Druhé číslo ve znamení menších změn!

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Druhé číslo ve znamení menších změn!"

Transkript

1

2 Druhé číslo ve znamení menších změn! P řiznávám se, že jsem něco takového nečekal ani v těch nejoptimističtějších představách. První číslo našeho nového magazínu Reload oslavilo velký úspěch, a to jak ze strany ohlasů ve formě komentářů, tak i počtu celkového stažení jenom na domovské stránce jsme zaznamenali téměř 4000 unikátních stažení. Celkově se toto číslo mohlo vyšplhat ještě výš díky tomu, že jsme byli pár hodin lokálně na Tiscali Games (velké díky jeho šéfredaktorovi). Teď už stačí jen doufat, že se situace zopakuje. To už ovšem není v naší režii. Po vydání prvního čísla jsme obdrželi mnoho výtek i pochval. Několik lidí si stěžovalo na nepřehlednost obálky. Přemýšleli jsme o tom a přišli jsme k závěru, že mají vlastně pravdu. My nepotřebujeme lákat potencionální čtenáře úchvatně zpracovanou obálkou, od které byste nemohli odtrhnout oči. Na obálce prvního čísla jsme také odhalili většinu článků v časopise, i když to je práce spíše Obsahu. Do druhého vydání jsme proto připravili obyčejnou obálku, která (doufejme) nikoho neurazí. V jednoduchosti je síla. Napravo si potom můžete prohlédnout další dva návrhy, které neprošly. Do druhého čísla jsme připravili několik vylepšení, jak bylo již dříve slíbeno. Přes kosmetické záležitosti (např. odstranění tabulek) jsme se protlačili i k několika novým rubrikám. Založili jsme Několikaslovné preview, kde si shrneme hru, která se brzy objeví na pultech obchodů, v několika málo slovech. Své si najdou i majitelé moderní hračičky iphone, kterému se budeme v časopisu věnovat pravidelně co číslo, to dvě recenze. Doufáme, že s Dopisy od čtenářů se budeme setkávat v hojném počtu, ten nejlepší vždy oceníme menším dárkem. Připravili jsme toho dost, takže vás nebudu zdržovat. Roman Bičan, Šéfredaktor Safra, tohle že je diskmag? Tohle je poctivá konkurence tištěným plátkům. Xspy Redakce Šéfredaktor: Roman Bičan (rb) Zástupce šéfredaktora: Jan Bičan (jb) Redaktor: Marek Bičan (moi), Jiří Markvart, Marek Škácha, Jakub Sova, Martin Paytok, Václav Piták, Tomáš Bouzek Reload říjen 2009 vychází Tento magazín lze ZDARMA stáhnout na jeho stránkách Je zakázáno rozšiřovat jakýkoliv materiál z tohoto magazínu bez svolení šéfredaktora!

3 Obsah č. 2 Editorial 2 Obsah 3 Novinky 4 Hrom Trailer měsíce 9 Heavy Rain 11 Napoleon: Total War 13 Saw 15 ArmA2: Arrowhead 16 WoW: Cataclysm 17 Overlord II 21 Anno Wolfenstein 26 ArmA 2 28 Memento Mori 31 Ghostbusters 34 Blades of Fury 36 Modern Combat Sandstorm 37 Wolfenstein 3D 38 Spoiler alert! 39 Protipirátské ochrany 40 Dopisy 42 Next Reload 44

4 Batman v knize rekordů 28. srpna byl velmi očekávaný Batman: Arkham Asylum oceněn jako Kritiky nejvíce uznávaná superhrdinská hra všech dob, čímž se dostal do prestižní Guinnessovy Knihy rekordů. Ani se není čemu divit, když obdržel ze 40 recenzí průměrné hodnocení 91,67 bodů. A to jsme si před rokem po oznámení mysleli, že Arkham Asylum bude jen další rychlokvaškou za účelem vydělat balík peněz na úspěšném filmu. Gaz Deaves z Guinnessových Světových rekordů pak prohlásil: Jsme velmi potěšeni, že můžeme ocenit hru Batman: Arkham Asylum světovým rekordem. Je to fantastická hra a díky reakcím herních expertů věříme, že má své zasloužené místo v Guinnessově Knize světových rekordů. (moi) Modern Warfare 2 se chlubí Hansem Zimmerem Prvnímu Modern Warfare by se dalo klidně přezdívat herní film. Zvláště díky atmosférickému začátku a velmi akčnímu (a nutno říci i smutnému) konci. Druhý díl se tímto označením bude moci pyšnit ještě více. Na soundtracku totiž pracoval oscarový Hans Zimmer, který je podepsán pod velkým množstvím významných filmových soundtracků. Zprvu se to zdálo trochu přitažené za vlasy, ale vše potvrdil i samotný skladatel, takže nezbývá, než se na 10. října těšit o to více. Hans Zimmer má na svém kontě Oscara z roku 95 za animovaného Lvího Krále. Napsal ale i hudbu k Temnému rytíři, Pirátům z Karibiku, Gladiatorovi nebo Rain Manovi. Aktuálně pracuje na novém Sherlocku Holmesovi nebo Inception. (moi)

5 150 dalších her na Unreal Enginu 3 Vývojáři z Epicu jsou za vodou už hodně dlouhou dobu. I když už od vydání jejich Unreal Enginu 3 uběhlo již několik dlouhých let, pořád je tento engine hojně využívaný dalšími vývojáři, kteří nemají dostatek prostředků na financování vývoje enginu vlastního. Z těch známých je to třeba Bioshock, třetí Brothers in Arms nebo momentálně často rozebíraný Batman: Arkham Asylum. Tim Sweeney rozebíral na High Performance Graphics 2009 nová vylepšení a informace týkající se právě UE3. Nejvíce zajímavý fakt se však netýkal nové technologie, nýbrž toho, že na Unreal Enginu 3 momentálně staví více než 150 vyvíjených titulů. Tomu se říká úspěch! (moi) Ohlášení GTA 5 Hádejte co? Take Two opravdu moc o GTA 5 mluvit nechtějí. Strauss Zelnick to řekl jasně a stručně po oznámení jejich finanční zprávy. Nebudeme to oznamovat. Nebudeme oznamovat, kdy to budeme oznamovat. A nebudeme oznamovat oznamovací strategii ani nebudeme oznamovat, kdy ji budeme oznamovat, stejně jako nebudeme oznamovat oznamovací strategii o oznamovací strategii. Nějaké další otázky? (moi) Ban do roku 9999 Vývojáři Monster Hunteru, Capcom, berou podvádění vážně. Více než vážně. Svědčí o tom následující zpráva, která opravdu přišla jednomu hráči. Vážený zákazníku, právě jste zabanován za používání upravených dat k online přihlašování. Zákaz vyprší 12. prosince 9999 ve 22:49. Při příštím porušování podmínek použití se už nikdy nebudete moci znovu přihlásit. Rok 9999 se zdá být daleko, ale rozhodně to není nikdy. Třeba nějaký praprapraprapra (opakujte ještě asi 213x) vnuk hříšníka si už Monster Hunter konečně zahraje. (moi)

6 Raven Software propouští Shacknews do světa vypustilo informaci, že vývojáři nového Wolfensteina a X-Men Origins: Wolverine propustili několik zaměstananců. Raven Software to pak potvrdili oficiálním prohlášením. S nedávným dokončením Wolverina, založeném na letním blockbusteru, a Wolfensteina, nové kapitoly slavné značky, Raven Software trochu redukuje pracovní síly. Další zdroj uvedl i čísla; tvrdí, že bylo propuštěno 56 z celkových 180 zaměstnanců, přičemž nebyla zasažena žádná pobočka více než druhá. Opravdu se tedy jedná o pouhé zmenšení týmů z důvodu nedostatku práce, jelikož se nyní vyrábí ve studiích Ravenu jen jedna hra, a to Singularity, originální akční hra s datem vydání stanoveným na březen (moi) Disney koupilo Marvel Jeden z největších obchodů letošního roku se odehrál na konci prázdnin. Po odkoupení Pixaru v roce 2006 za 7,6 miliardy dolarů se Disney zaměřilo na komiksové vydavatelství Marvel. Vedení obou firem si pláclo na 30 dolarech za akcii v hotovosti plus ještě 0,745 akcie Disney za každou akcii Marvelu, což celkem činí asi 4 miliardy dolarů. (moi) Finanční zpráva Take Two Společnost Take Two vydala finanční zhodnocení uplynulého třetího čtvrtletí, končícího 31. červencem, ve kterém oznámila ztrátu, která je však nižší, než se původně očekávalo. Červená čísla dosáhly hodnoty 55,5 milionů dolarů, 72 centů na každé akcii chcete-li, zatímco minulý rok byli v T2 ve stejném období v plusu téměř 52 milionů dolarů. I když za to mohl obří úspěch čtvrtého GTA. Není ale proč se strachovat. GTA IV zatím stále vydělává prostřednictvím stažitelných přídavků (nedávno ohlášené The Ballad of Gay Tony) a většina velmi očekávaných a pro firmu klíčových titulů je stále v záloze, připravena na fiskální rok 2010 (1. listopad 2009 až 31. říjen 2010). Snad je Mafia 2, Bioshock 2 nebo třeba Max Payne 3 spasí.

7 Novinky kolem Bioshock filmu V prvé řadě můžem říct, že film bude. A možná bude i důstojným zpracováním hry. V dubnu byly práce pozastaveny kvůli bobtnajícímu rozpočtu a musel být přepracován scénář. Natáčet se nebude ve Spojených státech, zatím to vypadá na Velkou Británii či Austrálii. Gore Verbinsky si tento projekt pochvaluje a tvrdí, že film má výborný scénář a opravdu zajímavé obsazení rolí. Bohužel, kvůli natáčení v jiné zemi než USA nemůže nadále sedět na režisérské židličce. Tu po něm převzal Juan Carlos Fresnadillo, známý jako režisér 28 týdnů poté. Verbinsky však u Bioshocku zůstává a bude se mu věnovat jako producent. Možná se ptáte, jak velký byl ten rozpočet, který tyto změny způsobil. Dosáhl velikosti 160 milionů dolarů a to ještě nebyla konečná částka. Pro srovnání měly dva nejvíce hypované filmy letošního roku, Terminator: Salvation a Transformers 2, rozpočet jen o 40 milionů vyšší. (moi) Myslíte, že je WoW nejhranější MMO? Ale jo, je, má totiž největší počet aktivních hráčů. Navíc tady je teprve 5 let. RuneScape se může pyšnit ale také zajímavými čísly, i když na světě je o další 3 roky déle než MMO od Blizzardu. V současné době je v RuneScape aktivních více než 10 milionů hráčů, ale samozřejmě záleží, s jakými statistikami počítáte. Pro Guinnessovu Knihu rekordů udělali v Jagex (vývojářská a vydavatelská společnost) novou statistiku a vyšlo jim poměně zajímavé číslo. K RuneScape si za celou dobu jeho existence sedlo více než 105 milionů lidí. A to už je velmi slušné číslo. Momentálně připravují autoři další MMORPG; MechScape je zaměřeno na dospělé publikum a jeho beta se očekává příští rok. Má se Blizzard bát? (moi)

8 Vojta Kotek dabuje Mafii 2 Před pár týdny proletěl českou herní scénou první česky nadabovaný trailer na Mafii 2. Znalí rozpoznali hlasy některých našich předních herců (dabér Henry Tomasina skvěle vystihl samotnou atmosféru traileru). Jejich řady nyní rozšířila mladá posila v podobě Vojty Kotka, který nadabuje blíže nespecifikovanou, ale pro příběh velmi důležitou postavu. Jsem velmi rád, že můžu pracovat na Mafii 2. Hru sleduji už od jejího oznámení a nyní mám možnost být při tom, i když jen co se týče dabingu. Mám ale i pár nápadů pro hru samotnou, snad dostanu možnost předat je autorům. Takto promluvil Rafťák a Snowboarďák v jedné osobě, přičemž se také zmínil o jeho práci. Jeho postava je podstatně starší než on, což byl trochu problém. Vynalézavý herec si s ním ale poradil velmi jednoduše vzal si příklad z EA a jejich Kmotra. Po smrti Marlona Branda si jeho imitátor musel vložit do úst papírový kapesník pro napodobení jeho hlasu. Vojta ale nepoužívá papírový kapesník, bohatě si vystačí s ubrouskem. (moi) Staropramen sponzoruje Dragon Age Trochu nechápu překládání názvů her/filmů do češtiny. Jistě, některé tituly to potřebují, ale jiné ne. A nejdřív jsem nepochopil ani podtitul Prameny k novému RPG od Bioware. Až teď se pravá podstata zvoleného názvu dostala na povrch, jedná se totiž o velmi chytrý marketingový tah na chuťové pohárky starších hráčů. Pramenů se chytil jistý výrobce piva, trochu si s tímto názvem pohrál a vydal speciální edici Staroprameny u příležitosti blízkého vydání této hry. V obchodech ji však nehledejte. Balení 6 lahvových piv bude k dostání pouze u speciální (a pouze české) edice Dragon Age, kde poslouží na ukrácení dlouhé chvíle při instalaci hry. Celé je to o to zajímavější, že obrázek Staroprameny prokoloval internetem jako menší vtípek. Vedení pivovaru si toho naštěstí všimli a kontaktovali EA. I když je Dragon Age zcela smyšlené fantasy, lidé ve hře i tak rádi chodí do hospody, kde pijí pivo. Tak proč ne zrovna Staropramen?, komentoval celou záležitost Farid jako zástupce EA. Zatím se neví, jestli bude Staropramen k dostání i přímo ve hře. (moi)

9 K poctě zbraň! Trailer měsíce Před nedávným veletrhem GamesCom, jsme čekali, že naplnění této rubriky budou provázet hádky, který trailer se stane tím nejlepším za uplynulý měsíc a bude se pyšnit oceněním Trailer měsíce našeho magazínu. Pravda je však trochu jiná. Do výběru postoupilo jen menší množství ukázek, z nichž jsme nakonec vybrali trailer z Halo 3 ODST, i když jsme konzolovou sekci vyřadili. Když mě brali za vojáka Dragon Age má sice Marylina Mansona, ale jinak toho po stránce obrazové moc co nabídnout nemá, Mafia 2 se taktéž moc nevytáhla, jen zrecyklovala starší záběry. Nový Total War máme rozebraný o pár stránek dál, podobně jako Heavy Rain, tudíž jsme nechtěli psát o jedné hře tak moc (zvlášť s ohledem na délku obou článků), Just Cause 2 spíše takový standart. Naked trailer na Guitar Hero 5 nás zase nechal chladnými (přítomné slečny se nám ale líbily ;-)), Avatar se předvede spíše na filmovém plátně. Jediný další dobrý trailer byl ten na Uncharted 2, ale po několikátém shlédnutí nadšení téměř opadlo. Nějaký čas jsme uvažovali o přídavku pro GTA IV, ale nakonec nás dostalo Bungie. (moi) Lehko na bojišti? Ne všichni mají štěstí Ostřílený veterán, doslova.

10

11 Autor: Jiří Markvart J e to o tom, jakou novou potřebu můžeme pro trh vytvořit, ne o tom, co trh očekává, ale co nového můžeme nabídnout. Moje myšlenka spočívá v tom, že je ve hrách málo obsahu pro dospělé publikum. Vytváříme spoustu her pro děti a teenagery, ale není tu nic pro dospělé hráče. Spousta lidí s hraním přestává pouze kvůli tomu, že nemá co hrát. Jsou to hardcore hráči do svých 20 nebo 25 let, ale pak najednou přestanou. Když se jich zeptám, proč s hraním skončili, většina z nich mi odpoví, že už zkrátka nenalezli nic nového, co by je zajímalo, a mají pocit, že hrají stále ty samé hry dokola. Časem se jim změnil vkus. Nebudete přece chtít číst stále stejné knihy, vidět stále stejné filmy ve svých 10, 15, 20, 30 letech... Je to sice zvláštní, ale v případě her existuje pouze jedna kategorie, která je určena teenagerům, případně dětem. Právě proto se my snažíme vytvořit něco nového i pro ostatní. Víte, letos mi bylo čtyřicet let a už nemohu najít žádnou hru, která by mě doopravdy zajímala... Těmito slovy před několika týdny odpovídal herní režisér David Cage v rozhovoru ohledně již několik let pečlivě připravovaném titulu Heavy Rain. Jak sám David Cage říká, opravdu inovativních her je jako šafránu. Mezi ty zajímavé a originální řadí například ICO, Shadow of the Colossus, Katamari Damacy, Rez nebo Flowers, ostatní jsou podle něj pouhými hračkami, se kterými se dá sice bezvadně strávit volný čas, ale nezanechají ve vás žádné emoce, nic, co byste si z hraní odnesli. Heavy Rain by naopak emocemi a inovacemi mělo překypovat. David Cage si neříká režisér jen tak zbůhdarma. Spolu se svým týmem z vývojářského studia Quantic Dream opravdu vytváří herní filmy, které si doslova koledují o založení nového žánru, jenž stojí na rozhraní adventur a akčních her. Zatímco ve většině adventur putujete po předem dané cestě až ke zdárnému konci a v akčních titulech kosíte nepřátele po stovkách a prorážíte si cestu k vítězství skrze zakrvácená bojiště, ve hrách od Quantic Dream to je poněkud jinak. Prvním vlaštovkou tohoto nového směru byl v roce 2005 Fahrenheit (ve státech známý pod názvem Indigo Prophecy). Dechberoucí příběh společně s dostatkem akčních scén zapůsobily na nejednoho hráče, i když se přitom jednalo pouze o jakousi generálku na mnohem velkolepější projekt celkem průměrná grafika, trochu rušivý interface při soubojích, slabý závěr příběhu (sám David Cage přiznal, že se věnovali zejména prvním dvěma třetinám příběhu). S Heavy Rain jsme se setkali již před třemi roky, kdy Quantic Dream uvolnili technologický trailer s názvem Casting, který sice ani v nejmenším nesouvisel s příběhem samotné hry, ale perfektně představil, čeho všeho jsou PlayStation 3 a sami tvůrci v grafické oblasti schopni. K perfektní vizuální stránce přidejme vskutku gigózní scénář o 2000 stranách a celkem čtyři hratelné postavy a hned nám může být

12 jasné, že se máme na co těšit. První z postav je mladá novinářka Madison, jež se vydává po stopě sériového vraha, který na místech svých činů po sobě zanechává papírové skládačky (odtud také podtitul hry The Origami Killer ). Madison trpí poruchou spánku insomnií takže během svého investigativního vyšetřování může přespávat pouze v hotelových pokojích, což samozřejmě notnou část herních situací značně zkomplikuje. Tím dalším, se kterým se v Heavy Rain setkáme, je vyšetřovatel FBI Norman Jayden. Ten má na rozdíl od ostatních k dispozici speciální brýle, s pomocí kterých dokáže ve svém okolí vypozorovat zbytky zaschlé krve, stopy po DNA apod. (Kriminálka Las Vegas je zpět!) To by mělo dát celé hře ten správný detektivní říz. Nicméně aby toho nebylo málo, má i Norman jeden nešvar je závislý na drogách a to, jak se s tímto problémem vypořádáte, bude opět jen a pouze na vás. O zbylých dvou postavách se toho ví zatím poskrovnu. Jednou z nich je soukromý detektiv Scott Shelby a tou druhou Ethan Mars, se kterým jsme se mohli setkat v jednom z posledních trailerů. Ethanovi se jednoho dne v davu ztratí mladší z jeho dvou synů. Když ho opět spatří, vidí, jak se na něj řítí auto; tragédii již nejde zabránit. Od té doby se Ethan utápí v depresích, cítí se vinen a snaží se maximálně věnovat svému druhému staršímu synovi. Shoda náhod a okolností ho zaplete do všemi médii promílaného případu Origami Killer více, než by chtěl, díky čemuž se setkává i s Madison a v mnoha situacích se z něho stává doslova akční hrdina. Silný příběh je v případě Heavy Rain zřejmě hlavní zbraní. Ačkoliv jisté známky otevřenosti byly patrny již při hraní Fahrenheita, jednalo se pouze o drobné detaily a finální rozdělení příběhu do tří konců v poslední fázi hry (konec dobrý, neutrální a špatný). Nyní nám toho David Cage slibuje mnohem více. Jak sám tvrdí, je dost možné, že když budete svoje počínání a závěry porovnávat s kamarádem, zjistíte, že každý hrajete vlastně úplně jinou hru. Příběh je natolik rozvětvený (viz. již zmiňovaných 2000 stránek scénáře; běžný filmový jich má zhruba 120), že sebemenší detail může ovlivnit děj příběhu až do samotného konce. Heavy Rain tedy nemá žádný oficiální konec, můžete hrát třeba desetkrát, a přitom může skončit příběh pokaždé jinak. Dalším specifikem je pak fakt, že neexistuje žádný game over ve smyslu, v jakém ho vnímáme. Jakmile některá z herních postav zemře, je zkrátka vyřazena ze hry, což sice s sebou přináší některé následky, které ovlivní zbytek hry, ovšem vy můžete v hraní klidně pokračovat. V případě, že se vám povede připravit o život všechny čtyři hratelné postavy, nastává sice opravdu konec hry, nicméně neobjeví se pouze klasická obrazovka s nápisem game over, ale příběh se dovypráví do konce, ke kterému jste ho svým počínáním dovedli. Tímto opatřením se vývojáři z Quantic Dream chtějí vyvarovat frustrujícím situacím, kdy je hráč nucen neustále načítat uložené pozice jenom kvůli tomu, aby bez úhony prošel určitou částí hry. Akční scény jsou ve hře řešeny poněkud netradičně. David Cage se chtěl vyvarovat přednastaveným akcím typu kolečko plus čtvereček rovná se skok s výkopem, a tak jsou akční scény předpřipravené a vy pouze mačkáte příslušná tlačítka ve chvíli, kdy se objeví na obrazovce, přičemž včasná reakce a správná intenzita stisku (někdy je nutné určité tlačítko tisknout opakovaně) rozhoduje o tom, zda se například ráně vyhnete, anebo ne. Někomu může tento systém ovládání připadat příliš plochý, nudný nebo nepřirozený, ovšem tvůrci slibují, že se ho pokusí vypracovat do takové podoby, že si ho nakonec oblíbíte. Neobvykle působí i ovládání chůze postavy. Pomocí analogové páčky volíte natočení postavy a stiskem R2 ji uvádíte do pohybu, tudíž nemáte ani možnost určovat rychlost chůze/běhu, což je záměrné, neboť to bude napomáhat k udržení filmového dojmu běh po bytě, ve kterém se nejspíš nachází vrah, nebo klidná chůze v přestřelce by působily poněkud divně. Přislíbeno je samozřejmě i využití ovladače SIXAXIS, i když já sám se řadím spíše k odpůrcům této vylomeniny, a tak jsem v této oblasti poněkud skeptický. Nechme se ale překvapit. Už teď je prakticky jisté, že Heavy Rain neskončí v kategorii zapomenutých her, nicméně o tom, jaký to bude nakonec trhák, se budeme moci přesvědčit až v první čtvrtině příštího roku. Index očekávání: 10

13 Autor: Tomáš Bouzek Po úspěchu imperiální strategie z 18. století, kterou jste si mohli nedávno koupit v akci za 699 Kč, se o místo na slunci přihlásil její modernější bratříček. Rodák z korsického Ajaccia by měl z nového počinu Creative Assembly určitě radost. Nový díl se totiž bude věnovat především Napoleonovi Bonaparte. Ten byl pro jedny vynikajícím vojevůdcem a skvělým politikem, pro druhé pak tyranem par excelence. Reálně to však vypadá na obě polohy. V krásném traileru je hrdina zachycen ve své temné chvilce. Obzvláště jeho francouzská verze je nesmírně působivá a člověk by si chtěl zahrát už teď. Říká: Mám mnoho nepřátel, ale žádný se mi nevyrovná. Tvrdili, že Itálie se nedá dobýt, Egypt pokořit a Rusko se prostě nedá ovládnout. Ovšem teď mlčí Bojí se mě, jako živlu, který rozsévá smrt. Jsem Napoleon, císař. Jeho poslušní vojáci pak podpálí na mělčině uvízlý koráb. Budete mít tedy možnost změnit historii a dobýt všechny zmíněné země. Na co se tedy můžeme těšit? Hlavním lákadlem je zopakovat si životní osudy korsického válečníka. Kampaň bude rozdělena na tři hlavní části. V první se podíváme do slunné Itálie. Napoleon nejdříve rozdrtil roajalistické povstání v Paříži, kde získal přítulnou přezdívku kartáčník, následně byl direktoriem jmenován velitelem Pařížského okruhu armády a pak šupem do Itálie. Zde od roku 1796 vedl boje proti rakouskému a sardinskému vojsku. Bylo mu tehdy teprve šestadvacet let. Nejdříve sejmul sardinské pomatence u Cevy a Mondovy, což vedlo koncem dubna r k uzavření míru s Piemontem. Co si toto vítězství zopakovat? Nebo popojedete dál a rozdrtíte Rakušany ve slavné bitvě u Lodi, pak u Arcole a Rivoli. Konečným cílem nebude jen dobytí rakouské pevnosti v Mantově, nýbrž vpadnout do domovské země císaře Františka. Můžete tak učinit třeba bleskovým přechodem Alp, což bohužel sníží odolnost a sílu vaší armády, zásobování nebude vůbec snadnou záležitostí. Ve hře bude hrát klíčovou roli a v případě, že se utáboříte v oblasti se špatným počasím, nebo, nedej bože, přejdete Alpy, utrpí armáda nejen na morálce, ale i na bojeschopnosti. Budete tedy muset dbát na plánování vašich pochodů a obsazování strategických míst pro doplnění zásob. Tak nejsnáze dojdete k míru v Campo Formio ze 17. října 1797 a získáte Benátsko, Istrii a Dalmácii. Vytvoření Cisalpinské a ligurské republiky v severní Itálii už máte za sebou. Hned nato si proklepnete znalosti faraónských dynastií, protože Napoleon se v květnu 1798 vypravil do Egypta. Turisty, ani havarovaný autobus tam sice nenašel, zato si pošmákl na Alexandrii a rozdrtil vojsko Mameluků. Bohužel si budete muset lépe počínat na moři, neboť dopustit znovu porážku u Abukíru, by bylo opravdu trapné. Celkem by mě zajímalo, jak bude vyřešen Napoleonův vzestup ze člena direktoria na prvního konzula, kde již dostanete právo jmenovat členy státní rady. Součástí druhé etapy kampaně bude i bitva u Marenga ze 14. června 1800, ve které náš hrdina rozdrtil rakouské vojsko a přinutil císaře k dalšímu míru. Uvidíme, jak bude zpracováno diplomatické jednání s papežem Piem VII., který byl vášnivým odpůrcem revoluce. Každopádně byste si s ním měli od

14 plic pohovořit. Nejdelším úsekem pak budou roky , ve kterých se budete snažit získat evropskou dominanci. To znamená sejmout Rakousko, Prusko a Rusko. Cílem kampaně bude dobýt všechna hlavní města soupeřů a udržet je do konce. Můžete zde tedy měnit historii. Mike Simpson zhodnotil hru takto: Ve hře stanete tváří tvář problémům, kterým čelil Napoleon, budete vyhrávat bitvy, které vyhrával, a budete budovat impérium, které budoval. Nebo budete ještě lepší. Avšak hra vám umožní stát se i generálem na opačné straně. Doufám, že jste si dosud nemysleli, že budete moci hrát jen za Napoleonovu Francii. Právě v této poslední, třetí a největší kampani si budete moci vybrat jiný národ. Zásadní informací je změna délky tahu, který bude představovat dva týdny. Co se týče oznámených grafických vylepšení, tak velmi výrazně bude využito kouře, který pěkně začadí celou formaci. Graficky bude vylepšen i útok jízdy, od jejichž kopyt bude stříkat bahno a trsy trávy. Generál bude mít tentokrát mnohem větší význam. Když jej přiřadíte k armádě, velmi výrazně zvýší její účinnost. Dostanete na výběr určitý seznam borců, z nichž někteří jsou dobří na obranu a jiní pro útok. Každopádně si budete muset dávat velký pozor na Napoleona, ať vám nechcípne dříve než 5. května Engine, samozřejmě ten z Empire, zvládne až deset tisíc vojáků a nějakých čtyřiašedesát modelů tváří. Vojáci se navíc budou lišit i stavbou těla, takže každý bude unikát. Typů jednotek bude přesně tři sta dvacet dva, samozřejmě nových, jinak by to nebyla nová hra. Tvůrci slibují, že grafický požitek ze hry bude na hony vzdálen mírnému upgradu Empire oproti druhému Medievalu. Kieran Brigden, tiskový mluvčí Creative Assembly, například uvedl, že pracují na tom, aby se všechen kouř z pušek a kanonů držel ve vzduchu a přesouval se přes bojiště. To vše ovlivňuje viditelnost a schopnosti vojáků střílet a nabíjet. Samozřejmě to má vliv i na vnímání bojiště. Mezi povedené upgrady Napoleona bude patřit i oprava lodí za boje. Námořníci prostě v pěkné animačce začnou sbíjet prkna a látat díry po koulích, čerpáním vody se pak budou snažit zabránit potopení své kocábky. V této situaci však nebudete moci střílet, protože to by nepříznivě ovlivnilo opravy. Co jsem zaznamenal, tak první reakce fanoušků jsou pozitivní. Někteří čekali Napoleona již v původní hře, ale je třeba podotknout, že takto výrazné téma se zaplatí samo o sobě, proto je v samostatné verzi. Další majitelé původní hry doufají ve větší vyladěnost a méně bugů. Empire je v tomto lepší, než její předchůdce, ale třeba herní a síťová náročnost multiplayeru nebyla dosud vyřešena. Nezbývá, než doufat, že v Napoleonovi tomu bude jinak. Všichni se naopak těší na multiplayerovou kampaň jeden proti jednomu, která by měla být jedním z největších lákadel. Ostatně Kieran Brigden vysvětluje, že multiplayerová beta bude spuštěna ještě před vydáním Napoleona, a to proto, aby byla včas vyladěna. Nikde však nezmiňuje, že by multiplayerová kampaň byla výlučnou součástí NTW, nýbrž bude vydána i pro Empire. Dále uvádí, že: Napoleon Total War je v podstatě to, co jsme chtěli udělat už s Empire Total War, ale neměli jsme na to čas." Pozitivem je i to, že celou multiplayerovou kampaní vás bude provázet vlastní avatar, naleznete zde vestavěnou hlasovou komunikaci a systém achievementů. Součástí hry bude i editor jednotek a uniforem. Z CD Projektu, který již pilně připravuje českou verzi, přišly pozitivní zprávy: dabing nebude. Bohužel, prozatím je to vše, co bylo uvolněno. Hra vyjde někdy po 20. únoru 2010 a patrně bude znovu omezena nutností přihlásit ji na Steamu. Každopádně si myslím, že za koupi stát bude, i když její cena nebude zrovna datadisková. Osobně doufám, že Napoleon bude minimálně stejně tak dobrý jako Crysis Warhead, které, podle mého názoru, překonal původní hru. Index očekávání: 8

15 Autor: Jakub Sova K dyž James Wan v roce 2004 vypustil do světa deprimující komorní drama s prvky hororu jménem Saw, zřejmě jen stěží očekával, jak velkého ohlasu se jeho dílo od široké veřejnosti dočká. Skupina nešťastníků, jež v určitém zápalu začala pohrdat životem se zničehonic octla v podivné zvrácené hře, jejichž hlavní pointou je přežit. Jigsaw, skládankový vrah a duševně i fyzicky nemocný jedinec se snaží dosáhnout pouze jednoho - probudit v nebohých obětech opětovnou touhu po životě. Dnes, po bezmála pěti letech po prvním dílu, kdy stačila vzniknout ještě čtyři pokračování se dozvídáme první střípky o stejnojmenné hře, které jsme pečlivě poskládali a přinášíme vám tučné info, dle kterého si můžete udělat o hře alespoň malý obrázek. Přeskočme formality, jak vývojářský post přebralo Brash Entertaiment, v našich končinách nikterak známé studio Zombie, které se následujícího vývoje hrdě ujalo. Podle dosavadních informací půjde o neklasickou survival adventuru s psychadelickým nádechem, který bude ve spoustě věcech spíše přirovnatelný k nekonečné noční můře. Není snad třeba ani dodávat, že brutalita v něm bude hrát hlavní roli a během celé hry se hráč bude topit v té nejhorší špíně, plné zvrácenosti a zabíjení ostatních, naprosto nevinných obětí, jež jsou stejně nechtěnými figurkami na poli zablácené šachovnice jako vy. Pokud tedy budete chtít přežít a dohrát celou hru až do úplného konce, často budete svědkem spousty podivných událostí, na něž byste nejraději co nejrychleji zapomněli. Pokud si však ceníte svého života, je třeba dát věci do pohybu a dostat se z toho se zdravou kůži a pokud možno s tím nejmenším postihem na ostatních nebožácích, jež zaujmou roli vašich soupeřů, snažíc si vybojovat zpět svůj život. Hra se bude odehrávat v nenápadném blázinci, ve kterém si skládankový vrah zřídil soukromé divadlo hrůzy, z něhož se vám strachy postaví vlasy na hlavě. Děj bude zcela unikátní, přesto v mnohých aspektech bude odkazovat k filmové předloze, s níž ho krom děje bude spojovat především hutná atmosféra, nad kterou si převážná většina hráčů zamlaská. Autoři si od konceptu hodně slibují a doufají, že se jim z předlohy podaří vyždímat co největší množství použitelných serepetiček, které budou dobře fungovat a ke hře tak přilákají nejen zasloužilé survival hráče, ale i fanoušky filmu a série jako takové. Příběh se odehrává těsně za prvním filmem, událostem druhého naopak předchází. Hlavní herní náplní bude jak jinak rozluštění puzzlů, zneškodnění různých zabijáckých mechanismů a pastí, které budou hráče provázet po celou dobu jeho sebezáchrany. Hned na začátku je hlavní hrdina podroben Jigsawově zřejmě nejznámější pasti, která mu v určitém časovém limitu urve spodní část čelistí. Jako správný sekáč se z tohohle otřepaného triku hravě dostanete, což ovšem rozhodně neznamená, že všechno následující bude jen procházka růžovým sadem, ba přesně naopak, protože na idylku tu zkrátka není místo. Hráč se bude pachtit napříč sanatoriem, prošpikovaném temnými zákoutími, tím pádem i dobrým místem pro určité pasti. Pokud si nebudete dávat pozor, kam šlapete a čeho se dotýkáte, špatně dopadnete. Hraní Saw bude chtít cit, dobré načasování a perfektní jestřábí smysly. Krom obyčejných

16 pastí nás čekají ale i logické rébusy, proti kterým staneme více než často. Zamčené dveře, jež bude třeba vypáčit se po chvíli stanou zcela běžnou rutinou, stejně tak jejich následné otevření, u kterého jakkoli prudké či příliš neopatrné zacuknutí bude znamenat spuštění chytré pasti, jež hrdinovi uštědří ránu z brokovnice rovnou do zátylku. Není snad třeba dodávat, že v těchto situacích se vyplatí být obzvlášť pečlivý a celková soustředěnost je na místě. Během své stezky se však nebudem potýkat pouze s pastmi, jež jsou prvoplánované. Nutnost přejít přes propadliště po úzké lávce, nešlapat na volně se povalující střepy, vyrazit sklo u dveří a prostrčením ruky si otevřít, nebo demolicí již ochablé zdi se dostáváme k několika bočním překážkám, které budou ku prospěchu hlavního pořadatele házet hráči klacky rovnou pod nohy. Celkově ale půjde jen o malé zpestření, které dá přednost těm mnohem promyšlenějším, vypečenějším akcím. Interakce s prostředím zde však bude standartem, který bude užitečnou pomůckou a hráč ho bude s velkou radostí využívat. Krom již zmiňovaných věci je možno například napít se z vodovodu, čímž si hlavní hrdina doplní své snížené zdraví. Úkolů bude spousta a netřeba se bát, že by nás vývojáři ošidili o oblíbené pastičky, nebo naopak depresivní následky, které vemou v potaz vaše předchozí rozhodnutí. Často se například dostaneme do situace, kdy jedinou možností postupu bude použití klíče, který se nachází v břiše uprostřed jednoho ze čtyř nešťastníků. Hráč bude muset postupně všem obhlédnout střeva, aby zjistil, který z nich tím oným opatrovníkem je. V mnohých případech se však stanete terčem útoku vy, ze strany nějakého jiného nebožáka, jež se ocitá ve stejné situace a jeho úkolem je získání klíče, který jste zrovna před pár minutami pracně vydolovali. Cesta je ale pouze pro jednoho, takže nezbývá nic jiného, než se o život poprat. Bohužel, pokud se k hraní Saw odhodláte, očekávejte, že se dopustíte hodně zlých věcí a často budete sami sebe proklínat, jak odpornou a životachtivou zrůdou jste. Boj bude klasický, v žádném případě však nějak odfláklý. Z logického úsudku je již jasné, že přední místo zde zaujme boj zblízka v podání všelijakých trubek, nožů a střepů. Krom klasického útoku lze protivníkovi zasadit i tvrdší úder, z něhož se jen tak lehce nevzpamatuje, což poskytne čas pro další a především efektivněji odměřenou ránu. Často je však protivník vybaven docela silnou zbraní, například bassebalovou pálkou, takže nezbude nic jiného, než jeho útok vykrýt a těsně po skončení jeho bojového tahu mu tak zasadit zdrcující, s trochou štěstí rovnou smrtelnou ránu. Jestli bude možno se konfrontaci s ostatními nějakým způsobem vyhnout, nemáme ponětí. Nicméně předpokládáme, že ne, jelikož vývojáři drží veškerá esa v rukávu a nehodlají se s nimi ve hře o ně nepodělit. Přesto je boj neuvěřitelně realistický a každý sebemenší dotek zbraně o nepřítelovo tělo je pojat až nezvykle abstraktně ku celkovému pocitu. S Jigsawem se během hraní přímo setkávat nebudem, pokyny bude zadávat formou televizních obrazovek, na něž hráč narazí doslova na každém rohu. Spousta mučících prostředků a nalezišť mrtvých vzbudí v hráči zájem, co se to tu krucinál vůbec stalo. Odpovědi se dostanem určitou formou retrospektivních událostí, jež hráči na vlastní oči zdokumentují ten hrůzný obrázek, jež se na místě úmrtí udál. Hráč si tak bude moct vytvořit představu o celkové situaci a její vážnosti, která přesvědčí i toho největšího nebojsu, že tady se na hrdiny hrát nebude. Během hraní bude možnost určitého dovršení situace v několik možných řešení. Například zda zachránit, nebo naopak obětovat dalšího spoluhráče a tím si ulehčit svůj budoucí postup. Zda-li se dočkáme více konců je pouze otázkou spekulace, nicméně rozdílný styl hraní s napětím čekáme. Celkově se Saw jeví velmi slibně a doufáme, že se vývojáři vyvarují zbytečných chyb a dovedou myšlenku boje o přežití až na hranici dokonalosti. Atmosféra se pohybuje mezi pahorky Manhuntu a Silent Hillu, hratelnost zas až nápadně připomíná nedávno vydaný Homecoming. Grafiku popohání Unreal Engine 3 a je to skutečně nádherná barvitá hra světla a stínu s pocitem deprese a beznaděje. Pokud se všechno vyvede a vývojářům se bude dařit, měli bychom se Saw dočkat již brzy, během letošního podzimu. Očekávat ho máme jak pro PC a Xbox 360, tak i PS3. Doufejme, že se vše vydaří a držíme vývojářům palce, promarnit takový potenciál by byla totiž moc velká škoda. Index očekávání: 7

17 Autor: Marek Škácha Překvapivě až moc krátká doba oddělila start prodejů ArmA II v obchodech a ohlášení prvního datadisku. Ten se bude jmenovat Operation Arrowhead a nabídne celou řadu novinek. Arma II kopírovala zeměpisné podklady z České republiky, s Operation Arrowhead se podíváme mnohem dál. Tři roky po konfliktu v Černorusi vysílá koalice své jednotky do Tákistánu, aby zabránily probíhajícímu násilí. Vývojáři čerpali údaje z Afghánistánu, takže nemohou chybět krásné mešity a hory. Opět budeme hrát za jednotky USA, ale neměli by to být staří známí z Razor týmu, nýbrž se dočkáme nové grupy. I když se jedná o datadisk, tvůrci s rozlohou opět nešetřili. Měli bychom dostat válečnou zónu o 160 km 2, rozdělenou na dvě ohromné mapy Tákistán a Zargabad. Druhým jmenovaným je ohromné město, ve kterém mohou skvěle vyniknout pouliční boje plné přepadení a sniperů. Hru bude opět pohánět Real Virtuality 3 engine použitý i v ArmA II, znovu se tedy můžeme těšit na grafické orgie, vykoupené vysokými nároky na hardware. Další novinkou budou všemožné doplňky, které jistě využijete, ale do původní hry se nedostaly. Život vám usnadní laserový zaměřovač, baterka, kterou namontujete na svou zbraň a dojde i na termovizi, která by měla být hodně promakaná, ale na to, že se tvůrci se vším detailně piplají, jsme si už tak nějak zvykli. V průběhu kampaně si zahrajeme hned za několik charakterů, takže si vyzkoušíme obyčejného pěšáka, ale i velitele jednotky či pilota helikoptéry. Já osobně tento způsob hraní nemám rád, nevtáhne to tak do děje jako hraní za jednu osobu, ale snad se s tím tvůrci vypořádají. Určitě uvítáme i nové vojenské prostředky, které jsou typické pro danou oblast. Vyzkoušíme nové druhy Humwee, zajezdíme si v M2 Bradley, v transportéru Stryker a nebude chybět ani helikoptéra Apache a Chinook, mezi arzenálem se objeví i FN SCAR. Během hraní bychom se měli potkat i s českými vojáky, kteří v této době v oblasti bojují pod patronátem NATO. Možná si za ně i zahrajeme, ale to je zatím čirá spekulace. Kampaň samotná bude opět sázet na propracovaný příběh, který budete svým konáním plynule měnit. Tvůrci jsou si plně vědomi nedostatků a chyb, které doprovázely Arma II, hlavně tedy německou verzi a u datadisku by se podobné problémy snad objevit neměly. Pokud nejste majitelé původní hry, tak si ji ani pro hraní datadisku nemusíte kupovat, Arrowhead totiž bude samostatně spustitelný. ArmA II Operation Arrowhead by měl vyjít v průběhu roku 2010, zatím jen na PC, ostatní platformy nebyly potvrzeny. Index očekávání: 8

18 Autor: Roman Bičan Druhý datadisk Wrath of the Lich King - se ani nestihl uhnízdit na blizzardích serverech a už se k němu má přidat další bratříček. Leckdo by mohl namítnout, že tvůrci si zase chtějí krapet přivydělat aneb kují železo, dokud je žhavé. Jistě, peníze přehazují vidlemi tak jako tak, co jim ale vlastně zbývá? Nic jiného, než nakrmit nedočkavé konzumenty novými questy, úrovněmi, itemy a vůbec vším, co k masivnímu MMORPG World of Warcraft patří, v tom samozřejmě nehledejte. Cataclysm se zaměří primárně na stálé hráče, kteří mají s WoWem již zkušenosti, tudíž se velký boom nových neočekává. WoW: Cataclysm byl představený na letošním BlizzComu na konci prázdnin a strhl na sebe velkou pozornost. Burning Crusade a Wrath of the Lich King otevřeli hráčům dva nové kontinenty, Outland a Northrend, nový přídavek však zvolí zcela jinou cestu. Svět Azerothu se vlivem temných sil v čele s drakem Deathwingem od základů změní, přičemž nikdo jej již nespatří v takové kráse, jakou oplývá dnes. Darkshore společně s dalšími lokacemi zaniknou pod vodou, The Barrens se vlivem planetární erupce rozpůlí na dvě části, Azhara se propojí s hlavním městem Orgrimmarem. Zkrátka a jasně na staré pestrobarevné prostranství zapomeňte, neboť zemětřesení ukáže, zač je toho loket. Pro objasnění nemusíme chodit daleko. Pozměněný herní svět nabídne nová NPC a samozřejmě i nové řetězce questů, za které získají hráči potřebné množství zkušeností (hlavně tedy vlastníci postav s vyššími úrovněmi). Bystřejší nepochybně zaregistrovali, že jsem se zmiňoval o změnách lokací pro začínající hráče. Jejich maličkosti se tedy přesunou kam? Na toto téma je zcela jednoduchá odpověď: nikam. The Barrens se, jak jsem psal výše, rozpůlí, tudíž si všichni najdou svoje úkoly, které odpovídají jejich vyspělosti. Vývojáři navíc otevřeli diskuzi okolo tzv. fázování. Stejný systém se promítl v dobrém světle už ve WotLK, v lokaci určené pro rozjezd povolání Death Knight. Jednoduše řečeno vizáž herního prostranství se měnila v závislosti na vašich zkušenostech. Nevýhodou však byla skutečnost, že jste mohli potkat pouze hráče sobě rovné V Cataclysm se má celý systém aplikovat na všechna místa, přičemž Blizzard to vykoumal opravdu šalamounsky. Potkáme každého, ať už je na jakékoli úroveň. Pro lepší orientaci ovšem poslouží speciální interface, který nám sdělí, v jaké fázi se daná osoba nachází. Může se to jevit jako komplikovaná featura, v praxi by však měla fungovat bez problémů. World of Warcraft měl vždy jednoduché ovládání (lze užívat samotnou myš, ale je to značně pomalejší pozn.ed.), takže doufejme, že to tak

19 zůstane i do budoucnosti. V minulém přídavku se k herním konzumentům probojovalo pouze nové povolání Death Knight. Nyní se představí rovnou dvě zbrusu nové rasy! Pro Alianci to jsou worgenové připomínající vlkodlaky. Jednou z jejich startovních schopností bude Darkflight neboli rychlý sprint. Jsou chladnokrevní, se zabijáckou povahou se svými rysy by tedy zapadli spíše ke konkurenční Hordě, k níž se přidají malincí goblinové. Nemůžu si pomoci, ale ti se hodí podlé mého osobního názoru spíše po bok lidí. Doufám proto, že se nakonec dočkáme podmětného opodstatnění. Do značné míry je zajímavá rovněž úprava již zavedených ras. Taureni nově půjdou rozehrát za povolání paladina a priesta, což zní opravdu minimálně zvláštně. K trpaslíkům (nyní i kouzelníkům) a gnomům taktéž přibudou priesti. Ke krvavým elfům se přičtou válečníci, k lidem a nemrtvým lovci, k orkům a nočním elfům kouzelníci a k trollům druidové, kteří v původní hře dominovali pouze u taurenů a nočních elfů. V tomto ohledu mě autoři velice překvapili, jelikož jsem takové množství úprav absolutně nečekal vzhledem k předchozím datadiskům. Nicméně, na druhou stranu mě trochu zarazilo posunutí maximální dosažitelné úrovně jen o pět čísel na 85. Čekal jsem 90, jak bylo předtím tradicí. Snad nám tento nedostatek vynahradí několik nových schopností, talentů a jeden zcela unikátní dovedností strom, jenž mezi sebe jako pomlázka proplete jednotlivá povolání. Příkladem budiž paladin, který získá abilitu od válečníka. Opravdu jsme zvědaví, jak tento (snad) důmyslný systém bude fungovat. Goblini i worgenové budou startovat na zbrusu nových lokacích stejně jako Death Knighti ve Wrath of the Lich King. Vedle toho se ovšem objeví deset dalších Mount Jyla, The Lost Isles, Gilneas, souostroví The Isle of Kazan, podmořské město Sunken City Mohl bych samozřejmě pokračovat dál, ale k čemu nám jsou holá jména? Nejspíš bych vás jen nudil. Samozřejmě se vedle toho objeví i několik nových dungeonů pro raidující party. Mezi další novinky se zařadí i zbrusu nová profese, která bude pravděpodobně úzce spjata s těžením minerálů (mining). Jmenuje se archeologie a její hlavní náplní je hledání cenných artefaktů. V hledání potřebných surovin pomůže létající mount, který je možný k zakoupení od 70. úrovně. Sice tak již bylo slíbeno v případě WotLK, ale až v Cataclysm lze tento rychlý dopravní prostředek osedlat i na území původního WoWu. Lze nicméně očekávat jistá omezení, která ochrání začínající hráče před nálety těch zdatnějších. Samozřejmostí je pak posunutí maximálního skillu v profesích. World of Warcraft se změní, a to od absolutních základů. S příchodem třetího datadisku Cataclysm se celý svět promění v sutiny, přijdou nové questy, rasy, profese, schopnosti, talenty, jeden dovedností strom, maximální level se posune na 85. To je férové, co říkáte? V polovině příštího roku nastane pro WoWaře svátek. Přidejte se i vy! Index očekávání: 18ti slovné preview: Risen 9 8 Žádný JoWood. Žádné bugy. Žádní bohové. Inkvizice, vulkán, tajemné chrámy a bezejmenný hrdina. Přejmenovaný Gothic. A chamtiví gnómové.

20

Nemáte Žádné Reference?

Nemáte Žádné Reference? Nemáte Žádné Reference? Pak mám pro vás dobrou zprávu. Každý začíná s tím, že žádné nemá. Všichni ale musíme odněkud začít. Z vlastní zkušenosti se mi nesčetněkrát potvrdilo, že když umístíte reference,

Více

ZÁKLADNÍ OVLÁDÁNÍ PĚCHOTY 3 OBRAZOVKA REŽIMU KAMPANĚ 7 KAMPAŇ 8 OBRAZOVKA REŽIMU MULTIPLAYER 10 MULTIPLAYER 11 KOOPERAČNÍ REŽIM 13 MŮJ VOJÁK 15

ZÁKLADNÍ OVLÁDÁNÍ PĚCHOTY 3 OBRAZOVKA REŽIMU KAMPANĚ 7 KAMPAŇ 8 OBRAZOVKA REŽIMU MULTIPLAYER 10 MULTIPLAYER 11 KOOPERAČNÍ REŽIM 13 MŮJ VOJÁK 15 TM OBSAH ZÁKLADNÍ OVLÁDÁNÍ PĚCHOTY 3 OBRAZOVKA REŽIMU KAMPANĚ 7 KAMPAŇ 8 OBRAZOVKA REŽIMU MULTIPLAYER 10 MULTIPLAYER 11 KOOPERAČNÍ REŽIM 13 MŮJ VOJÁK 15 OBCHOD BATTLEFIELD 3 18 BATTLELOG 19 ZÁKLADNÍ OVLÁDÁNÍ

Více

Písek by Night. Šedá eminence. Lidský Setting

Písek by Night. Šedá eminence. Lidský Setting Písek by Night Šedá eminence Lidský Setting 12. - 16. srpna 2009 Obsah Obsah...2 Lidský setting...3 Zastupitelstvo...3 LARPolicie...3 Mafie...4 Měna ve světě Písek by Night Fufníky...4 Banka...5 2 Lidský

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Využití společenských her k procvičování učiva

Využití společenských her k procvičování učiva Využití společenských her k procvičování učiva Odborná střední škola podnikatelská Kolín s.r.o. Jan Klíma e-mail: jan.klima@ossp.cz Klíčová slova škola hrou, společenské hry, procvičování látky, AZ kvíz,

Více

[BAL-MLP] Multiplayer

[BAL-MLP] Multiplayer České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnická Semestrální práce D2 předmětu A7B39PDA [BAL-MLP] Multiplayer Tomáš Kozák (další členové týmu: Tomáš Bruštík, Jaroslav Havelík) LS 2012/2013

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

FRAGMASTER ORIGINS. Vítejte u základní návrhové verze hry Fragmaster Origins, která dodává jednoduchá pravidla pro Deathmatch sci-fi arény.

FRAGMASTER ORIGINS. Vítejte u základní návrhové verze hry Fragmaster Origins, která dodává jednoduchá pravidla pro Deathmatch sci-fi arény. FRAGMASTER ORIGINS Vítejte u základní návrhové verze hry Fragmaster Origins, která dodává jednoduchá pravidla pro Deathmatch sci-fi arény. Hra je volně inspirovaná Fraghammerem, českým fan-módem pro Warhammer

Více

Chánové 7: Krev a Sláva

Chánové 7: Krev a Sláva Chánové 7: Krev a Sláva Poznámky k verzi Předělaní možnosti Všechna menu a funkce v menu "Nastavení" jsou přesunuty do pop-up, vyzdoben novém vzhledem a popis. Bitevní simulátor Bitevní simulátor je představení

Více

strategická desková hra pro dva hráče

strategická desková hra pro dva hráče strategická desková hra pro dva hráče Hrací potřeby: Sada 10 hracích kamenů pro každého hráče: 2 Pěšáci, 2 Rytíři, 1 Věž, 1 Zvěd, 1 Generál, 1 Katapult, 1 Lučištník, 1 Král 1 kámen se symbolem vlajky 4

Více

Trosečník v džungli, adventura

Trosečník v džungli, adventura Mendelova univerzita v Brně Provozně ekonomická fakulta Trosečník v džungli, adventura PJJ popis hry Anna Dobešová, cvičení čt 13:00-14:50 Brno 2013 Obsah 2 Obsah 1 Popis hry 3 1.1 Téma hry a podmínky

Více

MONSTRA & MÝTY. (Monster & Mythen)

MONSTRA & MÝTY. (Monster & Mythen) MONSTRA & MÝTY (Monster & Mythen) Alan R. Moor Richard Borg 1.0 Úvod V jednom fantastickém světě spolu bojují mocní čarodějové, trpaslíci, trollové, skřeti a nemrtví. Hráči velí jejich armádám (pěchotě,

Více

TÝDEN PRVNÍ. a proto si je pojďme nyní představit

TÝDEN PRVNÍ. a proto si je pojďme nyní představit TÝDEN PRVNÍ Tímto vás vítáme v e-learningovém kurzu knihoven VUT, který je zaměřený na zvyšování vaší informační gramotnosti. Dříve než se pustíme do samotného obsahu kurzu, dovolte nám krátké úvodní slovo

Více

Nová a moderní podoba portálu elogistika.info

Nová a moderní podoba portálu elogistika.info Tisková zpráva Teplice, 10. prosince 2014 Nová a moderní podoba portálu elogistika.info Logistický zpravodajský portál elogistika je neustále vylepšován a rozvíjen a tudíž přirozeně roste i zájem a čtenářská

Více

Kurz práce s informacemi

Kurz práce s informacemi Kurz práce s informacemi Hra - vyučovací metoda Vypracoval: Jakub Doležal (362999) Obsah Hra - vyučovací metoda...4 Didaktická hra...4 Druhy didaktických her...4 Výběr her...6 Rozhodovací hra...7 Paměťová

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

Návod na vytvoření vlastního videa. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod na vytvoření vlastního videa. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod na vytvoření vlastního videa Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Sami nejlépe víte, že trh s finančními poradci je přesycen.každý poradce se snaží odlišit od ostatních, být nejlepší

Více

Stav affiliate marketingu v České a Slovenské republice

Stav affiliate marketingu v České a Slovenské republice mariorozensky.cz Stav affiliate marketingu v České a Slovenské republice Možná jste již zaslechli mé oblíbené tvrzení, že pouze 2 % obchodníků využívají affiliate marketing. Affiliate trh sice neustále

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

Flattr v Česku Je vhodný čas, aby jej vyzkoušela 'tradiční' česká média? 6. listopadu 2012

Flattr v Česku Je vhodný čas, aby jej vyzkoušela 'tradiční' česká média? 6. listopadu 2012 Flattr v Česku Je vhodný čas, aby jej vyzkoušela 'tradiční' česká média? 6. listopadu 2012 Kdo jsem David Antoš září 2012 konzultant BCG proto je celá prezentace zelená duben 2012 skupina Český Flattr

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy

Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy Pracovní sešit - krok za krokem Renata Králová Petr Zeman Co je to webinář? Webinář je seminář prostřednictvím internetu. Slouží především k představení vašich

Více

Mobilní aplikace pro ARVAL ON BOARD. Podrobný manuál

Mobilní aplikace pro ARVAL ON BOARD. Podrobný manuál Mobilní aplikace pro ARVAL ON BOARD Podrobný manuál Úvod ARVAL ON BOARD (AOB) Mobile je mobilní verze klasického ARVAL ON BOARD, který je určen pro chytré telefony a tablety. Je k dispozici pro platformy

Více

2. Svoje řešení pojmenujte podle čísel zadání úloh: uloha1. sgpbprj uloha4. sgpbprj

2. Svoje řešení pojmenujte podle čísel zadání úloh: uloha1. sgpbprj uloha4. sgpbprj Pokyny: 1. Řešení úloh ukládejte do složky, která se nachází na pracovní ploše počítače. Její název je stejný, jako je kód, který váš tým dostal přidělený (C05, C10 apod.). Řešení, uložené v jiné složce,

Více

Jak najít své EW? Proč a jak budovat svou EW skupinu?! Jednoduše a efektivně

Jak najít své EW? Proč a jak budovat svou EW skupinu?! Jednoduše a efektivně Proč a jak budovat svou EW skupinu?! Jednoduše a efektivně Každý úspěšný člověk, jestliže chce dosáhnout svého cíle, se musí věnovat své práci na 100%. Náš cíl je jasný. Vydělávat snadno, rychle a neomezené

Více

Řešení správy tiskáren Řešení správy tiskáren

Řešení správy tiskáren Řešení správy tiskáren Řešení správy tiskáren Řešení správy tiskáren Pro jednoduchou centralizovanou správu tiskáren a multifunkčních systémů ŘÍZENÍ PROVOZU SNADNÁ METODA PRO SPRÁVU VAŠICH TISKÁREN A MULTIFUNKČNÍCH SYSTÉMŮ Udržet

Více

KAMIONEM PO EVROPĚ "Kdo si hraje, nezlobí!" Vyrobeno výrobním družstvem Eva ve spolupráci s FaF VFU BRNO Nápad: Výrobní družstvo disk Říčany

KAMIONEM PO EVROPĚ Kdo si hraje, nezlobí! Vyrobeno výrobním družstvem Eva ve spolupráci s FaF VFU BRNO Nápad: Výrobní družstvo disk Říčany KAMIONEM PO EVROPĚ "Kdo si hraje, nezlobí!" Vyrobeno výrobním družstvem Eva ve spolupráci s FaF VFU BRNO Nápad: Výrobní družstvo disk Říčany OBSAH HRY: 1. Herní plán 2. Kamiony z moduritu - 6 ks. 3. Karty

Více

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 2014 Michal Garšic Tato publikace, ani žádná její část nesmí být kopírována, rozmnožována, ani poskytována třetím osobám. Také nesmí být šířena

Více

REVOLUČNÍ SPONZOROVÁNÍ

REVOLUČNÍ SPONZOROVÁNÍ REVOLUČNÍ MARKETING - nejpoužívanější on-line vzdělávací systém pro síťový marketing v Česku a na Slovensku. REVOLUČNÍ SPONZOROVÁNÍ Naučte se pomocí transformačního a zároveň jednoduchého a velice účinného

Více

Obsah čísla Úvodník 3 WEBDISPEČINK v tabletu 4 Novinka kontrola naložení vozidla 8 Nový vzhled WEBDISPEČINKU 10

Obsah čísla Úvodník 3 WEBDISPEČINK v tabletu 4 Novinka kontrola naložení vozidla 8 Nový vzhled WEBDISPEČINKU 10 2/2012 - ÚNOR VÍTEJTE Obsah čísla Úvodník 3 WEBDISPEČINK v tabletu 4 Novinka kontrola naložení vozidla 8 Nový vzhled WEBDISPEČINKU 10 Redakce Adresa redakce: HI Software Development s.r.o. Legionářská

Více

Habermaaß-hra 4935. Magie stínů

Habermaaß-hra 4935. Magie stínů CZ Habermaaß-hra 4935 Magie stínů Magie stínů Magická stínová hra pro 2 až 4 hráče ve věku od 4 do 99 let. Autor: Kai Haferkamp Ilustrace: Marc Robitzky Délka hry: cca. 15 až 20 minut Obsah: 4 malé kouzelné

Více

Návšteva z Ameriky. Dne 11.11.2014 Tělocvična SPŠE

Návšteva z Ameriky. Dne 11.11.2014 Tělocvična SPŠE Návšteva z Ameriky Dne 11.11.2014 Tělocvična SPŠE Tohoto dne v tělocvičně naší školy proběhla velice vzácná a výjímečná akce pořádaná křesťanskou skupinou. Tato akce má název Exit Tour. Součástí této události

Více

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla CZ Habermaaß-hra 5589 Klasické kostky Kravička Karla Vážení rodiče, gratulujeme k zakoupení hry z cyklu "Moje první hra - Farma". Učinili jste správné rozhodnutí a umožnili svému dítěti učit se prostřednictvím

Více

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích TEST LOGIKY Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích Forma: papír - tužka Čas na administraci: max. 25 min. Časový limit: ano Vyhodnocení: ručně cca 10 minut jeden testovaný

Více

ANGRY BIRDS. Rovio. Podle statistik Rovia lidé po celém světě stráví 200 milionů minut denně hraním Angry Birds.

ANGRY BIRDS. Rovio. Podle statistik Rovia lidé po celém světě stráví 200 milionů minut denně hraním Angry Birds. CASUAL GAMING Boom smartphonů a sociální sítí jako je Facebook zapříčinil to, že si ke hrám našli cestu i lidé, kteří jinak s oblibou říkají, že na hry nemají čas. Vznikla typově největší skupina nových

Více

Víte, co hrají vaše děti?

Víte, co hrají vaše děti? Víte, co hrají vaše děti? Ondřej Čapek, IT Security Premium Systems, s.r.o. Vítkovická 3083/1 Ostrava kontakty: ondrej.capek@premiumsystems.cz www.detivsiti.cz Pohled do historie Před rokem 1990 - AMIGA,

Více

Poznámky. I. Přidáná nová národnost Peršané. Národ dostane jako bonus:

Poznámky. I. Přidáná nová národnost Peršané. Národ dostane jako bonus: Poznámky I. Přidáná nová národnost Peršané - +10% těžba železa - 10% levnější lukostřelci; - o 10% rychlejší trénink Obléhacích strojů - o 20% více pochodů; - o 20% více poškození oproti Zdi; - Speciální

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

MŮJ ZAČÁTEČNÍ BOJ S NÁVŠTĚVNOSTÍ

MŮJ ZAČÁTEČNÍ BOJ S NÁVŠTĚVNOSTÍ TŘETÍ STRATEGIE: NÁVŠTĚVNOST V minulých videích jsem vám ukázal, jak správně vytvořit produktovou sekvenci a opravdu znásobit hodnotu i zisk z každého zákazníka. Dále, jak zvýšit konverzi, aby každou z

Více

I.Quest 2014 CHECKLIST A PRVOTNÍ INSTRUKCE

I.Quest 2014 CHECKLIST A PRVOTNÍ INSTRUKCE CHECKLIST A PRVOTNÍ INSTRUKCE Vážení soutěžící, nejprve si zkontrolujte, že Váš startovní balíček obsahuje všechny náležitosti. Pokud zjistíte jakkoli nesrovnalost, ihned se obraťte na organizátory soutěže.

Více

1. Předmluva. 2. Uživatelské účty. Vážení rodiče,

1. Předmluva. 2. Uživatelské účty. Vážení rodiče, 1. Předmluva Vážení rodiče, připravili jsme pro Vás tento materiál, který by Vám měl pomoci s nastavením rodičovské kontroly na Vašich domácích počítačích s operačními systémy Windows 7. Rodičovská kontrola

Více

CENTRUM VZDĚLÁVÁNÍ PEDAGOGŮ ODBORNÝCH ŠKOL

CENTRUM VZDĚLÁVÁNÍ PEDAGOGŮ ODBORNÝCH ŠKOL Projekt: CENTRUM VZDĚLÁVÁNÍ PEDAGOGŮ ODBORNÝCH ŠKOL Workshop: EduBase2: Program pro pedagogy a lektory, kteří si připravují výukové materiály na počítači Program EduBase2 Obsah: 1. Představení EduBase

Více

JAK PROMĚNIT NÁVŠTĚVNÍKY V ZÁKAZNÍKY

JAK PROMĚNIT NÁVŠTĚVNÍKY V ZÁKAZNÍKY DRUHÁ STRATEGIE: KONVERZE V minulém videu jsem vám ukázal postup, díky kterému se velmi jednoduše dají zdvojnásobit zisky na každého zákazníka. Pokud jste toto video ještě neviděli, doporučuji se na něj

Více

Registrace na stránkách Disney Infinity

Registrace na stránkách Disney Infinity Základní obsah hry Disney Infinity PC 1.0 je ke stažení zdarma, podrobný návod k vytvoření herního účtu najdete níže. Verze hry na konzole vyžaduje zakoupení startovní sady (Starter pack) pro příslušnou

Více

OBSAH: ÚVOD... 1. iii. kapitola 1 TYPY A CÍLE PORAD... 3. Základní koncept řízení porad... 3. Operativní porada... 4. Výrobní porada...

OBSAH: ÚVOD... 1. iii. kapitola 1 TYPY A CÍLE PORAD... 3. Základní koncept řízení porad... 3. Operativní porada... 4. Výrobní porada... OBSAH: ÚVOD............................................................ 1 kapitola 1 TYPY A CÍLE PORAD............................................... 3 Základní koncept řízení porad................................................

Více

5 RAD A TIPŮ, JAK VYDĚLÁVAT PENÍZE NA BURZE. burzaprokazdeho.cz Petr Novák pecan.novak@gmail.com

5 RAD A TIPŮ, JAK VYDĚLÁVAT PENÍZE NA BURZE. burzaprokazdeho.cz Petr Novák pecan.novak@gmail.com 5 RAD A TIPŮ, JAK VYDĚLÁVAT PENÍZE NA BURZE Chcete vědět: Co dělat, abychom vydělávali na burze peníze? Co nedělat, abychom vydělávali na burze peníze? Tak v tom případě Vás mohu ujistit o tom, že máte

Více

Tiskový manažer - Printman

Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer je program, který je součástí programu Praktik. Používá se v případě, pokud máte připojenou tiskárnu přes USB port (nebo vaše tiskárna není v seznamu podporovaných

Více

Co se hodí vědět při propadu akcií a dluhopisů

Co se hodí vědět při propadu akcií a dluhopisů Co se hodí vědět při propadu akcií a dluhopisů Rizikovost investice lze ukázat v grafu, který informuje o tom, jak hluboko dokázaly akcie a dluhopisy v minulosti klesnout z předchozího maxima a jak dlouho

Více

OBJEDNÁVACÍ A INFORMAČNÍ SYSTÉMY

OBJEDNÁVACÍ A INFORMAČNÍ SYSTÉMY OBJEDNÁVACÍ A INFORMAČNÍ SYSTÉMY STAkis-W STAkis-S Již dnes k dispozici všem zákazníkům společnosti Stahlgruber bez výjimky! www.stahlgruber.cz STAkis-W OBJEDNÁVACÍ SYSTÉM BEZ NUTNOSTI INSTALACE Jako výchozí

Více

gamifikace pro verejnost hravý event marketing

gamifikace pro verejnost hravý event marketing ˇ pro verejnost hravý event marketing Chtěli byste dát vědět více lidem o své instituci, značce či produktu a oslovit nové cílové skupiny? více motivovat již stávající klienty k určité činnosti a vzbuzovat

Více

Informace ze světa nedobrovolných dražeb.

Informace ze světa nedobrovolných dražeb. Informace ze světa nedobrovolných dražeb. Zúčastnili jsme se stovek nedobrovolných dražeb po celém Česku. Ukážeme vám skrytá místa s dražebními vyhláškami. Ukážeme vám na co si dát pozor, když dražíte

Více

Vítejte ve hře Planet Territory

Vítejte ve hře Planet Territory noctrl 2014 Vítejte ve hře Planet Territory Hra vznikla v rámci projektu přírodních věd a právě proto je zaměřena na rozvoj znalostí v oblasti biologie, chemie, fyziky a environmentální výchovy. Tyto znalosti

Více

O autorovi 10. 1. Odvaha přináší vyšší plat: Tak jen do toho! 15

O autorovi 10. 1. Odvaha přináší vyšší plat: Tak jen do toho! 15 Obsah O autorovi 10 Předmluva Špion v boji za vyšší plat 11 1. část Na cestě k jednání o platu 13 1. Odvaha přináší vyšší plat: Tak jen do toho! 15 1.1 Zvýšení platu - aneb jak přijít k penězům 15 1.2

Více

Obsah čísla Redakce Adresa redakce: Redakční email:

Obsah čísla Redakce Adresa redakce: Redakční email: 10/2014 ŘÍJEN VÍTEJTE Obsah čísla Úvodník 3 Novinka hromadné nastavení pracovní doby 4 Novinka vylepšená statistika Výkony řidičů podle tachografu 5 Funkce Trasy v aplikaci WD Fleet 6 Soutěž 16 Redakce

Více

WORKSHOP NO.3 Podnikatelský plán. Specifikace podnikatelského plánu. Obsah podnikatelského plánu - obecně. Můj podnikatelský plán pro investora.

WORKSHOP NO.3 Podnikatelský plán. Specifikace podnikatelského plánu. Obsah podnikatelského plánu - obecně. Můj podnikatelský plán pro investora. WORKSHOP NO.3 Podnikatelský plán Specifikace podnikatelského plánu. Obsah podnikatelského plánu - obecně. Můj podnikatelský plán pro investora. Co je podnikatelský plán? Specifikace podnikatelského plánu

Více

Počítačové hry. Video games Herní žánry Herní zařízení Tvorba počítačové hry. Profese Dokumenty Vývojové fáze

Počítačové hry. Video games Herní žánry Herní zařízení Tvorba počítačové hry. Profese Dokumenty Vývojové fáze Počítačové hry Video games Herní žánry Herní zařízení Tvorba počítačové hry Profese Dokumenty Vývojové fáze Technologické trendy v AV tvorbě, PC hry 2 Počítačové hry Hry na mobil, konzole i počítač Podobnost

Více

MATURITNÍ PRÁCE Z PŘEDMĚTU GRAFIKA A MULTIMEDIA

MATURITNÍ PRÁCE Z PŘEDMĚTU GRAFIKA A MULTIMEDIA MATURITNÍ PRÁCE Z PŘEDMĚTU GRAFIKA A MULTIMEDIA Studijní obor: 18-20-M/01 Informační technologie Třída: I4.A Školní rok: 2012/2013 Autor: Lukáš Zuzaňák Prohlášení autora: Prohlašuji, že jsem tuto práci

Více

Nabídka velkých kobercových her, mozaiky a puzzlí

Nabídka velkých kobercových her, mozaiky a puzzlí ŠTRUNC, s.r.o., Tlustice 215, 26801 Hořovice tel.: 775608203, 311513577, E-mail: objednavky@hrackystrunc.cz, strunc@hrackystrunc.cz IČO:27223761,DIČ:CZ27223761 www.hrackystrunc.cz Nabídka velkých kobercových

Více

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou SVĚTLO Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou nám mnoho informací o věcech kolem nás. Vlastnosti světla mohou být ukázány na celé řadě zajímavých pokusů. Uvidíš svíčku?

Více

Časopis a web pro všechny fotografy MEDIA INFO 2013

Časopis a web pro všechny fotografy MEDIA INFO 2013 Časopis a web pro všechny fotografy MEDIA INFO 2013 FOTO je nejčtenější časopis o současné fotografické tvorbě v ČR! Náš vstup na časopisecký trh zamíchal kartami mezi zavedenými fotografickými magazíny

Více

Význam ochrany přírody

Význam ochrany přírody Význam ochrany přírody 1. Velký, protože příroda představuje podmínky pro náš život a představuje přirozenou krásu pro náš duševní život. 2. Na světě nejsme sami, žijí s námi i jiné živočišné a rostlinné

Více

Autor: Ing. Tomáš Tyl 11. 7. 2011 Schválil: Ing. Vladimír Fichtner

Autor: Ing. Tomáš Tyl 11. 7. 2011 Schválil: Ing. Vladimír Fichtner V Itálii střadatelé vkládající peníze pouze na spořicí účty 1 přišli o 50% za 35 let díky inflaci. Italského investora ochránila investice do zahraničních akcií v cizích měnách. Autor: Ing. Tomáš Tyl 11.

Více

5 RAD A TIPŮ. Jak vydělávat peníze na burze. #Burza pro každého - 5 rad a tipů. >> zpět na Obsah. elektronická publikace 2015

5 RAD A TIPŮ. Jak vydělávat peníze na burze. #Burza pro každého - 5 rad a tipů. >> zpět na Obsah. elektronická publikace 2015 Název kapitoly 5 RAD A TIPŮ Jak vydělávat peníze na burze elektronická publikace 2015 1 Pár slov úvodem Pár slov úvodem Investování a obchodování na kapitálových trzích se věnuje již od roku 2006. Je absolventem

Více

Heslo pro sklerotika Analýza semestrální práce z Y36PDA

Heslo pro sklerotika Analýza semestrální práce z Y36PDA České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnická Softwarové technologie a management Heslo pro sklerotika Akademický rok 2009/2010 Jiří Mašek masekji4@fel.cvut.cz Obsah I. Zadání...3 II. Popis

Více

SÍŤOVÝ - OBCHODNÍ MARKETINK FOHOW jak začít vydělávat?

SÍŤOVÝ - OBCHODNÍ MARKETINK FOHOW jak začít vydělávat? SÍŤOVÝ - OBCHODNÍ MARKETINK FOHOW jak začít vydělávat? Chcete-li být partnerem/partnerkou společnosti FOHOW, jednoduše podepíšete registrační smlouvu a koupíte si kontrakt (své byznys místo BM) na 300

Více

HERNÍ PLÁN IVT SYNOT

HERNÍ PLÁN IVT SYNOT HERNÍ PLÁN IVT SYNOT 1 Celtic Magick Celtic Magick je hra se čtyřmi válci a 81 výherními liniemi. Hra obsahuje 10 různých symbolů. Ve hře Celtic Magick může hráč nastavit sázky v následujících krocích:

Více

Velká francouzská revoluce (1789 1794) Doplň pojmy do textu, pracuj s učebnicí: Konstituční monarchie ve Francii

Velká francouzská revoluce (1789 1794) Doplň pojmy do textu, pracuj s učebnicí: Konstituční monarchie ve Francii Velká francouzská revoluce (1789 1794) Doplň pojmy do textu, pracuj s učebnicí: Konstituční monarchie ve Francii Ústava schválena r., král mohl zákony pouze., volí jen občané, volí se i v. a v.... Politické

Více

Co má housenka na srdci

Co má housenka na srdci Září 2015 ORONGONG Co má housenka na srdci Zdravím čtenáře Orongongu, prázdniny jsou u konce a nový školní rok 2015/2016 nám začíná. Tábor si všichni užili, děti ho hodnotily jako jeden z nejlepších za

Více

Rady a tipy jak být ve vyhledavačích na první místě. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Rady a tipy jak být ve vyhledavačích na první místě. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Rady a tipy jak být ve vyhledavačích na první místě. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Rád bych vám nyní představil způsoby a tipy, jak umístit váš web na první pozice ve vyhledavačích.

Více

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?...

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... Obsah 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... 5 4. Nechejte si poradit od odborníka... 6 www.anekamickova.cz 1 Zdravím

Více

Obrázek Cena Požadavky Vysvětlivky 10 Znalosti 3 Inteligence 2. 10 Síla 2 Inteligence 3. 20 Síla 3 Obratnost 3. 10 Síla 2 Obratnost 2

Obrázek Cena Požadavky Vysvětlivky 10 Znalosti 3 Inteligence 2. 10 Síla 2 Inteligence 3. 20 Síla 3 Obratnost 3. 10 Síla 2 Obratnost 2 Hlava 10 Inteligence 2 Učedníkova kápě zvyšuje znalosti o 1 10 Síla 2 Helma bystrosti zvyšuje inteligenci o 1 20 Síla 3 Helma vůdce zvyšuje výdrž o 2 10 Síla 2 Obratnost 2 Rytířská helma zvyšuje výdrž

Více

GENERATION EUROPE. Generation Europe Česká republika Vratislavova 5/59 128 00 Praha 2

GENERATION EUROPE. Generation Europe Česká republika Vratislavova 5/59 128 00 Praha 2 GENERATION EUROPE Nezisková organizace Generation Europe, (GE) byla založena v roce 2002 a působí především v oblasti vzdělávání s dlouhodobým zájmem o inovace a nové koncepty (zkušenostní a zážitkové

Více

Jak překonat rozchod. Radek Šíra

Jak překonat rozchod. Radek Šíra Jak překonat rozchod Radek Šíra 2 Radek Šíra, 2013 OBSAH Úvod... 4 1. Typy rozchodů... 5 1.1. Navrhovatel a obránce... 5 1.2. Délka vztahu... 6 2. Měsíc nové naděje... 8 2.1. Týden zármutku... 8 2.2. Týden

Více

Pravidla hry Cashflow 101

Pravidla hry Cashflow 101 Pravidla hry Cashflow 101 Příprava před hraním: 1) zvolte si Bankéře 2) zamíchejte kartičky Příležitost, Trh a Nicotnosti a umístěte je na herní desku 3) Bankéř rozdá hráčům Cashflow listy, figurky Krys

Více

Google Apps. kalendář 3. verze 2012

Google Apps. kalendář 3. verze 2012 Google Apps kalendář verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Úkoly... Vytvoření úkolu... Úprava seznamu úkolů... Označení splněného úkolu... Tisk seznamu úkolů... Změna termínu úkolů... Úvod V dnešní době chce

Více

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů.

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů. Úvodní příručka Microsoft Excel 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Přidání příkazů na panel nástrojů Rychlý přístup

Více

znát základní rozdíly mezi on-line a klasickým hraním; vědět, jak rozpoznat závislost na on-line hraní.

znát základní rozdíly mezi on-line a klasickým hraním; vědět, jak rozpoznat závislost na on-line hraní. POKYNY KE STUDIU 1 Rozšiřující data na Internetu Pracovní materiály Doprovodné obrázky a videa na Internetu Rejstřík pojmů 10 ON-LINE HRY Čas ke studiu: 1 hodina Cíl: Po prostudování tohoto odstavce budete:

Více

MANUÁL K AGENDĚ SPEDICE PŘÍRUČKA PRO UŽIVATELE

MANUÁL K AGENDĚ SPEDICE PŘÍRUČKA PRO UŽIVATELE MANUÁL K AGENDĚ SPEDICE PŘÍRUČKA PRO UŽIVATELE Úvodem Spedice je nová agenda WEBDISPEČINKU, která nahrazuje dosavadní Optimalizaci rozvozů a svozů. Umožňuje vytvářet rozvozové trasy (přepravy), zastávky

Více

E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA

E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA Odpověď na každé NEVÍM Je to už pěkných pár let a stejně na tu lekci nikdy nezapomenu. Byla a stále je pro mne důležitá

Více

STRATEGICKÁ HRA MAGNETIC CHALLENGE

STRATEGICKÁ HRA MAGNETIC CHALLENGE STRATEGICKÁ HRA MAGNETIC CHALLENGE Jen chvilka postačí k pochopení pravidel a k jejich vysvětlení příteli. Magnetická výzva je zábavná, strhující, poučná kombinační hra, která kombinuje hru a zábavu s

Více

POČÁTEK I. SVĚTOVÉ VÁLKY

POČÁTEK I. SVĚTOVÉ VÁLKY POČÁTEK I. SVĚTOVÉ VÁLKY Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_16-14 Tématický celek: Historie a umění Autor: Miroslav

Více

www.dobryweb.cz Studie webů bank v ČR prosinec 2005

www.dobryweb.cz Studie webů bank v ČR prosinec 2005 Studie webů bank v ČR prosinec 2005 INTERNET INFO Durychova 101, 142 00 Praha 4, tel.: 244 003 110, fax: 244 003 220 E-mail: info@iinfo.cz www.dobryweb.cz 1. Manažerské shrnutí Web pro banku představuje

Více

Pokročilé funkce (pokr.)

Pokročilé funkce (pokr.) Co je Kompas Slev? Kompas Slev je moderním portálem umožňujícím uživatelům listovat letákovými nabídkami obchodníků a využívat různé pokročilé funkce. Historie: 7/2012 prvotní nápad ohledně projektu letáků

Více

Základní požadavky na tvorbu herního engine v HTML5/JavaScriptu

Základní požadavky na tvorbu herního engine v HTML5/JavaScriptu Základní požadavky na tvorbu herního engine v HTML5/JavaScriptu Cílem je vytvoření herního enginu pro tvorbu adventure hry na PC, mobily a tablety. Z důvodu nejširší podpory byl vybrán programovací jazyk

Více

Príprava hry. 1. Umístěte nový herní plán na původní, jak je zobrazeno níže. jídla na loviště

Príprava hry. 1. Umístěte nový herní plán na původní, jak je zobrazeno níže. jídla na loviště Príprava hry Herní materiál: 1 herní plán 1 deska hráče (pro 5. hráče) 10 dřevěných figurek černé barvy (pro 5. hráče) 3 černé dřevěné kostičky (2 velké, 1 malá) 4 malé kostičky ve 4 barvách 10 dřevěných

Více

InternetovéTechnologie

InternetovéTechnologie 8 InternetovéTechnologie webdesign, mobile first Ing. Michal Radecký, Ph.D. www.cs.vsb.cz/radecky Webové stránky a aplikace - Webové stránky - množina vzájemně propojených stránek, které obsahují informace

Více

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Jiří Janda Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Mojí bezvadné manželce Lucii, kamarádům Michalu Černému a Janu Šidlákovi za podporu a inspiraci a všem mým skvělým studentům. Copyright Jiří

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3040 Šablona: III/2 Sada: VY_32_INOVACE_44 Třída / ročník 9.AB / IX. Datum vytvoření 14.9.2011

Více

2013 "Jdi za světlem" All Rights Reserved

2013 Jdi za světlem All Rights Reserved Obsah Slovo úvodem Kartářská etika 4 Zavírací karta 5 Stínová karta 5 Kvintesence 5 Nesrozumitelná karta. 5 Určení času. 6 Výklad bez otázky Andělské výklady Výklad na otázku ANO/NE.. Triangl (tři karty)

Více

Olga Rudikova 2. ročník APIN

Olga Rudikova 2. ročník APIN Olga Rudikova 2. ročník APIN Redakční (publikační) systém neboli CMS - content management system (systém pro správu obsahu) je software zajišťující správu dokumentů, nejčastěji webového obsahu. (webová

Více

Zpráva z praxe. Informace o studentovi: Jméno: Ondřej Příjmení: Konečný. Datum narození: 21.12.1986. Adresa: U pivovaru 9, Jihlava.

Zpráva z praxe. Informace o studentovi: Jméno: Ondřej Příjmení: Konečný. Datum narození: 21.12.1986. Adresa: U pivovaru 9, Jihlava. Zpráva z praxe Informace o studentovi: Jméno: Ondřej Příjmení: Konečný Datum narození: 21.12.1986 Adresa: U pivovaru 9, Jihlava Studovaný obor: Aplikovaná informatika Termin praxe: Začátek: 01.07.2010

Více

Obsah. O autorech 9 Earle Castledine 9 Myles Eftos 9 Max Wheeler 9 Odborný korektor 10. Předmluva 11 Komu je kniha určena 12 Co se v knize dočtete 12

Obsah. O autorech 9 Earle Castledine 9 Myles Eftos 9 Max Wheeler 9 Odborný korektor 10. Předmluva 11 Komu je kniha určena 12 Co se v knize dočtete 12 O autorech 9 Earle Castledine 9 Myles Eftos 9 Max Wheeler 9 Odborný korektor 10 Předmluva 11 Komu je kniha určena 12 Co se v knize dočtete 12 Poděkování 15 Earle Castledine 15 Myles Eftos 15 Max Wheeler

Více

2. Svoje řešení pojmenujte podle čísel zadání úloh: uloha1.sgpbprj uloha4.sgpbprj

2. Svoje řešení pojmenujte podle čísel zadání úloh: uloha1.sgpbprj uloha4.sgpbprj Pokyny: 1. Řešení úloh ukládejte do složky, která se nachází na pracovní ploše počítače. Její název je stejný, jako je kód, který váš tým dostal přidělený (C05, C10 apod.). Řešení, uložené v jiné složce,

Více

StatSoft Jak poznat vliv faktorů vizuálně

StatSoft Jak poznat vliv faktorů vizuálně StatSoft Jak poznat vliv faktorů vizuálně V tomto článku bychom se rádi věnovali otázce, jak poznat již z grafického náhledu vztahy a závislosti v analýze rozptylu. Pomocí následujících grafických zobrazení

Více

Univerzita Hradec Králové Fakulta informatiky a managementu Katedra ekonomie a managementu

Univerzita Hradec Králové Fakulta informatiky a managementu Katedra ekonomie a managementu Univerzita Hradec Králové Fakulta informatiky a managementu Katedra ekonomie a managementu Identifikace tržních příležitostí produktu Seminární práce ze Základů marketingu Petr Voborník úterý, 14:05 im(5)

Více

O pracovní rehabilitaci

O pracovní rehabilitaci ÚŘAD PRÁCE O pracovní rehabilitaci Těžké slovo: pracovní rehabilitace Když je člověk osobou se zdravotním postižením, mám právo na pracovní rehabilitaci. Pracovní rehabilitace je služba úřadu práce. Pomůže

Více

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních 14. ZJEDNODUŠENÍ DENNÍHO REŽIMU Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních návyků zvláště ráno a večer. Takové pravidelné návyky vás mohou nabít energií pro celý den a zároveň

Více