Pavel Dydovič - Bláznova ukolébavka

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Pavel Dydovič - Bláznova ukolébavka"

Transkript

1 Pavel ydovič - Bláznova ukolébavka 1. Máš, má ovečko, dávno spát, už píseň ptáků končí, kvůli nám přestal i vítr vát, jen můra zírá zvenčí, já znám její zášť, tak vyhledej skrýš, zas má bílej plášť a v okně je mříž. Máš, má ovečko, dávno spát, A a můžeš hřát, ty mě můžeš hřát, vždyť přijdou se ptát, zítra zas přijdou se ptát, jestli ty v mých představách už mizíš. 2. Máš, má ovečko, dávno spát, už máme půlnoc temnou, zítra budou nám bláznů lát, že ráda snídáš se mnou, proč měl bych jim lhát, že jsem tady sám, když tebe mám rád, když tebe tu mám. (2x)

2 bratři Ryvolové - Bedna vod whisky E 1. neska už mně fóry ňák nejdou přes pysky, E stojím s dlouhou kravatou na bedně vod whisky, E stojím s dlouhým vobojkem jak stájovej pinč, E A tu kravatu, co nosím, mi navlík soudce Lynč. A E A Tak kopni do tý bedny, ať panstvo nečeká, E A jsou dlouhý schody do nebe a štreka daleká E A do nebeskýho baru, já sucho v krku mám, E tak kopni do tý bedny, ať na cestu se dám. 2. Mít tak všechny bedny od whisky vypitý, postavil bych malej dům na louce ukrytý, postavil bych malej dům a z vokna koukal ven 5. Až kopneš do tý bedny, jak se to dělává, a chlastal bych tam s Bilem a chlastal by tam Ben. do krku mi zvostane jen dírka mrňavá, jenom dírka mrňavá a k smrti jenom krok, má to smutnej konec, a whisky ani lok. 3. Kdyby jsi se, hochu, jen porád nechtěl rvát, nemusel jsi dneska na týhle bedně stát, moh jsi někde v suchu tu svoji whisku pít, nemusel jsi dneska na krku laso mít. Tak kopni do tý bedny,... tak kopni do tý bedny! 4. Když jsem štípnul koně a ujel jen pár mil, nechtěl běžet, dokavád se whisky nenapil, zatracená smůla zlá, zatracenej pech, když kůň cucá whisku jak u potoka mech.

3 Brontosauři - Na kameni kámen 1. Jako suchej,starej strom, Fmaj7 jako všeničící hrom, jak v poli tráva Fmaj7 připadá mi ten náš svět, plnej řečí, a čím víc, tím líp se mám. Fmaj7 Budem o něco se rvát, až tu nezůstane stát na kameni kámen, Fmaj7 a jestli není žádnej Bůh, tak nás vezme země - vzduch, no, a potom amen. 2. A to všechno proto jen, že pár pánů chce mít den bohatší králů, přes všechna slova, co z nich jdou, hrabou pro kuličku svou, jen pro tu svou. 3. Možná jen se mi to zdá, a po těžký noci přijde, přijde hezký ráno, jaký bude, nevím sám, taky jsem si zvyk na všechno kolem nás.

4 Brontosauři - Tulácký ráno mi 1. Posvátný je mi každý ráno, mi když ze sna budí šumící les a když se zvedám s písničkou známou mi a přezky chřestí o skalnatou mez. mi Tulácký ráno na kemp se snáší, Bd F za chvíli půjdem toulat se dál, mi a vodou z říčky oheň se zháší, Bd mi tak zase půjdem toulat se dál. 2. Posvátný je můj každý večer, když oči k ohni vždy vrací se zpět, tam mnohý z pánů měl by se kouknout a hned by věděl, jakej chcem svět. 3. Posvátný je mi každý slovo, když lesní moudrost a přírodu zná, bobříků sílu a odvahu touhy, kolik v tom pravdy, však kdo nám ji dá? (2x)

5 Hop Trop - Tři kříže mi 1. ávám sbohem všem břehům proklatejm, mi mi který v drápech má ďábel sám, bílou přídí šalupa My rave mi mi míří k útesům, který znám. F Jen tři kříže z bílýho kamení mi mi někdo do písku poskládal, F slzy v očích měl a v ruce, znavený, mi mi lodní deník, co sám do něj psal. 2. První kříž má pod sebou jen hřích, samý pití a rvačky jen, chřestot nožů, při kterým přejde smích, srdce-kámen a jméno Stan. 3. Já, Bob reen, mám tváře zjizvený, štěkot psa zněl, když jsem se smál, druhej kříž mám a spím pod zemí, že jsem falešný karty hrál. 4. Třetí kříž snad vyvolá jen vztek, Fatty Rogers těm dvoum život vzal, svědomí měl, vedle nich si klek... Rec: Snad se chtěl modlit: Vím, trestat je lidský, ale odpouštět božský, snad mi tedy Bůh odpustí... Jen tři kříže z bílýho kamení jsem jim do písku poskládal, slzy v očích měl a v ruce, znavený, lodní deník,a v něm, co jsem psal...

6 W. Matuška - Slavíci z Madridu E 1. Nebe je modrý a zlatý, bílá sluneční záře, E horko a sváteční šaty, vřava a zpocený tváře, E vím, co se bude dít, býk už se v ohradě vzpíná, E kdo chce, ten může jít, já si dám sklenici vína. mi Žízeň je veliká, život mi utíká, E A7 nechte mě příjemně snít, mi ve stínu pod fíky poslouchat slavíky, E A7 zpívat si s nima a pít. 2. Ženy jsou krásný a cudný, mnohá se ve mně zhlídla, oči jako dvě studny, vlasy jak havraní křídla, dobře vím, co znamená pád do nástrah dívčího klína, někdo má pletky rád, já si dám sklenici vína. 3. Nebe je modrý a zlatý, ženy krásný a cudný, mantily, sváteční šaty, oči jako dvě studny, zmoudřel jsem stranou od lidí, jsem jak ta zahrada stinná, kdo chce, ať mi závidí, já si dám sklenici vína.

7 J. Schelinger - Holubí dům Fmaj Zpívám ptákům a zvlášť holubům, Fmaj7 7 stával v údolí mém starý dům. Ptáků houf zalétal ke krovům, Fmaj7 7 měl jsem rád holubích křídel šum. 2. Vlídná dívka jim házela hrách, mávání perutí víří prach. Ptáci krouží a neznají strach, měl jsem rád starý dům, jeho práh. A7 mi Hledám dům holubí, kdopak z vás cestu ví, mi míval stáj roubenou, bílý štít. A7 mi Kde je dům holubí a ta dívka kde spí, mi vždyť to ví, že jsem chtěl jen pro ni žít. 3. Sdílný déšť vypráví okapům, bláhový, kdo hledá tenhle dům. Odrůstáš chlapeckým střevícům, neslyšíš holubích křídel šum. 4. Nabízej úplatou cokoli, nepojíš cukrových homolí. Můžeš mít třeba zrak sokolí, nespatříš ztracené údolí. Zpívám ptákům a zvlášť holubům, stával v údolí mém starý dům...

8 reenhorns - Jupí, čerte 1. To bylo v akotě o vejplatě, 7 whisky sem tam pašoval, a že sem byl sám jak ten kůl v plotě, 7 s holkou sem tam špásoval. Šel jsem s ní nocí, jak vede stezka, okolo Červenejch skal, než jsem jí stačil říct, že je hezká, zpěněnej bejk se k nám hnal. Povídám: Jupí, čerte, jdi radši dál, pak jsem ho za rohy vzal, udělal jsem přemet a jako tur řval, do dáli upaloval. 2. To bylo v awsonu, tam v salonu a já jsem zase přebral, všecký svý prachy jsem měl v talónu, na život jsem nadával. Zatracenej život, čert by ho spral, do nebe jsem se rouhal, než jsem se u báru vzpamatoval, Belzebub vedle mě stál. 3. Jak rychle oplácí tenhleten svět, než bys napočítal pět, ďáblovým kaňonem musel jsem jet, když jsem se navracel zpět. Jak se tak kolíbám, uzdu v pěsti, schylovalo se k dešti, Belzebub s partou stál vprostřed cesty, zavětřil jsem neštěstí.

9 Lucie - Amerika ˇ

10 Já chci bejt sám, snad se ztratíš Nebudem se bavit o divadle, zchudlým a rozpadlým Lucie - otknu se ohně hci zůstat utajen, vzpomínky lonskejch doteků Viděl jsem čistý nebe nad stromy, svítilo slunce bylo po dešti otknu se ohně Hledej, hledej, hledej mně mezi kousky popela Hledej, hledej, vím že si to takhle vůbec nechtěla Hledej, hledej, možná uhodíš se do čela Hledej, hledej, mně mezi kousky popela Po ránu a k večeru, probouzíš se a jdeš spát Po ránu a k večeru, se rodí opuštění Zapadáš se sluncem, ne nejsem s tebou A to je všechno, už chci bejt sám otknu se ohně Hledej, hledej, hledej mně mezi kousky popela Hledej, hledej, vím že si to takhle vůbec nechtěla Hledej, hledej, možná uhodíš se do čela Hledej, hledej, mně mě mezi kousky popela Město usíná a je to zvláštní Za tmy mne vítr zvedá s prachu odkud jsem přiletěl ivný divný, byl jsem mezi kousky popela otýkal se ohně, i když ne docela Teď kolem tebe projdu se zavřenýma očima Jsou šedý, šedý a vlhký je je je je je Město usíná a je to zvláštní Za tmy mne vítr zvedá s prachu odkud jsem přiletěl ivný divný, byl jsem mezi kousky popela otýkal se ohně, i když ne docela Hledej, hledej, hledej mně mezi kousky popela (3x) Hledej, hledej, mně mě mezi kousky popela

11 Okoř 1. Na Okoř je cesta jako žádná ze sta, 7 roubená je stromama, když jdu po ní v létě, samoten na světě, 7 7 sotva pletu nohama, A7 7 na konci té cesty trnité stojí krčma jako hrad, tam zapadli trampi, hladoví a sešlí, 7 začli sobě notovat. 7 Na hradě Okoři světla už nehoří, 7 bílá paní šla už dávno spát, 7 ta měla ve zvyku podle svého budíku 7 7 o půlnoci chodit strašívat, od těch dob, co jsou tam trampové, A7 7 nesmí z hradu pryč, 7 a tak dole v podhradí se šerifem dovádí, 7 on jí sebral od komnaty klíč. 2. Jednoho dne z rána roznesla se zpráva, že byl Okoř vykraden. nikdo neví dodnes, kdo to tenkrát vodnes, nikdo nebyl dopaden, šerif hrál celou noc mariáš s bílou paní v kostnici, místo, aby hlídal, vášnivě jí líbal, dostal z toho zimnici.

12 Montgomery (Jižní eskadrona) Rec: ávno utichly boje, i vítr odvál dunění kopyt někam tam, kde se vyprahlá poušť trávy snoubí s obzorem, dávno pohasl lesk v očích dívky, již osud zanechal tak samotnou, se srdcem navždy, navždy prázdným. Em 1. éšť ti, holka, smáčel vlasy, A7 A7 z tvých očí zbyl prázdnej kruh, Em kde je zbytek z tvojí krásy, A7 to ví dneska jenom Bůh. Z celé jižní eskadrony nezbyl ani jeden muž, v Montgomery bijou zvony, déšť ti smejvá ze rtů růž 2. Tam na kopci v prachu cesty leží i tvůj generál, v ruce šátek od nevěsty, ale ruka leží dál. 3. Tvář má zšedivělou strachem, zbylo v ní pár těžkých chvil. proužek krve stéká prachem, déšť mu slepil vlasy jak jíl. 5. éšť ti šeptá jeho jméno, šeptá ho i listoví, lásku měl rád víc než život, to ti nikdy nepoví. Rec:Nedočkáš se, holka, svý jižní eskadrony, tý velký chlouby nás, mrtvejch všech, dříve najdeš hroby mezi stromy anebo šest stop hlíny tam, v těch smutnejch zdech. 4. Tam na kopci v prachu cesty leží i tvůj generál. V ruce šátek od nevěsty, ale ruka leží dál Rec: Vím, že nejsem sama, které osud odepřel jedinou lásku, a také vím, že tak jako mně, i mnoha jiným se stále vrací ono tragické proč.

13 K. Kryl - Morituri te salutant 1. esta je prach a štěrk a udusaná hlína 7 a šedé šmouhy kreslí do vlasů H [: a z hvězdných drah má šperk, co kamením se spíná, (-) a pírka touhy z křídel Pegasů. :] 2. esta je bič, je zlá jak pouliční dáma, má v ruce štítky, v pase staniol, [: a z očí chtíč jí plá, když háže do neznáma dvě křehké snítky rudých gladiol. :] Seržante, písek je bílý jak paže aniely, počkejte chvíli! Mé oči uviděly 7 tu strašně dávnou vteřinu zapomnění, 7 seržante! Mávnou, a budem zasvěceni! Morituri te salutant, morituri te salutant! H7 (-) 3. Tou cestou dál jsem šel, kde na zemi se zmítá a písek víří křídlo holubí, [: a marš mi hrál zvuk děl, co uklidnění skýtá a zvedá chmýří, které zahubí. :] 4. esta je tér a prach a udusaná hlína, mosazná včelka od vlkodlaka, [: rezavý kvér - můj brach a sto let stará špína a děsně velká bílá oblaka. :]

14 K. Kryl - Anděl 7 1. Z rozmlácenýho kostela v krabici s kusem mýdla 7 přinesl jsem si anděla, polámali mu křídla, 7 díval se na mě oddaně, já měl jsem trochu trému, 7 tak vtiskl jsem mu do dlaně lahvičku od parfému. 7 A proto, prosím, věř mi, chtěl jsem ho žádat, 7 aby mi mezi dveřmi pomohl hádat, 7 7 (F) () co mě čeká a nemine, co mě čeká a nemine. 2. Pak hlídali jsme oblohu, pozorujíce ptáky, debatujíce o Bohu a hraní na vojáky, do tváře jsem mu neviděl, pokoušel se ji schovat, to asi ptákům záviděl, že mohou poletovat. 3. Když novinky mi sděloval u okna do ložnice, já křídla jsem mu ukoval z mosazný nábojnice, a tak jsem pozbyl anděla, on oknem odletěl mi, však přítel prý mi udělá novýho z mojí helmy.

15 K. Kryl - Bratříčku, zavírej vrátka 1. Bratříčku, nevzlykej, to nejsou bubáci, E7 vždyť už jsi velikej, to jsou jen vojáci, F E přijeli v hranatých železných maringotkách. 2. Se slzou na víčku hledíme na sebe, buď se mnou, bratříčku, bojím se o tebe na cestách klikatých, bratříčku, v polobotkách. Prší a venku se setmělo, tato noc nebude krátká, F beránka vlku se zachtělo, F E bratříčku, zavřel jsi vrátka? 3. Bratříčku, nevzlykej, neplýtvej slzami, nadávky polykej a šetři silami, nesmíš mi vyčítat, jestliže nedojdeme. 4. Nauč se písničku, není tak složitá, opři se, bratříčku, cesta je rozbitá, budeme klopýtat, zpátky už nemůžeme. Prší a venku se setmělo, tato noc nebude krátká, beránka vlku se zachtělo, F F F bratříčku, zavírej vrátka! F Zavírej vrátka!

16 K. Kryl - Karavana mraků Hmi 1. Slunce je zlatou skobou na vobloze přibitý, A A7 pod sluncem sedlo kožený, Hmi pod sedlem kůň, pod koněm moje boty rozbitý A a starý ruce sedřený. 7 A Hmi opředu jít s tou karavanou mraků, A Hmi schovat svou pleš pod stetson děravý, A7 Hmi [: jen kousek jít, jen chvíli, do soumraku, Hmi F# Hmi až tam, kde svítí město, město bělavý. :] A7 2. Vítr si tiše hvízdá po silnici spálený, v tom městě nikdo nezdraví, šerif i soudce - gangsteři, voba řádně zvolení a lidi strachem nezdraví. 3. Sto cizejch zabíječů s pistolema skotačí a zákon džungle panuje, provazník plete smyčky, hrobař kopat nestačí a truhlář rakve hobluje. V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí, [: může tě hřát, že nejsi na voprátce nebo že neležíš pár inchů pod zemí. :] 1. Pryč odtud jít s tou karavanou mraků, kde tichej dům a pušky rezavý, [: orat a sít od rána do soumraku a nechat zapomenout srdce bolavý. :]

17 K. Kryl - Marat ve vaně Rec: Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat. 1. Pohled se odvrátí, Koperník v sutaně, F smrtka si obrátí Marata ve vaně, stránka se otáčí, Koniáš zatleská, F ogh leží v bodláčí, smrt bývá nehezká, ogh leží v bodláčí, smrt bývá nehezká, F smrt bývá nehezká. Laskavé šero vám přikryje tvář s grimasou hrůzy, ruka, jež před chvílí hladila ramena, zkameněla, na nic je pero a k ničemu snář, zemřely Múzy, to, že se nestřílí, smrt jenom znamená pro anděla. 2. Písnička dozněla, bytem je šatlava, před vraty kostela uvidíš Václava, drží se klepadla, hrobař si ruce mne, odhoďte zrcadla, není to dojemné, odhoďte zrcadla, není to dojemné, není to dojemné. 3. romwell má namále, Hus čeká na kata, Smrtka má korále, korále ze zlata, kříž staví Kristovi, Spartakus bez meče, ranami nachoví, dívej se, člověče, dívej se, člověče, dívej se, člověče! 4. Johanku stříhají, ruka je zemdlená, pacholci říhají, ocel je kalená, pan Lincoln v divadle dívá se na scénu, Smrt sedí v propadle oděna v saténu, Smrt sedí v propadle oděna v saténu, oděna v saténu. 5. Jesenin opilý chystá si oprátku, Puškin si zastřílí, Tyl píše pohádku, vidíš Fra Filippa, krev plivá do barvy, erarda Phillipa Smrtka si obarví, erarda Phillipa Smrtka si obarví, Smrtka si obarví. 6. Kennedy ve voze proklíná raracha, pohřebním na voze uvidíš Palacha...

18 K. Kryl - Pasážová revolta H H7 1. Nosíme z módy kopretiny, čímž okrádáme stáda H7 a vůl, kdys jméno obětiny, je titul kamaráda, H7 na obou nohách vietnamku a jako komfort hlavu, H7 na klopě placku jak psí známku - znak příslušnosti k davu. I naše generace má svoje prominenty, H(H7 H) program je rezignace a facky argumenty, potlesk je k umlčení a pískot na pochvalu H a místo přesvědčení jen pití piva - z žalu. 2. Pod zadkem stránku ikobrazu, vzýváme zlatý tele, sedáme v koutcích u obrazů, čekáme Spasitele, civíme lačně na měďáky, my - ottwaldovi vnuci, a nadáváme na měšťáky, tvoříce Revoluci. I naše generace má svoje kajícníky a fízly z honorace a skromné úředníky a tvory bez svědomí a plazy bez páteře a život v bezvědomí a lásku - k nedůvěře. 3. Už nejsme, nejsme to, co kdysi, už známe ohnout záda, umíme dělat komromisy a zradit kamaráda a, vděčni dnešní realitě, líbáme cizí ruce a jednou zajdem na úbytě z tý smutný revoluce. I v naší generaci už máme pamětníky a vlastní emigraci a vlastní mučedníky. H7 Rec: A s hubou rozmlácenou dnes zůstali jsme němí, H7 6 ne, nejsme na kolenou - ryjeme držkou v zemi!

19 Nedvědi + Brontosauři - Podvod Kategorie: Nedvědi + Brontosauři Interpret/autor: Nedvědi Podvod 1. Na dlani jednu z tvých řas, do tmy se koukám, hraju si písničky tvý, co jsem ti psal, / je skoro půlnoc a z kostela zvon mi noc připomíná, H7 půjdu se mejt a pozhasínám, co bud e dál? 2. Pod polštář dopisů pár, co poslalas', dávám, píšeš, že ráda mě máš a trápí tě stesk, je skoro půlnoc a z kostela zvon mi noc připomíná, půjdu se mejt a pozhasínám, co bude dál? htěl jsem to ráno, kdy naposled snídal jsem s tebou, ti říct, že už ti nezavolám, pro jednu pitomou holku, pro pár no cí touhy H7 podved' jsem všechno, o čem doma si sníš, / / /H / / /H teď je mi to líto. 3. Kolikrát člověk může mít rád tak opravdu z lásky, dvakrát či třikrát - to ne, i jednou je dost, je skoro půlnoc a z kostela zvon mi noc připomíná, půjdu se mejt a pozhasínám, co bude dál? alší texty písniček s akordy najdete na serveru

20 hinaski + No Name - Na, na, na Užij si cestu, jej krásu pokojne.. Prý naši otcové byli spolu na vojně.. Počul som, vraj sa smiali tak, že až plakali.. A všechny ženské, co s nimi byly, roztály.. Bylo jim dobře a taky kalili do rána.. Nad ránom spievali nezáväzne ná ná na.. Mnoho priateľských slov.. Jedu za tebou.. Haló příteli, prý už sedíš ve vlaku.. Člověče to je diaľka.. Já vím, šest set kiláků.. Užij si moravy a taky těš se na Prahu.. Máte tam niečo ako naše plte na Váhu?? Jó máme tady všechno a taky kalíme do rána.. Nad ránom spievate nezáväzně ná ná na.. Mnoho priateľských slov.. Jedu za tebou.. Ref. Těším se na teba, môžeme debatovať do rána.. Nad ránem jen tak zpívat nezávazně ná ná na.. Mnoho priateľských slov.. Jedu za tebou.. Ref. Těším se na teba, môžeme debatovať do rána.. Nad ránem jen tak zpívat nezávazně ná ná na.. Mnoho priateľských slov.. Jedu za tebou..

21 Atentát Atentát A E Atentát, v posteli, F#mi vše co mám rád rozdělí, A E na dva ostrovy, od sebe daleko, F#mi všechno v nás už přeteklo. A E Jsme uvězněni v tělech, F#mi AE jak hudba v decibelech, F#mi A zas budem šťastni, tak prosím, zhasni svět. Atentát, v posteli, už tolikrá t jsme umřeli, ve tmách za slovy, daleko od nebe, míjíš mě a já tebe. Jsme uvězněni v tělech, jak kulky v revolverech, zas budem šťastni, tak prosím, zhasni svět. Zítra budem šťastni, tak prosím, zhasni svět. Zas budem šťastni, tak prosím, zhasni svět Kryštof - Atentát Zas budem šťastni, tak prosím, zhasni svět, zítra budem šťastni, tak prosím, hned... elkyzpevnik.cz/song_print.php?id=11379&tune=a&new_tune= 1/2 Zas budem šťastni, tak prosím, zhasni svět...

22 Kategorie: Yo Yo Band Interpret/autor: J.Šíma/Ivan Hlas Karviná Hmi7 7maj Hmi7 7maj Hmi7 Hledám zase temnej kout kde pak moh bych obejmout 7maj jeden den tam v Karviné Hmi7 hebkej vítr do očí s černou vášní zakročí 7maj jeden sten tam v Karviné Hmi7 Neb e mělo plno stuh slunce mělo rudej pruh a 7maj dítě bylo hmm nevinné Hmi7 Smělo jen tak trochu číst v ruce držet tátův list a ptát se 7maj proč proč se země houpá /F# / A Černý ptáci mu stelou postel nebeskou /F# / A nedá práci sehnat holku nehezkou : 7maj : Mírnej vztek s mírnou hlavou duši často mění v alkohol 7maj tam v Karviné v Karviné : Těžní věž je jako úd měsíc pije žlutej sud a dává pusu nezvěstné její oči nejsou fajn její ústa leccos znaj smutně obhlíží ten kraj Černí ptáci mu stelou postel nebeskou nedá práci sehnat holku nehezkou : írnej vztek s mírnou hlavou či často mění v alkohol tam v Karviné v Karviné Mírnej vztek s mírnou hlavou oči často mění v alkohol tam v Karviné v Karviné (mezihra - sólo) Hledám zase temnej kout Yo Yo Ba Nebe mělo plno stuh... Černý ptáci... Mírnej vztek s mírnou hlavou duši často mění v alkohol tam v Karviné v Karviné Mírnej vztek s mírnou hlavou duši často mění v alkohol tam v Karviné v Karviné

23 Nedvědi + Brontosauři - Růže z papíru Kategorie: Nedvědi + Brontosauři Interpret/autor: Nedvědi Růže z papíru mi E7 mi 1. o tvých očí jsem se zbláznil a teď nemám, nemám klid, mi hlava třeští, asi tě mám rád, E7 mi stále někdo říká: vzbuď se, věčně trhá nit, mi studenou sprchu měl bych si dát. 7 mi Na pouti jsem vystřelil růži z papíru, 7 F A7 dala sis ji do vlasů, kde hladívám tě já, mi mi v tomhle smutným světě jsi má naděj na víru, mi že nebe modrý ještě smysl má. 2. Přines' jsem ti kytku, no co koukáš, to se má, tak jsem asi jinej, teď to víš, možná troc hu zvláštní v dnešní době, no tak ať, třeba z ní mou lásku vytušíš. mi E7 mi mi E7 mi mi alší texty písniček s akordy najdete na serveru

24 Lucie - Srdce F# Bmi #mi Slunce rozpustilo třásně, F# Bmi #mi vltavíny prší z nebe, F# # # #mi já čarovník už dopsal básně, F# Bmi #mi už nemusím, mám tebe. ## Srdce otevíráš jsou-li spoutána, # # #mi květy rozevíráš. Na začátku všeho bylo modré ticho, já bloudil mezi skalami a hledal sebe, potom ucítil jsem novou chuť a vůni, milá mám tebe. # # F# Srdce otevíráš, jsou-li spoutána, # # #mi květy rozevíráš, poprvé, # # F# chci to tak i já, hvězdy nad náma # # #mi s tebou přepočítám. Milá, už svítá, třezalko usínáš, jsem smečkou psů, teď u tvých nohou hlídám, poklady jabloňovejch králů. Srdce otevíráš,... Na světě je někdy krásně, vltavíny prší z nebe.

25 K. Kryl - Veličenstvo Kat mi mi 1. V ponurém osvětlení gotického sálu F mi A kupčíci vyděšení hledí do misálů mi Bb F (mi) a houfec mordýřů si žádá požehnání, mi mi A7 mi ( mi ) [: vždyť první z rytířů je Veličenstvo Kat. :] 2. Kněz-ďábel, co mši slouží, z oprátky má štolu, pod fialovou komží láhev vitriolu, pach síry z hmoždířů se valí k rudé kápi [: prvního z rytířů, hle: Veličenstvo Kat. :] F Bb Na korouhvi státu je emblém s gilotinou, F Bb z ostnatýho drátu páchne to shnilotinou, mi mi v kraji hnízdí hejno krkavčí, mi A lidu vládne mistr popravčí. 3. Král klečí před Satanem na žezlo se těší a lůza pod platanem radu moudrých věší a zástup kacířů se raduje a jásá, [: vždyť prvním z rytířů je Veličenstvo Kat. :] 4. Na rohu ulice vrah o morálce káže, před vraty věznice se procházejí stráže, z vojenských pancířů vstříc černý nápis hlásá, [: že prvním z rytířů je Veličenstvo Kat. :] Nad palácem vlády ční prapor s gilotinou, děti mají rády kornouty se zmrzlinou, soudcové se na ně zlobili, zmrzlináře dětem zabili. 5. Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat, a bylo jim to málo, poručili dětem [: modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat. :] 6. S úšklebkem Ďábel viděl pro každého podíl, syn otce nenáviděl, bratr bratru škodil, jen motýl smrtihlav se nad tou zemí vznáší, [: kde v kruhu tupých hlav dlí Veličenstvo Kat. :]

26 K. Kryl - Salome 1. Něžná i proradná, krutá i bezradná, plamen i červánek, ďábel i beránek, E cukr i sůl, u vůně hřebíčku, u rytmu střevíčků císař dnes myslí byl, za tanec přislíbil E království půl. E Salome, noc už je na sklonku, Salome, podobnas úponku, podobna kytaře pro svého vladaře, E Salome, tančíš. Salome, sťali už Křtitele, Salome, usměj se vesele, točíš se ve víru, ústa jak upíru F E E krví ti planou, Salome, la la la Noci už ubývá, císař se usmívá, pokojně mohu žít, všeho lze použít pro dobrý stát, možná ho napadlo prastaré říkadlo: dějiny když tvoří se, pro hlavy na míse nemá se štkát. Salome, netanči, nechceš-li, Salome, hosté už odešli, jenom roj komárů dopíjí z pohárů krůpěje vína. Salome, trochu jsi pobledla, Salome, v koutku jsi usedla, víčka máš šedivá, nikdo se nedívá, E E Salome! Pláčeš...? La la la...

27 . Landa - Protestsong S bezmocí otroků, pouta schovává. Občan svobodný klopí zrak k zemi. A ještě pálí jizva krvavá. Oči se otevíraj s obtížemi. V zajetí předsudků. Láska uvadá. Hledáme rozdílné, namísto sjednocení. Vlastní tíha zas nás dopadá. Je tolik smutných očí v té naší zemi. Hledajíc protivníka, stavíme barikády. Viníme ostatní, sami tak čistí. o všechno dáme, za naše kamarády? Kteří to vlastně jsou? Nejsme si jistí. Král je klaun a klaun je králem, pískot nese se znuděným sálem. A tak pýcha vládne sama mase, nežijeme. Přežíváme. Popereme se tu zase. Ze lva se stal pejsek na řetězu, F slintá, čeká na odměnu od vítězů Je všechno v pořádku v tom našem okolí. Pod teplou peřinou dobře se chrní. o bolí druhé nás přece nebolí. Tak zbylo z růží jenom trní.

28 Buráky 1. Když Sever válčí s Jihem a zem jde do války, na polích místo bavlny teď rostou buráky. A v dáli u silnice vidím z Jihu vojáky, jak flákaj se tam s kvérem a louskaj buráky. Hej hou, hej hou nač chodit do války, je lepší sedět doma a louskat buráky. Hej hou, hej hou nač chodit do války, je lepší sedět doma a louskat buráky. 2. Plukovník je v sedle a volá Yankyové jdou, však mužstvo v trávě leží, že dál už nemohou. Plukovník se v sedle otočí a koukne do dálky a vidí slavnou armádu, jak louská buráky. 3. Až tahle válka skončí a my zas budem žít, svý milenky a ženy pak půjdem políbit. Až se tě doma zeptaj: Hrdino, cos dělal za války? No flákal jsem se s kvérem a louskal buráky.

29 mi Sedím a koukám jak zvrácenej podzim Stromům svlíká jejich šat mi Poslouchám ptáky a jenom tak kouřím Malinko chce se mi spát mi Padá mi hlava pak cejtím jak někdo lehce mě za ruku vzal mi Blázen či voják jak maškara divná Tam stál mi Já pozval ho dál Kabát - Ďábel a syn Měl špinavej kabát a v ruce flétnu Oči jak z mrtvejch by vstal Na botách bahno snad celýho světa Tuhletu píseň mi hrál Tu píseň co zpívám a vůbec vám nevím Kde na ni akordy vzal Jak jsem tam seděl a koukal a kouřil To já Teprv ji psal Pak pomalu mluvil a ničil mě silou o od věků v sobě už má rtil mě pravdou a pouštěl mi žilou A na závěr jen povídá Bůh stvořil lásku a žal taky bolest A já jenom ubohej chtíč Fandím vám lidem nevím proč nemáš Mě rád Já poslal ho pryč Povídá hochu vracím se z flámu Hráli jsme karty se zdá Partii pokera o budoucí vládu ík bohu vyhrál jsem já Já měl z pekla štěstí a nebo pár trumfů V rukávu podvod - já vím hcete mě soudit tak dejte mě na kříž Jsem váš Ďábel a syn Sedím a koukám jak zvrácenej podzim Stromům svlíká jejich šat Přemejšlím o tom co s náma bude A malinko chce se mi spát Padá mi hlava pak cejtím jak někdo Lehce mě za ruku vzal Blázen či voják jak maškara divná Tam stál Tak pozvem ho dál

30 Kabát - Schody 1. Jeden stoupá a jeho schody potažený sametem A druhej krví špiní provaz co je z lýka upleten Hmi A za komínem ptáci spí koupelny maj z okapů Hmi vezmi skoby rezavý a svůj provaz A budeš blízko u mraků. 2. Opraš hůl a starej klobouk ať tě slunce nespálí A pevný boty rum a kyslík počasí je nestálý Hmi až tam prapor bude vlát všechny šerpy pozdravuj Hmi A nezapomeň zamávat na tvý půdě střeše světa klidně stůj. 3. Prachový peří na vrcholcích padá jak sních A7 Parta ti věří po pláči je nejlepší smích Slavnostní maj lidi šaty kapelník je připraven A Vyšel v jednu je půl pátý za pár hodin končí den Hmi 4. Všechno stojí všechno padá na posledním podlaží Hmi Stejně máš ho pořád ráda za to že se A Že se vůbec odvážil Ref: 4x Je to víš málo platný jako drahý kamení A Jako řeka ve tvých žilách která v srdci pramení Hmi o jen víc může dát to co slíbí to je svatý Hmi A Tak si srovnej dlaní šaty a ty hudbo začni hrát.

31 M. Tučný, Fešáci - Pověste ho vejš Rec: Na dnešek jsem měl divnej sen: slunce pálilo a před saloonem stál v prachu dav, v tvářích cejch očekávání. Uprostřed popraviště z hrubých klád šerifův pomocník sejmul z hlavy kápi a dav zašuměl překvapením. I já jsem zašuměl překvapením: ten odsouzenec jsem byl já a šerif četl neúprosným hlasem rozsudek: 1. Pověste ho vejš, ať se houpá, pověste ho vejš, ať má dost, pověste ho vejš, ať se houpá, že tu byl nezvanej host. 2. Pověste ho, že byl jinej, že tu s náma dejchal stejnej vzduch, pověste ho, že byl línej a tak trochu dobrodruh. 3. Pověste ho za El Paso, za Snídani v trávě a Lodní zvon, za to, že neoplýval krásou H7 a že měl country rád a že se uměl smát i vám. Nad hlavou mi slunce pálí, konec můj nic neoddálí, do mejch snů se dívám zdáli H7 a do uší mi stále zní tahle píseň poslední. 4. Pověste ho za tu banku, v který zruinoval svůj vklad, za to, že nikdy nevydržel na jednom místě stát Pověste ho za tu jistou, který nesplnil svůj slib, že byl zarputilým optimistou, a tak dělal spoustu chyb. 6. Pověste ho, že se koukal a že hodně jedl a hodně pil, že dal přednost jarním loukám, a pak se oženil a pak se usadil a žil. 1. (3x)

32 W. Matuška - Tisíc mil 1. V nohách mám už tisíc mil, stopy déšť a vítr smyl a můj kůň i já jsme cestou znaveni. 2. Těch tisíc mil, těch tisíc mil má jeden směr a jeden cíl, jeden cíl, to malý bílý stavení. 3. Je tam stráň a příkrej sráz, modrá tůň a bobří hráz, táta s mámou, kteří věřej dětskejm snům. 4. Těch tisíc mil, těch tisíc mil má jeden směr a jeden cíl, jeden cíl, ten starej známej bílej dům. 5. V nohách mám už tisíc mil, teď mi zbejvá jen pár chvil, cestu znám, a ta se k nám nemění Kousek dál, a já to vím, uvidím už stoupat dým, šikmej štít střechy čnít k nebesům. 4. [: jeden cíl, ten starej známej bílej dům... :]

33 hinaski - Hvězdy nad hlavou Hvězdy nad Prahou zpívaj píseň houpavou noc se blíží, ale není tu čeho se bát Na chodníky padnul stín děti šly spát do peřin dobrou noc a hezký sny, i my půjdeme spát F Povídej, přeháněj, vyprávěj co by si rád F všechny přání, co tě jen ve snu napadnou is povídej, přeháněj cokoli můžeš si přát is F a tvý přání se ti vyplní najednou Hvězdy nad hlavou zpívaj píseň houpavou oči se klíží a já bych ti přál Ať ke hvězdám doletí ty tvý přání tříletý ať ti vydrží a tím líp, čím dál is A ty se mě najednou ptáš is jaký sny ty taky máš is is najednou se nějak nemůžu rozpomenout is Víš já ti neodpovím is ale jediný co vlastně vím F všechny jsem zapomněl jen a jen svojí vinou Povídej... 2x A tvý přání se ti vyplní najednou

34 hinaski - Vrchlabí Jela jsem s Marcelou a Martou po koncertě autem domů z Vrchlabí milí páni, nemáte nejmenší zdání co všechno tři holky pobaví hustě sněží, cestu klikatou dlouhou krájíme krok za krokem # #9/H A#mi F# # #9/H Mobilní noční babí sněm A#mi/B #7 dvoustopá oáza,čtyřtaktní zázemí nad námi Velkej vůz a my v něm v Jičíně střídáme se v řízení F# uprostřed noci zbloudilí #mi ať počítám jak počítám # Pořád jsem to já pořád jsme to my pár přátel na cestách od jara do zimy přes všechen můj čas všechny ty dny přes všechno to trápení pořád jsme to my Hustě sněží, cestu klikatou dlouhou krájíme krok za krokem [náš tým neohrožených žen?] (3x) vstříc novým Vrchlabím vždy s úsměvem! Pořád jsem to já pořád jsme to my pár přátel na cestách od jara do zimy přes všechen můj čas všechny ty dny přes všechno to trápení pořád jsme to my F# }3x

35 Spirituál kvintet - Stará archa [: Já mám kocábku náram-, náram-, náram-, kocábku náram-, náramnou. :] 1. Pršelo a blejskalo se sedm neděl, kocábku náram-, náramnou, Noe nebyl překvapenej, on to věděl, kocábku náram-, náramnou. *: Archa má cíl, jé, archa má směr, jé, plaví se k Araratu na sever. 2. Šem, Nam a Jafet byli bratři rodní, kocábku náram-, náramnou, Noe je zavolal ještě před povodní, kocábku náram-, náramnou. 3. Kázal jim uložiti ptáky, savce, kocábku náram-, náramnou, ryby nechte, zachrání se samy hladce, kocábku náram-, náramnou. *: 4. Přišla bouře, zlámala jim pádla, vesla, kocábku náram-, náramnou, tu přilétla holubice, snítku nesla, kocábku náram-, náramnou. 5. Na břehu pak vyložili náklad celý, kocábku náram-, náramnou, ještě že tu starou dobrou archu měli, kocábku náram-, náramnou. *: (2x)

ZPĚVNÍK. Tak kopni do tý bedny, ať panstvo nečeká, jsou dlouhý schody do nebe a štreka daleká. do nebeskýho baru, já sucho v krku mám,

ZPĚVNÍK. Tak kopni do tý bedny, ať panstvo nečeká, jsou dlouhý schody do nebe a štreka daleká. do nebeskýho baru, já sucho v krku mám, ZPĚVNÍK BEDNA OD WHISKY Dneska už mně fóry ňák nejdou přes pysky, stojím s dlouhou kravatou na bedně vod whisky, stojím s dlouhým vobojkem jak stájovej pinč, tu kravatu, co nosím, mi navlík' soudce Lynč.

Více

Korpus fikčních narativů

Korpus fikčních narativů 1 Korpus fikčních narativů prózy z 20. let Dvojí domov (1926) Vigilie (1928) Zeměžluč oddíl (1931) Letnice (1932) prózy z 30. let Děravý plášť (1934) Hranice stínu (1935) Modrá a zlatá (1938) Tvář pod

Více

3. Kousky veršů (Poupata)

3. Kousky veršů (Poupata) 1. esta poslední kapky (Poupata) mi mi 1. Sklenici vína dolej nám, ó, Pane, mi mi dokud tam na dně něco zbejvá, Pane, nebudem vědět o těle, duše se vínem umeje, nebudem bdít a nebudem spát, ó, Pane. 2.

Více

Bodláky ve vlasech. Emi Ami D

Bodláky ve vlasech. Emi Ami D Bodláky ve vlasech Emi Ami D 1. Do vlasů bláznivej kluk mi bodláky dával, Emi C F D za tuhle kytku pak všechno chtěl mít, D Ami H7 svatební menuet mi na stýblo hrával, C D D7(-) že prej se musíme vzít.

Více

ČESKÁ LITERATURA II. POLOVINY 20. STOLETÍ. Karel Kryl

ČESKÁ LITERATURA II. POLOVINY 20. STOLETÍ. Karel Kryl ČESKÁ LITERATURA II. POLOVINY 20. STOLETÍ Karel Kryl 1944-1994 Interaktivní výukový materiál Česká literatura II. pol. 20. století V horních záložkách naleznete okruhy nejdůležitějších otázek, na které

Více

Č Í S L O D U M U : V Y _ 1 2 _ I N O V A C E _ 2 3 _ C J L _ L V Z D Ě L Á V A C Í O B O R : L I T E R A T U R A

Č Í S L O D U M U : V Y _ 1 2 _ I N O V A C E _ 2 3 _ C J L _ L V Z D Ě L Á V A C Í O B O R : L I T E R A T U R A J M É N O A U T O R A : M G R. H A N A B O H Á Č O V Á D A T U M V Y T V O Ř E N Í : 0 6. 0 4. 2 0 1 3 Č Í S L O D U M U : V Y _ 1 2 _ I N O V A C E _ 2 3 _ C J L _ L R O Č N Í K : I V. Č E S K Ý J A Z

Více

NOCTURNO 2014. Do hlubin. Za okny měsíc neúspěšně trhá z očí noci třešně ne, nejsou to třešně, jsou to slzy a v nich se choulíme v jantaru zmrzlí

NOCTURNO 2014. Do hlubin. Za okny měsíc neúspěšně trhá z očí noci třešně ne, nejsou to třešně, jsou to slzy a v nich se choulíme v jantaru zmrzlí NOCTURNO 2014 Do hlubin Za okny měsíc neúspěšně trhá z očí noci třešně ne, nejsou to třešně, jsou to slzy a v nich se choulíme v jantaru zmrzlí Jsme to, nejsme to my zakletý v jantaru váhání Dívej se na

Více

2. Čisté víno (Sem tam)

2. Čisté víno (Sem tam) 1. Čekání na zázrak (Sem tam) H # 1. Už padá půlnoc, zní jen můj těžký krok, oblohou snáší se k zemi mráz, vítr ztichl, zbyl jenom úplněk, () i čas zůstal na chvíli stát. 2. jinak nic, pouze průhledný

Více

TEXTY VOJTĚCH MALACH 2003

TEXTY VOJTĚCH MALACH 2003 TEXTY VOJTĚCH MALACH 2003 TMA SE SNÁŠÍ NA MĚSTO TAK TĚ PROSÍM BUĎ SE MNOU UPÍR KROUŽÍ KOLEM NÁS SCHOVEJ HLAVU POD POLŠTÁŘ ZKOUŠÍM TO DÁL R. ZKOUŠÍM TO DÁL DOTKOUT SE OBLAKŮ ZKOUŠÍM TO DÁL DOTKNOUT SE HVĚZD

Více

Alison Gross Am G C E7 Am G C Dm E7 1. Když zapadlo slunce a vkradla se noc a v šedivých mracích se ztrácel den, Am G C E7 Am G Am a když síly zla ve tmě převzaly moc, tu Alison Gross vyšla z hradu ven.

Více

Čekám svůj den. 1. Pěší pták (M. David / P. Vrba) 2. Můžeš lhát ( P. Krejča / P. Vrba) 3. Můra (P. Janda / P. Vrba)

Čekám svůj den. 1. Pěší pták (M. David / P. Vrba) 2. Můžeš lhát ( P. Krejča / P. Vrba) 3. Můra (P. Janda / P. Vrba) Čekám svůj den 1. Pěší pták (M. David / P. Vrba) 2. Můžeš lhát ( P. Krejča / P. Vrba) 3. Můra (P. Janda / P. Vrba) 4. Čekám svůj den (P. Krejča / P. Vrba) 5. Nic víc (P. Janda / P. Vrba) 6. Na háku (M.

Více

VY_32_INOVACE_ČJM4_4260_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

VY_32_INOVACE_ČJM4_4260_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_ČJM4_4260_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Legenda o třech stromech

Legenda o třech stromech Legenda o třech stromech Legenda o třech stromech je v tomto setkání s malými metodickými úpravami zpracována v rámci jednoho setkání pro skupinu mládeže a dospělých včetně seniorů. Ve středu zájmu není

Více

L D T R O Ž E L O V 2003

L D T R O Ž E L O V 2003 VÍ - NVÍ Není nutno, není nutno 7 mi aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo. 7 hceš-li, trap se, že ti v kapse, zlaté mince nechřestí, nemít žádné kamarády, tomu já říkám

Více

Zatím sestoupi1 s nebe anděl v bílém rouchu. Odvalil od hrobky kámen a posadil a něj. Vojáci se zděsili a utekli. Za chvíli potom přišly k hrobu zbožn

Zatím sestoupi1 s nebe anděl v bílém rouchu. Odvalil od hrobky kámen a posadil a něj. Vojáci se zděsili a utekli. Za chvíli potom přišly k hrobu zbožn ZMRTVÝCHVSTÁNÍ Ježíšovi nepřátelé zvítězili. Ježíš byl mrtev, jeho učedníci rozptýleni. Všemu byl konec. Zlí lidé nechtěli poslouchat Ježíšovo učení a teď, když byl mrtev, se radovali. Ježíš však řekl:

Více

Pražské jaro, okupace a Jan Palach

Pražské jaro, okupace a Jan Palach Vzdělávací materiál pro žáky 9. třídy ZŠ a SŠ Objekt: Národní památník na Vítkově, expozice: Křižovatky české a československé státnosti Pražské jaro, okupace a Jan Palach Autor písně Zaposlouchej se do

Více

Rytíři Kulatého stolu. Zpěvníček

Rytíři Kulatého stolu. Zpěvníček Rytíři Kulatého stolu Zpěvníček Templštýn 2009 Na hradě Templštýn 1. Na Templák je cesta, jako žádná ze sta, vroubená je stromama. *stromama* Když jdem po ní v létě, samotni na světě, sotva pletem nohama.

Více

No, jednou jsem takhle poprvé snědla moc třešní a pak jsem to zapila vodou.

No, jednou jsem takhle poprvé snědla moc třešní a pak jsem to zapila vodou. 40.V Ý S T U P Eva, Bára (EVA s BÁROU stojí na lávce, hraje Bářin magnetofon) Mami, byla jsi taky někdy takhle zamilovaná? Nemyslím do táty, myslím úplně poprvé? První láska! Když jsi cítila, že je to

Více

Jindřiška Šindlerová Projdi se mnou

Jindřiška Šindlerová Projdi se mnou Jindřiška Šindlerová Projdi se mnou edice Knihovnicka.cz Tribun EU 2008 Jindřiška Šindlerová Projdi se mnou edice Knihovnicka.cz Tribun EU 2008 KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR Šindlerová, Jindřiška

Více

Bílý. kámen. 1. Bílý kámen (P. Lochman, J. rejent / V. Kočandrle, I. Bartošová) 2. Lípo stoletá (V. kočandrla / V. Kočandrle)

Bílý. kámen. 1. Bílý kámen (P. Lochman, J. rejent / V. Kočandrle, I. Bartošová) 2. Lípo stoletá (V. kočandrla / V. Kočandrle) kámen Bílý 1. Bílý kámen (P. Lochman, J. rejent / V. Kočandrle, I. Bartošová) 2. Lípo stoletá (V. kočandrla / V. Kočandrle) 3. Poklad ( J. Škorpík / V. Kočandrle, I. Bartošová) 4 Jeskyně (V. Kočandrle,

Více

Samuel van Tongel. Nevinnosti I

Samuel van Tongel. Nevinnosti I Samuel van Tongel Nevinnosti I Studený vítr ochlazoval jinak teplý večer při svitu zapadajícího slunce, jehož barva se měnila při každém mraku, který se na překrásném oranžovo-modrém nebi ocitl. Na stromech

Více

Scénář pro videoklip Mariana Verze 0.9.2 (10.7.2004) Používám Marianu verze b, která měří 4:44 minuty.

Scénář pro videoklip Mariana Verze 0.9.2 (10.7.2004) Používám Marianu verze b, která měří 4:44 minuty. Scénář pro videoklip Mariana Verze 0.9.2 (10.7.2004) Používám Marianu verze b, která měří 4:44 minuty. Obsazení: Mariana krásná holka, tmavovlasá (španělský typ), dlouhé bílé šaty, červený šátek (třeba

Více

Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ

Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ 1 Copyright Radomír Hanzelka, 2013 www.radomirhanzelka.cz Všechna práva vyhrazena Vytiskla a vydala: Nová Forma s.r.o. www.novaforma.cz Vydání první ISBN 2

Více

Chaloupka. Blbe, sotva jsem zabrala a ty tu děláš takovej randál.

Chaloupka. Blbe, sotva jsem zabrala a ty tu děláš takovej randál. Chaloupka Ten les je nějakej divnej. A že jsem už lesů prošel dost. Lesy jsou různý. Hustý, řídký, tmavý, smíšený, smrkový, borový, nebo třeba zabordelený. Tenhle ne. Tenhle je prostě divnej. Takovej tichej.

Více

BLÁZEN kapo 2. intro: G G maj C G am G D. G 1. V listí a sám G maj nad hlavou mám. hvězdy a plno dětských snů G mraky dál jdou.

BLÁZEN kapo 2. intro: G G maj C G am G D. G 1. V listí a sám G maj nad hlavou mám. hvězdy a plno dětských snů G mraky dál jdou. BLÁZN kapo 2 FOOL HRT MMORY Blake Mevis/ H. Raclavský intro: maj am 1. V listí a sám maj nad hlavou mám hvězdy a plno dětských snů mraky dál jdou maj kreslí tu svou dalekou cestu k obzorům. am Po bílých

Více

Petr Hugo Šlik. Zpěvníček (1998-2010)

Petr Hugo Šlik. Zpěvníček (1998-2010) Petr Hugo Šlik Zpěvníček (1998-2010) Na našem sídlišti (s mírným vykradením P. Fialy) Na našem sídlišti žijeme spolu jezdíme výtahem nahoru dolů jezdíme výtahem v noci i přes den chtěl bych víc životů

Více

Mgr. et Bc. Michael Novotný. Veršované pohádky

Mgr. et Bc. Michael Novotný. Veršované pohádky Mgr. et Bc. Michael Novotný Veršované pohádky Copyright Autor: Michael Novotný Ilustrace: Barbora Lišková Vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou 2015 ISBN: 978-80-7512-337-4 (epub) 978-80-7512-338-1 (mobipocket)

Více

Blažena Pomykalová. Humor a satira v české literatuře. Humor a satira ve 20. století a v současnosti

Blažena Pomykalová. Humor a satira v české literatuře. Humor a satira ve 20. století a v současnosti Autor: Tematický celek: Učivo (téma): Stručná charakteristika: Blažena Pomykalová Humor a satira v české literatuře Humor a satira ve 20. století a v současnosti Materiál má podobu pracovního listu, pomocí

Více

Deset dní potom, co Ježíš odešel do nebe, apoštolové uslyšeli silné hřmění a prudkou vichřici. Bylo devět hodin dopoledne. Tu se nad hlavou každého z

Deset dní potom, co Ježíš odešel do nebe, apoštolové uslyšeli silné hřmění a prudkou vichřici. Bylo devět hodin dopoledne. Tu se nad hlavou každého z DUCH SVATÝ Když Pán Ježíš vstoupil do nebe, apoštolové se cítili sami, a proto se báli. Ježíš už nebyl mezi nimi. Jednoho dne však, jak slíbil, poslal Ducha svatého. Od té chvíle apoštolové zase měli odvahu.

Více

noční motýl prosím tě otevři

noční motýl prosím tě otevři když spíš když spíš má ticho zvláštní něhu svět ustane v svém koloběhu když spíš co tvůj sen skrývá nemám zdání zdá se ti asi o létání když spíš pokoj má barvu zralých pšenic slunce už sahá do okenic když

Více

Petra Soukupová. K moři

Petra Soukupová. K moři Petra Soukupová K moři Brno 2011 Petra Soukupová, 2007 Host vydavatelství, s. r. o., 2007, 2011 (elektronické vydání) ISBN 978 80 7294 420 0 Rodičům PETROVY DVĚ ŽENY 1/ Petr a Magda se potkávají Magda

Více

Malý Ježíš měl také malé kamarády. Nazaretské děti si s ním rády hrály. Ježíš se vždycky nejdříve zeptal maminky a teprve potom si šel ven hrát. Chlap

Malý Ježíš měl také malé kamarády. Nazaretské děti si s ním rády hrály. Ježíš se vždycky nejdříve zeptal maminky a teprve potom si šel ven hrát. Chlap JEŽÍŠOVO DĚTSTVÍ O Ježíšově dětství toho mnoho nevíme. Víme jen tolik, že bydlel v Nazaretě, ve vesnici, kde byla doma Panna Maria, a že by velmi poslušný. Když zemřel zlý král Herodes, Svatá Rodina se

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Bible pro děti představuje. Nebe, Boží nádherný domov

Bible pro děti představuje. Nebe, Boží nádherný domov Bible pro děti představuje Nebe, Boží nádherný domov Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Lazarus Upravili: Sarah S. Přeložila: Jana Jersakova Vydala: Bible for Children www.m1914.org 2012 Bible for Children,

Více

Ježibaba: Čert: Vodník: Princ Král. Kašpárek: Princezna. les, smrk komnata podhradí, smrk. Kašpárek, ježibaba (princezna), vodník, čert

Ježibaba: Čert: Vodník: Princ Král. Kašpárek: Princezna. les, smrk komnata podhradí, smrk. Kašpárek, ježibaba (princezna), vodník, čert Ježibaba Čert Vodník Princ Král Kašpárek Princezna les, smrk komnata podhradí, smrk Kašpárek, ježibaba (princezna), vodník, čert Děti! Taky jste si všimly, že většina pohádek je o krásných princeznách

Více

Žába 92 / 93. zahrada.indd 92 12.1.2016 7:26:09

Žába 92 / 93. zahrada.indd 92 12.1.2016 7:26:09 Žába Nenávidím žáby. Všechna zvířata mám rád, vím, že co do vznešenosti jsou si všechny výtvory přírody rovné, jen k žábám prostě cítím nepřekonatelný odpor. Povím vám proč, a to i přesto, že mi stačí

Více

Honzík. dobrodružství v městečku Postýlkov

Honzík. dobrodružství v městečku Postýlkov Honzík a jeho dobrodružství v městečku Postýlkov Je brzy ráno. Sluníčko nakukuje do Honzíkovy ložnice. Honzík leží v posteli a spí. Áááááá Honzík se vzbudí a zívne si. Otočí se na bok. Pak se s úlekem

Více

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33 V poslední době se vám velmi daří. Vydali jste novou desku, sbíráte jedno ocenění za druhým a jste uprostřed vyprodaného turné. Co plánujete po jeho zakončení? 1 / 6 Turné se sice blíží ke svému závěru,

Více

OSTRUZINY.cz. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz LISTOPAD 2007

OSTRUZINY.cz. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz LISTOPAD 2007 OSTRUZINY.cz Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz LISTOPAD 2007 1. Polibek na skle (od Severka) 2. Vosková (od moonell) 3. Zahazujem (od prostějanek) 4. Brána (od otazník) 5. Šerosvit... (od Ayla) 6. I don't

Více

Volnomyslné přírodní deníky

Volnomyslné přírodní deníky Volnomyslné přírodní deníky Karolína Tauberová 3. místo Próza do 23 let 1. 7. Dokud si vítr hraje s mými vlasy, kapky deště dopadají na tvář a slunce rozjasňuje oči, září mi úsměv na rtech a já cítím,

Více

Je takový osud, že co je v něm bez chvění, není pevné. Je taková láska, že se ti nedostává světa, byť jenom pro krůček.

Je takový osud, že co je v něm bez chvění, není pevné. Je taková láska, že se ti nedostává světa, byť jenom pro krůček. JE Je takový osud, že co je v něm bez chvění, není pevné. Je taková láska, že se ti nedostává světa, byť jenom pro krůček. Je taková rozkoš, že se trestáš za umění, když umění je hříchem. Je takové mlčení,

Více

JAK SE MARTÍNEK ZTRATIL

JAK SE MARTÍNEK ZTRATIL JAK SE MARTÍNEK ZTRATIL M ta ta, mta ta, mta ta hraje hudba u velikého kolotoče. Prásk, prásk střílí puška na střelnici. Tutú, tutú houká holčička na trumpetu s třásněmi. A těch lidí! Martínku, drž se

Více

jednou to skončí V polárních pustinách slunce nejde spát jako já u nohou tvých jestli tě mám rád

jednou to skončí V polárních pustinách slunce nejde spát jako já u nohou tvých jestli tě mám rád V š i c h n i S v a t í V polárních pustinách slunce nejde spát jako já u nohou tvých jestli tě mám rád Ledy slábnou, voda stoupá sirény zpívají noci slané, když zvedá žár Jednou to skončí a z nás čáry

Více

OSTRUŽINY. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz DUBEN 2009

OSTRUŽINY. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz DUBEN 2009 OSTRUŽINY Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz DUBEN 2009 1. Po sklence (od milancholik) 2. Jak se dýchá ticho (od Lizzzie) 3. Noční víla (od nevěrná) 4. Po hádce (od ivkaja) 5. Vstoupil jsi (od Verena) 6.

Více

Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová

Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová Seznámení s autorem: Na okraj bych se Vám ráda představila. Mé jméno je Barbora Koppová a bydlím nedaleko Prahy. Ke psaní jsem se dostala z povinnosti. Snažila

Více

Fantastický Svět Pana Kaňky

Fantastický Svět Pana Kaňky Fantastický Svět Pana Kaňky Adam Nehůdka je chlapec, jenž velmi rád četl knížky. Doma a ve škole se mu nikdy nic nedařilo, a tak byl poslán do Akademie pana Kaňky. Chodili tam chlapci, jejichž jména začínala

Více

Copak je to vázaného?

Copak je to vázaného? Copak je to vázaného? Petr Motýl POHOUPEJ divoké husy led na jezerech sobi putující krajinou rozumu krvavé slunce zapadá za betonové vilky na konci vsi přelétavá křídla tmavá louka jabka malované talíře

Více

být a se v na ten že s on z který mít do o k

být a se v na ten že s on z který mít do o k být a se 1. 2. 3. v na ten 4. 5. 6. že s on 7. 8. 9. z který mít 10. 11. 12. do o k 13. 14. 15. ale i já 16. 17. 18. moci svůj jako 19. 20. 21. za pro tak 22. 23. 24. co po rok 25. 26. 27. oni tento když

Více

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam FAJN TROCHU OČISTNÉ ANO Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam se chtěl zamyslet nad možnými důsledky. Ve světle její reakce považoval za nutné to probrat detailněji. Nekaz to kouzlo, požádala

Více

OBSAH. - Čínská báseň - Týden prvňáčků - Můžete si přečíst - Tvorba dětí ZŠ Krestova - Jak vyrobit krabičku

OBSAH. - Čínská báseň - Týden prvňáčků - Můžete si přečíst - Tvorba dětí ZŠ Krestova - Jak vyrobit krabičku 1/2015 OBSAH - Čínská báseň - Týden prvňáčků - Můžete si přečíst - Tvorba dětí ZŠ Krestova - Jak vyrobit krabičku Čínská báseň beseda pro žáky 8. tříd Jako každý rok, tak i letos v knihovně proběhla beseda,

Více

Prosím Dovol mi dotknout se myšlenkou Tvého ticha, vnořit se do barev Tvých a tóny prstů s Tebou tvořit duhové mosty (2. 6. 2013)

Prosím Dovol mi dotknout se myšlenkou Tvého ticha, vnořit se do barev Tvých a tóny prstů s Tebou tvořit duhové mosty (2. 6. 2013) Prosím Dovol mi dotknout se myšlenkou Tvého ticha, vnořit se do barev Tvých a tóny prstů s Tebou tvořit duhové mosty do S T Ř E D U (2. 6. 2013) Sami a spolu nahoru dolu ve zpěvu ptáků v zrcátku mraků

Více

II. WOHLAU. Vedle mne na kavalci / 65 Pochod / 69 Tanec / 70 Obrázek ženy / 72 Byl konec války první den / 75 III. NÁVRAT

II. WOHLAU. Vedle mne na kavalci / 65 Pochod / 69 Tanec / 70 Obrázek ženy / 72 Byl konec války první den / 75 III. NÁVRAT Obsah I. TEREZÍN Sedala sama za zavřenými dveřmi a psala / 9 Spolužačce / 10 Nemocné zvíře / 11 Znění / 14 Ošetřovatelka / 15 Na dvoře stojí lidé jeden za druhým / 16 Ráno / 17 Žena / 19 J. - Dnes e všemu

Více

Byla to láska. Kytička milostné poezie. Obsah: Když jsem byla hodně malá. Pomalu vrůstám do tebe. Kdybych to dovedl. Byla to láska.

Byla to láska. Kytička milostné poezie. Obsah: Když jsem byla hodně malá. Pomalu vrůstám do tebe. Kdybych to dovedl. Byla to láska. Byla to láska Kytička milostné poezie Obsah: Když jsem byla hodně malá Pomalu vrůstám do tebe Kdybych to dovedl Byla to láska Magdaléna Štěpán Křivánek GRANO SALIS NETWORK 2004 www.granosalis.cz Když jsem

Více

ONDŘEJ HLOŽEK otluky

ONDŘEJ HLOŽEK otluky ONDŘEJ HLOŽEK otluky ZÁJEZDÍ/EDICE ZHOŘ ISBN: 978-80-87843-01-7 1 Ondřej Hložek (*1986, Opava) Autor poezie, pořadatel literárních akcí a animátor v kulturním dění. V roce 2011 vydalo nakladatelství Dalibora

Více

Oddílový Zpěvník. velikonoce 2004. Turistický oddíl Kletr Liberec

Oddílový Zpěvník. velikonoce 2004. Turistický oddíl Kletr Liberec Oddílový Zpěvník velikonoce 2004 Turistický oddíl Kletr Liberec Obsah Šest večerů 3 Vlak 4 Toulavej song 5 Zvláštní znamení touha 7 Víla 8 Tunel jménem Čas 9 Vodjíždím 10 Noc Královny Kristýny 11 Mrtvej

Více

PŘÍLOHA. IV. Statistické údaje církevních a občanských svateb na Žďársku v letech I. Seznam svateb z terénního výzkumu.

PŘÍLOHA. IV. Statistické údaje církevních a občanských svateb na Žďársku v letech I. Seznam svateb z terénního výzkumu. PŘÍLOHA I. Seznam svateb z terénního výzkumu. II. Seznam svatebních informátorů. III. Ukázka 5 lidových písní zpívaných o svatbě ve Žďárském okrese: pevný řád, co se při jaké příležitosti zpívá, není dán.

Více

Podpořte vydání knihy Básní a Energetických obrázků Duchovní léčitelky. S fotografiemi

Podpořte vydání knihy Básní a Energetických obrázků Duchovní léčitelky. S fotografiemi Podpořte vydání knihy Básní a Energetických obrázků Duchovní léčitelky S fotografiemi Část peněz ze zisku této knihy věnuje na podporu centra www.nightlife.mypage.cz Brána k uzdravení Těla, Duše i Světa.

Více

ZPĚVNÍK. Letní tábor Javorek

ZPĚVNÍK. Letní tábor Javorek ZPĚVNÍK Letní tábor Javorek Červenec 2004 MODRÁ G D C D Modrá je planeta, kde můžeme žít G D C D modrá je voda, kterou musíme pít, G D C D modrá je obloha, když odejde mrak, F C G modrá je dobrá, už je

Více

Kaštan zavrtí ocáskem a vděčně Adélce olízne dlaň. Pak vzrušeně zavětří a odběhne do křoví. Křoví se křiví na všechny strany a Kaštan v něm šmejdí

Kaštan zavrtí ocáskem a vděčně Adélce olízne dlaň. Pak vzrušeně zavětří a odběhne do křoví. Křoví se křiví na všechny strany a Kaštan v něm šmejdí 1. Kaštan je pes. Jezevčík. Má dlouhé tělo a krátké nohy. A štěká. Haf, haf, volá na Adélku. Adélka není pes. Adélka je holka. Má dlouhé hnědé vlasy a legračně pihovatý pršáček. Sehne se ke Kaštanovi a

Více

Martina Zapletalová. Cause. Upřímnost je nemoc z vyčítání. (tentokráte i s předmluvami)

Martina Zapletalová. Cause. Upřímnost je nemoc z vyčítání. (tentokráte i s předmluvami) 3 Martina Zapletalová Cause Upřímnost je nemoc z vyčítání (tentokráte i s předmluvami) 4 Obsaženo Obsaženo...4 Za dveřma někdo pije čaj...6 Gejši mávají přes ulici...8 Hlupáček-undefined... 10 Rezervace

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

Soutěžní básně. Soubor A. Vzdychne malíř Podzimek. - Mám se vrátit s prázdnou domů? Franta s Jendou, čerti malí, pod tím oknem fotbal hráli.

Soutěžní básně. Soubor A. Vzdychne malíř Podzimek. - Mám se vrátit s prázdnou domů? Franta s Jendou, čerti malí, pod tím oknem fotbal hráli. Soubor A Gorila Protože prý gorile Ta vám, lidi, měla ránu! Chechtal se jí celý prales, co je tohle za vynález. Když si vyšla na sluníčko, zebrám smíchem prasklo tričko, a když vlezla do houští, smáli

Více

Chrámy boří déšť. ...snad nás krovky k zemi snesou a budem se dívat jak v nás ty kapky deště nejsou A budem zpívat

Chrámy boří déšť. ...snad nás krovky k zemi snesou a budem se dívat jak v nás ty kapky deště nejsou A budem zpívat Chrámy boří déšť Nabíráme směr k nirvánám a ve válkách ládujeme kvér Až s kudlou v zádech víme víc Chrámy boří déšť S noblesou a po kapkách Stačí jen říct A možná - jednou - někdy - příště - snad Každá

Více

OSTRUZINY.cz. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz ZÁŘÍ 2007

OSTRUZINY.cz. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz ZÁŘÍ 2007 OSTRUZINY.cz Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz ZÁŘÍ 2007 1. Dole...nahoře (od LUKiO) 2. Tajemství (od Zorik von Masimo) 3. Linnéa (od otazník) 4. Dopravní modlitbička (od Lizzzie) 5. Definice lásky (od

Více

Horký den se pomalu chýlil ke konci, slunce zapadalo za hranatou věží františkánského kláštera a jeho nazlátlé paprsky dopadaly na kopce protějšího

Horký den se pomalu chýlil ke konci, slunce zapadalo za hranatou věží františkánského kláštera a jeho nazlátlé paprsky dopadaly na kopce protějšího S A N O K 1 8 7 5 Horký den se pomalu chýlil ke konci, slunce zapadalo za hranatou věží františkánského kláštera a jeho nazlátlé paprsky dopadaly na kopce protějšího břehu řeky. Děti přeběhly louku, prodraly

Více

Co byste o této dívce řekli?

Co byste o této dívce řekli? Co byste o této dívce řekli? Jaké má vlastnosti? Co dělá? Jaká je to žákyně? Z jaké pochází rodiny? Upřesníte ještě něco v charakteristice této dívky? Doplníte teď něco na charakteristice dívky? Kdo by

Více

102. JEŽÍŠI, DÁVNO UŽ TO VÍM (hudba: AC Bratislava; text: Karel Sedláček) C # mi VÍM, ŽE TI NA MNĚ ZÁLEŽÍ (hudba a text: Markéta Plchová)

102. JEŽÍŠI, DÁVNO UŽ TO VÍM (hudba: AC Bratislava; text: Karel Sedláček) C # mi VÍM, ŽE TI NA MNĚ ZÁLEŽÍ (hudba a text: Markéta Plchová) 101. VÍM, Ž TI N MNĚ ZÁLŽÍ (hudba a text: Markéta Plchová) mi Vím, že Ti záleží na srdci mém, nejsem Ti lhostejný/á. V čase těžkých chvil, ve dnech bouřlivých, Ty dál nade mnou bdíš. mi Ruku mi podáváš,

Více

Búřil. Venku sněží doma hřeje a my se u okna na zimu smějeme. Rýma kašel nás nezdolá počkáme si až jaro zavolá.

Búřil. Venku sněží doma hřeje a my se u okna na zimu smějeme. Rýma kašel nás nezdolá počkáme si až jaro zavolá. Búřil Venku sněží doma hřeje a my se u okna na zimu smějeme. Rýma kašel nás nezdolá počkáme si až jaro zavolá. U našeho krbíčku tam kde máme spoustu čajíčku. Langrová Fičí fouká fujavice, V lednu půjdu

Více

připadám si v tu chvíli a na tom místě zcela nepatřičně

připadám si v tu chvíli a na tom místě zcela nepatřičně Dýchání Petr Mezihorák na rozjezd tma lisuje obrazy zvýrazňuje hrany půlnoční štěkot psa virtuos v oboru ticha připadám si v tu chvíli a na tom místě zcela nepatřičně jako štěkot psa struktura odpoledne

Více

14 16 KH-57-03-297 -CS-C

14 16 KH-57-03-297 -CS-C 14 16 KH-57-03-297-CS-C Vy krásné vlaštovky! Evropská komise Tuto publikaci zpracovalo Generální ředitelství pro životní prostředí. Vychází ve všech úředních jazycích Evropské unie. Publikace je také k

Více

OSTRUŽINY. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz SRPEN 2009

OSTRUŽINY. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz SRPEN 2009 OSTRUŽINY Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz SRPEN 2009 1. BÁSNÍCI (od puero) 2. Sonáta pro srpnový večer (od Verena) 3. Ve vaně (od milancholik) 4. (M.) Vzkaz lásky (od ivkaja) 5. Ach, vodo (od nostalgik)

Více

Slavný růženec - Věřím v Boha...

Slavný růženec - Věřím v Boha... Slavný růženec - Věřím v Boha... I. Ježíš, který z mrtvých vstal. - Otče náš... 1. První den v týdnu časně ráno přichází ke Kristovu hrobu Marie Magdaléna a spatří kámen od vchodu odvalený. - Zdrávas Maria...

Více

O PŘÍTELI. Přítel je člověk ten, kdo pozná i Tvůj sen... Kdo o Tebe se bojí, kdo nablízku Ti stojí...

O PŘÍTELI. Přítel je člověk ten, kdo pozná i Tvůj sen... Kdo o Tebe se bojí, kdo nablízku Ti stojí... O PŘÍTELI Přítel je člověk ten, kdo pozná i Tvůj sen... Kdo o Tebe se bojí, kdo nablízku Ti stojí... Kdo pomocnou ruku podá, radost a odvahu Ti dodá... Kdo povzbudivá slova, Ti říká, píše, znova... Kdo

Více

Jsou okamžiky, kdy dlouze vyhráváš, pak štěstí se přikloní na moji stranu, možná jen, že mi ve hře šanci dáváš, kterou jinde tak snadno nedostanu...

Jsou okamžiky, kdy dlouze vyhráváš, pak štěstí se přikloní na moji stranu, možná jen, že mi ve hře šanci dáváš, kterou jinde tak snadno nedostanu... 1. Hrajeme spolu tu partii podivnou zase, bez figurek na šachovnici žlutohnědé, bez vnímání prostoru v prázdném čase, červenají při ní tváře pře tím tak bledé... Nehrajeme na remízu, ale na vyhrání, jen

Více

Vítám Tě na Červené Lhotě!

Vítám Tě na Červené Lhotě! Vítám Tě na Červené Lhotě! Jmenuju se Anton a jsem tu po staletí už komorníkem. Někteří z mých pánů se sice zpočátku podivovali mým způsobům, ale nakonec všichni pochopili, že na vodním zámku si lepšího

Více

Byl jednou jeden princ. Janči se jmenoval. A ten princ Janči byl chudý. Nebydlel v zámku, ale ve vesnici

Byl jednou jeden princ. Janči se jmenoval. A ten princ Janči byl chudý. Nebydlel v zámku, ale ve vesnici Kašpárek (Vypravěč) Princ Janči Chůva (Babička) Žába Princezna Janička Král Čert Světnice Vesnice Komnata Podhradí Les Přídavné kulisy: studna Smrk Kašpárek nebo vypravěč: Byl jednou jeden princ. Janči

Více

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Název projektu: EU Peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_123 Jméno autora: Jana Lanková Třída/ročník: 2. stupeň ZŠ praktické - výuka

Více

Antonyj ANTONYJ SUROŽSKIJ ( )

Antonyj ANTONYJ SUROŽSKIJ ( ) ANTONYJ SUROŽSKIJ (1914-2003) se narodil jako syn ruského diplomata ve švýcarském Lausanne. Ke křesťanství se obrátil, když mu bylo 15 let, vystudoval medicínu a stal se lékařem. V roce 1939 složil mnišské

Více

Čerpala jsem z obou stránek a nestačila se divit, jaké krásné texty psala! KOČKY. Když kočky řvou. tma sirkou připálí. sladkobolný karamel

Čerpala jsem z obou stránek a nestačila se divit, jaké krásné texty psala! KOČKY. Když kočky řvou. tma sirkou připálí. sladkobolný karamel Několik textů písní Zuzany Navarové, mnohem více nalezneme na stránkách http://www.karaoketexty.cz nebo na neoficiálních stránkách http://navarova.wz.cz/. Čerpala jsem z obou stránek a nestačila se divit,

Více

3Jak. Mach a Šebestová. udělali z dědečka Tarzana

3Jak. Mach a Šebestová. udělali z dědečka Tarzana 24 3Jak Mach a Šebestová udělali z dědečka Tarzana Jak a Mach a Šebestová udělali z dědečka Tarzana Jednou se babička chystala do nemocnice na kontrolu žlučníku a hned u snídaně povídá dědečkovi, oškrábej

Více

VĚČNÝ OUTSIDER Pavel Kopáček

VĚČNÝ OUTSIDER Pavel Kopáček VĚČNÝ OUTSIDER Pavel Kopáček 1 Vydavatel: Jan Šuba-Makniha.cz rok vydání: 2015 Jan Šuba-Makniha.cz Všechna práva vyhrazena! ISBN 978-80-88080-48-0 (pdf) ISBN 978-80-88080-49-7 (epub) ISBN 978-80-88080-50-3

Více

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny?

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Nikdo si mě za celý týden ani nevšiml. Jsem jen další nová studentka na nové škole. Přestoupila jsem z té minulé z toho důvodu, že se

Více

VÁNOČNÍ VÁNOČNÍ ZPĚVNÍČEK ZPĚVNÍČEK

VÁNOČNÍ VÁNOČNÍ ZPĚVNÍČEK ZPĚVNÍČEK VÁNOČNÍ ZPĚVNÍČEK VÁNOČNÍ ZPĚVNÍČEK Jak jsi krásné neviňátko Narodil se Kristus Pán Prosinec Půjdem spolu do Betléma D7 D7 1. Jak jsi krásné neviňátko vprostřed bídy nebožátko. D7 Před tebou padáme,dary

Více

Jak to, že jsou vykopávky pravěkých lidí, když první lidé byli Adam a Eva? Sabina, 10 let. Dr. phil. Jiřina Prekopová (*1929)

Jak to, že jsou vykopávky pravěkých lidí, když první lidé byli Adam a Eva? Sabina, 10 let. Dr. phil. Jiřina Prekopová (*1929) Dr. phil. Jiřina Prekopová (*1929) Jsem psycholožka, učitelka a také spisovatelka, protože jsem napsala 25 knih, které byly přeloženy do 25 jazyků. Pomáhám dětem, které to mají složité se svými rodiči,

Více

Ladislav Vesecký Milena Doušková Karel Pecháček 01/2016 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5

Ladislav Vesecký Milena Doušková Karel Pecháček 01/2016 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 Ladislav Vesecký Milena Doušková Karel Pecháček 0/06 5 6 7 8 9 0 5 6 7 8 9 0 5 6 7 8 9 0 5 Eva Míková Ivana Hurtová Marie Bartošová 0/06 5 6 7 8 9 0 5 6 7 8 9 0 5 6 7 8 9 Zdeněk Huspek Miroslav Lorenc

Více

Klasické pohádky. Medvídek Pú. http://deti.e-papa.cz Page 1/5

Klasické pohádky. Medvídek Pú. http://deti.e-papa.cz Page 1/5 Klasické pohádky Medvídek Pú Page 1/5 Tady jde ze schodů za Kryštůfkem Robinem Michal Medvěd hlavou napřed, bum, bum, bum. Jinak to ani neumí, ale někdy mu připadá, že to přece jen musí jít taky jinak,

Více

Foliáš z Fornostu. Toulky

Foliáš z Fornostu. Toulky Foliáš z Fornostu Toulky Poutník I Byl večer, už zavřela se vrátka a jakýs poutník zpíval písničku. Ta slova zdála se být sladká, ale mužíček smutněl trošičku. Kousek dál v prachu cesty kráčí on, malý

Více

DDM ROZMARÝN LDT ROŽELOV

DDM ROZMARÝN LDT ROŽELOV M ROZMARÝN LT ROŽELOV 07. - 20.8. 2010 str. PANENKA 3 ZLATOKOP TOM 4 TAK UŽ MI MÁ HOLKA MÁVÁ 5 STÁNKY 6 ZA HVÍLI UŽ BUU V ÁLI 7 SBOHEM LÁSKO 8 PTÁČATA 9 MALÍŘ 10 POVĚSTE HO VEJŠ 11 ZLATOKOPEKÁ (SEVERNÍ

Více

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí.

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. Jenom proto, že je hezky, každý čeká, že budete venku a skotačitˮ nebo tak něco. A když venku netrávíte každou vteřinu, hned

Více

Oldřich Mikulášek Agogh

Oldřich Mikulášek Agogh Vyšehrad Oldřich Mikulášek Agogh [VERŠE Z LET 1969 1971] Oldřich Mikulášek Agogh VYŠEHRAD Illustrations Johana Hrabíková Vojnárová, 2012 Copyright Oldřich Mikulášek, 1980 ISBN 978-80-7429-163-0 Motto:

Více

meander MEANDER_Maaičin_deníček_BLOK_ indd :42:36

meander MEANDER_Maaičin_deníček_BLOK_ indd :42:36 meander MEANDER_Maaičin_deníček_BLOK_06092016.indd 3 06.09.2016 11:42:36 MEANDER_Maaičin_deníček_BLOK_06092016.indd 4 06.09.2016 11:42:36 MYSLÍŠ, ŽE SI MOJE KAMARÁDKY PŘEDSTAVUJÍ, ŽE SE MNOU MAJÍ SEX?

Více

Bojovníci za pravdu. Někdo musí něco udělat, a to dnes!

Bojovníci za pravdu. Někdo musí něco udělat, a to dnes! Bojovníci za pravdu Těžko říct, co se člověku táhne hlavou, když dospívá. Svět na něj doráží, nutí ho do pochodu, za dávnými příběhy pohádek a dobra ukazuje jen rozšklebenou tvář a výsměch. Všechno se

Více

ZVĚSTOVÁNÍ Po dědičném hříchu byli lidé čím dál tím horší. Hřešili čím dál více, a tím se vzdalovali od Boha. Nenávist, války, otroctví a modloslužba se rozmohly po celém světě. Bůh však hned po pádu prvního

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Karel Hynek Mácha. Život a dílo

Karel Hynek Mácha. Život a dílo Karel Hynek Mácha Život a dílo Karel Hynek Mácha (16. listopadu 1810 Praha 6. listopadu 1836 Litoměřice) jeden z největších českých básníků, ve své době nepochopen představitel romantismu a zakladatel

Více

(pozn. autora: lidé, kteří jsou označeni rámečkem, přežili) 446 - Petr Ginz) viz. vlastní foto

(pozn. autora: lidé, kteří jsou označeni rámečkem, přežili) 446 - Petr Ginz) viz. vlastní foto !" #$ #%"!& Památníku Terezín převzato (č... /+ 01 1 '#( ) #%"!&* + (č. 596!( # #%"!&, (č.968 2 B / 2 2 3 4viz. Lagus, ?@

Více

102. JEŽÍŠI, DÁVNO UŽ TO VÍM (hudba: AC Bratislava; text: Karel Sedláček) C # mi. 101. VÍM, ŽE TI NA MNĚ ZÁLEŽÍ (hudba a text: Markéta Plchová)

102. JEŽÍŠI, DÁVNO UŽ TO VÍM (hudba: AC Bratislava; text: Karel Sedláček) C # mi. 101. VÍM, ŽE TI NA MNĚ ZÁLEŽÍ (hudba a text: Markéta Plchová) 101. VÍM, Ž TI N MNĚ ZÁLŽÍ (hudba a text: Markéta Plchová) mi Vím, že Ti záleží na srdci mém, nejsem Ti lhostejný/á. V čase těžkých chvil, ve dnech bouřlivých, Ty dál nade mnou bdíš. mi Ruku mi podáváš,

Více

*Třída 1.Pš /6.,7.,8.,9.,/

*Třída 1.Pš /6.,7.,8.,9.,/ *Třída 1.Pš /6.,7.,8.,9.,/ *Celkem žáků -8 *Dívky 6 *Chlapci -2 *Seznam : Jana, Radek, Reneta, Nikola, Květa, Emil, Petra, Kristina *Paní učitelka Anna * * * *Renata je dobrá kámoška. *Má ráda pracovní

Více

Ztichlým večerem kráčí postava vypadá jako že nespěchá Kolem se míhá minulost i dnešek

Ztichlým večerem kráčí postava vypadá jako že nespěchá Kolem se míhá minulost i dnešek Polendář 009 Jan Bezděk Pavla Jurigová Milý poutníče, procházející jednotlivými stránkami tohoto Polendáře, měsíci roku, cestami života, jdi s cílem ve svém srdci, pak nebude nikdy vzdálená tvá představa

Více

Já hraji na klávesy - N. Matesová

Já hraji na klávesy - N. Matesová L. Šindlerová Já hraji na klávesy - N. Matesová Na klávesy hraju letos poprvé, ale už umím mnoho písniček, například Maličká su, Když jsem jel do Prahy, Vadí nevadí, Okoř a mnoho dalších písniček. Na klávesy

Více