Grigorij Klimov PTÁK OHNIVÁK - FIREBIRD

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Grigorij Klimov PTÁK OHNIVÁK - FIREBIRD"

Transkript

1

2 Grigorij Klimov PTÁK OHNIVÁK - FIREBIRD Ruský originál Biblioteka Grigorijа Klimova, srpen 2003 Překlad Luc Petr, Trampská nit, říjen 2012 I Zvoní mi moje dobrá známá Leka, která pracuje v nadaci Tolstého a má tam na starosti nějakou sociální výpomoc: - Grigory Petrovič, nechcete dceru? - Jakou dceru? - Osmnáctiletou. Sirotek. Vždyť žijete sám v dvoupokojovém bytě. Tak si vemte k sobě tu sirotu. Jí bude dobře a vy se nebudete nudit. - A co je to zač? - Skončila ruské gymnazium na Park Avenue, nyní se učí na vysoké škole. Žila jako dcera u metropolity Filareta. Jenže náš duchovní umřel, a my teď hledáme pro ní byt. Tak jsem si vzpomněla na vás. Nahradíte jí metropolitu. Udělejte bohulibé dílo. - A ona je už dlouho v Americe? - Pět nebo šest let. - Tak to bude z třetí židovské vlny. Je to tak? Židovka? - Kdepak, co vás napadá? Chodí do našeho kostela. Veliká křesťanka. Svíčku chodí zažehnout. Má spoustu ikon. Náš fond jí platil za byt, ale teď jsme na tom finančně velmi špatně. Vezměte si k sobě to hodné děvče. - A jak se jmenuje? - Dáša Degtereva. Dobré ruské jméno. Další den, Leka zařídila seznámení. Přivezla Dášu ke mně, abych uviděl, jaká je. Holčička dělá velmi dobrý dojem: štíhlá postava, hezká tvářička, svetr z drahé angorské vlny. Dívám se na pikantní sirotu a povídám:

3 - Moje situace je taková: spím v ložnici, ale sedím celý den v kuchyni. Kuchyně je moje největší, nejjasnější a nejteplejší místnost. Obývací pokoj téměř nikdy nepoužívám. Chcete-li, můžete žít v mém obývacím pokoji. Právem dcerky. - To mi zcela vyhovuje - usmívá se Dáša. Tak, ve věku 68 let, jsem se vybavil šťavnatou osmnáctiletou dcerou. A říkám si: Ach jo, starý vole, vážeš si na krk mladistvou. Přes den chodí Dáša do Ford College, přísné katolické škole, kde absolvovala první ročník a teď chodí do druhého. A večer, když jí přestane bavit sedět o samotě ve svém pokoji, přijde ke mně do kuchyně, kde čtu noviny a pustí se do různých rozhovorů. Tak třeba, o týden později, ona stojí přede mnou a čistí nožem pomeranč. - Grigory Petrovič, a co říkají o mně ty vaše známé, stařenky s modlitební knížkou? - Říkají, že jsi hysterička. - Ach, ty sss-staré s-svině! - Dáša zasyčí a s velkým rozmachem vrhá na mne nůž, kterým loupala pomeranč. Je to kuchyňský nůž s černou rukojetí a ostrou špičkou. Proletěl kolem mne a uvízl v poličce s knihami tak, že jsem jej s obtížemi vytáhl. - Staré dámy mají pravdu. Ty jsi nejen hysterička, ale i psychopatka. Copak smíš takhle házet nožem? - Říkám. - Vypadni odsud! Marš do svého pokoje! Dáša poslušně utekla do pokoje. Ale já přemýšlím: "Uh-uh, dívka se pokouší mne ovládnout. S takovou se nebudeš nudit." Ale deset minut později, Dáša, jako by se nic nestalo, je znovu v kuchyni, tancuje a usmívá se. - Dášo, jestli příště tvůj nůž se zapíchne do mého břicha, budeš muset volat "první pomoc". Tak se laskavě nauč nazpaměť tohle telefonní číslo. - Grigory Petrovič, příště už nebude. Čestné pionýrské! - A Dáša usedá, jako děcko, mně na klín a objímá můj krk. A já samozřejmě změknu. Ano, dceruška zkouší různé triky, jak na mne vyzrát. Trp kozáče, budeš atamanem, říká ruské přísloví. O několik dní později Dáša přichází do kuchyně s velkým balíčkem fotografií. Po absolvování gymnasia, které řídí protojerej Grabbe [starší pravoslavný duchovní], letěla na dva týdny do Paříže a do Říma. Jako odměnu za absolvování střední školy. Letěla s nějakým mladým mužem, vše platil jeho otec. Teď mi ukazuje fotografie z tohoto výletu. Už z fotografie je vidět, že její společník je typický mladý žid.

4 Dáša vybírá své fotografie a dává stranou, fotky svého společníka trhá na kousky a hází do koše. Jednoho večera jsme mluvili o tom, co konkrétně znamená v angličtině slovo "striptérka". - Jsou to ženy, které dráždí muže. Sexuálně, - říkám. - Já vím, - říká Dáša, zvedne si svetr nad hlavu a ukazuje mi svou nahou hruď. Když se to tak vezme, mám doma svůj soukromý striptýz. Nepotřebuju chodit po barech. Podprsenku Dáša ze zásady nenosí. Veselý je život. O týden později Dáša mi ukazuje své rodinné album - další balík fotografií. Je tu i velké jasné foto: travou zarostlý zadní dvůr a podivná dvojice - sympatický muž leze po čtyřech a na jeho zádech jak na koni sedí usmívající se žena. - To je můj otec a matka - říká Dáša. - Ale oni se rozvedli. - Proč? - Táta byl alkoholik. On byl geolog-výzkumník. Stále na expedicích. Tam mívali jen vodku a špek. A tak se opíjel. Podíval jsem se na fotografii, kde žena sedí na muži jak na koni. Tato kombinace je mi dobře známá: je to masochistický muž a sadistická žena. Potom takové hry končívají alkoholismem. Politoval jsem otce alkoholika, a povídám: - Možná, že ho k tomu maminka dohnala? V ten moment moje dcera explodovala. Vyskočila a zařvala na mne: Nedotýkejte se mé matky! Pak běžela ke dveřím, otočila a udeřila mě celou záplavou zaklení nejsofistikovanějších: - Jste darebák, ničema a parchant! Vy jste vůl, vidlák, hajzle jeden! - Odmlčela se, nabrala vzduch do plic a pokračovala: - Jste všivák, vandrák a skutečný parchant! Měl by si vás vzít čert! Pak běžela do svého pokoje a zabouchla za sebou dveře tak, že celý náš dům se otřásl. Nelíbilo se mi to, jdu za ní do jejího pokoje a povídám: - Nebouchej dveřmi jako blázen. Protože sousedi mohou zavolat policii, a já budu mít problémy. Co mám říct policistům? Aby tě odvezli do blázince? Máš vztek. Víš, jak tam léčí hysteričky? Dají jim po hubě. Ovšem ne pěstí, ale dlaní. Chceš nafackovat? Tady Dáša dostala strach, běžela do koupelny a zamkla se na klíč. Šel jsem do kuchyně a dal se do čtení novin. Poté, co poseděla v koupelně asi patnáct minut, Dáša vychází a říká s úsměvem: - Grigory Petrovič, a nebál jste se?

5 - Čeho? - No, že spáchám sebevraždu... - Tam nic k tomu není. - Ó, nevím... Prohlédla jsem si lékárničku... Tam můžete spolknout celou řadu ošklivých věcí... - Hele, Dášo, ty dáváš lidem žár - jako skutečný pták-ohnivák. Ale já mám už dost tvého horka. Jinými slovy, zítra hledej si jiný byt. Další dva dny s Dášou nemluvím - jakoby neexistovala. Na třetí večer přichází ke mně a sténá: - Oh, Grigory Petrovič, já už to nesnesu... Šla jsem do školy a praštila čelem do sloupu... Tady, podívejte se, palici jsem si narazila - bere mě za ruku a dává si na čelo. - Potom, jako blbá, sedla jsem si do jiné třídy a nevšimla jsem si toho. Už to nemůžu vydržet... - Grigory Petrovič, odpusťte mi! Já už to neudělám, dávám vám své čestné slovo, čestné komsomolské! - Ohnivák objímá mě kolem krku a válí se po mně svými ňadry. Nikoliv jako moje dcera, ale jako žena. Samozřejmě, že jsem zase roztál. No dobrá, říkám, je správné, že se omlouváš. Pokořenou hlavu nesekají. Ale v budoucnu ber v úvahu to, že jsi bláznivá psychopatka. Pokus se kontrolovat svoji hysterii. - Ale metropolita Filaret mě vodil k psychiatrovi a psychiatr nic nenašel. - To znamená, že metropolita také si všiml, že jsi nenormální. Ne tak docela blázen, ale napůl. Jsem odborník na tyto věci - moje žena se zbláznila, měla druh klimakterického šílenství. - To je zajímavé. Vyprávějte! Stručně jí vyprávím, že moje žena Kisa byla 20 let velmi milým člověkem, a pak najednou šla na mne s kuchyňským nožem. Člověk na hranici šílenství, svého druhu pohraničník. - Já bych vaši Kisu zabila! - uzavírá můj pták-ohnivák. - Není to tak jednoduché - říkám. - To bychom museli postřílet polovinu žen. - Říká se o vás, že jste profesor špinavých záležitostí - směje se Dáša. Po této příhodě žijeme spolu relativně klidně. Jednou jsem upustil tužku a ta se

6 zakutálela pod stůl. Abych ji mohl sebrat, musel jsem tam vlézt po čtyřech. Ale okamžitě Dáška přiskočila ke mně a hups, mně na záda jak na koně, jako kdysi dělala její matka s otcem. Stejná hra. Ale kdyby jen to, nejenže mi sedí na zádech, ale pořád se ošívá a prohýbá v zádech a tře o mne, jak se říká, své genitálie. - Dáško, slez, budu vstávat a ty spadneš! Ale ohnivák pokračuje svou dětskou zábavu. A já ji nechávám to dělat a přemýšlím: Bože, jak silná je dědičnost. Ona přesně kopíruje to, co dělala její nebožka matka! Instinkt! Ale jezdkyně se jen směje. Moje knihy o degeneraci, sexuálních zvrácenostech a duševních onemocněních jsou na poličce v obývacím - v jejím pokoji. Ale Dáša je nečetla, pouze prolistovala a jen tak mimochodem říká: - Všechno tohle i bez vás znám... Jindy zasednu za volant a jedeme s mou novou dcerkou do zoologické zahrady nebo do botanického parku v sousedství, nebo k jezeru, kde plavou divoké kachny s kachňaty. New York je zábavné město: jednou tam vidím v přístavu dvě obrovské letadlové lodě a uprostřed si hrají divoké kachny. V našem okresním zoo je krásná krytá voliéra, kde se prochází po svém království pávi s nádhernými chvosty. Během takových procházek Dáša se chová jako vzorná dívka. Někdy dokonce vezme mě za ruku. Ale psychiatři říkají, že když se dcera moc laská s otcem, označuje to komplex Elektry. A opravdu - byla to moje lesbická nevěsta Nataša Meyerová, která ráda chodila ruku v ruce se svým otcem ; vyprávěla mi, že lidé je často pokládali za muže s ženou. Rovněž Dáša zná triky k oklamání publika: jakmile se blíží někteří známí, demonstrativně se mi věší na krk, jako by byla mou milenkou. Jsou to vše jen dětské hry, jenomže komplex Electry bývá spojen s lesbickou láskou. A mně začíná být smutno za Dášku. Ona se tomu jen směje. V naší nejbližší botanické zahradě ve Flushingu je plno planých jablek, které z nějakého důvodu Američané nejí. Přijel jsem s Dáškou a narval jsem celou tašku těchto jablíček, podobných višním, přinesl je domů a vařil z nich skvělou zavařeninu. [Snad narážka na smysl písně V. Vysockého Rajská jablka: Každý smí trhat rajské ovoce, ale žije-li špatně, i ráj pro něj bude šedý, p.překl.] Dáša s velikým potěšením snědla několik z mých sklenic. A já jsem byl rád, že jsem nakrmil sirotka. Pak jsme našli ve stejné botanické zahradě několik stromů kdoule, které Američané také nejí. [Pěstěná jablka dříve neexistovala; zakázaný strom v ráji byla asi kdouloň, pozn.překl.] A opět, navařil jsem výborný kdoulový jam pro svého sirotka. Téměř rodinná idyla... Z našich rozhovorů se vyjevil následující Dášin rodokmen: její dědeček byl podplukovník v KGB jménem Zubkov, rodem Rus, její babička byla Tatarka a její matka Ruska, jejíž druhý manžel byl Žid, který nyní žije v Brooklynu a který má nyní druhou manželku - Židovku.

7 - Proč po smrti tvé matky nezůstala jsi u nevlastního otce? - ptám se. - On mě obtěžoval. Tak jsem od něj utekla. Nicméně, synodální babičky, které dobře Dášu znají, tvrdí, že její matka sama sebe vydávala za židovku. Je to vše jakási židovská zamotanina. Podle teorie pravděpodobnosti, její matka byla nejspíš poloviční židovka a Dáša je jen čtvrtinová. Všechno to je třetí vlna sovětské židovské emigrace, která se usadila na Brighton Beach. Vzhledem k tomu, že navenek Dáša je velmi hezká, má samozřejmě i ctitele, jsou také studenti. A ona se otevřeně se mnou radí: - Můj první boy-friend je tak hloupý, že ani neví, co má dělat v posteli. Ohledně druhého, myslím, že si to ještě rozmyslím... Nejmíň dva týdny s nikým spát nejdu. Pomalu se ukazuje, že sirotek není zas tak moc chudý ; její matka před smrtí podepsala pro svou dceru dobré pojištění. Kromě toho, metropolita udělal nátlak na své farníky a sebral pro Dášu solidní dědictví. Tak si žije na úroky z tohoto kapitálu. Kromě nápadníků, Dáša má ještě výbornou kamarádku - Věru Efraimovou. Její otec je napůl Žid, její matka Židovka, a Věra je tedy ze 3/4 Židovkou. Rovněž z třetí vlny. Věra rovněž vystudovala ruské gymnazium a šla na college. - Kdo vlastně chodí do ruského gymnazia? - ptám se. - Samí židi a negři. - A ty jsi co? - Já jsem byla jediná Ruska. Věřiny rodiče nepracují, ale učí se anglicky a žijí na wellfare, to je zvláštní důchod pro všelijaké sociální parazity. Věra také nepracuje, něčemu se učí a spí s americkým klukem, který prodává sýr, jak mne informovala Dáša. Věra vypadá docela dobře: taková roztomilá dívka, trochu větší a o málo starší než Dáša. Chodí v amerických texaskách, zastrčených do ruských bot. - Ona dělá docela dobrý dojem, - řeknu. - Ne taková psychotička jako ty. - Och, nevím. Doma ona nohou vyrazila okno a vyhodila telefon z okna. To proto, že její matka telefonovala moc dlouho. Takže není všechno zlato, co se třpytí. A ona spí s nějakým blbcem. Věra zůstává na noc s Dášou. Mám dvě lehátka v obývacím pokoji. Na jednom spí Dáša, takže navrhuji, aby ustlaly Věře na druhém gauči.

8 - Ne, ne, není třeba - namítá Dáša. - Budeme spát společně - a už obě nahé krásky leží v posteli a chichotají. Odešel jsem do kuchyně, číst si noviny. Ať se holky baví. Přišel den Dášin narozenin, bylo jí 19 let. Sedí sama ve svém pokoji a nudí se. Přichází za mnou do kuchyně, vytáhne z bufetu láhev vodky a navrhuje: - Grigory Petrovič, pojďme pít! Jakoby byla paní domu, vytahuje sklenky a nalévá vodku. Sedíme a pijeme. Najednou jsem si vzpomněl, že mám v ložnici, mezi přezkami a knoflíčky do košile, krásný ruský pravoslavný kříž, ze zlata s modrým smaltem. Jednou jsem jej náhodou uviděl v americkém vetešnictví a koupil jen tak, jako krásnou hračku. - Dášo, tady je dárek - říkám. - Je tu dobrý nápis rusky: "Bože, spas mě a ochraňuj." Možná ti to pomůže v životě. Dáše se tento křížek tak zalíbil, že začala tančit. Zastrčila kazetu s hudbou Vládi Vysockého a tancuje v kuchyni. Potom rozbila sklenku, pak druhou - a zpívá píseň "Ach, Voloděnko". Já zametám koštětem střepy, ona, aniž by přestala tančit, ulehá na podlaze a tančí vleže na zádech. Byl jsem tak okouzlen, že jsem řekl: - Dášo, válí se mi tu ještě dva snubní prsteny. Už je nepotřebuju. Přeješ si, dám ti je taky? - A jaká je jejich historie? - Jedna moje snoubenka, Nataša Clarkson, se ukázala být lesbička a sadistka. Ta druhá, moje manželka Kisa, taky byla defektní. Ach, Hospodine, spas je a ochraňuj! - Ne, takové snubní prsteny přináší jen neštěstí. Bojím se jich. Když se dost vytancovala, Dáša leží na podlaze a vzdychá: - Nemůžu vstát. Grigory Petrovič, vemte mě a odneste mne do postele. O několik dní později, Dáše něco nešlo pod nos, popadla těžký otvírák na konzervy a rozmáchla se na mě. Popadl jsem ji za ruku a vytrhl jí otvírák z rukou. Ale ona se pouští se mnou do rvačky a snaží se mě udeřit kolenem mezi nohy, jako poslední kramářka. - Takový otvírák může zabít člověka! - říkám. - Opět dáváš lidem horko, jak pták

9 ohnivák. Tak koukej, zítra se jdi podívat po novém bytě. Firebird našpulila rty a šla do svého pokoje. Druhý den mi volá Leka z Tolstého nadace: - Grigory Petrovič, Dáša za mnou přišla a chce, abych jí našla jiný byt. Říká, že jste ji obtěžoval... - Ona lže. To ona dotírá, nadzvedává svetr nad hlavu a ukazuje mi nahé poprsí... To je minimum, bylo i hůř... - Dáša se nikdy nevdá, - Věra vrtí hlavou. - Proč? - Já ji dobře znám - opatrně odpovídá Věra. Zdá se, že obě dívky jsou, jak se říká bisexuální. Lesbičují spolu, ale spí s muži. Jenže psychiatři říkají, že bisexuální lidé neexistují, jsou jen lesbičky, které žijí s muži, ale nemilují buď jejich duši, nebo jejich tělo. Statistiky ukazují, že 75% prostitutek jsou lesbičky. Odsud pochází všechny neurózy a psychózy. Jak říkají dekadenti, v Dáše sedí démon Incubus, který mění ženu v muže. Věře komanduje ženský démon Succubus, který ji táhne k ženám. Existují ještě lesby latentní a lesby potlačené, v těch kombinacích by se už ani čert nevyznal, dokonce i psychiatři si to pletou. Upřímně řečeno, je mi líto Dášky, mojí zbloudilé dcery. Zajel jsem ke svému dobrému příteli Kosťovi Kostrovu. On je lékař-stomatolog, člověk bohatý a také velmi milý, rád dává dárky. Má krásný dům na Long Islandu, 50 mil od New Yorku, velmi milou ženu a dospělého syna-studenta. Přes tento šťastný rodinný život, Kosťa je velký alkoholik. Hned ráno, místo čaje, pije. Pravda, ne vodku, ale koňak. A potom kleje tak sprostě, jak jen se dá. Jeho manželka Marina se chmuří, ale syn Koka tomu nevěnuje žádnou pozornost. Každý má své triky. Sedíme s Kosťou a samozřejmě pijeme. Já se chlubím, že mám nyní mladou nevlastní dceru. Samozřejmě, že neříkám, že je napůl šílená psychopatka, a maluju ji jako krásnou a chytrou. Téměř rajské ptáče, i když takové ptáky jsem nikdy neviděl. Ale když se dobře napiješ, pak... - Vzpomínáš si na pohádku o hloupém Ivánkovi, který chytil ptáka-ohniváka? - říkám. - Tak vidíš, moje Dáška je takový Ohnivák... Dává lidem teplo... Kosti se tak dotkl můj příběh o chudé sirotě, z které se stal pták-ohnivák, že mu vyhrkly slzy, běžel do sklepa a přitáhl velkou pětilitrovou sklenici nádherně zakandlovaného medu: - Tumáš, to je dárek tvému Ohniváku!

10 Pak vběhl do vedlejší místnosti a přinesl kasetový radiopřijimač v originálním obalu, cena tehdy nejmíň 100 dolarů: - To je také tvému Ohniváku! Potom si Kosťa postěžoval na svého syna Koku : - Už je mu 23 let. Má už čas běhat za holkama a on neběhá. Víš co, přivez ty sem svoji dceru. Možná, že ona vzbudí u něj zájem. Externě, Koka vypadá docela dobře: hezká postava, přes 2 metry vysoká, zajímavý obličej, a studuje na zubaře. Jen na duši je jaksi příliš jemný a nesmělý. Seznámit ho s Dáškou? Bůh mě chraň! Kosťa bude proklínat den a hodinu, kdy jsem mu podstrčil takového hada. Vždyť by zničila život i jemu i jeho synovi. O týden později, Kosťa přišel ke mně - podívat se na nevěstu pro svého syna. Přinesl celou tašku nejrůznějších lahodných věcí pro ni. Bylo jasné, že můj ptákohnivák se mu líbí, a důrazně zval ji k sobě na návštěvu. Všechny ty dobré věci Dáša s Věrou sežraly s radostí. Ale seznamovat se s Kokou ona nechce. II Dáša žije se mnou už půl roku. Přišel měsíc červenec a s ním protivné vlhké horko. Zajeli jsme s Dáškou vykoupat se na Sea Cliff. Celý den jsme se opalovali na pláži, a k večeru jsem se rozhodl podívat se na Kosťu. Žije v novém sídlišti bohatých a krásných domů, velmi odlišných od obyčejných domů kolem New Yorku. - Fuj, jaký jsou tu kurevský baráky! - povídá Dáša. - Hele, já jsem tě vylíčil jako princeznu, - říkám. - A ty mluvíš jako poslední sovětská bosačka. Měli by ti uříznout jazyk. Přijíždíme ke Kosťovu domu. Před ním stojí bílý Lincoln a lesknoucí se nový "Chevrolet". - Oh, jaký tu maj čurácký mašiny, - říká moje princezna. Zasedli jsme ke společnému stolu. Kostina manželka Marina je perfektní hostitelka a všechno bylo velmi chutné a útulné. Ale brzy začalo Dášu nudit sezení se seniory, a ona bezostyšně mávla na Koku: Pojď se dívat na televizi! - a vede ho do jeho pokoje. A stydlivý Koka pokorně jde za ní. Zde platí zákon, že měkkého muže přitahuje

11 tvrdá žena. Jako kdysi Dášina matka sedla obkročmo na jejího otce, tak i Dáša okamžitě osedlala ubohého Koku, myslím si. Uvidíme, jak to skončí. Po několika dnech přijde poštou velká a krásná pohlednice, kde Koka vyznává Dáše lásku. Ale Dáša se jen směje a s rozkoší rve pohlednici na kusy. Pak pohrdavě hází kousky do koše odpadků pod mým psacím stolem. Stejně jako všechny mladé dívky, Dáša ráda cestuje, zvláště pokud je to za cizí peníze. Takže navštívila už Paříž a Řím. Později se skupinou duchovních letěla do Jeruzaléma a Egypta. Teď se jí otevírá nová příležitost cestovat gratis: Přiznala se mi, že Kosťa, aby uspěl zasnoubit ji se svým synem, slibuje jí výlet do Ria de Janeiro, který bude stát dva a půl tisíce dolarů. A vidím, že moji princeznu tím zaujal. Vlezla pod stůl, vytáhla kbelík odpadků a loví v něm zamilovanou pohlednici Koky, kterou nedávno roztrhala na kousky. Rozkládá je na mém stole a slepuje lepicí páskou. Kdysi Ostap Bender snil o tom, že uvidí Rio de Janeiro, a teď o tom sní Dáša. Přichází ke mně můj dobrý přítel Viktor. Sedíme a popíjíme k večeru. Ze zdvořilosti Viktor se ptá: - Jak se daří vaší adoptivní dceři? - Žije si skvěle. Sociální parazit vyšší třídy. Chystá se do Rio de Janeira. Jak Ostap Bender. V tom Dáša vlétá do kuchyně. Rozpuštěné vlasy, oči hořící. - Viktore, buďte svědkem! Grigory Petrovič opět mne zesměšňuje! Drbá o mně, že jsem sovětská bosačka. Dáša seděla ve svém pokoji, dveře byly zavřené a mezi námi dvě stěny. Ona slyší skrz zdi. Někteří neurotici a psychotici jsou obdařeni přecitlivělostí. Říká se tomu extrasensorielní schopnosti. - Je legrační, - říkám, - jak ona může slyšet zkrz zdi. - Já i na přednáškách vidím a slyším, co vy tady děláte, - prohlašuje Dáška. Druhý den ráno se mne ptá: - Grigory Petrovič, vy o mně opravdu myslíte, že jsem nevěstka? Mlčím. - Grigory Petrovič, vy myslíte, že jsem vědma? - Sama víš, co jsi zač, - říkám konejšivě.

12 - Ale vysvětlete mi, proč Kosťa, když je opilý, v nadávce nazývá Koku židáčkem? - Já nevím, - říkám. Kdysi dávno, byl Kosťa ženatý a měl dceru. Ale on se s manželkou rozvedl a víc o ní nechce slyšet. Může být, že pro jeho současnou manželku Marinu je to také druhé manželství, že syn Koka je z jejího prvního manželství. Vždyť každé druhé manželství končí rozvodem a vzniká podobný galimatyáš. Možná má Kosťa podezření, že první manžel Mariny byl žid. I u Dáši je podobně zmatená situace, v které aby čert se vyznal. Takže si dovolila se přeřeknout, že je vlastně tak trochu vědma, čarodějnice. Jednoho dne se mi zadumaně přiznává: - Já muže nemám ráda... Ani líbání nemám ráda... Tehdy nevolně jsem si vzpomněl na svou snoubenku Natašu, která mi kdysi dávno řekla: - Mám radši psy, než muže... Ale s Věrou se Dáša objímá a šeptá: - Kočičko moje drahá... - Je to stejný švindl. Dáša našla u mne knihu profesora Svjadošče Ženská sexopatologie, zalistovala v ní a povídá: - Všichni muži milují Odborníci říkají, že je to 69 způsobů, jak být nešťastný - namítám. Jindy se Dáša přiznává, že nedokáže plakat. Kupodivu, je hysterička, ale nikdy nepláče. Vytáhl jsem knihu o středověkých čarodějnicích a ukazuji jí, že vědmy nemohou plakat, ale dovedou k slzám jiné lidi. To samé dokáží i současní psychoanalytikové. Zvoní mi můj přítel Viktor : - Grigory Petrovič, vaše dcera říká, že jste mezek, hajzl a svině. Uráží vás hrozně, ale vy jí to trpíte. Já už dávno bych jí dal přes čumák a vykopl ji ven. - Ona je duševně nemocná, - omlouval jsem ji. - Je mi líto té dívky. Zvoní mi babičky řeholnice, které dobře znají Dášu. Dozvídám se, že už žila na mnoha místech a odevšad ji vyrazili kvůli nemožnému chování. Když se dozvídají, že ona u mne žije už skoro rok, babičky nechápou: - Grigorij Petrovič, vy máte snad nervy z oceli, když jí to vše dovolujete! Ale můj Ohnivák má i svou dobrou stránku. Na mé narozeniny, koupila mi kytici květin a dvě bonboniéry. - Druhou krabičku prodávali za poloviční cenu. To je důvod, proč jsem koupila

13 dvě - vysvětluje. - Ale komu dát tu druhou? Tetě Anně? Věře? Tetě Nadě? Jsou to samé potvory... Víte co, radši to sežerem spolu... Přineste láhev vodky! Po vypití několika skleniček, moje marnotratná dcera začne zpívat dětské písničky, které se naučila na synodálním gymnaziu: Znáte vy, kamarádi, starou kurvu Marinu? Jel kolem oficír, nabouch její auto. A ještě jinam vrazil. Do něčeho jiného, o čem se nemluví, o čem se neučíme. Po skousnutí čokoládového bonbonu, ozve se další píseň církevních gymnazistů: V lese zrodila se jedlička. Vedle ní rostl smrček. Čtyřikrát denně prosil smrk, Kdypak mu jedlička dá. Řekla mu jedlička: Jdi s tím tvým proutkem do háje. Až půjdeš do důchodu, tak nejmíň jednou denně. Když skončila koncert, povídá: - Teď mě odneste do postele, sedněte si ke mně a vyprávějte mi pohádky, dokud neusnu... Ale Dáša nezapomíná na svatební cestu do Rio de Janeiro. Za tím účelem začala motat hlavu ubohému Kokovi a doslova ho očarovala svými triky a kouzly. Koka téměř každý den jezdí k ní v tátově bílém "Lincolnu", zaparkuje naproti našemu domu, oba v něm sedí a šeptají si. Jako její matka kdysi osedlala jejího otce, tak Dáška nyní osedlala něžného a zamilovaného Koku. Potom se mi chlubí, že Koka ji požádal o ruku. Já vidím, že věc začíná mít vážný dopad. Ocítám se ve svízelné situaci. Riskuju, že můj dobrý přítel Kosťa mne bude vinit z toho, že jsem mu podstrčil do domu opravdovou zmiji. To znamená, že ho musím varovat před blížícím se nebezpečím, říct mu, že si myju ruce. V opačném případě, můj ohnivák tam založí takový oheň, že mi bude zle.

14 Další den, když Dáša byla na přednáškách, volám Kosťovi a začínám mu vysvětlovat, že moje adoptivní dcerka není rajský pták, ale těžká psychopatka, od které jeho syn by udělal líp držet se dál, jinak že ona mu zničí život. - Nejdůležitější, - říkám, - vzpomeň si, že jsem tě varoval, ale za budoucnost já neodpovídám. Prostě, já si myji ruce! V tu chvíli se s třeskem rozlétnou dveře od bytu a vlítne Dáša. Obvykle přichází z koleje po třetí hodině, a zrovna dnes přišla o několik hodin dřív. Samozřejmě, že jsem přerval rozhovor s Kosťou, ale Dáška uhodla, o čem jsme mluvili, a udeřila na mě s výčitkami: - Opět o mně ty vaše drby! Řekla jsem vám jasně, že i v college vidím a slyším, co tu děláte!!! - Tak dobře, však já vám ještě ukážu ; máte se na co těšit! A začala hrát uraženou. Přestala se mnou mluvit. Když jde pryč, ani slovo. Přichází, nepozdraví. Chová se, jako bych neexistoval. Dokonce jídlo jí ve svém pokoji. Kompletní bojkot. Trvalo to několik dní. Pak ji unavil vlastní bojkot, přichází ke mně do kuchyně a činí pokání ze svých hříchů: - Když mi bylo pět let, měla jsem takové záchvaty vzteku, že mě máma zavřela na klíč na toaletě. Seděla jsem tam půl dne a vyla jako vlk. Chcete, ukážu vám, jak jsem vyla? - Není třeba, - říkám. - Já ti i tak věřím. Přichází prosinec 1987, a Dáša mi říká, že brzy poletí s Kokou do Rio de Janeira. - Dobila jsi se toho, o čem snil Bender. Co to bude - svatební cesta? - Ne. Prostě vánoční prázdniny, - zamyšleně hladí své nahé břicho. - Jednoho se bojím: můj otec byl alkoholik a otec Koky je taky alkoholik. Jaké budeme mít děti? Po návratu z týdenního výletu do Ria, Dáška mi dala pěkný dárek: krásný malachitový popelník. Brazílie je proslulá svými minerály. Brzy ode mne chce, abych jí dal láhev mešního vína, která stojí v mém bufetu. Když minule letěla se skupinou duchovních do Jeruzaléma, přinesla mi tehdy jako dárek láhev tohoto posvátného vína. - Ale dárky se neberou zpět - říkám. - Ach tak! - vykřikla Dáška.

15 Popadla malachitový popelník a rozmáchla se, aby mi jej mrštila na hlavu. Vyrval jsem jí z rukou její nový dar a říkám: - Takovým popelníkem je možné zabít člověka. Vypadni! Nemůžu tě tu už ani cítit! Seber si své saky paky s ikonami, odnes i to církevní víno. Ale už toho mám dost! Další dva týdny můj Ohnivák žil u Koky, který měl pronajatý byt v New Jersey, vedle svého college, v kterém studoval na dentistu. A v mém bytě zavládlo ticho. Občas jsem zavolal Kosťovi a vidím, že on i jeho manželka jsou velmi rádi, že se jejich syn dal dohromady s Dášou. Zřejmě měli už vážné obavy, že Koku málo zajímají ženy. A hle, konečně našel rajského ptáka. Neříká se zbůhdarma, že láska je slepá. Za dva týdny, Dáša, jako by se nic nestalo, se objevila v mém domě, tancovala a prozpěvovala si písničky. Celou druhou polovinu ledna se chovala více méně normálně. Dokonce se snažila upéct dort - a pokřtila moji troubu, šeptala u toho několik modliteb. Přes to všechno, dort se jí nepovedl a musel být vyhozen. - To je vina tý čurácký zasraný mouky, - uzavírá kmotřenka metropolity ruské pravoslavné církve. Jeden večer jsme Dáškou seděli a koukali se v televizi za zajímavý film Tři tváře Evy. Byl o ženě, která trpí jakýmsi psychickým onemocněním, kdy v jednom člověku jakoby žily tři různé osoby: dnes je dobrá žena, zítra bude prostitutka, den na to - světice, která běhá do kostela. - To je film o tobě, - říkám. - V tobě také sedí dva lidé. Je to duševní nemoc. Mimochodem, je nevyléčitelná. Já jsem expert na tyto záležitosti. - Och, děláte si ze mě zas legraci. - Smích je lepší než pláč. - Tak hleďte, za váš výsměch... Do budoucna přeji vám pouze neštěstí, všechno zlo, jaké jen je možné... A když já něco chci, tak se to i stane! Ona opravdu věří, že je čarodějnice. Chudák holka - a chudák Koka, který se do ní zamiloval. Tenhle ohnivák mu dá tolik tepla, že mu bude velmi zle. - Grigorij Petrovič, a co to označujete v kalendáři? Takové podivné znaky... - To jen vyznačuji, kdy bude úplněk. - K čemu vám to je?

16 - Během úplňku někteří psychouši tak psychují, že jim preventivně navlékají svěrací kazajku. V angličtině "lunatik" znamená šílenec. - Aha, tak vidíte. Zase narážka na mne. Ale já teď budu všechny vaše znaky zamazávat, - a skutečně, běžela a začernila všechna moje označení v kalendáři. A já sedím a směju se. Kdysi dávno, vědmy věřily v lunu a organizovaly za měsíčního světla své bály. I Dáška věří v lunu - věří natolik, že zamazává data úplňku. Koncem ledna, moje bludná dceruška mi ohlašuje, že se brzy odstěhuje a bude žít s Kokem, který žije odděleně od svých rodičů a chce se s ní ženit. - Dášo, žila jsi u mne více než rok, takže pokus se odejít hezky, bez skandálů, - říkám jí. - Co ti mám dát na památku? - a dal jsem jí nádherný album "Divadlo opery a baletu Bolšoj", drahé plnící pero "Montblanc" a ještě různé drobnosti. Ale neskončilo to v dobrém. Ohnivák bez skandálů nemůže žít. Už ani si nepamatuji příčinu tohoto posledního skandálu. Každopádně, když vyhodila všechny moje dárky, sebrala svůj sak a odjela, dokonce bez rozloučení. Další už jsem se dozvídal od našich společných přátel, kteří dobře znali Dášku. První věc, kterou udělala, když žila s Kokou - pohádala se s jeho rodiči, kteří zpočátku byli velmi rádi, že jejich syn, který neběhal za holkama, konečně našel štěstí. Kosťa mi zvoní a stěžuje si: - Přijela k nám a ukázala mi zdvižený prst. Nevíš, co to znamená? Ale jo, já to vím. V jazyce americké bosačky to znamená "Fuck You". A v ruštině bylo by netisknutelné zaklení ohledně matky. Jako nadávání. - Já toho hada uškrtím! - vsteká se Kosťa. - Varoval jsem tě, - hájím se. - Ale vždyť jsi kubánský kozák. Jak se říká, trp kozáče, atamanem budeš! S ní se nebudete nudit. Ta ohnivačka vás všechny tolik zahřeje, až vám bude horko. O šest měsíců později jsem se dozvěděl, že moje bývalá dcerunka se provdala za Koku a oficiálně stala se paní Daria Kostrová. Otec Koky, když se o tom doslechl, jen si odplivl. Zdá se, že to byl čistě sňatek z rozumu. Dáša si uvědomila, že lepší příležitost v životě už asi nenajde. Pokud mám klasifikovat ženy, Dáša patří do třídy ženských lupičů. Bylo to typické manželství měkkých mužů a tvrdých žen. Takoví byli její otec a matka, kde matka - z legrace - jezdila na otci jak na koni.

17 Tak i Dáša osedlala Koku. A nic s tím nenaděláte: takový je zákon přírody, že protiklady se přitahují. Kromě toho, měla špatnou dědičnost a ta je silnější, než dobrá genetika. Kapka jedu je silnější než vědro zdravé krve. Nad tím si lámali hlavu už bibličtí bohoslovci a došli k smutnému závěru, že ďábel je kníže tohoto světa. A pokud někomu se to zdálo nejasné, bohoslovci dodali, že ďábel je bůh tohoto věku. [V nichž bůh světa tohoto oslepil mysli, totiž v nevěrných, aby se jim nezasvítilo světlo evangelium slávy Kristovy, kterýž jest obraz Boží. (II. epišt. s. Pavla k Korintským, 4.4)] Pravda, tento "bůh" začíná malým písmenem. Přemýšlejte sami o významu těch slov. Bible je kniha zašifrovaná. A nikdo dosud ji nerozšifroval. Ohledně žen-lupiček... V historii psychologické války mezi SSSR a USA, mezi KGB a CIA, kde klíčem byl komplex pederastie u Lenina, jako nejlepší příklad takové lupičky dávají proslavenou paní Bonnerovou, manželku stejně proslaveného Andreje Sacharova, vynálezce sovětské vodíkové bomby. Tato lupička ráno si holila knír, pak holí zpracovávala svého akademika muže. Nebo znamenitá revolucionářka Roza Zemlačka-Zankind. Během občanské války tato Rózička zastřelila (slovy sto tisíc) bílých vojáků a důstojníků, kteří neměli možnost evakuace. Až Černé moře zčervenalo prolitou krví. A za starých dobrých časů, inkvizice nazývala takové ženy čarodějnicemi a pálila je na hranici. A tady je diskutabilní otázka, bylo to dobré nebo špatné? Konec konců, inkvizice se sestávala z nejpřísnějších náboženských řádů, františkánů a dominikánů - kteří, aby se vyhnuli světským svodům a úplatkům, chodili bosi, přepásáni provazem. Tito mniši znali psychoanalýzu lépe než doktor Freud. (Nedivte se, že Freuda zakázali jak ve Vatikáně, tak i v Kremlu.) Ale vraťme se zpět k mému ptáku ohniváku Dáše. Marina se slitovala nad synem, a pozvala ho žít i s ženou ve svém velkém domě o více než šesti pokojích. Ale Dáška mezitím si opatřila dva velké psy a přitáhla je s sebou. Jenže psi potřebují vyvenčit a chodit s nimi na procházku, což Dáša nedělala, takže psi dělali své potřeby leckde po domě. Když Marina se Dáše o tom zmínila, ta se začala s ní rvát. Jak se sluší v Americe, Marina zazvonila na policii. Skončila tato historie tím, že Dášu vyhodili z domu - spolu se psy i s manželem. Zvoní mě můj dávný přítel Kosťa a diví se: - Gríšo, prosím tě, vysvětli mi, jak jsi mohl s takovou potvorou žít? Já s ní jeden den prožít nedokážu, a to byla u tebe přes rok? - Kosťo, věc je v tom, že jsem měl adoptivního synka, krásné arabátko - Andrušku. Miloval jsem ho jako vlastního syna. A potom moje žena zešílela a ukradla mi Andrušku ; od té doby, mám zraněné srdce. Sedím sám doma a hraju si s mravenci a s mandelinkami. A pak ďábel podstrčil mi tuhle Dášku do

18 pěstounské péče. No vidíš... Já ji měl za skutečnou dceru. Také za slunéčko sedmitečné... - Beruška pro tebe, ale pro mne zrádná zmije - uzavírá Kosťa. Každopádně, Dáša žila s Kokou asi deset let. Celou tu dobu, žila s Kokou na účet jeho rodičů, dokud nedostudovala zubařinu. Musí se jí uznat, že hloupá nebyla. - Pracovat ta parazitka nebude, - říká Kosťa. - Chce vyučovat. Je to lepší, než šťourat se v shnilých zubech. Po obdržení diplomu dentisty, Dáša se nezastavila a šla studovat dál, na zubního chirurga, což je vyšší kategorie v zubním lékařství. A aby jí to šlo snáž, namluvila si profesora, který učil zubní chirurgii - a odhodila Koku. To je typické pro ženylupiče. Prošly další dva roky. Můj ohnivák obdržel diplom zubního chirurga. Okamžitě opustila milence-profesora, který jí pomohl dostat tento obtížný diplom. Od toho přece je správná ženská-lupička. Odhodila svého profesora a šla učit stomatologii na nějaký college - takže sama se stala profesorem. Není to vtip, nýbrž americká skutečnost. Mému kamarádu Kosťovi na rozloučenou opět ukázala - s úsměvem - vztyčený prostřední prst, což po americky znamená "Fuck you", ale v ruštině (i v češtině) by to byla neotisknutelná nadávka, takže to překládat nemohu. Její bývalý manžel Koka brzy si vzal jakousi Američanku, která mu porodila dcerku. Kosťova manželka, Marina, po 30 letech manželství náhle Kosťovi oznámila, že ho nenávidí, a požádala o rozvod. Explicitní klimakterická porucha. Stejný příběh byl s mojí manželkou Kisou. Dvacet let byla výborným člověkem, a pak najednou leze na mě s nožem. To zafungoval kníže tohoto světa, proti tomu nic nezmůžete. Můj přítel Kosťa si dal postavit velmi pěkný dům nedaleko ruského kláštera v Jordanville, žije tam osamoceně v šesti pokojích a jako zábavu vaří si tam vlastní alkohol. Podle amerického práva, smíte si vařit pro vlastní spotřebu pálenku kolik chcete, jen nesmíte to prodávat. Když mu předběžně volám, o Dáše nechce slyšet ani slovo a jen nadává: - Darebáku, ty jsi mi podstrčil pěknou zmiji! Ale já, když si vzpomenu na svou zbloudilou dceru, nemohu se ubránit úsměvu. Tento Ohnivák zatopí každému. S takovou se nebudete nudit. Dnes, ve svých 32 letech je z ní universitní profesorka, krásná, inteligentní - ale nebezpečná jako jedovatý had. To je informace pro ty, kteří ji neznají. Ale v mé paměti zůstala jako ubohý sirotek, lehkovážná dívenka, kterou jsem přijal jako skutečnou dceru. Každý člověk je jiný. Slyšel jsem, že zrůdy a

19 ztřeštěnci vykrašlují život. Právě takovým excentrikem byl můj pták-ohnivák. New York, 14. srpna (z knihy "Inspirace - Rodinný album", kapitola 41) Grigorij Petrovič Klimov K O N E C

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13 Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh nás miluje takové, jací jsme. Je mnoho projevů modliteb, podstatné je, aby byly v upřímnosti.

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Přídavná jména Český jazyk třída pro jazykovou přípravu Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Slovům, která nám říkají, jak se věci, lidé nebo zvířata jmenují,

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Začátek lidského smutku

Začátek lidského smutku Bible pro děti představuje Začátek lidského smutku Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Byron Unger; Lazarus Upravili: M. Maillot; Tammy S. Přeložila: Martina Penner Vydala: Bible for Children www.m1914.org

Více

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSE LADA ČESKÁ TELEVIZE blahopřání do obálky pohlednice balicí papíry dárkové tašky dárkové krabičky rozety a stuhy omalovánky pexesa vystřihovánky dopisní papíry diplomy lampiony

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

pískovaný celopísek jen text (negativ) (pozitiv) Pískování na láhev vína: + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve VÍNO HRUŠKA) Pískování na přání:

pískovaný celopísek jen text (negativ) (pozitiv) Pískování na láhev vína: + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve VÍNO HRUŠKA) Pískování na přání: Pískování na láhev vína: 149,- Kč + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve VÍNO HRUŠKA) Pískování na přání: 199,- Kč (vlastní obrázek, vlastní delší texty) + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve

Více

SVATEBNÍ OBŘAD V KOSTELE ODDAVKY

SVATEBNÍ OBŘAD V KOSTELE ODDAVKY SVATEBNÍ OBŘAD V KOSTELE ODDAVKY Svatební obřad bude beze mše svaté tzv. oddavky. Jelikož jeden z vás je nepokřtěný, vaše manželství, které uzavřete, bude sice církevně-kanonické, avšak nebude svátostné.

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

KONFERENCE Poznámky pro účastníky

KONFERENCE Poznámky pro účastníky PROZKOUMEJTE velké životní otázky KONFERENCE pro účastníky Brno, Česká republika 13. 14. ledna 2012 SETKÁNÍ 1 Vize pro službu mladým lidem SETKÁNÍ 2 Co je Alfa pro mládež? Kurz Alfa pro mládež představuje

Více

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla CZ Habermaaß-hra 5589 Klasické kostky Kravička Karla Vážení rodiče, gratulujeme k zakoupení hry z cyklu "Moje první hra - Farma". Učinili jste správné rozhodnutí a umožnili svému dítěti učit se prostřednictvím

Více

mladší žáci PoznejBibli / 3 O: Vybarvi políčko s kroužkem a objevíš slovo, které označuje to, co ničí krásný Boží svět:

mladší žáci PoznejBibli / 3 O: Vybarvi políčko s kroužkem a objevíš slovo, které označuje to, co ničí krásný Boží svět: Vyplň následující údaje: Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: Vedoucí skupiny: biblické příběhy pro děti PoznejBibli 1. PŘÍBĚH: Noe poslouchá Boha PŘEČTI SI: Genesis 6,5-22 KLÍČOVÝ VERŠ: Když na počátku

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA ČTĚTE NÁS!! Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři a my vám odhalíme další literární a výtvarné

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pracovní listy upravil a navrhl Jindřich Racek a kol. Obrázky

Více

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU...

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... MODLI SE ZA SVOU SMRT TO NEJTĚŽŠÍ JE SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... Dag Hammarskjöld (1905-1961) švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník

Více

Fantazie a realita Žáci určují, zda je příběh nebo konkrétní informace v něm fantazie nebo realita.

Fantazie a realita Žáci určují, zda je příběh nebo konkrétní informace v něm fantazie nebo realita. Tý 11 Žáci určují, zda je příběh nebo konkrétní informace v něm fantazie nebo realita. 1 2 3 4 5 Řekněte: Tento týden budeme určovat rozdíl mezi tím, co je smyšlené, a tím, co se může opravdu stát. Tomu,

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Egypt. program pro děti

Egypt. program pro děti Světový den modliteb 2014 Egypt program pro děti 2 Světový den modliteb (Při vchodu nabízíme dětem skleničku nebo kelímek s vodou, kterou děti mají hned na místě ochutnat.) 1. Seznámení s Egyptem (doporučujeme

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

Kód: Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Kód: Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Kód: Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu Zlověstný ostrov tabákoví bandité Anotace Na základě práce s textem se žáci seznamují s problematikou kouření,

Více

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka Výsluňský plátek LISTOPAD Připravily: Anička, Jarka a Katka Z obsahu: Fotbalový turnaj osmiček Zamířeno do: 7.C- rozhovor s Martinem Gebellem I učitelé jsou jen lidé - rozhovor s panem ředitelem Jiřím

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

M33-034 M33-033 M33-036 M33-041 M33-032 PRANI H 52 PRANI H 44. Tato přání jsou balena po 10 kusech. Krásné šaty, rudé vlasy, kdopak to sem míří asi.

M33-034 M33-033 M33-036 M33-041 M33-032 PRANI H 52 PRANI H 44. Tato přání jsou balena po 10 kusech. Krásné šaty, rudé vlasy, kdopak to sem míří asi. Blahopřání M33-031 Krásné šaty, rudé vlasy, kdopak to sem míří asi. Modré očka, hebká líčka, zaťukala princeznička. Hodně štěstí moje malá, hlavně ať jsi vždycky zdravá, veselá a usměvavá. Všechno nejlepší

Více

Hlavní celebrant s rozpjatýma rukama říká:

Hlavní celebrant s rozpjatýma rukama říká: Primice P. Jakuba Vavrečky 12. července 2014 5 EUCHARISTICKÁ MODLITBA Hlavní celebrant s rozpjatýma rukama říká: Děkujeme ti, svatý Otče, a vyznáváme, že jsi veliký a žes všechna svá díla učinil v moudrosti

Více

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče Druhé město, Brno 2013 Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a

Více

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA,

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA, FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA, pracovní list Mgr. Michaela Holubová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA 1. Uveďte,

Více

NOVÉNA K BOŽÍMU MILOSRDENSTVÍ

NOVÉNA K BOŽÍMU MILOSRDENSTVÍ NOVÉNA K BOŽÍMU MILOSRDENSTVÍ (pro soukromou pobožnost) 1.den Modleme se za celé lidstvo Nejmilosrdnější Ježíši, jehož vlastností je slitování a odpuštění, nehleď na naše hříchy, ale na důvěru, kterou

Více

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou SVĚTLO Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou nám mnoho informací o věcech kolem nás. Vlastnosti světla mohou být ukázány na celé řadě zajímavých pokusů. Uvidíš svíčku?

Více

Běží, běží, nepoleží, nemá vůz a nemá sáně, přitom nikdy neustane.

Běží, běží, nepoleží, nemá vůz a nemá sáně, přitom nikdy neustane. 4 1 Běží, běží, nepoleží, nemá vůz a nemá sáně, přitom nikdy neustane. 4 2 Zima jako v lednu, šel ke dnu. 4 3 První čtyři jméno dají, druhé čtyři řepka tají, celého se lampa nají. 4 4 Šedé zvíře vzduchem

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE

1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE Test 4 (lekce 10, 11, 12).../ze 100 bodů 1. Poslouchejte text. Zatrhněte, co je/není pravda. 8 bodů 1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE 2. Jana měla špatnou dovolenou. ANO NE 3.

Více

Jak se v parku narodil dráček

Jak se v parku narodil dráček Jak se v parku narodil dráček Klárka a Matýsek jsou dobří kamarádi. Nejradši chodí ven do parku. Hrají si s dalšími kamarády na schovku SCHOVKA POD DEKOU, na honěnou HONIČKA SE ZÁCHRANOU nebo si jen tak

Více

E: Studenti z 6.G mě učí češtinu každou chvilku. Co byste chtěli slyšet?

E: Studenti z 6.G mě učí češtinu každou chvilku. Co byste chtěli slyšet? ROZHOVOR S ERICOU SHERMAN S: Tak nejdříve nám Eriko o sobě něco řekni. Jak se jmenuješ, kde žiješ a podobně. E: Jmenuji se Erika a jsem z Chicaga, kde jsem vyrůstala na předměstí. Studovala jsem vysokou

Více

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi"

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ Rozhodování o domácím mazlíčkovi Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi" Anotace Lekce představuje jednu z možností, jak integrovat zvolené téma do hodiny čtení a propojit práci s textem

Více

Téma: NERVY V KÝBLU. Téma: JE TO NA TOBĚ (UMÍME SE ROZHODOVAT?) Téma: JE TŘEBA BÝT IN? (aneb CO SE SVÝM VZHLEDEM?)

Téma: NERVY V KÝBLU. Téma: JE TO NA TOBĚ (UMÍME SE ROZHODOVAT?) Téma: JE TŘEBA BÝT IN? (aneb CO SE SVÝM VZHLEDEM?) Téma: NERVY V KÝBLU úvaha na biblický text Filipským 4, 6-7 Jak mi Bůh dal sílu překonat těžkou situaci (strach)? Proč prožíváme strach (úzkost) a jak s tím bojovat? Izaiáš 43, 1-2 1) Strach a obavy jsou

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam.

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam. Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: úvodní biblické příběhy pro děti PoznejBibli Vedoucí skupiny: 1. Příběh Ztracená ovce Lukáš 15,1-7 3 Klíčový verš: Přečti si Lukáš 15,7 Popros

Více

Zivot Pána Ježíše. podle evangeliamatouše, Marka, Lukáše a Jana. Príbeh zacínájeho narozením v malém meste Betléme.

Zivot Pána Ježíše. podle evangeliamatouše, Marka, Lukáše a Jana. Príbeh zacínájeho narozením v malém meste Betléme. b v Zivot Pána Ježíše podle evangeliamatouše, Marka, Lukáše a Jana. [ Príbeh zacínájeho narozením v malém meste Betléme. @ 1987 David C. Cook Publishing Co., Elgin,II 60120 rv L Josef a Marie milovali

Více

Ženy v korintském sboru

Ženy v korintském sboru Ženy v korintském sboru 1. Ježíši krásný, panovníku jasný, Boží i lidský synu, tebe milovat a oslavovat žádám každou hodinu. 2. Krásné jsou kraje, pole, luhy, háje, zavítá-li jarní čas: nad vše vezdejší

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

Informace ke slavení

Informace ke slavení Informace ke slavení Čtyři oltáře jsou inspirovány čtyřmi oblastmi, o nichž se ve farnostech také konají katecheze. Podle místních podmínek je možné použít všechna čtyři zastavení, nebo z nich vybrat jen

Více

Pohádky o pejscích. Žáci 3.A

Pohádky o pejscích. Žáci 3.A Pohádky o pejscích Žáci 3.A Měsíc Michal Hlaváč 3.A Měsíc je jediný známý přirozený satelit Země. Nemá jiné formální jméno než měsíc (odborně Měsíc), i když je občas básnicky nazýván luna (slovanský a

Více

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Obsah OBSAH Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Proděláváte syndrom mrzutého muže? 10 Zažíváte mužskou depresi? 10 Jak používat tuto knihu 11 Část 1: Problém 12 Kapitola 1: Syndrom

Více

Jak se modlit za nevěřícího manžela

Jak se modlit za nevěřícího manžela Jak se modlit za nevěřícího manžela Mo Tizzardová Poděkování Z celého srdce děkuji Jan Hodgeové, která se stala mou přítelkyní, pomohla mi uvědomit si, jak moc mě Bůh miluje, a stála při mně a modlila

Více

Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu dokázat i

Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu dokázat i Hleděli dva vězni z okna ven, jeden viděl hvězdy, druhý bláto jen. Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

Můj rok můj život Jaký byl a bude?

Můj rok můj život Jaký byl a bude? Jaký byl a bude? 2014 Lucie Valchařová, Blíží se nám konec roku a s ním nám přirozeně přichází na mysl, jaký vlastně byl ten náš rok 2014. Je skvělé přivítat nový rok s čistou hlavou a jasnými myšlenkami

Více

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Název a logo Advent-Orion je ochranná známka zapsaná do rejstříku ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví pod číslem zápisu 198705. Advent-Orion, Praha 2012 Ilustrace

Více

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu.

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Od: Jan Rudzinskyj O létání sním od malička co si pamatuji. Za komunistů jsem se dozvěděl, že nejsem vhodný kandidát pro létání (asi bych jim s tím Blaníkem

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

O myšce a jitrničce. VY_ 12_INOVACE_Čg.Vo.25

O myšce a jitrničce. VY_ 12_INOVACE_Čg.Vo.25 Anotace: Pracovní list je určen pro čtení s porozuměním. Učí žáky tvořivě pracovat s textem, doplňovat a vyhledávat v něm. Druh učebního materiálu: pracovní list Očekávaný výstup:-pracuje tvořivě s literárním

Více

Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži

Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži Čtyři naši studenti strávili část letního semestru v Rusku. Studovali na škole v Iževsku, což je v rámci ruské federace hlavní město Udmurtské republiky

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Nejkrásnější české pohádky

Nejkrásnější české pohádky Nejkrásnější české pohádky také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz Vybrala a upravila Jana Eislerová Ilustrovala Edita Plicková Nejkrásnější české pohádky e-kniha Copyright Fragment, 2013

Více

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET ZKOPÍRUJTE IDENTIFIKČNÍ ČÍSLO Z KONTKTNÍHO LISTU ČÍSLO ZEMĚ ČÍSLO STRTOVNÍH O BODU ČÍSLO DRESY JMÉNO TZTELE ČÍSLO DRES PSČ TELEFONNÍ ČÍSLO EU Děti Online II (31/03/2010) JK VYPLNIT TUTO ČÁST DOTZNÍKU Věk

Více

Manželství. určeno pro žáky primy CZ.1.07/1.1.00/14.0143. Táborské soukromé gymnázium, s. r. o.

Manželství. určeno pro žáky primy CZ.1.07/1.1.00/14.0143. Táborské soukromé gymnázium, s. r. o. Manželství určeno pro žáky primy CZ.1.07/1.1.00/14.0143 Táborské soukromé gymnázium, s. r. o. Manželství na tuto prezentaci navazují pracovní listy: manželství pracovní list č.1 svatební tradice a zvyky

Více

Epištola Židům. část - 3. Ježíš je hoden větší slávy než Mojžíš (viz Žd 3,3)

Epištola Židům. část - 3. Ježíš je hoden větší slávy než Mojžíš (viz Žd 3,3) Epištola Židům část - 3. Ježíš je hoden větší slávy než Mojžíš (viz Žd 3,3) Podklady: Nedělní kázání: 19. 07. 2015 Téma: Ježíš je hoden větší slávy než Mojžíš. Použit: Český studijní překlad Bible Sloužil:

Více

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 16 TÝDENÍK ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2007 S šipkovanou se jděte vycpat, pane učiteli, my dneska hrajeme radši šikanovanou! To už je tenhle měsíc třetí poznámka. Tady asi pomůže jedině pořádný výprask. Kde

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Žákovský dotazník. 8. ročník. Ústav pro informace ve vzdělávání Oddělení mezinárodních výzkumů Senovážné náměstí 26, P. O. Box 1 110 06 Praha 1

Žákovský dotazník. 8. ročník. Ústav pro informace ve vzdělávání Oddělení mezinárodních výzkumů Senovážné náměstí 26, P. O. Box 1 110 06 Praha 1 Žákovský dotazník 8. ročník Ústav pro informace ve vzdělávání Oddělení mezinárodních výzkumů Senovážné náměstí 26, P. O. Box 1 110 06 Praha 1 International Association for the Evaluation of Educational

Více

Miluji Vás, Mistryně.

Miluji Vás, Mistryně. Odkud jste? Miluji Vás, Mistryně. Miluji Vás, Mistryně! Montreal. Montreal. Kanada? Kanada. Jižní Afrika. Och, můj Bože! Japonsko. (Japonsko!) USA. Au Lac (Vietnam). Různí lidé. Jak se máte lidi? Dobře,

Více

1 Vyprávěj, co vidíš na obrázku a vyhledej jednotlivé situace zobrazené na kartách.

1 Vyprávěj, co vidíš na obrázku a vyhledej jednotlivé situace zobrazené na kartách. 1 Vyprávěj, co vidíš na obrázku a vyhledej jednotlivé situace zobrazené na kartách. 2 Vyprávěj příběh a podle obrázků doplň slova ve správném tvaru. Svítilo a šli do. Cesta vedla kolem, pak po a kousek

Více

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice Duha časopis žáků ZŠ Huštěnovice První číslo Podzim 2013 Obsah: 1. Slovo úvodem 2. Krátká historie školy 3. Jaké byly školy dříve? 4. Co děláme ve škole 5. Paní učitelka 6. Básničky o škole Milí čtenáři,

Více

Lekce 12 Kupujeme oblečení a boty

Lekce 12 Kupujeme oblečení a boty Lekce 12 Kupujeme oblečení a boty 12.1 Struktury Potřebuju menší džíny. Vedle náměstí je obchod. Myslím, že.. Musím si je zkusit. Kde si je můžu zkusit? Podívejte se. Líbí se mi. Sluší ti/vám. Jakou máte

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Projekt: Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505

Projekt: Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Moravou Metodický list Zařazení materiálu: Šablona:Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti (I/2) Sada:1 Číslo: EU-OPVK-ČIG-2ST-08

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Vánoční kvíz prověřuje všeobecné znalosti žáků.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Vánoční kvíz prověřuje všeobecné znalosti žáků. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0514 Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast České svátky, vy_32_inovace_ma_36_17 Autor Mgr. Kateřina

Více

Kolektiv dětí z Dětského domova Vizovice Můj podělaný svět 2

Kolektiv dětí z Dětského domova Vizovice Můj podělaný svět 2 Můj podělaný svět 2 Kolektiv dětí z Dětského domova Vizovice Můj podělaný svět 2 Básně, fotografie, kresby dětí v básnické sbírce vznikly za podpory Nadace OKD. Děkujeme Vážený čtenáři, dostává se Ti do

Více

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen Hans Christian Andersen MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_ 04_18 Tématický celek: Evropa

Více

Vyhodnocování potřeb dětí. Benešov, 19. 10. 2012 Alena Svobodová

Vyhodnocování potřeb dětí. Benešov, 19. 10. 2012 Alena Svobodová Vyhodnocování potřeb dětí Benešov, 19. 10. 2012 Alena Svobodová Principy vyhodnocování Vyhodnocování je založeno na informacích/znalostech - vývoj dítěte, teorie citové vazby, podpůrné faktory, rizikové

Více

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude.

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude. Leksjon 5 5.1.1. Gjør om til negative konstateringer. To je škola. To není škola. 1. To je kostel. 2. Tohle jsou továrny. 3. To byla nemocnice. 4. Tohleto bude silnice. 5. Tohle jsou čtverce. 6. To byl

Více

Náš zpravodaj Květen 2015

Náš zpravodaj Květen 2015 Květen 2015 5. a poslední vydání Poslední úvodní slovo Nastal květen, ten básní proslulý máj a zároveň lásky čas... A my vám s malou lítostí na srdci oznamujeme, že vydání, které si právě pročítáte, je

Více

DOTAZNÍK PRO KLIENTY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ČESKÁ ZPRÁVA

DOTAZNÍK PRO KLIENTY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ČESKÁ ZPRÁVA Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec Česká 1175, 377 01 Jindřichův Hradec II, IČO 750 111 91, ČSOB 220196017/0300 SOCIÁLNÍ SLUŽBY ČESKÁ Česká 1175, 377 01 Jindřichův Hradec II, Česká republika DOTAZNÍK

Více

Nejdi do pekla. Mladá korejská umělkyně vzata do pekla www.divinerevelations.info/pit

Nejdi do pekla. Mladá korejská umělkyně vzata do pekla www.divinerevelations.info/pit Nejdi do pekla Mladá korejská umělkyně vzata do pekla www.divinerevelations.info/pit V roce 2009 byla, mladá Korejská umělkyně, která se účastnila celonočního modlitebního setkání navštívena Ježíšem Kristem.

Více

NESNESITELNÁ RYCHLOST SPASENÍ - LK 23,32-43

NESNESITELNÁ RYCHLOST SPASENÍ - LK 23,32-43 LABEM BIBLICKÉ SPOLEČENSTVÍ KŘESŤANŮ ÚSTÍ NAD NESNESITELNÁ RYCHLOST SPASENÍ - LK 23,32-43 Spasní na poslední chvíli 32 Spolu s ním byli vedeni na smrt ještě dva zločinci. 33 Když přišli na místo, které

Více

Diskriminacebolí! Inclusion Europe. ProEvropubezdiskriminace. Inclusion Europe. Inclusion Europe. Zpráva

Diskriminacebolí! Inclusion Europe. ProEvropubezdiskriminace. Inclusion Europe. Inclusion Europe. Zpráva Inclusion Europe Evropskáasociacelidísmentálním postiženímajejichrodinnýchpříslušníků InclusionEuropezastupujeosoby smentálnímpostiženímajejichrodiny. ČlenskýmiorganizacemiInclusionEurope jsouorganizacesebeobhájcůarodičovské

Více

Mgr. Dana Walterová. Pracovní list. interaktivita. 9-11 let (3. - 5.ročník)

Mgr. Dana Walterová. Pracovní list. interaktivita. 9-11 let (3. - 5.ročník) VY_ 32_INOVACE_10 Anotace Materiál obsahuje pracovní list, na kterém žáci doplňují i, í, y, ý, postupně ve vyjmenovaných a příbuzných slovech po B, L, M a pak v souhrnném cviření Autor Mgr. Dana Walterová

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

PRACOVNÍ LIST POP č. 1 pro nadprůměrné dítě v mateřské škole, M. Kaslová

PRACOVNÍ LIST POP č. 1 pro nadprůměrné dítě v mateřské škole, M. Kaslová Předmatematické aktivity se zaměřením na rozvoj prostorové orientace a představivosti (D10) PRACOVNÍ LIST POP č. 1 pro nadprůměrné dítě v mateřské škole, M. Kaslová Pomůcky: obrázky jsou budˇ nakreslení

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Základní principy křesťanství

Základní principy křesťanství STUDIJNÍ PRACOVNÍ SEŠIT PRO UČITELE A STUDENTY Základní principy křesťanství ZÁKLADNÍ BIBLICKÉ NAUKY (I) autor ROBERT HARKRIDER MLUVÍ, KDE MLUVÍ BIBLE A MLČÍ, KDE MLČÍ BIBLE TÉMA BIBLE OBECNÉ INFORMACE

Více

KIDSCREEN-52. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro rodiče

KIDSCREEN-52. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro rodiče KIDSCREEN-52 Dotazník o zdraví pro děti a mládež Verze pro rodiče Page 1 of 7 Datum: Měsíc Rok Milí rodiče, Jak se daří vašemu dítěti? Jak se cítí? To je to, co bychom se od vás rádi dověděli. Prosíme

Více

John Kerr: Nebezpečná metoda

John Kerr: Nebezpečná metoda 1 2 John Kerr: Nebezpečná metoda John Kerr Nebezpečná metoda Příběh Junga, Freuda a Sabiny Spielreinové PROSTOR 3 4 John Kerr: Zdeněk Nebezpečná Štěpánekmetoda JOHN KERR NEBEZPEČNÁ METODA PŘÍBĚH JUNGA,

Více

Gymnázium a obchodní akademie Chodov

Gymnázium a obchodní akademie Chodov Gymnázium a obchodní akademie Chodov Smetanova 738, 357 35 Chodov Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0367 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitňování výuky prostřednictvím ICT Pořadí šablony a sada: 19. Rozvoj

Více

ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina.

ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina. ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina. Manžel i já vyrážíme učit ve třídách našich dětí, spolu s dalšími skoro padesáti

Více

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ Přivítali jsme opět mezi nás své kamarády z lesa, vody a vůbec z celé přírody. VÁŽENÍ RODIČE, V MĚSÍCI ŘÍJNU JSME VÁS NESVOLALI,

Více