vydává žákovský redakční tým ZŠ Vrané nad Vltavou

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "vydává žákovský redakční tým ZŠ Vrané nad Vltavou"

Transkript

1 zahájení družby s japonskou školou v Praze vydává žákovský redakční tým ZŠ Vrané nad Vltavou

2 Toto 3.číslo je v letošním roce číslem posledním. Za pár dní zaklepe na dveře nový rok, který je dosud nepopsanou stránkou kroniky vašeho života. Dovolte jedno přání, jehož naplněním by svět byl příjemnějším prostředím pro život. Abdu l Bahá Přeji si, abyste byli šťastni abyste se smáli, zářili a radovali se, tak aby jiní skrze vás byli šťastní.

3 Tak a dáváme dohromady už třetí, tentokrát Vánoční a Novoroční číslo časopisu H-rnec. Když tak přemýšlím, budou svátky a taktéž i prázky!! =) Už se všichni těšíme. Tedy hlavně já. Jsem zvědavá na zážitky, jaké nám všem budou spolužáci vyprávět z prázdnin. Napadlo mě, že bychom mohli někoho od nás pověřit tím, že by shrnoval různé zajímavé zážitky lidí z různých tříd a že bychom jich pak pár mohli otisknout v časopise. Podobně třeba s dárky, co objeví pod stromečkem. To je ale jen můj nápad, protože vlastně když budeme všichni doma, asi těžko budeme myslet na náš časopis, radši si hezky užijeme svátky a volno. Možná by se výjimečně mohla zřídit rubrika úrazy nebo tak něco, protože většinou někteří žáci přijdou do školy s nějakým poraněním od petard nebo od něčeho takového.. já se v tom moc nevyznám. Už se moc, moc těším na Štědrý den. Už dopředu jsem dostala mobil a klávesy, měla jsem opravdu Štědrého Ježíška :0) Pak ještě dostanu nějaké oblečení a nějaké maličkosti, takže se vlastně vyplatí si vyškemrat dárky předem, protože pak stejně něco dostanete, aby to nebylo pod stromečkem prázdný nebo aby vám to třeba nebylo líto, nebo tak, takhle uvažuje moje máma. Myslím si, že i u ostatních to tak bude. I když, výjimky se najdou vždycky, třeba mamka Týny Štěpničkový - ta si prostě zakládá na tom, aby to bylo překvapení. Alespoň co já vím. Nechtěla to říct ani mně, abych to před Týnou buď neprokecla nebo abych jí to prostě neřekla. Tak a protože je 12:22 a za 3 minutky bude zvonit, ukončím ten úvodník a přeji vám všem krásný a super prožitý svátky a šťastný Nový rok!! ;) (Moc nepijte :-D:-D;)) Míša Machová šéfredaktorka

4 Japonci u nás ve škole V pátek začala naše škola prakticky realizovat svoji spolupráci s japonskou školou v Praze. Přijel k nám zhruba 20 žáků této školy pod vedením 3 učitelů. Program více méně připravovali oni a s typickou japonskou precizností rozpočítanou na jednotlivé minuty. Komunikace samozřejmě neprobíhala ani v japonštině, ani v češtině, protože oni sice v ČR žijí, ale česky neumí. Celý program probíhal v angličtině, takže jsme se seznámili s novými příjemnými dětmi a lidmi, a ještě jsme si výborně procvičili jazyk anglický. :) Součástí programu bylo seznámení, několik kvízů o Česku a Japonsku, zpívání koled, které nám úžasně zazpívali japonští žáci, dokonce i v češtině. Poté následovala počítačová prezentace o aktivitách naší školy a o ČR, připravená žáky 9.A a 9.B. A nakonec následovala malá hostina s chlebíčky, jednohubkami a cukrovím, které ukuchtili žáci 8 třídy a také společné fotografování. A úplně nakonec předali vranští žáci Japoncům malé dárky pro štěstí, které sami vyrobili (Keramické rybičky). Myslíme, že z nich měli velkou radost, a že se celý den moc vydařil. Určitě se těšíme na příští společně prožité dny.

5 Názory zúčastněných: Tereza Slavíčková: Setkání s Japonci bylo velice příjemné. Byli milí a angličtina jim šla stejně jako nám. Doufám, že se uskuteční také návštěva do jejich školy. David Straka: Japonci byli veselí, byli docela dost aktivní a uměli pěkně zpívat české koledy. Chtěl bych se s nimi ještě setkat např. v jejich škole. PŘÍPADY DETEKTIVA PACKALA Dne se naše škola, tedy její 4 vybraní reprezentanti (tj. Kateřina Jahodová, Lucie Volfová, Tereza Pokorná a Jan Stoklasa) zúčastnili pilotního kola televizní soutěže PŘÍPADY DETEKTIVA PACKALA. Naše škola byla Českou televizí oslovena, protože dlouhá léta kvalitně spolupracuje s e-learningovou službou Škola za školou, která je partnerem soutěžního pořadu. Packal je mladý, pěkný a chytrý detektiv, všechny přemůže, jen s inženýrem Šíleným má potíže, ale je v suchu. S případem, který pro Packala každou sobotu ráno v 9:30 od ledna připraví detektiv Šílený, mu vždy pomůžou dva čtyřčlenné soutěžící týmy formou soutěží a her. Naše soutěžní kolo se odehrávalo na sever od Prahy ve Veltrusech. Proti sobě soutěžila dvě družstva v tom, kdo dříve získá kliku ke skleníku. V něm rostou květiny, které potřebují ke svému životu teplo. Kdyby soutěžící kliku nezískali, tak květiny zahynou.

6 Soutěž byla velmi zajímavá a všechny účastníky moc bavila, ale bohužel, i když náš tým v průběhu celé soutěže vedl, ve finiši vyhrál druhý tým. My si z toho však hlavu neděláme...vždyť je to přeci HRA :) Více podrobnějších informací si můžete přečíst, případně se do soutěže přihlásit na stránkách Jak se můžete do soutěže probojovat? Do soutěžních kol a natáčení budou vybírány týmy, které ve velké hře gangů ve Škole za školou získají nejvíce bodů. Body je možno získávat řešením úloh, které tento e-learningový server nabízí. Takže to vlastně záleží jen na vás. Pokud se chcete vidět v televizi, tak nejdříve musíte makat. A tak to má být. A teď malý rozhovor se soutěžícími: Otázky: 1.Jaké máte pocity z této soutěže? 2. Bavila vás? 3. Doporučil/a byste tuto soutěž i jiným družstvům/týmům? 4. Co se vám na soutěži líbilo nejvíce? 5. Bylo něco co bys změnil/a / vylepšil/a, popřípadě, co se Ti nelíbilo?? 6. Zúčastnil/a by ses se ještě někdy nějaké podobné soutěže? Kateřina Jahodová: Z této soutěže mám pocit velmi dobrý, hlavně kvůli tomu, že tam byl dobrý tým. Jak natáčecí (tím myslím i režie, prostě celý štáb), tak i tým soutěžní. Ano, bavila mě moc :D Určitě bych ji jiným týmům doporučila. Nejvíce se mi líbil Packal, jak hrál svoji roli Ne nic takového nebylo, soutěž byla celá dobře zpracována, nic bych neměnila, no vlastně až na tu strašnou zimu a bláto, v kterém jsme natáčeli.3 Myslím, že by mi nevadilo zúčastnit se nějaké podobné soutěže :) Lucie Volfová: Zajímavé, zajímavé, zajímavé. Pochopitelně. Samozřejmě. Úkoly z různých oborů. Nelíbilo se mi špatné počasí. Ano.

7 Tereza Pokorná: Joo, bylo to zábavné, štáb byl moc milý, je to určitě skvělá zkušenost. Ano. Jo. Fajn kolektiv. Asi ne, ale vylepšovat se dá vždycky všechno. Ano, byla to legrace. Jan Stoklasa: Mám dobrý pocit z této soutěže, získal jsem nové zkušenosti do života. Ano určitě. Určitě ano. Nejvíce se mi líbilo seznámení s novým prostředím a s novými elektronickými přístroji, s kterými jsem ještě nikdy nepracoval. Nezměnil bych nic, líbilo se mi všechno. Určitě. VÝUKOVÉ PROGRAMY Žáci devátých tříd jeli do Prahy na Úřad práce. Dozvěděli se hodně užitečných a dobrých informací do života. Paní bývalá pedagogicko-psychyologická poradkyně jim poradila, jakou by mohli volit školu, jaké povolání, jestli na svou školu, kam se chystají mají nebo ne. Také si mohli zkusit vyplnit dotazník na internetu a vyšlo jim, co by mohli dělat za zaměstnání, nebo se mohli podívat na video s různými povoláními. Tento program byl velmi zajímavý, a určitě mnoha žákům poradil, co volit. Žáci 9.A navštívili výukový program ŘEMESLA NAŠICH PŘEDKŮ v ekologickém centru Podhoubí v Komořanech. Lektoři nám přiblížili stará řemesla, hodně z nich ještě pořád existuje. Vyprávěli nám např. o dráteníkách, kolomazníkách, tkalcích, brtnících atd. Na konec jsme si mohli vyzkoušet i některé z těchto povolání: Část tvořila z samotvrdnoucí hlíny, jiní dráteničili. Výtvory byly velmi zdařilé a pěkné. V prosinci ještě absolvují přírodovědné výukové programy další třídy buď v Ekocentru Podhoubí, v ZOO Praha nebo v ekocentru Zvoneček. Do třetice žáci devátých ročníků absolvovali výukový program ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA A KDO DĚLÁ ŠATY. Autorem programu je Společnost pro Fair Trade z Brna. Protože se s nimi pan učitel Vrtiška trošku zná, byla naše škola oslovena, zda bychom tento nově vytvářený program nevyzkoušeli a nepřipomínkovali.

8 Formou řady aktivit jsme se dozvěděli všechno možné o pěstování, sběru a zpracování bavlny a o lidech, kteří se na procesu podílejí. Hodně nás překvapilo: jak velký je na pěstování a zpracování bavlny podíl dětské práce - kolik chemikálií je v jednotlivých fázích použito - kolika státy výrobek (tričko, džíny) projde, než si ho my můžeme koupit - jak je v primitivních a často brutálních podmínkách zneužívána lidská práce Názory účastníků Myslíte si, že mají podobné výukové programy smysl? Ano. Je důležité, abychom si začali uvědomovat, co se děje kolem nás. Co všechno se skrývá za jedním obyčejným bavlněným tričkem, protože pokud to nebudeme vědět, nebudeme proti tomu moci ani nic dělat. Tento program nám dává možnost tohle poznat. Ano, myslím si, že ji, protože je dobré o tom vědět. Je to určitě zábavnější a zajímavější než normální výuka. Která aktivita tě nejvíce oslovila? Nejvíc mě asi zaujalo to, jak jsme si zahráli na sweetshop (továrnu) a na vlastní kůži si vyzkoušeli, jak drsně to tam vypadá a při tom si mohli uvědomit, že ve skutečnosti je to všechno mnohem, mnohem horší. Nejvíce mě zaujala hra na továrnu kdo to neprožije, ten to nepochopí.

9 Co podstatného a nového jste se dozvěděli? Dozvěděla jsem se, co všechno se skrývá za jedním obyčejným tričkem. Byly mi taky ukázány alternativy. Jak dlouhou cestu triko urazí, než se dostane do České republiky. Jak pracují do půl těla a bez rukavic v té žíravině. Určitě nepojedu pracovat do Číny nebo Bangladéše. Měl na tebe program nějaký dopad? Určitě. Nyní budu mnohem důkladněji přemýšlet nad tím, co si koupím, kde si to koupím a jestli si to vůbec koupím. Ano, myslím si, že ano. Asi se teď budu více zajímat o to, co si kupuji. Podrobnosti o bavlně a jejím zpracování a také informace o alternativách najdete v následujícím textu, který obdrželi všichni účastníci výukového programu. Brzy budeme mít k dispozici další programy o pralese, o čokoládě, o kávě Šaty dělají člověka a kdo dělá šaty? Teoretické informace k výukovému programu o bavlně, který pilotním způsobem ověřovala 9.A z naší školy Příběh bavlny - Bavlník patří do čeledi slézovitých příbuzný je např. ibišek existuje 35 druhů, 4 druhy byly používány jako kulturní plodiny, dnes jsou používány pouze 2 druhy (bavlník srstnatý 90%, bavlník barbadoský 10% - ten poskytuje nejkvalitnější vlákna) - Bavlník obsahuje i mnoho proteinů a používá se na krmení zvířat - Pro člověka je jedovatý obsahuje alkaloid gossypol, který poškozuje srdce a játra pracuje se na tom, aby byl nalezen mechanismus na odstranění této látky z rostliny bavlník by pak mohl být zpracováván jako potrava pro lidi - původ bavlny je nejasný, za zemi původu bývá označován Egypt, ale také Čína - do Evropy bývaly bavlněné látky dováženy jako luxusní zboží z Indie, Persie a Arabského poloostrova

10 - od 10.století bavlník pěstován v Evropě - Španělsko - bavlna byla stále drahá má náročné zpracování velké množství ruční práce - v století bývá zpracování bavlny spojeno s prací otroků - zlom vynález odzrňovacího stroje + průmyslová revoluce - následoval velký nárůst využití bavlny (r % textilu z vlny; r % textilu z bavlny) 1.místo na trhu - dnes se bavlna na textilní účely podílí zhruba 40% - stále větší význam mají umělá vlákna (pochází z ropy nebo se chemickou cestou vyrábějí z přírodních materiálů viskóza z celulózy) skoro 60% Pěstování bavlny klasické - pěstování bavlníku mezi 40 severní a 28 jižní zeměpisné šířky (bavlníkový pás) - nejvýznamnějšími producenty jsou Čína, Indie, USA, Uzbekistán a Pákistán - pěstování potřebuje: o hluboké hlinité půdy o dostatek vláhy v době růstu (první 3-4 měsíce z celkových 4-6 měsíců vegetační doby) o slunné a bezsrážkové období v době zrání - jak tyto podmínky zajistit: o umělé zavlažování (až 30 m 3 na 1 kg bavlny) voda je odčerpávána z jiného území a již nemůže být jinak využita důsledkem je zasolování půdy, dezertifikace (rozšiřování pouští) nejznámější tragédií je likvidace Aralského jezera na hranicích Uzbekistánu a Kazachstánu voda z řek Amudarja a Syrdarja byla odvedena kanály na bavlníková pole ročně je potřeba 20 km 3 dnešní rozloha jezera tvoří jen 15% původního stavu, slanost vody je 67g/l, vymřelo 24 druhů ryb, 70% místních obyvatel je bez práce, slaný písek a pesticidy jsou roznášeny do okolí, ročně zde spadne 43 mil.tun prachu ročně, pesticidy jsou všude ve vodě, v mateřském mléce, v jídle; výrazně zde stoupá počet případů rakoviny o používání chemických látek umělá hnojiva zlepšování kvality půdy defolianty látky k odstranění listů urychlení zrání a usnadnění sklizně desikanty vysušují pletiva, urychlují dozrávání a otevírání tobolek pesticidy více než 10% světové spotřeby jedná se o látky likvidující nežádoucí druhy organismů (např. insekticidy útočí na hmyz) většina těchto látek patří mezi vysoce jedovaté látky (některé z nich bývaly používány během 2.světové války jako nervové plyny) při kontaktu s pesticidy mohou nastat: o jednorázové otravy - bolesti hlavy, nadměrné pocení, vyrážka, zvracení, křeče, třes, ztráta vědomí či chápání, někdy i smrt o chronické otravy poruchy paměti a koncentrace, deprese, zmatenost, problémy s řečí, zpožděné reakce, ospalost, problémy s učením, poruchy chování a reprodukčních schopností, neplodnost, nedostatečná imunita, mutace DNA, zvýšený pravděpodobnost výskytu rakoviny o nepřímá otrava může nastat u těch, kteří s pesticidy přímo nepracují např. u rodinných příslušníků pěstitelů, kontaminací vody a potravin

11 ročně je pesticidy otráveno miliony lidí, zemře (z toho 10 tisíc kvůli bavlně) nejvíce ohroženi jsou pěstitelé v rozvojových zemích (99% všech pěstitelů) jsou negramotní, nemohou používat ochranné prostředky kvůli klimatu i proto, že nejsou k dispozici; nemají vodu na umytí, nemají dostupnou zdravotní péči paradoxem je, že škůdci si na pesticidy brzy zvykají musí se používat vyšší dávky pesticidů či látky agresivnější o genetické manipulace (GM bavlna) má snížit množství potřebných pesticidů cílem je, aby rostliny si samy vyráběly např. insekticidy zatím rozporuplné výsledky + neumíme si představit důsledky do budoucna vliv na další organismy o dětská práce je u pěstování bavlny velice běžná dochází k porušování Konvence o nejhorších formách dětské práce (ILO Konvence č.182) pracují děti od 7 let, v Tádžikistánu je až 40% bavlny sklizeno dětmi v Egyptě sklízelo bavlnu v roce 2001 milion dětí v době sklizně bývá uzavřena škola práci děti vykonávají za velice nízké platy nebo zdarma v Uzbekistánu děti rozstřikují pesticidy z proděravělých PET lahví nenasbírají-li předepsané množství bavlny, jsou bity Zpracování bavlníku od rostliny k džínám - sklízejí se chomáčky vláken vyrůstající ze semen sklizeň těchto chomáčků = picking někde ručně, jinde strojově - ruční sklizeň je výhodnější (mohou být sbírány jen ty nejzralejší tobolky sběr je kvalitnější; vyšší hektarové výnosy, vyšší kvality bavlníku), nevýhodou je pomalost 1 člověk nasbírá ručně za den 25kg bavlny, stroj až tisíckrát víc; o aby se stroji dalo konkurovat sráží se náklady šetří se na mzdách, zaměstnávají se děti, nepoužívají se ochranné pomůcky - dále je potřeba odstranit semena (odzrňování) dříve ručně (1 člověk dokázal odzrnit za den max.1kg bavlny), dnes většinou stroj - čištění a pročesávání hmotnost se sníží o 50 až 75% - lisování vláken do hranolových balíků, balení do pytlů, chemické ošetření proti plísním, odvoz na bavlnářské burzy - předení - probíhá v jiných státech probíhá ručně nebo strojově pro snížení tření jsou vlákna ošetřena minerálními oleji vzniká příze výchozí surovina pro pletení a tkaní - pletení a tkaní probíhá strojově pro snazší zpracování jsou látky napouštěny roztoky na bázi škrobu následně jsou spolu s odpadními vodami vypouštěny většinou přímo do přírody; v některých státech přežívá tradiční ruční tkaní - barvení a bělení (chlorem) až 20% barviv odchází do odpadních vod, protože k látce nepřilnou, i když jsou látky před tím připravovány máčením v hydroxidu sodném; barviva jsou buď přírodní nebo chemická pracovníci si odnášejí důsledky kožní problémy - pálení, svědění, plísně + problémy dýchacích cest - konečné úpravy dalšími chemickými látkami mačkavost, antistatičnost - výroba oděvu Strategie globalizovaného oděvního průmyslu - 3 fáze zpracování o Předvýrobní příprava navržení vzhledu, design; sledování módních trendů; poptávka ze strany maloobchodních řetězců a spotřebitelů;

12 o Samotná výroba od stříhání přes sešívání, všívání zipů, našívání knoflíků, ozdob, cedulek; žehlení a balení o Povýrobní marketing reklama - Předvýrobní přípravu a marketing si oděvní společnosti nechávají ve své kompetenci (a na území států, kde sídlí vedení společnosti, samotnou výrobu zadávají subdodavatelům ve státech, kde je možné srazit náklady na minimum (tzn. výroba bez továren) nejčastěji v rozvojových zemích Jaké informace bychom měli přečíst na výrobku - název výrobku, velikost, celý český název materiálu, návod k údržbě, výrobce nebo dovozce vůbec se nemusíme dozvědět, v jakých podmínkách výrobek vznikal cedulka made in = vyrobeno v není povinná, častěji se setkáme s cedulkou made for = vyrobeno pro raději se nemáme dozvědět, kde vlastně probíhala výroba Proč lidé z rozvojových zemí podstupují všechna rizika a jsou ochotni za takovýchto podmínek pracovat? - lidé přicházejí o své tradiční způsoby obživy jejich políčka jsou nahrazena obrovskými plantážemi, rekreačními objekty, průmyslovými zónami - nízká úroveň vzdělanosti Jaké jsou s tím spojeny problémy? - velký populační přírůstek v chudých zemích velká konkurence na trhu práce - pracující nemohou konkurovat svou odborností a znalostmi musí ustupovat ze svých požadavků, nároků a práv jsou ochotni pracovat v rizikových a nesnesitelných podmínkách, bez zdravotní péče, odborů, za minimální mzdu, bez jakýchkoliv pravidel (pracovní doba je mnohem delší než je norma, ) - podobnou strategii uplatňují nadnárodní společnosti vůči státům státy, aby přilákaly zahraniční investory se předhánějí v úlevách na daních, mírnější pracovní a environmentální legislativě, na vlastní náklady budují infrastrukturu či průmyslové zóny v odborné literatuře se tomuto způsobu říká závod ke dnu strategie, jejímž cílem je minimalizace výrobních nákladů za cenu zhoršených pracovních podmínek Popis pracovních podmínek v textilním průmyslu - stále je zde velký podíl ruční práce (sešívání dílů, všívání zipů, žehlení, ) - vztah mezi oděvní firmou a subdodavateli jednotlivých prací (subkontrakce) typy: o volné obchodní zóny relativně malé, prostorově jasně ohraničené oblasti státu, jejichž cílem je přilákat průmyslová odvětví zaručením výhodných podmínek ve srovnání se zbytkem země (bezcelní dovoz materiálu, mírnější zákony na ochranu ŽP a v oblasti pracovního práva nízká mzda, neexistují odbory, ) tyto zóny jsou běžné v rozvojových zemích (Bangladéš, Filipíny, Čína, státy střední Ameriky) o robotárny (sweatshops) menší nelegální výrobní dílny, které zaměstnávají za nevyhovujících podmínek nekvalifikované pracovníky, imigranty, příslušníky etnických menšin, sociálně slabé ženy existují ve státech východní Evropy, ale i v USA, Francii, Belgii u nás také dílny buď kopírují výrobky světových značek nebo zpracovávají menší zakázky pro vyšší články dodavatelského řetězce často velká kvalita práce, ale úděsné pracovní i hygienické podmínky nízké mzdy, extrémně dlouhá pracovní doba, přesčasy, ubytování ve zdravotně závadných prostorách, omezování osobní svobody, bití, sexuální zneužívání, vraždy podmínky blízké otroctví není proti tomu obrany (zaměstnavatel zabaví doklady (pokud vůbec nějaké jsou));

13 o domácí práce hlavně v jižní a jihovýchodní Asii žádné zdravotní ani sociální zabezpečení, nejistota zaměstnání i do budoucna; mzdy jsou nižší než v továrnách; pokud je velká zakázka jsou zapojeni do práce všichni členové rodiny nikdo nehlídá pracovní podmínky Co s tím máme společného - každý rok je spotřebováno více než 23 miliónů tun bavlny, z toho téměř 2/3 spotřebuje oděvní průmysl - většina výrobků vzniká v chudém jihu, ale je vyvážena do zbytku světa - průměrný obyvatel EU spotřebuje ročně téměř 20 kg textilií (průměrný obyvatel Indie cca 2 kg) - průměrný Čech utratí za textil a obuv téměř 5000,- Kč - jako zákazníci můžeme cestu bavlny ovlivňovat a tím ovlivňovat i životy lidí a životní prostředí Co s tím můžeme udělat? - preferovat biobavlnu - preferovat jiné tradiční textilní materiály (len, konopí, vlnu) - kupovat Fair Trade - recyklovat oblečení nosit zděděné, z druhé ruky, využívat second handy - omezit spotřebu oděvů chovat se k nim šetrně - preferovat české výrobky - podporovat různé spotřebitelské kampaně - Biobavlna (organic cotton) o je produktem ekologického zemědělství podléhající přísným mezinárodním pravidlům nepoužívá geneticky upravené plodiny, pesticidy, defolianty ani chemicky vyrobená hnojiva pěstování a zpracování neohrožuje životní prostředí ani zdraví lidí; pěstitelé střídají plodiny na osevních plochách, používají přírodní hnojiva, mezi rostlinami bavlníku pěstují jiné rostliny, což odpuzuje škůdce ; podporovat přirozené nepřátele škůdců! ptáky, parazitický hmyz o dnes se biobavlna pěstuje v 22 zemí ročně je vyrobeno tun (Turecko, Indie, Čína, USA, Tanzanie, Uganda, ) ochrana zdraví, ŽP, nižší náklady, prémie za biokvalitu, svobodná kontrola vlastních příjmů o sortiment oděvů je stejně široký jako u konvenční bavlny označení 100% organic/bio cotton o v ČR omezený trh zatím spodní prádlo, kojenecké oblečení a pleny, ručníky, župany, několik triček (firmy Boweevil, Bushman, Poponini, Disana, bgreen, Nike, + česká firma Baobaby, Rejoice kontakty na e-shopy: kamenné obchody tam, kde se prodává FairTrade a zdravá výživa rostoucí poptávka ovlivní nabídku o ALE: označení BIO nic neříká o pracovních podmínkách výrobců, o dopadech dálkové dopravy, (leda by se k tomu ještě přidala certifikace fair Trade) - Tradiční textilní materiály (konopí, len, vlna) o Velká tradice, dnes malá poptávka o Hlavní výhoda len a konopí se dá se pěstovat u nás, ovce chovat také + na pěstování lnu i konopí nejsou potřeba chemické látky o Len oblečení např. zde: o Vlna ponožky např. zde: v lékárnách a prodejnách zdravé výživy o Konopí

14 používá se od 3.tisíciletí př.n.l. velká pevnost a odolnost vlákna Levi Strauss z něj vyrobil první pracovní kalhoty, předchůdce dnešních džín; problémy s využitím konopí nastaly ve chvíli, kdy byl schválen marihuanový zákon (USA 1937); dnes je konopí opět ceněno jako ekologická rostlina nemusí být ošetřováno při pěstování chemicky, zlepšuje kvalitu půdy největší výroba v Číně, Polsku a Rumunsku, konopné látky se ale tkají také v Nepálu v ČR zákon povoluje pěstování odrůd obsahujících méně než 0,3% látek ze skupiny THC, konopí na výrobu textilií se tu ale zatím nepěstuje malá informovanost veřejnosti, vysoká cena sklízecí a zpracovatelské techniky Oblečení z konopí: - Fair Trade (spravedlivý obchod) o Mezinárodní hnutí založené na spravedlivém chování k výrobcům v Africe, Asii a Jižní Americe je zaručeno nezneužívání dětské práce, dělníci dostávají spravedlivou mzdu, výrobní postupy jsou šetrné k životnímu prostředí i zdraví lidí o Hlavním artiklem je káva, kakao a čaj, v poslední době přibývají i oděvy o Stále častěji je využívána biobavlna o K sehnání je zatím úzká nabídka v obchodech FairTrade a v některých prodejnách společnosti Marks & Spenser - Oblečení z druhé ruky o Oblečení zděděné, případně zakoupení v prodejnách second-hand (podporujeme tím druhou zásadu ze 3R (reuse) o ALE při důsledném využívání tohoto způsobu by mohlo dojít k poklesu nové výroby a tím i ke ztrátě pracovních míst; problematický je také vývoz použitého zboží z bohatých států do států do zemí chudších mohlo by dojít ke kolapsu místního oděvního průmyslu - Šetrný přístup k oděvům prodloužení jejich životnosti o Snížíme celkovou spotřebu oděvů - Spotřebitelské kampaně o Cílem je poskytnout spotřebitelům informace o podmínkách výroby a obchodu v konvenčním oděvním průmyslu tak, aby mohli pozitivně uplatňovat svou kupní silu a vyvíjet tlak na odpovědné instituce a firmy o Hlavními viníky jsou zadavatelské oděvní firmy (měly by přiznat odpovědnost za pracovní podmínky svých dodavatelů a učinit kroky k nápravě) o Příklady kampaní: Kampaň za čisté oblečení (Evropa) v ČR zatím není moc známa nebo Sweatshop Watch USA Maquila Solidary Network Kanada o Význam kampaní: Důsledkem vedení kampaní je např. zavedení etických kodexů dokumentů, které upravují vztah firmy s jejími dodavateli v rozvojových zemích (zákaz dětské práce, alespoň minimální mzdy, dodržování pracovního práva) zatím se ale jedná spíš o reklamní trik vytvářející dobré image firmy (Nike, Gap, Tommy Hilfiger, H&M, ) kodexy jsou formulovány příliš obecně, případně se vztahují na hlavního dodavatele a neošetřují podmínky jeho subdodavatelů; pracovníci o těchto kodexech vůbec neví.

15 Třídní desatero 7.A Třída 7.A se rozhodla že půjde naší škole příkladem, a proto si zavedla své vlastní desatero, které se snaží dodržovat. Nabádají tím i všechny ostatní, aby se také zapojili do tohoto programu a chovali se tolerantně ke svému okolí. Jejich desatero zní : tolerujeme odlišnosti jsme poctiví respektujeme soukromí jsme slušní chováme se zodpověďně chováme se šetrně k životnímu prostředí nevyrušujeme při vyučování nasloucháme ostatním pro své potřeby využíváme přestávky neničíme práci ostatních lidí Pod toto desatero se podepsala celá třída. V rozhovoru s žáky jsem se dozvěděl, že pravidla se snaží dodržovat co to jde, ale občas jim nějaké to porušení uklouzne. Proto si vymysleli i trestní rejstřík, podle kterého sami sebe trestají. A ten zní: trestanec si sám hodí kostkou uspořádat soutěž pro zbytek třídy + ceny zkontrolování košů (třídění odpadů) + jejich oprava úklid v okolí zookoutku zajištění potravy pro strašilky (na týden) zajištění, doplnění chybějících dat v třídní knize vynášení kontejnerů z chodeb plasty, papír, krabičky atd. mazání tabule příklady z matematických rovnic zpracování libovolného referátu zvednutí všech židlí na konci dne Autor : Jan Stoklasa Světýlko 7.A 7.A také již 2.rok používá kromě klasické žákovské knížky i knížku svoji jmenuje se Světýlko a slouží vždy na jeden měsíc. Najdou v ní shrnutí uplynulého měsíce, dozvídají se z ní důležité informace o měsíci následujícím a hlavně mají prostor na hodnocení své vlastní práce co se jim podařilo, co zvládli, co se jim líbilo a také co se jim nedaří a proč. Snahou je naučit se zodpovědně zamýšlet nad svými kroky, radovat se z úspěchů a poučovat se z chyb. Školní Klub Ve školním klubu je vánoční stromek, každý, kdo chce tam může dát dárek své kamarádce nebo kamarádovi. Školní klub také organizuje burzu, můžete si na ní koupit, prodat nebo vyměnit to, co sbíráte. Pavel Horvát

16 Stávka dne Jistě všichni víte, že dne se na území celé České republiky ve školství stávkovalo. Bylo to z důvodu málo přidělených peněz od státu na školství. Celkem se této stávky účastnilo několik stovek školských zařízení a lidí. Stávka ale nakonec nebyla zrovna úspěšná, protože ani díky ní nepřislíbil stát víc peněz. Proto se podle dostupných informací plánuje další stávka a to už v lednu Autor: Jan Stoklasa Dětský Parlament V nejbližší době se parlament chce soustředit na školní akce. Chceme se zaměřit na výukové akce, soutěže a hry. Pokud máte nápad na nějakou soutěž či hru, prosíme abyste nás kontaktovali na nebo osobně na nejbližší poradě Dětského parlamentu. Od 13.prosince jsme spustili naše nové webové stránky na kterých Vás budeme informovat o aktivitách a podobně. Stránky zatím nejsou úplně dodělané, ale v nejbližší době se pokusíme je zprovoznit na 100%. Dále Vás chceme upozornit na ankety které poběží na webových stránkách. Z anket se budeme pokoušet dělat závěry a uskutečňovat je. Za celý parlament: Jan Stoklasa Co je nového v projektu EKOŠKOLA Workshop v prostorách Sdružení Tereza Pan učitel Vrtiška, Míša Ježdíková a Míša Hlavničková reprezentovali školu na pracovním setkání pražských a středočeských škol, které jsou zapojeny do projektu Ekoškola. Na programu byla výměna zkušeností. Ukázalo se, že ze všech devíti zúčastěných škol má největší zkušenosti právě naše škola, takže se u našeho stolu dveře netrhly. Projekt Škola 3P Na podporu environmentální výchovy a také pro usnadnění realizace úkolů projektu Ekoškola se nám od MŠMT podařilo získat přes ,- Kč viz článek v minulém H-R-NCI. Prosinec je tedy zasvěcen nákupní fázi projektu. V době uzávěrky tohoto čísla časopisu získala již škola: - truhlíky na okna pro jarní ozeleňování školy - úsporné antivápenné perlátory na vodovodní baterie úsporný perlátor je vlevo

17 - řadu měřících přístrojů klasický a půdní ph metr, digitální vlhkoměr a teploměr s uváděním hodnot rosného bodu, hlukoměr, dálkoměr, kontaktní teploměr (na měření teplot stěn a podlah) - měřící přístroje na zjišťování spotřeby elektrické energie - knihy na doplnění knihovničky v přírodopisné pracovně - doplnění zookoutku např. pořízení nového hlodavce osmáka degu - koše do tříd a na chodbu Třídy již začaly realizovat výukové programy, chystá se též seminář pro učitele. Stále ještě čekáme na dodání dalších věcí meteorologické stanice, anemometru a srážkoměru; vermikompostérů a několika výukových DVD. Pak už zbude dořešit několik detailů barvy na malování stěn (na tom se už pracuje), hnojiva a půdu pro kytky. Všechny finanční prostředky musí být utraceny v roce (Jen pro zajímavost jak funguje tok peněz: dotaci z MŠMT máme potvrzenu od počátku listopadu, zatím jsme ale peníze vůbec nepřevzali MŠMT je musí přepískat kraji, ten je musí schválit, poslat na obec a ta je teprve předá škole. Kdyby neměla škola nějaké finanční prostředky, které do projektu může dočasně vložit sama, vůbec by podobné projekty nemohla realizovat) Další fáze projektu nás čeká v lednu se získaným vybavením budeme pracovat a musíme připravit několik pracovních listů, které by byly inspirací pro další školy. Zatím uskutečněná měření: a) proud vody z vodovodní baterie původní stav (podle stupně zanesení sítka) litrů/1 minuta stav po aplikaci úsporného antivápenného perlátoru - 6 litrů/1 minuta b) spotřeba vody (zatím před instalací úsporných perlátorů) stav vodoměru: (měření vždy ráno v 6:45) ,0931 m ,9533 m 3 - tedy 5 pracovních dnů a víkend spotřeba 6,8502 m ,5895 m 3 1 pracovní den 1,6362 m ,3834 m 3 tedy 5 pracovních dnů + 1 den stávky + víkend 7,7939 m 3 c) počítač počítač nevypnutý přes víkend: 49 hodin 15 minut 3,336 kwh 67,736 W/1 hodina monitor nevypnutý přes víkend: 15 hodin 15 minut 55 W 3,6 W/1 hodina monitor při práci: 40 minut 41 W 60 W/1 hodina počítač při startu: 123 W (po dobu cca 30 s) monitor maximum při startu 50 W (po dobu cca 30 s) d) teploty ve škole třídy: stabilní teplota cca 20 C chodby: při nastavení regulačního ventilu na otopných tělesech na stupeň 5 20 C při nastavení regulačního ventilu na otopných tělesech na stupeň C (měřeno v neděli dopoledne - 17 C (šatny), 19 C (chodba přízemí), 18 C (chodba 2.patro)

18 e) spotřeba elektřiny za svícení (pouze zbytečné svícení na chodbách, na WC a v opuštěných třídách) během vyučovacích hodin chodby: 9,372 kw (hlavně řada zářivek v suterénu směrem k počítačovým pracovnám (svítilo se zde 6 hodin ze 7) a chodba v přízemí (svítilo se zde 6 hodin ze 6) - WC: 691,5 W svítit nechávají dívky mnohem více než chlapci (nejvíce WC v 1.patře a v suterénu) chodby: 7,492 kw - WC: 591 W Největší spotřeba nastává při rozsvícení prostřední řady svítidel v suterénu (u šaten) 1624 W, řada zářivek v suterénu u oken 1296 W, řada zářivek v suterénu u počít.pracoven 864 W f) automat na nápoje v klidu během víkendu Během 45 hodin o víkendu spotřeba 3,572 kw 79,4 W/1 hodina V rámci celokrajské informační kampaně ke třídění odpadů připravil Středočeský kraj soutěž základních škol o náměty na zajímavé hry a programy pro školáky s tématem třídění a využívání odpadů. Pedagogové ve školách si musí sami vytvářet a vymýšlet pro své žáky hry a programy zaměřené na znalosti o třídění a využívání odpadů. Každá škola by ocenila náměty na obdobné hry a programy i z jiných škol. Kraj se proto všem školám rozhodl pomoci a v rámci krajské informační kampaně ke třídění odpadů tyto nápady a podněty pro školy shromáždit a poté je školám předat v ucelené podobě. Proto byla vyhlášena tato soutěž. Zapojilo se do ní 37 škol, mezi nimi i naše škola. Poslali jsme celkem 76 nápadů a po 20.prosinci se dozvíme, jak jsme dopadli. Držte nám palce. Celoškolní soutěž Ekologicky šetrný vánoční dárek Vítězem se stala Míša Hlavičková ze 7.A se svou sérií šperků. Zaslouženě získává jako cenu batůžek kampaně Změň se. G R A T U L U J E M E Vranské zeměkoulení Celoroční soutěž mezi třídami opět pokročila. Proběhla zatím 3 jednorázová kola, v jejichž pořádání se střídají jednotlivé třídy (zde je možno podle umístění získat až 10 bodů, stejný počet může získat pořadatelská třída u ní se hodnotí zapojení žáků, nápad a vlastní realizace soutěže, která musí být v souladu s projektem Ekoškola. Další body může třída získat za úkoly v jednotlivých etapách třídních úkolů v rámci projektu Ekoškola zde je ve hře za každou etapu až 20 bodů opět se hodnotí kvalita splnění úkolu a zapojení žáků třídy. Zatím byla uzavřena 1.etapa, na konci prosince skončí etapa druhá.

19 Tabulka soutěže - stav k jednorázové soutěže dvouměsíční etapy POŘADÍ Třída září 9.A říjen 7.A listopad 7.B prosinec 6.B leden únor březen duben květen BODY A B A B A B Tentokrát máme rozhovor se slečnou psycholožkou Markétou Exnerovou, která měla pomáhat zlepšovat vztahy ve třídě 8 a 7A. Rozhovor byl nepřímý, když jsme měli besedy, napadla mě otázka a prostě jsem ji položila, pak si ji zapsala. Protože ji už neuvidíme, budeme pak muset rozhovor znovu sami vybrat. Uvidí se. Míša: Co si myslíte o naší osmé třídě? Měli jsme spolu 5 besed, tak jak byste nás charakterizovala? Markéta: Vaše třída je opravdu nesoudržná. Občas vypadá, že si ve třídě rozumíte a že vám to jde držet při sobě, ale spíš si při sezení skáčete do řeči a vysmíváte se jeden druhému, případně vůbec neposloucháte, co se kolem děje, povídáte si ve skupinkách i když vás ti, co právě mluví, před tím poslouchali.

20 Matěj: Bavila vás práce s námi? Markéta: Abych pravdu řekla někdy to byla docela legrace, když jsme hráli hru OVO OVO, ale spíš jsem možná i ráda, že jsem s vámi skončila, ke konci to opravdu nemělo cenu, když jste si malovali strom, ani jste se nedomluvili. Míša: A co 7A? Dodržovala vaše pravidla? (neskákat si do řeči, všechno, co si povíte, zůstane mezi vámi, kromě důležitých věcích, a nebudete si při sezeních nadávat?) Markéta: Podobně jako u vás, vždy jsme si je na začátku zopakovali, ale pak se vytratily. Protože to je jen kratší rozhovor udělali jsme i minirozhovory s žáky, kteří se sezení účastnili. Míša: Co si myslíš o Markétě? Matěj (8.tř.): Myslím si, že je zbytečný, aby se do naší třídy montovala, naše chování ve třídě se nezmění, jelikož naše třída se takhle chová už 5-6 let a za 10 hodin mluvení a hraní si na slepice se to nezlepší. ylo to trošku zbytečný, že za námi chodila. Při posledním sezení jsme se už pohádali (i já) Míša: Bavila tě sezení? Adéla H. a Lenka W. (7.A): Nás sezení bavila, malovali jsme, povídali si o vztazích ve třídě, probírali pocity, hráli hry, bylo to prostě zábavné. Aspoň jsme se ulili ;) Ája Březinová, Verča Blažková, Míša Vajsochrová, Týna Štěpničková (8.tř.): No, abychom pravdu řekly, nemělo to prostě smysl. Markéta si neuměla zřídit v naší třídě pořádek a takový ty hry, na bitku s papírkami jsem prostě nechápala. Pořád jsme dělali to samý a k ničemu to skoro nebylo. Hlavně je podle mě na nic posílat na nás psycholožku když nám ve třídě kazí atmošku pár jedinců, ne že nemáme dobrý vztahy. Míra Kraus, Pavel Šusta: (7.A) Bavilo nás to. Zapsali: Míša Machová, Matěj Urban Tuto anketu jsme udělali o přebytečných dveřích a oknech na této škole! Přijde nám zbytečné, aby byla okna dole pod schody (směrem do šatny) byla okna pod mřížemi a koukali jste se do betonu! Nebo aby byly do jedné třídy dvoje dveře - to sice není u každé třídy, ale je to u několika tříd. Jedny dveře stojí v průměru 6 000,- Kč a jedno okno odhadem tak 5000,- Kč. Okna jsou zde zbytečná 2 velká a jedno malé - to je tak ,- Kč, dveře jsou přibližně patery zbytečné to činí ,- Kč ,- Kč to je KČ no není to zbytečné? Za to by mohlo být spousta učebnic a školních pomůcek. Některé dveře jsou i zamčené. Zeptali jsme se proto žáků co na to říkají.

Šaty dělají člověka A kdo dělá šaty?

Šaty dělají člověka A kdo dělá šaty? Šaty dělají člověka A kdo dělá šaty? Bavlna a pracovn í podmínky v tex tilním průmyslu Svět v nákupním košíku Záměrem dílen globálního rozvojového vzdělávání Svět v nákupním košíku je upozornit na souvislost

Více

pravá cena zboží BANÁNY Co skrývají pod slupkou Plantáže jsou plné dětské práce i fatálního znečišťování Strana E5

pravá cena zboží BANÁNY Co skrývají pod slupkou Plantáže jsou plné dětské práce i fatálního znečišťování Strana E5 [MSMAFRA: MFP_CS-PRILO_C1-VYROBA [STR_CECHY_3.V. -1 ]... 31.05.11] Author:NOVA Date:20.05.11 Time:13:31 pravá cena zboží MIMOŘÁDNÁ PŘÍLOHA SPOLEČNOSTI ČLOVĚK V TÍSNI RŮŽE Květiny ze suché Afriky

Více

V ÈÍSLE... Ü Nejen o tom, jak se studuje

V ÈÍSLE... Ü Nejen o tom, jak se studuje Č. 122-2/2011 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Pythagoriáda. Dne 26. 01. 2011 se žák 5.A Matej Andar zúčastnil okresního kola matematické soutěže Pythagoriáda, kde ve velké konkurenci

Více

ČASOPIS PRO EKOGRAMOTNOST

ČASOPIS PRO EKOGRAMOTNOST ČASOPIS PRO EKOGRAMOTNOST ČÍSLO 2 ROČNÍK 8 BŘEZEN 2010 PROČ PRACUJEME PROJEKTOVOU METODOU VĚTRNÍK ŠKOLNÍ EKOLOGICKÉ STŘEDISKO POTŘEBUJEME VŠE, CO SPOTŘEBUJEME? SURYA SLUNEČNÍ ŠKOLA V HIMÁLAJI BANKA S EKOLOGICKÝMI

Více

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Ř poslanecké sněmovny, které dopadly pro spoustu lidí překvapivě už jen tím, že se do sněmovny dostalo sedm

Více

Č. 112 02/2009 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD

Č. 112 02/2009 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Č. 112 02/2009 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Září, říjen, listopad, prosinec, leden i únor Cože? To už jsou i listy kalendáře měsíce odvozeného od ledu za námi? Ano, je to vskutku

Více

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE 10 2002 ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE do roku 2003 15. valné shromáždění črdm nelze kázat vodu a pít víno z korespondence črdm go & regiontour 2003 bambiriáda 2003 archa v roce

Více

zpravodaj obèanù Boleradic

zpravodaj obèanù Boleradic bøezen 2009 èíslo I. zpravodaj obèanù Boleradic Jarní básnička Barunka Pacáková Květinky už vláhu mají, včeličky se probouzí, mají práci hned, jak vstanou, hmyz si létá na mezi. Vlaštovky se vrací k nám,

Více

Hořká chuť čokolády. Kakao a dětská prá. Manuál k programu globálního vzdělávacího cyklu Svět v nákupním košíku

Hořká chuť čokolády. Kakao a dětská prá. Manuál k programu globálního vzdělávacího cyklu Svět v nákupním košíku Hořká chuť čokolády Kakao a dětská prá ce Manuál k programu globálního vzdělávacího cyklu Svět v nákupním košíku Svět v nákupním košíku Záměrem dílen globálního rozvojového vzdělávání Svět v nákupním košíku

Více

ČERVEN 2011. Miroslav Bičan - 5. A

ČERVEN 2011. Miroslav Bičan - 5. A ČERVEN 2011 Úvodník... a skončil další školní rok. Prázdniny, dovolená dny zaslouženého volna jsou konečně před námi. Užijme si je každý dosytosti a po svém. I v letošním roce jsme při školní práci žákům

Více

LISTY LANŠKROUNSKA 3: BRZY NA NÁS PROMLUVÍ SIRÉNY 12-13: V ČECHÁCH SE SKLÍZÍ SE STOLU MOC BRZY. Rozhovor s dobrovolnicí.

LISTY LANŠKROUNSKA 3: BRZY NA NÁS PROMLUVÍ SIRÉNY 12-13: V ČECHÁCH SE SKLÍZÍ SE STOLU MOC BRZY. Rozhovor s dobrovolnicí. LISTY LANŠKROUNSKA 2/XV LEDEN 2015 CENA 12 Kč Francouzská dobrovolnice Zoe Fouquet Foto: M. Teichmannová 3: BRZY NA NÁS PROMLUVÍ SIRÉNY 12-13: V ČECHÁCH SE SKLÍZÍ SE STOLU MOC BRZY Rozhovor s dobrovolnicí

Více

RODINA A ŠKOLA. bulletin Sdružení Linka bezpečí duben 2013. DĚTEM JE NEJVĚTŠÍM VZOREM SPOLEČNOST str. 7 8. Rozhovor s ředitelem základní školy.

RODINA A ŠKOLA. bulletin Sdružení Linka bezpečí duben 2013. DĚTEM JE NEJVĚTŠÍM VZOREM SPOLEČNOST str. 7 8. Rozhovor s ředitelem základní školy. bulletin Sdružení Linka bezpečí duben 2013 RODINA A ŠKOLA POMNĚNKOVÝ DEN 2013 str. 3. Aktuální informace o akci SLB, která se koná každý rok koncem května. I RODIČE OBČAS POTŘEBUJÍ POMOC str. 4. Rozhovor

Více

VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA ZDRAVOTNICKÁ A STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA TRUTNOV POSLEDNÍ K R V I N K A ROKU 2009

VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA ZDRAVOTNICKÁ A STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA TRUTNOV POSLEDNÍ K R V I N K A ROKU 2009 VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA ZDRAVOTNICKÁ A STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA TRUTNOV POSLEDNÍ K R V I N K A ROKU 2009 ŠKOLNÍ ČASOPIS Č. 57 ze DNE 18. PROSINCE 2009 ROČNÍK XIII. 1 Sedmapadesáté číslo KRVINKY obsahuje:

Více

zpravodaj obce Šitbořice

zpravodaj obce Šitbořice zpravodaj obce Šitbořice prosinec 2006 ŠTENGARÁČEK - zpravodaj obce Šitbořice Milí čtenáři, dostává se Vám do rukou letošní poslední číslo našeho obecního zpravodaje. Minule jsem naříkal, že stále máme

Více

abecedaosn Informační centrum OSN Globální otázky očima studentů českých škol

abecedaosn Informační centrum OSN Globální otázky očima studentů českých škol Informační centrum OSN V Praze působí od roku 1947. Je součástí celosvětové sítě informačních center OSN ve více než sedmdesáti zemích. Kromě informační činnosti oficiálně zastupuje Sekretariát OSN v České

Více

SPORŤÁK. školní časopis 7. ZŠ Kolín 3/2003-2004. Úvodník. Tentokrát trochu jinak. 5,-Kč. 3. číslo. www.7zskolin.cz

SPORŤÁK. školní časopis 7. ZŠ Kolín 3/2003-2004. Úvodník. Tentokrát trochu jinak. 5,-Kč. 3. číslo. www.7zskolin.cz SPORŤÁK 3/2003-2004 školní časopis 7. ZŠ Kolín www.7zskolin.cz Úvodník 3. číslo Co vám budu povídat.přijímačkové období za dveřmi a žáci se pilně učí, aby zvládli zkoušky na školu, kterou si vybrali jako

Více

Studenti točí dokumentární film o opavském Špiónovi na str. 15

Studenti točí dokumentární film o opavském Špiónovi na str. 15 ZPRAVODAJ STATUTÁRNÍHO MĚSTA OPAVY 06/2013 06 ČÍSLO Studenti točí dokumentární film o opavském Špiónovi na str. 15 Uvnitř najdete Vandalové zničili alej na Slezské magistrále na str. 4 Na nepořádek ve

Více

Leden 2015 BEZPEČÍ!!! Rozhovor v tiché pracovně. Fotografka B Á SNĚNÍ. Ženy v první linii SVOBODA BOJÍTE SE??!

Leden 2015 BEZPEČÍ!!! Rozhovor v tiché pracovně. Fotografka B Á SNĚNÍ. Ženy v první linii SVOBODA BOJÍTE SE??! BEZPEČÍ!!! Leden 2015 Rozhovor v tiché pracovně Fotografka B Á SNĚNÍ SVOBODA Ženy v první linii BOJÍTE SE??! EDITORIAL Vítejte na stránkách Časoprostoru. Ve spolupráci s vedením školy a několika kolegy

Více

6 únor. Umačkáni dětmi Představení projektu. Hrajte si s chudobou a diskriminací hry a aktivity pro oddíly

6 únor. Umačkáni dětmi Představení projektu. Hrajte si s chudobou a diskriminací hry a aktivity pro oddíly MOZAIKA PIONÝRA 6 únor 2011 Umačkáni dětmi Představení projektu Hrajte si s chudobou a diskriminací hry a aktivity pro oddíly Novinky na stánku Mozaika trička, mikiny, flash disky 7 18 Čeští cestovatelé

Více

Urválková. Lucie. Společná vánoční Eva Brixi. Žena v mužském světě financí str. 1, 10 11

Urválková. Lucie. Společná vánoční Eva Brixi. Žena v mužském světě financí str. 1, 10 11 prosinec 2013/12 Vychází jako příloha časopisu Prosperita Žena, která se neztratí Lucie Urválková Žena v mužském světě financí str. 1, 10 11 rozhovor měsíce s Ing. Lucií Urválkovou, členkou představenstva

Více

Vysoké školy: šance na přijetí se zvyšují

Vysoké školy: šance na přijetí se zvyšují číslo 33, ročník 5, 2005 BÝT BOHÉM, ALE NE BOHEM! (str. 5) NEZÁVISLÝ STUDENTSKÝ MĚSÍČNÍK SEVEROMORAVSKÝCH STŘEDNÍCH ŠKOL a GYMNÁZIÍ ČASOPIS SCARABEUS VYCHÁZÍ POD ZÁŠTITOU OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ OKNA Vysoké

Více

ZPRAVODAJ ČÍSLO 4 ROČNÍK XXII PROSINEC 2013 O S T O P O V I C K Ý. Dobré zaměstnání pro obyvatele, abychom se. zdravili a

ZPRAVODAJ ČÍSLO 4 ROČNÍK XXII PROSINEC 2013 O S T O P O V I C K Ý. Dobré zaměstnání pro obyvatele, abychom se. zdravili a ZPRAVODAJ ČÍSLO 4 ROČNÍK XXII PROSINEC 2013 O S T O P O V I C K Ý Železniční stanici, čistý vzduch, pěknější prostředí, ticho a klid, více obyvatel, modernější hřiště Ať jsou Ostopovice slavné, ať je nepostihne

Více

Klidné svátky vánoční, hodně štěstí, pevné zdraví a mnoho úspěchů v roce 2010 přeje Obecní úřad Boršice

Klidné svátky vánoční, hodně štěstí, pevné zdraví a mnoho úspěchů v roce 2010 přeje Obecní úřad Boršice č. 3/2009 Vydává Obecní úřad, 687 09 Boršice 7, IČO: 290823, v počtu 950 ks. MK ČR E 10096. Autorem většiny fotografií je Pavel Princ. Toto číslo vyšlo dne 18. 12. 2009 Klidné svátky vánoční, hodně štěstí,

Více

Zpravodaj DNY POROZUMĚNÍ AUTISMU

Zpravodaj DNY POROZUMĚNÍ AUTISMU Zpravodaj 1/2013 Navlečení v modrých pláštěnkách a kšiltovkách jsme putovali s básníkem. Rozdávali jsme sošky ceny APLAUS. Vybírali vaše nejlepší fotografie, kde společným jmenovatelem byla modrá barva.

Více

Obsah Úvod...5 Miliony za jediný den práce...14 V čem je tedy trik?...15 Vaše největší chyba...16 Vytvořit jednou, prodat tisíckrát...17 Co se nejsnadněji prodává na internetu?...18 Jaký druh produktu

Více

ročník XXV. květen 2015 číslo 5 U tišnovského kostela sv. Václava se probouzí jaro.

ročník XXV. květen 2015 číslo 5 U tišnovského kostela sv. Václava se probouzí jaro. ročník XXV. květen 2015 číslo 5 vyšlo 29. 4. 2015 www.tisnov.cz U tišnovského kostela sv. Václava se probouzí jaro. Foto: Miroslav Zavadil MOMENTKA Z VERNISÁŽE VÝSTAVY ANEŽKY TURKOVÉ Galerie Jamborův dům

Více

Ročník XXIII. č.1 4. ledna 2013 5 Kč, Cenu 2012 získala sportovní hala

Ročník XXIII. č.1 4. ledna 2013 5 Kč, Cenu 2012 získala sportovní hala Poslední vítání občánků 2012......7. strana Pozvánka Kam za kulturou... 3. strana ČTRNÁCTIDENÍK KADAŇSKÝCH OBČANŮ Ročník XXIII. č.1 4. ledna 2013 5 Kč, Příští KN Uzávěrka příspěvků a inzerátů je ve středu

Více

Společenská kronika 70 let od vystěhování Rozhovor se Zdeňkem Tulisem. Foto: lucie Hašková

Společenská kronika 70 let od vystěhování Rozhovor se Zdeňkem Tulisem. Foto: lucie Hašková ZPRAVODAJ V y d á v á o b e c H r a d i š t k o podzim / zima 2012 Foto: lucie Hašková Téma: Škola Společenská kronika 70 let od vystěhování Rozhovor se Zdeňkem Tulisem Během několika měsíců vyrostla na

Více

MĚSÍČNÍK SMÍCHOVSKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY

MĚSÍČNÍK SMÍCHOVSKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY MĚSÍČNÍK SMÍCHOVSKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY Duben PRESÍK SLOVO ŠÉFREDAKTORA V ítejte u dubnového vydání časopisu Presík. V tomto čísle se dozvíte více o pořádaných Cisco Games a o finálním umístění našich

Více

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE 5 2008 ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE Jen se, zimo, zeptej Česká rada dětí a mládeže slaví kulaté jubileum Anketa: Co byste popřáli ČRDM do dalších let? Na tábory s MŠMT Výměna

Více