TOPO Czech v Navigační mapa České republiky s topografickým podkladem Picodas Praha, spol. s r.o Garmin International

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "TOPO Czech v 1.20. Navigační mapa České republiky s topografickým podkladem. 2007 Picodas Praha, spol. s r.o. 1995-2007 Garmin International"

Transkript

1 TOPO Czech v 1.20 Navigační mapa České republiky s topografickým podkladem 2007 Picodas Praha, spol. s r.o Garmin International

2 Vážený uživateli, děkujeme vám za zakoupení mapy TOPO Czech v.1.20, která je určena pro vybrané mapové přístroje GPS Garmin. Software TOPO Czech v 1.20 je digitální vektorovou mapou spojující podrobnou turistickou mapu v měřítku 1: (s detaily na úrovni tištěné mapy) a uliční plány měst v měřítku 1: Mapa se instaluje na počítač s operačním systémem Windows a po registraci a vložení odemykacího klíče lze mapu nahrát do přístroje GPS Garmin, který je vybaven mapovou pamětí. Mapa obsahuje jednu licenci (sériové číslo disku) a registrace je založena na vnitřním identifikátoru přístroje (Unit ID). Výsledkem registrace je vygenerovaný unikátní 25místný odemykací klíč. Registrace mapy je nepřenosná.

3 1. Registrace a zprovoznění mapy Podrobný popis registrace, instalace a zprovoznění je uveden v tištěných pokynech, které jsou uloženy v obalu DVD. Aby bylo možné mapu nahrát do přístroje, musíte ji nejprve odemknout. Mapová data jsou podobně jako jiný software cenným zdrojem informací, a musí být tedy náležitě ochráněna proti zneužití. Licence mapy je vždy vázána na jeden přístroj, vlastní produkt však lze nainstalovat na libovolný počet počítačů. Proces odemčení mapy je jednorázový a v případě instalace na jakýkoliv další počítač pak již jen stačí zadat vygenerovaný 25místný klíč. Odemykací klíč nelze znovu vytvořit pro jiný přístroj, a to ani v případě ztráty či odcizení přístroje (musí být zakoupena nová licence viz Licenční podmínky, které se zobrazí při instalaci mapy na počítač). Licence mapy je po registraci na přístroj nepřenosná, tzn. že tuto licenci nelze znovu použít po zakoupení nového přístroje, stejně tak ani v případě ztráty či odcizení přístroje. Jedinou výjimkou je výměna přístroje za nový v rámci reklamace (záruční i pozáruční), vždy však až po vrácení přístroje do servisního/reklamačního střediska oficiálního dovozce přístrojů Garmin pro Českou republiku (společnost PICODAS PRAHA spol. s r.o., Svatoplukova 15, Praha 2). Zprovoznění mapy zahrnuje tyto kroky: registraci mapy na webových stránkách instalaci mapy a programu MapSource na počítač, zadání odemykacího klíče do programu MapSource a případně aktualizaci obslužného programu MapSource na verzi , která obsahuje rovněž české menu. 1.1 Registrace mapy Klepněte na tlačítko REGISTROVAT. Otevře se webová stránka pro registraci mapy. Registrace mapy vyžaduje aktivní připojení počítače k Internetu, jinak registrace nebude provedena. 1.2 Instalace mapy Klepněte na tlačítko INSTALOVAT. Po zobrazení instalátoru mapy klepněte na tlačítko Dalsi.

4 Pročtěte si licenční podmínky a zaškrtněte políčka pro vyjádření souhlasu s licenčními podmínkami pro program a mapu. Klepněte na tlačítko Dalsi. Zobrazí se okno TOPO Czech Setup (Instalace mapy TOPO Czech) s možnostmi pro volbu typu instalace. Klepněte na tlačítko Complete (Dokončit).

5 Nyní spusťte vlastní instalaci klepnutím na tlačítko Install (Instalovat). Nakonec klepněte na tlačítko Finish (Dokončit).

6 1.3 Česká lokalizace programu MapSource a barevné verze mapy Nejnovější verze programu MapSource (od ledna 2007) obsahuji v instalaci ceske menu. Proto jsme na CD zahrnuli krom instalace mapy a dokumentace k ni rovněž nejnovější verzi programu MapSource v době uvedení mapy (duben 2007). Dále mají uživatelé možnost na instalačním CD vybrat mezi instalací mapy se standardními symboly a upravenou verzí, která je svým vzhledem bližší tištěným turistickým mapám. Upravená verze mapy je určena pouze pro nové modelové řady GPSMAP 60 Cx/CSx, GPSMAP 76Cx/76CSx, StreetPilot c5xx, všechny Nuvi, Zumo a GPSMAP 278. Pro všechny ostatní přístroje prosím použijte instalaci se standardní sadou symbolů a barev map v edici MapSource. Ukázka mapy v hrubším detailu, barevně upravená verze. Ukázka mapy ve větším detailu, barevně upravená verze.

7 1.4.Vložení odemykacího klíče v programu MapSource Spusťte v počítači program MapSource jeho ikonu naleznete buď na ploše, nebo v nabídce Start. Po spuštění programu se zobrazí okno s průvodcem pro odemčení mapy. Klepněte na tlačítko Odemknout mapy. Zobrazí se uvítací obrazovka. Klepněte na tlačítko Další. V dalším okně průvodce vyberte první možnost shora ( Ano, již vlastním... ) a klepněte na tlačítko Další.

8 Do horního řádku zadejte nebo zkopírujte ze schránky odemykací kód k mapě. Do dolního řádku není nutno nic zadávat. Potom klepněte na tlačítko Další. Průvodce ukončete klepnutím na tlačítko Zavřít.

9 2. Program MapSource Společně s mapou se do počítače nainstaluje i obslužný program MapSource. Umožňuje zobrazit mapu v počítači, nahrát vybrané regiony mapy do připojeného přístroje GPS Garmin a zobrazit nebo vytvořit body, trasy a prošlé trasy. Na instalačním CD je v úvodní nabídce k dispozici nástroj pro instalaci aktuální verze programu (aktualní verze v době uvedení mapy, t.j. v dubnu 2007). 2.1 Požadavky programu Program MapSource lze instalovat na osobní počítač, který splňuje tyto minimální systémové požadavky: procesor Pentium, MB paměti RAM, jednotka CD-ROM, myš nebo jiné polohovací zařízení, 256barevný displej (doporučen 24bitový) a monitor s minimálním rozlišením 640 x 480 pixelů, pro mapu TOPO Czech je potřeba přibližně 100 MB volného místa na disku. MapSource vyžaduje 32bitový operační systém, např. Windows 98/2000/ME/XP nebo Windows NT 4.0. Pokud budete používat program MapSource 6.x v systému Windows NT 4.0, je nutno používat prohlížeč Internet Explorer 4.0 nebo vyšší. Pro připojení přístroje GPS musíte mít k dispozici volný sériový port nebo port USB. Jelikož oba mapové produkty vyžadují odemčení, pro získání příslušného klíče doporučujeme rovněž připojení k Internetu. POZNÁMKA: Pro zajištění správné instalace programu MapSource a jeho fungování s přístrojem GPS je nutné, aby proběhla kompletní instalace programu (tj. včetně správných ovladačů pro detekci přístroje). Pak teprve přístroj s počítačem propojte. Při instalaci postupujte podle pokynů, které program vypisuje na monitoru počítače. 2.2 Použití programu MapSource a nahrání map Kompletní dokumentace k programu, včetně popisu všech funkcí, je k dispozici na instalačním CD ve formátu PDF (Adobe Acrobat Reader). Pokud tento program není v počítači nainstalovaný, instalaci tohoto softwaru naleznete na CD ve stejném adresáři. Základní operací, kterou nyní popíšeme, je nahrání podrobné mapy do přístroje GPS. V závislosti na velikosti paměti přístroje se jedná buď o nahrání celé mapy, nebo jen její části, kterou vyberete v programu MapSource. V principu se jedná o dva samostatné kroky výběr mapové sady pro nahrání do přístroje a její přenos do mapové paměti. Pro úspěšné provedení těchto kroků je nutné, aby byl přístroj zapnutý a připojený datovým kabelem k počítači. Dále je nutné, aby mapa byla již nainstalovaná a aby byl zadán příslušný odemykací klíč získaný při její registraci.

10 Výběr mapových regionů a přenos mapy do přístroje: 1. Spusťte program MapSource a zvolte mapu, kterou chcete do přístroje nahrát (v tomto případě TOPO Czech). Název mapy je zobrazen v levém horním rohu programu (jeli nainstalováno více mapových produktů). 2. Nastavte měřítko mapy tak, aby bylo zobrazeno celé území republiky (např. 70 km). Potom zvolte nástroj Mapa a označte regiony, které chcete do přístroje nahrát. (Při volném posunování ukazatele myši nad územím se budou hranice označovat žlutě, klepnutím na území se požadovaná oblast označí růžově a vloží vlevo do záložky Mapy.) Celé území republiky lze označit tak, že klepnete mimo její území (držte levé tlačítko myši stisknuté) a současně přetáhnete myš přes celou republiku za ukazatelem myši se bude vykreslovat obdélník a jednotlivá území se budou žlutě označovat. Potom tlačítko myši pusťte. Všechny vybrané části mapy se zapíší do záložky Mapy, kde je pomocí klávesy Delete můžete postupně mazat v případě, že jsou vybraná data větší než maximální kapacita paměti přístroje (velikost a počet map je uveden v dolní části záložky). Nástroj Mapa

11 Výběr/označení regionů mapy v programu MapSource Vybraný region mapy (je vybarven růžově a jeho název se zobrazí na záložce Mapa) Ukázka výběru celé mapy (všech regionů)

12 3. Jakmile budete mít všechny části mapy označeny pro nahrání, ujistěte se, že je zaškrtnuto políčko Zahrnout data pro automatický výpočet trasy* v dolní části záložky Mapy. Potom klepněte na tlačítko Nahrát do přístroje (předtím se ještě ujistěte, že je přístroj připojený a zapnutý). Program MapSource by jej měl automaticky zjistit a data určená pro nahrání (v tomto případě položka Mapy ) by měla být označená v dílčí části Co poslat. Klepněte na tlačítko Poslat. Pokud chcete do přístroje nahrát mapy včetně dat routování, toto políčko musí být zaškrtnuté. Ikona pro nahrání vybraných dat do přístroje GPS Dialog pro nahrávání dat do přístroje GPS v tomto případě musí být zaškrtnuta položka Mapy. Potom již můžete klepnout na tlačítko Poslat.

13 *Vypnutí funkce Zahrnout data pro automatický výpočet trasy... má smysl u přístrojů, které autorouting nepodporují. Přenos těchto informací by byl zbytečný a znamenalo by to jen zvětšení velikosti mapových dat přenesených do přístroje.

14 3. Vyhledávání v přístroji podle kategorií Mapa obsahuje následující objekty, které jsou v přístroji členěny podle těchto kategorií (po stisknutí klávesy FIND /Najít/): Na základní mapě (basemap): Body vyhledání vlastních uložených bodů (waypointů), Oblibene seznam často vyhledávaných bodů, Mesta databáze sídel, Exity databáze sjezdů z dálnic a rychlostních komunikací. V podrobné mapě navíc naleznete: Body zajmu hledání v POI databázi, Adresy databáze bodů s adresami, Krizovatky databáze křížení komunikací. Členění kategorií bodů zájmu v přístroji (etrex Vista CX): Kategorie Jidlo & Piti Cerpaci stanice Ubytovani Obchodni centrum Bankomat Zabava Dílčí kategorie + popis Členění na mezinarodni a obcerstveni; obsahuje databázi restaurací a míst rychlého občerstvení. Dále nečleněno; více jak 2000 čerpacích stanic. Hotel/motel; hotel se snidani; kempink/karavany. Obchodni centrum, lekarna. Dále nečleněno. Divadlo, kino. Rekreace Golfove hriste, lyzarske centrum, kluziste, plavecky bazen, sport./fitness centrum, sportovni letiste, park/zahrada. Atrakce Muzeum/sbirka, orientacni znak, park/zahrada, ZOO/akvarium. Obecni Skola, policejni stanice, urad vlády, hasici, posta, banka/bakomat. Nemocnice Doprava Ostatni Geograficke body Dále nečleněno. Letecka preprava, pozemni transport (zeleznicni stanice a zastavky). Prodejci Garmin v ČR. Upravena mista, krajinne znaky pamětihodnosti, prirodni zajimavosti, hrbitovy, pamatne stromy, atd.

15 Podrobné informace a pokyny k vyhledávání najdete v uživatelské příručce každého přístroje. Při vyhledávání je vhodné přes klávesu Menu nebo jinou klávesu zobrazující dostupné operace vyvolat funkci Vyber mapu (Select map), pomocí které se přepnete do příslušné mapy pro hledání sídel či bodů zájmu. Pokud máte v paměti přístroje nahranou další podrobnou mapu ČR (např. TOPO 50 nebo území ČR z edice MetroGuide/CitySelect/CityNavigator), může docházet k problémům při hledání v databázích sídel, bodů POI a adres. Doporučujeme mít v paměti přístroje vždy jen jednu podrobnou mapu pro dané území. Vyhledávání adres na mapě TOPO Czech v1.20 je možné vyhledat název ulice spolu se zadáním čísla orientačního. Mapa obsahuje více jak 100 měst s databází čísel orientačních. Číslem orientačním je míněno číslo v modré tabulce (nejčastěji), které je řazeno v ulici plynule vzestupně, po jedné straně v řadě lichých čísel, po druhé straně v řadě čísel sudých. Např. Picodas Praha má provozovnu na adrese Svatoplukova 579/15, v tomto případě je číslo orientační 15. Pokud jsou v ulicích nějaké nepravidelnosti v rozložení budov a jejich číslování, pak jsou tyto ulice zobrazeny pouze s názvem. V řadě velkých měst chybí jednotný systém čísel orientačních (např. Zlín, Pardubice, Třinec nebo Benešov), místo adresy se v těchto městech hledá jen zadáním názvu ulice příslušný uliční úsek. Města s rozsahy čísel orientačních: Adamov, Aš, Beroun, Bílina, Bílovec, Blansko, Bolatice, Boskovice, Brno, Bruntál, Břeclav, Buštěhrad, Čáslav, Čelákovice, Česká Lípa (část), České Budějovice, Český Těšín, Děčín, Dubí, Duchcov, Františkovy Lázně, Havířov, Hlučín, Hodonín, Horní Slavkov, Hradec Králové, Hustopeče, Cheb, Chomutov, Ivančice, Ivanovice na Hané, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Jihlava, Jiříkov, Karlovy Vary, Kopřivnice, Kosmonosy, Kralupy nad Vltavou, Kraslice, Krásná Lípa, Krásno nad Bečvou, Kravaře, Krnov, Kroměříž, Krupka, Kutná Hora, Kyjov, Kynšperk nad Ohří, Letovice, Liberec, Lipník nad Bečvou, Lišov, Litoměřice, Litovel, Loket, Loštice, Loučná, Lovosice, Ludgeřovice, Lysá nad Labem, Mariánské Lázně, Město Albrechtice, Milovice, Mohelnice, Moravská Třebová, Most, Nová Role, Nový Jičín, Nymburk, Odry, Olomouc, Opava, Oslavany, Ostrava, Písek, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prostějov, Přerov, Rousínov, Rumburk, Rýmařov, Říčany, Sezimovo Ústí, Slaný, Soběslav, Svitavy, Štemberk, Štepánkovice, Šumperk, Troubky, Třebíč, Třešť, Ústí nad Labem, Valašské Meziříčí, Vejprty, Velké Meziříčí, Vimperk, Vratimov, Vrbno pod Pradědem, Vyškov, Zábřeh, Znojmo, Žďár nad Sázavou. V případě, že hledáte adresu ve městě, kde není k dispozici databáze čísel orientačních, zadejte jen název ulice a smyšlené číslo domu. Přístroj pak nalezne jeden nebo více záznamů, které odpovídají středům dílčích uličních úseků hledané komunikace. Jednotlivé dílčí uliční úseky jsou vymezeny křížením s jinými komunikacemi z obou stran. Vyberte jeden z úseků (můžete je jednotlivě prohlížet na mapě) a pak spusťte navigaci k němu.

16 4. Popis vylepšení mapy TOPO Czech v Rozdíl oproti mapě TOPO Czech v1 Aktualizace silničních a uličních dat (databáze použita z mapy Atlas CR10R v6) mapa obsahuje nově postavené komunikace (stav do září 2006), uliční síť je posána názvu ulic, případně čísly silnic. Více jak 100 měst s databází čísel orientačních, mapa tedy umožňuje vyhledání adresy ve městech, kde je databáze čísel orientačních. Turistické značky, cyklotrasy, naučné stezky a výlety po tisícovkách jsou barevně obarveny (např. zlutá turistická značka je znázorněna žlutou linií, atd.). Pozor toto vylepšení se projeví jen u novějších generací přístrojů (Nuvi, StreetPilot c 5xx. Zumo, GPSMAP x-ové modely, Garmin Mobile 10/20). Zpřesnění pozic výškových bodů a kót. Hustší databáze malých vodních toků. Opravy v databázi bodů zájmu, některé kategorie plně aktulizovány (např. databáze bunkrů a objektů Čs. opevnění). Nové kategorie bodů zájmu železniční stanice a zastávky, objekty čs. opevnění, turistická známková místa. Vrstevnice s krokem po 20 metrech jsou částěčně vyčistěny v místech překryvu s vodní plochou (jezera, vodní nádrže, velké řeky). Vyřešen problém s hranicemi regionů v oblasti Prahy (okresy hlavní město Praha, Prahavýchod a Praha-západ) - při zobrazení přehledky mapy se při výběru špatně vykreslovaly plochy těchto regionů a spíše to budilo dojem, že nejsou vybrány. Korekce v databázi ploch lesů ve verzi 1.0 jich více jak 100 vypadlo při překladu dat do formátu Garmin, nyní by měla bý databáze areálů lesů kompletní. Nejprodrobnější hladina mapových dat posunuta směrem do hrubšího detailu (měřítko 1.2 km) hlavní detail mapy se zobrazuje v přístroji dříve. Instalace mapy program obsahuje MapSource ve verzi včetně české lokalizace programu.

17 5. Základní charakteristika mapy Mapa tematicky kombinuje turistickou mapu a autoatlas s uličním zákresem ve městech. Členění po okresech umožňuje zobrazit vysoký počet mapových objektů a velké množství detailů ve městech. Pro celé území ČR má mapa TOPO Czech v 1.20 velikost 74.5 MB (data bez routingu pak 54.8 MB). Jednotlivé okresy mají velikost od přibližně 0,479 2,91 MB a mapa se skládá ze 76 regionů. Mapu lze tak po vybraných oblastech dohrávat i do přístrojů s menší pevnou pamětí (např. etrex Legend C/Vista C, které mají 24 MB paměti). Na mapě je více jak bodů zájmu (POI), které lze vyhledávat jak v přístroji, tak v programu MapSource, případně můžete v přístroji nastavit navigaci k nim. 5.1 Popis prvků mapy Mapa obsahuje: - sídla a části sídel ( bodů), - body zájmu ve více jak 50 kategoriích (např. bankomaty, památky, restaurace, objekty čs. opevnění (www.opevneni.cz), turistická známková místa, sport, zábava, železniční stanice a zastávky), - výškové kóty ( bodů), - zákres asfaltových komunikací (dálnice, silnice I. až III. třídy, zpevněné asfaltky), - zákres ulic ve městech a místních komunikací v obcích, - nezpevněné (lesní a polní) cesty, - vedení velmi vysokého elektrického napětí (110, 220 a 400 kv), - vodní toky, potoky, - vrstevnice s kroky 20 metrech, - turistické značky, - cyklotrasy, - naučné stezky ve Středočeském kraji, - doporučené výlety po tisícovkách (projekt - plochy sídel a u velkých měst plochy nákupních, univerzitních a dalších oblastí, - plochy lesů, CHKO a národních parků, - vodní plochy, - digitální model terénu (použit pro stínování v programu MapSource).

18 5.2 Přesnost mapy Závisí na oblasti zpravidla je výrazně vyšší ve velkých městech než v pohraničí s malou hustotou osídlení. Přesnost je rovněž různá u jednotlivých datových vrstev mapy. Nejpřesnější jsou zákresy komunikací a uličních sítí ve městech od společnosti Ceda a data zaměřená uživateli nebo námi přímo v terénu s použitím přístroje GPS. Naopak nejméně přesné jsou zákresy bodů zájmu v obcích a v terénu mimo sídla, což jsou ve skutečnosti digitalizované mapové značky z papírových map (mapové značky jsou v papírových mapách umisťovány často mimo skutečnou pozici, aby nezakrývaly popisy na mapě a zákresy důležitějších objektů). Rovněž velmi nepřesný a především neaktuální je zákres polních a lesních cest a vedení turistického značení, které není v terénu zaměřováno a zaznamenáváno přesně, nýbrž jen okometricky do podkladových map 1: V dalším upgradu mapy se budeme snažit především o plnou aktualizaci a upřesnění vrstvy turistického značení. Specifikace přesnosti pro jednotlivé datové vrstvy: Do 10 metrů: dálnice, silnice I. a významné silnice II. třídy metrů: silnice III. třídy, uliční sítě ve městech, body zájmu ve velkých městech metrů: zákres železnic, cyklotrasy, naučné stezky, vedení velmi vysokého elektrického napětí. Více jak 100 metrů: body zájmu v malých městech a obcích, turistické značení, lesní a polní cesty, výškové kóty a vrstevnice, plochy lesů a vod, vodní toky. V příštích verzích se budeme snažit o zvýšení přesnosti prvků mapy. Kromě nákupů aktualizací dat máme zájem společně s externími mapovými společnostmi realizovat projekt terénního sběru některých dat, především vybraných kategorií bodů zájmu a linií turistického značení a cyklotras. 5.3 Copyright zdroje dat CEDA (www.ceda.cz) databáze některých bodů POI, bodová vrstva sídel a částí sídel, vrstva asfaltových komunikací včetně uličních zákresů ve městech, zákres linií železnic, ploch zastavěných území a velkých vodních ploch (vodní nádrže, jezera, velké řeky). ShoCart (www.shocart.cz) databáze bodů POI spjatá s TOPO tematikou, výškové kóty, lesní a polní cesty, vodní toky a menší vodní plochy, turistické značky, cyklotrasy, plochy lesů. Topograf (www.topograf.cz) datová vrstva linií vedení velmi vysokého napětí (110, 220 a 400 kv). Turistické známky s.r.o. (www.turisticke-znamky.cz) databáze turistických známkových míst na

19 území ČR, poslední revize k lednu Projekt databáze objektů těžkého čs. opevnění a databáze rozhleden a výškových objektů. Projekt Tisícovky (www.tisicovky.cz) bodová databáze zaměřených vrcholů vyšších než 1000 metrů a linie doporučených výletů k nim. Projekt zaměření naučných stezek (www.stezka.cz) zatím pokrytí naučnými stezkami pro Středočeský kraj, připravuje se zaměření v dalších krajích. Martin Mareček (www.marecek.cz) databáze letišť. A dále více jak 500 objektů (bodů, linií a ploch), které jste zaslali k opravám vy uživatelé. 5.4 Doporučené přístroje Mapa TOPO Czech v 1.20 je z hlediska dat a počtu mapových prvků velmi objemná. Pro bezproblémové použití doporučujeme přístroje s barevným displejem a dostatečně výkonným procesorem. Tyto požadavky splňují následující přístroje: etrex Legend, etrex Vista, etrex Legend C/CX, etrex Vista C/CX, GPSMAP 60/60C/CS/CX/CXS, GPPSMAP 76/76S, GPSMAP 76C/CS/CX/CXS, GPS 10/10 Deluxe, cfque 1620, ique 3600/M3/M4/M5, Quest/Quest 2, GPSMAP 276/296, GPSMAP 278 StreetPilot 26xx, 27xx, 28xx, StreetPilot cxxx, StreetPilot i2/i3/i5, Nuvi xxx, GPS 10, GPS 18 USB, Garmin Mobile Nepodporované přístroje Přístroje, které mají displeje s nízkou zobrazovací schopností (černobílé displeje s nízkým rozlišením), pomalý procesor a velmi malou paměť: GPS 12Map, GPS III+, emap/emap Deluxe, StreetPilot, StreetPilot ColorMap, StreetPilot III.

20 5.6 Základní pojmy MapSource: počítačový software umožňující nahrávání dat do přístroje a zálohování dat z přístroje. Routes: anglický termín pro naplánovanou trasu; trasa se skládá z uživatelských bodů (angl. waypoint), přičemž na trase jich může být v přístroji maximálně 50. Bod tracklog: bod prošlé trasy (track), který má známé souřadnice x, y a výšku; název ani symbol bodu nelze změnit. Tracks: anglický termín pro prošlou trasu, záznam je ukládán do přístroje GPS podle předem stanoveného kritéria (viz příručku). Pokud má přístroj zajištěn trvalý příjem signálu GPS, je záznam spojitý a pomocí programu MapSource lze na počítači zobrazit například profil takto prošlé trasy; limit přístroje je bodů tracklog. Waypoint: anglický termín pro uživatelský bod, tj. vámi uložený bod, ať již na mapě v počítači nebo přímo v terénu. U bodu můžete změnit jeho název, ikonu, přidat komentář, atd. (viz příručku). Basemap: anglický termín pro základní mapu předinstalovanou výrobcem v přístroji, která obsahuje celý svět s podrobným vykreslením Evropy, severu Afriky a Blízkého východu do úrovně dálnic, silnic I. třídy a sídel nad 500 obyvatel (bodově). Měřítko mapy je přibližně 1:

Atlas Czech 7 Navigační automapa České republiky. 2008 Picodas Praha, spol. s r.o. 1995-2008 Garmin International

Atlas Czech 7 Navigační automapa České republiky. 2008 Picodas Praha, spol. s r.o. 1995-2008 Garmin International Atlas Czech 7 Navigační automapa České republiky 2008 Picodas Praha, spol. s r.o. 1995-2008 Garmin International Základní informace Software Atlas Czech 7 je digitální vektorovou automapou s plným silničním

Více

Map Explorer. 2011... MapFactor s.r.o.

Map Explorer. 2011... MapFactor s.r.o. Map Explorer I Manuál Map Explorer Obsah 0 4 Část I Úvod 1 Instalace software... 4 2 První spuštění... 4 3 Otevření mapy... 7 4 Ukončení programu... 8 Část II Práce s Map Explorerem 1 Přehled 10... 10

Více

MioMap Uživatelská příručka

MioMap Uživatelská příručka MioMap Uživatelská příručka Revize: R00 (2009/06) Zřeknutí se práv Technické údaje a dokumentace mohou být kdykoliv bez předchozího upozornění změněny. Společnost Mio Technology neručí za případné chyby

Více

Uživatelská příručka. www.aponia.com

Uživatelská příručka. www.aponia.com Uživatelská příručka www.aponia.com 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 5 1.1. PODPOROVANÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY...5 1.2. POŽADAVKY NA HARDWARE...5 2. INSTALACE... 6 2.1. INSTALACE PŘES APONIA WIZARD...6 2.2. INSTALACE

Více

BE-ON-ROAD 3.9 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

BE-ON-ROAD 3.9 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA BE-ON-ROAD 3.9 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA i 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 3 1.1. PODPOROVANÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY... 3 1.2. POŽADAVKY NA HARDWARE... 3 2. INSTALACE... 4 2.1. INSTALACE PŘES BE-ON-ROAD WIZARD... 4 2.2.

Více

Navigační software. Navitel Navigator. Uživatelská příručka

Navigační software. Navitel Navigator. Uživatelská příručka Navigační software Navitel Navigator Uživatelská příručka 2011, NAVITEL s.r.o. Všechna práva vyhrazena. 2007 Join-Stock Company CNT. Všechna práva vyhrazena. Obsah této Uživatelské příručky stejně jako

Více

Návod k obsluze Nav N Go igo 8

Návod k obsluze Nav N Go igo 8 Návod k obsluze Nav N Go igo 8 Navigační software pro systém PDA Čeština Duben 2008, verze 1.1 Poznámka k autorským právům Produkt a informace v této příručce se mohou změnit bez předchozího upozornění.

Více

Navigátor 10 Manuál. 2010... MapFactor s.r.o.

Navigátor 10 Manuál. 2010... MapFactor s.r.o. Navigátor 10 Manuál I Navigator 10 Obsah 0 Část I Úvod 4 Část II Instalace Pocket Navigátoru 6 1 Přehled... 6 Instalace aplikace... Pocket Navigátor 6 Instalace map... 11 Část III Instalace PC Navigátoru

Více

Návod k obsluze Alpine Navigation

Návod k obsluze Alpine Navigation Návod k obsluze Alpine Navigation Navigační software pro systém Alpine INE-W987D/X800D-U/X800D Čeština Leden 2014, verze 1.0 Děkujeme, že jste si vybrali automobilový navigační systém Alpine INE-W987D/X800D-U/X800D.

Více

Návod k obsluze NX404E

Návod k obsluze NX404E Návod k obsluze NX404E Čeština Děkujeme, že jste si vybrali automobilový navigační systém Clarion NX404. Začněte používat systém Clarion NX404 ihned. Tento dokument obsahuje podrobný popis navigačního

Více

Navigátor 12 Manuál. 2012... MapFactor s.r.o.

Navigátor 12 Manuál. 2012... MapFactor s.r.o. Navigátor 12 Manuál I Navigator 12 Obsah 0 Část I Úvod 4 Část II Instalace Pocket Navigátoru 6 1 Přehled... 6 Instalace aplikace... Pocket Navigátor 6 Instalace map... 13 Část III Instalace PC Navigátoru

Více

Pocket Navigátor 8 Manuál. 2008... MapFactor s.r.o.

Pocket Navigátor 8 Manuál. 2008... MapFactor s.r.o. Pocket Navigátor 8 Manuál I Navigator 8 Obsah 0 Část I Úvod 4 Část II Instalace Pocket Navigátoru 8 6 1 Přehled... 6 Instalace aplikace... Navigátor 8 6 Instalace map... 11 Část III Instalace PC Navigátoru

Více

Navigátor 11 Manuál. 2011... MapFactor s.r.o.

Navigátor 11 Manuál. 2011... MapFactor s.r.o. Navigátor 11 Manuál I Navigator 11 Obsah 0 Část I Úvod 4 Část II Instalace Pocket Navigátoru 6 1 Přehled... 6 Instalace aplikace... Pocket Navigátor 6 Instalace map... 13 Část III Instalace PC Navigátoru

Více

BE-ON-ROAD UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

BE-ON-ROAD UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA BE-ON-ROAD UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA i 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 4 1.1. PODPOROVANÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY... 4 1.2. POŽADAVKY NA HARDWARE... 4 2. INSTALACE... 5 2.1. INSTALACE PŘES BE-ON-ROAD WIZARD... 5 2.2. INSTALACE

Více

Návod k obsluze. Navigační systém Volvo Sensus Connected Touch. Navigační software. Český návod Listopad 2013, ver. 2.0

Návod k obsluze. Navigační systém Volvo Sensus Connected Touch. Navigační software. Český návod Listopad 2013, ver. 2.0 Návod k obsluze Navigační systém Volvo Sensus Connected Touch Navigační software Český návod Listopad 2013, ver. 2.0 Děkujeme Vám, že jste si jako svou navigaci zvolili navigační systém Sensus Connected

Více

Programová příručka. GoPal Navigator verze 4

Programová příručka. GoPal Navigator verze 4 Programová příručka GoPal Navigator verze 4 GoPal Navigator verze 4 Obsah KAPITOLA 1. ÚVOD... 1 Uvítání...1 Obsah CD/DVD...1 Systémové požadavky...3 Konvence v této příručce...3 Rady a varovná upozornění...4

Více

Příručka uživatele. STORMWARE s.r.o. Za Prachárnou 45, PS 22, 586 01 Jihlava hotline@stormware.cz www.stormware.cz

Příručka uživatele. STORMWARE s.r.o. Za Prachárnou 45, PS 22, 586 01 Jihlava hotline@stormware.cz www.stormware.cz Příručka uživatele STORMWARE s.r.o. Za Prachárnou 45, PS 22, 586 01 Jihlava hotline@stormware.cz www.stormware.cz PŘÍRUČKA UŽIVATELE REPORT Designer Editor tiskových sestav 2009 STORMWARE s.r.o. Příručka

Více

Všechna práva vyhrazena. Na základě autorských zákonů není povoleno tento návod kopírovat (jako celek ani žádnou jeho část) bez písemného souhlasu

Všechna práva vyhrazena. Na základě autorských zákonů není povoleno tento návod kopírovat (jako celek ani žádnou jeho část) bez písemného souhlasu Všechna práva vyhrazena. Na základě autorských zákonů není povoleno tento návod kopírovat (jako celek ani žádnou jeho část) bez písemného souhlasu společnosti Garmin. Společnost Garmin si vyhrazuje právo

Více

S B N. verze 2.2. Začínáme s programem. VYDAS software s.r.o. Zámostí 16 338 08 Zbiroh. tel: 724 919 877. http://www.vydas.cz software@vydas.

S B N. verze 2.2. Začínáme s programem. VYDAS software s.r.o. Zámostí 16 338 08 Zbiroh. tel: 724 919 877. http://www.vydas.cz software@vydas. S B N Správa bytů a nemovitostí verze 2.2 Začínáme s programem VYDAS software s.r.o. Zámostí 16 338 08 Zbiroh tel: 724 919 877 http://www.vydas.cz software@vydas.cz Obsah Obsah...I Úvodem... 1 Technická

Více

Uživatelský Manuál Actis 7 WiFi. 2015... MapFactor s.r.o.

Uživatelský Manuál Actis 7 WiFi. 2015... MapFactor s.r.o. Uživatelský Manuál 2 1 Úvod Děkujeme, že jste si zakoupili navigaci Actis 7 wifi - Actis 7 wifi uživatelský manuál slouží k Vašemu pohodlí a bezpečnosti při užívání tohoto produktu. - Před manipulací s

Více

Sharpdesk Mobile v2.1 Provozní příručka Pro systém Windows

Sharpdesk Mobile v2.1 Provozní příručka Pro systém Windows Sharpdesk Mobile v2.1 Provozní příručka Pro systém Windows SHARP CORPORATION Copyright 2012 2015 SHARP CORPORATION Všechna práva vyhrazena. 1 Obsah 1 Přehled... 4 2 Poznámky k použití... 5 3 Instalace

Více

Uživatelská příručka. Nejkompletnější navigační řešení GPS

Uživatelská příručka. Nejkompletnější navigační řešení GPS Uživatelská příručka Uživatelská příručka Nejkompletnější navigační řešení GPS 1 Verze 1.3 Leden 2008 Copyright 1993-2008 ROUTE 66. Všechna práva vyhrazena. ROUTE 66 a logo ROUTE 66 jsou registrované obchodní

Více

Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Verze: 1.06 Revize: 24. srpna 2015

Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Verze: 1.06 Revize: 24. srpna 2015 Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Verze: 1.06 Revize: 24. srpna 2015 Obsah Obsah 2 1. Co je to NAVIGAL? 3 2. Nároky na systém 3 2.1. Co je potřeba na provoz programu NAVIGAL? 3 2.2. Co všechno

Více

Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem. Postupy a návody pro každý den

Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem. Postupy a návody pro každý den Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem Postupy a návody pro každý den HOTLINE 7:00 19:00 246 007 855 HOTLINE: 246 007 855 E-mail: amicus@cgm.cz Pracovní dny 7:00-19:00 hod. www.amicus.cz

Více

Navigátor pro Android Manuál. 2013... MapFactor s.r.o.

Navigátor pro Android Manuál. 2013... MapFactor s.r.o. Navigátor pro Android Manuál I Navigator pro Android Obsah 0 Část I Úvod 4 Část II Instalace Navigátoru 6 1 Instalace aplikace... Navigátor 6 2 Instalace map... 6 Část III Práce s Navigátorem 14 1 Zadání

Více

O programu HiFile HiFile HiFile

O programu HiFile HiFile HiFile Uživatelská příručka O programu HiFile je multimediální databázová aplikace pro zpracování a archivaci obrazových dokumentů. Má tyto základní vlastnosti: plně český dynamický databázový a archivační software

Více

Začínáme. Instalace a nastavení programů JAPO Průvodce programem Asistent Z A Č Í N Á M E S P R O G R A M Y J A P O

Začínáme. Instalace a nastavení programů JAPO Průvodce programem Asistent Z A Č Í N Á M E S P R O G R A M Y J A P O Instalace a nastavení programů JAPO Průvodce programem Asistent Začínáme Tato příručka má za cíl seznámit vás s instalací a nastavením základních parametrů programů JAPO. V další části se podrobně věnuje

Více

Zpracování geometrického plánu v programu KOKEŠ

Zpracování geometrického plánu v programu KOKEŠ Zpracování geometrického plánu v programu KOKEŠ (výtah z diplomové práce zpracované na ČVUT Praha, 2010) Bc. Adéla Hrubešová Seznam použitých zkratek ČSN BPEJ BS CB DKM GP GNU GPL GPS GPU ISKN KM KMD KM-D

Více

P e rsonalis ti ka a mz dy P AMICA STORMWARE s.r.o.

P e rsonalis ti ka a mz dy P AMICA STORMWARE s.r.o. Příručka uživatele PAMICA PERSONALISTIKA A MZDY PŘÍRUČKA UŽIVATELE Personalistika a mzdy PAMICA Příručka uživatele 2009 STORMWARE s.r.o. Příručka k programu PAMICA pro Windows ve verzi Září 2009, release

Více

Verze. Hydroprojekt CZ, a.s. WINPLAN systém programů pro projektování vodohospodářských liniových staveb. Podélný profil kanalizace

Verze. Hydroprojekt CZ, a.s. WINPLAN systém programů pro projektování vodohospodářských liniových staveb. Podélný profil kanalizace Verze 5 Hydroprojekt CZ, a.s. systém programů pro projektování vodohospodářských liniových staveb Podélný profil kanalizace systém programů pro projektování vodohospodář ských liniových staveb podélného

Více