, nemyslím; chtěl bych jen pořád spát celé dny sedávám s pohledem doblba spícího kocoura tu a tam podrbám a jeho pacička, rozbitá od broků probouzí ve mně sklon k humánním výrokům: -jak mohou proboha někoho vůbec hřát neživé kožichy, stažené se zvířat?!...kocour mi chápavé přikývne s povděkem a dal spí, zahříván neživým člověkem... (Valčík s mým stínem)

56 TAHÁM ŠPUNT Z FLAŠKY VEN, DVĚ VÍLY SPALY V NÍ...k tanci jim připíjím už sedmou deckou náhle si připadám bezbranný, naivní čistý a bezelstný jak malé děcko... Došel chlast. Nejsem už přitroublý dobráček! žíznivý obcházím po prázdném bytě dupaje vztekám se a kopu do hraček zákeřný, krutý a zlý jako dítě (Valčík s mým stínem)

57 DNES V NOCI DOSTAL JSEM ZAS JEDNOU DO DRŽKY když jsem šel od Šupů na noční tramvaj kousek dál od místa, kde pečou pirožky v koutě, kam opilci obvykle srávaj Byl jsem bit jako pes a ani nevím kým vím jen, že byli dva a tma jak v pytli - mám vůbec z včerejška dost chudé vzpomínky (byl jsem sám ztřískaný, už než mě chytli) Vím jen, že z rypáku krev proudem tekla mi pak ještě jeden z nich kopnul mě do rtů uleh jsem do stínu lákavé reklamy s nabídkou zákusků, zmrzlin a dortů (Valčík s mým stínem)

58 ZŘÍDKA TEĎ OPOUŠTÍM SVŮJ TEMNÝ PŘÍBYTEK ven mě to netáhne, radši sám popíjím ruce mám ke stolu hřebíkem přibité jinak bych zoufale sáhnul hned po pyji a to mě pokaždé velice vysílí - zbytečná námaha! Obzvláště visí-li... (Valčík s mým stínem)

59 VEŠKERÉ PSANÍ DNES ZDÁ SE MI PITOMÉ odporné, zbytečné, marné a hloupé bohužel, myslím tím dokonce i to mé - asi mě zblbnul vlak tím, jak mnou houpe asi jsem opravdu už velmi unaven z okna ven upírám oči své tupé teď zrovna do noci, - jedu už třetí den sužován samotou prázdného kupé -vlak náhle zastavil za Starou Krčí... (už někdy od války v polích tu trčí!)...na zrezlých kolejích rozbitý stojí vlak v něm nikam odnikud jede vrak muže to jsem já, - zoufalý, vychrtlý vlkodlak vlkodlak oděný do vlčí kůže... (Valčík s mým stínem)

60 BYLO MI DNESKA TAK SMUTNO... Bylo mi dneska tak smutno z mých vlastních slov jimiž furt naříkám, jak žiju stěží tak jsem si v podvečer zašel sám na hřbitov abych si upřesnil, co je to Nežít...Chodím a přemýšlím; přituhlo, stmívá se nemám se k odchodu, postávám před branou a koukám se strachem na vločky ve vlasech jestli v nich roztají, anebo zůstanou... Slyším však hrobníka: - Hej, pane, zamykám mrtví chtěj taky spát, běžte už domů!...poslušně odcházím, - proboha, ale kam?! - vracím se k aleji hřbitovních stromů (Valčík s mým stínem)

61 JAKO BYCH ZASLECHL NĚJAKÉ VOLÁNÍ kdo by to moh však být? - Ve čtyři v noci... - snad vítr za domem honí se po pláních snad mám jen takový podivný pocit S trychtýřem na uchu vycházím na pavlač - snad něčí dítě řve, či vyje v domě pes? ne, tohle nebude psí ani dětský pláč to jen má pitomost volá až do nebes! (Valčík s mým stínem)

62 SÁM OŽÍRÁM SE POD LIPKAMA" půllitr laskám polibkama a vidím skrz jeho prasklý sklo tvář, po který se mi zastesklo a která ml tu tolik schází... a hospodskej šel pro obvazy... (Poslední jaro)

63 SVÝM NECH MĚ BÝT!" TÉ VLASTNĚ VOLÁM vždyť dělám všechno naopak a s předsevzetím přestat s pitím jdu na pivo a na loupák...je poledne a pro mě ráno jdu na pivo a na loupák když říkám Ne, tak chci říct Ano a stejně tak i naopak... (z textů do sbírek nezařazených)

64 VIDÍM SE V ZRCADLE... NE, - ONO VIDÍ MNE svým skelným pohledem skleněný desky která se nesměje, a když, tak na jiné na ty se usmívá hezky, tak hezky Já svejma očima vidím jen obraz svůj nikdy se nespatřím v celý svý bídě chtěl bych bejt očima vlastního odrazu chtěl bych bejt zrcadlem, chtěl bych se vidět! (z textů do sbírek nezařazených)

65 ACH, ŽIVOT JE TAK TRAPNÝ, BOŽE jak uprdnutí do soulože (Poslední jaro)

66

67 III. část Básně vybrané ze sbírek ZAMILOVANÝ DEMENT ( ) NOVÉ VALČÍKY ( ) MÉ LEBKY STÍN ( )

68

69 JDU S VLČÍ MLHOU PO SÍDLIŠTI a s celkem slušnou erekcí rvu šaty z dívek, které chci jen nechápu, proč tolik piští Hej, pojď sem, malá, co se škubáš?! vždyť horký líh mi zahřál dech! snad nezdá se jí, že můj rubáš je rozstřižený na zádech (Zamilovaný dement)

70 MÉ MILÉ JE DNES DVACET ČTYŘI tak vytáhl jsem z kalhot úd a napsal jsem si na žalud:,,vše nejlepší Ti přeje Jiří!" už zvoní zvonek, otevírám se ztopořeným pohlavím dvě pionýrky na mě zíraj snad přišly pro sběr, co já vím... (Zamilovaný dement)

71 ZKUS PROSIT CESTOU CIZÍ CHODCE pros, aby domů s náma šli že je nám úzko na mašli jak v odbržděné maringotce že bojíš se být se mnou sama a hlídat mě až do rána v mém strašném domě, kam jde s náma nám v patách jak stín Morana (Zamilovaný dement)

72 JSEM HRSTKA PRACHU ZE SVÝCH KOSTÍ jsem chladný popel bez urny a průvan, přízrak nestvůrný mne rozfoukává po místnosti - a kde jsi ty? Tvá ruka. kde je?! jen lichý vzdech se ozval tmou jsem popel jenž už nezahřeje tvou ruku větrem rozvátou (Zamilovaný dement)

73 VŠICHNI JSOU ZÁKEŘNÁ HLADOVÁ KLÍŠŤATA jsou na svých prdelích vzájemně přisátá a když se poslední na první zavěsí pak z jeho prdele vlastní krev saje si (Nové valčíky)

74 V NÁDRAŽNÍ HOSPODĚ LÉČÍM SE Z OPICE absence peněz mi brání zas opít se prašivá neděle! Mé tělo není s tvým... procitám v Hybernské před prázdným řeznictvím Jistě sám ďábel mne poslal sem pro lekci abych se pobavil dvojitou projekcí průhledným zrcadlem, sklem, které chvěje se a za ním pustý krám; Žer, prase, přežer se! Jako bych v zubech měl hořící zápalku s úšklebkem cením chrup na svou tvář na špalku slunce, jak zapadá, barví ji do ruda a chodci míjej mne s výkřiky o zrůdách Háky mi splývají s budovou nádraží na prasklou výlohu masařka naráží a vzhůru nohama leze mi po ksichtě syčím skrz čelisti: Tady máš, co jsi chtěl! Konečné vidíš sám, z čeho máš nejvíc strach ne z rudých cákanců na hloupých sekyrách máš strach jen ze tebe a ze zla. kterým jsi!...vůbec si nevěřím a tudíž věřím si Výklad svým Výkladem zrcadlí muka má oči si bojácně zakrývám rukama děsím se představy, že bych si s nima sáh na svou tvář zkroucenou v štítivých grimasách (Nové valčíky)

75 MARASMUS? ASKEZE?! UŽ MĚ TO NEBAVÍ! stejné tak celibát, ten mne sral po léta nevím, proč Březina nezůstal Jebavý může snad krásnější jméno chtít poéta? (Nové valčíky)

76 UŽ BYCH MĚL DÁVNO SPÁT, A PŘESTO NEUSNU bojím se odplout tmou na cestu k zlému snu nechal jsem rozžato, mám strach mít v noci tmu bojím se krásných snů, že z nich zas procitnu Hrůzami přežraná má duše hladoví po klidné plavbě tmou do říše Hádovy už jsem si pomalu v posledních dobách zvyk usínat s korunou vloženou pod jazyk (Nové valčíky)

77 BOŽÍ HOD V CHRÁMU SV. MIKULÁŠE Chrám, to je budova poměrně stylová pokud se jednomu zachce se milovat" jen jsem se musel vzdát estétských nároků a spolknout averzi, kterou mám k baroku Petřín byl pod sněhem a nejsem Eskymák abych to v šestnácti pod nulou hezky zmák kostel byl naopak příjemné vyhřátý...ježíšek v jeslích spal zahříván zvířaty Když jsi se k betlémským jesličkám skláněla stoup jsem si za tebe a s tváří anděla stáh jsem ti punčochy, a kabát se sukní vyhrnul přes boky, abych měl cestu k ní Kalhotky, ty vem čert, prostě mi vadily jediným trhnutím vznikly z nich dva díly čímž jsem si zajistil přístup k tvé sliznici která již čekala, vlhká i žíznící Lidé si mysleli, že vzdycháš dojetím byla jsi dojatá, jenomže pouze tím že té má varlata hřála až na pochvě a úd byl nadoraz (to len sám Pán Boh vie...) (Nové valčíky)

78 PROČ SE MÁM STÁŘÍ BÁT, NEŘKU-LI STAROBY? že bych svým přátelům chodil srát na hroby?! neznám své přátele, - snad oni znají mne... ve světle bez konce počkám si na jiné (Nové valčíky)

79 FALLPHILA Část I. (listopad) Ležíme na kůžích donaha svlečení v plamenech plápolá má stará loutna trháme zubama kočičí pečeni obraný hřbet z kočky v ohni jíž doutná Dým z ohně potáhnul strop černou patinou v otvoru po lustru hvězdy se třpytí pijem krev z pohárů, já tvoji a ty mou šampaňské přestávám nazývat pitím Posílen pářením řvu hlasem věčných stvůr zpěv o tvé něžnosti, drsné a krásné pod okny vyje vlk, který mi střeží dvůr noc bledne v plamenech, za chvíli zhasne... (atd )

80 Část II. (únor) Zatímco Fallphila blouzní dnes v horečkách snažíc se vypudit mé jméno z hlavy opékám na šavli embryo tvorečka z něhož by býval byl dědic mé slávy Žel, jenom s člověkem lze zkřížit člověka což v našem případě bylo dost jiné Fallphila? Není už. Snad na svém rově lká Půjdem spát, synu můj. Kde jsi? Můj stíne... (Nové valčíky)

81 NEVÍM DNES O NIČEM... Nevím dnes o ničem, neznám nic, co bych chtěl s kocourem na zádech ploužím se po bytě a marné přemýšlím, co bych si mohl přát kořalku? Celý svět? Věčnost, klid napořád holku? Tak na chvíli... A co pak, zase rum?! už mě to nebaví! Jestli se naseru vyryju penisem po stěnách samé NE! přitom si mohu přát, aby byl z kamene (Nové valčíky)

82 MÁŠ HEZKÉ KALHOTKY, - K VÁNOCŮM OD MÁMY? ta vůně Azuru málem až omámí Moc pěkné kalhotky! Co guma? Neřeže? myslím, že raději zamknu ty dveře, že... Hlaďoučké kalhotky... - Hedvábí? Mušelín? Půjč mi je na chvilku, jak by mi slušely! (Nové valčíky)

83 DĚŤÁTKA VESELE HÝKAJÍ Z KOČÁRKŮ důchodci jako hmyz ožívaj pod slunkem s punčochou na tváři obcházím po parku lákaje děvenky nemravným posunkem... já vím, ta punčocha, ta se jim nelíbí kdybych však odkryl tvář, co potom, - chtěly by? (Nové valčíky)

84 KONEČNĚ VYRAZÍM NA DRÁHU ZLOČINU nějakou zapadlou poštu si očíhnu vejdu a zasyčím na ženskou u kasy: Naval sem peníze, nebo ho vytasím! vím, je to riskantní, může se lehce stát že zdrhnu s výkřikem: Už mi zas nechce stát! (Nové valčíky)

85 S VÝRAZEM ČLOVĚKA, KTERÝ MÁ ŽRÁT SVŮJ TRUS trávím své myšlenky, které mne tráví kdo stojí v pozadí většiny těch mých hrůz? jako bych nevěděl, kdo je ten pravý! Ukaž se, hyeno; kde jsi, ty zvíře zlý?! škrtnul jsem zápalkou a zařval: Tu jsem! z hlubiny zrcadla mé rysy vyhřezly gotický maskaron vrhnoucí hnusem (Nové valčíky)

86 NAD RÁNEM UŽ JSOU SLYŠET ZPÍVAT DROZDI pod lampou kocour chroustá spadlou můru oslepen dnem jak hmyz narážím do zdi žeru se sám; chci tmu, chci nebýt vzhůru Netoužím, jako jindy, usnout navždy a netvrdím jak dřív (i mne čas mění) že dokonalá hrůznost sebevraždy spočívá v jejím neuskutečnění Chci prostě jenom usnout a spát sladce a zítra vstát; rád, že mé budí drozdi chci spát, spát sladce jako dítě v matce nebo jak v hrobě mrtvý, - jaký rozdíl... (Mé lebky stín)

87 DNES POPRVÉ MŮJ PES UVIDĚL SNÍH sníh, který dosud mohl znát jen z knih z knih starých; z dob, kdy ještě žili psi psi v stopách jezdců apokalypsy... (Mé lebky stín)

88 KAM JÍT, KDYŽ V PŘÍBYTKY VŠECH LIDÍ ZVE MNE netopýr přibitý na jejich vrata... jdu dál, mé kroky tichnou v noci temné jdu, mnu si ruce, persona non grata... kam jít?! Tam, kam mé to jít nutí, kam utíkám za tím, před čím utíkám (Mé lebky stín)

89 SVĚT, V KTERÉM ŽIJI, BEZTAK VŮBEC NENÍ tak jako vše, s čím mám co do činění - spoléhat jenom na svůj zrak -jak hloupé! zrcadlo slepne, amalgam se loupe a tak jak obraz můj v něm je jen zdáním jsem přeludem i já, před ním i za ním... (Mé lebky stín)

90 SE SEBOU SÁM, A SÁM I V SOBĚ SAMÉM... již dlouho vzájemně se takto klamem: dvě číše plním témuž, víno pění pozdvihám těžký pohár k usmíření sklo třesklo o sklo; sám před prázdným rámem piju svou krev a střepy s amalgamem (Mé lebky stín)

91 JSEM NEZVANÝ HOST KARU KONCEM BŘEZNA... i když mne nikdo z pozůstalých nezná mám dojem, že se mladé vdově líbím...popíjím punč s úsměvem samolibým a záhadným jak úsměv nebožtíka jak dutý smích při zatloukání víka (Mé lebky stín)

92 VYCHÁZÍM NAHÝ V NOCI DO ZAHRADY jdu, překračuji ve tmě spící hady snad znehybnělé hrůzou, strachem ze mě... jdu aniž bych se dotknul vlažné země svou nohou chladnou, víc než na kost bosou...jdu třpytem hadích svleků, ranní rosou... (Mé lebky stín)

93 JSOU ZLOČINY, K NIMŽ NETŘEBA MÍT MOTIV jsou básně, jimž by ublížilo motto... dnes ožeru se sám, a do němoty! a bezdůvodně, - tedy právě proto (Mé lebky stín)

94 SPÍM (ZNUDĚN ČETBOU KNIHY KÁMASÚTRA) a v sladkém snu své invenci se klaním: tvá stehna v kruzích, skřípající futra... - slast v mrtvém bodě! Ještě větší za ním... (Mé lebky stín)

95 DO NOCI VONÍ HLÍNA ČERSTVĚ VYKOPANÁ už asi svitá, utichá zpěv slavíků... ty, jako každá žena neznámá, jsi panna já dole a ty na mně... Na mně?! Na víku... (Mé lebky stín)

96 DŮM VE TMĚ, V DOMĚ TMA, DŮM NA SAMOTĚ a ve tmě já, a ve mně tma; sám v domě na klíně chovám týden mrtvé kotě - zemřelo steskem, asi dva dny po mně (Mé lebky stín)

97 SKRZ VÍČKA HLEDÍM DO TMY KE HVĚZDÁM a zdá se mi, sám sobě že se zdám žel, sen to není, či spíš bohudík prd platné dát si talíř pod budík (Mé lebky stín)

98 JEŠTĚ JÍT SE PSEM... NECHCE SE MI! (PSOVI TÉŽ NE) tři ráno, mrzne; v parku žádné vzdechy něžné......pes kulhá po mém boku a já po jeho - vždyť milujeme v druhém jenom svoje jho... (Mé lebky stín)

99 ZDI MÉHO DOMU - CHRÁM GENIA LOCI všech prohýřených dnů a děsných nocí - dny nepočítám, ale noci ano ty noci, po nichž nepřichází ráno... (Mé lebky stín)

100

101 LEDA S LABUTÍ Výbor z básnických sbírek z let

102

103 ZA SMRTÍ TEČKA, DVOJTEČKA, ČI OTAZNÍK... vznik, život, zánik... Konec, nebo znova vznik? odpověď neznám; nechci ji znát, zatím ne - zemřu-li, ztratím život! Ne, on ztratí mne... (Chci ještě chvíli)

104 PĚT KROKŮ VPŘED A ČTYŘI ZPĚT JDU PODÉL PLOTU vítr mne rve a řve: Dál nechoď, nechoď dále! - proč právě teď bůh seslal takovouto slotu když spěchám stát se králem na maškarním bále?! Ten svinský vítr! Kéž by aspoň chvíli nevál dlaň tisknu k masce, jež tak bolestně mne vězní a dál podzimní nocí kráčím na karneval v té nejkrutější ze svých masek - totiž bez ní (Chci ještě chvíli)

105 ,,U ZELENÉHO STROMKU" DAL JSEM SI DVĚ PIVA hned je mi lépe, vše jak skutečné se zdá iluze Hradčan je dnes obzvlášť přesvědčivá přes Karlův most se motám; kam, toť ve hvězdách Zavřel jsem oči počítaje do desíti zmizelo vše, i zdání malostranských střech a most je pouhým vláknem ve zvetšelé síti dokola kolem propast, nikde žádný břeh (Chci ještě chvíli)

106 ZAS JEDNOU MLUVÍM S DÍVKOU MLČKY, BEZ FALŠE byť přímočarých výkladů se jindy lekám leč naše oči prozrazují beztak vše: ty chceš tam něco a já chci zas tohle někam... jen pro jistotu očima se ještě ptám zda právě teď a právě tohle právě tam (Chci ještě chvíli)

107 RÁNO, ČI VEČER? NEVÍM... STÁLE ZA SOUMRAKU hluboko na dně moře v potopeném vraku pod neprodyšným nebem sevřen klenbou ledu sám v sobě, nebo naopak, říct nedovedu Proč tohle snášet?! Což mne k tomu někdo nutí? sám -jeden v druhém, v prvém druhý - do zblbnutí v jediném těle dusíme se hrůzou oba v napjaté kůži vesmírného klaustrofoba (Chci ještě chvíli)

108 UŽ V AUTOBUSE CESTOU TAM MNE ZAUJALA věk asi dvacet; plachá, štíhlá, spíše malá a ovšem krásná! A mně čímsi vnitřně blízká (...kalhoty ostře zaříznuté v stydkých pyskách) Před bránou ZOO stála za mnou u pokladny v týlu jsem cítil pohled žáruplně chladný byť k zešílení váben jejím (nejen) tělem srab, utekl jsem k pavilonu malých šelem Chtíč zmítá mnou a v hlavě se mi leccos motá čumím jak vůl clo prázdné klece ocelota mám, nebo nemám?!-je mi jasné, že by chtěla... vycházím ven a kolena mám rozechvělá Na denním světle znovu slabé zaváhal jsem ale jdu dál, zván tajuplným, temným hlasem - vtom jsem ji spatřil; zrudla, oči cudné klopíc v rozkroku mokrá vyšla z pavilonu opic (Chci ještě chvíli)

J.H.KRCHOVSKÝ. Básně sebrané

J.H.KRCHOVSKÝ. Básně sebrané J.H.KRCHOVSKÝ Básně sebrané BRNO 2011 J. H. Krchovský, 2010 Photo Ivan Pinkava, 2010 Host vydavatelství, s. r. o., 2010, 2011 (elektronické vydání) ISBN 978-80-7294-472-9 (Druhé, elektronické vydání. Formát

Více

Korpus fikčních narativů

Korpus fikčních narativů 1 Korpus fikčních narativů prózy z 20. let Dvojí domov (1926) Vigilie (1928) Zeměžluč oddíl (1931) Letnice (1932) prózy z 30. let Děravý plášť (1934) Hranice stínu (1935) Modrá a zlatá (1938) Tvář pod

Více

hrají: MICHAL SINGER malíř J. H. KRCHOVSKÝ básník scénář a produkce VLASTIMIL SVATÝ režie PETR KRYŠTŮFEK

hrají: MICHAL SINGER malíř J. H. KRCHOVSKÝ básník scénář a produkce VLASTIMIL SVATÝ režie PETR KRYŠTŮFEK SINGER / KRCHOVSKÝ hrají: MICHAL SINGER malíř J. H. KRCHOVSKÝ básník scénář a produkce VLASTIMIL SVATÝ režie PETR KRYŠTŮFEK MÉ RÝMY... - MOHU ZVÁT SVÉ BÁSNĚ SVÝMI? já jsem je nepsal; já byl napsán jimi...

Více

NOCTURNO 2014. Do hlubin. Za okny měsíc neúspěšně trhá z očí noci třešně ne, nejsou to třešně, jsou to slzy a v nich se choulíme v jantaru zmrzlí

NOCTURNO 2014. Do hlubin. Za okny měsíc neúspěšně trhá z očí noci třešně ne, nejsou to třešně, jsou to slzy a v nich se choulíme v jantaru zmrzlí NOCTURNO 2014 Do hlubin Za okny měsíc neúspěšně trhá z očí noci třešně ne, nejsou to třešně, jsou to slzy a v nich se choulíme v jantaru zmrzlí Jsme to, nejsme to my zakletý v jantaru váhání Dívej se na

Více

2. Čisté víno (Sem tam)

2. Čisté víno (Sem tam) 1. Čekání na zázrak (Sem tam) H # 1. Už padá půlnoc, zní jen můj těžký krok, oblohou snáší se k zemi mráz, vítr ztichl, zbyl jenom úplněk, () i čas zůstal na chvíli stát. 2. jinak nic, pouze průhledný

Více

J.H.KRCHOVSKÝ. Básně sebrané

J.H.KRCHOVSKÝ. Básně sebrané J.H.KRCHOVSKÝ Básně sebrané BRNO 2011 J. H. Krchovský, 2010 Photo Ivan Pinkava, 2010 Host vydavatelství, s. r. o., 2010, 2011 (elektronické vydání) ISBN 978-80-7294-472-9 (Druhé, elektronické vydání. Formát

Více

OSTRUZINY.cz. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz ZÁŘÍ 2007

OSTRUZINY.cz. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz ZÁŘÍ 2007 OSTRUZINY.cz Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz ZÁŘÍ 2007 1. Dole...nahoře (od LUKiO) 2. Tajemství (od Zorik von Masimo) 3. Linnéa (od otazník) 4. Dopravní modlitbička (od Lizzzie) 5. Definice lásky (od

Více

noční motýl prosím tě otevři

noční motýl prosím tě otevři když spíš když spíš má ticho zvláštní něhu svět ustane v svém koloběhu když spíš co tvůj sen skrývá nemám zdání zdá se ti asi o létání když spíš pokoj má barvu zralých pšenic slunce už sahá do okenic když

Více

3. Kousky veršů (Poupata)

3. Kousky veršů (Poupata) 1. esta poslední kapky (Poupata) mi mi 1. Sklenici vína dolej nám, ó, Pane, mi mi dokud tam na dně něco zbejvá, Pane, nebudem vědět o těle, duše se vínem umeje, nebudem bdít a nebudem spát, ó, Pane. 2.

Více

Bílý. kámen. 1. Bílý kámen (P. Lochman, J. rejent / V. Kočandrle, I. Bartošová) 2. Lípo stoletá (V. kočandrla / V. Kočandrle)

Bílý. kámen. 1. Bílý kámen (P. Lochman, J. rejent / V. Kočandrle, I. Bartošová) 2. Lípo stoletá (V. kočandrla / V. Kočandrle) kámen Bílý 1. Bílý kámen (P. Lochman, J. rejent / V. Kočandrle, I. Bartošová) 2. Lípo stoletá (V. kočandrla / V. Kočandrle) 3. Poklad ( J. Škorpík / V. Kočandrle, I. Bartošová) 4 Jeskyně (V. Kočandrle,

Více

Jindřiška Šindlerová Projdi se mnou

Jindřiška Šindlerová Projdi se mnou Jindřiška Šindlerová Projdi se mnou edice Knihovnicka.cz Tribun EU 2008 Jindřiška Šindlerová Projdi se mnou edice Knihovnicka.cz Tribun EU 2008 KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR Šindlerová, Jindřiška

Více

Alison Gross Am G C E7 Am G C Dm E7 1. Když zapadlo slunce a vkradla se noc a v šedivých mracích se ztrácel den, Am G C E7 Am G Am a když síly zla ve tmě převzaly moc, tu Alison Gross vyšla z hradu ven.

Více

OSTRUZINY.cz. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz LISTOPAD 2007

OSTRUZINY.cz. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz LISTOPAD 2007 OSTRUZINY.cz Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz LISTOPAD 2007 1. Polibek na skle (od Severka) 2. Vosková (od moonell) 3. Zahazujem (od prostějanek) 4. Brána (od otazník) 5. Šerosvit... (od Ayla) 6. I don't

Více

OSTRUŽINY. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz SRPEN 2009

OSTRUŽINY. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz SRPEN 2009 OSTRUŽINY Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz SRPEN 2009 1. BÁSNÍCI (od puero) 2. Sonáta pro srpnový večer (od Verena) 3. Ve vaně (od milancholik) 4. (M.) Vzkaz lásky (od ivkaja) 5. Ach, vodo (od nostalgik)

Více

Žába 92 / 93. zahrada.indd 92 12.1.2016 7:26:09

Žába 92 / 93. zahrada.indd 92 12.1.2016 7:26:09 Žába Nenávidím žáby. Všechna zvířata mám rád, vím, že co do vznešenosti jsou si všechny výtvory přírody rovné, jen k žábám prostě cítím nepřekonatelný odpor. Povím vám proč, a to i přesto, že mi stačí

Více

TEXTY VOJTĚCH MALACH 2003

TEXTY VOJTĚCH MALACH 2003 TEXTY VOJTĚCH MALACH 2003 TMA SE SNÁŠÍ NA MĚSTO TAK TĚ PROSÍM BUĎ SE MNOU UPÍR KROUŽÍ KOLEM NÁS SCHOVEJ HLAVU POD POLŠTÁŘ ZKOUŠÍM TO DÁL R. ZKOUŠÍM TO DÁL DOTKOUT SE OBLAKŮ ZKOUŠÍM TO DÁL DOTKNOUT SE HVĚZD

Více

Fotografie Jiřího Ortena: originály archiválií jsou uložené v Památníku národního písemnictví literární archiv.

Fotografie Jiřího Ortena: originály archiválií jsou uložené v Památníku národního písemnictví literární archiv. Znění tohoto textu vychází z díla Knihy veršů tak, jak bylo vydáno nakladatelstvím Český spisovatel v roce 1995 (ORTEN, Jiří. Knihy veršů. 1. vyd. Praha: Český spisovatel, 1995. 301 s. Spisy Jiřího Ortena,

Více

Jaroslav Seifert - Nobelova cena za literaturu 1984

Jaroslav Seifert - Nobelova cena za literaturu 1984 Jaroslav Seifert - Nobelova cena za literaturu 1984 Město v slzách (1921) - představa světa bez bídy a nenávisti, touha léčit, potěšit; soucit s chudými, vidiny lidského štěstí - proletářská poezie Děti

Více

připadám si v tu chvíli a na tom místě zcela nepatřičně

připadám si v tu chvíli a na tom místě zcela nepatřičně Dýchání Petr Mezihorák na rozjezd tma lisuje obrazy zvýrazňuje hrany půlnoční štěkot psa virtuos v oboru ticha připadám si v tu chvíli a na tom místě zcela nepatřičně jako štěkot psa struktura odpoledne

Více

Závidím svému hrobu protože on se dočká naplnění

Závidím svému hrobu protože on se dočká naplnění Závidím svému hrobu protože on se dočká naplnění Závidím svému hrobu protože on se dočká naplnění B a r b o r a L í p o v á Závidím svému hrobu protože on se dočká naplnění 1999 2009 Barbora Lípová,

Více

Scénář pro videoklip Mariana Verze 0.9.2 (10.7.2004) Používám Marianu verze b, která měří 4:44 minuty.

Scénář pro videoklip Mariana Verze 0.9.2 (10.7.2004) Používám Marianu verze b, která měří 4:44 minuty. Scénář pro videoklip Mariana Verze 0.9.2 (10.7.2004) Používám Marianu verze b, která měří 4:44 minuty. Obsazení: Mariana krásná holka, tmavovlasá (španělský typ), dlouhé bílé šaty, červený šátek (třeba

Více

Prosím Dovol mi dotknout se myšlenkou Tvého ticha, vnořit se do barev Tvých a tóny prstů s Tebou tvořit duhové mosty (2. 6. 2013)

Prosím Dovol mi dotknout se myšlenkou Tvého ticha, vnořit se do barev Tvých a tóny prstů s Tebou tvořit duhové mosty (2. 6. 2013) Prosím Dovol mi dotknout se myšlenkou Tvého ticha, vnořit se do barev Tvých a tóny prstů s Tebou tvořit duhové mosty do S T Ř E D U (2. 6. 2013) Sami a spolu nahoru dolu ve zpěvu ptáků v zrcátku mraků

Více

Blanka Kubešová Žoržína Ztracené dětství. Eroika

Blanka Kubešová Žoržína Ztracené dětství. Eroika 1 2 Blanka Kubešová Žoržína Ztracené dětství Eroika 3 Blanka Kubešová, 2008 Eroika, 2008 ISBN 978-80-86337-74-6 4 Blanka Kubešová Žoržína Ztracené dětství 5 6 7 mámě 8 krajino dětství, chtěl bych se k

Více

BLÁZEN kapo 2. intro: G G maj C G am G D. G 1. V listí a sám G maj nad hlavou mám. hvězdy a plno dětských snů G mraky dál jdou.

BLÁZEN kapo 2. intro: G G maj C G am G D. G 1. V listí a sám G maj nad hlavou mám. hvězdy a plno dětských snů G mraky dál jdou. BLÁZN kapo 2 FOOL HRT MMORY Blake Mevis/ H. Raclavský intro: maj am 1. V listí a sám maj nad hlavou mám hvězdy a plno dětských snů mraky dál jdou maj kreslí tu svou dalekou cestu k obzorům. am Po bílých

Více

Legenda o třech stromech

Legenda o třech stromech Legenda o třech stromech Legenda o třech stromech je v tomto setkání s malými metodickými úpravami zpracována v rámci jednoho setkání pro skupinu mládeže a dospělých včetně seniorů. Ve středu zájmu není

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Čekám svůj den. 1. Pěší pták (M. David / P. Vrba) 2. Můžeš lhát ( P. Krejča / P. Vrba) 3. Můra (P. Janda / P. Vrba)

Čekám svůj den. 1. Pěší pták (M. David / P. Vrba) 2. Můžeš lhát ( P. Krejča / P. Vrba) 3. Můra (P. Janda / P. Vrba) Čekám svůj den 1. Pěší pták (M. David / P. Vrba) 2. Můžeš lhát ( P. Krejča / P. Vrba) 3. Můra (P. Janda / P. Vrba) 4. Čekám svůj den (P. Krejča / P. Vrba) 5. Nic víc (P. Janda / P. Vrba) 6. Na háku (M.

Více

Kamila Krátká z 8.A. KLEC a KLÍČ. Jestlipak víte, co se stane s člověkem, jenž utíká před světem? Stane se z něj to, co už nikdo nevidí,

Kamila Krátká z 8.A. KLEC a KLÍČ. Jestlipak víte, co se stane s člověkem, jenž utíká před světem? Stane se z něj to, co už nikdo nevidí, Kamila Krátká z 8.A píše poezii a v letošním roce získala za přednes básně Klec a klíč na regionální recitační soutěži Dětská scéna 2013 ocenění za autorský přínos. Ukázky z její tvorby zveřejňujeme v

Více

Bodláky ve vlasech. Emi Ami D

Bodláky ve vlasech. Emi Ami D Bodláky ve vlasech Emi Ami D 1. Do vlasů bláznivej kluk mi bodláky dával, Emi C F D za tuhle kytku pak všechno chtěl mít, D Ami H7 svatební menuet mi na stýblo hrával, C D D7(-) že prej se musíme vzít.

Více

Literární sešity. ZŠ B. Dvorského. Zdál se mi sen Lucie Zedníková, 8.B. Zdál se mi sen, jehož význam byl skrytý,

Literární sešity. ZŠ B. Dvorského. Zdál se mi sen Lucie Zedníková, 8.B. Zdál se mi sen, jehož význam byl skrytý, Literární sešity 2016-17 7 ZŠ B. Dvorského Zdál se mi sen Lucie Zedníková, 8.B jehož význam byl skrytý, i barva nebes celý svět byl jednolitý, samá šeď, avšak mnoho odstínů, nerozeznám tam světlo od stínů.

Více

ONDŘEJ HLOŽEK otluky

ONDŘEJ HLOŽEK otluky ONDŘEJ HLOŽEK otluky ZÁJEZDÍ/EDICE ZHOŘ ISBN: 978-80-87843-01-7 1 Ondřej Hložek (*1986, Opava) Autor poezie, pořadatel literárních akcí a animátor v kulturním dění. V roce 2011 vydalo nakladatelství Dalibora

Více

Projekt: Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505

Projekt: Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Moravou Metodický list Zařazení materiálu: Šablona:Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti (I/2) Sada:1 Číslo: EU-OPVK-ČIG-2ST-08

Více

Podpořte vydání knihy Básní a Energetických obrázků Duchovní léčitelky. S fotografiemi

Podpořte vydání knihy Básní a Energetických obrázků Duchovní léčitelky. S fotografiemi Podpořte vydání knihy Básní a Energetických obrázků Duchovní léčitelky S fotografiemi Část peněz ze zisku této knihy věnuje na podporu centra www.nightlife.mypage.cz Brána k uzdravení Těla, Duše i Světa.

Více

Kaštan zavrtí ocáskem a vděčně Adélce olízne dlaň. Pak vzrušeně zavětří a odběhne do křoví. Křoví se křiví na všechny strany a Kaštan v něm šmejdí

Kaštan zavrtí ocáskem a vděčně Adélce olízne dlaň. Pak vzrušeně zavětří a odběhne do křoví. Křoví se křiví na všechny strany a Kaštan v něm šmejdí 1. Kaštan je pes. Jezevčík. Má dlouhé tělo a krátké nohy. A štěká. Haf, haf, volá na Adélku. Adélka není pes. Adélka je holka. Má dlouhé hnědé vlasy a legračně pihovatý pršáček. Sehne se ke Kaštanovi a

Více

Ztichlým večerem kráčí postava vypadá jako že nespěchá Kolem se míhá minulost i dnešek

Ztichlým večerem kráčí postava vypadá jako že nespěchá Kolem se míhá minulost i dnešek Polendář 009 Jan Bezděk Pavla Jurigová Milý poutníče, procházející jednotlivými stránkami tohoto Polendáře, měsíci roku, cestami života, jdi s cílem ve svém srdci, pak nebude nikdy vzdálená tvá představa

Více

Heiden: Obsidian. Heiden: Obsidian. Nostalgia echo Katarze Trojice Na pohřbu Thujon Post lux tenebras Monomania Pohřben před sto lety.

Heiden: Obsidian. Heiden: Obsidian. Nostalgia echo Katarze Trojice Na pohřbu Thujon Post lux tenebras Monomania Pohřben před sto lety. Heiden: Obsidian Nostalgia echo Katarze Trojice Na pohřbu Thujon Post lux tenebras Monomania Pohřben před sto lety stránka 1 z 9 Nostalgia echo (Dante Alighieri, Božská komedie, překlad Vladimír Mikeš)

Více

Při čtení následujících stran se vám může udělat nevolno, můžete mít pocity studu za autora, či získat tendence si fyzicky ubližovat. Mám vás rád.

Při čtení následujících stran se vám může udělat nevolno, můžete mít pocity studu za autora, či získat tendence si fyzicky ubližovat. Mám vás rád. 5 800044 640164 Při čtení následujících stran se vám může udělat nevolno, můžete mít pocity studu za autora, či získat tendence si fyzicky ubližovat. Mám vás rád. 1 24.5.2008 Po těžkém životě častokrát

Více

Je takový osud, že co je v něm bez chvění, není pevné. Je taková láska, že se ti nedostává světa, byť jenom pro krůček.

Je takový osud, že co je v něm bez chvění, není pevné. Je taková láska, že se ti nedostává světa, byť jenom pro krůček. JE Je takový osud, že co je v něm bez chvění, není pevné. Je taková láska, že se ti nedostává světa, byť jenom pro krůček. Je taková rozkoš, že se trestáš za umění, když umění je hříchem. Je takové mlčení,

Více

(pozn. autora: lidé, kteří jsou označeni rámečkem, přežili) 446 - Petr Ginz) viz. vlastní foto

(pozn. autora: lidé, kteří jsou označeni rámečkem, přežili) 446 - Petr Ginz) viz. vlastní foto !" #$ #%"!& Památníku Terezín převzato (č... /+ 01 1 '#( ) #%"!&* + (č. 596!( # #%"!&, (č.968 2 B / 2 2 3 4viz. Lagus, ?@

Více

No, jednou jsem takhle poprvé snědla moc třešní a pak jsem to zapila vodou.

No, jednou jsem takhle poprvé snědla moc třešní a pak jsem to zapila vodou. 40.V Ý S T U P Eva, Bára (EVA s BÁROU stojí na lávce, hraje Bářin magnetofon) Mami, byla jsi taky někdy takhle zamilovaná? Nemyslím do táty, myslím úplně poprvé? První láska! Když jsi cítila, že je to

Více

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Název projektu: EU Peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_140 Jméno autora: Jana Lanková Třída/ročník: 2. stupeň ZŠ praktické - výuka

Více

OBSAH ÄS NOCI, PO NICHŽ NEPŘICHÁZÍ RÁNO

OBSAH ÄS NOCI, PO NICHŽ NEPŘICHÁZÍ RÁNO OBSAH ÄS NOCI, PO NICHŽ NEPŘICHÁZÍ RÁNO І / Přistavil jsem si z rc a d lo... 11 Na stropě hořčice a v ní je b u ř t... 12 Má duše je perpetuum m o b ile... 13 Pokojem obcházej p o s ta v y...14 Někdy n

Více

z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu.

z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu. z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu. Táhání fotki z albumu. DŮLEŽITÉ: V CELÉM FILMU NENÍ ŽÁDNÝ DIALOG. Jenom

Více

Martina Zapletalová. Cause. Upřímnost je nemoc z vyčítání. (tentokráte i s předmluvami)

Martina Zapletalová. Cause. Upřímnost je nemoc z vyčítání. (tentokráte i s předmluvami) 3 Martina Zapletalová Cause Upřímnost je nemoc z vyčítání (tentokráte i s předmluvami) 4 Obsaženo Obsaženo...4 Za dveřma někdo pije čaj...6 Gejši mávají přes ulici...8 Hlupáček-undefined... 10 Rezervace

Více

II. WOHLAU. Vedle mne na kavalci / 65 Pochod / 69 Tanec / 70 Obrázek ženy / 72 Byl konec války první den / 75 III. NÁVRAT

II. WOHLAU. Vedle mne na kavalci / 65 Pochod / 69 Tanec / 70 Obrázek ženy / 72 Byl konec války první den / 75 III. NÁVRAT Obsah I. TEREZÍN Sedala sama za zavřenými dveřmi a psala / 9 Spolužačce / 10 Nemocné zvíře / 11 Znění / 14 Ošetřovatelka / 15 Na dvoře stojí lidé jeden za druhým / 16 Ráno / 17 Žena / 19 J. - Dnes e všemu

Více

duly. Mohutná loď se naklonila na stranu, jako by jí zmítala bouře. Z paluby se ozývaly hlasité povely a pobíhaly po ní temné postavy, rozčileně

duly. Mohutná loď se naklonila na stranu, jako by jí zmítala bouře. Z paluby se ozývaly hlasité povely a pobíhaly po ní temné postavy, rozčileně DUCH? Z temného moře se vynořila plachetnice se třemi stěžni. Plachty měla svěšené a trup hluboko ponořený, jako by byla naložená těžkým nákladem. Na středním a nejvyšším stěžni vlála malá černá vlajka.

Více

Nejdřív mysli, potom běž! říkával strýček Šmajda

Nejdřív mysli, potom běž! říkával strýček Šmajda Nejdřív mysli, potom běž! říkával strýček Šmajda a věděl proč. Levou zadní tlapku měl malou a hubenou, vypadala spíš jako uschlý vrbový lístek než jako pořádná myší noha, a tak si každou cestu musel předem

Více

štìpím se Naplno rozhoøí èerné terèe za sklem se vynoøí chvilkový výboj støelce

štìpím se Naplno rozhoøí èerné terèe za sklem se vynoøí chvilkový výboj støelce Støelec a most Støelec chvilkový výboj Nastal èas naplnit všechna pøece vzetí promìnit okovy v trpké víno bez pøíkras zahodit øece smetí výkøikem obnovy se pøímo prodrat štìrkem k podloží podkovy zakrýt

Více

S e t k á n í š e s t é B o u ř e

S e t k á n í š e s t é B o u ř e S e t k á n í š e s t é B o u ř e Utíkáš po trávě, studí tě do bosých nohou, prší a z dálky duní bouřka. Dům není daleko, když zrychlíš utečeš hromům za svými zády. Nechceš se otočit, ale dunění se blíží

Více

Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková

Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková Každý si pod pojmem cesta ke hvězdám představí něco jiného. Jeden si bude představovat chodník slávy v Los Angeles, další si sní o své cestě ke hvězdám a někdo úplně jiný

Více

DAVID BÁTOR. Milostné lastury ZÁJEZDÍ/EDICE ZHOŘ

DAVID BÁTOR. Milostné lastury ZÁJEZDÍ/EDICE ZHOŘ DAVID BÁTOR Milostné lastury ZÁJEZDÍ/EDICE ZHOŘ David Bátor (*1974 v Opavě) Debutoval sbírkou Kukly slov (Tilia, 2004), která byla nominována na Cenu Jiřího Ortena. O rok později vydal pod názvem Světlonoš

Více

ALBATROS MaS ve skole_ _cz.indd :30:45

ALBATROS MaS ve skole_ _cz.indd :30:45 ALBATROS Miloš Macourek Adolf Born Mach a Šebestová ve škole Mach a Šebestová ve škole MILOŠ MACOUREK ADOLF BORN Albatros Miloš Macourek heir, 1982 Illustrations Adolf Born, 1982 ISBN 978-80-00-02867-5

Více

Petr Hugo Šlik. Zpěvníček (1998-2010)

Petr Hugo Šlik. Zpěvníček (1998-2010) Petr Hugo Šlik Zpěvníček (1998-2010) Na našem sídlišti (s mírným vykradením P. Fialy) Na našem sídlišti žijeme spolu jezdíme výtahem nahoru dolů jezdíme výtahem v noci i přes den chtěl bych víc životů

Více

Ondřej, mamka a děda Meda se třemi psy

Ondřej, mamka a děda Meda se třemi psy Ondřej, mamka a děda Meda se třemi psy Když bylo Ondřejovi pět a mamka se ho zeptala, co by si přál k narozeninám, okamžitě vyhrkl: Mami, kup mi psa! Ale Ondro, moc dobře víš, že pejsek potřebuje péči,

Více

Dospívání jednoho mladíka

Dospívání jednoho mladíka Dospívání jednoho mladíka Osobité a věrné svědectví o dobrodružstvích, radostech a strastech života jednoho dozrávajícího chlapce (se sklony pro hašteřivost) Jak je zachytil a sepsal André Daim S věnováním

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3665 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_12_INOVACE_111 Jméno autora: Třída/ročník: Mgr. Tomáš Vaculík

Více

Samuel van Tongel. Nevinnosti I

Samuel van Tongel. Nevinnosti I Samuel van Tongel Nevinnosti I Studený vítr ochlazoval jinak teplý večer při svitu zapadajícího slunce, jehož barva se měnila při každém mraku, který se na překrásném oranžovo-modrém nebi ocitl. Na stromech

Více

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Název projektu: EU Peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_123 Jméno autora: Jana Lanková Třída/ročník: 2. stupeň ZŠ praktické - výuka

Více

Foliáš z Fornostu. Toulky

Foliáš z Fornostu. Toulky Foliáš z Fornostu Toulky Poutník I Byl večer, už zavřela se vrátka a jakýs poutník zpíval písničku. Ta slova zdála se být sladká, ale mužíček smutněl trošičku. Kousek dál v prachu cesty kráčí on, malý

Více

Můj pohled pozorování

Můj pohled pozorování Můj pohled pozorování Přemysl Vřeský Veselí nad Moravou 2013 Ájurvédská Instituce Dhanvantri, Praha ÚVOD Jmenuji se Přemysl Vřeský a ukončil jsem druhý ročník studia Ajurvédské instituce Dhanvantri obor

Více

Zdeněk Svěrák. Jaroslav Uhlíř

Zdeněk Svěrák. Jaroslav Uhlíř Zdeněk Svěrák Jaroslav Uhlíř Barbora píše z tábora 2 Maminko, tatínku posílám vám vzpomínku z letního tábora Jistě víte, že vám píše vaše dcera Barbora Strava se nedá jíst dneska byl jen zelný list polívka

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví

Ukázka knihy z internetového knihkupectví Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Neznámá V mé době Pohled na nebe Na farmě své V přírodě živé V mé době farmářské Hvězdy na obloze nebeské V horách zářivé V přírodě hravé V mé době

Více

Básničky pro holky. Dupy, dupy, dupy, dupy, už jdou chlapci do chalupy. Už jdou chlapci s pomlázkami, schovejte se, maminečko, schovejte se s námi.

Básničky pro holky. Dupy, dupy, dupy, dupy, už jdou chlapci do chalupy. Už jdou chlapci s pomlázkami, schovejte se, maminečko, schovejte se s námi. Básničky pro holky Malujeme vajíčka, pro bratrance, pro strýčka. To nejhezčí tatínkovi, taky jedno dědečkovi. Ještě klukům ze školky, žádná nejsou pro holky. Však vajíčka z čokolády, máme i my holky rády

Více

Karel Hynek Mácha Večer na Bezdězu

Karel Hynek Mácha Večer na Bezdězu Karel Hynek Mácha Večer na Bezdězu Znění tohoto textu vychází z díla Romány a povídky tak, jak bylo vydáno v nakladatelství Laichter v roce 1906 (MÁCHA, Karel Hynek. Romány a povídky. K vydání upravil

Více

Jaroslav Vrchlický (1853 1912)

Jaroslav Vrchlický (1853 1912) Jaroslav Vrchlický (1853 1912) vl. jm. Emil Frída nar. v Lounech stud. G, filosofie, historie, románských jazyků vychovatel v severní Itálii sňatek s Ludmilou Podlipskou profesor literatury na Karlově

Více

Deník mých kachních let. Září. 10. září

Deník mých kachních let. Září. 10. září Deník mých kachních let Září 10. září Kdybych začínala psát o deset dní dříve, bylo by zrovna 1. září. Den, na který jsem se těšila po několik let pravidelně, protože začínala škola. V novém a voňavém

Více

Násilnicko-český slovník.

Násilnicko-český slovník. Tento slovník vznikl na základě autentických návrhů klientů programu pro násilné osoby. Jeden z nich ke svému příspěvku napsal: bohužel jsem většinu těchto vět sám použil a nejhorší je, že v původní verzi

Více

Mgr. et Bc. Michael Novotný. Veršované pohádky

Mgr. et Bc. Michael Novotný. Veršované pohádky Mgr. et Bc. Michael Novotný Veršované pohádky Copyright Autor: Michael Novotný Ilustrace: Barbora Lišková Vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou 2015 ISBN: 978-80-7512-337-4 (epub) 978-80-7512-338-1 (mobipocket)

Více

Co byste o této dívce řekli?

Co byste o této dívce řekli? Co byste o této dívce řekli? Jaké má vlastnosti? Co dělá? Jaká je to žákyně? Z jaké pochází rodiny? Upřesníte ještě něco v charakteristice této dívky? Doplníte teď něco na charakteristice dívky? Kdo by

Více

Bible pro děti představuje. Nebe, Boží nádherný domov

Bible pro děti představuje. Nebe, Boží nádherný domov Bible pro děti představuje Nebe, Boží nádherný domov Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Lazarus Upravili: Sarah S. Přeložila: Jana Jersakova Vydala: Bible for Children www.m1914.org 2012 Bible for Children,

Více

Pastorale. Vánoční evagelium podle Lukáše 2,1-20. Pro dva lesni rohy, varhany, flétnu, recitaci a sborový zpěv

Pastorale. Vánoční evagelium podle Lukáše 2,1-20. Pro dva lesni rohy, varhany, flétnu, recitaci a sborový zpěv Pastorale Vánoční evagelium podle Lukáše 2,1-20 Pro dva lesni rohy, varhany, flétnu, recitaci a sborový zpěv Hudba: Bohdan Mikolášek Liturgie: Jana Mikolášková Nebojte se! Liturgická vánoční slavnost pořad:

Více

Petr Šlik. Tečka z otazníku ( )

Petr Šlik. Tečka z otazníku ( ) Petr Šlik Tečka z otazníku (1998 2002) Kámen letět obloha Jsem velký a těžký kámen na dně Celního potoka a s každým novým ránem se žárem slunce roztékám Mám všechno co můžu si přát propadám jenom jedný

Více

Volnomyslné přírodní deníky

Volnomyslné přírodní deníky Volnomyslné přírodní deníky Karolína Tauberová 3. místo Próza do 23 let 1. 7. Dokud si vítr hraje s mými vlasy, kapky deště dopadají na tvář a slunce rozjasňuje oči, září mi úsměv na rtech a já cítím,

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3665 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_12_INOVACE_131 Jméno autora: Třída/ročník: Datum vytvoření:

Více

Copyright Eric Kahn Gale, 2011, 2013 Translation Květa Kaláčková, 2013 Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2013 ISBN 978-80-7462-381-3

Copyright Eric Kahn Gale, 2011, 2013 Translation Květa Kaláčková, 2013 Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2013 ISBN 978-80-7462-381-3 Copyright Eric Kahn Gale, 2011, 2013 Translation Květa Kaláčková, 2013 Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2013 ISBN 978-80-7462-381-3 Jak dělat potíže, aniž by ses do nich sám namočil, jak řídit školu a být

Více

Chaloupka. Blbe, sotva jsem zabrala a ty tu děláš takovej randál.

Chaloupka. Blbe, sotva jsem zabrala a ty tu děláš takovej randál. Chaloupka Ten les je nějakej divnej. A že jsem už lesů prošel dost. Lesy jsou různý. Hustý, řídký, tmavý, smíšený, smrkový, borový, nebo třeba zabordelený. Tenhle ne. Tenhle je prostě divnej. Takovej tichej.

Více

Byla to láska. Kytička milostné poezie. Obsah: Když jsem byla hodně malá. Pomalu vrůstám do tebe. Kdybych to dovedl. Byla to láska.

Byla to láska. Kytička milostné poezie. Obsah: Když jsem byla hodně malá. Pomalu vrůstám do tebe. Kdybych to dovedl. Byla to láska. Byla to láska Kytička milostné poezie Obsah: Když jsem byla hodně malá Pomalu vrůstám do tebe Kdybych to dovedl Byla to láska Magdaléna Štěpán Křivánek GRANO SALIS NETWORK 2004 www.granosalis.cz Když jsem

Více

jednou to skončí V polárních pustinách slunce nejde spát jako já u nohou tvých jestli tě mám rád

jednou to skončí V polárních pustinách slunce nejde spát jako já u nohou tvých jestli tě mám rád V š i c h n i S v a t í V polárních pustinách slunce nejde spát jako já u nohou tvých jestli tě mám rád Ledy slábnou, voda stoupá sirény zpívají noci slané, když zvedá žár Jednou to skončí a z nás čáry

Více

LOUČENÍ. K.D.Charlie6

LOUČENÍ. K.D.Charlie6 STRÁŽCE Zlé síly jsem vyprovodil na okraj propasti šílené dimenze Odemkl klíčem, pootevřel dveře zlehounka, aby jemný vánek odvál všechnu zlobu z mého srdce Teď tu stojím čistý jako křišťál, Přichystán

Více

Čerpala jsem z obou stránek a nestačila se divit, jaké krásné texty psala! KOČKY. Když kočky řvou. tma sirkou připálí. sladkobolný karamel

Čerpala jsem z obou stránek a nestačila se divit, jaké krásné texty psala! KOČKY. Když kočky řvou. tma sirkou připálí. sladkobolný karamel Několik textů písní Zuzany Navarové, mnohem více nalezneme na stránkách http://www.karaoketexty.cz nebo na neoficiálních stránkách http://navarova.wz.cz/. Čerpala jsem z obou stránek a nestačila se divit,

Více

Petra Soukupová. K moři

Petra Soukupová. K moři Petra Soukupová K moři Brno 2011 Petra Soukupová, 2007 Host vydavatelství, s. r. o., 2007, 2011 (elektronické vydání) ISBN 978 80 7294 420 0 Rodičům PETROVY DVĚ ŽENY 1/ Petr a Magda se potkávají Magda

Více

stvého ovoce. Zkusí pár dnů počkat, a pak se synem zajdou k lékaři. Nemá Kuba žádný průšvih? ptá se maminka. Vzpomněla si, jak v první třídě Kuba

stvého ovoce. Zkusí pár dnů počkat, a pak se synem zajdou k lékaři. Nemá Kuba žádný průšvih? ptá se maminka. Vzpomněla si, jak v první třídě Kuba Čekání na noc Kuba se poslušně umyje, vyčistí si zuby a s hlasitým pozdravem Dobrou s kobrou! odchází spát. Tma se vkradla do jeho pokojíku okny, zahalila poličku s knihami, stůl a školní tašku a teď se

Více

Zatím sestoupi1 s nebe anděl v bílém rouchu. Odvalil od hrobky kámen a posadil a něj. Vojáci se zděsili a utekli. Za chvíli potom přišly k hrobu zbožn

Zatím sestoupi1 s nebe anděl v bílém rouchu. Odvalil od hrobky kámen a posadil a něj. Vojáci se zděsili a utekli. Za chvíli potom přišly k hrobu zbožn ZMRTVÝCHVSTÁNÍ Ježíšovi nepřátelé zvítězili. Ježíš byl mrtev, jeho učedníci rozptýleni. Všemu byl konec. Zlí lidé nechtěli poslouchat Ježíšovo učení a teď, když byl mrtev, se radovali. Ježíš však řekl:

Více

Josífek byl už opravdový školák,

Josífek byl už opravdový školák, 1 Josífek byl už opravdový školák, prvňáček. Ale hlavně byl zvědavý malý kluk. Stále si něco vymýšlel, občas nerad poslouchal a taky často lhal. Nic nepomohlo, že začal chodit do školy. Nepomohlo, ani

Více

Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ

Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ 1 Copyright Radomír Hanzelka, 2013 www.radomirhanzelka.cz Všechna práva vyhrazena Vytiskla a vydala: Nová Forma s.r.o. www.novaforma.cz Vydání první ISBN 2

Více

Co se stane, když se zamiluješ? Odkud se berou motýlci v tvém břiše?. 1. Jak si mám konečně najít kluka? 13

Co se stane, když se zamiluješ? Odkud se berou motýlci v tvém břiše?. 1. Jak si mám konečně najít kluka? 13 OBSAH PŘEDMLUVA 7 1. KRÁSNÉ BLÁZNOVSTVÍ ZAMILOVANOSTI 11 Co se stane, když se zamiluješ? Odkud se berou motýlci v tvém břiše?. 1 Jak si mám konečně najít kluka? 13 Co mám dělat, když jsem do něj zamilovaná,

Více

VÁNOČNÍ VÁNOČNÍ ZPĚVNÍČEK ZPĚVNÍČEK

VÁNOČNÍ VÁNOČNÍ ZPĚVNÍČEK ZPĚVNÍČEK VÁNOČNÍ ZPĚVNÍČEK VÁNOČNÍ ZPĚVNÍČEK Jak jsi krásné neviňátko Narodil se Kristus Pán Prosinec Půjdem spolu do Betléma D7 D7 1. Jak jsi krásné neviňátko vprostřed bídy nebožátko. D7 Před tebou padáme,dary

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3665 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_12_INOVACE_119 Jméno autora: Třída/ročník: Datum vytvoření:

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ A) Téma oborové (= téma OSV č. 1) Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Tematický okruh OSV Dodržujeme základní

Více

Fantastický Svět Pana Kaňky

Fantastický Svět Pana Kaňky Fantastický Svět Pana Kaňky Adam Nehůdka je chlapec, jenž velmi rád četl knížky. Doma a ve škole se mu nikdy nic nedařilo, a tak byl poslán do Akademie pana Kaňky. Chodili tam chlapci, jejichž jména začínala

Více

Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová

Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová Seznámení s autorem: Na okraj bych se Vám ráda představila. Mé jméno je Barbora Koppová a bydlím nedaleko Prahy. Ke psaní jsem se dostala z povinnosti. Snažila

Více

I. FOTOAPARÁT, PSÍ JÍDLO, NAKLADAČ, KAMION, PRAČKA

I. FOTOAPARÁT, PSÍ JÍDLO, NAKLADAČ, KAMION, PRAČKA V pátek 3. 12. 2010 chodili u nás na škole čerti. Čerti se první hodinu učili a druhou se začali chystat. Nejdřív šli do třetí a čtvrté třídy. Chlapci i děvčata řekli pěkné básničky, ale někteří se opravdu

Více

Bůh to zařídí? Miroslav Krejčí ilustrace Miroslav krejčí starší. Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Bůh to zařídí? Miroslav Krejčí ilustrace Miroslav krejčí starší. Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Bůh to zařídí? Miroslav Krejčí ilustrace Miroslav krejčí starší Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k n i h k u p e c t v í w w w.

Více

Hudební číslo 25, TY JSI TA NEJKRÁSNĚJŠÍ BLONDÝNKA, CO ZNÁM. Smím vám, pane magiku, ukázat sbírku svých motýlů?

Hudební číslo 25, TY JSI TA NEJKRÁSNĚJŠÍ BLONDÝNKA, CO ZNÁM. Smím vám, pane magiku, ukázat sbírku svých motýlů? Hudební číslo 25, TY JSI TA NEJKRÁSNĚJŠÍ BLONDÝNKA, CO ZNÁM (Když Boček s Ledvinou odkvapí, dívka po chvilce rozpaků vždyť zde zůstala sama v mužské společnosti pozvedne dosud sklopená očka k detektivovi..)

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Evidenční číslo materiálu: 63 Autor: Mgr. Petra Elblová Datum: 15.12.2011 Ročník: 7. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Český jazyk Tematický okruh:

Více

Soutěžní básně. Soubor A. Vzdychne malíř Podzimek. - Mám se vrátit s prázdnou domů? Franta s Jendou, čerti malí, pod tím oknem fotbal hráli.

Soutěžní básně. Soubor A. Vzdychne malíř Podzimek. - Mám se vrátit s prázdnou domů? Franta s Jendou, čerti malí, pod tím oknem fotbal hráli. Soubor A Gorila Protože prý gorile Ta vám, lidi, měla ránu! Chechtal se jí celý prales, co je tohle za vynález. Když si vyšla na sluníčko, zebrám smíchem prasklo tričko, a když vlezla do houští, smáli

Více

MN130. Devadūta sutta

MN130. Devadūta sutta MN130. Devadūta sutta Nebeští poslové Úvod Tak jsem slyšel. Jednou Vznešený prodléval v Sāvatthī, Jetově háji, Anāthapindikově zahradě. Tam Vznešený oslovil mnichy: "Mnichové!" "Ctihodný pane!" odpověděli

Více

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny?

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Nikdo si mě za celý týden ani nevšiml. Jsem jen další nová studentka na nové škole. Přestoupila jsem z té minulé z toho důvodu, že se

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Bůh podrobuje Abrahama zkoušce lásky

Bůh podrobuje Abrahama zkoušce lásky Bible pro děti představuje Bůh podrobuje Abrahama zkoušce lásky Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Byron Unger; Lazarus Upravili: M. Maillot; Tammy S. Přeložila: Majka Alcantar Vydala: Bible for Children

Více