BODNUTÍ ŠKORPIÓNA. Pravda skrytá ve znameních zvěrokruhu. Jonathan Gray JONATHAN GRAY P. O. BOX 3370 RUNDLE MALL 5000 SOUTH AUSTRALIA

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "BODNUTÍ ŠKORPIÓNA. Pravda skrytá ve znameních zvěrokruhu. Jonathan Gray JONATHAN GRAY P. O. BOX 3370 RUNDLE MALL 5000 SOUTH AUSTRALIA"

Transkript

1 BODNUTÍ ŠKORPIÓNA Pravda skrytá ve znameních zvěrokruhu Jonathan Gray JONATHAN GRAY P. O. BOX 3370 RUNDLE MALL 5000 SOUTH AUSTRALIA

2 vydalo Tisk DUOTISK s.r.o. 2011

3 Věnování Záhadné postavě zvěrokruhu, jejíž moudrost, umění a předvídavost, neustále předchází každého historika, filozofa, astronoma i astrologa. VYSVĚTLENÍ K POZNÁMKÁM POD ČAROU Za některými odstavci budou následovat dvě skupiny čísel (např. 18/85-86). První číslo je číslo knihy v bibliografii. Číslo vpravo odkazuje na stranu nebo stránky na nichž se nachází citace nebo informace ve zdrojové literatuře. AUTOŘI ILUSTRACÍ Vozka, Herkules, Andromeda, Kasiopea, Orionův meč: J. Seiss Cefeus: E. W. Bullinger Panna při letním slunovratu 4000 př. n. l.: D. Davidson Veškerá další znamení: W. D. Banks Sipparský hvězdný kalendář 7 př. n. l.: D. Hudges Velký meteorický déšť, 1833: R. M. Eldrigde (copyright: Review & Herald Publishing Assn.) Obálka: Kristine Stahl PODĚKOVÁNÍ Děkuji své přítelkyni Mary-Ann Harmer za to, že mě upozornila na závažnost tohoto tématu a za to, že mne podnítila k jeho publikování; zvláště děkuji Michaelovi a Kristine Stahlovým, Betty Sowterové a Johnu a Karin Perrentt, kteří mi byli laskavě nápomocni při přípravě rukopisu a jeho dokončení až po vlastní vydání.

4 OBSAH ÚVOD TAJEMSTVÍ ZVĚROKRUHU PANNA A VŠE KOLEM NÍ HVĚZDY OZNAMUJÍCÍ NAROZENÍ DVĚ HVĚZDY SMRTI ASTROLOGICKÝ ŠOK BODNUTÍ ŠKORPIÓNA (Kniha A zvěrokruhu) PANNA, VÁHY, ŠKORPIÓN, STŘELEC NEZÁKONNÝ, ZAKÁZANÝ A SPÁLENÝ (Kniha B zvěrokruhu) KOZOROH, VODNÁŘ, RYBY, SKOPEC VÝSTRAHA PRO CELÝ SVĚT ČÍŠE OHNĚ (Kniha C zvěrokruhu) BÝK, BLÍŽENCI, RAK, LEV POSLEDNÍ ZNAMENÍ HLASY Z JINÝCH SVĚTŮ

5 JAK Z TOHO VŠEHO ZÍSKAT PROSPĚCH PŘÍLOHA BIBLIOGRAFIE

6 ÚVOD JILLINO VELKÉ PŘEKVAPENÍ Když třesoucí se Jill vyšla z pod plátěného přístřešku obchodu, vítr jí převrátil deštník. Lampami osvětlený chodník se lesknul. Kolem projíždějící auto jí pocákalo punčochy. Zastavila se, asi si je otřela a spravila deštník a pak se vydala do oslepujícího deště. Zapištění pneumatik... temný náraz! Život Jill Herringové byl ukončen. Až do teď bylo vše tak krásné. Astrolog jí sliboval vysokého tmavého cizince a děti. Dokonce jí naznačoval i dlouhou dovolenou. Úžasná věc, tahle astrologie. Byla ujišťována, že brzy přijde milé překvapení. Ubohá Jill. Tohle bylo skutečně překvapení. V dnešní době se o astrologii zajímá více lidí než kdykoliv v historii. Někteří na ni nedají dopustit, jiní ji označují za podvrh. Kdo má pravdu? Odsunutí této otázky do pozadí je ještě více znepokojující. Byla snad dlouhodobá proroctví vepsána ve starověkých mapách hvězdné oblohy? Předpovídala snad tato proroctví přesné události daleko do budoucnosti a mohou nás tato proroctví všechny brzy ovlivnit? Byla tato předpověď zatajována a byl snad horoskop vymyšlen proto, aby ji nahradil? Tato ohromující zpráva, vyzývá obě strany, jak tu, která zastává nové tak i historické a vědecké důkazy k tomu, aby astrologii přehodnotily. Čtěte ji pozorně. Může vás velmi změnit.

7

8 TAJEMSTVÍ ZVĚROKRUHU 23. dubna 1989 byl Harold Costar, na cestě za astrologem pro radu o své budoucnosti, zavražděn. Pootevření dveří zítřka je přání, které je společné mnoho z nás. A proto je organizovaná astrologie výnosným obchodem. Přesto zde však vždy existují i silné skupiny, která tvrdí, že předpovědi astrologie jsou velmi nespolehlivé. Vezměte si například taková identická dvojčata. Obě by měla mít, podle logiky astrologie, stejné sklony, životní styly a životy, ale většinou tomu tak není. A vědci kladou další znepokojivé otázky. A tak se nemohu ubránit otázce Kde je pravda? Můžeme opravdu využít zvěrokruh pro osobní prospěch? Odhalí nám budoucí události? Fakta nám překvapivě říkají ano! Samozřejmě že existuje mnoho dobrých, inteligentních lidí, kteří horoskopy přijímají pouze s malým nebo žádným zkoumáním. Naneštěstí právě na takovémto ignorování velmi často vzkvétá kariéra guruů. Ale jestliže máte vážnou touhu po pravdě, můžete odhalit něco zarážejícího. Překvapilo by vás, kdybyste zjistili, že znamení zvěrokruhu nemají s horoskopy nic společného? Ano, čtete správně. Obojí má asi tolik společného jako kotě s chřestýšem. Víte že zvěrokruh uchovává nejstarší obrazy na světě, ale že horoskopy jsou poměrně nové? Je čas říci si pravdu. Původní smysl zvěrokruhu byl neskonale velkolepější a dokonalejší. Obsahoval vlivné poselství, které bylo po

9 4 000 let zcela jasně chápáno. Pak, asi kolem roku 300 př. n. l., se tato slavná a zasvěcená věda dostala pod vliv babylonských kněží na území dnešního Iráku. Doslova ji unesli. Pak byl celý prostor ponechán téměř zcela astrologii. Mohlo se stát, že jsme přehlédli skutečný smysl zvěrokruhu? CO JE TEDY ZVĚROKRUH? Velmi brzy v lidské historii byly hvězdy pojmenovány a uspořádány do skupin (souhvězdí) a zakresleny do map hvězdné oblohy jako obrazy zvířat, lidí a dalších předmětů. Významné je, že stejná jména a postavy jsou shodné v celé historii a ve všech světových kulturách. A na astronomických mapách přežily až do dneška. Tato souhvězdí se rozprostírají v asi 16 stupňů širokém pásu, který obepíná zemi. Kdybychom mohli hvězdy vidět přes den, zdálo by se nám, jakoby se slunce během roku pohybovalo po tomto pásu po dráze zvané ekliptika. Právě tento pás, se svými stupni, které tvoří dvanáct měsíců, nazýváme zvěrokruh (ne z řeckého slova život jak se často uvádí, ale z mnohem starodávnějšího hebrejského slova značícího cestu po stupních ). Každý stupeň ročního kruhu obsahuje svou vlastní skupinu hvězd, která je označovaná obrazem nebo znamením. To je těch dvanáct znamení zvěrokruhu.

10 ČTYŘICET OSM ZNAMENÍ, NE DVANÁCT Dvanáct? Ne čtyřicet osm. Protože těchto dvanáct znamení nestojí na obloze osamoceně. Ke každému z těchto znamení jsou připojena tři další, které nazýváme dekany (kousky, střípky). Velký arabský astronom Albamazer zaznamenal, že Peršané, Babyloňané, Egypťané a Indové, všichni měli ke každému znamení tyto tři dekany. Jelikož všechny znaky v podobně rozdělených zvěrokruzích jsou téměř stejné, mohlo by se zdát, že se řídily nějakým společným modelem. Aben Ezra, sečtělý židovský astronom, orientalista a učenec říká: Podle Albamazera, se žádný z těchto tvarů od doby svého prvotního sestavení neliší od těch, které se nám zachovaly, nezměnilo se ani žádné z jejich slov [jmen], nebyla k nim přidána ani ubrána jediná tečka (22/18). Prehistorické mapy hvězdné oblohy zobrazovaly 12 základních znamení + 36 dekanů (vysvětlujících znamení) = 48! NEVYSVĚTLITELNÉ Svět marně hledal původ tohoto vynálezu. Současné pokusy vysvětlit existenci zvěrokruhu jsou jasně nepřesvědčivé a absurdní, bez jakýchkoliv podpůrných faktů. Zeptejte se jakéhokoliv odborníka, Odkud pocházejí tato souhvězdí? Identifikují umístění okolních národů, odpovědí někteří.

11 Ne, řeknou jiní. Pocházejí ze sledování ročních období a z povolání vztahujících se k jednotlivým ročním obdobím. Například, v prosinci slunce stoupalo směrem k severu, takže člověk přiřadil měsíci znamení kozoroha, protože kozorožci rádi lezou po skalách! Hmm. Říká se, že stejně dlouhé dny a noci v září vedly k sestavení znamení Vah (ačkoliv se člověk může divit, proč březen takové znamení nemá a naneštěstí ale to se ani neodvažujte zmínit jedna polovina těchto rovnoměrných vah je pozdvižena a druhá kleslá!). Říjen, měsíc oplývající ovocem, značil, že mnoha lidem se dělalo nevolno, odtud škorpión! (Avšak zdá se, že tito odborníci si nedělají starosti se skutečností, že škorpión nemá své vlastní období.) Takovýto do očí bijící nesmysl se skutečně objevil (a nesmějte se tomu) v našich vědeckých knihách. Je pravda, že některá znamení bývala občas používána jako ukazatele ročních období. Ačkoliv však moje inteligence není ani zdaleka nekonečná, přistihl jsem se, jak si kladu několik nevyslovených otázek. Nejprve, jak je možné, že nikde neexistuje ani jediná země pro kterou by odpovídal výklad významu všech znamení? Dále, proč, jestliže byla znamení sestavena aby odrážela místní podmínky pro sadbu (což by se lišilo v každém světovém regionu), a nebo aby oslavovaly místní legendy, pak proč jsou tato znamení od Mexika přes Afriku až po Polynésii stejná po celém světě? (11/17) A ještě něco. Moderní výklady se omezují pouze na 12 ze znamení. A co těch 36 zbývajících, stejně jasných obrazů?

12 A poslední otázka. A co jména každé jednotlivé hvězdy, které jsou povětšinou stejně tak stará a která do sebe všechna zapadají jako jeden příběh? A člověk by mohl v otázkách pokračovat, ale hlavní téma je již stanoveno. Není to snad zneklidňující? Existuje zde úžasný, mistrovský systém, velmi starý, který je používán i dnes a který moderní člověk nemůže historicky ani vědecky vysvětlit. To lidi mate. A tak hádají. Lehkomyslnost s níž nakládají s některými problémy, zatímco ignorují ostatní ukazuje, že si věci zcela nevšímají. Lituji filozofů, ale to samo o sobě není k ničemu. Nyní existuje dostatek důkazů, které ukazují, že takové představy nevznikaly jen do doby Řecka, Říma nebo pozdějších dob. Lidé starších dob tato znamení tak nikdy nevysvětlovali. Chápali je jednotně jako znamení božského původu a posvátného významu. STAROBYLÉ ZÁHADNÉ PŘÍBĚHY MĚLY PRAVDU Tato znamení byla těm, kteří bývali čerstvě zasvěcováni do slavných starověkých mystérií vykládána jako znamení vypovídající o nejvyšších duchovních a navěky neměnných zájmech člověka. Podle Isokrata, Epikteta a Tuly, byla v nejslavnějších mystériích vysvětlována jako soubor pravd, které se týkaly duše a jejích nesmrtelných nadějí, pravd, které do života vnášejí mír a naději do smrti. (22/43-44).

13 JAK STARÝ JE ZVĚROKRUH? Tato znamení existovala i podle nejstarších záznamů. Byla nalezena na babylonských pomezních návěstidlech starších více než 4000 let. Sanchoniaton a další starověcí historikové tvrdí, že v době, kdy byla sestavena nejstarší abeceda, bylo jejich sedm samohlásek uspořádáno tak, aby vyjadřovaly polohy sedmi (viditelných) planet ve zvěrokruhu. Dvacet pět písmen abecedy bylo rozmístěno do dvanácti znamení zvěrokruhu, první dvě písmena v Blížencích a tak dále. Samohlásky byly nerovnoměrně rozloženy tak, aby představovaly polohy planet v té době. Abeceda tak zaznamenává přesné zobrazení momentálního stavu hvězdného nebe k zjistitelnému datu, ke kterému může dojít jen jednou za mnoho tisíc let a toto datum je sedmého září roku 3447 před Kristem. Zvěrokruh tedy existoval již v době tohoto data (22/23,174). Ze stavu nebes, v době kdy byl nakreslen jejich originál, můžeme odvodit, že egyptský denderský zvěrokruh ( př. n. l.) byl obkreslen ze zvěrokruhu, který byl sestaven kolem roku 3000 př. n. l. A když Vergilius psal, že bílý býk se zlatými rohy otevírá rok nebyl již tento údaj pravdivý; Býk již totiž přestal zahajovat rok začínající jarní rovnodenností. Vergiliův výrok je jasně přežitkem skutečnosti zaznamenané o několik tisíc let dříve (7/245). Aratus popsal Řekům své doby souhvězdí ne tak jak je viděl, ale jaká byla o 4000 let dříve. Jeho zdrojem tedy byl mimořádně starý zvěrokruh (5/14).

14 Když byl zvěrokruh sestaven, byla Polárkou Alfa v souhvězdí Draka. Nyní je Polárkou Alfa v souhvězdí Malého medvěda. Tato změna nás vede zpět do roku 3000 př. n. l. nebo ještě dále. Bailly byl na základě vnitřních důkazů zcela přesvědčen, že jak sluneční tak měsíční zvěrokruh, oba měli svůj původ v době, kdy letní slunovrat byl v prvním stupni souhvězdí Panny, asi 4000 let před Kristem (22/22, 149). Každý rok vidíme, že hvězdy vycházejí a zapadají asi o 50,2 vteřiny později; během 2156 let zůstanou pozadu o 30 stupňů. Když byl zvěrokruh nakreslen, byla poloha hvězd ke vztahu k zemi o téměř 90 stupňů odlišná od jejich současné polohy. Takže datum vzniku 4000 př. n. l. by bylo blízko k tomuto znamení. Ptolemaios (150 n. l.) o zvěrokruhu tvrdí, že je jako neotřesitelná autorita neznámého původu a nevyzpytatelného stáří (5/15). Sir Henry Drummond poznamenává, že tradice kaldejské astronomie je jako zlomky mocného systému, který upadl do zapomnění (5/15). SESTAVEN JIŽ OD POČÁTKU Je možné určit některé z prvních lidí v historii, kteří se zabývali zvěrokruhem? Věřím, že ano. Platón uvádí: Našim prvním rodičem byl největší filozof, který kdy existoval (22/150). Platón by jistě nesouhlasil s dnešním evolucionistou, který by se nám pokoušel říci, že první člověk byl chrochtajícím divochem! Naši dřívější předci to věděli nejlépe. Byli těmto událostem blíže a stále měli k dispozici některé z nejstarších záznamů.

15 Podle raných čínských záznamů Vendidada z Parsise a dalších ustálených tradic starověkého světa, znal první člověk dokonale vědu a náboženství, kterým učil své děti. Starověcí Židé, Arabové, Asyřané, Babyloňané, Egypťané a Féničané se zmiňují o jistých posvátných záznamech o Adamovi, Setovi, Enochovi a o mužích nejstarších dob, kteří napsali proroctví nadcházejících událostí a jejichž moudrost a právo nikdo nebyl schopen zdokonalit, ale neustále se vyskytovaly tendence od nich odpadávat. Hornius říká: První zmínka o písemnictví spadá do dob Seta, který pamatoval na proroctví svého otce předpovídající... Potopu a (konečné zničení) ohněm" (22/150). Lukáš píše, že existovali Bohem inspirovaní proroci od počátku světa (Luk. 1:70; Sk. 3:21).

16 Cassini v Historii Astronomie uvádí: Není možné pochybovat o tom, že astronomie byla vymyšlena na počátku světa; historie, nezasvěcená stejně jako zasvěcená, dosvědčují, že to je pravda. UDIVUJÍCÍ PŮVOD JE SKUTEČNÝ Při letmém pohledu na oblohu jste mohli zjistit, že její sledování může být celkem zábavné. Viděli jste už skupinu hvězd, která měla tvar kozo-ryby, pastýře nebo panny? Ne? Je zřejmé, že takováto znamení byla vytvořena uměle. Ale co více, všech 48 znamení jednoho velkého hieroglyfického systému s jednotným jménem všechny do sebe zapadají jako jeden originální celek. Zdá se, že tato prastará obrazová galerie je něčím významnějším než co se o ní moderní člověk, byť jen vzdáleně, domnívá. Co o jejím původu říká starověký svět? Hebrejští pisatelé tvrdí, že hvězdy pojmenoval sám Stvořitel (Iz. 40:26; Ž. 147:4). Ale, jděte s tím, slýchávám některé lidi říkat. Není to trochu přitažené za vlasy? Zajímavý anachronizmus, pěkný, ale beznadějně nemožný. Dobře, tak se nad tím zamysleme. Zákon příčiny a následku, platný vědecký princip určuje, že výsledek nemůže být věší než jeho příčina. Jestliže tedy vy a já, dvě inteligentní osobní bytosti, jsme výsledkem záměrného stvoření, pak Primární příčina, větší než jsme my, nemůže být méně inteligentní, osobní bytostí.

17 A nyní uvažujme. Kdybychom byli Stvořitelem, který stvořil inteligentní myslící lidi, otočili bychom se pak k nim zády? Nechtěli byste, aby o vás věděli? Nepokusili byste se s nimi komunikovat? Samozřejmě, že na myšlence, že Bůh může komunikovat není nic absurdního. Domnívám se, že v nás přinejmenším taková myšlenka, při poctivém zkoumání skutečností napadne. A zdá se, že toto opravdu tvrdili prakticky všichni lidé starověku. Posvátný Bundahis z Parsise tvrdí, že znaky zvěrokruhu a jejich význam byly do člověka vštípeny Auharmazdem Stvořitelem. Totéž tvrdí kaldejské tabulky objevené v ruinách starověkého Babylona a Asýrie. V jedné sérii nazvané Kaldejská Genesis pátá tabulka (jejíž zlomky jsou v Britském muzeu) odpovídá na biblickou výpověď kdy Bůh říká:... ať jsou na znamení (Gn. 1:14). Tabulka popisuje, jak Anu (Stvořitel) stanovil zvířecí podobu dvanácti znamení, každé z nich se třemi dekany. On je určil, On je stanovil, On je označil. Tyto staré dokumenty uvádějí, že od počátku lidské existence na zemi, byl jediným účelem nebeských světel, aby byla na znamení, to znamená že měla značit něco, co je za nimi, nést nějaké zvláštní učení, které je jiné než to, co je od nich přirozeně odvoditelné. Slovo znamení je v Genesis othoth, plurál od oth, z kořene hebrejského slova, které znamená přijít. Odtud tedy znamení něčeho, co má přijít. A dále. Když Jób (asi roku 2136 př. n. l.) říká, že Stvořitel ozdobil nebesa (Jb. 26:13), používá slovo, které v původním jazyce znamená ozdobil předvoláními a varováním. Podle Jóba Bůh sám na

18 sebe bere záruku za vytvoření Mazzaroth (zvěrokruhu) a za způsobení toho, že jeho prvky zachovávají svůj správný sled a časové rozvržení (Jb. 38:31-33). Nebesa vypravují slávu Boha silného, a dílo rukou jeho obloha zvěstuje, vyhlašuje David (kolem roku 1000 př. n. l.). Den po dni vynáší řeč, a noc po noci ukazuje umění. Neníť řeči ani slov, kdež by nemohl slyšán býti hlas jejich. (Ž. 19: 1 4) Pavel cituje tento oddíl a označuje toto hvězdné poselství jako samotné slovo Boží (Ř. 10: 17 18). Takovýto obrazový jazyk je něco, čemu mohou rozumět všechny národy. Není tedy divu když říká (Ř. 1:20)... tak aby již byli bez výmluvy.... PROROCTVÍ NADCHÁZEJÍCÍCH UDÁLOSTÍ Pokud jde v Kaldejské zprávě o Genesis o staré Babylóňany, Smith a Sayce poznamenávají, že lidé všeobecně věřili že nebeské mocnosti stanovily... znamení událostí, které přijdou na svět" (22/11). V knize Enochově* Origen poznamenává, že v Enochově době již byla souhvězdí pojmenována a rozdělena. Celý jejich záznam podle každého roku světa až na věky, až do dokončení nového díla (nebo stvoření), které bude věčné. (23/ ). Podstatné je, že starověcí lidé byli jednomyslní v tom, že tyto hvězdné obrazy vykládají velké pravdy, minulé, přítomné a nadcházející. * Viz Enochova kniha, kap. 71, str. 84, 85, 232

19

20 znameních jak by se dalo očekávat. Data narození vědců jsou náhodně rozprostřena po celém roce a nemají nic společného s astrologickými vlivy. Výzkum společnosti American Association of Scientific Studies ukázal, že žádný z vlivů, který byl uveden astrology se nepotvrdil. (M. Gauquelin, The Cosmic Clocks. New York: Henry Regency Co., 1967, p. 85) Ačkoliv Slunce a Měsíc mají významný vliv na pozemské přírodní úkazy, odmítá věda měřitelné fyzické vlivy planet. JAKÉ UDÁLOSTI? Existuje reálná svědectví, že ranné civilizace považovaly zprávu o Adamovi, Evě a pádu člověka za pravdivou historii. Takovéto zprávy se nevztahují pouze k Bibli. Jsou zaznamenány v ústních a písemných záznamech historie mnoha starověkých národů. Univerzálně je považováno za platné, že se po vzpouře v nebi vyhnaní vzbouřenci vedení Luciferem (Satanem) zmocnili této mladé planety. Babylonské tabulky tuto událost nazývají vzpoura v nebi. Mexická tradice popisuje boj v nebi a pád Zontemonqua a dalších vzdorných duchů, stvoření a následné svádění lidstva tímto vzbouřencem. Záznamy uvádějí, že Stvořitel svěřil dvěma prvním lidem panství nad touto zemí. Nenechal je v nevědomosti Satanovy skryté přítomnosti, ale ujistil je, že do nebezpečí se mohou dostat pouze skrze neposlušnost.

21 Satan rozezlený svou nenávistí nastrojil pomstu. Aby zamaskoval svou pravou totožnost využil jako médium hada - fyzický fenomén aby tak upoutal Evinu pozornost. Naneštěstí lidský pár upadl pod jeho vliv a od té doby jsou odděleni od Dárce života, důsledkem toho mohla být pouze smrt. Smrt bude předávána na všechny jejich potomky. Nyní je tedy lidstvo v moci nepřítele, odcizeno Bohu. Satan se zmocnil místa panovníka tohoto světa, které paří člověku. Jak velmi bolestná skutečnost! A jak hluboce se vryla do lidské paměti! Podle některých archeologů nejstarší umělecký výtvor, který lidstvo zná, je označován jako pečeť pokušení. Ta zobrazuje strom pod nímž sedí naproti sobě dvě osoby. Za jednou z nich je vzpřímený had, který této osobě něco našeptává. Sumerská báseň běduje nad tím, že dívka pozřela to, co bylo zapovězeno, dívka, matka hříchu, spáchala zlo; matka hříchu prožila bolestivou zkušenost (14/8). Na svádění lidstva ďábelským hadem si lidstvo pamatuje od Egypta přes Čínu až k Americe (20/380). Ale Bůh nenechal člověka bez naděje. Zoufalé dvojici bylo dáno zaslíbení, které přešlo na všechny jejich potomky. Bylo jím toto: Satan, (nyní symbolizovaný jako had) se postaví proti Přicházejícímu (označovaný jako ženino Símě); tato postava s konečnou platností rozdrtí hlavu hada (zničí jej), ale ne aniž by si při tom poranila patu (dočasně oslabený) (Gn. 3:15). Už vám to došlo? Dobře si tohoto proroctví všimněte; znovu se s ním setkáme ve zvěrokruhu. Tento

22 přicházející Zachránce musel zápasit s uchvatitelem ve prospěch člověka a obnovit vše, co bylo ztraceno. V té době byl zaveden systém zvířecích obětí, něco ohavného, co bylo zavedeno pro nadcházející léta, aby byl stálou živou upomínkou na strašnou cenu hříchu. Poselstvím těchto obětí bylo, že stejně tak jako v rukou hříšníka umírala nevinná oběť, jednou v budoucnosti zemře za vinu člověka nevinný Vykupitel. Bylo to chápáno tak, že každý hříšník, který se rozhodne přijmout jeho zástupnou smrt může být s konečnou platností osvobozen od věčné smrti. Obětní rituál byl činem víry a přijetím budoucího vykoupení. A tak naši nejstarší předci byli příjemci důležitého poselství poselství o zaslíbeném Spasiteli a jako takoví byli povinni uvést tyto skutečnosti ve známost, vysvětlit jejich důležitost a využít každého prostředku k zaznamenání a předání tohoto poselství všem budoucím lidem. Tito lidé byli velkými zakladateli světa a byli si této skutečnosti plně vědomi. K Adamově záchraně bylo nezbytné, aby věděl o přicházejícím Zachránci a pro záchranu jeho potomstva bylo nezbytné, aby jim tytéž zprávy byly také předány. Nakonec byl Izrael, jako vyvolený národ, z něhož měl Spasitel vzejít, umístěn na křižovatku světa a byli mu svěřeni proroci, kteří měli tento národ připravovat na jeho celosvětovou roli.

23 SHRNUTÍ POSELSTVÍ ZVĚROKRUHU Tato naděje budoucího vykoupení se odráží v tradicích a v mytologiích všech starověkých lidí. V každé době byli proroci, kteří spravovali božská poselství. Věřili v jednoho Stvořitele, v bytosti nazývané jako andělé a v Satana, který nakazil celé lidstvo. Báli se hříchu a usilovali o odpuštění prostřednictvím krvavé oběti. Hovořili o Vykupiteli, který přijde aby trpěl, o jeho vzkříšení a o konečném obnovení všeho co bylo ztraceno. Tato dobrá zpráva je tedy stejně tak stará jako lidské pokolení a nikdy nebyla doba, kdy by tato zpráva nebyla známa. A navíc je ZJISTITELNÁ ZE STAROVĚKÉHO ZVĚROKRUHU, obrazové galerie rozprostírající se po celé obloze, která má přetrvat až do konce věku. Na této zářivé klenbě vypráví nepřetržitě po celý rok celá dlouhá řada obrazů svůj příběh věčné svědectví lidskému pokolení. Podrobně oznamuje: pád a mravní zkaženost člověka způsobenou prostřednictvím Satanovy vychytralosti; příchod mocnějšího, který na sebe vezme lidskou přirozenost a zemře za člověka; konečné vítězství tohoto Zachránce, obnovení člověka a přemožení hada (draka). Srovnej: Sk. 3:18 26; Ju. 14:15

24 Zde je pravděpodobně původ mnoha legend týkajících se hada nebo draka a jeho Zhoubce. A jaká je tedy hlavní myšlenka zvěrokruhu? Zcela jednoduchá, je to nesmiřitelné nepřátelství mezi podvodníkem a Vykupitelem zhoubná škodolibost jednoho a samoobětující se dobrota druhého. Je to příběh lásky Stvořitele k lidskému pokolení a jeho plánu záchrany lidstva. Zvěrokruh přináší proroctví událostí až po konec lidské historie. DVĚ SVĚDECTVÍ VYPRÁVĚJÍ STEJNÝ PŘÍBĚH Starověký svět považoval zvěrokruh za božské zjevení, které bylo zřízeno od doby prvního člověka. Viděli jsme, že vnitřní důkaz datuje proroctví zvěrokruhu do doby přibližně 4000 let př. n. l. Je to jen náhoda, že biblická chronologie rovněž datuje prvního člověka a první proroctví do doby kolem roku 4000 př. n. l.? Proroctví zvěrokruhu tedy pochází ze STEJNÉ doby jakou mu připisuje Bible. Co je však ještě více překvapující je, že poselství zvěrokruhu je chápáno tak jak jej nacházíme i v Bibli, dokonce i v přesném pořádku od Símě Panny v Genesis až po vítězícího Lva ve Zjevení. Jména a symboly jednoho přesně odpovídají druhému. Náhodou? Těžko. Důkazy jasně ukazují, že jedno je ze stejného materiálu jako druhé. Je opravdu těžké vyhnout se závěru, že obojí pochází od stejného věčného Ducha, který jednal, aby nám ukázal věci, které mají přijít. Překvapující je, že tak jak by se dalo očekávat, v obou

25 poselstvích jsou vyznačeny stejné historické klíčové události, etapa za etapou až do konce věků. ZAČALO TO PANNOU Další důležitá skutečnost, které je třeba si povšimnout je, že původní zvěrokruh začínal znamením Panny. Zvěrokruh v Esnehově chrámu v Egyptě je sfinga (postava s ženskou hlavou a lvím tělem) je ve skutečnosti umístěna mezi znamení Panny a Lva. Slovo sfinx (z řeckého sfingo) znamená pevně svázat dohromady, což znamená, že byla sestrojena aby značila, kde mají být oba konce zvěrokruhu spojeny dohromady a kde kruh začíná a kde končí. V souladu s tím je v souhvězdí Lva hvězda, která se jmenuje Sarcarn, což znamená spoj. Sfinga nám říká, že máme začít u Panny a skončit u Lva. Podle nejlepších znalců byl ve starověku univerzální zvyk postupovat od Panny přes celý kruh až ke Lvu. Takže podívejme se na první znamení zvěrokruhu. Jste připraveni?

26 PANNA A VŠE KOLEM NÍ PANNA: Ženino zaslíbené símě Je zde žena, ano, ale konkrétně panna. V arabštině se toto znamení nazývá Adorah, čistá panna ; v řečtině Parthenos, dívka panenské čistoty. Všechny starověké tradice zdůrazňují panenství této ženy. Ale to není vše. Větším divem je, že tuto pannu doprovází mateřství. V nejstarších Babylonských a Egyptských vyobrazeních drží v rukou nemluvně. Ve své hře Tacitus Andronicus, jednání IV, scéna 3, se Shakespeare zmiňuje o tomto dobrém chlapci na pannině klíně. V její ruce se nachází nejjasnější hvězda souhvězdí, která se latinsky nazývá Spica, což znamená klas nebo obilné zrno. Původní hebrejská jména této hvězdy byla Zerah semeno a Tsemech výhonek. Takže Panna je držitelem významného semene, které je považováno za větší než je ona sama. Je to významné ztělesnění její naděje a důvěry. A v rukou drží výhonek. To, že důraz je jasně kladen na jejího potomka spíše než na ni samotnou je zřejmé z jejího koptského jména Aspolia místo vytouženého výhonku. Jména hvězd v tomto souhvězdí podporují toto poselství: Al Zimach, Al Azal a Subilon (která znamenají výhonek, větvička, pšeničný klas. Jedna z hvězd nacházející se v ruce, která drží výhonek se nazývá Al Mureddin, což znamená ten, který sestoupí nebo ten, který bude panovat.

27 Tato hvězda je také známá jako Vindemiatrix kaldejské slovo, které znamená syn nebo výhonek, který přichází. Jak je vyjádřeno na oltáři nalezeném v Galii kolem roku 100 př. n. l., je to panna, která bude rodit (22/28).

28 A s tímto se shoduje hebrejský prorok Izajáš ( př. n. l.): Aj, panna počne, a porodí syna, a nazůve jméno jeho Immanuel to je s námi Bůh (Iz. 7:14). Toto je to zaslíbené ženino símě (Gn. 3:15), o kterém je předpovězeno, že na sebe vezme lidské tělo, aby zachránilo lidstvo. To může vyděsit ty, kteří o tom nikdy dříve neuvažovali, ale jeho symboly jsou stejné v Bibli jako ve zvěrokruhu. Nejen že je semenem nebo pšeničným zrnem (J. 12:24). On je také představen jako muž, jehož jméno je výhonek, proutek z Jišajova pařezu, výhonek spravedlivý a Boží služebník zvaný výhonek (Iz. 11:1; Jr. 23:5,6; Za. 3:8; 6:12). Hvězda Zavijaveh znamená ušlechtilý a slavný. Izajáš předpovídá: V ten den bude výstřelek Hospodinův ušlechtilý a slavný... (Iz. 4:2). Identifikace je nezaměnitelná. Panna očekává svého zaslíbeného syna. A ten je dále popsán třemi dekany Panny nebo vysvětlujícími postranními znameními. Prvním z nich je Coma. V důrazné formě originálního textu: Hle panna (ne panna, ale panna dávno předpovězená) porodí syna. Původnímu slibu bude vzdána čest.

29 COMA: Vytoužené dítě národů Coma znamená v hebrejských a orientálních dialektech žádoucí, vytoužený. A právě zde je něco zajímavého. Všimněte si, jak velký arabský astronom Albamazer ( n. l.) nekřesťan, popisuje toto znamení zvěrokruhu: V prvním dekanu povstává, jak učí Peršané, Kaldejci a Egypťané a oba, jak Hermes a Ascalius, mladá žena, jejíž perské jméno označuje čistou pannu, sedící na trůnu, kojící malého chlapce, tento chlapec má hebrejské jméno, některými národy je nazýván Ihesu, s významem Ieza, což v Řečtině znamená Kristus (22/28-29) Jste překvapeni? Je zřejmé, že žena ve znamení Panny a žena v tomto postranním znamení Panny je jedna a tatáž; a dítě, semeno a výhonek musí být rovněž určováno společně s ní. Hlava syna je mírně výše než hlava jeho matky, hieroglyficky symbolizuje, že on bude ten větší. A protože ve zvěrokruhu je ten Vytoužený, je v Bibli popisovaný jako Žádoucí všechněch národů (Ag. 2:6-8). Musím přiznat, že tento objev mnou otřásl. Zde, v proroctví zvěrokruhu, již v roce 4000 př. n. l. máme pannu toužící po narození svého syna, toho, který je větší, který je vytoužený, nebo očekávaný všemi národy. Další šokující zpráva: On má hebrejské jméno IHESU. Latinský překlad tohoto díla je v knihovně Britského muzea. Jeho nejdůležitějším dílem bylo Flores Astrologias, napsané v arabštině a přeložené do hebrejštiny Abenem Ezrou.

30 Hrstka specialistů nyní začíná chápat pravdu průměrnému člověku je stále téměř zcela neznámá. VŠECHNY NÁRODY JEJ OČEKÁVALY Nyní vám může vyvstat otázka: Skutečně národy světa očekávaly takovéto jedinečné dítě? Co ukazují důkazy? Dupuis v L Origine des Cultus sebral ohromné množství tradic rozšířených ve všech národech, které se týkají božské osoby zrozené z ženy, která je sužována střetem s hadem, ale která nad ním nakonec vítězí (22/11). On přišel, nebo měl přijít z nebe, aby se jako oběť vydal lidstvu, a aby znovu povstal k životu a navrátil se do nebe. Existuje důkaz o tom, že po starověkém východě kolovala starověká Adamova proroctví. A s překvapivou jasností hovořila o soudu za hrobem a o otcovství neviditelného Boha. Všimněte si, jak dva rozdílní pohanští básníci rozjímali nad těmito proroctvími: Z nebe sestupuje zlatý plod, Ó ctnostná Lucindo! Rychle se blíží porodní bolesti, A rychle přichází slavné narození! ctnost se znovu obnoví, A hřích nebude už více hrozit provinilému světu... A národy bouřící se v klidu spojí, A otcovsky bude lidstvu vládnout (22/23). Sláva, velký lékaři světa! Provolávejte všichni Sláva!

31 Sláva, ó mocné dítě, které po mnohých létech přicházíš, Ty, které uzdravíš národy a oklameš hrob!... Svým smělým uměním oživíš mrtvé, Proto zemřeš, ale z temnoty jsi povstal Vstáváš vítězně a jsi dvojím Bohem (22/48). Babyloňané a Peršané očekávali krále-vykupitele a důstojného hrdinu, který ustanoví nový věk štěstí. Také Číňané věřili, že se zjeví velký moudrý muž. Hindové věřili, že se lidem zjeví svrchovaný Bůh a že nakonec přijde nový svět. Starověcí Germáni očekávali obnovení současného světa. A britští Druidové očekávali příchod Léčitele všech nemocí, jehož symbolem bylo jmelí (nebo výhonek větvička). Rovněž v nejstarších egyptských textech se nacházejí proroctví ohlašující příchod tohoto Spasitele lidského pokolení proroctví, která už tehdy byla starobylá (23/66; 7/369, 528). Toto vše můžeme uzavřít tím, že si řekneme, že staří Římané byli přesvědčeni že pán a vládce světa přijde z Judeje (6/500). A nyní se vás ptám, co si myslíte, že je vedlo k tomu, aby něčemu takovému věřili? Tacitus, Suptonius, Josefus a další dosvědčují, že do prvního století před naším letopočtem bylo všeobecně rozšířené očekávání velkého Panovníka, který povstane z východu, ačkoliv všeobecné představy byly neurčité a neslučitelné s charakterem Mesiáše, jak byl vylíčen ve většině starověkých proroctví. Postupně, během staletí, vykreslovali hebrejští proroci tohoto Zaslíbeného stále podrobněji.

32 Dr. Edersheim, židovský učenec vypracoval 558 jednotlivých citací z rabínských písemností. Uvádí: Oddíly ve Starém zákoně vztahující se na Mesiáše nebo k mesiášskému období v nejstarších židovských písemnostech čítají dohromady 456 (9/16). Některá z těchto proroctví byla neuvěřitelná. Pravděpodobnost, že by se mohla pravdivě naplnit čirou náhodou v životě jednoho člověka byla prakticky nulová. Tato proroctví byla specifická, detailní a celistvá dokonce i určení času, kdy se zjeví. Domnívám se, že my všichni, ať už skeptici či ne, bychom souhlasili s tím, že žádný člověk nemůže předpovědět historii světa. Pak by tedy mělo být zcela samozřejmé, že jestliže se naplnily stovky proroctví v životě jednoho člověka přesně tak, jak byly předpovězeny, pak máme přesvědčivý důkaz o zdroji, který je za hranicemi lidstva. Nedělejme ze sebe hlupáky. Spojená lidská moudrost nemůže udělat nic více než hádat. Vševědoucí sám ví, se spolehlivou přesností, co nastane. Vysvětlete si to jak chcete. Existuje zde kniha pouze jedna, která obsahuje specifická detailní proroctví událostí tisíce let do budoucnosti. Je zvláštní skutečností, že se později naplnila se záhadnou přesností. A navzdory stovkám hodin výzkumu jsem nebyl schopen najít jediné selhání. Je třeba připustit, že ve srovnání se záznamy biblických proroctví se astrologie stává ubohým druhořadým hráčem. Nyní před námi vyvstává velká otázka: Co se ve skutečnosti stalo s těmi proroctvími o Mesiáši? Naplnila se? A nebo je nemáme brát vážně? Pojďme tedy tento problém prozkoumat.

33 HVĚZDY OZNAMUJÍCÍ NAROZENÍ Domov chleba, Judea obyvatel. Po 400 let se zde nic nezměnilo. Ale dnes se zde něco děje; něco, co bude pronásledovat dvacet nešťastných matek po zbytek jejich života. Náš příběh začíná o již dva roky dříve dvěma úctu vzbuzujícími znameními na nebi. Takovéto události se měly podle předpokladů objevit v době, kdy měl přijít Zaslíbený. A jestliže máme věřit historikům a vědcům, pak je toto přesně to, co se stalo. Je to skutečně tolik událostí, že kombinace jejich výskytu je skutečně nepřehlédnutelná. Z původního proroctví o Přicházejícím, které je vepsané v mapě hvězdné oblohy začali lidé obecně věřit, že nebeská tělesa utvořila znamení událostí, které mají přijít na zem. Skutečně, mezi některými národy musela být, pokud jde o čas a místo jeho příchodu, velmi dokonalá znalost. Jasný a velmi dobrý příklad nacházíme u tří mudrců. Podle záznamů tito tři moudří mužové přišli z cizí země do Jeruzaléma a odtamtud do Betléma, aby nalezli a uctili novorozené dítě. Otázkou je, jak o něm věděli. Jak věděli, že si zaslouží uctívání? Jak dospěli k tak pevnému přesvědčení, že se jeho narození odehrálo v Judeji? Co je přimělo k tomu, aby vypravili expedici, která trvala několik měsíců a představovala tak nákladné a náročné pátrání? Význam jména Betlém.

34 Byla to jednoduše znamení původního zvěrokruhu a velmi podrobná proroctví, která s ním byla spojena. KDO BYLI TŘI MUDRCI? Podle klasických pisatelů od Herodota až po Amiana tři mudrci byl určitý klan lidí, který působil v Médii. Byli to vůdcové, kteří se hluboce zabývali studiem náboženství, astronomie a dalších tajných věd. Jejich dědičným privilegiem bylo poskytovat své zemi kněze a učitele náboženství. Jejich náboženství bylo ve starověkém světě nejušlechtilejší a nejméně zkorumpované. Kýros si pro Persii vybíral své kněží právě z nich. A co je ještě důležitější, jejich víra byla podobná víře dalších nežidovských významných mužů jako byli Jób, Melchisedech, Jetro a Balám, kteří žili starodávnými zjeveními, která byla zachovávána. Tři mudrci věřili v existenci velkého sporu mezi Bohem a Luciferem, který utváří historii. Měli jak sluneční, tak měsíční zvěrokruh o nichž prohlašovali, že byly dány Bohem, aby člověka naučili moudrosti, předpovídat budoucnost a aby mu poskytly naději dobra. Jak to víme? Některé z jejich posvátných knih stále přežívají. HVĚZDA NAD JÁKOBEM V parafrázi starověkého Balámova proroctví (Nu. 24:17) čteme: Vyjdeť hvězda z (nebo nad územím) Jákoba,.... Tato nová hvězda udá zeměpisnou šířku, o půlnoci bude procházet přímo nad hlavou, každých 24 hodin, zatímco

35 proroctví udává zeměpisnou délku - země Jákobova (Izrael). Davidson říká: Ve svých starověkých knihách (Zohar) Židé více než jednou říkají, že když se zjeví Mesiáš, na východě vzejde jasná, zářivá hvězda (7/469). Messiah Haggadah (Aggadoth Nashiach) uvádí následující: Z Jákoba vzejde hvězda... hvězda bude zářit z východu a to je hvězda Mesiášova (15/68). Ze stejného zdroje, z konce sbírky tří midrashim označených jako Kniha Eliášova, Kapitoly o Mesiáši a Záhady R. Simona čteme, že hvězda na východě se má objevit dva roky před narozením Mesiáše (15/68). A tak se můžete zeptat, zda k tomuto neobvyklému jevu došlo? Připravte se na překvapivá zjištění. ZVLÁŠTNÍ NEBESKÁ ZNAMENÍ 1. Je astronomickým faktem, nezávislým na veškerých hypotézách, že v roce 7 př. n. l. došlo ve znamení Ryb ke konjunkci planet Jupitera a Saturna. Jak židovští rabínové, tak pohanští pisatelé souhlasili s tím, že taková konjunkce naznačovala narození úžasného a význačného činitele mezi lidmi a počátek nového pořádku věcí. Encyklopedie Britanika uvádí: Je zvláštní shodou událostí, že středověký Žid R. Abarbanel (Abrabanel) zaznamenává konjunkci těchto dvou konkrétních planet v této konkrétní konstelaci jako znamení přicházejícího Mesiáše (8/888).

36 Podle Josefa a rabínů, označovali Egypťané už v dobách Mojžíše znamení Ryb za znamení Hebrejů (22/162). Navíc Jupiter byl považován za planetu spojovanou s králi a Saturn byl na východě spojován se Židy. Například Féničan Sanchoniathon hovoří o Saturnu nebo Kronosu, jejž Féničané nazývají Izrael. Kronos měl dvanáct synů, z nichž jeden byl Jupiter neboli Jehu (Juda). Zaslíbený měl přijít prostřednictvím královského judského rodu. Jak Jupiter, tak i Saturn byly spojovány se Sedeq, spravedlností, která potvrzuje spravedlnost a trestá provinění (15/ ). Konjunkce Jupitera se Saturnem ve znamení Ryb přinášela mocné, jasné a jednoznačné poselství. Jak pro Židy, tak i pro Babylóňany toto poselství hlásalo příchod Mesiáše, který s konečnou platností zachrání svět; a že se narodí mezi lidmi označenými znamením Ryb, což znamená, mezi Židy. Takovéto chápání bylo v židovské tradici samozřejmostí. Prorok Jeremjáš o Mesiáši říká:... on bude nazván Pánem naší Sedeq (Hospodin spravedlnost naše) (Jr. 23:6). 2. Je astronomickým faktem, že ve stejném roce došlo ke třem po sobě jdoucím konjunkcím těchto stejných planet (v květnu, říjnu a v prosinci), což ukazuje na toho, kdo je známý jako trojjediný. Všechny se odehrály ve znamení Ryb. Fakt 3: V únoru roku 6 př. n. l. se také Mars přesunul do tohoto seskupení a zůstal v této pozici, takže s ostatními dvěmi planetami vytvořil trojúhelník, situace známá jako seskupování planet. Trojice k níž došlo ve znamení Ryb byla spojována s Židy.

37 Fakt 4: V březnu roku 5 př. n. l. a pak znovu v dubnu roku 4 př. n. l. se nejprve ve znamení Kozoroha, znamení přicházející Oběti a později ve znamení Vodnáře, znamení nepřítele Hada (a jednoho z dekanů Kozoroha) objevila kometa bez ocasu nebo nova, jistě neobvyklá hvězda. Nad významem těchto znamení zvěrokruhu se budeme více do hloubky zabývat později.) Konjunkce z let 7 a 6 př. n. l. mohly upoutat pozornost na Palestinu. Neobvyklá hvězda, která se objevila o dva roky později mohla tři mudrce na jejich cestě popohnat. Judeje dosáhli poměrně dlouho před Herodovou smrtí, která spadala do období mezi 6. prosincem a 11. dubnem roku 5 nebo 4 př. n. l.

38 Můžeme usuzovat na to, že série konjunkcí vedla tři mudrce k tomu, aby vyčkávali na hvězdu Vykupitele. Nemůžeme pochybovat o tom, že postupovali podle nějaké písemné nebo tradiční předpovědi, ukazující na nějaké obecné upozornění, které mělo být následováno jednoznačným znamením. Je jasné, že k tomuto upozornění došlo dva roky předem a bylo to právě to upozornění, které mudrce přimělo k tomu, aby vyčkávali jeho znamení - na jeho hvězdu na východě (Mt. 2:2). A tak tito moudří muži z východu přišli a ptali se po nově narozeném králi a tvrdili, že na východě viděli jeho hvězdu. Herodes, Římany dosazený král, byl kvůli novému potenciálnímu uchvatiteli svého trůnu neklidný a vyzvídal... kdy se ta hvězda objevila (v. 7). Z tohoto důvodu vyvraždil děti ve věku dvou let a níže (v. 16). Návštěvníci jej určitě informovali o konjunkcích a s nimi spojenými znameními. Žárlivý despota poslal své vrahy do Betléma, aby tam povraždili přibližně dvacet malých chlapců, kteří tam žili a které jejich matky sotva přestaly kojit. Vsadil na jistotu. Od Augusta Caesara pochází potvrzení masakru malých dětí v Betlémě (Macrobius, Saturnalia, kniha 2, kap. 4). Zmiňuje je i Pascal (Pensees, 753, vydání Penguin). Díky tomuto činu se snad Herodes cítil v bezpečí. Avšak příliš mu to nepomohlo: během několika měsíců byl mrtev a tak stejně přišel o svůj trůn. Pokud jde o hvězdy, někteří to mohou považovat za zcela mýtické, jiní za zcela podivuhodné, ale je zde také možnost Domněnka, že se jednalo o zářivou společnost andělů, která se přibližovala, aby se radovala z události nemusí být zcela nesmyslná,

39 považovat celý jev za možný a pátrat po aktuálním nebeském úkazu ze záznamů. ODVÁŽNÁ ZÁCHRANÁ MISE Bylo možné, aby všichni tak jednomyslní proroci vyprávěli pravdu? Je možné, že je to pro vás zcela nová myšlenka. Pokud se liší od toho, čemu jste byli učeni, nepanikařte. Také jsem byl donucen čelit důkazům. Takže zvažte fakta a pak se rozhodněte. Jen se zamyslete nad rozměrem této dramatické situace. Podle proroctví Stvořitel přišel, aby se nabídl za výkupné. Když slyšel nářek svých trpících lidí byl pohnut lítostí. Dokud byl člověk vyvržencem bez naděje nebylo požadováno nic. A tak odložit svůj královský majestát a sestoupil ze svého království nad galaxiemi, aby na sebe vzal slabé lidské tělo. Jak řekl jeho dřívější odpůrce Pavel: Ale samého sebe zmařil, způsob služebníka přijav, podobný lidem učiněn. A v způsobu nalezen jako člověk, ponížil se, poslušný jsa učiněn až do smrti, a to do smrti kříže. (Fp. 2:7-8). Jaká vzdálenost mezi mocným Bohem a bezmocným dítětem! Člověk je takovou nepochopitelnou zvláštností zmatený Stvořitel světů, který sestupuje, aby na sebe vzal podobu člověka a tak spojil tyto dvě podstaty. Byla to úžasná skromnost. Ohromilo to celý vesmír. Proroci žasnou: Bůh připustil, aby Jeho syn bezbranné dítě které podléhalo bezmoci lidskosti, přišlo do nepřítelova území na kterém Satan vyhlásil své panství a to i podle biblických zdrojů od samého počátku byli tito nebeští poslové do nebeského sporu hluboce zaangažováni.

40 navzdory riziku selhání a věčné ztráty plán záchrany byl učiněn s plným souhlasem Otce a za nejhlubší oddanosti. Byl to jeho čin, jeho láska a také jeho oběť. Takže Vykupitel na sebe vzal hmotné tělo, aby mohl, aniž by znásilnil lidskou vůli, získat člověka pro sebe. Zamysleme se nad tím. Mohl by snad existovat velkolepější milostný příběh? Tento neuvěřitelný čin zpochybňuje názory nejlepších učenců až do dnešního dne. Učení o vykoupení je tak široké, hluboké a vysoké, že vedle něj upadají lidská filozofie, moudrost a věda do bezvýznamnosti. Byla to nejodvážnější záchranná mise všech dob. NAROZENÍ Z PANNY? Je narození z panny možné? Podívejme se na věc takto. Jestliže Bůh existuje, pak mu musíme důvěřovat. Ten který stvořil atom jistě ví jak takovou věc zařídit. Jestliže bytost jako Ježíš existovala již předtím, než vstoupila do tohoto světa, potřebovala snad lidského otce? Taková bytost na sebe pouze potřebovala vzít lidství prostřednictvím lidské matky. Narození z panny je pro takovou bytost přirozené. Jestliže se Bůh stal člověkem, pak by člověk mohl očekávat, že jeho vstup do tohoto života bude neobvyklý. A toto je jistě jediný typ narození, který je shodný s identitou a charakterem takového Vykupitele ztracené planety.

41 v meridiánu nad Betlémem (předpovězeným místem narození Zaslíbeného). 6. Dalším astronomickým faktem, nezávislým na jakýchkoliv hypotézách je, že tento den zůstalo Slunce ve znamení panny (vždy a všude považované za znamení panny-matky z níž se má narodit Spasitel s božskou a lidskou podstatou). Davidovo proroctví (2. S. 23:4)...Rovně jako bývá světlo jitřní, když slunce vychází ráno bez oblaků,... je v židovském Midraši v pasáži (odst. 29, vyd. Lemberg, str. 56b, ř 7 9 shora) vysvětleno jako proroctví, které se vztahuje na příchod Mesiáše (9/30). Je také nazýván jako slunce spravedlnosti a světlo světa (Mal. 4:2; J. 8:12). Takže nyní, ve stanoveném čase, bylo Slunce ve znamení panny. 7. Je také ověřitelným faktem, že o pouhých devět hodin dříve znamení panny teprve vystupovalo na východní obzor. Fakt 8: Ve stejný den, o půlnoci, hvězdy souhvězdí Coma (zvláštního znamení Símě ženy, toho Vytouženého všemi národy) rovněž právě vycházelo na východním obzoru. Fakt 9: Jak pohané, tak i Židé zachovávali starověké proroctví, které učilo, že v období, v němž se má narodit Zaslíbený, se na obloze objeví velmi jasná hvězda Nejvyšší viditelný bod, kterého může nebeské těleso na své cestě dosáhnout.

42 (22/161). Tato nová hvězda se měla objevit ve znamení panny (5/36-37). Nová neobvyklá hvězda se objevila bezprostředně před Ježíšovým narozením; byla tak jasná, že byla viditelná dokonce i během dne; a pokračovala na své cestě po obloze během celého období Ježíšova života a v následujícím období (22/ ). Byla v prvním dekanu Panny, jmenovitě v Comě, znamení dítěte provázejícího Pannu a tato hvězda označovala samotnou hlavu dítěte. Odhady těchto významných událostí na nebi jsou zaznamenány ve starověkých mezopotamských a čínských dokumentech (1/ ). Opakovaně byly znovu prověřovány významnými astronomy a byly prohlášeny za správné. Fakta tak zůstávají ověřena nejlepší vědou. Nemůže být pochyb, že všechny konjunkce ve znamení Ryb spolu s novou hvězdou ve znamení Panny a dítěte (Coma) označovaly, že ten nově narozený nemůže být nikdo jiný než ženino símě s božskou a lidskou podstatou. Není tedy divu, že mudrci, jak se blížili k Jeruzalému, byli stále nervóznější, protože měli brzo uvidět slavného Vykupitele světa narozeného z panny, o němž od nejdávnějších časů hovořil zvěrokruh a všechny posvátné spisy, a proto neměli nejmenšího stínu pochybnosti. Svět ho celé dlouhé roky očekával. A nyní jeho čas přišel.

43 OČEKÁVÁNÍ ŽIDŮ: ON JE ZASLÍBENÝ Nemůže být nejmenších pochyb o tom, že rabínové rozuměli znamením ohlašující Ježíšovo narození (viz str. 23). Navíc měli úžasné Danielovo proroctví. Ranné židovské spisy jako překlad Septuaginty (LXX) ( př. n. l.) a Zákon dvanácti patriarchů (cca 100 př. n. l.) vykládají Danielovo časové proroctví (kap. 9:24-27) jako proroctví vztahující se k Mesiáši (12/ ; 13/47). Rozhodně, ať už esenské, helénské, farizejské nebo zélótské, nejčastější výklady Danielova proroctví (Da. 9:24-27) židovského náboženství až do roku 70 n. l. poskytovala Mesiášská proroctví (3/521). Všimněte si tohoto výroku z Talmudu: Tanna debe Eliyyehu (Elijášská škola) učí: Svět bude trvat šest tisíc let. V prvních dvou tisících let bylo zpustošení;, dalších dva tisíce let vzkvétala Tóra; a následující dva tisíce let je Mesiášské období. (Talmud Sanhedrin, 97a, svazek 2, str. 657). cca 4000 Abraham Mesiáš Konec cca 2000 let cca 2000 let cca 2000 let Období zpustošení Období židovské Tóry Mesiášské (Křesťanské) období Herodiáni věděli, že příchod Mesiáše je na dosah ruky. Ve svém světském nahlížení na tuto událost považovala tato sekta krále Heroda ta Mesiáše (1/282). Z Danielova proroctví správně zjistili, že se předpovězené období 490 let blíží ke konci v období Herodovy vlády.

44 Ale jak poznamenává Antesy, když byl skutečný Mesiáš zavržen a doba jeho příchodu uplynula, Židé zmanipulovali své počítání času a zkrátili dobu trvání perského království, tak aby mohli proroctví vztahovat na Theudase a Judu Galilejského... a nakonec až do období Bar Kochbu... (1/283). Situace byla taková: Všeobecné očekávání Židů bylo, že období zjevení se Mesiáše nastalo. Proto také Židé poslali za Janem Křtitelem kněží a levity, aby se jej zeptali, Kdo jsi? A on vyznal:...já nejsem Mesiáš. A pak, když se objevil sám Ježíš, mnoho lidí řeklo, Tento jest jistě prorok, kterýž měl přijíti na svět. (J. 1:19-20; 6:14; 7:40-41). Jan Křtitel rozuměl časovému sledu Danielova proroctví a učinil jej jedním z pilířů svého volání, Pokání čiňte, nebo přiblížilo se království nebeské. (Mt. 3:2). JEDINEČNÝ ŽIVOT Neexistuje žádná opodstatněná pochybnost o tom, že by Ježíš nepřišel v přesně předpovězenou dobu. A směle prohlásil, že on je tím dlouho očekávaným síměm ženy, Vykupitelem, který je božské a lidské podstaty. Kdyby to nemohl dokázat, bylo by to jen prázdné prohlášení. Doporučuji vám, aby jestli chcete nezvratný důkaz o tom, zda Ježíš byl tím, za koho se vydával, pak se musíte obrátit ke starověkým hebrejským proroctvím. Pokud neodpovídá popisu proroctví, pak není důležité, kolik zázraků učinil. Naplnění jednoho jediného proroctví by prokázalo jen málo. Ale zde se jedná o sjednocený proud ne 8, ne 45, ale 332 jasných předpovědí, které tvoří nepřetržitelnou

45 Situace vypadá zjednodušeně takto: Jestliže jeho tvrzení nebyla pravdivá, pak existují dvě možnosti: 1. Věděl o tom takže byl lhář a byl také blázen, protože pro své lži zemřel. Je zajímavé, že jsem dosud nepotkal žádného skeptika, který by připustil, že Ježíš byl podvodník. Jak by mohl nějaký podvodník předvést od počátku až do konce nejčistší a nejušlechtilejší charakter v historii spolu s nejdokonalejší pravdou a skutečností? (Schaff: 18/106) 2. Nevěděl, že jeho tvrzení jsou klamná takže byl naivní ztřeštěnec. A svedl miliony dalších k tomu, aby zemřeli pro jeho falešné sliby. Avšak, je vůbec možné, že by mohl být tak naivním šílencem? Důkazy ukazují, že jeho mysl byla tak bystrá, že byl více než soupeřem pro nejbystřejší lidi své doby. Ne, nebyl takovým, že by si nebyl vědom reality. Snad má také svůj význam, že takový člověk jako Goethe (antropolog křesťanství) připustil: Jestliže se Bůh zjevil na zemi, pak se to stalo v těle Krista (21/110). Ježíšův život, jeho skutky a výroky jej staví daleko od jakékoliv osobnosti v historii. Proto je pro lidstvo také vším nebo ničím buď nejvyšší jistotou nebo největším klamem. Byl snad lhářem? Byl pomateným šílencem? A nebo byly jeho výroky pravdivé?... Udělejte si úsudek sami. Jsou-li jeho výroky pravdivé, pak naše přežití závisí na něm. V následující kapitole přijde něco skutečně překvapujícího.

46 DVĚ HVĚZDY SMRTI Slyšeli jste o tom 89 letém muži, který hodil do okna své 68 leté milenky po domácku vyrobenou bombu? Odmítla ho kvůli jinému muži. Ta žena věděla, kdo to udělal. Bomba byla předtím ukryta v láhvi s ovocnou šťávou jejího přítele. Bylo to jeho znamení, řekla policii. Jeho znamení... Po celém zvěrokruhu jsou rozšířena znamení kozoroha (kozel) a skopce (berana nebo beránka). Ve starověkém světě byli jak kozel tak beran obětními zvířaty. Přestože se jimi budeme zabývat později, bude užitečné, když je nyní zmíníme. Je skutečností, že symbolizovala příchod Vykupitele, jehož sebeobětí byla lidstvu dána naděje na odpuštění a usmíření se Stvořitelem.

47 Tyto symboly byly považovány za jeho osobní znak, značku nebo symbol. Ujasněme si to nyní. Smrt Zaslíbeného nebyla žádnou náhodou. Byla záměrná, předpovězená a připravená. Ježíš obětoval sám sebe. Člověk jej ve své hříšnosti přibil na kříž, ale byl to on, kdo se mu vydal do rukou a umožnil mu to. On dobrovolně postupoval směrem o kterém věděl, že povede k jeho smrti. To byl vlastní důvod proč přišel. Jeho plánem bylo nejprve žít jako člověk, který úspěšně odolává hříchu, tak aby jeho dokonalý život mohl být připsán na účet každého nehodného člověka, který jej přijme. A za druhé, ačkoliv si nezasluhoval smrt, zemřel namísto každého hříšného člověka aby jej vysvobodil od trestu nekonečné smrti. Ale pouze pokud takový člověk přijme tuto záchranu. Neudělal to pro všechny přijmout jej musí každý jednotlivec. On nikoho nenutí. Uchvatitel však tvrdí, že Bůh je tyran, který se nezajímá o své lidi a že on, Satan by mohl ustanovit lepší vládu. Na takovéto obvinění by se však dalo odpovědět pouze kdyby byl vzbouřenci poskytnut čas ukázat se v pravém světle. A když přihlížející celý vesmír viděl na planetě Země staletí zášti, žalu a smrti, začal rozumět. A když celý vesmír viděl Boha, jak jde člověka zachránit a viděl jak Satan podněcuje k ukřižování svého vlastního Stvořitele a jak na něj ukládá tu nejhanebnější a nejtrýznivější smrt, pak už nebyly další pochybnosti. Abrabanel (židovský komentátor) uvádí, že během měsíce Nísanu,... má dojít k mesiášské spáse... o svátcích Pesach... Nísan je spojován se Skopcem (15/186). Význam tohoto viz následující stránka.

48 Kříž byl jak konečným důkazem jeho zlomyslné zášti, tak i důkazem Stvořitelovy nesmírné lásky k člověku. Už dále nemůže být pochyb o tom, kdo je zodpovědný za slzy této planety a o tom, kdo o ni má skutečný zájem. Nyní je zde něco na zamyšlení. Víte že v roce 536 př. n. l. dostal prorok Daniel předběžnou informaci o roku ukřižování? A Mojžíš (1485 př. n. l.) předpověděl měsíc, rok a dokonce i hodinu. Tato proroctví se naplnila až do posledního písmene. ZÁHADNÁ TEMNOTA Židovský Talmud potvrzuje den ukřižování: V předvečer svátku Pesach nechali viset Ježíše (Nazaretského)... Ale nenalezli nic na jeho obhajobu a pověsili jej v předvečer Pesachu. (Babylonia Sanhedrin 43a Předvečer Pesachu ) (18/85-86) Pesach byl vždy čtrnáctého dne židovského měsíce Nísanu, což byla doba úplňku. A nyní si něčeho všimněte. Bible tvrdí, že když Ježíš visel na kříži a umíral, zahalila zemi na tři hodiny záhadná tma. Takové narušení přírodního zákona vyžadovalo zásah vyššího zákona. Námitky, že k tomu třeba nedošlo jsou ve světle podivuhodné skutečnosti, jež se přihodila, zcela irelevantní. Tak dobře známá temnota vyžadovala od nevěřících, kteří o ní svědčili, naturalistické vysvětlení. V roce 52 n. l. v Thalus, historik samařského původu, napsal záznam, nyní ztracený, ale citovaný jinými pisateli. Julius Africanus (cca 221 n. l.) uvádí: Thalus, ve své třetí knize historie vysvětluje tuto temnotu jako zatmění slunce bezdůvodně - jak se mi zdá (4/113).

49 Cornelius Tacitus římský historik (nar n. l., napsáno v roce 112 n. l.) podává svědectví o... lidé běžně nazývaní křesťané... Kristus, zakladatel tohoto jména, byl odsouzen k smrti Pilátem Pontským, Judským prokurátorem za vlády Tiberia (Anály, xv 44) (18/82). Historik prvního století Flegon, ve svých Spisech potvrzuje, že v době císaře Tiberia došlo v den úplňku k zatmění slunce (19/1165). Mohlo to být přirozené zatmění? Zatmění bylo abnormální ve dvou ohledech: ve svém trvání (od poledne do třetí hodiny odpolední) a také svým časem (při úplňku, když měsíc nemohl zakrýt slunce, protože byl na opačné části oblohy). Filopon píše. A co se týká této temnoty... Flegon se na ni odvolává ve své Olympiads... ze svých zdrojů nevěděl o žádném (podobném) zatmění z dřívějších dob... a to ukazují samotné historické záznamy císaře Tiberia (De. opif. mund. II 21) (16/c.1165). A ještě něco HVĚZDY SMRTI Je astronomickým faktem, že Slunce bylo dne 7. dubna roku 31 n. l. ve znamení skopce (znamení berana nebo beránka, který měl být zabit). V tento den, právě v hodinu ukřižování, stálo Slunce přesně v bodě označeném hvězdami El Nath ( probodený, zraněný, nebo zabitý ) a Al Sheraton ( přemožený nebo poraněný ). Během

50 polední temnoty bylo Slunce vidět blízko těchto hvězd, které byly spojovány se smrtí Zaslíbeného. Náhoda nebo záměr? Vyberte si sami. VZKŘÍŠENÍ Nejen že Ježíš předpověděl svou vlastní smrt; předpověděl, že třetí den povstane k životu. Nedopusťme se zde žádné chyby. Ježíšovo vzkříšení, i když je jedinečné, tvoří světové dějiny a není smyšlenkou. 9. dubna roku 31 n. l. se přihodila událost pro níž je zde nepřekonatelný, historicky právoplatný, pozitivní i negativní, faktický i nepřímý důkaz důkaz, který může střízlivý rozum pochopit a přijmout. Můžete se pokusit jej kritizovat, ale odsoudíte se tak k neúspěchu. Jeho tělesné vzkříšení je skutečně jediným závěrem, který odpovídá všem součástem důkazu. Máte-li zájem, existuje několik vynikajících prací, které jsou na toto téma k dispozici (např. 18/ ). Toto jsou nejpřístupnější údaje. A co víc, dává to smysl. Skutečnost vzkříšení je záruka Ježíšovy schopnosti dodržet svůj slib a dokončit co započal vrátit se nakonec a uzavřít lidské dějiny, porazit nepřítele a povýšit k nekonečnému životu všechny, kteří mu svěřili svůj osud. To je úžasná novina; více lidí tomu obětovalo své životy než čemukoliv jinému v dějinách. Už pouze z tohoto důvodu si tato skutečnost zasluhuje prozkoumání každým inteligentním člověkem, který chce poznat pravdu.

51

52 SKEPTICIZMUS VYVRÁCENÝ DATEM Pravděpodobně nejúžasnější ze všech mesiášských proroctví je Danielovo proroctví sedmdesáti sedmiletí (Dn. 9:24-27). Psal se rok 536 př. n. l. Židé byli vyhnaní do Babylóna. Jeruzalém ležel v troskách. Ale Danielovi bylo ve vidění zaslíbeno, že pro Izrael začnou bít hodiny znovu a to dekretem znovu vystavět a obnovit Jeruzalém. A židovskému národu bude přiděleno sedmdesát týdnů roků (490 let), během kterých se mají odehrát jisté události. Od vyjití slova o obnovení a budování Jeruzaléma až do mesiášského krále uplyne sedm sedmiletí (49 let) a šedesát dva sedmiletí (434 let). Dekret na obnovu Jeruzaléma byl vydán Perským králem Artaxerxem I. v jeho sedmém roce, což odpovídá našemu roku př. n. l., datu, které bylo pevně stanoveno čtyřmi nezávislými historickými zdroji. 458/457 př. n. l. 409/408 př. n. l. 26/27 n. l let let VYDÁNÍ DEKRETU OBNOVA DOKONČENA PŘÍCHOD MESIÁŠE Existuje solidní písemný důkaz, že přesně v době předpovězené Danielem Ježíš veřejně vystoupil a zahájil svou práci jako Mesiáš nebo Kristus. Ale proroctví šlo ještě dále: A potom, uprostřed dalšího sedmiletého období, to je po dalších třech a půl letech, bude Mesiáš odříznut. Tento výraz znamená, že nezemře přirozenou, ale násilnou smrtí. VYSTOUPENÍ MESIÁŠE MESIÁŠOVA NÁSILNÁ SMRT ,5 roku

53 On měl zemřít násilně, ale ne za sebe. Zemřel jako zástupná oběť za hříchy lidstva. Další proroctví stanovují přesný měsíc, den a hodinu, let před vlastní událostí: přesněji židovský měsíc Nísan, 14. den (náš 7. duben) ve 3 hodiny odpoledne. Smrt Zaslíbeného v přesný okamžik na který byla předpovězena se stala ústředním bodem světové historie, stejně tak jako se jeho narození stalo ústřední epochou světového počítání času. ASTROLOGICKÝ ŠOK Ta japonská letuška v našem letadle z Tokia byla velmi příjemná, poznamenal Leo Mimura, když dorazil domů. Měla dobrou angličtinu, ale mírný problém s výslovností. Když jsme přistávali na letišti poblíž Osaky, ohlásila: Doufáme, že se vám let líbil a že s námi poletíte znovu. Jazyk,... je nejen fascinující, ale má i moc. Dále v této kapitole se dovíme, jak pouhé písmeno způsobilo přepsaní hvězdné legendy. Ve hvězdných znameních byl založen univerzální soubor starověkých mýtů a ság znehodnocené převyprávění původního poselství. Například staří Řekové považovali zvěrokruh za něco vyššího díky jeho svatému původu, který předpokládali, přesto však byli často zcela neschopni vysvětlit jeho znamení. Byli schopni pouze zachovat staré postavy a dát Readers Digest, Prosinec 1973

54 Indové byli monoteisté. Starověké textové důkazy ukazují na trend zvyšovat v průběhu času počet bohů, spíše než jej snižovat (14/12). To souhlasí s Biblickým tvrzením. Pouze pozdější národy byly polyteisty (uctívaly více bohů). STUPŇUJÍCÍ SE ÚPADEK Degenerace byla postupná. Můžeme si ukázat, že různé systémy pohanské mytologie pocházejí ze společného zdroje. Tímto zdrojem je Babylon doby Nimroda, jednoduše doby kolem roku 2000 př. n. l. Povšimněte si těchto stádií: Uctívání Stvořitele stojícího za sluncem, měsícem a hvězdami postupně zdegenerovalo na uctívání těchto samotných viditelných nebeských těles. S rozptýlením přistěhovalců z Babylóna se tento vliv rozšířil do celého světa. Tato napodobenina se usazovala pod různými jmény všude, bohové každého národa měli stejné funkce a symboly a lidé si je představovali stejně. Tato falešná napodobenina nakonec vytlačila pravdu. JAK VZNIKLO UCTÍVÁNÍ SLUNCE Prorokovaný Mesiáš byl v prvotních dobách spojován s přinesením duchovního světla. Tento symbolický význam byl brzy nahrazen skutečností fyzického světla, představovaného sluncem. Na základě této touhy po fyzických obrazech bylo už snadné začít uctívat slunce. Po celé planetě byly stavěny sluneční desky a sluneční sloupy a vzhůru k nebi stoupal

55 dým z cizích oltářů. Bůh slunce se stal nejvyšším bohem. Královské rodiny, šlechtici i prostý lid stál za ranních bohoslužeb od Asie přes Evropu až po Jižní Ameriku v tichosti a klidu, oči obrácené k východu, očekávající velký okamžik, kdy nad obzor vysvitnou první zářivě rudé paprsky. V některých zemích bylo slunce uctíváno prostřednictvím napodobeniny člověka, v jejíž dutině byl oheň, do které se házelo malé živé děti. Kadidlo se pálilo nejen pro slunce a měsíc, ale také pro znamení zvěrokruhu a jeho hvězdy. Ty začaly být považovány za bohy. Astrologie byla formou polyteizmu. K těmto bohům se lidé obraceli jménem národů. Ale zvrhlost se vyvíjela dále. Předpovězené zmrtvýchvstání začalo být pokládáno vlastně za každý rok se opakující rozklad a opětovný růst vegetace. Regenerace ztratila na svém významu a začala být zaměňována s reprodukcí. Sluneční rok a jeho vegetační smrt a znovuoživení se tak staly doslovným ztvárněním smrti a vzkříšení boha slunce. A souběžně se sluncem se vyvinulo uctívání jeho pozemského symbolu hada, který, jak se obecně věřilo, osvítil člověka. Kult hada se rozšířil po celém světě. Satan se skutečně stal bohem tohoto světa. Úspěšně docílil toho, aby byl uctíván i když skrytě, prostřednictvím symbolu. LIDSKÁ OBĚŤ A KANIBALIZMUS Na prvotním obětním symbolu, který hovořil o zaslíbeném Spasiteli, se účastník podílel prostřednictvím 2. Kor. 4:4

56 zvířecího masa. To představovalo přijmutí prospěchu ze zaslíbeného vykoupení, stejně tak jako smíření se se Slovem Zachránce. Faraón Unas (pátá dynastie), je symbolicky uváděný jako pojídající bohy, což je egyptský výraz pro moc a její duchy. Později, když zvířecí oběti upadly a nahradily je oběti lidské, ustoupil mesiášský ritus kanibalské oběti. Místo aby svět odmítl nauku o vykoupení, z velké části ji znehodnotil. Taková přizpůsobení probíhají všemi rity, bez ohledu na to, zda je oběť zvířecí nebo lidská. Bez ohledu na to jak kruté a nesmyslné byly tyto zvrhlosti, byl jejich účinek úspěšný odstranily Boha. Vykreslily jej jako tyrana, kterému je jakékoliv slitování vzdálené. Satan, vládce tohoto světa si to pojistil. To byl důležitý vývoj v přiostřujícím se střetu mezi síměm ženy a hadem, mezi Stvořitelem, který člověku přeje to nejlepší a nepřítelem, který usiluje o zničení nás všech. Satan tak postupně překroutil naději na přicházejícího Zachránce na ohavný podvrh; doufal, že kdyby byl člověk odcizen od svého Stvořitele, mohl by se Vykupitel zříci svého plánu. POKUS O POTLAČENÍ POSELSTVÍ Ale zvěrokruh začal představovat problém i nadále přežíval a jeho předpovědi byly jasné. Poselství, které měl Stvořitel pro lidstvo ve zvěrokruhu bylo tak důležité, že když se počal blížit příchod Zaslíbeného, Satan znovu vstoupil do hry. Zneužil zvěrokruh ke svým vlastním účelům. Proto je zajímavé zjištění, že kolem roku 300 př. n. l. byl sestrojen systém

57 sestavování individuálních horoskopů. Ten byl postaven na představě, že hvězdy samy o sobě jsou bohy, kteří mají inteligenci, emoce a vůli. Hvězdy, jelikož věděly, co je nejlepší, moudře zvolily osud každého člověka. Od té doby Podvodník dělal svou práci tak dobře, že většina křesťanů (Bůh jim za to žehnej) nechtějí mít se zvěrokruhem ani jeho postavami nic společného a často se zdá, že se jej bojí. Jaká ironie! Jen pro zajímavost, jazyk a další faktory hrály ve zneužití poselství zvěrokruhu jen okrajovou roli. Jistě si vzpomenete, že první dekan znamení Panny, původně panna kojící dítě, se v orientálním jazyce nazýval Coma, což znamenalo Vytoužený a že chlapec měl hebrejské jméno, které znamená Kristus! Žádným jiným způsobem by úhlavní nepřítel nenechal dále znít tak jasně mesiášské proroctví. Z tohoto důvodu byly události uspořádány tak, že na místě Comy se objevila vlásenka! Řekové, jelikož si nebyli vědomi významu Coma ji nahradily slovem Come jejich vlastním výrazem pro vlasy, a aby vysvětlili vznik tohoto slova, přišli se zvláštní pohádkou Bereničiných vlasů. Což dává smysl, pokud se podíváte na noční oblohu lehce přimhouřenýma očima a budete mít trochu štěstí. Proto tedy nejmodernější mapy hvězdné oblohy neoznačují Comu tak jak by měly, ale jako Coma Berenicae. Obdobně znamení Pastýř, dnes znázorňované jako řecký oráč, by ve skutečnosti měl vypadat mnohem více jako starověký orientální pastýř.

58 STÁLE ZAJÍMAVĚJŠÍ A Malý a Velký medvěd ve skutečnosti vůbec nejsou medvědi. Už jste někdy viděli medvěda s dlouhým zdviženým ocasem? Původně se zde jednalo o ovčince. Zde tedy můžeme vidět, jak byl během staletí zastřen skutečný význam, ať již záměrně nebo nezáměrně. Aby si věda pomohla, svou umíněností si prosadila nestydaté a nic neříkající doplňky. Samozřejmě, pokud o tom před lidmi špitnete jediné slůvko, ihned se stanete fanatikem nebo tmářem a jistě všichni dobře víme co to znamená. Ale buďte si jisti, že důkazy jsou spolehlivé a že v důkladném zkoumání obstojí. Přes jakékoliv zneužití může být původní zvěrokruh stále zjištěn a jeho hlavní znaky mohou být bezchybně identifikovány. Závažnost této skutečnosti bere dech. Je zde nejvýznamnější poselství na světě. Všechno ostatní pak už vypadá jednoduché. Naše planeta byla navštívena. Chápete co je tím nabízeno? Jenom mrtvého člověka by taková nabídka nechala lhostejným! STRUKTURA, KTERÁ MÁ SVŮJ VÝZNAM Nyní jsme už téměř připraveni prozkoumat obrazovou galerii znamení zvěrokruhu jedno znamení po druhém. Jak již bylo uvedeno dříve, existuje sluneční i měsíční zvěrokruh. Měsíční zvěrokruh má 28 částí, určených 28 dny oběhu měsíce kolem země. V Číně byl znám již v roce 2000 př. n. l.

59 z nichž jsou utvořeny. Ty jsou vykládány ve světle nejlepších lingvistických pomůcek. Pokud si to přejete, můžete si přesnost starověkých jmen hvězd, které se nám dochovaly zkontrolovat, protože jsou stále zachovávány v každém dobrém atlase hvězdné oblohy. V našem vysvětlení zvěrokruhu budeme označovat starověké zdroje pomocí následujících kódů: A B C Cp E Et G H I L O P S arabsky babylonsky kaldejsky koptsky egyptsky etiopsky řecky hebrejsky indicky latinsky orientálně persky syrsky Abyste docenili úžasný obraz jasně rozprostřený sled událostí, navrhuji, abyste si přečetli doprovodnou tabulku (na druhé straně) dvakrát. Nejprve si projděte každý sloupec zleva doprava a pak shora dolů. Uspořádání rychle pochopíte. Takže, pusťme se do toho.

60 KNIHA ZASLÍBENÍ DÍLO NUTNÉ PRO DOSAŽENÍ VÍTĚZSTVÍ TÝKAJÍCÍ SE VÍTĚZSTVÍ VYKUPITELE VYKUPITELE Poskytnutá Spor přetrval služba A: 1. PANNA 2. VÁHY 3. ŠKORPIÓN 4.STŘELEC ZASLÍBENÝ Coma Jižní kříž Had Lyra VYKUPITEL Kentaur Vlk Hadonoš Oltář Pastýř Koruna Herkules Drak SÍMĚ ZAPLACENÁ ZÁPAS JISTÉ Jeho osoba, ZROZENÉ CENA KONEČNÉ dílo a PRO VÍTĚZSTVÍ vítězství PORANĚNÍ B: 5. KOZOROH 6. VODNÁŘ 7. RYBY 8. SKOPEC VZKŘÍŠENÍ Šíp Jižní ryba Al Risha Kasiopea Z MRTVÝCH Orel Pegas Cefeus Velryba (ovoce Delfín Labuť Andromeda Perseus Vykupitelova díla) UDĚLEN JEHO SMRT PROUD OKUSENÍ JEHO LIDÉ Historie a UMOŽŇUJE POŽEHNÁNÍ POŽEHNÁNÍ VYSVOBOZENI osud JEJICH V UTRPENÍ ŽIVOT C: OBDOBÍ 9. BÝK RAK 12. LEV SOUDU A Orion BLÍŽENCI Malý medvěd Hydra NAPLNĚNÍ Eridanus Zajíc Velký medvěd Pohár Vozka Velký pes Loď Argo Havran Sjednocená Malý pes sláva NAVRACÍ SE VEŠKERÉ KONEČNÉ Vykupitele a JAKO JEHO LIDÉ VLASTNICTVÍ VÍTĚZSTVÍ jeho SOUDCE VLÁDNOU S JE NYNÍ NAD

61 spaseného NÍM CHRÁNĚNO NEPŘÍTELEM lidu PŘED STŘETEM BODNUTÍ ŠKORPIÓNA KNIHA A (Znamení 1 4) ZASLÍBENÝ VYKUPITEL (Jeho první příchod aby trpěl) 1. ŽENINO SÍMĚ * PANNA: ZASLÍBENÉ ŽENINO SÍMĚ Panna očekává svého zaslíbeného syna. Ten se jmenuje Semeno nebo Výhonek, který sestoupí (viz str. 15). (a) COMA: DÍTĚ VYTOUŽENÉ VŠEMI NÁRODY Toto dítě, po kterém toužily všechny národy, má hebrejské jméno Ihesu (viz str. 17). (b) KENTAUR: ČLOVĚK DVOJÍ PODSTATY V PONÍŽENÍ Hned vedle se na starověkých mapách hvězdné oblohy objevuje zvíře s lidskou hlavou nebo někdy muž s hlavou obětního zvířete, buď berana nebo telete (E). Jedná se o bytost s dvojí podstatou, pro člověka odpuzující a hroznou, přesto však ocnou, silnou a konající dobro,

62 která zabodává své kopí do srdce nějaké oběti (jeho dvojí role jak oběti tak i toho, kdo oběť nabízí). Je umístěn přímo nad Jižním křížem, který nám vypráví o jeho smrti na kříži. entaur byl ve starověku nazýván Bezeh (A, C, H), což znamená opovrhovaný ; Asmeath (H), což znamená nabízející výkupné za hřích ; a Knemu (E), což má význam určený ke smrti. Nejjasnější hvězda (kterou můžeme vidět v přední noze Kentaura) je Toliman, což znamená až doposud a od nynějška", což znamená věčný. Je známá také jako Cheiron (G), což znamená probodnutý. Hvězda Pholas znamená prostředník. Máme zde tedy portrét věčné bytosti dvojí podstaty Boha a člověka v jedné osobě opovrhovaného člověkem (Iz. 53:3) a nabízejícího výkupné za hřích (v. 10), který bude proboden (jako při ukřižování). Tento určený byl stanoven k tomu, aby nabídl sebe jako oběť a prostředníka mezi dvěma stranami Bohem a člověkem.

63 (c) PASTÝŘ: VYVYŠOVANÝ PASTÝŘ A SKLIZEČ ÚRODY Bootes (lat.) znamená přicházející (G, E, H, O). Byl také nazýván Arctophylax ochránce většího stáda. Jména hvězd znamenají probodený, drtící a zachránce. Jméno hvězdy Al Katurops (nacházející se v pastýřově pravé paži) znamená výhonek, hůl. Pastýř je líčen jako správce, panovník a ochránce stáda. Jako mocný žnec má také srp a shromažďuje ke žni své stádo. Další hvězda se nazývá Murphride, což znamená ten, který odděluje ve smyslu oddělování ovcí od kozlů. Jak úžasná analogie s biblickým podáním! Ježíš je nazýván Pastýřem našich duší ; dobrý pastýř pokládá svůj život za ovce (1. Pt. 2:25; Žd. 13:20; J. 10:11). On říká: "Nebo ovce mé hlas můj slyší, a já je znám, a následujíť mne. A jáť život věčný dávám jim, a nezahynouť na věky, aniž jich kdo vytrhne z ruky mé. (J. 10:27,28). A abychom byli důslední, Ježíš je na konci historie lidstva líčen jako ten, který se vrací se srpem v ruce (Zj. 14:14-16) aby shromáždil své stádo a oddělil ovce od kozlů (Mt. 25:32; srov. 13:30, 38, 39).

64 2. JEHO SVRCHOVANÉ VYKOUPENÍ * VÁHY: CENA, KTERÁ MUSÍ BÝT ZAPLACENA Vedle se nacházejí váhy. Rameno vah, jehož pozici může změnit váha pírka, svědčí o štěstí vyobrazených postav o zahlazení nekonečného a mocného nepřátelství. Celý nástroj při vážení ukazuje na věčný soud, který je nad celým vesmírem. Dolní část vah směřuje k smrtonosnému škorpiónu. V některých zvěrokruzích drží ve svých klepetech misku levé strany vah škorpión; v jiných se klepeta občas vtírají na místo vah. V perském zvěrokruhu tyto váhy zvedá v jedné ruce nějaká postava, která druhou rukou svírá beránka čímž prohlašuje, že cena, která musí být zaplacena a musí být zvážena na váhách je život Beránka. Další jména tohoto hvězdného znamení jsou Al

65 Zubena (A), s významem koupit, vykoupení, "získat a Lambadia (Cp), což znamená milostivý výhonek. Jména hvězd odrážejí význam tohoto znamení. Hvězda na jedné straně vah má význam nedostačující cena a jméno hvězdy na druhé straně (Kaphar) má význam cena, která pokryje. Právě toto hebrejské slovo je opakovaně používáno ve Starém zákoně a je překládáno jako usmíření nebo zakrytí hříchů. Další hvězda je Zuben Akrabi cena sporu. Vyobrazení Vah je použito i v Bibli: Lidé jsou kladeni na váhu (Ž. 62:10), zvážen jsi na váze, a nalezen jsi lehký (Da. 5:27). Člověk může být spasen pouze prostřednictvím oběti Vykupitele jako našeho Zástupce. Hřích je jako dluh, může být umořen přítelem nebo dlužníkem. Když vláda vynese rozsudek, může být za trest přijata náhrada. Takže jsme informováni, Ježíš nás Bohu vyplatil svou prolitou krví (Zj. 5:9). Doprovodné dekany dále tuto myšlenku zdůrazňují. (a) JIŽNÍ KŘÍŽ: CENOU JE VYTRPENÝ KŘÍŽ Kříž je cena za níž muselo být usmíření zakoupeno. Kříž stojí Kentaurovi, tomu, který nabízí výkupné za hřích, přímo v cestě a zajišťuje spojení s Váhami (cenou vykoupení). Jeho hebrejské jméno (Adom) znamená vyťat. Jeho koptské označení (Sera) znamená vítězství ve velkém sporu. U všech národů byl kříž Vykoupení (nebo výkupné) je zpětná koupě něčeho, co bylo majiteli odebráno.

66 symbolem vítězství, života a nesmrtelnosti prostřednictvím oběti. A je logické, že toto znamení (Jižní kříž) bylo naposledy viděno na obzoru v Jeruzalémě přibližně v době Ježíšova ukřižování. Hipparchův a Ptolemaiův seznam Jižní kříž vynechal, protože záměrem bylo uvést pouze to co bylo tehdy viditelné a co se dalo na obloze určit. Kříž při svém pohybu po obloze při rovnodennosti zapadl tak hluboko na jih, že již nebyl více téměř viditelný. Přesto jej však několik dalších starověkých autorit udává jako jeden z dekanů Vah, které byly převzaty z nejstarších záznamů. Když byla souhvězdí nalezena, byl Kříž viditelný v pásmu 40 stupně a jeho existence podle původního proroctví vyšla najevo.

67 A Bible používá podobné přirovnání: Raní zajisté Bůh hlavu nepřátel svých (Ž. 68:22); šlapati na hady a na štíry i na všelikou moc nepřítele (Lk. 10:19) V arabštině a syrštině znamená škorpiónovo jméno zraňující, boj, válka ; v koptštině útok nepřítele. Hlavní hvězdou ve skupině je hvězda Antares ("zraňující ). Svítí hrozivým temně červeným světlem. Hvězda Al Akrab (A) znamená zraňující přicházejícího. Lesath (H) v bodci škorpióna znamená zrůdný. Škorpión v souhvězdí pozvedá v zuřivosti svůj ocas jako při útoku: Je to příběh nejnenávistnějšího boje toho, který v boji může smrtelně zranit. V egyptských a židovských zvěrokruzích je toto znamení zobrazováno zrůdným hadem. Tak bývá Škorpión porovnáván s Hadem. Spor je především o Ježíši a Satanovi Hadu, Drakovi, Škorpiónovi. Nepřítel se pokusil vyřadit Vykupitele ze hry při jeho narození a pak během celé jeho služby. Bodnutí škorpióna jej krutě postihlo v Getsemane. Byl to stav podobný agónii, který se nikdy předtím neobjevil a nikdy se již nebude moci opakovat. Při ukřižování se musel střetnout s nejkrutějším ze všech Satanových útoků. Vykupitelova pata byla rozdrcena. Prorocké znamení zvěrokruhu bylo naplněno.

68 Tento zápas je navíc dále a zcela neklamně potvrzován doprovodnými znameními tohoto znamení, neboli dekany. (a) HAD: HAD USILUJÍCÍ O KORUNU Prvním dekanem Škorpióna je Had, Velký had, v plné své hrůze. Had se natahuje pro Korunu, nebeskou korunu, a jediné co mu brání ji uchvátit je mužská postava, která jej pevně oběma rukama svírá. Had a Škorpión jsou znamení, která se vzájemně vysvětlují. Nejenže vidíme nepřítele jak útočí a působí krutá muka; je zde také krutý boj o Korunu. Je to bitva o panství panství, které bylo ukradeno Adamovi a uchváceno Satanem, ale které má být znovuzískané přicházejícím Vykupitelem. Jedna z hvězd znamení Hada nese jméno, které znamená prokletý. (b) HADONOŠ: VYKUPITEL, KTERÝ KROTÍ HADA Jak se Had natahuje pro Korunu, je pevně držen Hadonošem, krotitelem hada ; jeho egyptské a koptské jméno znamená vůdce, který přichází. Podle legendy je jak Bohem tak i člověkem, Přemožitelem smrti. On je ten "Vytoužený" a on je tím "zraněným. Ale on je také Léčitel a Všestranný lék. Přestože zvedá jednu nohu od ocasu Škorpióna jakoby byla poraněna jeho bodnutím, druhou nohou drtí Škorpiónovu hlavu. Zde je vyobrazeno nejstarší světové svědectví, které bylo vyřčeno proti Satanovi ohledně přicházejícího ženina Símě: ono potře tobě hlavu, a ty potřeš jemu patu (Gn. 3:15).

69 Význam jmen některých hvězd v tomto souhvězdí je následující: had držený v objetí, pošlapaný, rozdrcený, zraňující a zápasící. Izajáš uvádí: On pak raněn jest pro přestoupení naše, potřín pro nepravosti naše;... a zsinalostí jeho lékařství nám způsobeno. (Iz. 53:5). A skutečně, když Ježíš obcházel kolem a uzdravoval (Mt. 9:35), ukazoval moc splnit svůj slib, že kdokoliv jej přijme a bude činit jeho vůli, bude v poslední den vzkříšen k životu věčnému.

70 (c) HERKULES: PŘEMOŽITEL ZLA Další jména tohoto souhvězdí byla Bau (E), což znamená ten, který přichází ; Marsic (H), zraňující a (A, G, L) silný. Tento mocný muž klečí na jednom koleně se zvednutou patou, jako kdyby byla zraněna. Jeho levá noha je namířena přímo na hlavu Draka. Významy jmen hvězd ve zobrazení této postavy jsou hlava vytouženého, klečící výhonek, nabízející výkupné za hřích, hlava toho, který rozdrcuje a rozšlapávající. Féničané jej považovali za Spasitele. Ačkoliv je dočasně sražen na kolena, třímá kyj spravedlivé moci. Jak výstižné! Ačkoliv musí nést váhu všech hříchů světa, zraněn ve svém střetu s nepřítelem, přesto Ježíš zachází s mocí, kterou žádný člověk nezná. Zabít jej nebo se jej zbavit bylo vždy největším přáním všech vzbouřenců, a to dokonce až do dnešní doby.

71 4. JISTÉ VÍTĚZSTVÍ * STŘELEC: TRIUMFUJÍCÍ PŘEMOŽITEL DVOJÍ PODSTATY Můžeme vidět jet s luky a šípy zdárného mocného bojovníka. Vypadá jako Kentaur, který je dvojí podstaty; avšak již ne v souvislosti s křížem daleko v dolních částech oblohy, který se nabízí jako oběť; ale nyní je tato postava pozdvihnuta a vypíná se, protože je postavena na sluneční dráhu. Je to Cheiron (G) ten, který šíří spravedlnost. Jeho ozubené šípy jsou zamířeny na srdce Škorpióna. Jména hvězd označují rozkoš ze svého poslání plynulost, rychlou a neodolatelnou moc. Naim (H) znamená milostivý. Někdy je líčen jako ten, který zabírá Apollónův trůn. Je také vyobrazován na bílém koni jak sráží své nepřátele a vytrhuje ze země i s kořeny veškeré zlo (I). Biblické symboly se shodují: A v té slávě své šťastně vyjížděj s slovem pravdy, tichosti a spravedlnosti,... Střely tvé jsou ostré (Ž. 45:4,5). Hlavní postava tohoto oddílu je zaslíbený Mesiáš. A znovu...aj, kůň bílý, a ten, jenž seděl na něm, měl lučiště. A dána jest jemu koruna, i vyjel, přemáhaje,

72 a aby přemáhal. (Zj. 6:2). On je tentýž božský rek. On má korunu, trůn, důvod důvod nastolit spravedlnost místo bezpráví, vzpoury a tyranie. On je určen k tomu, aby zničil dílo hada a aby jej navždy odstranil. Ježíšův druhý příchod je všude popisován jako příchod ve slávě, moci, rychlosti a náhlosti, jako příchod blesku. Celý příběh je ještě lépe popsán v doprovodných dekanech. (a) LYRA: ON ROZRADOSTŇUJE NEBESA Lyra, harfa, je označena jednou z nejjasnějších hvězd severní oblohy Vegou on bude vyvyšován, triumfující bojovník. Další hvězda, Fent-Kar (E), znamená had vládl. Znamení představuje radost a jásot ze zničení hada. Některé zvěrokruhy jsou doplněny o postavu orla nebo jestřába, nepřítele hada, který zaujímá vítězný postoj. V souvislosti s vystřelováním Božích střel proti nepříteli (Ž. 21:13), jsou jeho lidé vyobrazeni jako ti, kdo zpívají a oslavují jeho moc (v. 14). Kniha Zjevení předpovídá jak se tato píseň v onen den rozezní napříč celým vesmírem (Zj. 14:2; 15:2; 5:8-13).

73 (b) OLTÁŘ: ON ZAPALUJE OHNĚ TRESTU Jméno tohoto znamení má význam hořící pohřební hranice (G. L); dokončení (toho, co bylo zaslíbeno) (A) a pronesená kletba o zničení (H, G). Znamení zobrazuje pohřební hranici. Denderský zvěrokruh (E) zobrazoval postavu posazenou na trůn přicházející, která vítězí nad tím zlým. Celkový význam tohoto znamení je tak spojován s konečným zničením, naplněnou kletbou, posláním do hořícího jezera připraveného pro ďábla a jeho anděly (Zj. 20:10; Mt. 25:41). Uvržeš je jako do peci ohnivé v čas rozhněvání svého; Hospodin v prchlivosti své sehltí je, a oheň sžíře je. (Ž. 21:9). (c) DRAK: ON SVRHNE DRAKA Draco (Drak), Drak se vine podél téměř celého severního pólu oblohy, a tak vykresluje Satanovu pýchu:

74 Vstoupím do nebe, nad hvězdy Boha silného vyvýším stolici svou, a posadím se na hoře shromáždění k straně půlnoční. Vstoupím nad výsosti oblaku, budu rovný Nejvyššímu. (Iz. 14:13,14). Draco znamená pošlapaný. Jména hvězd v této skupině znamenají: lstivý ; podvodník ; plný podvodů"; ten, který má být zničen ; pokořený, sražený a potrestaný nepřítel. Mohlo by to být vysvětleno ještě jasněji? Had a drak je jedna a tatáž osoba; had zobrazuje Satana ve smyslu záludného podvodníka; drak zobrazuje jeho vyzbrojenou sílu jako násilného utlačovatele. Tento třetí dekan přesně vysvětluje, koho Střelec zasahuje a tím vzbuzuje vítězné písně vítězství. Kniha Zjevení předpovídá, že onen velký rudý drak, který stál před ženou, aby pohltil její dítě jakmile se narodí, ale který nepřemohl Símě této ženy, bude na čas na zemi pokračovat ve svém pronásledování, a to až do doby, než přijede na bílém koni korunovaný bojovník, aby jej navždy srazil (Zj. kap. 12, 19, 20).

75 NEZÁKONNÝ, ZAKÁZANÝ A SPÁLENÝ KNIHA B (znamení 5 8) VZKŘÍŠNÍ LIDÉ (Výsledek Jeho utrpení) 5. JEJICH ZÁCHRANA BYLA UMOŽNĚNA * KOZOROH: JEJICH ŽIVOT, KTERÝ POVSTAL SKRZE JEHO SMRT Dokonce prvky tohoto latinského jména Capricornus si stále ponechávají svůj původní význam nejen pro Kozoroha, ale také pro usmíření a podstoupení nebo ponoření se do smrti. Je zde padlý kozoroh s živým rybím ocasem z poloviny kozoroh, z poloviny ryba. Kozoroh (kozel) je obětní zvíře. Padlý kozoroh zaujímá postoj umírajícího zvířete. Potvrzují to dokonce i jména hvězd v tomto znamení. Gedi a Dabih znamenají vyťatý, zabitý jako oběť. Další jména znamenají zabíjení a přicházející oběť. Zde se jasně jedná o obětní smrt. Následuje něco neuvěřitelného. Tělo umírajícího kozoroha je zakončeno tělem a ocasem živé ryby. Žijící ryba přejímá svůj život z umírajícího kozoroha, z nějž čerpá veškerý svůj život a sílu. Nacházíme zde záhadný způsob rozmnožení a zrození, akt zrození (koptské jméno tohoto znamení).

76 Obraz kozoroha-ryby je skutečně něco nepřirozeného co v přírodě nemá obdoby; ale je to pravdivý, přesný a názorný obraz: umírající kozoroh a žijící ryba. Jak pelištejský bůh Dagon, který byl z poloviny rybou (jehož jméno znamená Plodnost a Plodící símě, bůh Horus egyptské mytologie a bůh Oannes, z poloviny ryba, který v babylónském mýtu povstal z moře aby vyučoval a vychovával lidstvo a dal mu moudrost, všichni jsou odvozeni z původního znamení. Kozel byl tradičním obětním zvířetem oběť za hřích (Lv. 9:15; 10:16, 17). Kozel představuje Přicházejícího, Zrno, které musí zahynout, aby přineslo mnohý užitek (J. 12:24). Z jeho smrti vyrůstá každý vzkříšený člověk růstem, který je z Boha (Ko. 2:19). Obdobně i ryba je chápána jako posvátný symbol. Na Boží lid je pohlíženo jako na ryby (Jr. 16:15,16; Ez. 47:9; Mt. 4:19). Ježíš hovoří o svých zachráněných jako o těch, kteří se zrodili z vody (J. 3:5). Dále jsou jeho zachránění nazýváni jako jeho tělo, nebo údy jeho těla z jeho masa a kostí (Ef. 5:23, 30; 1. Kor. 12:27). Jak vidíte, jedná se o stejné poselství. Doslovná smrt jedné bytosti vyúsťuje do duchovního života jiných bytostí. Ježíš za nás fyzicky zemřel a ti, kteří jej následují, duchovně umírají starému životu a skrze jeho moc chodíme v novotě života... ospravedlněni z hříchu (Ř. 6:2-7).

77 Tři dekany jsou obrazovými znameními stejné věci. (a) ŠÍP: ŠÍP BOŽÍHO SOUDU Došlo k výstřelu a vražedný šíp již opustil luk a letí vstříc svému cíli. Poprava kterou provádí je zřetelná na padlém a umírajícím kozorohovi. Šíp Božího soudu nad zlem má proniknout tím, který svolil vzít na sebe hříchy a zodpovídat se z nich. Tyto Boží šípy rychle pronikají do těla Mučedníka, který na sebe vzal naši vinu (Ž. 38:3). Byl raněn a ubit od Boha,... probodnut pro naše přestoupení (Iz. 53:4,5). (b) OREL: JE PROBODEN A PADÁ Zde vidíme orla, probodnutého, zraněného a padajícího. Jméno hlavní hvězdy, Al Tair (A) znamená zraněný. Jména dalších hvězd mají význam do červena obarvený (zakrvácený) ; rozervaný ; probodávání a zraněný na patě.

78 Královský pták, orel, je přirozeným nepřítelem hada. Má vznešené zvyky, je silný a rychlý. O svá mláďata se stará pečlivě a něžně. A když všechny ostatní prostředky selžou, pak dokonce rozpáře sám sebe, aby svá mláďata nakrmil svou vlastní krví (srov. J. 6:54). Jak výmluvným obrazem je orel jako jeden z biblických symbolů Vykupitele. (viz. Ex. 19:4; Dt. 32:11). (c) DELFÍN: MRTVÝ ZNOVU POVSTÁVÁ K ŽIVOTU Znamení Delfína je vyobrazením temperamentní ryby, která vyskakuje do výše. Typickým rysem delfína je jeho schopnost postavit se, vyskakovat a vymrštit se ven z vod moře. V souvislosti s umírajícím kozorohem a orlem nám přináší představu vymrštění se z moci smrti a prostřednictvím vzkříšení přechodu k novému životnímu stylu. S tím se shoduje i Bible (1. Kor. 15:3,4; Žd. 2:14,15; Zj. 5:9). Jména hvězd v tomto znamení zahrnují Dalaph přicházející rychle (A) a Khau vytoužený; velké množství ryb (E). Tato znamení na oblohu neumístila žádná slepá náhoda. Kozel-ryba, jehož hlava umírá, avšak jehož tělo žije; padající jako orel probodnutý smrtícím šípem; a pak vyskakující z temných vln (...všecka vlnobití tvá a rozvodnění tvá na mne se svalila. Ž. 42:7) s jedinečnou

79 Stejně tak žena v Bibli symbolizuje Boží lid, sjednocený jako kdyby se jednalo o svatbu s jejím Vykupitelem (Ef. 5:23-32). Každý skutečný Ježíšův následník je přeměněnou osobou, která žije nový život, který je přidán navíc k jeho podstatě. Toto duchovní přeměnění mu umožňuje únik ze Satanovy moci. (b) PEGAS: SPĚŠNĚ NESE DOBROU ZPRÁVU Vedle vidíme okřídleného koně jak plnou silou uhání vpřed. Tento kůň tryskajícího proudu (G) je nebeský kůň, který byl vždy spojován s radostnou písní. Pegas (odvozený z Noemovských dialektů) znamená znovu přicházející vůdce s dobrými zprávami a s požehnáním. Jména hvězd v tomto znamení mají význam navracející se z dálky ; ten, který jde a navrací se ; výhonek ; ten, který nese ; vody ; ten, který dává hojnost a stádo.

80 Pověsti o Pegasovi jsou spojovány s obětí, kterou následoval hluboký spánek, pak povznesení k vítězství, avšak ne bez toho, aniž by tento kůň utržil bolestivou jizvu na patě. Jak vidíte, vše nám zapadá jako do mozaiky. Historie nám odhaluje, že po Ježíšově prvním příchodu byla do všech končin světa rozšířena dobrá zpráva ; doprovázel ji jeho Duch. Tato zpráva přinášela radost, zpěv a spasení každému člověku, který ji slyšel a přijal. (c) LABUŤ: NESE DO VÝŠE KŘÍŽ NAD CELOU ZEMÍ Nyní vidíme letící labuť, ušlechtilého královského ptáka vod a poetický symbol důstojnosti, čistoty a půvabu a její jméno znamená (G, L) kroužící a vracející se. Hlavní hvězdy, které tvoří její křídla a vyznačují délku jejího těla vytváří velký a krásný kříž. Labuť krouží nad vodami života. Jména hvězd znamenají pán nebo soudce, který má přijít ; ten, který jde a navrací se a on sestoupí. A právě tak Spasitel, elegantní, čistý a slavný předsedá správě vody pro žíznivého člověka. Ej, všickni žízniví,... volá; A kdož žízní, přijdiž, a kdo chce, nabeř vody života darmo...; Ale kdož by se napil vody té, kterouž já dám jemu, nežíznil by na věky, ale voda ta, kterouž já dám jemu, bude v něm studnicí vody prýštící se k životu věčnému. (Iz. 55:1; Zj. 22:17; J. 4:14).

81 7. POŽEHNÁN AVŠAK PŘESTO NAPADÁN * RYBY: JSOU POŽEHNANÉ, AVŠAK PŘESTO SPOUTANÉ V dalším znamení jsou dvě ryby (větší a menší) přivázány ke dvěma koncům dlouhého vlnícího se řemene nebo pásky, kterou drží noha Skopce následujícího znamení. V syrštině je jméno této postavy Nuno přetrvávající ryba s významem potomstva nebo následujících generací; je také nazývána Pi-cot-Orion (Cp), což znamená ryba, shromáždění nebo doprovod přicházejícího prince a Pisces Hore (E) ryby toho, který přichází. Jména hvězd znamenají spojený a podporovaný. Mytologie vypráví, že útěk od Typhona se uskutečnil pomocí proměny v ryby které se zachránily proměnou a tím, že uplavaly ve vodě.

82 Ryby představují myšlenku množství. Starověkému patriarchovi Abrahamovi bylo zaslíbeno, že následovníci skutečného Boha se rozrostou do množství (Gn. 48:16). Je pravda, že v průběhu historie byli Semité, Židé a následovníci Mesiáše jak sami tak i pohanskými národy spojováni s těmito rybami s nebeským znamením Ryb. V biblické symbolice je neklidná lidská masa spojována se zuřivým mořem. Opět podobno jest království nebeské vrši puštěné do moře a ze všelikého plodu shromažďující... (Mt. 13:47-49). Věřící jsou ryby, které se zachytily v síti evangelia. Historicky se církev (skupina věřících) skládá ze dvou složek. Existovala církev před Ježíšem a církev po Ježíši, která přestože je jedna, je rozdílného charakteru. Pro jednu byl jeho příchod budoucností (a proto se zabývala symboly toho, co mělo přijít), pro druhou se dávná očekávání stala skutečností. Víra obou je stejná. Proto obě tvoří ony záhadné ryby. Ve starém Izraeli vody oplývaly velkým množstvím ryb (Ez. 47:9). A sám Ježíš činí z ryb symbol své církve. Jím jsou sjednoceny a podporovány (Iz. 41:10).

83 Není proto překvapující, že prvotní křesťané za římského pronásledování mívali na svých prstenech a hrobech vymodelovaný symbol ryby, jak můžeme vidět v římských katakombách. Byl to také jejich tajný symbol používaný k pozdravům. Celá tato myšlenka byla předznamenána ve hvězdách obrazem dvou ryb. A aby byla celá věc jasnější, vše je rámováno třemi dekany. (a) POUTO: PODPOROVÁNY A VEDENY BERÁNKEM Nachází se zde velmi dlouhý pásek nebo řemen. Jeden konec směřuje k severní rybě, připoután k jejímu ocasu, druhý konec vede ke druhé rybě, kterou také svazuje. Tímto řemenem jsou k sobě obě ryby nerozdělitelně připojeny. Zdvojená část řemene je v ruce nebo spíše v předním kopytě Skopce nebo Berana v následujícím znamení. Ve skutečnosti je křesťanská církev svázána se starou církví Izraele. Jednotícím prvkem mezi těmito dvěma skupinami je Vykupitel. Jsou s ním spojeny provazy milování (Oz. 11:4)....nebo beze mne nic nemůžete učiniti. (J. 15:5). Egypťané nazývaly tento řemen U-or ten, který má přijít

84 (b) CEFEUS: OCHRÁNCEM JE KORUNOVANÝ KRÁL Zde je ten, který ochraňuje ryby. Oděný a korunovaný drží ve vzduchu větvičku nebo žezlo. Jednou nohou stojí na Polárce a v pravé ruce svírá řemeny. Denderský zvěrokruh (E) jej ztotožňuje s vítězným Beránkem. Cepheus (lat.) znamená královský výhonek (H, G). Jeho jméno také znamená král (G, Et). Tento korunovaný král je také nazýván Per-ku-hor (E), což znamená tento přichází vládnout. Jména hvězd mají význam spasitel ; pastýř ; rychle se navracející ; ten, který rozdrcuje nebo láme a pošlapávající. Toto znamení živě vykresluje zaslíbeného, který nakonec...seděti a panovati bude na trůnu svém (Zach. 6:13); A všecko poddal pod nohy jeho... (Ef. 1:19-23). S napřímenou a do výše zvednutou paží sedí v královském majestátu aby pomáhal, podporoval a vykoupil svůj lid.

85 (c) ANDROMEDA: VYVOLENÁ NEVĚSTA PŘIPOUTANÁ K ZEMI, KDE TRPÍ Tato překrásná žena je v řetězech, její ruce a nohy jsou připoutané, takže se nemůže hýbat. (V některých zvěrokruzích byly u hlavy této ženy zobrazovány ryby, které pak byly ztotožňovány s touto ženou.) Jména hvězd znamenají stržený ; sražený k zemi ; slabý ; trpící ; roztažený a spoutaný řetězy. Starověké báje ji chápou jako předmět zlomyslné žárlivosti a pronásledování, které mělo za následek její ochromení, odložení a záměru zničit nevinou osobu, dokud nepřijde Perseus, který z ní učiní svou nevěstu. (Obdobný symbol Ryb nebyl národy chápán příliš příznivě, dokonce byl chápán jako symbol nechuti, nevole a nenávisti.) V Bibli je církev často líčena jako žena (Jr. 6:2; Iz. 26:17,18; 54:5,6; Zj. 12:1,2,5; 2. Kor. 11:2), která je určena k tomu, aby nakonec vládla (1. Kor. 6:2; Zj. 20:6).

86 Žárliví protivníci ji nenávidí, často proti ní povstávají světové mocnosti. Ačkoliv je nevinná, musí trpět. Její lidský stav a bohatství nejsou ničím jiným než odpornými choutkami tělesnosti a egoismu člověka. Nyní tato žena trpí (Jr. 14:17), Nebo jako ženy propuštěné a v duchu sevřené...;...a založím tě na zafiřích. (Iz. 54:6, 11); ale...abych vyhlásil jatým svobodu, (Iz. 61:1; 52:2,3). Toto je předobraz, který je možné sledovat v průběhu celé historie. Jen v samotné Evropě bylo více než tisícileté období krutého pronásledování Ježíšových následovníků. Byly používány veškeré představitelné způsoby mučení, pro svou víru bylo vyvražděno padesát milionů nebo ještě více skutečných křesťanů. Byli postaveni mimo zákon, zakázáni a byli upalováni. Ale ani tato lavina teroru nebyla schopná udusit jejich víru. 8. KONEČNÉ OSVOBOZENÍ * SKOPEC: BERÁNEK VYVÝŠENÝ K PANOVÁNÍ Nyní přichází statný beran. Má různá jména, Taleh poslaný beránek ; Al Hamal laskavý a milosrdný beránek ;

87 Baraziggar ( oltář nebo oběť spravedlnosti ) a Amroo ( beránek, výhonek ). Jména hlavních hvězd mají význam zraněný ; rozdrcený ; zabitý. Nad jeho hlavou je trojúhelník, který podle Řeků symbolizuje božstvo; jeho hlavní hvězda nese jméno, které má význam vyvýšený, což dosvědčuje, že oběť beránka je pozdvihnuta k Božímu trůnu. Mytologie uvádí, že dvě děti mraku (v podobě dvou ryb) byly zachráněny beránkem, ale jedna z nich ztratila upevnění na ocase a odpadla do moře, další se přidržela mytického beránka a tak byla přenesena do bezpečí do Kolchidy (což znamená pevnost usmíření), útočištného města. Beránek byl obětován. Byl to ten beránek, ze kterého vzniklo legendární zlaté rouno, největší poklad, jaký kdy lidstvo mohlo nalézt. Egypťané a Peršané slavili posvátnou slavnost Berana. Abraham předpověděl (Gn. 22), že...bůh opatří sobě beránka.... Beránek je vždy symbolem Spasitele. On je ten...beránek Boží, kterýž snímá hřích světa. ;...Beránek, kterýž jest uprostřed trůnu,... ; Neboť jest přišel den veliký hněvu jeho. I kdo bude moci obstáti? ; Beránek, k jehož svatební hostině nás zve evangelium (J. 1:29; Zj. 7:17; 6:16,17; 19:9). Když Vykupitel přijde pro svůj lid, zazní píseň Hodenť jest ten zabitý Beránek vzíti moc, a bohatství, i moudrost, i sílu, i čest, i slávu, i požehnání. (Zj.5:12). A s tímto vším se shodují doprovodná vedlejší znamení neboli dekany Skopce.

88 Jeho významu se nemůžeme vyhnout. Když nastane doba v níž církve nastoupí svou královskou roli, má se odehrát další, velmi významná událost. Satan, mimořádně nebezpečný nepřítel církve a její pronásledovatel bude svázán (Zj. 20:1-3). Nyní je volný (1. Pt. 5:8) a ovládá národy. Tohoto mořského leviatana se nemůže žádný člověk zmocnit ani je svázat (Job 41:1). Ale V ten den navštíví Hospodin mečem svým přísným, velikým a mocným Leviatana, hada dlouhého, a Leviatana, hada stočilého, a zabije draka, kterýž jest v moři. (Iz. 27:1). (c) PERSEUS: KROTITEL NEPŘÍTELE TRIUMFUJE Nyní vidíme mocného muže jak v jedné ruce drží pozvednutý meč a ve druhé nese zapáchající, hady pokrytou, hlavu nepřítele. Jmenuje se Perets (H) nebo Perseus (G), což znamená krotitel. Jména jeho hvězd znamenají ten, který poráží ; ten, který odnáší a ten, který pomáhá. V mytologii je synem božského otce, který zachrání v okovech uvězněnou Andromedu před mořskou obludou, která ji má sežrat a tuto obludu zničí. Hady pokrytá hlava obludy zahrnuje hvězdu, která se jmenuje Medusa (H), což znamená pošlapaný. Další hvězdy vyskytující se v této utnuté hlavě pokryté hady jsou Al Ghoul (A) zlý duch ; Al Oneh (A) oslabený, přemožený a aby nebylo pochyb o tom komu tato utnutá hlava patří, jmenuje se jedna hvězda Rosh Satan (H) což znamená satanova hlava!

89 Je pozoruhodnou paralelou že Beránek je tím, kdo láme pečeti a zkažené národy (Zj. 5 a 6). Však jsi ty, Bože,... působíš hojné spasení u prostřed země;... a potřels hlavy draků u vodách;... Ty jsi potřel hlavu Leviatanovi... (Ž. 74:12-14). Stádo bude shromážděno...i král jejich půjde před nimi,... (Mich. 2:12-13). Rozláme na kusy utlačovatele (Ž. 2:7,9; 72:74). On v poslední den...potře a konec učiní všechněm těm královstvím... nepřátelským královstvím tohoto světa (Da. 2:44; Zj. 6:15-17). Tehdy navracející se Vykupitel prolomí cestu svému lidu přes veškeré překážky jejich současného uvěznění a ochromení a roztříští na kusy veškeré nepřátelské mocnosti, které stojí v cestě jejich plnému vysvobození. On osvobodí neprávem zajaté. Takto končí druhá kniha zvěrokruhu Vzkříšení lidé (viz tabulka na straně 48). SHRNUTÍ 5. KOZOROH jejich záchrana byla umožněna: tím, že hadův nepřítel nabídne svou vlastní smrt, umožní svým zástupům nový život.

90 VÝSTRAHA PRO CELÝ SVĚT Brzy můžete být bohatší než nějaký milionář. Tajemství se nachází zde. Právě teď držíte ve svých rukou balíček tak nesmírné hodnoty, že vedle něj bude i Rockereller vypadat jako úplný chudák. Uvědomujete si, jaký náskok před průměrným člověkem zde získáváte? Jde o to, že biblická proroctví se shodují s prorockým scénářem zvěrokruhu. A tato proroctví se uskutečňují jako podle hodinek. S biblickým proroctvím tak získáváte zdroj vnitřních informací, který je skutečnou exkluzivní informací sdělenou s předstihem. Můžete tak vědět, co se stane ještě dříve, než se o tom dovědí reportéři nejlepších médií. Žijeme ve století, které je nabité dramatickými událostmi. Dnes máme pocit, že něco není vpořádku. Žijeme v atmosféře očekávané krize. Mnoho lidí věří, že se nacházíme na konci věků. Přesto, kdybyste průměrnému člověku řekli, že tuto zemi čeká zničení, díval by se na vás jako na nějakého fanatického fanouška science-fiction. Paradoxně, Bible předpověděla, že tento postoj bude převažovat (2. Pt. 3:3-7). Skeptici se rozhodnou ignorovat důkaz toho, že Bůh v minulosti historii přerušil a budou se vysmívat varováním před tím, k čemu opět dojde. Všeobecné očekávání těch, kteří znají biblické proroctví, je to, že čas Ježíšova návratu je blízko. Dávno předpovězené okolnosti jsou nyní zde. Zde jsou některé z nich. ZNAMENÍ BLÍŽÍCÍHO SE VYVRCHOLENÍ 1. Velký nárůst válek (Mt. 24:6,7)

91 Naplnění: V historii byly pouze dvě světové války a obě dvě se odehrály v tomto století. Od té doby zemřelo ve více než ve stu místních válek více lidí než během celé druhé světové války. 2. Nárůst počtu zemětřesení (v. 7) Naplnění: Výskyt zemětřesení přesahujících 6. stupeň Richterovy stupnice vykazuje exponenciální nárůst: (50 let): průměr... 3 za desetiletí (10 let):... 7 za desetiletí (10 let): za desetiletí (10 let): za desetiletí (10 let): za desetiletí (3a) Bylo zveřejněno, že vědci jsou tímto zrychlujícím se nárůstem zemětřesení zneklidněni. Člověka pokouší otázka, zda to není náhodou příprava na superzemětřesení, které rozboří všechna města světa? (Zj. 16:18,19) 3. Rychlý nárůst vědění a cestování (Da. 12:4) Skleníkový efekt, znečistění, zkáza. 4. Člověk získá schopnost zničit zemi (Zj. 11:18) Naplnění: Tempo, kterým porážíme pralesy a naše emise plynů z fosilních paliv do atmosféry za posledních 150 let se

92 nám nyní vymstí. Richard Mabey podává zprávu : Existují velmi přesvědčivé důkazy o tom, že se Země otepluje rychlostí, která v lidské historii neměla obdobu, což může dovést takto vzniklé ekologické a sociální změny až na samotný pokraj. Navíc, naše zapříčinění je téměř jisté. Existují obavy, že díky tomuto skleníkovému efektu se mohou cyklóny, záplavy, nekontrolovatelné lesní požáry, mrazy a větrné smrště stát extrémnějšími a nepředvídatelnějšími. Díra, kterou člověk vytvořil do ozónové vrstvy může nechat pronikat k zemi smrtelné kosmické paprsky a zničit tak mnohé rostliny. Dr. Robert Peters, výzkumný vědec z World Wildlife Fund říká, že kombinace klimatických změn a člověkem způsobené zničení přirozeného prostředí povede do konce století k vyhynutí statisíců, ne-li milionů živočišných druhů. Člověkem způsobené znečištění činí mnoho oblastí nevhodných pro život. Slanost způsobená člověkem vytváří stálé pouště. Velké plochy světové produktivní půdy utrpí každoročně velké zpustošení v téměř takové, jaké by způsobil výbuch jaderné bomby. Podle Environmentálního programu Spojených národů (UNEP), je každý rok po celém světě pro produkci potravy ztracena půda o rozloze přibližně 27 milionů hektarů, což je plocha o jednu třetinu větší než je rozloha zemědělské půdy celé Austrálie. Tvoření se pouští je reálným následkem lidské hrabivosti nebývalých rozměrů. Podle výpočtů organizace UNEP, nezbude na světě do dvou století, při současném tempu ničení, ani jediný hektar produktivní půdy. The Australian, Nov. 5-6, 1988 Associated Press, 1988

93 Lidské ničení země je na velmi pokročilém stupni a může být nevratné. Dokonce i bez přihlédnutí k biblickým předpovědím se zdá, že konec přijde a to brzy. NĚKTERÁ DALŠÍ PŘEDPOVĚZENÁ ZNAMENÍ 5. Rozšíří se strach z nebezpečné budoucnosti země (Lk. 21:25,26) 6. Konflikty mezi kapitalistickou a dělnickou třídou (Jk 5:1-6) 7. Rostoucí korupce a násilí, morální a duchovní úpadek (2. Tim. 3:1-13; Mt. 24:37; Gn. 6:12,13) 8. V intelektuálních postojích převládne evoluční teorie (2. Pt. 3:3-7) 9. Všeobecně se rozšíří materializmus (Lk. 17:26-30; 18:8) 10. Obrození okultizmu (1. Tim. 4:1; Mt. 24:24-26; Zj. 18:23) 11. Těsně před koncem skončí dlouhé cizí panství nad Jeruzalémem (Lk. 21:24; 29:32) Naplnění: Před téměř 2000 lety, když židovský národ ztratil své postavení zvláštního Mesiášova zprostředkovatele, byli Židé rozptýleni po celém světě a Jeruzalém byl pošlapán pohany. Nedávné ukončení období pohanů (národů) nemůže být ignorováno, ale je třeba jej nahlížet jako jasný důkaz toho, že nastal závěr dějin.

94 12. Příprava na světovou vládu, světovou ekonomiku a světovou náboženskou koalici (Zj. 13 a 17) 13. Zazní konečná výstraha pro celý svět, která vyhlásí, že Kristův příchod je bezprostředně blízko (Zj. 14:6,7; Mt. 24:14) A nyní mi povězte, kolik z těchto předpovědí je nyní skutečností? Jedna z nich? Šest? Všech třináct? Jistě, tento částečný seznam má svůj význam. Bible předpovídá, že podmínky na zemi se budou stávat neustále riskantnějšími a jako vyvrcholení historie přijdou ti, kteří se budou stavět proti křesťanům. PROROKOVÁNY JSOU I DALŠÍ UDÁLOSTI Mohli bychom sestavit seznam 52 hlavních znamení. Všechna proroctví, s výjimkou těch několika proroctví týkajících se posledních rychlých událostí dějin země, se naplnila. Spor se stále rychleji vyvíjí k hrozivému vyvrcholení. A jak se blížíme ke konci historie, vydal Stvořitel našeho světa varování před celosvětovým nebezpečím, které je nebezpečnější než jakákoliv přírodní katastrofa. Události, které vás ochromí, vypuknou brzy. Jakákoliv metoda počítání ukazuje na jeden závěr: čelíme nyní naplnění, kterému se blížíme závratnou rychlostí. Bůh podniká zřetelné kroky a vládce tohoto světa odpovídá zoufalými protitahy na všech frontách. Jeho čas se chýlí ke konci. A on to ví! Ke konci druhé světové války, když Hitler zvažoval možnou porážku, poznamenal: Jestliže padnu, pak s sebou stáhnu i celý svět. A téměř se mu to podařilo.

95 nepotřebovali, ale přesto zjistí, že Bůh s nimi ještě neskončil. Žijeme ve zvláštních dnech a budou následovat ještě zvláštnější věci. Takže přijetí Božích proroctví není utápění se ve fantazii. Naopak se tím chopíte výhody. Čtete historii dříve než se naplnila. A co je ještě důležitější, můžete si zachránit život. Ano, je zde naděje. Stvořitel zabrání vyhynutí lidské rasy. Ačkoliv nic nemůže zachránit svět před jeho nevyhnutelnou zkázou, cesta záchrany pro jednotlivého muže nebo ženu je stále otevřena. Existuje zde cesta z beznaděje do naděje. Hřích a vzpoura, zármutek a smrt, jsou na odchodu. Připravte se na to! Největší událost, jakou tento svět kdy viděl, je na obzoru. třetí kniha zvěrokruhu popisuje plán událostí. JAK PLATNÉ JSOU ASTROLOGICKÉ PŘEDPOVĚDI? Astrologové tvrdí, že naplněné předpovědi potvrzují astrologii. Na tomtéž základě mohou být nesplněné předpovědi považovány za platné argumenty proti systému. Nacističtí vůdci se dotazovali astrologů ohledně vojenských manévrů. Jejich porážky byly nakonec tak vážné, že se Hitler na astrology obrátil s pomstou. V dubnu, před Hitlerovou smrtí, astrologové Hitlerovi a Německu stále předpovídali dobrou budoucnost. Když začala druhá světová válka, astrologové řekli, že Anglie se jí nebude účastnit. Astrolog Manley Palmer Hall uvedl, že během let se budou USA nacházet v sagitariánském cyklu a budou se tudíž těšit nebývalému růstu a budou sociálně a

96 intelektuálně vést svět. Naneštěstí USA v letech upadaly. Místo předpovězení úkladného zavraždění prezidenta Kennedyho, předpověděli astrologové jeho opětovné zvolení. Astrologové řekli, že se Kalifornie v roce 1969 potopí do moře. Nedávná rada od makléře na Wall Street: Jestliže chcete o své peníze přijít, používejte pro stanovení doby výběru svých finančních prostředků astrologa. Výzkum ukázal, že na 130 dnech astrologické předpovědi počasí se pouze sedm dní shodovalo s publikovanou předpovědí. Počítače meteorologů mají lepší průměr úspěšnosti než horoskopy. Denní předpovědi horoskopů jsou tak vágní, že jakákoliv předpověď pro jakékoliv znamení se bude jevit jako splněná. Nedávné vědecké testy, kterých se účastnilo velké množství lidí, to potvrdily. Moderní astrologie se nachází ve stavu zmatku a vnitřního rozporu. Astrologové si vzájemně doslovně trhají své horoskopy, protože vyhotovují pro stejného člověka vzájemně si odporující horoskopy.

97 ČÍŠE OHNĚ KNIHA C (Znamení 9 12) OBDOBÍ SOUDU (Druhý příchod a naplnění) 9. NAVRACEJÍCÍ SE SOUDCE * BÝK: PŘICHÁZÍ NEPORAZITELNÝ PANOVNÍK Nyní přichází býk, nelítostný a rázný. Objevuje se zde v největším běsnění, rychle a energicky pádící vpřed a své velké ostré rohy má nastražené jako kdyby chtěl prorazit vším, co se mu postaví do cesty. Egypťané tuto postavu nazývali jménem, které znamená vůdce, který přichází ; ten, který přichází zachránit a ten, který mocně zachraňuje. V hebrejštině je to jméno Shur od kořene slova, které má význam přicházející a vládnoucí. Hlavní hvězda (v oku býka) je Al Debaran (A), vůdce nebo vládce. Další hvězda, Palilicium (H), znamená naležející soudci. Střední a zadní část tohoto rozlíceného zvířete tvoří tělo Beránka usazeného na trůn, z nějž jakoby povstává. Býk je také přímý protiklad Škorpióna, takže když se Býk pozvedá, Škorpión ustupuje a mizí. V mytologii byl Býk sněhobílé barvy, což je barva spravedlnosti a královského soudu.

98 Spolu s beránkem byl býk starověkým obětním symbolem Vykupitele (Lv. 4 a 16; 22:27). Býk byl jednou ze čtyř tváří v Ezechielově symbolickém vidění Boží slávy (Ez. 1:10), jednalo se o tvář člověka, lva, vola (býka) a orla každá z nich je jiným aspektem božího charakteru, jak je jednotlivě symbolizováno ve zvěrokruhu. Sedm hvězd, které byly ve starověku spojeny jako hvězdy záchrany před soudem a které Bible spojuje s církví (Zj. 1:16; 2:1), se nacházejí v zadní části Býka, vysoko na jeho rameny. Tyto hvězdy nádherně symbolizují spasené lidi, kteří jsou bezpečně podpíráni hrozným Soudcem. V jeho levém oku je seskupení hvězd, které se nazývá Hyades, hebrejské jméno, které znamená SHROMÁŽDĚNÍ (jeho lidé jsou samotnou zřítelnicí jeho oka (Dt. 32:10). Pro své lidi je Beránkem, ale vůči nepřátelskému světu, který se rozhodl se mu protivit a ignorovat jeho varování a výzvy se nakonec stane nezkrotně divokým býkem zdrcujícím, rozzuřeným a rozhněvaným Soudcem. Pokud jde o tuto budoucí dobu, Izajáš předpovídá:...hněv Hospodinův jest proti všechněm národům, a prchlivost... (Iz. 34:2-8). Už nebude déle mlčet

99 (Iz. 26: 20,21). Kdožkoli nalezen bude, bude proboden,... (Iz. 13:15). Před jeho hněvem nebude úniku (2. Te. 1:7-9; Zj. 6:12-17). A s tímto souhlasí i tři vysvětlující dekany. (a) ORION: SLAVNÝ PŘEMOŽITEL Orion (H) znamená ten, který přichází jako světlo. Je také nazýván Al Giauza (A) výhonek a Al Mirzam panovník a princ. Postava je zachycena v útočné poloze. Jeho levá noha je napřažená k rozdrcení nepřítele. Hvězdy v tomto souhvězdí jsou Betelguese přicházející výhonek, Niphia mocný, který přichází, Bellatrix rychle přicházející nebo náhle ničící, Rigel noha, která rozšlapává, Al Rai rozdrcující, Thabit pošlapávající a Ha-Ga-T tento vůdce triumfuje. Rukojeť Orionova meče tvoří hlava a tělo beránka. (Velmi vystihující.) Mýty říkají, že Škorpión Oriona smrtelně bodnul do nohy, ale Orion byl v nebi povznesen k nesmrtelnosti. Byl zvláštním darem božstva našemu světu. Zplozený ženou, přišel na svět aby zničil mocnosti zla. V jeho opasku se nachází hvězda, jejíž jméno znamená míra spravedlivé odplaty.

100 10. PANOVNÍK A JEHO LID * BLÍŽENCI: TI, KTEŘÍ SE NAKONEC SPOJÍ DOHROMADY Nejedná se o dvojčata narozená ve stejný okamžik, ale jde spíše o něco dokonaného, něco jako dlouhodobé zasnoubení naplněné manželstvím. To je význam slova Gemini (L) v původní arabštině, hebrejštině a syrštině, z níž pochází. A staré koptské jméno tohoto znamení Pi-Mahi znamená sjednocení, zcela spojení. Jsou zde dvě vypadající postavy mladého vzhledu, které spolu klidně sedí bok po boku a jejich hlavy se v milostném postoji opírají jedna o druhou. Jedna z těchto postav drží v jedné ruce kyj a svou levou rukou objímá svého společníka. Druhá drží harfu, luk a šíp. Jak kyj, tak i luk a šíp jsou v klidu. Obrázek vypadá jako radostné spočinutí po již dosaženém velkém vítězství. V řeckých chrámech byly představováni jako postavy sedící na bílých koních. V Denderském zvěrokruhu jsou ti dva muž a žena. V tomto egyptském zvěrokruhu je i dodatek, který znamená Horus,

101 Proto rak (krab) krásně zobrazuje postoj spasených, kteří se pevně drží toho, co je dobré (1. Te. 5:21) a...dosáhni věčného života... (1. Tm. 6:12). V egyptských a indických zvěrokruzích je touto postavou Scarabeus neboli posvátný brouk, který, stejně jako krab, prochází významnými proměnami. Zpočátku se musí krmit a žít mezi rybami a nemá před sebou nic významnějšího než pouze růst a čekat na budoucí změny, pak se zavine do kukly a jeho aktivita ustane. Poté se najednou z kukly vyloupne dokonalé stvoření. Egypťané tento symbol hojně používali jako znamení vzkříšení a ochranu vlastnictví pokladů věčnosti nejcennějších nadějí lidstva. Právě tak i naše životy končí smrtí, která je Biblí nazývána jako spánek a pak budeme očekávat na volání vzkříšení a náhlé vypuknutí posledního dne (J. 6:40), kdy budou naše porušitelná těla nahrazena těly oděnými do nesmrtelnosti (1. Ko. 15:53,54). V Egyptě bylo toto znamení nazýváno jako Klaria stáda dobytka a Statio Typhonis místo toho, který rozdává rány J. 11:11-14; 1. Te. 4:13-17; 1. Kor. 15:6, 16-20, 51-52; Da. 12:2

102 a je ochromený místo, které svému lidu vydobyl ten, který byl sám ochromen zatímco udeřil na nepřítele. V řečtině bylo toto jméno Karkinos krab: držící, obkličující vlastnictví. Arabové jej nazývali Khan místo odpočinku poutníků a Ker nebo Cer znamená obklíčený, obejmutý. A tak Khan-Cer nebo Cancer (Cancer angl. Rak, z latiny, pozn. překl.) znamená místo oddechu poutníků pro obklíčené nebo obejmuté. Klid je zajištěn, cíle bylo dosaženo. Poutníci jsou objati svým Pánem, v bezpečí před veškerými nepřáteli, v místě klidu a pokoje. Jména hvězd znamenají přístřeší, místo odpočinku, příjemné spočinutí, kůzlata nebo jehňata, shromážděné tisíce a zástupy. Řekové zobrazovali Raka jako dva osly a chápali je jako odpočívající zvířata, zvířata odpočívající po vítězství nad mocnostmi zla. Tito oslové, nebo jak je Bible označuje jako bílé koně, na nichž Ježíš a jeho nebeská vojska přijeli zničit nepřítele, nyní odpočívají po dosažení vítězství. Nyní dochází ke konečnému shromažďování k nekončícímu pokoji a právě v tomto období je hadova hlava položena pod nohy spasených (stejně tak jako pod nohy Raka na mapách hvězdné oblohy). A dekany tohoto znamení potvrzují a dále ilustrují tento význam. (a) MALÝ MEDVĚD: MENŠÍ STÁDO, PRVOROZENÝ VE STÁDĚ Toto další souhvězdí je někdy také známé pod názvem Malá naběračka. Ursa Minor ( Malý medvěd ) není jeho původní jméno, vlastně se vůbec nejedná o medvěda, ale o soubor

103 domácích zvířat ohrada. Ovce a ohrada jsou pod nohama krále Cefea sedícího na trůnu. Jména hvězd mají význam telata, kůzle, shromáždění, vykoupení, vybraní ze stáda a očekávající toho, který přichází. Řekové nazývali toto znamení Arcas nebo Arktos, ze slova Arc útočiště spasených. Už to vidíte? Boží věrní se konečně těší z panství. Vlastní své dědictví. Moje ovce, říká,...léhati budou v ovčinci veselém..., na pastvě dobré pásti je budu..., I nebudou více loupeží národům, a zvěř zemská nebude jich žráti, ale bydliti budou bezpečně,... (Ez. 34:11,14,15,28). Znamení má sedm hlavních hvězd, které naznačují souvztažnost se sedmi hvězdami v Ježíšově pravici ve Zjevení 1:16. (b) VELKÝ MEDVĚD: VĚTŠÍ STÁDO, NAROZENÝ JAKO DRUHÝ Často označováno jako Velká naběračka, ve starověku byla tato skupina hvězd nazývána velký ovčinec nebo shromáždění. Egyptský zvěrokruh toto znamení zobrazoval jako ženu Fent-Har ten, který plaší hada. Ovce, které

104

Základní principy křesťanství

Základní principy křesťanství STUDIJNÍ PRACOVNÍ SEŠIT PRO UČITELE A STUDENTY Základní principy křesťanství ZÁKLADNÍ BIBLICKÉ NAUKY (I) autor ROBERT HARKRIDER MLUVÍ, KDE MLUVÍ BIBLE A MLČÍ, KDE MLČÍ BIBLE TÉMA BIBLE OBECNÉ INFORMACE

Více

NESNESITELNÁ RYCHLOST SPASENÍ - LK 23,32-43

NESNESITELNÁ RYCHLOST SPASENÍ - LK 23,32-43 LABEM BIBLICKÉ SPOLEČENSTVÍ KŘESŤANŮ ÚSTÍ NAD NESNESITELNÁ RYCHLOST SPASENÍ - LK 23,32-43 Spasní na poslední chvíli 32 Spolu s ním byli vedeni na smrt ještě dva zločinci. 33 Když přišli na místo, které

Více

ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE. Strašnice Středa 3.dubna 2013

ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE. Strašnice Středa 3.dubna 2013 ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE Strašnice Středa 3.dubna 2013 Univerzální vlastnosti lidstva VE VŠECH KULTURÁCH V KAŽDÉM ČLOVĚKU Touha po životě Obava z budoucna Strach ze smrti Tajemno co je po smrti? Je nějaká

Více

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA úvodní stránka strana - 1 - CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA NĚKTERÁ PROROCTVÍ A NĚKTERÉ OBRAZY se zdůrazněním toho: kým je co pro nás vykonal a co z toho pro nás vyplývá použit... ekumenický a kralický

Více

Název: KŘESŤANSTVÍ. Autor: Horáková Ladislava. Předmět: Dějepis. Třída: 6.ročník. Časová dotace:1 2 vyučovací hodiny

Název: KŘESŤANSTVÍ. Autor: Horáková Ladislava. Předmět: Dějepis. Třída: 6.ročník. Časová dotace:1 2 vyučovací hodiny Název: KŘESŤANSTVÍ Autor: Horáková Ladislava Předmět: Dějepis Třída: 6.ročník Časová dotace:1 2 vyučovací hodiny Ověření: 10.5. a 16.5.2012 v 6.A a 6.B Metodické poznámky: prezentace je určena pro 6. ročník

Více

Davidova (Betlémská) hvězda

Davidova (Betlémská) hvězda Davidova (Betlémská) hvězda P.A.Semi, 2014-02-12 Seskupení planet do Davidovy hvězdy se čas od času stává... Uvádíme zde nejvýraznější výskyty v antickém období, s centrem na Zemi nebo na Slunci, řazené

Více

1.STAROVĚKÁ LITERATURA. A)Nejstarší písemné památky

1.STAROVĚKÁ LITERATURA. A)Nejstarší písemné památky 1.STAROVĚKÁ LITERATURA A)Nejstarší písemné památky LITERATURA PŘEDNÍHO VÝCHODU ve 4. tisíciletí př. Kr. (před Kristem) se v Mezopotámii objevuje písmo a s ním i psaná literatura (v povodí velkých řek Eufratu,

Více

Dobrý Bože, ty nechceš, aby někdo z lidí navěky zahynul, s důvěrou svěřujeme do tvých rukou prosby za celý svět. Tobě buď chvála na věky věků. Amen.

Dobrý Bože, ty nechceš, aby někdo z lidí navěky zahynul, s důvěrou svěřujeme do tvých rukou prosby za celý svět. Tobě buď chvála na věky věků. Amen. Slavnost Narození Páně 25. prosince (vigilie, v den slavnosti) V tom se ukázala Boží láska k nám, že Bůh poslal na svět svého jednorozeného Syna, abychom měli život skrze něho. S touto vírou se modleme

Více

Epištola Židům. část - 3. Ježíš je hoden větší slávy než Mojžíš (viz Žd 3,3)

Epištola Židům. část - 3. Ježíš je hoden větší slávy než Mojžíš (viz Žd 3,3) Epištola Židům část - 3. Ježíš je hoden větší slávy než Mojžíš (viz Žd 3,3) Podklady: Nedělní kázání: 19. 07. 2015 Téma: Ježíš je hoden větší slávy než Mojžíš. Použit: Český studijní překlad Bible Sloužil:

Více

Klasické náměty ve výtvarném umění

Klasické náměty ve výtvarném umění Narození Ježíše Krista VV-1 Náměty DUM č. 3 tercie osmiletého studia Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium Sušice - Brána vzdělávání II Mgr. B. Skrbková Gymnázium Sušice Narození Ježíše

Více

OBSAH MODLITEB. I. Krátké modlitby. 1. Modlitba o spásu. 2. Modlitba agnostiků a ateistů. 3. Modlitba za obrácení nevěřících.

OBSAH MODLITEB. I. Krátké modlitby. 1. Modlitba o spásu. 2. Modlitba agnostiků a ateistů. 3. Modlitba za obrácení nevěřících. OBSAH MODLITEB I. Krátké modlitby 1. Modlitba o spásu. 2. Modlitba agnostiků a ateistů. 3. Modlitba za obrácení nevěřících. 4. Modlitba pro nevěřící při Varování I. 5. Modlitba pro nevěřící při Varování

Více

UVEDENÍ DO MODLITBY KRISTOVA RŮŽENCE

UVEDENÍ DO MODLITBY KRISTOVA RŮŽENCE KRISTŮV RŮŽENEC 1 UVEDENÍ DO MODLITBY KRISTOVA RŮŽENCE Bůh každého z nás volá a vede. Každý na toto volání odpovídá podle rozhodnutí svého srdce v osobním projevu své modlitby. Křesťanství zná tři výrazové

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Dějepis Sada:

Více

VY_12_INOVACE_115 HVĚZDY

VY_12_INOVACE_115 HVĚZDY VY_12_INOVACE_115 HVĚZDY Pro žáky 6. ročníku Člověk a příroda Zeměpis - Vesmír Září 2012 Mgr. Regina Kokešová Slouží k probírání nového učiva formou - prezentace - práce s textem - doplnění úkolů. Rozvíjí

Více

Judaista spíše odborník na judaismus, obor judaistika. Nutno odlišit Izrael jako biblický a historický Boží lid od novodobého státu Izrael.

Judaista spíše odborník na judaismus, obor judaistika. Nutno odlišit Izrael jako biblický a historický Boží lid od novodobého státu Izrael. Judaismus Důležité výrazy k judaismu Podle biblického vyprávění 12 kmenů izraelského lidu, kmen Juda (s částí kmene Lévi) přežil babylonské zajetí a reprezentuje Izrael; judaismus od kmene Judovců, české

Více

k a p i t O l a 1 Záhada existence

k a p i t O l a 1 Záhada existence Kapitola 1 Záhada existence Všichni existujeme jen krátkou chvíli a během ní prozkoumáme jen malou část celého vesmíru. Ale lidé jsou zvídavý druh. Žasneme a hledáme odpovědi. Žijíce v tomto obrovském

Více

GYMNÁZIUM TÝN NAD VLTAVOU

GYMNÁZIUM TÝN NAD VLTAVOU GYMNÁZIUM TÝN NAD VLTAVOU Autor: Mgr. Lukáš Boček Datum: 30.9.2012 Ročník: kvinta Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Český jazyk a literatura Tematický okruh: Literární komunikace

Více

přírodní (kmenové) náboženství šamana

přírodní (kmenové) náboženství šamana Světová náboženství Úvod již pravěcí lidé uctívali přírodní živly, zvířata i totemy jako božstva dodnes žijí ve světě kmeny, které vyznávají přírodní (kmenové) náboženství (důležitá postava šamana) náboženství

Více

NOVÉNA K BOŽÍMU MILOSRDENSTVÍ

NOVÉNA K BOŽÍMU MILOSRDENSTVÍ NOVÉNA K BOŽÍMU MILOSRDENSTVÍ (pro soukromou pobožnost) 1.den Modleme se za celé lidstvo Nejmilosrdnější Ježíši, jehož vlastností je slitování a odpuštění, nehleď na naše hříchy, ale na důvěru, kterou

Více

VÝUKOVÝ MATERIÁL. Varnsdorf, IČO: 18383874 www.vosassvdf.cz, tel. +420412372632. 32 - Využití ICT při hodinách občanské nauky

VÝUKOVÝ MATERIÁL. Varnsdorf, IČO: 18383874 www.vosassvdf.cz, tel. +420412372632. 32 - Využití ICT při hodinách občanské nauky VÝUKOVÝ MATERIÁL Identifikační údaje školy Vyšší odborná škola a Střední škola, Varnsdorf, příspěvková organizace Bratislavská 2166, 407 47 Varnsdorf, IČO: 18383874 www.vosassvdf.cz, tel. +420412372632

Více

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje.

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. 1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. I. 2. Doplň: HOUBY Nepatří mezi ani tvoří samostatnou skupinu živých. Živiny čerpají z. Houby

Více

VY_32_INOVACE_06_III./20._SOUHVĚZDÍ

VY_32_INOVACE_06_III./20._SOUHVĚZDÍ VY_32_INOVACE_06_III./20._SOUHVĚZDÍ Severní obloha Jižní obloha Souhvězdí kolem severního pólu Jarní souhvězdí Letní souhvězdí Podzimní souhvězdí Zimní souhvězdí zápis Souhvězdí Severní hvězdná obloha

Více

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň)

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň) Název vzdělávacího materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vzdělávací předmět: Tematická

Více

Hlavní celebrant s rozpjatýma rukama říká:

Hlavní celebrant s rozpjatýma rukama říká: Primice P. Jakuba Vavrečky 12. července 2014 5 EUCHARISTICKÁ MODLITBA Hlavní celebrant s rozpjatýma rukama říká: Děkujeme ti, svatý Otče, a vyznáváme, že jsi veliký a žes všechna svá díla učinil v moudrosti

Více

Slovo Boží přišlo k prorokovi Williamu Marrionu Branhamovi. Ježíš Kristus je Bůh

Slovo Boží přišlo k prorokovi Williamu Marrionu Branhamovi. Ježíš Kristus je Bůh Slovo Boží přišlo k prorokovi Williamu Marrionu Branhamovi Ježíš Kristus je Bůh Slovo Boží přišlo k prorokovi Williamu Marrionu Branhamovi Ježíš Kristus je Bůh No, a to je to zjevení Ježíš Kristus je Bůh.

Více

VESMÍR Hvězdy. Životní cyklus hvězdy

VESMÍR Hvězdy. Životní cyklus hvězdy VESMÍR Hvězdy Pracovní list HEUREKA! aneb podpora badatelských aktivit žáků ZŠ v přírodovědných předmětech ASTRONOMIE Úloha 1. Ze života hvězdy. Úloha 1a. Očísluj jednotlivé fáze vývoje hvězdy. Následně

Více

Podještědské gymnázium Liberec Kořeny evropské kultury. Biblická mytologie. Starozákonní příběhy Stvoření člověka

Podještědské gymnázium Liberec Kořeny evropské kultury. Biblická mytologie. Starozákonní příběhy Stvoření člověka Podještědské gymnázium Liberec Kořeny evropské kultury Biblická mytologie Starozákonní příběhy Stvoření člověka Co už víme o Bibli testík 1) Ve kterém století (př. n. l.) byly pravděpodobně zaznamenány

Více

Bible z řeckého výrazu /τὰ βιβλíα -ta biblia/ neboli knihy,svitky. Papýrusové svitky se vyráběly ve starověkém fénickém městě. zvaném Byblos,které se

Bible z řeckého výrazu /τὰ βιβλíα -ta biblia/ neboli knihy,svitky. Papýrusové svitky se vyráběly ve starověkém fénickém městě. zvaném Byblos,které se BIBLE Bible z řeckého výrazu /τὰ βιβλíα -ta biblia/ neboli knihy,svitky. Papýrusové svitky se vyráběly ve starověkém fénickém městě. zvaném Byblos,které se na tuto výrobu specializovalo. Další označení

Více

Zivot Pána Ježíše. podle evangeliamatouše, Marka, Lukáše a Jana. Príbeh zacínájeho narozením v malém meste Betléme.

Zivot Pána Ježíše. podle evangeliamatouše, Marka, Lukáše a Jana. Príbeh zacínájeho narozením v malém meste Betléme. b v Zivot Pána Ježíše podle evangeliamatouše, Marka, Lukáše a Jana. [ Príbeh zacínájeho narozením v malém meste Betléme. @ 1987 David C. Cook Publishing Co., Elgin,II 60120 rv L Josef a Marie milovali

Více

Gaius Iulius Hyginus O astronomii (De astronomia)

Gaius Iulius Hyginus O astronomii (De astronomia) Gaius Iulius Hyginus O astronomii (De astronomia) Úvod, překlad Hyginovy Astronomie a Pseudo-Eratosthenových Zhvězdnění a rejstříky Alena Hadravová Překlad Arátových Jevů na nebi Radislav Hošek ARTEFACTUM

Více

Spasení jediné řešení

Spasení jediné řešení Týden od 21. do 27. října 4 Texty na tento týden: Ř 5,12; Ef 1,3 5; Ř 6,8; 5,8; Ef 2,8.9; 2K 5,17 Základní verš Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul,

Více

Den, kdy se vesmír navždy změnil...16

Den, kdy se vesmír navždy změnil...16 Obsah Kapitola 1 Za obzor představivosti... 8 Kapitola 2 Den, kdy se vesmír navždy změnil...16 Kapitola 3 Design Země...30 Kapitola 4 Jedinečnost lidí...44 Kapitola 5 Dar rovnováhy...56 Kapitola 6 Proč

Více

Křesťanství. Dan Hammer 397876

Křesťanství. Dan Hammer 397876 Křesťanství Dan Hammer 397876 Andrea Kristinová 397719 Martina Veselá 386134 Základní údaje křesťanství je nejrozšířenější náboženský směr, v současnosti 1 200 milionů vyznavačů slovo křesťanství pochází

Více

MONOTEISTICKÁ NÁBOŽENSTVÍ

MONOTEISTICKÁ NÁBOŽENSTVÍ Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 MONOTEISTICKÁ

Více

Pracovní list Název projektového úkolu VESMÍRNÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI Třída V. Název společného projektu MEZI NEBEM A ZEMÍ

Pracovní list Název projektového úkolu VESMÍRNÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI Třída V. Název společného projektu MEZI NEBEM A ZEMÍ Pracovní list Název projektového úkolu VESMÍRNÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI Třída V. Název společného projektu MEZI NEBEM A ZEMÍ Název pracovního týmu Členové pracovního týmu Zadání úkolu Jsme na začátku projektu

Více

KULTURA STAROVĚKÉHO ŘÍMA

KULTURA STAROVĚKÉHO ŘÍMA KULTURA STAROVĚKÉHO ŘÍMA Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_28_19 Tématický celek: Umění a kultura Autor: Miroslav

Více

PRŮVODCE STUDIEM BIBLE

PRŮVODCE STUDIEM BIBLE Záchrana pro každého 3/2010 PRŮVODCE STUDIEM BIBLE Myslete na sbírku 13. soboty V tomto čtvrtletí jsou finanční dary 13. soboty určeny pro Transevropskou divizi (TED) se sídlem v Hertfordshire (Velká Británie).

Více

Počátky křesťanství, Betlém

Počátky křesťanství, Betlém Název školy Gymnázium, Šternberk, Horní nám. 5 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0218 Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Označení materiálu VY_32_INOVACE_Kot19 Vypracoval(a),

Více

Učení o smíření Církevní dogmatiky Karla Bartha. Úvodní teze paragrafů. 1 IV/1 (1953)

Učení o smíření Církevní dogmatiky Karla Bartha. Úvodní teze paragrafů. 1 IV/1 (1953) Učení o smíření Církevní dogmatiky Karla Bartha. Úvodní teze paragrafů. 1 Barth, Karl. Kirchliche Dogmatik IV/1-3, Zollikon-Zürich, 1953-1959. IV/1 (1953) 13. kapitola: předmět a problémy učení o smíření

Více

NESMRTELNOST V KRISTU

NESMRTELNOST V KRISTU NESMRTELNOST V KRISTU I. Náčrt Krátká osnova: 1. Podstata člověka (Gn 2,7; Ez 18,4) 2. Podstata smrti (Ž 146,4; Kaz 9,5; 12,7; J 11,11; 1 Tm 6,16) 3. Kdy člověk dostane nesmrtelnost? (J 5,28.29; 1 Te 4,16.17;

Více

Končí mayský kalendář opravdu 21.12.2012?

Končí mayský kalendář opravdu 21.12.2012? Končí mayský kalendář opravdu 21.12.2012? JAN VONDRÁK, Astronomický ústav AV ČR, v.v.i. Mayská civilizace na území dnešního Mexika, měla vyspělou matematiku, zemědělství, budovala obřadní náboženská střediska

Více

B12. poznejbibli. Narodil se Syn. biblické příběhy pro mladé

B12. poznejbibli. Narodil se Syn. biblické příběhy pro mladé Vyplň následující údaje Věk: datum narození: Jméno: Adresa: e-mail: poznejbibli biblické příběhy pro mladé Vedoucí skupiny: 1. studie Vánoční zázrak Narodil se Syn další doporučená čtení: izaiáš 7,14 a

Více

Otče náš.. 3 Zdrávas Maria 3 Andělé Boží, strážce můj 4 Zdrávas Královno. 5 Pod ochranu tvou. 6 Svatý Michaeli archanděli.. 7 Věřím v jednoho Boha.

Otče náš.. 3 Zdrávas Maria 3 Andělé Boží, strážce můj 4 Zdrávas Královno. 5 Pod ochranu tvou. 6 Svatý Michaeli archanděli.. 7 Věřím v jednoho Boha. 1 KNÍŽKA MODLITEB Otče náš.. 3 Zdrávas Maria 3 Andělé Boží, strážce můj 4 Zdrávas Královno. 5 Pod ochranu tvou. 6 Svatý Michaeli archanděli.. 7 Věřím v jednoho Boha. 8 Srdce Ježíšovo a Mariino 9 Modlitba

Více

VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS!

VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS! VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS! Ty, spolu se skoro sedmi miliardami lidí, žiješ na planetě Zemi. Ale kolem nás existuje ještě celý vesmír. ZEMĚ A JEJÍ OKOLÍ Lidé na Zemi vždy

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Velikonoční kvíz ověřuje znalosti z prezentace o Velikonocích.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Velikonoční kvíz ověřuje znalosti z prezentace o Velikonocích. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0514 Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast České svátky, vy_32_inovace_ma_36_19 Autor Mgr. Kateřina

Více

ANOTACE vytvořených/inovovaných materiálů

ANOTACE vytvořených/inovovaných materiálů ANOTACE vytvořených/inovovaných materiálů Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast Formát Druh učebního materiálu Druh interaktivity CZ.1.07/1.5.00/34.0722 III/2 Inovace a

Více

Neděle 02.08.2015. Přistupujme tedy s důvěrou k trůnu milosti. Žd 4,16

Neděle 02.08.2015. Přistupujme tedy s důvěrou k trůnu milosti. Žd 4,16 Neděle 02.08.2015 Přistupujme tedy s důvěrou k trůnu milosti. Žd 4,16 Úvodní slovo Zjevení 7,9-17 Zj 7,9-10 Potom jsem uviděl, a hle, veliký zástup, který nikdo nemohl spočítat, ze všech národů, kmenů,

Více

Identifikace práce. Žák jméno příjmení věk. Bydliště ulice, č.p. město PSČ. Škola ulice, č.p. město PSČ

Identifikace práce. Žák jméno příjmení věk. Bydliště ulice, č.p. město PSČ. Škola ulice, č.p. město PSČ vyplňuje žák Identifikace práce Žák jméno příjmení věk Bydliště ulice, č.p. město PSČ vyplňuje škola Učitel jméno příjmení podpis Škola ulice, č.p. město PSČ jiný kontakt (např. e-mail) A. Přehledový test

Více

Já jsem dveře (J 10:7, 9)

Já jsem dveře (J 10:7, 9) Já jsem dveře (J 10:7, 9) - pomodlit se za kázání ÚČEL KÁZÁNÍ: Ukázat, že Ježíš Kristus je Jahve a jako takový má veškerou moc na nebi i na zemi. HOMILETICKÁ MYŠLENKA: Ježíš Kristus je Jahve (Hospodin),

Více

Stvoření a Bible. Texty na tento týden: Gn 2,4; Mt 19,4 6; Ž 8,4 7; Jb 42,1 4; Iz 45,18; Sk 17,22 28. Základní verš

Stvoření a Bible. Texty na tento týden: Gn 2,4; Mt 19,4 6; Ž 8,4 7; Jb 42,1 4; Iz 45,18; Sk 17,22 28. Základní verš Týden od 20. do 26. ledna 4 Texty na tento týden: Gn 2,4; Mt 19,4 6; Ž 8,4 7; Jb 42,1 4; Iz 45,18; Sk 17,22 28 Základní verš Tu jsem viděl jiného anděla, jak letí středem nebeské klenby, aby zvěstoval

Více

MNOH HLASU JEDNA VI RA. Felix Porsch ---

MNOH HLASU JEDNA VI RA. Felix Porsch --- MNOH HLASU Felix Porsch JEDNA --- VI RA ZVON ČESKÉ KATOLICKÉ NAKLADATELSTVí PRAHA 1993 OBSAH Předmluval5 POVELlKONOČNÍ NOVÝ ZAČÁTEK: PRVNÍ SVĚDECTVÍ VÍRY O KRISTU Místo vzniku novozákonních knih: křesťanské

Více

Vesmír. jako označen. ení pro. stí. Podle některých n. dílech. a fantasy literatury je některn

Vesmír. jako označen. ení pro. stí. Podle některých n. dílech. a fantasy literatury je některn Vesmír Vesmír r je označen ení pro veškerý prostor a hmotu a energii v něm. n V užším m smyslu se vesmír r také někdy užíváu jako označen ení pro kosmický prostor,, tedy část vesmíru mimo Zemi. Různými

Více

Čínská astrologie. Budoucnost má mnoho přívlastků. Slabým je nedosažitelná, bojácným neznámá, pro statečné nadějná. (Viktor Hugo)

Čínská astrologie. Budoucnost má mnoho přívlastků. Slabým je nedosažitelná, bojácným neznámá, pro statečné nadějná. (Viktor Hugo) Čínská astrologie Budoucnost má mnoho přívlastků. Slabým je nedosažitelná, bojácným neznámá, pro statečné nadějná. (Viktor Hugo) Čínská astrologie má za sebou více než pět tisíc let dlouhou historii. Namísto

Více

PROČ A JAK SE MODLIT MÁME JISTOTU, KŘÍŽOVOU CESTU? ŽE NA ŽIVOT NEJSME SAMI

PROČ A JAK SE MODLIT MÁME JISTOTU, KŘÍŽOVOU CESTU? ŽE NA ŽIVOT NEJSME SAMI PROČ A JAK SE MODLIT KŘÍŽOVOU CESTU? (zpracováno podle Vojtěcha Kodeta) MÁME JISTOTU, ŽE NA ŽIVOT NEJSME SAMI Již dva tisíce let nás posiluje jistota víry, že na život nejsme sami. Těsně před svým návratem

Více

POSTNÍ DOBA ČLOVĚK BYL STVOŘEN, ABY BYL PŘÍTELEM BOHA

POSTNÍ DOBA ČLOVĚK BYL STVOŘEN, ABY BYL PŘÍTELEM BOHA POSTNÍ DOBA Popeleční středa je výjimečný den. Den usebranosti a reflexe. Vydáváme se v něm totiž na cestu postní dobou, která se vyznačuje nasloucháním Božímu slovu, modlitbou a pokáním. ČLOVĚK BYL STVOŘEN,

Více

Úkol č. 1. Sluneční soustava

Úkol č. 1. Sluneční soustava Úkol č. 1. Sluneční soustava Sluneční soustava je planetární systém hvězdy známé pod názvem Slunce, ve kterém se nachází naše domovská planeta Země. Systém tvoří především 8 planet, 5 trpasličích planet,

Více

C12. poznejbibli. Zaslíbení od Boha. biblické příběhy pro mládež

C12. poznejbibli. Zaslíbení od Boha. biblické příběhy pro mládež Vyplň následující údaje Věk: datum narození: Jméno: Adresa: Vedoucí skupiny: 1. StudIe Narození Krista Zaslíbení od Boha poznejbibli biblické příběhy pro mládež Přečti si: Genesis 3,1-24 Izaiáš 7,14-16

Více

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Česká Lípa28. října 2707, příspěvková organizace www.skolalipa.cz

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Česká Lípa28. října 2707, příspěvková organizace www.skolalipa.cz Číslo projektu Číslo materiálu Název školy Dostupné z: Autor Tematická oblast -Sada 39 Téma Typ materiálu CZ.1.07/1.5.00/34.0880 VY_32_INOVACE_761_Bible_pwp Střední odborná škola a Střední odborné učiliště

Více

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU...

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... MODLI SE ZA SVOU SMRT TO NEJTĚŽŠÍ JE SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... Dag Hammarskjöld (1905-1961) švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola Zpracoval (tým 1) 7. ročník základní

Více

Křesťanství 2 VY_32_INOVACE_BEN33

Křesťanství 2 VY_32_INOVACE_BEN33 Křesťanství 2 M g r. A L E N A B E N D O V Á, 2 0 1 2 Podoby náboženství 1. Katolicismus - nejrozšířenější skupinou v křesťanství. V nejširším smyslu slova sem patří všechny církve, které si nárokují všeobecnost,

Více

Astronomie. Astronomie má nejužší vztah s fyzikou.

Astronomie. Astronomie má nejužší vztah s fyzikou. Astronomie Je věda, která se zabývá jevy za hranicemi zemské atmosféry. Zvláště tedy výzkumem vesmírných těles, jejich soustav, různých dějů ve vesmíru i vesmírem jako celkem. Astronom, česky hvězdář,

Více

DUCHOVNÍ OCHRANA DĚTÍ Jan a Ráchel Bícovi

DUCHOVNÍ OCHRANA DĚTÍ Jan a Ráchel Bícovi DUCHOVNÍ OCHRANA DĚTÍ Jan a Ráchel Bícovi Proč je vlastně důležité zabývat se tím, co naše děti čtou, na co se dívají v televizi, s jakými hračkami si hrají? Není lepší nechat je, aby se o těchto věcech

Více

Začátek lidského smutku

Začátek lidského smutku Bible pro děti představuje Začátek lidského smutku Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Byron Unger; Lazarus Upravili: M. Maillot; Tammy S. Přeložila: Martina Penner Vydala: Bible for Children www.m1914.org

Více

Tabulace učebního plánu

Tabulace učebního plánu Tabulace učebního plánu Vzdělávací obsah pro vyučovací předmět : Náboženství Ročník: Prima Očekávané školní výstupy (kompetence) Učivo (osnovy) Přesahy a vazby (mezipředmětové vztahy, průřezová témata)

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Chv_III/2_04_05. Mgr. Martin Chovanec. Raný středověk. prezentace

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Chv_III/2_04_05. Mgr. Martin Chovanec. Raný středověk. prezentace Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Písek Pracovní list DUMu v rámci projektu Evropské peníze pro Obchodní akademii Písek", reg. č. CZ.1.07/1.5.00/34.0301 Číslo a název

Více

Trochu astronomie. v hodinách fyziky. Jan Dirlbeck Gymnázium Cheb

Trochu astronomie. v hodinách fyziky. Jan Dirlbeck Gymnázium Cheb Trochu astronomie v hodinách fyziky Jan Dirlbeck Gymnázium Cheb Podívejte se dnes večer na oblohu, uvidíte Mars v přiblížení k Zemi. Bude stejně velký jako Měsíc v úplňku. Konec světa. Planety se srovnají

Více

Je někdo z vás nemocen?

Je někdo z vás nemocen? Štěpán Rucki Je někdo z vás nemocen? Křesťanský pohled na zdraví, nemoc a uzdravení Co je to plné zdraví? Je nemoc následkem hříchu? Má nemoc a utrpení smysl? Uzdravení Boží mocí Zázračná uzdravení dnes?

Více

Jak se modlit za nevěřícího manžela

Jak se modlit za nevěřícího manžela Jak se modlit za nevěřícího manžela Mo Tizzardová Poděkování Z celého srdce děkuji Jan Hodgeové, která se stala mou přítelkyní, pomohla mi uvědomit si, jak moc mě Bůh miluje, a stála při mně a modlila

Více

KONSTANTIN A METODĚJ

KONSTANTIN A METODĚJ VY_32_INOVACE_05_Konstantin a Metoděj KONSTANTIN A METODĚJ Použité zdroje : PhDr. Harna Josef, CSc. a kolektiv: Vlastivěda Obrazy ze starších českých dějin, Alter 1996 http://www.filaso.cz/katalog-znamky/889/1969-archeologicke-objevy-na-morave-a-na-slovensku

Více

OBSAH. 2 Kde se vzal člověk a život?.29. 3 Existuje jen jeden jediný Bůh... 48. Úvodní slovo. Úvod 000 18. 1 Odkud se vzal vesmír?...

OBSAH. 2 Kde se vzal člověk a život?.29. 3 Existuje jen jeden jediný Bůh... 48. Úvodní slovo. Úvod 000 18. 1 Odkud se vzal vesmír?... OBSAH Úvodní slovo pana profesora Luboše Kropáčka.. 16 Úvod 000 18... 21 1 Odkud se vzal vesmír?... 22 1.1 Úvod - Kde a kdy?... 22 1.2 Neustálé rozpínání - Jak a kdo?... 24 1.3 Hodiny a jejich výrobce...

Více

Zjevení - úvod. Úvod ke knize Zjevení Janovo. Jaký je účel knihy Zjevení? Srpen 2011

Zjevení - úvod. Úvod ke knize Zjevení Janovo. Jaký je účel knihy Zjevení? Srpen 2011 Zjevení - úvod Srpen 2011 Úvod ke knize Zjevení Janovo Kniha Zjevení výrazně ovlivnila křesťanské dějiny. Zejména v dobách krizí. V průběhu dějin vybízela a i dnes vybízí k čistotě víry, hledání Božího

Více

Stezka spravedlivých je jako jasné světlo, které svítí stále více a více, dokud nebude pevně založen den

Stezka spravedlivých je jako jasné světlo, které svítí stále více a více, dokud nebude pevně založen den O světle a pravdě a kontextu Probuď se spáči a vstaň z mrtvých a zazáří na tebe Kristus. Efezanům 5:14 1: Rozbor Přísloví 4:18 Stezka spravedlivých je jako jasné světlo, které svítí stále více a více,

Více

Název: Přínos starověkých Egypťanů dnešku Autor: Předmět, téma: Třída: Datum vytvoření: Projekt: Popis:

Název: Přínos starověkých Egypťanů dnešku Autor: Předmět, téma: Třída: Datum vytvoření: Projekt: Popis: Název: Přínos starověkých Egypťanů dnešku Autor: Karla Dokoupilová Předmět, téma: Dějepis, Nejstarší civilizace - Egypt Třída: šestá Datum vytvoření: 2. ledna 2012 Základní škola a Mateřská škola Bohuňovice

Více

KONFERENCE Poznámky pro účastníky

KONFERENCE Poznámky pro účastníky PROZKOUMEJTE velké životní otázky KONFERENCE pro účastníky Brno, Česká republika 13. 14. ledna 2012 SETKÁNÍ 1 Vize pro službu mladým lidem SETKÁNÍ 2 Co je Alfa pro mládež? Kurz Alfa pro mládež představuje

Více

Filozofie křesťanského středověku. Dr. Hana Melounová

Filozofie křesťanského středověku. Dr. Hana Melounová Filozofie křesťanského středověku Dr. Hana Melounová Středověk / 5. 15. st. n. l. / Křesťanství se utvářelo pod vlivem zjednodušené antické filozofie a židovského mesionaismu. Základní myšlenky už konec

Více

ukázky textů obrazová příloha III/2-CJ1/1.4/Šv

ukázky textů obrazová příloha III/2-CJ1/1.4/Šv ukázky textů obrazová příloha III/2-CJ1/1.4/Šv 1. Opakování 2. Nový zákon obecná charakteristika 3. Evangelia 4. Epištoly 5. Zjevení Janovo 6. Použitá literatura a zdroje Co již víme o Bibli? základní

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu ZELENÁ DO BUDOUCNOSTI Operační program: OP vzdělávání pro konkurenceschopnost Výzva: 1.4 Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách Klíčová aktivita:

Více

Svatba Adriana a Oliver Mikolášková - Nautsch. Kázání... šestý den -1.Mojž.1,24-31)

Svatba Adriana a Oliver Mikolášková - Nautsch. Kázání... šestý den -1.Mojž.1,24-31) Svatba Adriana a Oliver Mikolášková - Nautsch Kázání... šestý den -1.Mojž.1,24-31) Milé svatební shromáždění, chtěla bych Vás nyní ještě jednou pozvat do biblického příběhu o stvoření a ještě jednou se

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Vánoční kvíz prověřuje všeobecné znalosti žáků.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Vánoční kvíz prověřuje všeobecné znalosti žáků. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0514 Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast České svátky, vy_32_inovace_ma_36_17 Autor Mgr. Kateřina

Více

Základní jednotky v astronomii

Základní jednotky v astronomii v01.00 Základní jednotky v astronomii Ing. Neliba Vlastimil AK Kladno 2005 Délka - l Slouží pro určení vzdáleností ve vesmíru Základní jednotkou je metr metr je definován jako délka, jež urazí světlo ve

Více

ADVENT 2012. Bůh přichází ke mně já přicházím k Bohu. 2. neděle adventní/část 1

ADVENT 2012. Bůh přichází ke mně já přicházím k Bohu. 2. neděle adventní/část 1 ADVENT 2012 Bůh přichází ke mně já přicházím k Bohu 2. neděle adventní/část 1 1. čtení (Baruch 5,1-9) Svlékni ze sebe, Jeruzaléme, roucho své žalosti a soužení a oblékni se v ozdobu věčné slávy, kterou

Více

ÚVOD DO STUDIA DĚJEPISU

ÚVOD DO STUDIA DĚJEPISU ÚVOD DO STUDIA DĚJEPISU TÉMA: OSOBNOSTI ČESKÝCH DĚJIN - OPAKOVÁNÍ Zdroje: OSOBNOSTI ČESKÝCH DĚJIN SÁMO francký kupec, 7.st., sjednotil slovanské kmeny proti Avarům první státní útvar na našem území KONSTANTIN

Více

Humanismus a renesance (Itálie)

Humanismus a renesance (Itálie) Humanismus a renesance (Itálie) MGR. LUCIE VYCHODILOVÁ, 2012) VY_32_INOVACE_VYC27 Hlavní autoři Humanismus a renesance Hlavní autoři Dante Alighieri Francesco Petrarca Giovanni Boccaccio Niccolò Machiavelli

Více

neposlušnost porušenost Smrt (Satan) vládne od Adama i nad těmi, kdo hřeší jiným způsobem než Adam. (Řím. 5,14)

neposlušnost porušenost Smrt (Satan) vládne od Adama i nad těmi, kdo hřeší jiným způsobem než Adam. (Řím. 5,14) 3 PLÁN ZÁCHRANY 1 EVANGELIUM V předcházejícím oddíle jsem se pokusil vysvětlit dvojí povahu hříchu, neposlušnost a porušenost. Vysvětlil jsem, že Bůh stvořil člověka obdařeného svobodnou vůlí, která umožnila

Více

mladší žáci PoznejBibli / 4 1. PŘÍBĚH: Bůh tvoří svět V Bibli je napsáno: Na počátku Bůh stvořil nebe a zemi. biblické příběhy pro děti 1. den 2.

mladší žáci PoznejBibli / 4 1. PŘÍBĚH: Bůh tvoří svět V Bibli je napsáno: Na počátku Bůh stvořil nebe a zemi. biblické příběhy pro děti 1. den 2. Vyplň následující údaje: Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: Vedoucí skupiny: biblické příběhy pro děti PoznejBibli 1. PŘÍBĚH: Bůh tvoří svět Baví Tě něco vyrábět nebo tvořit? Možná si rád/a hraješ s Legem.

Více

Případ Desatera přikázání

Případ Desatera přikázání Představ si svět bez zákona Existovala by spravedlnost? Co kdyby nebylo žádného trestu za přestoupení zákona? Byl by jsi v klidu? Byl by jsi šťastný nebo šťastná v takovém světě?... šťastný je ten, kdo

Více

Bible. MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389

Bible. MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Bible

Více

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam.

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam. Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: úvodní biblické příběhy pro děti PoznejBibli Vedoucí skupiny: 1. Příběh Ztracená ovce Lukáš 15,1-7 3 Klíčový verš: Přečti si Lukáš 15,7 Popros

Více

Gerlinde Baumann. Bible

Gerlinde Baumann. Bible Gerlinde Baumann Bible O knize Bible je bestseller. Ale kdo ji četl? Jak je to vlastně s Knihou knih? Kdo ji napsal? Písmo svaté a slovo Boží co to znamená? Hovoří Bible bezprostředně ke každému člověku,

Více

Léto milostivé (Lk 4. 16-21) Litomyšl 18.8. 2013

Léto milostivé (Lk 4. 16-21) Litomyšl 18.8. 2013 Léto milostivé (Lk 4. 16-21) Litomyšl 18.8. 2013 introit Ž 117 čtení Lv 25.1-17 text Lk 4.16-30 poslání Ef 2.4-14 písně 163, 680, 694, 422, 685 163 Hospodin sám národů Bůh 680 Nás zavolal jsi, Pane 694

Více

ANTIFONY ADVENTNÍ A VÁNOČNÍ K DOBĚ. které chybí v LH I z r. 1976

ANTIFONY ADVENTNÍ A VÁNOČNÍ K DOBĚ. které chybí v LH I z r. 1976 ANTIFONY K DOBĚ ADVENTNÍ A VÁNOČNÍ které chybí v LH I z r. 1976 *2 D O B A A D V E N TNÍ I A Ž D O 1 6. P R O S I N C E PRVNÍ NEDĚLE ADVENTNÍ Žaltář 1. týdne A. 1. Hlásejte všem lidem: Hle přijde Bůh,

Více

02/2014. Slovo víry. A toť jest to slovo víry, kteréž kážeme. Římanům 10:8

02/2014. Slovo víry. A toť jest to slovo víry, kteréž kážeme. Římanům 10:8 02/2014 Slovo víry A toť jest to slovo víry, kteréž kážeme. Římanům 10:8 Právě máte v rukou další číslo netradičního, slovem, duchem a mocí nabitého, internetového časopisu, na jehož tvorbě se můžete podílet

Více

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_200_Planetárium AUTOR: Ing. Gavlas Miroslav ROČNÍK,

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_200_Planetárium AUTOR: Ing. Gavlas Miroslav ROČNÍK, NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_200_Planetárium AUTOR: Ing. Gavlas Miroslav ROČNÍK, DATUM: 9., 25.11. 2011 VZDĚL. OBOR, TÉMA: Fyzika, Planetárium

Více

Podještědské gymnázium Liberec Kořeny evropské kultury. Biblická mytologie. Starozákonní příběhy Mojžíš I.

Podještědské gymnázium Liberec Kořeny evropské kultury. Biblická mytologie. Starozákonní příběhy Mojžíš I. Podještědské gymnázium Liberec Kořeny evropské kultury Biblická mytologie Starozákonní příběhy Mojžíš I. Kniha Genesis - opakování Jaké pojmy spjaté s nejstaršími biblickými příběhy jsou ukryty na následujících

Více

Symboly Vánoc v rodinách

Symboly Vánoc v rodinách Symboly Vánoc v rodinách Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Projekt č. CZ. 1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_13_03 Tématický celek: Rodina a finance Autor: PaedDr.

Více

Téma: NERVY V KÝBLU. Téma: JE TO NA TOBĚ (UMÍME SE ROZHODOVAT?) Téma: JE TŘEBA BÝT IN? (aneb CO SE SVÝM VZHLEDEM?)

Téma: NERVY V KÝBLU. Téma: JE TO NA TOBĚ (UMÍME SE ROZHODOVAT?) Téma: JE TŘEBA BÝT IN? (aneb CO SE SVÝM VZHLEDEM?) Téma: NERVY V KÝBLU úvaha na biblický text Filipským 4, 6-7 Jak mi Bůh dal sílu překonat těžkou situaci (strach)? Proč prožíváme strach (úzkost) a jak s tím bojovat? Izaiáš 43, 1-2 1) Strach a obavy jsou

Více

starší žáci PoznejBibli / 3

starší žáci PoznejBibli / 3 Vyplň následující údaje: Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: Vedoucí skupiny: biblické příběhy pro starší žáky PoznejBibli 1. LEKCE: Noe a potopa - Stavba archy Máte ve škole pravidla? Většinou nemáme

Více

RENESANCE A OSVÍCENSTVÍ

RENESANCE A OSVÍCENSTVÍ RENESANCE A OSVÍCENSTVÍ pracovní list Mgr. Michaela Holubová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. RENESANCE A VĚK ROZUMU Renesance kulturní znovuzrození

Více

Bible pro děti. představuje. První Velikonoce

Bible pro děti. představuje. První Velikonoce Bible pro děti představuje První Velikonoce Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Janie Forest Upravili: Lyn Doerksen Přeložila: Jana Jersakova Vydala: Bible for Children www.m1914.org BFC PO Box 3 Winnipeg,

Více