A tož Na Zdraví. Děkujeme všem vinařům za předložené vzorky vín a přejeme jim hodně úspěchů v pěstování révy vinné i ve sklepním hospodářství.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "A tož Na Zdraví. Děkujeme všem vinařům za předložené vzorky vín a přejeme jim hodně úspěchů v pěstování révy vinné i ve sklepním hospodářství."

Transkript

1 Vážení přátelé, Vítáme Vás na výstavě vín v Traplicích. Výstavy vín mají v naší obci dlouholetou tradici od 0-tých let jsou pořádány pravidelně. Vinaři místních obcí se chtějí pochlubit svými krásnými víny, v nichž je uchován jas a teplo slunce. Protože víno vlévá tento jas a teplo do našich srdcí, doprovází člověka při všech slavnostních příležitostech, počínaje jeho narozením. Na výstavě vín nebuďte sami. Víno nemá rádo samotáře. Najděte své přátele, s nimiž se můžete podělit s překrásnou barevností, vůní a chutí, jemností a harmonií všech látek ve víně, které si přineslo ze slunné vinice, nebo které byly dotvořeny v průběhu zrání ve sklepě. Cílem výstavy je předvést široké veřejnosti krásu zralých vín,jejich jemnost, lahodnost kultivovaný charakter v období před vrcholem nebo na vrcholu jejich jakosti. Snažíme se tím vychovávat vinaře a milovníky vína, aby ve víně neviděli jen alkoholický nápoj, ale především dovedli správně ohodnotit všechny ostatní jeho složky. Při ochutnávání vína se snažíme proniknout do bohaté stupnice jeho rozmanitosti. Všimněme si nejprve jeho barvy a jiskrnosti, pak popřejme čichu jemných vůní a konečně vychutnáme malý doušek. Nakonec popřejme jazyku dlouhého vjemu rozmanitostí chutí a vůní našich krásných vín. A tož Na Zdraví Děkujeme všem vinařům za předložené vzorky vín a přejeme jim hodně úspěchů v pěstování révy vinné i ve sklepním hospodářství. Výstavní výbor : Petr Ondruch, Ing. Petr Kuneta, Antonín Valer, Josef Bičan, Milan Rozum Zdeněk Kubina, Jiří Rozumek, Petr Mikel, Jiří Vávra, Ing. Tomáš Valer, Tomáš Kubina Michal Chrástek, Ing. Tomáš Dibďák, Ing. Jan Dibďák, Lukáš Kolařík, Radek Vranka.

2 O degustaci Degustace vín proběhla v neděli. března 0 Degustaci řídil p. Josef Bičan garant degustace. Hodnoceno bylo celkem vzorků vín, z toho bílých vzorků a 0 červených. Vína s počtem bodů nad, budou odměněna medailí. Degustační komise : : : : : : : : : : : : : Luža Vojtěch st. Švec Bronislav Hruška Michal Ondráš Dušan Jež Bohuslav Cukr Zdeněk Tománek Libor Nízl Jozef Zábranský Martin Slezák Radek Bucheň Milan Hlaváček Zdeněk Kočenda Petr, Snopek Jaroslav, Dibďák Tomáš Huňka David, Behrik Štěpán Stodůlka Miroslav, Obdržálek Josef Valkovič antišek, Botek Milan, Dibďák Martin Tvrdoň antišek, Večeřa vladimír, Pekárek Radomír Slováček David, Fusek Květoslav, Kuneta Petr yšták Radek, Zábranský Jan, Mikel Petr Bánovský Antonín, Chmelík Karel Výstup Michal, Kostelníček Miroslav, Ondruch Petr Dohnal Josef, Macků Libor Horák Milan, Soustružník Michal, Dvořáček Milan Kňourek Drahoslav, Brázdilík Pavel Použité zkratky odrůd: Aurelius Hibernal Muškát moravský Müller Thurgau Neuburské Pálava Rulandské bílé Rulandské šedé Ryzlink rýnský Ryzlink vlašský Sauvignon Sylvánské zelené Tramín červený Veltlínské červené rané Veltlínské zelené Směs bílá. Au Hi MM Pa RŠ SZ TČ VČR Sm.b Cabernet Moravia Cabernet Sauvignon ankovka Modrý Portugal Rulandské modré atovavřinecké eigeltrebe Směs červená CS MP RM Sm.č.

3 O víně Rozdělení vín Podle obsahu cukru: suché víno: nejvýše g zbytkového cukru / litr polosuché víno:, g zbytkového cukru / litr polosladké víno:, g zbytkového cukru / litr sladké víno: minimální obsah g zbytkového cukru / litr Podle přívlastku: Stolní víno: stolní víno se vyrábí z hroznů sklizených na území České republiky, které dosáhly nejméně stupňů cukernatosti (hrozny s cukernatostí stupňů mohou být zpracovány na základě zvláštního povolení Ministerstva), nebo rmutu, moštu či vína získaných z hroznů odrůd moštových a odrůd registrovaných jako stolní i z dovozu. Stolní víno nesmí být označováno názvem odrůdy ani názvem vinařské oblasti. Jakostní víno: vyrábí se z hroznů moštových odrůd sklizených ve vinařských oblastech ČR, které dosáhly nejméně stupňů cukernatosti, nebo ze rmutu případně moštu z těchto hroznů. Je vyráběno ve dvou druzích. Jakostní víno bývá kromě základních údajů označeno názvem vinařské oblasti, ve které byly sklizeny hrozny pro jeho výrobu, a názvem odrůdy, ze které bylo vyrobeno. Odrůdové jakostní víno musí obsahovat nejméně % vína vyrobeného z odrůdy uvedené na obalu. Známkové jakostní víno smí být vyráběno smísením odrůdových jakostních vín. Víno s přívlastkem: vyrábí se z hroznů, nebo moštu jedné moštové odrůdy révy vinné stanovené pro vinařskou oblast prováděcím právním předpisem, sklizených ve viničních tratích. Víno s přívlastkem musí obsahovat nejméně % vína vyrobeného z odrůdy uvedené na obalu. Víno s přívlastkem bývá navíc označováno názvem přívlastku, názvem vinařské oblasti a vinařské obce a rokem sklizně hroznů. Stolní víno: vyrábí se z hroznů které dosáhly nejméně stupňů cukernatosti. Jakostní víno: vyrábí se z hroznů které dosáhly nejméně stupňů cukernatosti. Kabinet: vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně stupňů přírodní cukernatosti. Pozdní sběr: vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně stupňů přírodní cukernatosti. Výběr z hroznů: vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně stupňů přírodní cukernatosti. Výběr z bobulí: vyrábí se z vybraných bobulí, které dosáhly nejméně stupňů přírodní cukernatosti. Výběr z cibéb: vyrábí se z vybraných bobulí, které dosáhly nejméně stupňů přírodní cukernatosti.

4 Ledové víno: vyrábí se z hroznů, které byly sklizeny při teplotách - C a nižších, v průběhu sklizně a zpracování zůstaly zmrazeny a získaný mošt vykazoval nejméně stupňů přírodní cukernatosti. Slámové víno: vyrábí se z hroznů, které byly před zpracováním skladovány na slámě či rákosu nebo byly zavěšeny ve větraném prostoru po dobu alespoň měsíců a získaný mošt vykazoval nejméně stupňů přírodní cukernatosti. víno Botrytický výběr: vyrábí se z hroznů napadených ušlechtilou plísní šedou. víno Barrique: víno zraje v dubových sudech a částečně přejímá jejich vůni víno Sur lie: víno leží v nádobách na jemných kvasnicích, které jsou míchány. Druhy vín Bílé víno: vyrobeno z bílých, růžových, červených, nebo modrých hroznů révy vinné. Při jeho výrobě se rmut (narušené slupky hroznů) ihned lisují a získává se čistý mošt ke kvašení. Pevné zbytky po lisování se nazývají matoliny. Růžové víno: vyrobeno z modrých hroznů bez nakvášení, u stolních vín šumivých a perlivých vín i ze směsi bílého a červeného vína. Červené víno: vyrobené pouze z modrých hroznů (protože červené barvivo se nachází pouze v těchto odrůdách), a to nakvášením nebo jejich tepelným zpracováním. Při jeho výrobě se rmut nechá několik dní kvasit. Slupky tak zůstávají v kontaktu s kvasící šťávou. Kvašení probíhá delší dobu a za vyšší teploty než u bílého vína. V červeném vínu jsou tak ve vyšší míře třísloviny a také léčivá látka resveratrol (ze slupek i z jadérek), který se vyskytuje i v bílém víně. Perlivé víno: vyrábí se ze stolních nebo jakostních vín sycením oxidem uhličitým, musí vykazovat nejméně % objemových celkového obsahu alkoholu a nejméně % objemových skutečného obsahu alkoholu; tlak v lahvi při teplotě 0 C musí být v rozsahu 0, až 0, MPa. Vína takto upravená jsou svěží a dobře pitelná. Ve srovnání se šumivými víny je perlivost těchto vín menší. Šumivé víno: jedná se o druh vína, ve kterém je rozpuštěn oxid uhličitý, vznikající při kvašení, kdy se cukr mění na alkohol a oxid uhličitý. Při výrobě ostatních vín oxid uhličitý volně uniká, při výrobě šumivých vín je tomu zabráněno tím, že víno při druhotném kvašení kvasí v uzavřené láhvi. Rozdělení sektů podle obsahu cukru: brut nature přírodně tvrdé : méně než g cukru / litr (cukr nebyl dodán) extra brut zvláště tvrdé : 0 g cukru / litr brut tvrdé : obsah cukru nižší než g cukru / litr extra sec extra dry : 0 g cukru / litr sec suché : g cukru / litr demi-sec polosuché : od 0 g cukru / litr doux sladké : více než 0 g cukru / litr

5

6 Vlastnosti vína Vlastností vína je velká škála a pokud chcete správně a přesně pojmenovávat všechny chutě, vůně a zrakové vjemy, měly byste si alespoň trochu zažít slovník vinařů, pojednávající o vlastnostech vína. Vezmeme to ale pěkně od začátku a pokusíme se vnést trochu světla do tohoto zajímavého světa pojmů. Čistota vína Jiskrné: Čiré: Opalizující: Zakalené: Zlomené: Víno s krystaly vinného kamene: nejvyšší stupeň čistoty vína, který je dosažen filtrací vína víno je průzračné, neopalizuje, ale ještě nejiskří průhledné, ale při pohledu proti světlu se paprsky lámou o jemné částečky nečistot zákal je způsoben vysráženými bílkovinami nebo jinými látkami víno, které bylo již vyškoleno, se znovu zakalilo se nepovažuje za zákal vína. Vinný kámen se vysráží do drobných krystalů, které však nesnižují jakost vína Barva vína: Slabá/nízká: Vysoká: Odpovídající: slabá vystihuje malou barevnost bílých vín, u červených vín je značena jako nízká vystihuje hnědavý tón barvy bílého vína, který je způsoben provzdušněním vína je přiměřena pro danou odrůdu a ročník Vůně vína: Vinná: Těžká: Jemná: Výrazná: Lahvová: Zralá: Vůně po stařině: Odrůdová: Muškátová: Kopřivová: Botrytidová: Vanilková: Broskvová: Cizí: Vadná: Vůně po korku: Vůně po sudu: vystihuje malou barevnost vína nasládle kořenitá vůně pozdních sběrů a dezertních vín vůně jemně zapadá do harmonie ostatních složek vína vůně výrazně převyšující ostatní složky se používá pro druhotné vůně, které vznikají ležením vína v láhvi označení pro směs vůně odrůdové i lahvové a vyskytuje se v kulminační zralosti lahvovaného vína připomíná vůni vypečené chlebové kůrky. Vzniká při zrání a stárnutí vína pomalou oxidací aromatických a chuťových látek vůně je typická pro určitou odrůdu vína u odrůd s muškátovou vůní bobulí hroznu např. Muškát Ottonel, Muškát žlutý, Irsay Oliver typická pro odrůdu Sauvignon (někdy připomíná i černý rybíz) se objevuje u hroznů po napadení plísní šedou typická pro mladá, ale zralá vína Rulandského červeného u odrůdy Muller Thurgau a vyjímečně Sauvignon vůně neodpovídá popisu na etiketě, nebo je vínu zcela cizí je vůně, která vznikla nemocí nebo vadou vína vůně a chuť vzniká vyluhováním tříslovin z korku, nebo také plísní korkové zátky vzniká nedostatečným ošetřením dřevěných sudů

7

8 Chuť vína podle PLNOSTI: Prázdné: Krátké: Lehké: Řídké: Plné: Dlouhé: Extraktivní: Tělnaté: Těžké: Robustní: Bohaté: obsahuje málo látek, které by chuť odlišovali od chuti doušku vody chuťový vjem trvá krátkou dobu mívá nižší obsah alkoholu. Bývá však harmonické, pitelné a vhodné ke stolování chybí mu extraktivnost a vůně a kyseliny jsou zastoupeny v plném rozsahu, která vzniká při nadměrné sklizni hroznů všechny důležité složky jsou bohatě ve víně obsaženy nebývá plné, ale některé (převážně) kořenité složky působí dlouhotrvající dojem ve většině plné s výrazně působícím vjemem extraktivních látek obsažených ve víně vyvolává dojem plnosti a harmonie, ale víno je s vyšším obsahem alkoholu a nižším obsahem aromatických látek u vína vyniká převážně alkohol a cukerný zbytek starší, převážně červené víno s vysokým obsahem extraktu i alkoholu. Víno je harmonické v chuti víno je vyzrálé, plné, harmonické Chuť vína podle OBSAHU ALKOHOLU Alkoholické: Nízkoalkoholické: Ohnivé: vyšší obsah alkoholu (přes %) je poznat již podle toho, že po promíchání vína ve sklence, víno ulpívá na stěnách sklenky. Vyšší obsah alkoholu, ale u vín může působit neharmonicky nižší obsah alkoholu ve víně způsobuje nedostatečné prokvašení cukru ve víně víno má větší obsah alkoholu v poměru k ostatním složkám Chuť vína podle OBSAHU KYSELIN Tvrdé: Ostré: Hladké: Měkké: Fádní: Ocelové: obsah kyseln ve víně je vysoký a vynikají nad ostatními složkami vína mladé víno s vyšším obsahem kysličníku uhličítého, který zvyšuje kyselost obsah kyselin je přizpůsoben ostatním složkám a kyselina nijak nevyniká s nízkým obsahem kyselin obsah kyselin je nízký a víno se stává neharmonické a nepodbízivé k delšímu pití víno má vysoký obsah kyseliny vinné a je velmi tvrdé Označení harmonie mezi složkami Rozbité: Drsné: Tupé: Distingované: Ploché: Jemné: ěží: Řízné: Jadrné: Pitelné: narušení jednotlivých složek, které sice mohou být v dobrém poměru, ale při školení nebo přepravě víno jeví nesoulad některá mladá vína projevuje před vyzráním čitelnou drsnost, která ale po vyzrání úplně zmizí červená zasířená vína bývají tupá, protože vyšší obsah kyseliny siřičité zamlží projev jednotlivých složek vína jemné víno, dokonale vyškolené, velmi dobrého původu s harmonicky sladěnými sožkami obsahuje málo složek, které by harmonii vína oživily. Většinou se jedná o lehká, ale nevhodně ošetřená vína, které ztratilo vůni i kyseliny příjemné víno, která má všechny složky, ale je méně výrazné víno, jehož harmonie je zdůrazněna příjemným obsahem kyselin a a výraz podtrhuje menší obsah kysličníku uhličitého harmonické víno s výraznějšími, jemnými kyselinami a plné chuti extraktivní, řízně tvrdé a perspektivní víno pobízející k dalšímu pití svou příjemnou harmonií

9 Vyrovnané: Pěkné: Dokonalé: Vyzrálé: Dobře vyvinuté: Hladké: Hebké: Sametové: Harmonické: Urozené: Noblesní: je to víno, jehož složky (aroma, kyseliny, alkohol) jsou ve správném vzájemném poměru a víno vzbuzuje lahodný pocit na jazyku je lehčí, harmonické a příjemné aromatické víno je plné, harmonické, extraktivní a příjemné aromatické víno je na vrcholu své jakosti a je podpořeno svým charakteristickým buketem víno má všechny znaky zralého vína - harmonickou chuť, jemný buket, a je téměř na vrcholu své jakosti plnější aromatické víno s vyšším obsahem glycerolu, který při ochutnání lehce klouže po jazyku se používá u jemných červených vín s nižší intenzitou barvy, menší obsahem kyselin a tříslovinou je výraz pro plná, vyzrálá červená vína s větší barevnou intenzitou a vyšším obsahem tříslovin, které se během zrání přeměnily na výraznou složku vína všechny složky vína jsou rovnoměrně zastoupeny a žádná nepůsobí rušivě víno z nejlepších poloh a odrůd vinné révy, vyrobené z dobře vyzrálých hroznů. Je dokonale vyzrálé a vyznačuje se jemnou vůní a chutí. Je to elegantní víno, po jehož napití zůstává dlouho příjemný dojem jakostní, plné a harmonické víno s jemnou chutí a výraznějším buketem Celkový dojem vína Zvětralé: Unavené: Němé: Travnaté: Tříslovité: Hořčina: Čisté: Výrazné: Bohaté: Kořenité: Suché: Se zbytkem cukru: nadměrným provzdušněním se ztratí všechny aromatické látky a naruší se tím harmonie složek víno, které prošlo velkým množstvím manipulací při odstaňování vedy či nemoci vína. Vína často bývají nepitelná víno je bez jiskry a nedají se téměř rozpoznat vlastnosti vína, může to také být způobeno podchlazením vína je mladé víno z horších ročníků, které obsahuje chlorofyl z nezralé třapiny je víno, v němž převažují třísloviny ned ostatními složkami tak silně, že se projevuje jako nepříjemná složka vína bývá cítit ve vínech, převážně z hroznů, který dozrávali za suchých podmínek je víno, které se nese v nenarušeném odrůdovém tónu bez postraních vůní a chutí ve víně vynikají některé složky, které lze později charakterizovat ve víně vyniká většina složek, víno je aromatické, extraktivní a vyzrálé označují se tak jakostní vína, obsahující kořenité látky, které zvyšují plnost vjemu je víno bez zbytku cukru chuťově postřehnutelných s postřehnutelnou sladností

10 Nejlépe hodnocená vína - podle odrůd vz Pěstitel Obec Odrůda dourč. rok body č.k.,,,,,0,0,0,0,0,0,,,,,,,,, BÍLÁ VÍNA Kolařík Jiří Šoustek J + J Blahuš Ivo Kolařík Jiří Tománek Alois Ing. Přilučík Antonín Keňo Radek AGRO Zlechov a.s. Březina Ladislav Šeděnka Josef Ježovi Gottwald Josef Hrňa antišek Kolařík L. - Vranka R. Gottwald Josef Valkovič antišek Ing. Brázdil Karel Prát Josef Brázdil Karel Polešovice Boršice Jalubí Zlechov Kudlovice Kudlovice Vinaři Mařatice Boršice 0 Buchlovice Boršice 0 Boršice Boršice RŠ MM TČ + VČR + SZ Hibernal Pálava Mília Solaris Aurelius Kerner, NM NM, NM ČEENÁ VÍNA Luža Vojtěch st. Kéry Peter Bičan Petr Kolařík L. - Vranka R. Švec Bronislav Šimoník Radim Čevela Jiří Prát Josef Nízl Jozef Kolařík Jiří Ďureška Zoltán Gaži Štefan Turecký Zdeněk Otépka Miroslav Ing. Velehrad Popovice 0 Dornfelder CS Merlot MP Nitra Pinot noir - rosé André Cuvée červené Dunaj RM + NM Nejlépe hodnocená vína budou návštěvníkům nalévána pouze do množství 0,0 dcl.,0,0,,,,,,,,,,,,.

11 Nejlépe hodnocená vína - sklizeň 0 vz Pěstitel Obec Odrůda dourč. rok body č.k.,,,,0,0,0,0,,,,,,,,,, BÍLÁ VÍNA Kolařík Jiří Šoustek J + J Blahuš Ivo Přilučík Antonín Keňo Radek AGRO Zlechov a.s. Adamík Antonín Tvrdoň antišek Kolařík L. - Vranka R. Chmelík Karel Šabík Štefan Valkovič antišek Ing. Řezníček Miloslav Brázdil Karel Prát Josef Brázdil Karel Machálek Karel Polešovice Jalubí Zlechov Huštěnovice Popovice Vinaři Mařatice Babice Boršice Boršice Kunovice RŠ MM Hibernal SZ Mília Solaris Aurelius Kerner +, NM, NM ČEENÁ VÍNA 0 0 Bičan Petr Bičan Josef Hrušák Jaroslav Čevela Jiří Bartoš Stanislav ČZS Kněžpole Bačuvčík Alois Hélia Antonín Boršice Vážany Kněžpole Topolná Vážany MP CS - rosé André Dornfelder,,,,,,,,

12 Nejlépe hodnocená vína - přírodní vz Pěstitel Obec Odrůda dourč. RŠ MM TČ + VČR + SZ Pálava Mília Solaris, NM NM, NM rok body č.k.,,,,,0,0,0,0,0,0,,,,,, BÍLÁ VÍNA Šoustek J + J Hanáček Petr Ing. Blahuš Ivo Kolařík Jiří Tománek Alois Ing. Přilučík Antonín Keňo Radek AGRO Zlechov a.s. Březina Ladislav Šeděnka Josef Ježovi Gottwald Josef Hrňa antišek Gottwald Josef Valkovič antišek Ing. Brázdil Karel Polešovice Modrá Boršice Jalubí Zlechov Kudlovice Kudlovice Vinaři Mařatice Boršice 0 Buchlovice Boršice 0 Boršice ČEENÁ VÍNA Luža Vojtěch st. Bičan Petr Šimoník Radim Nízl Jozef Gaži Štefan Čevela Jiří Ondráš Dušan Turecký Zdeněk Otépka Miroslav Ing. Velehrad 0 Merlot Pinot noir - rosé Dunaj MP RM RM + NM 0,0,,,,,,,,.

13 vz. Pěstitel Obec odrůda dourč. rok body č.k., Vystavená vína - řazení podle odrůd BÍLÁ VÍNA Aurelius Odrůda vznikla u nás křížením odrůd Neuburské x Ryzlink rýnský, Barva: zlatožlutá, Vůně: po lipovém květu, Chuť: vyrovnané, plné, extraktivní víno s mírně kořenitou chutí Prát Josef Aurelius Děvín Odrůda vznikla křížením odrůd Tramín červený x Veltlínské červenobílé. Barva: Krásná zlatožlutá barva. Vůně: intenzívní plná vůně, Chuť: Těžší kořenitá chuť s nižším obsahem kyselin. Valkovič antišek Ing. Děvín,0 Hibernal Bílá interspecifická moštová odrůda vzniklá mezidruhovým křížením odrůd Seibel 0 x Ryzlink rýnský. Víno je charakteru Ryzlinku rýnského, jemné sauvignonové tóny, příjemné kyseliny. Odrůda vhodná pro výrobu biovín a k barikování. Charakterové chuťové vlastnosti - zralá broskev, kořenité tóny. Kolařík L. - Vranka R. Březina Ladislav Ondráš Dušan Kudlovice Hibernal Hibernal Hibernal,,, Barva: světle žlutá, Vůně: ovocná, po jablkách, může být i méně výrazná až neutrální. Chuť: V chuti připomíná lískový ořech nebo banán. Víno je kořenitější s pikantní kyselinkou, je plné a extraktivní. Patří mezi nejoblíbenější odrůdy.např. hodí se pro technologii barrique a je základem k výrobě kvalitních šumivých vín nejen v oblasti Champagne.Víno plné, harmonické s vyšší intenzitou aromatických látek než u odrůdy Rulandské bílé, s níž je srovnávána. patří k nejčastějším vínům s přívlastkem od kabinetů až po výběry a ledové i slámové. Ježovi Kahánek Otakar Ing. arch. Šabík Štefan Bičan Josef Dvořáček Milan Švec Jiří Dvořáček Milan ml. Vinaři Mařatice Uh. Hradiště Huštěnovice Popovice Huštěnovice NM 0,,,,,,,

14 0 0 Horáček Pavel yšták Radek Otépka Miroslav Ing. Prát Josef Bánovský Antonín Jungman Antonín Kuneta Petr ČZS Kněžpole BD SENSORS Turecký Zdeněk Hanáček Petr Ing. Vrána Dalimil Valer Tomáš Švec Lumír Mikulka Petr Kubina Zdeněk Čevela Jiří Gaži Štefan Valkovič antišek Ing. Ondruch - Rozum Musil Josef Ing. St. Město Boršice Kněžpole Buchlovice 0 Modrá St. Město 0 Kudlovice Boršice 0 Vinaři Mařatice - Sur-lie NM 0,,,,,,,,,,0,0,,,,,,,,0,, Kerner je bílá moštová odrůda vzniklá křížením odrůd Trolínské x Ryzlink rýnský. Víno má jemné muškátové, lipové aromatické tóny velmi podobné Ryzlinku rýnskému. V chuti velmi vyrovnané, robustní s příjemnou dochutí, harmonické, často s přívlastkem. Brázdil Karel Boršice Kerner, Mília Odrůda byla vyšlechtěna ve Výzkumné stanici vinohradnické a vinařské v Šenkvicich. Vznikla jako kříženec odrůd Müller Thurgau x Tramín červený. Víno je jemně aromatické, extraktivní, s příjemnými a jemnými kyselinami. Valkovič antišek Ing. Mília, Muškát moravský Odrůda vznikla křížením odrůd Muškát Ottonel a Prachttraube. Moravský muškát (MOPR) je víno vysoké vůně a pronikavé harmonické chuti.barva: světle žlutá, Vůně: výrazná muškátová, někdy po černém rybízu, Chuť: jemně aromatické víno s nižší kyselinkou. Víno se používá do směsí známkových vín. Zrání začíná v polovině srpna. Dozrává středně raně, v poslední dekádě září. Zraje současně s odrůdou Müller Thurgau, proti níž má tu výhodu, že její hrozny tak nehnijí. Tománek Alois Ing. Boršice MM,0

15 0 Tvrdoň antišek Ondráš Dušan Měšťánek Vladimír Macků Libor Cukr Zdeněk Cukr Josef Dvořáček Milan ml. Chrástek Zdeněk Vlček Jaroslav Popovice Boršice Míkovice Boršice Boršice Huštěnovice Kudlovice Kudlovice MM MM MM MM MM MM MM MM MM 0 0,,,,,,,,, Müller Thurgau Jako domnělý kříženec mezi odrůdami Ryzlink rýnský a Sylvánské zelené. Barva: světle žluto-zelená, Vůně: jemná muškátová až kopřivově broskvová, Chuť: harmonická s nižším obsahem kyselin a příjemnými aromatickými látkami, extraktivní. Pro nižší obsah kyselin bývá často používán do směsí s pozdně zrajícími odrůdami, které mívají nadměrný obsah kyselin Přilučík Antonín Kocourek Petr Tománek Miloslav Ing. Kaňovský Karel Pernica Zdeněk Hubáček Oldřich Ing. Zábranský a spol. Macků Libor Žmolík Jiří Hrabica Jaroslav Ing. Prát Josef Hulcký Ivan Ing. Měšťánek Radek Caudr antišek Ing. ČZS Kněžpole Krejčiřík Ondra Večeřa Richard AGRO Zlechov a.s. Hudák Jozef Dočkal Stanislav Soustružník Michal Hlaváč Štefan Švec Anton Obdržálek Petr Kryštof Antonín Knot Stanislav Nedbálek Stanislav Mezuliáník Václav Galamboš Ján Vinaři Napajedla Jalubí Tupesy Boršice Kněžpole Boršice 00 Topolná Vinaři Mařatice Míkovice Boršice Napajedla 00 St. Město Vážany Babice Kněžpole Spytihněv Vážany Zlechov Kudlovice Vážany 0 Babice Vinaři Sady Kněžpole Topolná Blatnice Napajedla, NM 0,0,,,,,,,,,,,,,0,0,,,,,,,,,,,,,0,0, 0

16 Neuburské Jedná se o odrůdu vzniklou nahodilým křížením Veltlínské červené x Sylvánské zelené. Barva: světle zeleno-žlutá, Vůně: jemná muškátová až kopřivově broskvová, při zrání v láhvi malinová, ojediněle může připomínat nádech kouře. Chuť: harmonické, extraktivní, plné víno, s nižším obsahem kyselin a mírně nahořklou chutí. 0 0 Keňo Radek Bičan Petr Hubáček Oldřich Ing. Kolařík L. - Vranka R. Dvořáček Milan Šimoník Radim Jungman Antonín Švec Bronislav Vávra Luděk Lanšperk Josef Prát Josef Šupka antišek Bečica Miloslav Vlček Jaroslav Maňásek Josef Ing. Jurek Jan Vrána Dalimil Topolná Huštěnovice Popovice St. Město Babice Vinaři Mařatice Vinaři Mařatice Kudlovice Huštěnovice Vinaři Mařatice St. Město 0,0,,,,,,,,,,,,0,,,, Pálava Je křížencem odrůd Tramín červený a Müller Thurgau. Barva: zlatá, Vůně: vanilková, Chuť: víno je harmonické, aromatické a plné s vyšším obsahem kyselin oproti Tramínu,má kořenitou chuť. Protože dosahuje vysoké cukernatosti je vhodná pro výrobu přívlastkových vín. Gottwald Josef Šimoník Jan Čevela Jiří Boršice 0 0 Pálava Pálava Pálava 0 0,,, Pinot blanc Původ: Starodávná mutace rodu Pinot. Charakteristika: Středně velké až velké, kompaktní, někdy rozdvojené hrozny. Podlouhlé i kulaté, žlutozelené bobule, delikátně šťavnaté. Velmi citlivá na plíseň botrytis, pokud není napadena,dosahuje vynikajícího vyzrání hroznů. Víno: Velká paleta kvalitních vín, aromatických, ovocných s vůní jablek až po velká sladká likérová vína. Porubec Július Pinot blanc,

17 Rulandské bílé Barva: zlatavě zeleno-žlutá, Vůně: víno nemá výrazné aroma, vyznačuje se nutrální vůní, může vonět po mandlích, u výrazného vína i po chlebovince, Chuť: Víno je kulaté, plné ohnivosti, extraktivní s nasládlou chutí. U mladého vína můžeme zaznamenat vyšší kyselinku Kolařík Jiří Hanáček Petr Ing. Bičan Josef Chrástek Michal Švub Jan Hlaváček - Snopek Luža Tomáš Ing. Kolařík L. - Vranka R. Hejda Milan Kutálek antišek yšták Radek Chrástek Zdeněk Ondruch - Rozum Šeděnka Josef yšták Radek Ondruch - Rozum Vávra Jiří Šuranský Mikel Petr Slančík Jan Hrňa Josef Cukr Zdeněk Balíček - Hruška Mezuliáník Václav Hanáček Antonín Ondruch - Rozum Kovařík Pavel Kuneta Petr Valer Tomáš Dočkal Stanislav Janeček Ladislav Šimoník Radim Gajdošík Pavel Bratři Dibďákovi Bazala Bohuslav Maňásek Josef Ing. Hronová Jana Bc. Knot Stanislav Kovařík Pavel Modrá Míkovice Velehrad Napajedla Vážany St. Město Kudlovice Kudlovice St. Město Tupesy Kudlovice Kudlovice Boršice Kudlovice Blatnice Vinaři Mařatice Kudlovice 0 Kudlovice 0 Kudlovice Huštěnovice Huštěnovice Vinaři Sady Kněžpole Kudlovice ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,0,0,0,0,,,,,,,,0

18 Ryzlink rýnský Barva: světle žluto-zelená, Vůně: květinová, typická - po lipovém květu, muškátová, broskvová nebo jako luční květy,chuť: peprně kořenitá a plná zvýrazněnou pikantní kyselinkou, někdy i vyššími a delikátními aromatickými látkami, jež zaujmou nevtíravým a přece dlouho trvajícím vjemem. Je to odrůda, která má vysokou mezinárodní prestiž, získanou zejména výběry z přezrálých bobulí. Říká se o něm, že je to víno králů a král vín Šoustek J + J Přilučík Antonín Nízl Jozef Kraváček Vít Kolařík Jiří Pekárek Radomír Dvořáček Milan Machálek Karel Medek Josef Kolařík L. - Vranka R. Bičan Petr Petratur Antonín Gottwald Vladimír Smištík Ivo Medek Zdeněk Luža Vojtěch ml. Chmelík Karel Vranka Libor Kryštof Antonín Dočkal Stanislav Fusek Květoslav Dohnal Josef Švec Lumír Ježovi Pollák Lubomír Macků Libor Polášek Marcel Bánovský Antonín Sladký Petr Jankela Štefan Bečica - Juračka Rozumek Jiří Dvořáček Milan ml. Drobil - Dohnálek Adamík Antonín Hron Josef Hanák Jindřich Vranka Miloš Mezuliáník Václav Prát Josef Zatloukal Alois Šuranský Polešovice Jalubí Kudlovice Huštěnovice Kunovice Vinaři Sady Uh. Hradiště Boršice Vinaři Sady Popovice Velehrad Vinaři Mařatice Boršice 0 Vinaři Sady Kudlovice Kudlovice Tupesy Kudlovice Vinaři Mařatice Spytihněv Míkovice Spytihněv Boršice Míkovice Vinaři Sady Huštěnovice Vážany Huštěnovice Vinaři Sady Tupesy Blatnice Sady Kudlovice, NM NM 0 0 0,,,0,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,0,0,,,,,,,,,,,,,0,,,0

19 Rulandské šedé Barva: zlato-žlutá, Vůně: jemná odrůdová až neutrální, Chuť: Plná, kořenitá a extraktivní, často se zbytkovým cukrem. Mladá vína vykazují někdy vyšší kyselost. Víno je velmi vhodné do archivu, vyznačuje se plností decentností a vyšší barevností. Nenapodobitelný charakter z něj činí skvost mezi víny. 0 Blahuš Ivo Tománek Libor Kolařík Jiří Dvořáček Milan ml. Hlaváček - Snopek Keňo Radek Kahánek Otakar Ing. arch. Zajíc Antonín Durník Vladimír Rozumek Jiří Maňásek antišek Ing. Šuranský Jungman Antonín Modrá Huštěnovice Míkovice Uh. Hradiště Vinaři Mařatice Boršice Babice Kudlovice RŠ RŠ RŠ RŠ RŠ RŠ RŠ RŠ RŠ RŠ RŠ RŠ RŠ, NM,,0,,,,,,,,,,, Ryzlink vlašský Barva: světle zeleno-žlutá, Vůně: neutrálně vinná, příjemně květinová nebo jablečná (zelená jablka), Chuť: příjemně svěží jemné víno s výraznými kyselinami, je plné a harmonické. Víno bývá velmi dobré jakosti, v příznivých letech dává výjimečná vína. Má vyšší obsah kyselin, používá se do směsí k výrobě šumivých vín Gottwald Josef Řezníček Miloslav Obdržálek Petr Hlaváček - Snopek Hrňa Zdeněk Chrástek Michal Šimoník Jan Luža Tomáš Ing. Smištík Ivo Kubina Tomáš Sekanina Stanislav Hélia Antonín Sedlář Pavel Slažák Viliam Kalmán Jaroslav Chrástek zdeněk Kolařík L. - Vranka R. Macků Libor Jungman Antonín Švec Anton Slezák Radek Čevela Václav Nízl Jozef Boršice 0 Babice Babice Míkovice 0 0 Velehrad Vinaři Sady 0 Topolná Vážany Vinaři Sady Kudlovice Míkovice Vážany Tupesy 0 0 0,,,,,,,,,,,,0,0,0,0,0,,,,,,,0

20 Sauvignon Barva: je světle zeleno-žlutá, Vůně: výrazná broskvová, nebo kopřivová vůně, i po černém rybízu, Chuť: kořenitě plná, výrazně ovlivněná vůní. Mladé víno obsahuje výrazné kyseliny, zráním přecházejí složky vína do harmonického souladu. Patří mezi nejjakostnější vína. V současné době se víno této odrůdy těší ve světě velké oblibě, zejména typy vyráběné s nádechem vůní z nových dubových sudů barrique. 0 AGRO Zlechov a.s. Hrňa antišek Švub Jan Zapletal Břetislav Ing. Durník Vladimír Mikulčík Roman Prát Josef ýbort Tomáš Ing. Sladký Petr Náplava Josef Švec Jiří Janeček Ladislav Machová Martina Mgr. Ondruch - Rozum Šimoník Radim Kovařík Libor Kotlaba Bronislav Buchtík antišek Zlechov Buchlovice Jalubí Boršice Popovice Boršice Míkovice Polešovice Popovice 0 Veselá u Zlína Babice 0 Spytihněv 0,0,,,,,,,,,,,,0,,,0,, Solaris Solaris je velmi raná moštová odrůda určená k výrobě bílých vín, kříženec odrůd Merzling [Seyval blanc x (Ryzlink rýnský x Rulandské šedé)] x Gm (Severnyj x Muškát Ottonel). Víno je plné vysoké kvality, často s vysokým zbytkovým cukrem, s dostatečnou aciditou a s vysokým obsahem alkoholu. V kabinetní kvalitě nebo při výrobě burčáku má Solaris muškátovo-ovocné aroma, kombinaci aroma odrůd Merzling a Muškát Ottonel. Ve vyšších kvalitách (výběr z bobulí, slámová vína) je potom více ovocnější a květinový s velmi jemným muškátem. Jiné prameny uvádějí, že v chuti bývají tóny připomínajícími ananas a lískový oříšek. Je vhodná do cuvée s méně cukernatými mošty odrůd Ryzlink rýnský či Rulandské bílé. 0 Brázdil Karel Boršice Solaris, NM, Sylvánské zelené Barva: žluto-zelená, Vůně: pikantní, v mladších ročnících travnatá, Chuť: plná, extraktivní, mírně kořenitá, v mladších ročnících s vyšší kyselinkou. V dobrém roce je víno vhodné k dlouhodobějšímu zrání vláhvi a je velmi ceněné. Hrňa antišek Chmelík Karel Hlaváček - Snopek Hulcký Ivan Ing. Buchlovice Vinaři Mařatice Míkovice St. Město SZ SZ SZ SZ 0,,,,

21 Kahánek Otakar Ing. arch. Lanšperk Josef Měšťánek Antonín ČZS Kněžpole Uh. Hradiště Babice Vážany Kněžpole SZ SZ SZ SZ NM,,0,, Tramín červený Barva: zlatožlutá, Vůně: plná a kořenitá vůně, někdy připomíná vůni růží, Chuť: Víno je plné, extraktivní, kořenité s nižším obsahem kyselin, často se zbytkovým cukrem. Je také charakterizováno jako silné - alkohol není v rovnováze s kyselinami. Pro svoji ojedinělost se stává vyhledávanou specialitou mezi milovníky vín. 0 Březina Ladislav BD SENSORS Dvořáček Milan Přilučík Antonín Nedbálek Stanislav Čevela Václav Slažák Martin Švec Lumír Lapčík Miroslav Ing. Zich Ladislav Kudlovice Buchlovice Huštěnovice Jalubí Topolná Tupesy Kudlovice Topolná 0 TČ TČ TČ TČ TČ TČ TČ TČ TČ TČ 0,0,,,,,,,0,,0 Veltlínské červené rané Barva: zlatožlutá, Vůně: neutrální vinná vůně, Chuť: kořenité víno s nižším obsahem kyselin, širší extraktivní chuť. Víno je zlatožluté barvy, neutrální vůně, plné a s nízkým obsahem kyselin. Při vyšší cukernatosti moštů se objevují i medové tóny. Doložílek Radek 0 Grebeníček Antonín Boršice Modrá VČR VČR,, Veltlínské zelené Barva: světle žlutá barva, Vůně: od jemně muškátové až po medově lipovou, Chuť: ěží, extraktivní víno, jemně nahořklé, kořenité, plné. Příjemná kyselinka zanechává dlouhotrvající chuťový vjem. Dobře vyzrálé hrozny Veltlínského zeleného poskytují moky nenapodobitelných vůní a chutí. Je to inteligentní odrůda, mající navíc i dobrý potenciál zrání. 0 0 Kolařík Jiří Adamík Antonín Rohrhofer Švec Bronislav Valer Tomáš Obdržálek Petr Forman Vojtěch Dvořáček Milan Huštěnovice Gedersdorf Popovice 0 Babice Vážany Huštěnovice,,0,,,,,,

22 0 Kuneta Petr Valkovič Stanislav Kubina Tomáš Luža Vojtěch st. Ondruch - Rozum Čevela Václav Sedlář Pavel Ondruch - Rozum Bazala Bohuslav Blahuš Ivo Porubec Július Hrňa Zdeněk Horáček Pavel Kovařík antišek Horáček Pavel Tománek Alois Ing. Vávra Jiří ČZS Kněžpole Kalmán Jaroslav Vranka Miloš Mikulčík Roman Mužský sbor Kudlovice Slažák Tomáš Tomášů Václav Nízl Jozef Náplava Josef Vranka Mloš Vranka Tomáš 0 Velehrad Tupesy Vinaři Sady Huštěnovice 0 Babice 0 Boršice Kněžpole Popovice Kudlovice Boršice Polešovice 0 0,,,,,,0,0,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Směs bílá odrůdově určená Šeděnka Josef Machálek Karel Štolfa Antonín Pekárek Radomír Verbík Radomír Tvrdoň antišek Verbík Radomír Kovařík Pavel Valer Tomáš Keňo Radek Pavlíček Jaroslav Hátle Miroslav Hanák Jindřich Buchtík antišek Vlček Jaroslav Kutálek Antonín Hátle Miroslav Zich Ladislav Kudlovice Kunovice Boršice 0 Popovice Kudlovice 0 Vážany Vinaři Sady Tupesy Kudlovice Vážany Vinaři Sady 0 + VČR MM + + SZ + + TČ + + MM MM + + VČR + MM + RŠ + Hi + Pa + RŠ Au VČR + MM TČ NM 0 NM NM,0,,,,,,0,,,,,,,,0,,,

23 Směs bílá Buják Jiří Mikel Petr Stoprounští vinaři Březina Ladislav Vávra Jiří Švec Stanislav Ing. Čevela Jiří Sladký Petr Kudlovice 0 Boršice Kudlovice Modrá Míkovice Sm. b. Sm. b. Sm. b. Sm. b. Sm. b. Cuvée bielé Sm. b. Sm. b.,,,,0,,,, Dobré víno tvoří dobrou krev, dobrá krev je předpokladem dobré nálady, dobrá nálada přináší dobré myšlenky, dobré myšlenky dávají vzniknout dobrým skutkům, dobré skutky dělají člověka ČLOVĚKEM. ( Z moudrosti starých Čechů )

24 Vystavená vína - řazení podle odrůd ČEENÁ VÍNA Agni Kříženec André a Irshai Oliver, vyznačuje se vysokou cukernatostí a brzkým zráním. Víno je plné, zvláštního pro červená vína nezvyklého typu s výrazným muškátovým aromatem. Ondráš Dušan Agni, Alibernet Odrůda vznikla křížením odrůd Alicante Bouschet a Cabernet Sauvignon. Barva: velmi intenzivní, tmavě červená barva, Vůně: po černém rybízu, Chuť: drsnější, travnatá, v horších ročnících s vyšší kyselinkou. Víno je vhodné do kupáží, jako barvířka se používá k dobarvování vín. Ondráš Dušan Vranka Miloš Alibernet Alibernet,, André Odrůda vznikla křížením odrůd ankovka x atovavřinecké. Barva je obvykle tmavá, intenzivní červená. Vůně je odrůdová, svou hloubkou a plností připomíná jižní typy vín. Chuť vína je harmonická, jde o extraktivní víno. Chuť je v mládí výrazně kyselá a hrubá, vyzrálé víno je plné, aromatické s tříslovinou. Kvalitní víno odrůdy André je vhodné k dlouhodobějšímu zrání v láhvi. 0 Kolařík Jiří ČZS Kněžpole Macků Libor Měšťánek Vladimír Šabík Štefan Kněžpole Míkovice Boršice André André André André André,,,,, Cabernet Moravia Odrůda vznikla zkřížením odrůd eigeltrebe x Cabernet anc. Víno má tmavou granátovou barvu, je plné a po odbourání kyseliny jablečné je harmonické s jemným kabernetovým aroma a specifickou chutí. Zráním vína se stupňuje jeho plnost i harmonie. Vhodné i pro skladování v dubových sudech "barrique" Bičan Petr Kolařík Jiří Večeřa Richard Vážany,,,

25 Štolfa Antonín Boršice 0, Kolařík L. - Vranka R., Jungman Antonín,0 Kocourek Petr Tupesy, Vinařství Medek Vinaři Sady, Blahuš Ivo, Nedbálek Stanislav Topolná, oboda Pavel Ing. Boršice, Matějek Miroslav Boršice, 0 Bečica Miloslav Vinaři Mařatice, Caudr antišek Ing. Babice, Šimoník Radim, Čevela Václav Tupesy,0 Ondráš Dušan Fusek Květoslav Kudlovice,,, NM 0 Cabernet Sauvignon Jde pravděpodobně o křížence odrůd Cabernet anc x Sauvignon. Barva: intenzivně červená, Vůně: po černém rybízu, Chuť: travnatá, drsnější, zráním nabývá plnosti a odrůdového charakteru vína. Je to odrůda, která si vydobyla pro vynikající jakost a dlouhou uchovatelnost červených vín nejvyšší uznání. Zráním víno získává vynikající jakost. 0 Švec Bronislav Ježovi Švub Jan Tománek Alois Ing. Řezníček Miloslav Obdržálek Josef Čevela Václav Otépka Miroslav Ing. Sladký Petr Popovice Vinaři Mařatice Boršice Babice Spytihněv Tupesy Míkovice CS CS - barrique CS CS CS CS CS CS CS 0,,,,,,,,, Dornfelder Víno je výrazně tmavě červené, s výrazným ovocitým aroma, extraktívní až tělnaté chuti s doznívajícím vjemem po kyselinách, podle ročníku až velmi výrazným. Vína jsou obvykle výborné kvality, bývají však více vhodnější ke scelování než jako vína krycí. 0 Kolařík L. - Vranka R. Bačuvčík Alois Blahuš Ivo Přilučík Antonín Neumann Michal Kubina Zdeněk ČZS Kněžpole Koláč Jaroslav Topolná Jalubí Topolná 0 0 Kněžpole Vinaři Mařatice Dornfelder Dornfelder Dornfelder Dornfelder Dornfelder Dornfelder Dornfelder Dornfelder,,,,,,,,

26 0 Huňka David Mikel Petr Bednařík Petr Keňo Radek Dohnal Josef Modrá Veselá u Zlína Tupesy Dornfelder Dornfelder Dornfelder Dornfelder Dornfelder,0,,,, Dunaj Odrůda Dunaj byla vyšlechtěna na Komplexním výzkumném ústavu vinohradnickém a vinařském v Bratislavě. Jedná se o křížence odrůd (Muškát Bouchet x Oportó) x atovavřinecké /. Víno má tmavočervenou barvu s výraznou chuťovou plností a v chuti a vůni jsou tóny přezrálých višní a třešní. Gaži Štefan Dunaj, ankovka Barva: tmavě rubínová, Vůně: připomíná jádra peckovin, někdy jemně skořicová, Chuť: Plná, příjemně drsná, víno je pikantní. Mladá vína bývají tvrdá, zvýrazněná trpkostí po tříslovinách, extraktivní s vyšší kyselinkou. Víno vyzrává do bohaté šíře.víno je velmi dobré kvality, je vhodné do archivu, využívá se také k výrobě barrique. Říká se o něm, že je rozmarné jako nestálá žena a že má všechny její dobré i špatné vlastnosti. 0 Luža Vojtěch st. Bičan Josef AGRO Zlechov a.s. Forman Vojtěch Kadlec Bečica - Juračka Valkovič Stanislav Šimoník Radim Lunda Martin Blahuš Ivo Horák Milan Škrabalová Petra Jungman Antonín Chrástek Zdeněk Velehrad Zlechov Vážany Pohořelice Vinaři Sady Vracov Kudlovice Kudlovice,0,,,,,,,,,,,0,,0 Merlot Je stará, pozdní moštová modrá odrůda, jejíž přesný původ křížení není znám. Pochází z ancie, její genetický původ ukazuje na křížení s Cabernetem. Víno je plné, výborné kvality a chuti, tmavé barvy. Merlot je poněkud jemnější, kulatější a především bohatý na taniny, než Cabernet Sauvignon. Obě odrůdy se často kombinují, aby se vzájemně doplňovaly. Dobrý Merlot lze poznat podle vůně a chuti červeného ovoce (obvykle třešně, někdy červený rybíz). Šimoník Radim Dostálek Antonín Vinaři Mařatice Merlot Merlot,,

27 Balíček - Hruška Kudlovice Merlot 0, Modrý portugal Barva: rubínová, Vůně: jemná, květinová, Chuť: příjemná, sametová, víno je lehčí s nižším obsahem kyselin, jemně natrpklé. Víno rychle vyzrává, nedá se déle uchovat, užívá se ke scelování s tvrdými a kyselými víny které tak zjemňuje. Modrý Portugal je navíc odrůda i dostatečně inteligentní a plastická. Dobře se přátelí v kupážích červených vín s frankovkou i svatovavřineckým. Modý Portugal také v posledních letech dokazuje, že je odrůdou i s dostatečným obranným potenciálem. Jen silné víno se totiž dokáže ubránit ataku nových prvků vinařské moderny - např. barikové technologii. Setkáváme se však již i s barikovým provedením této sympatické odrůdy. 0 Čevela Jiří Čevela Jiří Sladký Petr Slezák Radek Hrňa Zdeněk Mezuliáník Václav Medek Zdeněk Míkovice Vážany 0 Blatnice Popovice MP MP MP MP MP MP MP,,,,,,0,0 Nitra Odrůda vyšlechtěná ve VÚV v Bratislavě. Vznikla křížením odrůd Castets x Abouriou noir /. V dobrých ročnících je kvalita vína mimořádná s kabernetovým charakterem. Barva je intenzivní tmavá barva s vysokým extraktem. Víno je harmonické s vyšším obsahem tříslovin, vhodné pro delší archivaci. Prát Josef Ondráš Dušan Nitra Nitra,, Regent Regent je raná až středně pozdní, interspecifická moštová odrůda révy, určená k výrobě červených vín, která byla vyšlechtěna roku v Německu, kříženec odrůd Diana (kříženec Sylvánské zelené x Müller Thurgau) a Chambourcin. Jako zajímavosti lze uvést, že patří k nejúspěšnějším interspecifickým modrým moštovým odrůdám, že v katalogu VIVC je uveden původ Vitis vinifera a dále, že se omezeně pěstuje též jako stolní odrůda. Víno vyšších jakostí s intenzívní, příjemnou a teplou tmavě červenou barvu, s plným, ovocitým tělem a se středním obsahem taninů. V aroma najdeme třešně, červený rybíz, typově by se vína snad dala přirovnat k vínům z odrůdy Dornfelder. Lunda Martin Vracov Regent, Rulandské modré Víno je plné, jakostní, v mládí ostružinové chuti, v plné zralosti sametové, kořenité s hořkomandlovou příchutí. Kvalitu a odrůdovou charakteristiku získává zráním v láhvi i sudech. Barva je světlejší, u starších vín až cihlově červená. Má větší množství kyselin.

28 0 Ondráš Dušan Maňásek antišek Ing. Blahuš Ivo Zábranský a spol. Kahánek Otakar Ing. arch. Stodůlka Miroslav Babice Vinaři Mařatice Uh. Hradiště Boršice RM RM RM RM RM RM, NM,,,,,, atovavřinecké Barva vína je obvykle sytě červená, přechází až do fialova. Ve vůni je víno ovocité s typickým odrůdovým aroma, připomíná sušené švestky, povidla nebo černý rybíz. Chuť je plná, příjemně natrpklá - mladší ročníky obsahují více kyselin. Víno je plné, kvalitní, je vhodné do směsí zejména s Modrým Portugalem Kéry Peter Hrušák Jaroslav Zapletal Břetislav Ing. Šimoník Jan Bačuvčík Alois Blahuš Ivo Mančík Jiří Šimoník Jan Šimoník Radim Buchtík Zdeněk Večeřa Vladimír Kaňovský Karel Kořínek Horymír Kubina Zdeněk Neumann Michal Gajdošíková Věra Knot Stanislav Kubina Zdeněk Musil Josef Ing. Pekárek Radomír Porubec Július Slančík Jan Boršice Jalubí 0 Topolná Napajedla 0 Boršice Napajedla Kněžpole Boršice 0 Topolná 0 Kudlovice Kněžpole 0 Vinaři Mařatice Kudlovice 0 0,0,,,,,,,,,,,0,0,0,,,,,,0,,0 eigeltrebe Tato odrůda byla vyšlechtěna křížením odrůd atovavřinecké a ankovka. Barva: temně červená, Vůně: jemná, může připomínat švestky, Chuť: mladé víno je hrubší a drsné; po vyzrání velmi jemné, harmonické, s jemnou tříslovinkou. Z dobře vyzrálého hrozna však poskytuje tmavě zabarvené, granátové víno se zábleskem fialek. Po roce zrání pak překvapí ovocně kořenitou vůní a hebkou, sametovou chutí. 0 Turecký Zdeněk Hélia Antonín Obdržálek Josef Hlaváčková Eva Kadlec 0 Vážany Spytihněv 0 Boršice Pohořelice NM,,,,,

29 0 0 Vávra Luděk Ondruch - Rozum Kolařík Jiří Řezníček Miloslav Tománek Libor Obdržálek Petr Zábranský a spol. Hrabica Antonín Brázdilík Pavel Maňásek Josef Ing. Kraváček Vít Sekanina Stanislav Mančík Jiří Večeřa Vladimír Kaňovský Karel Horáček Pavel Behrik Štěpán Adamík Antonín Hanák Jindřich St. Město Babice Modrá Babice Vinaři Mařatice Napajedla 00 Kudlovice Huštěnovice Kudlovice Topolná Napajedla Napajedla Kněžpole Napajedla 0 Huštěnovice Tupesy 0,,,,0,0,,,,,,,,,0,0,,,0,0 Směs červená odrůdově určená Otépka Miroslav Ing. Balíček - Hruška Šeděnka Josef Buchtík antišek Petratur Antonín Hron a spol. Kudlovice Kudlovice Uh. Hradiště Vinaři Sady RM MP + + MP André + NM NM,,,,,, Směs červená odrůdově neurčená 0 Ďureška Zoltán Macků Petr Hřebíček Vít Verbík Radomír Míkovice Tupesy Cuvée červené Sm. č. Sm. č. Sm. č.,,,0,

30 RŮŽOVÁ VÍNA rosé Rosé 0 0 Nízl Jozef Keňo Radek Bartoš Stanislav Vranková - Šestáková Jungman Antonín Keňo Radek Otépka Miroslav Ing. Machálek Karel Keňo Radek Turecký Zdeněk Mikulčík Roman Hlaváček - Snopek Mikel Petr Kubina Tomáš Kadlec Hulcký Ivan Ing. Šimoník Jan Drobil - Dohnálek Mezuliáník Václav Čevela Aleš Vážany Kunovice 0 Popovice Míkovice 0 Pohořelice St. Město 0 Vážany Blatnice Jankovice 0 Pinot noir - rosé - rosé CS - rosé Agni - rosé André - rosé Blauburger - rosé - rosé - rosé - rosé - rosé André - rosé - rosé Dornfelder - rosé Sm. č. - rosé Dornfelder - rosé - rosé + - rosé - rosé - rosé Nitra - rosé NM,,,,,,,,,,,,,,,0,0,,,,0 0

31

32 . MIPEXA s.r.o. CNC obrábění NC Bearbeitung 0 Tel.: Fax.:

33

34

35

36

37

38

39

40

Rozlévaná vína (možno zakoupit i celou lahev)

Rozlévaná vína (možno zakoupit i celou lahev) Rozlévaná vína (možno zakoupit i celou lahev) Rulandské šedé suché 1 dcl 35,- Vinařství Jan Plaček, podoblast Znojemská, obec Moravské Bránice. Slámově žlutá barva se zlatavými odlesky. Ve vůni dominuje

Více

NÁRODNÍ SOUTĚŽ VÍN A DEGUSTAČNÍ EXPOZICE REPUBLIKY

NÁRODNÍ SOUTĚŽ VÍN A DEGUSTAČNÍ EXPOZICE REPUBLIKY NÁRODNÍ SOUTĚŽ VÍN A DEGUSTAČNÍ EXPOZICE NÁRODNÍ SALONU SOUTĚŽ VÍN ČESKÉ VÍN ČR 2012 REPUBLIKY 2011 SALON VÍN NÁRODNÍ SOUTĚŽ VÍN ČR 2012 Hlavní partneři Partneři www.salonvin.cz www.winarskecentrum.cz

Více

Dobročinná aukce 2008

Dobročinná aukce 2008 Dobročinná aukce 2008 Katalog vín darovaných do dobročinné aukce 5. listopadu v 18:30 hodin, hotel Prague Marriott Program 18:30 uvítací koktejl, prohlídka vín, která budou dražena v klasické aukci, prohlídka

Více

KRAJEM VÍNA. To nejlepší z vinařské turistiky na Moravě, kalendář vinařských akcí 2015

KRAJEM VÍNA. To nejlepší z vinařské turistiky na Moravě, kalendář vinařských akcí 2015 2015 KRAJEM VÍNA To nejlepší z vinařské turistiky na Moravě, kalendář vinařských akcí 2015 www.vinazmoravy.cz OBSAH Úvod......................... 2 Odrůdy........................ 4 Rozdělení vín v České

Více

Veltlínské zelené polosladké bílé víno odrůdové jakostní 0,75 l 189,00 Kč. Müller Thurgau suché bílé víno jakostní 0,75 l 189,00 Kč

Veltlínské zelené polosladké bílé víno odrůdové jakostní 0,75 l 189,00 Kč. Müller Thurgau suché bílé víno jakostní 0,75 l 189,00 Kč Naše vinařství vzniklo v roce 1992 přirozeným vývojem a vyvíjelo se během 20 let od malého sklepa až po dnešní moderní vinařství, které se hlásí k modernímu stylu nejenom architekturou a vybavením, ale

Více

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R.O.

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R.O. VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R.O. Jana Rottová Analýza spotřeby růžových vín Bakalářská práce 2014 Analýza spotřeby růžových vín Bakalářská práce Jana Rottová Vysoká škola hotelová v Praze

Více

ypická současná delikátní aromati edinečná elegantní charakteristick dostupná sympatická sauvignon lná ryzlink rýnský sympatická c

ypická současná delikátní aromati edinečná elegantní charakteristick dostupná sympatická sauvignon lná ryzlink rýnský sympatická c typická současná delikátní aromati jedinečná elegantní charakteristick dostupná sympatická sauvignon ypická současná delikátní aromati edinečná elegantní charakteristick lná ryzlink rýnský sympatická c

Více

K A T A L O G 1 mníšecký festival vína 2013

K A T A L O G 1 mníšecký festival vína 2013 K A T A L O G 1 mníšecký festival vína 2013 Vážení přátelé vína, Vinná réva provází lidstvo od nepaměti. V Čechách je doloženo její intenzivní pěstování od středověku. Dnes jsme svědky obnovy mnoha zaniklých

Více

Technologický postup výroby vína. Každý vinař Čipera, používá postup Lipera

Technologický postup výroby vína. Každý vinař Čipera, používá postup Lipera Technologický postup výroby vína Každý vinař Čipera, používá postup Lipera Index 2 výroba bílého vína ošetření hroznu a rmutu siha - pyrosulfit draselný str. 4 solfosteril 15% str. 4 opti white / optimum

Více

Bílá vína oblast Morava

Bílá vína oblast Morava Bílá vína oblast Morava Decentní muškátové aroma působí velice příjemným 0,75... dojmem. Chuť vína je ušlechtilá, svěží a nekomplikovaná. Mikrosvín Mikulov podoblast Znojemská SAUVIGNON (2006/7 pozdní

Více

Jaro/léto 2012. Perlivý svět / 8 / Filip Sajler Šumivá vína miluji. / 13 / Reportáž Jak se rodí bublinky / 24 / Rozlévaný sekt Funguje to!

Jaro/léto 2012. Perlivý svět / 8 / Filip Sajler Šumivá vína miluji. / 13 / Reportáž Jak se rodí bublinky / 24 / Rozlévaný sekt Funguje to! Jaro/léto 2012 Perlivý svět / 8 / Filip Sajler Šumivá vína miluji / 13 / Reportáž Jak se rodí bublinky / 24 / Rozlévaný sekt Funguje to! E d i to r i á l Naší doménou je především sekt Vážení přátelé,

Více

Nechte se svést růžovým! RŮŽOVÝ MÁJ 2014. Degustační festival růžových vín

Nechte se svést růžovým! RŮŽOVÝ MÁJ 2014. Degustační festival růžových vín Nechte se svést růžovým! RŮŽOVÝ MÁJ 2014 Degustační festival růžových vín Pražská paroplavební společnost na nebo nás navštivte ve vinotéce, která se nachází 150 m od Flory S námi poznáte Vltavu od Slap

Více

PERLIVÝ SVĚT. Zima 07/08. Pražský hrad má vlastní víno Réva z jižních svahů. Mahulena Bočanová Bublinky si užívá. Mistr vinař Víno z vína / 9 / / 10 /

PERLIVÝ SVĚT. Zima 07/08. Pražský hrad má vlastní víno Réva z jižních svahů. Mahulena Bočanová Bublinky si užívá. Mistr vinař Víno z vína / 9 / / 10 / PERLIVÝ Zima 07/08 SVĚT / 9 / Pražský hrad má vlastní víno Réva z jižních svahů / 10 / Mahulena Bočanová Bublinky si užívá / 16 / Mistr vinař Víno z vína EDITORIAL Kdo tvrdí, že zná víno, nemluví pravdu...

Více

Exkurze po izraelských vinařstvích od Františka Kratochvíla

Exkurze po izraelských vinařstvích od Františka Kratochvíla Exkurze po izraelských vinařstvích od Františka Kratochvíla 1 Nultý den - úterý 5.5.2009, aneb roku 5770 od kdy to začalo. Tento den nezačal pro mne zrovna nejpříjemněji. Vstávání ve 3.30 h. není mým koníčkem,

Více

Archivní vína. Tramín červený 1981 0,75 L 3849,- Kč. Muškát Ottonel 1983 0,75 L 3099,- Kč. Veltlínské zelené 1987 0,75 L 2299,- Kč

Archivní vína. Tramín červený 1981 0,75 L 3849,- Kč. Muškát Ottonel 1983 0,75 L 3099,- Kč. Veltlínské zelené 1987 0,75 L 2299,- Kč Vinný lístek Archivní vína Tramín červený 1981 0,75 L 3849,- Kč Muškát Ottonel 1983 0,75 L 3099,- Kč Veltlínské zelené 1987 0,75 L 2299,- Kč Frankovka 1987 0,75 L 1199,- Kč Neuburské 1997 0,75 L 649,-

Více

Perlivý svět. Jaro/léto 2011. Vinařstvím roku 2010. Bohemia Sekt Music Fest Akce, na kterou se nezapomíná. / 6 / Tereza Maxová Jsem velký patriot

Perlivý svět. Jaro/léto 2011. Vinařstvím roku 2010. Bohemia Sekt Music Fest Akce, na kterou se nezapomíná. / 6 / Tereza Maxová Jsem velký patriot Jaro/léto 2011 Perlivý svět / 6 / Tereza Maxová Jsem velký patriot / 4 / BOHEMIA SEKT Vinařstvím roku 2010 / 13 / Bohemia Sekt Music Fest Akce, na kterou se nezapomíná Editorial Vínem se upevňují stará

Více

NEALKOHOLICKÉ NÁPOJE Pepsi, Pepsi Light Mirinda pomeranč, Mirinda citron

NEALKOHOLICKÉ NÁPOJE Pepsi, Pepsi Light Mirinda pomeranč, Mirinda citron Nápojový lístek NEALKOHOLICKÉ NÁPOJE Pepsi, Pepsi Light Mirinda pomeranč, Mirinda citron Evervess Tonic 7UP Lipton Ice Tea (broskev, citron, zelený) Džus Toma (pomeranč, jablko, černý rybíz, hruška, broskev,

Více

Ovocné. v ia zas u n. největší mýty o ovoci a zelenině 29 KČ! NYNÍ POUZE. Zaostřeno na. l h - d r m PODPOROVÁNO POTRAVINÁŘSKOU KOMOROU ČESKÉ REPUBLIKY

Ovocné. v ia zas u n. největší mýty o ovoci a zelenině 29 KČ! NYNÍ POUZE. Zaostřeno na. l h - d r m PODPOROVÁNO POTRAVINÁŘSKOU KOMOROU ČESKÉ REPUBLIKY Potravina Porce B* T* S* Tělesná hmotnost Kategorie energetického výdeje při pohybu (viz vysvětlení níže) Corn Flakes 30 g 2 0,5 25 500 3:58 1:59 1:12 0:59 2:38 1:19 Nestlé Fitness 30 g 7 0,5 5 450 3:34

Více

Perlivý svět / 12 / Své první víno jsem ochutnala v Paříži. / 16 / Téma. a čokoláda Dokonalý akord chutí / 20 / DOPORUČUJE Vánoční ryba trochu jinak

Perlivý svět / 12 / Své první víno jsem ochutnala v Paříži. / 16 / Téma. a čokoláda Dokonalý akord chutí / 20 / DOPORUČUJE Vánoční ryba trochu jinak zima 2014 Perlivý svět / 16 / Téma Víno a čokoláda Dokonalý akord chutí / 20 / SOMMELIER DOPORUČUJE Vánoční ryba trochu jinak / 12 / Tereza Maxová Své první víno jsem ochutnala v Paříži editorial KDO KLADE

Více

Polabskými stezkami za vínem a poznáním. případová studie

Polabskými stezkami za vínem a poznáním. případová studie Polabskými stezkami za vínem a poznáním případová studie 2014 1 obsah Možnost obou regionů z pohledu cestovního ruchu 10 Vzájemné historické vztahy s akcentem na vinařství 16 Současné možnosti vinařství

Více

Anylýza a návrh elektronického obchodu pro firmu Winberg Mikulov s.r.o.

Anylýza a návrh elektronického obchodu pro firmu Winberg Mikulov s.r.o. SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO s.r.o. Bakalářský studijní program: Ekonomika a management Studijní obor: Marketing a management Anylýza a návrh elektronického obchodu pro firmu Winberg Mikulov

Více

JIP východočeská, a.s.,

JIP východočeská, a.s., 1 2 3 V ážení zákazníci, teplých letních dnů pomalu ubývá a těch chladnějších přibývá. Ano, blíží se podzim, ve všech svých barvách, provoněný úžasnými vůněmi. Nástup chladných dnů jsme se pro vás rozhodli

Více

žívají maminky a babičky. Každá chce přiložit ruku k dílu a budoucím novomanželům zbývá už jen to, 1.Svatební menu

žívají maminky a babičky. Každá chce přiložit ruku k dílu a budoucím novomanželům zbývá už jen to, 1.Svatební menu duben - červen S vatba je to kouzelné zaříkávadlo, které v každém z nás zanechává hluboké emoce. Dívka či žena se vidí před svatebním oltářem v krásných zdobených šatech, s družičkami v patách. Chlapec

Více

Levný sekt má ke hvězdám daleko

Levný sekt má ke hvězdám daleko PODPOROVÁNO POTRAVINÁŘSKOU KOMOROU ČESKÉ REPUBLIKY společenské akce konference a semináře výstavní expozice podpora prodeje akce pro děti Veteran Rallye a Srpnové hodování a mnoho dalších... www.dedeman.cz

Více

Vinařský týdeník. Vinařský týdeník MORAVSKÝM VINAŘŮM SE V SEVERNÍ AMERICE DAŘÍ! 28. června 2012

Vinařský týdeník. Vinařský týdeník MORAVSKÝM VINAŘŮM SE V SEVERNÍ AMERICE DAŘÍ! 28. června 2012 6 číslo 28. června 2012 4 Elements Group s.r.o. Medailová vína na San Francisco International Wine Competion MORAVSKÝM VINAŘŮM SE V SEVERNÍ AMERICE DAŘÍ! San Francisco Na začátku června tuzemští vinaři

Více

SEZNAM ALERGENŮ NABÍZENÝCH POTRAVIN NALEZNETE NA KONCI TOHOTO MENU

SEZNAM ALERGENŮ NABÍZENÝCH POTRAVIN NALEZNETE NA KONCI TOHOTO MENU MENU pondělí pátek: sobota: OTEVÍRACÍ DOBA: 8,00 21,00 hod 9,00 18,00 hod poslední pátek v měsíci: 8,00 16,00 hod KDE NÁS NAJDETE? www.nas-bar.cz www.facebook.com/nasbarjehlavnevas www.foursquare.com @Nasbar_cz

Více

Restaurace Pegast. Česká a Rakouská kuchyně

Restaurace Pegast. Česká a Rakouská kuchyně Představujeme Vám tým naší rodinné restaurace Pegast Věříme, že se Vám u nás libí a něco dobrého k jídlu si u nás vyberete. Přejeme dobrou chuť Nejprodávanější dvě jídla u nás, už jste vyzkoušeli? Copyright

Více

MAGAZÍN Pro všechny dobré vinaře 2 / 2014

MAGAZÍN Pro všechny dobré vinaře 2 / 2014 MAGAZÍN Pro všechny dobré vinaře 2 / 2014 Pavel Binder Zatnout zuby, zabrat a jít stále dál 10 otázek pro držitele mnoha významných vinařských ocenění Předsběrové analýzy, aneb jak najít nejlepší okamžik

Více

MÁ STYL. Vyzkoušejte naše recepty CHUTNÝ A ZDRAVÝ TUŇÁK. Na sváteční stůl patří KACHNA. Barevné citrusy rozsvítí ZIMU. Profi káva u vás DOMA

MÁ STYL. Vyzkoušejte naše recepty CHUTNÝ A ZDRAVÝ TUŇÁK. Na sváteční stůl patří KACHNA. Barevné citrusy rozsvítí ZIMU. Profi káva u vás DOMA P A R T N E R P R O F E S I O N Á L Ů Na sváteční stůl patří KACHNA Barevné citrusy rozsvítí ZIMU Profi káva u vás DOMA Červené víno MÁ STYL Vyzkoušejte naše recepty CHUTNÝ A ZDRAVÝ TUŇÁK Platnost: 13.

Více

SENDVIČE INSPIRACE. Kuchařem roku Patrik Bečvář. Český kapr s košíkem farmářských produktů. Lukáš Skála mezi sedmi nejlepšími cukráři světa

SENDVIČE INSPIRACE. Kuchařem roku Patrik Bečvář. Český kapr s košíkem farmářských produktů. Lukáš Skála mezi sedmi nejlepšími cukráři světa INSPIRACE SENDVIČE 1/2014 Vše o gastronomii XII. ročník, zdarma Kuchařem roku Patrik Bečvář Český kapr s košíkem farmářských produktů Lukáš Skála mezi sedmi nejlepšími cukráři světa Piemontská gastrotour

Více