Výroční zpráva za rok 2011

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Výroční zpráva za rok 2011"

Transkript

1 Výroční zpráva za rok 2011

2

3 Předmluva Čas od času zapochybuji nad smyslem našeho počínání. Revitalizovat malé sportovní letiště zní jako bláznivý nápad, ale ještě daleko bláznivější je naše snaha, za každou cenu zachovat starobylé kouzlo dané lokality. Je to drahé, nepraktické a časově náročné. Pokaždé, když mě přepadnou tyto pochybnosti, vzpomenu si na ta letiště, kam létám jako pilot obchodně. Bezduché betonové stavby bez jakéhokoliv života. Ani malá sportovní letiště v Evropě nevypadají lépe. Historické hangáry jsou zde posazené vedle moderních hangárů, které byly postaveny s jediným záměrem, aby byly levné. Teprve tehdy si člověk uvědomí jednu věc. Existuje mnoho letišť, na kterých létají historická letadla. Existuje i mnoho starých dřevěných hangárů. Ale pokud se nám náš záměr podaří, pak letiště Točná bude jediné letiště na světě, jenž bude spojovat výlučně historicky vyhlížející budovy spolu s historickými letadly. Historický hangár číslo 3 z padesátých let se podařilo na Točné zachránit pouze částečně. Střecha i ostění byly shnilé, a tak přežila pouze hlavní nosná konstrukce. Hangár dostal nové základy, stěny, střechu, okna, kování a dveře. Od historické budovy byste jej však nerozeznali. Ano, stavět tyto stavby je drahé, časově náročné a nepraktické. Ale pokud se nám podaří splnit náš záměr, pak bude letiště Točná světový unikát.

4 Letiště Točná je pro piloty otevřené Úřad pro civilní letectví provedl inspekci letiště Točná V září 2011 provedli inspektoři Úřadu civilního letectví inspekci letiště Točná. Konstatovali, že je to jedno z nejlépe udržovaných travnatých letišť v ČR. Shledali, že otevření letiště již nic nebrání a krátce na to tedy vydali NOTAM (krátké informace určené pilotům) o otevření letiště. O pár týdnu později se v oficiální publikaci pro piloty AIP (mezinárodní systém informací pro piloty) objevily nové parametry letiště. Na letiště Točná se začal pomalu vracet provoz, zatím pouze v jednotkách pohybů týdně. Na letišti stále probíhají stavební práce, zpevněná příjezdová komunikace by se měla stavět v roce 2012 a nové stanoviště AFIS a briefing room pro piloty by měli být hotové v květnu roku Z tohoto důvodu považujeme nynější letecký provoz letiště jako provizorní. Nové informace o letišti naleznou piloti zdarma bez jakékoliv registrace na oficiálních webových stránkách Řízení letového provozu a Letecké informační služby na adrese lis.rlp.cz. Náš závazek Městské části Prahy 12 o nezvýšení provozu na Točné splníme V září 2011 Úřad pro civilní letectví změnil status letiště Točná na neveřejné. Znamená to, že než k nám někdo přiletí, musí nám dát předem vědět, kdy a s jakým letadlem se k nám chystá. Dříve bylo letiště veřejné, bylo otevřené pouze o víkendu a o svátcích. Mimo tuto otevírací dobu na letišti nikdo nebyl, a piloti zde mohli létat, jak chtěli. Bez jakékoliv kontroly a především bez placení přistávacích poplatků. Model neveřejného letiště toto jednání znemožňuje. Díky změně statusu dokážeme splnit náš smluvní závazek vůči Městké části Prahy 12, že na letišti nezvýšíme počet vzletů a přistání. Další letiště v ČR, která jsou neveřejná, jsou například Vodochody, Rokycany, Hořovice, Liberec, Plzeň, Kunovice, Ústí nad Labem, Žatec, Tachov, Přerov, Prostějov, Otrokovice a další. Fungují tak již léta ke spokojenosti jak pilotů, tak okolních občanů. Provozovatelé těchto letišť si pochvalují především to, že díky statusu neveřejné letiště se jim podařilo eliminovat neukázněné piloty, kteří odmítali respektovat předpisy a místní pravidla. Aktuální informace o letišti Točná naleznou piloti na stránkách lis.rlp.cz v sekci AIP, podsekci AD4

5 Než se tu začne pořádně létat, srovnáme ještě poslední hrbol Přes historicky neúrodné pozemky Velká Lada vedla po staletí úvozová cesta. Ta se používala ještě v padesátých letech, kdy již v této lokalitě začalo fungovat malé sportovní letiště, a dokonce je i dodnes zapsána v katastru nemovitostí jako samostatná parcela. I přesto, že cesta později upadla v zapomnění, zbyl po ní přímo uprostřed letiště obrovský hrbol. S ohledem na bezpečnost leteckého provozu jsme se na podzim roku 2011 rozhodli k radikálnímu kroku a srovnali jsme tuto část dráhy do roviny grejdrem. Vzhledem k teplé zimě očekáváme, že již v květnu roku 2012 zde bude tráva natolik hustá, abychom mohli opět využít celou délku dráhy.

6 Byla vyhlášena nová ochranná pásma letiště Točná Veřejnou vyhláškou, opatřením obecné povahy, byla v listopadu roku 2011 vyhlášena nová ochranná pásma letiště Točná. Ta nahradí stávající ochranná pásma z 50 let. Ochranná pásma slouží k tomu, aby v těsné blízkosti letiště nevznikaly stavby, které by mohly ohrozit bezpečnost letového provozu. Při vyhlášení ochranných pásem bral Úřad pro civilní letectví v úvahu práva vlastníků okolních pozemků. Vzhledem k tomu, že veškeré pozemky v okolí letiště jsou v územním plánu vedené jako nezastavitelné, práva jejich majitelů vyhlášením ochranných pásem dotčena nebyla. Obec Cholupice je již tak daleko od letiště, že ochranná pásma by zde mohla omezit pouze stavbu výškových budov, které se zde tak jako tak neplánují. Běžnou výstavbu zde neovlivní. Přesnou mapu ochranných pásem naleznou lidé na Stavebním úřadě Prahy 12 nebo na Leteckém stavebním úřadě, který sídlí při ÚCL na Ruzyni. Na vyžádání je můžeme zaslat i em.

7 Točná má nejdelší a nejrovnější dráhu ve své historii Předrevoluční léta: 800 metrů V minulosti majetkové vztahy nikdo neřešil. Místní organizace SVAZARMU rozhodla o záboru pozemků a mohlo se létat na dráze o rozměrech 800x100 metrů. Porevoluční léta: 800 a někdy pouze 600 metrů Po revoluci se začali o své slovo hlásit právoplatní majitelé pozemků na letišti Točná. Provozovatel letiště tedy musel vyklidit ty pozemky, jejichž majitelé dali najevo nesouhlas s užitím pozemku. Vznikly proto dráhy dvě. Jedna o rozměrech 600x60 metrů a druhá o rozměru 800x18 metrů. Vztah provozovatele s majiteli pozemků však nebyl vždy ideální a dráha v délce 800 metrů proto byla čas od času zavřená. Současnost: 870 metrů Trpělivým a dlouhodobým jednáním s majiteli pozemků se nám podařilo vlastnické vztahy urovnat. Díky tomu mohla vzniknout dráha o rozměru 870x30 metrů. Ale nejenom to. Dráha byla natočená, aby se mohli piloti snáze vyhnout obci Cholupice a zhruba 1/3 dráhy byla srovnána do roviny grejdrem.

8

9 Hangáry číslo 1 a 2 byly citlivě zrekonstruovány Hangáry číslo 1 a 2 z 50.let byly nejlépe zachovalé stavby na letišti Točná. Bylo nám jasné, že krásná dřevěná stavba potřebuje co nejcitlivější přístup. A tímto způsobem jsme také přistoupili k rekonstrukci. Polovina hangáru byla obložena azbestem, jehož odstranění speciální podtlakovou metodou bylo pracné a především drahé. Poté jsme zrekonstruovali podlahu, okna, nové pojezdy dveří, kování a okapy, elektroinstalace a zpevněné plochy v okolí. Vnitřek hangáru je nyní téměř galerijní prostor a je důstojným místem pro historická letadla.

10 Na Točné již brzo natankujete letecké palivo Palivo Jet A1 v nové moderní dvouplášťové nádrži bude každým okamžikem k dispozici na letišti Točná. Zatímco dříve byl na letišti k dispozici letecký benzín AVGAS, určený do pístových motorů, JET A1 pohání turbínové motory. To potěší především piloty stále se rozrůstající komunity turbínových vrtulníků a především provozovatele letecké záchranné služby v ČR. Tankováním na Točné místo na Ruzyni ušetří posádky z některých krajů ČR až 20 minut času.

11 Na frekvenci Točná Info uslyší piloti každý den dispečera AFIS Zatímco dříve byla na letišti Točná poskytována služba AFIS pouze o víkendech v předem určených hodinách, dnes by měli piloti slyšet na frekvenci Točná Info dispečera každý den od rána až do večera. Již teď dostanou prolétávající piloti informaci o QNH (letištním tlaku), provozu v letištní zóně, či převládajícím směru větru. Trvalý dispečer na malém neřízeném letišti je u nás jev spíše výjimečný. K tomuto kroku jsme se rozhodli proto, aby na letišti i v jeho okolí panoval ve vzduchu pořádek. Mnoho pilotů bohužel nesleduje letecké informace, domnívají se, že je letiště uzavřené a v rozporu s požadavky leteckého předpisu se na letištní frekvenci nehlásí. Nouzové přistání na letišti Točná Dne požádal pilot letounu Cessna C152, s registrací OK-FOX o nouzové přistání na letišti Točná. Dispečer AFIS mu sdělil potřebné informace pro přistání a vzhledem ke zkrácené dráze mu doporučil přistání rovnoběžně, severně od dráhy. Z nouzové situace se posléze vyklubala pouze nevolnost cestujícího, který pozvracel kabinu letadla. I když se jednalo o banální situaci, ukázalo se, že trvalý dispečer na letišti Točná má své opodstatnění. Letiště Praha Letňany se inspirovalo na Točné a srovnalo dráhu do roviny grejdrem Poté, co jsme nechali v roce 2010 srovnat na Točné část dráhy do roviny grejdrem, jsme získali obdiv několika pilotů. Ti si hned začali pochvalovat, jak je tato část dráhy rovná a travní drn je zde kvalitní. I z tohoto důvodu přistoupil provozovatel letiště Letňany ke stejnému kroku a srovnal dráhu do roviny stejným způsobem. Zatímco v Letňanech srovnali do roviny dráhu celou, na Točné leží 2/3 dráhy na skalnatém povrchu. Tuto část tedy do roviny srovnat nemůžeme a letňanským pilotům tak budeme tiše závidět. Další sportovní letiště v ČR se oplocují Zatímco k oplocení letiště Točná došlo již v roce 2010, Hradec Králové, Praha Letňany, Praha Kbely, či České Budějovice, to jsou letiště, které v těchto dnech zvyšují bezpečnost letového provozu kompletním oplocením. Požadavky leteckých předpisů jsou neúprosné. Předpis jasně hovoří o tom, že provozovatel letiště je povinen zajistit, aby se na ploše letiště nenacházela žádná zvěř ani nepovolené osoby. O to větší potřeba je tedy oplotit letiště v Praze, kde si lidé hezky posekanou plochu pletou s veřejným parkem. Situace, kdy musel pilot přistávajícího letounu opakovat přistání kvůli lidem v blízkosti provozních ploch, se na Točné stávala několikrát ročně.

12

13 Nově natočená dráha umožní pilotům se lépe vyhnout obci Cholupice Naším cílem je obtěžovat naše sousedy hlukem pouze minimálně. Obyvatele Cholupic proto jistě potěší, že nová dráha na letišti Točná je o několik stupňů natočená. I když se jedná pouze o rozdíl několika stupňů, alespoň trošku to pomůže vyhnout se obci Cholupice. Kromě toho jsme našli legální a efektivní způsob, jak zajistit, že na letišti nedojde ke zvýšení počtu vzletů a přistání. To je totiž náš smluvní závazek vůči Městské Části Prahy 12.

14

15 EASA zakázala létání s větroněm L-13 Blaník i provozování vyhlídkových letů Naše republika je členskou zemí organizace EASA, což je Evropská agentura pro bezpečnost v letectví. Nařízení, které EASA vydává, jsou okamžitě platná a neexistuje proti nim možnost odvolání. Již od svého vzniku vydala EASA několik nařízení, která zcela zbytečným způsobem komplikují a hlavně nepřiměřeně zdražují sportovní létání. Provozovatelé malých sportovních letadel například musí podléhat systému údržby CAMO, což je systém určený pro veliká obchodní letadla. V roce 2008 EASA zakázala provozování vyhlídkových letů těm organizacím, které nemají oprávnění AOC. Získání AOC je složitý a drahý proces a získat toto oprávnění si mohou dovolit pouze aerolinky, či velicí operátoři aerotaxi. Vyhlídkové lety tedy díky úředníkům z EASA na malých sportovních letištích nenajdete. Některé organizace toto nařízení obcházejí a nabízejí vyhlídkové lety jako fotografické lety nebo pozorovací lety v kategorii letecké práce. Tento způsob považujeme za nešťastný a na Točné jej zavádět nebudeme. Další rána sportovnímu letectví přišla v roce 2010, kdy po nehodě, jež byla důsledkem flagrantního porušení leteckých předpisů, vydala EASA nařízení AD , a tím zakázala létat s větroněm L-13 Blaník. Nesmrtelný a nezničitelný celokovový školní kluzák naučil létat hned několik generací pilotů. Kromě letounu L-23, dosud neexistuje žádný letoun, který by mohl Blaníky nahradit. Bohužel to je další špatná zpráva pro letiště Točná, kde jsme s tímto letounem chtěli provozovat plachtařskou školu, určenou výhradně pro žáky do 18 let.

16 Žlutá Andula na Točné je určena pro dětské hřiště Antonov AN2 je největší sériově vyráběný dvouplošník a jedno z nejkrásnějších letadel vůbec. Hned když jsme začali s projektem našeho muzea, bylo nám jasné, že tento elegantní a důstojný stroj nesmí na letišti Točná chybět. Ale co dělat, když provozní náklady letounu jsou kvůli vysoké spotřebě neudržitelné a letoun nemá prakticky žádnou historickou ani užitnou hodnotu? V tomto případě přichází na řadu takzvaný static display, tedy umístění letadla na letiště v neletuschopném stavu. Žlutá Andula byla zakoupena v Bulharsku a upravena tak, aby přežila několik desítek let venku. Její nové umístění by mělo být v těsném sousedství dětského hřiště.

17 Modeláři Točná mají za sebou další úspěšný rok Spolupráce letiště Točná s leteckými modeláři zaznamenala další úspěšný rok. Desítky nalétaných hodin, mnoho nově vyrobených a i zničených modelů, i tak by se dal charakterizovat další rok modelářů na letišti. Modeláři si v roce 2011 pořídili novou sekačku na sekání své modelářské plochy a zvětšil se i počet jejich členů. Za dva roky naší spolupráce nedošlo k jedinému incidentu. Piknikový stůl na dětském hřišti pochází od leteckých modelářů Dřevěný stůl na dětském hřišti je dar veřejnosti od členů občanské sdružení Modeláři Točná. Vlastnoručně jej vyrobil jeden z modelářů. Modeláři Točná získali povolení Úřadu civilního letectví k činnosti v leteckém ochranném pásmu Vzhledem k tomu, že se letecké modely členů občanského sdružení Modeláři Točná o.s. pohybují v těsném sousedství dráhy, vypracovali jsme spolu s modeláři koordinační dohodu, abychom předešli případné srážce modelu s letadlem. V praxi to znamená, že modeláři monitorují letištní frekvenci a v případě příletu a odletu letadla s modelem přistanou. Koordinační dohodu v roce 2011 posvětil ÚCL a oficiálně tak umožnil leteckým modelářům činnost v ochranných pásmech letiště Točná. Odešel dlouholetý modelář Jiří Firman Ve věku 62 let odešel do modelářského nebe v lednu roku 2012 dlouholetý modelář Jiří Firman. Ve svém typickém kloboučku jsme tohoto modeláře potkávali na letišti Točná skoro každý den, kdy to počasí umožnilo. Modeláři Točná udělali na jaře roku 2011 pořádek v okolí letiště Brigádu jako z minulých let si udělali Modeláři Točná na jaře roku V okolí letiště Točná posbírali stovky kilogramů odpadků. Za návštěvníky lokality jim tímto děkujeme. Bohužel za pár měsíců se v okolí letiště opět začal objevovat nepořádek.

18 Na letišti Točná zaplatíte 1.000,- Kč za přistání Na letišti Točná jsme se rozhodli k naprosto bezprecedentnímu kroku. Systém poplatků v maximální míře zpřehledníme a zjednodušíme. Nebudeme zpoplatňovat parkování, či pasažéry. Jediné, za co na letišti budete platit, budou přistávací poplatky. A ty jsme se rozhodli nasadit v naprosto neslýchané výši 1.000,- Kč bez DPH za jedno přistání, bez ohledu na typ letounu, hmotnost či počet cestujících. Jedinou výjimku budou tvořit historická letadla, která budou moci létat na letišti zdarma. Zde je několik důvodů, proč jsme se rozhodli, že přistání na letišti bude stát právě tolik: Důvod číslo 1 Od státu, kraje, města ani z žádných fondů nedostaneme na rozvoj či provoz letiště ani korunu. Jako provozovatel letiště jsme převzali v podstatě louku, bez jakékoliv infrastruktury a s ekologickou zátěží, kterou jsme museli nákladně odstranit. Abychom splnili požadavky zákona a leteckých předpisů, investovali jsme do letištní infrastruktury již přes 10 mil Kč a další investice nás ještě čekají. Na letiště nevede veřejná zpevněná komunikace a tu budeme muset vybudovat na vlastní náklady. Důvod číslo 2 Sportovní létání je jeden z nejdražších koníčků vůbec. Pokud se někdo rozhodl tomuto koníčku věnovat, rozhodl se tak dobrovolně. Sami jsme podnikatelé a nemáme nejmenší potřebu ostatním podnikatelům, manažerům a pilotům sponzorovat či dotovat jejich velice nákladnou zálibu. Pokud investujeme a tvrdě pracujeme, máme právo na přiměřený zisk. Důvod číslo 3 Letiště Točná je umístěno na kamenném podloží, kde se trávě velice špatně daří. Kromě toho máme hned na finále dráhy 27 obec Cholupice s našimi sousedy, které nechceme rušit hlukem. Při stanovení poplatku 1.000,- Kč za přistání docílíme přesně našeho záměru. Provoz na letišti bude mírný, nikoho nebudeme rušit hlukem, a našemu anglickému trávníku na dráze se bude hezky dařit. Kromě toho na přistávacích poplatcích vybereme za měsíc daleko víc než jakékoliv malé aeroklubové letiště za celý rok. Částka 1.000,- Kč za přistání nepředstavuje pro piloty materiální, ale spíše psychický problém. Vždyť považte to, že na malých českých letištích se vybírají za přistání stokoruny, a pokud na letišti není dispečer, stačí přidat plyn a odletět bez zaplacení. Odhadujeme, že 80 % až 90 % pilotů na malých letištích neplatí přistávací poplatky. A přesně podle toho malá česká letiště vypadají. Bez dispečera AIFS, s roztrhaným větrným pytlem, nevyřešenými vztahy s majiteli pozemků pod letištěm, neposekaným a neudržovaným trávníkem. Chceme, aby letiště Točná bylo jiné. Ale nejenom to. Chceme ostatním sportovním letištím v ČR ukázat, že na provoz letiště je možné si vydělat. Chceme ukázat světlo na konci tunelu.

19 Cessna 172 je nejrozšířenější sportovní letoun na světě. Roční náklady spojené s provozem letiště Běžné ceny ve sportovním letectví Hnojení travnaté dráhy dvakrát ročně a prořezávání drnů ,- Kč Cena olétaného letounu Cessna C-172SP ,- Kč Zajištění dispečera AFIS každý den od rána do západu slunce ,- Kč Hodinový pronájem letounu Cessna C ,- Kč Amortizace traktorů a sekaček Sekání trávy na RWY a pojížděčkách jednou týdně ve vegetativním období ,- Kč ,- Kč Cena leteckého benzínu do plné nádrže letounu Cessna C-172 Taxi z letiště Točná do centra a zpět ,- Kč 1.200,- Kč Roční výměna větrného pytle, údržba návěstních ploch, značek a praporků 2.000,- Kč Cena výcviku soukromého pilota letounů ,- Kč Pronájem pozemků, které nejsou v našem vlastnictví a jsou v prostoru letiště ,- Kč Prohlídka letounu Cessna C-172, která se musí provádět každých 50 letových hodin ,- Kč Daň z nemovitosti za pozemky letiště ,- Kč Přistávací poplatek na letišti Točná 1.000,- Kč

20

21 Letoun Avia BH5 našel svůj domov na letišti Točná V dřevěném hangáru 1 a 2 našel svůj definitivní domov letoun Avia BH-5 z roku Věrná replika vzlétla poprvé v roce 2007, poté co byla vyrobená podle dobových plánů totožnou výrobní technologií a pyšní se dokonce originálním motorem Walter. Společně s replikou letounu Avia BH-1 zopakoval letoun Avia BH-5 v roce 2008 historický let do Bruselu. Létání s boskou není nic jednoduchého. Letoun není vybaven brzdami a startérem, a proto každému nahození asistuje hned několik lidí. Ten nejodvážnější roztáčí vrtuli. Pojíždění letounu po letišti je pak vůbec ta nejsložitější situace. Pokud fouká vítr západního směru, musíme letoun dostat na druhou stranu letiště vlastními silami. Termíny, kdy bude letoun na letišti létat, budeme zveřejňovat na našich webových stránkách.

22

23 Tiger Moth na letišti Točná De Havilland Tiger Moth byl legendární britský cvičný letoun, který byl vyvinut Geoffreyem de Havillandem v roce 1931 na základě staršího cvičného letounu de Havilland D.H.60. V roce 1932 vyvinul F. Halford vylepšenou verzi s motorem Gipsy Major pojmenovanou D.H.82A, kterou RAF zavedla do služby jako Tiger Moth II. Celkem bylo postaveno kusů tří základních verzí a byl vyráběn licenčně i v Kanadě, Švédsku, Austrálii, Portugalsku a na Novém Zélandu. Kromě RAF byl Tiger Moth používán také armádami dalších více než třiceti zemí a jako soukromá či klubová letadla létaly Tiger Mothy doslova po celém světě. Na Točnou se Tiger Moth dostal na podzim roku 2011, kdy jej tam přelétl jeho rakouský majitel. Jeho letoun Miss Lucy je udržován v co nejvěrnějším autentickém stavu, takže také není vybaven brzdami a provoz letadla vyžaduje asistenci několika lidí. Zda Tiger Moth na Točné definitivně zůstane, dosud není jasné.

24

25 Rekonstrukce Baťovy Electry by měla být hotová na jaře roku 2012 Po více jak dvou letech práce by se měla v nejbližších dnech blížit do finále generální rekonstrukce letounu Lokheed Electra 10A, který byl osobním letounem J.A.Bati. Pod dohledem Václava Bejčka pracuje na rekonstrukci letounu až 6 mechaniků na plný úvazek. Dílnu společnosti WASI v USA by měl letoun opustit v ještě lepší kondici, než když byl vyroben. Veškeré vnitřní prostory jsou totiž opatřeny protikorozní úpravou, která se dříve nepoužívala. Již teď připravujeme přelet letounu přes Atlantik, aby mohl na jaře roku 2012 přistát na svém novém domovském letišti na Točné. Termíny, kdy bude letoun na letišti létat, budeme zveřejňovat na našich webových stránkách.

26

27 Na letišti Točná přistál Pilatus PC12 Speciální letoun Švýcarské konstrukce, který byl vyvinut na zakázku americké armády a australských létajících doktorů, byl krátký čas provozován na letišti Točná. Plnohodnotný IFRový (tedy schopný létat bez ohledu na počasí) letoun až pro 11 cestujících je zcela výjimečný tím, že dokáže uletět vzdálenost až 3000 kilometrů ve výšce 8000 metrů nad zemí a poté přistát na krátkém letišti s nezpevněnou dráhou. Po krátkém působení letounu na Točné, kdy byl několik měsíců zaparkován pod širým nebem, byl Pilatus prodán novému majiteli do USA. Bez našich investic do infrastruktury a zabezpečení letiště, by letoun této kategorie nemohl na Točné ani přistát, a ani zde parkovat. Přistání Pilatusu na Točné bylo historicky první přistání turbovrtulového letadla s přetlakovou kabinou na tomto letišti. Jednalo se o technicky nejsofistikovanější stroj, který se kdy na Točné objevil.

28

29 Nové logo letiště Točná Naše původní logo letiště Točná, které pro nás vytvořil profesionální grafik, bylo moderní a hravé. Po více jak roce používání v nás však začala klíčit pochybnost, zda se toto moderní logo hodí k našemu záměru: vybudovat letiště posazené přímo do historie. Posléze proto vzniklo logo nové, jehož základem je černé písmeno C ve žlutém poli. Tento znak je mezinárodním znakem, který označuje hlavní provozní budovu letiště. Logo by tedy mělo symbolizovat to, že naše letiště je tady především pro ty piloty, kteří žijí létáním. K nápisu TOCNA jsme přidali označení PRAGUE a AIRPORT, aby bylo hned na první pohled jasné, že jsme letiště přímo v Praze. Domníváme se totiž, že náš projekt živého leteckého muzea bude natolik unikátní, že drtivá většina pilotů k nám přiletí ze zahraničí. Podle platné legislativy mohou na letišti přistávat jakákoliv letadla ze zemí Shengenského prostoru.

30 Hangár pro Electru se již začíná stavět Po více než roce usilovného snažení se nám podařilo získat stavební povolení na hangár pro Baťovu Electru. Hangár o rozměrech 65x25 metrů bude zateplený, bezprašný a v zimě temperovaný. Ocelová konstrukce bude obložena neopracovaným dřevem tak, aby hangár budil dojem historické stavby. Součástí hangáru bude i nové stanoviště AFIS, briefing room pro piloty a toalety. Parkoviště pro piloty bude hned u hangáru. Nejdříve budeme do hangáru umisťovat historická letadla. Od roku 2013 však bude část hangáru určena k pronájmu ostatním majitelům letadel. Veřejně přístupná stěna hangáru bude obsahovat veliká okna, aby se historickými skvosty mohli pokochat i návštěvníci lokality. Prohlídky hangáru budou na požádání. Restaurace na Točné je ve stádiu žádosti o územní rozhodnutí Původně jsme byli optimisté a očekávali jsme otevření restaurace v roce Ale pokud jsme čekali rok na stavební povolení pro obyčejný hangár, jak dlouho bude trvat než dostaneme stavební povolení na restauraci? Ta je totiž v kategorii veřejný stravovací provoz a byrokratický systém je v tomto případě ještě daleko složitější. Restaurace je ve stádiu projektu, a pokud vše půjde dobře, měla by být hotová v roce Obdélníková přízemní budova o rozměrech 12x20 metrů by měla nabízet zázemí turistům a cyklistům. Umístěna by měla být uprostřed přírody a v těsném sousedství dětského hřiště. Zpevněná příjezdová komunikace již získala územní rozhodnutí Po dvou letech úsilí máme v ruce pravomocné územní rozhodnutí na veřejnou příjezdovou komunikaci na letiště. Asfaltová cesta o šířc 4 m s výhybnami umožní komukoliv lokalitu navštívit bez ohledu na roční období. To jak je příjezdová komunikace pro letiště důležitá nám může potvrdit každý, kdo danou lokalitu zná. Po dešti je polní cesta sjízdná pouze terénním vozem. Z historie letiště jsou známy případy, kdy se na letiště nemohl dostat sanitní vůz po vážné letecké nehodě. Zpevněná příjezdová komunikace by měla být hotová do léta roku 2012.

31 V okolí letiště jsme začali umisťovat lavičky pro veřejnost V létě roku 2011 jsme si nechali vyrobit 15 dřevěných laviček. Pokusně jsme umístili 3 lavičky v okolí letiště a výsledek nás opravu nemile překvapil. Kolem laviček se začal hromadit nepořádek. Obaly od sušenek, nedopalky cigaret a podobně. Umístili jsme tedy na lavičky zcela nekompromisní varování o tom, že lavičky jsou naším soukromým majetkem, a pokud v jejich okolí nalezneme nepořádek, bezodkladně je z lesa odstraníme. To co se stalo, byl téměř zázrak. Někdo v okolí laviček uklidil. Pokud bude i nadále v okolí laviček pořádek, umístíme do okolí letiště i zbylé lavičky.

32

33 A mimo jiné... Sponzorujeme fotbalový klub SK Cholupice Vysadili jsme v okolí letiště několik vzrostlých stromů a stovky keřů Otevřeli jsme dětské hřiště pro veřejnost a staráme se o něj

34 Letecké Muzeum Točná, s.r.o. Radlicka 608/ Praha 5

MĚSTO OTEVŘENÉ DIALOGU. Program do komunálních voleb

MĚSTO OTEVŘENÉ DIALOGU. Program do komunálních voleb MĚSTO OTEVŘENÉ DIALOGU Program do komunálních voleb 1 MĚSTO OTEVŘENÉ DIALOGU Příběh města vytvářejí jeho obyvatelé. Politika je služba občanům a zastupitelé musí s rozumem koordinovat jejich potřeby. O

Více

Informační list pro občany města Ústí nad Labem. Navštivte webové stránky města: www.usti-nl.cz. Do Ústí nad Labem přijedou prezidenti

Informační list pro občany města Ústí nad Labem. Navštivte webové stránky města: www.usti-nl.cz. Do Ústí nad Labem přijedou prezidenti Prezident České republiky Václav Klaus a jeho předchůdce Václav Havel se v Ústí nad Labem ve dnech 26. - 28. března zúčastní prestižní mezinárodní konference Tolerance místo intolerance. Němci v českých

Více

Z RCA DLO. /Moravský Krumlov/ Fakt, že autobusy firmy Tredos parkují různě po městských ulicích, se nelíbí některým zastupitelům Moravského

Z RCA DLO. /Moravský Krumlov/ Fakt, že autobusy firmy Tredos parkují různě po městských ulicích, se nelíbí některým zastupitelům Moravského Z RCA DLO Ročník VI. Číslo 9 4. kvetna ˇ 2007 PROVOZNÍ DOBA: po, út, čt, pá: 9-16, so: 9-12, st, ne: zavřeno KONTAKT: mobil: 731 566 786 tel./fax: 515 255 392, e-mail: ivoboril@tiscali.cz Distribuční Z

Více

2010 ČERVEN. Z obsahu: www.otevreneuvaly.cz

2010 ČERVEN. Z obsahu: www.otevreneuvaly.cz 2010 ČERVEN Z obsahu: Dějiny zaniklé obce Křimín str. 6 Rozhovor se starostou obce Zeleneč str. 6 Malé ohlédnutí za 4. otevřeným úklidem Úval str. 12 Chráníme Škvoreckou oboru... str. 13 2. etapa Oddychové

Více

Úvaly se rozrostou do polí

Úvaly se rozrostou do polí 2008 ČERVEN Z obsahu: 22. 5. byla schválena územní studie Hostína 3 Pacient není špinavé prádlo ani pneumatika 4 Výstavba na Hostíně a dopravní zatížení 5 Nevzali vám dítě do školky? A co teď? 6 První

Více

září 2014 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 FOTO: PETRA FOŘTOVÁ

září 2014 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 FOTO: PETRA FOŘTOVÁ září 2014 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 Merkur na radnici do 28. září FOTO: PETRA FOŘTOVÁ Zprávy ze zasedání rady a zastupitelstva Kompletní seznam usnesení a jejich úplné znění najdete

Více

Únor 2011/číslo 2 Ročník VIII. (Králicko XX.) Cena 12 Kč

Únor 2011/číslo 2 Ročník VIII. (Králicko XX.) Cena 12 Kč Únor 2011/číslo 2 Ročník VIII. (Králicko XX.) Cena 12 Kč Hora Matky Boží klášter ve změnách roku 2010 Vážení občané Králík. Další rok je za námi a v mnoha věcech bilancujeme, což dává také podnět k závazkům

Více

Nové zbraně v boji s hlukem. Potřebujeme funkční železnici. Hora jako ementál 2 / 2013. kolem tratí ubude betonu. říká šéf SŽDC Jiří Kolář

Nové zbraně v boji s hlukem. Potřebujeme funkční železnici. Hora jako ementál 2 / 2013. kolem tratí ubude betonu. říká šéf SŽDC Jiří Kolář 2 / 2013 Potřebujeme funkční železnici říká šéf SŽDC Jiří Kolář Hora jako ementál tunel napříč Gotthardem Nové zbraně v boji s hlukem kolem tratí ubude betonu POVODNĚ 2013 1 Editorial Editorial obvykle

Více

Londýnský ateliér Benoy připravuje v České republice unikátní stavbu

Londýnský ateliér Benoy připravuje v České republice unikátní stavbu realitní magazín pro náročné ročník II. vydání 1 Leden 2013 Londýnský ateliér Benoy připravuje v České republice unikátní stavbu více na straně 4 a 5 zdarma realitycechy.cz/magazin Rychlý přehled LEDEN

Více

Staroměstské náměstí str. 6. Hřiště Slovanka str. 11. Oprava divadla str. 17

Staroměstské náměstí str. 6. Hřiště Slovanka str. 11. Oprava divadla str. 17 Staroměstské náměstí str. 6 Hřiště Slovanka str. 11 Oprava divadla str. 17 2 Krátce z města i magistrátu OBČANSKÉ sdružení Spokojený domov, které poskytuje terénní sociální služby pro seniory a zdravotně

Více

PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ MAGAZÍN DOPRAVNÍ INFORMACE - AKTUALITY - ZAJÍMAVOSTI ŘÍJEN 2007 150 LET PRAŽSKÉ ZÁCHRANKY

PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ MAGAZÍN DOPRAVNÍ INFORMACE - AKTUALITY - ZAJÍMAVOSTI ŘÍJEN 2007 150 LET PRAŽSKÉ ZÁCHRANKY PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ MAGAZÍN DOPRAVNÍ INFORMACE - AKTUALITY - ZAJÍMAVOSTI ŘÍJEN 2007 150 LET PRAŽSKÉ ZÁCHRANKY Oslavy státního svátku 28. října k výročí vzniku Československa v Praze Praha si připomene 28.

Více

Vážení spoluobčané, Leden 2009/číslo 1 Ročník VII. (Králicko XIX.) Cena 10 Kč

Vážení spoluobčané, Leden 2009/číslo 1 Ročník VII. (Králicko XIX.) Cena 10 Kč Leden 2009/číslo 1 Ročník VII. (Králicko XIX.) Cena 10 Kč Vážení spoluobčané, opět stojíme na začátku nového roku, hodnotíme rok uplynulý a dáváme si předsevzetí do roku následujícího. Ani v životě města

Více

měsíčník Městské části Praha 8

měsíčník Městské části Praha 8 radnice doprava zdravotnictví bezpečnost kultura sport ZDARMA www.praha8.cz červenec 2009 V Karlíně brzy vyrostou další výrazné budovy Více téma na str. 6 Občané mohou využívat nové světelné křižovatky

Více

Franti kova myslivna, v pozadí Pradûd. ročník XII. cena 15 Kč. číslo 3/2010. vyšlo 12. 2. 2010

Franti kova myslivna, v pozadí Pradûd. ročník XII. cena 15 Kč. číslo 3/2010. vyšlo 12. 2. 2010 číslo 3/2010 vyšlo 12. 2. 2010 cena 15 Kč Jak vidí snûhové spousty starosta, obãané a Mûstské sluïby Octopus zahájil fotografickou v stavu roïnovského spolku R9 ročník XII. Franti kova myslivna, v pozadí

Více

KDYBY BYLO O CO, BUDU SE HÁDAT STR. 08 10. měsíčník Městské části Praha 14. www.praha14.cz UVNITŘ NAJDETE ZVLÁŠTNÍ NÁHODY V KAUZE COCA-COLA STR.

KDYBY BYLO O CO, BUDU SE HÁDAT STR. 08 10. měsíčník Městské části Praha 14. www.praha14.cz UVNITŘ NAJDETE ZVLÁŠTNÍ NÁHODY V KAUZE COCA-COLA STR. měsíčník Městské části Praha 14 NEPRODEJNÉ UVNITŘ NAJDETE ZVLÁŠTNÍ NÁHODY V KAUZE COCA-COLA STR. 04 05 ZAJÍMAVOST NOVÁ AUTA DO ZÁSUVKY STR. 07 U NÁS PŘED DOMEM NA LEHOVEC SE VRÁTÍ OBCHODY STR. 20 ROZHOVOR

Více

MAGAZÍN JEDEME NA DOVOLENOU PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ. DOPRAVNÍ INFORMACE - AKTUALITY - ZAJÍMAVOSTI Červen 2006. Metro je stále oblíbené. Nový silniční zákon

MAGAZÍN JEDEME NA DOVOLENOU PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ. DOPRAVNÍ INFORMACE - AKTUALITY - ZAJÍMAVOSTI Červen 2006. Metro je stále oblíbené. Nový silniční zákon PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ MAGAZÍN DOPRAVNÍ INFORMACE - AKTUALITY - ZAJÍMAVOSTI Červen 2006 JEDEME NA DOVOLENOU Metro je stále oblíbené Nový silniční zákon Olympiáda v Praze? Nákup nových tramvají PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ

Více

O Letišti Praha. s generálním ředitelem a předsedou představenstva s Ing. Miroslavem Dvořákem. osmé vydání 2009. www.e-vsudybyl.cz

O Letišti Praha. s generálním ředitelem a předsedou představenstva s Ing. Miroslavem Dvořákem. osmé vydání 2009. www.e-vsudybyl.cz www.e-vsudybyl.cz osmé vydání 2009 O Letišti Praha s generálním ředitelem a předsedou představenstva s Ing. Miroslavem Dvořákem Další informace najdete na stranách 6 a 7. č a s o p i s l i d í a o l i

Více

Rekonstrukce Štefánikovy a Rýdlovy ulice. březen / 2014. Hlavní téma: Kompletní oprava ve čtyřech etapách bude trvat až do září

Rekonstrukce Štefánikovy a Rýdlovy ulice. březen / 2014. Hlavní téma: Kompletní oprava ve čtyřech etapách bude trvat až do září VĚSTNÍK MĚSTA A MĚSTSKÉHO ÚŘADU ŘÍČANY březen / 2014 Hlavní téma: Rekonstrukce Štefánikovy a Rýdlovy ulice Kompletní oprava ve čtyřech etapách bude trvat až do září Slovo úvodem Tomáš Mařík tajemník Vážení

Více

Když nemohou stroje, dojde na trhavinu. Černí andělé obhájili vítězství v Českém poháru

Když nemohou stroje, dojde na trhavinu. Černí andělé obhájili vítězství v Českém poháru DŮLNÍ NOVINY NOVINY CZECH COAL GROUP číslo 4 duben 2015 ZDARMA Hledají se nejlepší boty i montérky Objednávejte podle Semaforu zdraví Když nemohou stroje, dojde na trhavinu Za každou důlní mapou je spousta

Více

TIRÁŽ. VINA SKÝ OBZOR odborný asopis pro vinohradnictví, sklepní hospodá ství a obchod vínem 1907 2007: 100 let Vina ského obzoru.

TIRÁŽ. VINA SKÝ OBZOR odborný asopis pro vinohradnictví, sklepní hospodá ství a obchod vínem 1907 2007: 100 let Vina ského obzoru. TIRÁŽ Měsíčník HUSTOPEČSKÉ LISTY Periodický tisk územního samosprávného celku. Vydává město Hustopeče, Dukelské nám. 2/2, 693 17, IČ: 00283193 Redakční rada: Šéfredaktorka: Dagmar Sedláčková Redaktorka:

Více

MOSTECKÝ ZPRAVODAJ 2/2007 ZDARMA CO NAJDETE UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ: Informační periodikum o službách města Mostu. ročník V.

MOSTECKÝ ZPRAVODAJ 2/2007 ZDARMA CO NAJDETE UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ: Informační periodikum o službách města Mostu. ročník V. MOSTECKÝ ZPRAVODAJ Informační periodikum o službách města Mostu 2/2007 ročník V. CO NAJDETE UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ: ZDARMA 32 000 výtisků O Aquadrom slouží už čtyři roky strana 3 O Co za sebou nechal orkán

Více

Umělci na Moravě: Zakrynycny a Lorencová. Revoluce v MHD. Brno čeká největší nákup CNG autobusů v Česku

Umělci na Moravě: Zakrynycny a Lorencová. Revoluce v MHD. Brno čeká největší nákup CNG autobusů v Česku TO PODSTATNÉ PRO FIRMY A VEŘEJNOU SPRÁVU ČERVENEC SRPEN 2014 www.moravskehospodarstvi.cz 7 ČD Cargo: Ze ztráty do stamilionového zisku www.facebook.com/moravskehospodarstvi 10 11 Umělci na Moravě: Zakrynycny

Více

Starosta obce Březno Zděnek Valenta se Zlatou stuhou za Vesnici roku 2010.

Starosta obce Březno Zděnek Valenta se Zlatou stuhou za Vesnici roku 2010. SEVEROČESKÉ LISTY ZPRAVODAJ, KTERÝ PÍŠETE SAMI ROČNÍK II. PODZIM 2010 Hornická kolonie v Lomu stále žije str. 10 aktuálně V Mariánských Radčicích odstartovala výstavba systému ochranných opatření I když

Více

Rostou! radují se houbaři

Rostou! radují se houbaři VYCHÁZÍ KAŽDÉ ÚTERÝ VE SPÁDOVÉM ÚZEMÍ MĚST TŘINEC, JABLUNKOV A ČESKÝ TĚŠÍN SLEZSKÝ TÝDENÍK CENA 0 Kč 0. září 203 37 /XXI www.ihorizont.cz Starostka o zóně: Je to mé čtvrté dítě STRANA 4 Trojice mužů má

Více

Místo herny bude multimediální nahrávací studio, z nevyužitých prostor je posilovna místní komunita mění tvář centra Brna

Místo herny bude multimediální nahrávací studio, z nevyužitých prostor je posilovna místní komunita mění tvář centra Brna Zpravodaj městské části Brno-střed Číslo 3 Březen 2015 Ročník XXIV městská část zpravodaj osobnost měsíce Rozhovor s Petrem Horkým na str. 24 26 Březen je podle gregoriánského kalendáře třetí měsíc v roce.

Více

Senior klub sdružuje dva tisíce členů

Senior klub sdružuje dva tisíce členů DŮLNÍ NOVINY NOVINY CZECH COAL GROUP číslo 9 září 2014 ZDARMA Pro Rekultivace je zima už za dveřmi Indové si prohlédli Vršany Senior klub sdružuje dva tisíce členů Obědy pro děti v rozhovoru s Ivanou Tykač

Více

ZPRAVODAJ. iqlandia OTEVŘENa LIBERECKY`

ZPRAVODAJ. iqlandia OTEVŘENa LIBERECKY` LIBERECKY` IV. 2014 ZPRAVODAJ Noviny pro občany města Liberce iqlandia OTEVŘENa Moderní 3D planetárium, humanoidní robot a stovky dalších ohromujících exponátů v deseti jedinečně pojatých expozicích to

Více

Mapa s názvy našich ulic Nový sběrný dvůr na Brunšově Rozhovor s Josefem Hušbauerem

Mapa s názvy našich ulic Nový sběrný dvůr na Brunšově Rozhovor s Josefem Hušbauerem ZPRAVODAJ V y d á v á o b e c H r a d i š t k o podzim 2013 Téma: Investice 2013 Foto: LUKÁŠ STRAŠÍK Mapa s názvy našich ulic Nový sběrný dvůr na Brunšově Rozhovor s Josefem Hušbauerem První červencový

Více

SLOUPEK STAROSTY. Ročník 2010 Číslo 3

SLOUPEK STAROSTY. Ročník 2010 Číslo 3 Ročník 2010 Číslo 3 SLOUPEK STAROSTY Vážení spoluobčané, Dostává se k Vám letošní třetí číslo našeho periodika, jeho vydání zakončuje funkční období zastupitelstva obce a nabízí Vám i určité shrnutí uplynulých

Více

DEN ŽDÁRU ŽDÁRÁCI PRO ŽDÁRÁKY DEN ŽDÁRU ŽDÁRÁCI PRO ŽDÁRÁKY DO DO VŠECH DOMÁCNOSTÍ ZDARMA ČÍSLO 6 // 2015 ROČNÍK 2 2

DEN ŽDÁRU ŽDÁRÁCI PRO ŽDÁRÁKY DEN ŽDÁRU ŽDÁRÁCI PRO ŽDÁRÁKY DO DO VŠECH DOMÁCNOSTÍ ZDARMA ČÍSLO 6 // 2015 ROČNÍK 2 2 ČÍSLO 6 // 2015 ROČNÍK 2 2 DO DO VŠECH DOMÁCNOSTÍ ZDARMA DEN ŽDÁRU ŽDÁRÁCI PRO ŽDÁRÁKY DEN ŽDÁRU ŽDÁRÁCI PRO ŽDÁRÁKY Po svých za starými příběhy... str. 9 Přeložka Jamská - Novoměstská... str. 4 Park U

Více