2.Části operačního systému

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "2.Části operačního systému"

Transkript

1 2.Části operačního systému Operační systém je softwarový program který poskytuje rozhraní mezi uživatelem a počítačem a řídí tisíce aplikace. Většina počítačových systémů je prodávána s nějakým nainstalovaným operačním systémem. Počítače které jsou určené pro jednotlivé uživatele jsou nazývané osobními počítači (PC). PC operační systémy jsou navržené k tomu, aby řídí činnost programů jako jsou internetové prohlížeče, textové procesory a e - mailové programy. Technologický vývoj procesoru umožňuje vyrábět počítače prováděcí více instrukcí za sekundu. Pokročilé operační systémy jsou schopné vykonávat mnoho komplexních úkolů zároveň. Když počítač potřebuje vyhovět různým uživatelům a rozmanitým pracím, IT profesionál obyčejně spoléhá na rychlejší počítače s výkonnými operačními systémy. Počítače které jsou schopné zajistit souběžnou činnost mnoha uživatelů jsou nazývané síťovými servery nebo jen servery.

2 Operační systémy používané servery se nazývají síťové operační systémy (NOS). Výkonný počítač s nainstalovaným NOS může řídit operace pro velkou společnost nebo velkou internetovou stránku a udržuje spojení s mnoha uživateli a mnoha programy.

3 Každý operační systém se skládá ze tří elementů Tyto části jsou modulové, protože každá má odlišnou funkci a může být vyvinutý samostatně: Uživatelské rozhraní (User interface ) uživatel používá operační systém prostřednictvím uživatelského rozhraní. Uživatelské rozhraní je část operačního systému který se používá k zadávání příkazů buď psaním v příkazovém řádku nebo ukazováním a klikáním myší v grafickém uživatelském rozhraní (GUI). Jádro (Kernel ) toto je podstata operačního systému. Jádro je odpovědné za nahrávání operačních programů nebo procesů a řídící vstup a výstup. Systém souborů (File management system ) systém souborů je to co operační systém užívá aby organizovat a řídil soubory. Soubor je sbírka dat. Prakticky všechny informace která počítač ukládá jsou ve formě souboru. Je mnoho druhů souborů, včetně programových souborů, datových souborů, a textových souborů. Způsob jakým si operační systém organizuje informaci do souborů se nazývá systém souborů. Většina operačních systémů používá stupňovitě rozvrstveného systému, které organizuje soubory do adresářů pod stromovou strukturou. Začátek adresářového systému se nazývá kořenový adresář (root).

4 3.Funkce operačního systému Bez ohledu na velikost a složitost počítače a jeho operačního systému, všechny operační systémy vykonávají stejné základní funkce: Správa souborů a složek operační systém vytváří strukturu souborů na počítačovém pevném disku, kde jsou uložena a používána uživatelova data. Když je soubor uložen, operační systém mu přiřadí jméno a pamatuje si, kde je tento soubor uložen pro budoucí použití. Správa aplikací když uživatel spustí program, operační systém umístí aplikaci do primární paměti nebo RAM. Operační systém optimálně určí využití počítačových zdrojů i většími programy. Podpora zabudovanými servisními programy operační systém používá servisní programy pro údržbu a opravy. Servisní programy pomáhají identifikovat problémy, lokalizovat ztracené soubory, opravit poškozené soubory, a zálohovat data.

5 Uživatel Aplikace Řízení počítačového hardwaru operační systém je zařazen mezi programy a základní vstupně výstupní systém (BIOS). BIOS ovládá hardware. Všechny programy které potřebují hardware musí použít operační systém. Operační systém může buď zpřístupnit hardware přes BIOS nebo přes ovladače zařízení. Operační systém BIOS Ovladače zařízení Hardware Všechny programy jsou napsané pro určitý operační systém. Program napsaný pro OS UNIX nebude pracovat pod OS Windows. Operační systém dovoluje programátorům psát aplikace bez toho, že musí uvažovat o hardwaru. Jestliže by operační systém nepřenášel informace mezi aplikací a technickým vybavením, programy by musely být přepsané pokaždé když by byli nainstalované na novém počítači.

6 4.Typy operačních systémů a základní terminologie Při porovnávání operačních systémů se často setkáte s těmito termíny: Víceuživatelský (Multiuser) dva nebo více uživatelů může pracovat s programy a sdílet zařízení v jednom PC. Víceúlohové zpracování (Multitasking) počítač je schopný spouštět zároveň více aplikací Víceprocesorové (Multiprocessing) počítač může mít pro zpracování programů dva nebo více procesorů (CPU) Multithreading program může být podle potřeby rozdělen do menších částí, které mohou být souběžně zpracovány. Téměř všechny moderní operační systémy jsou víceuživatelské, víceúlohové, a podporují multithreading.

7 Nejoblíbenější operační systémy: Microsoft Windows 95, 98, a ME Tyto operační systémy jsou určené pro PC s procesory na platformě Intel. PC s Windows užívají GUI jako rozhraní mezi počítačem a uživatelem. Tyto systémy jsou určené pro jednotlivé uživatele. Microsoft Windows NT, 2000, a XP Tyto operační systémy jsou navržené jako víceuživatelské. Windows NT, 2000, a XP mají začleněnu podporu pro připojení do sítě. OS Macintosh první počítače Macintosh byly dostupné v lednu 1984 a byly primárně navržené aby byly velmi uživatelsky přívětivé ve srovnání s existujícími počítači s OS DOS. Poslední OS Macintosh se nazývá System X. Systém X je vysoce funkční a je založený na technologii jádra UNIX. UNIX UNIX, které bylo představené koncem šedesátých let, je jedním z nejstarších operačních systémů. UNIX byl vždy populární mezi profesionály zodpovědnými za provoz počítačové sítě. UNIX byl u počátku internetu. Dnes existuje mnoho různých verzí UNIXu. V současnosti je čím dál oblíbenější některá z verzí Linuxu. OS Windows, UNIX, a Macintosh jsou proprietární operační systémy a musí být zakoupeny. OS Linux je open source software a je k dispozici bezplatné ke stažení nebo za mnohem nižší cenu než předchozí.

8 5. Co je DOS a proč se o něm učí? Microsoft vyvinul diskový operační systém (DOS) v roce DOS, který je někdy nazývaný MS - DOS, byl určený pro IBM PC. Windows 98, Windows 2000 i Windows XP a Windows Vista podporují příkazy DOSu k tomu, aby byla zachována kompatibilita se staršími aplikacemi. DOS je soubor programů a příkazů pro celkové ovládaní operací počítače na základním disku. Tři odlišné části tvoří diskový operační systém: Boot soubory Jsou užívány během zaváděcího procesu nebo spouštění systémy. Práce se soubory dávají možnost řídit data v systému souborů a složek. Užitkové soubory umožní uživateli řídil systémové prostředky, odstranění závad systému, a konfigurují systémová nastavení. Programy DOS obvykle pracují na pozadí a vyhodnocují vstup znaků z klávesnice, definují strukturu souborů pro ukládající záznamů na disku, a výstupních dat na tiskárnu nebo monitor. DOS je zodpovědný za nalezení a organizování dat a aplikací na disku. Uvedení operačních systémů s GUI (například Microsoft Windows) udělal DOS zastaralý ve většině případů. Ať tak nebo onak, DOS je ještě důležitý v mnoha oblastech včetně programování, údržbě starších aplikací, a při instalaci operačních systémů Windows na starších počítačích. Všechny generace Windows podporují příkazy DOSu pro zpětnou kompatibilitu se staršími aplikacemi. Je důležité chápat základy DOSu před instalací operačního systému Windows. DOS je užitečný při řešení problémů, když Windows nejde spustit. Umožňuje přístup k pevnému disku bez GUI a poskytuje možnost řešit problémy nebo použít diagnostické programy.

9 Základní prvky DOS DOS je operační systém příkazové řádky a není uživatelsky příjemný. DOS může použít najednou pouze jeden program. Neumí podporovat multitasking. DOS mohou běžet pouze nevelké programy a má paměťová omezení. DOS je základní nástroj pro IT profesionály a je značně používaný pro řešení problémů. Pro zpřístupnění DOS z Windows stačí kliknout na Start>Spustit. Napište příkaz cmd. Otevře se samostatné okno které umožňuje vkládat příkazy. 6. Struktura souboru v DOS Pro pochopení základním příkazům DOSu se nejprve podíváme na strukturu disku. Programy a data jsou uložená na disku stejným způsobem jako dokumenty v kartotéce. Programové a datové soubory v DOS jsou seskupené v adresářích. Adresáře jsou podobné složkám v kartotéce. Pro snadnější hledání a požívání jsou soubory a adresáře organizované. Adresáře mohou být umístěny uvnitř dalších adresářů, stejně jako složka může být umístěn uvnitř další složky. Vložené adresáře se nazývají podadresáře. Adresáře jsou nazývané složkami v operačních systémech Windows. Co je soubor? Soubor je blok souvisejících dat které mají jediné jméno a zachází se s nimi jako jednotkou. Ve zvláštním záznamu je udržována informace o umístění každého souboru, adresáři, podadresáři, i informace o disku. Tento záznam je uložený v tabulce nazývané FAT (File Allocation Table). FAT32, který byl uveden ve Windows 95 OSR2, je zlepšená verze FAT. FAT32 umožňuje účinnější užití místa na disku pro souborů. Soubory jsou označeny svými jmény. V DOSu mohou mít jména souboru až osm znaků s rozšířením tří znaků. Toto rozšíření, které identifikuje typ souboru, je oddělené od hlavní části jména souboru tečkou (.). Příkladem jména v DOSu je mynotes.txt.

10 Všechny soubory mají atributy, které jsou sadou parametrů které charakterizují soubor. Povaha souboru může být určený atributy. Běžné atributy pro soubory v DOSu zahrnují následující: Skrytý soubor (Hidden File) uživatel neuvidí skryté soubory při používání normálního souborového hledání v DOSu. Jen na čtení (Read Only) uživatel může otevřít a číst tento soubor, ale nemůže ho jakýmkoliv způsobem měnit. Archiv (Archive) kopie souboru je uložena v archivu. Systémový soubor (System File) DOS musí mít tyto soubory pro úspěšné spuštění systému. Skryté soubory jsou důležité soubory které musí být skryté a chráněné před neautorizovanými uživateli. Skrytý soubor není uvedený v standardním DOS výpisu adresáře a může být viditelný jen při použití zvláštního příkazu. Všimněte si, že skrytý soubor ještě může být zpřístupněný a upravený. Pro výpis skrytých souborů, použij příkaz dir /ah v příkazovém řádku. Struktura a organizace adresářů Pevný disk je organizován do adresářů a podadresářů. Hlavní adresář se nazývá kořenový adresář. Všechny další adresáře se větví od kořenového adresáře, podobně jako větve ze stromu. Pro přípravu instalace Windows je potřeba pochopit jak jsou organizován disk v DOSu. Pro nalezení souboru je zapotřebí znát disk, adresář a podadresář kde je soubor umístěn. První pevný disk je ve většině počítačových systémů označen C. Každý pevný disk v počítači může být považován za schránku souborů nebo kořen (root). Root C disku je reprezentovaný jako C:. Každý soubor nebo adresář umístěný na disku je reprezentován kořenem za kterým následuje jméno adresáře nebo souboru, například C:. Nějaký soubor nebo adresář umístěný v adresáři je reprezentovaný názvem adresáři, následovaný zpětným lomítkem (\), následovaný jménem souboru nebo podadresáře, jako například C:\priklad.exe. Formát specifikující cestu k souboru v MS-DOS je C:\podadresář\podadresář\soubor

11 C:\ specifikuje C diskovou mechaniku počítače. Zpětné lomítko (\) po každé položce znamená přítomnost adresáře nebo podadresář. První zpětné lomítko signalizuje kořenový adresář, která je přítomný na všech DOS discích. Jméno souboru, které se nachází na konci cesty, je umístěné za posledním podadresářem.

12 7.Úvod po základních příkazů DOSu Příkazy DOSu se zadávají prostřednictvím příkazové řádky. Interní příkazy jako dir a copy jsou vestavěny do programu COMMAND.COM a jsou při činnosti DOSu vždy dostupné. Mnoho příkazů jako format a xcopy jsou samostatné programy uložené v adresáři, kde je nainstalován DOS. Interní a externí příkazy DOSu DOS obsahuje příkazy, které jsou vestavěné do operačního systému, a externí příkazy, které musí být vykonané ze souboru. Základní příkazy jsou všeobecně a pokročilejší příkazy jsou obvykle externí. Externí příkazy jsou uložené na disku. Interní příkazy jsou umístěné v programu COMMAND.COM který je zaveden do paměti během startovacího procesu. Příklady ch a externích příkazů budou probrány později v této části. Co je příkazová řádka? Operační systém je ovládán prostřednictvím uživatelského rozhraní. V DOSu, je hlavní uživatelské rozhraní tvořeno příkazovou řádkou. Příkazová řádka je místo kam se zapisují příkazy DOSu. Například: C:\ představuje kořenový adresář disku v C:\>. Symbol větší než (>) se nazývá prompt. Všechny příkazy DOSu se zapisují vpravo od promptu a jsou aktivované stlačením klávesy Enter. Všechny DOSové funkce mohou být zadané a vykonaný z příkazové řádky. Například: všechny systémové soubory v adresáři C se zobrazí napsáním C:\>dir *.sys Běžně užívané příkazy DOSu a jejich přepínače Příkazy DOSU jsou určené aby daly pokyn diskovému operačnímu systému k tomu, aby vykonat určitý úkol. Mnoho příkazů DOSu mohou být ovlivněno přidáváním přepínačům. Přepínače jsou možnosti které upraví výstup z příkazu. Přepínač je přidaný k příkazu přidáním místa, lomítka (/) a jednoho písmene. Například: C:\>dir /w. V tomto příkladě /w je přepínač. /w modifikuje příkaz dir tak aby provedl výpis informací na obrazovku v tzv. širokém formátu. Dále se budeme soustředit na běžně užívané příkazy DOSu a jejich přepínače.

13 Následující příkazy jsou užitečné pro různé činnosti při instalaci operačního systému: attrib del edit format fdisk scandisk mem copy more cd mkdir rmdir dir ren type time date chkdsk diskcopy print externí externí externí externí externí externí externí externí

14 7.Zavádění operačního systému DOS 1. BIOS vyvolá přerušení INT19 pro hledání MBR (master boot rekord) 2. Zavaděč programu (bootstrap leader) uloží MBR do hlavní paměti 3. Systém zavádění programů aktivuje MBR. 4. Zaváděcí program zjistí pomocí tabulky rozdělení disku (partition table), která část disku je aktivní a zkontroluje jestli jsou přítomny soubory IO.SYS a MSDOS.SYS 5. Systém zavádění programů nahraje IO.SYS a MSDOS.SYS do hlavní paměti 6. IO.SYS aktivuje MSDOS.SYS (správa souborového systému) 7. IO.SYS zjistí přítomnost souboru CONFIG.SYS 8. Jestliže je CONFIG.SYS přítomný nastaví systém (krok po kroku). Přidá ovladače zařízení. 9. IO.SYS aktivuje COMMAND.COM 10. COMMAND.COM zjistí přítomnost souboru AUTOEXEC.BAT 11. Jestliže je nalezen AUTOEXEC.BAT, jsou postupně vykonány vložené příkazy. 12. Na závěr zobrazí COMMAND.COM příkazový řádek.

15 8.Správa paměti Operační systém používá fyzickou paměť a virtuální paměť počítače. Fyzická paměť je nazývaná RAM a je také označovaná jako systémová paměť. Dělí se na čtyři části: konvenční, horní, vysoká a přídavná paměť. Logické rozdělení paměti byla původně vytvořeno pro MS-DOS, protože první IBM PC mikroprocesory měly maximální paměťový prostor 1 MB. Tato 1 MB paměť byla rozčleněna na dvě části. Prvních 640 KB bylo pro uživatele a operační systém a horních 384 KB bylo určeno pro BIOS a utility. Windows 9x je postavené na základech MS-DOS a podporuje různé druhy fyzických paměťových specifikací z originálních IBM PC a jeho mnoho klonů.

16 Konvenční paměť Konvenční paměť zahrnuje veškeré paměťové adresy mezi 0 a 640 KB. To je také nazvaná základní paměť. Toto je oblast kde MS-DOS programy normálně operují. V starších DOS strojích, toto je jediná paměť dostupný pro běh operačních systémových souborů, aplikačních programů, rezidentních rutin, a ovladačů zařízení. Rezidentní rutiny zahrnují ohraničený- a- zůstat (TSR) programy jako myš a CD-ROM řidiči. Figura ilustruje přiřčení konvenční paměti. Paměť od 640 do 1024 kb a rozšířená pamět Také známý jak rezervovaná paměť, paměť od 640 do 1024 kb (1 MB). Z toho vyplývá konvenční paměť a má velikost 384 KB. Paměť od 640 do 1024 kb je k dispozici ve formě bloků horních pamětí (UMBs). Programy které operují paměť od 640 do 1024 kb zahrnout systémový BIOS, zástrčková- a- hraje BIOS, video BIOS, a obrazovou paměť. V závislosti na systému, mezi 96 KB a 160 KB toto paměťový prostor není užívaný hardwarem, ale tyto adresy jsou jen dostupné jestli vhodný správce paměti jako EMM386.EXE je instalovaný během startovního procesu. Figura ilustruje přiřčení paměti od 640 do 1024 kb a rozšířená pamět. Rozšířená pamět je další oblast paměti které jsou podobná paměti od 640 do 1024 kb. Rozšířená pamět je také nazvaný rozšířená paměťová specifikace (EMS). Tato paměť která může být zpřístupněná v stránkách z 16- KB pořádná kusy z 64- KB rámů stránek. Tyto stránky jsou ustanovené v nepoužitý UMBs. Primární ovládač zařízení které dovoluje použití EMS je EMM386.EXE. Tento program uvolňuje nahoru konvenční paměť dovolením nepoužitých částí z rezervované oblasti pamětí být užívaný pro DOS řidiče a rezidentní rutiny.

17 Přídavná paměť mikroprocesor a jeho chráněný pracovní režim udělal to možné aby přístup fyzická paměťová místa za 1- MB limity 8088 a 8086 mikroprocesorů. Paměť nad touto adresou je obecně označovaná jako přídavná paměť. Tato oblast paměti je také nazvaná prodloužená paměťová specifikace (XMS). XMS je primární oblast paměti užívaný Windows 9x. Ovládač zařízení které je naložené operačním systémem ovládá tuto oblast paměti. Windows 9x nakládá XMS ovladač nazvaný HIMEM.SYS během startu. HIMEM.SYS dělá prodloužila paměť k dispozici pro Windows 9x a další kompatibilní MS-DOS programy. Figura ilustruje přiřčení přídavné paměti. Horní paměť Po XMS řidiči je naložený a přídavný paměť se stává k dispozici pro operační systém, první 64 KB přídavné paměti je nazvaná vysoká oblast paměti (HMA). HIMEM.SYS obvykle aktivuje DOS=VYSOKOU volbu, které dovoluje MS - DOS jádro užívané Windows 9x být kopírované do HMA. DOS užívá HMA, který uvolňuje nahoru konvenční paměť na použití aplikacemi. Figura ilustruje přiřčení horní paměti.

18 Skutečný versus chráněný mód přístupu do paměti Toto zahrnuje veškerou paměť nad 1024 KB. Reálný režim adresování pamětireálného režimu znamená, že software jako DOS a jeho aplikace mohou jen oslovit 1024 KB (1 MB) RAM. Čip mikroprocesoru oslovuje první 1024 KB konvenční paměti přidělením skutečné adresy skutečný lokalitám v paměti. Například, systém běžící v reálném režimu jedná v podstatě stejný jak 8088/86 systém a může běžet starší software se žádnými modifikacemi Chráněný režim Protějšek reálný režim je chráněný režim adresování paměti. Ne jako reálný režim, chráněný režim dovoluje jednomu programu selhal bez přinášení dolů celého systému. Teorie za chráněným režimem je že jedna oblast paměti nemá žádný účinek na další programy. Při operování v chráněném režimu, program je omezený na jeho vlastní paměťové přidělování volných oblastí, ale to může zpřístupnit paměť nad 1 MB mohlo oslovit až do 16 MB paměti, ale software mohl užívat čip k tomu, aby zpřístupnil ještě víc paměť. Před programy které běží souběžně opravdu jsou bezpečné od sebe, mikroprocesor a další systémové čipy požadují operační systém který může uložit, aby ochrana. Téměř každý operační systém jiný než DOS operuje v chráněném režimu.

Logická organizace paměti Josef Horálek

Logická organizace paměti Josef Horálek Logická organizace paměti Josef Horálek Logická organizace paměti = Paměť využívají = uživatelské aplikace = operační systém = bios HW zařízení = uloženy adresy I/O zařízení atd. = Logická organizace paměti

Více

Operační systém. Komponenty operačního systému. Funkce operačního systému

Operační systém. Komponenty operačního systému. Funkce operačního systému Operační systém Operační systém je rozhraní mezi uživatelem a počítačem a spravuje další aplikace. Většina počítačů se prodává s nainstalovaným operačním systémem. Rozvoj technologie procesorů přinesl

Více

MS WINDOWS I. řada operačních systémů firmy Microsoft *1985 -? Historie. Práce ve Windows XP. Architektura. Instalace. Spouštění

MS WINDOWS I. řada operačních systémů firmy Microsoft *1985 -? Historie. Práce ve Windows XP. Architektura. Instalace. Spouštění MS WINDOWS I řada operačních systémů firmy Microsoft *1985 -? Historie Práce ve Windows XP Architektura Instalace Spouštění HISTORIE I MS-DOS 1981, první OS firmy Microsoft, pro IBM PC 16b, textový, jednouživatelský,

Více

I n f o r m a t i k a a v ý p o č e t n í t e c h n i k a. Operační systém

I n f o r m a t i k a a v ý p o č e t n í t e c h n i k a. Operační systém Operační systém Výpočetní systém a jeho struktura Pojem operační systém Vysvětlení úlohy OS na jeho historickém vývoji Činnost počítače po zapnutí Srovnání operačních systémů Pojmy a vlastnosti operačních

Více

MS-DOS byl velmi rozšířeným operačním systémem a dosud ho používají uživatelé a pracoviště, která si nečiní velké nároky na rozsáhlejší funkce a

MS-DOS byl velmi rozšířeným operačním systémem a dosud ho používají uživatelé a pracoviště, která si nečiní velké nároky na rozsáhlejší funkce a MS-DOS MS-DOS byl velmi rozšířeným operačním systémem a dosud ho používají uživatelé a pracoviště, která si nečiní velké nároky na rozsáhlejší funkce a uživatelský komfort. Stále pracuje na mnoha počítačích

Více

monolitická vrstvená virtuální počítač / stroj modulární struktura Klient server struktura

monolitická vrstvená virtuální počítač / stroj modulární struktura Klient server struktura IBM PC 5150 MS DOS 1981 (7 verzí) DR DOS, APPLE DOS, PC DOS 1. 3. Windows grafická nástavba na DOS Windows 95 1. operační systém jako takový, Windows XP 2001, podporovány do 2014, x86 a Windows 2000 Professional

Více

OPERAČNÍ SYSTÉM MS DOS

OPERAČNÍ SYSTÉM MS DOS OPERAČNÍ SYSTÉM MS DOS (ZÁKLADY) 2005 OBSAH SOŠS a SOU Kadaň Školení SIPVZ Operační systém MS DOS OPERAÈNÍ SYSTÉM MS DOS...3 PRÁCE V OS MS DOS...4 ADRESÁØE V MS DOS...4 SOUBORY V MS DOS...4 VLASTNOSTI

Více

SOFTWARE. Programové vybavení počítače

SOFTWARE. Programové vybavení počítače SOFTWARE Programové vybavení počítače Obsah Software Operační systém (OS) Aplikační software Licence Software Softwarem rozumíme veškeré programové vybavení počítače Program Obsahuje instrukce, podle kterých

Více

ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ

ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ Projekt: ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ Téma: MEIII - 2.3.4 Rozdělení HDD Obor: Mechanik Elektronik Ročník: 3. Zpracoval(a): Bc. Martin Fojtík Střední průmyslová škola Uherský Brod, 2010 Projekt je spolufinancován

Více

Instalace OS, nastavení systému

Instalace OS, nastavení systému ZVT Instalace OS, nastavení systému SW vybavení PC HW hardware zařízení počítače (+ firmware těchto zařízení, BIOS VGA, ) BIOS basic input output systém poskytuje služby OS, uložen v paměti na MB. (Nastavení

Více

Obsah. Kapitola 1 Skříně počítačů 15. Kapitola 2 Základní deska (mainboard) 19. Kapitola 3 Napájecí zdroj 25. Úvod 11

Obsah. Kapitola 1 Skříně počítačů 15. Kapitola 2 Základní deska (mainboard) 19. Kapitola 3 Napájecí zdroj 25. Úvod 11 Obsah Úvod 11 Informace o použitém hardwaru 12 Několik poznámek k Windows 13 Windows XP 13 Windows Vista 13 Kapitola 1 Skříně počítačů 15 Typy skříní 15 Desktop 15 Tower (věžová provedení) 15 Rozměry skříní

Více

MS DOS. Diskový operační systém (DOS)

MS DOS. Diskový operační systém (DOS) MS DOS Diskový operační systém (DOS) DOS je soubor programů koordinující veškerou činnost počítače. Nejznámějším byl MS-DOS (MicroSoft-DOS). Měl textové prostředí, byl jednouživatelský (pouze jeden uživatel

Více

Programové vybavení počítačů operační systémy

Programové vybavení počítačů operační systémy Programové vybavení počítačů operační systémy Operační systém Základní program, který oživuje hardware a poskytuje prostředí pro ostatní programy Řídí využití procesoru, síťovou komunikaci, tisk, ovládá

Více

CYCLOPE PRINT MANAGEMENT SOFTWARE- UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

CYCLOPE PRINT MANAGEMENT SOFTWARE- UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA CYCLOPE PRINT MANAGEMENT SOFTWARE- UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Obsah Cyclope Print Management Software- uživatelská příručka... 1 1. Přehled produktu... 2 2. Stručný popis produtku CPMS... 2 2.1. Stažení CPMS...

Více

Definice OS. Operační systém je základní programové vybavení počítače, nezbytné pro jeho provoz.

Definice OS. Operační systém je základní programové vybavení počítače, nezbytné pro jeho provoz. OPERAČNÍ SYSTÉMY Definice OS Operační systém je základní programové vybavení počítače, nezbytné pro jeho provoz. Každý počítač má alespoň jeden procesor, paměť, I/O zařízení. Všechny tyto součásti můžeme

Více

KAPITOLA 1 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

KAPITOLA 1 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ KAPITOLA 1 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ KLÍČOVÉ POJMY technické vybavení počítače uchování dat vstupní a výstupní zařízení, paměti, data v počítači počítačové sítě sociální

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo a název šablony Číslo didaktického materiálu Druh didaktického materiálu Autor Jazyk Téma sady didaktických materiálů Téma didaktického materiálu Vyučovací předmět Cílová skupina (ročník) Úroveň

Více

Osnova kurzu OBSLUHA PC ZÁKLADNÍ ZNALOSTI. pilotního projektu v rámci I. Etapy realizace SIPVZ

Osnova kurzu OBSLUHA PC ZÁKLADNÍ ZNALOSTI. pilotního projektu v rámci I. Etapy realizace SIPVZ Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště, Trutnov, Školní 101, tel.: +420 499 813 071, fax: +420 499 814 729, e-mail: skola@spssoutu.cz, URL: http://www.spssoutu.cz Osnova kurzu OBSLUHA PC ZÁKLADNÍ

Více

Masarykova ZŠ Klenčí pod Čerchovem OPERAČNÍ SYSTÉM

Masarykova ZŠ Klenčí pod Čerchovem OPERAČNÍ SYSTÉM Operační systém OPERAČNÍ SYSTÉM Masarykova MŠ a ZŠ Operační systém - zajišťuje komunikaci mezi hardwarem a softwarem organizuje přístup a využívání zdrojů počítače ( čas procesoru, přístup k datům na discích,

Více

Správa počítačové sítě Novell NetWare

Správa počítačové sítě Novell NetWare Souborový systém Správa počítačové sítě Novell NetWare Ing. Daniel Studený Souborový systém Systém souborů (filesystem) způsob, jak organizovat soubory na ukládacích zařízeních systémy souborů používané

Více

Tomáš Borland Valenta

Tomáš Borland Valenta Architektura GNU/Linuxu Tomáš Borland Valenta Přehled stavebních prvků operačního systému GNU/Linux aneb od základů až po okna... Základní rozdělení Hardware Software Hardware Základní deska CPU Paměť

Více

Téma 12: Správa diskových jednotek a system souborů. Téma 12: Správa diskových jednotek a systémů souborů

Téma 12: Správa diskových jednotek a system souborů. Téma 12: Správa diskových jednotek a systémů souborů Téma 12: Správa diskových jednotek a systémů souborů 1 Teoretické znalosti V tomto cvičení se podíváte na práci s diskovými jednotkami. Naučíte se používat nástroj správy disků, který se poprvé objevil

Více

Operační systém osobního počítače

Operační systém osobního počítače Operační systém osobního počítače Studijní materiál pro žáky SŠ Začlenění dle RVP G Vzdělávací obsah: Očekávaný výstup: Digitální technologie ovládá, propojuje a aplikuje dostupné prostředky ICT využívá

Více

Rozdělení operačních systémů

Rozdělení operačních systémů Rozdělení operačních systémů OS1 Přednáška číslo 2 Podle počtu ovládaných procesorů Jednoprocesorové (monoprocesorové) Víceprocesorové (multiprocesorové) Asymetrický processing (ASMP) na jednom procesoru

Více

9. Software: programové vybavení počítače, aplikace

9. Software: programové vybavení počítače, aplikace 9. Software: programové vybavení počítače, aplikace Software (SW) je programové vybavení počítače, které nám umožňuje faktickou práci na počítači tvorbu dokumentů, tabulek, úpravy obrázků, elektronickou

Více

Operační systémy 1. Přednáška číslo 11 3. 5. 2010. Souborové systémy

Operační systémy 1. Přednáška číslo 11 3. 5. 2010. Souborové systémy Operační systémy 1 Přednáška číslo 11 3. 5. 2010 Souborové systémy Dělení dle bezpečnosti Souborové systémy s okamžitým zápisem pouze jeden druh operace a další musí čekat. Data se nemohou ztratit, ale

Více

4 Microsoft Windows XP Jednoduše

4 Microsoft Windows XP Jednoduše Obsah ÚVOD Nové zkušenosti s novými Windows XP 11 Vaším cílem je: 11 A. Hraní her, využívání encyklopedií a výukových programů, účetnictví 11 B. Procházení WWW stránek Internetu, využívání elektronické

Více

Návod na instalaci a použití programu

Návod na instalaci a použití programu Návod na instalaci a použití programu Minimální konfigurace: Pro zajištění funkčnosti a správné činnosti SW E-mentor je potřeba software požívat na PC s následujícími minimálními parametry: procesor Core

Více

GTS internet DSL. Návod nastavení modemu a spuštění služby. (platné pro Zyxel Prestige VMG1312-B30B)

GTS internet DSL. Návod nastavení modemu a spuštění služby. (platné pro Zyxel Prestige VMG1312-B30B) GTS Czech s.r.o., Přemyslovská 43, 130 00 Praha 3, Česká republika tel. 800 990 990 // info@gts.cz Návod nastavení modemu a spuštění služby (platné pro Zyxel Prestige VMG1312-B30B) Úvod Vážený zákazníku,

Více

http://www.zlinskedumy.cz

http://www.zlinskedumy.cz Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast Autor Ročník 1 Obor CZ.1.07/1.5.00/34.0514 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Operační systém a textový editor,

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: Číslo šablony: 12 Název materiálu: Ročník: Identifikace materiálu: Jméno autora: Předmět: Tématický celek: Anotace: CZ.1.07/1.5.00/34.0410

Více

Osobní počítač. Zpracoval: ict Aktualizace: 10. 11. 2011

Osobní počítač. Zpracoval: ict Aktualizace: 10. 11. 2011 Osobní počítač Zpracoval: ict Aktualizace: 10. 11. 2011 Charakteristika PC Osobní počítač (personal computer - PC) je nástroj člověka pro zpracovávání informací Vyznačuje se schopností samostatně pracovat

Více

IPZ laboratoře Struktura pevného disku L305 Cvičení 1 Cvičící:

IPZ laboratoře Struktura pevného disku L305 Cvičení 1 Cvičící: IPZ laboratoře Struktura pevného disku L305 Cvičení 1 2012 Cvičící: Šimek Václav, Mičulka Lukáš, Šimková Marcela, Tříska Vít Obsah cvičení Fyzická struktura pevného disku Geometrie, rozhraní, základní

Více

Pár odpovědí jsem nenašla nikde, a tak jsem je logicky odvodila, a nebo jsem ponechala odpověď z pefky, proto je možné, že někde bude chyba.

Pár odpovědí jsem nenašla nikde, a tak jsem je logicky odvodila, a nebo jsem ponechala odpověď z pefky, proto je možné, že někde bude chyba. Odpovědi jsem hledala v prezentacích a na http://www.nuc.elf.stuba.sk/lit/ldp/index.htm Pár odpovědí jsem nenašla nikde, a tak jsem je logicky odvodila, a nebo jsem ponechala odpověď z pefky, proto je

Více

VirtualBox desktopová virtualizace. Zdeněk Merta

VirtualBox desktopová virtualizace. Zdeněk Merta VirtualBox desktopová virtualizace Zdeněk Merta 15.3.2009 VirtualBox dektopová virtualizace Stránka 2 ze 14 VirtualBox Multiplatformní virtualizační nástroj. Částečně založen na virtualizačním nástroji

Více

Informatika -- 8. ročník

Informatika -- 8. ročník Informatika -- 8. ročník stručné zápisy z Informatiky VARIACE 1 Tento dokument byl kompletně vytvořen, sestaven a vytištěn v programu dosystem - EduBase. Více informací o programu naleznete na www.dosli.cz.

Více

Operační systém a správa souborů

Operační systém a správa souborů Kapitola šestá Operační systém a správa souborů Učební text Mgr. Radek Hoszowski Operační systém a správa souborů Operační systém Co je operační systém, z čeho se skládá a jak funguje? V šesté kapitole

Více

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu sq Program ZK EANPRINT verze 1.20 Uživatelská dokumentace programu Úvod Základní vlastnosti programu Jednoduchost ovládání - umožňuje obsluhu i málo zkušeným uživatelům bez nutnosti většího zaškolování.

Více

Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32

Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32 Informační systém ISOP 7-13 Vypracováno pro CzechInvest Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32 vypracovala společnost ASD Software, s.r.o. Dokument ze dne 20.2.2015, verze 1.00 Konfigurace

Více

Linux připojování zařízení. 6 praktická část

Linux připojování zařízení. 6 praktická část Linux připojování zařízení 6 praktická část I/O zařízení Všechny periférie Čistě vstupní klávesnice, myš, tablet, CD-ROM, scanner, Čistě výstupní monitor, tiskárna, Vstupně-výstupní hard disk, disketa,

Více

Počítač a multimédia v moderní mateřské škole. Reg. č. CZ.1.07/1.3.44/02.0022

Počítač a multimédia v moderní mateřské škole. Reg. č. CZ.1.07/1.3.44/02.0022 Počítač a multimédia v moderní mateřské škole Reg. č. CZ.1.07/1.3.44/02.0022 Základní ovládání počítače Terminologie Hardware Software Základy používání počítače 2013 Eduard Gratzl 2 Počítač nebo Laptop

Více

Instalace a základní administrátorské nastavení 602LAN SUITE 5 Groupware

Instalace a základní administrátorské nastavení 602LAN SUITE 5 Groupware Instalace a základní administrátorské nastavení 602LAN SUITE 5 Groupware Obsah Úvod...2 Instalace...2 Doporučená hardwarová konfigurace......2 Podporované operační systémy......2 Ještě před instalací......2

Více

Instalace, zálohování a obnova systému založeného na Windows XP embedded

Instalace, zálohování a obnova systému založeného na Windows XP embedded Instalace, zálohování a obnova systému založeného na Úvod Softwarová výbava řídícího systému MEFI zahrnuje operační systém (), vlastní software pro řízení (WinCNC a PLC) a další (drivery některých zařízení,

Více

Osnovy kurzů. pilotního projektu v rámci I. Etapy realizace SIPVZ. Systém dalšího vzdělávání veřejnosti. počítačová gramotnost

Osnovy kurzů. pilotního projektu v rámci I. Etapy realizace SIPVZ. Systém dalšího vzdělávání veřejnosti. počítačová gramotnost Osnovy kurzů pilotního projektu v rámci I. Etapy realizace SIPVZ Systém dalšího vzdělávání veřejnosti počítačová gramotnost Začínáme s počítačem Úvod...5 Co je to počítač, informace, použití...10 Hlavní

Více

CUZAK. Instalační příručka. Verze 2.0 2014

CUZAK. Instalační příručka. Verze 2.0 2014 CUZAK Instalační příručka Verze 2.0 2014 Copyright 2014 Altair Software s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Všechna práva vyhrazena. Všechna informace, jež jsou publikována na v tomto dokumentu, jsou chráněna

Více

GTS internet DSL. Návod nastavení modemu a spuštění služby. (platné pro Zyxel Prestige 870HN-53b)

GTS internet DSL. Návod nastavení modemu a spuštění služby. (platné pro Zyxel Prestige 870HN-53b) GTS Czech s.r.o., Přemyslovská 43, 130 00 Praha 3, Česká republika tel. 800 990 990 // info@gts.cz Návod nastavení modemu a spuštění služby (platné pro Zyxel Prestige 870HN-53b) Úvod Vážený zákazníku,

Více

Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11

Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11 Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11 RYCHLÝ ÚVODNÍ LIST NOVELL Při instalaci nové verze systému SUSE Linux Enterprise 11 postupujte podle následujících pokynů. Tento dokument obsahuje

Více

eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) w w w. n e s s. c o m

eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) w w w. n e s s. c o m eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) Příprava Při instalaci elišky doporučujeme nemít spuštěné žádné další programy. Pro instalaci elišky je třeba mít administrátorská práva na daném počítači.

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Projekt je realizován v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurence schopnost, který je spolufinancován

Více

Evidence majetku a Windows 8

Evidence majetku a Windows 8 Evidence majetku a Windows 8 S novými počítači se u uživatelů objevuje operační systém Windows 8. Provoz programu Evidence majetku na takovém počítači je možná dvěma způsoby. A. Provoz evidence majetku

Více

Informatika teorie. Vladimír Hradecký

Informatika teorie. Vladimír Hradecký Informatika teorie Vladimír Hradecký Z historie vývoje počítačů První počítač v podobě elektrického stroje v době 2.sv. války název ENIAC v USA elektronky velikost několik místností Vývoj počítačů elektronky

Více

Instalace programu OZO. z www stránek či odkazu z e-mailu

Instalace programu OZO. z www stránek či odkazu z e-mailu Instalace programu OZO z www stránek či odkazu z e-mailu První instalaci programu OZO pro rok 2015 si vždy musíte zvolit volbu PLNÁ VERZE PROGRAMU. Upgrade programu OZO 2015 si můžete stahovat až v době,

Více

1. POSTUP INSTALACE A KONTROLA NASTAVENÍ MICROSOFT SQL SERVERU 2005 EXPRESS:

1. POSTUP INSTALACE A KONTROLA NASTAVENÍ MICROSOFT SQL SERVERU 2005 EXPRESS: 1. POSTUP INSTALACE A KONTROLA NASTAVENÍ MICROSOFT SQL SERVERU 2005 EXPRESS: Ověřte prosím následující nastavení (tento postup se může nepatrně lišit podle operačního systému Vašeho pc). Pro lepší viditelnost

Více

Artikul system s.r.o. www.dsarchiv.cz UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA tel. +420 727 827 422 dsarchiv@artikulsystem.cz

Artikul system s.r.o. www.dsarchiv.cz UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA tel. +420 727 827 422 dsarchiv@artikulsystem.cz Obsah DS Archiv... 2 Nastavení připojení k internetu... 2 Nastavení aplikace... 3 Nastavení databáze... 4 Nastavení datové schránky... 4 Příjem zpráv z datové schránky... 6 Odeslání zprávy... 7 Ověření

Více

Management procesu I Mgr. Josef Horálek

Management procesu I Mgr. Josef Horálek Management procesu I Mgr. Josef Horálek Procesy = Starší počítače umožňovaly spouštět pouze jeden program. Tento program plně využíval OS i všechny systémové zdroje. Současné počítače umožňují běh více

Více

Postup instalace účetního softwaru ABRA G2 verze 5.03.11 pro ČSTV na operačním systému Windows XP

Postup instalace účetního softwaru ABRA G2 verze 5.03.11 pro ČSTV na operačním systému Windows XP Postup instalace účetního softwaru ABRA G2 verze 5.03.11 pro ČSTV na operačním systému Windows XP Postup instalace je vyzkoušen na počítači, který má aplikovánu Aktualizaci Service Pack2 a má zapnuty všechny

Více

První použití notebooku GIGABYTE

První použití notebooku GIGABYTE Gratulujeme Vám ke koupi notebooku GIGABYTE! Tato příručka vás provede nastavením Vašeho notebooku při jeho prvním spuštění. Konečná konfigurace produktu závisí na daném modelu zakoupeném v prodejně. GIGABYTE

Více

CUZAK. Instalační příručka. Verze 2.0 2015

CUZAK. Instalační příručka. Verze 2.0 2015 CUZAK Instalační příručka Verze 2.0 2015 Copyright 2015 Altair CUZAK s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Všechna práva vyhrazena. Všechna informace, jež jsou publikována na v tomto dokumentu, jsou chráněna

Více

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Úvod k instalaci Tato instalační příručka je určena uživatelům objednávkového modulu Offline VetShop verze 3.4. Obsah 1. Instalace modulu Offline VetShop...

Více

Bootkity v teorii a praxi. Martin Dráb martin.drab@email.cz Http://www.jadro-windows.cz

Bootkity v teorii a praxi. Martin Dráb martin.drab@email.cz Http://www.jadro-windows.cz Bootkity v teorii a praxi Martin Dráb martin.drab@email.cz Http://www.jadro-windows.cz Definice Pod pojmem bootkit budeme rozumět software, který začíná být aktivní během procesu startu počítače ještě

Více

BIOS. Autor: Bc. Miroslav Světlík

BIOS. Autor: Bc. Miroslav Světlík BIOS Autor: Bc. Miroslav Světlík Škola: Hotelová škola, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola Teplice, Benešovo náměstí 1, příspěvková organizace Kód: VY_32_INOVACE_ICT_837 1. 11. 2012 1 1. BIOS

Více

9. Sítě MS Windows. Distribuce Windows. Obchodní označení. Jednoduchý OS pro osobní počítače, pouze FAT, základní podpora peer to peer sítí,

9. Sítě MS Windows. Distribuce Windows. Obchodní označení. Jednoduchý OS pro osobní počítače, pouze FAT, základní podpora peer to peer sítí, 9. Sítě MS Windows MS Windows existoval ve 2 vývojových větvích 9x a NT, tyto později byly sloučeny. V současnosti existují aktuální verze Windows XP a Windows 2003 Server. (Očekává se vydání Windows Vista)

Více

Operační systémy - historie

Operační systémy - historie Program Operační systém a jeho design, tabulka rozdělení disku (podrobněji), Instalace Windows a Linuxu krok po kroku, více OS na jednom počítači (multiboot), přeinstalace systému, migrace OS na jiný disk

Více

Návod k aktualizaci firmwaru pro Web Server OZW672... a OZW772...

Návod k aktualizaci firmwaru pro Web Server OZW672... a OZW772... Návod k aktualizaci firmwaru pro Web Server OZW672... a OZW772... Informace Připojení Dostupnost Uživatelské rozhraní 1 Rozdíl mezi aktualizací aplikačních souborů přístrojů a aktualizací firmwaru Aktualizace

Více

Ročník VIII. Informatika. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Kompetence Očekávané výstupy. Průřezová témata. Mezipřed.

Ročník VIII. Informatika. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Kompetence Očekávané výstupy. Průřezová témata. Mezipřed. Osobní počítač hardwarová konfigurace IX. /OPAKOVÁNÍ/ /základní jednotka / /externí zařízení počítače / F: hromadná M:samostatná práce žák zná princip činnosti a stavbu osobního počítače /komponenty/ (skříně

Více

Souborové systémy. Architektura disku

Souborové systémy. Architektura disku Souborové systémy Architektura disku Disk je tvořen několika plotnami s jedním nebo dvěma povrchy, na každém povrchu je několik soustředných kružnic (cylindrů) a na každém několik úseků (sektorů). Příklad

Více

Vstupně - výstupní moduly

Vstupně - výstupní moduly Vstupně - výstupní moduly Přídavná zařízení sloužící ke vstupu a výstupu dat bo k uchovávání a archivaci dat Nejsou připojována ke sběrnici přímo, ale prostřednictvím vstupně-výstupních modulů ( ů ). Hlavní

Více

Messenger. Novell 1.0 UMÍSTĚNÍ DOKUMENTACE K PROGRAMU NOVELL MESSENGER. www.novell.com STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA

Messenger. Novell 1.0 UMÍSTĚNÍ DOKUMENTACE K PROGRAMU NOVELL MESSENGER. www.novell.com STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA Novell Messenger 1.0 STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA www.novell.com Novell Messenger je produkt, který nezávisle na platformě slouží k rychlému zasílání zpráv v podnicích pomocí adresáře Novell e-directory

Více

TSM for Virtual Environments Data Protection for VMware v6.3. Ondřej Bláha CEE+R Tivoli Storage Team Leader. TSM architektura. 2012 IBM Corporation

TSM for Virtual Environments Data Protection for VMware v6.3. Ondřej Bláha CEE+R Tivoli Storage Team Leader. TSM architektura. 2012 IBM Corporation TSM for Virtual Environments Data Protection for VMware v6.3 Ondřej Bláha CEE+R Tivoli Storage Team Leader TSM architektura 2012 IBM Corporation Tradiční zálohování a obnova dat ze strany virtuálního stroje

Více

FREEWAROVÉ ŘEŠENÍ DICOM SERVERU S NÍZKÝMI NÁROKY NA HARDWAROVÉ VYBAVENÍ

FREEWAROVÉ ŘEŠENÍ DICOM SERVERU S NÍZKÝMI NÁROKY NA HARDWAROVÉ VYBAVENÍ FREEWAROVÉ ŘEŠENÍ DICOM SERVERU S NÍZKÝMI NÁROKY NA HARDWAROVÉ VYBAVENÍ Daniel Smutek 1), Ludvík Tesař 2) 1) 3. interní klinika 1.LF UK a VFN, Praha 2) Ústav teorie informace a automatizace, Akademie věd

Více

Služba ve Windows. Služba (service) je program

Služba ve Windows. Služba (service) je program Služby Windows Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Libor Otáhalík. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské

Více

Datacard. Instrukce k aktualizaci firmware tiskáren. Aktualizační aplikace pro operační systémy Windows

Datacard. Instrukce k aktualizaci firmware tiskáren. Aktualizační aplikace pro operační systémy Windows Datacard Instrukce k aktualizaci firmware tiskáren Aktualizační aplikace pro operační systémy Windows Co potřebujete Tiskárna karet je zapnuta a připravena k tisku karet ve stavu Ready, a stavová dioda

Více

ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ. MEIV - 2.3.1.1 Windows server 2003 (seznámení s nasazením a použitím)

ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ. MEIV - 2.3.1.1 Windows server 2003 (seznámení s nasazením a použitím) Object 12 3 Projekt: ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ Téma: MEIV - 2.3.1.1 Windows server 2003 (seznámení s nasazením a použitím) Obor: Mechanik Elektronik Ročník: 4. Zpracoval(a): Bc. Martin Fojtík Střední

Více

.NET Framework verze 3.5... 4 Program pro připojení ke vzdálené ploše (RDC) verze 7.1... 5

.NET Framework verze 3.5... 4 Program pro připojení ke vzdálené ploše (RDC) verze 7.1... 5 Obsah Přístup k serveru ČMIS Kancelář Online... 2 Úvod... 2 Uživatelé s operačním systémem Windows XP musí nainstalovat:... 2 Uživatelé s operačním systémem Windows Vista musí nainstalovat:... 4.NET Framework

Více

KAPITOLA 2 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

KAPITOLA 2 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ KAPITOLA 2 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ KLÍČOVÉ POJMY Internet World Wide Web FTP, fulltext e-mail, IP adresa webový prohlížeč a vyhledávač CÍLE KAPITOLY Pochopit, co je Internet

Více

MS DOS, souborový manažer

MS DOS, souborový manažer MS DOS: osnova otázky: obecná charakteristika OS s textovým režimem, charakteristika OS MS DOS, interní a externí příkazy, systémové příkazy, příkazy pro práci s adresáři a soubory, nadstavby OS MS DOSu,

Více

02 - Osobní počítač (vývoj, prvky základní konfigurace PC). Klasifikace software.

02 - Osobní počítač (vývoj, prvky základní konfigurace PC). Klasifikace software. IVT 1.ročník, SVT 4. ročník 2. Osobní počítač vývoj, komponenty, software 2010/2011 02 - Osobní počítač (vývoj, prvky základní konfigurace PC). Klasifikace software. Osobní počítač (anglicky personal computer,

Více

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332 MS Excel 2002 Grada - po spuštění je třeba kliknout do středu obrazovky - v dalším dialogovém okně (Přihlášení) vybrat uživatele, zřídit Nového uživatele nebo zvolit variantu Bez přihlášení (pro anonymní

Více

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hořovice

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hořovice Kód DUM : VY_32_INOVACE_LIN.1.04 Název materiálu: Anotace Autor Jazyk Očekávaný výstup 04 Zásady běžné instalace OS Linux DUM naučí připravit počítač k instalaci OSL a provede žáka kroky instalace systému

Více

TECHNICKÉ POŽADAVKY PRO INSTALACI SW PRO ZÁZNAM VIDEA PRO ZÁZNAM AUDIA (ZVUKU) PRO ZÁZNAM OBRÁZKŮ JAZYKOVÉ MUTACE

TECHNICKÉ POŽADAVKY PRO INSTALACI SW PRO ZÁZNAM VIDEA PRO ZÁZNAM AUDIA (ZVUKU) PRO ZÁZNAM OBRÁZKŮ JAZYKOVÉ MUTACE INSTALACE SW EduArt OBSAH: OBSAH: TECHNICKÉ POŽADAVKY PRO INSTALACI SW PRO ZÁZNAM VIDEA PRO ZÁZNAM AUDIA (ZVUKU) PRO ZÁZNAM OBRÁZKŮ JAZYKOVÉ MUTACE POSTUP INSTALACE KDE NAJDETE INSTALAČNÍ SOUBOR JAK SPUSTÍTE

Více

Informatika pro 8. ročník. Hardware

Informatika pro 8. ročník. Hardware Informatika pro 8. ročník Hardware 3 druhy počítačů Vstupní a výstupní zařízení Další vstupní a výstupní zařízení Nezapomeňte Máme tři druhy počítačů: stolní notebook all-in-one Zařízení, která odesílají

Více

GeoPlan. Administrátorská příručka. Výstup byl vytvořen s finanční podporou TA ČR v rámci projektu TA02011056. Verze 1.0

GeoPlan. Administrátorská příručka. Výstup byl vytvořen s finanční podporou TA ČR v rámci projektu TA02011056. Verze 1.0 GeoPlan Administrátorská příručka Verze Výstup byl vytvořen s finanční podporou TA ČR v rámci projektu TA02011056 2 Obsah 1 Úvod... 4 1.1 Systémové požadavky... 4 2 Instalace systému... 5 2.1 Instalace

Více

PREMIER E Agent. Jak to funguje?

PREMIER E Agent. Jak to funguje? PREMIER E Agent PREMIER E Agent je samostatná aplikace, která slouží jako doplněk k informačnímu systému PREMIER. Je dostupná jako samostatná instalace a její používání je vázáno na jakoukoli licenci k

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0410 Číslo šablony: 17 Název materiálu: Ročník: Identifikace materiálu: Jméno autora: Předmět: Tématický celek:

Více

Nápověda k aplikaci EA Script Engine

Nápověda k aplikaci EA Script Engine Nápověda k aplikaci EA Script Engine Object Consulting s.r.o. 2006 Obsah Nápověda k aplikaci EA Script Engine...1 1. Co je EA Script Engine...2 2. Důležité upozornění pro uživatele aplikace EA Script Engine...3

Více

Ope p r e a r čn č í s ys y té t m é y y Windo d w o s Stručný přehled

Ope p r e a r čn č í s ys y té t m é y y Windo d w o s Stručný přehled Windows 2008 R2 - úvod Jan Žák Operační systémy Windows Stručný přehled Klientské OS Windows 95, 98, ME Windows NT Windows 2000 Windows XP Windows Vista Windows 7 Windows CE, Windows Mobile Windows Phone

Více

Elektronické učebnice popis systému, základních funkcí a jejich cena

Elektronické učebnice popis systému, základních funkcí a jejich cena Elektronické učebnice popis systému, základních funkcí a jejich cena Vytvořil TEMEX, spol. s r. o. Obsah 1. Úvod... 2 Formáty... 2 Cena... 2 2. Systémové požadavky... 3 Interaktivní PDF verze... 3 HTML

Více

1.2 Operační systémy, aplikace

1.2 Operační systémy, aplikace Informační a komunikační technologie 1.2 Operační systémy, aplikace Studijní obor: Sociální činnost Ročník: 1 Programy (Software - SW) V informatice se takto označují všechny samospustitelné soubory které

Více

Řešení správy tiskáren Řešení správy tiskáren

Řešení správy tiskáren Řešení správy tiskáren Řešení správy tiskáren Řešení správy tiskáren Pro jednoduchou centralizovanou správu tiskáren a multifunkčních systémů ŘÍZENÍ PROVOZU SNADNÁ METODA PRO SPRÁVU VAŠICH TISKÁREN A MULTIFUNKČNÍCH SYSTÉMŮ Udržet

Více

Modul 2. První sada úkolů:

Modul 2. První sada úkolů: Zadání První sada úkolů: Modul 2 Všechny potřebné složky a soubory pro splnění následující sady úkolů se nachází ve složce sada1. 1. Ve složce Ulohy vytvořte čtyři nové složky (podle obrázku) a pojmenujte

Více

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC 1. Obsah 1. Obsah... 1 2. Úvod... 1 3. Instalace... 2 4. Vytvoření účtu... 5 5. Pošta... 7 6. Kontakty... 11 7. Informační kanály... 11 8. Nastavení zobrazení... 12 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti

Více

Aplikace BSMS. Uživatelská příručka - 1 -

Aplikace BSMS. Uživatelská příručka - 1 - Aplikace BSMS Uživatelská příručka - 1 - Obsah 1. O aplikaci BSMS... 3 2. Základní předpoklady pro používání BSMS... 3 3. Instalace aplikace... 3 3.1. Samotná instalace... 3 3.2. Možné problémy při instalaci...

Více

Souborový systém NTFS (New Technology File System) Jan Šváb

Souborový systém NTFS (New Technology File System) Jan Šváb Souborový systém NTFS (New Technology File System) Jan Šváb Historie vyvinut Microsoftem pro Windows NT postupný vývoj Základní struktura oddílu prostor v oddíle rozdělen na clustery nejmenší adresovatelné

Více

Αlpha 8 instalace a upgrade. Poznámky k instalaci Αlpha V8, Logical Medical Systems. GENNET s.r.o Kostelní 9 170 00 Praha 7

Αlpha 8 instalace a upgrade. Poznámky k instalaci Αlpha V8, Logical Medical Systems. GENNET s.r.o Kostelní 9 170 00 Praha 7 Poznámky k instalaci Αlpha V8, Logical Medical Systems GENNET s.r.o Kostelní 9 170 00 Praha 7 David Stejskal uživatelská podpora david.stejskal@gennet.cz Jana Vávrová uživatelská podpora jana.vavrova@gennet.cz

Více

TC-502L. Tenký klient

TC-502L. Tenký klient TC-502L Tenký klient Popis přístroje Tenký klient s kompletní podporou pro připojení do systémů Windows 7, Vista, Windows 2008, Windows 2003, Windows XP Pro, Linux servery. Disponuje 1x rozhraním LAN 10/100,

Více

Jak používat program P-touch Transfer Manager

Jak používat program P-touch Transfer Manager Jak používat program P-touch Transfer Manager Verze 0 CZE Úvod Důležité upozornění Obsah tohoto dokumentu a technické parametry příslušného výrobku podléhají změnám bez předchozího upozornění. Společnost

Více

Dokumentace. k projektu Czech POINT. Technická specifikace hardwarového a softwarového vybavení

Dokumentace. k projektu Czech POINT. Technická specifikace hardwarového a softwarového vybavení Dokumentace k projektu Czech POINT Technická specifikace hardwarového a softwarového vybavení Vytvořeno dne: 11.4.2007 Aktualizováno: 3.3.2010 Verze: 1.4 2009 MVČR Obsah 1. Technická specifikace hardwarového

Více

Ladibug Software pro vizuální prezentaci Visual Presenter Návod k použití

Ladibug Software pro vizuální prezentaci Visual Presenter Návod k použití Ladibug Software pro vizuální prezentaci Visual Presenter Návod k použití Obsah 1. Úvod... 2 2. Systémové požadavky... 2 3. Instalace Ladibug... 3 4. Připojení... 6 5. Začínáme používat Ladibug... 7 6.

Více

Operační systémy 1. Přednáška číslo 10 26. 4. 2010. Struktura odkládacích zařízení

Operační systémy 1. Přednáška číslo 10 26. 4. 2010. Struktura odkládacích zařízení Operační systémy 1 Přednáška číslo 10 26. 4. 2010 Struktura odkládacích zařízení Základní pojmy Paměťové médium periferní zařízení nejvyšší důležitosti samotný OS je obvykle uložen na paměťovém zařízení.

Více