Zažijte historii. Obdivujte techniku. Objevte něco nového!

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Zažijte historii. Obdivujte techniku. Objevte něco nového!"

Transkript

1 Zažijte historii. Obdivujte techniku. Objevte něco nového!

2 Vítejte v Německém muzeu parních lokomotiv Když v roce 1835 v Německu na první železniční trati z Norimberku do Fürthu supěl vlak tažený lokomotivou Adler, bylo to víc než jen plynulé překonání několika, i když ne tak úplně málo kilometrů. S parní lokomotivou se Evropa dostala do nové epochy. Po celém kontinentu se brzy valil dým z černých želených ořů, kteří neúnavně přepravovali zboží i lidi. Kdekoliv se objevily koleje pro černé obry, působily jako hnací motor industrializace a modernizace. Muzeum dýmících příšer. Když po více než 140 letech skončila u německých státních drah éra parních lokomotiv, znamenalo to současně zrození Německého muzea parních lokomotiv. V srdci Horních Frank vzniklo v areálu dřívějšího železničního depa Neuenmarkt na úpatí první evropské trati se strmým stoupáním zvané Schiefe Ebene snad největší specializované muzeum svého druhu v Německu Německé muzeum parních lokomotiv. Vítejte

3 Vesnice železničářů Důležitým prvkem prožití železnice v Neuenmarktu je samotný Neuenmarkt, označovaný jako vesnice železničářů. První historickou zmínku o obci najdeme před více než 600 lety. Původně čistě zemědělská obec Neuenmarkt zažila v období výstavby trati Ludwig-Süd-Nord-Bahn, která vedla z Lindau přes Norimberk, Kulmbach a Hof dále do Saska, skutečně významnou restrukturalizaci, ekonomický rozmach a nárůst obyvatelstva. Protože byla dolní stanicí trati se strmým stoupáním Schiefe Ebene, byla zde zbudována celá řada železničních zařízení a došlo k razantnímu přílivu přespolních pracovních sil. Okružní cesta vesnicí železničářů naučná stezka přes uhelný sklad Nově otevřená okružní cesta vesnicí železničářů s dvanácti zastaveními zahrnuje budovy významné z hlediska sociálního vývoje a vysvětluje značný význam železnice v roli zaměstnavatele pro obec. Spolu s navazující veřejnou naučnou stezkou přes bývalý uhelný sklad železničního depa Neuenmarkt získají návštěvníci poutavý náhled do práce a života železničářů a jejich rodin i díky figurínám v životní velikosti. Aby bylo možné tomuto přílivu čelit, bylo nutné vytvořit nové struktury. V těsné blízkosti pracovních míst byly vybudovány velké obytné bloky s byty pro zaměstnance. Byla vystavěna nová větší budova školy, rostoucímu počtu cestujících brzy nabídnul možnost k přenocování hotel. Železničáři vybudovali i vlastní kostely, evangelický a katolický, pro každou církev vlastní.

4 Od roku 1977 vzbuzuje Německé muzeum parních lokomotiv v hornofranském Neuenmarktu nadšení příznivců železnic z Německa i celé Evropy. Areál muzea o rozloze zhruba m² tvoří z větší části původní železniční depo Neuenmarkt- Wirsberg, ve kterém zůstala zachována stání pro 15 lokomotiv se segmentovou točnou, další provozní budovy, ve kterých probíhala péče a opravy vozidel a vlečky, i velká volná plocha a otevřený sklad uhlí zvaný Kohlenhof. Toto historické železniční depo najdete naproti nádraží Neuenmarkt-Wirsberg a současně na dolní stanici trati se strmým stoupáním, tak zvané Schiefe Ebene. Německé muzeum parních lokomotiv nemá pouze skutečně jedinečnou polohu ze všech železničních muzeí v Bavorsku a v ostatních zemích, představuje také nezapomenutelný zážitek spojený s minulostí, současností i budoucností železnice.

5 Muzeum Koncepce rozvoje muzea V roce 2007 rozhodlo účelové sdružení Německé muzeum parních lokomotiv o nové koncepci rozvoje muzea a v roce 2011 zahájilo její realizaci. Po více než dvouleté výstavbě zazářilo muzeum o svatodušních svátcích roku 2013 ve zcela novém lesku, došlo k jeho rozsáhlému rozvoji i z didaktického a technického hlediska. Postavy v životní velikosti, časová osa s významnými momenty historie německé železnice, interaktivní mediální prvky a inscenace zprostředkovávají moderním a názorným způsobem nadšení a poznání spojené s černými obry a s prací v železničním depu. Zvláštní exponáty Ve stáních kruhového depa a na volné ploše je do nejrůznějšího tematického prostředí umístěno více než 30 parních lokomotiv a řada dalších kolejových vozidel, nebo jsou uchovávány v nově zbudovaném depu, které není součástí výstavy, pro budoucí generace. Mezi nejrůznějšími typy kolejových vozidel (rychlíkové, nákladní i tendrové lokomotivy apod.) a různými konstrukčními řadami najdeme i skutečné skvosty, jako je model , který je posledním dochovaným exemplářem této modelové řady. Modelová železnice Mimořádným exemplářem je také model železniční trati se strmým stoupáním Schiefe Ebene v měřítku 1:87/H0. Na ploše 42 m² rozdělené do čtyř místností model detailně znázorňuje ve čtyřech segmentech důležité prvky a stavby strmé trati mezi dolní stanicí Neuenmarkt a horní stanicí Marktschorgast. Na kolejišti o délce 270 m je simulován železniční provoz blízký realitě. Volná plocha Na velkoryse řešených volných výstavních plochách muzea jezdí v období od dubna do pozdního podzimu malá železnice. Každý druhý víkend a podle situace probíhají jízdy také s parními lokomotivami pro tuto malou železnici a jízda se tak stává skutečně mimořádným zážitkem. V řadě dalších víkendů a především při různých příležitostech nabízíme jízdu na pracovišti strojvůdce parní lokomotivy nebo jiných kolejových vozidel.

6 Neuenmarkt Marktschorgast Schiefe Ebene První železniční trať se strmým stoupáním v Evropě Mezi dolním nádražím Neuenmarkt a horním nádražím Marktschorgast překoná trať se strmým stoupáním zvaná Schiefe Ebene na délce zhruba osmi kilometrů výškový rozdíl 158 m z údolí na náhorní planinu mezi obcemi Frankenwald a Fichtelgebirge. Průběžné stoupání je přitom 25. Tato první železniční trať se strmým stoupáním v Evropě, která byla vybudována v roce 1848 jako součást původní železniční trati spojující jih a sever (Ludwig-Süd-Nord-Bahn), je považována za mistrovské technické dílo své doby. I když většina vlaků, které jezdily po trati Schiefe Ebene, překonala stoupání bez další pomoci, vyžadovaly některé soupravy ještě další lokomotivu, která vlak navíc tlačila zezadu. Tyto postrkové lokomotivy byly umístěny v železničním depu Neuenmarkt-Wirsberg. Zhruba na osmi kilometrech do horní stanice Marktschorgast čekají návštěvníky relativně strmé výstupy. Za svou námahu ale budete odměněni úžasnými výhledy do krajiny. Zvláštní jízdy po trati Schiefe Ebene V některých dnech (viz zvláštní jízdní řád) nabízíme příležitost užít si jízdu po trati Schiefe Ebene historickým vyhlídkovým motorovým vozem až do stanice Kulmbacher Mönchshof. K mimořádným zážitkům během tradičních svatodušních dnů páry nebo u zvláštních příležitostí patří jízda zvláštním parním vlakem po této trati. Naučná stezka Schiefe Ebene Tam, kde dříve supěly parní lokomotivy, vede dnes podél nejvýznamnějších stavebních děl technická a historická naučná stezka. Instalované informační panely nabízejí zajímavé informace o zvláštnostech provozu a o historii (železniční) techniky této trati se strmým stoupáním.

7 Neexistuje snad žádné kolejové vozidlo, které je tak úzce spjato s politickými dějinami Německa a sousedních států posledních 50 let, jako je salonní vůz Vůz byl původně postaven pro někdejšího říšského kancléře a samozvaného vůdce Adolfa Hitlera. Po 2. světové válce vůz sloužil až do vyřazení v roce 1988 všem německým spolkovým kancléřům a vysokým státním návštěvám, jako například královně Alžbětě II. Salonní vůz byl svědkem četných významných historických událostí své doby. Nyní je významný svědek německé historie od nacionálního socialismu až po sjednocení Německa součástí Německého muzea parních lokomotiv a současně je i hlavním hrdinou vlastního zvláštního dokumentárního hraného filmu, který umožňuje návštěvníkům přiblížit jeho svědectví.

8 Salonní vůz Německé říšské dráhy připravily v roce 1937 z pověření tehdejšího říšského kancléře Adolfa Hitlera vůz Berlin, který byl původně koncipován jako doprovodný jídelní vagón. Do roku 1941 sloužil salonní vůz Adolfu Hitlerovi jako osobní jídelní vůz. Během té doby byl vůz bezprostředním svědkem událostí spojených s podpisem Mnichovské dohody v roce 1938 a následné anexe tehdejšího Československa v roce Vůz byl za doby svého provozu několikrát přebudován. Po 2. světové válce a používání vozu britským generálem Montgomerym byla instalována vana a lůžkový oddíl. zpracování v Mnichově Neuaubing a ve Weidenu následovalo dlouhodobé propůjčení Německému muzeu parních lokomotiv. Na cestách s kancléři Dokumentární hraný film natočený pro muzeum pod názvem Salonní vůz na cestách s kancléři oživuje historii tohoto vozu. Film o délce necelých 30 minut je úspěšným výsledkem česko německého projektu za účasti dvou škol: gymnázia a střední odborné školy v Aši a gymnázia Markgraf- Georg-Friedrich v Kulmbachu. Převedením vozu do služeb německých státních drah roku 1955 a poté, co se stal součástí vlaku pro kancléře Spolkové republiky Německo, byl obývací oddíl vozu přestavěn na prostor pro radistu. Vůz doprovázel na cestách jednotlivé kancléře Spolkové republiky Německo od Konráda Adenauera přes Willyho Brandta až po Helmuta Schmidta a vysoké státní návštěvy, např. královnu Alžbětu II. Salonní vůz byl do roku 1988 umístěn v Kolíně a byl připraven k provozu. Po jeho vyřazení v roce 1991 jej získal spolek přátel železnice ze severního Německa. V roce 2000 byl získán pro Německé muzeum parních lokomotiv. Po muzeálním Technické údaje Název salonní vůz , WGSüge Délka přes nárazníky mm Hmotnost 57 Mp Míst k sezení 42 Počet vyrobených kusů 2 Výrobce Gebr. Crede, Kassel Rok výroby 1937

9 Akce Místo plné dobrodružství pro vaše oslavy: Narozeniny nebo svatby v Německém muzeu parních lokomotiv v Neuenmarktu. Prostředí se zvláštní atmosférou Vaše akce v našem depu třeba večírek pro VIP a parní lokomotivy: Nezapomenutelný večer pro až 800 hostů v prostředí impozantních historických parních lokomotiv. Skutečná nostalgie podtržená senzačními světelnými efekty, pokrmy na vysoké úrovni a kvalitním rámcovým programem. Naše lokomotivní depo nabízí prostředí a atmosféru, kterou jen tak něco nepřekoná, a na kterou vaši hosté zaručeně nezapomenou. Oslavy v areálu uhelného skladu Ideální prostředí pro pořádání vaší akce s dostatkem místa pro velké publikum pod širým nebem: to je areál uhelného skladu Německého muzea parních lokomotiv. Rezervujte si náš kolejový autobus Životní jubileum, rodinná nebo podniková oslava: Naplánujte něco zvláštního a objednejte si náš kolejový autobus pro až 100 osob. Kolejový autobus jezdí zcela podle vašich přání a je tu jen pro vás a vaše hosty. Jednání v historickém prostředí Kromě budovy železničního depa nabízíme v areálu uhelného skladu také kompletně nově vybudovaný zvláštní výstavní prostor, který vytváří zvláštní prostředí pro nejrůznější oslavy a jednání. Prosvětlené moderní uspořádání prostoru s volným výhledem na historická kolejová vozidla vytváří jedinečnou atmosféru. Poptávku zašlete em na adresu nebo nám zavolejte na telefonní číslo +49 (0)

10 Investice do budoucnosti Evropská unie investice do vaší budoucnosti Evropský fond pro regionální rozvoj Podporovatel

11 Nizozemí Hamburk Brémy Hannover Schwerin Berlín Postupim Magdeburk Polen Polsko Muzeum Kraslické Dráhy Železniční muzeum Lužná u Rakovníka Düsseldorf Erfurt Drážďany Belgie LU. Wiesbaden Mohuč Saarbrücken Stuttgart Liberec Ústí nad Hardec Labem Králové Kalovy Vary Praha Pardubice Neuenmarkt Plzeň Tschechische Kutná Hora Ostrava Republik Olomouc Jihlava Zlín České Budějovice Brno Francie Mnichov Österreich Rakousko Švýcarsko Vstupné za osobu Dospělí... 7,00 Dospělí, skupiny od 15 osob, Hosté s lázeňskou kartou, děti a mládež od 6 do 16 let, žáci, studenti a zdravotně postižení s průkazem, držitelé čestné karty... 5,00 Rodinné vstupné (rodiče/rodič s vlastními dětmi)... 15,00 Žáci, skupiny od 15 osob... 4,00 Zvláštní vstupné (např. prázdninový pas)... 4,00 Prohlídka s průvodcem (rezervace minimálně jeden týden předem) paušál pro 15 osob... 50,00 za každou další osobu... 2,50 Upozornění: Ceny se nevztahují na zvláštní akce (např. svatodušní slavnosti) Otevírací doba Letní měsíce ( ) Úterý neděle 10:00 17:00 hodin Zimní měsíce* ( ) Úterý neděle 10:00 15:00 hodin * výjimkou jsou bavorské podzimní a vánoční prázdniny zde platí otevírací doba pro letní měsíce. Ve dnech 24. / 25., , a v masopustní úterý je muzeum zavřeno. Skupinové prohlídky hlaste týden předem. Všechny prostory výstavy jsou přístupné vozíčkářům. Restaurační jídelní vůz je vhodný i pro skupiny. Od do probíhají od 11:00, 14:00 a 15:00 hodin prezentace modelové železnice. Denně od 11:30, 14:30 a 15:30 hodin promítáme film Salonní vůz s kancléři na cestách. Individuální nabídka na vyžádání. Dotazy spojené s pořádáním akcí v Německém muzeu parních lokomotiv vyřizujeme na telefonním čísle +49 (0) Fotografie: Reinhard Feldrapp, Naila ATELIER BRÜCKNER / Michael Jungblut BERGWERK, Kupferberg DDM, Neuenmarkt Zweckverband Deutsches Dampflokomotiv Museum Birkenstraße 5 D Neuenmarkt Telefon +49 (0) Fax +49 (0) I vy můžete podpořit německé muzeum parních lokomotiv svým členstvím ve sdružení přátel muzea (Verein der Freunde des Deutschen Dampflokomotiv Museums Neuenmarkt e. V.). Stav 05/2014

BEZPEČNĚ K CÍLI. AŽD Praha ČTVRTLETNÍK AŽD PRAHA. Jindřich Rachota Král české železniční nostalgie

BEZPEČNĚ K CÍLI. AŽD Praha ČTVRTLETNÍK AŽD PRAHA. Jindřich Rachota Král české železniční nostalgie ČTVRTLETNÍK AŽD PRAHA B E Z P E Č N Ě K C Í L I BEZPEČNĚ K CÍLI AŽD Praha re PORTÉR 2 2015 Č T V R T L E T N Í K A Ž D P R A H A 2 2015 Jindřich Rachota Král české železniční nostalgie Kanál AŽD Praha

Více

Jak ušetřit za elektřinu

Jak ušetřit za elektřinu T ý d e n í k S k u p i n y Č e s k é d r á h y, a. s. Č í s l o 1 0 R o č n í k X V I I 1 1. b ř e z n a 2 0 1 0 C e n a 5 K č Elektronickou verzi Železničáře čtěte také na intranetu Českých drah. Oslavy

Více

Nasloucháme cestujícím

Nasloucháme cestujícím T ý d e n í k S k u p i n y Č e s k é d r á h y, a. s. Č í s l o 3 5 R o č n í k X V I I 9. Z Á Ř Í 2 0 1 0 C e n a 5 K č Na Den železnice vstup do Království železnic zdarma se služební In-kartou. Budeme

Více

Den železnice v Břeclavi

Den železnice v Břeclavi Č í s l o 1 7 R o č n í k X X I Č T R N Á C T I d e n í k S k u p i n y Č e s k é d r á h y 2 8. s r p n a 2 0 1 4 C e n a 1 5 K č foto martin navrátil a 2m Oslavy 175 let od příjezdu prvního vlaku na

Více

Motoráček pro 21. století

Motoráček pro 21. století T ý d e n í k S k u p i n y Č e s k é d r á h y, a. s. Č í s l o 1 2 R o č n í k X V I I I 2 4. b ř e z n a 2 0 1 1 C e n a 5 K č Navštivte Tržnici Zahrady Čech 6. 10. dubna v Litoměřicích. Vytrvalá a

Více

ČESKOMORAVSKÉ. 5 6/2006, roč. 13 9 Kč

ČESKOMORAVSKÉ. 5 6/2006, roč. 13 9 Kč Kalendáře veletržních organizací z ČR a ze zahraničí na rok 2007 Fenomén České Budějovice, str. 8 ČD nabízejí vystavovatelům služby z domu do domu, str. 3 Jarní Pragointeriér ve zcela nové podobě, str.

Více

Léto na kolejích plné zážitků

Léto na kolejích plné zážitků Č í s l o 1 5 R o č n í k X X I Č T R N Á C T I d e n í k S k u p i n y Č e s k é d r á h y 3 1. č e r v e n c e 2 0 1 4 C e n a 1 5 K č foto václav rubeš Sezonní nabídky Českých drah podporují prázdninové

Více

Palmovka Park II z nadhledu

Palmovka Park II z nadhledu xxxx Každý most je pro obyvatele více v okolí ve fotoreportáži důležitý na str. 4 více na str. 5 7. srpna 0 / 4 5 / XXIV Ptáme se: Ing. Pavla Šrámka, ředitele interního auditu str. Krátce / Aktuálně Mezník

Více

Olomouc a Olšany. propojila. nová cyklostezka. Ročník 13. Číslo 10 Říjen 2014. Olomoucký. hasič získal. medaili za zásluhy.

Olomouc a Olšany. propojila. nová cyklostezka. Ročník 13. Číslo 10 Říjen 2014. Olomoucký. hasič získal. medaili za zásluhy. Číslo 10 Říjen 2014 Ročník 13 měsíčník občanů Olomouckého kraje Náklad 256.000 výtisků do schránek zdarma Speciální školství umožňuje vzdělání žákům s handicapem Věž Veřejná děkanského vodácká kostela

Více

Změny v jízdním řádu

Změny v jízdním řádu T ý d e n í k S k u p i n y Č e s k é d r á h y, a. s. Č í s l o 9 R o č n í k X V I I 4. b ř e z n a 2 0 1 0 C e n a 5 K č Parní jízdy 6. a 7. března ke 160. výročí narození TGM Třetí setkání Talentů

Více

Přehled jízd nostalgických vlaků

Přehled jízd nostalgických vlaků Přehled jízd nostalgických vlaků www.cd.cz/nostalgie VÁŽENÍ PŘÁTELÉ ŽELEZNICE, Tím, že jste otevřeli tento kalendář nostalgických jízd historických vlaků Nostalgie 2015, máte možnost cestovat po železnici

Více

Hejtmanka Jana Vaňhová: Evropské dotace hrají nepostradatelnou roli při rozvoji Ústeckého kraje.

Hejtmanka Jana Vaňhová: Evropské dotace hrají nepostradatelnou roli při rozvoji Ústeckého kraje. Speciální vydání magazínu Ústeckého kraje k eurodotacím a zahájení turistické sezóny ZDARMA duben 2012 FONDY EVROPSKÉ UNIE: 26,7 miliard pro Českou republiku REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM SEVEROZÁPAD: 746

Více

Každý měsíc nový cíl se slevou VLAK+

Každý měsíc nový cíl se slevou VLAK+ 14. ročník 5/2007 editoriala Vážené čtenářky a čtenáři! Leckde se můžeme dočíst, že kdesi nebyla otevřena pokladna a čekárna, že dráhy zrušily nějaký vlak, který pisatel považuje za důležitý. I železničáře

Více

www.e-vsudybyl.cz páté vydání 2007 PRAHA VÍDEŇ 4h 02min Více informací najdete na stranách 8 9.

www.e-vsudybyl.cz páté vydání 2007 PRAHA VÍDEŇ 4h 02min Více informací najdete na stranách 8 9. www.e-vsudybyl.cz páté vydání 2007 PRAHA VÍDEŇ 4h 02min Více informací najdete na stranách 8 9. č a s o p i s l i d í a o l i d e c h v c e s t o v n í m r u c h u ícestovní pojištěn komplexní a kvalitní

Více

Slánská radnice. Slánští na návštěvě v bavorském Pegnitz. Informační zpravodaj MěȘského úřadu Královského měșa Slaného

Slánská radnice. Slánští na návštěvě v bavorském Pegnitz. Informační zpravodaj MěȘského úřadu Královského měșa Slaného Slánská radnice Informační zpravodaj MěȘského úřadu Královského měșa Slaného Červenec 2004 Číslo 7 / Ročník VII. ZDARMA Slovo na úvod Vážení spoluobčané, milí Slaňáci, měsíc červen byl v našem městě přebohatý

Více

Česko německá ekologická vodní turistika. Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko.

Česko německá ekologická vodní turistika. Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko. Projekt č. 101 Česko německá ekologická vodní turistika Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko Prosinec 2010 1 PARTNEŘI PROJEKTU HLAVNÍ PARTNEŘI : DALŠÍ

Více

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad Slovo na úvod Obsah Ústecký a Karlovarský kraj nabízejí návštěvníkům

Více

Konkurence se nebojíme

Konkurence se nebojíme T ý d e n í k S k u p i n y Č e s k é d r á h y, a. s. Č í s l o 4 1 R o č n í k X V I 2 2. Ř Í J N A 2 0 0 9 C e n a 5 K č Napište nám, co chcete vědět od vedení Českých drah. zeleznicar@cd.cz Do práce

Více

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU BŘEZEN 2013 REGION JIŽNÍ ČECHY Jihočeská centrála cestovního ruchu B. Němcové 12/2 370 76 České Budějovice Telefon: +420 387 201 283 e-mail: info@jccr.cz www.jiznicechy.cz

Více

Saxi_kniha_KZC:Saxi_kniha_KZC 20.5.2010 10:10 Stránka 1

Saxi_kniha_KZC:Saxi_kniha_KZC 20.5.2010 10:10 Stránka 1 Saxi_kniha_KZC:Saxi_kniha_KZC 20.5.2010 10:10 Stránka 1 KALENDÁŘ VÝLETNÍCH NOSTALGICKÝCH VLAKŮ nabídka veřejných nostalgických vlaků, turistické trasy jízdní řády, tarif a ceník Poctivá nostalgie Pražský

Více

ZPRÁVA O STAVU CESTOVNÍHO RUCHU V KADANI 2009. ZPRACOVALI : PaedDr. Jiří Kulhánek Ing. Kateřina Čuboňová

ZPRÁVA O STAVU CESTOVNÍHO RUCHU V KADANI 2009. ZPRACOVALI : PaedDr. Jiří Kulhánek Ing. Kateřina Čuboňová ZPRÁVA O STAVU CESTOVNÍHO RUCHU V KADANI 2009 ZPRACOVALI : PaedDr. Jiří Kulhánek Ing. Kateřina Čuboňová PODZIM 2009 OBSAH ZPRÁVY: 1) ÚVOD 2) VÝCHOZÍ DOKUMENTY S CELOSTÁTNÍ A REGIONÁLNÍ PŮSOBNOSTÍ 3) VYHODNOCENÍ

Více

Brejlovci brzy omládnou

Brejlovci brzy omládnou T ý d e n í k S k u p i n y Č e s k é d r á h y, a. s. Č í s l o 2 6 Ro č n í k X V I I 1. Č E RV E N C E 2 0 1 0 C e n a 5 Kč Posílejte snímky do kalendáře ČD na rok 2011. Více na www.cd.cz/ /fotosoutez.

Více

Cestování bez bariér

Cestování bez bariér T ý d e n í k S k u p i n y Č e s k é d r á h y, a. s. Č í s l o 4 2 R o č n í k X V I 2 9. Ř Í J N A 2 0 0 9 C e n a 5 K č Napište nám, co chcete vědět od vedení Českých drah. zeleznicar@cd.cz Silák z

Více

S BISKUPEM-PATRIARCHOU CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ TOMÁŠEM BUTTOU HORSKÁ ROUBENKA I SECESNÍ KOSTEL V HERLÍKOVICÍCH JAKO MÍSTO SETKÁVÁNÍ

S BISKUPEM-PATRIARCHOU CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ TOMÁŠEM BUTTOU HORSKÁ ROUBENKA I SECESNÍ KOSTEL V HERLÍKOVICÍCH JAKO MÍSTO SETKÁVÁNÍ ČTVRTLETNÍK LÉTO 2015 Rok Jana Husa a památky reformace ROZHOVOR S BISKUPEM-PATRIARCHOU CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ TOMÁŠEM BUTTOU HORSKÁ ROUBENKA I SECESNÍ KOSTEL V HERLÍKOVICÍCH JAKO MÍSTO SETKÁVÁNÍ

Více

e-turistické NOVINY VYSOČINA TOURISM ZVE NA KOLO www.region-vysocina.cz léto 2015 ZVEME VÁS: ROBINSON PARK V JIHLAVĚ str.3

e-turistické NOVINY VYSOČINA TOURISM ZVE NA KOLO www.region-vysocina.cz léto 2015 ZVEME VÁS: ROBINSON PARK V JIHLAVĚ str.3 e-turistické NOVINY www.region-vysocina.cz léto 2015 VYSOČINA TOURISM ZVE NA KOLO KŘÍŽEM KŘÁŽEM VYSOČINOU NA KOLE 2015 Pokud máte rádi pohyb, a zejména pak jízdu na kole, potom právě pro vás chystá organizace

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. Katedra geografie. Radek POLEDNÍČEK. System of railways in Prostějov district. Bakalářská práce.

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. Katedra geografie. Radek POLEDNÍČEK. System of railways in Prostějov district. Bakalářská práce. UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Přírodovědecká fakulta Katedra geografie Radek POLEDNÍČEK SYSTÉM ŽELEZNIČNÍCH TRATÍ V OKRESE PROSTĚJOV System of railways in Prostějov district Bakalářská práce v oboru

Více

jízdy všech vlaků, patří pokračující

jízdy všech vlaků, patří pokračující 02 2014 Interní magazín pro zaměstnance ČD Cargo, a.s. Podnikatelský plán schválen Podnikatelský plán ČD Cargo na letošní rok byl schválen na jednání Dozorčí rady společnosti dne 24. ledna 2014. O tři

Více

Nové zbraně v boji s hlukem. Potřebujeme funkční železnici. Hora jako ementál 2 / 2013. kolem tratí ubude betonu. říká šéf SŽDC Jiří Kolář

Nové zbraně v boji s hlukem. Potřebujeme funkční železnici. Hora jako ementál 2 / 2013. kolem tratí ubude betonu. říká šéf SŽDC Jiří Kolář 2 / 2013 Potřebujeme funkční železnici říká šéf SŽDC Jiří Kolář Hora jako ementál tunel napříč Gotthardem Nové zbraně v boji s hlukem kolem tratí ubude betonu POVODNĚ 2013 1 Editorial Editorial obvykle

Více

Lanová dráha na Ještěd

Lanová dráha na Ještěd Č í s l o 1 5 R o č n í k X X Č T R N Á C T I d e n í k S k u p i n y Č e s k é d r á h y 2 5. č e r v e n c e 2 0 1 3 C e n a 1 2 K č sloupek Lanová dráha na Ještěd dělá radost už osm desetiletí Výjimečná,

Více

PROGRAM ROZVOJE MĚSTA SEMILY AKTUALIZACE PRO OBDOBÍ 2012-2015. Strategie. Analýza - vize. Příjemce (nositel projektu): Město Semily

PROGRAM ROZVOJE MĚSTA SEMILY AKTUALIZACE PRO OBDOBÍ 2012-2015. Strategie. Analýza - vize. Příjemce (nositel projektu): Město Semily Strategie PROGRAM ROZVOJE MĚSTA SEMILY AKTUALIZACE PRO OBDOBÍ 2012-2015 Analýza - vize Příjemce (nositel projektu): Město Semily Konzultant: SPF Group, v.o.s. OBSAH Obsah...2 1 Úvod...Chyba! Záložka není

Více