B E L E T R I E str

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "B E L E T R I E str. 1 3.9.2012"

Transkript

1 B E L E T R I E str Ezopovy bajky / přeložil Rudolf Kuthan ; Původní dřevoryty Zdeněk Mézl ; Přel. ; Ilustr.. 2. vyd., Praha : MF, 1975, 64 s. ; 8 Máj výt.. bajky, povídky Středověké legendy o českých světcích / [ediční příprava a komentář Jaroslav Kolár a Markéta Selucká]. Vyd. 2., Brno : Host, 2011, 260 s. ; 21 cm legendy, komentovaná vydání, stol., Česko, středověké legendy, hagiografie, křesťanství, světci, světice, Život sv. Konstantina-Cyrila, Život sv. Metoděje, Utrpení Ludmily mučednice, První staroslověnská legenda o svatém Václavu, Kristiánova legenda - život a umučení svatého Václava a jeho báby svaté Ludmily, Verše o utrpení svatého Vojtěcha, Život svatého Prokopa, Legenda o blahoslavené Anežce, staroslověnská literatura, latinská středověká próza Výbor obsahuje dvě staroslověnské legendy věnované oslavě misionářského díla Cyrila a Metoděje, dále legendu o "utrpení Ludmily mučednice" a dvě legendy o sv. Václavu (první staroslověnská legenda o sv. Václavu a tzv. Kristiánova legenda). Následují legendy o sv. Vojtěchovi, sv. Prokopovi a blahoslavené Anežce. Všechny legendy jsou uvedeny v překladu a jejich text byl převzat z publikací uvedených v závěrečném komentáři, který je věnován úloze legend v historickém povědomí národa, jejich historické i literární hodnotě a místu, které zaujímají v národním kulturním dědictví. Adamson, Lydia, Kočka s houslemi / Lydia Adamson ; překlad Helena Smolaková. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 176 s. romány, detektivní, vraždy, vyšetřování, pátrání, chovatelé koček, kočky, americká literatura Nejnovější divadelní hra, ve které Alice Nestletonová účinkovala, byla propadák. Kritici škodolibě hodnotí její vystoupení, a tak se Alice rozhodne opět věnovat hlídání koček. Nyní musí doručit nádherné skotské koťátko Lulu jeho majitelům v zapadlé umělecké kolonii v Massachusetts. Tam se setká se světoznámým kvartetem, které sem přijelo strávit léto. Když je ale objevena zavražděná pianistka, Alice začne mít podezření. Místní policie o něm však nechce nic slyšet, a tak se nebojácná kočičí dáma vydává na stopu zločinu sama. Stane se návnadou v nebezpečné myší pasti pro vraha, který si nepočíná právě opatrně. Ashworth, Adele Moje drahá Caroline / Adele Ashworth. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2012, 357 s. ; 20 cm romány, milostné, romantické, 18. stol., Anglie, aristokracie, lásky, manželství, problémy, americká literatura Copak může lady Caroline neuposlechnout otcova rozhodnutí, že se musí provdat? I když její sny a plány jsou úplně jiné, najednou stojí před oltářem s mužem, kterého vůbec nezná. Protože ví, že ani on o žádnou manželku nestojí, rozhodne se, že požádá o anulování sňatku a svůj sen o studiu si splní. A to i přesto, že je to pro ženu v jejím postavení velmi riskantní. Manželství s Brentem Ravenscroftem však není takové, jak si představovala. Její atraktivní manžel jí ponechává volnost, v kterou ani v duchu nedoufala.

2 B E L E T R I E str Asimov, Isaac, Nemesis / Isaac Asimov. 1. vyd., Plzeň : Laser, 1994, 412 s. romány, sci-fi, vesmírné výpravy, lidstvo, civilizace Asimov, Isaac, Nadace / Isaac Asimov ; [z anglického originálu... přeložila Jarmila Pravcová]. Vyd. 1., Praha : AG kult, 1991, 219 s. ; 19 cm romány, vědecko-fantastické, budoucnost, galaktické říše, americká literatura Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Asimov, Isaac, Vize robotů / Isaac Asimov ; [přeložili Hana Březáková a Václav Kříž]. Vyd. v tomto souboru 1., V Praze : Knižní klub, 1994, 248 s. ; 21 cm povídky, sci-fi, vědecko-fantastické, roboti, americká literatura První část rozsáhlého cyklu obsahuje výbor z povídek a esejů Isaaca Asimova o robotech. Wu, William F. Kyborg / William F. Wu/Arthur Byron Cover ; Z angl. orig. přel.. 1. vyd., Praha : Knižní klub, 1994, 286 s. ; 21 cmrobouniversum Isaaca Asimova ;. Vazba Miroslav Hadinec. sci-fi, anglická, literatura Solženicyn, Aleksandr Isajevič Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné prózy / Alexandr Solženicyn ; [z ruštiny přeložil Sergej Machonin a Anna Nováková ; doslov a poznámka o autorovi Jiří F. Franěk ; ilustroval Karel Hruška]. 1. souborné vyd., Praha : Svět sovětů, 1965, 295 s. : il. ; 20 cmmáj ;. povídky, společenské, sovětská, ruská, literatura, 1. pol. 20. stol., Rusko Balabán, Jan, Romány a novely / Jan Balabán. Vyd. 1., Brno : Host, 2011, 561, xv s. : 1 portrét ; 21 cm novely, romány, Boží lano, Černý beran, Kudy šel anděl, Zeptej se táty, sebrané spisy, česká literatura Druhý svazek Díla Jana Balabána obsahuje čtyři autorovy delší prozaické texty, napsané a publikované v letech

3 B E L E T R I E str Balcar, Bohuslav, Prolog místo epilogu / Bohuslav Balcar. 2. vyd., Domažlice : Resonance, 2011, 522 s. ; 22 cm romány, politické, napínavé, historie, , 1989, časové roviny, životní osudy, česká literatura Ardenská bitva 1944/1945 a ČR volící prezidenta a vstupující do EU, ohrožené vytunelováním dvěma protichůdnými ideologiemi. Dvě navzájem se prolínající časové roviny se společným jmenovatelem postavou Bedřicha Čecha. Děj románu je zasazen do rámce přesných historických dat a událostí, což přispívá k dojmu vysoké autenticity. Blake, Sasha, Přání / Sasha Blake ; přeložila Eva Poskočilová. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB/art, 2012, 311 s. ; 22 cm romány, společenské, Las Vegas, společenské elity, sny, touhy, přání, tajemství, anglická literatura Kdybyste si mohli splnit jakékoli přání, co by to bylo? Hrdinové nové knihy Sashy Blake si přejí všechno možné, ale pozor, někdy to může dopadnout trochu jinak, než si mysleli. Žijí a pracují v pozlátkovém světě prostopášného Las Vegas, topí se v penězích, ale přesto jim stále něco chybí. Nejenže mají své sny, někteří zároveň skrývají hrůzná tajemství z dávné minulosti. Lulu touží po milujícím manželovi a otci pro syna. Ariel se snaží prosadit vedle slavnějšího a úspěšnějšího bratra a za každou cenu chce rodině dokázat, že je stejně dobrá jako on. Brown, Sandra Texas. Šťastný Lucky / Sandra Brown ; [z anglického originálu... přeložila Marie Válková]. Vyd. 2., V Ikaru 1., Praha : Ikar, 2012, 238 s. ; 21 cm romány, společenské, mladí muži, USA, rodinné vztahy, osudová setkání, hledání identity, alibi, americká literatura První díl volné texaské trilogie představuje sympatického Luckyho Tylera, který přitahuje nejen ženy, ale svou vznětlivou povahou i maléry. Jednou večer přispěchá na pomoc ženě v nesnázích a jejich seznámení skončí společnou nocí. Záhadná žena však beze stopy zmizí a Lucky ji začne hledat možná konečně poznal tu pravou, ale také potřebuje alibi.

4 B E L E T R I E str Brown, Sandra Tichý muž / Sandra Brown. Vyd. 1., Praha : Ikar, 2012, 206 s. ; 21 cm romány, společenské, milostné, psychologické, USA, hospodářská krize, 30. léta 20. stol., hledání lásky, rasové otázky, americká literatura Dramatický příběh jedné pozdní lásky se odehrává v době velké hospodářské krize v jižním Texasu. Ella provozuje sama malý penzion a stará se o autistického synka. S příchodem nového nájemníka se začínají dít, zprvu nenápadně, v jejím uzavřeném světě změny a ač se jim Ella instinktivně brání, postupně shledá, že jejich náklonnost je vzájemná. Soukromý příběh je rámován rasovým napětím, ještě násobeným katastrofálním suchem a vyhrocenými sociálními nepokoji. Těžce nemocný nájemník se v těchto událostech - přes Ellin nesouhlas - nezištně velmi angažuje a po dokonaném lynči černošského kazatele celá situace vyústí v dramatický závěr, kdy nabídne za záchranu života autistického Ellina syna cenu nejvyšší. Komorní, psychologicky věrohodný příběh. Brunner, John, Výheň času / John Brunner ; [z angličtiny přeložil Ivo Pospíšil]., Brno : Návrat, 1995, 447 s. ; 18 cm romány, vědecko-fantastické, napínavé, vesmír, mimozemské civilizace Sci-fi příběh o civilizaci obyvatel jedné z planet vesmíru připomíná historický román. Návštěvník z kosmu přichází na planetu, kde žijí rytíři, obrové a jiné bájné bytosti a konfrontuje znalosti své vlasti s úrovní kultury a techniky zde. Příběh má samozřejmě dramatickou zápetku, končící happy endem. Carofiglio, Gianrico, Nevědomý svědek / Gianrico Carofiglio. 1. vyd., Brno : Host, 2012, 253 s. ; 21 cm romány, detektivní, vyšetřování vražd, rasismus, italská literatura Autor vykreslil silně emotivní portrét hrdiny, jehož lidskost bojuje nelehký boj se soudní mašinerií. Cartland, Barbara Hlavolam lásky / Barbara Cartland. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2012, 240 s. ; 20 cm romány, milostné, Londýn (Anglie), 20. léta 20. stol., aristokracie, lásky, milostné trojúhelníky, hledání, odpuštění, anglická literatura Pařížské jaro, plné příslibů, uvítá osmnáctiletou Monu na prahu života. Přímo z kláštera, kde byla vychována, odjíždí do Londýna, kde se ocitne přímo ve víru nejbohatší a nejzábavnější společnosti.

5 B E L E T R I E str Collins, Suzanne, Hunger games. Síla vzdoru / Suzanne Collinsová ; [z anglického originálu... přeložil Zdík Dušek]. 1. vyd., Praha : Fragment, 2011, 342 s. ; 21 cmhunger games: 1. Aréna smrti; 2. Vražedná pomsta; 3. Síla vzdoru. romány, vědecko-fantastické, fantasy, fantastické vize, civilizace, televizní soutěže, boje o život, vzpoury, americká literatura Třetí díl sci-fi série Hunger games, která se zabývá zajímavým fenoménem reality show. Až kam je schopna televizní společnost zajít, aby nabídla senzaci, až kam je schopen zajít televizní divák, aby hru sledoval. Hladové hry - každoroční velkolepá zvrácená reality show - představuje nové kandidáty. Gladiátorská aréna budoucnosti hodlá předhodit "lvům" další krvavé sousto. Rychle se však zvedá vlna nespokojenosti a Třináctý kraj vystupuje ze stínu, aby svrhl vládu Kapitolu. Katniss, která přežila účinkování v Hladových hrách, se zapojuje do připravované revoluce. A právě její role by měla být pro vývoj situace klíčová. Katniss se bude muset rozhodnout, zda přijme obrovskou zodpovědnost za změnu budoucnosti. Čechova, Dora, Nechtěl jsem být Leninem / Dora Čechova. 1. vyd., V Praze : Labyrint, 2012, 145 s. : il. ; 20 cm povídky, společenské, Rusko, lidské osudy, melancholie, ironie, česká literatura V jedenácti povídkách nachází Dora Čechova výrazné typy současné ruské společnosti a představuje jejich drobné i velké příběhy. Setkáme se se zchudlým válečným veteránem, luxusní prostitutkou, dvojicí svobodomyslných lovců či zrádným mafiánem. V duchu svého skorojmenovce A.P.Čechova nechává autorka narážet jejich velké sny na banální skutečnost, neveselou přítomnost kontrastovat s hrdinstvím minulosti, důkazy nejhlubší oddanosti upadnout do nepovšimnutí. S melancholickou ironií tak vykresluje velkou duši, až příliš často oblečenou do tísnivě malé reality. Černá, Jaroslava, Břetislav a Jitka : nenávidět je snadné, milovat krásnější / Jaroslava Černá. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 277 s. ; 21 cm romány, historické, milostné, dějiny, Česko, 11. stol., knížata, Břetislav I., manželky panovníků, česká literatura Historická romance o vztahu knížete Břetislava a Judity z rodu Babenberků. Mladinká šlechtická dívka se cítí po násilném únosu z kláštera zrazená a zneuctěná. Brzy se navíc dozví pravý důvod Břetislavova činu a v té chvíli se všechny sny a naděje rozplynou. Obklopená nenávistí a intrikami až po dlouhých letech pochopí, co všechno pro moravského knížete znamená a že jedinou cestou k odpuštění a společnému štěstí je láska.

6 B E L E T R I E str DeCandido, Keith R. A., World of WarCraft. Kruh nenávisti / Keith R.A. DeCandido. 1. vyd., Ostrava : Fantom Print, 2006, 191 s. ; 17 cm romány, fantasy, počítačové hry, WarCraft, národy, historie, náčelníci, čarodějky, nenávist, boje, tajemství, americká literatura Další z řady fantasy příběhů napsaných na základě reálií počítačové hry WarCraft. Plamenná legie byla poražena a na východě Kalimdoru žijí v míru dva národy: orkové, vedeni náčelníkem Thrallem a lidé pod vedením jedné z nejmocnějších čarodějek na světě lady Jainou Proudmoore. Avšak křehký mír mezi lidmi a orky se náhle hroutí. Drábek, David, Koule : příběh vrhačky : rozhlasové anabolikum z roku 2010 / David Drábek. 1. vyd., Praha : Akropolis, 2011, 22 s. ; 23 cm dramata, rozhlasové hry, tragikomické, fikce, sportovkyně, atletky, dopig, společenská morálka, životní osudy, socialismus, Československo, česká literatura Hlavní hrdinkou nové komedie je bývalá slavná atletka, která v rozhlasovém studiu rekapituluje svůj dosavadní život plný komických, trapných ale i bolestných protikladů. Ebert, Sabine, Rozhodnutí porodní báby / Sabine Ebertová. Vyd. 1., Praha : Knižní klub, 2012, 554 s. ; 21 cm1. Tajemství porodní báby, 2. Osudy porodní báby, 3. Rozhodnutí porodní báby. romány, historické, dobrodružné, osudy žen, Německo, 12. stol., porodní báby, porody, léčení, léčitelství, konkurence, nepřítelství, německá literatura Magdeburg v roce 1179 Na dvorském sněmu císař Fridrich Barbarossa hodí rukavici Jindřichu Lvovi. To znamená válku a Christian s Martou každým dnem očekávají, že zasáhne i jejich vesnici. Nakonec markrabě míšeňský, Oto z Wettinu, vezme s sebou Christiana jako velitele svého vojska do boje a Marta musí čelit jiné obtížné výzvě. Oto po dobu válečného tažení předal velení nad christiansdorfským hradem nejstaršímu synu Albrechtovi posedlému mocí. Tomu je Marta se svými zvláštními schopnosti už dávno trnem v oku Eckhardt, Klaus, V Agia Galini číhá smrt : [strhující případy krétského detektiva Jaka Anatolise] / Klaus Eckhardt., V Praze : XYZ, 2012, 234 s. ; 20 cm romány, detektivní, Kréta, turisté, vraždy, vyšetřování, pátrání, německá literatura Soukromý detektiv Jak Anatolis se nudí. Jeho přítelkyně Marika odcestovala a ve známé turistické destinaci Agia Galini na jihu Kréty zatím není žádný velký ruch. Jenže pak najdou na pláži pod útesem mrtvého turistu. Byla to nehoda, sebevražda, nebo dokonce vražda? A pak se začne situace zamotávat

7 B E L E T R I E str Eidler, Petr Mrtvý v obecném zájmu / Petr Eidler. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 224 s. ; 19 cm romány, detektivní, vraždy, vyšetřování, charita, koncerty, televizní vysílání, česká literatura Menší město prožívá mimořádnou událost. V kulturním domě probíhá akce, přenášená televizí - charitativní koncert na podporu dětských domovů, seniorů a postižených. Akce se však vymkne pořadatelům z rukou a v zákulisí dojde k brutální vraždě, obětí je jeden z drobných podnikatelů... Essex, Elizabeth Cestou vášně / Elizabeth Essex. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2012, 346 s. ; 20 cm romány, milostné, romantické, Anglie, 18. stol., osudy žen, hledání partnera, lásky, manželství, nebezpečí, americká literatura Lizzie Paxtonová měla sen stát se vdovou, protože jen tehdy by mohla žít podle svého. Když se objeví kamarád z dětství, nyní námořní kapitán Jameson Marlowe a dozví se o jejím snu, nabídne jí smluvní manželství s tím, že odjíždí na dalekou cestu, z níž se nejspíš nevrátí. Během dvou dní, které spolu stráví před jeho odjezdem, oba svůj názor na manželství radikálně změní... Feist, Raymond E. Království v obležení / R.E. Feist. 1. české vyd., [Praha] : Václav Soukup - Wales, c2012, 326 s. : mapka ; 18 cm romány, fantasy, dobrodružné, Války Chaosu, americká literatura Království zamořily podivné zvěsti a nestabilita. Královští špehové v Keshi končí mrtví nebo ve službách nepřítele. Zprávy z Velké Keshe jsou útržkovité a nespolehlivé, jisté je jenom jediné. Síly zla se daly do pohybu Fielding, Joy Nebezpečná zóna / Joy Fieldingová ; z anglického originálu... přeložila Milena Havlová. Vyd. 1., Praha : Ikar, 2011, 300 s. romány, milostné, osudová setkání, erotická dobrodružství, muži a ženy, přátelství, rivalita, kanadská literatura Bratři Will a Jeff a jejich kamarád Tom si vyšli do svého oblíbeného baru Nebezpečná zóna, aby se pobavili u skleničky tak jako obvykle. Když si ale všimnou záhadně vyhlížející mladé ženy, jak v rohu osamoceně popíjí martini, troufale se vsadí o to, komu se ji nejdříve podaří svést. Jenže není všechno tak, jak se zdá. I tajemná Suzy má svá tajemství, která ukrývá za zdmi přepychového domu na předměstí. Tři muže spojuje nejen přátelství, ale i rivalita, strach a chtíč. A nyní také jedna žena. Kam až se pro ni odváží zajít?

8 B E L E T R I E str Filip, Ota, Valdštejn a Lukrecie / Ota Filip. Vyd. 1., Brno : Host, 2011, 188 s. ; 21 cm romány, historické, vévodové, Česko, 17. stol., Albrecht z Valdštejna, Vsetín Historický román významného českého autora Oty Filipa. Když byl jeden z nejvýznamnějších vojevůdců a politiků z doby třicetileté války Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna ( ) ještě neznámým a chudým šlechticem, učinil z dnešního pohledu dva taktické kroky: přestoupil ke katolicismu a oženil se s bohatou vdovou Lukrecií Nekšovou z Landeku, majitelkou vsetínského panství. Po pěti letech paní Lukrecie zemřela a Albrechtovi se podařilo získat její majetek jako dědictví. Flewelling, Lynn, Zrádcův měsíc / Lynn Flewelling., Ostrava : Fantom Print, 2000, 573 s. romány, fantasy, bájné říše, bojovníci, bitvy, zrady, nebezpečí Lynn Flewelling varuje, že tohle není trilogie. A má pravdu. Zrádcův měsíc je samostatným, uzavřeným příběhem Seregila a Aleka, dvou Nočních běžců, které osud svedl dohromady ve Štěstí ve stínech a v Příchodu tmy je připravil o přítele a rádce, čaroděje Nysandera. Teď se však spolu s hrdiny ocitáme o dvě léta dál, Seregil a Alek užívají klidu daleko od smutných vzpomínek i všeho dění, zatímco Skala je ve válce a prohrává. French, Dawn, Tak trochu úžasní / Dawn Frenchová. Vyd. 1., Praha : Argo, 2012, 285 s. ; 21 cm romány, humoristické, rodiny, Anglie, komunikace (sdělování), mezilidské vztahy, děti a rodiče, rodičovství, partnerské vztahy, problémy, anglická literatura Humoristický román o Battleových - normální anglické rodině, která řeší vše, co jiné běžné rodiny: nedostatek komunikace, hádky, sobectví dětí, internet jako člen rodiny, očekávaná plnoletost, každodenní rutina i řešení nenadálých krizí. Gray, Claudia Balthazar/ Claudia Grayová. 1. vyd., V Praze : Egmont ČR, s. r. o., 2012, 374 s. ; 22 cm1. Akademie Evernight, 2. Hvězdopravec, 3. Přesýpací hodiny, 4. Na druhé straně, 5. Balthazar. romány, fantasy, romantické, milostné, Evernight, upíři, dospívání, internátní školy, osudová setkání, hledání identity, tajemství, americká literatura Když se Balthazar rozhodne pomáhat Skye Tierneyové, lidské dívce, která kdysi navštěvovala akademii Evernight, nemá tušení, jak moc to bude nebezpečné.

9 B E L E T R I E str Hájíček, Jiří Rybí krev / Jiří Hájíček. 1. vyd., Brno : Host, 2012, 354 s. ; 21 cm romány, společenské, jižní Čechy, léta 20. stol., vesnice, vysidlování, jaderná energie, rodinné problémy, lásky, odpuštění, česká literatura Román současného prozaika, odehrávající se na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století, je baladickým příběhem jihočeské vesnice, která bojuje za záchranu své existence. Hašek, Jaroslav Velitelem města Bugulmy a jiné povídky / Jaroslav Hašek ; [vybral, uspořádal a doslov napsal Radko Pytlík ; ilustrace Jiří Grus]. V tomto souboru 1. vyd., Praha : Karolinum, 2011, 197 s. : il. (některé barev.) ; 19 cmobálkový název:velitelem města Bugulmy. povídky, satira, humoresky, česká literatura Povídky shrnuté v tomto svazku jsou v uvedeném uspořádání vydávány poprvé. Některé z nich jsou odštěpkem zmiňovaného satirického románu, některé návratem k předválečným humoreskám. Hawkins, Rachel, Démon z Hex Hall / Rachel Hawkinsová. 1. vyd., Praha : Knižní klub, 2012, 244 s ; 21 cm romány, fantasy, milostné, romantické, Hex Hall, čarodějnice, démoni, boje, rituály, lásky, americká literatura Sophie Mercerová si myslela, že je čarodějnice, která jen nemá svá kouzla plně pod kontrolou. Pak se ale ukázalo, že je démon. Velká moc však přináší i velké riziko a než vystavovat nebezpečí své blízké, bude možná lepší se jí zbavit... Holdstock, Robert, Dávné ozvěny / Robert Holdstock ; [z angličtiny přeložil Petr Kotrle]. Vyd. 1., Frenštát p.r. [i.e. pod Radhoštěm] : Polaris, 1997, 373 s. ; 18 cm romány, sci-fi, fantasy, paralelní světy, zážitky, vize, zmizení osob, lesy, tajemno, záhady, pátrání Jack Chatwin má vize živé zkušenosti ze světa paralelního k našemu vlastnímu, krátká setkání s lidským párem, Šedivákem a Zelenkou, s jejich útěky z jejich vlastního světa, zážitky a boji v kruté a staré zemi. Ve chvíli kdy má tyto podivné vize vzniká kolem něj záře a z jeho kůže vyzařují vzdálené zvuky a pachové vjemy ztracených světů. Je však svědkem událostí z minulosti, přítomnosti nebo budoucnosti?

10 B E L E T R I E str Horáková, Naděžda Brněnské nevěstky : mocní a ubozí Markrabství moravského / Naďa Horáková. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 255 s. ; 21 cm romány, historické, 14. stol., Morava, nevěstky, nevěstince, osudy žen, česká literatura Jak se žilo ve středověku nevěstkám a jak to asi fungovalo v tehdejším nevěstinci? Příběh je inspirovaný skutečnou událostí, kdy v roce 1353 vydala moravská markraběnka Markéta Opavská Statuta brněnských nevěstek. Snažila se o zlepšení životních podmínek těchto zatracených žen. Huarache Mamani, Hernán, Kurandera : hledání podstaty ženské síly / Hernán Huarache Mamani. Vyd. 1., Praha : Motto, 2012, 309 s. ; 21 cm romány, osudy žen, Kečuové, Indiáni, duchovní cesta, přírodní léčitelství, Peru, hledání identity Dívka Kantu, studentka, současná mladá kečuánská žena je ve své rodné indiánské vesnici při bouři zasažena bleskem a přežije to. Takovým lidem je podle tradice poskytnuta zvláštní síla, s níž ale Kantu zpočátku nechce nic mít - chce být obyčejná žena, mít obyčejný vztah... Když je ale čím dál zřetelnější, že skutečně získala jakési neobvyklé schonosti, podvolí se a přijme zasvěcení, začne se učit ovládat a využívat svou ženskou sílu u učitelů - léčitelů z hor, kurandera Condoriho a staré kurandery Mama Maru. Učí se vnímat a přijímat síly okolní přírody - slunce, hor, - i sebe sama, své intuice, vnímavosti, citlivosti. Hyland,Tara Dcery Štěstěny / Tara Hylandová ; [z anglického originálu... přeložila Ivana Nuhlíčková]. 1. vyd., Praha : Ikar, 2012, 575 s. ; 21 cm romány, rodinné ságy, móda, firmy, tradice, problémy, krize, tajemství, rodinné vztahy, anglická literatura Románová sága z prostředí módního průmyslu sleduje příběh luxusní firmy Melville. Tři dcery jejího ředitele a pokračovatele rodinné tradice Williama Melvilla, žijící odlišné životy uprostřed zkažené a rozmazlené smetánky, musí spojit své síly v okamžiku, kdy se podnik dostává do hluboké krize, jejíž příčiny tkví v dlouho skrývaných tajemstvích rodiny Melvillových. Cherryh, C. J. Stanice Pell / C. J. Cherryhová ; Z angl. přel. Linda Kosatíková., Praha : Winston Smith, 1992, 608 s. ; 18 cm romány, vědecko-fantastické, sci-fi, budoucnost, vesmírné výpravy, mimozemské civilizace, konflikty, americká literatura C.J. Cherryh je jedna z nejoriginálnějších autorek science fiction. V jejích knihách nalezneme kromě dobrodružství a napínavé akce i dokonale prokreslené charaktery, mistrně vylíčené střety lidí s příslušníky cizích ras ve vesmíru. Sága z neklidné budoucnosti začíná konfliktem Země s jejími vesmírnými koloniemi. Stanice Pell se stává klíčem k vítězství a branou k další cestě ke hvězdám.

11 B E L E T R I E str Jackson, Lisa Zrozena k smrti / Lisa Jackson. Vyd. 1., Ostrava : Domino, 2012, 452 s. ; 21 cm romány, detektivní, vraždy, vyšetřování vražd, fyzická podoba, motivy, americká literatura Román ze série detektivních thrillerů s policejními vyšetřovatelkami Alvarezovou a Pescoliovou. Tentokrát stojí před případem série vražd, jejichž oběti spojuje nápadná fyzická podobnost. Jícha, Jan, Utin jackpot / Jan Jícha. 1. vyd., Praha : Galén, c2012, 185 s. : il. ; 19 cm romány, detektivní, vyšetřování, krádeže, ohrožení života, zdravá výživa, jin, jang, česká literatura Utin jackpot je nový román českého spisovatele-humoristy, který neodolal a splnil si jeden svůj sen: napsat detektivku. Vykradená zdravá výživa a spousta divných lidí kolem. Všichni mají návod na nápravu vesmíru, ale posunout vyšetřování kupředu nedokáže pomoci nikdo. Komisař Stoklas se pokouší najít nejen důvěryhodnou stopu, ale také pochopit zvláštní mentalitu osob oddaných energiím jin a jang. A úplně jinde je úplně normální holka Julie postavena před rozhodnutí o životě a smrti. Kačírková, Eva Masožravé rostliny : detektivní povídky / Eva Kačírková. Vyd. 3., V nakl. Moba 1., Brno : Moba, 2012, 367 s. povídky, detektivní, tajuplné, česká literatura Šest povídek s tajuplnými detektivními náměty. První povídka vypráví o studentce, která pátrá po pachateli vraždy známého donchuána, tématem druhé jsou podivné machinace při prodeji rekreační chaty. Třetí se týká pokusu propašovat přes hranice mladou zpěvačku. Titulní povídka je příběhem o bezohledné ženě, která zavinila smrt dvou mužů; dvě poslední povídky vyprávějí o finančních machinacích s tragickými následky. Kessner, Robert, Něžná vyznání Praze / Robert Kessner. 1. vyd., Praha : Pragoline, 2004, [81] s. : barev. il. ; 21 cm texty, české malířství, umělecké náměty, stol., Praha, česká literatura Barevná knižní reprodukce obrazů Prahy malíře Roberta Kessnera. Unikátní dílo je doplněno literárním vyznáním populárních osobností. Khoury, Raymond Ďáblův elixír / Raymond Khoury. Vyd. 1., Ostrava : Domino, 2012, 343 s. ; 21 cm romány, napínavé, dobrodružné, tajemství, spiknutí, rostliny, lidský organismus, ohrožení života, archeoložky, agenti FBI, anglická literatura Dramatický příběh současného libanonského autora, v němž v hlavních rolích vystupují agent FBI Sean Reilly a jeho přítelkyně, archeoložka Tess Chaykinová, kteří se již objevili v Khouryho thrillerech z templářské série.

12 B E L E T R I E str Klánský, Mojmír, Albatros / Mojmír Klánský ; [doslov a ediční poznámku napsala Daniela Iwashita]. Vyd. 1., V Praze : Plus, 2012, 141 s. ; 20 cm romány, společenské, 1. pol. 20. stol., Československo, armády, vojáci, důstojníci, dostihoví jezdci, odbojáři, lásky, kariéry, emigrace, životní osudy, česká literatura Příběh důstojníka československé armády, který po únorovém převratu roku 1948 bilancuje svůj život a zároveň tuší, že jeho vojenská kariéra vzhledem k politickým změnám definitivně končí. Major Jindřich Horský je profesionálním vojákem v prvorepublikové československé armádě. Jeho velkou vášní je dostihový sport, jako přední žokej startoval ve velkých závodech, kde se mu několikrát podařilo zvítězit. Pro tyto kvality je požádán statkářem Hedössym, aby trénoval jeho anglického plnokrevníka jménem Albatros. Při této příležitosti se Horský seznámí s Hödessyho krásnou, ale vdanou dcerou Márií. Koenigsmark, Alex Černá krev : příběh z 18. století / Alex Koenigsmark. 1. vyd., Praha : Akropolis, 2011, 187 s. ; 21 cm romány, historické, 80. léta 18. stol., Slovensko, Romové, nespravedlivě obvinění, společenské rozdíly, žurnalistika, novináři, kanibalismus, česká literatura Historický román přibližuje soudní proces s údajnými romskými kanibaly, popravenými v 80. letech 18. století v hontské župě na středním Slovensku. Kohout, Pavel Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem. I, Z deníku kontrarevolucionáře : memoáromán ; Kde je zakopán pes : memoáromán / Pavel Kohout. Vyd. v tomto uspořádání 1., Praha : Academia, 2011, 865 s., [16] s. obr. příl. ; 21 cm romány, autobiografické, Kohout, Pavel, stol., Československo, Česko, kultura, politika, exil, Rakousko, disidenti, spisovatelé, Z deníku kontrarevolucionáře, Kde je zakopán pes, česká literatura První část souboru čtyř děl představujících samostatnou linii tvorby českého dramatika, scenáristy, romanopisce a fejetonisty. Publikace obsahuje jednak první autorovu prózu - Z deníku kontrarevolucionáře, v níž užívá dobové citace i jazyk padesátých let k přiblížení atmosféry vzrušujících událostí Pražského jara Další část textu tvoří román Kde je zakopán pes, politická sága sugestivně zobrazující dusnou atmosféru sedmdesátých let a zároveň rekapitulace období normalizace, které autor prožíval na vlastní kůži.

13 B E L E T R I E str Kohout, Pavel Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem. II, To byl můj život?? ; Předběžná bilance / Pavel Kohout. Vyd. v tomto uspořádání 1., Praha : Academia, 2011, s , [12] s. obr. příl. ; 21 cm prózy, vzpomínky, autobiografické, Kohout, Pavel, stol., Česko, Československo, spisovatelé, disidenti, kultura, politika, exil, Rakousko, To byl můj život??, Předběžná bilace, česká literatura Druhá část souboru čtyř děl představujících samostatnou linii tvorby českého dramatika, scenáristy, romanopisce a fejetonisty. Obsahuje jednak biografii To byl můj život?? zahrnující vzpomínky na vlastní život od narození do roku 1992, kdy došlo k rozpadu Československa, jednak zatím poslední část autorových memoárománů, která vychází poprvé v tomto svazku pod názvem Předběžná bilance: autor čtenáře vede svým životem až do současnosti a opět, jako v celých svých pamětech, se nevyhýbá kontroverzním otázkám. Kristian, Giles, Havran. Synové hromu / Giles Kristian ; přeložil Jiří Beneš. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB/art, 2012, 295 s. : 1 mapa ; 22 cmhavran krvavé oko ; Havran - Synové hromu. romány, historické, dobrodružné, 9. stol., Vikingové, pohanství, křesťanství, výpravy, Francká říše, anglická literatura Druhý díl historické trilogie zachycuje dobrodružství mladého hrdiny mezi vikingskými bojovníky v říši Franků. Kulhánek, Jiří Vyhlídka na věčnost / Jiří Kulhánek., Praha : Crew, 2011, 535 s. ; 18 cm romány, vědecko-fantastické, fantasy, démoni, upíři, zombie, hrůzostrašné, česká literatura Fantasy českého autora, v níž není o zombie, upíry či pekelníky nouze. Upíři, zombíci a jako novinka i pekelní démoni. Potoky krve a hrdinové, co dostávají pořádně do těla. Čekání na Kulhánka je u konce. Román však není pokračováním věhlasného Nočního klubu a jede si po své rovině. Neboť se zdá, že Mluvčí bude muset doručit vzkaz do horoucích pekel a to samotnému panu L. Kuťák, Jaroslav, Vraždy na turnaji hvězd / Jaroslav Kuťák. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 257 s. ; 19 cm romány, detektivní, golf, turnaje, vraždy, vyšetřování, česká literatura Významný golfový turnaj je v románu současného českého autora narušen objevením několika zavražděných.

14 B E L E T R I E str Lanigan, Catherine Křídla osudu / Catherine Laniganová ; Přel.. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2002, 463 s. Klokan. romány, milostné, pro ženy, novinářky, skandály, podvody, tajemství, San Francisko, zač. 20. stol., americká, literatura Laureen, Anne, Slunce nad Wahi-Koura / Anne Laureen. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 288 s. ; 21 cm romány, milostné, osudy žen, Nový Zéland, vdovy, rodinné vztahy, vinařství, hledání, štěstí, lásky, německá literatura Těžká rána osudu donutí mladou vdovu Helenu de Villiers prodat vinici v Rheingau a odstěhovat se na Nový Zéland. Zde, na vinici své tchyně Louisy, se mladá žena pokouší znovu začít Maňák, Vratislav, Šaty z igelitu : třináct povídek / Vratislav Maňák. 1. vyd., Brno : Host, 2011, 151 s. ; 21 cm povídky, osamělost, lidské osudy, česká literatura Třináct snově laděných povídek na téma lidské osamělosti představuje velmi zdařilý debut mladého autora. Autor dokáže vystihnout situaci originálním a dobře vypovídajícím detailem a najít přesnou míru náznaku a nedořečenosti, jíž nechává příběhům dozrát v hlavě čtenáře. Mantel, Hilary, Za temnotou / Hilary Mantelová ; [překlad Petr Pálenský]. Vyd. 1., Praha : Argo, 2012, 348 s. ; 24 cm romány, groteskní, záhrobí, média, hrůzy, duchové, vzkazy, anglická literatura Hrdinkou černé grotesky o styku se záhrobím, je Alison Hartová, která se svou asistentkou Colette cestuje po Anglii a vystupuje jako médium. Překvapeným divákům svých vystoupení sděluje konejšivé vzkazy od jejich drahých zesnulých. Říká jim ale pravdu? Mariani, Scott Faraonův poklad / Scott Mariani ; přeložila Klára Míčková. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB/art, 2012, 327 s. ; 22 cm romány, dobrodružné, napínavé, Egypt, archeologické nálezy, poklady, ohrožení života, anglická literatura Dobrodružný román o pátrání po starověkém pokladu nevyčíslitelné hodnoty.

15 B E L E T R I E str Martin, George Raymond Richard Píseň ledu a ohně. Kniha pátá, část první, Tanec s draky / George R.R. Martin ; [z anglického originálu... přeložila Hana Březáková]. 1. vyd., Praha : Talpress, 2012, 524 s. : il., mapy ; 20 cm1. Hra o trůny, 2. Střet králů, 3. Bouře mečů, 4. Hostina pro vrány, 5. Tanec s draky. romány, fantasy, sci-fi prvky, napínavé, fikce, boje, spojenectví, intriky, draci, králové, rytíři, pobočníci, čarodějové, nebezpečí, Březáková, Hana, regionální, překladatelky, americká literatura Na východě, sužována svými nepřáteli, vládne jako královna města postaveného na prachu a smrti Daenerys, poslední potomek rodu Targaryenů, jejíž draci vyrostli do hrůzné dospělosti. Nyní, když je známo místo jejího výskytu, se mnozí vydali Daenerys a její draky hledat. Martin, George Raymond Richard Píseň ledu a ohně. Kniha pátá, část druhá, Tanec s draky / George R.R. Martin ; [z anglického originálu... přeložila Hana Březáková]. 1. vyd., Praha : Talpress, 2012, 665 s. : il., mapy ; 20 cm1. Hra o trůny, 2. Střet králů, 3. Bouře mečů, 4. Hostina pro vrány, 5. Tanec s draky. romány, fantasy, sci-fi prvky, napínavé, fikce, středověk, boje, spojenectví, intriky, draci, moc, králové, rytíři, pobočníci, čarodějové, nebezpečí, Březáková, Hana, regionální, překladatelky, americká literatura Na východě, sužována svými nepřáteli, vládne jako královna města postaveného na prachu a smrti Daenerys, poslední potomek rodu Targaryenů, jejíž draci vyrostli do hrůzné dospělosti. Nyní, když je známo místo jejího výskytu, se mnozí vydali Daenerys a její draky hledat. Meacham, Leila, Poselství růží / Leila Meachamová ; [přeložili Libuše a Luboš Trávníčkovi]. Vyd. 1., Praha : Knižní klub, 2012, 493 s. ; 24 cm romány, romantické, rodové ságy, Texas, , životní osudy, lásky, osudová setkání, tajemství, americká literatura Autorka stvořila nesmírně poutavý román, připomínající slavný Jih proti Severu Margaret Mitchellové. Její romantická rodová sága se odehrává v Texasu v letech a čte se jedním dechem. S vypravěčským mistrovstvím román líčí životní příběh Mary Toliverové, majitelky bavlníkových plantáží, a přibližuje životní osudy tří generací. Molcarová, Václava, Bratři, sestry a jiná neštěstí / Václava Molcarová. Vyd. 1., Brno : Moba, 2012, 224 s. ; 21 cm romány, mezilidské vtahy, rodinné osudy, křivdy, přátelství, sourozenecké vztahy, milostné vztahy, česká literatura Marie, Blanka, Tom a Adam. Přátelé, sourozenci, milenci. Čtyři navzájem propletené osudy. Návrat ztracené sestry rozvíří poklidnou hladinu jejich životů a po letech vytáhne na světlo dávné křivdy i stará přátelství.

16 B E L E T R I E str Morgenstern, Erin Noční cirkus / Erin Morgensternová ; z anglického originálu... přeložil Radovan Zítko. Vyd. 1., Praha : Ikar, 2012, 438 s. romány, milostné, magické, iluzionisté, kouzla, cirkus, lásky, soupeření, představivost, vůle, americká literatura Do města přijíždí bez ohlášení tajemný cirkus. Jeho šapitó je černobílé a představení se konají pouze v noci. Triky, které provádějí zdejších iluzionisté, však vypadají spíše jako mocná kouzla. Románový debut Erin Morgenstern s podmanivou magickou atmosférou sleduje v několika dějových liniích i časových rovinách hru dvou kouzelníků... Mourad, Kenizé Badalpurská zahrada / Kenizé Mouradová ; [Z franc. orig.... přel. Zora Jandová]. 1. vyd., Praha : Mladá fronta, 2001, 395 s. 1. Selma, osmanská princezna. Volné pokračování Badalpurská zahrada.. romány, historické, milostné, Indie, Francie, autobiografické, Kenizé Mourad, literatura, anglická Neely, Barbara, Blanche na útěku / Barbara Neelyová. Vyd. 1., Příbram : Pistorius & Olšanská, 2012, 183 s. ; 21 cm novely, detektivní, Spojené státy americké, černošky, úkryty, služebnictvo, policisté, vraždy, vyšetřování, pátrání, americká literatura V detektivní novele, jejíž děj se odehrává v Severní Karolíně, se objevuje nový typ "detektiva" - chudá černošská žena s paradoxním jménem Blanche Whiteová. Blanche, nadaná svéráznou filozofií, bystrým rozumem a jadrným jazykem, se sama skrývá před policií. Utíká před vězením, do něhož byla odsouzena za banální přestupek - vystavení nekrytého šeku. Shodou okolností nachází úkryt jako služebná v letním sídle zámožné rodiny Carterových. Naděje na bezpečné útočiště se však brzy ukáže být iluzorní. Na scéně se objeví místní, příliš zvídavý šerif a když je pak nalezen mrtev, je si Blanche jistá, že nešlo o sebevraždu Novela Blanche na útěku vynesla autorce hned tři prestižní literární ceny - Agatha Award, Anthony Award a Macavity Award - a její čtenářský úspěch způsobil, že našla své pokračování v sérii dalších detektivek se sympatickou Blanche v hlavní roli. Nezval, Martin, Každá je ta pravá / Martin Nezval. Vyd. 1., Praha : Motto, 2012, 170 s. ; 20 cm romány, absurdní, zábavné, filozofické, advokáti, střední věk, bilancování, sebevraždy, hledání partnerů, česká literatura Absurdní román ze současnosti o životním bilancování čtyřicetiletého advokáta. Hrdina knihy, úspěšný advokát Moric, cítí určité znechucení životem a zabývá se v myšlenkách sebevraždou. Je kontaktován andělem strážným, který se mu snaží v sebevraždě zabránit. Nabízí mu oplátkou ženu, po které vždy toužil. Moric je na tom však tak, že není schopen si vybrat pouze jednu. Autor balancuje na hraně zábavy a filozofie.

17 B E L E T R I E str Novák, Jan, Hic a kosa v Chicagu : pět knih o malém životě ve velkém městě / Jan Novák. 1. vyd., V Praze : Plus Publishing, 2011, 286 s. : il. ; 18 cm povídky, eseje, Chicago, osudy lidí, životní styl, hledání identity, česká literatura Zpráva o městě, které je nemilosrdně krásné, a člověku, který v něm žije, se chtě nechtě zažere hluboko pod kůži. Do této knihy malém životě ve velkém městě jsou vedle zcela nových textů a esejů, jež vyšly zatím jen časopisecky, zařazeny povídky ze souboru Striptease Chicago, který poprvé vyšel u manželů Škvoreckých v jejich torontském nakladatelství 68 Publishers. Ondriová, Ivana, Nevinné šílenství / Ivana Ondriová. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2012, 366 s. ; 20 cm romány, psychologické, osudy žen, přátelství, psychické problémy, nenávist, mezilidské vztahy, tragické nehody, slovenská literatura Katka obdivuje novou spolužačku, krásnou a živočišnou Ester. Ester má však dvě tváře. Tu druhou tajemnou a nepředvídatelnou, poznamenanou psychickými problémy. Vše vyvrcholí, když se Katka zamiluje do Tomáše a přátelství s Ester odsouvá na druhou kolej. Parker, I. J. Rašomonova brána / I.J. Parkerová. 1. vyd., Plzeň : Perseus, 2003, 346 s. ; 21 cm romány, detektivní, historické, Japonsko, 11. stol., kriminální případy, vyšetřování, pátrání, americká literatura Americká autorka poračuje v tradici historických detektivek příběhem z Japonska v ll. století, kdy císařský úředník Akitada řeší řadu složitých kriminálních případů. Pecinovský, Josef, Zapomenuté jezero / Josef Pecinovský. Vyd. 1., Brno : Zoner Press, 2012, 255 s. : 1 mapa ; 22 cm romány, dobrodružné, fantaskní, napínavé, cestovatelé, Holub, Emil, fikce, fantasy, současnost, minulost, Afrika, česká literatura Mocný vliv karmínových kamenů tentokrát zasáhne do života cestovatele Emila Holuba a přinese jeho záhadný příběh. V dálavách exotické jižní Afriky, kde vykonává praxi, se doktor Emil Holub dostane ke zvláštnímu kameni, který způsobí prapodivný běh událostí. S tímto svým objevem se nesvěří nikomu, až na jediný kompletní exemplář svého deníku. Právě tento deník nachází v naší současnosti amatérský cestovatel Lebeda, který se vydává po stopách legendárního doktora Holuba a vrací se hledat zapomenuté jezero Mo Bwana.

18 B E L E T R I E str Peetz, Monika, Úterní ženy / Monika Peetzová ; [z německého originálu... přeložila Vladana Hallová]. 1. vyd., Brno : Host, 2012, 292 s. ; 21 cm romány, společenské, osudy žen, přátelství, životní ztráty, cesty, putování, Lurdy, tajemství, výzvy, německá literatura Román o osudech pěti žen, z nichž se před patnácti lety na kurzu francouzštiny staly nejlepší přítelkyně. Když jedna z nich utrpí velkou životní ztrátu, pětice se vydává na dalekou cestu, během které přichází na stopu tajemství, jež všechno změní. Procházka, Václav, Galantní erotikon : poetický průvodce erotikou pěti tisíciletí / [verše Václav Procházka ; epilog Jan Saudek]. 1. vyd., Praha : Evropský literární klub, 2007, 116, [11] s. : il. ; 16 cm poezie, erotická, erotika, česká literatura Publikace obsahuje dvaapadesát vyobrazení erotického charakteru, které jsou doprovázeny verši Dr. Václava Procházky. Výtvarný doprovod je řazen z geografického a chronologického hlediska, největší prostor je pak ponechán 17. a 18. století, které nevázaným vztahem mezi mužem a ženou doslova žilo a snad proto zanechalo i nejvíce uměleckých odkazů s touto tématikou. Radůza, Čáp nejni kondor / Radůza ; ilustrovala Dagmar Urbánková., Praha : Baobab, 2011, 69 s. : il. ; 21 cm povídky, společenské, venkov, každodenní život, chov domácích zvířat, česká literatura Ve třinácti povídkách nás nechává známá česká písničkářka nahlédnout do svého dětství. Autorka velmi realisticky a bez přikrášlení vykresluje každodenní realitu, dojení, zabíjení králíků, krmení hus, draní peří, svátky, rodinné problémy, atd. Povídky jsou psané v nářečí východních Čech. Rankin, Ian Dokonalá vražda / Ian Rankin ; přeložila Jitka Fialová. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB art, 2012, 342 s. romány, detektivní, vyšetřování, vraždy, policie, inspekce, detektivové, anglická literatura Rébusy inspektora Foxe Malcolm Fox s týmem policejní inspekce jsou zpět: tentokrát v městečku Kirkcaldy vyšetřují, zda již usvědčeného detektiva Cartera jeho kolegové nekryli. Jednoduchý případ - dokud ho nezkomplikuje smrt bývalého policisty. Rees, Douglas, Upírská střední. I, Prvák / Douglas Rees ; [přeložila Daniela Čermáková]. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2012, 221 s. ; 21 cmhřbetní název:upírská střední - Prvák. romány, fantasy, zábavné, upíři, střední školy, dobrodružství, americká literatura Po prvním dni na nové střední škole Vlad Drakul Cody Elliot zjišťuje, že není vše, jak by mělo být. Ostatní spolužáci jsou nadpřirozeně silní, vyhýbají se slunečnímu světlu a neustále si objednávají krev z místní krevní banky.

19 B E L E T R I E str Rees, Douglas, Upírská střední. II, Druhák / Douglas Rees. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2012, 244 s. ; 21 cmhřbetní název:upírská střední - Druhák. romány, fantasy, zábavné, upíři, střední školy, dobrodružství, americká literatura V dalším pokračování zábavné Upírské střední se ke Codymu stěhuje jeho bratranec Turk a obrátí mu život vzhůru nohama. Naděje na klidný druhý rok na střední škole Vlad Drakul jsou okamžitě zničeny. Turk je skvělý malíř s obrovským egem. Svým postojem si proti sobě okamžitě poštve všechny upíry, zvláště temného, uzavřeného Gregora. Vše se však změní, když Turk narazí na opuštěný mlýn z osmnáctého století v zapomenuté čtvrti Crossfield a okamžitě místo prohlásí za své nové umělecké centrum. Riggs, Ransom Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti / Ransom Riggs ; z anglického originálu... přeložila Bronislava Grygová. Vyd. 1., Brno : Jota, 2012, 345 s. romány, dobrodružné, tajemné, strašidelné, sirotčince, děti, nebezpečí, úchylky, americká literatura Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií.to vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Ringo, John, Chorál před bitvou / John Ringo., [Praha] : Wales, 2005, 433 s. ; 17 cm romány, sci-fi, mimozemšťané, lidé, mutace, boje, změny povahy, americká literatura Bojechtivost lidí na Zemi může být i výsledkem pokusů mimozemšťanů, kteří se snaží vypěstovat z lidí vhodný druh pro válku. Military sci-fi mládeži a dospělým. Roberts, Nora Ruleta osudu / Nora Robertsová ; překlad Břetislav Čenda, Jana Hloušková., Warszawa : Arlekin, 2012, 398 s. romány, milostné, osudová setkání, milostné vztahy, lásky, Hra zvaná láska, Pokoušet osud, americká literatura Hra zvaná láska. Justin Blade je zvyklý vyhrávat, ať už v blackjacku, pokeru, nebo v životě. Vztah se Serenou MacGregorovou na jednoduchou hru ale nevypadá. Karty totiž předem pečlivě namíchal někdo třetí a dívka není soupeř, jenž by se dal snadno získat. Navíc si Justin začíná uvědomovat, že se do zlatovlasé krásky zamiloval

20 B E L E T R I E str Rusková, Dana Mlžná tvrz / Dana Rusková. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 246 s. romány, detektivní, ošetřovatelky, vraždy, vyšetřování, pátrání, nebezpečí, ohrožení, minulost, česká literatura Mladá ošetřovatelka Petra pečuje v rodinném sídle Mlžná tvrz o starou dámu, která se sem vrátila po padesátiletém exilu. Avšak ani hra na prvorepublikové časy nebo vyjížďky na koních nenechávají Petru zapomenout na podivné změny nálad staré paní. Sacher, Richard, První láska / Richard Sacher. Vyd. 1., Praha : Brána, 2012, 140 s. : il. ; 21 cm romány, milostné, první lásky, rozchody, hledání identity, spisovatelky, partnerství, česká literatura Milostný román, jehož popularitu se autor, publicista, zpěvák a bulvární novinář, pokusil zvýšit věnováním přítelkyni - zavražděné spisovatelce Simoně Monyové. Sirotková, Soňa, Markéta Přemyslovna : česká princezna na trůně dánském / Soňa Sirotková., [Praha] : Petrklíč, 2011, 215 s. ; 22 cm romány, historické, stol., princezny, Česko, manželky panovníků, Dánsko, Přemyslovci, Dagmar, dánská královna, Markéta Přemyslovna, česká literatura Historický román, v němž autorka mapuje cestu Markéty Přemyslovny do Dánska, kde se má stát dánskou královnou. Slaughter, Karin, Podlost / Katrin Slaughter ; z anglického originálu... přeložila Hana Čapková. Vyd. 1., Ostrava : Domino, 2012, 363 s. romány, detektivní, zmizení osob, policisté, rodinné vztahy, pátrání, vyšetřování, americká literatura Žádný výcvik nepomůže policajtovi tolik, jako správně fungující instinkt. Matka agentky Faith Mitchellové nezvedá telefon. Na dveřích je krvavý otisk dlaně. A uvnitř je to ještě horší Faith vidí všude kolem sebe naprostou spoušť. Bohužel však nikde nevidí svou matku... Smilevski, Goce, Freudova sestra / Goce Smilevski ; [přeložil Ivan Dorovský]. 1. vyd., Praha : Odeon, 2012, 256 s. ; 20 cm romány, společenské, životopisné, Freudová, Adolfina, sourozenci, sestry, Freud, Sigmund, životní osudy, Vídeň (Rakousko), stol., holocaust, makedonská literatura Proč zanechal Sigmund Freud své sestry roku 1938 ve Vídni svému osudu jisté smrti? Na to se pokouší odpovědět makedonský spisovatel, který studoval mj. v Praze, jehož román byl přeložen do 25 jazyků a získal za něj Cenu Evropské unie za literaturu.

B E L E T R I E str. 1 25.11.2011

B E L E T R I E str. 1 25.11.2011 B E L E T R I E str. 1 25.11.2011 Mrtví tanečníci : antologie české romantické prózy / sestavil Václav Vaněk a kol.. Vyd. 1., Příbram : Pistorius & Olšanská, 2010, 229 s. ; 22 cm prózy, antologie, romantismus

Více

B E L E T R I E str. 1 29.5.2013

B E L E T R I E str. 1 29.5.2013 B E L E T R I E str. 1 29.5.2013 Ještě jsme ve válce : příběhy 20. století / [editoři Jana Fantová a Jan Polouček ; kresba a scénář Nikkarin... et al.]. Vyd. 1., Praha : Post Bellum : Argo : Ústav pro

Více

B E L E T R I E str. 1 1.12.2009

B E L E T R I E str. 1 1.12.2009 B E L E T R I E str. 1 1.12.2009 Terminátor. Kniha první, Omnibus. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB art : Crew, 2009, 352 s. : vše barev. il. ; 24 cm příběhy, komiksy, sci-fi, fantasy, roboti, budoucnosti,

Více

B E L E T R I E str. 1 30.6.2010

B E L E T R I E str. 1 30.6.2010 B E L E T R I E str. 1 30.6.2010 Hvězdy české sci-fi / editor Ondřej Jireš. Vyd. 1., Praha : Argo, 2010, 515 s. : il. próza, antologie, sci-fi, Lunární cyklus, Oggerd, Christy Bigs, Rox'n'Roll, Legendy

Více

HISTORICKÉ ROMÁNY. Vytváříme nejen umělecká díla, ale každý z nás i svůj vlastní život - jako vlastní historický román. Längle

HISTORICKÉ ROMÁNY. Vytváříme nejen umělecká díla, ale každý z nás i svůj vlastní život - jako vlastní historický román. Längle HISTORICKÉ ROMÁNY HISTORICKÉ ROMÁNY Vytváříme nejen umělecká díla, ale každý z nás i svůj vlastní život - jako vlastní historický román. Längle Beletrie zpracovávající známé historické události byla vždycky

Více

B E L E T R I E str. 1 27.8.2013

B E L E T R I E str. 1 27.8.2013 B E L E T R I E str. 1 27.8.2013 David Copperfield uvádí Neuvěřitelné příběhy / Vybrali a uspořádi David Copperfield a Janet Baerlinerová ; Předmluva Dean Koontz. 1.vyd., Praha : Columbus, 1996, 501 s.

Více

B E L E T R I E str. 1 30.9.2010

B E L E T R I E str. 1 30.9.2010 B E L E T R I E str. 1 30.9.2010 Bez jazyka jsme němí : mateřský jazyk v dnešní Evropě : sborník prací z 2. ročníku literární soutěže středoškoláků Žijeme na jedné Zemi / [uspořádaly Alice Košková a Ivana

Více

Milí čtenáři, JOTA SLAVÍ 19. ZÁŘÍ 20. NAROZENINY A 24. LISTOPADU VYDÁVÁ 1 000. KNIHU! V KNIŽNÍCH SOUTĚŽÍCH ZÍSKALA NOVÁ OCENĚNÍ! SLAVTE S NÁMI!

Milí čtenáři, JOTA SLAVÍ 19. ZÁŘÍ 20. NAROZENINY A 24. LISTOPADU VYDÁVÁ 1 000. KNIHU! V KNIŽNÍCH SOUTĚŽÍCH ZÍSKALA NOVÁ OCENĚNÍ! SLAVTE S NÁMI! Milí čtenáři, Nakladatelství JOTA má letos na podzim mnoho důvodů k oslavám. JOTA SLAVÍ 19. ZÁŘÍ 20. NAROZENINY A 24. LISADU VYDÁVÁ 1 000. KNIHU! V KNIŽNÍCH SOUTĚŽÍCH ZÍSKALA NOVÁ OCENĚNÍ! SLAVTE S NÁMI!

Více

B E L E T R I E str. 1 22.9.2009

B E L E T R I E str. 1 22.9.2009 B E L E T R I E str. 1 22.9.2009 Abercrombie, Joe, Až budou viset. Kniha druhá, První zákon. Joe Abercrombie ;. Vyd. 1., Frenštát p.r. [pod Radhoštěm] : Polaris, 2009, 493 s. ; 20 cm1.sama čepel, 2. Až

Více

obsah beletrie 6 35 Chandler Případ naruby 21 Martin Goffa Vánoční zpověď 22 Warren Ellis Soustrojí

obsah beletrie 6 35 Chandler Případ naruby 21 Martin Goffa Vánoční zpověď 22 Warren Ellis Soustrojí obsah beletrie 6 35 Arnošt Lustig Colette 6 7 Isabelle Laflèche J adore New York 8 9 Kapka Kassabová Dvanáct minut lásky 10 Karolína Dubová, Lenka Kny Přijde letos Ježíšek? 11 Iva Pekárková Levhartice

Více

B E L E T R I E str. 1 3.10.2011

B E L E T R I E str. 1 3.10.2011 B E L E T R I E str. 1 3.10.2011 Český rok v pohádkách, písních, hrách a tancích, říkadlech a hádankách. Zima / [uspořádali] Karel Plicka, František Volf ; [ilustroval] Karel Svolinský. 1. vyd., Praha

Více

Jak nakupovat nejvýhodněji

Jak nakupovat nejvýhodněji ss / EDIČNÍ PLÁN EDIČNÍ E -knihy PLÁN 3/ Jak nakupovat nejvýhodněji Přes náš e-shop nejlevněji naše knihy seženete vždy na webu www.alpress.cz Sledujte sekci levné knihy, slevy, akce vybrané knižní tituly

Více

Analdur Indridason Codex Regius Napínavý příběh popisuje pátrání po ztraceném vzácném islandském rukopisu nedozírné hodnoty.

Analdur Indridason Codex Regius Napínavý příběh popisuje pátrání po ztraceném vzácném islandském rukopisu nedozírné hodnoty. Abecední seznam Zvukových knih Audio a Mp3 formát na CD nosičích Aktuální ke dni 30. 11. 2014 Adler-Olsen, Jussi - Žena v kleci První román z kriminální série o kodaňském oddělení Q, které se specializuje

Více

Tipy na vánoční dárek

Tipy na vánoční dárek Tipy na vánoční dárek Arnaldur Indriđason Codex Regius 312 stran, vázáno 319 Kč Mladý Islanďan Valdemar se vydává studovat do Kodaně. Chce se zabývat středověkými rukopisy. Profesor, kterého mu doporučili,

Více

Co Vám můžeme v rámci tohoto programu nabídnout? Mimořádná nabídka pouze pro školní skupiny: Vážení pedagogové,

Co Vám můžeme v rámci tohoto programu nabídnout? Mimořádná nabídka pouze pro školní skupiny: Vážení pedagogové, Vážení pedagogové, až do této chvíle se chodili žáci do kina bavit a do školy vzdělávat. Nyní mohou spojit oboje dohromady. Společnost Cinema City si Vám dovoluje představit jedinečný projekt - vzdělávací

Více

PREMIERE CINEMAS OLOMOUC NEJMODERNĚJŠÍ MULTIKINO NA MORAVĚ

PREMIERE CINEMAS OLOMOUC NEJMODERNĚJŠÍ MULTIKINO NA MORAVĚ PREMIERE CINEMAS OLOMOUC NEJMODERNĚJŠÍ MULTIKINO NA MORAVĚ Vážení pedagogové, nejmodernější multikino na Moravě, Premiere Cinemas Olomouc, pro vás opět připravilo pestrou nabídku školních projekcí. BONUSY

Více

mladá fronta podzim zima

mladá fronta podzim zima mladá fronta podzim zima 2011 obsah beletrie 5 33 Arnošt Lustig Démanty noci 7 Bohumil Hrabal Proluky 8 Jiří Kamen Kinžál 9 Pavel Bušta Expres Praha Radotín 10 Henry Spencer Znuděn krásou hnusu 11 Arnošt

Více

Nové knihy - D Ě T S K Á

Nové knihy - D Ě T S K Á Lansmanne, Anne Zuzanka a její pes Ňufka /A. Lansmanne ; Ilustrace Pierre Couronne ; - Praha Junior 2006. - Nestr. - ISBN: 80-7146-032-X. příběhy, děti, psi, rodina, literatura, pro děti Ahoj děti! Jmenuji

Více

ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIV /2015 7. 7. 9. 8. 2015

ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIV /2015 7. 7. 9. 8. 2015 ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIV /2015 7. 7. 9. 8. 2015 13 14 Vaše knihkupectví Druhý díl úspěšné knihy Tichá srdce (Práh, 2013). Po zmapování historie a současnosti šesti

Více

BEVERLY SWERLINGOV Město slávy. JANE GREEN Domek na pláži. NICK STONE Pan Klarinet »ERVENEC

BEVERLY SWERLINGOV Město slávy. JANE GREEN Domek na pláži. NICK STONE Pan Klarinet »ERVENEC HISTORICK ROM N BEVERLY SWERLINGOV Město slávy O v lce a touze na starèm Manhattanu Na pozadí druhé americké války za nezávislost rozvíjí Beverly Swerlingová poutavé volné pokračování svého slavného Města

Více

ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIII

ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIII ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIII /2014 16. 6. 6. 7. 2014 12 Vaše knihkupectví Platné právní předpisy www.uz.cz Karmelitánské nakladatelství a distribuce Objednávkový systém

Více

Časopis pro knihkupce, knihovny, nakladatele a čtenáře ročník IX /2010 30. 8. 12. 9. 2010 TAJEMSTVÍ DVORA TUDOROVCŮ

Časopis pro knihkupce, knihovny, nakladatele a čtenáře ročník IX /2010 30. 8. 12. 9. 2010 TAJEMSTVÍ DVORA TUDOROVCŮ Časopis pro knihkupce, knihovny, nakladatele a čtenáře ročník IX /2010 30. 8. 12. 9. 2010 17 Vaše knihkupectví Kate Emerson Palác rozkoší TAJEMSTVÍ DVORA TUDOROVCŮ Karmelitánské nakladatelství Každý týden

Více

Autorka v Ceske republice

Autorka v Ceske republice ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIV /2015 1. 6. 14. 6. 2015 11 Vaše knihkupectví Autorka v Ceske republice Autogramiada 3. cervna 2015 v 17 hodin Palac knih Luxor, Vaclavske

Více

ARGO spol. s r. o. e-mail: argo@argo.cz www.argo.cz. Milíčova 13 Praha 3, 130 00 tel.: +420 222 781 601 fax: +420 222 780 184

ARGO spol. s r. o. e-mail: argo@argo.cz www.argo.cz. Milíčova 13 Praha 3, 130 00 tel.: +420 222 781 601 fax: +420 222 780 184 Ředitel: Milan Gelnar, tel.: 222 781 361 Jednatel: Jiří Michek, tel.: 226 519 376 Jednatelka: Hana Gelnarová, tel.: 222 781 361 Asistentka: Zdenka Křikavová, tel.: 222 781 601, 733 650 762 Redakce: Eva

Více

LISTY Z AURA PONTU 4/2008

LISTY Z AURA PONTU 4/2008 LISTY Z AURA PONTU 4/2008 1 Obsah: Vážení přátelé.....3 Kontakty......4 Česká a slovenská dramatika...5 Václav Havel Vladimír Morávek Petr Oslzlý Petr Kolečko Pavel Trtílek Jan Krupa Jiří Macků Nové překlady...8

Více

Čas českých hrdinů Karel IV.

Čas českých hrdinů Karel IV. Čas českých hrdinů takar Švec Rudi Mázl Mia, Anča a Ema Kuneš deněk Štěpánek Vlasta Burian Jaroslav Marva ldřich Nový Nataša Gollová Karel IV. Vladim eneš Petr Neužil Bohumil Zálešák Miroslav Bá artin

Více

JARNÍ NOVINKY A BESTSELLERY. z nakladatelství Mladá fronta

JARNÍ NOVINKY A BESTSELLERY. z nakladatelství Mladá fronta ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIV /2015 15. 6. 6. 7. 2015 12 Vaše knihkupectví Peter May Výjimeční lidé www.facebook.com/pasekanakladatelstvi Výprava do úžasného světa matematiky

Více

ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIII /2014 13. 10. 26. 10. 2014. Jak úspěšně řídit obec a region

ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIII /2014 13. 10. 26. 10. 2014. Jak úspěšně řídit obec a region ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIII /2014 13. 10. 26. 10. 2014 20 Vaše knihkupectví Platné právní předpisy www.uz.cz Karmelitánské nakladatelství a distribuce Objednávkový

Více

ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE. Novinky z nakladatelstvì Grada

ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE. Novinky z nakladatelstvì Grada ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK VIII /2009 17. 8. 2009 30. 8. 2009 15 16 Vaše knihkupectví Umíte číst www.dobre-knihy.cz mezi řádky? Knihy přes internet snadno a levně. Přesvědčte

Více

Ediční plán červen 2015

Ediční plán červen 2015 Ediční plán červen 2015 2. 6. 2015 Zátiší s kousky chleba Autor: Anna Quindlenová Žánr: Společenské romány Vychází: 2. 6. 2015 ISBN: 978 80 249 2774 9 Formát: 125 200 mm, 256 str. Rebeca Winterová se v

Více