Grafický design, corporate identity a úspěšná tiskovina. Filip Blažek

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Grafický design, corporate identity a úspěšná tiskovina. Filip Blažek"

Transkript

1 Grafický design, corporate identity a úspěšná tiskovina Filip Blažek

2 Charakteristikou našeho prostředí je zvyšující se rychlost komunikace a masovost. Všichni dnes potřebují rychle vnímatelnou typografii: architekt, pedagog. I pilot tryskáče potřebuje efektivní typografii palubní desky, aby se nezabil. Aby grafikovo řešení vedlo k větší intenzitě vnímání a pochopení obsahu, měl by si být designér vědom těchto principů: 1) optické zajímavosti, která vzbudí pozornost a přiměje zrak k pohybu; 2) vizuální jednoduchosti zobrazení a uspořádání umožňující rychlé čtení a pochopení obsahu; 3) vizuální kontinuity, která dává jasně pochopit sled prvků. Ladislav Sutnar, 1959

3

4 Corporate Identity Důvodem, proč mají organizace corporate identity, je potřeba sdělovat příběh. Stejně jako má každý člověk svůj životní příběh, má ho i organizace, ať už je to firma, státní instituce, politická strana nebo celá země. Příběh tvoří historie, kulturní a sociální prostředí, všechny úspechy i neúspěchy.

5

6 Corporate Identity Corporate identity se v posledních letech stala pro management strategickou otázkou. Věrohodnost, originalita, soudržnost, sociální role a odpovědnost jsou termíny, které se v identitě odrážejí. Pověst organizace, tedy obraz, jak ji vnímá veřejnost, vzbuzuje stále větší pozornost. Reputace je výsledkem záměrného i nechtěného obrazu, který o sobě organizace vytváří od webových stránek po chování managementu. V ideálním případě se reputace s požadovanou image maximálně překrývá.

7

8 Corporate Design 1) Musí odpovídat tomu, jaká společnost chce být Dobrý design zdůrazňuje požadované charakteristiky organizace. V žádném případě to není umělecký počin. Zcela naopak. Odkrývá ducha a osobitost organizace, a tedy uvádí, jaká chce organizace být a jak by si přála být viděna.

9

10 Corporate Design 2) Umožňuje organizaci být viděn a rozpoznán Přesně tím, že design odhaluje jediněčnost organizace, vytváří, že je ve světě vidět. Společnost se stává známou a rozpoznatelnou. Nejmenší vyjádření korporátního designu je značka. Ta je pro lidi vizuální kotvou: ti ji rozpoznají, spojí si ji se společností a s asociacemi, které se k ní vztahují.

11

12 Corporate Design 3) Korporátní design spojuje lidi Korporátní design nabízí možnost identifikace. Spojuje lidi, kteří pracují uvnitř organizace. Přispívá k pocitu hrdosti na společnost. Dobrý design říká i něco o korporátních hodnotách, které lidé sdílejí mezi sebou. V tomto směru korporátní design posiluje pocit komunity.

13

14 Corporate Design 4) Korporátní design usnadňuje každodenní práci Design přináší pravidla a regulaci do komunikovace, a tím zabraňuje zmatku. Jednoduchý příklad: představte si, kdyby si každý navrhoval formuláře po svém jaká ztráta času. A to nehovoříme o tom, jaký efekt by to mělo na vnější svět.

15

16 Corporate Design 5) Korporátní design šetří peníze Jelikož jsou pravidla a omezení firemního stylu používána mnoha složkami organizace, je tím usnadněna výměna informací. To vede ke zjednodušování procesů a k velkým úsporám.

17

18 Corporate Design logotyp (značka) firemní barvy a firemní písmo jednotný styl tiskovin, korespondence a propagace webová prezentace další objekty (označení sídla, automobilů, samolepky ) oblečení (uniformy) zaměstnanců

19

20 Logotyp logotyp = logo = značka základní prvek corporate identity různá řešení: typografické, abstraktní, konkrétní barevné verze (CMYK, PANTONE, RGB) jazykové verze různé uspořádání různé formáty (AI, EPS, PDF; JPEG, GIF...)

21 Logotyp Barevné verze

22 Logotyp Jazykové verze

23 Logotyp řešení typografické s abstraktním motivem s konkrétním motivem

24 Logotyp Vektorový (AI, EPS, CDR, PDF ) vs. bitmapový formát (JPEG, TIFF, GIF, PNG )

25

26 Volba barev a barevných kombinací Na rozdíl od staré typografie, kde barva stejně jako forma byla vždy užívána dekorativně, v Nové typografii je barva užívána funkčně, tzn. že psychologický efekt vlastní každé barvě je využit ke zvýraznění či potlačení bloku písma, fotografie či čehokoliv jiného. Bílá kupříkladu odráží světlo září. Červená vystupuje dopředu, zdá se čtenáři bližší než všechny ostatní barvy včetně bílé Jan Tschichold, Die neue Typographie, 1928

27

28 Význam barvy v grafickém designu Barva patří mezi nejintenzivnější prostředky grafické úpravy. Je schopna vyvolat ve vnímajícím subjektu emoce, vyplývající z objektivních vlastností jednotlivých barevných tónů i z jejich vlastností symbolických, které obohacují sdělení o novou výrazovou hodnotu.

29

30 Žlutá Symbol světla, slunce. Barva září výrazněji než ostatní barvy. Je třeba s ní zacházet opatrně, neboť i nepatrná změna tónu změní studenou barvu v teplou, klidnou v rozčilující.

31

32 Modrá Z primárních barev nejchladnější. Je pasivní, působí klidně až líně. V optimálním množství působí konejšivě. Jasná modř působí optimisticky, tmavá spolehlivě a elegantně.

33

34 Červená Je výbojná, strhuje pozornost. Mnoho červené působí silně, až brutálně. Všeobecně oblíbená.

35

36 Zelená Zeleň působí klidně, až bezstarostně. Je symbolem přírody, jara, očekávání, naděje. Je příjemná a osvěžující. V tisku není příliš oblíbená, jako základní barva je příliš nápadná. Světlá zeleň působí výrazně a životně, příliš mnoho přimíchané žluti vyvolává dojem jedovatosti.

37

38 Oranžová Je efektivně dráždivá. Může způsobit podrážděnost. Čím je této barvy méně, tím působí sympatičtěji a efektivněji.

39

40 Fialová Výsledek spojení průbojné červené a klidné pasivní modré. Subjektivně je obrazem síly, moci, nádhery, vznešenosti.

41 Úloha barvy v grafickém designu působení v souladu s obsahem působení v souladu s grafickou úpravou přenášení symbolického významu vzbuzování pozornosti a působení k jejímu udržení vytvoření emotivního hnutí vytvoření a posílení návyku estetické působení, zdůraznění krásy

42

43 Vztah komplementárních barev Studené barvy použití velkých ploch s barvami: fialovou, modrofialovou, modrou, modrozelenou, zelenou, žlutozelenou Teplé barvy použití v malých plochách: červená, oranžová, žlutá ad.

44 Barevný kruh Umožňuje postihnout doplňkové barvy (jsou umístěny v kruhu proti sobě)

45

46 Firemní barvy CMYK (tisk čtyřbarevným ofsetem, tzv. výtažkové barvy) PANTONE (tisk ofsetem, tzv. přímé barvy) RGB (internet, multimédia) Příklad: CMYK PANTONE 200 C RGB (BE0032)

47 CMYK Čtyři výtažkové barvy (subtraktivní míchání): Cyan azurová Magenta purpurová Yellow žlutá Black černá

48 RGB Tři barvy (aditivní míchání): Red červená Green zelená Blue modrá

49 Barevný prostor RGB 16 milionů barev CMYK a oblast mimo gamut RGB pro web 216 barev CMYK po korekci Pantone

50

51 Volba vhodného formátu tiskoviny Na prvním místě si musíme uvědomit, že proces čtení a okolnosti tohoto procesu jsou určující pro rozměr knihy a použité písmo jde o čtení, nikoli o to, co čteme. Dobré písmo se hodí pro jakoukoli knihu a formát knihy není regulován obsahem, ale způsobem, jakým knihu budeme číst román například při čtení držíme v ruce, kroniku či encyklopedii s mapami nebo jinými rozměrnými ilustracemi položíme na stůl, misál nebo breviář opřeme o pult, modlitební knížku nebo cestovní slovník strčíme do kapsy. Eric Gill, An Essay on Typography, 1931

52

53

54

55 Volba vhodného papíru Křídový papír matný Křídový papír lesklý Ofsetový papír Recyklovaný papír Natíraný papír Přírodní papír Papír s ražbou Papír se strukturou Vzorkovna Svět papíru, Václavská 12, Praha 2 Vzorkovna Le Papier, Chodská 11, Praha 2

56

57 Volba vhodného písma volné: Times, Verdana, Tahoma, Georgia Lido, Gentium komerční: Futura, Frutiger, Helvetica, Gill Sans na míru: Siemens, Tesco, Mercedes, Seznam.cz, Divadlo Rokoko Respektování korporátního fontu, odmítání kopií a padělků Odkazy na komerční i volná písma

58 Volba vhodného písma Potřebné znaky áâäàåã $ αβγδ абвг Výběr řezů Thin Light Regular Bold Black Ultra + kurzívy Typografické možnosti kapitálky abcd / ligatury fi fl ffi ffl fj Th / číslice Charakter písma, čitelnost

59

60 Formální písma Písma dobře čitelná i v malých velikostech, charakterem nenápadná, najdou uplatnění v sazbě novin, knih a časopisů Times New Roman (Stanley Morrison 1931) Corona (Chauncey H. Griffith 1941) Excelsior (Chauncey H. Griffith 1931) Gulliver (Gerard Unger 1993) Coranto (Gerard Unger 1999) Poynter Oldstyle (Tobias Frere-Jones 1997)

61 Uvolněná písma Tento typ písem se vyznačuje originálnějším a výraznějším pojetím tvarů písma, čehož je dosaženo např. nakloněním, rukodělným vzhledem nebo dekorativností. Uvolněná písma se hodí na kratší texty neformálního charakteru. Stempel Schneidler (Friedrich H. E. Schneidler 1936) ITC Flora (Gerard Unger 1980) Ellington (Michael Harvey 1990) FF Fontesque (Nick Shinn 1994) Cafeteria (Tobias Frere-Jones 1993)

62 Business písma Stejně jako se od businessmanů očekává, že budou nosit oblek (a pochopitelně košili a kravatu), texty určené pro business musí vypadat velmi seriózně, nenápadně a spořádaně. Erik Spiekerman & E. M. Ginger, Stop Stealing Sheep, 2003 Frutiger (Adrian Frutiger 1976) Palatino (Hermann Zapf 1952) Univers (Adrian Frutiger 1957) ITC Bodoni (kolektivní práce 1994)

63 Písma jako pracovní nástroje Písma tohoto typu se vyznačují čitelným základním řezem, výrazným tučným řezem, čitelnými číslicemi a úsporným provedením (spíše užší). News Gothic (Morris Fuller Benton 1908) Franklin Gothic (Morris Fuller Benton 1904) Thesis Sans (Lucas de Groot ) Lucida (Charles Bigelow, Kris Holmes 1991) FF Meta (Erik Spiekermann ) Frutiger Condensed (Adrian Frutiger 1977) ITC Officina (Erik Spiekermann, Ole Schäffer ) FF Profile (Martin Wenzel 1995) Myriad (Carol Twomblyová, Robert Slimbach 1992)

64 Slavnostní, společenská písma V určitých případech je třeba navodit slavnostní atmosféru, odkázat se na tradiční hodnoty. Tento typ písem je vhodný na krátké texty pozvánek, nadpisy apod. Pro delší čtení je nevhodný. Snell Roundhand (Matthew Carter 1965) FF Scala Jewells (Martin Majoor 1993) Künstler Script (Hans Bohn 1902) Mrs. Eaves (Zuzana Ličko 1996) Copperplate (Frederic W. Goudy 1901) Matrix Script (Zuzana Ličko 1992)

65 Módní písma Módní písma se obvykle nevyznačují dobrou čitelností a po několika letech se na ně zapomene. (Časem je někdo znovuobjeví a učiní opět módní ) Tato písma jsou nevhodná na zakázky nadčasového charakteru (corporate identity, knižní titulky apod.) FF Letter Gothic (Albert Pinggera 1998) Modula Outline (Zuzana Ličko ) FF DIN (Albert-Jan Pool 1995) Interstate (Tobias Frere-Jones ) OCR-A (1968) FF Typestar (Stephen Sauerteig 1999)

66

67 Jednotný styl tiskovin a propagace od vizitky po dopisní papír jednotný materiál i barevnost šablony pro textový editor interní pravidla pro korespondenci stejný styl titulních stran žádostí, nabídek či prezentací dodržování firemních barev a písem

68 Nástroje pro management designu Úspěch korporátní identity se dostaví jen tam, kde je soulad a konzistence ve všech formách komunikace mezi společností a její cílovou skupinou. Tištěný manuál nemůže být k dispozici každému a všem, proto je ideální on-line aplikace shrnující systém grafických prvků: logo, typografie, barvy atd. Tato aplikace je pod heslem přístupná všem zaměstnancům, spolupracujícím designérům, tiskárnám a agenturám.

69 Webová prezentace Vzhledem k tomu, že generace vychovávaná k tužce a papíru je pomalu nahrazována generací lidí vyrostlých v digitální éře, bude význam internetu stále stoupat. Při tvorbě současných webových stránek je zásadní otázka, jakou roli stránky budou hrát a pro koho. Na rozdíl od tištěných materiálů vyžaduje internet trvalou pozornost, neboť je nutné reagovat na podněty, aktualizovat, zabezpečovat bezchybný technologický provoz vhodné propojení s CI důraz na přehlednost a snadné získání informací možnost obohacení a oživení technická omezení (problémy s přesnými barvami či písmy)

70 Ostatní razítka označení sídla, automobilů, samolepky citlivě umístěné vhodný materiál

71 Kdo vytváří CI nezávislý grafický designér malé grafické studio velké grafické studio reklamní agentura grafická škola veřejnost

72

73 Jak úspěšně vybrat grafické studio plánování (přímé oslovení, vyzvaná soutěž, veřejná soutěž) oslovení (užší výběr, osobní setkání, hrubé zadání) posouzení nabídek (časový harmonogram, kalkulace) podrobná objednávka (diskuse) výběr z návrhů (hlasování, odborná komise) výsledný produkt (CD, grafický manuál)

74 Ohled na cílovou skupinu Optimální velikost písma Dobře zvolený typ písma Opatrné užívání podtisků, negativního písma Design odpovídající obsahu

75 Kvalitní řemeslné provedení Perfektní reprodukce obrazového materiálu Kvalitní sazba respektující typografická pravidla Pečlivě provedené jazykové a obsahové korektury Kvalitní tisk na kvalitní papír Opatrné knihařské zpracování Promyšlená expedice

76 Možnosti úspor Promyšlené objednávky (čím více kusů, tím nižší cena za kus) Volba vhodného formátu, papíru a barevnosti Kombinace tiskových technologií Využití nepotištěných okrajů archů Moderní technologie (CtP, digitální tisk) Kalkulace prostřednictvím poptávkových systémů On-line kalkulátory tisku

77

78 Internetové odkazy (písmo, grafický design) (články, inzerce, poptávkový systém) (čeští profesionálové) (informační server) (české fonty + písmo zdarma) (Institut digitálních médií) (typografie) Encyklopedie Wikipedia en.wikipedia.org/wiki/corporate_identity en.wikipedia.org/wiki/graphic_design en.wikipedia.org/wiki/logo_design

79 Publikace a periodika v češtině Časopisy Typo Font Strategie Typografia Knihy Kočička P., Blažek F.: Praktická typografie Kotyza M., Kafka O.: Corporate Identity Set ročenky TypoDesignClub další odkazy na Fraktály, Betlémské nam. 5a, Praha 1

80

81 Děkuji za pozornost Filip Blažek

Počítačový design. Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava Fakulta elektrotechniky a informatiky

Počítačový design. Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava Fakulta elektrotechniky a informatiky Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava Fakulta elektrotechniky a informatiky Počítačový design Informační systémy pro elektronické podnikání Robin Palička Obsah 1 Role designu ve firemní identitě...

Více

GRAFICKÝ MANUÁL K JEDNOTÍCÍM PRVKŮM

GRAFICKÝ MANUÁL K JEDNOTÍCÍM PRVKŮM Verze logotypu Grafický manuál definuje tři varianty logotypu Pionýr. 1. vertikální varianta loga (kombinace znaku a nápisu Pionýr na výšku) 2. horizontální varianty loga (kombinace znaku a nápisu Pionýr

Více

Komparace a analýza vizuálních stylů českých vysokých škol. Michal Novotný

Komparace a analýza vizuálních stylů českých vysokých škol. Michal Novotný Komparace a analýza vizuálních stylů českých vysokých škol Michal Novotný Bakalářská práce 2012 ABSTRAKT Práce Komparace a analýza vizuálních stylů vysokých škol srovnává tři subjekty: Slezskou univerzitu

Více

Manuál jednotného vizuálního stylu

Manuál jednotného vizuálního stylu Manuál jednotného vizuálního stylu OBSAH 1 ÚVOD 1.01 Jednotný vizuální styl 1.02 Funkce a užití manuálu 2 ZNAČKA 2.01 Základní barevné provedení 2.02 Polotónové a černobílé provedení 2.03 Značka s dovětkem

Více

UNIVERZITA PARDUBICE. Fakulta elektrotechniky a informatiky. Tvorba moderního webdesignu v programu CorelDRAW Petr Sobotka

UNIVERZITA PARDUBICE. Fakulta elektrotechniky a informatiky. Tvorba moderního webdesignu v programu CorelDRAW Petr Sobotka UNIVERZITA PARDUBICE Fakulta elektrotechniky a informatiky Tvorba moderního webdesignu v programu CorelDRAW Petr Sobotka Bakalářská práce 2010 Prohlášení autora Prohlašuji, že jsem tuto práci vypracoval

Více

PŘÍPRAVA INFORMAČNÍCH A PROPAGAČNÍCH MATERIÁLŮ PRO CESTOVNÍ RUCH

PŘÍPRAVA INFORMAČNÍCH A PROPAGAČNÍCH MATERIÁLŮ PRO CESTOVNÍ RUCH PŘÍPRAVA INFORMAČNÍCH A PROPAGAČNÍCH MATERIÁLŮ PRO CESTOVNÍ RUCH 1 ZÁKLADNÍ SKRIPTUM VZDĚLÁVACÍHO MODULU PŘÍPRAVA INFORMAČNÍCH A PROPAGAČNÍCH MATERIÁLŮ V CESTOVNÍM RUCHU Autoři: Ing.Cyril Křůpala, Ing.

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta ekonomiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Martin Petr

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta ekonomiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Martin Petr Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta ekonomiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Martin Petr Rozbor vybraných marketingových materiálů nejprodávanějších vozů nižší střední

Více

Zahraničně obchodní politika

Zahraničně obchodní politika Zahraničně obchodní politika Vzdělávací materiál ke kurzu Zahraniční obchod Slezská univerzita v Opavě Okresní hospodářská komora Karviná 2010-2013 Výukový materiál je výstupem projektu Posílení konkurenceschopnosti

Více

VYHODNOCENÍ MARKETINGOVÝCH AKTIVIT FIRMY HITRÁDIO MAGIC BRNO VE VZTAHU K ZÁKAZNÍKŮM

VYHODNOCENÍ MARKETINGOVÝCH AKTIVIT FIRMY HITRÁDIO MAGIC BRNO VE VZTAHU K ZÁKAZNÍKŮM SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO s.r.o. Bakalářský studijní program: Ekonomika a management Studijní obor: Marketing a management VYHODNOCENÍ MARKETINGOVÝCH AKTIVIT FIRMY HITRÁDIO MAGIC BRNO VE

Více

GRAFICKÁ FIREMNÍ PROPAGACE

GRAFICKÁ FIREMNÍ PROPAGACE UNIVERZITA PALACKÉHO FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA VÝTVARNÉ VÝCHOVY GRAFICKÁ FIREMNÍ PROPAGACE NÁVRHY PRO FIRMU FOLIOFONT Diplomová práce Jméno diplomanta: Robert Janák Studijní obor: Výtvarná výchova pro

Více

Grafický manuál SAZKA 1. Grafický manuál

Grafický manuál SAZKA 1. Grafický manuál Grafický manuál SAZKA 1 Grafický manuál obsah obsah 3 Úvod 5 1.00 logotyp sazka 7 1.01 primární horizontální barevný logotyp 8 1.02 konstrukce horizontálního barevného logotypu 9 1.03 primární vertikální

Více

Přesycenost informacemi. Minimalismus. Prezentační techniky. přednášky. Zápočet: + 70% docházky + semestr práce Zkouška: písemná a ústní

Přesycenost informacemi. Minimalismus. Prezentační techniky. přednášky. Zápočet: + 70% docházky + semestr práce Zkouška: písemná a ústní Zápočet: + 70% docházky + semestr práce Zkouška: písemná a ústní semestrální práce - prezentace bakalářské práce v power pointu - minimum 12 snímků - přiměřená animace - nějaké ovládací prvky Skripta:

Více

DTP a předtisková příprava

DTP a předtisková příprava Zdenka Dvořáková DTP a předtisková příprava Kompletní průvodce od grafického návrhu po profesionální tisk Computer Press Brno 2012 DTP a předtisková příprava Kompletní průvodce od grafického návrhu po

Více

GYMNÁZIUM A STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA ROKYCANY POČÍTAČOVÁ GRAFIKA NA INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH

GYMNÁZIUM A STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA ROKYCANY POČÍTAČOVÁ GRAFIKA NA INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH GYMNÁZIUM A STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA ROKYCANY POČÍTAČOVÁ GRAFIKA NA INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH Seminární práce Autor práce: Roni Slozberg, 4. ročník Konzultant: Rudolf Klusal Rokycany 2012 Prohlášení Prohlašuji,

Více

VÚAnCh, a.s. Revoluční 84, 400 01, Ústí nad Labem. Manuál jednotného vizuálního stylu

VÚAnCh, a.s. Revoluční 84, 400 01, Ústí nad Labem. Manuál jednotného vizuálního stylu VÚAnCh, a.s. Revoluční 84, 400 01, Ústí nad Labem Manuál jednotného vizuálního stylu 1 Ůvod 1.01 Jednotný vizuální styl / Funkce a užití manuálu 2 Značka 2.01 Barevné provedení značky 2.02 Černobílé provedení

Více

VIZUÁLNÍ STYL NEZISKOVÉ ORGANIZACE

VIZUÁLNÍ STYL NEZISKOVÉ ORGANIZACE Západočeská univerzita v Plzni Ústav umění a designu Oddělení výtvarného umění Bakalářská práce VIZUÁLNÍ STYL NEZISKOVÉ ORGANIZACE NEZISKOVÁ ORGANIZACE ČLOVĚK V TÍSNI Michaela Taušková Plzeň 2012 Západočeská

Více

Ukázková stránka z knihy PDF/X-1a PDF/X-4

Ukázková stránka z knihy PDF/X-1a PDF/X-4 Ukázková stránka z knihy PDF/X-1a PDF/X-4 PDF/X-1a PDF/X-4 Úvodní slovo autorů Vydavatel Petr Lozan Od roku 2007, kdy vyšla knížka PDF pro tisk, se PDF/X-1a stalo samozřejmostí a grafické progra my už

Více

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA. Mgr. Milan Kovařík. učební text. Registrační číslo projektu : CZ.1.07/1.1.02/01.0013

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA. Mgr. Milan Kovařík. učební text. Registrační číslo projektu : CZ.1.07/1.1.02/01.0013 I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í Střední odborná škola průmyslová Edvarda Beneše a Střední odborné učiliště, Břeclav, nábřeží Komenského 1 Registrační číslo projektu : CZ.1.07/1.1.02/01.0013

Více

KATALOG SLUŽEB. ZAOSTŘENO NA REKLAMU www.imperialmedia.cz

KATALOG SLUŽEB. ZAOSTŘENO NA REKLAMU www.imperialmedia.cz KATALOG SLUŽEB ZAOSTŘENO NA REKLAMU www.imperialmedia.cz OBSAH O SPOLEČNOSTI 03 GRAFICKÉ STUDIO 05 LOGOTYP GRAFICKÝ MANUÁL OBALOVÁ GRAFIKA FIREMNÍ TISKOVINY FOTOGRAFICKÉ PRÁCE WEBOVÉ STUDIO 15 STATICKÉ

Více

Nástroje, multimédia a možnosti vizuální komunikace v moderním managementu

Nástroje, multimédia a možnosti vizuální komunikace v moderním managementu Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra informačních technologií a elektronického obchodování Nástroje, multimédia a možnosti vizuální komunikace v moderním managementu Bakalářská práce Autor: Miloslav

Více

MANUÁL KORPORÁTNÍ IDENTITY DIAKONIE ČESKOBRATRSKÉ CÍRKVE EVANGELICKÉ

MANUÁL KORPORÁTNÍ IDENTITY DIAKONIE ČESKOBRATRSKÉ CÍRKVE EVANGELICKÉ MANUÁL KORPORÁTNÍ IDENTITY DIAKONIE ČESKOBRATRSKÉ CÍRKVE EVANGELICKÉ Letos to bude 150 let, co krabčický evangelický farář Václav Šubrt založil první stacionář pro děti. V loňském roce jsme si připomněli

Více

- Vztah stromu a jeho kresby je IKONICKÝ je podoba s reálnym výzorom stromu.

- Vztah stromu a jeho kresby je IKONICKÝ je podoba s reálnym výzorom stromu. VIZUÁLNÍ KOMUNIKACE ((c) 395868) Sémantika - nauka o významu výrazů z jazyka Sémiotika - nauka o znacích a znakových systémech Teorie a dějiny umění (zejména fotografie a filmu) Grafický design, estetika,

Více

Analýza image firmy Elpremont elektromontáže s. r. o. Lucie Fraisová

Analýza image firmy Elpremont elektromontáže s. r. o. Lucie Fraisová Analýza image firmy Elpremont elektromontáže s. r. o. Lucie Fraisová Bakalářská práce 2010 ABSTRAKT Má bakalářská práce se zabývá analýzou image firmy Elpremont s.r.o. V teoretické části se práce zabývá

Více

Redesign webové stránky www.jinov.cz

Redesign webové stránky www.jinov.cz Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních sluţeb v Praze Martin Voldřich Redesign webové stránky www.jinov.cz Bakalářská práce 2011 1 Prohlášení

Více

Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti

Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti 1. Z čeho se skládá grafický návrh. a. Bitmapový obrázek b. Vektorový obrázek c. Layout, zlom = celkové uspořádání grafických prvků (Typografie

Více

Public relations moderně a účinně

Public relations moderně a účinně PhDr. Václav Svoboda Public relations moderně a účinně 2., aktualizované a doplněné vydání Vydala Grada Publishing, a.s. U Průhonu 22, 170 00 Praha 7 tel.: +420 220 386 401, fax: +420 220 386 400 www.grada.cz

Více

Korporátní design repertoárových jednosouborových divadel

Korporátní design repertoárových jednosouborových divadel JANÁČKOVA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V BRNĚ Divadelní fakulta Ateliér divadelního manažerství a jevištní technologie Divadelní manažerství Korporátní design repertoárových jednosouborových divadel Bakalářská

Více

? Jaká je role marketingu ve škole?? Jaké jsou faktory ovlivňující public. ? Jaké PR prostředky můžeme využít?? Co je cílem public relations ve škole?

? Jaká je role marketingu ve škole?? Jaké jsou faktory ovlivňující public. ? Jaké PR prostředky můžeme využít?? Co je cílem public relations ve škole? E 3.1 1 Public relations škol P a e d D r. M i l a n B á č a, C e n t r u m š k o l s k é h o m a n a g e m e n t u P e d F U K P r a h a a G y m n á z i u m S v i t a v y B c. T e r e z a B á č o v á,

Více

Cizí jazyky interaktivně v podmínkách Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. Metodická příručka

Cizí jazyky interaktivně v podmínkách Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. Metodická příručka Cizí jazyky interaktivně v podmínkách Společného evropského referenčního rámce pro jazyky Metodická příručka pro tvůrce interaktivních výukových materiálů německého jazyka Regionální skupina SEVER Kolektiv

Více

DTP a předtisková příprava

DTP a předtisková příprava DTP a předtisková příprava Skripta pro akreditovaný rekvalifikační kurz Pracovník grafického studia Studijní materiál Liberecké školy fotografie facebook.com/lsf.liberec Vypracovala Ing. Eva Rozkovcová

Více