Mary Kay McComas Co sudičky netušily

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Mary Kay McComas Co sudičky netušily"

Transkript

1 Mary Kay McComas Co sudičky netušily WIST

2 Tak co?" ozval se Gil. Snažil se, aby jeho hlas zněl klidně. Nesměle ji chytil za ruce. Budeš dnes večer zase koukat na hvězdy?" Ano. Možná. Pravděpodobně. Myslím, že ano. Ještě to nevím určitě." Cítil se trapně a zahleděl se dolů na jejich propletené prsty. Dorie." Vyslovil její jméno jako úpěnlivou prosbu o pochopení. Vždycky si nadělám spoustu problémů, když se pokouším uhodnout, co si ti druzí myslí. Já..." Máš na mysli ženy?" Přikývl a mírně se pousmál. Mám na mysli hlavně ženy." Tak se se mnou bav stejně, jako se bavíš s mužskými nebo s kluky. Otevřeně a přímo. A já se k tobě budu chovat stejně." Chvíli o jejím návrhu uvažoval a pak se rozhodl, že ho přijme. Až kluci usnou, přijdu za tebou. Pustíš mě dovnitř?" Z jeho hlasu poznala, že to bylo to nejlepší, na co se v té chvíli zmohl. Upřímně a otevřeně jí řekl, co chce. Nebyl dotěrný. Nebylo to ani hrubé. Pouze upřímné. Byl jako slepec, který k ní ve tmě vztahuje ruce. Cítila jeho touhu po něze a porozumění. Potřeboval druhého člověka. Tohle poznání převrátilo celý její svět naruby. Chce ji. Nechce žádnou jinou, kterou už léta zná nebo se kterou by se mohl seznámit třeba zítra... Vybral si ji a vztáhl k ní ruce, jako by byla nějak výjimečná, jako by věřil, že právě ona má to, co potřebuje, a že je mu to ochotná dát. Jaká je to zodpovědnost! Jestli přijdu, pustíš mě dovnitř, Dorie?" zeptal se ještě jednou a něžně se dožadoval odpovědi. - Ano."

3 Kapitola první Až vyrostu, budu hasičským autem." Dorie vnímala ta dětská slova, která k ní doléhala ze dvora, jen na půl ucha. V jejím dřímotou omámeném mozku se začala v nezřetelných obrysech rýsovat silueta obrovského červeného hasičského auta. Přední reflektory vypadaly jako velikánské kulaté oči, mezi nimi trůnil rozpláclý pihatý nos a nablýskaný přední nárazník tvořil ústa, která se ani na okamžik nezastavila. Nemůžeš být hasičským autem, ty trdlo! Auto je přece věc. Musíš si vybrat něco, co dělají lidé," zazněl posměšný chlapecký hlas. Dorie se otočila na bok a otevřela oči. Zase jsou tady. Ten člověk se svými dvěma syny. Jejich hlasy se nesly svěžím jarním vzduchem jako mýdlové bubliny a rozprskávaly se jí přímo pod otevřeným oknem. Tak tedy budu hasičem a budu řídit hasičské auto. To můžu dělat, viď, tati?" Můžeš být, čím jen chceš. A ty mu nenadávej! Je to přece tvůj bratr," dodal muž. Tón jeho hlasu se maličko změnil, když pro

4 4 M a r y K a y M c C o m a s mluvil na drahého syna. Líbil se jí ten hlas. Byl měkký a hluboký jako podzemní řeka, která teče pomalu a proniká i do nejskrytějších zákoutí. Obvykle jí v hlavě zněl ještě celé hodiny poté, co odešli. Zívla a protáhla se, aby si natáhla ztuhlé, rozbolavělé svaly. Pak se uvolnila a otočila hlavu k budíku na nočním stolku, aby zjistila, zda ten muž a jeho synové právě přišli nebo jsou na odchodu. Osm patnáct. Takže odcházejí. Muž byl vysoký a hubený, měl ale široká ramena, nosil džíny a džínovou bundu. Starší syn, tmavovlasý jako otec, měl na sobě kalhoty a bundu ze stejné látky, menší byl pihatý zrzek, oblečený ve vybledlé modré kombinéze a tlustém zimníku. Mohla by si podle nich nastavovat hodinky. Objevovali se vždycky v sedm ráno a v šest večer a za hodinu opět mizeli. Přijížděli pokaždé velkým černostříbrným nákladním autem, zaparkovali mezi domem a stodolou a pak odešli na pastviny, aby se postarali o krávy. Chvíli se ještě zdrželi ve stodole a zase odjeli. Každý boží den. Dorie je často pozorovala z poschodí svého domu. Malý klouček - Baxter - byl roztomilý a plný energie. Ten větší -Fletcher - byl samá ruka, samá noha, hubený a neohrabaný. Bylo očividné, že zdědil postavu po otci. Otec se jmenoval Gilliam Howlett. Měl dlouhý a pevný krok, jako by odjakživa věděl, co chce a co od života očekává. Vykračoval si prostě tak, jako by uzavřel s každou skálou, s každým kamenem a s každou pídí země, na kterou vstoupil, soukromou dohodu, že nikde neuklouzne a o nic nezakopne. Vzdálenost mezi domem a plotem pastviny přešel zaručeně nesčíslněkrát, ale vůbec nepůsobil dojmem, že by ho ta jednotvárnost nějak otravovala. Záviděla mu. Vyjde ven? Myslíš, že ji dnes uvidíme?" zaslechla vysoký, zvědavý hlásek. Nevím." Třeba je nemocná a nemůže jít ven. Co kdybychom se šli na ni podívat, tati?" Hlas menšího chlapce byl plný zvědavosti, ale i upřímného zájmu. A co když umřela?" Menší chlapec hrůzou vydechl, ale v té chvíli zasáhl otec: Pohni kostrou, Fletchere. A ty si nevymýšlej pitomosti, Baxi, určitě je v pořádku. Jednoho dne se s ní určitě setkáme, musíš být trpělivý. Nastup! Je nejvyšší čas, abychom vyrazili." Můžu jí tady nechat obrázek?" zeptal se Baxter. Otec na okamžik zaváhal. Jistě. Proč ne?" Možná bychom jí měli i napsat, že se nás nemusí bát."

5 C o s u d ičky n e t u š i l y 5 Dorie vylezla z postele a po špičkách se přiblížila k oknu zakrytému krajkovou záclonou. Bylo trochu pootevřené, aby čerstvý vzduch vyhnal pach starého, dlouho neobývaného domu ven do polí. Díky tomu k ní dolétaly hlasy těch tří. Podlaha ji studila do nohou jako led. Ne," řekl Gil rozvážně. Nelíbila se mu představa, že by měli své tajemné sousedce nechávat nějaké vzkazy. Ten obrázek se ti docela povedl. Jsem si jistý, že z něho pochopí i to, co jsi jí chtěl napsat. A teď už sebou konečně hoď." Menší klučina se vyškrábal do kabiny a vzápětí opět sklouzl dolů, v ruce měl papír svinutý do ruličky a sepjatý gumičkou. Rozběhl se k domu. Slyšela ho cupitat po velké přední verandě. Vrzly dveře a pak se opět s bouchnutím zavřely. Můžu řídit?" zeptal se Fletcher. Stál u dveří řidiče a s nastavenou dlaní čekal, jestli mu otec podá klíčky. Ne." Proč ne?" Víš moc dobře." Dostal jsem přece čtyřku. Řekl jsi přece, že musím udělat zkoušku z algebry. Čtyřka znamená, že jsem ji udělal." Ale ne podle mých představ." Jezdím přece s traktorem -" Ale na mém soukromém..." skočil mu otec do řeči. Vypadalo to, že se o tom nedohadují poprvé.... až na farmu Beamanových."... osm mil se zařazenou jedničkou." Když se ti to hodí, tak řídit můžu! Ale jindy mi to dovolíš, jenom když dostanu trojku, že?" hudroval uraženě kluk. Pochopil jsi to úplně přesně. A teď nasedej, jinak přijdeš pozdě do školy." Komu na tom záleží?" bručel chlapec a loudal se na druhou stranu auta. Tam netrpělivě podupával a čekal, až se jeho mladší bratr, který se právě vrátil, znovu vyšplhá na sedadlo. Pak zlostně práskl dveřmi. Mně," odsekl otec a mnohem klidněji než jeho syn zavřel dveře auta. A dávej si pozor na pusu, nebo se může stát, že ti už v životě nedovolím sednout za volant." Tati! Tati, podívej! Támhle je ta paní!" Všichni tři se naklonili ke sklu v naději, že ji aspoň na okamžik zahlédnou. Dorie rychle ustoupila od okna, ale ještě si stačila všimnout, že jí malý klučina s přátelským úsměvem na tváři ze všech sil mává, že v očích jeho bratra se zračí nesmírná zvědavost a že se jejich otec znepokojeně mračí. Na okamžik zatajila dech a pak se znovu přikradla k oknu, aby viděla, co dělají.

6 6 M a r y K a y M c C o m a s Když si představila, že by se mohli vrátit, přijít k jejím dveřím a zaklepat, polil ji studený pot. Nechtěla nikoho vidět. Toho dne, kdy se sem nastěhovala, přišli k jejím dveřím dvakrát. Poprvé se zastavili, hned když ráno dorazili, a potom ještě jednou, když odjížděli. Protože se neozvala, nepokusili se od té doby navázat s ní kontakt. Vážila si jejich ohleduplnosti. A až do dneška se jí dařilo ukrývat se před nimi. Motor naskočil, auto se pomalu pohnulo a pneumatiky hlasitě zaskřípěly na mokrém štěrku. Vydechla si, když viděla, že auto odjíždí. Howlettovi byli vlastně docela přirozeně zvědaví. Snažili se chovat jako dobří sousedé. Jenže neměli žádnou představu o tom, co by vlastně mohli od nové sousedky čekat. A už vůbec by je nenapadlo, kolik sebezapření by ji to stálo, kdyby jim vyhověla. Potlačila v sobě pocit viny za to, že se jim tak tvrdošíjně vyhýbá. Zatím se jí to dařilo. Nechtěla nikoho vidět a také nechtěla, aby někdo viděl ji. Neměla chuť předstírat, že umí být příjemnou společnicí. Ať si myslí, že je bezohledná a neslušná. Nedovolí, aby ji pro to trápilo svědomí. Otočila se od okna a spatřila svůj obraz v zrcadle, které viselo nad starým mahagonovým prádelníkem. Na levém stehně jí zpod trička vykukovala nehezká, svraštělá rudá jizva. I na levém spánku měla čerstvou jizvu. Ta se už pomalu hojila a vlasy okolo jí dorůstaly. Byly krátké, vypadaly jako strniště a prapodivně se vyjímaly vedle tmavě hnědých vlasů, které jí ve vlnách splývaly až na ramena. Bála se hlavně toho, že každý bude upírat zvědavý pohled zejména na její tmavé, černofialové modřiny kolem očí a na jizvičky, tenké jako nitky, táhnoucí se po tváři a po bradě. Byly ještě příliš čerstvé a nedaly se zakrýt mejkapem. Hlavně kvůli nim se vyhýbala lidem... Kvůli jizvám, ale také proto, že je mi ze všeho na zvracení, pomyslela si a odvrátila se od svého obrazu. Farma, kterou si pronajala před třemi týdny, byla rozlehlá a stará. Působila opuštěně. Sešla po schodech do přízemí a poslouchala. Neslyšela nic. Jen občas zapraskalo staré dřevo, z kuchyně k ní dolehl, teď už důvěrně známý, zvuk chladničky... Hlavou jí neustále vířily myšlenky. Nevěděla, proč se vydala ke dveřím pro chlapcovu kresbu. Určitě ne proto, že by byla zvědavá. Snad ji jen zneklidňovalo, že tam leží jen tak... Přinesla si ji dovnitř a cestou do kuchyně ji pohodila na jídelní stůl. Zahodí ji později - až v sobě najde dost síly. Postavila na kávu, usedla na židli s vysokým opěradlem a čekala, až se voda začne vařit. Nepohlédla ani oknem ven, i když proti němu seděla. Bylo jí naprosto lhostejné, jaké je venku počasí. Nekonečné míle jednotvárné kansaské krajiny ji ani trochu nezajímaly.

7 C o s u d ičky n e t u š i l y 7 V posledních dnech měla pouze jediný cíl - nemyslet na nic a nepropadnout depresi. Nejčastěji bezmyšlenkovitě hleděla na své ruce, složené v klíně, nebo na některé prázdné místo na stěně. Čím méně myslela, čím méně cítila, tím jí bylo lip, až často vyčerpaná námahou usnula. Právě když dopila kávu, zazvonil telefon. Postavila šálek do dřezu k ostatním, které v tom týdnu použila. Bylo v něm i špinavé nádobí a hrnec, ve kterém si včera vařila polévku. Ahoj, mami," ozvala se bez zaváhání, ale i bez nadšení. Ahoj, miláčku, jak se dnes cítíš?" Lip." Pokaždé řekla lip". Kdyby si stěžovala, za chvíli by měla někoho přede dveřmi, a ten někdo by určitě nedržel v ruce jen kousek svinutého papíru. A co oči? Už ti zmizel otok?" Ano, jsou už skoro v pořádku." A co ty ošklivé modřiny?" Už mizí." Škoda, že se jim nepodařilo napravit ti nos hned napoprvé. Muselo to být strašné, nechat si ho znovu lámat jen proto, že to napoprvé netrefili. Ale stejně jsi udělala dobře, když jsi se k tomu odhodlala, dokud jsi ještě ležela v nemocnici. Určitě by pro tebe bylo těžké vrátit se tam znovu - po těch nekonečných měsících, co jsi tam strávila." Já vím." Poodešla ke dřezu, opatrně zvedla šálek, ze kterého před chvílí pila, a znovu si ho naplnila. Bylo jí jasné, že se matka chce vypovídat. Už je to všechno za tebou. Teď už je to jen otázka času. Rozcvičíš si tu nohu, zotavíš se a vrátíš se domů. Na jak dlouho tě uvolnili z práce?" Na neurčito." Myslím, že by ses měla vrátit co nejdřív. Víš, abys nepřišla o místo. Pracovala jsi hodně tvrdě, než sis vydobyla určité postavení. Celá ta léta na lékařské fakultě, potom roky praxe... tři roky jsi byla z domova na stáži. Obětovala jsi své kariéře nesmírně mnoho, bylo by teď nevýslovně hloupé přijít o všechno jen kvůli té nešťastné nehodě. Jistě, je to pro tebe tragédie, ale určitě není tak strašná, abys ji nedokázala překonat. Bůh na nás sešle jen tolik trápení, kolik jsme schopni unést. To dobře víš.",,ano, už jsem to slyšela." Kdyby měla být k matce upřímná, musela by jí říci, že Všemohoucí její síly pořádně přecenil. A... chodíš každý den na procházky?" Bylo jednodušší nechat ji říkat domněnky jednu za druhou. Jsem si jistá, že ti ten venkovský vzduch udělá dobře, miláčku. I když ti musím prozradit, že když jsem ti navrhovala, abys na nějaký čas změnila

8 8 M a r y K a y M c C o m a s prostředí, ani ve snu by mě nebylo napadlo, že si vybereš právě Kansas, zemi nikoho." Teď nemám vůbec žádnou chuť trávit svůj čas v nějakých lékařských klubech, mami." Chápu, ale měla jsem na mysli nějaké rekreační středisko nebo lázně." Dorie moc dobře věděla, co měla matka na mysli. Vždycky věděla, co si matka myslí. Její myšlenky se daly málem číst. I to byl jeden z důvodů, proč ji měla tak moc ráda. Teď už na tom konečně nezáleží. Nejdůležitější je, aby sis oddechla a nabrala sílu. Seznámila ses už s místními lidmi? Lidé na venkově jsou mnohem přátelštější než lidé ve městě. Nemusíš se bát vystrčit nos ze dveří jako tady. Podle všeho se farmářům nevede tak špatně..." Tak tohle jí pro změnu na mámě lezlo na nervy. Její nenápadné, zato ale zákeřné narážky na manželství. Teď nemám ani nejmenší chuť myslet na další vdavky, mami, tak s tím zase nezačínej," vybuchla. Mimovolně se jí však před očima vynořil Gil Howlett. Dobrá," souhlasila neochotně matka. A dostala jsi balík, který jsem ti poslala? Carmella byla strašně milá. Řekla jsem jí, jaký máš problém s vlasy. Radí ti, aby ses dala ostříhat úplně nakrátko. Později si zase můžeš nechat narůst dlouhé vlasy. Přinesla mi knihu plnou módních účesů z krátkých vlasů, aby sis měla z čeho vybrat. Ukázalo se, že v tomhle městě je plno lidí, kteří tě mají rádi. Každý se na tebe vyptává. Nechápu, proč jsi musela odjet tak daleko, když je tady tolik lidí, kteří by byli rádi, kdyby ti mohli nějak pomoci." Nepotřebuji pomoc, mami. Potřebuji čas. A chci být sama." Ano, já vím, drahoušku. Snažím se tě pochopit. Jsem ale přesvědčená, že když se člověku přihodí něco tak hrozného, chce mít svou rodinu a přátele co nejblíž." Jsem od tebe pouhou hodinu letu. Kdykoli se mi zachce, můžu ti zavolat." Bože, jak často se ještě budou bavit na tohle téma? Povzdechla si a pohledem zabloudila k svinuté kresbě na stole. Byla bych opravdu šťastná, kdybys mi aspoň sem tam zavolala ty sama," řekla matka a její hlas zněl trochu rozčíileně. Kdybych ti nevolala sama, nevěděla bych o tobě vůbec nic. Mám o tebe strach, moje drahá, zvlášť teď..." Dorie opatrně položila sluchátko na stůl a šla do jídelny. Stáhla gumičku a rozestřela kresbu na stole. Kresbička hýřila všemi barvami, jaké měl malíř k dispozici. Na velké louce za domem nakreslil krávy a stromy, dál zelená pšeničná pole - celkem přesně vystihl skutečnost. Štěrkem vysypané chodníky a cesta mezi jejich domy byly

9 C o s u d ičky n e t u š i l y 9 nakreslené černě. Místo domů nakreslil jen velká X a vytečko-val trasu, po které se jde od jejího domu k jejich. Prominula mu, že postava ženy před jedním z domů měla zvlněné blond vlasy... koneckonců, ještě ji vlastně pořádně neviděl. Nejdojemnější byl ale široký úsměv na tváři chlapce, kterého nakreslil na jejich dvoře. Poprvé po dlouhých měsících se zcela spontánně usmála. Musel nad tím mistrovským dílem prosedět celé hodiny, pomyslela si a vzápětí si vzdychla, protože se jí v hrudi rozlilo teplo. S kresbou v ruce, pozorně si prohlížejíc každý její detail, se vrátila do kuchyně.... Midgina dcera, Eva. Pamatuješ se na ni? Měla takový nehezký předkus. Loni jí museli amputovat prs, ale manžel ji naštěstí neopustil. Je vdaná... už osmnáct let. Tak vidíš -" Mami," přerušila ji klidně. A žili šťastně až do smrti - prostě mi to sudičky nedaly do vínku. Šťastné manželství a děti na mě jednoduše nezbyly. Z toho, co jsem prožila, jsem se poučila, že člověk musí brát život takový jaký je. Nemůže změnit svůj osud, i kdyby sebevíc chtěl. A naopak tomu, co se má stát, nijak nezabrání. Prostě se to stane..." V té nejhorší chvíli a tehdy, kdy to člověk nejméně čeká, dodala sama pro sebe a dotkla se prstem usmívajícího se chlapce na obrázku.... nebo nestane." To zní hrozně fatalisticky, miláčku. Já -" Ale mami!" přerušila ji znovu. Nemohla bych ti zavolat později? Musím nutně zajet do obchodu. Jestli se tam nedostanu teď, později už budu příliš unavená." Samozřejmě, miláčku. Ale ty mi určitě zapomeneš zavolat, takže ti raději zase zavolám sama." Dobře. Děkuji, že jsi mi zavolala. Mám tě ráda." Já tě mám také ráda, moje drahá. Je dobře, že chodíš ven. A jestli se náhodou setkáš s nějakým zámožným farmářem, nezapomeň toho využít..." Za geografický střed Spojených států se pokládá místo vzdálené dvě míle od Lebanonu v Kansasu. Ale ať už se člověk pohne z toho místa kterýmkoli směrem, pořád je kolem pusto. Prostě Země nikoho. A právě po takovém místě toužila Dorie. Po místě nikoho, kde by ji nikdo neznal a kde by mohla být nikým. Sto osmdesát kilometrů vzdušnou čárou na jihozápad od onoho bodu leželo Colby, bohem zapomenuté městečko farmářů - tak by je zaručeně charakterizovala většina jejích známých. Když jela poprvé ulicí Range Street, připadalo jí jako útočiště, bezpečné místo, kde by se mohla skrýt.

10 10 M a r y K a y M c C o m a s Původně měla namířeno do Denveru. Měla za to, že pokud chce zmizet lidem z očí, musí jet do velkého města. Když ale sjela z dálnice, aby natankovala a aby si protáhla pobolívající nohu, uvědomila si, že Colby má v sobě zvláštní kouzlo. Bylo to začátkem března, tehdy rozhodně žádné město nevypadá bůhvíjak dobře. Snad její rozhodnutí ovlivnilo právě těch několik obyvatel, které cestou potkala. Prodavač u pumpy byl velice přátelský. Všiml si její illinoiské značky, vyptával se jí, kam má namířeno. Nabádal ji, aby jela opatrně. Zaparkovala v široké dlážděné ulici dole a kulhavě se vydala do kavárny. Nějaká žena středního věku se na ni usmála a mile ji pozdravila. Dorie zůstala stát a otočila se, aby viděla, jestli se ta žena za ní ohlédne a bude ji okukovat. Neudělala to. Vešla do kavárny. Přítomní si jí sice všimli, ale věnovali jí jen letmou pozornost, přestože měla na sobě nepromokavý plášť, šátek a tmavé brýle, jako by cestovala inkognito jako ve filmu ze čtyřicátých let. Nezaslechla žádné šeptání, nezachytila žádné kradmé pohledy. Jeden z mužů ji kývnutím hlavy pozdravil, když ho míjela cestou k prázdnému boxu, a to bylo všechno. Zdálo se, že lidé v Colby jsou přirozeně zdvořilí a přátelští a nestrkají nos do cizích záležitostí. Líbilo se jí to. Líbilo se jí i to, jak vypadali. Byli čistí, zdraví a silní. Žádné obleky, ani barevně fádní oblečení, které vyjadřuje příslušnost k některé kastě, žádné jehlové podpatky, ani extravagantní módní účesy. Upřímné, zemité typy mužů, kteří nenosili v kapsách revolvery, nehledali možnou oběť, aby ji okradli. Byli to těžce pracující lidé a působili dojmem, že jsou se svým životem docela spokojení. To odpoledne seděla v místnosti plné neznámých lidí a po dlouhé době se jí netřásly ruce. Poprvé po dlouhých týdnech se cítila bezpečně a uvolněně. Připadala si jako obrovská ryba, která se postupně zmenšovala a zmenšovala, až jí najednou k úkrytu stačilo i takovéhle maličké městečko. Zachvěla se pod náporem větru a těsněji si přitáhla kabát k tělu. Jako by se při vzpomínce na to studené jarní odpoledne náhle ochladilo. Když se dnes vracela z města, vezla si ze supermarketu polotovar na čajové keksy. Cesta tam a zpět jí netrvala nijak dlouho a zdálo se, že si jí jako obvykle nikdo nevšímal. Jako by byla neviditelná. Teď už hodnou chvíli stála na verandě a pochvalovala si, jak dobře udělala, že se rozhodla zůstat právě tady v Colby. Náhle ji vylekal zvuk přijíždějícího nákladního auta, i když právě na ně čekala.

11 C o s u d ičky n e t u š i l y 11 Velké černostříbrné nákladní auto odbočilo na štěrkem vysypanou příjezdovou cestu a jí začalo srdce bít jako splašené. Dál stála na verandě a čekala na Howlettovy. Nasadila si brýle a stáhla šátek víc do tváře. Když někam šla, obvykle si brávala hůl, aby se jí lépe kráčelo, ale tuhle situaci pokládala za tak mimořádnou, že se rozhodla obejít se bez ní. Doufala, že když se nebude příliš lišit od jiných lidí, méně toho malého hošíka vyleká. Sotva však přešla na druhý konec verandy, bylo jí jasné, že to nebude tak jednoduché. Zvládnout kulhání a nést přitom podnos s čajovými keksy bude tvrdý oříšek. Místo toho, aby auto zastavilo mezi domem a stodolou jako obvykle, dojelo až k verandě a zastavilo jen kousek od posledního schodu. Vy jste Dorothy Devriesová, že?" Muž vypnul motor a byl venku z auta rychleji, než stačila odhadnout, o kolik může být vyšší než při pohledu z okna v poschodí. Překvapilo ji to. Ano. A vy jste pan Howlett." Klidně mi říkejte Gil," řekl a stoupal k ní po schodech. Jeho úsměv byl odzbrojující. Tak tedy potom jsem já Dorie." Zahnala strach a paniku, které se jí v poslední době zmocňovaly pokaždé v přítomnosti neznámých lidí. Pokusila se o úsměv. Jsem moc rád, že jste se konečně odhodlala vyjít z domu. Už jsme se o vás začínali bát." Já..." Původně měla v úmyslu říct mu, že na jejím chování není nic neobvyklého, ale pak si uvědomila, že by to určitě nepochopil. Tady platila jiná pravidla než ve městě. Byla jsem nemocná." Měla jste zavolat z okna. Třeba jsme vám mohli pomoct." Ne," řekla rychle a uvědomila si, že její vnitřní nervozita nepramení jen z toho, že se jí zmocňuje panika. Byl to cizí člověk, to je pravda, ale současně se jí zdálo, že je to i velice hezký a přitažlivý muž. Nebylo to zase tak zlé. Zotavuji se po nehodě. Cítím se už docela dobře. Já... víte, špatně se mi chodí a nevypadám moc..." Chápavě přikývl, na chvíli sklopil oči a potom se na ni s pochopením usmál. Nic mi nemusíte vysvětlovat. Jen bychom chtěli, abyste věděla, že jsme ochotní vám pomoct, když budete něco potřebovat. To je všechno." Nabídka zněla z jeho úst úplně přirozeně. Upřeně ji pozoroval, jako by chtěl pohledem proniknout pod šátek a tmavé brýle. Děkuji vám," odpověděla. Cítila úlevu i rozpaky. Velice si vaší přátelské nabídky vážím, vlastně..." podívala se směrem k autu a až teď si uvědomila,

12 12 M a r y K a y M c C o m a s že je tady sám. Já... tohle jsem upekla pro vašeho malého, za jeho obrázek a pozvání. Já... nu, prosím, vezměte si to." Když mu podala podnos s keksy, přijal ho a usmál se: Baxter zbožňuje čokoládové keksy. Děláte velkou chybu," upozornil ji a zavrtěl hlavou. Proč?" Nijak ji však nepřekvapovalo, že by nějaký její pokus sblížit se s člověkem, i když se jedná o malé dítě, mohl skončit nezdarem. Smůla byla věrná družka jejího života. My - Howletti jsme jako psi. Když nás nakrmíte, už se nás nezbavíte." Jeho oči jiskřily smíchem a pátraly po těch jejích, ukrytých za tmavými brýlemi. Náš dům je plný mužských. Moji synové, strýc Matthew a já. Sladkosti míváme málokdy. Jedinou výjimkou jsou Vánoce, ale i to jen tehdy, když má Matthew dobrou náladu a něco upeče." Aha," řekla a nálada se jí trochu zlepšila. Očividně se snažil být přátelský. Kdyby byla jako kterákoli jiná žena na světě, určitě by neodolala pokušení zaflirtovat si s ním. Kdyby byla jako kterákoli jiná žena na světě, byla by pokládala jeho bystré, jiskřící oči za okouzlující, jeho sebevědomý postoj za neodolatelný... Jenže ona nebyla žena jako ty jiné a neměla snad ani sílu, ani náladu být okouzlená. Tím víc doufám, že v á m budou chutnat," řekla a pomalu, kulhavě se chtěla stáhn o u t do domu, být už pryč z dosahu jeho znepokojujících očí. Určitě budou," prohlásil a pozoroval ji, jak se pomalu přibližuje ke dveřím. Heleďte, já opravdu nevím, co mám děla t."udělal dva dlouhé kroky, předběhl ji a postavil se jí tváří V tvář. Je zřejmé, že nechcete, abychom vás obtěžovali. Určitě s e mi p o d aří zabránit Baxterovi, aby vás otravoval, ale... Víte,je na vás s t r a š ně zvědavý. Je to hrozně kamarádské dítě a... Bože můj, co mu mám říct? Moc nerad bych mu něco zakazoval. Není zvyklý, aby ho odháněli a..." Odháněli?" reagovala prudce. Takhle se díváte na mé přání uchránit si trochu soukromí?" Ne," řekl rychle. Postřehl hněv v jejím hlase a automaticky reagoval stejně. Ať už jste tady z jakýchkoli důvodů, je to vaše věc. Abych byl upřímný, vůbec mě to nezajímá. Ale můj syn strká nos do všeho a chtěl bych ho tedy jen připravit na to, že když se s vámi náhodou potká Nebojte se, nekousnu ho," přerušila ho. Nu dobrá," rezignoval. Ustoupil o krok dozadu. Upozorním ho, aby se vám vyhýbal, ale kdyby náhodou -" Pane Howlette," přerušila ho unaveně, příliš slabá na to, aby se dokázala zlobit. Nemusíte vašeho syna na nic upozorňovat. Nemám v úmyslu nikomu

13 C o s u d ičky n e t u š i l y 13 ubližovat. A už vůbec ne vašemu malému synkovi. Ale pochopte, že nemám chuť se stýkat se žádnými lidmi. Je mi líto, pokud jsem byla vůči vám netaktní nebo pokud jste měl dojem, že se vyvyšuji. To jsem nechtěla. Prostě chci být sama." Jeho nepřátelský postoj okamžitě zmizel. Začal si ji znovu prohlížet. Za tmavými brýlemi se cítila bezpečná. Uvědomovala si ale, že ho rozčilují. Rozumím," řekl. Přesto tón jeho hlasu prozrazoval, že nepochopil vůbec nic. Kdyby měl příležitost, s radostí by si asi zjistil, kdo je a proč se tady ukrývá před světem. A synům to také vysvětlím. Nebudeme vás obtěžovat. Jsme ale vaši nejbližší sousedé a... nechtěla byste pro každý případ naše telefonní číslo?" Není v seznamu?" zeptala se a otevřela dveře. Je." V tom případě si je snadno najdu, a kdyby bylo třeba, zavolám vám. Děkuji." Přikývl. Vypadal, jako by chtěl ještě něco dodat, jako by se chtěl ještě na něco zeptat a prodloužit jejich rozhovor. Jenže jeho přítomnost na verandě ji očividně zneklidňovala a dráždila. Už se nemohla dočkat, až bude pryč. Řekněte mu, že se mi ta kresba moc líbila." Dobrá." Na shledanou." Na shledanou." Zavřela mu dveře před nosem a úlevou si vydechla, když slyšela, že jde k autu. Opřela se o dveře a podívala se na své ruce. Neovladatelně se třásly. Zaťala pěsti, zaryla si nehty do dlaní a jako do taktu si opakovala: Jen klid. Jmenuje se Gil Howlett. Je to kansaský farmář. Má dva syny. Nechce mi ublížit." Pozdě večer, když už chlapci i Matťhew dávno spali, stál Gil Howlett u okna v ložnici a upřeně hleděl na světýlka blikající v dálce. Pohled z okna znal stejně dobře jako pohled na vlastní tvář v zrcadle. I ve tmě věděl o každém zákrutu a o každém hrbolku, znal každý kamínek. Vzdálená světla mohla zářit pouze ze staré farmy Averbackových, kde teď bydlí ta tajemná žena. Copak nikdy nespí? divil se. Celé týdny svítila až do úsvitu. Nebo snad z nějakého záhadného důvodu spává noc co noc při rozsvícené lampě? Slyšel už o ní různé řeči. Viděl illinoiskou značku na jejím zeleném porsche zaparkovaném v garáži a doslechl se, že je až z Chicaga. Podle všeho byl Frank Schulman jediný člověk, který měl příležitost důkladně si ji

14 14 M a r y K a y M c C o m a s prohlédnout, když jednoho dne vstoupila do jeho realitní kanceláře a zeptala se, jestli nemá k dispozici dům, jehož pronájem by si mohla vždy po měsíci podle potřeby prodlužovat. Byla to nezvyklá žádost, protože cizí lidé bud Colby jen projížděli a zdrželi se jen krátce, nebo zůstali natrvalo. Frank jí tehdy řekl, že ve městě je několik volných domů. Ona však trvala na tom, že chce dům mimo města. Tím ještě víc zúžila možný výběr. Frank se přiznal, že se musel pořádně přemáhat, aby na ni nezdvořile necivěl, když si sundala brýle a prohlížela si katalog. Nemohl si však pomoci. Řekl Gilovi, že její tvář vypadala, jako by na ní White Sox trénoval box. Odtrhl oči od osamělých světýlek a vzdychl si. Pak přehodil kalhoty přes opěradlo houpacího křesla, které kdysi patřilo babičce. Dělával to tak večer co večer po celý svůj život. Tajemná žena v Colby bezesporu přitahuje zdejší lidi jako magnet. A nebude to poprvé, co on zklame své sousedy. Od něho, přestože je její nejbližší soused, se nikdo žádné novinky nedoví. Pokud šlo o něho, pokládal všechny ženy za záhadná stvoření. Byl už dvakrát ženatý, ale ani s jednou ze svých manželek se úplně nesblížil - připadaly mu vždycky stejně tajemné jako žena, která teď bydlí nedaleko. Zhasl lampu a udělal si v posteli pohodlí. Přikrývky byly studené a on i dnes znovu zalitoval, že vedle sebe nemá ženu, která by ho zahřála. Postrádal tajemné šeptání uprostřed noci a vůni ženy při milování. Chybělo mu, že se nemůže o své starosti podělit s člověkem, kterému by na něm záleželo. Scházely mu spokojené vzdechy - znamení, že žena po jeho boku je šťastná a ukojená. Chybělo mu... Zlostně uhodil pěstí do polštáře, ale nejen proto, aby dostal ten správný tvar. Nerad přemýšlel o ženách. Dlouhé měsíce vydržel bez ženy a bez všeho toho, co by mu přítomnost ženy mohla poskytnout. V žádném případě se však už se žádnou nevyspí... aspoň ne do té doby, dokud nepotká ženu, které by konečně rozuměl.

15 Kapitola druhá Po dubnových přeháňkách zaručeně rozkvete hloh, jen pokud voda všechno nezničí Týden deštů v Kansasu se vyrovnal čtyřiceti dnům a čtyřiceti nocím deště kdekoli jinde. Dny byly pochmurné, nálada stísněná a lilo bez ustání jako z konve. I když zprávy o počasí vyznívaly optimisticky, strávila Dorie celé jedno dopoledne tím že si kreslila Noemovu archu. Někdy byla sama překvapená a udivená, co všechno ted dokáže dělat, jen aby se něčím zaměstnala. Ještě pořád nebyla připravená čelit životu mimo zdi staré farmy Averbackových. Navíc ji pobolívala zraněná noha. Začala ji rozcvičovat a den co den namáhat pěti či šestinásobným zdoláváním schodů nahoru a dolů. Neměla náladu ani chut dělat plány do budoucnosti. Nesnášela domácí práce. Dokonce ponechala i většiny nábytku pod ochrannými povlaky. Jen příležitostně odkryla některý stůl, skříň nebo bednu na hračky a prohlédla si jejich obsah. Averbakovi měli tři děti, dva syny a dceru.

16 16 M a r y K a y M c C o m a s Byli vášniví myslivci. Chlapci zaručeně hrávali ve škole sportovní hry a jeden z nich vstoupil později do armády. Dcera studovala na Kansaské univerzitě. Zjistila to podle starých fotografií, které objevila na půdě. Jedno z dětí se poměrně dost brzy postaralo o vnouče. Zhruba o sedm či o osm let později se celá rodina někam odstěhovala. Dorie nabyla dojem, že to byli velmi sympatičtí lidé. Gil Howlett je měl určitě také rád. Na mnoha fotografiích stálo: Mike a Henry s Gilem" nebo Henry a Gil Howlett" či Školní ples, Beth s Gilem Howlettem." Ty staré fotografie si prohlížela s velkým zaujetím. Na některých Gil vypadal přesně jako teď jeho starší syn. Byl vysoký, hubený a nijak moc hezký. Na všech však měl široký úsměv a štěstím nebo nezbedností zářící oči. Někdy ale také oči zamyšlené a úplně stejné jako tehdy, když stál proti ní na verandě. Fakt, že Gil Howlett strávil celý život na tomtéž místě, jí připadal neuvěřitelný. Každodenní vyčkávání na příjezd Howlettových se pro ni stalo oblíbenou zábavou. Vlastně si s Baxterem hrávali na schovávanou. Stávala v bezpečné vzdálenosti od okna za starou krajkovou záclonou, pozorovala ho, jak jde zezadu do stodoly nebo na pole a přitom si pozorně prohlíží její okno v naději, že ji alespoň na okamžik zahlédne. Zvykl si nechávat jí na verandě kresby, které zachycovaly život jejich rodiny. Vždycky na ně kostrbatým písmem napsal, co nebo koho znázorňují: Já, strýc Matthew, Fletcher a táta", na dalším byla fenka Emily", a na jiném kočka Emily" a Fletcherovi křečci Emily a Elmo". Ona mu zase za to nechávala na verandě keksy. Zabalila je do igelitového sáčku nebo do plechovky od kávy a položila na nejnižší schod verandy. Dva týdny tahle hra probíhala výborně, přestože se Gil tvářil rozpačitě, když se Baxter rozběhl k verandě, aby jí tam nechal dárek a vzal si ten pro sebe. Klapalo to, i když Gil už nejednou zůstal nerozhodně stát a hleděl do horních oken. Vždycky se však nakonec připojil k hochům v autě a odjel. Předstírat, že neví, že je v domě zavřená úplně sama, bylo pro něho obtížné. Cítila, že by mu stačilo, kdyby jí mohl jednou či dvakrát denně zamávat. Jako by se nedokázal smířit s tím, že po ní celé dny nebylo ani stopy, pokud samozřejmě nebere do úvahy pytlík s keksy. Jak se zdálo, pořádně ho to vyvádělo z míry. Znala podobné lidi už předtím. Byli to lidé, pro které bylo naprosto přirozené, že celé své okolí zahrnovali péčí. Dělali to bez ohledu na to, jestli okolí jejich pomoc potřebovalo nebo ne. Lidé, kteří věřili, že všichni jsou jejich přátelé - až do chvíle, než se ukázalo, že to přátelství bylo zrádné. Lidé, kteří všem důvěřovali. Skutečně znala takové lidi. Vždyť k nim kdysi sama patřila.

17 C o s u d ičky n e t u š i l y 17 Nebyl to však ani Baxter, ani Gil, kdo jako první dostal Dorie z domu. Byl to Fletcher. Ještě pořád bylo studené jaro. Na pravidelnou každodenní odpolední návštěvu" Howlettových bylo ještě příliš brzy. Najednou zaslechla těžké kroky na verandě. Opatrně přecházela od okna k oknu, aby zjistila, kdo to ruší její klid. Spatřila ho, jak sedí na houpačce zády k ní. Zpočátku ho nepoznala. Ani si hned neuvědomila, co vlastně dělá. Až po chvíli si všimla, že mu v ústech mizí jeden za druhým keksy. Keksy, které tam nechala Baxterovi jako sladkou odměnu za obrázek nejošklivějšího růžového prasátka, jaké kdy viděla. Otevřela hlavní dveře a vyšla na verandu. Střelhbitě vstal, v jedné ruce držel plechovku od kávy, druhou si otíral o kalhoty. Výraz jeho tváře byl čistý, přímý a prozrazoval zvědavost. Hrozně se v té chvíli podobal otci. Nejvíc ji však překvapilo, že se vůbec netvářil provinile.- Ahoj," zabručel. Ahoj." Proč dnes nejsi ve škole?",, Máme rodičko." Rodičovské sdružení? zeptala se a nechala dveře,aby se za ní tiše zavřely. Očividně ho přitahovaly její jizvy a modřiny na tváři. Na zloděje keksů, kterého chytila při činu, měl nesporně kuráž -přímo před jejíma očima si cpal do pusy další kousky. Ve Fletcherovi Howlettovi bylo něco, co ji fascinovalo. A na tom rodičku řekne učitelka matematiky otci, že se snažíš nebo že zůstáváš hluboko pod svými možnostmi? A rozhodne se tak o tom, jestli budeš moct řídit auto nebo ne. Mám pravdu?" Vůbec ho nepřekvapilo, že ví o jeho problémech s matematikou, ale zato ho zajímalo, odkud to všechno ví. To vám řekl otec?" Ne, slyšela jsem to v rozhlase." Doufala, že ho zaskočí. Jeho reakce byla skutečně rozpačitá, potěšilo ji to. Abych to uvedla na správnou míru, bylo to ranní vysílání pod mými okny," vysvětlila. Prošla kolem něho a sedla si na houpačku, aby se trochu ohřála v paprscích slunce. Na druhém konci verandy stálo o schody opřené kolo. V duchu se musela usmát, s jakým dopravním prostředkem se zatím musel spokojit. Zřejmě ti nevadí, že jíš Baxterovy keksy," poznamenala klidně. No a?" Posadil se vedle ní a naklonil k ní plechovku, aby si také vzala. Doma se ho musím doprošovat, abych si mohl vzít aspoň kousek." Nejraději by se hlasitě rozesmála, přesto pouze poznamenala: Také mám doma mladšího bratra. Mám pocit, že velkou část svého mládí jsem strávila tím, že jsem mu dávala lekce ze života."

18 18 M a r y K a y M c C o m a s Ten usmrkanec dokáže člověka pořádně..." podíval se na ni a ušklíbl se,... naštvat. Ale oni mu dovolí úplně všechno, může jim i po hlavách skákat," stěžoval si. Bezpochyby měl na mysli otce a strýce. U nás tomu bylo také tak. Dodnes jsem přesvědčená, že kdyby mě nebylo, byla by z bratra bezvýznamná nula. Moje máma měla zase plno práce se mnou. Neustále mě poučovala, vtloukala do mě pravidla správného chování, napomínala mě, abych držela zpříma záda a abych se chovala jako slušně vychované děvče... no a jeho jsem zase musela naučit všechno já." To znám," přikývl důležitě. Tvářil se, jako by snědl všechnu moudrost světa. Ale ty keksy jsou opravdu pro Baxtera," upozornila ho jízlivě. Ty jsi mi žádný obrázek nenakreslil." A opravdu chcete?" zašklebil se a v očích se mu objevila výzva. Dokázal bys víc než schematické postavičky?" Ne." Tak potom bych byla raději, kdybys mi umyl auto." Oči se mu rozzářily: Máte parádní auto. Rok výroby jednasedmdesát, typ 911 E, benzinový motor, pět rychlostí. To je opravdu paráda." V autech se tedy skutečně vyznal. Koupila jsem ho v bazaru, ještě když jsem chodila na vysokou. Nemá takovou hodnotu jako by měla Carrera ze stejného roku, ale třeba jednou -kdoví..." Opravdu chcete, abych ho umyl?" Jestli se ti chce." Ale mně už není pět let. Nebudu dělat za keksy." Upeču ti dort." Raději bych koláč." Třešňový nebo jablečný?" Ořechový." Užasle se na něho podívala. Ty jsi zřejmě zvyklý prosadit si svou," konstatovala a natáhla k němu ruku, aby stvrdili dohodu. To je pravda," přikývl s úsměvem. Stiskl jí ruku a krátce ji potřásl. Dorie měla radost, že se s ní Fletcher tak důvěrně baví a dokonce s ní žertuje. Ze zkušeností věděla, že většina mladých lidi jeho věku se staví k dospělým odmítavě a nedůvěřivě, protivně a přezíravě. Snad minutu či dvě seděli mlčky. Právě se chystala vstát a odejít když ucítila jeho pohled. Vyvalovat oči na jiné není moc zdvořilé," upozornila ho klidně a ze všech sil potlačovala touhu zakrýt si tvář. Promiňte," omluvil se a odvrátil se od ní. Poté se na ni ale opět podíval a věcně poznamenal: Čekal jsem, že budete vypadat hůř." Otevřel a opět zavřel ústa, jako by chtěl vzít svoje slova zpět, ale ta už byla venku. Zamračil se, odvrátil tvář a zamumlal další omluvu.

19 C o s u d ičky n e t u š i l y 19 Skutečně jsem vypadala hůř," slitovala se nad ním. Před pár měsíci jsem vypadala jako modrý mýval s tlamičkou plnou oříšků." Kdo vám to udělal?" zeptal se a v očích se mu objevil soucit. Nikdo," odpověděla, mírně zaskočená jeho zřejmým předpokladem. Byla to nehoda. Autonehoda." Nebyla to tak docela pravda, ale doufala, že když o tom nebude přemýšlet nebo mluvit, přesvědčí nakonec i samu sebe, že šlo jen o nešťastnou náhodu na dálnici kdesi daleko odtud. Proto jsem tady. Musím se doléčit a nabrat dost sil." Páni!" vykřikl s úlevou a málem se mu z toho podlomila kolena. A my si mysleli, že vám někdo chtěl vymlátit duši z těla a teď že se tady schováváte. Že snad nějaký gangster." Gangster? To protože jsem z Chicaga?" usmála se. Je mi moc líto, že vás zklamu. Pravděpodobně jste čekali, že se tady jednou objeví černé limuzíny plné drsných chlapíků s houslovými pouzdry v podpaždí." Nejen my. Každý v Colby je přesvědčený o tom, že jste přítelkyně někoho tam shora, někoho, kdo se vyzná." Otřásl jejími iluzemi o neviditelnosti a její naivní představou, že je nikým v Zemi nikoho". Aby to čert vzal! Stala se vlastně neslavně slavnou osobností. Určitě aspoň pět či šestkrát za den nám někdo zavolá, jen aby se zeptal, jestli jsme se o vás něco nedozvěděli. Víme, kdy jezdíte do obchodu. Baxter si myslí, že jsem kouzelník, protože vždycky uhodnu, jestli od vás dostane sladké keksy, čokoládové tyčinky nebo arašídové sušenky. Vím to předem. A prozradím vám jak. Protože totiž vím, co který den kupujete." To je prostě fantastické!" vzdychla si a opřela si hlavu o řetěz, na kterém visela houpačka. Měla jsem si hned uvědomit, že k tomu dojde. Malá městečka, jako je tohle, vždycky žijí drby. Jak jsem mohla být tak naivní a... Asi budu muset odtud pryč." Proč?" namítl. Hleděl na ni, jako by si myslel, že přišla o rozum. Stačí, když se lidé o vás dozvědí pravdu. Je strašně nezajímavá. Všechny hned přestanete zajímat, až se dozvědí, že šlo o obyčejnou autonehodu. Za týden zapomenou na všechny ty nesmysly o gangstrech. A přestaňte nosit ty brýle, šátek a plášť. Vůbec nevypadáte tak špatně." Automaticky si rukou zakryla tenké červené jizvy na pravé tváři a na bradě. Opravdu?" Opravdu," přisvědčil zmateně, že si vůbec něco takového mohla myslet. Otec bude mít fakt radost, až se dozví, že jste docela hezká. Podle toho, co o vás nakecal Frank Schulman, si myslel, že byste mohla Baxtera vyděsit k smrti." Frank Schulman? Z realitní kanceláře. S tím se však setkala už před několika týdny. Možná už je načase podívat se znovu do zrcadla.

20 20 M a r y K a y M c C o m a s Fletcher najednou zvedl ukazováček a začal jí dávat další rady. Měla byste si ale také něco udělat s vlasy. Vypadají nějak divně." Dotkla se chomáče, který jí vyrůstal nad levým spánkem. Chtěla jsem se schovat před světem, než mi znovu dorostou." Na celé jaro a léto?" Vyrazilo mu to dech. Nepřítomně na něho hleděla a v mysli se už toulala po místech, kterým se až dosud vyhýbala. Lidé. Jak dlouho se jim ještě dokáže vyhýbat? Zatím si mohla namlouvat, že jizvy a kulhání jsou dostatečné důvody k tomu, aby se ukrývala před zraky veřejnosti. Co ale bude pak, až jí noha zesílí, až jizvy zblednou a vlasy dorostou? Co pak? Myslím, že půjdu dovnitř a trochu si zdřímnu," řekla, aby si nemusela odpovědět. Spánek byl v posledních dnech její odpovědí na většinu otázek. Velmi dobře věděla, že je to jeden z typických příznaků deprese, jenže když jí to pomáhalo... Můžu za vámi ještě někdy přijít?" uslyšela Fletchera, když otevírala dveře. Ne každý den, jen sem tam?" Samozřejmě." A přestože ji zmáhala ospalost, vzpomněla si na jejich dohodu: Nezapomeň na moje auto." Nezapomenu." Měla pocit, jako by z ní nějaký upír vysál všechen život. Zmohla se sotva na to, aby za sebou zavřela dveře a vyšla po schodech do ložnice. Svalila se na postel. Věděla, že ta nečekaná únava by jí měla něco napovědět, ale ignorovala to. Byla jí zima. Přitáhla si přikrývku a zachumlala se do ní. Otec bude mít fakt radost, až se dozví, že jste docela hezká. Než usnula, zazněla jí ta slova v duchu ještě dvakrát. Takže docela hezká?" přemítala o několik hodin později koupelně před zrcadlem. Prospala celé odpoledne. Jen co procitla, seběhla dolů, aby doplnila Baxterovu plechovku novými keksy. Stihla to právě včas, protože sotva za sebou zavřela dveře, zaslechla, jak velké nákladní auto odbočuje na příjezdovou cestu k domu. Dívala se z okna, jak Gil a jeho chlapci vyskočili z kabiny. Jako obvykle zatajila dech a vydechla, až si byla naprosto jistá, že nezamíří k jejím dveřím. Fletcherovo chování ji mátlo. Vystoupil z auta, počkal na Baxtera a díval se za ním, když se rozběhl pro keksy. Pak se všichni tři vydali na pozemek za domem, aniž se jedinkrát ohlédli. Neřekl snad otci o jejich setkání?

THE DA MA RON MARK: THE LOVERS

THE DA MA RON MARK: THE LOVERS WIST 2000 LSCS 165 B Damaronové: MILENCI Original title THE DA MA RON MARK: THE LOVERS Loveswept #908 Copyright Fayrene Preston, 1998 Published by arrangement with Bantam Books, a division of Bantam Doubleday

Více

LONDÝNSKÉ DĚDICTVÍ 1

LONDÝNSKÉ DĚDICTVÍ 1 LONDÝNSKÉ DĚDICTVÍ 1 LONDÝNSKÉ DĚDICTVÍ 2 LONDÝNSKÉ DĚDICTVÍ 3 Melanie Milburneová LONDÝNSKÉ DĚDICTVÍ HARLEQUIN Čas jen pro mě Amsterdam Atény Budapešť Hamburk Londýn Madrid Milán New York Paříž Stockholm

Více

Společenská záležitost. Stephanie James

Společenská záležitost. Stephanie James Společenská záležitost Stephanie James Kalinda Bradyová je úspěšnou ředitelkou obchodní společnosti. Bývalý snoubenec, který ji zrádně opustil, nyní hrozí, že její společnost zničí. Zachrání ji záhadný

Více

oho jarního rána bylo nebe průzračné, modré a jiskřivé. Slunce se třpytilo a k zemi se

oho jarního rána bylo nebe průzračné, modré a jiskřivé. Slunce se třpytilo a k zemi se Findë úruva Anna Koroleva lostris.net Místo: Menegroth, Doriath Doba: První věk, ~ od 1012 do 1100 T oho jarního rána bylo nebe průzračné, modré a jiskřivé. Slunce se třpytilo a k zemi se snášel sněhobílý

Více

Zdravotní sestřička Emma Seymourová se ujímá obtížného úkolu - péče o profesora MacDonalda, který dočasně oslepl. Emmě však připadá, že jí pacient

Zdravotní sestřička Emma Seymourová se ujímá obtížného úkolu - péče o profesora MacDonalda, který dočasně oslepl. Emmě však připadá, že jí pacient Zdravotní sestřička Emma Seymourová se ujímá obtížného úkolu - péče o profesora MacDonalda, který dočasně oslepl. Emmě však připadá, že jí pacient vidí do duše víc, než je zdrávo! První kapitola Konečně

Více

Sheri WhiteFeatherová ZKROCENÁ REBELKA ^> HARLEQUIN" Cas jen pro mě

Sheri WhiteFeatherová ZKROCENÁ REBELKA ^> HARLEQUIN Cas jen pro mě Sheri WhiteFeatherová ZKROCENÁ REBELKA ^> HARLEQUIN" Cas jen pro mě Amsterdam Atény Budapešť Hamburk Londýn Madrid Milán New York Paříž Stockholm Sydney Tokio Toronto Varšava PRVNÍ KAPITOLA Susan Fortuneová

Více

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo Příběhy Třetí sféry: Temní mágové Jakub Jiří Rýdlo úvod Toto je teprve moje druhá knížka, tak možná bude obsahovat ještě relativně dost chyb a překlepů. Co je ale hlavní, pokusím se o skutečně kvalitní

Více

Texty s láskou autorské texty. Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence.

Texty s láskou autorské texty. Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence. Texty s láskou Texty s láskou autorské texty Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence. Redakce: Jan Bušta, Alena Mikulíková Sazba a design: Jan Bušta Korektury: Alena

Více

Copyright 2014 by Rowan Coleman Translation 2015 by Zora Šíchová Cover design 2015 by DOMINO

Copyright 2014 by Rowan Coleman Translation 2015 by Zora Šíchová Cover design 2015 by DOMINO ROWAN COLEMAN 2015 Copyright 2014 by Rowan Coleman Translation 2015 by Zora Šíchová Cover design 2015 by DOMINO Veškerá práva vyhrazena. Žádná část tohoto díla nesmí být reprodukována ani elektronicky

Více

LUCY MONROEOVÁ NEVĚRA VE ŠPANĚLSKU PŘEKLAD PETRA K

LUCY MONROEOVÁ NEVĚRA VE ŠPANĚLSKU PŘEKLAD PETRA K LUCY MONROEOVÁ NEVĚRA VE ŠPANĚLSKU PŘEKLAD PETRA K PRVNÍ KAPITOLA Ellie se nechala vést do exkluzivní bostonské restaurace a Sandorova dlaň ji hřála na zádech. Uvnitř byl díky klimatizaci příjemný chlad.

Více

SARAH MORGANOVÁ V BRAZILSKÉ DŽUNGLI PŘEKLAD HELENA ŠOLCOVÁ

SARAH MORGANOVÁ V BRAZILSKÉ DŽUNGLI PŘEKLAD HELENA ŠOLCOVÁ SARAH MORGANOVÁ V BRAZILSKÉ DŽUNGLI PŘEKLAD HELENA ŠOLCOVÁ Milá čtenářko, je to stará známá věc: bez stínů by nebylo světla. A všichni ti mí úžasní hrdinové a nádherné hrdinky by netušili, jak sladký život

Více

Vyškovský cedník 2014

Vyškovský cedník 2014 Vyškovský cedník 2014 Sborník oceněných prací literární soutěže pro děti a mládež Vyškovska Tři brány komunitní nadace pro vědění, umění a civilizaci Klub přátel KKD Knihovna Karla Dvořáčka 2 Obsah Úvodní

Více

Tajemství Shambhaly (hledání jedenáctého proroctví)

Tajemství Shambhaly (hledání jedenáctého proroctví) Tajemství Shambhaly (hledání jedenáctého proroctví) JAMES REDFIELD Tuto knihu věnuji Megan d Ielly, jejichž generace se musí rozvíjet vědomě. PODĚKOVÁNÍ V historii evoluce duchovního vědomí se setkáváme

Více

Záskok. a jiné povídky. Jaroslav Kříž

Záskok. a jiné povídky. Jaroslav Kříž Záskok a jiné povídky Jaroslav Kříž Obsah: Záskok... 2 Role... 23 Původ... 40 Osvobození... 62 Záměna...74 Druhý život...89 Dvojník... 104 1 Záskok Musíš to pro mě udělat. Prostě musíš. Nemám rád řeči

Více

Julie Garwood Slitování

Julie Garwood Slitování F Julie Garwood Slitování Anotace Prokurátoru Theo Buchananovi krásná lékařka Michelle Renardová prakticky zachrání život. Do mnohem většího nebezpečí ho přivádí záměr odhalit skupinu nelítostných zločinců

Více

jí ve tváři zračí ta nepopsatelná hrůza. Nepochybně ano, protože Daniel přimhouřil oči do úzkých škvírek, energicky prošel pokojem k otevřeným dveřím

jí ve tváři zračí ta nepopsatelná hrůza. Nepochybně ano, protože Daniel přimhouřil oči do úzkých škvírek, energicky prošel pokojem k otevřeným dveřím Copyright 2000 by First Draft, Inc. Translation Božena Chovancová, 2006 Copyright ALPRESS, s. r. o. "Published by arrangement with Kensington Publishing Corp., NY, NY USA" Všechna práva vyhrazena. Žádnou

Více

Lynsay SANDS, Náhodná upírka 0

Lynsay SANDS, Náhodná upírka 0 Lynsay SANDS, Náhodná upírka 0 Lynsay SANDS, Náhodná upírka 1 Lynsay SANDS THE ACCIDENTAL VAMPIRE ARGENEAU VII Náhodná upírka Lynsay SANDS, Náhodná upírka 2 1. KAPITOLA Ten pištivý vřískot Elvi probudil.

Více

Člověk míní, život mění...

Člověk míní, život mění... Člověk míní, život mění... Žánr: Psychologické Žánr2: AU Pár: Hermiona Grangerová, Severus Snape Přístupnost: pro všechny Období: Po Bradavicích Autor: wixie 1 Člověk míní, život mění... První díl povídky

Více

Lynsay SANDS, Upíři jsou věční 0

Lynsay SANDS, Upíři jsou věční 0 Lynsay SANDS, Upíři jsou věční 0 Lynsay SANDS, Upíři jsou věční 1 Lynsay SANDS VAMPIRES ARE FOREVER ARGENEAU VIII Upíři jsou věční Lynsay SANDS, Upíři jsou věční 2 PROLOG "Poletíš jedním z firemních letadel.

Více

RICHELLE MEAD ŠACHOVNICE BOHŮ

RICHELLE MEAD ŠACHOVNICE BOHŮ RICHELLE MEAD ŠACHOVNICE BOHŮ 2014 Copyright 2013 by Richelle Mead Translation 2014 by Jan Netolička Cover design 2014 by DOMINO Veškerá práva vyhrazena. Žádná část tohoto díla nesmí být reprodukována

Více

HARRY POTTER a kámen mudrců. Albatros Praha

HARRY POTTER a kámen mudrců. Albatros Praha HARRY POTTER a kámen mudrců Albatros Praha Joanne K. Rowlingová ALBATROS PRAHA Přeložil Pavel Medek Text copyright 2001 by J. K. Rowling Cover illustration by Mary GrandPré Cover artwork Warner Bros.

Více

Dýka a kříž David Wilkerson. spolu s Johnem a Elizabeth Sherrillovými. Tento příběh je také ve filmové podobě na videokazetách.

Dýka a kříž David Wilkerson. spolu s Johnem a Elizabeth Sherrillovými. Tento příběh je také ve filmové podobě na videokazetách. Dýka a kříž David Wilkerson spolu s Johnem a Elizabeth Sherrillovými Tento příběh je také ve filmové podobě na videokazetách. Dýka a kříž David Wilkerson 1963 by David Wilkerson Titul amerického originálu,,the

Více

Název: Znamení blíženců Autor: Lenka Lanczová Nakladatelství: Erika, 1994 Stav: naskenováno, Rumcajs Tato kniha pochází z Knihovny digitálních dokumentů. Slouží pouze pro potřeby těžce zrakově postižených.

Více

Vycházející hvězda. Cayla Hael. V. Němcová- K.Buchtová

Vycházející hvězda. Cayla Hael. V. Němcová- K.Buchtová Vycházející hvězda Cayla Hael V. Němcová- K.Buchtová 1 2 1. část Začátky 3 1. Nový domov Cayla Zabočte tady, zavelela máma, ukázala doprava a já se unaveně podívala z okna. Taxík míjel hustý les plný starých

Více

HARRY POTTER a tajemná komnata. Albatros Praha

HARRY POTTER a tajemná komnata. Albatros Praha HARRY POTTER a tajemná komnata Albatros Praha Joanne K. Rowlingová ALBATROS PRAHA Přeložil Pavel Medek Text copyright 2002 by J. K. Rowling Cover illustration by Mary GrandPré Cover artwork Warner Bros.

Více

T ÍŽ K ŘÍ E D EL. Václav Chytil. Štěpánka Bělovská Tilia Ostrava

T ÍŽ K ŘÍ E D EL. Václav Chytil. Štěpánka Bělovská Tilia Ostrava T ÍŽ K ŘÍ E D EL Václav Chytil Štěpánka Bělovská Tilia Ostrava Václav Chytil, 2015 Graphics Štěpánka Bělovská, 2015 ISBN 978-80-86904-55-9 Agent pojišťovny Skoro přesně v polovině Lipůvky bydleli Hýlovi.

Více

Stephen King. Srdce v Atlantidě

Stephen King. Srdce v Atlantidě Stephen King Srdce v Atlantidě Číslo 6: Číslo 2: Číslo 6: Číslo 2: Číslo 6: Číslo 2: Co chcete? Informaci. Na čí jste straně? To bych vám napověděl. My chceme informaci. Tu nedostanete! Po dobrém nebo

Více

Connie Brockway. Nevěstin závoj

Connie Brockway. Nevěstin závoj Connie Brockway Nevěstin závoj Věnováno Marcii Howardové, jež mě naučila nadhazovat míček při podání a vládnout tenisovou raketou; mé důvěrné autorce, jež mi vštípila lásku ke knihám; šampionce všech dětí

Více

Mému tatínkovi Georgi. S. Andersonovi, který mi odhalil dvě nejsladší tajemství života: že lidské srdce má neomezenou schopnost lásky a že pouto mezi

Mému tatínkovi Georgi. S. Andersonovi, který mi odhalil dvě nejsladší tajemství života: že lidské srdce má neomezenou schopnost lásky a že pouto mezi Catherine Anderson BABY LOVE Copyright 1999 by Catherine Anderson All rights reserved Translation 2001 by Pavla Horáková Cover photo 2001 by Renéc Brown Cover design 2001 by Viera Fabiánova Czech edition

Více

HEATHER GRAHAM NOC, MORĚ A HVĚZDY. Copyright 1983 by Heather E. Graham Translation 1999 by Michael Havlen

HEATHER GRAHAM NOC, MORĚ A HVĚZDY. Copyright 1983 by Heather E. Graham Translation 1999 by Michael Havlen 1 2 3 HEATHER GRAHAM NOC, MORĚ A HVĚZDY 1999 Copyright 1983 by Heather E. Graham Translation 1999 by Michael Havlen Všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto díla nesmí být přenášena nebo reprodukována

Více