Pomůcky: Tvrdý papír A4, barevný papír A4, lepidlo, nůžky, obyčejná tužka, černá tuš, redispero s násadkou, pravítko.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Pomůcky: Tvrdý papír A4, barevný papír A4, lepidlo, nůžky, obyčejná tužka, černá tuš, redispero s násadkou, pravítko."

Transkript

1 -

2 Pomůcky: Tvrdý papír A4, barevný papír A4, lepidlo, nůžky, obyčejná tužka, černá tuš, redispero s násadkou, pravítko. Pracovní postup: Podle listu stromu si vytvoříme maketu listu, ten obkreslíme na barevný papír a vystřihneme. Z tvrdého papíru A4 si vyrobíme čtverec. Na něj nakreslíme linie černou tuší. Po zaschnutí na ně nalepíme list z barevného papíru.

3

4 Pomůcky: Rámeček z kartonu (viz obrázek), vylisované listy z různých druhů stromů, lepidlo, podložky na zatížení obrázku, štětec, nůžky. Pracovní postup: Na rámeček z kartonu, který má vnější rozměry 26 cm x 30 cm a vnitřní rozměry 14 cm x 18 cm lepíme listy podle fantazie. Na zakrytí kartonu zvolíme větší listy, pak zdobíme menšími. Dáme pod podložky, nejlépe skleněné, zaschnout. Po zaschnutí vystřihneme vnější část obrázku podle kartonu. Můžeme ozdobit drobnými přírodninami. Připravit: Pro menší děti připravíme rámečky z kartonu, větší si jej mohou vystřihnout z kusu krabice samy. Upozornění: Děti by měly dbát na to, aby nebyl rámeček zbytečně upatlaný od lepidla a nepřilepil se potom k podložce, kterou jej zatížíme.

5

6 Pomůcky: Různé klacíky, vlnitá lepenka přírodních barev, nůžky, pravítko, tužku, lepidlo Herkules, provázek jutový nebo režný, různé přírodniny, tavnou pistoli, pilku, štětec. Pracovní postup: Podle délky klacíků si rozmyslíme, jak bude obrázek veliký. Podle toho si vystřihneme čtverec nebo obdélník z vlnité lepenky. Děti si prvně vytvoří obrázek, a pak přírodniny přilepují lepidlem. Než lepidlo zaschne, uděláme si zatím rámeček pomocí provázků, kterými klacíky svážeme. Pak přilepíme obrázek k rámečku tavnou pistolí. Poté už jen připevníme provázek na zavěšení. Připravit: Přírodniny najdeme při přírodovědné vycházce v lese. Klacíky učitel nařeže předem. Větší děti si samy naměří a označí, kde budou klacíky uříznuty. Upozornění: Upozornit děti, že na obrázku nebudou držet žádné větší věci jako třeba šišky - ty si musí rozdělit na semínka, pak je mohou nalepit. Lepidlo musí dobře zaschnout, než začnou s obrázkem manipulovat, jinak přírodniny odpadnou.

7

8 Pomůcky: Polystyrenová koule (ideální) nebo staré noviny a lepicí páska, špendlíky, různé druhy listů, lýko. Pracovní postup: Pokud nemáme polystyrenovou kouli, připravíme si kouli z novinového papíru. Papír zmačkáme a tvoříme kouli, kterou slepíme pomocí lepicí pásky. Pak upevníme lýko, které také pojistíme lepicí páskou. Pak na ni připevňujeme špendlíky listí. Z počátku je lepší použít větší listy na zakrytí novin, pak můžeme zdobit menšími listy nebo různými přírodninami. Připravit:Jednu hotovou kouli z novin pro představu dětí, lýko, lepicí pásku. Upozornění: Zbytečně neomotávat kouli lepicí páskou, do které se pak špendlíky špatně zapichují. Opatrnost při práci se špendlíky.

9

10 Pomůcky: Tvrdý papír A3, tvrdý papír A4, nůžky, lepidlo, barevné křídy, obyčejná tužka, lepidlo. Pracovní postup: Na tvrdý papír A4 si namalujeme šablonu, pomoci které budeme stínovat. Nakreslenou šablonu vystřihneme. Motiv přikládáme na tvrdý papír A3. Vždy ho obkreslíme barevnými křídami a jemně rozmažeme prstem. Tento postup několikrát zopakujeme. Je dobré začínat od světlejších barev. Pokreslenou šablonu nevyhazujeme, lze ji využít k další činnosti. Motiv nalepíme na tvrdý papír. Barevné křídy, které jsou na šabloně, opět rozetřeme prstem. Obkreslovat můžeme různé podzimní motivy např. listy.

11

12

13 Pomůcky: Hnědý balicí papír, vlnitá lepenka, tvrdý výkres A4, nůžky, lepidlo, barevné papíry, vyrážečka ve tvaru listu, hnědá lepenka. Pracovní postup: Na hnědý balicí papír nakreslíme tři kolečka, která vystřihneme. Okraj kolečka ohneme po celém obvodu, sklady musí být úzké a směřovat dovnitř, ke středu kolečka. Nejdříve uděláme první sklad, každý další začneme v polovině předchozího skladu. Poslední upravíme tak, aby zanikla vzniklá špička. Sklady přizpůsobíme velikosti koleček. Poskládaná kolečka slepíme od největšího po nejmenší a vytvoříme korunu stromu. Kmen vytvoříme z vlnité lepenky. Vše nalepíme na výkres A4. Z barevných papírů vyrazíme jednotlivé listy a nalepíme je kolem stromu.

14

15 Pomůcky: Klovatina, barevné křídy, tvrdý papír, tužka, list stromu, štětec. Pracovní postu:podle listu stromu si nakreslíme větší maketu. Předkreslený tvar vystřihneme, obyčejnou tužkou slabě vyznačíme žilnatinu listu. Na linie tužky naneseme štětcem klovatinu. Necháme dobře zaschnout. Jednotlivé plochy vybarvujeme uměleckými křídami. Po vybarvení vše oplachujeme vodou, dokud se klovatina nerozpustí a nevymyje. Výrobek necháme dobře proschnout, je vhodné list zafixovat, aby nešpinil.

16

17 Pomůcky: Tvrdý papír A4, barevný papír A4, nůžky, lepidlo, obyčejná tužka. Pracovní postup: Z tvrdého papíru A4 ustřihneme čtverec. Vzniklý čtverec rozdělíme na dvě poloviny, polovinu vyznačíme čárou. Z barevného papíru vystřihneme obdélník. Na obdélník namalujeme obrázky s přírodní tematikou. Jednotlivé tvary vystřihneme a pečlivě uschováme. Po vystřihnutí všech tvarů přilepíme prostříhaný barevný papír ke středové čáře bílého čtverce. Vystřižené tvary opět vložíme do prostříhaného barevného papíru. Potřeme je z vrchní strany lepidlem a odklopíme na druhou půlku bílého čtverce. Tvary,které nemůžeme odklopit, umístíme zrcadlově na druhou stranu bílého čtverce.

18

19 Pomůcky: Náčrtníkový papír, černý papír, šablona, barevné papíry, lepidlo, vylisované přírodní listy, voskové pastely, černá tuš, štětce, nůžky. Pracovní postup: Náčrtníkový papír A4 pomalujeme voskovkami po celé ploše podzimními barvami. Poté celý papír zmuchláme do malé kuličky (je dobré papír hodně pomačkat, aby se voskovka v místech ohybů vydrobila). Po mačkání papír opatrně rozděláme. Na připravenou čtvrtku naneseme černou tuš zředěnou vodou nebo černou vodovou barvu. Necháme zaschnout. Takto připravenou čtvrtku nalepíme na barevný papír A3. Z černého papíru vystřihneme strom (větve volíme jedním směrem, jakoby ve větru) a nalepíme na připravený podklad. Na závěr přilepíme vylisované přírodní listy na větve.

20

21 Pomůcky: Černá tuš, barevné voskovky, štětec, špendlík nebo malý hřebíček, tvrdý papír, větší přírodní list, nůžky, obyčejná tužka. Pracovní postup: Přírodní list obkreslíme na tvrdý papír, vytvoříme si základ listu. Celou plochu pomalujeme voskovkami, je lepší volit méně barev. Poté list vystřihneme a naneseme na něj tuš, někdy je potřeba nanést i více vrstev. Po zaschnutí vyškrabujeme špendlíkem žilnatinu listu. U menších dětí je vhodné zapíchnout špendlík do obyčejné tužky.

22

23 Pomůcky: Listy stromů, 2x papír A3, temperové barvy, štětce, paleta, kelímek s vodou, nůžky, obyčejná tužka, šablona stromu. Pracovní postup: Na papír A3 si obkreslíme dvě siluety stromů. Ty potom vymalujeme temperovými barvami, volíme různé odstíny hnědé nebo kombinaci hnědé barvy s jinými barvami. Vymalované stromy necháme dobře zaschnout a potom vystřihneme. Na druhý papír A3 vytvoříme otisky listů. Připravíme si listy a temperové barvy. List si otočíme žilnatinou nahoru a potřeme ho temperovými barvami. Opatrně přiložíme na papír a otiskneme. Volíme barvy v podzimních tónech. Po zaschnutí přilepíme na papír s otisky listů siluety stromů.

24

25 Pomůcky: Klovatina, korková zátka, černá tuš, redispero, tvrdý papír o velikosti A3, větvička jeřabin, červená temperová barva, nůžky. Pracovní postup: Děti si rozměří z tvrdého papíru A3 obdélník, ten potom vystřihnou. Podle skutečné větvičky nakreslí její linie. Po zaschnutí tuše si vezmou korkovou zátku, namočí ji do červené temperové barvy a tisknou na místo plodů.

26

27 Pomůcky: Voskové pastely, černá tuš, štětec, náčrtníkový papír, balicí papír, lepidlo. Pracovní postup:náčrtníkový papír pomalujeme po celé ploše voskovými pastelkami. Celou čtvrtku dobře zmačkáme a potom opatrně rozděláme. Na narovnaný papír naneseme černou tuš zředěnou vodou. Necháme zaschnout. Na arch balicího papíru předkreslíme obrys stromu. Ze zaschlého náčrtníkového papíru vystřihneme tvary listů a nalepíme na korunu stromu. Kmen vyrobíme stejným postupem, ale použijeme odstíny hnědých voskových pastelů.

28

29

30 Pomůcky: Tvrdý papír A3, barevné krepové papíry, lepidlo, obyčejnou tužku, nůžky. Pracovní postup: Na tvrdý papír A3 si nakreslíme obrys většího listu. Naznačíme žilnatinu. Krepový papír si nastříháme na menší kousky a vytvoříme z nich menší kuličky. Žilnatinu listu vytvoříme z černých krepových kuliček, které přilepujeme lepidlem Tenyl. Zbylou plochu listu polepíme také krepovými kuličkami /volíme dvě barvy/.

31

32 Pomůcky: Dva výkresy A4, vodové barvy, nůžky, lepidlo, štětec, obyčejná tužka. Pracovní postup: Plochu výkresu A4 pomalujeme vodovými barvami. Volíme podzimní barvy, které zapouštíme do pruhů nebo větších skvrn. Druhý výkres A4 pomalujeme odstíny hnědé barvy. Po zaschnutí výkres otočíme a nakreslíme na něj siluetu stromu, kterou vystřihneme. Strom nalepíme na první výkres.

33

34 Pomůcky: Barevné papíry, černý a červený fix, lepidlo, nůžky, modelářský nůž. Pracovní postup: Tělo ježka obkreslíme na hnědý papír a vystřihneme. Bodliny obkreslíme na tmavě hnědý, vyřežeme je modelářským nožem a ohneme. Obě části slepíme. Ježkovi domalujeme detaily obličeje.

35

SLANÉ TĚSTO SNADNO A RYCHLE

SLANÉ TĚSTO SNADNO A RYCHLE SLANÉ TĚSTO SNADNO A RYCHLE nápady na tvoření pro rodiče s dětmi napsala Jana Podzemná Návod na výrobu osvědčené domácí plastelíny. Bez zbytečných výdajů, snadno a rychle. Navíc zjistíte, co vše si můžete

Více

4. VÝTVARNÉ METODY. ÚVOD DO DIDAKTICKÝCH A KATECHETICKÝCH METOD Určeno pro katechetický kurz Ludmila Trochtová, Alena Rosová

4. VÝTVARNÉ METODY. ÚVOD DO DIDAKTICKÝCH A KATECHETICKÝCH METOD Určeno pro katechetický kurz Ludmila Trochtová, Alena Rosová 4. VÝTVARNÉ METODY ÚVOD DO DIDAKTICKÝCH A KATECHETICKÝCH METOD Určeno pro katechetický kurz Ludmila Trochtová, Alena Rosová OBSAH VÝTVARNÉ METODY ÚVOD.. 1 1. Kresba.. 2 2. Malba... 3 3. Grafika. 5 4. Modelování..

Více

PRACOVNÍ A VÝTVARNÁ VÝCHOVA

PRACOVNÍ A VÝTVARNÁ VÝCHOVA PRACOVNÍ A VÝTVARNÁ VÝCHOVA Metodika pro učitele ZŠ speciální Čáslav ÚVOD Pracovní vyučování je na základní škole speciální jedním z nejvýznamnějších vyučovacích předmětů. Cílem tohoto předmětu na těchto

Více

Rozvoj manuálních zručností a praktických dovedností žáků oboru cukrář CZ.1.07/1.1.28/01.0013. Příručka pro výuku. Zpracovala: Jana Matějů

Rozvoj manuálních zručností a praktických dovedností žáků oboru cukrář CZ.1.07/1.1.28/01.0013. Příručka pro výuku. Zpracovala: Jana Matějů Rozvoj manuálních zručností a praktických dovedností žáků oboru cukrář CZ.1.07/1.1.28/01.0013 Modelování Příručka pro výuku Zpracovala: Jana Matějů 1. Anotace Střední odborná škola a Střední odborné učiliště,

Více

Rukavice aneb ruka nejen na psaní II.

Rukavice aneb ruka nejen na psaní II. Rukavice aneb ruka nejen na psaní II. Globální výchova strana Legenda Video Fotografie Pracovní listy Další přílohy Věk dětí Časová dotace Pedologie Odběr vzorku, vrtaná a kopaná sonda 2 Pedologie Půdní

Více

Název: Papír a jeho vlastnosti

Název: Papír a jeho vlastnosti Název: Papír a jeho vlastnosti Výukové materiály Téma: Papír a jeho vlastnosti Úroveň: 1. stupeň ZŠ Tematický celek: Materiály a odpady Předmět (obor): výtvarná výchova, pracovní činnosti, prvouka Doporučený

Více

V savanách bydlí i afričtí nosorožci. Mají dva rohy, a pokud se rozčílí, mohou být velmi nebezpeční.

V savanách bydlí i afričtí nosorožci. Mají dva rohy, a pokud se rozčílí, mohou být velmi nebezpeční. Příloha Část projektu AFRIKA Příroda Afrika je druhý největší světadíl. Tvoří ho 53 nezávislých zemí, malých i velkých. Mezi jinými i Egypt nebo Tunis. V Africe je také ze všech kontinentů nejtepleji.

Více

Využití přírodnin ve výtvarných činnostech dětí předškolního věku. Markéta Navrátilová

Využití přírodnin ve výtvarných činnostech dětí předškolního věku. Markéta Navrátilová Využití přírodnin ve výtvarných činnostech dětí předškolního věku Markéta Navrátilová Bakalářská práce 2013 ABSTRAKT Bakalářská práce pojednává o teoretických základech výtvarné výchovy, rozlišuje

Více

Slovníček 60 Použitá literatura a další zdroje informací 61 Přílohy

Slovníček 60 Použitá literatura a další zdroje informací 61 Přílohy OBSAH 1 Obsah O Nápadníku 2 Výběr a zpracování uvedených námětů 3 Jak s Nápadníkem pracovat 4 Komu je Nápadník určen 6 12 Nápadníkových námětů 1 Co máme doma v kuchyni 8 2 Hry s potravinami 11 3 Učíme

Více

Přehled uložení pomůcek

Přehled uložení pomůcek Slunce, náš malíř Přehled uložení pomůcek Části kapitoly Pomůcky Pomůcky Pomůcky Název aktivity v kufru na DVD 1 na DVD 2 animace Kde se bere světlo Cesta slunečního paprsku Cesta slunečního paprsku

Více

Adame, dneska už neva, že letadlo řídí Eva

Adame, dneska už neva, že letadlo řídí Eva Adame, dneska už neva, že letadlo řídí Eva pracovní listy Evropská kontaktní skupina v České republice Žitná 45, Praha 1, 110 00, tel./fax: 222 211 799, www.ekscr.cz, office@ecgnet.cz Evropská kontaktní

Více

Přehled uložení pomůcek

Přehled uložení pomůcek Slunce, naše hvězda Přehled uložení pomůcek Části kapitoly Pomůcky Pomůcky Pomůcky Název aktivity v kufru na DVD 1 na DVD 2 animace Sluneční soustava Vznik sluneční soustavy Text 1 Text 1 Sluneční soustava

Více

Pomůcky: Pet láhev, ocet, jedlá soda, korková zátka, čtvrtka

Pomůcky: Pet láhev, ocet, jedlá soda, korková zátka, čtvrtka Pokusy pro 7. Ročník Raketa Pomůcky: Pet láhev, ocet, jedlá soda, korková zátka, čtvrtka Provedení: Korek obalíme staniolem a přiděláme tři křidélka, to proto, aby korek letěl rovně vzhůru. Musím si najít

Více

Metodika dopravní výchovy. v předškolním věku dítěte

Metodika dopravní výchovy. v předškolním věku dítěte Metodika dopravní výchovy v předškolním věku dítěte METODIKA 2008 Metodika dopravní výchovy v předškolním věku dítěte Metodika dopravní výchovy v předškolním věku dítěte 2008 Výstup řešení projektu: 1F44L/058/050

Více

POSTUP: 1 Najděte místo, kde roste křídlatka. Často se vyskytuje v okolí potoků a řek.

POSTUP: 1 Najděte místo, kde roste křídlatka. Často se vyskytuje v okolí potoků a řek. ze Tvoříme dřeva BRKAČKA Z KŘÍDLATKY POMŮCKY: pilka zářezka s jemnými zuby (např. modelářská pilka Zona), popř. stačí i pilka na železo kapesní nůž plátek pilky na železo starý, použitý smirkový papír

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra výtvarné výchovy

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra výtvarné výchovy UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra výtvarné výchovy LUCIE MIČÍNOVÁ IV. ročník prezenční studium Obor: Učitelství pro 1. stupeň ZŠ VÝTVARNÁ ŘADA PRO 1. STUPEŇ ZÁKLADNÍ ŠKOLY POHÁDKOVÉ

Více

ZAHRADA ZNÁMÁ NEZNÁMÁ

ZAHRADA ZNÁMÁ NEZNÁMÁ ZAHRADA ZNÁMÁ NEZNÁMÁ Zpracovaly: Hana Erteltová Věra Bartošová Dita Kaliánková Název projektu: Zahrada známá neznámá Cíl projektu: - získat pozitivní vztah k životnímu prostředí Dílčí cíle: - využití

Více

Výtvarná činnost. Kreativní válečky

Výtvarná činnost. Kreativní válečky Výtvarná činnost AP855/PE 225 Kč Pevné válečky se strukturou Sada 4 válečků z trvanlivé gumy k vytvoření nádherných ornamentů. AP705/PE 225 Kč Gumové válečky se strukturou Sada 4 válečků vyrobených z trvanlivé

Více

Základní škola a mateřská škola Ivaň Ivaň 73, 691 23 Pohořelice, www.zsivan.cz, zsivan@seznam.cz, 519 427 430 VÝTVARNÉ ŘADY. prožitkové učení 2013

Základní škola a mateřská škola Ivaň Ivaň 73, 691 23 Pohořelice, www.zsivan.cz, zsivan@seznam.cz, 519 427 430 VÝTVARNÉ ŘADY. prožitkové učení 2013 Základní škola a mateřská škola Ivaň Ivaň 73, 691 23 Pohořelice, www.zsivan.cz, zsivan@seznam.cz, 519 427 430 VÝTVARNÉ ŘADY prožitkové učení 2013 autor: BcA.et.Bc. Martina Klaková Výtvarné řady inspirované

Více

Příloha Mozaiky Pionýra květen 2012

Příloha Mozaiky Pionýra květen 2012 Příloha Mozaiky Pionýra květen 2012 Výběr z metodických a pracovních listů projektu Klíčení Mláďátka sport: Koťátko a záchranáři, (nejmladší) značky, bezpečnost Putování se psem příroda: Umím číst v mapách

Více

SBORNÍK. námětů pro využití prvků estetické výchovy ve výuce a v rámci volnočasových aktivit. Škola pro život. Název projektu:

SBORNÍK. námětů pro využití prvků estetické výchovy ve výuce a v rámci volnočasových aktivit. Škola pro život. Název projektu: SBORNÍK námětů pro využití prvků estetické výchovy ve výuce a v rámci volnočasových aktivit Název projektu: Reg. č. projektu: Realizátor projektu: Škola pro život CZ.1.07/1.2.10/02.0029 Krajské zařízení

Více

Drumben. víceúčelová pomůcka a zdroj inspirace část 3 / 3. Originál každým coulem. aneb. Tržiště výtvarných technik pro vyzdobení drumbenu

Drumben. víceúčelová pomůcka a zdroj inspirace část 3 / 3. Originál každým coulem. aneb. Tržiště výtvarných technik pro vyzdobení drumbenu Drumben víceúčelová pomůcka a zdroj inspirace část 3 / 3 Originál každým coulem aneb Tržiště výtvarných technik pro vyzdobení drumbenu Mgr. Barbora Polívková Mgr. Zdeněk Roller Obsah 3 Originál každým

Více

CZ.1.07/1.1.16/02.0041 Technické školky Podpora vzdělávání žáků ZŠ v technických a přírodních vědách STAVBY - DOMY

CZ.1.07/1.1.16/02.0041 Technické školky Podpora vzdělávání žáků ZŠ v technických a přírodních vědách STAVBY - DOMY STAVBY - DOMY METODICKÝ MANUÁL VÝSTUP PROJEKTU CZ.1.07/1.1.16/02.0041 OBSAH 1. MŮJ DŮM 4 PŘÍPRAVA 5 MŮJ DŮM ÚVODNÍ TEXT 6 PODLAŽÍ NEBO PATRO? TEXT PRO UČITELE 7 PODLAŽÍ NEBO PATRO PRACOVNÍ LIST 8 OBRÁZEK

Více

Tento postup můžete použít na dekorování rýžovými papíry nebo papírovými ubrousky předmětů ze dřeva, kartonu, skla, porcelánu, polystyrenu a kovu.

Tento postup můžete použít na dekorování rýžovými papíry nebo papírovými ubrousky předmětů ze dřeva, kartonu, skla, porcelánu, polystyrenu a kovu. Decoupage rýžovými papíry a 2-krokovým krakelováním Tento postup můžete použít na dekorování rýžovými papíry nebo papírovými ubrousky předmětů ze dřeva, kartonu, skla, porcelánu, polystyrenu a kovu. Budeme

Více

Chamber 2015. www.chamber.cz. Objednávejte na:

Chamber 2015. www.chamber.cz. Objednávejte na: Chamber 2015 Objednávejte na: www.chamber.cz Najdete nás i na Facebooku Chamber s. r. o., Svitavská 872/23, 678 01 Blansko, tel.: 516 410 432, mobil: 777 793 707, e-mail: expedice@chamber.cz, e-shop: www.chamber.cz

Více

Přehled uložení pomůcek

Přehled uložení pomůcek Slunce, náš hodinář Přehled uložení pomůcek Části kapitoly Pomůcky Pomůcky Pomůcky Název aktivity v kufru na DVD 1 na DVD 2 animace Otáčení Země kolem své osy Země jako baletka PL 1 PL 1 Oběh Země kolem

Více

Metodická příručka pro školní družiny

Metodická příručka pro školní družiny Cassiopeia Centrum ekologické a globální výchovy Cassiopeia Metodická příručka pro školní družiny Domek aneb domácí ekologie Vychází s podporou Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat

Více

Vyhodnocení workshopu z fyziky

Vyhodnocení workshopu z fyziky Vyhodnocení workshopu z fyziky (Fyzika do kapsy aneb Jak oživit výuku fyziky na ZŠ) Projekt: Krajské vzdělávací centrum pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Reg. č.: CZ.1.07/1.3.00/14.0026 Datum

Více

Olejomalba krok za krokem. Rady návody tipy

Olejomalba krok za krokem. Rady návody tipy Olejomalba krok za krokem. Rady návody tipy 29.5.2012 Autor:Pavel Michalica www.veselemalovani.cz Obsah Na co malovat 5 Jak si udělat vlastní plátno 5 Klížení a šepsování plátna 7 Křídový šeps 8 Olejový

Více

POZNÁVÁME ZÁKLADY OPTIKY

POZNÁVÁME ZÁKLADY OPTIKY POZNÁVÁME ZÁKLADY OPTIKY OPTICKÉ ČOČKY OPTICKÉ ČOČKY Co je optická čočka? Abychom pochopili, jakým způsobem naše oči vidí, musíme si nejprve vysvětlit základy optiky. Nejčastějšími optickými prvky při

Více