Grigorij Klimov PTÁK OHNIVÁK - FIREBIRD

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Grigorij Klimov PTÁK OHNIVÁK - FIREBIRD"

Transkript

1

2 Grigorij Klimov PTÁK OHNIVÁK - FIREBIRD Ruský originál Biblioteka Grigorijа Klimova, srpen 2003 Překlad Luc Petr, Trampská nit, říjen 2012 I Zvoní mi moje dobrá známá Leka, která pracuje v nadaci Tolstého a má tam na starosti nějakou sociální výpomoc: - Grigory Petrovič, nechcete dceru? - Jakou dceru? - Osmnáctiletou. Sirotek. Vždyť žijete sám v dvoupokojovém bytě. Tak si vemte k sobě tu sirotu. Jí bude dobře a vy se nebudete nudit. - A co je to zač? - Skončila ruské gymnazium na Park Avenue, nyní se učí na vysoké škole. Žila jako dcera u metropolity Filareta. Jenže náš duchovní umřel, a my teď hledáme pro ní byt. Tak jsem si vzpomněla na vás. Nahradíte jí metropolitu. Udělejte bohulibé dílo. - A ona je už dlouho v Americe? - Pět nebo šest let. - Tak to bude z třetí židovské vlny. Je to tak? Židovka? - Kdepak, co vás napadá? Chodí do našeho kostela. Veliká křesťanka. Svíčku chodí zažehnout. Má spoustu ikon. Náš fond jí platil za byt, ale teď jsme na tom finančně velmi špatně. Vezměte si k sobě to hodné děvče. - A jak se jmenuje? - Dáša Degtereva. Dobré ruské jméno. Další den, Leka zařídila seznámení. Přivezla Dášu ke mně, abych uviděl, jaká je. Holčička dělá velmi dobrý dojem: štíhlá postava, hezká tvářička, svetr z drahé angorské vlny. Dívám se na pikantní sirotu a povídám:

3 - Moje situace je taková: spím v ložnici, ale sedím celý den v kuchyni. Kuchyně je moje největší, nejjasnější a nejteplejší místnost. Obývací pokoj téměř nikdy nepoužívám. Chcete-li, můžete žít v mém obývacím pokoji. Právem dcerky. - To mi zcela vyhovuje - usmívá se Dáša. Tak, ve věku 68 let, jsem se vybavil šťavnatou osmnáctiletou dcerou. A říkám si: Ach jo, starý vole, vážeš si na krk mladistvou. Přes den chodí Dáša do Ford College, přísné katolické škole, kde absolvovala první ročník a teď chodí do druhého. A večer, když jí přestane bavit sedět o samotě ve svém pokoji, přijde ke mně do kuchyně, kde čtu noviny a pustí se do různých rozhovorů. Tak třeba, o týden později, ona stojí přede mnou a čistí nožem pomeranč. - Grigory Petrovič, a co říkají o mně ty vaše známé, stařenky s modlitební knížkou? - Říkají, že jsi hysterička. - Ach, ty sss-staré s-svině! - Dáša zasyčí a s velkým rozmachem vrhá na mne nůž, kterým loupala pomeranč. Je to kuchyňský nůž s černou rukojetí a ostrou špičkou. Proletěl kolem mne a uvízl v poličce s knihami tak, že jsem jej s obtížemi vytáhl. - Staré dámy mají pravdu. Ty jsi nejen hysterička, ale i psychopatka. Copak smíš takhle házet nožem? - Říkám. - Vypadni odsud! Marš do svého pokoje! Dáša poslušně utekla do pokoje. Ale já přemýšlím: "Uh-uh, dívka se pokouší mne ovládnout. S takovou se nebudeš nudit." Ale deset minut později, Dáša, jako by se nic nestalo, je znovu v kuchyni, tancuje a usmívá se. - Dášo, jestli příště tvůj nůž se zapíchne do mého břicha, budeš muset volat "první pomoc". Tak se laskavě nauč nazpaměť tohle telefonní číslo. - Grigory Petrovič, příště už nebude. Čestné pionýrské! - A Dáša usedá, jako děcko, mně na klín a objímá můj krk. A já samozřejmě změknu. Ano, dceruška zkouší různé triky, jak na mne vyzrát. Trp kozáče, budeš atamanem, říká ruské přísloví. O několik dní později Dáša přichází do kuchyně s velkým balíčkem fotografií. Po absolvování gymnasia, které řídí protojerej Grabbe [starší pravoslavný duchovní], letěla na dva týdny do Paříže a do Říma. Jako odměnu za absolvování střední školy. Letěla s nějakým mladým mužem, vše platil jeho otec. Teď mi ukazuje fotografie z tohoto výletu. Už z fotografie je vidět, že její společník je typický mladý žid.

4 Dáša vybírá své fotografie a dává stranou, fotky svého společníka trhá na kousky a hází do koše. Jednoho večera jsme mluvili o tom, co konkrétně znamená v angličtině slovo "striptérka". - Jsou to ženy, které dráždí muže. Sexuálně, - říkám. - Já vím, - říká Dáša, zvedne si svetr nad hlavu a ukazuje mi svou nahou hruď. Když se to tak vezme, mám doma svůj soukromý striptýz. Nepotřebuju chodit po barech. Podprsenku Dáša ze zásady nenosí. Veselý je život. O týden později Dáša mi ukazuje své rodinné album - další balík fotografií. Je tu i velké jasné foto: travou zarostlý zadní dvůr a podivná dvojice - sympatický muž leze po čtyřech a na jeho zádech jak na koni sedí usmívající se žena. - To je můj otec a matka - říká Dáša. - Ale oni se rozvedli. - Proč? - Táta byl alkoholik. On byl geolog-výzkumník. Stále na expedicích. Tam mívali jen vodku a špek. A tak se opíjel. Podíval jsem se na fotografii, kde žena sedí na muži jak na koni. Tato kombinace je mi dobře známá: je to masochistický muž a sadistická žena. Potom takové hry končívají alkoholismem. Politoval jsem otce alkoholika, a povídám: - Možná, že ho k tomu maminka dohnala? V ten moment moje dcera explodovala. Vyskočila a zařvala na mne: Nedotýkejte se mé matky! Pak běžela ke dveřím, otočila a udeřila mě celou záplavou zaklení nejsofistikovanějších: - Jste darebák, ničema a parchant! Vy jste vůl, vidlák, hajzle jeden! - Odmlčela se, nabrala vzduch do plic a pokračovala: - Jste všivák, vandrák a skutečný parchant! Měl by si vás vzít čert! Pak běžela do svého pokoje a zabouchla za sebou dveře tak, že celý náš dům se otřásl. Nelíbilo se mi to, jdu za ní do jejího pokoje a povídám: - Nebouchej dveřmi jako blázen. Protože sousedi mohou zavolat policii, a já budu mít problémy. Co mám říct policistům? Aby tě odvezli do blázince? Máš vztek. Víš, jak tam léčí hysteričky? Dají jim po hubě. Ovšem ne pěstí, ale dlaní. Chceš nafackovat? Tady Dáša dostala strach, běžela do koupelny a zamkla se na klíč. Šel jsem do kuchyně a dal se do čtení novin. Poté, co poseděla v koupelně asi patnáct minut, Dáša vychází a říká s úsměvem: - Grigory Petrovič, a nebál jste se?

5 - Čeho? - No, že spáchám sebevraždu... - Tam nic k tomu není. - Ó, nevím... Prohlédla jsem si lékárničku... Tam můžete spolknout celou řadu ošklivých věcí... - Hele, Dášo, ty dáváš lidem žár - jako skutečný pták-ohnivák. Ale já mám už dost tvého horka. Jinými slovy, zítra hledej si jiný byt. Další dva dny s Dášou nemluvím - jakoby neexistovala. Na třetí večer přichází ke mně a sténá: - Oh, Grigory Petrovič, já už to nesnesu... Šla jsem do školy a praštila čelem do sloupu... Tady, podívejte se, palici jsem si narazila - bere mě za ruku a dává si na čelo. - Potom, jako blbá, sedla jsem si do jiné třídy a nevšimla jsem si toho. Už to nemůžu vydržet... - Grigory Petrovič, odpusťte mi! Já už to neudělám, dávám vám své čestné slovo, čestné komsomolské! - Ohnivák objímá mě kolem krku a válí se po mně svými ňadry. Nikoliv jako moje dcera, ale jako žena. Samozřejmě, že jsem zase roztál. No dobrá, říkám, je správné, že se omlouváš. Pokořenou hlavu nesekají. Ale v budoucnu ber v úvahu to, že jsi bláznivá psychopatka. Pokus se kontrolovat svoji hysterii. - Ale metropolita Filaret mě vodil k psychiatrovi a psychiatr nic nenašel. - To znamená, že metropolita také si všiml, že jsi nenormální. Ne tak docela blázen, ale napůl. Jsem odborník na tyto věci - moje žena se zbláznila, měla druh klimakterického šílenství. - To je zajímavé. Vyprávějte! Stručně jí vyprávím, že moje žena Kisa byla 20 let velmi milým člověkem, a pak najednou šla na mne s kuchyňským nožem. Člověk na hranici šílenství, svého druhu pohraničník. - Já bych vaši Kisu zabila! - uzavírá můj pták-ohnivák. - Není to tak jednoduché - říkám. - To bychom museli postřílet polovinu žen. - Říká se o vás, že jste profesor špinavých záležitostí - směje se Dáša. Po této příhodě žijeme spolu relativně klidně. Jednou jsem upustil tužku a ta se

6 zakutálela pod stůl. Abych ji mohl sebrat, musel jsem tam vlézt po čtyřech. Ale okamžitě Dáška přiskočila ke mně a hups, mně na záda jak na koně, jako kdysi dělala její matka s otcem. Stejná hra. Ale kdyby jen to, nejenže mi sedí na zádech, ale pořád se ošívá a prohýbá v zádech a tře o mne, jak se říká, své genitálie. - Dáško, slez, budu vstávat a ty spadneš! Ale ohnivák pokračuje svou dětskou zábavu. A já ji nechávám to dělat a přemýšlím: Bože, jak silná je dědičnost. Ona přesně kopíruje to, co dělala její nebožka matka! Instinkt! Ale jezdkyně se jen směje. Moje knihy o degeneraci, sexuálních zvrácenostech a duševních onemocněních jsou na poličce v obývacím - v jejím pokoji. Ale Dáša je nečetla, pouze prolistovala a jen tak mimochodem říká: - Všechno tohle i bez vás znám... Jindy zasednu za volant a jedeme s mou novou dcerkou do zoologické zahrady nebo do botanického parku v sousedství, nebo k jezeru, kde plavou divoké kachny s kachňaty. New York je zábavné město: jednou tam vidím v přístavu dvě obrovské letadlové lodě a uprostřed si hrají divoké kachny. V našem okresním zoo je krásná krytá voliéra, kde se prochází po svém království pávi s nádhernými chvosty. Během takových procházek Dáša se chová jako vzorná dívka. Někdy dokonce vezme mě za ruku. Ale psychiatři říkají, že když se dcera moc laská s otcem, označuje to komplex Elektry. A opravdu - byla to moje lesbická nevěsta Nataša Meyerová, která ráda chodila ruku v ruce se svým otcem ; vyprávěla mi, že lidé je často pokládali za muže s ženou. Rovněž Dáša zná triky k oklamání publika: jakmile se blíží někteří známí, demonstrativně se mi věší na krk, jako by byla mou milenkou. Jsou to vše jen dětské hry, jenomže komplex Electry bývá spojen s lesbickou láskou. A mně začíná být smutno za Dášku. Ona se tomu jen směje. V naší nejbližší botanické zahradě ve Flushingu je plno planých jablek, které z nějakého důvodu Američané nejí. Přijel jsem s Dáškou a narval jsem celou tašku těchto jablíček, podobných višním, přinesl je domů a vařil z nich skvělou zavařeninu. [Snad narážka na smysl písně V. Vysockého Rajská jablka: Každý smí trhat rajské ovoce, ale žije-li špatně, i ráj pro něj bude šedý, p.překl.] Dáša s velikým potěšením snědla několik z mých sklenic. A já jsem byl rád, že jsem nakrmil sirotka. Pak jsme našli ve stejné botanické zahradě několik stromů kdoule, které Američané také nejí. [Pěstěná jablka dříve neexistovala; zakázaný strom v ráji byla asi kdouloň, pozn.překl.] A opět, navařil jsem výborný kdoulový jam pro svého sirotka. Téměř rodinná idyla... Z našich rozhovorů se vyjevil následující Dášin rodokmen: její dědeček byl podplukovník v KGB jménem Zubkov, rodem Rus, její babička byla Tatarka a její matka Ruska, jejíž druhý manžel byl Žid, který nyní žije v Brooklynu a který má nyní druhou manželku - Židovku.

7 - Proč po smrti tvé matky nezůstala jsi u nevlastního otce? - ptám se. - On mě obtěžoval. Tak jsem od něj utekla. Nicméně, synodální babičky, které dobře Dášu znají, tvrdí, že její matka sama sebe vydávala za židovku. Je to vše jakási židovská zamotanina. Podle teorie pravděpodobnosti, její matka byla nejspíš poloviční židovka a Dáša je jen čtvrtinová. Všechno to je třetí vlna sovětské židovské emigrace, která se usadila na Brighton Beach. Vzhledem k tomu, že navenek Dáša je velmi hezká, má samozřejmě i ctitele, jsou také studenti. A ona se otevřeně se mnou radí: - Můj první boy-friend je tak hloupý, že ani neví, co má dělat v posteli. Ohledně druhého, myslím, že si to ještě rozmyslím... Nejmíň dva týdny s nikým spát nejdu. Pomalu se ukazuje, že sirotek není zas tak moc chudý ; její matka před smrtí podepsala pro svou dceru dobré pojištění. Kromě toho, metropolita udělal nátlak na své farníky a sebral pro Dášu solidní dědictví. Tak si žije na úroky z tohoto kapitálu. Kromě nápadníků, Dáša má ještě výbornou kamarádku - Věru Efraimovou. Její otec je napůl Žid, její matka Židovka, a Věra je tedy ze 3/4 Židovkou. Rovněž z třetí vlny. Věra rovněž vystudovala ruské gymnazium a šla na college. - Kdo vlastně chodí do ruského gymnazia? - ptám se. - Samí židi a negři. - A ty jsi co? - Já jsem byla jediná Ruska. Věřiny rodiče nepracují, ale učí se anglicky a žijí na wellfare, to je zvláštní důchod pro všelijaké sociální parazity. Věra také nepracuje, něčemu se učí a spí s americkým klukem, který prodává sýr, jak mne informovala Dáša. Věra vypadá docela dobře: taková roztomilá dívka, trochu větší a o málo starší než Dáša. Chodí v amerických texaskách, zastrčených do ruských bot. - Ona dělá docela dobrý dojem, - řeknu. - Ne taková psychotička jako ty. - Och, nevím. Doma ona nohou vyrazila okno a vyhodila telefon z okna. To proto, že její matka telefonovala moc dlouho. Takže není všechno zlato, co se třpytí. A ona spí s nějakým blbcem. Věra zůstává na noc s Dášou. Mám dvě lehátka v obývacím pokoji. Na jednom spí Dáša, takže navrhuji, aby ustlaly Věře na druhém gauči.

8 - Ne, ne, není třeba - namítá Dáša. - Budeme spát společně - a už obě nahé krásky leží v posteli a chichotají. Odešel jsem do kuchyně, číst si noviny. Ať se holky baví. Přišel den Dášin narozenin, bylo jí 19 let. Sedí sama ve svém pokoji a nudí se. Přichází za mnou do kuchyně, vytáhne z bufetu láhev vodky a navrhuje: - Grigory Petrovič, pojďme pít! Jakoby byla paní domu, vytahuje sklenky a nalévá vodku. Sedíme a pijeme. Najednou jsem si vzpomněl, že mám v ložnici, mezi přezkami a knoflíčky do košile, krásný ruský pravoslavný kříž, ze zlata s modrým smaltem. Jednou jsem jej náhodou uviděl v americkém vetešnictví a koupil jen tak, jako krásnou hračku. - Dášo, tady je dárek - říkám. - Je tu dobrý nápis rusky: "Bože, spas mě a ochraňuj." Možná ti to pomůže v životě. Dáše se tento křížek tak zalíbil, že začala tančit. Zastrčila kazetu s hudbou Vládi Vysockého a tancuje v kuchyni. Potom rozbila sklenku, pak druhou - a zpívá píseň "Ach, Voloděnko". Já zametám koštětem střepy, ona, aniž by přestala tančit, ulehá na podlaze a tančí vleže na zádech. Byl jsem tak okouzlen, že jsem řekl: - Dášo, válí se mi tu ještě dva snubní prsteny. Už je nepotřebuju. Přeješ si, dám ti je taky? - A jaká je jejich historie? - Jedna moje snoubenka, Nataša Clarkson, se ukázala být lesbička a sadistka. Ta druhá, moje manželka Kisa, taky byla defektní. Ach, Hospodine, spas je a ochraňuj! - Ne, takové snubní prsteny přináší jen neštěstí. Bojím se jich. Když se dost vytancovala, Dáša leží na podlaze a vzdychá: - Nemůžu vstát. Grigory Petrovič, vemte mě a odneste mne do postele. O několik dní později, Dáše něco nešlo pod nos, popadla těžký otvírák na konzervy a rozmáchla se na mě. Popadl jsem ji za ruku a vytrhl jí otvírák z rukou. Ale ona se pouští se mnou do rvačky a snaží se mě udeřit kolenem mezi nohy, jako poslední kramářka. - Takový otvírák může zabít člověka! - říkám. - Opět dáváš lidem horko, jak pták

9 ohnivák. Tak koukej, zítra se jdi podívat po novém bytě. Firebird našpulila rty a šla do svého pokoje. Druhý den mi volá Leka z Tolstého nadace: - Grigory Petrovič, Dáša za mnou přišla a chce, abych jí našla jiný byt. Říká, že jste ji obtěžoval... - Ona lže. To ona dotírá, nadzvedává svetr nad hlavu a ukazuje mi nahé poprsí... To je minimum, bylo i hůř... - Dáša se nikdy nevdá, - Věra vrtí hlavou. - Proč? - Já ji dobře znám - opatrně odpovídá Věra. Zdá se, že obě dívky jsou, jak se říká bisexuální. Lesbičují spolu, ale spí s muži. Jenže psychiatři říkají, že bisexuální lidé neexistují, jsou jen lesbičky, které žijí s muži, ale nemilují buď jejich duši, nebo jejich tělo. Statistiky ukazují, že 75% prostitutek jsou lesbičky. Odsud pochází všechny neurózy a psychózy. Jak říkají dekadenti, v Dáše sedí démon Incubus, který mění ženu v muže. Věře komanduje ženský démon Succubus, který ji táhne k ženám. Existují ještě lesby latentní a lesby potlačené, v těch kombinacích by se už ani čert nevyznal, dokonce i psychiatři si to pletou. Upřímně řečeno, je mi líto Dášky, mojí zbloudilé dcery. Zajel jsem ke svému dobrému příteli Kosťovi Kostrovu. On je lékař-stomatolog, člověk bohatý a také velmi milý, rád dává dárky. Má krásný dům na Long Islandu, 50 mil od New Yorku, velmi milou ženu a dospělého syna-studenta. Přes tento šťastný rodinný život, Kosťa je velký alkoholik. Hned ráno, místo čaje, pije. Pravda, ne vodku, ale koňak. A potom kleje tak sprostě, jak jen se dá. Jeho manželka Marina se chmuří, ale syn Koka tomu nevěnuje žádnou pozornost. Každý má své triky. Sedíme s Kosťou a samozřejmě pijeme. Já se chlubím, že mám nyní mladou nevlastní dceru. Samozřejmě, že neříkám, že je napůl šílená psychopatka, a maluju ji jako krásnou a chytrou. Téměř rajské ptáče, i když takové ptáky jsem nikdy neviděl. Ale když se dobře napiješ, pak... - Vzpomínáš si na pohádku o hloupém Ivánkovi, který chytil ptáka-ohniváka? - říkám. - Tak vidíš, moje Dáška je takový Ohnivák... Dává lidem teplo... Kosti se tak dotkl můj příběh o chudé sirotě, z které se stal pták-ohnivák, že mu vyhrkly slzy, běžel do sklepa a přitáhl velkou pětilitrovou sklenici nádherně zakandlovaného medu: - Tumáš, to je dárek tvému Ohniváku!

10 Pak vběhl do vedlejší místnosti a přinesl kasetový radiopřijimač v originálním obalu, cena tehdy nejmíň 100 dolarů: - To je také tvému Ohniváku! Potom si Kosťa postěžoval na svého syna Koku : - Už je mu 23 let. Má už čas běhat za holkama a on neběhá. Víš co, přivez ty sem svoji dceru. Možná, že ona vzbudí u něj zájem. Externě, Koka vypadá docela dobře: hezká postava, přes 2 metry vysoká, zajímavý obličej, a studuje na zubaře. Jen na duši je jaksi příliš jemný a nesmělý. Seznámit ho s Dáškou? Bůh mě chraň! Kosťa bude proklínat den a hodinu, kdy jsem mu podstrčil takového hada. Vždyť by zničila život i jemu i jeho synovi. O týden později, Kosťa přišel ke mně - podívat se na nevěstu pro svého syna. Přinesl celou tašku nejrůznějších lahodných věcí pro ni. Bylo jasné, že můj ptákohnivák se mu líbí, a důrazně zval ji k sobě na návštěvu. Všechny ty dobré věci Dáša s Věrou sežraly s radostí. Ale seznamovat se s Kokou ona nechce. II Dáša žije se mnou už půl roku. Přišel měsíc červenec a s ním protivné vlhké horko. Zajeli jsme s Dáškou vykoupat se na Sea Cliff. Celý den jsme se opalovali na pláži, a k večeru jsem se rozhodl podívat se na Kosťu. Žije v novém sídlišti bohatých a krásných domů, velmi odlišných od obyčejných domů kolem New Yorku. - Fuj, jaký jsou tu kurevský baráky! - povídá Dáša. - Hele, já jsem tě vylíčil jako princeznu, - říkám. - A ty mluvíš jako poslední sovětská bosačka. Měli by ti uříznout jazyk. Přijíždíme ke Kosťovu domu. Před ním stojí bílý Lincoln a lesknoucí se nový "Chevrolet". - Oh, jaký tu maj čurácký mašiny, - říká moje princezna. Zasedli jsme ke společnému stolu. Kostina manželka Marina je perfektní hostitelka a všechno bylo velmi chutné a útulné. Ale brzy začalo Dášu nudit sezení se seniory, a ona bezostyšně mávla na Koku: Pojď se dívat na televizi! - a vede ho do jeho pokoje. A stydlivý Koka pokorně jde za ní. Zde platí zákon, že měkkého muže přitahuje

11 tvrdá žena. Jako kdysi Dášina matka sedla obkročmo na jejího otce, tak i Dáša okamžitě osedlala ubohého Koku, myslím si. Uvidíme, jak to skončí. Po několika dnech přijde poštou velká a krásná pohlednice, kde Koka vyznává Dáše lásku. Ale Dáša se jen směje a s rozkoší rve pohlednici na kusy. Pak pohrdavě hází kousky do koše odpadků pod mým psacím stolem. Stejně jako všechny mladé dívky, Dáša ráda cestuje, zvláště pokud je to za cizí peníze. Takže navštívila už Paříž a Řím. Později se skupinou duchovních letěla do Jeruzaléma a Egypta. Teď se jí otevírá nová příležitost cestovat gratis: Přiznala se mi, že Kosťa, aby uspěl zasnoubit ji se svým synem, slibuje jí výlet do Ria de Janeiro, který bude stát dva a půl tisíce dolarů. A vidím, že moji princeznu tím zaujal. Vlezla pod stůl, vytáhla kbelík odpadků a loví v něm zamilovanou pohlednici Koky, kterou nedávno roztrhala na kousky. Rozkládá je na mém stole a slepuje lepicí páskou. Kdysi Ostap Bender snil o tom, že uvidí Rio de Janeiro, a teď o tom sní Dáša. Přichází ke mně můj dobrý přítel Viktor. Sedíme a popíjíme k večeru. Ze zdvořilosti Viktor se ptá: - Jak se daří vaší adoptivní dceři? - Žije si skvěle. Sociální parazit vyšší třídy. Chystá se do Rio de Janeira. Jak Ostap Bender. V tom Dáša vlétá do kuchyně. Rozpuštěné vlasy, oči hořící. - Viktore, buďte svědkem! Grigory Petrovič opět mne zesměšňuje! Drbá o mně, že jsem sovětská bosačka. Dáša seděla ve svém pokoji, dveře byly zavřené a mezi námi dvě stěny. Ona slyší skrz zdi. Někteří neurotici a psychotici jsou obdařeni přecitlivělostí. Říká se tomu extrasensorielní schopnosti. - Je legrační, - říkám, - jak ona může slyšet zkrz zdi. - Já i na přednáškách vidím a slyším, co vy tady děláte, - prohlašuje Dáška. Druhý den ráno se mne ptá: - Grigory Petrovič, vy o mně opravdu myslíte, že jsem nevěstka? Mlčím. - Grigory Petrovič, vy myslíte, že jsem vědma? - Sama víš, co jsi zač, - říkám konejšivě.

12 - Ale vysvětlete mi, proč Kosťa, když je opilý, v nadávce nazývá Koku židáčkem? - Já nevím, - říkám. Kdysi dávno, byl Kosťa ženatý a měl dceru. Ale on se s manželkou rozvedl a víc o ní nechce slyšet. Může být, že pro jeho současnou manželku Marinu je to také druhé manželství, že syn Koka je z jejího prvního manželství. Vždyť každé druhé manželství končí rozvodem a vzniká podobný galimatyáš. Možná má Kosťa podezření, že první manžel Mariny byl žid. I u Dáši je podobně zmatená situace, v které aby čert se vyznal. Takže si dovolila se přeřeknout, že je vlastně tak trochu vědma, čarodějnice. Jednoho dne se mi zadumaně přiznává: - Já muže nemám ráda... Ani líbání nemám ráda... Tehdy nevolně jsem si vzpomněl na svou snoubenku Natašu, která mi kdysi dávno řekla: - Mám radši psy, než muže... Ale s Věrou se Dáša objímá a šeptá: - Kočičko moje drahá... - Je to stejný švindl. Dáša našla u mne knihu profesora Svjadošče Ženská sexopatologie, zalistovala v ní a povídá: - Všichni muži milují Odborníci říkají, že je to 69 způsobů, jak být nešťastný - namítám. Jindy se Dáša přiznává, že nedokáže plakat. Kupodivu, je hysterička, ale nikdy nepláče. Vytáhl jsem knihu o středověkých čarodějnicích a ukazuji jí, že vědmy nemohou plakat, ale dovedou k slzám jiné lidi. To samé dokáží i současní psychoanalytikové. Zvoní mi můj přítel Viktor : - Grigory Petrovič, vaše dcera říká, že jste mezek, hajzl a svině. Uráží vás hrozně, ale vy jí to trpíte. Já už dávno bych jí dal přes čumák a vykopl ji ven. - Ona je duševně nemocná, - omlouval jsem ji. - Je mi líto té dívky. Zvoní mi babičky řeholnice, které dobře znají Dášu. Dozvídám se, že už žila na mnoha místech a odevšad ji vyrazili kvůli nemožnému chování. Když se dozvídají, že ona u mne žije už skoro rok, babičky nechápou: - Grigorij Petrovič, vy máte snad nervy z oceli, když jí to vše dovolujete! Ale můj Ohnivák má i svou dobrou stránku. Na mé narozeniny, koupila mi kytici květin a dvě bonboniéry. - Druhou krabičku prodávali za poloviční cenu. To je důvod, proč jsem koupila

13 dvě - vysvětluje. - Ale komu dát tu druhou? Tetě Anně? Věře? Tetě Nadě? Jsou to samé potvory... Víte co, radši to sežerem spolu... Přineste láhev vodky! Po vypití několika skleniček, moje marnotratná dcera začne zpívat dětské písničky, které se naučila na synodálním gymnaziu: Znáte vy, kamarádi, starou kurvu Marinu? Jel kolem oficír, nabouch její auto. A ještě jinam vrazil. Do něčeho jiného, o čem se nemluví, o čem se neučíme. Po skousnutí čokoládového bonbonu, ozve se další píseň církevních gymnazistů: V lese zrodila se jedlička. Vedle ní rostl smrček. Čtyřikrát denně prosil smrk, Kdypak mu jedlička dá. Řekla mu jedlička: Jdi s tím tvým proutkem do háje. Až půjdeš do důchodu, tak nejmíň jednou denně. Když skončila koncert, povídá: - Teď mě odneste do postele, sedněte si ke mně a vyprávějte mi pohádky, dokud neusnu... Ale Dáša nezapomíná na svatební cestu do Rio de Janeiro. Za tím účelem začala motat hlavu ubohému Kokovi a doslova ho očarovala svými triky a kouzly. Koka téměř každý den jezdí k ní v tátově bílém "Lincolnu", zaparkuje naproti našemu domu, oba v něm sedí a šeptají si. Jako její matka kdysi osedlala jejího otce, tak Dáška nyní osedlala něžného a zamilovaného Koku. Potom se mi chlubí, že Koka ji požádal o ruku. Já vidím, že věc začíná mít vážný dopad. Ocítám se ve svízelné situaci. Riskuju, že můj dobrý přítel Kosťa mne bude vinit z toho, že jsem mu podstrčil do domu opravdovou zmiji. To znamená, že ho musím varovat před blížícím se nebezpečím, říct mu, že si myju ruce. V opačném případě, můj ohnivák tam založí takový oheň, že mi bude zle.

14 Další den, když Dáša byla na přednáškách, volám Kosťovi a začínám mu vysvětlovat, že moje adoptivní dcerka není rajský pták, ale těžká psychopatka, od které jeho syn by udělal líp držet se dál, jinak že ona mu zničí život. - Nejdůležitější, - říkám, - vzpomeň si, že jsem tě varoval, ale za budoucnost já neodpovídám. Prostě, já si myji ruce! V tu chvíli se s třeskem rozlétnou dveře od bytu a vlítne Dáša. Obvykle přichází z koleje po třetí hodině, a zrovna dnes přišla o několik hodin dřív. Samozřejmě, že jsem přerval rozhovor s Kosťou, ale Dáška uhodla, o čem jsme mluvili, a udeřila na mě s výčitkami: - Opět o mně ty vaše drby! Řekla jsem vám jasně, že i v college vidím a slyším, co tu děláte!!! - Tak dobře, však já vám ještě ukážu ; máte se na co těšit! A začala hrát uraženou. Přestala se mnou mluvit. Když jde pryč, ani slovo. Přichází, nepozdraví. Chová se, jako bych neexistoval. Dokonce jídlo jí ve svém pokoji. Kompletní bojkot. Trvalo to několik dní. Pak ji unavil vlastní bojkot, přichází ke mně do kuchyně a činí pokání ze svých hříchů: - Když mi bylo pět let, měla jsem takové záchvaty vzteku, že mě máma zavřela na klíč na toaletě. Seděla jsem tam půl dne a vyla jako vlk. Chcete, ukážu vám, jak jsem vyla? - Není třeba, - říkám. - Já ti i tak věřím. Přichází prosinec 1987, a Dáša mi říká, že brzy poletí s Kokou do Rio de Janeira. - Dobila jsi se toho, o čem snil Bender. Co to bude - svatební cesta? - Ne. Prostě vánoční prázdniny, - zamyšleně hladí své nahé břicho. - Jednoho se bojím: můj otec byl alkoholik a otec Koky je taky alkoholik. Jaké budeme mít děti? Po návratu z týdenního výletu do Ria, Dáška mi dala pěkný dárek: krásný malachitový popelník. Brazílie je proslulá svými minerály. Brzy ode mne chce, abych jí dal láhev mešního vína, která stojí v mém bufetu. Když minule letěla se skupinou duchovních do Jeruzaléma, přinesla mi tehdy jako dárek láhev tohoto posvátného vína. - Ale dárky se neberou zpět - říkám. - Ach tak! - vykřikla Dáška.

15 Popadla malachitový popelník a rozmáchla se, aby mi jej mrštila na hlavu. Vyrval jsem jí z rukou její nový dar a říkám: - Takovým popelníkem je možné zabít člověka. Vypadni! Nemůžu tě tu už ani cítit! Seber si své saky paky s ikonami, odnes i to církevní víno. Ale už toho mám dost! Další dva týdny můj Ohnivák žil u Koky, který měl pronajatý byt v New Jersey, vedle svého college, v kterém studoval na dentistu. A v mém bytě zavládlo ticho. Občas jsem zavolal Kosťovi a vidím, že on i jeho manželka jsou velmi rádi, že se jejich syn dal dohromady s Dášou. Zřejmě měli už vážné obavy, že Koku málo zajímají ženy. A hle, konečně našel rajského ptáka. Neříká se zbůhdarma, že láska je slepá. Za dva týdny, Dáša, jako by se nic nestalo, se objevila v mém domě, tancovala a prozpěvovala si písničky. Celou druhou polovinu ledna se chovala více méně normálně. Dokonce se snažila upéct dort - a pokřtila moji troubu, šeptala u toho několik modliteb. Přes to všechno, dort se jí nepovedl a musel být vyhozen. - To je vina tý čurácký zasraný mouky, - uzavírá kmotřenka metropolity ruské pravoslavné církve. Jeden večer jsme Dáškou seděli a koukali se v televizi za zajímavý film Tři tváře Evy. Byl o ženě, která trpí jakýmsi psychickým onemocněním, kdy v jednom člověku jakoby žily tři různé osoby: dnes je dobrá žena, zítra bude prostitutka, den na to - světice, která běhá do kostela. - To je film o tobě, - říkám. - V tobě také sedí dva lidé. Je to duševní nemoc. Mimochodem, je nevyléčitelná. Já jsem expert na tyto záležitosti. - Och, děláte si ze mě zas legraci. - Smích je lepší než pláč. - Tak hleďte, za váš výsměch... Do budoucna přeji vám pouze neštěstí, všechno zlo, jaké jen je možné... A když já něco chci, tak se to i stane! Ona opravdu věří, že je čarodějnice. Chudák holka - a chudák Koka, který se do ní zamiloval. Tenhle ohnivák mu dá tolik tepla, že mu bude velmi zle. - Grigorij Petrovič, a co to označujete v kalendáři? Takové podivné znaky... - To jen vyznačuji, kdy bude úplněk. - K čemu vám to je?

16 - Během úplňku někteří psychouši tak psychují, že jim preventivně navlékají svěrací kazajku. V angličtině "lunatik" znamená šílenec. - Aha, tak vidíte. Zase narážka na mne. Ale já teď budu všechny vaše znaky zamazávat, - a skutečně, běžela a začernila všechna moje označení v kalendáři. A já sedím a směju se. Kdysi dávno, vědmy věřily v lunu a organizovaly za měsíčního světla své bály. I Dáška věří v lunu - věří natolik, že zamazává data úplňku. Koncem ledna, moje bludná dceruška mi ohlašuje, že se brzy odstěhuje a bude žít s Kokem, který žije odděleně od svých rodičů a chce se s ní ženit. - Dášo, žila jsi u mne více než rok, takže pokus se odejít hezky, bez skandálů, - říkám jí. - Co ti mám dát na památku? - a dal jsem jí nádherný album "Divadlo opery a baletu Bolšoj", drahé plnící pero "Montblanc" a ještě různé drobnosti. Ale neskončilo to v dobrém. Ohnivák bez skandálů nemůže žít. Už ani si nepamatuji příčinu tohoto posledního skandálu. Každopádně, když vyhodila všechny moje dárky, sebrala svůj sak a odjela, dokonce bez rozloučení. Další už jsem se dozvídal od našich společných přátel, kteří dobře znali Dášku. První věc, kterou udělala, když žila s Kokou - pohádala se s jeho rodiči, kteří zpočátku byli velmi rádi, že jejich syn, který neběhal za holkama, konečně našel štěstí. Kosťa mi zvoní a stěžuje si: - Přijela k nám a ukázala mi zdvižený prst. Nevíš, co to znamená? Ale jo, já to vím. V jazyce americké bosačky to znamená "Fuck You". A v ruštině bylo by netisknutelné zaklení ohledně matky. Jako nadávání. - Já toho hada uškrtím! - vsteká se Kosťa. - Varoval jsem tě, - hájím se. - Ale vždyť jsi kubánský kozák. Jak se říká, trp kozáče, atamanem budeš! S ní se nebudete nudit. Ta ohnivačka vás všechny tolik zahřeje, až vám bude horko. O šest měsíců později jsem se dozvěděl, že moje bývalá dcerunka se provdala za Koku a oficiálně stala se paní Daria Kostrová. Otec Koky, když se o tom doslechl, jen si odplivl. Zdá se, že to byl čistě sňatek z rozumu. Dáša si uvědomila, že lepší příležitost v životě už asi nenajde. Pokud mám klasifikovat ženy, Dáša patří do třídy ženských lupičů. Bylo to typické manželství měkkých mužů a tvrdých žen. Takoví byli její otec a matka, kde matka - z legrace - jezdila na otci jak na koni.

17 Tak i Dáša osedlala Koku. A nic s tím nenaděláte: takový je zákon přírody, že protiklady se přitahují. Kromě toho, měla špatnou dědičnost a ta je silnější, než dobrá genetika. Kapka jedu je silnější než vědro zdravé krve. Nad tím si lámali hlavu už bibličtí bohoslovci a došli k smutnému závěru, že ďábel je kníže tohoto světa. A pokud někomu se to zdálo nejasné, bohoslovci dodali, že ďábel je bůh tohoto věku. [V nichž bůh světa tohoto oslepil mysli, totiž v nevěrných, aby se jim nezasvítilo světlo evangelium slávy Kristovy, kterýž jest obraz Boží. (II. epišt. s. Pavla k Korintským, 4.4)] Pravda, tento "bůh" začíná malým písmenem. Přemýšlejte sami o významu těch slov. Bible je kniha zašifrovaná. A nikdo dosud ji nerozšifroval. Ohledně žen-lupiček... V historii psychologické války mezi SSSR a USA, mezi KGB a CIA, kde klíčem byl komplex pederastie u Lenina, jako nejlepší příklad takové lupičky dávají proslavenou paní Bonnerovou, manželku stejně proslaveného Andreje Sacharova, vynálezce sovětské vodíkové bomby. Tato lupička ráno si holila knír, pak holí zpracovávala svého akademika muže. Nebo znamenitá revolucionářka Roza Zemlačka-Zankind. Během občanské války tato Rózička zastřelila (slovy sto tisíc) bílých vojáků a důstojníků, kteří neměli možnost evakuace. Až Černé moře zčervenalo prolitou krví. A za starých dobrých časů, inkvizice nazývala takové ženy čarodějnicemi a pálila je na hranici. A tady je diskutabilní otázka, bylo to dobré nebo špatné? Konec konců, inkvizice se sestávala z nejpřísnějších náboženských řádů, františkánů a dominikánů - kteří, aby se vyhnuli světským svodům a úplatkům, chodili bosi, přepásáni provazem. Tito mniši znali psychoanalýzu lépe než doktor Freud. (Nedivte se, že Freuda zakázali jak ve Vatikáně, tak i v Kremlu.) Ale vraťme se zpět k mému ptáku ohniváku Dáše. Marina se slitovala nad synem, a pozvala ho žít i s ženou ve svém velkém domě o více než šesti pokojích. Ale Dáška mezitím si opatřila dva velké psy a přitáhla je s sebou. Jenže psi potřebují vyvenčit a chodit s nimi na procházku, což Dáša nedělala, takže psi dělali své potřeby leckde po domě. Když Marina se Dáše o tom zmínila, ta se začala s ní rvát. Jak se sluší v Americe, Marina zazvonila na policii. Skončila tato historie tím, že Dášu vyhodili z domu - spolu se psy i s manželem. Zvoní mě můj dávný přítel Kosťa a diví se: - Gríšo, prosím tě, vysvětli mi, jak jsi mohl s takovou potvorou žít? Já s ní jeden den prožít nedokážu, a to byla u tebe přes rok? - Kosťo, věc je v tom, že jsem měl adoptivního synka, krásné arabátko - Andrušku. Miloval jsem ho jako vlastního syna. A potom moje žena zešílela a ukradla mi Andrušku ; od té doby, mám zraněné srdce. Sedím sám doma a hraju si s mravenci a s mandelinkami. A pak ďábel podstrčil mi tuhle Dášku do

18 pěstounské péče. No vidíš... Já ji měl za skutečnou dceru. Také za slunéčko sedmitečné... - Beruška pro tebe, ale pro mne zrádná zmije - uzavírá Kosťa. Každopádně, Dáša žila s Kokou asi deset let. Celou tu dobu, žila s Kokou na účet jeho rodičů, dokud nedostudovala zubařinu. Musí se jí uznat, že hloupá nebyla. - Pracovat ta parazitka nebude, - říká Kosťa. - Chce vyučovat. Je to lepší, než šťourat se v shnilých zubech. Po obdržení diplomu dentisty, Dáša se nezastavila a šla studovat dál, na zubního chirurga, což je vyšší kategorie v zubním lékařství. A aby jí to šlo snáž, namluvila si profesora, který učil zubní chirurgii - a odhodila Koku. To je typické pro ženylupiče. Prošly další dva roky. Můj ohnivák obdržel diplom zubního chirurga. Okamžitě opustila milence-profesora, který jí pomohl dostat tento obtížný diplom. Od toho přece je správná ženská-lupička. Odhodila svého profesora a šla učit stomatologii na nějaký college - takže sama se stala profesorem. Není to vtip, nýbrž americká skutečnost. Mému kamarádu Kosťovi na rozloučenou opět ukázala - s úsměvem - vztyčený prostřední prst, což po americky znamená "Fuck you", ale v ruštině (i v češtině) by to byla neotisknutelná nadávka, takže to překládat nemohu. Její bývalý manžel Koka brzy si vzal jakousi Američanku, která mu porodila dcerku. Kosťova manželka, Marina, po 30 letech manželství náhle Kosťovi oznámila, že ho nenávidí, a požádala o rozvod. Explicitní klimakterická porucha. Stejný příběh byl s mojí manželkou Kisou. Dvacet let byla výborným člověkem, a pak najednou leze na mě s nožem. To zafungoval kníže tohoto světa, proti tomu nic nezmůžete. Můj přítel Kosťa si dal postavit velmi pěkný dům nedaleko ruského kláštera v Jordanville, žije tam osamoceně v šesti pokojích a jako zábavu vaří si tam vlastní alkohol. Podle amerického práva, smíte si vařit pro vlastní spotřebu pálenku kolik chcete, jen nesmíte to prodávat. Když mu předběžně volám, o Dáše nechce slyšet ani slovo a jen nadává: - Darebáku, ty jsi mi podstrčil pěknou zmiji! Ale já, když si vzpomenu na svou zbloudilou dceru, nemohu se ubránit úsměvu. Tento Ohnivák zatopí každému. S takovou se nebudete nudit. Dnes, ve svých 32 letech je z ní universitní profesorka, krásná, inteligentní - ale nebezpečná jako jedovatý had. To je informace pro ty, kteří ji neznají. Ale v mé paměti zůstala jako ubohý sirotek, lehkovážná dívenka, kterou jsem přijal jako skutečnou dceru. Každý člověk je jiný. Slyšel jsem, že zrůdy a

19 ztřeštěnci vykrašlují život. Právě takovým excentrikem byl můj pták-ohnivák. New York, 14. srpna (z knihy "Inspirace - Rodinný album", kapitola 41) Grigorij Petrovič Klimov K O N E C

Korpus fikčních narativů

Korpus fikčních narativů 1 Korpus fikčních narativů prózy z 20. let Dvojí domov (1926) Vigilie (1928) Zeměžluč oddíl (1931) Letnice (1932) prózy z 30. let Děravý plášť (1934) Hranice stínu (1935) Modrá a zlatá (1938) Tvář pod

Více

z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu.

z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu. z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu. Táhání fotki z albumu. DŮLEŽITÉ: V CELÉM FILMU NENÍ ŽÁDNÝ DIALOG. Jenom

Více

být a se v na ten že s on z který mít do o k

být a se v na ten že s on z který mít do o k být a se 1. 2. 3. v na ten 4. 5. 6. že s on 7. 8. 9. z který mít 10. 11. 12. do o k 13. 14. 15. ale i já 16. 17. 18. moci svůj jako 19. 20. 21. za pro tak 22. 23. 24. co po rok 25. 26. 27. oni tento když

Více

Co byste o této dívce řekli?

Co byste o této dívce řekli? Co byste o této dívce řekli? Jaké má vlastnosti? Co dělá? Jaká je to žákyně? Z jaké pochází rodiny? Upřesníte ještě něco v charakteristice této dívky? Doplníte teď něco na charakteristice dívky? Kdo by

Více

Petra Soukupová. K moři

Petra Soukupová. K moři Petra Soukupová K moři Brno 2011 Petra Soukupová, 2007 Host vydavatelství, s. r. o., 2007, 2011 (elektronické vydání) ISBN 978 80 7294 420 0 Rodičům PETROVY DVĚ ŽENY 1/ Petr a Magda se potkávají Magda

Více

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33 V poslední době se vám velmi daří. Vydali jste novou desku, sbíráte jedno ocenění za druhým a jste uprostřed vyprodaného turné. Co plánujete po jeho zakončení? 1 / 6 Turné se sice blíží ke svému závěru,

Více

Alison Gross Am G C E7 Am G C Dm E7 1. Když zapadlo slunce a vkradla se noc a v šedivých mracích se ztrácel den, Am G C E7 Am G Am a když síly zla ve tmě převzaly moc, tu Alison Gross vyšla z hradu ven.

Více

na jeho límci. Mnohokrát jsem vynesla

na jeho límci. Mnohokrát jsem vynesla Jednoho dne na jeho límci. tento malý hmyz ven, měl učitel narozeniny. Ti lidé se zase předem domluvili: Co kdybychom vyhlásili soutěž o nejlepší oblečení jako dárek na učitelovy narozeniny? Musely ho

Více

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny?

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Nikdo si mě za celý týden ani nevšiml. Jsem jen další nová studentka na nové škole. Přestoupila jsem z té minulé z toho důvodu, že se

Více

Televizní expert. Michael Sodomka

Televizní expert. Michael Sodomka Televizní expert Michael Sodomka AKT I Scéna 1 Prázdná hospoda, pouze hospodský stojí za barem, vchází druhý muž, Karlík, míří za hospodským. Nazdar! Čau, Karliku. Moc plno tu teda nemáš. No nemám. Co

Více

1. kapitola (Petra) No, já sama nevím, jak se ta zastávka jmenuje vím jen, že to kousek od Řešovské.

1. kapitola (Petra) No, já sama nevím, jak se ta zastávka jmenuje vím jen, že to kousek od Řešovské. 1. kapitola (Petra) Stojím na chodbě budovy FSV UK a snažím se zorientovat v plánku. Nervózně si přitom pohrávám s propiskou. Náhle za sebou uslyším povědomý hlas: Honzo, kolikrát jsem ti říkal, že nechci,

Více

BOŽÍ DAR Bůh je milující. Bůh je štědrý a dávající.

BOŽÍ DAR Bůh je milující. Bůh je štědrý a dávající. BOŽÍ DAR Jaký je podle vás nejznámější verš z Bible? Většina lidí by jistě odpověděla, že jím je Jan 3:16 a skutečně je to tak! Tento verš by měli znát všichni křesťané. Nikdy se mi neomrzí, protože je

Více

Neměl by vůbec nic. že jsme našli partnera

Neměl by vůbec nic. že jsme našli partnera Když mladý muž Neměl by vůbec nic. stejného smýšlení. slyšel ropuchu mluvit tak odvážně a logicky, beznadějně se zamiloval. Od té doby se pokaždé, cestou ze školy u ní zastavil na kus řeči. Jednoho dne,

Více

ABBA Honey, honey Už jsme tady

ABBA Honey, honey Už jsme tady ABBA Honey, honey Už jsme tady Kluci, kluci, už jsme tady Kluci, kluci Pojďte všichni dohromady Kluci, kluci My písničku zpíváme vám Já vás už odněkud znám Mě do ouška můžete říct: Sluší ti to móóóc. A

Více

[PENÍZE - MANAŽEŘI] 28. října 2007

[PENÍZE - MANAŽEŘI] 28. října 2007 Úvod Zdravím vás všechny a vítám vás. Jsem moc rád, že jste dnes dorazili. Dnes začneme spolu mluvit o penězích. Vím, že je to velice kontroverzní téma. Ne jenom z pohledu lidí mimo církev. Nedávno zveřejnili

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

(pozn. autora: lidé, kteří jsou označeni rámečkem, přežili) 446 - Petr Ginz) viz. vlastní foto

(pozn. autora: lidé, kteří jsou označeni rámečkem, přežili) 446 - Petr Ginz) viz. vlastní foto !" #$ #%"!& Památníku Terezín převzato (č... /+ 01 1 '#( ) #%"!&* + (č. 596!( # #%"!&, (č.968 2 B / 2 2 3 4viz. Lagus, ?@

Více

Trpaslíci se vraceli domů po celodenní dřině v diamantových dolech.

Trpaslíci se vraceli domů po celodenní dřině v diamantových dolech. 1 SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ Ach, to léto! Trpaslíci se vraceli domů po celodenní dřině v diamantových dolech. Každý nesl v jedné ruce krumpáč a v druhé kyblík. Jak tak pochodovali lesem, hřálo je do zad

Více

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam FAJN TROCHU OČISTNÉ ANO Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam se chtěl zamyslet nad možnými důsledky. Ve světle její reakce považoval za nutné to probrat detailněji. Nekaz to kouzlo, požádala

Více

POKUS PRVNÍ. Život je drama

POKUS PRVNÍ. Život je drama POKUS PRVNÍ Život je drama (Je to literární klišé?) 1 Vítr nese semínko pampelišky Na hladinu rybníka? Na kousek hlíny? Do otevřených úst? Na šlehačkový dort? Do kouta chodby? Na betonový dvorek? Do praskliny

Více

JAOS. povídka na pokračování pro kroužek robotiky (pro děti 8 12 let)

JAOS. povídka na pokračování pro kroužek robotiky (pro děti 8 12 let) JAOS povídka na pokračování pro kroužek robotiky (pro děti 8 12 let) Kapitola I. Jak to začalo a jak to u nás vypadá? Proč zrovna já? Koukej, ať už jsi zpátky v regenerační komoře! řekl nějaký hlas, když

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

NOCTURNO 2014. Do hlubin. Za okny měsíc neúspěšně trhá z očí noci třešně ne, nejsou to třešně, jsou to slzy a v nich se choulíme v jantaru zmrzlí

NOCTURNO 2014. Do hlubin. Za okny měsíc neúspěšně trhá z očí noci třešně ne, nejsou to třešně, jsou to slzy a v nich se choulíme v jantaru zmrzlí NOCTURNO 2014 Do hlubin Za okny měsíc neúspěšně trhá z očí noci třešně ne, nejsou to třešně, jsou to slzy a v nich se choulíme v jantaru zmrzlí Jsme to, nejsme to my zakletý v jantaru váhání Dívej se na

Více

Otevře dveře. aby mohli jít se mnou.

Otevře dveře. aby mohli jít se mnou. Jsem samotná matka Otevře dveře. Protože doma nemám se čtyřmi dětmi. Mistryně mi vždy dělala společnost, umožnila mi mnohokrát z něčeho se dostat. Speciálně chci poděkovat Mistryni. Není zač. Děkuji vám,

Více

Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ

Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ 1 Copyright Radomír Hanzelka, 2013 www.radomirhanzelka.cz Všechna práva vyhrazena Vytiskla a vydala: Nová Forma s.r.o. www.novaforma.cz Vydání první ISBN 2

Více

O letadélku Káňeti. Knihu od Bohumila Říhy. převyprávěly a nakreslily děti z MATEŘÍDOUŠKY Berlín, třídy ABC-do-ouška.

O letadélku Káňeti. Knihu od Bohumila Říhy. převyprávěly a nakreslily děti z MATEŘÍDOUŠKY Berlín, třídy ABC-do-ouška. O letadélku Káňeti Knihu od Bohumila Říhy převyprávěly a nakreslily děti z MATEŘÍDOUŠKY Berlín, třídy ABC-do-ouška. Tomešovic rodině se narodila Anežka. O tři roky později se jim narodil kluk Vojta. -

Více

Zpracovala Nová Milena - příběhy Čeháková Ludmila korektura Ing. Vlach

Zpracovala Nová Milena - příběhy Čeháková Ludmila korektura Ing. Vlach Celý měsíc se budeme seznamovat s pojmem láska. Musíme poznat co to slovo znamená. Před každým křesťanským kruhem si budeme vyprávět jeden mini příběh a vy samy děti určíte, zda je to láska a pohoda nebo

Více

JMENUJI SE: To je otisk mé ruky: Baví mě: S čím si rád/a hraju: Namaluj/napiš na každý prst osobu, která ti pomáhá.

JMENUJI SE: To je otisk mé ruky: Baví mě: S čím si rád/a hraju: Namaluj/napiš na každý prst osobu, která ti pomáhá. To jsem JÁ 1I JMENUJI SE: Baví mě: To je otisk mé ruky: S čím si rád/a hraju: Namaluj/napiš na každý prst osobu, která ti pomáhá. 2I Jmenuji se......... a je mi... let. Žiju společně s: Bydlím v: Nejvíc

Více

Byl jednou jeden princ. Janči se jmenoval. A ten princ Janči byl chudý. Nebydlel v zámku, ale ve vesnici

Byl jednou jeden princ. Janči se jmenoval. A ten princ Janči byl chudý. Nebydlel v zámku, ale ve vesnici Kašpárek (Vypravěč) Princ Janči Chůva (Babička) Žába Princezna Janička Král Čert Světnice Vesnice Komnata Podhradí Les Přídavné kulisy: studna Smrk Kašpárek nebo vypravěč: Byl jednou jeden princ. Janči

Více

O ČERVENÉ KARKULCE. kam má namířeno. Jdu jenom za, je nemocná, tak jí nesu v košíčku a.

O ČERVENÉ KARKULCE. kam má namířeno. Jdu jenom za, je nemocná, tak jí nesu v košíčku a. kam má namířeno. Jdu jenom za, je nemocná, tak jí nesu v košíčku a. A bydlí daleko ta tvoje babička? olízl se mlsně. Kdepak, má hned na konci lesa, odpověděla po pravdě. na nic nečekal, skočil do a byl

Více

Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky

Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky 2. Lekce klavíru Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky klavíru, svírala noty a snažila se potlačit napjaté chvění, které před lekcemi cítívala. Windy! Pojď dál, pojď dál! Drobná, elegantně oblečená

Více

Ježibaba: Čert: Vodník: Princ Král. Kašpárek: Princezna. les, smrk komnata podhradí, smrk. Kašpárek, ježibaba (princezna), vodník, čert

Ježibaba: Čert: Vodník: Princ Král. Kašpárek: Princezna. les, smrk komnata podhradí, smrk. Kašpárek, ježibaba (princezna), vodník, čert Ježibaba Čert Vodník Princ Král Kašpárek Princezna les, smrk komnata podhradí, smrk Kašpárek, ježibaba (princezna), vodník, čert Děti! Taky jste si všimly, že většina pohádek je o krásných princeznách

Více

No, jednou jsem takhle poprvé snědla moc třešní a pak jsem to zapila vodou.

No, jednou jsem takhle poprvé snědla moc třešní a pak jsem to zapila vodou. 40.V Ý S T U P Eva, Bára (EVA s BÁROU stojí na lávce, hraje Bářin magnetofon) Mami, byla jsi taky někdy takhle zamilovaná? Nemyslím do táty, myslím úplně poprvé? První láska! Když jsi cítila, že je to

Více

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ PŘÍNOS K ROZVOJI OSOBNOSTI ŽÁKA PODLE RVP ZV: poskytuje žákům základní znalosti o různých etnických a kulturních skupinách v české a evropské společnosti; rozvíjí dovednost orientovat se v pluralitní společnosti

Více

Závidím svému hrobu protože on se dočká naplnění

Závidím svému hrobu protože on se dočká naplnění Závidím svému hrobu protože on se dočká naplnění Závidím svému hrobu protože on se dočká naplnění B a r b o r a L í p o v á Závidím svému hrobu protože on se dočká naplnění 1999 2009 Barbora Lípová,

Více

OSTRUZINY.cz. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz ZÁŘÍ 2007

OSTRUZINY.cz. Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz ZÁŘÍ 2007 OSTRUZINY.cz Žebříček TOP 10 básní z PSANCI.cz ZÁŘÍ 2007 1. Dole...nahoře (od LUKiO) 2. Tajemství (od Zorik von Masimo) 3. Linnéa (od otazník) 4. Dopravní modlitbička (od Lizzzie) 5. Definice lásky (od

Více

To znamená, že jste tlustý ožrala. Odpověděla mi. Ale teď vážně. Pokračovala. Musíte zhubnout, nebo vám začnu předepisovat prášky.

To znamená, že jste tlustý ožrala. Odpověděla mi. Ale teď vážně. Pokračovala. Musíte zhubnout, nebo vám začnu předepisovat prášky. Neviditelnost Tomáš Dušek Byl jsem na kontrole. Našli mi v krvi zbytkový alkohol a špatný cholesterol. Ptal jsem se své doktorky, co to znamená. To znamená, že jste tlustý ožrala. Odpověděla mi. Ale teď

Více

PRÁCE S TEXTEM Zpěvy sladké Francie (Král Looys)

PRÁCE S TEXTEM Zpěvy sladké Francie (Král Looys) AUTOR Mgr. Jana Pikalová PRÁCE S TEXTEM Zpěvy sladké Francie (Král Looys) OČEKÁVANÝ VÝSTUP procvičování čtení a porozumění textu na základě doplňování slov do textu básně podle rýmu FORMA VZDĚLÁVACÍHO

Více

m.cajthaml Na odstřel

m.cajthaml Na odstřel m.cajthaml Na odstřel Ach Bože! zakřičel směrem všude tam, kde nic nebylo. William Eastlake I. Já ho vůbec neznal. Teda předtím jsem ho vůbec neznal. I když bydlíte v jednom městě, tak nemůžete znát všechny

Více

PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková

PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková Copyright 2015 Lucie Michálková Grafická úprava a sazba Lukáš Vik, 2015 1. vydání Lukáš Vik, 2015 ISBN epub formátu: 978-80-87749-89-0 (epub) ISBN mobi formátu: 978-80-87749-90-6

Více

Co se stane, když se zamiluješ? Odkud se berou motýlci v tvém břiše?. 1. Jak si mám konečně najít kluka? 13

Co se stane, když se zamiluješ? Odkud se berou motýlci v tvém břiše?. 1. Jak si mám konečně najít kluka? 13 OBSAH PŘEDMLUVA 7 1. KRÁSNÉ BLÁZNOVSTVÍ ZAMILOVANOSTI 11 Co se stane, když se zamiluješ? Odkud se berou motýlci v tvém břiše?. 1 Jak si mám konečně najít kluka? 13 Co mám dělat, když jsem do něj zamilovaná,

Více

Žába 92 / 93. zahrada.indd 92 12.1.2016 7:26:09

Žába 92 / 93. zahrada.indd 92 12.1.2016 7:26:09 Žába Nenávidím žáby. Všechna zvířata mám rád, vím, že co do vznešenosti jsou si všechny výtvory přírody rovné, jen k žábám prostě cítím nepřekonatelný odpor. Povím vám proč, a to i přesto, že mi stačí

Více

Tady se rodí baletky TÉMA. >> Jiří Sotona

Tady se rodí baletky TÉMA. >> Jiří Sotona TÉMA >> Čím menší fyzické dispozice, tím to bolí víc, protože dítě překonává překážky, které mu nastražilo jeho vlastní tělo, říká vedoucí přípravky Jana Jodasová. Foto Právo Petr Horník (3) Tady se rodí

Více

... ne, pane doktore, byla bych velmi nerada, kdybyste si mé povídání špatně vysvětloval,

... ne, pane doktore, byla bych velmi nerada, kdybyste si mé povídání špatně vysvětloval, ... ne, pane doktore, byla bych velmi nerada, kdybyste si mé povídání špatně vysvětloval, my jsme byly s maminkou vlastně šťastné, měly jsme, a teď já ovšem také mám, ty všední denní problémy, kdo je nemá,

Více

Dne 27. 1. 2016 se uskutečnilo přátelské utkání ve vybíjené dívek z druhého stupně naší školy.

Dne 27. 1. 2016 se uskutečnilo přátelské utkání ve vybíjené dívek z druhého stupně naší školy. Dne 27. 1. 2016 se uskutečnilo přátelské utkání ve vybíjené dívek z druhého stupně naší školy. Ačkoli byl i bez turnaje předem známý vítězný tým, soupeřky se hrdě utkaly s neporazitelnými. Hrály se dvě

Více

Když jsem mámě říkala, že by měla jít za svým snem a otevřít si vlastní pekařství, vůbec jsem si neuvědomila, že se kvůli tomu budu muset stěhovat,

Když jsem mámě říkala, že by měla jít za svým snem a otevřít si vlastní pekařství, vůbec jsem si neuvědomila, že se kvůli tomu budu muset stěhovat, Když jsem mámě říkala, že by měla jít za svým snem a otevřít si vlastní pekařství, vůbec jsem si neuvědomila, že se kvůli tomu budu muset stěhovat, opustit všechny své kamarády a začít chodit do nové školy.

Více

Je mi padesát. Přestože, alespoň v to

Je mi padesát. Přestože, alespoň v to KAPITOLA PRVNÍ: Tak jsem tady Je mi padesát. Přestože, alespoň v to doufám, mám ještě spoustu let před sebou, ráda bych formou této knihy Se sestrou Danuškou poprvé u fotografa. Řekl, ať nemrkám, ale ne

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

1. KAPITOLA. Pýcha předchází pád

1. KAPITOLA. Pýcha předchází pád 1. KAPITOLA Pýcha předchází pád Babi, co je to? Babička vzhlédla od práce. Pro všechno na světě, holčičko, kde jsi to našla? Na půdě, odpověděla jsem. Co je to, babičko? Babička se pousmála a odpověděla:

Více

OZEÁŠ A GOMERA ODPUSTIT NEVĚRNÉMU. Text na tento týden: Oz 1 3. Základní verš. Hlavní myšlenka. Týden od 16. září do 22. září 2006

OZEÁŠ A GOMERA ODPUSTIT NEVĚRNÉMU. Text na tento týden: Oz 1 3. Základní verš. Hlavní myšlenka. Týden od 16. září do 22. září 2006 Týden od 16. září do 22. září 2006 OZEÁŠ A GOMERA ODPUSTIT NEVĚRNÉMU Text na tento týden: Oz 1 3 Základní verš Hospodin mi řekl: Jdi opět a miluj ženu, milenku jiného, cizoložnici. Právě tak miluje Hospodin

Více

MARTIN SICHINGER SMRT KRÁLE ŠUMAVY DO NITRA HOR PO DÁVNÝCH STEZKÁCH KE STARÝM PŘÍBĚHŮM 65. POLE

MARTIN SICHINGER SMRT KRÁLE ŠUMAVY DO NITRA HOR PO DÁVNÝCH STEZKÁCH KE STARÝM PŘÍBĚHŮM 65. POLE MARTIN SICHINGER SMRT KRÁLE ŠUMAVY DO NITRA HOR PO DÁVNÝCH STEZKÁCH KE STARÝM PŘÍBĚHŮM 65. POLE 1 2 www.65pole.cz SMRT KRÁLE ŠUMAVY EDICE TAH SVAZEK 1 MARTIN SICHINGER SMRT KRÁLE ŠUMAVY DO NITRA HOR

Více

22. základní škola Plzeň

22. základní škola Plzeň 22. základní škola Plzeň Třída: 7. A Jméno: Lenka Hirmanová Datum:29. 11. 2008 1 Skoro každý měl ve školce stejný sen, co by chtěl dělat Jako malá jsem měla různé zájmy, i když některé se moc nezměnily.

Více

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání Ale já jsem se chtěla o Jirkovi Hrzánovi dozvědět něco bližšího. Tak jsem o něm začala psát sama. No, sama jak se to vezme. Pročetla jsem dostupné materiály, ale především jsem na něj nechala vzpomínat

Více

Ahoj kamarádi, rok se s rokem sešel a v našem lese je bílo až oči přecházejí. Všechny stromy se oblékly do nadýchaných jiskřivých kabátů, na kterých

Ahoj kamarádi, rok se s rokem sešel a v našem lese je bílo až oči přecházejí. Všechny stromy se oblékly do nadýchaných jiskřivých kabátů, na kterých Ahoj kamarádi, rok se s rokem sešel a v našem lese je bílo až oči přecházejí. Všechny stromy se oblékly do nadýchaných jiskřivých kabátů, na kterých šišky vypadají jako velké hnědé knoflíky. V lese zavládlo

Více

PRINCEZNY TO MAJÍ TĚŽKÉ JINDŘICH MALŠÍNSKÝ

PRINCEZNY TO MAJÍ TĚŽKÉ JINDŘICH MALŠÍNSKÝ PRINCEZNY TO MAJÍ TĚŽKÉ JINDŘICH MALŠÍNSKÝ JINDŘICH MALŠÍNSKÝ verše ALOIS KOLÁŘ PRINCEZNY TO MAJÍ TĚŽKÉ aneb POHÁDKY PRO ANIČKU 2015 Veškerá práva vyhrazena. Žádná část tohoto díla nesmí být přenášena

Více

Lekce 18 Na návštěvě. V jídelně.

Lekce 18 Na návštěvě. V jídelně. Lekce 18 Na návštěvě. V jídelně. 18.1 Struktury Co bude k obědu/k večeři? Dejte mi míň masa. Můžu dostat víc knedlíků? Proč nechceš jíst vepřové? Nesmím jíst vepřové, protože jsem muslim. Olga se seznámila

Více

MŮJ STRACH. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza

MŮJ STRACH. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza MŮJ STRACH Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza Byla jsem hrozně vyděšená, hlavně z toho, že lidé, které jsem zázrakem potkala, mě jednoduše opustí. Proč by někdo

Více

Můj strach. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje.

Můj strach. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. Můj strach Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza Byla jsem hrozně vyděšená, hlavně z toho, že lidé, které jsem zázrakem potkala, mě jednoduše opustí. Proč by někdo

Více

LEKCE 2 RODINA. Popište obrázky.

LEKCE 2 RODINA. Popište obrázky. 2 LEKCE 2 RODINA Popište obrázky. DIALOG ČÍSLO DIALOG ČÍSLO DIALOG ČÍSLO DIALOG ČÍSLO 36 MINIDIALOGY 2 Poslouchejte, opakujte podle nahrávky a pak nahlas čtěte. MINIDIALOGY Minidialog 1 A: Dobrou chuť.

Více

United Nations High Commissioner for Refugees Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky

United Nations High Commissioner for Refugees Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky United Nations High Commissioner for Refugees Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Poprvé publikováno jako Karlinchen od Annegert Fuchshuber (Annette Betz Verlag, Wien/München, 1995). Copyright 1995

Více

Ne. Například tentokrát,

Ne. Například tentokrát, Jsem zasvěcená 12 let Ne. Například tentokrát, být loajální k mojí matce a moje matka je alkoholička i můj bratr je alkoholik. (Ano.) A já nevím co je se mnou špatně, že se mi nedaří je pozitivním způsobem

Více

Kdo by si v obchodě vybral shnilý pomeranč nebo banán namísto zdravého? Kdo by si koupil nakřáplé vajíčko nebo prasklý hrnek? Vždycky raději sáhnu vedle a vezmu si to lepší. A je to tak správně, je to

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí.

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. Jenom proto, že je hezky, každý čeká, že budete venku a skotačitˮ nebo tak něco. A když venku netrávíte každou vteřinu, hned

Více

MOJE TĚLO. Anna Pfeifferová. Ilustrace: Ulla Bartlová

MOJE TĚLO. Anna Pfeifferová. Ilustrace: Ulla Bartlová MOJE TĚLO Anna Pfeifferová Ilustrace: Ulla Bartlová Vem si tužku na panáčka, nakresli ho, je to hračka: Tečky, čárka, dole proužek, kolem toho ještě kroužek. Po stranách mu přidej ouška, ať ví dobře, co

Více

Blanka Kubešová Žoržína Ztracené dětství. Eroika

Blanka Kubešová Žoržína Ztracené dětství. Eroika 1 2 Blanka Kubešová Žoržína Ztracené dětství Eroika 3 Blanka Kubešová, 2008 Eroika, 2008 ISBN 978-80-86337-74-6 4 Blanka Kubešová Žoržína Ztracené dětství 5 6 7 mámě 8 krajino dětství, chtěl bych se k

Více

Kněz se usměje a objímá brigádníka kolem ramen. Pojedete domů už na Velikonoce. Sám vás tam zavezu a předám rodině. K těm šatům přidáme ještě dárky

Kněz se usměje a objímá brigádníka kolem ramen. Pojedete domů už na Velikonoce. Sám vás tam zavezu a předám rodině. K těm šatům přidáme ještě dárky Škaredá středa Středa svatého týdne, říká se jí také škaredá středa. Proč? Máme před očima Jidáše, jednoho z dvanácti apoštolů, jak se domlouvá s farizeji. Na čem? Farizejové se rozhodli Ježíše zahubit.

Více

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz František Ber Jak Ježíšek naděloval radost e-kniha Copyright Fragment, 2014 Všechna práva vyhrazena. Žádná část této

Více

1. píseň: Ž 1. 1. čtení: Jb 4,2-8. 2. píseň: 176 někdo mě vede za ruku. 2. čtení: Lk 17,11-19. Kázání:

1. píseň: Ž 1. 1. čtení: Jb 4,2-8. 2. píseň: 176 někdo mě vede za ruku. 2. čtení: Lk 17,11-19. Kázání: Milí bratři a milé sestry, vítám vás na dnešním shromáždění a zdravím vás tak jak je v církvi zvykem: Milost vám a pokoj od Boha Otce našeho i Pána Ježíše Krista. Toto praví Hospodin zástupů: V oněch dnech

Více

Lotr šibeničník budižkničema. Postava otroka v římské komedii

Lotr šibeničník budižkničema. Postava otroka v římské komedii Lotr šibeničník budižkničema Postava otroka v římské komedii 2. pol. 3. stol. př. n. l. 21 dochovaných komedií masky hráli jen muži typizované postavy: mladík, otrok, otec, kuplíř, voják, dívka, stařec,

Více

Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková

Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková Každý si pod pojmem cesta ke hvězdám představí něco jiného. Jeden si bude představovat chodník slávy v Los Angeles, další si sní o své cestě ke hvězdám a někdo úplně jiný

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

Otrokyně od Nilu. Tati! Kroutila jsem se ve snaze vymanit se z železného bojovníkova sevření.

Otrokyně od Nilu. Tati! Kroutila jsem se ve snaze vymanit se z železného bojovníkova sevření. Tati! Kroutila jsem se ve snaze vymanit se z železného bojovníkova sevření. Tati! Ucítila jsem, jak mě něco udeřilo do zátylku, a svět kolem mě zčernal. D o tváře mi šplíchala studená voda. Když jsem otevřela

Více

Tim 2,2 o.s. - www.web4kids.cz. 10. Omluva

Tim 2,2 o.s. - www.web4kids.cz. 10. Omluva 10. Omluva Tim 2,2 o.s. - www.web4kids.cz Podívej, kdo sem jde, upozornil Štefan přítele. Ten se napřímil a pohlédl k cestě. Po ní pomalu přicházel Viktor. No, ty lenochu, zasmál se mu Gimo naproti, když

Více

ŠKOLTÝN. Školní časopis Základní školy v Týnci nad Labem 15. ročník Číslo 3

ŠKOLTÝN. Školní časopis Základní školy v Týnci nad Labem 15. ročník Číslo 3 ŠKOLTÝN Školní časopis Základní školy v Týnci nad Labem 15. ročník Číslo 3 Obsah 1. Lyžařský výcvikový kurz 2. Tři králové, zápis do 1. třídy 3. Zimní škola v přírodě 4. Vánoční laťka, florbal starší dívky

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Na zemi je schovaná myška,

Na zemi je schovaná myška, Básnička Hanky Holíkové Na nebi letí pták, nad ním je velký mrak. Na hřišti si hrají děti, ptáček nad nimi letí. Na obloze máme sluníčko, právě vysvitlo maličko. U země je vrána, před ní velká brána. Na

Více

Vliv rodiny na rozvoj osobnosti Metodický list

Vliv rodiny na rozvoj osobnosti Metodický list Vliv rodiny na rozvoj osobnosti Metodický list práce s interaktivní tabulí - výchovné styly, vliv rodiny na vývoj osobnosti námět k diskusi - výchovné styly Obecné informace k řadě pracovních listů rozvoj.

Více

Kaštan zavrtí ocáskem a vděčně Adélce olízne dlaň. Pak vzrušeně zavětří a odběhne do křoví. Křoví se křiví na všechny strany a Kaštan v něm šmejdí

Kaštan zavrtí ocáskem a vděčně Adélce olízne dlaň. Pak vzrušeně zavětří a odběhne do křoví. Křoví se křiví na všechny strany a Kaštan v něm šmejdí 1. Kaštan je pes. Jezevčík. Má dlouhé tělo a krátké nohy. A štěká. Haf, haf, volá na Adélku. Adélka není pes. Adélka je holka. Má dlouhé hnědé vlasy a legračně pihovatý pršáček. Sehne se ke Kaštanovi a

Více

Začátek lidského smutku

Začátek lidského smutku Bible pro děti představuje Začátek lidského smutku Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Byron Unger; Lazarus Upravili: M. Maillot; Tammy S. Přeložila: Martina Penner Vydala: Bible for Children www.m1914.org

Více

pískovaný celopísek jen text (negativ) (pozitiv) Pískování na láhev vína: + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve VÍNO HRUŠKA) Pískování na přání:

pískovaný celopísek jen text (negativ) (pozitiv) Pískování na láhev vína: + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve VÍNO HRUŠKA) Pískování na přání: Pískování na láhev vína: 149,- Kč + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve VÍNO HRUŠKA) Pískování na přání: 199,- Kč (vlastní obrázek, vlastní delší texty) + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Živá knihovna nabízí i knihy s náboženskou tematikou

Živá knihovna nabízí i knihy s náboženskou tematikou Živá knihovna nabízí i knihy s náboženskou tematikou Jana Šustová 27.06.2007 [800x720] Jana Al Oukla - kniha s titulem "Muslimka" Zajímavý projekt s názvem Živá knihovna - Nesuď knihu podle obalu letos

Více

Ahoj kamarádi, tak co íkáte na ty dva hlupáky a vykutálence, kte í malému Jakubovi tak moc ublížili? Taky je vám z toho smutno? No aby nebylo!

Ahoj kamarádi, tak co íkáte na ty dva hlupáky a vykutálence, kte í malému Jakubovi tak moc ublížili? Taky je vám z toho smutno? No aby nebylo! Ahoj kamarádi, tak co říkáte na ty dva hlupáky a vykutálence, kteří malému Jakubovi tak moc ublížili? Taky je vám z toho smutno? No aby nebylo! Vždyť je to ostuda, když se lidi k sobě chovají tak surově

Více

ÚTĚK NA ZÁPAD. (Günter Götz [1])

ÚTĚK NA ZÁPAD. (Günter Götz [1]) ÚTĚK NA ZÁPAD Koupit lístek, nastoupit do vlaku, to všechno proběhlo v pořádku. Ale kousek od východního Berlína vlak zastavil a objevila se lidová policie s kalašnikovy. Museli jsme ukázat dokumenty a

Více

Zvedám mobil a ve sluchátku se ozve jeho hlas. Je tichý a velice pomalý.

Zvedám mobil a ve sluchátku se ozve jeho hlas. Je tichý a velice pomalý. Dnes ráno se mi vstává líp. Hlava mě nebolí a dokonce se mi už ani nemotá. Jsem desátý den po otřesu mozku a stále špatně spím. V nákupním centru nás s dcerou napadl cizí vyšinutý chlap a poranil mi krční

Více

le není žádný neuklizený pokoj, kdepak. Je to většinou neprostupná změť obrovských stromů s propletenými korunami a dlouhatánskými liánami nad

le není žádný neuklizený pokoj, kdepak. Je to většinou neprostupná změť obrovských stromů s propletenými korunami a dlouhatánskými liánami nad KOTĚ V DŽUNGLI Zorí přišla na svět v daleké Indii. Teď si možná představujete krásnou indickou princeznu v hedvábném sárí a stříbrných opánkách, s třpytivou čelenkou v tmavých vlasech, rudým drahokamem

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ A) Téma oborové (= téma OSV č. 1) Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Tematický okruh OSV Dodržujeme základní

Více

Pravidla přátelství. Na motivy úspěšného seriálu od Disney Channel

Pravidla přátelství. Na motivy úspěšného seriálu od Disney Channel Pravidla přátelství Na motivy úspěšného seriálu od Disney Channel Original title: Código amistad Copyright 2015 Disney Enterprises, Inc. Vydalo nakladatelství EGMONT ČR, s.r.o., Žirovnická 3124, 106 00

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

22. Základní škola Plzeň. Až já budu velká. Třída: 7. B. Datum: 8. 12. 2008. Jméno: Kamila Šilhánková

22. Základní škola Plzeň. Až já budu velká. Třída: 7. B. Datum: 8. 12. 2008. Jméno: Kamila Šilhánková 22. Základní škola Plzeň Až já budu velká Třída: 7. B Datum: 8. 12. 2008 Jméno: Kamila Šilhánková V pěti letech jsem onemocněla zánětem ledvin a ležela jsem v nemocnici u svatého Jiří. Byla tam veliká

Více

Výtvarná soutěž ŽÍZEŇ ANEB VODA NAD ZLATO. Vím Chci vědět Dozvěděl/a jsem se VÍM CHCI VĚDĚT DOZVĚDĚL/A JSEM SE

Výtvarná soutěž ŽÍZEŇ ANEB VODA NAD ZLATO. Vím Chci vědět Dozvěděl/a jsem se VÍM CHCI VĚDĚT DOZVĚDĚL/A JSEM SE Výtvarná soutěž ŽÍZEŇ ANEB VODA NAD ZLATO Vím Chci vědět Dozvěděl/a jsem se VÍM CHCI VĚDĚT DOZVĚDĚL/A JSEM SE Kvíz k vodě 1. Kolik vody zaujímá povrch planety? a) 61% b) 81% c) 71% 2. Jaký je chemický

Více

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Přídavná jména Český jazyk třída pro jazykovou přípravu Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Slovům, která nám říkají, jak se věci, lidé nebo zvířata jmenují,

Více

3. Kousky veršů (Poupata)

3. Kousky veršů (Poupata) 1. esta poslední kapky (Poupata) mi mi 1. Sklenici vína dolej nám, ó, Pane, mi mi dokud tam na dně něco zbejvá, Pane, nebudem vědět o těle, duše se vínem umeje, nebudem bdít a nebudem spát, ó, Pane. 2.

Více

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13 Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh nás miluje takové, jací jsme. Je mnoho projevů modliteb, podstatné je, aby byly v upřímnosti.

Více

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam.

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam. Šablona č. 7, sada č. 1 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Člověk a jeho svět Člověk a jeho svět Rodina Příbuzenské vztahy v rodině, orientace v čase, život ve městě x vesnici Ročník

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

Ve znamení Kříže. Výpisky z poutního deníku

Ve znamení Kříže. Výpisky z poutního deníku Ve znamení Kříže Výpisky z poutního deníku Tuto pouť jsem pojal jako křížovou cestu (každý den bude jedno zastavení) a chci jí obětovat za to, aby se lidé v naší farnosti otevřeli působení Ducha svatého.

Více