PRVNÍ KAPITOLA Šejku AI Abdare, mohl byste nám prozradit, jestli je tato vaše nenadálá návštěva Texasu obchodní nebo soukromá záležitost?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PRVNÍ KAPITOLA Šejku AI Abdare, mohl byste nám prozradit, jestli je tato vaše nenadálá návštěva Texasu obchodní nebo soukromá záležitost?"

Transkript

1 PRVNÍ KAPITOLA Šejku AI Abdare, mohl byste nám prozradit, jestli je tato vaše nenadálá návštěva Texasu obchodní nebo soukromá záležitost?" Šejk Omar AI Abdar obdařil reportérku, jejíž pronikavý hlas přehlušil všechny ostatní novinářské kolegy, poněkud chladným úsměvem. Teprve před chvílí vystoupil ze soukromého letadla, které ho dopravilo z Gasparu, malé země na Středním východě, na soukromé letiště nedaleko městečka Mission Creek v Texasu. Rozhodně neměl náladu věnovat se teď tisku a televizi. Netušil jsem, že se média dozvěděla o mém příletu do Texasu," odpověděl. To víte, když k nám zavítá jeden z nejžádanějších svobodných mládenců na světě, celý Texas to zaznamená a je hned na nohou," odpověděla mladá reportérka a oslnivě se na něj usmála. Omar si jí už ale nevšímal. Soustředil se v duchu na účel své návštěvy. Co když odpoví ne? Ta otázka se mu vynořila v hlavě, nezvaná a ne- 6 I ŠEJKOVÉ UMĚJÍ MILOVAT 7 žádaná, a on ji okamžitě zahnal, nechtělo se mu o této možnosti vůbec uvažovat. Rašad Aziz zvedl ruce, aby zarazil další proud otázek. Prosím, prosím, pochopte, že Jeho Veličenstvo má dnes za sebou velice dlouhou cestu. Šejk by se teď rád odebral na místo svého ubytování. Nebude zatím odpovídat na žádné otázky." A jako by to ta slova znamenala nějakou nevyslovenou narážku, několik šejkových osobních strážců se okamžitě přesunulo tak, že ho oddělili od skupinky dotěrných reportérů a vytvořili mu volný průchod až k čekajícímu automobilu.

2 Děkuji ti, Rašade," usmál se Omar na svého osobního asistenta, když už všichni seděli bezpečně v autě a hlouček reportérů nechali v dálce za sebou. Vypadá to, že si majitel letiště informaci o našem příletu nenechal pro sebe." Rašad Aziz byl útlý mužík po padesátce s pletí barvy skořápek kokosových ořechů. Byl obdařen cynismem, který Omarovi dost často připadal velice zábavný. Rašad se ušklíbl. Určitě si za to nechal od těch supů dobře zaplatit." Pak vylovil z náprsní kapsy malý zápisník a zalistoval v něm. Máme pro vás zařízeno ubytování v hotelu Brighton v Mission Creeku. Apartmá Ashbury vám bude k dispozici, jak dlouho budete chtít. Osobně jsem mluvil s majitelem hotelu. Ujistil mě, že všechen personál s radostí vyplní každé vaše přání." Jsem si jistý, že všechno bude v nejlepším pořádku," řekl Omar nepřítomně. A teď laskavě řek ni řidiči, že si nejprve uděláme zastávku na Carsonově ranči a teprve pak se ubytujeme v hotelu." Rašad ani nemrkl okem, i když původně bylo naplánováno, že Omar odjede okamžitě do hotelu. Šejkův asistent se přesunul na sedadlo přímo za šoférem limuzíny a rychle mu vyložil změnu plánu. Zůstal tam sedět i pak, jako by vycítil, že si šejk právě teď přeje chvilku zůstat sám jen se svými myšlenkami. Omar se díval z okénka na krajinu, ubíhající pomalu kolem. Rozčililo ho, že se tisk o jeho příjezdu dozvěděl. Doufal, že si zaletí do Mission Creeku, zařídí tu, co má v plánu, a vrátí se do Gasparu, aniž by ho doprovázel nepříjemný zájem médií. Nechtěl, aby tisk strkal nos do jeho osobních záležitostí, a tato cesta do Texasu byla nanejvýš osobní záležitost. Teprve když uspěje, milerád se s celým světem podělí o to, co zde zařizoval. Co když odpoví ne? Nepříjemná otázka se zničehonic vynořila znovu, aby ho potrápila tou znepokojivou mož-

3 ností. Sáhl si do náprsní kapsy a vylovil odtamtud fotografii. Byl to obrázek pohledné mladé ženy v třpytivých stříbřitých plesových šatech. Trojúhelníkový obličej jí rámovaly vlnité tmavě hnědé vlasy a zvýrazňovaly jemnou broskvovou pleť. Pamatoval si, ze má oči jako smaragdy, lemované hustými dlouhými rasami, hravé a koketní. Znamínko krásy u koutku úst přitahovalo pozornost k plným rtům, jako stvořeným k líbání. Elizabeth Fiona Carsonová. V době, kdy byla 8 tato fotografie pořízena, měla jednadvacet let. Bylo to na plese debutantek, mladých dívek poprvé vstupujících do společnosti, kterého se Omar právě v tomto městečku zúčastnil. Od té doby uplynulo dlouhých šest let - a on se teď vrátil, aby ji požádal o ruku. Co když odpoví ne? Zastrčil si fotografii zpátky do kapsy a napřímil se na sedadle. Jistěže neodpoví ne. On je přece šejk Omar AI Abdar, panovník Gasparu. Každá žena by mohla být pyšná na to, kdyby si ji vybral za manželku. Řidič zabočil na pozemky rodiny Carsonů a Omar se znovu soustředil na krajinu, ubíhající za okénkem. Carsonův ranč byl po celém Texasu proslaven kvalitou svého dobytka. Omara ale více zajímalo to, že je to Elizabethin domov, místo, kde se narodila a vyrostla. V dopisech, které si vyměňovali v posledních několika letech, mu o ranči i o svých rodičích psala vždy s velkou náklonností. Hlavní budova byla rozhodně impozantní, i když ani zdaleka nedosahovala velikosti Omarova paláce doma v Gasparu. Po celé přední části rozlehlého domu se táhla veranda a řada velkých oken.

4 Pozemky svědčily o pečlivé a perfektní péči, prostranství mezi budovami zdobila spousta vkusně uspořádaných květinových záhonů a množství stromů. Auto jelo po točité cestě vedoucí k domu a Omar se naklonil dopředu k řidiči. Ne," řekl. K hlavní budově ne. Někde tady v areálu by měl I ŠEJKOVÉ UMĚJÍ MILOVAT 9 být správcovský domek." Ukázal na odbočku, vedoucí kolem garáže pro čtyři auta. Tamhle. Jeď tamtudy." Šofér uposlechl jeho příkaz, minul garáže a další přístavky. Omar v dálce zahlédl malé stavení. Okamžitě vytušil, že právě tam žije Elizabeth. Věděl to nejen z dopisů, které mu psala, poznal to okamžitě i podle truhlíků, které visely z verandy a překypovaly pestrobarevnými květinami. Psala mu přece, že květiny tuze miluje. Když auto zastavovalo před domkem, ucítil Omar, jak se mu podivně houpe žaludek. To přece nemohou být nervy, pomyslel si. Je přece šejk, vládce celé země. On rozechvělý nebývá, to jiní bývají rozechvělí před ním. Nejspíš má jenom obyčejný hlad. To bude ten důvod, proč se mu svírá žaludek. Cestovali do Texasu celý den a poslední jídlo měl už dávno. Rašad otevřel dveře a přidržel je, aby mohl šejk vystoupit. Omar, hlavu plnou myšlenek na ženu, která žije v domku, si nepřítomně přejel rukou po obleku od Armaniho. Doufal, že nevypadá po cestě moc pomačkaný. Kráčel k předním dveřím domku. Jeho dva osobní strážci mezitím zaujali stanoviště na obou stranách verandy a Rašad se vrátil k limuzíně. Omar se zhluboka nadechl. Věděl, že nadcházející chvíle bude patřit k rozhodujícím v jeho živote- V osmatřiceti letech už měl dávno věk na to, aby požádal nějakou ženu o ruku, a i když Elizabeth Fionu Carsonovou neviděl už šest let, právě J1S1 vyvolil za manželku.

5 10 Zaklepal na dveře a přitom zaznamenal sladkou vůni, linoucí se z truhlíků s květinami kolem. V duchu si umínil, že musí zařídit, aby ve svých pokojích v paláci měla vždycky dostatek čerstvých květin. Dveře se otevřely a objevila se v nich půvabná mladá žena. Omar stanul tváří v tvář své budoucí manželce. Elizabeth," vydechl. Kochal se pohledem na ni, potěšen, že vypadá přesně tak, jak si ji pamatoval. Omare!" Jiskřivé zelené oči se rozšířily úžasem a ruce jí vylétly nejprve k vlasům, potom k šatům, které si nevědomky uhladila. I když měla tmavé vlnité vlasy malinko rozcuchané a džínsové šaty dost všední, vypadala nádherně. Touha, kterou k ní pocítil té dávné noci, se probudila, jako by těch šest let nic neznamenalo. Co - co tady děláš? Nevěděla jsem, že se chystáš do Texasu. Páni, to jsem ráda, že tě vidím. Zrovna dneska jsem dostala tvůj poslední dopis. Nezmínil ses ani slovem, že se chystáš do Ameriky." Kousla se do spodního rtu, jako by si uvědomila, že mluví páté přeš deváté. Omarovi se to ale líbilo. Usmál se na ni. Najednou si byl více než kdy předtím jistý tím, co se chystá udělat. Nedal jsem ti vědět, že se chystám do Texasu, protože jsem tě chtěl překvapit." To se ti teda opravdu povedlo," odpověděla. Pak si uvědomila, že s tak vzácnou návštěvou stojí pořád na prahu. Promiň, půjdeš dál?" Nebyl bych tak netaktní, abych se objevil u tvých dveří neohlášený a pak čekal, že se mi budeš věnovat," odpověděl. Musím se ještě ubyto- I ŠEJKOVÉ UMĚJÍ MILOVAT 11 vat v hotelu, ale chtěl jsem se zastavit nejprve tady a položit ti jednu moc důležitou otázku." Otázku?" Pořád vypadala, že je jeho příjezdem nesmírně ohromená. Znovu si projela rukou

6 vlasy a Omar si všiml, že se jí trochu třese. Jakou otázku?" Vzal tu třesoucí se ruku do své a její zelené oči se znovu rozšířily. Cítil jemnou ženskou vůni, květinovou vůni, která mu okamžitě připomenula tu noc na plese. Tehdy ho okouzlila. Bezostyšně flirtovala, sváděla všechny přítomné muže a ani Omar nebyl výjimkou. Ale tenkrát ještě nebyl připraven k sňatku, stejně jako pro něj nebyla zralá ona. Elizabeth, přijel jsem za tebou, abych ti řekl, jak moc se mi poslední rok líbilo si s tebou dopisovat. Z těch dopisů jsem získal pocit, jako bych konečně pochopil celou tvoji duši i srdce." Zdálo se, že se jí oči ještě zvětšily. Sevřel jí ruku a zhluboka se nadechl. Elizabeth Fiono Carsonová, přijel jsem do Texasu, abych tě požádal o ruku. Staneš se mojí ženou?" Elizabeth Cara Carsonová se dívala na hezkého muže, který před ní stál a čekal na odpověď. Snažila se udusit v sobě paniku, která jí velela vytrhnout mu ruku, obrátit se a utéci do domku. To nemůže být pravda, pomyslela si horečně. "Omare... já... já... je to tak najednou," podařilo se Ji konečně ze sebe vypravit a vyvlékla mu ruku ze sevření. Popravdě řečeno nešlo o to, že se obje- " tak najednou. Byla to pro ni hotová katastrofa! 12 Překvapil jsem tě, já to chápu," vyslovil nahlas tu zřejmou věc. To je ještě slabé slovo," odpověděla tiše. Trochu se jí točila hlava a připadalo jí, že se jí to všechno musí jenom zdát. Podle fotografií, na nichž ho vídala od jejich prvního a posledního setkání před šesti lety, věděla, že se z něj stal nesmírně hezký muž. Žádný z těch snímků ji však nepřipravil na tu vroucnost jeho exotických tmavých očí ani na široká a rozložitá ramena. Žádné fotografie ji ne-

7 připravily na pevné, mužné rysy jeho tváře, zjemněné dlouhými jako uhel tmavými řasami a měkkým úsměvem. Omar přikývl. Teď tě nechám o samotě, abys mohla o tom mém návrhu přemýšlet. Setkáme se třeba zítra, jestli ti to bude vyhovovat. Udělala bys mi tu čest a poobědvala se mnou? Mohli bychom zároveň probrat naši budoucnost. Budu bydlet ve městě v hotelu Brighton." Poobědvala s tebou?" opakovala po něm. Pošlu pro tebe v poledne vůz. Hodí se ti to?" Jeho tmavé oči byly jako bezedné tůně, sváděly ji, aby se v nich utopila. Ale přinutila se odvrátit od nich pohled, nechtěla se ztratit v těch lákavých hloubkách. Byla v maléru - ve velkém maléru - ale možná, že do zítřejšího poledne přijde na to, jak to všechno se ctí vyřešit. Vyhovuje," souhlasila. Zítřejší oběd. V poledne budu připravená." Dobře. Těším se." Pozdravil ji mírnou úklonou I ŠEJKOVÉ UMĚJÍ MILOVAT 13 hlavy, pak se obrátil na patě a zamířil zpátky do auta, které na něj čekalo. Naši budoucnost. Ta slova zněla Caře stále hlavou, když sledovala, jak dlouhá limuzína mizí v dálce. V okamžiku, kdy jí zmizela z dohledu, vběhla do domku a popadla telefonní sluchátko. Fiona. Musí se spojit s Fionou. Rychle vymačkala číslo do Fionina bytu v hlavní budově ranče. Samozřejmě s vámi chci mluvit," ozval se ze sluchátka příjemný Fionin hlas. Bohužel tady právě nejsem, ale nechte mi prosím vzkaz -" Cara zavěsila. Najednou si vzpomněla, jak si ráno sestra stěžovala na to, že je sobota a ona nemá na večer smluvenou žádnou schůzku. Fiona se tedy rozhodla, že stráví večer netradičně v Body Perfect, v dámských lázních v Klubu Osamělé hvězdy.

8 Cara popadla klíče od auta a vyšla z domku. Musí si s Fionou okamžitě promluvit. Musí jí říct, že šejk Omar je tady, v Texasu, a zrovna ji požádal o ruku - problém je jenom v tom, že ji považuje za Fionu. Všechno se to najednou pořádně zamotalo. Caře trvalo jenom pár minut, než dojela do Klubu Osamělé hvězdy. Když zastavila před působivou čtyřpatrovou budovou, vystavěnou z růžové Žuli, jako obvykle pocítila nával hrdosti. Rekreační středisko a golfový klub byly součástí Dědictví po předcích. V roce 1923 je založil Její pradědeček společně se sousedem J. P. w ainwrightem. V letech, které následovaly, se 14 klub proslavil po celém světě svým luxusem, pohodlím a prvotřídním personálem. Nával pýchy na předky však trval jenom chvilku, okamžitě ho zase vystřídal pocit naléhavé potřeby promluvit si se sestrou. Zaparkovala auto pod krytým sloupořadím a vyskočila. Ahoj, Lany," zavolala na sluhu, který čekal před klubem. Rád vás zase vidím, slečno Carsonová," řekl, když si od ní přebíral klíče. Nebudu tu dlouho," dodala a vběhla do dveří, vedoucích do rozlehlého vestibulu. Pospíchala k výtahům a přitom kývala kolem sebe na pozdrav a vysílala úsměvy k lidem, které znala. Body Perfect, luxusní lázně a salón krásy, byly ve druhém patře. Recepční ji překvapeně pozdravila. Caro, vítám vás!" Zamračila se a podívala se na monitor počítače před sebou. Nevěděla jsem, že máte na dnešek večer domluvenou návštěvu." To taky nemám. Jenom si potřebuju promluvit se sestrou," odpověděla Cara. Můžete mi říct, kde je?" Za čtvrt hodiny je objednaná na masáž u Heidi," přečetla recepční údaj z rozvrhu. Myslím, že si předtím chtěla ještě zajít do sauny."

9 Díky," řekla Cara a pospíchala do šatny před saunou. Zatímco se svlékala a brala si jednu z měkkých bílých klubových osušek, myslela na ten okamžik, kdy otevřela dveře a uviděla na verandě stát šejka Omara. Nemohla by být víc překvapená, ani kdyby na I ŠEJKOVÉ UMĚJÍ MILOVAT 15 verandě stál v celé své kráse velikonoční zajíček a stříhal ušima. Omar ji požádal o ruku. Caře se sevřel žaludek. Najednou se ten neškodný podvůdek, kterého se s Fionou dopouštěly minulý rok, nezdál vůbec neškodný. Fiona už bude vědět, co dčlat. Fiona je mistr v tom, jak se dostat z ošemetných situací. Cara otevřela dveře a vstoupila do páry v sauně. Okamžitě sestru zahlédla. Ležela na břiše na jedné lavici, na tváři ručník. Cara byla ráda, že v tu chvíli není v sauně nikdo jiný. Fiono," řekla Cara a šťouchla sestru do boku. Fiona sebou trhla a stáhla si ručník z hlavy. Caro, co tady děláš?" zeptala se překvapeně. Posadila se a podívala se na sestru. Obě ženy byly jednovaječná dvojčata. Podobaly se sobě jako vejce vejci, jediný rozdíl mezi nimi tvořilo umístění znamínka krásy. To Cařino bylo na levé straně hned nad ústy a Fionino hned nad ústy na pravé straně. Jedna byla zrcadlová podoba té druhé. Jsme v loji," řekla Cara bez úvodu. Těžce se posadila na lavici vedle sestry. Hádej, kdo se mi Před deseti minutami objevil přede dveřmi?" To netuším." Fiona si projela prsty vlhké vlasy. šejk Omar AI Abdar." Cara se dívala, jak se sestřiny zelené oči rozšířily ohromením. Požádal mě, abych si ho vzala, Fiono." Fiona na ni chvíli zírala, pak zaklonila hlavu a rozesmála se. No to je teda paráda!"

10 Cara spolkla podrážděný povzdech. Fiona ni- 16 CARLA CASSIDVOVÁ kdy nebrala nic vážně. Fiono, ten chlap požádal o ruku mě, ale myslí si, že jsi to ty." Fiona si zvědavě sestru prohlížela. Cos mu to sakra v těch dopisech psala, že jsi ho tak nalákala?" Cara pokrčila rameny. Nic zvláštního," odpověděla. Byly to jen její sny, naděje, nejdůvěrnější myšlenky - o tom všem psala šejku Omarovi, a na konci každého dopisu napsala sestřino jméno. Fiona přezíravě mávla rukou. No, já si rozhodně žádného šejka vzít nechci," prohlásila. Kromě toho, jestli si dobře pamatuju, je Omar pěkně starý" Není starý," zaprotestovala okamžitě Cara a znovu si vybavila obrázek muže, se kterým se rozloučila sotva před několika minutami. Je mu teprve osmatřicet." A vypadá tak ve formě a mužný jako kterýkoli dvacetiletý, dodala v duchu. Je moc hezký a chce se mnou zítra poobědvat a probrat naši společnou budoucnost." No tak s ním poobědvej a mlč jako ryba." Cara i přes páru v saupě viděla, jak sestře září oči. Bože, Caro, nedělej si z toho těžkou hlavu!" To nedokážu," řekla Cara měkce, i když Fionina slova nesla nádech provokace. Měl by se dozvědět pravdu." A proč? Nač potřebuje vědět, že už mě přestalo bavit psát mu dopisy a že jsi tu korespondenci převzala ty?" zeptala se udiveně Fiona. Popadla Caru za ruku. Podívej se, ty máš takový nudný život. Neříkám, že si máš Omara vážné vzít, ale je ti sedmadvacet a nikdy jsi nezažila nic I ŠEJKOVÉ UMĚJÍ MILOVAT 17 vzrušujícího - až na tu příšernou příhodu loni ve škole. Copak bys nechtěla mít taky nějaký velký příběh, abys jednou měla co vyprávět vnoučatům?"

11 Příšerná příhoda" byla to, co Caru přimělo neobnovit na letošní rok pracovní smlouvu učitelky angličtiny na střední škole. Vzhledem k tomu, jak probíhá můj milostný život, zřejmě nikdy vnoučata mít nebudu," odpověděla tiše. Jistěže budeš," prohlásila Fiona. Ty jsi ten typ, co se nakonec bláznivě zamiluje a usadí se u rodinného krbu s houfem dětí a se psem." Cara se ušklíbla. Ty to říkáš, jako by to byl osud horší než smrt." Jiným ženským to vyhovuje." Fiona pokrčila rameny. Já mám zkrátka jenom vyšší cíle." Zatvářila se vážně a znovu vzala Caru za ruce. Pusť se do toho, Caro. Kolikrát v životě budeš mít příležitost svádět šejka?" Cara na to neřekla nic. Na chvíli si vzpomněla na to nádherné teplo, které vyzařovalo z jeho ruky, když ji držel, na tu sladkou žádostivost, která se mu zrcadlila hluboko v očích. Bylo by opravdu tak hrozné na pár dní předstírat, že je Elizabeth Fiona Carsonová místo Elizabeth Cary Carsonové? Samozřejmě by velice přivítala možnost konečné si osobně povídat s mužem, jehož upřímné dosy ji tak moc chytily za srdce. Moc ráda by pro něj alespoň na čas byla někým zvláštním.,pusť se do toho, sestřičko. Víš co, já ti to dokonce ještě usnadním," řekla Fiona rázně a vytrhla tak Caru z jejích myšlenek. 18 Co tím myslíš?" Fiona vzala malý ručník a osušila si jím čelo. Posledních pár týdnů se tak strašně nudím, že jsem si hrála s myšlenkou udělat si trochu prázdniny. Hned zítra ráno skočím do letadla a zaletím si na jeden dva týdny do Paříže. Tím pádem budu z města pryč a Omar tak ani nemůže přijít na to, že nejsi já." Cara chvíli mlčela, přemýšlela o všech důvodech, pro které si takový uskok nemůže dopřát.

12 Nedokázala ale potlačit to sladké očekávání, které jí projelo, když si uvědomila, že to chce udělat. A - Caro?" řekla ještě Fiona jaksi naléhavě. Tázavě se na ni podívala. Jestli budeš já, tak mi prosím tě neudělej ostudu," uzavřela to Fiona stručně a rozesmála se. Pak si položila ručník na tvář a natáhla se zase na lavici. Bude to jenom na pár dní, říkala si Cara později, když se sprchovala a oblékala. Jenom pár dní bude předstírat, že je ta žena, která Omara tolik uchvátila na plese debutantek, žena, jejíž podpis stál na konci tolika dopisů, které mu poslala. Jenom pár dní chtěla moci zářit v něčích očích. V Omarových očích. Nakonec mu řekne, že si ho vzít nemůže, vymluví se třeba na to, že by nedokázala opustit svou zemi. Šejk se vrátí do Gasparu a nebude nic tušit. Nakonec to ani nevypadalo na moc bláznivý plán. Cara ale měla stejně pocit, že za blázna v tom všem by nakonec mohla být jedině ona, a to proto, že se do takového dobrodružství vůbec pouští. I ŠEJKOVÉ UMĚJÍ MILOVAT 19 V té době, kdy Cara Carsonová odjížděla z Klubu Osamělé hvězdy, daly si dvě servírky z klubové restaurace Yellow Rose společně přestávku v práci. Tak co, Daisy, máš nějaké velké plány na zbytek víkendu?" zeptala se Ginger Waltonová, když se obě ženy usadily ke stolku v odpočíváme. Haley Mercadová, která posledních šest měsíců předstírala, že je Daisy Parkerová, se na Ginger usmála. Ta dívka s kaštanovými vlasy a modrýma očima se za posledních pár měsíců stala její dobrou přítelkyní. Jo, dneska večer pracuju a zítra taky." Ginger se zasmála. Já taky. No, když jsme v práci, aspoň se nenamočíme do nějakého maléru, co?" Jasně," odpověděla Haley, i když v jejím případě nic nemohlo být dál od pravdy. Ona se tady v klubu nacházela v samém centru malérů.

13 Haley, která tajně pracovala pro FBI, nejenom předstírala, že je někdo jiný. Navíc byla také citově a příbuzensky svázána s jednou z nejmocnějších rodin texaské mafie. A to byl teprve začátek jejích nesnází. Jenom si to představ," pokračovala Ginger a otevřela sáček bramborových lupínků. Jednoho dne tady budeme obsluhovat s bolavými zády a nohama a najednou vpluje dovnitř náš princ a vezme nás odtud pryč." Haley si odfrkla, jako by to udělala servírka Daisy. Jo, holka, já už jsem si dávno přestala malovat svého prince," prohlásila se silným přízvukem, který si osvojila společně s novou identitou ŠEJKOVÉ UMĚJÍ MILOVAT 21 Já ne," odpověděla Ginger se zasněným výrazem v očích. Já nehledám chlapa, který by se o mě staral nebo tak," dodala rychle. Já už se dlouho o sebe starám sama. Ale bylo by fajn mít někoho, s kým bych žila, kdo by mě měl rád a já zase jeho." Slova Ginger v Haley vyvolala vzpomínku, pečlivě chráněnou vzpomínku, které zřídkakdy dovolovala vyplout na povrch. Vzpomínku na jedinou vášnivou noc, kterou strávila v náruči muže, jehož milovala celé roky. Srdce ji zabolelo, když pomyslela na následky té noci. Zahnala to pomyšlení, věděla, že utápět se v myšlenkách na minulost a na toho muže by jí teď jenom komplikovalo život. Život, který byl už tak dost komplikovaný. Kam tě vlastně Harvey zítra večer poslal?" zeptala se Ginger. Do Men 's Gríll," odpověděla Haley. To máš teda kliku, tam dávají dobré spropitné," odpověděla Ginger. Jo, to mám kliku, pomyslela si Ginger. Už nahlásila svým kontaktům v FBI, že má následujícího večera službu v této restauraci. Znamenalo to,

14 že až zítra nastoupí do práce, bude napojena na odposlech a jejím úkolem bude zaznamenat jakýkoli rozhovor, který povedou hosté restaurace a který by mohl vést ke zničení mafie. Prozatímně vybudovaná restaurace Men's Gríll byla místem, odkud se vládlo, kde se uzavíraly dohody a výhodné obchody. V zakouřených privátních prostorách baru a restaurace se setkávala rodina", aby vedla svoje záležitosti. Rodina" zahrnovala i členy její skutečné rodiny Mercadů. Součástí její dohody s FBI bylo to, že pomůže mafii zlikvidovat. Za to bude mít zajištěnu beztrestnost pro svého otce Johnnyho a bratra Rickyho. Jednoho muže ale Haley toužila dostat na kolena. Byl to Frank Del Brio. Stačilo jen vyslovit jeho jméno a už jí začal běhat mráz po zádech. A ten strach obvykle doprovázel vztek. Od smrti Carminea Mercada, hlavy rodiny", se šeptalo, že logickým nástupcem na jeho místo by byl její bratr. Haley ale také zaslechla, že se Frank Del Brio chová, jako by už byl novým donem on. Ale to nebyl ten pravý důvod, proč by ho Haley nejraději viděla ve vězení, bezpečně zavřeného pod zámkem po zbytek života. Frank Del Brio byl krátce jejím snoubencem. To kvůli němu musela předstírat vlastní smrt a teď pracovat pro FBI. On mohl za to, že se odcizila vlastní rodině, za plastickou operaci, kterou podstoupila, aby změnila vizáž. A především - mohl za vraždu její matky. Hej, platím vás za to, abyste tu vysedávaly celý večer?" Do dveří odpočívárny nakoukl Harvey Small, manažer Klubu Osamělé hvězdy. Přestávka skončila, dámy. Potřebuju vás na pláce." Zpátky do uranových dolů," řekla Ginger. Zmačkala prázdný pytlík od brambůrků, hodila ho do nejbližšího koše na odpadky a vstala.

15 No jo, s ubožáky nemá nikdo slitování," souhlasila Haley a taky se zvedla. Možná, že už zítra večer získá informaci, kterou 22 FBI potřebuje, a celou tu bandu zavřou. Frank půjde do basy a Haley se bude moci vrátit ke svému původnímu životu. Bude se moci shledat se všemi lidmi, které miluje. Ale taky je možné, že ji zítra Frank Del Brio i přes její utajení pozná a všechno bude rázem ztraceno. Zahnala to pomyšlení jako dotěrný hmyz a pospíchala s Ginger zpátky do práce. DRUHÁ KAPITOLA Snila o něm celou noc. Snila o šejkovi Omaru AI Abdarovi a krásné cizí zemi jménem Gaspar, kterou jí v jednom ze svých dopisů s láskou popisoval jako drahý kámen, pohozený uprostřed moře. V těch snech se na ni Omar díval svýma krásnýma očima, něžně ji hladil, říkal jí, že ji miluje nadevšechno na světě, a oslovoval ji Caro, ne Fiono. Vzbudila se s pocitem naléhavé touhy, s přáním, aby se ten sen stal skutečností. Chvilku před polednem stála Cara v koupelně a kontrolovala svůj odraz v zrcadle, aby se ujistila, že na obědě s šejkem bude vypadat dobře. Sny uplynulé noci v ní probudily tesknou touhu, přání vidět zemi, kterou jí Omar tak výmluvně popisoval, na vlastní oči, touhu být s mužem, který Psal ta nádherná slova. Zena, která se na ni dívala ze zrcadla, se maličko mračila. Kdyby tak jen mohla být s čistým svědomím sama sebou! Když se chystala na schůzku, Prohledala celou svoji skříň, snažila se najít něco n a oblečení, co by si byla vybrala Fiona. Ale Fio- na a Cara měly v oblékání naprosto rozdílný vkus. 24 Fiona byla jako zářivá květina, měla v oblibě jasné barvy a vyzývavý styl. Cara byla mnohem

16 konzervativnější, trochu mdlá a poněkud nudná. Zamračila se ještě víc, pak si to uvědomila a přinutila se rozjasnit tvář a usmát se na svůj odraz v zrcadle. Vzadu ve skříni nakonec objevila šaty v jadeitové zeleni. Nikdy je neměla na sobě, měly dokonce ještě cedulku z obchodu. Koupila je jednou v okamžitém rozmaru, i když nezapadaly do jejího obvyklého konvenčního stylu. Velký výstřih jí připadal trochu nebezpečný a koketní sukně byla mnohem kratší než ty, v nichž se cítila dobře. Ty šaty by si oblékla spíše Fiona, a právě proto si je dneska Cara vybrala. Pocítila nával viny a obrátila se od zrcadla. Bylo to poprvé za celé roky, kdy se vědomě chystala vydávat se za svou sestru. Když byly ještě holčičky, samozřejmě občas šidily lidi kolem sebe a předstíraly jedna druhou. Byly to ale nevinné dětské hry bez následků. Ale teď už s Fionou děti nejsou a to, že se vydávala za Fionu, ponouklo toho významného muže, panovníka země, aby urazil celé tisíce kilometrů a požádal ji o ruku. Je to jenom na pár dní, říkala si. Jistě se nic nestane, když bude předstírat ještě pár dní. Jaké vzpomínky jí ale ty dny. přinesou pro budoucnost! Srdce jí vyskočilo až do krku, když se ozvalo zaklepání na dveře. Rychle se podívala na hodinky a zjistila, že je čas, kdy ji má Omar vyzvednout. Jenom doufala, že v této zkoušce uspěje. Popad- I ŠEJKOVÉ UMĚJÍ MILOVAT 25 la z pohovky kabelku a otevřela dveře. K jejímu překvapení tam nestál Omar, ale poněkud menší a hubenější muž. Dobré odpoledne, slečno Carsonová. Jmenuji se Rašad Aziz. Jsem osobní asistent šejka AI Abdara. Očekává vaši společnost při obědě." Cara si uhladila sukni šatů a přikývla. Jsem připravena, můžeme jet," odpověděla.

17 Malý muž se potěšené usmál. Ale, ale, vzácný typ ženy - je připravena včas." Doprovodil ji k čekající limuzíně. Když byla bezpečně usazena vzadu, zavřel dveře a posadil se na sedadlo vedle řidiče. Byla by raději, kdyby si Rašad sedl k ní dozadu. Možná by si s ní povídal a ona by třeba nemyslela na to, jak velkou chybu právě dělá. Když limuzína opustila Carsonovy pozemky a zamířila do města, opakovala si Cara znovu, že za pár dní bude všechno zase v pořádku. Byla přesvědčena, že šejk nezůstane ve městě dlouho. Jistě se bude muset brzy vrátit do vlasti, má přece své vladařské povinnosti. Do té doby si užije několik schůzek s ním a nakonec jeho nabídku k sňatku odmítne. Omar si uchová příjemné vzpomínky na Fionu a Caře zase zůstane nádherný pocit při pomyšlení na schůzky s pohledným šejkem, který jí v dopisech už dávno odhalil svou vlídnou, laskavou povahu. Scházet se s někým pro ni vždycky znamenalo veliký problém. I když v Mission Creeku bylo víc než dost pohledných a žádoucích svobodných múzu, většina z nich někdy dřív chodila s Fionou. Cara se už dávno zařekla, že nikdy nebude mít 26 nic společného s žádným mužem, který se scházel s jejím dvojčetem. Nechtěla se trápit tím, že by pro někoho byla jen druhou šancí, slabou náhražkou toho, co by dotyčný chtěl, ale nemohl mít. Nechtěla si lámat hlavu nad tím, jestli s ní ten dotyčný náhodou nechodí jen proto, že je přesnou kopií své sestry. Fionin přelétavý styl života tak Caře vlastně znemožňoval objevit muže, se kterým její sestra nechodila. Šejk Omar s Fionou nechodil. Znal ji jenom z dopisů. Z dopisů, které psala Cara. Jistě, strávil s Fionou několik hodin před šesti lety na plese debutantek, ale to nebylo žádné chození.

18 Ten večer hrála Fiona roli největší krasavice celého plesu, poletovala od jednoho muže ke druhému jako pravá Scarlett 0'Harová. Cara jako obyčejně zapadla do pozadí, byla raději, když jen přihlížela všeobecné zábavě, než by se jí aktivně účastnila. Ten večer byla Omarovi samozřejmě také představena, ale věděla, že si na ni zřejmě vůbec nevzpomíná. Měla tehdy na sobě šaty bledě růžové barvy, byla nevýrazná jako obvykle a nijak se nepokoušela se sestrou soupeřit o pozornost mužů v sále. Pozorovala ho ten večer - pozorovala ho, jak pozoruje Fionu - a pomyslela si o něm, že je to jeden z nejpěknějších mužů, jaké kdy viděla. Srdce jí začalo tlouci rychleji, když limuzína vjela do městečka Mission Creek. Vpředu už viděla hotel Brighton a věděla, že právě k této osmipat- I ŠEJKOVÉ UMĚJÍ MILOVAT 27 rové luxusní budově jejich vůz směřuje. Pětihvězdičkový hotel byl nejen nehorázně drahý, ale zároveň i jediný v celém městě, pokud se nepočítalo ubytování v Klubu Osamělé hvězdy. Limuzína se zastavila před zlatem zdobenými prosklenými dveřmi a hned se k ní vrhl livrejovaný sluha. Rašad vyskočil z auta a naznačil mu, ať ustoupí. Sám jí úslužně otevřel dveře a odhalil v úsměvu sněhobílé zuby. Doprovodím vás na místo, kde na vás čeká šejk AI Abdar." Vedl ji předními dveřmi a dál do přepychově zařízeného hotelového vestibulu. Nábytek byl vyveden v burgundské červené a ve zlatě a celý ten luxus oživovaly bujné zelené rostliny. Cara dosud hotel moc neznala, a tak se teď kolem sebe rozhlížela se zájmem. Když její rodina pořádala nějakou slavnostní večeři nebo setkání, vždy se konaly v Klubu Osamělé hvězdy.

19 Prošli halou dozadu a Rašad ji vedl ke dveřím, vedoucím do restaurace Gold Room. V tlumeně osvětleném prostředí tam u stolů sedělo jen několik lidí. Cara se rozhlédla kolem, ale Omara mezi nimi neviděla. Teprve když dorazili k dalším dveřím v zadní části restaurace, uvědomila si Cara, že Omar zřejmě rezervoval soukromý salonek. Po stranách dveří stáli dva muži. Podle jejich mohutných zátylků a nekompromisního chování Cara uhodla, že to jsou šejkovi tělesní strážci. Rašad ukázal směrem ke dveřím a znovu se usmál. Šejk AI Abdar vás očekává," řekl. 28 Pomyslela si, že večeře se šejkem bude relativně bezpečná. Koneckonců, bylo by dost obtížné vést příliš důvěrný rozhovor za cinkání skla a stříbra a hovoru ostatních stolovníků kolem. Pak se ale podívala na dveře před sebou a projela jí úzkost. Soukromý salonek znamená... no, zkrátka soukromí. Bude mít co dělat, aby ho přesvědčila, že je táž žena, se kterou se setkal ten večer na plese. Zhluboka se nadechla a zaklepala. Omar otevřel dveře, krásná tvář mu zářila úsměvem, který ji okamžitě zahřál u srdce. Elizabeth," vydechl, vzal ji za ruku a vedl dál. Vypadáš prostě nádherně." Zavřel za ní dveře. Děkuji," zamumlala a vyjekla úžasem, sotva se rozhlédla po malém salonku. Byl plný čerstvých květin, naplňovaly celou místnost svěží sladkou vůní. Přistoupila k různobarevným růžím, naaranžovaným ve váze na mramorovém podstavci, a zhluboka se nadechla. Bože, Omare, ty jsou ale nádherné." Usmál se. Pamatuju si, že máš ráda květiny. Doufal jsem, že tě to potěší." Potěší? Jak by mě to mohlo nepotěšit?"

20 Zasáhlo ji to víc, než by čekala. Zaprvé proto, že si pamatoval, jak se v jednom dopise zmínila, o tom, jak moc květiny miluje. Zadruhé proto, že se postaral a nechal salonek kvůli ní takhle upravit. Posaď se, prosím." Ukázal na malý stůl uprostřed místnosti. Stály na něm dvě rozsvícené svic- I ŠEJKOVÉ UMĚJÍ MILOVAT 29 ky a jejich měkké světlo klouzalo po naleštěných křišťálových sklenicích a pozlaceném nádobí. Cara se posadila na židli a překvapeně zalapala po dechu, když Omar zhasl stropní světlo a místnost bez oken se ponořila do intimního světla svící. Zaznamenala tichou hudbu v pozadí a uvědomila si, jak romantické prostředí tady rázem vzniklo. Srdce se jí rozbušilo a nervozita stoupla. Omar se posadil naproti ní. Ze dveří vzadu, kterých si předtím nevšimla, se okamžitě vynořil číšník. Měl v rukou láhev vína a na tváři uctivý úsměv. Dovolil jsem si vybrat víno podle svého," řekl Omar. Doufám, že ti to nebude vadit." Vůbec ne," ujistila ho, zatímco jim číšník plnil skleničky. Když byl se svým úkolem hotov, hned zase jako duch zmizel ve dveřích. Omar se chopil své sklenky a pozvedl ji. Na budoucnost. Kéž s sebou přinese spoustu štěstí." To byl přípitek, který mohla Cara absolvovat bez výčitek svědomí. Koneckonců, neřekl nám". V tom případě by pro ni bylo obtížné připíjet, jelikož dobře věděla, že žádné my" nebude. Omar se napil vína, pak se opřel v křesle a prohlížel si ji s nesmírným uspokojením. Jsi stejně krásná, jak si tě pamatuju," řekl a znělo to, jako by ji těmi slovy laskal. Vlastně by se dalo říct, že jsi za těch šest let ještě zkrásněla." Cara cítila, jak jí do tváří zrádně stoupá červeň.,na rozdíl od své sestry na takové lichotky nebyla zyklá, A ty vypadáš stejně dobře, jak si tě pamatuju,"

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

část šestnáctá Střední vrstva

část šestnáctá Střední vrstva část šestnáctá Střední vrstva Na začátku května se letos hodně oteplilo. Do školy se chodilo v kraťasech a v tričku, což stejně při vyučování nepomohlo. Ve třídě bylo horko a dusno. A když paní učitelka

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě?

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Za napětím v manželství bývá často neochota se omluvit.

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam.

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam. Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: úvodní biblické příběhy pro děti PoznejBibli Vedoucí skupiny: 1. Příběh Ztracená ovce Lukáš 15,1-7 3 Klíčový verš: Přečti si Lukáš 15,7 Popros

Více

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého.

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. Pomůcky: pracovní list, DUHA 9/2014 2015. Přivítání Přivítáme se, přeptáme se dětí, jak se jim daří, a rozdáme si pracovní listy

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová O knize Léčebný kód Od: Ing. Jaroslava Švajcrová Léčebný kód = převratná léčba vlastní bioenergií Úvod Jeden z autorů, původním povoláním kněz a poté lékař (psychiatr) měl svoji rodinu, kterou hluboce

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi"

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ Rozhodování o domácím mazlíčkovi Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi" Anotace Lekce představuje jednu z možností, jak integrovat zvolené téma do hodiny čtení a propojit práci s textem

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

Návštěva u mladé dámy: Do garsonky se vešla i šatna!

Návštěva u mladé dámy: Do garsonky se vešla i šatna! 1 Návštěva u mladé dámy: Do garsonky se vešla i šatna! Zařídit malý byt je těžké. Ale víte, co je ještě těžší? Zařídit malý a k tomu atypický byt, kde se nemůžete spoléhat na pravé úhly. Že snad něco takového

Více

Dospívání jednoho mladíka

Dospívání jednoho mladíka Dospívání jednoho mladíka Osobité a věrné svědectví o dobrodružstvích, radostech a strastech života jednoho dozrávajícího chlapce (se sklony pro hašteřivost) Jak je zachytil a sepsal André Daim S věnováním

Více

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili?

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Ahoj kamarádi, určitě jste přemýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Jestli uvěřili tomu podivnému a podezřelému chlapíkovi a sedli

Více

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 ZŠ Rudná ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 Můj milý deníčku... 8. A na horách Autoři: Žactvo Korektor: Martin Isoz 8. června 2011 1 Pondělí 6. 6. 2011 1.1 MI & VI Pondělní den byl dnem úvodním. V osm hodin

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

Jak se v parku narodil dráček

Jak se v parku narodil dráček Jak se v parku narodil dráček Klárka a Matýsek jsou dobří kamarádi. Nejradši chodí ven do parku. Hrají si s dalšími kamarády na schovku SCHOVKA POD DEKOU, na honěnou HONIČKA SE ZÁCHRANOU nebo si jen tak

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

Asertivní komunikace

Asertivní komunikace Asertivní komunikace Kde se vzalo, tu se vzalo Autorem metody tréninku asertivity je Američan Andrew Salter. Své žáky učil spontánním reakcím, přiměřenému projevu emocí a umění stát si za svým. dovednost

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

část sedmnáctá Konec?

část sedmnáctá Konec? část sedmnáctá Konec? A bylo to tady. Konec roku. Tedy abychom byli přesní konec školního roku. Poprvé v životě měl k té příležitosti Vojta připravené nové rifle a košili. Byla to zásluha Anežky. Přivezla

Více

Čítanka pro 4. Ročník, Nová škola. Psací potřeby, nakopírovaný text, učebnice vlastivědy Nová škola pro 4. ročník

Čítanka pro 4. Ročník, Nová škola. Psací potřeby, nakopírovaný text, učebnice vlastivědy Nová škola pro 4. ročník Registrační číslocz.1.07/1.4.00/21.1257 I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti VY_12_INOVACE_53 Název vzdělávacího materiálu Jak se Mach a Šebestová Jméno

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI

KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI Když nemůžeš zůstat doma se svou vlastní rodinou, je stát odpovědný za to, aby o Tebe bylo řádně postaráno a abys měl/a všechny věci, které potřebuješ ke svému životu.

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA úvodní stránka strana - 1 - CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA NĚKTERÁ PROROCTVÍ A NĚKTERÉ OBRAZY se zdůrazněním toho: kým je co pro nás vykonal a co z toho pro nás vyplývá použit... ekumenický a kralický

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika 1 2 Taťana Březinová Tanec na paletě Eroika 3 Taťana Březinová, 2007 Eroika, 2007 ISBN 978-80-86337-70-8 4 Taťana Březinová Tanec na paletě 5 6 Poznámka autorky Knihou Tanec na paletě jsem se vyznala ze

Více

M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO

M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO 1 M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO 2 Copyright: Autor: M. M. Cabicar Vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou 2014 ISBN: 978-80-7512-091-5 (epub) 978-80-7512-092-2 (mobipocket) 978-80-7512-093-9 (pdf)

Více

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí NORSKÝ DENÍK 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí Tímto dnem pro nás začala výprava za dobrodružstvím do Norska. Nad ránem jsme se v letištní hale spojili se zbývajícími účastníky projektu z Břeclavi a po odbavení

Více

Výprava za pokladem se odkládá. Musíme vypátrat, co to všechno znamená! řekl rázně Jaguár. Kamarádi pak dlouze diskutovali o tom, zda mapka s

Výprava za pokladem se odkládá. Musíme vypátrat, co to všechno znamená! řekl rázně Jaguár. Kamarádi pak dlouze diskutovali o tom, zda mapka s Pak už všichni napjatě čekali, kdy se konečně objeví Laurio a začnou si spolu hrát. Ahoj, kamarádi! pozdravila Laurio, když konečně dorazila na Území kamarádů. Ahoj, Laurio! odpověděli všichni sborově

Více

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq wertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty Terezín uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui setkaní s pamětnicí 28.4.2011 opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Stěhuji se Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Vzkaz dětem Tato knížka je tvoje. Kresli a zapisuj si do ní vše, co tě napadne a na co se chceš zeptat. Vzkaz rodičům a

Více

Znovu se zaposlouchala. Všude bylo ticho jako v hrobě. Chuť vykouknout ven byla tak silná, že jí nemohla odolat. Rychle vklouzla pod záclony a

Znovu se zaposlouchala. Všude bylo ticho jako v hrobě. Chuť vykouknout ven byla tak silná, že jí nemohla odolat. Rychle vklouzla pod záclony a Čarodějná hodina Sofie nemohla spát. Škvírou mezi záclonami procházel zářivý paprsek měsíčního světla a dopadal přímo na její polštář. Ostatní děti v sirotčinci už dávno spaly. Sofie zavřela oči a ležela

Více

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné.

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné. Každá myšlenka, kterou si naše mysl vytvoří, většinou vytvoří i tu činnost, o které jsme přemýšleli. Všechno, co vyprodukuje naše mysl, chce produkovat i naše tělo. Je to automatický proces, který má většina

Více

je kámoška do nepohody. Je neuvěřitelně inteligentní a oddaná svým blízkým přátelům. Taková kamarádka je hotový poklad Violetta na ni nedá dopustit.

je kámoška do nepohody. Je neuvěřitelně inteligentní a oddaná svým blízkým přátelům. Taková kamarádka je hotový poklad Violetta na ni nedá dopustit. nevídaně chytrá dívka se spoustou energie a krásným hlasem, který zdědila po své mámě. Je upřímná, spontánní a romantická a hlavně neobvykle inteligentní. A podobně jako snad každý teenager stále hledá

Více

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET ZKOPÍRUJTE IDENTIFIKČNÍ ČÍSLO Z KONTKTNÍHO LISTU ČÍSLO ZEMĚ ČÍSLO STRTOVNÍH O BODU ČÍSLO DRESY JMÉNO TZTELE ČÍSLO DRES PSČ TELEFONNÍ ČÍSLO EU Děti Online II (31/03/2010) JK VYPLNIT TUTO ČÁST DOTZNÍKU Věk

Více

SVĚTOVÁ LITERATURA 20. STOLETÍ. Neorealismus

SVĚTOVÁ LITERATURA 20. STOLETÍ. Neorealismus SVĚTOVÁ LITERATURA 20. STOLETÍ Neorealismus Interaktivní výukový materiál Světová literatura 20. století V horních záložkách naleznete okruhy nejdůležitějších otázek, na které byste během studia měli

Více

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK Tréninkový deník na prázdniny 2014 Milý ragbisto, DOBŘE O SEBE PEČUJ Správný trénink jde ruku v ruce se správnou životosprávou a výživou. máš před sebou úžasné dva měsíce prázdnin. Zažiješ určitě spoustu

Více

JAK ZVLÁDNOUT TELEFONNÍ POHOVOR???

JAK ZVLÁDNOUT TELEFONNÍ POHOVOR??? Informační příručka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 JAK ZVLÁDNOUT TELEFONNÍ POHOVOR??? Projekt "Podpora uživatelů drog při uplatnění na trhu práce" Tento projekt je financován Evropským sociálním fondem - Operačním

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl

Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl Upozornění pro čtenáře a uživatele této knihy Všechna práva vyhrazena. Žádná část této tištěné či elektronické knihy nesmí být reprodukována

Více

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU...

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... MODLI SE ZA SVOU SMRT TO NEJTĚŽŠÍ JE SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... Dag Hammarskjöld (1905-1961) švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník

Více

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 2014 Michal Garšic Tato publikace, ani žádná její část nesmí být kopírována, rozmnožována, ani poskytována třetím osobám. Také nesmí být šířena

Více

Obrázkové Bingo. trojúhelník. zebra. králík ovce. boty. motorka. židle Příroda a počasí

Obrázkové Bingo. trojúhelník. zebra. králík ovce. boty. motorka. židle Příroda a počasí Obrázkové Bingo Obsah Toto balení obsahuje 100 obrázkových karet. Karty mají na jedné straně obrázek a na druhé význam obrázku jiné karty. Dále balení obsahuje 36 hracích karet. Na těchto hracích kartách

Více

Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu dokázat i

Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu dokázat i Hleděli dva vězni z okna ven, jeden viděl hvězdy, druhý bláto jen. Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu

Více

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13 Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh nás miluje takové, jací jsme. Je mnoho projevů modliteb, podstatné je, aby byly v upřímnosti.

Více

STRÁNKA BY NEMĚLA BÝT POUZE VIZITKOU, ALE MĚLA BY BÝT PRODEJCEM

STRÁNKA BY NEMĚLA BÝT POUZE VIZITKOU, ALE MĚLA BY BÝT PRODEJCEM Dnes se prakticky podíváme na to, co všechno musí letos vaše stránky umět, aby fungovaly a vydělávaly. STRÁNKA BY NEMĚLA BÝT POUZE VIZITKOU, ALE MĚLA BY BÝT PRODEJCEM Toto je první věc, která je velmi

Více

mladší žáci PoznejBibli / 6 / 4 O: Jak se jmenovali dva rybáři? p a O O: Co Ježíš řekl dvěma rybářům? Doplň chybějící písmena:

mladší žáci PoznejBibli / 6 / 4 O: Jak se jmenovali dva rybáři? p a O O: Co Ježíš řekl dvěma rybářům? Doplň chybějící písmena: Vyplň následující údaje: Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: Vedoucí skupiny: biblické příběhy pro děti PoznejBibli 1. PŘÍBĚH: Pán Ježíš povolává Petra Máš nějakého nejlepšího přítele? Ježíš věděl, že

Více

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSE LADA ČESKÁ TELEVIZE blahopřání do obálky pohlednice balicí papíry dárkové tašky dárkové krabičky rozety a stuhy omalovánky pexesa vystřihovánky dopisní papíry diplomy lampiony

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

TVOŘIVÉ MYŠLENKY. Žijte odvážně!

TVOŘIVÉ MYŠLENKY. Žijte odvážně! TVOŘIVÉ MYŠLENKY Žijte odvážně! Pardubice 2011 Postupy, které vás posunou dál Věnováno všem, kteří se nebojí žít. ÚVOD Žijeme ve společnosti, která si hraje na jistotu a zabezpečení. Uvěřili jsme, že neustálou

Více

THERE IS/ARE EXERCISES

THERE IS/ARE EXERCISES THERE IS/ARE EXERCISES E1) POPIŠTE NÁSLEDUJÍCÍ OBRÁZEK 15 VĚTAMI S POUŽITÍM VAZBY THERE IS/ARE: E2) DO NÁSLEDUJÍCÍCH VĚT DOPLŇTE VAZBU THERE IS/ARE: 1. fourteen students in our class. 2. a fly in my soup!

Více

PRAVIDLA SOUŽITÍ V DOMOVĚ PRAMEN V MNICHOVĚ

PRAVIDLA SOUŽITÍ V DOMOVĚ PRAMEN V MNICHOVĚ PRAVIDLA SOUŽITÍ V DOMOVĚ PRAMEN V MNICHOVĚ POSLÁNÍ DOMOVA PRAMEN Domov pro osoby se zdravotním postižením Pramen je dům, ve kterém můžete: bydlet jíst pracovat a dělat další věci, které Vás zajímají.

Více

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům. O padesát

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Začátek lidského smutku

Začátek lidského smutku Bible pro děti představuje Začátek lidského smutku Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Byron Unger; Lazarus Upravili: M. Maillot; Tammy S. Přeložila: Martina Penner Vydala: Bible for Children www.m1914.org

Více

Metodika poradenství. Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková

Metodika poradenství. Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková Metodika poradenství Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková Úvod V následujícím textu je popsán způsob vedení rozhovoru s klientem, jehož cílem je pomoci klientovi prozkoumat jeho situaci, která ho přivedla

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

Příloha č. 1 Historické fotografie IH Moskva dříve Společenský dům

Příloha č. 1 Historické fotografie IH Moskva dříve Společenský dům Příloha č. 1 Historické fotografie IH Moskva dříve Společenský dům Vzácnou knihu z roku 1935, Zlín město životní aktivity, má ve své knihovně Jan Beránek ze Zlína. Na jednom ze snímků je i autobusové nádraží,

Více

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!!

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! ročník 5. číslo 3 Únor - Březen 08 vydává: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115. V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! Také zde opět naleznete spoustu zábavy,her,vtipů

Více

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu:

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu: Přijímací řízení 27. 4. 2011 Zde napište své registrační číslo TEST Z ČESKÉHO JAZYKA Struktura testu: 1. část čtení (úlohy 1 10) 2. část gramatika (úlohy 11 20) 3. část psaní (úlohy 21 a 22) Hodnocení:

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Základní škola Habartov, Karla Čapka 119, okres Sokolov. Autor: Téma sady: Název výstupu: VY_32_INOVACE_ČJ5-L_13_TO JE JÍZDA 1

Základní škola Habartov, Karla Čapka 119, okres Sokolov. Autor: Téma sady: Název výstupu: VY_32_INOVACE_ČJ5-L_13_TO JE JÍZDA 1 Základní škola Habartov, Karla Čapka 119, okres Sokolov Autor: Téma sady: Dagmar Pospíšilová Český jazyk pro 5. ročník - literatura Název výstupu: VY_32_INOVACE_ČJ5-L_13_TO JE JÍZDA 1 Datum vytvoření:

Více

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude.

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude. Leksjon 5 5.1.1. Gjør om til negative konstateringer. To je škola. To není škola. 1. To je kostel. 2. Tohle jsou továrny. 3. To byla nemocnice. 4. Tohleto bude silnice. 5. Tohle jsou čtverce. 6. To byl

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA,

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA, FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA, pracovní list Mgr. Michaela Holubová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA 1. Uveďte,

Více

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví KNIHY MAJÍ ZELENOU CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví Naše paní učitelka nám v češtině představila soutěž pro základní školy KNIHY MAJÍ ZELENOU, kde máme za úkol vytvořit reportáž

Více

Jak překonat rozchod. Radek Šíra

Jak překonat rozchod. Radek Šíra Jak překonat rozchod Radek Šíra 2 Radek Šíra, 2013 OBSAH Úvod... 4 1. Typy rozchodů... 5 1.1. Navrhovatel a obránce... 5 1.2. Délka vztahu... 6 2. Měsíc nové naděje... 8 2.1. Týden zármutku... 8 2.2. Týden

Více

Změna života v sedmi dnech. Den druhý OBDIV

Změna života v sedmi dnech. Den druhý OBDIV Změna života v sedmi dnech Den druhý OBDIV 19 Stanislav Šlenc Ráno mě probudili ptáci. Otevřel jsem oči a uviděl nad sebou mezi korunami borovic, které se kolébaly, modrou oblohu zalitou sluncem. Mé včerejší

Více

Tato příbalová informace vysvětluje, jak National Health Service (NHS), práce v

Tato příbalová informace vysvětluje, jak National Health Service (NHS), práce v National Health Service Tato příbalová informace vysvětluje, jak National Health Service (NHS), práce v UK. Národní zdravotní služba poskytuje zdravotní péči ve Velké Británii a je financován zdanění.

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ze Slovanu 2013/2014 VÁNOCE OČIMA ŽÁKŮ Matyáš Třasoň, IX. B ŠTĚDRÝ VEČER U NÁS DOMA Letos stejně jako loni začínáme na hřbitově. Dáme věnce, svíčky na hrob, modlíme se jenom

Více

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu.

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Od: Jan Rudzinskyj O létání sním od malička co si pamatuji. Za komunistů jsem se dozvěděl, že nejsem vhodný kandidát pro létání (asi bych jim s tím Blaníkem

Více

Miloslava Rýznarová LÁSKA NA ČERNÝCH PERUTÍCH. Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Miloslava Rýznarová LÁSKA NA ČERNÝCH PERUTÍCH. Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz 1 Miloslava Rýznarová LÁSKA NA ČERNÝCH PERUTÍCH 2 Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k n i h k u p e c t v í w w w. k o s m a s. c

Více

Stylistka jsi ty! VIOLETTA FRANCESCA LUDMILA

Stylistka jsi ty! VIOLETTA FRANCESCA LUDMILA Stylistka jsi ty! Vstup do světa seriálu Violetta, poznej postavy a jejich styl a přetvoř ho, jak se ti zlíbí. V této knize určuješ módní trendy ty! FRANCESCA je Violettina nejlepší kamarádka. Je to velkorysá

Více

ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina.

ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina. ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina. Manžel i já vyrážíme učit ve třídách našich dětí, spolu s dalšími skoro padesáti

Více

Naše třída POPIS SPOLUŽÁKA

Naše třída POPIS SPOLUŽÁKA VY_12_INOVACE _01_18_CJ_ KZ Naše třída POPIS SPOLUŽÁKA Zdálo se, že ptáci jsou trochu bez dechu z takové pedagogické ráznosti. Viděl, jak někteří sebou vrhli, jak jiní spolu vyměnili pohled, jak čerpali

Více

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích TEST LOGIKY Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích Forma: papír - tužka Čas na administraci: max. 25 min. Časový limit: ano Vyhodnocení: ručně cca 10 minut jeden testovaný

Více

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pracovní listy upravil a navrhl Jindřich Racek a kol. Obrázky

Více

Jiří Glet PAVLÍK NA PRÁZDNINÁCH NA VALAŠSKU

Jiří Glet PAVLÍK NA PRÁZDNINÁCH NA VALAŠSKU 1 Jiří Glet PAVLÍK NA PRÁZDNINÁCH NA VALAŠSKU 2 KAM NA PRÁZDNINY Bylo jaro a sluníčko se usmívalo. Tatínek přišel z práce a usmíval se taky. Tak si představ maminko, že mě firma vyslala na letní stáž do

Více

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Název projektu: EU Peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_140 Jméno autora: Jana Lanková Třída/ročník: 2. stupeň ZŠ praktické - výuka

Více

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 %

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Počet odpovědí: 76 Souhrn Uveď své pohlaví Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Uveď třídu 1A 10 13 % 1B 8 11 % 2A 11 15 % 3A 10 13 % 3B 14 19 % 4A 13 17 % 4B 9 12 % Měli by přednášku Sex, AIDS, Vztahy slyšet i

Více

BERUŠKOVÉ PROSTŘENO. Text: Alenka Černá Vlaďka Bednářová

BERUŠKOVÉ PROSTŘENO. Text: Alenka Černá Vlaďka Bednářová BERUŠKOVÉ PROSTŘENO Text: Alenka Černá Vlaďka Bednářová Kompetence: Kompetence k učení. Soustředěně pozoruje, zkoumá, objevuje, všímá si souvislostí, experimentuje a užívá přitom jednoduchých pojmů, znaků

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Obsah OBSAH Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Proděláváte syndrom mrzutého muže? 10 Zažíváte mužskou depresi? 10 Jak používat tuto knihu 11 Část 1: Problém 12 Kapitola 1: Syndrom

Více

2. STARÉ POVĚSTI ČESKÉ O KROKOVI A JEHO DCERÁCH

2. STARÉ POVĚSTI ČESKÉ O KROKOVI A JEHO DCERÁCH 2. STARÉ POVĚSTI ČESKÉ O KROKOVI A JEHO DCERÁCH Čti velmi pozorně text a odpovídej na otázky. Třicet let potom, co vojvoda Čech přivedl svůj lid do nové vlasti, když mu šlo na osmdesátý šestý rok, zemřel.

Více