JAK POMÁHÁ DAROVÁNÍ KRVE A PLAZMY

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "JAK POMÁHÁ DAROVÁNÍ KRVE A PLAZMY"

Transkript

1 JAK POMÁHÁ DAROVÁNÍ KRVE A PLAZMY

2 > Bonusy pro držitele klientských karet > Široký sortiment za výhodné ceny > Osobní přístup k pacientům > Vysoká odbornost personálu > Komplexní péče o pacienta Lékárna AGEL v areálu Šumperské nemocnice a.s. otevírací doba: Po Pá 07:30 16:00 LÉKAŘSKÝ DŮM ŠUMPERK M.R.Štefánika 3, Šumperk otevírací doba: Po Čt 07:00 17:00, Pá 07:00 15:00

3 Vážení současní a budoucí dárci, často se nás ptáte, jak konkrétně pomáhá Vámi darovaná krev a plazma k záchraně lidských životů a jak Transfúzní služba tyto životodárné tekutiny využívá. Váš zájem nás velice těší, nejčastěji kladené otázky se Vám pokusíme zodpovědět v této brožurce. Věříme také, že informace pomohou uvést na pravou míru zatím ne plně doceněný přínos, který má dnes pro společnost darování krevní plazmy. Možná jste se také setkali se situací, kdy byl odběr plazmy neinformovanou veřejností považován za cosi méně hodnotného než odběr plné krve. Že jde o zásadní omyl, se budete moci přesvědčit sami. V moderní medicíně mají oba typy odběrů zcela srovnatelnou a zcela nezastupitelnou roli při záchraně lidských životů. Pokud budete mít po přečtení brožurky jakýkoliv dotaz, neváhejte se pro jeho zodpovězení obrátit na náš personál. Je Vám plně k dispozici. Za celý tým pracovníků Transfúzní služby Vám velice děkuji za Váš lidský postoj k pomoci ostatním a přeji Vám inspirativní čtení. MUDr. Marie Urbánková, ředitelka Transfúzní služby Víte, že......ve spolupráci s firmami v regionu rozvíjíme síť partnerských společností, které dárce podporují dlouhodobými slevami na své služby či dalšími benefity? Společnosti zapojené do systému podpory dárců poznáte podle označení vstupu či pokladny červenou samolepkou s logem Transfúzní služby a nápisem»podporujeme dárce krve a plazmy«. Seznam společností je průběžně aktualizován na webu Transfúzní služby námi můžete zůstat v kontaktu také přes facebook? Pravidelně aktualizované stránky s novinkami naleznete na internetové adrese můžete nechat zasílat novinky a oznámení Transfúzní služby přímo na Váš ? V případě zájmu kontaktujte náš personál, rádi vše zařídíme.

4 Klasický odběr plné krve Odběr takzvané plné krve patří mezi obecně nejznámější typ odběrů a alespoň jednou jej absolvuje každý dárce. Vlastní odběr trvá obvykle jen 5 až 10 minut, během kterých odebíráme krev v množství 450 ml ± 10%. Krev následně zpracováváme na tyto transfúzní přípravky: 1. Koncentrát červených krvinek se zbytkovým množstvím bílých krvinek 2. Koncentrát červených krvinek s odstraněnými bílými krvinkami 3. Plazmu z klasického odběru plné krve: Ano, i plazma se získává během klasického odběru plné krve. Více informací se můžete dozvědět v další samostatné kapitole o odběru plazmy. Postup zpracování odebrané plné krve: Odebraná plná krev se odstředí, a tím se od sebe oddělí její jednotlivé složky: > Červené krvinky, které v lidském těle zajišťují distribuci životodárného kyslíku. > Bílé krvinky, které pomáhají chránit organismus proti infekcím. > Krevní destičky, jež zastavují krvácení. > Plazma, která je tekutým nosičem látek důležitých pro zachování imunity a srážlivosti krve. Při přípravě prvního typu koncentrátu červených krvinek se odstraní odstředěná vrstva bílých krvinek s krevními destičkami (tzv. buffy-coat) a červené krvinky se přepustí do výživného roztoku. Takto vzniklý koncentrát červených krvinek, který však ještě obsahuje drobné množství bílých krvinek, je nejčastěji připravovaným transfúzním přípravkem. U druhého typu koncentrátu se zcela odstraněnými bílými krvinkami se červené krvinky před přepuštěním do výživného roztoku navíc filtrují deleukotizačním filtrem. Tak se z nich odstraní i zbytkové bílé krvinky, které mohou být ve specifických případech příčinou nechtěné potransfúzní reakce. Oba koncentráty skladujeme při teplotě 2 až 6 C, doba jejich použitelnosti je 42 dní od data odběru. Použítí: Koncentrát červených krvinek se zbytkovým množstvím bílých krvinek je aplikován pacientům při transfúzích, a to především při náhradách krevních ztrát, které vznikají při operacích, poporodních komplikacích, úrazových stavech či těžkých poraněních. Používá se však také například při léčbě anémie, tedy chudokrevnosti. Obdobné využití má také druhý typ koncentrátu se zcela odstraněnými bílými krvinkami, používá se však navíc u pacientů při opakované nechtěné potransfúzní reakci, při opakovaných transfúzích, při transfúzích pro předčasně narozené děti a novorozence, u pacientů s protilátkami proti bílým krvinkám (HLA protilátky), dále pro děti po operacích srdce, při poklesu imunity pacientů a v mnoha dalších specifických případech.

5 Klasický odběr plné krve Zleva: koncentrát červených krvinek, buffy-coat, plazma Víte, že......strach z bolesti při odběru je zbytečný a vlastní odběr krve trvá jen 5 až 10 minut?...každá odebraná krev se po odběru pečlivě vyšetřuje? Vyšetření se provádí z krve odebrané do zkumavek při odběru, a to na žloutenky typu B, C, dále na HIV1/2, syfilis, jaterní testy, krevní skupinu AB0, RhD a záchyt nepravidelných protilátek proti červeným krvinkám, také na tzv. celkovou bílkovinu a cholesterol.

6 Přístrojový odběr koncentrátu červených krvinek a krevních destiček V tomto případě neodebíráme dárci plnou krev, ale pouze červené krvinky, nebo krevní destičky. Ostatní složky krve se navracejí zpět do krevního oběhu dárce. Selektivní odběr zajišťuje speciální přístroj separátor, a to tzv. erytrocytaferézou u červených krvinek, nebo trombocytaferézou u krevních destiček. Výsledkem odběrů mohou být dva různé typy transfúzních přípravků: 1. Koncentrát červených krvinek: Výsledkem erytrocytaferézy jsou dvě jednotky koncentrátu červených krvinek, které není potřeba dále zpracovávat. Metoda je také vhodná pro doplnění zásob tzv. nedostatkových nebo vzácných krevních skupin. Použití: Koncentrát se používá např. při léčbě pacientů s chudokrevnosti, při náhradě krevních ztrát, při opakovaných transfúzích nebo potransfúzních reakcích, u pacientů s protilátkami proti bílým krvinkám (HLA protilátky), u těhotných žen, před a po transplantacích, při poklesu imunity či při pomoci předčasně narozeným dětem. Separátor na odběr koncentrátu červených krvinek 2. Koncentrát krevních destiček: Výsledkem trombocytaferézy jsou dvě jednotky koncentrátu krevních destiček, které také již není třeba dále zpracovávat. Použití: Krvácení u pacientů s poklesem počtu krevních destiček, u pacientů s onkologickými onemocněními, a to především po léčbě cytostatiky a radioterapií. Koncentrát se používá také při transplantaci kostní dřeně. Víte, že......dobře připravení na odběr krve a plazmy budete, dodržíte-li před odběrem tyto zásady: > Dostatečně pijte nepřeslazené nápoje. > 24 hodin před odběrem nepijte alkohol. > 24 hodin před odběrem nejezte tučné. > Nechoďte k odběru nalačno, ráno před odběrem naopak lehce posnídejte (např. suché pečivo). > Přijďte odpočinutí.

7 Plazma Význam darování plazmy bývá bohužel někdy neinformovanou veřejností podceňován, a to zejména ve srovnání s darováním plné krve. Že jde o zásadní omyl, jsme zdůraznili již v úvodu brožurky. Krevní plazma totiž obsahuje látky nezbytně důležité pro zachování imunity a srážlivosti krve. Z této skutečnosti pak vyplývá její využití v moderní medicíně. Plazma se zpracovává buď pro tzv. klinické účely, kdy je pacientům aplikována během transfúze, nebo se z ní vyrábějí speciální léčivé přípravky tzv. krevní deriváty. Více informací se dozvíte v této kapitole. Přístrojový odběr plazmy (plazmaferéza) na odběrovém sále v Šumperku Jak probíhá odběr plazmy? 1. Plazmu lze získat jednak z klasického odběru plné krve oddělením jednotlivých krevních složek odstředěním (viz předcházející kapitola Klasický odběr plné krve), nebo tzv. plazmaferézou, kdy plazmu darují opakovaní dárci, a to pomocí speciálního přístroje - separátoru. Množství odebrané plazmy činí 650 ml a více (dle tělesné hmotnosti dárce), přičemž vlastní odběr trvá od 25 do 40 minut. Při plazmaferéze putuje krev z dárcova krevního řečiště do separátoru, ve kterém se oddělí plazma od červených krvinek. Červené krvinky se následně společně s ostatními složkami krve vrací zpět do dárcova krevního oběhu. Při odběru větším než 650 ml je ztráta plazmy kompenzována dodáním adekvátního množství fyziologického roztoku. Zmražená plazma po karanténě

8 Využití plazmy 1. Plazma pro klinické účely - transfúze Plazma se musí rychle zmrazit na teplotu 30 C, aby nebyly poškozeny faktory důležité pro zachování srážlivosti krve. Následně se již skladuje při teplotě 25 C nebo nižší. Uvolněna pro léčbu pacientů může být až po šestiměsíční karanténě a negativním výsledku testů na tzv. virové markery (tj. musí být negativní test na žloutenku B a C, HIV, syfilis). Virové markery jsou přešetřovány při dalším odběru plné krve a plazmy. Doba použitelnosti klinické plazmy je 36 měsíců od data odběru. Použití: Transfúze u pacientů při masivních krevních ztrátách, při těžkých popáleninách, při poruchách srážení krve, při onemocněních jater (hepatopathie) a v mnoha dalších závažných případech. 2. Plazma pro výrobu krevních derivátů V tomto případě není plazma aplikována pacientům během transfúze, ale je využita pro přípravu krevních derivátů, což jsou speciální léčivé přípravky. Krevní deriváty vyrobené z plazmy a jejich použití: Albumin > Při léčbě těžkých popálenin. > Při jaterním selhání. > Při onemocnění ledvin. > Při úplné ztrátě nebo nedostatečné tvorbě krevní bílkoviny tzv. albuminu. Imunoglobuliny > Při onkologických onemocněních (např. chronická lymfatická leukémie, mnohočetný myelom). > Při těžkých zánětlivých stavech. > Při prevenci nebo podpůrné léčbě infekcí. > Při léčbě tzv. autoimunních onemocnění. Koncentráty koagulačních faktorů a inhibitorů > Při masivních krváceních s nejasnou příčinou, při poruše tvorby srážlivých faktorů krve a hemofilii. > Při prevenci i léčbě tromboembolické nemoci. > Při rizikových situacích (operace, úrazy atd.). > Při těžkých zánětlivých stavech. Víte, že......odběry plazmy se započítávají do nároku na plakety prof. MUDr. Jana Janského a Zlaté kříže ČČK?

9 Komu pomohla darovaná krev a plazma? Maminka Veroniky paní Zuzana Opluštilová z Rýmařova: Krev jsem potřebovala, když při porodu Veroniky nastaly komplikace. Velmi bych chtěla dárcům poděkovat. Zachránili mi život. Dcera Veronika: Stala jsem se také dárcem, protože dobře vím, že můžu někoho zachránit nebo mu alespoň pomoci. Také znám mnoho lidí, kterým byla krev darována, ale oni sami ji už darovat nemůžou. Jsem ráda, že můžu pomoci lidem v krizové situaci. Anežka Kalistová, pacientka Dialýzy Šumperk: Krevní transfúze mi pomohly vybojovat zpět můj život po náročné operaci. Všem dárcům krve a plazmy bych chtěla poděkovat z celého srdce za to, že mi pomohli výrazně zlepšit můj zdravotní stav. Děkuji Vám! Robert Kautz, Bruntál: Darovaná krev a plazma mi zachránily život po téměř smrtelné nehodě, kdy mě na kole srazil kamion. Bez pomoci dárců bych zřejmě nepřežil, takže tímto chci všem dárcům krve a plazmy velice poděkovat za záchranu svého života. Alois Riedl, pacient Dialýzy Šumperk: Krevní transfúzi jsem dostal mnohokrát poté, co mi lékaři museli odebrat ledvinu, a to zejména při následném masívním krvácení. Dárci krve mi zcela jistě zachránili život. Děkuji Vám, že jste mi pomohli přežít v tak nelehké životní situaci.

10 Vážené dámy a pánové, každý den používám já a řada mých kolegyň a kolegů z různých specializací mnoho moderních léků a technologií. Činíme tak často ve spěchu, s jakousi samozřejmostí a neuvědomujeme si příliš, že za každým novým lékem či špičkovým přístrojem je mnohaletá práce týmů výzkumníků a výrobců. A pak také využíváme pro své pacienty unikátní produkty krev, plazmu a přípravky z ní vyrobené. Jde o zcela výjimečné druhy léků. Protože na jejich počátcích vždy stojí dárce obyčejný člověk, který se rozhodne dát kus ze sebe někomu potřebnému. Ano, umíme dnes vyrobit umělou oční čočku, umělé klouby, umíme vyměnit (transplantovat) některé orgány, ale umělá krev je ještě stále hudbou daleké budoucnosti, a proto každý den potřebujeme a budeme potřebovat Vás dárce. Je řada pacientů, kteří jsou například kvůli poruše krvetvorby odkázáni na pravidelné transfúze třeba jedenkrát měsíčně anebo i častěji. A tito pacienti mluví vždy o tom, jak už sami ke konci měsíce poznávají, jak z nich odchází síla, energie a jak se po transfúzi cítí jako znovuzrození. A tu sílu a energii jim vracíte Vy dárci této nejdražší tekutiny. Rád využívám této příležitosti a za sebe i za své pacienty Vám DĚKUJI. S úctou MUDr. Přemysl Slezák klinický hematolog, Šumperská nemocnice a.s. Víte, že......v průměru dostane každý za svůj život 5x krevní transfúzi a 14x lék vyrobený z krve?...můžete darovat krev či plazmu pokud jste zdraví, je Vám od 18 do 65 let, jste zdravotně pojištění v ČR a nechováte se zvýšeně rizikově (promiskuita, nechráněný sex, drogy...)...zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí vždy odborný pracovník na Transfúzní službě přímo před vlastním odběrem. Pokud váháte, rádi Vám poradíme.

11 Jak ještě můžete podpořit dárcovství Transfúzní služba se neustále snaží pro dárce zkvalitňovat své služby a jako výraz poděkování dárce mnoha způsoby podporovat. Zapojit se můžete i Vy. Možností je celá řada, některé z nich nabízíme níže. Dobrovolné dárcovství a dárce můžete například podpořit: > Uspořádáním společného darování ve Vaší společnosti či organizaci, rádi akci zajistíme případnou medializaci. > Šířením novinek a informací Transfúzní služby ve Vaší společnosti, organizaci (intranet, firemní magazín, y, vyvěšením plakátů aj.). > Zapojením své firmy do sítě společností poskytujících dárcům slevy na služby či zboží. > Dary či benefity, které předáme dárcům přímo po odběru. > Podporou každoročních slavnostních akcí pořádaných pro dárce Transfúzní službou. Vyhovuje Vám některá z výše popsaných možností, či máte jiný nápad? Pak je Vám plně k dispozici náš pracovník marketingu Marek Pavliš, a to na tel.: či u Rádi Vám vyjdeme vstříc. Děkujeme Vám :-)

12 Objednejte se k odběru, rádi Vám poskytneme bližší informace. > Transfúzní služba a.s. odběrové středisko Šumperk B. Němcové 1006/ Šumperk tel.: /815, fax: > Transfúzní služba a.s. odběrové středisko Bruntál Nádražní Bruntál tel.: ,

Informace o darování krve můžete získat na adrese www.transfuznispolecnost.cz

Informace o darování krve můžete získat na adrese www.transfuznispolecnost.cz Dárce krve potřebují: Lidé, kteří jdou na operaci. Lidé trpící leukémií. Lidé, kteří projdou sklem nebo jezdí na červenou. Neopatrné bosé děti. Hemofilici, aby mohli žít normálním životem. Hazardéři i

Více

Poučení pro dárce krevních destiček

Poučení pro dárce krevních destiček FAKULTNÍ NEMOCNICE PLZEŇ Hematologicko onkologické oddělení Poučení pro dárce krevních destiček Darování krevních destiček je zvláštní forma dárcovství krve, při které se neodebírá plná krev, ale pouze

Více

TRANSPLANTACE KOSTNÍ DŘENĚ

TRANSPLANTACE KOSTNÍ DŘENĚ TRANSPLANTACE KOSTNÍ DŘENĚ Průvodce Vaší léčbou Mája Švojgrová, Vladimír Koza, Alice Hamplová Transplantace kostní dřeně Průvodce Vaší léčbou TRANSPLANTACE KOSTNÍ DŘENĚ průvodce Vaší léčbou Autor: Spoluautoři:

Více

Občan v síti www.sdruzeniobcan.cz

Občan v síti www.sdruzeniobcan.cz dialogem k reformě Občan v síti O BČAN www.sdruzeniobcan.cz Shakespearovo obsazení krve do role zachránce libry svaloviny bankrotáře Antonia příhodně ilustruje postavení, které má krev v lidském těle.

Více

dárcovství krvetvorných buněk a odpovědích v otázkách

dárcovství krvetvorných buněk a odpovědích v otázkách Zapiste do ˇzivota... ˇ se nekomu ˇ dárcovství krvetvorných v otázkách buněk a odpovědích A. Obecně 1. Co je to kostní dřeň? 2. Co jsou krvetvorné buňky? 3. Co je vlastně transplantace kostní dřeně? 4.

Více

Dětská leukémie průvodce pro rodiče

Dětská leukémie průvodce pro rodiče MUDr. Lucie Šrámková Dětská leukémie průvodce pro rodiče Haima Unie pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby Haima Unie pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby Dětská leukémie Průvodce pro rodiče MUDr. Lucie

Více

vzácná onemocněními.

vzácná onemocněními. Únor 2013 prostřednictvím odborných článků motivujeme naše čtenáře. KoMErČnÍ PŘÍLoHA SPoLEČnoSTI MEDIAPLAnET JAK MŮŽETE PoMoCI I VY? Darujte plazmu, více info uvnitř EDUKAČnÍ WEBY informace na jednom místě

Více

Informovanost zájemců o vstupu do registru dárců kostní dřeně. Michaela Ostravská

Informovanost zájemců o vstupu do registru dárců kostní dřeně. Michaela Ostravská Informovanost zájemců o vstupu do registru dárců kostní dřeně. Michaela Ostravská Bakalářská práce 2014 ABSTRAKT Abstrakt česky Bakalářská práce zpracovává tématiku dárcovství kostní dřeně. Teoretická

Více

Silnější u nás stále ještě pomáhají slabším Martin Kovář

Silnější u nás stále ještě pomáhají slabším Martin Kovář Časopis Všeobecné zdravotní pojišťovny ZIMA 2012 4 VZP je váš stabilní partner a garant dostupné a kvalitní péče, říká ředitel VZP ČR Ing. Zdeněk Kabátek 19 Štítná žláza řídí náš život víc, než tušíme

Více

NOVÉ MOŽNOSTI A NADĚJE. Ivana Gottová: Cílem AVON Pochodu je dodat naději těm, kteří to nejvíce potřebují, tedy nemocným ženám.

NOVÉ MOŽNOSTI A NADĚJE. Ivana Gottová: Cílem AVON Pochodu je dodat naději těm, kteří to nejvíce potřebují, tedy nemocným ženám. KOMERČNÍ PŘÍLOHA SPOLEČNOSTI MEDIAPLANET www.bojujemeprotirakovine.cz NOVINKY Infuzní terapie vitamínem C v onkologii ZDRAVÍ Nádory hlavy a krku - prevence i u mladších ročníků FOTO: AVON AVON Pochod proti

Více

Informovanost sester o dárcovství kostní dřeně. Dagmar Lamaczová

Informovanost sester o dárcovství kostní dřeně. Dagmar Lamaczová Informovanost sester o dárcovství kostní dřeně Dagmar Lamaczová Bakalářská práce 2012 ABSTRAKT Cílem bakalářské práce je zjistit informovanost sester o dárcovství kostní dřeně. V teoretické části se

Více

Primární imunitní trombocytopenie (ITP)

Primární imunitní trombocytopenie (ITP) Primární imunitní trombocytopenie (ITP) doc. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA Informace pro pacienty Interní hematologická klinika 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice Královské

Více

RUKÁVY NAHORU DUŠE KRVE KRVAVÉ TIPY JAK SE ČEPUJE TRANSFUZE V ČESKU? Aplikace ulékaře.cz VYHRÁLI JSME APP PARADE!

RUKÁVY NAHORU DUŠE KRVE KRVAVÉ TIPY JAK SE ČEPUJE TRANSFUZE V ČESKU? Aplikace ulékaře.cz VYHRÁLI JSME APP PARADE! 2 BE LÉTO 2014 >> DRUHÝ TOTO JE ODPOVĚĎ 1 Aplikace ulékaře.cz VYHRÁLI JSME APP PARADE! KRVAVÉ TIPY JAKÉ KNIHY BYSTE SI MĚLI VZÍT S SEBOU NA PLÁŽ DUŠE KRVE O JANSKÉHO OBJEVU SE VĚDĚLO VE SVĚTĚ DŘÍV NEŽ

Více

AKUTNÍ MYELOIDNÍ LEUKÉMIE. informace pro pacienty a jejich blízké. kolektiv autorů

AKUTNÍ MYELOIDNÍ LEUKÉMIE. informace pro pacienty a jejich blízké. kolektiv autorů AKUTNÍ MYELOIDNÍ LEUKÉMIE informace pro pacienty a jejich blízké kolektiv autorů AKUTNÍ MYELOIDNÍ LEUKÉMIE informace pro pacienty a jejich blízké kolektiv autorů Kolektiv autorů AKUTNÍ MYELOIDNÍ LEUKÉMIE

Více

Nemocniční listy. Zbrusu nové hřiště pro seniory ve Zdicích. Špičková hrudní chirurgie v kladenské nemocnici. Obrovský potenciál příbramské ortopedie

Nemocniční listy. Zbrusu nové hřiště pro seniory ve Zdicích. Špičková hrudní chirurgie v kladenské nemocnici. Obrovský potenciál příbramské ortopedie Oblastní nemocnice Příbram Oblastní nemocnice Kladno Oblastní nemocnice Kolín Klaudiánova nemocnice Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Nemocnice Kutná Hora Záchranná služba Klaudiánova nemocnice mladá

Více

Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem

Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem Informační brožura pro pacienty Úvod Když se dozvíte, že jste vy nebo někdo z vašich blízkých onemocněli a jako diagnóza byl stanoven lymfom, může vás to

Více

Terapie. duši i tělo. Prof. Jan Starý a Národ dětem. Mauricius léčí. V charitě musíte být buldozer, říká

Terapie. duši i tělo. Prof. Jan Starý a Národ dětem. Mauricius léčí. V charitě musíte být buldozer, říká ročník 3 číslo 1 2014 HOSPITALin Informační magazín pro lékaře, zdravotníky a pacienty V charitě musíte být buldozer, říká Vendula Svobodová Mauricius léčí duši i tělo Terapie divadlem Prof. Jan Starý

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2013 Renata Míková FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ Studijní program: Ošetřovatelství B 5341 Renata Míková Studijní obor: Všeobecná

Více

Nadstandardní lékařská péče v České republice

Nadstandardní lékařská péče v České republice ZDRAVÍ Nadstandardní lékařská péče v České republice MODERN Všeobecné lékařství Estetická medicína a plastická chirurgie Gynekologie Business a lidé Lázeňství, wellness Rehabilitace S-Press Publishing

Více

Laboratorní příručka THO Oblastní nemocnice Trutnov a.s.

Laboratorní příručka THO Oblastní nemocnice Trutnov a.s. strana : 1 z 2 Název dokumentu Laboratorní příručka THO Oblastní nemocnice Trutnov a.s. Abstrakt Laboratorní příručka komplexně informuje o činnostech prováděných na THO. Je určena všem spolupracujícím

Více

Průvodce koinfekcí HIV a hepatitidy C:

Průvodce koinfekcí HIV a hepatitidy C: Publikace květen 2007 Průvodce koinfekcí HIV a hepatitidy C: (testování, koinfekce, léčba, podpůrná péče) první dotazy nová diagnóza léčba hepatitidy C život s koinfekcí HIV a HCV Průvodce koinfekcí HIV

Více

OBSAH 1. KDE A JAK ZAČÍT?

OBSAH 1. KDE A JAK ZAČÍT? OBSAH 1. KDE A JAK ZAČÍT? 4 2. PRŮVODCE TĚHOTENSTVÍM 4 Zdravotní péče 4 Životospráva během těhotenství 6 Rizika v těhotenství 7 Dítě a otec 7 Nebylo vám ještě 18 let? 8 Příprava na porod a průběh porodu

Více

BONUS2. Těhotenství není nemoc rozhovor s Doc. MUDr. Pavlem Caldou, CSc. Mimořádný rok ve zdravotnictví

BONUS2. Těhotenství není nemoc rozhovor s Doc. MUDr. Pavlem Caldou, CSc. Mimořádný rok ve zdravotnictví Časopis Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP) BONUS2 2006 Mimořádný rok ve zdravotnictví Preventivní programy v roce 2007 Těhotenství není nemoc rozhovor s Doc.

Více

Spolupráce s firmou Caterpillar

Spolupráce s firmou Caterpillar Zpravodaj č. 1/2015, časopis zaměstnanců společnosti V ítkovické slévárny, spol. s r.o. Zpravodaj 1 Vážení a milí čtenáři Zpravodaje, dostává se Vám do rukou první číslo firemního čtvrtletníku v tomto

Více

Jak dál po léčbě lymfomu. Informační příručka pro pacienty

Jak dál po léčbě lymfomu. Informační příručka pro pacienty Jak dál po léčbě lymfomu Informační příručka pro pacienty Kolektiv autorů, pacientské sdružení Lymfom Help, 2010 Jak dál po léčbě lymfomu Informační příručka pro pacienty Kolektiv autorů, pacientské sdružení

Více

Kurz pro aktivisty. Oddíly 1-8: základní informace o HIV

Kurz pro aktivisty. Oddíly 1-8: základní informace o HIV Kurz pro aktivisty v oblasti léčby HIV/AIDS Oddíly 1-8: základní informace o HIV Imunitní systém a počet CD4 Virologie, HIV a virová nálož Úvod do antiretrovirové léčby Nežádoucí účinky léčby Oportunní

Více

Co je třeba vědět o transplantaci jater. Příručka pro pacienty před a po transplantaci a pro jejich blízké

Co je třeba vědět o transplantaci jater. Příručka pro pacienty před a po transplantaci a pro jejich blízké Co je třeba vědět o transplantaci jater Příručka pro pacienty před a po transplantaci a pro jejich blízké Obsah Vydal: Euroverlag, s.r.o., Plzeň, 2004, za finanční podpory Roche Praha, s.r.o. Text: MUDr.

Více

Chronická lymfocytární leukemie (CLL)

Chronická lymfocytární leukemie (CLL) Chronická lymfocytární leukemie (CLL) doc. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA INFORMACE PRO PACIENTY Oddělení klinické hematologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy

Více

podzim 2012 zima 2012 Pavel Pavel: Člověk, který rozhýbal sochy Už je nás 700 tisíc! Zábavná hra a kvíz o 5 tabletů

podzim 2012 zima 2012 Pavel Pavel: Člověk, který rozhýbal sochy Už je nás 700 tisíc! Zábavná hra a kvíz o 5 tabletů Zábavná hra a kvíz o 5 tabletů podzim 2012 zima 2012 Pavel Pavel: Člověk, který rozhýbal sochy Už je nás 700 tisíc! OBSAH Úvodník generálního ředitele... 3 Novinky ve zdravotním pojištění... 4 Prevence

Více

3. vydání. Časopis pro pacienty. Téma: Vyvážený přísun draslíku. Novinky z naší sítě dialyzačních středisek

3. vydání. Časopis pro pacienty. Téma: Vyvážený přísun draslíku. Novinky z naší sítě dialyzačních středisek Časopis pro pacienty 3. vydání Téma: Vyvážený přísun draslíku Novinky z naší sítě dialyzačních středisek Lidé z NephroCare: Považuji se za šťastného člověka Rozhovor: Vrátit se naplno do života Péče pro

Více