Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, Vysoké Mýto

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto"

Transkript

1 Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, Vysoké Mýto

2 Registrační číslo projektu Šablona Autor Název materiálu / Druh CZ.1.07/1.5.00/ III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Mgr. Jana Kubcová 20. Excel Tabulka, Tisk Ověřeno ve výuce dne Předmět Ročník Klíčová slova Informatika Kvinta Excel, Tabulka, Řazení, Filtrace, SVYHLEDAT, Tisk. Anotace Prezentace se zabývá prací s tabulkou dat. Jsou to databázové prostředky, které Excel nabízí. Patří sem řazení dat, filtrace a kontingenční tabulka. Základní funkce Excelu použijeme k vyplnění vypočítaných polí. Zároveň se podíváme na postup, jak tabulku vytisknout. Metodický pokyn Prezentace je určena jako výklad do hodiny i jako materiál určený k samostudiu. Počet stran 22 slidů Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora. 2

3 EXCEL Databáze. Tabulka. Řazení. Filtr. Tisk.

4 Soubory v Excelu V tabulkovém kalkulátoru Excel vytváříme Sešit podobně jako ve Wordu Dokument. Jednotkou sešitu je List. Listy mají svoje záložky se jmény v levém dolním rohu sešitu. Listy můžeme do sešitu libovolně přidávat, kopírovat, přesouvat a pojmenovávat. Celý list je vlastně plocha buněk. Vše, co se v Excelu odehrává, se děje v buňkách. Buňky jsou základním stavebním prvkem a nejmenší jednotkou pro uložení dat a vzorců.

5 Databáze Databáze je jakási evidence, seznam potřebných informací o lidech, zboží nebo libovolných jiných věcech. Záznam o jednom prvku seznamu je věta. Všechny věty mají jednotnou strukturu, skládají se ze stejných informací. Jedna informace je pole věty. S evidovanými údaji můžeme provádět početní úkony, vypočítávat další pole databáze. Práci s databázemi se říká Hromadné zpracování dat. Skrývá se pod tím Evidence, Třídění, Výběr, Filtrace, Prohlížení a Tisk dat.

6 Databáze v Excelu Databáze v Excelu je souvislá oblast buněk, kde řádky tvoří jeden záznam, jednu větu v tabulce dat. Sloupce tvoří jednotlivá pole záznamu. První řádek v oblasti jsou názvy polí, které hrají při některých akcích s databází důležitou roli. V databázi v Excelu jsou řádky věty, tedy informace o jednom prvku databáze s jednotnou strukturou. Sloupce jsou pole tohoto záznamu, tedy jednotlivé informace, z kterých se věta skládá.

7 Tabulka Jednoduchá databáze je vlastně tabulka, která se skládá z jednotlivých záznamů /vět, řádků tabulky/. První řádek v tabulce musí obsahovat vždy názvy polí. Tabulkový procesor umí s tabulkou pracovat trochu jako databázový program. Umí základní operace: Řazení záznamů podle zvolených sloupců. Filtrování, to je zobrazení pouze záznamů, které splňují zadané podmínky.

8 Řazení záznamů Zejména u tabulek s větším počtem řádků je někdy potřeba tabulku seřadit. Často se používá abecední třídění. Velmi užitečné je nejprve přesně označit celou oblast, to znamená určit, která část tabulky se má seřadit, a to včetně názvů polí.

9 Jednoduché řazení záznamů Záznamy můžeme v seznamu řadit podle libovolného pole nebo i podle několika polí najednou. K seřazení záznamů podle jednoho pole stačí označit libovolnou buňku v daném sloupci a zvolit příkaz Seřadit vzestupně nebo Seřadit sestupně.

10 Řazení zadáním kritérií Pro řazení záznamů podle více polí můžeme zvolit z karty Data - Seřadit a filtrovat

11 Okno Seřadit V okně seřadit vybereme pole, podle kterého se má třídit. Pak můžeme přidávat úroveň a volit další kritéria. Pozor na pole Data obsahují záhlaví.

12 Filtrování záznamů Filtr funguje vždy na všechny záznamy v tabulce. Umožňuje odfiltrovat (nechat zobrazit) pouze záznamy splňující stanovené podmínky. Filtr (CTRL + SHIFT + L) umožňuje zapnout filtrování pro vybrané buňky. Po zapnutí filtrování se objeví u položek v záhlaví polí výběrové šipky. Po klepnutí na šipku těsně u zvoleného sloupce, se objeví připravené filtry. Po klepnutí na Vlastní filtr můžeme zadat libovolné podmínky.

13 Vlastní filtr Logické operátory A současně (AND) a Nebo (OR) umožňují spojovat podmínky. Filtry je možné kumulovat. Můžeme zadat podmínku pro místnost i cenu.

14 Sloupec Pole databáze tvoří sloupec v tabulce. Přidání dalšího pole znamená v první řadě vložení nového sloupce. Ve verzi Excel 2013 jsou funkce pro vložení buněk, sloupce i řádku v nabídce karty Domů ve skupině Buňky. Pomocí funkcí v této skupině je možná i další práce s řádky a sloupci, jako je jejich formátování, nastavování šířky i odstraňování. Šířku sloupců i řádků lze upravovat také myší tažením nebo dvojklikem na spojnice mezi nimi.

15 Vypočítané položky Plnohodnotnými položkami v databázi jsou také vypočítané údaje. Ve výchozím nastavení se po zadání vzorce do sloupce tabulky aplikace Microsoft Excel automaticky vytvoří počítaný sloupec. V počítaném sloupci se používá jeden vzorec, který se přizpůsobuje pro každý řádek a automaticky se šíří tak, aby zahrnoval další řádky a vzorec byl na tyto řádky rozšířen. Vzorec je třeba zadat pouze jednou není nutné používat příkazy Vyplnit nebo Kopírovat.

16 Kontingenční tabulky Excel má i další prostředky pro spravování databáze. Existují různá seskupení a souhrny. Jedním z prostředků pro souhrnné přehledy je vytvoření kontingenční tabulky. Kontingenční tabulka je interaktivní tabulka, která rychle kombinuje a porovnává velká množství dat. Pomocí kontingenční tabulky můžeme shrnout, analyzovat a zobrazit souhrnná data.

17 Vytvoření kontingenční tabulky 1. Vybereme libovolnou buňku ležící v databázi. 2. Na kartě Vložení vybereme ve skupině Tabulky příkaz Kontingenční tabulka. 3. V dialogovém okně Vytvořit kontingenční tabulku zadáme Oblast dat a Nový list. 4. Musíme vložit alespoň dvě pole do kontingenční tabulky.

18 Tisk listu nebo sešitu Listy a sešity aplikace Microsoft Excel můžeme tisknout jednotlivě nebo několik najednou. Můžeme také vytisknout část listu, například tabulku aplikace Excel. Před tiskem listu, který obsahuje velké množství dat, můžeme list rychle upravit v zobrazení Rozvržení stránky. Můžeme zobrazovat a upravovat prvky, jako jsou okraje, orientace stránky a záhlaví a zápatí. Těsně před tiskem v nabídce Soubor můžeme ještě parametry upravit a použít i Náhled.

19 Úpravy před tiskem Data musí být na obrazovce viditelná. Pokud jsou například text nebo čísla příliš široké, nevejdou se do sloupce a zobrazí se jako křížky (##). Tomu zabráníme rozšířením sloupce. Některá formátování, jako je barevný text nebo stínování buněk, může vypadat dobře na obrazovce, ale nemusí vypadat dle vašeho očekávání při tisku na černobílé tiskárně. Většinou je vhodné vytisknout i mřížku listu. Data, řádky a sloupce lépe vyniknou.

20 Tisk tabulky

21 Cvičení: Zpracujte přiložené cvičení v Excelu. 1. V přiložené databázi doplňte vypočítaná pole. 2. Stáří nábytku je například: (Dnešní datum Datum zakoupení) / Cena po slevě je Cena Sleva (-500 Kč), pokud je cena vyšší než Sleva, jinak zůstává původní. 4. Upravte názvy položek a šířku sloupců. 5. Přidejte pole Patro. 6. Pomocí funkce SVYHLEDAT doplňte patro ke každému nábytku z tabulky Místnosti. 7. Seřaďte podle místností a vyberte nábytek dražší než 1000 Kč v prvním patře. 8. Připravte tabulku k tisku, včetně ohraničení buněk. 9. Vytvořte kontingenční tabulku, kde je počet kusů nábytku v místnostech.

22 Použité zdroje [1] ROUBAL Pavel. Informatika a výpočetní technika pro střední školy. Praktická učebnice. Computer Press, a.s., Holandská 8, Brno, ISBN [2] ČÍHAŘ Jiří Tipů a triků pro Microsoft Excel 2007/2010. Computer Press, a.s., Holandská 8, Brno, ISBN

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona Autor Název materiálu / Druh CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona Autor Název materiálu / Druh CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT

Více

Marek Laurenčík. Excel. práce s databázemi a kontingenčními tabulkami

Marek Laurenčík. Excel. práce s databázemi a kontingenčními tabulkami Marek Laurenčík Excel práce s databázemi a kontingenčními tabulkami 2010 Upozornění pro čtenáře a uživatele této knihy Všechna práva vyhrazena. Žádná část této tištěné či elektronické knihy nesmí být reprodukována

Více

Práce se seznamy. V té to ka pi to le:

Práce se seznamy. V té to ka pi to le: 8 Práce se seznamy V té to ka pi to le: Vytvoření seznamu a jeho koncepce Seřazení seznamu Vyhledávání údajů a prohlížení seznamu Filtrování dat Vytváření souhrnů Vytváření skupin Převod seznamu na tabulku

Více

Microsoft. Excel 2007. nejen pro školy. Karel Klatovský Pavel Navrátil. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R

Microsoft. Excel 2007. nejen pro školy. Karel Klatovský Pavel Navrátil. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R Microsoft Offi ce 2007 Microsoft Excel 2007 nejen pro školy Karel Klatovský Pavel Navrátil Nakladatelství a vydavatelství R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obsah Obsah Vysvětlivky k prvkům

Více

Informační a komunikační technologie Petr Zlatohlávek

Informační a komunikační technologie Petr Zlatohlávek 1.0 MS-Access 2003 úvodní charakteristika 153,51,102 MS-Access 2003 je program, který je součástí kancelářského balíku MS-Office. Jedná se o program pomocí kterého uživatel může rychlým a efektivním způsobem

Více

DATABÁZE A SYSTÉMY PRO UCHOVÁNÍ DAT 61 DATABÁZE - ACCESS. (příprava k vykonání testu ECDL Modul 5 Databáze a systémy pro zpracování dat)

DATABÁZE A SYSTÉMY PRO UCHOVÁNÍ DAT 61 DATABÁZE - ACCESS. (příprava k vykonání testu ECDL Modul 5 Databáze a systémy pro zpracování dat) DATABÁZE A SYSTÉMY PRO UCHOVÁNÍ DAT 61 DATABÁZE - ACCESS (příprava k vykonání testu ECDL Modul 5 Databáze a systémy pro zpracování dat) DATABÁZE A SYSTÉMY PRO UCHOVÁNÍ DAT 62 Databáze a systémy pro uchování

Více

Naučte se víc... Metodická příručka pro školy k aplikaci Microsoft Office Excel 2007

Naučte se víc... Metodická příručka pro školy k aplikaci Microsoft Office Excel 2007 Naučte se víc... Metodická příručka pro školy k aplikaci Microsoft Office Excel 2007 Autoři: Jiří Chytil, Ing. Boris Chytil Metodická příručka pro školy k aplikaci Microsoft Office Excel 2007 Tato publikace

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona Autor Název materiálu / Druh CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT

Více

Excel tabulkový procesor

Excel tabulkový procesor Pozice aktivní buňky Excel tabulkový procesor Označená aktivní buňka Řádek vzorců zobrazuje úplný a skutečný obsah buňky Typ buňky řetězec, číslo, vzorec, datum Oprava obsahu buňky F2 nebo v řádku vzorců,

Více

Excel 2010. Vybrané kapitoly. Kapitoly. Formátování buněk. Podmíněné formátování. Ověření dat. Posloupnosti. Seznamy. Filtrování dat.

Excel 2010. Vybrané kapitoly. Kapitoly. Formátování buněk. Podmíněné formátování. Ověření dat. Posloupnosti. Seznamy. Filtrování dat. Kapitoly Formátování buněk Podmíněné formátování Ověření dat Posloupnosti Seznamy Filtrování dat Souhrny Kontingenční tabulky Makra Excel 2010 Autor: Inka Jakimová Vybrané kapitoly Vlastní formáty buněk

Více

Microsoft Office EXCEL 2003

Microsoft Office EXCEL 2003 V rámci vzdělávacích kurzů projektu Stejná šance na vzdělávání METODICKÁ PŘÍRUČKA pro výuku TABULKOVÝ PROCESOR PRAHA & EU: INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI Tento projekt byl podpořen v rámci OP Praha Adaptabilita,

Více

Obsah 1 WORD... 5. 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5. 1.2 Práce s textem... 5. 1.3 Formátování ve Wordu... 7. 1.3.1 Formátování písma...

Obsah 1 WORD... 5. 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5. 1.2 Práce s textem... 5. 1.3 Formátování ve Wordu... 7. 1.3.1 Formátování písma... [Zadejte text.] Obsah 1 WORD... 5 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5 1.2 Práce s textem... 5 1.3 Formátování ve Wordu... 7 1.3.1 Formátování písma... 7 1.3.2 Formátování odstavce... 8 1.4 Odrážky a číslování...

Více

Calc OpenOffice základní popis

Calc OpenOffice základní popis Calc OpenOffice základní popis Obr.1 Tabulka v OpenOffice Úvod Většina uživatelů umí obstojně ovládat kancelářský balík firmy Microsoft, Word, Excel i PowerPoint. OpenOffice je velice zajímavá alternativa

Více

Excel pro začátečníky (egon)

Excel pro začátečníky (egon) Excel pro začátečníky (egon) 1 Rozsah: 24 hodin Anotace: Kurz práce s MS Excel 2007 je určen všem, kteří pracovali s předchozími verzemi programu MS Word a potřebují se rychle zorientovat v základních

Více

Základy práce v textovém editoru Microsoft Word. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v textovém editoru Microsoft Word. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v textovém editoru Microsoft Word Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Vzhled a ovládání aplikace Word 2010... 3 2. Vytvoření a uložení

Více

Evidence technických dat

Evidence technických dat 4 Evidence technických dat V té to ka pi to le: Evidence majetku Evidence zakázek Evidence technické dokumentace Kapitola 4 Evidence technických dat Povinnost evidovat různé druhy dat má každý podnikatelský

Více

Microsoft Excel 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS.

Microsoft Excel 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS. Microsoft Excel 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS. Loga - Office a Excel Autor této příručky si neklade za cíl detailně popsat všechny funkce tabulkového kalkulátoru Excel,

Více

PRÁCE NA POČÍTAČI 3 EXCEL A POWERPOINT

PRÁCE NA POČÍTAČI 3 EXCEL A POWERPOINT VYSOKÁ ŠKOLA POLYTECHNICKÁ JIHLAVA Univerzita třetího věku PRÁCE NA POČÍTAČI 3 EXCEL A POWERPOINT Mgr. Hana Vojáčková prosinec 2007 Recenzovali: RNDr. Miroslav Kružík, PaedDr. František Smrčka Za jazykovou

Více

1 Tabulkové kalkulátory. 1.1 Spuštění tabulkového kalkulátoru. Tabulkové kalkulátory

1 Tabulkové kalkulátory. 1.1 Spuštění tabulkového kalkulátoru. Tabulkové kalkulátory 1 Tabulkové kalkulátory Tabulkové kalkulátory mají dlouhou historii. Jejich praotec, tabulkový kalkulátor Lotus 1-2-3, je považován za důvod rozšíření osobních počítačů. Byl to jeden z prvních programů,

Více

Základní pojmy. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com

Základní pojmy. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com Základní pojmy ČSN 36900/1-1987 Data mn. Č údaje obraz vlastnosti objektu, vhodně formalizovaný pro přenos, interpretaci nebo zpracování prostřednictvím lidí nebo automatů Informace význam, který člověk

Více

MS Excel 2003. Mgr. Silvie Bečvářová

MS Excel 2003. Mgr. Silvie Bečvářová Mgr. Silvie Bečvářová Obsah 1 Úvod... 6 2 Spuštění Excelu... 6 3 Pracovní prostředí... 6 4 Soubor uložení, otevření... 7 4.1 Uložení souboru... 7 4.2 Otevření souboru... 7 5 Základní dovednosti... 9 5.1

Více

Microsoft EXCEL 2010. Marie Schäferová. Elektronická učebnice

Microsoft EXCEL 2010. Marie Schäferová. Elektronická učebnice Microsoft EXCEL 2010 Elektronická učebnice Marie Schäferová Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic O B S A H 1 Úvod... 5 1.1 Prostředí programu...

Více

V rámci projektu Kvalifikovaný pracovní tým v Auto-Poly spol. s r.o. Kurz 15 MS EXCEL

V rámci projektu Kvalifikovaný pracovní tým v Auto-Poly spol. s r.o. Kurz 15 MS EXCEL V rámci projektu Kvalifikovaný pracovní tým v Auto-Poly spol. s r.o. Kurz 15 MS EXCEL Lektor: Jan Vostatek Praha a EU Investujeme do vaší budoucnosti 1 Smyslem projektu Kvalifikovaný pracovní tým v Auto-Poly

Více

RELAČNÍ DATABÁZE ACCESS

RELAČNÍ DATABÁZE ACCESS RELAČNÍ DATABÁZE ACCESS 1. Úvod... 2 2. Základní pojmy... 3 3. Vytvoření databáze... 5 4. Základní objekty databáze... 6 5. Návrhové zobrazení tabulky... 7 6. Vytváření tabulek... 7 6.1. Vytvoření tabulky

Více

M a n u á l E x c e l 2 0 0 7

M a n u á l E x c e l 2 0 0 7 Proč pracovat s Excelem 2007? 1. Nová filozofie Excelu. M a n u á l E x c e l 2 0 0 7 Pro začátečníka jednodušší, pro uživatele, kteří pracovali s předcházejícími verzemi složitější. Ale nabízí vyšší efektivitu,

Více

MS Excel 2007 Kontingenční tabulky

MS Excel 2007 Kontingenční tabulky MS Excel 2007 Kontingenční tabulky Obsah kapitoly V této kapitole se seznámíme s nástrojem, který se používá k analýze dat rozsáhlých seznamů. Studijní cíle Studenti budou umět pro analýzu dat rozsáhlých

Více

Informační a komunikační technologie Petr Zlatohlávek. Obsah :

Informační a komunikační technologie Petr Zlatohlávek. Obsah : Obsah : 1.0 Excel 2003...2 1.1 Excel popis pracovní plochy...2 1.2 Excel Základní operace s buňkami...3 1.3 Excel Pohyb po buňkách...3 1.4 Excel Editace buněk...4 1.5 Excel Nastavení šířky sloupce...5

Více

Modul 4 podle sylabu ECDL MS Excel základní práce s aplikací 2006 JICU

Modul 4 podle sylabu ECDL MS Excel základní práce s aplikací 2006 JICU Modul 4 podle sylabu ECDL MS Excel základní práce s aplikací 2006 JICU Obsah a formát buňky Každá buňka má svůj obsah a formát (styl). Obsahem buňky je: a) Konstanta - hodnota, kterou zapisujeme přímo

Více

Word základní ovládání a práce v programu II. (pokračování) Obsah:

Word základní ovládání a práce v programu II. (pokračování) Obsah: Předmět: Ročník: Vytvořil: Datum: Informační 1. a 2. Ing. Andrea a komunikační (podle oboru Květen 2013 Modrovská technologie zaměření) Název zpracovaného celku: Textový procesor Word základní ovládání

Více