MUF. Moravany University Focus. Noviny ZŠ Moravany. číslo 7 ročník II vychází nepravidelně 9.prosince 2011 ZDARMA

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "MUF. Moravany University Focus. Noviny ZŠ Moravany. e-mail:noviny.muf@centrum.cz číslo 7 ročník II vychází nepravidelně 9.prosince 2011 ZDARMA"

Transkript

1 Podle předlohy nakreslila: L. Jakubičková MUF Moravany University Focus Noviny ZŠ Moravany číslo 7 ročník II vychází nepravidelně 9.prosince 2011 ZDARMA

2 Milí čtenáři, V předvánoční dobu vychází druhé číslo,,mufa a s ním přichází i zimní radovánky. V našem časopise se dočtete mnoho věcí o Vánocích, vánočních zvycích a poradíme vám jak vyrobit vánoční dárky, přání a další zajímavé věci. Komiks pro vás připravil Roman Mlejnek a Jarda Plecháček. Vtipy Vám představují David Štrbka, Pavel Voldán a Jakub Hudský. Seznámíme vás i s našimi výlety a exkurzemi. Zeptali jsme se i ţáků jak tráví Vánoce. Máte zájem pomoci nám s časopisem? Rádi od vás přijmeme texty, povídky, básně a pod. Pokud chcete seznámit kamarády s vašimi příběhy, pište na ovou adresu Smějeme se se Santou! Kresba: R. Mlejnek, 9.tř. aneb - kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe.

3 V křesťanské tradici oslavují narození Jeţíše Krista. Patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům. Slaví se od 25. prosince do první neděle po 6. lednu. V Česku je však za vrchol Vánoc povaţován Štědrý den, 24. prosinec, coby předvečer samotné slavnosti. Do Vánoc je někdy zahrnována i doba adventní, která Vánocům předchází. K Vánocům se pojí nejrůznější tradice, k nimţ se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které nosí Jeţíšek, či vánoční cukroví, některé z těchto tradic pocházejí jiţ z předkřesťanských dob a souvisí s oslavou slunovratu, který na tyto dny téţ připadá. V současné době se však původní, náboţenský význam Vánoc vytrácí a Vánoce se povaţují i za jeden z nejvýznamnějších občanských svátků.

4 VÁNOČNÍ STROMEČEK Jeden ze symbolů Vánoc. Staví se na Štědrý den a lidé si pod ním rozdávají vánoční dárky. JESLIČKY Betlém nebo též jesličky je umělecké vyobrazení znázorňující Svatou rodinu. Právě narozený Ježíš leží v chlévě na seně v jesličkách a Panna Maria a svatý Josef o něj pečují. Pastýři a Tři králové přinášejí dary, scéna bývá doplněna i zvířaty (vůl, oslík, ovce i jiné) JEŢÍŠEK Zdrobnělina jména Ježíš Kristus, jehož narození křesťané o Vánocích slaví. Příběh jeho narození v Betlémě v přístřešku pro dobytek, protože se pro něj nenašlo místo pod střechou. V současnosti je tato tradice spojena především s rozdáváním dárků. CUKROVÍ Vánoční cukroví a jeho pečení je jedna z obecně rozšířených vánočních tradic. Mezi typické patří cukroví z lineckého těsta. Typickými vůněmi jsou vanilka a rum.

5 Vánoční pranostiky * Kdyţ v první adventní neděli nastane daleko široko krutá zima, potrvá čtyři neděle. * Zelené Vánoce, bílé Velikonoce. * Je-li v první týden adventní mrazivo, bude zima osmnáct neděl trvati. * Mnoho sněhu v prosinci - mnoho ovoce a trávy. * Kdyţ v prosinci mrzne a sněţí, úrodný rok nato běţí. * Prosinec se sněhem na pěšině, ţito je v kaţdé vysočině. * Studený prosinec - brzké jaro. * Na suchý prosinec následuje suché jaro. * Jaké zimy v prosinci - taková tepla v červnu. * Padne-li první sníh na mokrou zem, bude slabá úroda. * Jaký prosinec, takový celý rok. * Kateřina na blátě, Vánoce na ledě. 5

6 Vánoční recepty Vánoční perníčky - ingredience: 500 g hladké mouky 80 g másla 200 g moučkového cukru 170 g medu kávová lţička perníkového koření 2 vejce lţička jedlé sody vejce na potření Poleva na zdobení: 1 bílek, 150 g cukru moučky, pár kapek citrónové šťávy Bílkovou polevu připravíme tak: bílek utřeme s nejlépe dvakrát prosátým cukrem, který k němu postupně přidáváme a s citronovou šťávou. Poleva by neměla být ani příliš hustá, ani příliš řídká. Postup: Smícháme mouku s cukrem, perníkovým kořením a sodou, měkkým máslem, medem a vejci. Dobře propracujeme těsto, které zabalíme do potravinářské fólie a dáme do lednice na noc odpočinout. Část těsta můţeme obarvit kakaem. Na druhý den ho vyválíme. Vykrajujeme různé tvary, které pečeme v předehřáté troubě na 150 C dozlatova. Upečené horké perníčky potřeme lehce vodou nebo rozšlehaným vajíčkem. Studené vánoční perníčky ozdobíme polevou na zdobení podle naší fantazie.

7 Pracny Potřebné suroviny: 180 g hladké mouky 110 g cukru 160 g másla 2 lţíce kakaa trochu mleté skořice 100 g mletých ořechů citrónová kůra moučkový cukr na obalení Postup: Ze všech surovin vypracujeme těsto. Po zapracovaní těsto vytlačujeme do formiček. Dáme na plech. Pečeme ve středně vyhřáté troubě. Po upečení vyklopíme a ještě teplé je obalujeme v cukru.

8 Jak zabalit vánoční dárek? 1. Kolik papíru je potřeba? Kolik papíru je potřeba zjistíte tak, že ho rozložíte na lavici a dáte na něj dárek. Do ustřižené části papíru se musí vejít s rezervou celý dárek. Většina lidí s papírem zachází příliš velkoryse, ale ve skutečnosti platí, že čím méně papíru použijete, tím atraktivnější bude výsledek. 2. Vlastní balení dárku Nyní nastal čas dárek do papíru opravdu zabalit. Potřebujete jeden pár rukou a trochu trpělivosti. Dárek do papíru pevně zabalte. Přesvědčte se, že papír k dárku po celé ploše těsně přiléhá. Také zkontrolujte, zda okraje papíru opravdu trochu přesahují a že papíru zároveň nikde moc nepřebývá. Izolepa povolena. 3. Přeložení rohů Dalším krokem je přeložení rohů. Balíček jednoduše obraťte a na kratších stranách rohy přeložte. Každý roh přitom zahněte do tvaru trojúhelníku, aby vypadal jako šipka. Rohy přeložte opravdu naostro, aby se neotvíraly. Použijte stejný pohyb jako při žehlení - s tím rozdílem, že místo žehličky zapojíte ruce.

9 4. Na řadě je izolepa Teď už jsme skoro u konce. Zbývá jen přilepit rohy izolepou, aby se neodchlipovaly a neprozrazovaly, co se skrývá uvnitř. Izolepu si doporučujeme předem nastříhat, abyste se s ní netrápili ve chvíli, kdy si oběma rukama musíte přidržovat přilepovaný papír. Pokud izolepu nastříháte na opravdu malé kousky, takřka splynou s papírem. Není to tak těžké, ne? 5. Třešnička na dortu stužka Pěkně zabalený dárek by si snad nakonec zasloužil převázat stužkou. Ani to není těžké. Stužku nejdříve protáhněte pod dárkem, oba její konce překřižte a balíček obraťte. Stužku jemně utáhněte a zavažte na mašli. Hotovo 9

10 Pečeme na Vánoce Rychlé rumové pralinky. Vezmeme dutou čokoládovou figurku, odhryzneme jí hlavu a dolejeme aţ po okraj rumem. Neskladujeme a hned konzumujeme! Vánoční vtipy Jdou dvě blondýnky do lesa pro Vánoční stromek. Po dvou hodinách se ptá jedna druhý: "Tak co, máš něco?" "Ne nemám" odpoví druhá "a co ty?" "Já taky ne, tak víš co vezmeme nějakej bez ozdob!" Strýčku víš jaký vlak má největší zpoţdění? Nevím. Ten co jsi mi slíbil loni k vánocům.

11 Sousedky stojí na chodbě a drbou. Okolo jde Pepíček a slyší co si paní od vedle povídají. Přijde domů a říká tátovi: "Tati letos budeme mít hodně cukroví." "Jak to?" Odpoví táta. "No protoţe sousedky říkaly, ţe máma uţ měsíc peče s listonošem." ŠTĚKAJÍCÍ DÁREČEK Dal jsem manţelce pod stromek psa. A proč psa? Uţ se těším, jak mě s ním bude posílat večer ven! Byl jsi dneska hodný? Neukradl jsi nic? Nenadával jsi? vyptává se Jeţíšek malého chlapečka. No tak se to uţ konečně nauč, já ti dárky věčně nosit nebudu!

12 Ekocentrum Paleta Pardubice. Moravany Naše 9. třída měla tu moţnost navštívit ekocentrum v Pardubicích. Téma bylo: Jeden za všechny a všichni za jednoho. Podle zjištění se nám to velice líbilo a klidně bychom tam jeli zas. V ekocentru Paleta probíhají výukové programy ekologické výchovy, kterých se děti aktivně účastní. Obvykle jsou prováděny pro jednu třídu (skupinu) a účastníci procházejí řadou na sebe navazujících aktivit, které svým tematickým zaměřením odpovídají věku, případně i osnovám vyučovacího předmětu. K provádění programů jsou připraveny specializované, výtvarně i architektonicky vhodně a zajímavě řešené učebny: a) učebna s ţivými zvířaty domácími mazlíčky b) učebna ve stylu staré chalupy c) dřevěný dům s krbem v Areálu Paleta.

13 Školička kouzel Moravany Dne 29. listopadu 2011 proběhla akce Školička kouzel v jídelně ZŠ Moravany. Programem provázel kouzelník a jeho kolega kytarista. Ţáci sledovali kouzla, hádali, jak je kouzelník provádí, a zpívali písně spolu s kytaristou. Některé paní učitelky pomáhaly kouzelníkovi s čarováním L.F. Foto: L.F.

14 Česká televize Exkurze v rámci Multimediální výchovy Moravany Dne se 9.třída spolu s paní uč. Slavíčkovou a panem uč. Kubcem vydala do České televize. Sraz byl v 6:15 na nádraţí, vlak nám jel v 6:27. Vydali jsme se tedy na cestu a v Pardubicích jsme přestupovali na druhý vlak který nás měl dopravit aţ do Prahy, ale v Řečanech se stala porucha na lokomotivě. Tak nám oznámili, ţe za 20 minut přijede přípoj, který nás má dopravit do Prahy. Tak jsme tedy vystoupili a čekali na vlak. Kdyţ vlak přijel tak jsme nastoupili a vydali se na cestu. Po cestě uţ na nás ţádné nástrahy nečekali. Poté co jsme přijeli do Prahy jsme si šli koupit jízdenky na metro a vydali jsme se do ČT. V České Televizi nám nejdříve něco řekli o historii a pak pustili 2 krátké filmy o ČT. Potom co jsme shlédli filmy jsme se šli podívat do jedné z místností s kulisami. Potom co jsme se podívali na kulisy, jsme šli do studia kde se natáčí Sama doma a pak jsme se šli podívat kde se natáčí Kouzelná školka a tam jsme se vyfotili s Majdou a s Františkem. Dále jsme pak se šli podívat kde se natáčí rozhovory s různými osobnostmi. T.K.

15 Přes dopravní potíže jsme dorazili včas Tady se stavěly kulisy na Silvestra Ve studiu se právě natáčela vánoční Kouzelná školka A jak ožívají maňásci? Foto: 15 P.K.

16 Před Praţským hradem spolu s jejími stráţci Střídání stráţí nám neušlo. Počasí nám opravdu přálo. Postavte na kafe, za chvíli se vracíme! Levá, levá! 16 Foto: P.K.

17 Kdyţ jsme vcházeli na hrad, netušili jsme co vše nás čeká a jak pěkně promrzneme! Záţitků máme spousty Foto: 17P.K.

18 Představujeme: Marka Lukase K fotbalu mě přivedl táta, protoţe sám fotbal hraje a chtěl mít v rodině dalšího fotbalistu. Fotbal hraji od 3 let pamatuji si na můj první zápas proti Pardubicím. Jeden rok jsem hrál za FK Pardubice v té době nejlepší klub ve Východních Čechách. Takţe kdyţ si to spočítám tak fotbal hrají uţ 11 let. Nyní hraji za tým TJ Sokol Moravany, ale také i za Pardubice. Moravany hrají na hřišti vedle školy takţe není problém s dopravou na tréninky a zápasy. Jsem levonohý fotbalista, coţ je ve fotbale velmi málo a to je moje výhoda. Můj vzor je Cristiano Ronaldo, portugalský fotbalista, který nyní hraje za Real Madrid (jeden z nejlepších týmů světa) pro představu tento hráč stojí = Kč. A poté je můj vzor samozřejmě levonohý nejlepší fotbalista světa Lionel Messi hraje za FC Barcelona (nejlepší tým světa) tento hráč stojí cca = Kč. M.L. Foto: archiv M.L. 18

19 První příspěvky ţáků naší školy. Konečně! M. Slavíček a J. Roček

20 Jak trávíte Vánoce? Zeptali jsme se ţáků 1. stupně naší školy Moravany 5.prosince 2011 jsme s redakčním mikrofonem opět zašli na 1. stupeň a ptali se ţáků na Vánoce. Poloţili jsme jim následující otázky: a) Jak trávíte doma Vánoce? b) Co míváte ke štědrovečerní večeři? c) Co se vám na Vánocích nejvíce líbí? d) Slavíte Vánoce i ve škole s kamarády? e) Co děláte na Silvestra? Naším záměrem bylo oslovit ţáky ze všech tříd. O velké přestávce jsme na chodbě zastihli Natálku Borovcovou z 1. tř., Jakuba Fligra ze 2. tř., Ţanetku Klainerovou ze 3. tř., Elišku Laxarovou ze 4. tř. a Adélu Kubíkovou z 5. tř.. Jejich odpovědi ve stejném pořadí najdete na další stránce. 20

21 Natálka: - Pečeme cukroví, dárky rozbalujeme společně, koukáme na pohádky. - Jíme řízky a bramborový salát. - Nejvíce se mi na Vánocích líbí dárky. - I ve škole slavíme Vánoce. - Na Silvestra jsme vzhůru a čekáme na ohňostroj. Eliška: - Strojíme stromeček. - Řízky s bramborovou kaší - Ţe se koulujeme. - Ano. - Taťka nás vzbudí na půlnoc. Ţanetka: - Uklízíme, strojíme stromeček a připravujeme stůl. - Klobásy, řízky, ryby a bramborový salát (kaţdý podle své chuti) - Sníh, dárky, jídlo. - Jo, rozdáváme si dárky a máme z toho velkou radost. - Čekáme, neţ se přiblíţí půlnoc a pak jdeme do hospody a na velký ohňostroj 21

22 Jakub: - Den před Vánocemi pečeme cukroví, strojíme stromeček a uklízíme. - Někdy rybu, někdy řízek s bramborovou kaší. - Ţe jsme všichni společně a společně rozbalujeme dárky. - Jo, ale moc nedostáváme dárky, doma jich je plný obývák. - Jsme vzhůru do půlnoci, taťka odpaluje rachejtle. Adélka: - Strojíme stromeček a zdobíme dům. - Bramborovou kaši, salát, řízek a rybu (kaţdý podle své chuti). - Sníh, dárky a cukroví. - Jo, rozdáváme si dárky. Pf 2012 Pravá štědrovečerní ryba je jen z našich rybníků. Foto: P.K. 22

23 Pouţité zdroje: Knihovna.dolníbousouv.cz[online].[cit ].Dostupné z WWW: <http://files.knihovna.dolnibousov.cz/ e76e1e8afa/ladavanoce%20u%20stromku.jpg> Minibazar.cz[online].[Cit ].Dostupné z WWW:<http://i.mimibazar.cz/h/bc/6/100722/15/f jpg> Spz.logout.cz[online].[cit ].Dostupné z WWW:<http://spz.logout.cz/gif2004/350016_ct.jpg> Paleta.cz[online].[cit ].Dostupné z WWW:<http://www.paleta.cz/> Ceypex.bloger.cz[online].[cit ].Dostupné z WWW:http://ceypex.bloger.cz/obrazky/ceypex.bloger.cz/vanoce.jpeg Kovovyroba-jenikov.cz[online].[cit ].Dostupné z WWW:<http://www.kovovyroba-jenikov.cz/images/formicky/panenka.gif> 23

ZŠ PRAKTICKÁ A ZŠ SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY WWW.ZSPKRALIKY.CZ ŠKOLNÍ BRAVÍČKO

ZŠ PRAKTICKÁ A ZŠ SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY WWW.ZSPKRALIKY.CZ ŠKOLNÍ BRAVÍČKO ZŠ PRAKTICKÁ A ZŠ SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY WWW.ZSPKRALIKY.CZ Prosinec 2013 leden 2014 ŠKOLNÍ BRAVÍČKO Milí čtenáři, kamarádi, přátelé, tak zase po roce máme tu Vánoce. Pokusíme se vás naladit vánočně laděným

Více

Časopis žáků ZŠ Česká Lípa, Pátova Prosinec/2011 5Kč. Exkluzivní rozhovor s mistryní ČR, Klárkou

Časopis žáků ZŠ Česká Lípa, Pátova Prosinec/2011 5Kč. Exkluzivní rozhovor s mistryní ČR, Klárkou Časopis žáků ZŠ Česká Lípa, Pátova Prosinec/2011 5Kč Exkluzivní rozhovor s mistryní ČR, Klárkou obálka: Kučerová Kristýna, 2011 a obrázek kapra: Stratilová Lucie, 2011 Slovo šéfredaktora Ahoj Pátováci!

Více

Odborné učiliště a Praktická škola, Brno, Lomená 44, 617 00 příspěvková organizace. Školní časopis. a NaŠE ŠKOLa OBČASNÍK. Vánoční vydání 2013

Odborné učiliště a Praktická škola, Brno, Lomená 44, 617 00 příspěvková organizace. Školní časopis. a NaŠE ŠKOLa OBČASNÍK. Vánoční vydání 2013 Odborné učiliště a Praktická škola, Brno, Lomená 44, 617 00 příspěvková organizace Školní časopis MY a NaŠE ŠKOLa OBČASNÍK Vánoční vydání 2013 A všichni z OU a PrŠ v Brně na Lomené 44, kteří máte zájem

Více

Mikuláš ve škole. listopad prosinec 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem

Mikuláš ve škole. listopad prosinec 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Mikuláš ve škole listopad prosinec 2013 Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Obsah Jen tak na okraj... 3 Na slovíčko... 4 Anketa... 5 Pod lupou... 6 Ekostránky... 8 Ekotým 2014...

Více

listopad/prosinec 2012

listopad/prosinec 2012 Čtení pod lavice Školní časopis ZŠ Bolatice listopad/prosinec 2012 Dvouměsíčník Milí čtenáři, před námi je konec roku a Vánoce. A právě na toto se v časopisu zaměříme. Většina článků se týká Vánoc, cukroví,

Více

Obsah REDAKCE. http://www.zsamschlum.cz/zs/skolni-casopis. 1. Obsah. Šéfredaktorky: Denisa Tomášková Gabriela Kalinová. Grafik: Roman Kotrbáček

Obsah REDAKCE. http://www.zsamschlum.cz/zs/skolni-casopis. 1. Obsah. Šéfredaktorky: Denisa Tomášková Gabriela Kalinová. Grafik: Roman Kotrbáček Obsah 1. Obsah 2. Vánoční tradice 3. Jarmark a den otevřených dveří 4. Anketa o nejoblíbenější vánoční cukroví 5. Čerti a soutěţ Zkusme si to 6. Dravci 7. Kříţovka 8. Florbal a Borec Sedlčan 9. Vánoční

Více

Až zazvoní zvoneček, rozsvítí se vánoční stromeček. Malé i velké dárky rozbalte si. Milá redakce,

Až zazvoní zvoneček, rozsvítí se vánoční stromeček. Malé i velké dárky rozbalte si. Milá redakce, Milá redakce, děkujeme Ti za všechny chvilky těšení se, které máme ve chvíli, kdy otevíráme každé nové číslo časopisu. Přejeme Ti pěkné Vánoce, bohatého Ježíška, pohodu u svátečního stolu a s příchodem

Více

ŠKOLÁK. Co? To uţ jsou Vánoce? Michaela Horváthová. Vánoce jsou tady Katka Adamová. Číslo 2 Ročník pátý 2011

ŠKOLÁK. Co? To uţ jsou Vánoce? Michaela Horváthová. Vánoce jsou tady Katka Adamová. Číslo 2 Ročník pátý 2011 ŠKOLÁK Číslo 2 Ročník pátý 2011 ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov Co? To uţ jsou Vánoce? Michaela Horváthová Co? To uţ jsou Vánoce? Zase na nás po roce přijdou kladné emoce? Leze na mě vánoční nálada

Více

Ahoj holky, kluci a všichni ostatní čtenáři!

Ahoj holky, kluci a všichni ostatní čtenáři! 1 Ahoj holky, kluci a všichni ostatní čtenáři! Rok 2011 nám neúprosně utíká a Vánoce se kvapem blíží. Všichni se těšíme na krásné sváteční chvíle plné vánočních písniček, koled a světel adventních svíček.

Více

PF 2012. 2. ročník / prosinec 2011. Krásné pohádkové, pohodové a ničím nerušené Vánoce v kruhu svých nejbližších vám všem přeje Redakční rada

PF 2012. 2. ročník / prosinec 2011. Krásné pohádkové, pohodové a ničím nerušené Vánoce v kruhu svých nejbližších vám všem přeje Redakční rada 2. ročník / prosinec 2011 ZŠ SOKOLOVSKÁ SVITAVY Cítíte tu vůni perníku, lineckého cukroví, jehličí a zapálených svíček? To je předvánoční čas na naší škole. Rozlučme se se starým rokem a společně přivítejme

Více

Šťastné a Dušanovské. Prosinec 2013 XV. ročník číslo 2

Šťastné a Dušanovské. Prosinec 2013 XV. ročník číslo 2 Prosinec 2013 XV. ročník číslo 2 Šťastné a Dušanovské Vánoce nám už klepou na dveře, což znamená, že vychází i nový Dušan, aby vás seznámil s průběhem starých i nových akcí a různých dalších věcí. Ale

Více

Buď COOL, čti school! 12/2014. Časopis pro Vás připravili žáci a žákyně PVP Mediální výchova. E-mail redakce: redakce.zs-komenskeho@seznam.

Buď COOL, čti school! 12/2014. Časopis pro Vás připravili žáci a žákyně PVP Mediální výchova. E-mail redakce: redakce.zs-komenskeho@seznam. Časopis pro Vás připravili žáci a žákyně PVP Mediální výchova. E-mail redakce: redakce.zs-komenskeho@seznam.cz Nástěnka redakce: 1. patro budovy ZŠ Komenského 589 Nymburk Kontaktní osoba: Alena Pavlíčková,

Více

časopis 1. stupně ZŠ Ročník 19 prosinec 2014 Číslo 53

časopis 1. stupně ZŠ Ročník 19 prosinec 2014 Číslo 53 Pažout časopis 1. stupně ZŠ Ročník 19 prosinec 2014 Číslo 53 Krásný adventní čas, naši milí! Pokud správně počítáme, už jsme zapálili druhou svíčku. Zbývají ještě dvě a bude tu den, na který se mnozí z

Více

Číslo 1. prosinec 2010 Ročník 2. Časopis žáků ZŠ TGM ve Frýdlantu nad Ostravicí

Číslo 1. prosinec 2010 Ročník 2. Časopis žáků ZŠ TGM ve Frýdlantu nad Ostravicí Číslo 1. prosinec 2010 Ročník 2. Časopis žáků ZŠ TGM ve Frýdlantu nad Ostravicí Ahojda! Tamtam je zpět! Po několika měsících, kdy se vám po nás jistě stýskalo, jsme se vrátili v plné síle, se spoustou

Více

Číslo 3. prosinec 2010. Ročník 6

Číslo 3. prosinec 2010. Ročník 6 Číslo 3 prosinec 2010 Ročník 6 Úvod Vítejte u speciálního Vánočníko čísla Klády. Za prvé bych za tohle číslo bych chtěla předvším poděkovat Aničce Soukupové z 8.A, která ho v podstatě celé napsala. Doufám,

Více

OKÉNKO. zpravodaj farností Nový Jičín, Šenov u Nov.Jičína a Kunín. DUCHOVNÍ SLOVO... Otec Alois

OKÉNKO. zpravodaj farností Nový Jičín, Šenov u Nov.Jičína a Kunín. DUCHOVNÍ SLOVO... Otec Alois OKÉNKO zpravodaj farností Nový Jičín, Šenov u Nov.Jičína a Kunín DUCHOVNÍ SLOVO... Otec Alois Prosinec 2014 Opět zde máme předvánoční čas, který se i letos naplňuje dobou adventní. A pak přijdou opět Vánoce.

Více

- 1 - Vaše redakce. Z Š U h e r s k ý B r o d, P o d V i n o h r a d y 1 4 2 0 ROČNÍK2 ČÍSLO1 WWW.ZSVIN.CZ PROSINEC 2004

- 1 - Vaše redakce. Z Š U h e r s k ý B r o d, P o d V i n o h r a d y 1 4 2 0 ROČNÍK2 ČÍSLO1 WWW.ZSVIN.CZ PROSINEC 2004 Z Š U h e r s k ý B r o d, P o d V i n o h r a d y 1 4 2 0 ROČNÍK2 ČÍSLO1 WWW.ZSVIN.CZ PROSINEC 2004 Co najdete v našem časopise??? co se děje aktuální informace pro deváťáky anketa s druháky interview

Více

VIRUS ČÍSLO 2 2008/2009 ÚVODNÍK

VIRUS ČÍSLO 2 2008/2009 ÚVODNÍK ÚVODNÍK Taky to slyšíte? Ťuk, ťuk, ťuk... Vánoce jsou za dveřmi! Taky už se nemůžete dočkat? Mamky a babičky už jistě napekly vanilkové rohlíčky, linecké cukroví, marokánky... a taťkové a dědečkové zase

Více

A je to tady!! Ta dlouho očekávaná doba Vánoc. Ani není možné, jak ten rok rychle utekl a už je u konce. Ještě před nedávnem jsme se začínali

A je to tady!! Ta dlouho očekávaná doba Vánoc. Ani není možné, jak ten rok rychle utekl a už je u konce. Ještě před nedávnem jsme se začínali Vánoce 2010 A je to tady!! Ta dlouho očekávaná doba Vánoc. Ani není možné, jak ten rok rychle utekl a už je u konce. Ještě před nedávnem jsme se začínali rozkoukávat v nové sestavě redakce a teď? Máme

Více

NEJLEPŠÍ SPORTOVEC MĚSÍCE: NEJLEPŠÍ SBĚRAČI MĚSÍCE: JEDNU KRÁSNOU ZEMI ZNÁM III. DÍL - NÁRODNÍ PARKY

NEJLEPŠÍ SPORTOVEC MĚSÍCE: NEJLEPŠÍ SBĚRAČI MĚSÍCE: JEDNU KRÁSNOU ZEMI ZNÁM III. DÍL - NÁRODNÍ PARKY NEJLEPŠÍ SPORTOVEC MĚSÍCE: Petr LUŠTINEC, 7. A NEJLEPŠÍ SBĚRAČI MĚSÍCE: BYLINY: Pavlína GALUŠČÁKOVÁ, 5. A PAPÍR: Pavel KAŠPAR, 3. A JEDNU KRÁSNOU ZEMI ZNÁM III. DÍL - NÁRODNÍ PARKY Karolína Petra VOTOČKOVÁ

Více

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA tradiční i nevšední recepty Obsah Obsah... 2 Rady a tipy... 3 Cukroví... 5 Moučníky... 43 Slané pečivo... 55 Nápoje... 61 Polévky... 66 Hlavní jídla... 79 Paštiky... 99 Saláty...

Více

ŠTĚDROVEČERNÍ MENU TIP NA POHODOVÉ VAŘENÍ. MĚSÍČNÍK REGIONU DOLNÍ BEROUNKA číslo 12 ročník 2. 8. prosince 2008. SOUTĚŽ O CENY Kdo vyhrál permanentku

ŠTĚDROVEČERNÍ MENU TIP NA POHODOVÉ VAŘENÍ. MĚSÍČNÍK REGIONU DOLNÍ BEROUNKA číslo 12 ročník 2. 8. prosince 2008. SOUTĚŽ O CENY Kdo vyhrál permanentku MĚSÍČNÍK REGIONU DOLNÍ BEROUNKA číslo 12 ročník 2 8. prosince 2008 ŠTĚDROVEČERNÍ MENU TIP NA POHODOVÉ VAŘENÍ více na stranách 7 až 10 Co takhle udělat si Vánoce už v listopadu? Ne, to není otázka na vás,

Více

číslo 12 prosinec 2003

číslo 12 prosinec 2003 číslo 12 prosinec 2003 www.brno.cz/novy_liskovec e-mail: liskacek@nliskovec.brno.cz zdarma Z obsahu tohoto čísla: strana 1 Nastal vánoční čas strana 4 Oslavenkyně Helena Kružíková strana 6 Vánoční recepty

Více

PŘEDVÁNOČNÍ ZAMYŠLENÍ BUĎTE, LIDÉ, NA SEBE HODNÍ Z REGIONU SPORT ROZHOVOR JESLIČKY. MĚSÍČNÍK REGIONU DOLNÍ BEROUNKA číslo 12 ročník 4

PŘEDVÁNOČNÍ ZAMYŠLENÍ BUĎTE, LIDÉ, NA SEBE HODNÍ Z REGIONU SPORT ROZHOVOR JESLIČKY. MĚSÍČNÍK REGIONU DOLNÍ BEROUNKA číslo 12 ročník 4 MĚSÍČNÍK REGIONU DOLNÍ BEROUNKA číslo 12 ročník 4 ZDARMA prosinec 2010 PŘEDVÁNOČNÍ ZAMYŠLENÍ BUĎTE, LIDÉ, NA SEBE HODNÍ více na str. 8 až 10 Bláhově jsem se těšila, že vám v prosincovém čísle zpravodaje

Více

Informační občasník občanského sdružení Náš Jundrov

Informační občasník občanského sdružení Náš Jundrov Informační občasník občanského sdružení Náš Jundrov Milí Jundrováci, 2008, ročník 3, číslo 4 evidenční číslo MK ČR: E 16682 blíží se konec roku a s ním i oslava Vánoc, které patří k jedněm z nejkrásnějších

Více

Personalistika společnosti je na vysoké úrovni

Personalistika společnosti je na vysoké úrovni N O V I N Y Z A M Ě S T N A N C Ů s p o l e č n o s t í A, Č Í S L O X / p r o s i n e c 2 0 14 Instalace nádrží na preol food strana 2 3. ročník soutěže Nejlepší mladý chemik strana 3 Krátká vánoční procházka

Více

Vánoce v Anglii. Vánoce u nás doma. Vánoční básně. Vánoční vtipy

Vánoce v Anglii. Vánoce u nás doma. Vánoční básně. Vánoční vtipy Vánoce u nás doma Ráno vstanu a s tátou jedeme pro sestru. Přijedeme domů a jdeme k vánočnímu stromečku pro dárky. Potom koukáme na televizi na pohádky. K obědu máme vinnou 1Sklobásu. Jdeme za babičkou,

Více

Nakupujte u svého pekaře

Nakupujte u svého pekaře Tisk zaměstnanců Pekařství Illík, spol. s r.o. 3 ročník 4 občasník prosinec 2012 Otevírací doba o vánočních svátcích Prodejny Pekařství Illík přivítají své zákazníky 24. prosince v dopoledních hodinách,

Více

TĚŠÍME SE NA VÁNOCE. Čas Vánoc, čas pečení

TĚŠÍME SE NA VÁNOCE. Čas Vánoc, čas pečení TĚŠÍME SE NA VÁNOCE Čas Vánoc, čas pečení Jako každý rok se všichni těšíme na Vánoce. Úžasná atmosféra, všude sníh, vánoční výzdoba a také pečení cukroví. Už odmala pomáhám mamce v kuchyni s vykrajováním

Více

4/2010 NESEM CO BYCH ZMĚNIL NA VÁNOCÍCH NÁZORY ZASTUPITELŮ PŘEDSTAVUJEME NOVÉ REŽISÉRY HVOZDENSKÝ SLAVÍK

4/2010 NESEM CO BYCH ZMĚNIL NA VÁNOCÍCH NÁZORY ZASTUPITELŮ PŘEDSTAVUJEME NOVÉ REŽISÉRY HVOZDENSKÝ SLAVÍK 4/2010 NESEM VÁM Y... NOVIN CO BYCH ZMĚNIL NA VÁNOCÍCH NÁZORY ZASTUPITELŮ PŘEDSTAVUJEME NOVÉ REŽISÉRY HVOZDENSKÝ SLAVÍK úvodník VÁNOČNÍ PÍSEŇ Jaroslav Seifert Rolničky slyším, slyším hlasy, myslím si:

Více