D razí učitelé, milí studenti a vy všichni, kteří jste zavítali mezi

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "D razí učitelé, milí studenti a vy všichni, kteří jste zavítali mezi"

Transkript

1

2 D razí učitelé, milí studenti a vy všichni, kteří jste zavítali mezi naše řádky, nevěřícně zjišťuju, že další měsíc utekl jako voda a že před sebou máte právě vánoční číslo Student s Times. Ke konci roku mívám obvykle zvláštní nostalgické rozpoložení. Těším se na Vánoce, ale zároveň vzpomínám na všechno, co se za nenávratně končící rok přihodilo, co se v mém životě změnilo, co bych udělala s ohlédnutím jinak a co jsem zažívala touto dobou před dvanácti měsíci. Je až neuvěřitelné, jak se každý z nás (nebo alespoň většina) nemůže Vánoc dočkat, ale pak si uvědomíme, jak rychle všechno opět uběhlo. A teď jsou zpátky se vším, co na nich všichni tak moc milujeme. Nejde jen o všudypřítomnou vánoční pohodu. K Vánocům neodmyslitelně patří cukroví, kterého můžete sníst bez výčitek tolik, kolik se ho do vás vejde. Kouzelná vůně vanilky, skořice, jehličí, svařeného vína a hřebíčku (nepřehlédněte naše recepty na koláčky a lahodný vánoční punč). Tradice, které se v jednotlivých rodinách mohou lišit, ale na které nikdo z nás nedá dopustit. Balení dárků, kterému se můžete přiučit díky jednoduchému návodu, který pro vás připravila Barča Ptáčková (pokud tedy nepatříte mezi ty, co dárky kupují na Štědrý den na benzinkách). Štědrovečerní večeře. Blížící se doba plesů nezapomeňte se zúčastnit naší soutěže o lístky na ten náš. Vánoční trhy, o kterých se dočtete v článku o pár stran dále. Čtyři plápolající plamínky svíček na adventním věnci. Koledy. Světýlka. Radost, kterou způsobíte druhým. Půlnoční. Volno a s ním ten nejmilejší pocit, že konečně nic nemusíte. Živé betlémy, díky kterým alespoň na chvíli zavítáte do vzdálených krajů, kde se před mnoha lety odehrál příběh, který zná celý svět (jeden z betlémských příběhů se mimo jiné odehraje 28. prosince v Horní Lidči). Překvapení. Prskavky. Teplo sálající z krbu. Jmelí. Setkání s těmi, kteří vám jsou nejbližší. Vánoční pohádky a filmy, které by vám neměly uniknout - jejich seznam pro vás připravily holky z 2. G. Mohla bych pokračovat dál, ale tuším, že by stejně každý z vás k výčtu všeho, bez čeho si Vánoce nedovede představit, chtěl přidat další a další body ze svého vlastního pohledu. Snad náš časopis přispěje k vašemu vánočnímu naladění a budete i díky němu s ještě o něco větším nadšením odpočítávat zbývající dny. Za celou redakci vám všem přeju, abyste prožili Vánoce plné nezapomenutelných chvil, na které budete rádi vzpomínat. Ať jsou všechny následující dny ve znamení lásky, ta by především o Vánocích přece neměla chybět. Do nového roku vám pak přeju, aby vás ani po Vánocích láska neopouštěla, aby se vám plnily všechny sny a přání, aby ta spousta šťastných dnů smazala těch pár smutnějších, aby se vám podařilo dokázat všechno, co se vám zrodí v hlavě a abyste měli neustále důvod usmívat se na svět. Krásné Vánoce vám všem.

3 Obsah STALO SE Procházka Paříží Výstava bodies revealed stojí za navštívení! Jak vypadají vánoční trhy ve Vídni? Valašský mikulášský jarmek co se dělo letos? AKTUÁLNĚ Jak se slaví Vánoce ve světě? Rozhovor s paní ředitelkou Evou Cepkovou chtěla být vždycky učitelkou? Vánoční trhy kde jsou nejkrásnější? NAŠE CELEBRITY Robin Mana: Za co vděčím gymnáziu? SOUTĚŽE Vyhraj 2 lístky na školní ples! ANKETA Ptali jsme se učitelů baví je jejich práce? Jaké předsevzetí si dáváte na rok 2015? TIPY A TRIKY Vánoční písničky, které neodmyslitelně patří k Vánocům Upečte si adventní koláčky Zabalte dárečky originálním způsobem! Vánoční filmy: Tyhle si nenechte ujít! Recepty na pravý vánoční punč

4 Procházka P říží Zatímco většina z nás trávila dny ve školních lavicích, odpoledne nad učením a víkend na Mikulášském jarmeku, procházela se jedna z našich redaktorek po pařížských ulicích, Norimberku a Ambergu. Co všechno navštívila a jaké jsou její dojmy? Ve čtvrtek jsme se vydali na dalekou cestu za kulturou. Cílem bylo navštívit hned tři města - Norimberk, Paříž a Amberg. První večer jsme strávili na vyhlášených vánočních trzích právě v Norimberku, ochutnali jsme místní speciality a zaposlouchali se do tradičních vánočních koled. Druhý den začal velmi slibně. Zahájili jsme ho prohlídkou největší dominanty v Paříži Eiffelovou věží a hned po ní následovaly další významné památky jako například Invalidovna s hrobkou Napoleona, Pont du Neuf, Latinská čtvrť, katedrála Notre Dame a jiné. Ve stejném duchu a také ve stejném městě probíhal i den třetí. Zavítali jsme na největší letiště Charles de Gaulle, dále pak do Montmartru, na Náměstí umělců a do chrámu Sacre Coeur. Individuálně jsme se pak dostali až do Louvru a večer zakončili na Champs Elysées a následnou projížďkou lodí po Seině. Čtvrtý den už byl pouze o rekreaci a to v termálních lázních v německém Ambergu. Celý tento čtyřdenní poznávací zájezd byl naprosto úžasný - a to i přes pocit naprosto rozlámaného těla, bolesti nohou a také nepříjemného cestování autobusem. Všem, kteří rádi poznávají jiné kultury, cestují nebo si jen chtějí povyrazit mimo Českou republiku, vřele takový výlet doporučuji! (M. Rumánková, OK)

5 Bodies Revealed Bodies Revealed je výstava, která slouží k poznání lidského těla z jiného úhlu pohledu. Nabízí návštěvníkům pohled na lidské tělo jak z venku, tak z nejtajnějších útrob. Těla jsou speciálně upravena, aby nedošlo k jejich rozkladu, a proto mohou cestovat po světě a přitom zůstat stále v celku. Výstava není tak úplně vhodná pro slabé povahy, ale také zde není nic, co by vyloženě vyvolalo omdlévání (teda až na vzduch, který by se dal krájet) a je jako dělaná pro budoucí mediky. Některým lidem může připadat morbidní, nelidská, a proto se jí mnoha lidí vyhýbá velkým obloukem, ale je tu i pár nadšenců, kteří nemohou dospat, jak se na výstavu těší. Já stojím někde mezi nimi. Výstava mě opravdu zaujala a byla jsem na ni zvědavá, ale také jsem se bála, že mě můj žaludek přestane poslouchat. Ráno jsem nasedala do autobusu z části natěšená a z části vyděšená. Kodrcavá jízda po našich kvalitních cestách mi na kuráži moc nepřidala, ale i přesto jsem se statečně vydala po stopách lidského těla. Jakmile jsem vstoupila do první místnosti výstavy, byla jsem uchvácena. Tím nechci říct, že se mi nějak obzvlášť zamlouvaly preparované mrtvoly, ale uvědomila jsem si, že lidské tělo, které vidím, v sobě nese tolik informací, zajímavostí a příběhů, které stojí za to slyšet. Výstavu jsem si užívala (tedy až na pár návalů nevolnosti, které mě sem tam jímaly), výklad naší průvodkyně mě bavil, zajímal mě a já poslouchala každé slovo, které vyslovila. Po výstavě následovala další prohlídka, tentokrát genetického centra Mendelianum, ke kterému toho upřímně nemám moc co říct. Příliš mnoho jsem si z něj neodnesla, ale z Bodies Revealed si některé informace budu pamatovat celý život a všem budu říkat, že je to výstava, kterou stojí za to navštívit. (K. Zůbková, 1. G)

6 Jak vypadají vánoční trhy ve Vídni? Všude okolo vás pobíhají lidé z různých koutů světa a vy jste jedním z nich. Možná si připadáte ztraceně, pokud neumíte německy jazyk, ale prvotní rozpaky rychle zmizí. Ochotní Rakušané vám pomohou se obav zbavit a jsou ochotni komunikovat také v anglickém jazyce, dokonce pár slovíček prohodí i česky! Vídeň je sama o sobě krásným městem se skvostnými památkami, jako je třeba Stephansdom, jenž je vystavěn v gotickém stylu a je považován za samotný symbol Vídně. Za zmínku ovšem taky stojí sídla Habsburků, a to zimní sídlo - Hofburg a letní sídlo Schönbrunn. Samotné uličky Vídně jsou úžasné a když jsou navíc poseté maličkým světýlky, je to přímo pastva pro oči! Nejenom pro milovníky vánoční atmosféry bude tohle město rájem, ale na své si přijdou i nákupní maniaci - ceny jsou opravdu příznivé a o výběru nemluvě. Samotné vánoční trhy před radnicí vám vykouzlí opravdový úsměv na tváři a tentokrát opravdu zakusíte Vídeň o Vánocích. Ozdobené stromy, stánky, vůně punče a teplých koblih a jako bonus v radnici je WC zadarmo, co víc si my Češi můžeme přát. Takže do toho, Vídeň už čeká! (T. Fojtů, 2. G)

7 23. Valašský mikulášský Další Mikulášský jarmek je za námi. A jak dopadl tentokrát? I když to zrána nevypadalo s počasím nejlépe, tak i přesto navštívilo jarmek opravdu nespočet lidí - a to nejen z okolí, ale i ze vzdálených koutů světa. Proč? Jako každý rok tu totiž Mikuláš s andělem a čerty dětem rozdávali sladkosti a ti starší nakoupili ještě nějaké dárečky z bohatého řemeslného trhu nebo se prostě jen procházeli po městě a připomínali si valašské obyčeje. jarmek Všechny hosty Valašských Klobouk přivítala hned ráno naše nová paní starostka Eliška Olšáková. Následovalo naběhnutí čertů s Mikulášem a jarmek mohl začít. I přes tolik lidí je možné projít všechny stánky jak se svařákem, tak s tradičními výrobky. Lidé mohli navštívit valašské domy, ve kterých byly ukázky tradic. Nechybělo tu ani občerstvení. Tím byla hlavně kyselica, která se podávala v KD Klobučanu. Ke zpříjemnění atmosféry tam hrála cimbálová muzika nebo tančily děti a mladí z folklórních souborů z různých koutů Valašska. Dokonce i čerti neodolali nádherné muzice a zapojili se přímo na pódiu. Stejně tak jste mohli ochutnávat a určovat vítěze kyselého zelí přímo na Kosence. Letošní rok byl ale trochu zvláštní kvůli protestům lidí proti existenci muničních skladů. Návštěvníci mohli podpořit protest podepsáním petice. Přesto však jarmek nepostrádal své obvyklé kouzlo. (M. Húšťová, M. Zvonková, 3. G)

8 Jak se slaví Vánoce ve světě? Jako každý rok jsou tu opět krásné Vánoce. Někdo z nás počítá dny do tohoto období již od léta a jiní se na něj začínají chystat týden před Štědrým večerem. Ať je tomu jakkoliv, určitě jste si už všimli těch příprav všude kolem, hrajících koled, vyzdobených oken a svítících stromečků v našich domovinách. Tyto kouzelné svátky slavíme společně s celým světem, a tak je hezké vidět, jak se těmito dny prolínají odlišné tradice a zvyklosti. Jelikož naše Vánoce už všichni znáte stejně jako tradice, které se jich týkají, je čas udělat si rychlý výlet světem a podívat se na to, jakým způsobem slaví tyto svátky jinde. Nasedáme, připoutejte se, cesta může začít, nepoletíme daleko a hned první zastávku si uděláme ve Francii. Zde na Štědrý večer děti dávají své vyčištěné boty před krb nebo na jiné místo doma - poté doufají, že je Pere Noel (Otec Vánoc) naplní dárky. Společně s ním chodí Pere Fouettard (Otec Políček), který vyplatí zlobivé děti plácnutím či políčkem na zadek. Typickým pokrmem tohoto večera je reveillon, tedy půlnoční jídlo, které se podává ve velké spoustě restaurací a barů a skládá se z ústřic, klobásek, vína, pečené šunky, salátů, ovoce a sladkostí. Mimo to můžete zkusit v různých částech Francie jiná oblíbená jídla, v Alsasku povečeříte pečenou husu, v Burgundsku pečeného krocana a v Paříži si pochutnáte na ústřicích. A pokud chcete dárky už dříve než na Štědrý den, zavítejte do severní Francie, tady totiž můžete dostat dárky už na svátého Mikuláše (informace využitelná pro příští rok). Hned potom se na chvíli přesuneme přes Atlantický oceán na americký kontinent, konkrétně do Ekvádoru. Stejně jako u nás mají stromeček, ale dárky se předávají osobně mezi jednotlivými členy rodiny či příbuzenstva. Tyto oslavy připadají na 25. prosince a děti, které si napsaly o dárky předem, je dostanou v tento den v botě. Na večeři se podává krocan, slepice, králík či jiné maso. Oslavy si naplno můžete užívat ještě další dva dny, kdy lidé v ulicích chodí přestrojeni za betlémské postavy a jejich společné průvody končí za zvuku koled v kostele.

9 Z Ekvádoru se posuneme po kontinentu dál do Argentiny. V tuto dobu má Argentina léto, takže se lidé spíše snaží zchladit a uchránit před teplem venku. I přesto se jejich Vánoce moc neliší, stejně jako my zdobí vánoční stromeček - a jelikož nemají sníh, dávají na něj bílé chomáčky bavlnky, které jej připomínají. Štědrovečerní večeře je často podávána v zahradě a konzumují se oblíbené speciality jako pečené selátko či exotická pečínka z páva. Večer 6. ledna děti dávají své vyčištěné boty pod vánoční stromeček nebo vedle postele, před dům se položí snítka sena a miska s vodou, aby kůň Magiho, který nosí dárečky, měl dostatek jídla a pití na své pouti za Ježíškem do Betléma. Odtud přeletíme až do Austrálie. Děti si v tuto dobu užívají letních prázdnin a čas tráví u moře a na plážích. Zvyky jsou převzaty od Britů s tím rozdílem, že se Vánoce tráví na zahradách a venku. Dětem dárky naděluje stejně jako v Británii Otec Vánoc, ale oblibu získává i americký Santa Claus. Dárečky se dostávají taktéž v noci z 24. na 25. do punčoch na krbu nebo povlaků na polštář. Samozřejmě nesmí chybět stromeček a vánoční (letně) přizpůsobená výzdoba, aby bylo vše kompletní. Z jižní polokoule se rychlým letem vracíme zase zpátky k nám do Evropy a naší poslední zastávkou je Maďarsko. Vánoce zde patří k nejvýznamnějším svátkům roku a slaví je celý národ, i protože druhý vánoční den si křesťanský svět připomíná svatého Štěpána, tedy jmenovce zakladatele historického maďarského státu. Dárky se rozdávají ještě před štědrovečerní večeří, která bývá bohatá a začíná hned po setmění nebo východem první hvězdy. A tak se z vánoční cesty skokem vracíme opět k nám a v podstatě je jedno, kde je budete slavit a jak, to nejkrásnější na tomto období je ta všudy přítomná láska. Ať jste kdekoliv na světě, v Argentině či Grónsku, je hezké se na chvíli zastavit, podívat se na to, kolik krásného kolem sebe máme a sdílet tu radost. (H. Martinková, 1. G)

10 Eva Cepková: Vždycky jsem chtěla být učitelkou Narodila se 3. listopadu Studovala 3 roky Gymnázium ve Valašských Kloboukách, 1 rok Gymnázium v Jevíčku, 5 let obor Ma-Bi na Přírodovědecké fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně (nyní Masarykova). Dříve pracovala jako učitelka - začínala po studiu na ZŠ v Brumově- Bylnici, pak na Gymnáziu v Uherském Brodě, poté na Gymnáziu ve Valašských Kloboukách. Jejím oblíbeným jídlem jsou čerstvé ryby na přírodní způsoby, má ráda bílou, černou a lila barvu. Ve volném čase ráda shlédne dobrý, ale skutečně dobrý film, také ráda čte, cestuje a stará se o svou zahrádku. Měnilo se Vaše vysněné povolání v průběhu času mnohokrát? Čím jste například chtěla být? Ne, neměnilo. Vždy jsem uvažovala o učitelství, v době volby VŠ i o lékařské biofyzice, učitelství ale zvítězilo. Jaké byly Vaše pocity, když jste poprvé učila? Na jaké škole to bylo? Poprvé jsem učila na střední zdravotnické škole v Brně ještě jako studentka VŠ na praxi. Byly to jednoznačně výjimečné zkušenosti učila jsem ve třídě, kde kromě děvčat z ČR byli třetinou zastoupení kluci z afrických zemí. Jejich zájem se s biologií tolik nepotkával. Více se zajímali o společenské věci. Dívky naopak měly nadstandardní zájem a biologii jsem si tam užila v tom

11 nejlepším slova smyslu. Pro biologa to byl ráj. Co nejhoršího Vám studenti za celé roky z legrace provedli? Z legrace? To byly vždy veselé zážitky, nikdy nic špatného. Vrátila byste se někdy do doby, kde jste ještě nebyla ředitelkou školy? Proč? Ano, více bych učila a byla mezi studenty v obou mých předmětech. Co se na naší škole nejvíce změnilo od doby, kdy jste sem nastoupila? Nastupovala jsem v roce 1990, školu tvořila jedna budova (stará část současné). Lidé ve škole se k sobě chovali Vážím si všech, kteří žijí pro svou práci pro studenty, baví je to a nesmírně si cením daru přátelství. Největší oporou je mi rodina a dobří kamarádi. s respektem a úctou, bylo více času na vlastní výuku i na společné zážitky, na člověka. Velkou změnu zažily v posledních 10 letech učební plány, např. integrály se učily v běžné matematice. Ve vybavení školy byl vrcholem zobrazovacích technik ve vyučování přístroj s názvem meotar. Rozhovory do výuky němčiny si učitelé sami navzájem nahrávali na kazeťáky - nebyly zdroje. A takto bychom mohli pokračovat dál. Čeho byste do budoucna na naší škole chtěla dosáhnout? Znovuzavedení modelu dvou tříd čtyřletého gymnázia model, který této škole a i zdejšímu regionu slušel již dříve. Tak jsem se Vám zde poněkud,odhalila. Jinak přeji pěkný den a nezapomeňte - mějte své sny a své velké cíle. Vždy se snažte dělat o něco víc, než se po Vás požaduje, buďte právě v tomto výjimeční. Ve škole se pak společně vzdělávejme a každý z nás přispívejme denně k tomu, abychom se zde cítili navzájem dobře. Nic není podstatné více, než zdraví a korektní a přátelské vztahy. Pak se i ostatní daří. (M. Rumánková, OK)

12 Vánoční trhy kde jsou nejkrásnější? Vánoce. Nejkrásnější období roku. K těmto svátkům patří i vánoční trhy. Právě tady se můžete nadechnout vůně Vánoc. Vůně trdelníků, skořice a svařáku. Trhy nejsou jen o kopě nervózních lidí, co spěchají a snaží se najít poslední dárky. Jsou o lidech, kteří se dokáží na okamžik zastavit a užít si krásu magických Vánoc. Ve stáncích můžeme najít tradiční vánoční zboží, a to od jídla až po ozdůbky na Vánoční stromeček. V ČR máme hned několik vánočních trhů, a to převážně ve velkých městech. (Mirka Húšťová, Marie Zvonková, 3. G) Mezi NEJVĚTŠÍ trhy v zemi se řadí právě ty na Staroměstském náměstí v našem hlavním městě. K adventní atmosféře každý rok přispívají známé tváře. Zajímavostí je, že vánoční strom zdobí půlmetrové ozdoby ve tvaru perníku. Brno se kromě nádherných trhů a živého betlému se zvířátky z brněnské ZOO chlubí i každodenním zimním kinem.

13 Avšak tentokrát oceňujeme jako NEJZAJÍMAVĚJŠÍ trhy olomoucké vánoční trhy, jejichž dominantou je kluziště, které je zdarma! Rozmanité druhy punčů, svařeného vína a dalších horkých nápojů ochutnáte na každých vánočních trzích, ale stěží tam napočítáte tolik druhů jako právě v Olomouci, kde se z punče a norimberského vína stal nový vánoční fenomén. V Českém Krumlově je čas adventu naplněn řadou překrásných setkání, počínaje společným rozsvícením vánočního stromu, koledami, mikulášskou nadílkou a také Ježíškovou poštou a příjezdem Bílé paní.

14 Je považován za ten nejlepší v Evropě. Můžete se těšit na plně vybavených 200 stánků, specialitou zde je norimberská klobása v curry omáčce. Norimberk, Německo Vídeň, Rakousko Vánoční Vídeň je synonymum pro opravdovou romantiku. Nejznámější je asi vánoční trh před vídeňskou radnicí, který je už 20 let největší atrakcí. Ve Vídni je také oblíbený Karzoffelpuffer, což je v podstatě český bramborák.

15 Největší vánoční trh se ale koná v nejstarším evropském zábavním parku Tivoli, kde voní gløgg (svařené víno smíchané s likérem a kořením) a æbleskiver (jablková kobliha). Kodaň, Dánsko Vánoční náladu umocňují zvuky staletí starých koled, k vidění jsou též ukázky lidových tanců. Děti i dospělí určitě ocení szopky - pouliční betlémy s barevnými loutkami. Krakov, Polsko

16 Robin Mana: Za co vděčím gymnáziu? Kapelu My Revolution mnozí z vás jistě znají. Od spousty jiných skupin se kluci liší tím, že kolem sebe šíří prostřednictvím svých textů a svým přístupem k životu pozitivní revoluční vlnu, která snad dovede strhnout s nimi kus světa a změnit ho k lepšímu. Ne všichni ale vědí, že kroky některých z jejích členů si pamatuje i naše škola. Jedním z nich je i Robin Mana. Kdy kapela vznikla a jak bys ji představil? Kapela vznikla cca před 4 lety. Prvotní impulz přišel na soutěži Play n sing na klobuckém gymplu. Jmenujeme se My Revolution, hrajeme hlavně svoji tvorbu a snažíme se lidem předat něco z nás. Proběhla během vašeho fungování nějaká změna, co se týká jejích členů? Těch změn bylo hned několik. V původním složení zpíval můj brácha Filip a na basu hrál náš kamarád z Poteče. Ti dva se rozhodli asi po roce odejít, a tak jsem zbyl já a náš bubeník Patrik Macháč. Nějakým Božím zázrakem se stalo, že se nám ozval basák Matůš Ptáček a náš kytarista Olda Sáblík. V této sestavě jsme objeli nejvíce koncertů a festivalů po celé republice (Praha, Ostrava, Plzeň, Zlín, ) a vydali naše první CD s názvem Hey You. V nedávné době se Matůš rozhodl odejít, proto do kapely přišel talentovaný mladý basák Radim Šenkeřík z Valašských Klobouk. Jaký styl hudby hrajete? Pohybujeme se ve vodách punkrocku, zčásti popu. Přesto mi přijde, že je naše hudba z velké části alternativní. Prostě tam vždy najdu něco, co mě překvapí a musím si říct - ty jo, to je fakt zajímavé. (smích) Kdo přišel s názvem My Revolution? Má tento název nějaký hlubší smysl? Původně jsme se jmenovali Revolution. Poté, co došlo k reorganizaci kapely, jsme k názvu přidali slovíčko "my". Význam to má. Dnešní svět se topí sám v sobě, nikdo už si nepomáhá, láska je dnes synonymum pro sex, lidé mají větší starosti s penězi a s tím, jak být co nejúspěšnější ve své kariéře - přitom nemají čas na své děti, mladí lidé tak nějak neví, proč žít, a tak radši mizí do virtuální reality. Těch příkladů bychom našli mnoho, je to jasné - svět potřebuje revoluci, ne krvavou, ale osobní. Problém je zakotven kdesi hluboko v nás. Věřím, že každý potřebuje najít něco lepšího, musí tam být něco lepšího. Pro mě to byl Bůh.

17 Jaký největší úspěch jste doposud zažili? Těžko říct, co je největším úspěchem, za pozitivní považuju vydání našeho debutového CD Hey You, které se i přes své mouchy celkem chytlo. Úspěchem taky bylo to, že se jeden z našich songů (Down) dostal na americkou CNN, kde tvořil podklad pro zeměpisně zaměřený pořad CNNGo. Prostě si to představ. Vydáš si CD, sedneš na facebook a najednou ti někdo píše v angličtině, chvilku to luštíš a pak ti z toho vyleze, že se jedná o CNN. Myslel jsem si, že je to nějaký fail, ale nebyl. Taky jsme procestovali kus ČR, zahráli jsme si na koncertech a festivalech například v Praze, Ostravě, či Plzni (výborné pivo tam měli). Na kapelu co zkouší v Poteči dobré, ne? Některé z vašich písniček mají velmi silný text, jedná se například o Slzy nevinnosti. Myslíš si, že prostřednictvím textů můžete ve světě nebo alespoň ve svém okolí něco změnit? To je jasné, dle mého názoru k hudbě patří to, že chceš něco předat. Hudba bez hlubšího kontextu je podle mě ochuzená. Je to, jako bys chodil s holkou, ale přitom ji nemiloval. Prostě tím, že hudbě nedáš hlubší kontext, nějakou myšlenku nebo poselství, se vlastně připravuješ o to hlavní, o to, čím je hudba krásná. Dnešní hudba je plná textů o ničem a je zajímavé, že síla reklamy, PR a jiného je tak mocná, že to lidem nevadí. No a mě to vadí. Před pár dny světlo světa spatřil váš nový videoklip. Jak na jeho natáčení vzpomínáš? Já mám natáčení hrozně rád, člověk skoro nikde nezažije tolik srandy. Natáčeli jsme všude možně - v marketu, na parkovišti, ale i v Brně. Klip dělali mladí borci ze SPEEDproduction, ještě o nich uslyšíte. Klip je tak trochu o konzumní společnosti. Je hezké, že to vyšlo kolem Vánoc, myslím, že se to hodí. Kdo neviděl, můžete se podívat na našem facebooku. Máte v plánu v natáčení videoklipů pokračovat? Pokud bude čas, chuť a motivace, myslím si, že je to ten správný směr, takže nejspíše ano. Co chystáte do nového roku? Plnou silou, vůlí, duchem i myslí chceme připravit nové CD, mělo by vyjít koncem jara. Pracujeme na něm už dlouhou dobu a myslím, že je to zase o level výš. Nechte se překvapit. Předposlední otázka, samozřejmě vánočně laděná jak se těšíš na Vánoce? Co pro Tebe osobně Vánoce znamenají? Já mám k Vánocům velice osobní vztah. Kolem 17. roku mého života se mi totálně otočil život naruby a našel jsem poklad, našel jsem Boha, nebo spíše On si našel mě, a rozjel tu největší jízdu mého života. Nikdy bych neměnil. Takže můj velký kámoš má narozky, tak to oslavím hezky s ním. Co bys rád vzkázal všem, kteří stále náš gympl navštěvují? Prošel jsem si 8letým studiem na klobuckém gymplu a vím, že místy jsou to časy krušné, ale chtěl bych vám předat jeden poznatek. Já gympl tak nějak prošel a došel jsem na výšku a až tam jsem si uvědomil krásu těch let. Je to prostě super škola a říkám vám, že není moc škol, kde se budete cítit stejně dobře. Přeju vám, ať se vám všem daří a pokud možno, ať si užíváte středoškolských let. Taky bych chtěl tímto způsobem pozdravit všechny staré kamarády a taky moje bývalé kantory, zatím mě z výšky nevyhodili, tak to vypadá, že jste odvedli svoji práci dobře - díky. (S. Matůšová, OK)

18 SOUTĚŽ STUDENT S TIMES O 2 LÍSTKY NA STUDENTSKÝ PLES! Jak jsme zjistili, soutěž v psaní ód vás nejspíš poněkud nezaujala (možná jste se ale jen nechtěli se světem podělit o své literární umění a schováváte si ho na příhodnější dobu), proto teď přicházíme s něčím zcela odlišným. VYHLAŠUJEME SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ VÁNOČNÍ NEBO SILVESTROVSKOU SELFIE! Jaká jsou přesná pravidla? Posílejte nám originální, vtipné, zajímavé a netradiční selfie, které nás něčím zaujmou. Sjednocujícím tématem jsou Vánoce a Silvestr, dále už je jen na vás, jak s tímto úkolem naložíte. Jen buďte opatrní a nechtějte vyhrát za každou cenu díky fotce ze špičky vánočního stromu na Staroměstském náměstí nebo při odpalování silvestrovského ohňostroje. Opravdu se hraje o lístky na ples? Ano, zcela správně, autor nejlepší selfie, kterou vybere redakce, bude oceněn dvěma lístky na náš studentský ples, který se koná 9. ledna Kam fotky posílat? Máte dvě možnosti: - příspěvky posílejte nejlépe na náš (do předmětu nezapomeňte napsat SELFIE, v případě, že se vaše ová adresa neshoduje s vaším jménem a příjmením, nezapomeňte je dopsat do zprávy) - pokud je pro vás ale mail moc komplikovaný, zadejte si na facebooku jméno Sára Matůšová a posílejte jí selfie do zpráv UZÁVĚRKA SOUTĚŽE: 5. ledna 2015

19 Ptali jsme se učitelů Je to již delší dobu zpátky, co jsem začala přemýšlet nad tím, jestli lidi v mém okolí baví jejich práce. Pokaždé když nakupuji nebo jednoduše vidím někoho v zaměstnání, tak okamžitě začnu uvažovat nad jejich postojem k práci, přeci jen zde tráví třetinu všedního dne (někdy i více) a přijde mi to jako velice podstatná věc i co se týče spokojenosti v osobním životě. A jelikož já aktuálně trávím velkou část času ve škole, tak jsem udělala anketu na tohle téma s učiteli. Výsledky: Baví vás práce učitele? Věnujete se předmětům, které vyučujete, i ve volném čase? Ano Ne Ano Ne Nechtěl/a jste vaše předměty dělat v praxi? (např. biologie -> lékařství) Ano Ne Tohle je praxe V případě odpovědi ANO u první otázky byla ještě jedna doplňující. A zde jsem četla velice hezké a zajímavé důvody proč zrovna tuhle práci. Co se vám na vaší práci líbí a čím vás naplňuje? - Všechno - - Práce s mladými a inteligentními lidmi - - Možnost napomáhat k osobnostnímu vývoji žáků a zároveň tím obohacovat sebe - - Zpětná vazba = vracející se absolventi za námi bývalými vyučujícími, jejich úspěchy v dalším studiu - - Zájem o předmět, který je učíme - - Styk s mladou generací (H. Martinková, 1. G)

20 Jaké si dáváte předsevzetí na rok 2015? (40 dotazovaných) ostatní 23% zhubnout 15% ostatní: - dostat se na výšku odmaturovat 10% - ještě lepší jak letos - zvednout svoji váhu na dřepech nepít 7% nevím 10% žádné 20% - stíhat toho ještě víc - dát si předsevzetí na příští rok - neotěhotnět víc se učit/zlepšit známky 15% (M. Rumánková, OK) Pozvánka na studentský ples

21 Vánoce v muzice K naladění té správné vánoční atmosféry nesmíme zapomenout na vánoční songy. Pro mnoho lidí je muzika podstatnou součástí života a často podtrhuje a dolaďuje atmosféru. K Vánocům neodmyslitelně patří koledy. Těch všichni známe poměrně hodně. Já Vám teď ale nabídnu pár odkazů na Vánoční písničky z populární hudby. Band Aid 30 - Do They Know It s Christmas? Tato písnička je více či méně hodně známá, ale letos se dočkala nového zpracování v podání těch největších hvězd současně pop-music. Train - Shake up Christmas Shake up Christmas nám už nějaký ten rok v televizi oznamuje příchod Vánoc. Coldplay - Christmas Lights Tato písnička není tolik známá, ale za poslechnutí stojí! Mariah Carey - All I Want For Christmas Is You Mnozí z nás tuhle písničku znají také z filmu Láska nebeská. John Lennon-Happy Xmas Vánoční písnička i mírovým poselstvím. Vánočních písniček je samozřejmě mnohem víc, ale tohle je aspoň pár tipů na naladění té správně atmosféry. (L. Martinková, OK)

22 Adventní koláčky Vánoce jsou už za dveřmi, a tak pro Vás máme další jednoduchý a rychlý recept na vánoční cukroví. Jak už sám název napovídá, nemusíte ani čekat na Štědrý den, klidně si na nich pochutnejte už v období adventu. A opět můžete zhlédnout i náš videorecept. Ingredience: 35 dkg polohrubé mouky 1 celá Hera 2 kostky taveného sýra (tj. 100 g) povidla cukr moučka 1-2 vanilkové cukry Postup: Mouku, Heru a sýr zpracujeme do těsta, ze kterého uděláme malé kuličky. Do nich pomocí prstu nebo druhého konce vařečky uděláme důlky. Ty vyplníme povidly, případně mákem. Pečeme asi 20 minut na 180 C. Mezitím smícháme potřebné množství cukru a vanilkového cukru, ve kterém pak hotové a ještě teplé koláčky obalíme. Video: https://www.youtube.com/watch?v=srq0fizadj4&feature=youtu.be (V. Baksová a K. Drobilíková, 2. G)

23 Vánoční punč K Vánocům pro mnohé z nás také neodmyslitelně patří punč. Ať už si ho dáte ve Vídni, Zlíně, na trzích v Olomouci nebo doma, tak vždy dokresluje vánoční atmosféru. A z čeho se vlastně takový punč dělá? Možností je spousta. Punč má mnoho variant a připravuje se na mnoho způsobů. Základem by ale mělo být víno, rum, výluh z koření a voda. Dál už je jen na naší fantazii, co si do něj přidáme. Můžeme tam přidat vymačkané citrusové plody nebo nakrájené ovoce. Nebo taky mandle či jiné oříšky. Někde se přidává také likér. Samozřejmě i víno může být jak červené, tak bílé. Já jsem pro Vás našla dva asi nejznámější recepty. RECEPT 1: Ingredience: Rozinky Hnědý rum Černý čaj Červené víno Skořice celá Hřebíček Citronová kůra (plátky) 100 g 2 dl 1/2 l 1/2 l 2 ks 4 ks Postup přípravy: Rozinky necháme několik hodin máčet v rumu. Čaj, víno, plátky citronu, celé skořice a celé hřebíčky uvedeme k varu, ale nevaříme. Do sklenic rozdělíme rozinky s rumem a zalijeme teplým nápojem z vína a čaje (koření vyndáme). Podáváme v tlustostěnných sklenicích. RECEPT 2: Ingredience: Bílé víno Hnědý rum 500 ml 130 ml Cukr krystal 140 g Voda Citron Pomeranč 500 ml 1 ks 1 ks Skořice Hřebíček Badyán 2 ks 5 ks 1 ks Postup přípravy: Z citronu a pomeranče vymačkáme šťávu, smícháme s vodou a cukrem a přivedeme k varu. Potom přidáme rum, víno a koření a opět zahřejeme k varu. Podáváme s plátky citronu. (L. Martinková, OK)

24 Jak originálně zabalit dárky? Už máte nakoupené dárky? Přejete si, aby byly originálně zabalené, ale nic vás nenapadá? Tady je pár tipů! Co budu potřebovat? recyklovaný sáček nebo tašku stuhu, lýko nebo provázek tvrdé barevné papíry nebo lepenku ve vánočních barvách děrovačku kousek kartonu nebo tvrdého papíru Postup: 1. Recyklovaný sáček přehneme 2. Jakmile máme přehnuto, 3. Cípy, které vznikly ve spodní části a po stranách. původní rýhu, která je po stranách, zalepíme dospodu. vtlačíme dovnitř, tím se vytvoří dno.

Mikuláš ve škole. listopad prosinec 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem

Mikuláš ve škole. listopad prosinec 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Mikuláš ve škole listopad prosinec 2013 Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Obsah Jen tak na okraj... 3 Na slovíčko... 4 Anketa... 5 Pod lupou... 6 Ekostránky... 8 Ekotým 2014...

Více

ÚVODNÍ SLOVO. Záleží ti na něm? 2 Lercháč časopis se skrytým talentem

ÚVODNÍ SLOVO. Záleží ti na něm? 2 Lercháč časopis se skrytým talentem 5/2008 ročník II. Záleží ti na něm? ÚVODNÍ SLOVO Nikoho nemám, nikdo mě nemá rád, cítím se sám, jsem sám. Snad každý z nás během svého života dospěje na čas do jakéhosi tragického bodu, kdy se vše zdá

Více

Vaše nová kancelář. www.toka.cz

Vaše nová kancelář. www.toka.cz Vaše nová kancelář www.toka.cz EDITORIAL Máte rádi Vánoce? Cesta hromadným dopravním prostředkem se často změní v nedobrovolný zdroj informací. Obzvlášť teď v předvánočním období, kdy se během tří zastávek

Více

Jakub Kohák Doufám, že Ježíšek jezdí vlakem

Jakub Kohák Doufám, že Ježíšek jezdí vlakem 12 / 2013 / ročník 4 / zdarma pro vas rekl amní magazín česk ých drah Nový jízdní řád Od 15. prosince 2013 Ze světa železnice Za slavnými expresy do zámoří Jakub Kohák Doufám, že Ježíšek jezdí vlakem Báječný

Více

V ÈÍSLE... Ü Nejen o tom, jak se studuje

V ÈÍSLE... Ü Nejen o tom, jak se studuje Č. 122-2/2011 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Pythagoriáda. Dne 26. 01. 2011 se žák 5.A Matej Andar zúčastnil okresního kola matematické soutěže Pythagoriáda, kde ve velké konkurenci

Více

Čtvrtletník č.4/2014. TadyTam TADY? TAM!

Čtvrtletník č.4/2014. TadyTam TADY? TAM! Čtvrtletník č.4/2014 TadyTam TADY? TAM! Milí čtenáři, po krátké časové odmlce jsme tu opět pro vás! Během doby, kdy jsme se neviděli, nám rychlostí blesku před očima proběhla řada svátků a událostí. Těmi

Více

Naši milí věrní čtenáři,

Naši milí věrní čtenáři, občasný občasník 34 BŘEZEN 2012 BEZEVSEH OCENĚNÍ: Nejlepší časopis středních škol v České republice /2007/ Časopis středních škol v ČR s nejlepším obsahem /2008/ Časopis středních škol v ČR s nejlepší

Více

ČASOPIS STUDENTŮ GYMNÁZIA ŽIDLOCHOVICE

ČASOPIS STUDENTŮ GYMNÁZIA ŽIDLOCHOVICE Číslo 4 Prosinec 2011 Ročník VII ČASOPIS STUDENTŮ GYMNÁZIA ŽIDLOCHOVICE Milí čtenáři, neuvěřitelné se opět stalo skutkem - a my k vám přicházíme s prosincovým vydáním Intelektu zase včas, i když - a to

Více

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament Č. 120-10/2010 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Den D pro prvňáčky. 1. září 2010 bylo prvním dnem ve škole i pro šestnáct prvňáčků na Šumburku. Přejeme jim na jejich cestě za poznáním

Více

Obsah. Úvodník 3 Ze života školy 4 Exkurze, výlety, školní akce 11 Sport 19 Filmy, seriály, fandom 21 Cestování 22 IX/02

Obsah. Úvodník 3 Ze života školy 4 Exkurze, výlety, školní akce 11 Sport 19 Filmy, seriály, fandom 21 Cestování 22 IX/02 Obsah Úvodník 3 Ze života školy 4 Exkurze, výlety, školní akce 11 Sport 19 Filmy, seriály, fandom 21 Cestování 22 2 IX/02 Úvodník Čas letí jako zblázněný! Ještě stále sami sebe každé ráno přesvědčujeme,

Více

s dárkovými certifikáty od

s dárkovými certifikáty od 01 s dárkovými certifikáty od...kterou si sami zvolíte Brácha ještě nikdy neletěl. Poletí na fotbal do Barcelony. Letošní Vánoce mám už vyřešené, jednoduše a hlavně v klidu. Všem dám dárkový certifikát

Více

SPORŤÁK. školní časopis 7. ZŠ Kolín 2/2003-2004. Redakce časopisu se rozšiřuje. Úvodník. Mikulášské klání slavilo úspěch. Sbírka pro Lukáše.

SPORŤÁK. školní časopis 7. ZŠ Kolín 2/2003-2004. Redakce časopisu se rozšiřuje. Úvodník. Mikulášské klání slavilo úspěch. Sbírka pro Lukáše. SPORŤÁK 2/2003-2004 školní časopis 7. ZŠ Kolín www.7zskolin.cz Úvodník Ahoj kluci a holky! Dostává se Vám do rukou nové číslo časopisu Sporťák. Doufáme, že vám pomůže příjemně zkrátit čas, který zbývá

Více

Pomoc. Rozhovor: pan školník. Boleslavsko hledá talent. Charitativní sbírka. Téma: časopis pro studenty Gymnázia Mladá B oleslav

Pomoc. Rozhovor: pan školník. Boleslavsko hledá talent. Charitativní sbírka. Téma: časopis pro studenty Gymnázia Mladá B oleslav Ročník čtvrtý Číslo II Listopad - Prosinec 2012 NEPRODEJNÉ časopis pro studenty Gymnázia Mladá B oleslav skolnik-casopis.8u.cz g8mb.cz Pomoc Téma: 4 Taneční 5 Charitativní sbírka 12 Boleslavsko hledá talent

Více

Adventní očekávání. Lenka Štveráčková a kolektiv

Adventní očekávání. Lenka Štveráčková a kolektiv Adventní očekávání Lenka Štveráčková a kolektiv Adventní očekávání - Lenka Štveráčková 2 www.mojebrisko.cz www.nasebatole.cz Slovo úvodem Těšíte se na vánoční svátky? Tvoříte s dětmi rádi? Nevíte, čím

Více

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014 AKTUÁLNÍ DĚNÍ Přerovští gymnazisté ve Španělsku Ve dnech 14. až 18. května se žáci GJB a SPgŠ Přerov zúčastnili mezinárodního setkání partnerských škol v rámci projektu Comenius. Ve španělském Cádizu se

Více

Naši (m)učitelé Ing. Pavel Kirschner

Naši (m)učitelé Ing. Pavel Kirschner Naši (m)učitelé Ing. Pavel Kirschner Dalším profesorem, kterého jsem si vybral k rozhovoru, je Pavel Kirschner. Když jsem za ním přišel do kabinetu (II/6), abych ho požádal o rozhovor, ihned souhlasil.

Více

Upozornění ÚVODNÍK SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Upozornění ÚVODNÍK SPOLEČENSKÁ KRONIKA Kdyby Bůh na chvilku zapomněl, že jsem loutkou z hadříků a daroval by mi kus života, možná bych nevyslovil všechno to, o čem přemýšlím, ale určitě bych myslel na všechno, co tu říkám. Dával bych význam

Více

O AH 16 POSLEDNÍ DEN OTEVŘENÝCH DVĚŘÍ V ROCE 2012 17-18. VÝSTAVA-SPOLUPRÁCE SE STACIONÁŘEM 7 FACEBOOK, FACEBOOK, FACEBOOK

O AH 16 POSLEDNÍ DEN OTEVŘENÝCH DVĚŘÍ V ROCE 2012 17-18. VÝSTAVA-SPOLUPRÁCE SE STACIONÁŘEM 7 FACEBOOK, FACEBOOK, FACEBOOK 09/ 2013 1 2 ČASOPIS STŘEDNÍ ŠKOLY UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ V ÚSTÍ NAD ORLICÍ UMAG 09/2013 ŠÉFREDAKTOR: MGR. JAN J. POKORNÝ GRAFICKÉ ZPRACOVÁNÍ: JAKUB BACHORÍK, ANNA CHRTKOVÁ ML. REDAKCE: LUCIE PODSEDNÍKOVÁ,

Více

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE ŠKOLNÍ ČASOPIS ROKU 2010 Úspěchy časopisu 3x VÍDEŇ Vánoční Vídeň pohledem redaktorek

Více

Piknik. Ženy, víno, koně... česko-slovenský studentský časopis. Obchodní akademie Břeclav Stredná priemyselná škola elektrotechnická Piešťany

Piknik. Ženy, víno, koně... česko-slovenský studentský časopis. Obchodní akademie Břeclav Stredná priemyselná škola elektrotechnická Piešťany Evropská unie Spoločne bez hraníc Piknik Október / Říjen 2011 česko-slovenský studentský časopis Ženy, víno, koně... Obchodní akademie Břeclav Stredná priemyselná škola elektrotechnická Piešťany 2 Svět

Více

Těším se, až nás Ježíšovy stopy přivedou na jednu společnou cestu! K vaší cestě vám a celým vašim rodinám žehnám a modlím se za vás! o.

Těším se, až nás Ježíšovy stopy přivedou na jednu společnou cestu! K vaší cestě vám a celým vašim rodinám žehnám a modlím se za vás! o. Milí aršáci, táborníci a všichni, kdo máte Archu rádi! Posílám vám velký pozdrav z Archy i za všechny, kteří tu pracují a slouží. Celá Archa je čerstvě přikrytá bílou peřinou. Zatím jen lehoučkou, ale

Více

Jak jsem nezůstala sama

Jak jsem nezůstala sama 11 / 2007 LISTOPAD Jak jsem nezůstala sama Známé Češky proti rakovině prsu Seriál: Proč je lepší poslouchat než povzbuzovat Jak do lázní Benefiční prodej růžové výšivky originální vánoční dárek! Jak jsem

Více

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Z obsahu:: ~ Parllament školly a jeho zástupcii v redakčníí radě ~ rozhovor se starostou našeho města ~ rozhovor s učiitellem Valleriie Lažo a zumba

Více

listopad 2014 listopad 2014 Speciální vydání třída oktáva

listopad 2014 listopad 2014 Speciální vydání třída oktáva Speciální vydání třída oktáva 1 ; Obsah Úvodník...str. 3 Praha ve střípcích i ve střepinách...str. 4 Strasti studentů......str. 5 Každodenní počty fejeton....str. 6 Životní styl maturanta......str. 7-8

Více

Buskersfest 2013: českobudějovické ulice zaplní umění. 3/červen 2013. www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz. zdarma

Buskersfest 2013: českobudějovické ulice zaplní umění. 3/červen 2013. www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz. zdarma zdarma www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz 3/červen 2013 Vážení čtenáři, v minulém čísle se s vámi naposledy v roli šéfredaktora loučil Tomáš Erhart, který Vedneměsíčník vedl poslední dva roky.

Více

Březen 3/2010 Ročník: 18 Cena: 10 Kč. Nejzajímavější články. Jiří Černý v Divadélku pod schody

Březen 3/2010 Ročník: 18 Cena: 10 Kč. Nejzajímavější články. Jiří Černý v Divadélku pod schody Březen 3/2010 Ročník: 18 Cena: 10 Kč GAG-BEN Základní škola Třebíč, Benešova ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Kultura Buchty a loutky zavítaly opět k nám Loutkové divadlo Buchty a loutky je

Více

Časopis Předmět, který dnes zakoupíme téměř

Časopis Předmět, který dnes zakoupíme téměř 1 Časopis Předmět, který dnes zakoupíme téměř ve všech obchodech. Školní časopis Předmět, který na každé škole k dostání není. A na naší snad bude i na jejích webových stránkách. To ale spočívá na několika

Více

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Ř poslanecké sněmovny, které dopadly pro spoustu lidí překvapivě už jen tím, že se do sněmovny dostalo sedm

Více

uteč z nudy! ZDARMA PO CELÉM HK 56 FENOMÉN: LED prosinec 2014 SVOBODA EVROPSKÝCH KRAŤASŮ ROZHOVOR S NOVOU POSILOU LVIC!

uteč z nudy! ZDARMA PO CELÉM HK 56 FENOMÉN: LED prosinec 2014 SVOBODA EVROPSKÝCH KRAŤASŮ ROZHOVOR S NOVOU POSILOU LVIC! 08 50 prosinec 2014 ročník 2 číslo 12 SVOBODA EVROPSKÝCH KRAŤASŮ ROZHOVOR S NOVOU POSILOU LVIC! uteč z nudy! DIVADLO SPORT @HK KLUBY RESTAURACE EVENTS KINO K 56 FENOMÉN: LED ZDARMA PO CELÉM HK KINO DIVADL0

Více

bulletin lormu podzim

bulletin lormu podzim 72 2012 bulletin lormu podzim VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU Nad dopisy čtenářů rozhovor sociálně PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Více