Dům na Rohu. Rodinný Dům na Vesnici

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Dům na Rohu. Rodinný Dům na Vesnici"

Transkript

1 Rodinný Dům na Vesnici 70 Dům na Rohu 71 Sobín Ján Stempel Zdiby Ján Stempel spolupráce Aleš Herold Majitel stavební firmy, která realizovala rodinný dům ve Vraném nad Vltavou, mě požádal o návrh vlastního rodinného domu. Samotná realizace se paradoxně prodloužila na trojnásobek délky výstavby běžného rodinného domu. Práce na vlastním domě vyplňovaly časové prodlevy u jiných staveb. Zahrady u staré zástavby byly na vesnici s takovou dostupností do Prahy příliš velké, a tak se postupně zastavěly. Náš dům vyplnil poslední proluku. Stabilizovaná okolní zástavba usnadnila postup při návrhu. Nebylo třeba se obávat, co a jak si postaví sousedi. Jako u všech návrhů rodinných domů byl pro mě nejdůležitější názor klienta. Tradiční, až konzervativní přístup manželů se promítl od objemu domu, přes fasádu až po dispozici. I v tomto návrhu byla použita archetypální forma. Sendvičová konstrukce pláště splňuje nízkoenergetický standard. Lícové zdivo umocňuje tradiční pojetí domu, je bezúdržbové a vysoce odolné povětrnostním podmínkám. Rohová svažitá parcela, na kterou je úzký přístup ze severovýchodního, nejníže položeného cípu, definovala umístění a koncepci prostor. Dům je svou podélnou osou rovnoběžný s úhlopříčkou pozemku a situovaný co nejblíže k vjezdu. Vstup do domu je ze suterénu, částečně zapuštěného do svahu. V suterénu objektu na úrovni příjezdové komunikace se nachází garáž, vstup a technické zázemí se strojovnou vytápění - tepelným čerpadlem. Jihovýchodní fasády do obytných částí přízemí - obývacího pokoje, jídelny a kuchyně jsou celodenně otevřeny slunci a je z nich přímý vstup na zahradu, která je z rohu parcely vnímána v celé své velikosti. Přímý vstup na zahradu umožnila na první pohled nevhodná svažitost pozemku. Před prudkým osluněním je objekt chráněn stínicími prvky - žaluziemi. Jihozápadní okno obývacího pokoje je navíc stíněno pergolou. Prosklené plochy s kvalitními okny a otevřenost dispozice přízemí umožní intenzivnější prosvětlení objektu při zachování vysokého tepelně technického standardu.

2 Úsporný Dům 72 Vila v Horském Parku 73 Malešice, Praha 2008 Bratislava Ján Stempel 2008 Manželé se rozhodli pro rekonstrukci rodinného domečku po svých rodičích, nicméně technický stav domu neumožnil toto řešení. Domeček se zastavěnou plochou 80 m 2 se zbořil a na jeho místě jsme navrhli stejně veliký dům. Dispozice je sice primárně řešena pro stárnoucí pár s občasným přespáním dětí, ale svým uspořádáním plně uspokojí čtyřčlennou rodinu. V této stabilizované zástavbě individuálního bydlení by bylo prosazení většího domu komplikované a klienti vzhledem ke svému věku nechtěli projednávání dokumentace prodlužovat. Sám klient provozuje malou stavební firmu zaměřenou zejména na rekonstrukci historických bytů. Dům si tedy stavěl sám pro sebe. Pečlivost provádění je zde cítit z jednotlivých detailů. Dům má zvýšené obytné podkroví. Jižní fasádě, která je jediná pozorovatelná s náležitým odstupem, dominuje velká prosklená plocha s dělením v poměru zlatého řezu. Hlavní obytný prostor se rozprostírá přes dvě podlaží. Svým převýšením působí i na minimálních metrech čtverečních vzdušně. Ložnice je umístěna v přízemí, přičemž v patře jsou dva pokoje s koupelnou. Velkou úsporou bylo přestropení objektu, které je z lepených dřevěných nosníků uložených do ocelového profilu po vnitřním obvodu věnce. Na nosnících už jsou pouze vrstvy OSB desek. Toto skoro průmyslové řešení je dominantním prvkem v interiéru. Dům patří mezi naše nejúspornější návrhy vůbec. Jedná se o jednopodlažní, částečně podsklepený rodinný dům v Bratislavě. Dům má pravidelný pravoúhlý půdorys s vnitřním atriem a plochou střechou s intenzivní zelení. Dům je součástí zástavby volně stojících rodinných domů při Horském parku. Objekt je dopravně napojen na stávající komunikaci ze severovýchodní strany. Ústí sem rampa z podzemní garáže, kde jsou čtyři parkovací stání. Objekt je dispozičně rozdělen do čtyř křídel, které jsou orientovány kolem vnitřního atria. V severním křídle se nachází denní část domu s kuchyní, obývacím pokojem a pracovnou. V jižním křídle se nachází krytý bazén, ve východním noční část s hernou, ložnicemi a koupelnou dětí. Západní křídlo tvoří rodičovská ložnice s dělenou šatnou a velikou koupelnou. Hlavním principem uspořádání místností v přízemí je kontakt s exteriérem a přímý vstup do vnitřního atria. Atrium je přístupné i z podzemní garáže, přes překryté vnější schodiště. Dům je hmotově a materiálově řešený tak, aby maximálně splynul s prostředím a doplňoval okolní přírodní prvky. Na vnějších fasádách je v převážné míře použitý přírodní kámen, který doplňují malé okenní otvory. V kontrastu s vnější fasádou je řešené vnitřní atrium s velkoryse prosklenými otvory. Důležitým kompozičním prvkem je vegetace, která roste na plochých zelených střechách: trávník, křoví a popínavá zeleň.

3 74 75

4 76 Rodinný Dům Popovičky I. 77 Popovičky Ján Stempel spolupráce Aleš Herold Rodinný dům v Popovičkách navázal na koncept započatý u rodinného domu ve Vraném nad Vltavou. V poměrně minimalizovaném jednoduchém archetypálním objemu je navržena komfortní dispozice pro čtyřčlennou rodinu. Z exteriéru dům zaujme svou příjemnou dřevěnou fasádou, která je v záměrném kontrastu s interiérem, kde neomítáné betonové tvárnice působí jako lego pro dospělé. Odráží se zde až hravý přístup klientů, kteří se zapojili do návrhu velmi aktivně. Vzájemně obohacující diskuze jistě ovlivnila jejich přístup k bydlení a se svým novým domovem se velmi rychle sžili. Velký obytný prostor v přízemí je otevřen slunci a do zahrady, kde tráví majitelé většinu času. Terasa s pergolou by tak měla být započítána do obytné plochy domu. Zahradní úpravy nebyly rozhodně podceněny a dům se tak neřadí mezi masu domů s okolím, na které nezbyly peníze. Přitom je toto okolí každodenním obrazem při výhledu z okna. Tuto skutečnost si majitel uvědomil a doslova si vybral i souseda, kdy pozemek i s referencí na mě doporučil kolegovi.

5 78 Rodinný Dům Popovičky II. 79 Popovičky Ján Stempel spolupráce Aleš Herold Majitelé prvního domu v Popovičkách se začali obávat, že sousední pozemek bude zastavěn stavbou, která nebude odpovídat jejich představám krásného domova a bude jim tak narušovat harmonii bydlení. Doporučili proto pozemek i architekta svému kolegovi. A tak byl dřevěnému domku navržen cihelný bráška. Oba domy společně působí jako archetypální manifest proti masové zástavbě typizovaných domů devastující české vesnice. Na třetí slámový dům, jak je v pohádce O třech prasátkách, nezbylo v našem případě místo. Příběh tak zachraňuje kolega Suske svým slámovým domem, bohužel ale mimo Popovičky. Těžištěm návrhu je prostup domu v příčné ose, kde vznikají dva prostory pro sezení kolem kulatého stolu - převýšený vnitřní a krytý ven- kovní. Oba prostory jsou uzavíratelné vraty. Princip je inspirován průjezdnými stodolami. Obývací část je již mimo toto centrum a navozuje spíše intimnější náladu. Ve zvýšeném podkroví je klidná noční zóna s ložnicemi a sociálním zázemím. Cihelná obezdívka pláště a břidlicová střešní krytina podporují společně s formou tradiční výraz. Celá kompozice obou domů působí vyrovnaně, přičemž rozdílný materiál na fasádách je příjemným rozptýlením. Obě zahrady se sjednotily v jednu, čímž se odbourala zbytečná bariéra plotu a zahrada velkoryse podtrhuje prostotu domů.

6 Přístavba Činžovního Domu 80 Přestavba Vily 81 Nusle, Praha 2 Ján Stempel Hlubočepy, Praha spolupráce Stano Bachleda Na první pohled triviální dostavba byla ve skutečnosti nelehkým architektonicko-urbanistickým úkolem. Cílem bylo navrhnout přístavbu dvojdomu z 30. let 20. století tak, aby nebyla narušena jeho kompozice a vyváženost, a současně se vypořádat s obtížnou urbanistickou situací na ostrém nároží starého nuselského bloku, kde se setkává souvislá a polotevřená zástavba z doby první republiky. Proporce přístavby respektují objem dvojdomu a vytváří tak z původní i navrhované části nový esteticky působivý celek. Členěním fasády přístavba přiznává odlišnou dobu vzniku od původní části a snaží se poskytnout uživatelům bytu příjemné zpestření balkony. Neutrální šedá omítka působí odlehčeně a objem zbytečně neupoutává pozornost od celého kompozičního výrazu. Trubkové zábradlí u balkonů je tvarově i barevně totožné se zábradlím na původní části a působí jako jednotící detail. Z hlediska dispozice obohacuje přístavba dvojdům o 3 garsoniéry a garáž. Garáž pro dvě vozidla se nachází v suterénu a v následujících třech patrech jsou umístěné nájemní byty o dispozici 1+kk, které jsou přístupné z původního schodiště. Vstup do přístavby je společný s původním domem. Malometrážní byty byly ihned po kolaudaci obsazeny mladými lidmi. Potvrdilo se tak, že v současné situaci se jednalo o velmi zdařilou investici. Okolní zástavba se stala inspirací jak v negativním, tak i pozitivním slova smyslu. Chtěli jsme co nejvíce zachovat původního ducha stavby, který spočíval v dokonale řemeslně provedených detailech předválečné klasické architektury. Úkoly, jež vyplývaly během realizace, se musely řešit pružně a několikrát pomohlo otevřít oči a podívat se třeba k sousedovi. Nové prvky a části domu jsme striktně pojali soudobým výrazem. Mravenčí práce se vyplatila a kompozici doplnil příjemný kontrast s nově minimalisticky pojatou přístavbou a novou garáží. Studené schodiště původně propojující jednotlivé byty se proměnilo v dřevem obložený teplý vertikální pokoj, který se stal pro rodinu spojujícím prvkem. Nový důstojný vstup se vybudoval ze suterénních prostor obnažením krásného železobetonového stropu. Podlaha z teraca navozuje atmosféru původních prvorepublikových staveb. V patře je vytvořen velkolepý prostor obývacího pokoje, který je propojen s jídelnou a kuchyní, a umožňuje propojení s jižní terasou a zelení, která hraje významnou roli v celkové koncepci stavby.

7 82 Vila s Výhledem Na Hrad 83 Konopiště 2009 Rodinná vila je součástí developerského projektu Konopiště Resort, jehož cílem je v nádherné přírodě kolem zámku Konopiště nedaleko Prahy vybudovat lokalitu s luxusními vilami a řadovými apartmány uspokojujícími náročnou klientelu. Lokalita je v těsné blízkosti obce Jírovce, v docházkové vzdálenosti k zámku Konopiště a nedaleko golfového klubu, který zřejmě určí budoucí klientelu. Developer vsadil na kvalitu a osobitý výraz projektů a přizval ke spolupráci mnoho významných architektů. Námi navržená rodinná vila velikostně zapadá do kategorie nejluxusnějších vil v lokalitě, které nesou společný název Villa Majestic. Při studii stavby a projektu stavebního povolení nebyl přítomen konkrétní klient a ze strany developera byla ponechána téměř volná ruka. V zadání bylo vytvořit rodinné bydlení s bazeném o obytné ploše do 400 m 2. Mírný severní svah pozemku pomohl určit základní koncepci domu. Hmotu objektu jsme rozdělili kompozičně, materiálově i konstrukčně. Vstupní podlaží jsme pojali jako pevný podstavec, na němž je položena lehká celodřevěná konstrukce obytného patra. Konstrukce vstupního podlaží je z tvárnic ztraceného bednění. Zapuštění do svahu ponechalo divákovi pouze jednu fasádu, která je pojata z pohledového betonu. Z prostorné vstupní haly v přízemí se dostaneme pohodlným schodištěm do obývací haly, odkud je na sever výhled na zámek Konopiště a z atria dopadá jižní slunce. Atrium umožnilo vytvořit velmi intimní část zahrady, kterou je možné užívat ze všech ložnic a obytných místností. Atrium uzavírá z jihu bazén. Obytné podlaží je navrženo v pevné soustavě krychlí o rozměru strany 2,7 m, které jsou vzájemně vzdálené 0,6 m. Pevný konstrukční rastr je propsán do půdorysu i fasád. Fasády jsou rozděleny 0,6 m širokými pásy s velkoplošným obkladem. Mezi pásy se pak střídají plně prosklené plochy a plochy obložené velkoformátovými dřevěnými deskami.

8 Přestavba Domu 84 Přestavba Řadového Domu 85 Hostivice Praha Ve srovnání s novostavbou bývá pro architekta rekonstrukce mnohem náročnějším úkolem. Nejinak tomu bylo u rodinného domu v Hostivicích u Prahy, který byl stavěn svépomocí v 70. letech 20. stol. Dispoziční řešení vyžadovalo radikální zásahy a nevyhnuli jsme se ani přemístění schodiště. V rámci dispozice byly zachovány pouze nosné stěny. Stěžejním prvkem celé rekonstrukce bylo výtvarné oddělení hmoty garáže s novou nástavbou se dvěma pokoji. Tím se vymezil jednoznačný objem obytné části, kterou jsme zdůraznili ještě na fasádách cihelným obkladem. Původně nečleněný dům totiž působil robustně a postrádal příjemné měřítko individuálního bydlení. Protože stávající bydlení bylo pro pětičlennou rodinu malé, rozhodli se koupit řadový dům ve stejné městské části, kde doposud bývali. Jedním z požadavků mimo větší prostor pro celou rodinu bylo i to, aby v řadovém domě bylo možné vybudovat bezbariérové bydlení pro rodiče majitelů. Řadový dům byl vybudován v 70. letech minulého století. Dům je v rámci interiéru dělen do 4 pater. Při rekonstrukci došlo k největším změnám právě v nejspodnějším patře. Toto patro bylo prohloubeno a přestavěno na garsoniéru s vlastním vstupem. Z garsoniéry je taktéž přímý vstup na zahradu. Přebudování nabízí jednak dostatek vlastního soukromí a na druhou stranu taktéž možnost kdykoliv být v kontaktu s rodinou, která obývá horní část domu. Ve spodním patře se ještě nachází i technická místnost. Na druhé úrovni domu se nachází hlavní vstup do řadové vily. Zde najdeme i ložnici majitelů se spoustou nenápadných a funkčních úložných prostorů s vlastní koupelnou a rafinovaným shozem na prádlo, který vede skrz celý dům od nejhornějšího patra až k technické místnosti. Z ložnice je možné se dostat francouzským oknem na terasu. Třetí úroveň je tzv. společenská. Je zde situován obývací pokoj s kuchyní. Celému obývacímu prostoru dominuje vysoký krb obložený přerezlým plechem, vyrobeným na míru, který je obklopen velkou knihovnou. Toto patro je velmi prostorné a nabízí možnost vyjít na terasu, ze které vedou schody přímo do zahrady. Nejhornější patro domu je pouze pro děti, se dvěma dětskými pokoji, koupelnou a toaletou. Větší dětský pokoj je již předem navržen tak, aby ho bylo možné rozdělit v budoucnu příčkou, což poskytne dospívajícím dětem více soukromí. Převážná většina truhlářské práce je v řadové vile řešena na míru tak, aby co nejvíce odpovídala požadavkům majitelů a prostorovému řešení. Nový vzhled domu je dán kombinací bílé omítky a kovových prvků uplatněných při realizaci terasy a hlavního vstupu.

9 86 87

10 88 Dům na Úzké Parcele 89 Lety u Dobřichovic U rodinného domu v Letech u Dobřichovic jsem byl již ve fázi výběru pozemku. Investora oslovila cena, která byla ale vykoupena velmi komplikovanými zastavovacími podmínkami. Parcela byla výzvou a atmosféra údolí Berounky působila kouzelně. To mě motivovalo investorovi, už v této době mému kamarádovi, nákup odsouhlasit. Pozemek je úzký pouhých devět metrů a ještě se nachází v pásmu protipovodňové ochrany. To znamenalo dát všechny obytné místnosti do patra. O to krásnější je ale nakonec výhled na Berounku z obývacího pokoje. Při výběru parcely jsem ale ještě netušil, že komplikovanější než pozemek budou požadavky investora. Ty se každou konzultací proměňovaly, což bylo zčásti způsobeno i měnící se situací v rodině. Po odsouhlaseném projektu přišly zásadní změny a ve finále i druhá nová studie. První návrh počítal s kompletně otevřeným přízemím, dům byl pojat jako vznášející se dřevěný vagón na ocelové konstrukci. Druhý návrh již počítal s využitím přízemí pro technické místnosti, garáž a prostory pro občasné bydlení. Konstrukce byla nakonec navržena z betonových tvárnic, které na rozdíl od projektu, kde se měl plášť zateplovat a obkládat silbonitovými deskami, byly z vnější strany omítnuty. Interiér nedoznal žádných změn, takže pohledové betonové zdivo v kontrastu s barevnými plochami dveří a vestavěného nábytku i přes svou syrovost povrchů vytváří velice příjemné a intimní prostředí pro bydlení.

11 Rodinný Dům na Svahu 90 Rodinný Dům na Rovině 91 Záhořany Rovina spolupráce Aleš Herold Jedinečné výhledy z parcely na okolní berounskou krajinu silně ovlivnily návrh v dispozici i výrazu. Dalším prvkem majícím vliv na konečnou podobu stavby byla svažitost pozemku. Té bylo využito při návrhu suterénu, jehož součástí je garáž, vstup a technická místnost. Suterén je částečně zapuštěn do svahu, a tak je možné mít na jednu stranu pohodlný vjezd do garáže a přímý vstup na zahradu v přízemí stavby. V podkroví se pak nachází ložnicové patro, přesto však majitelé mysleli na budoucnost a ložnice rodičů je umístěna v přízemí, aby byl dům pohodlně obyvatelný i ve stáří. Výraz domu je inspirován okolními lesy, kam deskový modřínový obklad příjemně zapadá. Černá neutrální sedlová střecha pak s určitou samozřejmostí dřevěný obklad doplňuje. Rodinný dům v Rovině se zdál po prvním setkání s investorem jako naprosto nezajímavé zadání. Pozemek vznikl novou parcelací bez urbanistické úvahy na okraji obce Rovina u Hlásné Třebaně, obklopený z větší části typizovanou zástavbou a s morfologií dělající čest jménu obce. Investor působil jako velmi nepřístupný se striktně strukturovaným zadáním. Šetrnost, se kterou k projektu přistupoval, hraničila s askezí, ale nakonec se stala hlavním motivem stavby. Každý čtvereční centimetr byl pečlivě zvážen, každý kubický centimetr si přepočítával investor na finální náklady. Vznikl tak dokonale úsporný dům, kdy na zastavěné ploše 190 m 2 je navržena jednopodlažní dispozice 4+kk i s garáží. To vše při zachování komfortu pro stárnoucí pár a časté návštěvy dětí s vnoučaty. U všech investic na domě byla spočítána návratnost, zvažoval se i nárůst cen energií a náklady na údržbu. Situování prosklených ploch, venkovní žaluzie a kvalitní cihelné obvodové zdivo včetně zatepleného pláště z černých silbonitových desek odpovídají nízkoenergetickému standardu.

12 Hotel Zahrada 92 Smuteční Síň 93 Nusle, Praha Roudnice nad Labem 2010 Poklad ukrytý v zahradě pod Nuselským mostem jsme mohli poznat díky zakázce na návrh hotelu. Zahrada původně přiléhala k částečně zachovalému sochařskému atelieru ak. soch. Karla Nováka autora sochy boha Radegasta na Radhošti. Mravenčí prací nového majitele se podařilo zahradu obnovit a umístila se do ní řada soch z Novákovy dílny. Zahrada je ukončena nevyužitým prostorem, kde dle dobových kreseb byla zamýšlena sochařova vila. Přestože bylo vydáno na tuto část zahrady stavební povolení na garáže, územní plán neumožňoval návrh pětipatrového hotelu realizovat. Práce na hotelu musely začít studií pro změnu územního plánu. Zahrada nás tak očarovala, že pracovní název projektu se vtiskl i do konceptu návrhu. Rozhodli jsme se zahradu vertikálně vygradovat, k čemuž dobře posloužila fasáda hotelu. Pororoštové lávky a předstěna slouží k pěstování popínavých rostlin a vystavování sochařských skvostů. Alejí lemovaná cesta, která končí u smuteční síně, jako by nám chtěla připomenout náš život na zemi. Sama smuteční síň však tuto cestu neukončuje, stojí jen tak opodál, za porostem stromů, zatímco se cesta rozprostírá do širokých lánů zahrady Čech. Smuteční síň je pouze poslední zástávkou na naší pozemské pouti. Parkovací plochy jsou mezi stromy, jejichž osázení směrem ke smuteční síni plynule řídne. Stejně tak ustupují dlážděné plochy a nahrazují je zatravňovací rohože, až se postupně zpevněné plochy promění na volný travnatý předprostor síně. Kolem smuteční síně porost opět houstne a vytváří tak intimitu bezprostředního okolí. Rozmístění stromů i parkování vychází z rastru smuteční síně, čtverce 2,7 x 2,7 m, a je zvýrazněno čtverci 0,6 x 0,6 (rozměr sloupů). Smuteční síň není kostelem, mešitou, synagogou. Neslouží žádnému náboženství nebo sektě. Svým výrazem vychází z místa. Patří do Roudnice, na břeh řeky Labe, do zahrady Čech. Lidé se nechtějí loučit v místě bez identity. Síň, bez okázalosti a ve vší střídmosti, vítá pozůstalé cihelným - zemitým povrchem. Přírodní materiály, měřítko i jednoduchá čitelnost provozu stavby navozují pocity klidu a bezpečí. Svým převýšeným smutečním sálem si však stále uchovává důstojnost, kterou by nemělo poslední rozloučení postrádat. Smuteční host není rozptylován průhledy do okolí, přesto horními okny dopadá dovnitř dostatek denního světla. Smuteční sál je obklopen a chráněn prstencem přiléhajících místností. Samotný obřad tak probíhá ničím nerušen. Po obřadu je možnost rakev pietně vynést smutečním pochodem na hřbitov nebo se rakev skryje před zraky pozůstalých do katafalku. Mezi sálem a krytým předprostorem je vyosen vestibul. Toto řešení tak v případě potřeby umožní bezkolizní vystřídání po sobě následujících obřadů a zejména ulehčuje provoz při smutečním průvodu. Příjezd pohřebních vozidel je zcela skryt před zraky pozůstalých a také vozidla jsou při vykládání a nakládání krytá před nepřízní počasí. Místnost pro nejbližší pozůstalé nabízí nejvyšší možné soukromí. Pozůstalí tu mají možnost i pobytu venku, na krytém patiu, zcela skryti před zraky nevítaných diváků. Samozřejmostí je přímá vazba na smuteční sál. Smuteční síň je navržena bez zbytečných okras a snahy upoutat, ale s úctou a pokorou.

13 Rezidence Hanspaulka 94 Rodinný Dům v Lese 95 Dejvice, Praha Jevany 2010 Klidná rezidenční část v Praze, výhled na panorama Hradčan, vzrostlá zeleň, jižní svah. To je jen krátký výčet benefitů nádherného pozemku na Praze 6. Lukrativní adresa a velikost pozemku vedla investora k zadání rezidence, která by splňovala podmínky bydlení pro ambasadora. Již od první schůzky zdůrazňoval investor důležitost zahradních úprav, což nás ovlivnilo v konceptu návrhu. Velké nároky na dispozici znamenaly poměrně objemnější stavbu, proto jsme se rozhodli rezidenci plně zapustit do svahu. Terasovitým uskakováním jsme se drželi sklonu svahu, a proto dům dokonale splývá s terénem. Kombinace kamene, skla a předrezivělého plechu dává domu přírodní vzhled. Dům tak svojí kompozicí a pojednáním evokuje opěrné zdi. Původní parkové úpravy pozemku byly oživeny vodní plochou, kterou jsme sem svým návrhem vrátili. Do terénní vlny jsme zasadili přírodní jezírko. Lesní svažitý terén s poutavými výhledy do všech stran vnukl myšlenku atriového domu. Z něho jsou nabídnuty výhledy po celém pozemku, a tak se nespoutaný les dostává do kontrastu s uzavřenou zahradou v atriu, která naopak nabízí intimitu a útulný pocit bezpečí. Koncept je zdůrazněn i použitím materiálů. Dům je po svém obvodu obložen kamenem. Tento přírodní materiál dokonale splývá s okolními vzrostlými smrky. Dispozice těží z atriového řešení, kdy se vzdálenosti mezi pokoji zkracují a žádný z pokojů tak není na konci domu. Do přízemí, které je na úrovni příjezdové komunikace, se vstupuje přes prostornou halu. Od ní jsou řazeny na jednu stranu přísně soukromé prostory a na druhou místnosti pro širší rodinu, krátké návštěvy či jednání. Díky svahu se část suterénu otevírá na úroveň terénu a umožňuje zde situovat prostory pro přijímání a ubytování početnějších návštěv. Do těchto místností je přístup i mimo dům po venkovním schodišti. Atrium zastřešuje prostornou garáž osvětlenou rozptýleným světlem přes bazének. Galerijní osvětlení dává možnost se pokochat zaparkovanými automobily, přes skleněnou stěnu z obývací haly, třeba při cestě do golfového simulátoru.

POROTHERM DŮM...hotová věc. Postavíme vám. dům DŮM ROKU 2012. www.porothermdum.cz

POROTHERM DŮM...hotová věc. Postavíme vám. dům DŮM ROKU 2012. www.porothermdum.cz POROTHERM DŮM...hotová věc Postavíme vám dům DŮM ROKU 2012 Vítězné realizace a studie soutěže POROTHERM DŮM BRICK AWARD www.porothermdum.cz Nejlepší dům je ten, který splňuje vaše sny Tak jako cihlový

Více

Ing. arch. PŘEMYSL JURÁK

Ing. arch. PŘEMYSL JURÁK Ing. arch. PŘEMYSL JURÁK CV Přemysl Jurák / 1985 / Zlín 2005-2011 / ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ Fakulta Architektury http://www.fa.cvut.cz/ 2009-2010 / UNIVERSIDADE DO PORTO Faculdade de Arquitectura

Více

YOUNG ARCHITECT AWARD 2010 cena za architekturu. pro mladé a začínající architekty KATALOG

YOUNG ARCHITECT AWARD 2010 cena za architekturu. pro mladé a začínající architekty KATALOG YOUNG ARCHITECT AWARD 2010 cena za architekturu pro mladé a začínající architekty KATALOG O soutěži Schopnost měnit kulturu společnosti a posouvat ji kupředu je s mládím spojována obecně. A mladí architekti

Více

Obec Třanovice a Mikroregion Podblanicko Publikace vydána s podporou Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Spolku pro obnovu venkova ČR

Obec Třanovice a Mikroregion Podblanicko Publikace vydána s podporou Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Spolku pro obnovu venkova ČR Tvář venkova Tvář venkova Obec Třanovice a Mikroregion Podblanicko Publikace vydána s podporou Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Spolku pro obnovu venkova ČR ISBN 978-80-254-8685-6 Úvod Svět jako vesnice.

Více

Známá neznámá. Jihočeská architektura 20. století. Autorky výstavy: Jana Štorková a Eva Zuzáková

Známá neznámá. Jihočeská architektura 20. století. Autorky výstavy: Jana Štorková a Eva Zuzáková Známá neznámá Jihočeská architektura 20. století Architektura 2. poloviny 19. století, zejména v městském prostředí, je odrazem určité tvůrčí krize a neschopnosti překročit tradiční pojetí staveb jak v

Více

PRAKTIK 1316 NOVINKA. 3 250 000 Kč 2 000 000 Kč -140 000 Kč PRAKTIK 1316 EUROLINE SLOVAKIA 2013 312 RODINNÉ DOMY EUROLINE

PRAKTIK 1316 NOVINKA. 3 250 000 Kč 2 000 000 Kč -140 000 Kč PRAKTIK 1316 EUROLINE SLOVAKIA 2013 312 RODINNÉ DOMY EUROLINE NOVINKA PRAKTIK 1316 s garáží předpokl spotřeba energie za rok malá, vhodný i na malé a užší parcely komfortní zádveří velkoprostor obývacího pokoje s krbem, jídelnou a kuchyní se skladem potravin pod

Více

SENIOR LIVING. ledax. 11. 12. 11. 2008, Hradec Králové. III. ročníku konference

SENIOR LIVING. ledax. 11. 12. 11. 2008, Hradec Králové. III. ročníku konference ledax S B O R N Í K III. ročníku konference SENIOR LIVING 11. 12. 11. 2008, Hradec Králové Pod záštitou: RNDr. Petra Nečase, místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Ing. Pavla Bradíka, hejtmana

Více

Než se dáte do čtení..

Než se dáte do čtení.. Než se dáte do čtení.. Všechny texty v ebooku jsou doslovně převzaty z webu www.archizone.cz. Tato kniha oproti webu postrádá mnoho informací, zejména pak většinu obrázků na kterých často znázorňuji, co

Více

BYDLENÍ A OBYTNÉ PROSTŘEDÍ NA PRAZE 3 z pohledu udržitelného rozvoje

BYDLENÍ A OBYTNÉ PROSTŘEDÍ NA PRAZE 3 z pohledu udržitelného rozvoje z pohledu udržitelného rozvoje Inovativní produkt v rámci projektu OPPA Praha Adaptabilita: Vzděláváním k rozvoji environmentálně vyspělých staveb Modul 4- Environmentální přínos staveb Ing. arch. Tereza

Více

5/2011. BETON A ARCHITEKTURA (beton v interiéru)

5/2011. BETON A ARCHITEKTURA (beton v interiéru) 5/2011 BETON A ARCHITEKTURA (beton v interiéru) SPOLEČNOSTI A SVAZY PODPORUJÍCÍ ČASOPIS CO NAJDETE V TOMTO ČÍSLE SVAZ VÝROBCŮ CEMENTU ČR K Cementárně 1261, 153 00 Praha 5 tel.: 257 811 797, fax: 257 811

Více

TOVÁRNÍ AREÁL RODINNÉ DOMY

TOVÁRNÍ AREÁL RODINNÉ DOMY VILY 1 Vila Tomáše Bati 2 Vila Jana Antonína Bati 3 Vila MUDr. Bohuslava Alberta 4 Vila arch. Vladimíra Karfíka 5 Vila ředitele Hugo Vavrečky 6 Vila ředitele Josefa Hlavničky 7 Vila ředitele Dominika Čipery

Více

Realitní magazín. příloha deníku E15. listopad 2014 samostatně neprodejné

Realitní magazín. příloha deníku E15. listopad 2014 samostatně neprodejné Realitní magazín. příloha deníku E15 listopad 2014 samostatně neprodejné 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 Nejlepší ceny www.trigema.cz / informace na byty.trigema.cz nebo na bezplatné lince 800 340 350 1 EKOCITY

Více

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ FAKULTA ARCHITEKTURY ÚSTAV NAVRHOVÁNÍ UN1

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ FAKULTA ARCHITEKTURY ÚSTAV NAVRHOVÁNÍ UN1 VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ FAKULTA ARCHITEKTURY ÚSTAV NAVRHOVÁNÍ UN1 Ing. arch. Iva Poslušná, Ph.D. BYDLENÍ V PANELECH HOUSING PANELS ZKRÁCENÁ VERZE HABILITAČNÍ PRÁCE Obor : architektura Brno 2009 Klíčová

Více

Zubatá nástavba kamenné KDYŽ SE DŘEVOZPRACOVATELSKÁ SPOLEČNOST JACER-CZ ROZHODLA PRO RENOVACI PŮVODNÍ ZEMĚDĚLSKÉ. Nebytové dřevostavby

Zubatá nástavba kamenné KDYŽ SE DŘEVOZPRACOVATELSKÁ SPOLEČNOST JACER-CZ ROZHODLA PRO RENOVACI PŮVODNÍ ZEMĚDĚLSKÉ. Nebytové dřevostavby Nebytové dřevostavby Zubatá nástavba kamenné KDYŽ SE DŘEVOZPRACOVATELSKÁ SPOLEČNOST JACER-CZ ROZHODLA PRO RENOVACI PŮVODNÍ ZEMĚDĚLSKÉ USEDLOSTI Z DRUHÉ POLOVINY 19. STOLETÍ, SE DŘEVEM JAKO STAVEBNÍM MATERIÁLEM

Více

1/2010 POZEMNÍ STAVBY

1/2010 POZEMNÍ STAVBY 1/2010 POZEMNÍ STAVBY SPOLEČNOSTI A SVAZY PODPORUJÍCÍ ČASOPIS CO NAJDETE V TOMTO ČÍSLE SVAZ VÝROBCŮ CEMENTU ČR K Cementárně 1261, 153 00 Praha 5 tel.: 257 811 797, fax: 257 811 798 e-mail: svcement@svcement.cz

Více

MOBILNÍ A MODULÁRNÍ ARCHITEKTURA

MOBILNÍ A MODULÁRNÍ ARCHITEKTURA MOBILNÍ A MODULÁRNÍ TÉMA 62 TEXT MARTIN KOKTA Trochu historie úvodem S tématem mobilní architektury se poslední dobou setkáváme nejen v naší profesi stále častěji. Co ale vlastně je mobilní architektura?

Více

FACTORYARD1842 CULTURE4LEISURE & LOFT4LEISURE. SPA a víkendové lofty - projekt horského design resortu, který v Evropě nemá obdoby zdroj: KPMG, 2009]

FACTORYARD1842 CULTURE4LEISURE & LOFT4LEISURE. SPA a víkendové lofty - projekt horského design resortu, který v Evropě nemá obdoby zdroj: KPMG, 2009] FACTORYARD1842 CULTURE4LEISURE & LOFT4LEISURE SPA a víkendové lofty - projekt horského design resortu, který v Evropě nemá obdoby zdroj: KPMG, 2009] OBSAH IDEA 3 LOFT CHARAKTER 4 KOMFORT 4 DISPOZICE 4

Více

PRAKTIK 1515. novinka. 103.9 m 2. 2 990 000 Kč 1 820 000 Kč 26 870 Kč EUROLINE 2015

PRAKTIK 1515. novinka. 103.9 m 2. 2 990 000 Kč 1 820 000 Kč 26 870 Kč EUROLINE 2015 PRAKTIK 11 2 990 000 Kč 1 820 000 Kč 4 66 m 2 4834 m 3 1020 m 2 686 m 2 27 kwh/m 2 7840 m 40 jednoduchý, kompaktní a cenově dostupný dům vhodný zejména pro mladé rodiny navzdory malé zastavěné ploše má

Více

DAŠICKÁ 1 KDO CHCE BYDLET, MUSÍ PŘILOŽIT RUKU K DÍLU. (Deník Zář, 26. října 1984)

DAŠICKÁ 1 KDO CHCE BYDLET, MUSÍ PŘILOŽIT RUKU K DÍLU. (Deník Zář, 26. října 1984) DAŠICKÁ SÍDLIŠTĚ KDO CHCE BYDLET, MUSÍ PŘILOŽIT RUKU K DÍLU. (Deník Zář, 6. října 984) INFO Lokalita Severně od ulice Dašické, mezi ulicemi Na Drážce a Spojilská Původní název: Na Slovanech, Familie, Vystrkov

Více

Lidé & stavby. Rezidenční. další stavba v BB Centru. Čtvrtletník akcionářů, zaměstnanců a partnerů Skupiny PSJ. Ročník XVI. l červen 2012 l číslo 2

Lidé & stavby. Rezidenční. další stavba v BB Centru. Čtvrtletník akcionářů, zaměstnanců a partnerů Skupiny PSJ. Ročník XVI. l červen 2012 l číslo 2 Lidé & stavby Čtvrtletník akcionářů, zaměstnanců a partnerů Skupiny PSJ Rezidenční park BAAROVA další stavba v BB Centru Ročník XVI. l červen 2012 l číslo 2 Milí kolegové, přátelé, nedávno jsem se na

Více

HOTEL CONTINENTAL. Masarykova univerzita Filozofická fakulta Seminář dějin umění. Bakalářská diplomová práce. Vypracovala: Ing. arch.

HOTEL CONTINENTAL. Masarykova univerzita Filozofická fakulta Seminář dějin umění. Bakalářská diplomová práce. Vypracovala: Ing. arch. Masarykova univerzita Filozofická fakulta Seminář dějin umění HOTEL CONTINENTAL Bakalářská diplomová práce Vypracovala: Ing. arch. Petra Gajdová Vedoucí práce: prof. PhDr. Jiří Kroupa, CSc. Brno 2008 Prohlašuji,

Více

Čtvrtletník akcionářů, zaměstnanců a partnerů Skupiny PSJ STAVÍME ADMINISTRATIVNÍ CENTRUM AVIATICA. Ročník XV. l červen 2014 l číslo 2

Čtvrtletník akcionářů, zaměstnanců a partnerů Skupiny PSJ STAVÍME ADMINISTRATIVNÍ CENTRUM AVIATICA. Ročník XV. l červen 2014 l číslo 2 LIDÉ & STAVBY Čtvrtletník akcionářů, zaměstnanců a partnerů Skupiny PSJ STAVÍME ADMINISTRATIVNÍ CENTRUM AVIATICA Ročník XV. l červen 2014 l číslo 2 PSJ ZMĚNILO BRNĚNSKOU KANCELÁŘ A PŘESTĚHOVALO SE DO BUDOVY

Více

Architektonická studie rozvoje Sokola Brno I generel SBI Předprojektová dokumentace areálu na Kounicově ulici v Brně

Architektonická studie rozvoje Sokola Brno I generel SBI Předprojektová dokumentace areálu na Kounicově ulici v Brně Architektonická studie rozvoje Sokola Brno I generel SBI Předprojektová dokumentace areálu na Kounicově ulici v Brně Ing. Robert Václavík, architekt Prosinec 2013 Obsah Stadion na Kounicově ulici Textová

Více

Petr Vaněk šéfredaktor www.earch.cz

Petr Vaněk šéfredaktor www.earch.cz ARCHINEWS 1 2012 Polyfunkční dům Ostrava-Vítkovice dynamický výraz objektu reaguje na své okolí. Pilová střecha budovy se zakusuje do panoramatu vítkovických Hradčan POSTŘEH > REALIZACE > Sázka na nové

Více

Nápomocné mi byly nejen tištěné texty, ale i internetové zdroje. Podnětný byl rovněž článek Ing. arch. Evy Rozehnalové, vydaný v upomínku 100.

Nápomocné mi byly nejen tištěné texty, ale i internetové zdroje. Podnětný byl rovněž článek Ing. arch. Evy Rozehnalové, vydaný v upomínku 100. OBSAH: 1.ÚVOD 2 2.ARCHITEKTURA V MEZIVÁLEČNÉM ČESKOSLOVENSKU 4 2.1.BRNĚNSKÁ MEZIVÁLEČNÁ ARCHITEKTURA 6 3. BEDŘICH ROZEHNAL 9 3.1. OSOBNOST 9 3.2. INSPIRACE A TVORBA 12 4. MĚSTSKÉ NÁJEMNÉ BYTY V BRNĚ 15

Více

stavby pro kulturu a osvětu časopis Stavba roku 2011 druhé kolo obnova Jurkovičovy vily osobnost stavitelství: František Klokner 08/11

stavby pro kulturu a osvětu časopis Stavba roku 2011 druhé kolo obnova Jurkovičovy vily osobnost stavitelství: František Klokner 08/11 2011 MK ČR E 17014 08/11 Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Český svaz stavebních inženýrů Svaz podnikatelů stavebnictví v ČR časopis Časopis stavebních inženýrů, techniků

Více

KONVERZE BÝVALÉ TISKÁRNY GRAFOPRINT A REGENERACE JEJÍHO OKOLÍ, PRAHA-SMÍCHOV SVETLANA KOZHENOVA

KONVERZE BÝVALÉ TISKÁRNY GRAFOPRINT A REGENERACE JEJÍHO OKOLÍ, PRAHA-SMÍCHOV SVETLANA KOZHENOVA KONVERZE BÝVALÉ TISKÁRNY GRAFOPRINT A REGENERACE JEJÍHO OKOLÍ, PRAHA-SMÍCHOV SVETLANA KOZHENOVA ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE FAKULTA ARCHITEKTURY AUTOR, DIPLOMANT: AR 2011/2012, ZS Bc. Svetlana

Více

1 Dům a protilehlou dvojgaráž spojuje závětří kryté společnou střechou. 2 Rodina převzala do péče Boží muka na hranici parcely

1 Dům a protilehlou dvojgaráž spojuje závětří kryté společnou střechou. 2 Rodina převzala do péče Boží muka na hranici parcely 4 1 2 3 1 Dům a protilehlou dvojgaráž spojuje závětří kryté společnou střechou 2 Rodina převzala do péče Boží muka na hranici parcely 3 Směrem k jihu je dům transparentní, díky bezrámovému zasklení na

Více

26 rodinné domy. úsporný dům. Vstříc novým trendům

26 rodinné domy. úsporný dům. Vstříc novým trendům 26 rodinné domy Energeticky úsporný dům Vstříc novým trendům Rukopis architekta Jiřího Houši bývá v sousedství jiných rodinných domů na první pohled jasně čitelný. Hladce omítnutá stavba s plochou střechou,

Více

Nové trendy v bydlení pro seniory Rozvoj elektronických studijních materiálů o bydlení - FRVŠ G1 326/2013

Nové trendy v bydlení pro seniory Rozvoj elektronických studijních materiálů o bydlení - FRVŠ G1 326/2013 Nové trendy v bydlení pro seniory Rozvoj elektronických studijních materiálů o bydlení - FRVŠ G1 326/2013 Mgr. Lenka Váňová, Ing. arch. Romana Fukalová, prof. Ing. arch. Irena Šestáková, Ing. arch. Pavel

Více