Jáchym Topol ZBRANĚ Z TOLMINU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jáchym Topol ZBRANĚ Z TOLMINU"

Transkript

1 Jáchym Topol ZBRANĚ Z TOLMINU V TROSKÁCH TROSEK KAKÁNSKÝCH Jsem v jednom z cípů, bezvýznamných koutů té dávné říše, Kákánie. A teď je tu Česká republika, přesněji severní Morava - Jesenicko. Horské průsmyky, téměř neprostupné lesy. V kakánských časech tu byla hranice s ruskou říší, dnes je za humny Polsko. Tehdy tu taky končila železnice. Postavili ji v roce A konečná stanice je tu dodnes. Tohle místo se jmenuje Kout. Za domkem, dnes už polorozpadlou barabiznou, kam - s velikými přestávkami - jezdím čtvrt století, je ve skále vytesán nápis Na paměť posledního Pod nápisem je vytesána zvířecí morda. Poslední medvěd, zastřelený ve zdejších lesích. Ale nápis klame. Za posledních deset let jsou tu zas tu a tam stopy rysů, vlků i medvědů, které ovšem nezahlédnete. Lesy jsou tu pořád husté, přestože je bohužel čím dál častěji protínají asfaltové stezky pro cyklisty. Hory. Lesy. Nejbližší město ( obyvatel) Jeseník bylo někdy ve 12. století na znamení vítězství nad divočinou pojmenováno Frei wom Walde. Tohle nikdy nebyl bohatý kraj, spíš odlehlý. Proslulý drsnými dlouhými zimami. Bývá tu pochmurno, vše je odsud daleko. Vyslanci z center Kakánie, všichni ti kněží, učitelé, úředníci, odhodlaní či donucení kolonizovat místní lid, Čechy, Němce, Moravany, Slezany, sem prý byli posíláni za trest. Podzimní večery začínají kolem páté. Už musíte mít přichystané třísky a naštípané dříví. Jde mi to dobře, domek už je skoro rozvalený. Štípám teď na kusy dveře a okna. Topím jen v jedné místnosti. Tady nahoře kolem baráčku po Tontovi nejsou stromy, jen zakrslé keříky, jalovce, sem tam nízká kleč. Balvany. Kdyby se svalily do údolí, všechno tam zpřeráží, pobijí. Podlouhlé údolí, na které se svrchu dívám, protíná říčka. Kroutí se a skáče po kamnech. Kolem ní se zas kroutí vesnice, která čeká na zázrak, na pohyb. Vždyť co tu kdy bylo? Divočina a středověk s nejistými cestami, městečka ve hvozdech. Pomalé, váhavé osidlování. Obchodní a misijní stezky na východ k divokým pohanským kmenům. V okolí se tu prý vždy dařilo podivným sektám. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

2 Zběhům z nesčetných armád, lupičům, uprchlíkům z měst. A v 17. století tu bylo centrum čarodějnických procesů. Pak říše kakánská, která tu nechala své největší vrypy. Ty dvě války. A socialismus. Na rozdíl od zemědělských oblastí nebo míst, kde bylo co rvát ze země, těžit, tu dnes po socialismu není ani památka. Ale něco se tu děje, cosi se sem řítí, zkusím to popsat. Právě tím podlouhlým údolím pode mnou, kolem běsnící říčky vedla cesta čarodějnic, nahoru nade mne a nad baráček, vysoko na Petrovy kameny. Jen v tom mrňavém Jeseníku upálili 120 žen, o kus dál ve Velkých Losinách další desítky, ve Zlatých Horách další stovku. Kraj pustnul, lidé utíkali. Ustal obchod, církevní obřady. Znehybnělá chmurná říše. V Losinách stojí podivný památník, kusy kamene s vytesanými náznaky dlouhých vlasů, křičících úst. Surrealistický památník bez data. V mojí vesnici podél říčky trčí porůznu mezi domy německy popsané Smírčí kříže. Také Morové sloupy s lebkami. Kříž na paměť upálených žen tu dal vztyčit jeden z členů tribunálu, který tehdy ženy posílal na smrt, Krištof Zendler. Odechl si, očisťoval se, už mohl. Procesy prý zastavila až Marie Terezie, čtyři roky před svou smrtí. Tak se to tady alespoň dodnes učí děti ve školách. Inu, až slunce osvíceností, planoucí nad Kakánií, rozptýlilo kouř z hranic. Já to vím, protože je to na tom kříži napsané. Ale radši už dost o tom. Mě tu čeká vyklízení baráku po mrtvém - kamarádovi. A pít moc nemůžu, protože bych se tu mohl pomást. No a za střízliva se tu moc dobře neusíná. ŽELEZNICE, FABRIKY Tenhle kraj mě při potulkách s batohem na zádech vždy zarážel svou nahostí. Na rozdíl od ostatních zemí, kde vládl socialismus, je to území bez pomníků vsazených politikou, bez soch hrdinů a osvoboditelů. Tankové bitvy se v horských sedlech nekonaly, nikde tu netrčí ze soklů hlavně sovětských tanků. Nevylučuju ovšem, že tu možná několik Leninů - v některých z těch 24 vesnic Jesenicka - po roce 1989 nevyhodili do vzduchu, či neodvezli někam za stodolu. K nebi tu ční věže pár barokních kostelíků a pak samozřejmě všelijaké ty Čertovy kameny, Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

3 Petrovy kameny, Černé kameny, shluky balvanů na pustých vrších, čili přírodní Stongenge. Ve Smolných a Černých knihách z čarodějnických procesů jsou tahle místa popisovaná, jako plácky, kde se konaly sabaty. A pak je tu ta železnice. A pár fabrik. Ty největší vrypy tu jsou skutečně z doby kakánské. Teprve od bájných dob kakánských, časů rakousko uherských tu je tohle přepychové spojení se světem. A kakánští pracovníci vystavěli těch pár těch fabrik, hlavně pil a skláren, většinou kolem hlavní silnice, která se točí mezi průsmyky. Fabriky přinesly lesákům, dřevařům a pytlákům práci pod penzí, některé jsou dnes opuštěné v lesích u zaniklých cest, některé jsou ale v provozu. Když jsem si to jednou v noci šněroval z jedné z těch zbrusu nových hospod po silnici, viděl jsem vysokými okny, jak dělníci a dělnice tahají prkna, kolečka plná materiálu. Jenom tady v Koutu je šroubárna a pila. Pro nostalgické vyznavače báječných multikulturních časů Kakánie je ten noční pohled do oken fabrik, svatým obrázkem. Vždyť takhle to tady vypadá od časů kakánských císařů. Všichni ti Slezané, Moravané, Němci, Češi a další se tu mezi sebou skutečně nijak nervali. Vždy měli jednoho společného nepřítele: bídu, sklouzávající k občasnému hladu. A s tím zatočila až říše kakánská. Je fascinující procházet v noci kolem fabrik. Jistě, bývá to zvláštní až trochu slavnostní pocit, dívat se, jak lidé pracují, když vy se sotva vlečete. Místní pivo, Šérák ryzí pivo z hor je skutečně silné. A navíc, kolem fabrik můžete skutečně p r o c h á z e t. Jsou postaveny v lidských rozměrech kakánské doby. Les jim neuhnul, říčka kvůli nim neopustila břehy. Měsíc je vysoko nad údolím, skleněná cetka, nežhne. A fabriky jedou naplno, hukot rozvibrová studený vzduch, noční provoz, nahlížím dovnitř, potomci obyvatel Kakánie, kteří tu dávno splynuli v jednu masu, cosi brousí, řežou prkna, ohybají se u strojů. Po železnici a fabrikách už sem nepřišlo nic nového, ani komunisti se sem moc nenapřáhli, co taky tady. Ale chystá se to. Nová doba. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

4 A taky se tu šeptá, že těch pár zbylých fabrik se už nevyplácí. Zaměstnanci mohou časem plynule přejít do turistického byznysu. Pokud na to ovšem mají. MEDVĚDÍ HORA Prošel jsem svahy, odkud zmizel les. Asi šest hodin jsem se vlekl do kopců, tím budoucím rájem lyžařů. Obří lanovka Medvědí hora, se to tu bude jmenovat. Vykáceli celé svahy, šel jsem mazlavým bahnem na Medvědí horu a žasl. Stavba je na české poměry obří, gigantická, připadal jsem si, jak někde v Rusku nebo snad v Kanadě, pokud tam takhle stavějí. Byla neděle. Potkal jsem jen hajného. Neznám ho, jen matně pamatuju. Dnes je to staroch, šedivé vousy, flinta, pes. U zpustlých stavení pod Medvědí horou jsme se potkali. Kdysi tam bydleli místní. Pletli koše, vyráběli kořalku, někteří dělali ve fabrikách. Prý hodně pytlačili. Teď to prodali, jejich mizerné domy se strhnou, bude tu lanovka. To já nevěděl. Šel jsem až k těm jejich boudám, abych od nich koupil pivo, mlíko, dostal vodu, něco k pití. Hajný se ptal, jestli patřím ke stavbě. Pche, uplivnul jsem si. Sedli jsme si na pařezy. Měl v termosce čaj s rumem. Láteřil, že přišel o hájovnu. A že musí dožít někde v Jeseníku v bytovce. Ale psa si vezme sebou, to je už domluvený. Nevím, kdo to těm hajzlům povolil, mávl rukou na vykácené svahy. A kde jsou ti lidé? Ukázal jsem na zpustlá stavení pod horou. Kde by byli? Někam šli, povídal. PRINCEZNIN KÁMEN Rej lyžařů a veselé výskání, patřící k zimním radovánkám, tenhle zapomenutý cíp světa konečně odkleje. Svahy se v zimě rozhýbou barevnými větrovkami, léto bude patřit strakatým oděvům cyklistům, to je ta nová pestrobarevná radostná vlajka kraje! Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

5 Pryč s nějakou pochmurnou historií, to se vymete samo, ty letité nánosy špíny. Ale Kámen princezny je odsud zatím bezpečně daleko. Ještě jeden památník zabité ženy tu totiž místní ctí. Další vryp z doby Kakánie. Kdybych na to šláp, tak jsem za pár hodin (no, možná taky za den, záleží na počasí) přes vrchy Kazatelna, Černá stráň a Polom u Pamětního kamene Kaiserin Elisabeth Sisi. Na kameni je datum umrtí: 10. září A restaurován byl v roce 1998, ano, k stému výročí. Byla tu prý mše pod širým nebem a dívky v bílých šatech přinášely kytice lučního kvítí. V místním plátku Rozhledy Jesenicka, kdosi psal, že ta vražda Sisi byl Zločin století. Místní jí holt milují. Před pár roky jsem šel okolo, bylo tam spousta květin ve vázách. Památník, jak pro lidovou svatou. Kdysi prý přenocovala v nedaleké Jelení boudě, dočítám se v Rozhledu. Myslím, že ten památník s krásnou tváří Sisi, o které v Čechách mimo historiků nikdo neví, tu nějak vyvažuje, překrývá tu divnou vzpomínku na pomordované čarodějnice. Panenka Marie tu je u studánek a v nenápadných kapličkách samozřejmě také. Ale tenhle kraj je celý tak zšeřelý, že tu Panenka potřebovala pomoc opravdu naléhavě! Jo, božská Sisi a též císařovna Marie Terezie přispěchali Panence na pomoc. Sisi, princezna mučednice z dávných, laskavých časů, upomíná Rakousko Uhersko, jako na říši světla, klidu a míru. Když to trochu přeženu. Kdy sem začal jezdit ten vlak. A kdy se tu stavěly továrničky. Něco tu najednou bylo, něco pevného. To teprve během rozpadu Kakánie a poté - přišli ty pátálie. Ta první válka, kdy z českých zemí narukovalo asi milión mužů, ta se totiž do doby Kakánie nějak nezapočítává. Češi a Moravané pamatují císaře pána Františka Josefa I. a jiného už ne, kdepak nějaký ten Karel!, to byla válka už v běhu a to se do blažených a nostalgických časů, kdy mimo jiné nebyla televize a lidé k sobě prý měli tak nějak blízko, ehm, ehm nezapočítává! První světová, druhá světová. Stalinismus. Kdepak, proti vrahům, co měli teprve přijít, byli kakánští mocnáři hodní strejdové. To ví každý. KLONDAJK Znovuobjevený kraj. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

6 Posledních pár let sem jezdí i nějací ti Němci, Rakušané, Holanďané. Vychutnávají tu samotu, stinné lesní kouty, poloprázdné lyžařské vleky. Primitivní pohostinnost domorodců. Vychutnávají také to, že je tu dosud málo Holanďanů, Rakušanů i Němců. Vykácený je už celý jeden horský hřeben. A jde to dál. Po silničce mezi Smírčími kříži teď sviští náklaďáky. Ve svazích se bourají staré chalupy, vyrostou tu hotely. Najednou je to plno nových hospod, v každé ječí televize. Leckde udělali místní nálevnu u sebe v kuchyni. Tam, kde nic nebylo, na lesní cestě je stánek s buřty a pivem. Točí se tam hned čtyři pěkné mladé holky. Podél silnice narychlo vyrostlo pár Nonstopů z dřevotřísky. V pátek a v sobotu večer se tu tančí a pořádají tomboly. Vyhrát se dají zánovní lyže, střelený srnec, motorová pila. Vykládá se, že tu obsluhují kurvičky z Jeseníku a ze Šumperka. Chlápci v montérkách, zabahnění, umaštění strojníci, bývají v hospodách králi zábavy. Přes den pijí malé rumy, griotku. V sobotu večer jim holky ke stolům nosí kýble piva, láhve šampaňského. Klondajk. Ten horský hřeben pod Medvědí horou už je vykácený. A jde to dál. V lese sviští pily. Dlouho mi to nedocházelo, ale je to jasné tohle horské středisko bude vážně grandiozní středoevropský lyžařský areál. Gigantický ráj zábavy pod Medvědí horou. A vedle toho starého nádraží, jehož zakladatelský kámen je z dob kakánských, postavili zbrusu nové. To mě zajímá. Se stavbou toho nového nádraží tu časy Kakánie definitivně končí. Jo, myslím, že teprve teď budou odlesky doby kakánské vymazány definitivně. Zpustlé, starodávné nádraží v Koutu jsem měl vždy rád. Spisovatel Bohumil Hrabal, narozený v posledním roce první světové války, napsal, že střední Evropu, dědice říše kakánské, pozná právě podle těch rakousko - uherských nádražíček. Připomínalo doby, kdy byla nádražím věnována stejná péče jako dnes letištím. Secesní kov držel klenbu, držel sklo. V rozích miniaturní zelené a růžové květiny, tak vysoko, že rytcovy drobnokresby na nich nebyly vidět. Možná, že tehdy si řemeslníci ještě mysleli, že ty jejich výtvory vidí Bůh. Alespoň některý si určitě Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

7 dávali bacha. Žádný volnomyšlenkář by tyhle kovové, do sebe se zavíjející spirály nevytvořil, to dá rozum. Dřevěné dveře byly taky secesně vypravené, panty s nymfami, petlice a kování, měly rozměr tak šesti sídlištních dřevotřísek. Tahle dávná kakánská nádraží, jako by byla stavěná pro lidi obřích postav, pro nějakou novou lidskou rasu. CESTA DO TOLMINU V Kakánii Čechy ležely u moře! Jo, o tom jsme tu s kamarádem Tontem a ostatními snili. Starodávné nádraží v Koutech se rozpadalo, dávno se v něm netopilo, bylo tu spousta zavřených dveří, kov byl plný rzi a celá ta budova se sesychala, postupně rozpadala. Když si teď velice opatrně stoupnu na trám a křehkou rovnováhu vyvažuji kladivem koukám do údolí, vidím ho. To staré nádraží. A vidím i tu novou nádražní budovu. Když jsme do tohoto baráčku, skrytého před světem s Tontem a ostatními kamarády jezdili, pořádat zábavné a vyčerpávající pitky, na tomhle nádraží jsme vystupovali. A nadechovali se horského vzduchu. Daleko od Prahy a ostatních měst, připadalo nám, že i daleko od všech vojenských posádek a policejních stanic. V hospodě U Jelena sedávali jen a jen místní. Už nás znali. Šlo si tu půjčit třeba šroubovák, koupit prase, nebo konzervy, šlo tu vysedávat a žvanit nebo jen tak civět do špinavých zdí. A nasát všechny novinky z kraje. Bývala to tu jediná hospoda. Divočina okolo dávala aspoň na pár dní pocit uvolnění. Zapomenutí. Když se člověk ráno vyhrabal ze spacáku, prohrábl ohniště, otevřel lahváče a vypadl do lesa, byl alespoň na chvíli, jak v čase bez času. V čase bez ideologií. Tůry s batohem, kde jsme v lesích pár dní nepotkali vůbec nikoho, plynule navazovaly na dětskou dobrodružnou četbu. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

8 Džungle. Průsmyky. A nikde ani policajt. Secesní okna kakánského nádražíčka tehdy zakrývaly plakáty s budovateli železnice, se srpy a kladivy. S nápisem Se Sovětským svazem a nikdy jinak! A uvnitř byly dřevěné lavice, Rudý koutek s fotkami státníků a tak dál ale kdysi tu snad někde na okamžik usedla i Sisi, před cestou na Jelení boudu jen na okamžik se dotkla dřevěné lavice, nebo tu dokonce spočinula, ach!, vskutku rozpalující až šílená představa. A my, vlasatí mladíci, už s prvními zkušenostmi z kriminálů, protože socialističtí policajti nás nenáviděli od pohledu, jsme si představovali, jak tu kdysi kakánský občan klíďopíďo nasedl do vlaku a s jedním pasem jel až k moři. Terst, Istrie, magická jména dálek náš prostor přece bylo zadrátované, zamřížované Československo. Zhulení trávou jsme si tu představovali neuvěřitelno - ano, ten zázrak, že nasedáme na vlak a jedeme k moři. A nějaké ty skvrny na pověsti dávné Kakánie? Snad národnostní útlak za Rakouska Uherska? Ale houby! Z dobrého vojáka Švejka, jsme si brali příklad, to ano, všichni jsme za sebou měli pobyty na psychiatrii, jít do socialistické armády bylo nemožné ale Švejk byl spíš svědectvím o klidném a bezpečném a veselém životě za Rakouska Uherska. Vždyť, co všechno mu prošlo představa, jak si ho podávají estébáci! Hahaha! Švejk za Hitlera! Za Stalina! Hahaha! To by nezvládl! Normálně by ho zavřeli, zabili. To je jasný. O tom nebylo sporu. A právě z tohoto zašlého, rozpadávajícího se nádražíčka se kamarád Tonto dostal až k moři! Odsud. Z Koutu! Za socialismu. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

9 Bylo to jako zázrak. ČEŠI Z KRASU Jméno té dívky je Stela. Slovinka. S Jugoslávií se naši soudruzi moc nekamarádili. Sem tam se ale nějaká ta družba s Jihoslovany konala i v našich časech. A jednou do fabriky v údolí nastoupil i kontingent Jihoslovanek ze Slovinska. Studentky přijely poznávat socialismus prací ve spřátelené zemi. Já to zkrátím. Tonto se ostříhal, zamiloval, začal se Stelou chodit, nějak v tomhle pořadí to šlo. Sňatky kvůli tomu, aby člověk cestoval byli docela normální. Ale my, jeho kamarádi jsme ho podezřívali, že to myslí vážně. Vracel se z cest do Jugoslavie, tedy do slovinského Tolminu, kousek od moře, opálený, se spoustou desek, knih, atakdál, ale též s hlavou hořící poznáním. A šlo o archeologii, o kakánskou archeologii. Šlo též o národní hanbu, národní hrdost, nenávist ke Švejkovi a nezanedbatelný přísun prachů. Tváře Tontovy planuly, když nám vyprávěl o těch hrobech. Masových hrobech z první světové války podél řeky Soči, v zapadlých alpských údolích, v Krasu, gigantickém vápencovém masivu, kde padli desítky tisíc mužů. O zprávách 3. Italské armády, kde se psalo: Napadeny bijí se tyto jednotky tvrdě, ať již kvůli disciplíně anebo kvůli instinktu sebezáchovy. Tito Slované bijí se s obzvláštní neústupností. Stačí uvést Čechy, kteří se z nedostižnou houževnatostí bránili a raději se v kavernách nechali pobít, než aby se vzdali. A Tontovi se něco stalo. Nakonec jeho děda, stejně jako třeba můj prastrýc, tam někde v Krasu padli. A tenhle domek byl právě po jeho dědovi. Sedával před další cestou na Slovinsko v té zpustlé nádražní čekárně a vykládal, jak je to neuvěřitelné, že jeho děd vyrážel do boje za císaře pána zrovna odsud. Stále dokola nám vyprávěl o hrdinství českých jednotek. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

10 Které objevil v Krasu. Za druhý války jsme nebojovali. V 68 jsme proti Rusům nebojovali! A teď? Ty kurvy neporazíš tím, že opíšeš Kafku! Tohle mu připadalo ponižující. Hnětlo ho to. Ty vole, toho zbabělce Švejka musíme spálit, říkal mi. Musíme kráčet ve šlépějích svých předků, bojovných hrdinů! A ve šlépějích hrdinů kráčel i horskými soutěskami v Krasu. Kdepak, nikdo z nás kamarádů, jsme za ním do Slovinska nemohli. Neměli jsme ty pasy. Ale Stele se zas líbilo v Čechách. Velmi jsme se sblížili, přiznávám. A Tonto zatím pátral po svém dědovi i ostatních hrdinech po zapadlých venkovských hřbitovech v horách, spouštěl se do propastí, prohledával rokle, kradl se soutěskami. A s partou šikovných Slovinců, kteří se na obchod s kakánskou archeologií už dávno specializovali i lecos nacházel. Jo, tam v těch nepřístupných horách lze dodnes vykopat ze země šavli, feldflašku, zakopnout o helmu, najít v dávném zákopu medajli, bajonet, rezavou trumpetu, plukovní odznak. Kupy kostí, sem tam lebku. Vysvětlil mi, že za tyhle věci dávají sběratelé ohromné prachy. A za ty můžeme financovat opravdový protikomunistický odboj. Vysílačky, rozmnožovací stroje. Pro začátek! Byl rok 86 a my vzhlíželi k polské Solidaritě. Z toho domku, který teď bourám, je Polsko opravdu kousek. Stela se tehdy cítila velice osamocená. Císař, necísař, o to vůbec nejde, vykládal nám Tonto při jedné ze svých, čím dál řidších návštěv domova. Jde o to, že naši předkové byli nezlomný bojovníci. Musíme je vrátit do národního vědomí! A s bolševikama musíme zatočit silou! Když Tonto pořádal pálení knihy Osudy dobrého vojáka Švejka, byla vesnice na nohou. Už byl z toho cestování do relativně svobodné Jugoslávie tak zblbý, že si v zadrátovaném Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

11 Československu vůbec nedával pozor. Tak ho zavřeli. TONTO, JEHO KONEC Při cestě přes hranice, té jeho úplně poslední, u něj českoslovenští celníci našli pár bajonetů a starou pistoli. To bohatě stačilo. Kdo čeká, že by za takovou prkotinu, jako je vykrádání hrobů, či pašování památek nebo tak, dostal pár měsíců, ví o postkakánské středoevropské historii opravdu houby. Dostal paragrafy nedovolené ozbrojování a účast v protisocialistické skupině za účelem svrhnutí dělnicko rolnické vlády a dostal 18 let. Nejspíš ho měli estébáci už dlouho v merku. Tím veřejným pálením Švejka ovšem naštval i leckoho ze svých přátel. Vždyť nás svým fanatismem taky všechny ohrožoval, no ne? Jo, určitě ho někdo udal. Stela byla velice nešťastná. Pomáhal jsem jí psát do basy dlouhé, srdcervoucí dopisy, s češtinou byla tehdy ještě na štíru. Jo, pár let mu psala. Já do domku občas jezdil. Větrat a tak. I se Stelou. Ale mejdany jsme tu už nedělali. To by kvůli policajtům dost dobře nešlo. No a teď jsem tu sám a bourám zdi a pálím staré trámy. Ruce už mám z toho bourání celé zchromlé. No, ale kdo by tu uklidil? Když tu všechno končí? Zrovna včera jsem tu otevřel jednu skříň a vysypaly se na mě samizdaty. Zažloutlé stránky, knihy přepisované na psacích strojích. Tontem na psacím stroji přeťukaný Kafkův Zámek. Kerouac, Hrabal. Polská kapela Helicopter. Maďarská Locomotiv Gt. Byli jsme hodně internacionální. Taky pásky a kazety s Pink Floyd. Ta nejčerstvější snad z Die Toten Hosen. Podzemní říše postkakánská. No jo, už je to let! Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

12 A to skříň zdaleka ještě neukázala svoje útroby. Fuj! Nejspíš už v ní pátrat nebudu a prostě to všechno spálím. Když jsem totiž naposledy hrábl do skříně, něco na mě padlo. Látka, hmatám, strhnu to ze sebe a vida, policajtská uniforma. Páchla, jak by ne. Zelená, tu co nosili komunistický esenbáci. Tohle si teda mohl odpustit. Tonto. Mohl to přece spálit sám! Já se zapomněl zmínit, že tenhle můj kamarád, když ho v roce 1989, jako všechny ostatní politické vězně propustili, tak se podobně jako víc lidí z tehdejšího podzemí dal k policii. K vězeňské stráži. K bachařům. Já to nechápal, já v base nebyl, tak nevím. Asi to má nějakou logiku. Jistě, znáte všelijaké ty vězeňské fígle a jako bývalý vězeň, snáze než nějací jelimani z učilišť udržíte pořádek. A Tonto byl prý ve svém oboru velmi dobrý. Sám jsem s ním kdysi dělal rozhovor já se totiž stal novinářem o humanizaci vězenství Bylo to období vězeňských vzpour v raných devadesátých letech. To už byl nejmíň majorem. Dělali jsme rozhovor v lehkovážném tónu. Bijete vězně? Kdepak. Nejsme žádný koncentrák. A co děláte, když neposlouchají? Použijeme donucovacích prostředků. Nejsem žádné sanatorium. Hahaha! Před několika lety se ale Tonto oběsil. Jo, vyplavaly zas nějaké ty seznamy agentů a on na nich byl na čelném místě. Když ho tehdy zavřeli, tak měl prý tvrdou basu. Tak je štval, že ho celé ty roky socialismu ve vězení hrozně dusili a mlátili, že to nevydržel a něco jim podepsal. Jo a před pár lety se bohužel oběsil. Když to na něj vyplavalo. Ne, tady ne. V Praze naproti pankrácký věznici v parčíku se pověsil na strom. Naproti věznici, kde ho tolik dusili. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

13 Mě tuhle barabiznu odkázal. A já ji musím zbourat a ten pozemek velice výhodně prodám. Protože tady, kde za časů Kakánie postavili železnici a pak tu dlouho nebylo nic, teď něco bude. Ano, to obrovské lyžařské středisko. A tenhle pozemek má fakt cenu zlata. Musím ale vybourat tu stodolu. Celý to zplanýrovat. Nechci, aby to dělali nějací - anonymní - dělníci. Chci být u toho konce. A ty prachy? Samozřejmě, že bych je věnoval Tontovým sirotkům, ale nemá děti. A jeho žena? To je snadný, Stela je už nějakou dobu moje žena. Hahaha. U JELENA, ZASE NÁDRAŽÍ To nádraží. To mě dráždí. Naproti tomu starodávnému, které čeká na demoliční četu a pomalinku se hroutí do okolní trávy, postavili nedávno nové. Jak jsem říkal znovuobjevený kraj. Horská obec u hranic s Polskem, kdysi prý bída s nouzí, dřevaři a pašeráci a pytláci, které světu přiblížila rakouská železnice. Dodnes 150 duší. Ale svět se sem valí. Protože tu je tak krásně prázdno. Místní odcházejí. Prodávají svoje domky a pozemky a sady a králíkárny. Budou z nich hotýlky a penziony. Až to tu konečně za pár dní celé rozsekám, rozvalím a zbourám a připravím k prodeji, tak se naposledy zastavím v hospodě U jelena. V létě tu na zahrádce posedávalo vždy jen pár utahaných chlapů. Nenalíčené ženské v hrubých svetrech. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

14 A hrozní starci v černých, zablácených kabátech a holinách. Chrčeli na sebe svoje příběhy, tu a tam se někdo i trošičku popral. Mládež chodila spíš večer, někdy s kytarou, někdy jen tak. Okounět. Ráno i večer tu místní vařili ty svoje kančí a jelení guláše, okolo pobíhaly děti. Viděl jsem v té hospodě jednou na stole hlavu jelena. Teď je před hospodou křižovatka cyklistů. V těch svých marťanských přilbách a odporných barevných oblečcích plaší zbylé slepice. Hospoda se za těch pár posledních let vskutku zmohla. Prodávají italskou zmrzlinu a francouzské pečivo. První, co nový majitelé pořídili, aby světu dokázali, že jsou v něm, jsou dvě obrovské televize, každá přes jednu stěnu. A místní, kteří sem od časů Kakánie chodí vyprávět, jak jsou na tom jejich králíci, či kozy, kdo nový se třeba narodil či kdo má zrovna na kahánku, pijí svoje piva úžasem ztichlí. Jejich příběhy a příhody proti tomu, co se odehrává na plátnech - třeba stávka krupiérů v Les Vegas či poryvy peruánské ekonomiky - prostě nemají šanci. A taky zajdu na to nové nádraží. Nesednu si, budu tam jen chvíli okounět. Taková krychle je to. Jednoduchá, účelná budova doslova voní čistotou. Byla postavena nákladem české vlády a dotací EU za Euro v roce Vím to, protože je to tu napsaný. Je tu i sprcha. V bufetu zákaz prodeje alkoholických nápojů. Místní chlápci a ženské ve svetrech sem ani nepáchnou. To staré, rakouské nádraží už je rozvalené v kopřivách. To už nějaká demoliční četa brzo srovná se zemí. Tohle nové nádraží je vybudované pro novou rasu, nové lidi, dokonalejší a navíc zařící čistotou. Přijdou. Lidé nové doby. Kde ale jsou ti lidé, co tu byli dosud? Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

15 Kde by byli? Někam šli. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace. Název školy: Elena Kolarovská. Období: duben 2012 VY_32_INOVACE_30_ČJ2

Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace. Název školy: Elena Kolarovská. Období: duben 2012 VY_32_INOVACE_30_ČJ2 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2557 Autor: Elena Kolarovská Období: duben 2012 Název: VY_32_INOVACE_30_ČJ2 Vzdělávací

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq wertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty Terezín uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui setkaní s pamětnicí 28.4.2011 opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst.

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Ještě a pár dnů a přijde změna. Konečně tu budou Tajenka 1) Nejlepší přítel člověka je...? 2) Co

Více

Značky básničky. Úkol: Najdi správné dvojice básnička a dopravní značka, pojmenuj ji.

Značky básničky. Úkol: Najdi správné dvojice básnička a dopravní značka, pojmenuj ji. Značky básničky Úkol: Najdi správné dvojice básnička a dopravní značka, pojmenuj ji. Tydli tydli, kdo tu bydlí? Vašík pašík uličník. Zmazal židli od povidlí, jede koupit lavičník. Kdepak jede šlape pěšky!

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Na informacích na letišti se dá zjistit jízdní řád vlaků a vzít si mapku města s názvy v latince.

Na informacích na letišti se dá zjistit jízdní řád vlaků a vzít si mapku města s názvy v latince. Tbilisi Doprava z letiště centrum Tbilisi Taxík - 15-35 GEL Vlak 0,5 GEL/osoba, vlakové nádraží je přímo naproti letišti. Cílová stanice ve městě je Station Square. Další důležité nádraží je Didube. Točené

Více

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika 1 2 Taťana Březinová Tanec na paletě Eroika 3 Taťana Březinová, 2007 Eroika, 2007 ISBN 978-80-86337-70-8 4 Taťana Březinová Tanec na paletě 5 6 Poznámka autorky Knihou Tanec na paletě jsem se vyznala ze

Více

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_135 Datum: 7.4.

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_135 Datum: 7.4. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické služby Ročník: IV.

Více

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví KNIHY MAJÍ ZELENOU CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví Naše paní učitelka nám v češtině představila soutěž pro základní školy KNIHY MAJÍ ZELENOU, kde máme za úkol vytvořit reportáž

Více

Pracovní list Výstava První světová válka a Vyškov 7. 5. - 28. 12. 2014

Pracovní list Výstava První světová válka a Vyškov 7. 5. - 28. 12. 2014 Pracovní sešit Výstava První světová válka a Vyškov 7. 5. 28. 12. 2014 V tomto pracovním listě tě čeká příběh, který mohla prožít jedna z vyškovských rodin za 1. světové války. Některé informace však chybí

Více

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude.

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude. Leksjon 5 5.1.1. Gjør om til negative konstateringer. To je škola. To není škola. 1. To je kostel. 2. Tohle jsou továrny. 3. To byla nemocnice. 4. Tohleto bude silnice. 5. Tohle jsou čtverce. 6. To byl

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČR Číslo projektu Název projektu školy Klíčová aktivita III/2 EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.4.00/21.2146

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_ČJM4_4960_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/ 1.4.00 / 21.1105. Šablona: EU I/2 Sada:ČP D9, 30

Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/ 1.4.00 / 21.1105. Šablona: EU I/2 Sada:ČP D9, 30 Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/ 1.4.00 / 21.1105 Šablona: EU I/2 Sada:ČP D9, 30 Ověření ve výuce: dějepis Třída: IX. Datum: 13. 02. 2011 Předmět: dějepis Ročník: IX. Klíčová slova: Protektorát Čechy

Více

Písek by Night. Šedá eminence. Lidský Setting

Písek by Night. Šedá eminence. Lidský Setting Písek by Night Šedá eminence Lidský Setting 12. - 16. srpna 2009 Obsah Obsah...2 Lidský setting...3 Zastupitelstvo...3 LARPolicie...3 Mafie...4 Měna ve světě Písek by Night Fufníky...4 Banka...5 2 Lidský

Více

Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže

Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže Tento Vánoční strom tu stojí nejen jako symbol nejkrásnějších svátků roku, Vánoc, ale připomíná nám všem také tradici, která se začala odvíjet

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu:

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu: Přijímací řízení 27. 4. 2011 Zde napište své registrační číslo TEST Z ČESKÉHO JAZYKA Struktura testu: 1. část čtení (úlohy 1 10) 2. část gramatika (úlohy 11 20) 3. část psaní (úlohy 21 a 22) Hodnocení:

Více

část šestnáctá Střední vrstva

část šestnáctá Střední vrstva část šestnáctá Střední vrstva Na začátku května se letos hodně oteplilo. Do školy se chodilo v kraťasech a v tričku, což stejně při vyučování nepomohlo. Ve třídě bylo horko a dusno. A když paní učitelka

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Neratov akční a úspěšný

Neratov akční a úspěšný Neratov akční a úspěšný LIDÉ A KRAJINA 12. dubna 2012 Lednice na Moravě Markéta Flekalová Alena Salašov ová Ústav plánování krajiny Zahradnická fakulta MENDELU LOKALIZACE LOKALIZACE HISTORIE - SUDETY Původně

Více

TVARY PODSTATNÝCH JMEN

TVARY PODSTATNÝCH JMEN TVARY PODSTATNÝCH JMEN MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_12_08 Tématický celek: Gramatika,

Více

Slunce nad Slavkovem aneb Napoleon se směje

Slunce nad Slavkovem aneb Napoleon se směje Muzeum Brněnska, p.o. Památník Mohyla míru Slunce nad Slavkovem aneb Napoleon se směje Pracovní listy Milí návštěvníci, vítáme Vás v muzeu Památníku Mohyla míru na Prateckém kopci, kde se dozvíte mnoho

Více

INTERIÉR VSTUPNÍ HALY VE ŠKOLE

INTERIÉR VSTUPNÍ HALY VE ŠKOLE INTERIÉR VSTUPNÍ HALY VE ŠKOLE PROHLÍDKA ŠKOLY SE ZÁSTUPCEM ŘEDITELE JORUNDEM OFSADEM RELAXAČNÍ PROSTORY PRO UČITELE ŠKOLY ŠKOLNÍ KNIHOVNA PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL STŘEDNÍ ŠKOLY POHLED DO SÁLU ŠACHOVÝ KOUTEK PRO

Více

VY_32_INOVACE_CJK43460BED

VY_32_INOVACE_CJK43460BED VY_32_INOVACE_CJK43460BED Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Test - přírodní a kulturní dědictví Metodický list

Test - přírodní a kulturní dědictví Metodický list Test - přírodní a kulturní dědictví Metodický list test nebo samostatná práce k uvedenému tématu ČR, kultura Obecné informace k řadě pracovních listů společnosti. Člověk a společnost - Člověk ve Výukové

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 10. 01. 2013 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_07_D_II

Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 10. 01. 2013 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_07_D_II Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 10. 01. 2013 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_07_D_II Ročník: II. Dějepis Vzdělávací oblast: Společenskovědní vzdělávání Vzdělávací obor: Dějepis Tematický okruh:

Více

Na tomto čísle se podíleli: Adélka Zídková Matěj Knotek Jan Suchopár Krista Bendová Veronika Tomášová. Měsíčník jedné třídy březen 2015

Na tomto čísle se podíleli: Adélka Zídková Matěj Knotek Jan Suchopár Krista Bendová Veronika Tomášová. Měsíčník jedné třídy březen 2015 Na tomto čísle se podíleli: Adélka Zídková Matěj Knotek Jan Suchopár Krista Bendová Veronika Tomášová Měsíčník jedné třídy březen 2015 MINI REPORTÉR Mini úvod Pokud již čtete úvod, znamená to, že držíte

Více

POJEĎTE S NÁMI NA HORY. Milé rodiny, vážení přátelé,

POJEĎTE S NÁMI NA HORY. Milé rodiny, vážení přátelé, POJEĎTE S NÁMI NA HORY Milé rodiny, vážení přátelé, prožijte s námi pololetní a jarní prázdniny. Vybrali jsme pro Vás čtyři horská střediska v Jeseníkách, Beskydech, Krkonoších a Orlických horách. Kromě

Více

Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice

Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice PŘÍPADOVÁ STUDIE Bc. Věra Okénková Důležitost studia volného času? OFICIÁLNÍ POSTOJE K TRÁVENÍ Situace bezprostředně po válce Postoj vládnoucí

Více

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům. O padesát

Více

Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10

Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10 Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10 Mgr.Charlotta Kurcová srpen 2011 březen 2012 Já a můj svět, Prvouka 1. 3.ročník Téma: Zima Podtéma: počasí, vhodné oblečení, svátky v zimě, zimní aktivity a sporty. Anotace:

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2007/2008 číslo: 7

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2007/2008 číslo: 7 ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2007/2008 číslo: 7 Obsah: Slovo ředitele školy, akce v uplynulém měsíci, dětská tvorba, vyhodnocení sběru Červen 2008 TOCHOVICE 76 262

Více

VZDĚLÁVACÍ AKCE: A1 Místo: Stařeč Datum: 16.9 Historické dědictví Zachraňme kořeny

VZDĚLÁVACÍ AKCE: A1 Místo: Stařeč Datum: 16.9 Historické dědictví Zachraňme kořeny Dobré odpoledne VZDĚLÁVACÍ AKCE: A1 Místo: Stařeč Datum: 16.9 Historické dědictví Zachraňme kořeny 1. Památky místního významu 2. Muzea a expozice místního a regionálního dědictví Dědictví musí být ve

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

Český Springfield: velká firma na malém městě

Český Springfield: velká firma na malém městě workshop doktorandů/doktorandek Brno 13. 9. 2013 Český Springfield: velká firma na malém městě Robert Osman, Ondřej Šerý Geografický ústav, PřF, Masarykova univerzita úvod ekonomická orientace regionálně

Více

Čítanka pro 4. Ročník, Nová škola. Psací potřeby, nakopírovaný text, učebnice vlastivědy Nová škola pro 4. ročník

Čítanka pro 4. Ročník, Nová škola. Psací potřeby, nakopírovaný text, učebnice vlastivědy Nová škola pro 4. ročník Registrační číslocz.1.07/1.4.00/21.1257 I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti VY_12_INOVACE_53 Název vzdělávacího materiálu Jak se Mach a Šebestová Jméno

Více

Galerie nejen pro pamětníky. Prvními československými platidly byly S T Á T O V K Y v h o d n o t ě 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1.000 a 5.000 korun.

Galerie nejen pro pamětníky. Prvními československými platidly byly S T Á T O V K Y v h o d n o t ě 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1.000 a 5.000 korun. ČÍM SE PLATILO OD VZNIKU ČESKOSLOVENSKA? Galerie nejen pro pamětníky Prvními československými platidly byly S T Á T O V K Y v h o d n o t ě 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1.000 a 5.000 korun. PRVNÍ BANKOVKY

Více

Základní škola a Mateřská škola, Moravský Písek

Základní škola a Mateřská škola, Moravský Písek Základní škola a Mateřská škola, Moravský Písek Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.0624 Název šablony klíčové aktivity: I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti.

Více

Větné členy, Jednoduché souvětí - opakování Druh učebního materiálu: Písemná práce, pracovní list Časová náročnost:

Větné členy, Jednoduché souvětí - opakování Druh učebního materiálu: Písemná práce, pracovní list Časová náročnost: Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185, 339 01 Klatovy; 376312154, fax 376326089 E-mail: skola@maszskt.investtel.cz; internet: www.maszskt.investtel.cz Kód přílohy vzdělávací VY_32_INOVACE_CJ678JO_09_03_12

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 e-mail: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

T. G. Masaryk. FORMA VZDĚLÁVACÍHO MATERIÁLU pracovní list pro žáka

T. G. Masaryk. FORMA VZDĚLÁVACÍHO MATERIÁLU pracovní list pro žáka T. G. Masaryk AUTOR Mgr. Jana Hrubá OČEKÁVANÝ VÝSTUP na základě přečteného textu stručně charakterizuje osobnost T. G. Masaryka, zjistí některé události týkající se života této významné osobnosti - porozumění

Více

NEOTVÍREJ ZADÁNÍ, DOKUD NEDOSTANEŠ POKYN ČESKÝ JAZYK 5. TŘÍDA. jméno: (Napiš své jméno ČITELNĚ TISKACÍM PÍSMEM.)

NEOTVÍREJ ZADÁNÍ, DOKUD NEDOSTANEŠ POKYN ČESKÝ JAZYK 5. TŘÍDA. jméno: (Napiš své jméno ČITELNĚ TISKACÍM PÍSMEM.) NEOTVÍREJ ZADÁNÍ, DOKUD NEDOSTANEŠ POKYN ČESKÝ JAZYK 5. TŘÍDA jméno: (Napiš své jméno ČITELNĚ TISKACÍM PÍSMEM.) OTÁZKY PŘED TESTEM. Vybranou odpověď dej celou do kroužku. 1. Jak dobře podle tvého názoru

Více

VY_32_INOVACE_04_08_ČJ. Pověst o založení Karlových Varů Anotace. Téma

VY_32_INOVACE_04_08_ČJ. Pověst o založení Karlových Varů Anotace. Téma VY_32_INOVACE_04_08_ČJ Téma Pověst o založení Karlových Varů Anotace Materiál obsahuje text a pracovní list, ve kterém žák odpovídá na otázky zjišťující porozumění textu. Propojení s vlastivědou a hudební

Více

Jak se naučná stezka doplňuje s nabídkou pro turisty na české straně. Destinační agentura Krušné hory, o. p. s.

Jak se naučná stezka doplňuje s nabídkou pro turisty na české straně. Destinační agentura Krušné hory, o. p. s. Jak se naučná stezka doplňuje s nabídkou pro turisty na české straně Destinační agentura Krušné hory, o. p. s. Proč navštívit plavební kanál a jeho okolí? Přehrada Fláje Dřevěný kostel v Českém Jiřetíně

Více

Projekt: Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505

Projekt: Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Moravou Metodický list Zařazení materiálu: Šablona:Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti (I/2) Sada:1 Číslo: EU-OPVK-ČIG-2ST-08

Více

SLAVNOSTNÍ ODHALENÍ PAMÁTNÍKU BUCHLOVICKÝM HRDINŮM

SLAVNOSTNÍ ODHALENÍ PAMÁTNÍKU BUCHLOVICKÝM HRDINŮM SLAVNOSTNÍ ODHALENÍ PAMÁTNÍKU BUCHLOVICKÝM HRDINŮM Odhalení památníku starostou Ing. Jiřím Černým a generálem Ing. Jiřím Kubalou V odpoledních hodinách 30. dubna 2013, v den 68. výročí osvobození Buchlovic

Více

Letos.. Slezsko 2014

Letos.. Slezsko 2014 Letos.. Slezsko 2014 informace č. 3 Čas letí jako blázen, za měsíc už jsme skoro doma, ach jooo je nejvyšší čas pro pár řádků.. PROGRAM: Sejdeme se u klubovny ve Starodvorské ulici za Selektou v 8 hod.

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

VY_32_INOVACE_D5_20_10. Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

VY_32_INOVACE_D5_20_10. Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_D5_20_10 Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT I. SVĚTOV TOVÁ VÁLKA VY_32_INOVACE_D5_20_10 Anotace: materiál obsahuje 3 úvodní listy, 11 listů prezentace Šablona:

Více

Gymnázium, Brno, Elgartova 3

Gymnázium, Brno, Elgartova 3 Gymnázium, Brno, Elgartova 3 GE - Vyšší kvalita výuky CZ.1.07/1.5.00/34.0925 I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti Téma: Vybraná díla z české literatury

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Základní škola německo-českého porozumění a Gymnázium Thomase Manna Praha 8 www.gtmskola.cz Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Reminiscence technika práce se starými lidmi s využitím vzpomínek účelem

Více

EVIDENČNÍ KARTA OBJEKTU KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

EVIDENČNÍ KARTA OBJEKTU KULTURNÍHO DĚDICTVÍ EVIDENČNÍ KARTA OBJEKTU KULTURNÍHO DĚDICTVÍ Číslo Název LOKALIZACE místní akční skupina (MAS) mikroregion (DSO) obec místní část GPS X (N) Y (E) obec s rozšířenou působností (ORP) katastál.úz. parcel.číslo

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3665 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_267 Jméno autora: Mgr. Eva Svárovská Třída/ročník:

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 16 TÝDENÍK ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2007 S šipkovanou se jděte vycpat, pane učiteli, my dneska hrajeme radši šikanovanou! To už je tenhle měsíc třetí poznámka. Tady asi pomůže jedině pořádný výprask. Kde

Více

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice Duha časopis žáků ZŠ Huštěnovice První číslo Podzim 2013 Obsah: 1. Slovo úvodem 2. Krátká historie školy 3. Jaké byly školy dříve? 4. Co děláme ve škole 5. Paní učitelka 6. Básničky o škole Milí čtenáři,

Více

Shoda přísudku s podmětem

Shoda přísudku s podmětem Shoda přísudku s podmětem procvičování učiva autor: Tomáš Barták Shoda Př s Po POZOR: jen v minulém čase podmět rodu M živ. M neživ. Ž S koncovka přísudku -i Chlapci běželi. Psi štěkali. -y Lesy šuměly.

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

P E T R V Á Š A V I S U A L I

P E T R V Á Š A V I S U A L I P E T R V Á Š A V I S U A L I V I S U A L 1992 2008 PERSONAL Kniha I PERSONAL (ZAČÁTKY A POKROKY) 1992 2004 ÚPLNÉ ZAČÁTKY....................................................... 6 U MOŘE...............................................................

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Jazyková výchova Psaní velkých písmen Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Ročník 2. Anotace

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČR Číslo projektu Název projektu školy Klíčová aktivita III/2 EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.4.00/21.2146

Více

Klára Kochová, Norbert Rybář PedF UK, Učitelství pro 1. stupeň ZŠ, 4. Ročník Didaktika matematiky s praxí I. Téma: Jedeme na hory (slovní úlohy)

Klára Kochová, Norbert Rybář PedF UK, Učitelství pro 1. stupeň ZŠ, 4. Ročník Didaktika matematiky s praxí I. Téma: Jedeme na hory (slovní úlohy) Téma: Jedeme na hory (slovní úlohy) 1/ Představení 2/ Seznámení s průběhem hodiny: Otázka Kdo jezdí rád na hory? Kam jezdíte? Kdo umí lyžovat? V lednu se chystáme na hory. Nejdřív si musíme všichni pořídit

Více

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Ráno jsme se opět probudili do neslunečného dne. Dnešní den jsme potřebovali, aby nám počasí přálo a tak jsme poustevníkovi na hrad vzkázali, ať pošle

Více

JAKOU PIJEME VODU A ODKUD POCHÁZÍ EXKURZNÍ PRŮVODCE

JAKOU PIJEME VODU A ODKUD POCHÁZÍ EXKURZNÍ PRŮVODCE JAKOU PIJEME VODU A ODKUD POCHÁZÍ EXKURZNÍ PRŮVODCE > ÚVOD > JAKÉ KOPCE VIDÍM Z KOPCE? KLADRUBY SLOUPNO - ŠTIKOV HORNÍ STUDENEC RYBNÍK ŘEKA VYHLÍDKA NA JIHOZÁPADNÍM ÚPATÍ ŽELEZNÝCH HOR NAD LOMEM ŠTIKOV

Více

Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí. Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 1.subtest 2.subtest 3.subtest 4.subtest 5.

Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí. Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 1.subtest 2.subtest 3.subtest 4.subtest 5. Příloha č. 3 Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí Chlapec T., 3. třída Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 9 7 5 5 9 35 3 Tab. 2 Výsledky druhého vyšetření chlapce T. 9 8 5 5 9 36

Více

PODHŮŘÍM ORLICKÝCH HOR K ZEMSKÉ BRÁNĚ

PODHŮŘÍM ORLICKÝCH HOR K ZEMSKÉ BRÁNĚ PODHŮŘÍM ORLICKÝCH HOR K ZEMSKÉ BRÁNĚ Název chráněného přírodního výtvoru Zemská brána, evokující představy o romantickém koutu přírody, vytvářejícím jakousi vstupní bránu do Čech, se od skutečného dojmu,

Více

Chráněná území našeho regionu

Chráněná území našeho regionu Autor: Mgr. Zdeňka Kolbábková I. stupeň Pracovní list 1A Tvoje jméno: Chráněná území našeho regionu 1. Poznáš tyto živočichy? Pod obrázek dopiš jejich jméno a udělej křížek k tomu, který je na území České

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

Exkurze do Galerie moderního umění v HK

Exkurze do Galerie moderního umění v HK Vážení čtenáři, jsme velice rádi, že držíte v rukou náš časopis. Vydáváme ho proto, abychom vás informovali o tom, co se v naší škole děje, a taky proto, že vás chceme pobavit v našich kvízech. Hodně jsme

Více

PŘÍLOHA 1 TABULKY OBJEKTŮ A ATRIBUTŮ K DIAGRAMŮM ONTOLOGIE LEGENDY ZM 10

PŘÍLOHA 1 TABULKY OBJEKTŮ A ATRIBUTŮ K DIAGRAMŮM ONTOLOGIE LEGENDY ZM 10 PŘÍLOHA 1 TABULKY OBJEKTŮ A ATRIBUTŮ K DIAGRAMŮM ONTOLOGIE LEGENDY ZM 10 Tab. 8: ZM 10 - legenda - obsah mapy ATRIBUT polohopis výškopis popis PŘÍSLUŠNÉ OBJEKTY budova, blok budov, budova s popisem, zničená

Více

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU...

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... MODLI SE ZA SVOU SMRT TO NEJTĚŽŠÍ JE SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... Dag Hammarskjöld (1905-1961) švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

Zpráva z praxe. Informace o studentovi: Jméno: Ondřej Příjmení: Konečný. Datum narození: 21.12.1986. Adresa: U pivovaru 9, Jihlava.

Zpráva z praxe. Informace o studentovi: Jméno: Ondřej Příjmení: Konečný. Datum narození: 21.12.1986. Adresa: U pivovaru 9, Jihlava. Zpráva z praxe Informace o studentovi: Jméno: Ondřej Příjmení: Konečný Datum narození: 21.12.1986 Adresa: U pivovaru 9, Jihlava Studovaný obor: Aplikovaná informatika Termin praxe: Začátek: 01.07.2010

Více

Moderní umělecké směry (Prezentace 4-CJL - Česká moderna uplatňované směry 1)

Moderní umělecké směry (Prezentace 4-CJL - Česká moderna uplatňované směry 1) Moderní umělecké směry (Prezentace 4-CJL - Česká moderna uplatňované směry 1) Stanislav Kostka Neumann (1875 1947) Na počátek, protože: - Finančně zajištěný (rodina zámožného advokáta - Olšanská fila =

Více

Nazdar bratři, V říjnu byly hlavní akcí podzimky ve Světlé Hoře v Jeseníkách, kde jsme se účastnili vyčerpávajícího extrémního závodu, který se

Nazdar bratři, V říjnu byly hlavní akcí podzimky ve Světlé Hoře v Jeseníkách, kde jsme se účastnili vyčerpávajícího extrémního závodu, který se Nazdar bratři, V říjnu byly hlavní akcí podzimky ve Světlé Hoře v Jeseníkách, kde jsme se účastnili vyčerpávajícího extrémního závodu, který se skládal z fyzicky velmi náročných aktivit. Měsíc listopad

Více

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou SVĚTLO Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou nám mnoho informací o věcech kolem nás. Vlastnosti světla mohou být ukázány na celé řadě zajímavých pokusů. Uvidíš svíčku?

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Situace a podpora pečujících na trhu práce. Radka Dudová, Ph. D. Gender a sociologie Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.

Situace a podpora pečujících na trhu práce. Radka Dudová, Ph. D. Gender a sociologie Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. Situace a podpora pečujících na trhu práce Radka Dudová, Ph. D. Gender a sociologie Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. Péče o seniory a osoby se zdravotním postižením Více než 80 procent péče je poskytováno

Více

Teodor Pravický. Tajná služba s.r.o. - Jak vznikla nová služba

Teodor Pravický. Tajná služba s.r.o. - Jak vznikla nová služba Teodor Pravický Tajná služba s.r.o. - Jak vznikla nová služba OBSAH Úvod Kapitola 1 - U Tří Prasátek Kapitola 2 - Renáta Kapitola 3 - Kryštof má novou basu Kapitola 4 - Odstřihnout internet Kapitola 5

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou. 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce a naopak

1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou. 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce a naopak EU 4 24 Slovní druhy neohebné 1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou daleko brzy vesele zítra tam KDY? Kde? JAK? modře tady hned včera smutně 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Program stimulace vývoje jazykových schopností dětí

Program stimulace vývoje jazykových schopností dětí Program stimulace vývoje jazykových schopností dětí Univerzita Hradec Králové Pedagogická fakulta Katedra speciální pedagogiky a logopedie Vývoj jazykových schopností u dětí předškolního věku Diplomová

Více

ŠEST ŽEN, ŠEST CITACÍ

ŠEST ŽEN, ŠEST CITACÍ aktivita ŠEST ŽEN, ŠEST CITACÍ ANOTACE: Žáci se prostřednictvím skutečných příběhů židovských žen za druhé světové války seznámí s problematikou holocaustu a diskutují na dané téma. VZDĚLÁVACÍ OBLASTI

Více

Bývalý hostinec s tanečním sálem a jevištěm svoji dlouholetou historii

Bývalý hostinec s tanečním sálem a jevištěm svoji dlouholetou historii Č.P. 15 - bývalá hospoda. Bývalý hostinec s tanečním sálem a jevištěm svoji dlouholetou historii ukončil roku 1993. Fotografie z r.1996. Dnešní pamětníci ještě stále pamatují na tři zde existující hostinské

Více