VY_05_Z7E_16. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/03.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "VY_05_Z7E_16. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/03."

Transkript

1 Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_16 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/ zeměpis sedmý Velká Británie, Irsko Školní atlas světa mapa: Velká Británie, Francie a Francie, Benelux, SVĚT Politické rozdělení, učebnice Zeměpis pro 6. a 7. roč. str. 56 Strana 1 (celkem 13)

2 ZÁPIS DO SEŠITU Velká Británie - London (Londýn) - království, oficiální název Spojené království Velké Británie a Severního Irska - skládá se ze 4 historických zemí: Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko - patří k ní např. Orkneje, Shetlandy, Hebridy, Man, Normanské ostrovy, Gibraltar - rašeliniště, vřesoviště, pastviny, mlhy, mrholení - chov skotu, ovcí, rybolov, z obilí se vyrábí whisky, námořní doprava - těžba ropy, černého uhlí - Loch Ness, Stonehenge, Big Ben, Tower Bridže, Buckinghamský palác, černé taxíky, červené autobusy i budky, kriket, fotbal, odpolední čaj, auta (Mini Cooper Mr. Bean, ROLS ROYCE, ROVER, ), letadla - William Shakespeare, Robin Hood, král Artuš,. - kanál La Mance (Eurotunel) - starobylé univerzity Oxford, Cambridge - střediska: Londýn, Liverpool (Beatles), Manchester, Edinburgh, Birmingham, Leeds, Sheffield, Belfast Irská republika - Dublin - sv. Patrik patron Irska, pivo Guiness Strana 2 (celkem 13)

3 ÚKOLY 1) Na mapě Západní Evropa a alpské země si ukaž Velkou Británii a Irsko. Najdi hlavní města těchto států (výslovnost si vyhledej v rejstříku). 2) S pomocí mapy urči, které ostrovy patří Velké Británii. Ukaž 4 historická území tvořící Velkou Británii: Anglii, Skotsko, Wales a Severní Irsko. 3) Na politické mapě světa si ukaž tyto státy patřící do Britského společenství národů: Kanada, Austrálie, Nový Zéland a Jamajka, ukaž si britská korunními závislá území: Ostrov Man a Normanské ostrovy. Dále si zkus vyhledat alespoň 7 z 14 zámořských teritorií Velké Británie Anguilla, Bermudy, Britské antarktické území, Britské indickooceánské území, Britské Panenské ostrovy, Falklandy, Gibraltar, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy, Kajmanské ostrovy, kyperské vojenské základny Akrotiri a Dhekelia, Montserrat, Pitcairnovy ostrovy, Svatá Helena, Turks a Caicos. 4) Na mapě Západní Evropa a Alpské země si ukaž tyto pojmy: průliv la Manche, Calaiská úžina, Severní moře, Irské moře, Keltské moře, Severní průliv, průliv Minchr, Pentlandský průliv, Bristolský záliv, Donegalský záliv, Cornwallský poloostrov. 5) Pomocí mapy Západní Evropa a alpské země vyhledej názvy vysočin a jezer na území Velké Británie. Jak se jmenuje řeka, která protéká Londýnem? Jak se jmenuje řeka, která se vlévá do Bristolského zálivu? Jak se jmenuje průplav na severu Skotska, jehož součástí je jezero Loch Ness? 6) Na mapě Západní Evropa a alpské země vyhledej tato města: Oxford, Bristol, Dover, Cardiff, Birmingham, Leicester, Nottingham, Manchester, Liverpool, Leeds, Newcastle, Edinburgh, Glasgow, Belfast, Chesterfield (výslovnost si vyhledej v rejstříku). 7) Urči, v které části Velké Británie se nachází nejvíce měst. 8) Přečti si text v učebnici. 9) Pomocí mapy ve školním atlasu Západní Evropa a alpské země Průmysl vyhledej, jaké nerostné suroviny se těží v obou zemích. 10) Jaký průmysl je rozvinutý v obou zemích? 11) Přečti si doplňující text [15], [16], [17]. 12) Vypracuj zápis do sešitu (je možné vytisknout a vlepit). Strana 3 (celkem 13)

4 - Spojené království Velké Británie a Severního Irska je konstituční monarchií složenou ze čtyř zemí: Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Současnou hlavou státu je královna Alžběta II., jež je zároveň hlavou dalších třinácti států Britského společenství národů (Commonwealthu), Obrázek 1: Westminsterský palác [1] například Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a Jamajky. Takzvanými britskými korunními závislými územími jsou Ostrov Man a Normanské ostrovy. Jako takové jsou vlastnictvím Britské koruny, nejsou součástí Spojeného království, jsou s ním pouze spojeny federací známou jako Britské ostrovy (na obrázku je Westminsterský palác v Londýně). - Británie byla v minulosti největší koloniální mocností. Jejím pozůstatkem jsou zámořská teritoria. Ta se nepovažují za součást Spojeného království, ale ve většině případů mají jejich obyvatelé britské občanství a právo bydlet ve Spojeném království (platí od roku 2002). Britskými zámořskými teritorii jsou v současnosti Anguilla, Bermudy, Britské antarktické území, Britské indickooceánské území, Britské Panenské ostrovy, Falklandy, Gibraltar, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy, Kajmanské ostrovy, kyperské vojenské základny Akrotiri a Dhekelia, Montserrat, Pitcairnovy ostrovy, Svatá Helena, Turks a Caicos. - Skotská vysočina se vyznačuje divokou a velkolepou přírodou. Jsou zde nejvyšší hory Spojeného království (Ben Nevis 1344 m) a protáhlá jezera zvaná loch. Obrázek 2: jezero Loch Ness [2] Obrázek 3: údajná podoba Nessie [3] - Jezero Loch Ness se nejvíce proslavilo díky svému údajnému obyvateli, Strana 4 (celkem 13)

5 nejznámějšímu kryptozoologickému zjevení, lochneské příšeře tzv. Nessie, jež vypadá jako plesiosaurus. První spatření příšery v tomto jezeře se traduje už ze 6. století. Poprvé byla Nessie Obrázek 4: ragby [4] vyfotografována v roce 1933 Hughem Grayem. Tato dosti nejasná fotografie byla později označena za podvrh. Nessie byla o 3 roky později poprvé zachycena kamerou Malcoma Irvina. Nejslavnější záběry Nessie pořídil Tim Dinsdale v roce 1960, po přezkoumání byly prohlášeny za autentické. V roce 1982 zkoumalo jezero sonarem 1500 hodin 150 odborníků. Zaznamenali 40 kontaktů ukazujících na tvory velkých rozměrů (na obrázku je jezero Loch Ness a údajná podoba Nessie). - Velká Británie je kolébkou fotbalu, liga se hraje od srpna do května. Nejslavnějšími kluby Chelsea FC, Manchester United, Liverpool, Arsenal FC, Glasgow Rangers, Celtic a národní mužstvo patří ke světové špičce. Druhým nejoblíbenějším sportem je ragby. Ze Skotska pochází golf (na obrázku jsou hráči ragby). Obrázek 5: Královská greenwichská observatoř v Londýně [5] - Hlavní město Londýn patří k nejvíce navštěvovaným městům na světě. Turistické atrakce se nalézají převážně v centrálním Londýně. Patří mezi ně historická City; West End a jeho proslulá kina, bary, kluby, obchody a restaurace; Westminster s Westminsterským opatstvím, Buckinghamským palácem, Clarence House atd. Dále je to Science Museum, Přírodopisné muzeum, Britské muzeum, Národní galerie, Tate Gallery, mosty London Bridge, Tower Bridge, Královská observatoř v Greenwichi, kudy prochází od roku 1884 nultý poledník a další zajímavosti (na obrázku je Královská greenwichská observatoř). Obrázek 6: Tower Bridge [6] Obrázek 7: Stonehenge [7] - Tower Bridge je zvedací most v Londýně nad řekou Temží (na obrázku). - Stonehenge je komplex menhirů a kamenných kruhů, nacházející se na Strana 5 (celkem 13)

6 Salisburské pláni asi 13 km severně od městečka Salisbury v Jižní Anglii. Jeho význam je nejasný. Jedna z verzí je, že toto místo mohlo sloužit jako pohřebiště. Obrázek 9: vřesoviště [9] Obrázek 8: bažina a rašeliniště [8] - Irský ostrov si vysloužil přezdívku Smaragdový ostrov díky bujné vegetaci, která je zde díky mírnému klimatu a častému jemnému dešti. Na většině území Irska leží louky a vřesoviště. 15% území pokrývají rašeliniště a 5% rozlohy zaujímají původní listnaté lesy. Bažiny a Obrázek 10: začátek Eurotunelu na anglické straně [10] rašeliniště se vyskytují rovněž na jihozápadě Anglie (na obrázcích je ukázka vřesoviště a rašeliniště). - Eurotunel je podmořský tunel pod Lamanšským průlivem, vedoucí mezi anglickým Folkestone a francouzským Calais. Tunel je dlouhý 50 km, z toho 38 km je pod mořským dnem. Průměrná hloubka je 45 m pode dnem moře (na obrázku je Eurotunel na anglické straně). Obrázek 11: svatý Patrik - patron Irska [11] - V Irsku se nevyskytují vůbec hadi, což je vysvětleno legendou. Údajně je měl z ostrova vyhnat svatý Patrik, patron Irska. Významným Obrázek 12: Jetelový trojlístek, symbol sv. Patricka [12] svátkem nejen v Irsku je Den svatého Patrika, který se slaví 17. března. Příznivci tohoto svátku jsou ozdobeni zeleným trojlístkem. Všeobecně je pro svatého Patrika i Irsko typická zelená barva, což se v den svatého Patrika projevuje zejména nošením zeleného oblečení. Lidé v tento den jedí zelené jídlo. Těstoviny, zelenou zmrzlinu (na obrázku je svatý Patrik apoštol Irska a jeho symbol zelený trojlístek). - Mezi předky dnešních Irů patří Keltové. Podle statistik žije v cizině více lidí irského původu (desítky milionů) než v samotné zemi. Obrázek 13: Big Ben [13] - Big Ben je hovorové označení používané pro hodinovou věž, která je součástí Strana 6 (celkem 13)

7 budovy House of Parlament vedle Temže v Londýně a neformální pojmenování Velkého zvon. Věž se tyčí nad severovýchodní stranou paláce, ve kterém zasedá parlament (na obrázku). - Jednou z historických zemí je Skotsko. V oblasti kultury jsou Skotsko charakteristický hudební nástroj dudy, typický je také skotský kroj a skotský tanec. Obrázek 14: skotský kroj a lidový nástroj - dudy [14] Úkol 5) Skotská vysočina, Grampiany, Kambrické pohoří, Kaledonské hory, Peninské pohoří Londýnem protéká Temže. Do Bristolského zálivu se vlévá Severn. Úkol 7) střední a jižní Anglie Úkol 9) černé uhlí, ropa, zemní plyn, železná ruda, polymetalické rudy, kamenná sůl Úkol 10) strojírenský, hutnický, chemický, potravinářský, textilní a kožedělný OTÁZKY 1) Které historické země tvoří Velkou Británii? 2) Jaké státní zřízení má Velká Británie, Jaké státní řízení má Irsko? 3) Který průliv odděluje Velkou Británii a Francii? Jakým způsobem je zajištěna přeprava přes tento průliv? 4) Jmenuj alespoň 2 sporty, které jsou typické pro Velkou Británii. 5) Jmenuj 2 suroviny, které se těží ve Velké Británii ve větší míře? 6) Která 3 průmyslová odvětví jsou ve Velké Británii nejrozvinutější? 7) Co převládá ve Velké Británii vývoz nebo dovoz potravin? 8) Odkud dováží Velká Británie většinu surovin? 9) Kudy prochází nultý poledník? 10) Čím je nachází v městech Oxford a Cambidge? 11) Co je charakteristické pro hospodářství Irska? Strana 7 (celkem 13)

8 12) Díky bujné vegetaci získalo Irsko označení. Víš jaké? 13) Jací živočichové se vůbec nevyskytují v Irsku? 14) Kdo je patronem Irska? Správné odpovědi: 1) Anglie, Skotsko, Wales, Severní Irsko 2) Velká Británie konstituční monarchie, Irsko - republika 3) La Manche, trajekty, Eurotunel 4) fotbal, ragby, golf, kriket 5) černé uhlí, ropa, zemní plyn 6) strojírenský, chemický, hutnický, textilní 7) dovoz potravin 8) ze svých bývalých kolonií 9) Královskou greenwichskou hvězdárnou v předměstí Londýna 10) Nacházejí se tu univerzity. 11) těžba rašeliny, pastevectví, potravinářský průmysl 12) Smaragdový ostrov 13) hadi 14) Svatý Patrik Zapamatuj si: Spojené království Velké Británie a Severního Irska patří mezi hospodářsky nejvyspělejší státy světa. V minulosti byla Velká Británie koloniální velmocí. Patří mezi největší dovozce zboží a potravin, které dováží především ze svých bývalých kolonií. Irsko je hospodářsky méně vyspělé pro jeho hospodářství je typické těžba rašeliny, pastevectví a potravinářský průmysl. DOMÁCÍ ÚKOL Tvým úkolem je ZOPAKOVAT SI STÁTY SEVERNÍ A ZÁPADNÍ EVROPY A JEJICH HLAVNÍ MĚSTA (všichni žáci). referátů stát Západní Evropy (Velká Británie nebo Irsko) nebo hlavní město některého z těchto států referát zadán dvojici nebo jednotlivci, musí být zpracován písemně, referující umí důležité pasáže zpaměti, osnova referátu je uvedena v materiálu pro domácí přípravu žáků VY_05_Z7E_8, délka referátu je max. 8 min. Strana 8 (celkem 13)

9 PROCVIČOVÁNÍ, TEST Zkus si vyřešit následující křížovku: O M O D Y 1 hlavní město Velké Británie 2 nerostná surovina, která se těží ve Velké Británii 3 vysočina ve Skotsku 4 významné průmyslové středisko, slavný fotbalový klub United 5 hlavní město Irska 6 označení pro protáhlá, úzká a hluboká jezera ve Velké Británii 7 přístav na anglické straně Calaiské úžiny V každé otázce je jedna správná odpověď, najdeš ji? 1) Které z měst je přístavem: a) Birmingham b) Oxford c) Cardiff 2) Ve Velké Británii a Irsku se vyskytuje tato přírodní krajina: a) tajga b) vřesoviště, močály a rašeliniště c) tundra 3) Známou britskou automobilovou značkou není: a) SCANIA b) ROLS ROYCE c) ROVER 4) Které ostrovy patří Velké Británii?: a) Faerské ostrovy b) Azory c) Shetlandy Strana 9 (celkem 13)

10 5) Britským závislým územím je: a) Grónsko b) Gibraltar c) Hiiumaa 6) Do Britského společenství národů nepatří: a) USA b) Kanada c) Austrálie 7) Patronem Irska je: a) Sv. Valentýn b) Sv. Patrik c) Sv. Václav 8) V Irsku se těží: a) ropa b) železná ruda c) rašelina Hodnocení: Za každou správnou odpověď máš 1 bod, klasifikace by vypadala následovně: 8 bodů bodů body body bodu 5 Správné řešení testu: Správné řešení křížovka: D U R G B D O R L L O P A M I O V L A M A N CH E O P N R N I CH D A E Ý N S N Y T E R Strana 10 (celkem 13)

11 1 hlavní město Velké Británie 2 nerostná surovina, která se těží ve Velké Británii 3 vysočina ve Skotsku 4 významné průmyslové středisko, slavný fotbalový klub United 5 hlavní město Irska 6 označení pro protáhlá, úzká a hluboká jezera ve Velké Británii 7 přístav na anglické straně Calaiské úžiny Strana 11 (celkem 13)

12 Použité zdroje: DEMEK, Jaromír; MALIŠ, Ivan. Zeměpis pro 6. a 7. ročník : Zeměpis světadílů. dotisk 1. vydání. Praha : SPN, s. ISBN X. Školní atlas světa. 6. vydání. Praha : Kartografia Praha, s. ISBN [15] Spojené království. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/spojené_království>. [1] Soubor:Westminster palace.jpg. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:westminster_palace.jpg>. [2] Soubor:LochNessUrquhart.jpg. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:lochnessurquhart.jpg>. [3] Soubor:Lochneska poboba museumofnessie.jpg. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:lochneska_poboba_museumofnessie.jpg>. [16]Lochnessk%C3%A1 nestv%c5%afra. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/lochnessk%c3%a1_nestv%c5%afra>. [4] Soubor:Scrum-1.JPG. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:scrum-1.jpg>. [5] Soubor:Royal observatory greenwich.jpg. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:royal_observatory_greenwich.jpg>. [7] Soubor:Stonehenge jpg. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:stonehenge2007_07_30.jpg>. [8] Soubor:L%C3%BCtt-Witt Moor-2.jpg. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:l%c3%bctt-witt_moor-2.jpg>. [9] Soubor:CallunaVulgaris.jpg. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:callunavulgaris.jpg>. [17] Irsko. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/irsko>. [10] Soubor:Eurotunnel 1.jpg. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:eurotunnel_1.jpg>. [11] Soubor:Stpatrick hilloftara.jpg. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:stpatrick_hilloftara.jpg>. Strana 12 (celkem 13)

13 [6] Soubor:Tower bridge1.jpg. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:tower_bridge1.jpg>. [13] Soubor:BigBenAtDusk.jpg. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:bigbenatdusk.jpg>. [14] Soubor:Bagpipe performer.jpg. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on [cit ]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:bagpipe_performer.jpg>. [12] Soubor:Irish clover.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: Strana 13 (celkem 13)

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ČESKÝ KRUMLOV ABSOLVENTSKÁ PRÁCE ZÁPADNÍ EVROPA. Za Nádražím 222, 381 01 Český Krumlov. Autor práce: Štěpán Novotný, IX.

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ČESKÝ KRUMLOV ABSOLVENTSKÁ PRÁCE ZÁPADNÍ EVROPA. Za Nádražím 222, 381 01 Český Krumlov. Autor práce: Štěpán Novotný, IX. ZÁKLADNÍ ŠKOLA ČESKÝ KRUMLOV Za Nádražím 222, 381 01 Český Krumlov ABSOLVENTSKÁ PRÁCE ZÁPADNÍ EVROPA Autor práce: Štěpán Novotný, IX.C Vedoucí práce: Roman Vochozka Školní rok: 2009 2010 2010 Základní

Více

Německo - Berlín (Berlin) 1) federativní republika, oficiální název Spolková republika

Německo - Berlín (Berlin) 1) federativní republika, oficiální název Spolková republika Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_20 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Více

VLASTIVĚDA 4. ročník Test č.1 Naše nejbližší okolí, Orientace v krajině a na mapě Mgr. Marie Mašínová

VLASTIVĚDA 4. ročník Test č.1 Naše nejbližší okolí, Orientace v krajině a na mapě Mgr. Marie Mašínová VY_12_INOVACE_VL.4.B.01 VLASTIVĚDA 4. ročník Test č.1 Naše nejbližší okolí, Orientace v krajině a na mapě Mgr. Marie Mašínová 1. Jak se jmenuje náměstí v Kolíně? a) Husovo b) Karlovo c) Sokolovo 2. Co

Více

ZÁJEZDY POZNÁVACÍ. Již 20 let jsme tu pro Vás

ZÁJEZDY POZNÁVACÍ. Již 20 let jsme tu pro Vás ZÁJEZDY POZNÁVACÍ 2010 Již 20 let jsme tu pro Vás CESTOVNÍ KANCELÁŘ BRNO Moravské nám. 4, 602 00 Brno tel./fax: +420 542 210 102 e-mail: ck@travel2002.cz STRÁŽNICE Kovářská 396, 696 62 Strážnice tel./fax:

Více

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Pořadové číslo DUM 272 Jméno autora Datum, ve kterém byl DUM vytvořen Ročník, pro který je DUM určen 6. Vzdělávací oblast (klíčová slova) Jana Klimentová 26. 1. 2012 Sydney, Melbourne,

Více

CESTOVNÍ KANCELÁŘ. Poznávací. zájezdy 2013 SKANDINÁVIE VÝCHODNÍ EVROPA TUZEMSKO STŘEDNÍ EVROPA JIŽNÍ EVROPA ZÁPADNÍ EVROPA

CESTOVNÍ KANCELÁŘ. Poznávací. zájezdy 2013 SKANDINÁVIE VÝCHODNÍ EVROPA TUZEMSKO STŘEDNÍ EVROPA JIŽNÍ EVROPA ZÁPADNÍ EVROPA CESTOVNÍ KANCELÁŘ Poznávací zájezdy 2013 SKANDINÁVIE VÝCHODNÍ EVROPA TUZEMSKO STŘEDNÍ EVROPA JIŽNÍ EVROPA ZÁPADNÍ EVROPA 24 let jsme tu pro Vás! Milí přátelé cestování, dovolete, abychom se s Vámi podělili

Více

JAZYKOVÉ KURZY STUDIUM V ZAHRANIČÍ PRO DOSPĚLÉ WWW.ALFA-AGENCY.CZ PRO MANAŽERY

JAZYKOVÉ KURZY STUDIUM V ZAHRANIČÍ PRO DOSPĚLÉ WWW.ALFA-AGENCY.CZ PRO MANAŽERY STUDIUM V ZAHRANIČÍ 2015 JAZYKOVÉ Y s námi se vždy domluvíte VELKÁ BRITÁNIE IRSKO MALTA USA KANADA FRANCIE ŠPANĚLSKO ITÁLIE JAR NĚMECKO RAKOUSKO WWW.ALFA-AGENCY.CZ PRO DOSPĚLÉ PRO MANAŽERY VELKÁ BRITÁNIE

Více

ZÁJEZDY PRO ŠKOLY 2014

ZÁJEZDY PRO ŠKOLY 2014 ZÁJEZDY PRO ŠKOLY 2014 BEZPLATNÁ LINKA 800 138 241 VELKÁ BRITÁNIE ŘÍM BENELUX FRANCIE IRSKO USA Prezentace Zdarma Nevíte, co se v rámci zájezdu dá navštívit? Chcete studentům přiblížit reálie navštívené

Více

OBSAH. Úvod... 5 CO UŽ VÍME ZE ZEMĚPISU (OPAKOVÁNÍ 6)... 7 JAK JE SVĚT ROZDĚLEN... 10

OBSAH. Úvod... 5 CO UŽ VÍME ZE ZEMĚPISU (OPAKOVÁNÍ 6)... 7 JAK JE SVĚT ROZDĚLEN... 10 OBSAH Úvod... 5 CO UŽ VÍME ZE ZEMĚPISU (OPAKOVÁNÍ 6)... 7 JAK JE SVĚT ROZDĚLEN... 10 Pevniny a oceány... 10 Státy a jejich hranice... 12 Není stát jako stát... 13 AFRIKA... 15 Afrika ohrožený světadíl...

Více

VELKÁ BRITÁNIE IRSKO MALTA USA KANADA JAR FRANCIE NĚMECKO RAKOUSKO ITÁLIE

VELKÁ BRITÁNIE IRSKO MALTA USA KANADA JAR FRANCIE NĚMECKO RAKOUSKO ITÁLIE STUDIUM V ZAHRANIČÍ 2015 JAZYKOVÉ KURZY s námi se vždy domluvíte SOUTĚŽ 2015 o jazykový pobyt v zemi dle vlastního výběru! Stačí se přidat k: facebook.com/ alfa.jazykovekurzy VELKÁ BRITÁNIE IRSKO MALTA

Více

ZEMĚPIS 7. ROČNÍK USA, KANADA

ZEMĚPIS 7. ROČNÍK USA, KANADA VY_52 _INOVACE_Z.7.B.01 1. Na jaké dvě části se dělí Severní Amerika?.... ZEMĚPIS 7. ROČNÍK USA, KANADA Mgr. Zuzana Benešová 2. K Severní Americe patří i zámořské území Dánska, pokryté ledovcem a nazýváme

Více

ŘÍM BENELUX FRANCIE VELKÁ BRITÁNIE IRSKO USA KURZY A ZÁJEZDY PRO ŠKOLY 2013

ŘÍM BENELUX FRANCIE VELKÁ BRITÁNIE IRSKO USA KURZY A ZÁJEZDY PRO ŠKOLY 2013 ŘÍM BENELUX FRANCIE VELKÁ BRITÁNIE IRSKO USA KURZY A ZÁJEZDY PRO ŠKOLY 2013 Prezentace Zdarma Nevíte, co se v rámci zájezdu dá navštívit? Chcete studentům přiblížit reálie navštívené země? Nedokážete zodpovědět

Více

JAZYKOVÉ POBYTY 2015. Pro juniory

JAZYKOVÉ POBYTY 2015. Pro juniory JAZYKOVÉ POBYTY 2015 Pro juniory Proč na jazykový pobyt s jazykovým centrem English4all? Naše jazykové centrum se převážně specializuje na zajištění jazykových pobytů v anglicky, německy a španělsky mluvících

Více

ZÁJEZDY PRO ŠKOLY 2015

ZÁJEZDY PRO ŠKOLY 2015 ZÁJEZDY PRO ŠKOLY 2015 BEZPLATNÁ LINKA 800 138 241 Učte se a poznávejte s KRISTOF Gymnázium Písnická, Praha VELKÁ BRITÁNIE ŘÍM BENELUX FRANCIE IRSKO USA Prezentace Zdarma Nevíte, co se v rámci zájezdu

Více

ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy

ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14 MĚL BYCH ZNÁT: - Rozumět základním zeměpisným termínům - Umět pojmenovat různé typy krajin a jejich

Více

STUDIUM V ZAHRANIČÍ: JAZYKOVÉ KURZY

STUDIUM V ZAHRANIČÍ: JAZYKOVÉ KURZY STUDIUM V ZAHRANIČÍ: JAZYKOVÉ KURZY 2011/2012 PRO DOSPĚLÉ PRO MLÁDEŽ PRO MANAŽERY VELKÁ BRITÁNIE IRSKO MALTA USA HAWAI KANADA NĚMECKO RAKOUSKO ŠPANĚLSKO LAT. AMERIKA FRANCIE ITÁLIE JAR AUSTRÁLIE praha

Více

- Báb al Mandáb je..., který se nachází mezi kontinenty. a.. a najdeme ho v mapě atlasu na straně v části. - Co v mapě znamená Aachen (Cáchy) 66 C 4?

- Báb al Mandáb je..., který se nachází mezi kontinenty. a.. a najdeme ho v mapě atlasu na straně v části. - Co v mapě znamená Aachen (Cáchy) 66 C 4? Jak pracovat s mapou a atlasem Úkol : Mám najít pojem, který vůbec neznám. Zadání: najděte v mapě Báb al-mandáb a napiště, o co se jedná? Postup: 1. pokud nevím co pojem znamená najdu jej v rejstříku,

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Intenzivní studium v zahraničí

Intenzivní studium v zahraničí Intenzivní studium v zahraničí Anglie Skotsko Irsko Malta USA Kanada JAR Austrálie Nový Zéland Německo Rakousko Francie Itálie Španělsko Kuba www.studypoint.cz, www.ptkecho.sk Mezinárodní jazykové kurzy

Více

High School 2013 14. Anglie Argentina Austrálie Finsko Francie Holandsko Irsko Itálie. soustředění USA: 5 dní v New YorkU

High School 2013 14. Anglie Argentina Austrálie Finsko Francie Holandsko Irsko Itálie. soustředění USA: 5 dní v New YorkU High School 2013 14 Orientační soustředění USA: 5 dní v New YorkU ANGLIE: 4 dny v LONDýně AUSTRáLIE: 3 dny v SYDNEY Nový Zéland: 5 dní v Aucklandu Španělsko: 8 dní v Madridu ARGENTINA: 7 dní v ROSARIU

Více

Obsah. Obsah. Navštivte nás na Facebooku:

Obsah. Obsah. Navštivte nás na Facebooku: Obsah Díky Facebooku můžete navázat kontakt s ostatními účastníky zahraničních pobytů a sdílet s nimi své zážitky. Navštivte nás na Facebooku: Jazykové pobyty v zahraničí Jazykový kurz v zahraničí je nejefektivnější

Více

Očekávaný výstup. Znalost vlastností zemského tělesa. Druh učebního materiálu. Pracovní list

Očekávaný výstup. Znalost vlastností zemského tělesa. Druh učebního materiálu. Pracovní list Škola ZŠ Zbraslav, Komenského 280, 664 84 Zastávka u Brna Autor Mgr. Jan Šrámek Číslo VY_52_INOVACE_Ze6_01 Název Tvar, rozměry a pohyby Země Téma hodiny Země jako vesmírné těleso Předmět Zeměpis Ročník/y/

Více

pf 2009 Obsah cestování kultura, zábava...

pf 2009 Obsah cestování kultura, zábava... obsah, novinky 1 cestování kultura, zábava... Obsah Anglie tak trochu jinak 2 Španělské sídlo Nového světa z průvodce Rough Guides 4 Pozor na palmového kraba 6 Národní park The Cairngorms 8 Výlety po jižní

Více

Jazykové kurzy 2013 pro dospelé. v zahranicí

Jazykové kurzy 2013 pro dospelé. v zahranicí Jazykové kurzy 2013 pro dospelé v zahranicí Vysvětlivky Ikony Tabulky obecné kurzy kurzy pro začátečníky obchodní kurzy kurzy zakončené zkouškou (více informací na str. 148 151) odborné kurzy kurzy pro

Více

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY 2014 JAZYKOVÉ A POZNÁVACÍ POBYTY. infolinka ZDARMA 800 100 300 (ČR) 0800 121 121 (SR), www.jazykovepobyty.cz

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY 2014 JAZYKOVÉ A POZNÁVACÍ POBYTY. infolinka ZDARMA 800 100 300 (ČR) 0800 121 121 (SR), www.jazykovepobyty.cz ŠKOLNÍ ZÁJEZDY 2014 JAZYKOVÉ A POZNÁVACÍ POBYTY infolinka ZDARMA 800 100 300 (ČR) 0800 121 121 (SR), www.jazykovepobyty.cz 1 Cizí jazyky Obsah Irsko Poznávací pobyty Základní informace 62 Londýn 64 Jihovýchodní

Více

Mgr. Lenka Zemánková Místo, kde žijeme Západní Čechy Učební pomůcky:

Mgr. Lenka Zemánková Místo, kde žijeme Západní Čechy Učební pomůcky: Materiál pro domácí VY_07_Vla5E_31 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ STAVEBNÍ FAKULTA GEODÉZIE A KARTOGRAFIE

ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ STAVEBNÍ FAKULTA GEODÉZIE A KARTOGRAFIE ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ STAVEBNÍ FAKULTA GEODÉZIE A KARTOGRAFIE LONDÝN Semestrální projekt Geografie 2 Jan Bartůněk RealHonza@seznam.cz 2012 2 Klíčová slova / Keywords: Londýn, City, Westminster,

Více

Mapa mapa a měřítko mapy obsah mapy vznik mapy (snímkování z letadel a družic) druhy map práce s topografickou mapou a buzolou

Mapa mapa a měřítko mapy obsah mapy vznik mapy (snímkování z letadel a družic) druhy map práce s topografickou mapou a buzolou PŘEDMĚT: ZEMĚPIS Školní výstupy Učivo Průřezová témata Ţák vysvětlí, v čem spočívá jedinečnost naší planety v naší sluneční soustavě popíše velikost a tvar Země a podá o něm důkazy na mapě ukáže rovnoběžky

Více

Expediční a poznávací zájezdy

Expediční a poznávací zájezdy Expediční a poznávací zájezdy hotelbusem 2012 Evropa Afrika Asie Amerika Kam se s námi můžete podívat místa, která s námi můžete navštívit hotelbusem místa, která s námi můžete navštívit minivanem (popř.

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI FILOZOFICKÁ FAKULTA KATEDRA ASIJSKÝCH STUDIÍ. Jarmila HORŇÁKOVÁ

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI FILOZOFICKÁ FAKULTA KATEDRA ASIJSKÝCH STUDIÍ. Jarmila HORŇÁKOVÁ UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI FILOZOFICKÁ FAKULTA KATEDRA ASIJSKÝCH STUDIÍ Jarmila HORŇÁKOVÁ ČÍNA V UČEBNÍCH OSNOVÁCH ANALÝZA UČEBNIC ZEMĚPISU ČÍNY PRO ZÁKLADNÍ A STŘEDNÍ ŠKOLY V ROZMEZÍ LET 1990 2004

Více