Jáchym Topol ZBRANĚ Z TOLMINU

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jáchym Topol ZBRANĚ Z TOLMINU"

Transkript

1 Jáchym Topol ZBRANĚ Z TOLMINU V TROSKÁCH TROSEK KAKÁNSKÝCH Jsem v jednom z cípů, bezvýznamných koutů té dávné říše, Kákánie. A teď je tu Česká republika, přesněji severní Morava - Jesenicko. Horské průsmyky, téměř neprostupné lesy. V kakánských časech tu byla hranice s ruskou říší, dnes je za humny Polsko. Tehdy tu taky končila železnice. Postavili ji v roce A konečná stanice je tu dodnes. Tohle místo se jmenuje Kout. Za domkem, dnes už polorozpadlou barabiznou, kam - s velikými přestávkami - jezdím čtvrt století, je ve skále vytesán nápis Na paměť posledního Pod nápisem je vytesána zvířecí morda. Poslední medvěd, zastřelený ve zdejších lesích. Ale nápis klame. Za posledních deset let jsou tu zas tu a tam stopy rysů, vlků i medvědů, které ovšem nezahlédnete. Lesy jsou tu pořád husté, přestože je bohužel čím dál častěji protínají asfaltové stezky pro cyklisty. Hory. Lesy. Nejbližší město ( obyvatel) Jeseník bylo někdy ve 12. století na znamení vítězství nad divočinou pojmenováno Frei wom Walde. Tohle nikdy nebyl bohatý kraj, spíš odlehlý. Proslulý drsnými dlouhými zimami. Bývá tu pochmurno, vše je odsud daleko. Vyslanci z center Kakánie, všichni ti kněží, učitelé, úředníci, odhodlaní či donucení kolonizovat místní lid, Čechy, Němce, Moravany, Slezany, sem prý byli posíláni za trest. Podzimní večery začínají kolem páté. Už musíte mít přichystané třísky a naštípané dříví. Jde mi to dobře, domek už je skoro rozvalený. Štípám teď na kusy dveře a okna. Topím jen v jedné místnosti. Tady nahoře kolem baráčku po Tontovi nejsou stromy, jen zakrslé keříky, jalovce, sem tam nízká kleč. Balvany. Kdyby se svalily do údolí, všechno tam zpřeráží, pobijí. Podlouhlé údolí, na které se svrchu dívám, protíná říčka. Kroutí se a skáče po kamnech. Kolem ní se zas kroutí vesnice, která čeká na zázrak, na pohyb. Vždyť co tu kdy bylo? Divočina a středověk s nejistými cestami, městečka ve hvozdech. Pomalé, váhavé osidlování. Obchodní a misijní stezky na východ k divokým pohanským kmenům. V okolí se tu prý vždy dařilo podivným sektám. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

2 Zběhům z nesčetných armád, lupičům, uprchlíkům z měst. A v 17. století tu bylo centrum čarodějnických procesů. Pak říše kakánská, která tu nechala své největší vrypy. Ty dvě války. A socialismus. Na rozdíl od zemědělských oblastí nebo míst, kde bylo co rvát ze země, těžit, tu dnes po socialismu není ani památka. Ale něco se tu děje, cosi se sem řítí, zkusím to popsat. Právě tím podlouhlým údolím pode mnou, kolem běsnící říčky vedla cesta čarodějnic, nahoru nade mne a nad baráček, vysoko na Petrovy kameny. Jen v tom mrňavém Jeseníku upálili 120 žen, o kus dál ve Velkých Losinách další desítky, ve Zlatých Horách další stovku. Kraj pustnul, lidé utíkali. Ustal obchod, církevní obřady. Znehybnělá chmurná říše. V Losinách stojí podivný památník, kusy kamene s vytesanými náznaky dlouhých vlasů, křičících úst. Surrealistický památník bez data. V mojí vesnici podél říčky trčí porůznu mezi domy německy popsané Smírčí kříže. Také Morové sloupy s lebkami. Kříž na paměť upálených žen tu dal vztyčit jeden z členů tribunálu, který tehdy ženy posílal na smrt, Krištof Zendler. Odechl si, očisťoval se, už mohl. Procesy prý zastavila až Marie Terezie, čtyři roky před svou smrtí. Tak se to tady alespoň dodnes učí děti ve školách. Inu, až slunce osvíceností, planoucí nad Kakánií, rozptýlilo kouř z hranic. Já to vím, protože je to na tom kříži napsané. Ale radši už dost o tom. Mě tu čeká vyklízení baráku po mrtvém - kamarádovi. A pít moc nemůžu, protože bych se tu mohl pomást. No a za střízliva se tu moc dobře neusíná. ŽELEZNICE, FABRIKY Tenhle kraj mě při potulkách s batohem na zádech vždy zarážel svou nahostí. Na rozdíl od ostatních zemí, kde vládl socialismus, je to území bez pomníků vsazených politikou, bez soch hrdinů a osvoboditelů. Tankové bitvy se v horských sedlech nekonaly, nikde tu netrčí ze soklů hlavně sovětských tanků. Nevylučuju ovšem, že tu možná několik Leninů - v některých z těch 24 vesnic Jesenicka - po roce 1989 nevyhodili do vzduchu, či neodvezli někam za stodolu. K nebi tu ční věže pár barokních kostelíků a pak samozřejmě všelijaké ty Čertovy kameny, Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

3 Petrovy kameny, Černé kameny, shluky balvanů na pustých vrších, čili přírodní Stongenge. Ve Smolných a Černých knihách z čarodějnických procesů jsou tahle místa popisovaná, jako plácky, kde se konaly sabaty. A pak je tu ta železnice. A pár fabrik. Ty největší vrypy tu jsou skutečně z doby kakánské. Teprve od bájných dob kakánských, časů rakousko uherských tu je tohle přepychové spojení se světem. A kakánští pracovníci vystavěli těch pár těch fabrik, hlavně pil a skláren, většinou kolem hlavní silnice, která se točí mezi průsmyky. Fabriky přinesly lesákům, dřevařům a pytlákům práci pod penzí, některé jsou dnes opuštěné v lesích u zaniklých cest, některé jsou ale v provozu. Když jsem si to jednou v noci šněroval z jedné z těch zbrusu nových hospod po silnici, viděl jsem vysokými okny, jak dělníci a dělnice tahají prkna, kolečka plná materiálu. Jenom tady v Koutu je šroubárna a pila. Pro nostalgické vyznavače báječných multikulturních časů Kakánie je ten noční pohled do oken fabrik, svatým obrázkem. Vždyť takhle to tady vypadá od časů kakánských císařů. Všichni ti Slezané, Moravané, Němci, Češi a další se tu mezi sebou skutečně nijak nervali. Vždy měli jednoho společného nepřítele: bídu, sklouzávající k občasnému hladu. A s tím zatočila až říše kakánská. Je fascinující procházet v noci kolem fabrik. Jistě, bývá to zvláštní až trochu slavnostní pocit, dívat se, jak lidé pracují, když vy se sotva vlečete. Místní pivo, Šérák ryzí pivo z hor je skutečně silné. A navíc, kolem fabrik můžete skutečně p r o c h á z e t. Jsou postaveny v lidských rozměrech kakánské doby. Les jim neuhnul, říčka kvůli nim neopustila břehy. Měsíc je vysoko nad údolím, skleněná cetka, nežhne. A fabriky jedou naplno, hukot rozvibrová studený vzduch, noční provoz, nahlížím dovnitř, potomci obyvatel Kakánie, kteří tu dávno splynuli v jednu masu, cosi brousí, řežou prkna, ohybají se u strojů. Po železnici a fabrikách už sem nepřišlo nic nového, ani komunisti se sem moc nenapřáhli, co taky tady. Ale chystá se to. Nová doba. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

4 A taky se tu šeptá, že těch pár zbylých fabrik se už nevyplácí. Zaměstnanci mohou časem plynule přejít do turistického byznysu. Pokud na to ovšem mají. MEDVĚDÍ HORA Prošel jsem svahy, odkud zmizel les. Asi šest hodin jsem se vlekl do kopců, tím budoucím rájem lyžařů. Obří lanovka Medvědí hora, se to tu bude jmenovat. Vykáceli celé svahy, šel jsem mazlavým bahnem na Medvědí horu a žasl. Stavba je na české poměry obří, gigantická, připadal jsem si, jak někde v Rusku nebo snad v Kanadě, pokud tam takhle stavějí. Byla neděle. Potkal jsem jen hajného. Neznám ho, jen matně pamatuju. Dnes je to staroch, šedivé vousy, flinta, pes. U zpustlých stavení pod Medvědí horou jsme se potkali. Kdysi tam bydleli místní. Pletli koše, vyráběli kořalku, někteří dělali ve fabrikách. Prý hodně pytlačili. Teď to prodali, jejich mizerné domy se strhnou, bude tu lanovka. To já nevěděl. Šel jsem až k těm jejich boudám, abych od nich koupil pivo, mlíko, dostal vodu, něco k pití. Hajný se ptal, jestli patřím ke stavbě. Pche, uplivnul jsem si. Sedli jsme si na pařezy. Měl v termosce čaj s rumem. Láteřil, že přišel o hájovnu. A že musí dožít někde v Jeseníku v bytovce. Ale psa si vezme sebou, to je už domluvený. Nevím, kdo to těm hajzlům povolil, mávl rukou na vykácené svahy. A kde jsou ti lidé? Ukázal jsem na zpustlá stavení pod horou. Kde by byli? Někam šli, povídal. PRINCEZNIN KÁMEN Rej lyžařů a veselé výskání, patřící k zimním radovánkám, tenhle zapomenutý cíp světa konečně odkleje. Svahy se v zimě rozhýbou barevnými větrovkami, léto bude patřit strakatým oděvům cyklistům, to je ta nová pestrobarevná radostná vlajka kraje! Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

5 Pryč s nějakou pochmurnou historií, to se vymete samo, ty letité nánosy špíny. Ale Kámen princezny je odsud zatím bezpečně daleko. Ještě jeden památník zabité ženy tu totiž místní ctí. Další vryp z doby Kakánie. Kdybych na to šláp, tak jsem za pár hodin (no, možná taky za den, záleží na počasí) přes vrchy Kazatelna, Černá stráň a Polom u Pamětního kamene Kaiserin Elisabeth Sisi. Na kameni je datum umrtí: 10. září A restaurován byl v roce 1998, ano, k stému výročí. Byla tu prý mše pod širým nebem a dívky v bílých šatech přinášely kytice lučního kvítí. V místním plátku Rozhledy Jesenicka, kdosi psal, že ta vražda Sisi byl Zločin století. Místní jí holt milují. Před pár roky jsem šel okolo, bylo tam spousta květin ve vázách. Památník, jak pro lidovou svatou. Kdysi prý přenocovala v nedaleké Jelení boudě, dočítám se v Rozhledu. Myslím, že ten památník s krásnou tváří Sisi, o které v Čechách mimo historiků nikdo neví, tu nějak vyvažuje, překrývá tu divnou vzpomínku na pomordované čarodějnice. Panenka Marie tu je u studánek a v nenápadných kapličkách samozřejmě také. Ale tenhle kraj je celý tak zšeřelý, že tu Panenka potřebovala pomoc opravdu naléhavě! Jo, božská Sisi a též císařovna Marie Terezie přispěchali Panence na pomoc. Sisi, princezna mučednice z dávných, laskavých časů, upomíná Rakousko Uhersko, jako na říši světla, klidu a míru. Když to trochu přeženu. Kdy sem začal jezdit ten vlak. A kdy se tu stavěly továrničky. Něco tu najednou bylo, něco pevného. To teprve během rozpadu Kakánie a poté - přišli ty pátálie. Ta první válka, kdy z českých zemí narukovalo asi milión mužů, ta se totiž do doby Kakánie nějak nezapočítává. Češi a Moravané pamatují císaře pána Františka Josefa I. a jiného už ne, kdepak nějaký ten Karel!, to byla válka už v běhu a to se do blažených a nostalgických časů, kdy mimo jiné nebyla televize a lidé k sobě prý měli tak nějak blízko, ehm, ehm nezapočítává! První světová, druhá světová. Stalinismus. Kdepak, proti vrahům, co měli teprve přijít, byli kakánští mocnáři hodní strejdové. To ví každý. KLONDAJK Znovuobjevený kraj. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

6 Posledních pár let sem jezdí i nějací ti Němci, Rakušané, Holanďané. Vychutnávají tu samotu, stinné lesní kouty, poloprázdné lyžařské vleky. Primitivní pohostinnost domorodců. Vychutnávají také to, že je tu dosud málo Holanďanů, Rakušanů i Němců. Vykácený je už celý jeden horský hřeben. A jde to dál. Po silničce mezi Smírčími kříži teď sviští náklaďáky. Ve svazích se bourají staré chalupy, vyrostou tu hotely. Najednou je to plno nových hospod, v každé ječí televize. Leckde udělali místní nálevnu u sebe v kuchyni. Tam, kde nic nebylo, na lesní cestě je stánek s buřty a pivem. Točí se tam hned čtyři pěkné mladé holky. Podél silnice narychlo vyrostlo pár Nonstopů z dřevotřísky. V pátek a v sobotu večer se tu tančí a pořádají tomboly. Vyhrát se dají zánovní lyže, střelený srnec, motorová pila. Vykládá se, že tu obsluhují kurvičky z Jeseníku a ze Šumperka. Chlápci v montérkách, zabahnění, umaštění strojníci, bývají v hospodách králi zábavy. Přes den pijí malé rumy, griotku. V sobotu večer jim holky ke stolům nosí kýble piva, láhve šampaňského. Klondajk. Ten horský hřeben pod Medvědí horou už je vykácený. A jde to dál. V lese sviští pily. Dlouho mi to nedocházelo, ale je to jasné tohle horské středisko bude vážně grandiozní středoevropský lyžařský areál. Gigantický ráj zábavy pod Medvědí horou. A vedle toho starého nádraží, jehož zakladatelský kámen je z dob kakánských, postavili zbrusu nové. To mě zajímá. Se stavbou toho nového nádraží tu časy Kakánie definitivně končí. Jo, myslím, že teprve teď budou odlesky doby kakánské vymazány definitivně. Zpustlé, starodávné nádraží v Koutu jsem měl vždy rád. Spisovatel Bohumil Hrabal, narozený v posledním roce první světové války, napsal, že střední Evropu, dědice říše kakánské, pozná právě podle těch rakousko - uherských nádražíček. Připomínalo doby, kdy byla nádražím věnována stejná péče jako dnes letištím. Secesní kov držel klenbu, držel sklo. V rozích miniaturní zelené a růžové květiny, tak vysoko, že rytcovy drobnokresby na nich nebyly vidět. Možná, že tehdy si řemeslníci ještě mysleli, že ty jejich výtvory vidí Bůh. Alespoň některý si určitě Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

7 dávali bacha. Žádný volnomyšlenkář by tyhle kovové, do sebe se zavíjející spirály nevytvořil, to dá rozum. Dřevěné dveře byly taky secesně vypravené, panty s nymfami, petlice a kování, měly rozměr tak šesti sídlištních dřevotřísek. Tahle dávná kakánská nádraží, jako by byla stavěná pro lidi obřích postav, pro nějakou novou lidskou rasu. CESTA DO TOLMINU V Kakánii Čechy ležely u moře! Jo, o tom jsme tu s kamarádem Tontem a ostatními snili. Starodávné nádraží v Koutech se rozpadalo, dávno se v něm netopilo, bylo tu spousta zavřených dveří, kov byl plný rzi a celá ta budova se sesychala, postupně rozpadala. Když si teď velice opatrně stoupnu na trám a křehkou rovnováhu vyvažuji kladivem koukám do údolí, vidím ho. To staré nádraží. A vidím i tu novou nádražní budovu. Když jsme do tohoto baráčku, skrytého před světem s Tontem a ostatními kamarády jezdili, pořádat zábavné a vyčerpávající pitky, na tomhle nádraží jsme vystupovali. A nadechovali se horského vzduchu. Daleko od Prahy a ostatních měst, připadalo nám, že i daleko od všech vojenských posádek a policejních stanic. V hospodě U Jelena sedávali jen a jen místní. Už nás znali. Šlo si tu půjčit třeba šroubovák, koupit prase, nebo konzervy, šlo tu vysedávat a žvanit nebo jen tak civět do špinavých zdí. A nasát všechny novinky z kraje. Bývala to tu jediná hospoda. Divočina okolo dávala aspoň na pár dní pocit uvolnění. Zapomenutí. Když se člověk ráno vyhrabal ze spacáku, prohrábl ohniště, otevřel lahváče a vypadl do lesa, byl alespoň na chvíli, jak v čase bez času. V čase bez ideologií. Tůry s batohem, kde jsme v lesích pár dní nepotkali vůbec nikoho, plynule navazovaly na dětskou dobrodružnou četbu. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

8 Džungle. Průsmyky. A nikde ani policajt. Secesní okna kakánského nádražíčka tehdy zakrývaly plakáty s budovateli železnice, se srpy a kladivy. S nápisem Se Sovětským svazem a nikdy jinak! A uvnitř byly dřevěné lavice, Rudý koutek s fotkami státníků a tak dál ale kdysi tu snad někde na okamžik usedla i Sisi, před cestou na Jelení boudu jen na okamžik se dotkla dřevěné lavice, nebo tu dokonce spočinula, ach!, vskutku rozpalující až šílená představa. A my, vlasatí mladíci, už s prvními zkušenostmi z kriminálů, protože socialističtí policajti nás nenáviděli od pohledu, jsme si představovali, jak tu kdysi kakánský občan klíďopíďo nasedl do vlaku a s jedním pasem jel až k moři. Terst, Istrie, magická jména dálek náš prostor přece bylo zadrátované, zamřížované Československo. Zhulení trávou jsme si tu představovali neuvěřitelno - ano, ten zázrak, že nasedáme na vlak a jedeme k moři. A nějaké ty skvrny na pověsti dávné Kakánie? Snad národnostní útlak za Rakouska Uherska? Ale houby! Z dobrého vojáka Švejka, jsme si brali příklad, to ano, všichni jsme za sebou měli pobyty na psychiatrii, jít do socialistické armády bylo nemožné ale Švejk byl spíš svědectvím o klidném a bezpečném a veselém životě za Rakouska Uherska. Vždyť, co všechno mu prošlo představa, jak si ho podávají estébáci! Hahaha! Švejk za Hitlera! Za Stalina! Hahaha! To by nezvládl! Normálně by ho zavřeli, zabili. To je jasný. O tom nebylo sporu. A právě z tohoto zašlého, rozpadávajícího se nádražíčka se kamarád Tonto dostal až k moři! Odsud. Z Koutu! Za socialismu. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

9 Bylo to jako zázrak. ČEŠI Z KRASU Jméno té dívky je Stela. Slovinka. S Jugoslávií se naši soudruzi moc nekamarádili. Sem tam se ale nějaká ta družba s Jihoslovany konala i v našich časech. A jednou do fabriky v údolí nastoupil i kontingent Jihoslovanek ze Slovinska. Studentky přijely poznávat socialismus prací ve spřátelené zemi. Já to zkrátím. Tonto se ostříhal, zamiloval, začal se Stelou chodit, nějak v tomhle pořadí to šlo. Sňatky kvůli tomu, aby člověk cestoval byli docela normální. Ale my, jeho kamarádi jsme ho podezřívali, že to myslí vážně. Vracel se z cest do Jugoslavie, tedy do slovinského Tolminu, kousek od moře, opálený, se spoustou desek, knih, atakdál, ale též s hlavou hořící poznáním. A šlo o archeologii, o kakánskou archeologii. Šlo též o národní hanbu, národní hrdost, nenávist ke Švejkovi a nezanedbatelný přísun prachů. Tváře Tontovy planuly, když nám vyprávěl o těch hrobech. Masových hrobech z první světové války podél řeky Soči, v zapadlých alpských údolích, v Krasu, gigantickém vápencovém masivu, kde padli desítky tisíc mužů. O zprávách 3. Italské armády, kde se psalo: Napadeny bijí se tyto jednotky tvrdě, ať již kvůli disciplíně anebo kvůli instinktu sebezáchovy. Tito Slované bijí se s obzvláštní neústupností. Stačí uvést Čechy, kteří se z nedostižnou houževnatostí bránili a raději se v kavernách nechali pobít, než aby se vzdali. A Tontovi se něco stalo. Nakonec jeho děda, stejně jako třeba můj prastrýc, tam někde v Krasu padli. A tenhle domek byl právě po jeho dědovi. Sedával před další cestou na Slovinsko v té zpustlé nádražní čekárně a vykládal, jak je to neuvěřitelné, že jeho děd vyrážel do boje za císaře pána zrovna odsud. Stále dokola nám vyprávěl o hrdinství českých jednotek. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

10 Které objevil v Krasu. Za druhý války jsme nebojovali. V 68 jsme proti Rusům nebojovali! A teď? Ty kurvy neporazíš tím, že opíšeš Kafku! Tohle mu připadalo ponižující. Hnětlo ho to. Ty vole, toho zbabělce Švejka musíme spálit, říkal mi. Musíme kráčet ve šlépějích svých předků, bojovných hrdinů! A ve šlépějích hrdinů kráčel i horskými soutěskami v Krasu. Kdepak, nikdo z nás kamarádů, jsme za ním do Slovinska nemohli. Neměli jsme ty pasy. Ale Stele se zas líbilo v Čechách. Velmi jsme se sblížili, přiznávám. A Tonto zatím pátral po svém dědovi i ostatních hrdinech po zapadlých venkovských hřbitovech v horách, spouštěl se do propastí, prohledával rokle, kradl se soutěskami. A s partou šikovných Slovinců, kteří se na obchod s kakánskou archeologií už dávno specializovali i lecos nacházel. Jo, tam v těch nepřístupných horách lze dodnes vykopat ze země šavli, feldflašku, zakopnout o helmu, najít v dávném zákopu medajli, bajonet, rezavou trumpetu, plukovní odznak. Kupy kostí, sem tam lebku. Vysvětlil mi, že za tyhle věci dávají sběratelé ohromné prachy. A za ty můžeme financovat opravdový protikomunistický odboj. Vysílačky, rozmnožovací stroje. Pro začátek! Byl rok 86 a my vzhlíželi k polské Solidaritě. Z toho domku, který teď bourám, je Polsko opravdu kousek. Stela se tehdy cítila velice osamocená. Císař, necísař, o to vůbec nejde, vykládal nám Tonto při jedné ze svých, čím dál řidších návštěv domova. Jde o to, že naši předkové byli nezlomný bojovníci. Musíme je vrátit do národního vědomí! A s bolševikama musíme zatočit silou! Když Tonto pořádal pálení knihy Osudy dobrého vojáka Švejka, byla vesnice na nohou. Už byl z toho cestování do relativně svobodné Jugoslávie tak zblbý, že si v zadrátovaném Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

11 Československu vůbec nedával pozor. Tak ho zavřeli. TONTO, JEHO KONEC Při cestě přes hranice, té jeho úplně poslední, u něj českoslovenští celníci našli pár bajonetů a starou pistoli. To bohatě stačilo. Kdo čeká, že by za takovou prkotinu, jako je vykrádání hrobů, či pašování památek nebo tak, dostal pár měsíců, ví o postkakánské středoevropské historii opravdu houby. Dostal paragrafy nedovolené ozbrojování a účast v protisocialistické skupině za účelem svrhnutí dělnicko rolnické vlády a dostal 18 let. Nejspíš ho měli estébáci už dlouho v merku. Tím veřejným pálením Švejka ovšem naštval i leckoho ze svých přátel. Vždyť nás svým fanatismem taky všechny ohrožoval, no ne? Jo, určitě ho někdo udal. Stela byla velice nešťastná. Pomáhal jsem jí psát do basy dlouhé, srdcervoucí dopisy, s češtinou byla tehdy ještě na štíru. Jo, pár let mu psala. Já do domku občas jezdil. Větrat a tak. I se Stelou. Ale mejdany jsme tu už nedělali. To by kvůli policajtům dost dobře nešlo. No a teď jsem tu sám a bourám zdi a pálím staré trámy. Ruce už mám z toho bourání celé zchromlé. No, ale kdo by tu uklidil? Když tu všechno končí? Zrovna včera jsem tu otevřel jednu skříň a vysypaly se na mě samizdaty. Zažloutlé stránky, knihy přepisované na psacích strojích. Tontem na psacím stroji přeťukaný Kafkův Zámek. Kerouac, Hrabal. Polská kapela Helicopter. Maďarská Locomotiv Gt. Byli jsme hodně internacionální. Taky pásky a kazety s Pink Floyd. Ta nejčerstvější snad z Die Toten Hosen. Podzemní říše postkakánská. No jo, už je to let! Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

12 A to skříň zdaleka ještě neukázala svoje útroby. Fuj! Nejspíš už v ní pátrat nebudu a prostě to všechno spálím. Když jsem totiž naposledy hrábl do skříně, něco na mě padlo. Látka, hmatám, strhnu to ze sebe a vida, policajtská uniforma. Páchla, jak by ne. Zelená, tu co nosili komunistický esenbáci. Tohle si teda mohl odpustit. Tonto. Mohl to přece spálit sám! Já se zapomněl zmínit, že tenhle můj kamarád, když ho v roce 1989, jako všechny ostatní politické vězně propustili, tak se podobně jako víc lidí z tehdejšího podzemí dal k policii. K vězeňské stráži. K bachařům. Já to nechápal, já v base nebyl, tak nevím. Asi to má nějakou logiku. Jistě, znáte všelijaké ty vězeňské fígle a jako bývalý vězeň, snáze než nějací jelimani z učilišť udržíte pořádek. A Tonto byl prý ve svém oboru velmi dobrý. Sám jsem s ním kdysi dělal rozhovor já se totiž stal novinářem o humanizaci vězenství Bylo to období vězeňských vzpour v raných devadesátých letech. To už byl nejmíň majorem. Dělali jsme rozhovor v lehkovážném tónu. Bijete vězně? Kdepak. Nejsme žádný koncentrák. A co děláte, když neposlouchají? Použijeme donucovacích prostředků. Nejsem žádné sanatorium. Hahaha! Před několika lety se ale Tonto oběsil. Jo, vyplavaly zas nějaké ty seznamy agentů a on na nich byl na čelném místě. Když ho tehdy zavřeli, tak měl prý tvrdou basu. Tak je štval, že ho celé ty roky socialismu ve vězení hrozně dusili a mlátili, že to nevydržel a něco jim podepsal. Jo a před pár lety se bohužel oběsil. Když to na něj vyplavalo. Ne, tady ne. V Praze naproti pankrácký věznici v parčíku se pověsil na strom. Naproti věznici, kde ho tolik dusili. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

13 Mě tuhle barabiznu odkázal. A já ji musím zbourat a ten pozemek velice výhodně prodám. Protože tady, kde za časů Kakánie postavili železnici a pak tu dlouho nebylo nic, teď něco bude. Ano, to obrovské lyžařské středisko. A tenhle pozemek má fakt cenu zlata. Musím ale vybourat tu stodolu. Celý to zplanýrovat. Nechci, aby to dělali nějací - anonymní - dělníci. Chci být u toho konce. A ty prachy? Samozřejmě, že bych je věnoval Tontovým sirotkům, ale nemá děti. A jeho žena? To je snadný, Stela je už nějakou dobu moje žena. Hahaha. U JELENA, ZASE NÁDRAŽÍ To nádraží. To mě dráždí. Naproti tomu starodávnému, které čeká na demoliční četu a pomalinku se hroutí do okolní trávy, postavili nedávno nové. Jak jsem říkal znovuobjevený kraj. Horská obec u hranic s Polskem, kdysi prý bída s nouzí, dřevaři a pašeráci a pytláci, které světu přiblížila rakouská železnice. Dodnes 150 duší. Ale svět se sem valí. Protože tu je tak krásně prázdno. Místní odcházejí. Prodávají svoje domky a pozemky a sady a králíkárny. Budou z nich hotýlky a penziony. Až to tu konečně za pár dní celé rozsekám, rozvalím a zbourám a připravím k prodeji, tak se naposledy zastavím v hospodě U jelena. V létě tu na zahrádce posedávalo vždy jen pár utahaných chlapů. Nenalíčené ženské v hrubých svetrech. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

14 A hrozní starci v černých, zablácených kabátech a holinách. Chrčeli na sebe svoje příběhy, tu a tam se někdo i trošičku popral. Mládež chodila spíš večer, někdy s kytarou, někdy jen tak. Okounět. Ráno i večer tu místní vařili ty svoje kančí a jelení guláše, okolo pobíhaly děti. Viděl jsem v té hospodě jednou na stole hlavu jelena. Teď je před hospodou křižovatka cyklistů. V těch svých marťanských přilbách a odporných barevných oblečcích plaší zbylé slepice. Hospoda se za těch pár posledních let vskutku zmohla. Prodávají italskou zmrzlinu a francouzské pečivo. První, co nový majitelé pořídili, aby světu dokázali, že jsou v něm, jsou dvě obrovské televize, každá přes jednu stěnu. A místní, kteří sem od časů Kakánie chodí vyprávět, jak jsou na tom jejich králíci, či kozy, kdo nový se třeba narodil či kdo má zrovna na kahánku, pijí svoje piva úžasem ztichlí. Jejich příběhy a příhody proti tomu, co se odehrává na plátnech - třeba stávka krupiérů v Les Vegas či poryvy peruánské ekonomiky - prostě nemají šanci. A taky zajdu na to nové nádraží. Nesednu si, budu tam jen chvíli okounět. Taková krychle je to. Jednoduchá, účelná budova doslova voní čistotou. Byla postavena nákladem české vlády a dotací EU za Euro v roce Vím to, protože je to tu napsaný. Je tu i sprcha. V bufetu zákaz prodeje alkoholických nápojů. Místní chlápci a ženské ve svetrech sem ani nepáchnou. To staré, rakouské nádraží už je rozvalené v kopřivách. To už nějaká demoliční četa brzo srovná se zemí. Tohle nové nádraží je vybudované pro novou rasu, nové lidi, dokonalejší a navíc zařící čistotou. Přijdou. Lidé nové doby. Kde ale jsou ti lidé, co tu byli dosud? Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

15 Kde by byli? Někam šli. Burgtheater Dr. Karl Lueger-Ring Wien Tel +43 (0)

RUDA STANČÍK NA CESTÁCH

RUDA STANČÍK NA CESTÁCH RUDA STANČÍK NA CESTÁCH RUDA STANČÍK NA CESTÁCH Ruda Stančík 2009-2010 Nad řekou modravý dým mlha nad údolím uprostřed divokých skal královna tuláků a tuláckej král 80th STARÁ KOLONIE Dětskou vaničku

Více

Eva Wagenknechtová 3.A O jahodové chaloupce

Eva Wagenknechtová 3.A O jahodové chaloupce Eva Wagenknechtová 3.A O jahodové chaloupce V jednom malém domečku žil otec a matka. Neměli žádné děti. Až jednou se probudili a u nohou matky bylo malé nemluvně. Dali mu jméno Lili. Dorůstala a byla hezčí

Více

LITERÁRNÍ ŠUMAVA 2007

LITERÁRNÍ ŠUMAVA 2007 LITERÁRNÍ ŠUMAVA 2007 Literární Šumava 2007 Přehled oceněných autorů Poezie I. kategorie do 25 let 1. místo Karolína Košařová, Praha 2. místo Hana Šustková, Radeč 3. místo Michal Zapletal, Litovel Poezie

Více

Texty s láskou autorské texty. Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence.

Texty s láskou autorské texty. Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence. Texty s láskou Texty s láskou autorské texty Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence. Redakce: Jan Bušta, Alena Mikulíková Sazba a design: Jan Bušta Korektury: Alena

Více

Sibiř (vzpomínky na ruské zajetí, legie a návrat do Vídně, František Tomek, krejčovský mistr, nar. Škrovád u Chrudimy 5.12.1881 - Vídeň 26.5.

Sibiř (vzpomínky na ruské zajetí, legie a návrat do Vídně, František Tomek, krejčovský mistr, nar. Škrovád u Chrudimy 5.12.1881 - Vídeň 26.5. Sibiř (vzpomínky na ruské zajetí, legie a návrat do Vídně, František Tomek, krejčovský mistr, nar. Škrovád u Chrudimy 5.12.1881 - Vídeň 26.5.1937) Vážení přátelé, milé sestry a bratři / sokolové /! Byl

Více

4. BÝT SÁM A NECÍTIT SE SÁM

4. BÝT SÁM A NECÍTIT SE SÁM 4. BÝT SÁM A NECÍTIT SE SÁM Severozápadní pohraniční hradba Čech Krušné hory Na západ od Labe se rozkládá pohoří, na které jsem se těšil asi nejvíce: Krušné hory (Erzgebirge). Věděl jsem, že jsou poničené

Více

Obsah O fotografce... 3 Úvod... 5 Anna Surmač.... 16 Elvíra Jumaeva... 30 Irina Kuzmina... 34 Jana Litvinova... 34 Malgorzata Olczak.... 42 Maryna Hordiyenko... 43 Natalia Kolva...51 Sarima K... 52 Sihoko

Více

Smutné i veselé příběhy mého života. Václav Pěnička

Smutné i veselé příběhy mého života. Václav Pěnička Smutné i veselé příběhy mého života Václav Pěnička Obsah Úvodem 3 Epopeje české Volyně. Události v rodině 4 Životní trapasy a prohry 21 Lotroviny a kanadské žertíky 40 Smutné i veselé příhody mé i mých

Více

Jan B. Hurych. Ilustrace jsou též od autora..

Jan B. Hurych. Ilustrace jsou též od autora.. Jan B. Hurych OBSAH Úvod Kapitán Nemo Podivná kremace Dívka z jezera Ozvěna z hor Zuzana z Maratónu Tulák od Niagáry Tajemný ostrov Návštěva Double erable Vypravěč Mr. Hurontario Bilance Záložka Ilustrace

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Obsah Obsah... 2 Slovo ke čtenářům... 2 Profesoři, jak je neznáte... 3 Úžasné je zažít pocit, kdy během vyučování ve třídě splynu s ostatními a hodina se odvíjí bez viditelných autorit všeho druhu....

Více

Sborník nejlepších literárních prací

Sborník nejlepších literárních prací Tajuplná Litovel Sborník nejlepších literárních prací O CENU JOSEFA JUNGMANNA 1. ročník 2012 Eva Nováková, 9.A Tajuplná Litovel svou minulost skrývá, odvál ji čas, v jejím nitru však stále přebývá.. Ivana

Více

SBORNÍK. prací z výtvarné a literární soutěže pro děti 2006-2008

SBORNÍK. prací z výtvarné a literární soutěže pro děti 2006-2008 SBORNÍK prací z výtvarné a literární soutěže pro děti 2006-2008 PROJEKT ROMCENTRUM JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM EU A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY. 1 Vydáno v rámci projektu Romcentrum

Více

Jakub Horák. vydalo nakladatelství Radost. ilustrace Obadiah J. Watkinson. věnovánu Pavlu Nádvorníkovi a Petru Lukášovi ISBN 80-85189-10-0

Jakub Horák. vydalo nakladatelství Radost. ilustrace Obadiah J. Watkinson. věnovánu Pavlu Nádvorníkovi a Petru Lukášovi ISBN 80-85189-10-0 Jakub Horák vydalo nakladatelství Radost ilustrace Obadiah J. Watkinson věnovánu Pavlu Nádvorníkovi a Petru Lukášovi ISBN 80-85189-10-0 KAPITOLA 1 Ztroskotání 21. 8. Moře je klidné, plavba pokračuje podle

Více

Moje zkušenost : při řízení počítejte s tím, že všichni čistou hlavu nemají.

Moje zkušenost : při řízení počítejte s tím, že všichni čistou hlavu nemají. na začátek Moje zkušenost : při řízení počítejte s tím, že všichni čistou hlavu nemají. Stanislav Bernard spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard Když se podívám o dvacet let zpátky, vidím, jak jsem se

Více

Sbírka básní a písní. Cena za sny. Petr Horálek

Sbírka básní a písní. Cena za sny. Petr Horálek Sbírka básní a písní Cena za sny Petr Horálek O b s a h Smutný svět lásky... 3 Táborová holka... 5 Cena za sny... 7 Píseň... 9 Píseň o Markétě... 11 Jakoby... 13 Kreslíř... 14 Kdyby... 15 Dám ti pár rad

Více

Desider Galský KRÁL MADAGASKARU STÁTNÍ NAKLADATELSTVÍ DĚTSKÉ KNIHY PRAHA

Desider Galský KRÁL MADAGASKARU STÁTNÍ NAKLADATELSTVÍ DĚTSKÉ KNIHY PRAHA Desider Galský KRÁL MADAGASKARU 1967 STÁTNÍ NAKLADATELSTVÍ DĚTSKÉ KNIHY PRAHA - 2 - Desider Galský 1967 Illustrations Ervín Urban 1967-3 - KNIHA PRVNÍ - 4 - OSAMĚLÝ JEZDEC Byl nevlídný listopad. Údolím

Více

Vladimír Wagner ASI BYCH MĚL DĚLAT NĚCO JINÉHO

Vladimír Wagner ASI BYCH MĚL DĚLAT NĚCO JINÉHO Vladimír Wagner ASI BYCH MĚL DĚLAT NĚCO JINÉHO 1 Paměti členů OV Vladimír Wagner Asi bych měl dělat něco jiného OV PRESS 2000 2 3 Věnováno všem, kteří to se mnou vydrželi Kniha vyšla díky podpoře p. Františka

Více

ilí čtenáři, našeho mateřského jazyka nabízí nekonečné možnosti pro zrození nových příběhů, pohádek, básní

ilí čtenáři, našeho mateřského jazyka nabízí nekonečné možnosti pro zrození nových příběhů, pohádek, básní ilí čtenáři, uběhl právě jeden rok od doby, kdy jsme Vám poprvé představili Sborník vítězných slohových prací okresních a krajských kol Olympiády v českém jazyce. Ohlas ze strany autorů příspěvků, pedagogů

Více

Trampi sobě - o sobě - přímo v první osobě (otýpka nezávislých pramenů dějin zahraničního trampingu)

Trampi sobě - o sobě - přímo v první osobě (otýpka nezávislých pramenů dějin zahraničního trampingu) Trampi sobě - o sobě - přímo v první osobě (otýpka nezávislých pramenů dějin zahraničního trampingu) 1 Podivná rýmovačka na úvod, leč proklatě pravdivá! Na rozdíl od dějinopisců píší následující životní

Více

HURONTARIA 1998-B. Jan B. Hurych. Česká část 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

HURONTARIA 1998-B. Jan B. Hurych. Česká část 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 HURONTARIA 1998-B Jan B. Hurych Česká část 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Poznámka: Ťukněte na číslo. Některé obrázky byly vynechány, aby se zachovala přiměřená délka souboru.. HLEDÁNÍ V

Více

Soužití. Čechů a Němců ve 40. letech 20. století. Sborník je prací studentů Gymnázia J.V. Jirsíka v Českých Budějovicích

Soužití. Čechů a Němců ve 40. letech 20. století. Sborník je prací studentů Gymnázia J.V. Jirsíka v Českých Budějovicích Soužití Čechů a Němců ve 40. letech 20. století Sborník je prací studentů Gymnázia J.V. Jirsíka v Českých Budějovicích Prolog Dnes stojíme před vámi jako obžalovaní a vy jste našimi soudci. V tomto okamžiku

Více

VĚSTNÍK SPOLEČENSTVÍ KŘESŤANŮ V PRAZE 4 - LHOTCE

VĚSTNÍK SPOLEČENSTVÍ KŘESŤANŮ V PRAZE 4 - LHOTCE VĚSTNÍK SPOLEČENSTVÍ KŘESŤANŮ V PRAZE 4 - LHOTCE http://lhotecka.farnost.cz/vestnik»ìslo 4 ñ»ervenec 2008 MÁJOVÁ POBOŽNOST lhoteckých poutníků u kaple Anděla strážce nad Sušicí (k článku Začala poutní

Více

Menšiny mezi námi 2009

Menšiny mezi námi 2009 Menšiny mezi námi 2009 Obsah Editorial předsedkyně ROMEA, o. s. 2 Předmluva koordinátora projektu 3 Výtvarná část kategorie do 10 let Zuzana Gorolová, Jan Kica, Kateřina Bačová, Eva Horváthová, Mario

Více

Kino Jiskra a jeho mladý underground

Kino Jiskra a jeho mladý underground Kino Jiskra a jeho mladý underground Středoškolská dějepisná soutěž EUSTORY Pamětní místa na komunistický režim Adresa: Srbínská 8, Praha 10, 100 00 Škola: Gymnázium Voděradská, Praha 10 Ročník: sexta

Více

Jsou smrti před početím Či zrození jsou po hrobě Jsi, platinová luno panoramou forem Nebo jsi věcí o sobě?

Jsou smrti před početím Či zrození jsou po hrobě Jsi, platinová luno panoramou forem Nebo jsi věcí o sobě? 1 Jsou smrti před početím Či zrození jsou po hrobě Jsi, platinová luno panoramou forem Nebo jsi věcí o sobě? Je brána pouze procházení Nebo jdu kvůli vchodu Je socha tvar toho, co není? Jsem já a ON Kdo

Více

Úvodník. nezávislý občasník lidu Lomikelova

Úvodník. nezávislý občasník lidu Lomikelova Úvodník nezávislý občasník lidu Lomikelova Připadá mi až neuvěřitelné, kolik náhod se přihodí během přípravy jediného čísla Chlístoru. Již v létě jsem měl rozhodnuto o dvou věcech. Chlístor začnu pomalu

Více

Na tom panství, zla a démonů lůně, znějí poslední kroky umrlce duně tam šíří se temnota na svém trůně.

Na tom panství, zla a démonů lůně, znějí poslední kroky umrlce duně tam šíří se temnota na svém trůně. III Semeniště zla Na tom panství, zla a démonů lůně, znějí poslední kroky umrlce duně tam šíří se temnota na svém trůně. 22. 12. 1995 Kasumi pustili z nemocnice krátce před Vánoci. V tu dobu Black Mirror

Více

Dýka a kříž David Wilkerson. spolu s Johnem a Elizabeth Sherrillovými. Tento příběh je také ve filmové podobě na videokazetách.

Dýka a kříž David Wilkerson. spolu s Johnem a Elizabeth Sherrillovými. Tento příběh je také ve filmové podobě na videokazetách. Dýka a kříž David Wilkerson spolu s Johnem a Elizabeth Sherrillovými Tento příběh je také ve filmové podobě na videokazetách. Dýka a kříž David Wilkerson 1963 by David Wilkerson Titul amerického originálu,,the

Více

Čtení pro lidi. Kluci ze starší přípravky žáků ve čtvrtek 1.5.2014 po vítězství nad Štěkní 16:1 s trenéry Zdeňkem Vilánkem a Václavem Radou.

Čtení pro lidi. Kluci ze starší přípravky žáků ve čtvrtek 1.5.2014 po vítězství nad Štěkní 16:1 s trenéry Zdeňkem Vilánkem a Václavem Radou. Čtení pro lidi Z ČESTIC, DOUBRAVICE, DOBRŠE, DRÁŽOVA, DŘEŠÍNA, DŘEŠÍNKA, HOŘEJŠIC, CHVALŠOVIC, KOBYLKY, KONOPICE, KRUŠLOVA, NAHOŘAN, NĚMČIC, NUZÍNA, PRKOŠÍNA, POČÁTEK, RADEŠOVA, STŘÍDKY A VACOVIC Dvouměsíčník

Více

L. M. Pařízek ŘEKA KOUZELNÍKŮ STÁTNÍ NAKLADATELSTVÍ DĚTSKÉ KNIHY PRAHA

L. M. Pařízek ŘEKA KOUZELNÍKŮ STÁTNÍ NAKLADATELSTVÍ DĚTSKÉ KNIHY PRAHA L. M. Pařízek ŘEKA KOUZELNÍKŮ 1966 STÁTNÍ NAKLADATELSTVÍ DĚTSKÉ KNIHY PRAHA 2 L. M. Pařízek 1956, 1961, 1966 lllustrations M. Váša 1956 1961, 1966 3 I Prales se probudil. Probudil se, jak se probouzívá

Více