ZNÁTE TEN POCIT?

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ZNÁTE TEN POCIT? www.burgenland.info"

Transkript

1 1 ZNÁTE TEN POCIT?

2 Fotografie: Burgenland Tourismus / Ecker 2 3 ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ NAJDETE SVŮJ CÍL? Obsah Burgenlandsko ve zkratce Sport PŘÍRODA KULTURA VÍNO & GASTRONOMIE Wellness BURGENLANDSKO. Panonská nížina na severu, vinařský kraj s vinicemi v srdci země, měkce se vlnící hřbety kopců na jihu. Burgenlandsko sousedí s Maďarskem, Slovinskem a Slovenskem. Má podlouhlý tvar, který se uprostřed zužuje. Ve své nejužší části je jeho šířka zhruba jen 4 km. Historický Eisenstadt je zemské hlavní město. Burgenlandsko je nejvýchodnější a z hlediska počtu obyvatel i nejméně osídlená spolková země Rakouska. Objevovat, prožívat, vzpomínat. Objevujte krok za krokem krásu a rozmanitost jedinečného kousku země v srdci Evropy: hosty zblízka i zdaleka fascinuje světové dědictví UNESCO Neziderské jezero, šest přírodních parků a jeden národní park, který zasahuje až na území Maďarska. Rovná jedna třetina Burgenlandska je chráněná krajinná oblast. Rozsáhlá síť cyklostezek, turistických a jezdeckých stezek, fantastické podmínky pro jachtaře a surfaře, krásná golfová hřiště a běžecké trasy vytvářejí z naší země skutečné sportovní eldorádo. Vyznamenaní kuchaři a vinaři se předhánějí v nabídce vynikajících lahůdek pro gurmány a milovníci kultury se mohou těšit na každoročně pořádané festivaly pod širým nebem a četné hudební a divadelní pořady. A konečně, tělo a duše se budou vznášet v nejvyšších sférách blaženosti v mnoha termálních lázních a hotelech zaměřených na wellness a zdraví. Buďte vítáni na sluneční straně Rakouska! Buďte vítáni v Burgenlandsku!

3 4 sport sport 5 ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ VE VÁS PŘÍRODA PROBUDÍ CHUŤ BÝT AKTIVNÍ? Fotografie: Shutterstock Ať žije sport. Burgenlandsko splňuje všechny předpoklady pro aktivní dovolenou vyplněnou sportem. Požitek ze zdravého pohybu navíc zesiluje všudypřítomná okouzlující příroda. Své sportovní aktivity v přírodě si můžete naplánovat z pohodlí svého domova prostřednictvím našeho internetového průvodce, který zahrnuje nejrůznější druhy sportů. V sedle kola. Nejkrásnější tváře Burgenlandska se nejlépe odhalují při výletech na kole! Perfektně vybudovaná síť cyklostezek v délce přes 2500 kilometrů pokrývá celou zemi od severu na jih. Z hlediska terénu jsou rozmanité a jistě uspokojí všechny typy cyklistů: jak rodiny s dětmi, tak i velmi zdatné sportovce. V koňském sedle. Burgenlandsko protíná 1300 kilometrů jezdeckých stezek. Věřte, že je to nádhera prožít tuto neopakovatelnou symbiózu člověka se zvířetem. Uháníte krásnou krajinou plnou proměn, ve vlasech chladivý vítr a v duši pocit harmonie a spokojenosti. S golfovými holemi. Milovníci golfu, chopte se svých holí a pošlete bílý míček do zeleného světa mnoha krásných golfových hřišť s rozmanitým charakterem a vždy úchvatným výhledem. Burgenlandsko se může pochlubit nejen největším golfovým hřištěm v Rakousku, ale také 300 slunečnými dny v roce a možností hrát golf takřka po celý rok. Se zanícením pěších turistů. Chcete-li vnímat přírodu, všechny ostatní dary a životní styl Burgenlandska co nejintenzivněji, vydejte se na cestu po svých. Pro pěší turisty, ale i běžce a severské chodce jsme připravili 418 km nádherných značených stezek a tras. Za zdravím a krásou. Pohyb v přírodě podporuje dobrou tělesnou a duševní kondici. Burgenlandsko je v každé roční době rájem všech pohybumilovných návštěvníků: v probouzející se přírodě na jaře, mezi záplavou květů v létě, v krajině hýřící barvami podzimu i v nejtišším sněhem zavátém zimním období.

4 6 sport sport 7 Fotografie: Burgenland Tourismus / Ecker ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ OVLÁDNETE PŘÍRODNÍ ELEMENTY? Voda základ života i krásné dovolené. Voda v každé podobě a pro nejrůznější využití: v termálních lázních pro zdraví a požitky, v řekách a jezerech jako sportovní výzva. Dojde-li k vzácnému spojení elementů vody a větru, jak se v Burgenlandsku často stává, děje se tak pro radost všech příznivců jachtingu, surfingu i kitesurfingu. Jedna z nejkrásnějších vodních ploch v Evropě pro krotitele větru a vln. Neziderské stepní jezero je se svou průměrnou hloubkou 1,5 m, největším počtem slunečních dní v roce a nejlepším větrem i z mezinárodního hlediska velmi oblíbeným revírem pro regaty. Vítr, voda a člověk jsou zde jedno tělo jedna duše. S větrem v zádech na vodní hladině. Jak jsme již řekli, silný vítr a poměrně vysoké vlny vytvářejí z Neziderského jezera největší ráj surfařů v Rakousku. Tisíce fanoušků sledují každoročně Světový pohár v surfingu, tak zvaný Summer Opening, který se koná v dubnu v Podersdorfu. Závodníci z celého světa předvádějí při vysokých rychlostech krkolomné kousky, využívaje přitom plně síly větru, která je úctyhodná. Na kajaku a na kánoi vstříc nádherným zážitkům. Od dubna až do října je doslova v plném proudu vodácká sezona. Na vodáky čekají krásné přírodní i sportovní zážitky při organizovaném i individuálním sjíždění burgenlandských řek Lafnitz, Raab a Leitha (Litava), anebo při výletech na hladině Neziderského jezera, které je obklopené zvláště půvabnou přírodou. Zimní radovánky na sněhu a ledu. Burgenlandsko je půvabné také v zimě. Když celý kraj tiše oddychuje pod nadýchanou peřinou sněhu, je nejlepší čas vydat se na procházku či sportovní túru do některého z přírodních parků v zemi. Avšak největší zimní sportovní areál očekává bruslaře, jachtaře, surfaře a dokonce i cyklisty na zamrzlé hladině Neziderského jezera. Jeho vodní plocha o rozloze 320 km² se totiž rázem promění v největší kluziště ve střední Evropě.

5 8 PŘÍRODA PŘÍRODA 9 Fotografie: St. Martins Therme & Lodge / Kurt-Michael Westermann / aufgenommen im Nationalpark ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ SPLYNETE DOKONALE S PŘÍRODOU? Intenzivní přírodní zážitek. V místech, kde se svažují výběžky Alp, aby udělaly místo Panonské nížině, se rozkládá nádherný národní park Neziderské jezero Seewinkel, který je ve společném vlastnictví Rakouska a Maďarska. Snad nikde jinde v Evropě nenajdete takovou rozmanitost živočišných a rostlinný druhů na tam malém prostoru jako zde. Ne nadarmo přijalo UNESCO tento jediný stepní národní park v Evropě na Seznam světového dědictví. Břehy Neziderského jezera obklopuje až čtyři kilometry široký rákosový pás, který je domovem vzácných druhů ptactva. Jsou zde jedinečné ekosystémy slaných jezírek, písečných dun, pastvin, mokřadů, mělkých vod a mělkých rašelinišť, jako je například rašeliniště v oblasti Hanság. Pro Rakousko, zemi hor, je to velmi nevšední a exotická krajina. Každá roční doba je něčím výjimečná, ať už jde o proměny vegetace, výskyt jednotlivých živočišných druhů nebo střídání barev a světla. Birdwatching fascinující zážitek nejen pro ornitology. Po desetiletí je oblast kolem Neziderského jezera vyhledávaným místem pro milovníky ptactva z celé Evropy. Z tohoto hlediska je zvláště zajímavé období od začátku března do začátku června nebo také pozdní léto, kdy se národní park stává tranzitní stanicí příletů a odletů mnoha druhů stěhovavých ptáků, kteří zvládají dlouhé vzdálenosti mezi severní Evropou a Afrikou. Každoročně zde hnízdí zhruba polovina z více než 300 pozorovaných druhů ptáků. Jsou mezi nimi i velmi vzácné druhy, které se jinde v Rakousku nevyskytují. Ptáky je možné pozorovat z posedů a návštěvníci parku by v žádném případě neměli zapomenout vzít si s sebou dalekohled.

6 10 PŘÍRODA PŘÍRODA 11 Fotografie: Burgenland Tourismus / Ecker ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ SPOČINETE V LÁSKYPLNÉ NÁRUČI MATKY PŘÍRODY? Přírodní parky. Prožívat krásy přírody. Intenzivně a všemi smysly. V šesti přírodních parcích, které se rozkládají od Neziderského jezera na severu přes výběžky Alp oblasti Landseer Berge ve střední části země až po kopcovitou krajinu v jižním Burgenlandsku. Při pěších túrách napříč lesy a kolem svahů s vinohrady. Při výpravách s odborným doprovodem. V každé roční době, s rodinou i přáteli, s otevřenýma očima a otevřeným srdcem. Přírodní park Neusiedler See-Leithagebirge. Panoramatické stezky, které vedou podél břehů Neziderského jezera, poskytují na každém kroku úchvatný výhled na toto unikátní stepní jezero. Nezáleží na tom, v které roční době sem přijedete, ani zda se pohybujete pěšky nebo na kole. Krásné chvíle zde prožijete vždycky. Přírodní park Rosalia-Kogelberg. Chráněný domov mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů. Lesy, rybníky s rákosím, louky, vinohrady a ovocné sady. A vší tou krásou se vinou cesty, stezky a trasy pro pěší i cyklisty, které vás neomylně dovedou za lahůdkami jako jsou jahody, jedlé kaštany a ušlechtilá vína. Přírodní park Landseer Berge. Nádherná příroda s unikátními přírodními úkazy a historickými pamětihodnostmi. Navštivte například Pauliberg, nejmladší vyhaslou sopku v Rakousku, některá archeologická naleziště či zříceninu hradu Landsee, která patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům ve střední Evropě. Přírodní park Geschriebenstein-Írottkő. Jednou z největších souvislých oblastí lesů v Rakousku vede síť turistických stezek v celkové délce 500 km. Při pěším putování stojí za to navštívit některé z místních pamětihodností. Patří mezi ně rytířský hrad Lockenhaus, uhelné milíře, muzea nebo rozhledna na Geschriebensteinu, nejvyšším kopci Burgenlandska (884 m n. m.). Přírodní park Vinařská idyla. Zde, na jihu Burgenlandska, vás očekává celá řada romantických vinařských stezek, vinné sklípky s doškovými střechami a idylické měkce zvlněné svahy porostlé vinohrady. Rozkládají se zde lužní lesy a mokřady, přírodní rezervace s divokými prasaty, jeleny a historickými druhy domácích zvířat a vede zde naučná stezka kolem přehradního jezera u obce Urbersdorf. Přírodní park Raab-Örség-Goričko. Při svém putování přírodním parkem na rozhraní tří zemí budete procházet územím Rakouska, Maďarska a Slovinska. Výlety na kanoích nebo tematické pěší túry do historie a za zajímavostmi parku, jako jsou Cesta míru nebo Cesta života, vás nadchnou.

7 12 KULTURA KULTURA 13 Fotografie: Esterházy Privatstiftung / Horvath ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ PROŽIJETE VELKÝ KULTURNÍ ZÁŽITEK? Vidět, slyšet, cítit a navždy uchovat v paměti. Fascinující rozmanitost kulturní nabídky v Burgenlandsku je zážitek pro všechny smysly. Seznamte se s kulturním odkazem, který formoval životní styl a mentalitu obyvatel naší spolkové země a v němž se odráží i specifické kouzlo Panonie. Haydn a Liszt dva velikáni světové klasické hudby. Panonský prostor ovlivňoval jejich život a tvorbu. Jejich tvorba naopak dotvářela charakter Panonie. Jejich dílo však nezná hranic. Záhy si podmanilo srdce celého světa. Jako mladý a nadaný skladatel ve službách šlechtického rodu Esterházyů se stal Josef Haydn vedoucím orchestru a opery. Až do dnešních dnů je Haydn ( ) hlavním představitelem vídeňského klasického období a je často označován jako otec symfonie nebo otec smyčcového kvarteta. Ferenc Liszt ( ) je dalším géniem Panonie. Jeho hudební hvězda začala stoupat ve velmi útlém věku. Jako devítiletý byl již slavným klavírním virtuózem a působil rovněž na zámku Esterházy. Stal se jednou z nejvýznamnějších osobností romantismu a jeho koncertní vystoupení v celé Evropě byla provázena bezbřehým nadšením ze strany publika. Haydnovo centrum v Eisenstadtu. Z domu na okraji Eisenstadtu, v němž Haydn 12 let žil, bylo vytvořeno v roce 1998 muzeum, které se těší velkému zájmu návštěvníků z celého světa. Stejným magnetem pro milovníky klasické hudby jsou pravidelně pořádané koncerty na zámku Esterházy, jejichž umělecký dojem umocňuje nádherné prostředí jednoho z nejkrásnějších barokních zámků v Rakousku a zejména pak slavného Haydnova sálu.

8 14 KULTURA KULTURA 15 Burgenland znamená v překladu Země hradů. A nejen hradů také zámků! Vydejte se po stopách rytířů, knížat a hrabat. Navštěvujte středověké hrady a přepychové zámky, které se svými věžemi a věžičkami, mohutnými hradbami a zdobnými fasádami, rozlehlými parky a zahradami spoludotvářejí ráz krajiny v naší zemi. Každé stavební dílo vypráví svůj vlastní příběh o dávno zašlých časech. A vy máte náhle pocit, že jste se stali jeho součástí. Historie ožívá a s ní i staré šlechtické rody Esterházyů, Batthyányů a Nádasdyů, kteří vtiskli svou nezaměnitelnou pečeť jedinečným architektonickým dílům. Cestování do minulosti. Do jakého období by to mělo být? Do doby, kdy mohutné hrady odolávaly náporu dobyvatelů, nebo do hravého a rozverného období baroka a rokoka? Můžete začít návštěvou zčásti románského a zčásti gotického posledního rytířského hradu v Rakousku v obci Lockenhaus, kde se pořádá pestrý kulturní program. Za vidění stojí také hrad Güssing, který hrdě trůní na vrcholu vyhaslé sopky a zaujme své návštěvníky jedinečnou sbírkou zbraní. O vaši přízeň se rovněž uchází přepychový barokní zámek Halbturn, někdejší letní rezidence a lovecký zámek Habsburků. ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ VSTOUPÍTE DO HISTORIE? Další hrady a zámky, 75 muzeí s vzácnými sbírkami, výstavní galerie a jiné stánky kultury se věnují burgenlandským reáliím. Zde najdete veškeré informace týkající se života v této zemi. Vítejte v minulosti, jež formovala současnost! Fotografie: Südburgenland Tourismus

9 16 KULTURA KULTURA 17 Fotografie: Thomas Ludwig Kultur: junges Burgenland, Festspiele klassisch diese beiden Seiten müssen wir Bild noch fehlt immer offen laskann nicht von Predl besorgt werden Burgenland jung, dynamisch Bild / Wiesen/Tatar, DMG-Podersdorf angefordert ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ SE VZNÁŠÍTE NA KŘÍDLECH HUDBY? Burgenlandsko a jeho festivalová horečka. Hudební festivaly se v Burgenlandsku těší mimořádné oblibě. Nejlépe samozřejmě, jsou-li pořádané pod širým nebem. Jejich přírodní kulisy a také krásné prostředí historických sálů dotvářejí kulturní zážitek, jemuž se každoročně oddávají statisíce diváků a posluchačů z domova i ze zahraničí. Nechte se i vy unést do světa nesmrtelné hudby při koncertních vystoupeních a operních nebo operetních představeních v Burgenlandsku. Operní festival St. Margarethen. Největší operní festival na největším přírodním jevišti v Evropě. Harmonická symbióza nesmrtelné hudby v podání světově proslulých umělců, výpravné operní inscenace a monumentální kulisy historického římského kamenolomu, jehož pískovcový kámen byl mimo jiné použitý k výstavbě vídeňského chrámu sv. Štěpána, si každoročně podmaňuje srdce všech milovníků tohoto hudebního žánru. Burgenlandsko jeviště světa. Koncerty klasické hudby na nejvyšší umělecké úrovni se pořádají v rámci Liszova festivalu v Raidingu, u příležitosti Haydnova festivalu na zámku šlechtického rodu Esterházyů, na festivalu komorní hudby na hradě Lockenhaus, v barokním prostředí zámku Halbturn nebo při festivalu Zvučící jaro na hradě Schlaining. Na své si však přijdou i milovníci činohry, muzikálu, opery a operety. Moderní i klasické divadelní hry pod širým nebem jsou na programu letního Zámeckého festivalu v Kobersdorfu a krásná operní představení pod širým nebem se konají na zámku Tabor v rámci festivalu pod názvem J:opera Jennersdorf.

10 18 KULTURA KULTURA 19 Jezerní festival Mörbisch. Klasické inscenace stejně klasických operet a unikátní umístění obrovského jeviště na hladině Neziderského jezera, přímo u vstupní brány do národního parku, vytvářejí nepopsatelnou atmosféru. Jsou zárukou velkých emocí, které se jako komplexní zrakový, poslechový a citový zážitek koncentrují do jednoho jediného večera. Operetní festival vytvořil z tradiční vinařské obce Mörbisch skutečnou Mekku operety. Od klasické hudby k džezu, rocku a popu. Burgenlandsko je atraktivní svou hudební nabídkou i pro mladé publikum. Festival Nova Rock v Nickelsdorfu se koná v přírodě na tzv. Pannonia Fields. Po tři dny zde rozechvívají ovzduší tóny rockové hudby v podání mnoha oblíbených skupin. Na festivalu ve Wiesenu se zase prolínají umírněnější hudební žánry, jako jsou džez, reggae, blues i rock. Picture On Festival v jižním Burgenlandsku nebo Summer Opening u Neziderského jezera u příležitosti pořádání Světového poháru v surfingu v Podersdorfu jsou dalším příkladem hudebních akcí zaměřených na mládež a na ty, kteří zůstali mladí. Burgenlandsko vás vítá fascinující rozmanitostí své kulturní nabídky! ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ VAŠI DUŠI OVLÁDNE BEZMEZNÉ NADŠENÍ? Fotografie: Lichtstark.com

11 20 VÍNO & GASTRONOMIE VÍNO & GASTRONOMIE 21 Fotografie: Burgenland Tourismus / Ecker ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ LÁSKA K BURGENLANDSKU PROJDE ŽALUDKEM? Burgenlandská kulinářská rapsodie. Kulinářské požitky začínají často při návštěvě uliček s vinnými sklípky a končí u vynikajícího menu sestaveného ze samých regionálních specialit. Mimořádně bohatá nabídka přírodních bioproduktů, kuchaři, kteří se vzájemně předhánějí v kuchařském umění, tradiční i moderní gastronomická zařízení, která vytvářejí svou architekturou a designem příjemné prostředí, vydatné selské pokrmy i rafinované kreace mistrů svého oboru vytvářejí komplexní kulinářský požitek. Dary matky přírody na vašem stole. Ze zelinářských zahrad, z ovocných sadů, z polí, z chlévů a chlívků, z jezera Burgenlandsko překypuje bohatstvím přírodních produktů. Od starého plemene prasat Mangalica přes mnoho druhů ovoce a zeleniny až po jedlé kaštany a ořechy. Díky mírnému podnebí, mnoha slunečným dnům a obětavé práci sedláků a zpracovatelů je naše země rájem ekologických produktů. Příjemná domácí atmosféra. Venkovské hostince a tradiční vinné šenky na burgenlandském venkově jsou zárukou jak vynikající nabídky vín a pokrmů, tak i autentické atmosféry, která tvoří neoddělitelnou součást kulinářských požitků. A protože většina podniků je v rodinném vlastnictví, panuje zde zvláště srdečná domácí atmosféra. Je libo hvězdičky nebo kuchařské čepice? Ať tak či tak, tyto dva pojmy znamenají jen jedno: gastronomický podnik, který byl takto označen, stojí za vaši návštěvu. Skvělá chuť pokrmů a estetika prostředí umožnily získat toto prestižní vyznamenání mnoha hostincům, vinným šenkům a restauracím v oblasti kolem Neziderského jezera. Snoubí se v nich slunný životní styl Burgenlanďanů s avantgardními a kreativními nápady pracovníků v oboru gastronomie.

12 22 VÍNO & GASTRONOMIE VÍNO & GASTRONOMIE 23 Země vinařů, vinné révy, vinic a vína. Mírné panonské podnebí s 300 dny slunečního svitu v roce, velmi úrodná půda a především po staletí získávané zkušenosti vinařů, kteří jsou zcela oddáni svému povolání, vytvořily z Burgenlandska zemi zaslíbenou královskému moku. A ne ledajakému. Burgenlandská vína patří k nejlepším na světě. Tak široká nabídka vín v jedné jediné oblasti, to se jen tak nevidí: bílá a červená, lehká i plná, suchá i polosuchá, mnoha chutí i vůní. Absolutní raritou mezi zdejšími víny je jihoburgenlandský Uhudler s výrazným aromatem lesních jahod. ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ PŘÍRODA A KULINÁŘSKÉ POŽITKY SPLYNOU V JEDNO? Samé víno od severu na jih. Vinařská tradice spoluvytvářela podobu krajiny v naší zemi a propůjčila jí velmi idylický ráz. Dvě největší vinohradnické oblasti se rozkládají kolem Neziderského jezera a kolem hřebene pohoří Leithagebirge, kde jsou unikátní uličky s vinnými sklípky. Lisují se zde bílá a červená vína, ale také jedinečná dezertní vína. Těžká jílovitá půda ve středním Burgenlandsku je ideální pro pěstování vinné révy, z níž se vyrábí Modrá frankovka. Nejmenší vinohradnická oblast na jihu země produkuje celou řadu autentických červených vín se specifickým minerálním buketem. Místní velkou specialitou je již zmíněný Uhudler. Moderní doba v tradičním řemesle. Burgenlandští vinaři se mohou kromě kvality a rozmanitosti svých vín pochlubit jak malebnými v tradičním stylu vybudovanými vinnými šenky, sklípky a vinotékami, tak i novým a velmi progresívním architektonickým pojetím těchto zařízení. Fotografie: Burgenland Tourismus / Lex

13 24 WELLNESS WELLNESS 25 ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ SE MŮŽETE VĚNOVAT JEN SAMI SOBĚ? Slunce po celý rok na obloze i v duši. Je skutečně načase, abyste tento pocit poznali, a to doslova na vlastní kůži. V Burgenlandsku se to jen hemží lázeňskými zařízeními s bohatou nabídkou terapií a hotely zaměřenými na wellness a zdraví. Do bazénů proudí léčebná termální voda a do vaší duše pohoda, uvolnění a dobrá nálada. U nás poznáte ten nejkrásnější způsob, jak se starat o své zdraví! Sluneční termální lázně Lutzmannsburg. Termální lázně v Lutzmannsburgu se jako jediné v Evropě specializují se svou bohatou nabídkou terapií na kojence a batolata. Areál je vybavený tak, aby odpovídal potřebám nejmenších dětí, a speciálně upravená termální voda stimuluje jejich motorické schopnosti. Patří k nim různé typy bazénů s mělkou vodou, skluzavka, vířivka a sauna. Nechybějí ani prostory pro kojení, přebalovací stoly, restaurace, místnost na spaní, ani obrovské skluzavky pro větší děti. Pořádají se také kurzy plavání pro děti od tří měsíců. Reiterovy rodinné termální lázně Stegersbach. V idylické krajině zvlněných kopců s vinicemi v jižním Burgenlandsku byly zřízeny termální lázně pro celou rodinu. Zde najde každý člen rodiny svůj osobní ráj. Rodiče v obrovském areálu se saunami a v části lázní určené zdraví, kráse, odpočinku a fyzické kondici, děti mohou dovádět na nejrůznějších vodních i suchozemských atrakcích jako jsou rychlostní skluzavky, kanál s divokou vodou nebo dětská hřiště. Milovníci golfu mohou spojit lázeňské požitky s golfovými na nádherném hřišti s krásným výhledem do okolí. Fotografie: Sonnenland Mittelburgenland

14 26 WELLNESS WELLNESS 27 Fotografie: Burgenland Tourismus / Ecker ZNÁTE TEN POCIT, KDYŽ SLUNCE ROZJASNÍ VAŠI DUŠI? Fyzické zdraví a duševní pohoda jako životní názor. V burgenlandských termálních zařízeních se k dlouhodobému zlepšení zdraví využívají léčebné účinky sírou nasycené termální vody, rašeliny nebo uhličité minerální vody. Léčí se zde úspěšně revmatické obtíže, chronická onemocnění pohybového ústrojí, nemoci srdce a krevního oběhu a cévní onemocnění. Termální lázně Bad Tatzmannsdorf. Místo zasvěcené uvolnění, pohybu, zdraví a péči o tělo. Prolínají se zde nejmodernější metody v oblasti lázeňství s rozvinutým kultem krásy a lázeňské kultury starých Římanů. Užívejte si v léčivé silně mineralizované termální vodě a v jedinečném areálu se saunami Spannonia. Bad Sauerbrunn centrum zdraví. Již v dobách rakouskouherské monarchie využívala tehdejší smetánka ozdravných účinků minerální termální vody s vysokým obsahem magnézia, která tryská z hlubin země. Mimořádně dobrých výsledků se zde dosahuje při léčbě onemocnění pohybového ústrojí, ledvin a močových cest. Termální lázně St. Martins Therme & Lodge. Aktivní pohyb v přírodě a aktivní odpočinek v lázních tak vypadá jedinečný koncept tohoto lázeňského zařízení s hotelem, který vytváří zcela novou dimenzi dovolené ve znamení wellnessu. Zařízení se rozprostírá u vstupní brány do národního parku Neziderské jezero Seewinkel a je tedy ideálním výchozím místem pro podnikání dobrodružných výprav do lůna přírody. V ideálně zkomponované souhře pohybu a lázeňských požitků najdete cestu i sami k sobě. Dejte Burgenlandsku šanci uvést vaše tělo a vaši duši do harmonického souladu.

15 28 Printed in accord with the guidelines of the Austrian Environmental Label UZ-LZ 794.

16 30 BURGENLANDSKO VÍDEŇ Wr. Neustadt Semmering A2 Ebenfurth S4 Schwechat A4 Mattersburg Pinkafeld Vienna International Airport A3 S31 Oberpullendorf Lockenhaus Oberwart Stegersbach Neusiedl am See Eisenstadt Bad Sauerbrunn St. Margarethen Forchtenstein Bad Tatzmannsdorf Mörbisch Klingenbach Sopron Weppersdorf Rust Lutzmannsburg Köszeg Neziderské Jezero Deutschkreutz Raiding Szombathely A6 Parndorf Podersdorf Illmitz Gols Pamhagen Fertöszentmiklos MAĎARSKO Kittsee Nickelsdorf Frauenkirchen Andau BRATISLAVA St. Andrä am Zicksee Mosonmagyarovar SLOVENSKO Györ BUDAPEŠŤ Dálnice, rychlostní komunikace Státní silnice - železniční trať BURGENLANDSKO V EVROPĚ DUBLIN 2190 km LONDON 1580 km BARCELONA 1810 km PARIS 1290 km BRUXELLES 1160 km OSLO 1780 km AMSTERDAM 1200 km FRANKFURT 770 km ZÜRICH 820 km MÜNCHEN 490 km MILANO 850 km HAMBURG 1040 km PRAHA 400 km LJUBLJANA 360 km STOCKHOLM 1830 km KØBENHAVN 1180 km BERLIN 750 km ROMA 1120 km WIEN 60 km ZAGREB 350 km BRATISLAVA 75 km BUDAPEST 230 km BEOGRAD 600 km HELSINKI 1830 km WARSZAWA 760 km TALLINN 1740 km RIGA 1430 km VILNIUS 1230 km SOFIA 1160 km MINSK 1290 km BUCURESTI 1100 km KYIV 1370 km MOSKVA 1850 km A2 GRAZ Fürstenfeld Loipersdorf Güssing Punitz- Güssing Heiligenkreuz Heiligenbrunn Körmend LISBOA 2960 km MADRID 2410 km Jennersdorf Szentgotthárd BURGENLANDSKO V RAKOUSKU SLOVINSKO PRAHA CZ A5 SK CURYCH CH A14 MNICHOV A12 A13 I D A10 A1 A2 A9 A1 GRAZ A2 VÍDEŇ A2 A4 A3 H BRATISLAVA A6 BUDAPEŠŤ Informace a poradenství. Burgenland Tourismus A-7000 Eisenstadt, Johann Permayer-Straße 13 Tel / , Fax Neusiedler See (Neziderské jezero) Tel / 86 00, Mittelburgenland (Střední Burgenlandsko) Tel / , IMPRESSUM Vydavatel: Burgenland Tourismus A-7000 Eisenstadt, Johann Permayer-Straße 13 Tel / , Fax / Redakce: Burgenland Tourismus Grafická úprava: JWT Wien Tisk: offset5020 MILÁN SLO LUBLAŇ Südburgenland (Jižní Burgenlandsko) Tel / , Všechny údaje jsou přes pečlivé zpracování bez záruky. Stav: prosinec Tento projekt je podporován Evropskou unií.

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU BŘEZEN 2013 REGION JIŽNÍ ČECHY Jihočeská centrála cestovního ruchu B. Němcové 12/2 370 76 České Budějovice Telefon: +420 387 201 283 e-mail: info@jccr.cz www.jiznicechy.cz

Více

Slovensko. Proč navštívit Slovensko?

Slovensko. Proč navštívit Slovensko? Slovensko Slovensko leží ve střední Evropě. Samostatným státem je od roku 1993. Sousedí s Českou republikou, Rakouskem, Polskem, Maďarskem a Ukrajinou. Turisticky nejzajímavější jsou Tatry Vysoké a Nízké.

Více

CONNEX HOTELOVÝ ŠEK EDICE X1270

CONNEX HOTELOVÝ ŠEK EDICE X1270 CONNEX HOTELOVÝ ŠEK EDICE X1270 Zveme Vás na krátkou dovolenou pro dva Tento hotelový šek obsahuje dovolenou pro dvě osoby v hotelu té nejvyšší kategorie. Vyberte si Váš hotel z rozšířené nabídky hotelů

Více

Zima. v rekreační oblasti Pyhrn-Priel. stránky. Vychutnejte si klid v alpském klenotu :) Jezděte jako mistři světa v Hinterstoderu a na Wurzeralm

Zima. v rekreační oblasti Pyhrn-Priel. stránky. Vychutnejte si klid v alpském klenotu :) Jezděte jako mistři světa v Hinterstoderu a na Wurzeralm VYDÁNÍ ZIMA 2013 / 2014 Zima v rekreační oblasti Pyhrn-Priel. Jezděte jako mistři světa v Hinterstoderu a na Wurzeralm Úchvatné dojmy! Vychutnejte si klid v alpském klenotu :) Objevtevšechny mé stránky.

Více

Zveme Vás na krátkou dovolenou ve dvou X1170 MUS. Přejeme Vám příjemný pobyt!

Zveme Vás na krátkou dovolenou ve dvou X1170 MUS. Přejeme Vám příjemný pobyt! Zveme Vás na krátkou dovolenou ve dvou Tento hotelový šek obsahuje pozvání pro dvě osoby na krátkou dovolenou ve 4 nebo 5hvězdičkovém hotelu. Vyberte si Váš hotel z tohoto hotelového šeku nebo z rozšířené

Více

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad Slovo na úvod Obsah Ústecký a Karlovarský kraj nabízejí návštěvníkům

Více

133 premiér. CzechTourism www.133premier.cz, 2008 Uvedené informace jsou podle stavu k srpnu 2008.

133 premiér. CzechTourism www.133premier.cz, 2008 Uvedené informace jsou podle stavu k srpnu 2008. 13 13 33premier.cz 133 premiér Neváhejte a objevte, co nového na vás čeká v České republice. Připraveny jsou pro vás zábavné dětské parky, adrenalinové či sportovní areály s bohatou nabídkou nejrůznějších

Více

Moravskoslezský kraj. pro rodiny s dětmi

Moravskoslezský kraj. pro rodiny s dětmi Moravskoslezský kraj pro rodiny s dětmi Troub UNI LIT Těše Neza Šp 9 Moravskoslezský kraj pro rodiny s dětmi Držíte v rukou malého průvodce Moravskoslezským krajem, který poslouží nejen vám dospělým pro

Více

města Luhačovice ve vazbě na rozvoj cestovního ruchu TO Zlínsko SOUHRN VÝSLEDKŮ

města Luhačovice ve vazbě na rozvoj cestovního ruchu TO Zlínsko SOUHRN VÝSLEDKŮ Marketingová strategie rozvoje cestovního ruchu města Luhačovice ve vazbě na rozvoj cestovního ruchu TO Zlínsko SOUHRN VÝSLEDKŮ 2006 TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM FONDEM PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ,

Více

LETNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY HORNÍ RAKOUSKO WALDVIERTEL. www.dovolenabezhranic.cz

LETNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY HORNÍ RAKOUSKO WALDVIERTEL. www.dovolenabezhranic.cz LETNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY HORNÍ RAKOUSKO WALDVIERTEL 2009 www.dovolenabezhranic.cz 2008 2 LETNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY HORNÍ RAKOUSKO WALDVIERTEL 2009 Jihočeská centrála cestovního ruchu Jírovcova 1, P.O.BOX

Více

foto: m-ark Budou mít návštěvníci Olomouce možnost vidět toto úchvatné panoráma na vlastní oči? Jak na nápady v cestovním ruchu Ivan Marek

foto: m-ark Budou mít návštěvníci Olomouce možnost vidět toto úchvatné panoráma na vlastní oči? Jak na nápady v cestovním ruchu Ivan Marek Budou mít návštěvníci Olomouce možnost vidět toto úchvatné panoráma na vlastní oči? Jak na nápady v cestovním ruchu Ivan Marek Ročně se ubytuje v Olomouckém kraji okolo 400 tisíc hostů. V Olomouci je to

Více

CONNEX HOTELOVÝ ŠEK VITAL & AKTIV EDICE V1960

CONNEX HOTELOVÝ ŠEK VITAL & AKTIV EDICE V1960 CONNEX HOTELOVÝ ŠEK VITAL & AKTIV EDICE V1960 Zveme Vás na krátkou dovolenou pro dva Tento hotelový šek obsahuje krátkou dovolenou pro dvě osoby v hotelu vyšší kategorie. Vyberte si Váš hotel z rozšířené

Více

Karta hosta. pro letní sezónu 2011. www.lipnocard.cz

Karta hosta. pro letní sezónu 2011. www.lipnocard.cz Karta hosta pro letní sezónu 2011 www.lipnocard.cz VÍTEJTE V JIHOČESKÉM KRAJI Zavedeme vás do doby slavných Rožmberků. Prožijte spolu s námi Rožmberský rok 2011 ve víru dobové hudby, městských slavností,

Více

Jaké je Česko? Skvělé!

Jaké je Česko? Skvělé! Jaké je Česko? Skvělé! Na portále Kudy z nudy najdete tipy pro každý den v roce, pro každé počasí a pro každý věk, ať už hledáte dobrodružství a adrenalin, relaxaci v lázních, skvělou restauraci, zajímavý

Více

ZIMNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY HORNÍ RAKOUSKO WALDVIERTEL 2008 / 2009

ZIMNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY HORNÍ RAKOUSKO WALDVIERTEL 2008 / 2009 ZIMNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY HORNÍ RAKOUSKO WALDVIERTEL 2008 / 2009 Turistické informace Horní Rakousko Freistädter Straße 119 A-4041 Linz tel.: +43/732/221022 fax: +43/732/7277-701 e-mail: info@oberoesterreich.at

Více

Cestování. bez bariér

Cestování. bez bariér Cestování bez bariér Projekt European Destination of ExcelleNce EDEN Projekt EDEN vypisuje Evropská komise již od roku 2006 s cílem zviditelnit především méně známé evropské regiony. Volba excelentních

Více

průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava www.isumava.cz

průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava www.isumava.cz průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava únor 2012 Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s. 384 73 Stachy 422, info@rras.cz, www.rras.cz tel. 380 120 263, 380 120

Více

KRAJEM VÍNA. To nejlepší z vinařské turistiky na Moravě, kalendář vinařských akcí 2015

KRAJEM VÍNA. To nejlepší z vinařské turistiky na Moravě, kalendář vinařských akcí 2015 2015 KRAJEM VÍNA To nejlepší z vinařské turistiky na Moravě, kalendář vinařských akcí 2015 www.vinazmoravy.cz OBSAH Úvod......................... 2 Odrůdy........................ 4 Rozdělení vín v České

Více

Jaro 2014. www.vychodni-morava.cz

Jaro 2014. www.vychodni-morava.cz Jaro 2014 www.vychodni-morava.cz ZÁMEK VE VIZOVICÍCH FRANCOUZSKÁ ELEGANCE PRO BISKUPSKÝ NOS Vizovický zámek si nechal vystavět v polovině 18. století Heřman Hanibal z Blümegen, pozdější biskup královéhradecký,

Více

Mauritius a Reunion kdykoliv a libovolně dlouho

Mauritius a Reunion kdykoliv a libovolně dlouho a Reunion kdykoliv a libovolně dlouho Vítejte na cestě do ráje na ostrovy a Reunion se specializovanou cestovní kanceláří Travel & Business Centre. Připravíme Vám zájezd podle Vašich přání a postaráme

Více

pokoje, apartmány, vily

pokoje, apartmány, vily Úsměv Příjemná pod každou dovolená střechou pokoje, apartmány, vily SOUKROMÉ UBYTOVÁNÍ V CHORVATSKU Chorvatsko je ideální zemí pro dovolenou ve vilách, apartmánech a v pokojích v soukromí. Tato brožura

Více

Rakousko. Dovolená na míru v Rakousku

Rakousko. Dovolená na míru v Rakousku Rakousko Hlavní město: Vídeň - (Wien) 1 616 240 obyvatel Jazyky: němčina (98%) Náboženství: katolíci (78%), protestanti (5%) Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů Dovolená na míru v Rakousku Rakousko je pohostinná

Více

Česko německá ekologická vodní turistika. Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko.

Česko německá ekologická vodní turistika. Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko. Projekt č. 101 Česko německá ekologická vodní turistika Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko Prosinec 2010 1 PARTNEŘI PROJEKTU HLAVNÍ PARTNEŘI : DALŠÍ

Více

I hvûzdy se toãí kolem Karlovarského kraje

I hvûzdy se toãí kolem Karlovarského kraje XIX. ročník, 8-9/2014 Turistické informace z České republiky, Slovenska a Polska www.travel-profi.cz Putování nás dovedlo do Olomouckého kraje str. 10-11 Pozvánka k Moravskoslezské turistické tabuli str.

Více

Sphere card. www.sphere.cz

Sphere card. www.sphere.cz Sphere card www.sphere.cz Počty obchodních míst v ČR 600 Bydlení 700 Cestování a ubytování Gastronomie 350 Sport a volný čas 800 Móda a doplňky 600 Péče o tělo 600 Více než 9 000 obchodních míst v ČR a

Více

Mikulovsko profesionální partner v cestovním ruchu

Mikulovsko profesionální partner v cestovním ruchu Mikulovsko profesionální partner v cestovním ruchu Výstup II. Vytvoření strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Mikulovsko 1. Situační analýza 2. Definování strategické vize rozvoje destinace

Více

CONNEX HOTELOVÝ ŠEK KOUZLO & TRADICE EDICE C1560

CONNEX HOTELOVÝ ŠEK KOUZLO & TRADICE EDICE C1560 CONNEX HOTELOVÝ ŠEK KOUZLO & TRADICE EDICE C1560 Zveme Vás na krátkou dovolenou pro dva Tento hotelový šek obsahuje pozvání pro dvě osoby na krátkou dovolenou v hotelu vysoké kategorie. Vyberte si Váš

Více

Poznejte krásy Českého Krumlova a okolí

Poznejte krásy Českého Krumlova a okolí Poznejte krásy Českého Krumlova a okolí Hotel Bellevue Přijeďte objevit středověkou atmosféru středověkého města rozprostřeného v meandrech řeky Vltavy a navštivte náš hotel - Bellevue hotel Český Krumlov,

Více

jubilejní a CYKLOZÁJEZDY pro všechny generace WWW.EUROCYKL.CZ

jubilejní a CYKLOZÁJEZDY pro všechny generace WWW.EUROCYKL.CZ 2014 jubilejní j 20. katalog a CYKLOZÁJEZDY pro všechny generace e e WWW.EUROCYKL.CZ E V R O P A Č E S K O S V Ě T CYKLOZÁJEZDY pro všechny generace Milí přátelé, držíte v rukou Katalog pro rok 2014 cestovní

Více

Šumavská značka slaví 5 let

Šumavská značka slaví 5 let Léto 0 číslo ZDARMA Výrobky, řemesla a lidé Již 0 výrobců se pyšní značkou Šumava originální produkt. Nováčky vám představujeme na straně. Koupání na Šumavě V horkých letních dnech jistě oceníte příjemné

Více