B E L E T R I E str

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "B E L E T R I E str. 1 3.9.2012"

Transkript

1 B E L E T R I E str Ezopovy bajky / přeložil Rudolf Kuthan ; Původní dřevoryty Zdeněk Mézl ; Přel. ; Ilustr.. 2. vyd., Praha : MF, 1975, 64 s. ; 8 Máj výt.. bajky, povídky Středověké legendy o českých světcích / [ediční příprava a komentář Jaroslav Kolár a Markéta Selucká]. Vyd. 2., Brno : Host, 2011, 260 s. ; 21 cm legendy, komentovaná vydání, stol., Česko, středověké legendy, hagiografie, křesťanství, světci, světice, Život sv. Konstantina-Cyrila, Život sv. Metoděje, Utrpení Ludmily mučednice, První staroslověnská legenda o svatém Václavu, Kristiánova legenda - život a umučení svatého Václava a jeho báby svaté Ludmily, Verše o utrpení svatého Vojtěcha, Život svatého Prokopa, Legenda o blahoslavené Anežce, staroslověnská literatura, latinská středověká próza Výbor obsahuje dvě staroslověnské legendy věnované oslavě misionářského díla Cyrila a Metoděje, dále legendu o "utrpení Ludmily mučednice" a dvě legendy o sv. Václavu (první staroslověnská legenda o sv. Václavu a tzv. Kristiánova legenda). Následují legendy o sv. Vojtěchovi, sv. Prokopovi a blahoslavené Anežce. Všechny legendy jsou uvedeny v překladu a jejich text byl převzat z publikací uvedených v závěrečném komentáři, který je věnován úloze legend v historickém povědomí národa, jejich historické i literární hodnotě a místu, které zaujímají v národním kulturním dědictví. Adamson, Lydia, Kočka s houslemi / Lydia Adamson ; překlad Helena Smolaková. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 176 s. romány, detektivní, vraždy, vyšetřování, pátrání, chovatelé koček, kočky, americká literatura Nejnovější divadelní hra, ve které Alice Nestletonová účinkovala, byla propadák. Kritici škodolibě hodnotí její vystoupení, a tak se Alice rozhodne opět věnovat hlídání koček. Nyní musí doručit nádherné skotské koťátko Lulu jeho majitelům v zapadlé umělecké kolonii v Massachusetts. Tam se setká se světoznámým kvartetem, které sem přijelo strávit léto. Když je ale objevena zavražděná pianistka, Alice začne mít podezření. Místní policie o něm však nechce nic slyšet, a tak se nebojácná kočičí dáma vydává na stopu zločinu sama. Stane se návnadou v nebezpečné myší pasti pro vraha, který si nepočíná právě opatrně. Ashworth, Adele Moje drahá Caroline / Adele Ashworth. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2012, 357 s. ; 20 cm romány, milostné, romantické, 18. stol., Anglie, aristokracie, lásky, manželství, problémy, americká literatura Copak může lady Caroline neuposlechnout otcova rozhodnutí, že se musí provdat? I když její sny a plány jsou úplně jiné, najednou stojí před oltářem s mužem, kterého vůbec nezná. Protože ví, že ani on o žádnou manželku nestojí, rozhodne se, že požádá o anulování sňatku a svůj sen o studiu si splní. A to i přesto, že je to pro ženu v jejím postavení velmi riskantní. Manželství s Brentem Ravenscroftem však není takové, jak si představovala. Její atraktivní manžel jí ponechává volnost, v kterou ani v duchu nedoufala.

2 B E L E T R I E str Asimov, Isaac, Nemesis / Isaac Asimov. 1. vyd., Plzeň : Laser, 1994, 412 s. romány, sci-fi, vesmírné výpravy, lidstvo, civilizace Asimov, Isaac, Nadace / Isaac Asimov ; [z anglického originálu... přeložila Jarmila Pravcová]. Vyd. 1., Praha : AG kult, 1991, 219 s. ; 19 cm romány, vědecko-fantastické, budoucnost, galaktické říše, americká literatura Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Asimov, Isaac, Vize robotů / Isaac Asimov ; [přeložili Hana Březáková a Václav Kříž]. Vyd. v tomto souboru 1., V Praze : Knižní klub, 1994, 248 s. ; 21 cm povídky, sci-fi, vědecko-fantastické, roboti, americká literatura První část rozsáhlého cyklu obsahuje výbor z povídek a esejů Isaaca Asimova o robotech. Wu, William F. Kyborg / William F. Wu/Arthur Byron Cover ; Z angl. orig. přel.. 1. vyd., Praha : Knižní klub, 1994, 286 s. ; 21 cmrobouniversum Isaaca Asimova ;. Vazba Miroslav Hadinec. sci-fi, anglická, literatura Solženicyn, Aleksandr Isajevič Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné prózy / Alexandr Solženicyn ; [z ruštiny přeložil Sergej Machonin a Anna Nováková ; doslov a poznámka o autorovi Jiří F. Franěk ; ilustroval Karel Hruška]. 1. souborné vyd., Praha : Svět sovětů, 1965, 295 s. : il. ; 20 cmmáj ;. povídky, společenské, sovětská, ruská, literatura, 1. pol. 20. stol., Rusko Balabán, Jan, Romány a novely / Jan Balabán. Vyd. 1., Brno : Host, 2011, 561, xv s. : 1 portrét ; 21 cm novely, romány, Boží lano, Černý beran, Kudy šel anděl, Zeptej se táty, sebrané spisy, česká literatura Druhý svazek Díla Jana Balabána obsahuje čtyři autorovy delší prozaické texty, napsané a publikované v letech

3 B E L E T R I E str Balcar, Bohuslav, Prolog místo epilogu / Bohuslav Balcar. 2. vyd., Domažlice : Resonance, 2011, 522 s. ; 22 cm romány, politické, napínavé, historie, , 1989, časové roviny, životní osudy, česká literatura Ardenská bitva 1944/1945 a ČR volící prezidenta a vstupující do EU, ohrožené vytunelováním dvěma protichůdnými ideologiemi. Dvě navzájem se prolínající časové roviny se společným jmenovatelem postavou Bedřicha Čecha. Děj románu je zasazen do rámce přesných historických dat a událostí, což přispívá k dojmu vysoké autenticity. Blake, Sasha, Přání / Sasha Blake ; přeložila Eva Poskočilová. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB/art, 2012, 311 s. ; 22 cm romány, společenské, Las Vegas, společenské elity, sny, touhy, přání, tajemství, anglická literatura Kdybyste si mohli splnit jakékoli přání, co by to bylo? Hrdinové nové knihy Sashy Blake si přejí všechno možné, ale pozor, někdy to může dopadnout trochu jinak, než si mysleli. Žijí a pracují v pozlátkovém světě prostopášného Las Vegas, topí se v penězích, ale přesto jim stále něco chybí. Nejenže mají své sny, někteří zároveň skrývají hrůzná tajemství z dávné minulosti. Lulu touží po milujícím manželovi a otci pro syna. Ariel se snaží prosadit vedle slavnějšího a úspěšnějšího bratra a za každou cenu chce rodině dokázat, že je stejně dobrá jako on. Brown, Sandra Texas. Šťastný Lucky / Sandra Brown ; [z anglického originálu... přeložila Marie Válková]. Vyd. 2., V Ikaru 1., Praha : Ikar, 2012, 238 s. ; 21 cm romány, společenské, mladí muži, USA, rodinné vztahy, osudová setkání, hledání identity, alibi, americká literatura První díl volné texaské trilogie představuje sympatického Luckyho Tylera, který přitahuje nejen ženy, ale svou vznětlivou povahou i maléry. Jednou večer přispěchá na pomoc ženě v nesnázích a jejich seznámení skončí společnou nocí. Záhadná žena však beze stopy zmizí a Lucky ji začne hledat možná konečně poznal tu pravou, ale také potřebuje alibi.

4 B E L E T R I E str Brown, Sandra Tichý muž / Sandra Brown. Vyd. 1., Praha : Ikar, 2012, 206 s. ; 21 cm romány, společenské, milostné, psychologické, USA, hospodářská krize, 30. léta 20. stol., hledání lásky, rasové otázky, americká literatura Dramatický příběh jedné pozdní lásky se odehrává v době velké hospodářské krize v jižním Texasu. Ella provozuje sama malý penzion a stará se o autistického synka. S příchodem nového nájemníka se začínají dít, zprvu nenápadně, v jejím uzavřeném světě změny a ač se jim Ella instinktivně brání, postupně shledá, že jejich náklonnost je vzájemná. Soukromý příběh je rámován rasovým napětím, ještě násobeným katastrofálním suchem a vyhrocenými sociálními nepokoji. Těžce nemocný nájemník se v těchto událostech - přes Ellin nesouhlas - nezištně velmi angažuje a po dokonaném lynči černošského kazatele celá situace vyústí v dramatický závěr, kdy nabídne za záchranu života autistického Ellina syna cenu nejvyšší. Komorní, psychologicky věrohodný příběh. Brunner, John, Výheň času / John Brunner ; [z angličtiny přeložil Ivo Pospíšil]., Brno : Návrat, 1995, 447 s. ; 18 cm romány, vědecko-fantastické, napínavé, vesmír, mimozemské civilizace Sci-fi příběh o civilizaci obyvatel jedné z planet vesmíru připomíná historický román. Návštěvník z kosmu přichází na planetu, kde žijí rytíři, obrové a jiné bájné bytosti a konfrontuje znalosti své vlasti s úrovní kultury a techniky zde. Příběh má samozřejmě dramatickou zápetku, končící happy endem. Carofiglio, Gianrico, Nevědomý svědek / Gianrico Carofiglio. 1. vyd., Brno : Host, 2012, 253 s. ; 21 cm romány, detektivní, vyšetřování vražd, rasismus, italská literatura Autor vykreslil silně emotivní portrét hrdiny, jehož lidskost bojuje nelehký boj se soudní mašinerií. Cartland, Barbara Hlavolam lásky / Barbara Cartland. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2012, 240 s. ; 20 cm romány, milostné, Londýn (Anglie), 20. léta 20. stol., aristokracie, lásky, milostné trojúhelníky, hledání, odpuštění, anglická literatura Pařížské jaro, plné příslibů, uvítá osmnáctiletou Monu na prahu života. Přímo z kláštera, kde byla vychována, odjíždí do Londýna, kde se ocitne přímo ve víru nejbohatší a nejzábavnější společnosti.

5 B E L E T R I E str Collins, Suzanne, Hunger games. Síla vzdoru / Suzanne Collinsová ; [z anglického originálu... přeložil Zdík Dušek]. 1. vyd., Praha : Fragment, 2011, 342 s. ; 21 cmhunger games: 1. Aréna smrti; 2. Vražedná pomsta; 3. Síla vzdoru. romány, vědecko-fantastické, fantasy, fantastické vize, civilizace, televizní soutěže, boje o život, vzpoury, americká literatura Třetí díl sci-fi série Hunger games, která se zabývá zajímavým fenoménem reality show. Až kam je schopna televizní společnost zajít, aby nabídla senzaci, až kam je schopen zajít televizní divák, aby hru sledoval. Hladové hry - každoroční velkolepá zvrácená reality show - představuje nové kandidáty. Gladiátorská aréna budoucnosti hodlá předhodit "lvům" další krvavé sousto. Rychle se však zvedá vlna nespokojenosti a Třináctý kraj vystupuje ze stínu, aby svrhl vládu Kapitolu. Katniss, která přežila účinkování v Hladových hrách, se zapojuje do připravované revoluce. A právě její role by měla být pro vývoj situace klíčová. Katniss se bude muset rozhodnout, zda přijme obrovskou zodpovědnost za změnu budoucnosti. Čechova, Dora, Nechtěl jsem být Leninem / Dora Čechova. 1. vyd., V Praze : Labyrint, 2012, 145 s. : il. ; 20 cm povídky, společenské, Rusko, lidské osudy, melancholie, ironie, česká literatura V jedenácti povídkách nachází Dora Čechova výrazné typy současné ruské společnosti a představuje jejich drobné i velké příběhy. Setkáme se se zchudlým válečným veteránem, luxusní prostitutkou, dvojicí svobodomyslných lovců či zrádným mafiánem. V duchu svého skorojmenovce A.P.Čechova nechává autorka narážet jejich velké sny na banální skutečnost, neveselou přítomnost kontrastovat s hrdinstvím minulosti, důkazy nejhlubší oddanosti upadnout do nepovšimnutí. S melancholickou ironií tak vykresluje velkou duši, až příliš často oblečenou do tísnivě malé reality. Černá, Jaroslava, Břetislav a Jitka : nenávidět je snadné, milovat krásnější / Jaroslava Černá. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 277 s. ; 21 cm romány, historické, milostné, dějiny, Česko, 11. stol., knížata, Břetislav I., manželky panovníků, česká literatura Historická romance o vztahu knížete Břetislava a Judity z rodu Babenberků. Mladinká šlechtická dívka se cítí po násilném únosu z kláštera zrazená a zneuctěná. Brzy se navíc dozví pravý důvod Břetislavova činu a v té chvíli se všechny sny a naděje rozplynou. Obklopená nenávistí a intrikami až po dlouhých letech pochopí, co všechno pro moravského knížete znamená a že jedinou cestou k odpuštění a společnému štěstí je láska.

6 B E L E T R I E str DeCandido, Keith R. A., World of WarCraft. Kruh nenávisti / Keith R.A. DeCandido. 1. vyd., Ostrava : Fantom Print, 2006, 191 s. ; 17 cm romány, fantasy, počítačové hry, WarCraft, národy, historie, náčelníci, čarodějky, nenávist, boje, tajemství, americká literatura Další z řady fantasy příběhů napsaných na základě reálií počítačové hry WarCraft. Plamenná legie byla poražena a na východě Kalimdoru žijí v míru dva národy: orkové, vedeni náčelníkem Thrallem a lidé pod vedením jedné z nejmocnějších čarodějek na světě lady Jainou Proudmoore. Avšak křehký mír mezi lidmi a orky se náhle hroutí. Drábek, David, Koule : příběh vrhačky : rozhlasové anabolikum z roku 2010 / David Drábek. 1. vyd., Praha : Akropolis, 2011, 22 s. ; 23 cm dramata, rozhlasové hry, tragikomické, fikce, sportovkyně, atletky, dopig, společenská morálka, životní osudy, socialismus, Československo, česká literatura Hlavní hrdinkou nové komedie je bývalá slavná atletka, která v rozhlasovém studiu rekapituluje svůj dosavadní život plný komických, trapných ale i bolestných protikladů. Ebert, Sabine, Rozhodnutí porodní báby / Sabine Ebertová. Vyd. 1., Praha : Knižní klub, 2012, 554 s. ; 21 cm1. Tajemství porodní báby, 2. Osudy porodní báby, 3. Rozhodnutí porodní báby. romány, historické, dobrodružné, osudy žen, Německo, 12. stol., porodní báby, porody, léčení, léčitelství, konkurence, nepřítelství, německá literatura Magdeburg v roce 1179 Na dvorském sněmu císař Fridrich Barbarossa hodí rukavici Jindřichu Lvovi. To znamená válku a Christian s Martou každým dnem očekávají, že zasáhne i jejich vesnici. Nakonec markrabě míšeňský, Oto z Wettinu, vezme s sebou Christiana jako velitele svého vojska do boje a Marta musí čelit jiné obtížné výzvě. Oto po dobu válečného tažení předal velení nad christiansdorfským hradem nejstaršímu synu Albrechtovi posedlému mocí. Tomu je Marta se svými zvláštními schopnosti už dávno trnem v oku Eckhardt, Klaus, V Agia Galini číhá smrt : [strhující případy krétského detektiva Jaka Anatolise] / Klaus Eckhardt., V Praze : XYZ, 2012, 234 s. ; 20 cm romány, detektivní, Kréta, turisté, vraždy, vyšetřování, pátrání, německá literatura Soukromý detektiv Jak Anatolis se nudí. Jeho přítelkyně Marika odcestovala a ve známé turistické destinaci Agia Galini na jihu Kréty zatím není žádný velký ruch. Jenže pak najdou na pláži pod útesem mrtvého turistu. Byla to nehoda, sebevražda, nebo dokonce vražda? A pak se začne situace zamotávat

7 B E L E T R I E str Eidler, Petr Mrtvý v obecném zájmu / Petr Eidler. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 224 s. ; 19 cm romány, detektivní, vraždy, vyšetřování, charita, koncerty, televizní vysílání, česká literatura Menší město prožívá mimořádnou událost. V kulturním domě probíhá akce, přenášená televizí - charitativní koncert na podporu dětských domovů, seniorů a postižených. Akce se však vymkne pořadatelům z rukou a v zákulisí dojde k brutální vraždě, obětí je jeden z drobných podnikatelů... Essex, Elizabeth Cestou vášně / Elizabeth Essex. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2012, 346 s. ; 20 cm romány, milostné, romantické, Anglie, 18. stol., osudy žen, hledání partnera, lásky, manželství, nebezpečí, americká literatura Lizzie Paxtonová měla sen stát se vdovou, protože jen tehdy by mohla žít podle svého. Když se objeví kamarád z dětství, nyní námořní kapitán Jameson Marlowe a dozví se o jejím snu, nabídne jí smluvní manželství s tím, že odjíždí na dalekou cestu, z níž se nejspíš nevrátí. Během dvou dní, které spolu stráví před jeho odjezdem, oba svůj názor na manželství radikálně změní... Feist, Raymond E. Království v obležení / R.E. Feist. 1. české vyd., [Praha] : Václav Soukup - Wales, c2012, 326 s. : mapka ; 18 cm romány, fantasy, dobrodružné, Války Chaosu, americká literatura Království zamořily podivné zvěsti a nestabilita. Královští špehové v Keshi končí mrtví nebo ve službách nepřítele. Zprávy z Velké Keshe jsou útržkovité a nespolehlivé, jisté je jenom jediné. Síly zla se daly do pohybu Fielding, Joy Nebezpečná zóna / Joy Fieldingová ; z anglického originálu... přeložila Milena Havlová. Vyd. 1., Praha : Ikar, 2011, 300 s. romány, milostné, osudová setkání, erotická dobrodružství, muži a ženy, přátelství, rivalita, kanadská literatura Bratři Will a Jeff a jejich kamarád Tom si vyšli do svého oblíbeného baru Nebezpečná zóna, aby se pobavili u skleničky tak jako obvykle. Když si ale všimnou záhadně vyhlížející mladé ženy, jak v rohu osamoceně popíjí martini, troufale se vsadí o to, komu se ji nejdříve podaří svést. Jenže není všechno tak, jak se zdá. I tajemná Suzy má svá tajemství, která ukrývá za zdmi přepychového domu na předměstí. Tři muže spojuje nejen přátelství, ale i rivalita, strach a chtíč. A nyní také jedna žena. Kam až se pro ni odváží zajít?

8 B E L E T R I E str Filip, Ota, Valdštejn a Lukrecie / Ota Filip. Vyd. 1., Brno : Host, 2011, 188 s. ; 21 cm romány, historické, vévodové, Česko, 17. stol., Albrecht z Valdštejna, Vsetín Historický román významného českého autora Oty Filipa. Když byl jeden z nejvýznamnějších vojevůdců a politiků z doby třicetileté války Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna ( ) ještě neznámým a chudým šlechticem, učinil z dnešního pohledu dva taktické kroky: přestoupil ke katolicismu a oženil se s bohatou vdovou Lukrecií Nekšovou z Landeku, majitelkou vsetínského panství. Po pěti letech paní Lukrecie zemřela a Albrechtovi se podařilo získat její majetek jako dědictví. Flewelling, Lynn, Zrádcův měsíc / Lynn Flewelling., Ostrava : Fantom Print, 2000, 573 s. romány, fantasy, bájné říše, bojovníci, bitvy, zrady, nebezpečí Lynn Flewelling varuje, že tohle není trilogie. A má pravdu. Zrádcův měsíc je samostatným, uzavřeným příběhem Seregila a Aleka, dvou Nočních běžců, které osud svedl dohromady ve Štěstí ve stínech a v Příchodu tmy je připravil o přítele a rádce, čaroděje Nysandera. Teď se však spolu s hrdiny ocitáme o dvě léta dál, Seregil a Alek užívají klidu daleko od smutných vzpomínek i všeho dění, zatímco Skala je ve válce a prohrává. French, Dawn, Tak trochu úžasní / Dawn Frenchová. Vyd. 1., Praha : Argo, 2012, 285 s. ; 21 cm romány, humoristické, rodiny, Anglie, komunikace (sdělování), mezilidské vztahy, děti a rodiče, rodičovství, partnerské vztahy, problémy, anglická literatura Humoristický román o Battleových - normální anglické rodině, která řeší vše, co jiné běžné rodiny: nedostatek komunikace, hádky, sobectví dětí, internet jako člen rodiny, očekávaná plnoletost, každodenní rutina i řešení nenadálých krizí. Gray, Claudia Balthazar/ Claudia Grayová. 1. vyd., V Praze : Egmont ČR, s. r. o., 2012, 374 s. ; 22 cm1. Akademie Evernight, 2. Hvězdopravec, 3. Přesýpací hodiny, 4. Na druhé straně, 5. Balthazar. romány, fantasy, romantické, milostné, Evernight, upíři, dospívání, internátní školy, osudová setkání, hledání identity, tajemství, americká literatura Když se Balthazar rozhodne pomáhat Skye Tierneyové, lidské dívce, která kdysi navštěvovala akademii Evernight, nemá tušení, jak moc to bude nebezpečné.

9 B E L E T R I E str Hájíček, Jiří Rybí krev / Jiří Hájíček. 1. vyd., Brno : Host, 2012, 354 s. ; 21 cm romány, společenské, jižní Čechy, léta 20. stol., vesnice, vysidlování, jaderná energie, rodinné problémy, lásky, odpuštění, česká literatura Román současného prozaika, odehrávající se na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století, je baladickým příběhem jihočeské vesnice, která bojuje za záchranu své existence. Hašek, Jaroslav Velitelem města Bugulmy a jiné povídky / Jaroslav Hašek ; [vybral, uspořádal a doslov napsal Radko Pytlík ; ilustrace Jiří Grus]. V tomto souboru 1. vyd., Praha : Karolinum, 2011, 197 s. : il. (některé barev.) ; 19 cmobálkový název:velitelem města Bugulmy. povídky, satira, humoresky, česká literatura Povídky shrnuté v tomto svazku jsou v uvedeném uspořádání vydávány poprvé. Některé z nich jsou odštěpkem zmiňovaného satirického románu, některé návratem k předválečným humoreskám. Hawkins, Rachel, Démon z Hex Hall / Rachel Hawkinsová. 1. vyd., Praha : Knižní klub, 2012, 244 s ; 21 cm romány, fantasy, milostné, romantické, Hex Hall, čarodějnice, démoni, boje, rituály, lásky, americká literatura Sophie Mercerová si myslela, že je čarodějnice, která jen nemá svá kouzla plně pod kontrolou. Pak se ale ukázalo, že je démon. Velká moc však přináší i velké riziko a než vystavovat nebezpečí své blízké, bude možná lepší se jí zbavit... Holdstock, Robert, Dávné ozvěny / Robert Holdstock ; [z angličtiny přeložil Petr Kotrle]. Vyd. 1., Frenštát p.r. [i.e. pod Radhoštěm] : Polaris, 1997, 373 s. ; 18 cm romány, sci-fi, fantasy, paralelní světy, zážitky, vize, zmizení osob, lesy, tajemno, záhady, pátrání Jack Chatwin má vize živé zkušenosti ze světa paralelního k našemu vlastnímu, krátká setkání s lidským párem, Šedivákem a Zelenkou, s jejich útěky z jejich vlastního světa, zážitky a boji v kruté a staré zemi. Ve chvíli kdy má tyto podivné vize vzniká kolem něj záře a z jeho kůže vyzařují vzdálené zvuky a pachové vjemy ztracených světů. Je však svědkem událostí z minulosti, přítomnosti nebo budoucnosti?

10 B E L E T R I E str Horáková, Naděžda Brněnské nevěstky : mocní a ubozí Markrabství moravského / Naďa Horáková. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 255 s. ; 21 cm romány, historické, 14. stol., Morava, nevěstky, nevěstince, osudy žen, česká literatura Jak se žilo ve středověku nevěstkám a jak to asi fungovalo v tehdejším nevěstinci? Příběh je inspirovaný skutečnou událostí, kdy v roce 1353 vydala moravská markraběnka Markéta Opavská Statuta brněnských nevěstek. Snažila se o zlepšení životních podmínek těchto zatracených žen. Huarache Mamani, Hernán, Kurandera : hledání podstaty ženské síly / Hernán Huarache Mamani. Vyd. 1., Praha : Motto, 2012, 309 s. ; 21 cm romány, osudy žen, Kečuové, Indiáni, duchovní cesta, přírodní léčitelství, Peru, hledání identity Dívka Kantu, studentka, současná mladá kečuánská žena je ve své rodné indiánské vesnici při bouři zasažena bleskem a přežije to. Takovým lidem je podle tradice poskytnuta zvláštní síla, s níž ale Kantu zpočátku nechce nic mít - chce být obyčejná žena, mít obyčejný vztah... Když je ale čím dál zřetelnější, že skutečně získala jakési neobvyklé schonosti, podvolí se a přijme zasvěcení, začne se učit ovládat a využívat svou ženskou sílu u učitelů - léčitelů z hor, kurandera Condoriho a staré kurandery Mama Maru. Učí se vnímat a přijímat síly okolní přírody - slunce, hor, - i sebe sama, své intuice, vnímavosti, citlivosti. Hyland,Tara Dcery Štěstěny / Tara Hylandová ; [z anglického originálu... přeložila Ivana Nuhlíčková]. 1. vyd., Praha : Ikar, 2012, 575 s. ; 21 cm romány, rodinné ságy, móda, firmy, tradice, problémy, krize, tajemství, rodinné vztahy, anglická literatura Románová sága z prostředí módního průmyslu sleduje příběh luxusní firmy Melville. Tři dcery jejího ředitele a pokračovatele rodinné tradice Williama Melvilla, žijící odlišné životy uprostřed zkažené a rozmazlené smetánky, musí spojit své síly v okamžiku, kdy se podnik dostává do hluboké krize, jejíž příčiny tkví v dlouho skrývaných tajemstvích rodiny Melvillových. Cherryh, C. J. Stanice Pell / C. J. Cherryhová ; Z angl. přel. Linda Kosatíková., Praha : Winston Smith, 1992, 608 s. ; 18 cm romány, vědecko-fantastické, sci-fi, budoucnost, vesmírné výpravy, mimozemské civilizace, konflikty, americká literatura C.J. Cherryh je jedna z nejoriginálnějších autorek science fiction. V jejích knihách nalezneme kromě dobrodružství a napínavé akce i dokonale prokreslené charaktery, mistrně vylíčené střety lidí s příslušníky cizích ras ve vesmíru. Sága z neklidné budoucnosti začíná konfliktem Země s jejími vesmírnými koloniemi. Stanice Pell se stává klíčem k vítězství a branou k další cestě ke hvězdám.

11 B E L E T R I E str Jackson, Lisa Zrozena k smrti / Lisa Jackson. Vyd. 1., Ostrava : Domino, 2012, 452 s. ; 21 cm romány, detektivní, vraždy, vyšetřování vražd, fyzická podoba, motivy, americká literatura Román ze série detektivních thrillerů s policejními vyšetřovatelkami Alvarezovou a Pescoliovou. Tentokrát stojí před případem série vražd, jejichž oběti spojuje nápadná fyzická podobnost. Jícha, Jan, Utin jackpot / Jan Jícha. 1. vyd., Praha : Galén, c2012, 185 s. : il. ; 19 cm romány, detektivní, vyšetřování, krádeže, ohrožení života, zdravá výživa, jin, jang, česká literatura Utin jackpot je nový román českého spisovatele-humoristy, který neodolal a splnil si jeden svůj sen: napsat detektivku. Vykradená zdravá výživa a spousta divných lidí kolem. Všichni mají návod na nápravu vesmíru, ale posunout vyšetřování kupředu nedokáže pomoci nikdo. Komisař Stoklas se pokouší najít nejen důvěryhodnou stopu, ale také pochopit zvláštní mentalitu osob oddaných energiím jin a jang. A úplně jinde je úplně normální holka Julie postavena před rozhodnutí o životě a smrti. Kačírková, Eva Masožravé rostliny : detektivní povídky / Eva Kačírková. Vyd. 3., V nakl. Moba 1., Brno : Moba, 2012, 367 s. povídky, detektivní, tajuplné, česká literatura Šest povídek s tajuplnými detektivními náměty. První povídka vypráví o studentce, která pátrá po pachateli vraždy známého donchuána, tématem druhé jsou podivné machinace při prodeji rekreační chaty. Třetí se týká pokusu propašovat přes hranice mladou zpěvačku. Titulní povídka je příběhem o bezohledné ženě, která zavinila smrt dvou mužů; dvě poslední povídky vyprávějí o finančních machinacích s tragickými následky. Kessner, Robert, Něžná vyznání Praze / Robert Kessner. 1. vyd., Praha : Pragoline, 2004, [81] s. : barev. il. ; 21 cm texty, české malířství, umělecké náměty, stol., Praha, česká literatura Barevná knižní reprodukce obrazů Prahy malíře Roberta Kessnera. Unikátní dílo je doplněno literárním vyznáním populárních osobností. Khoury, Raymond Ďáblův elixír / Raymond Khoury. Vyd. 1., Ostrava : Domino, 2012, 343 s. ; 21 cm romány, napínavé, dobrodružné, tajemství, spiknutí, rostliny, lidský organismus, ohrožení života, archeoložky, agenti FBI, anglická literatura Dramatický příběh současného libanonského autora, v němž v hlavních rolích vystupují agent FBI Sean Reilly a jeho přítelkyně, archeoložka Tess Chaykinová, kteří se již objevili v Khouryho thrillerech z templářské série.

12 B E L E T R I E str Klánský, Mojmír, Albatros / Mojmír Klánský ; [doslov a ediční poznámku napsala Daniela Iwashita]. Vyd. 1., V Praze : Plus, 2012, 141 s. ; 20 cm romány, společenské, 1. pol. 20. stol., Československo, armády, vojáci, důstojníci, dostihoví jezdci, odbojáři, lásky, kariéry, emigrace, životní osudy, česká literatura Příběh důstojníka československé armády, který po únorovém převratu roku 1948 bilancuje svůj život a zároveň tuší, že jeho vojenská kariéra vzhledem k politickým změnám definitivně končí. Major Jindřich Horský je profesionálním vojákem v prvorepublikové československé armádě. Jeho velkou vášní je dostihový sport, jako přední žokej startoval ve velkých závodech, kde se mu několikrát podařilo zvítězit. Pro tyto kvality je požádán statkářem Hedössym, aby trénoval jeho anglického plnokrevníka jménem Albatros. Při této příležitosti se Horský seznámí s Hödessyho krásnou, ale vdanou dcerou Márií. Koenigsmark, Alex Černá krev : příběh z 18. století / Alex Koenigsmark. 1. vyd., Praha : Akropolis, 2011, 187 s. ; 21 cm romány, historické, 80. léta 18. stol., Slovensko, Romové, nespravedlivě obvinění, společenské rozdíly, žurnalistika, novináři, kanibalismus, česká literatura Historický román přibližuje soudní proces s údajnými romskými kanibaly, popravenými v 80. letech 18. století v hontské župě na středním Slovensku. Kohout, Pavel Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem. I, Z deníku kontrarevolucionáře : memoáromán ; Kde je zakopán pes : memoáromán / Pavel Kohout. Vyd. v tomto uspořádání 1., Praha : Academia, 2011, 865 s., [16] s. obr. příl. ; 21 cm romány, autobiografické, Kohout, Pavel, stol., Československo, Česko, kultura, politika, exil, Rakousko, disidenti, spisovatelé, Z deníku kontrarevolucionáře, Kde je zakopán pes, česká literatura První část souboru čtyř děl představujících samostatnou linii tvorby českého dramatika, scenáristy, romanopisce a fejetonisty. Publikace obsahuje jednak první autorovu prózu - Z deníku kontrarevolucionáře, v níž užívá dobové citace i jazyk padesátých let k přiblížení atmosféry vzrušujících událostí Pražského jara Další část textu tvoří román Kde je zakopán pes, politická sága sugestivně zobrazující dusnou atmosféru sedmdesátých let a zároveň rekapitulace období normalizace, které autor prožíval na vlastní kůži.

13 B E L E T R I E str Kohout, Pavel Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem. II, To byl můj život?? ; Předběžná bilance / Pavel Kohout. Vyd. v tomto uspořádání 1., Praha : Academia, 2011, s , [12] s. obr. příl. ; 21 cm prózy, vzpomínky, autobiografické, Kohout, Pavel, stol., Česko, Československo, spisovatelé, disidenti, kultura, politika, exil, Rakousko, To byl můj život??, Předběžná bilace, česká literatura Druhá část souboru čtyř děl představujících samostatnou linii tvorby českého dramatika, scenáristy, romanopisce a fejetonisty. Obsahuje jednak biografii To byl můj život?? zahrnující vzpomínky na vlastní život od narození do roku 1992, kdy došlo k rozpadu Československa, jednak zatím poslední část autorových memoárománů, která vychází poprvé v tomto svazku pod názvem Předběžná bilance: autor čtenáře vede svým životem až do současnosti a opět, jako v celých svých pamětech, se nevyhýbá kontroverzním otázkám. Kristian, Giles, Havran. Synové hromu / Giles Kristian ; přeložil Jiří Beneš. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB/art, 2012, 295 s. : 1 mapa ; 22 cmhavran krvavé oko ; Havran - Synové hromu. romány, historické, dobrodružné, 9. stol., Vikingové, pohanství, křesťanství, výpravy, Francká říše, anglická literatura Druhý díl historické trilogie zachycuje dobrodružství mladého hrdiny mezi vikingskými bojovníky v říši Franků. Kulhánek, Jiří Vyhlídka na věčnost / Jiří Kulhánek., Praha : Crew, 2011, 535 s. ; 18 cm romány, vědecko-fantastické, fantasy, démoni, upíři, zombie, hrůzostrašné, česká literatura Fantasy českého autora, v níž není o zombie, upíry či pekelníky nouze. Upíři, zombíci a jako novinka i pekelní démoni. Potoky krve a hrdinové, co dostávají pořádně do těla. Čekání na Kulhánka je u konce. Román však není pokračováním věhlasného Nočního klubu a jede si po své rovině. Neboť se zdá, že Mluvčí bude muset doručit vzkaz do horoucích pekel a to samotnému panu L. Kuťák, Jaroslav, Vraždy na turnaji hvězd / Jaroslav Kuťák. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 257 s. ; 19 cm romány, detektivní, golf, turnaje, vraždy, vyšetřování, česká literatura Významný golfový turnaj je v románu současného českého autora narušen objevením několika zavražděných.

14 B E L E T R I E str Lanigan, Catherine Křídla osudu / Catherine Laniganová ; Přel.. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2002, 463 s. Klokan. romány, milostné, pro ženy, novinářky, skandály, podvody, tajemství, San Francisko, zač. 20. stol., americká, literatura Laureen, Anne, Slunce nad Wahi-Koura / Anne Laureen. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 288 s. ; 21 cm romány, milostné, osudy žen, Nový Zéland, vdovy, rodinné vztahy, vinařství, hledání, štěstí, lásky, německá literatura Těžká rána osudu donutí mladou vdovu Helenu de Villiers prodat vinici v Rheingau a odstěhovat se na Nový Zéland. Zde, na vinici své tchyně Louisy, se mladá žena pokouší znovu začít Maňák, Vratislav, Šaty z igelitu : třináct povídek / Vratislav Maňák. 1. vyd., Brno : Host, 2011, 151 s. ; 21 cm povídky, osamělost, lidské osudy, česká literatura Třináct snově laděných povídek na téma lidské osamělosti představuje velmi zdařilý debut mladého autora. Autor dokáže vystihnout situaci originálním a dobře vypovídajícím detailem a najít přesnou míru náznaku a nedořečenosti, jíž nechává příběhům dozrát v hlavě čtenáře. Mantel, Hilary, Za temnotou / Hilary Mantelová ; [překlad Petr Pálenský]. Vyd. 1., Praha : Argo, 2012, 348 s. ; 24 cm romány, groteskní, záhrobí, média, hrůzy, duchové, vzkazy, anglická literatura Hrdinkou černé grotesky o styku se záhrobím, je Alison Hartová, která se svou asistentkou Colette cestuje po Anglii a vystupuje jako médium. Překvapeným divákům svých vystoupení sděluje konejšivé vzkazy od jejich drahých zesnulých. Říká jim ale pravdu? Mariani, Scott Faraonův poklad / Scott Mariani ; přeložila Klára Míčková. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB/art, 2012, 327 s. ; 22 cm romány, dobrodružné, napínavé, Egypt, archeologické nálezy, poklady, ohrožení života, anglická literatura Dobrodružný román o pátrání po starověkém pokladu nevyčíslitelné hodnoty.

15 B E L E T R I E str Martin, George Raymond Richard Píseň ledu a ohně. Kniha pátá, část první, Tanec s draky / George R.R. Martin ; [z anglického originálu... přeložila Hana Březáková]. 1. vyd., Praha : Talpress, 2012, 524 s. : il., mapy ; 20 cm1. Hra o trůny, 2. Střet králů, 3. Bouře mečů, 4. Hostina pro vrány, 5. Tanec s draky. romány, fantasy, sci-fi prvky, napínavé, fikce, boje, spojenectví, intriky, draci, králové, rytíři, pobočníci, čarodějové, nebezpečí, Březáková, Hana, regionální, překladatelky, americká literatura Na východě, sužována svými nepřáteli, vládne jako královna města postaveného na prachu a smrti Daenerys, poslední potomek rodu Targaryenů, jejíž draci vyrostli do hrůzné dospělosti. Nyní, když je známo místo jejího výskytu, se mnozí vydali Daenerys a její draky hledat. Martin, George Raymond Richard Píseň ledu a ohně. Kniha pátá, část druhá, Tanec s draky / George R.R. Martin ; [z anglického originálu... přeložila Hana Březáková]. 1. vyd., Praha : Talpress, 2012, 665 s. : il., mapy ; 20 cm1. Hra o trůny, 2. Střet králů, 3. Bouře mečů, 4. Hostina pro vrány, 5. Tanec s draky. romány, fantasy, sci-fi prvky, napínavé, fikce, středověk, boje, spojenectví, intriky, draci, moc, králové, rytíři, pobočníci, čarodějové, nebezpečí, Březáková, Hana, regionální, překladatelky, americká literatura Na východě, sužována svými nepřáteli, vládne jako královna města postaveného na prachu a smrti Daenerys, poslední potomek rodu Targaryenů, jejíž draci vyrostli do hrůzné dospělosti. Nyní, když je známo místo jejího výskytu, se mnozí vydali Daenerys a její draky hledat. Meacham, Leila, Poselství růží / Leila Meachamová ; [přeložili Libuše a Luboš Trávníčkovi]. Vyd. 1., Praha : Knižní klub, 2012, 493 s. ; 24 cm romány, romantické, rodové ságy, Texas, , životní osudy, lásky, osudová setkání, tajemství, americká literatura Autorka stvořila nesmírně poutavý román, připomínající slavný Jih proti Severu Margaret Mitchellové. Její romantická rodová sága se odehrává v Texasu v letech a čte se jedním dechem. S vypravěčským mistrovstvím román líčí životní příběh Mary Toliverové, majitelky bavlníkových plantáží, a přibližuje životní osudy tří generací. Molcarová, Václava, Bratři, sestry a jiná neštěstí / Václava Molcarová. Vyd. 1., Brno : Moba, 2012, 224 s. ; 21 cm romány, mezilidské vtahy, rodinné osudy, křivdy, přátelství, sourozenecké vztahy, milostné vztahy, česká literatura Marie, Blanka, Tom a Adam. Přátelé, sourozenci, milenci. Čtyři navzájem propletené osudy. Návrat ztracené sestry rozvíří poklidnou hladinu jejich životů a po letech vytáhne na světlo dávné křivdy i stará přátelství.

16 B E L E T R I E str Morgenstern, Erin Noční cirkus / Erin Morgensternová ; z anglického originálu... přeložil Radovan Zítko. Vyd. 1., Praha : Ikar, 2012, 438 s. romány, milostné, magické, iluzionisté, kouzla, cirkus, lásky, soupeření, představivost, vůle, americká literatura Do města přijíždí bez ohlášení tajemný cirkus. Jeho šapitó je černobílé a představení se konají pouze v noci. Triky, které provádějí zdejších iluzionisté, však vypadají spíše jako mocná kouzla. Románový debut Erin Morgenstern s podmanivou magickou atmosférou sleduje v několika dějových liniích i časových rovinách hru dvou kouzelníků... Mourad, Kenizé Badalpurská zahrada / Kenizé Mouradová ; [Z franc. orig.... přel. Zora Jandová]. 1. vyd., Praha : Mladá fronta, 2001, 395 s. 1. Selma, osmanská princezna. Volné pokračování Badalpurská zahrada.. romány, historické, milostné, Indie, Francie, autobiografické, Kenizé Mourad, literatura, anglická Neely, Barbara, Blanche na útěku / Barbara Neelyová. Vyd. 1., Příbram : Pistorius & Olšanská, 2012, 183 s. ; 21 cm novely, detektivní, Spojené státy americké, černošky, úkryty, služebnictvo, policisté, vraždy, vyšetřování, pátrání, americká literatura V detektivní novele, jejíž děj se odehrává v Severní Karolíně, se objevuje nový typ "detektiva" - chudá černošská žena s paradoxním jménem Blanche Whiteová. Blanche, nadaná svéráznou filozofií, bystrým rozumem a jadrným jazykem, se sama skrývá před policií. Utíká před vězením, do něhož byla odsouzena za banální přestupek - vystavení nekrytého šeku. Shodou okolností nachází úkryt jako služebná v letním sídle zámožné rodiny Carterových. Naděje na bezpečné útočiště se však brzy ukáže být iluzorní. Na scéně se objeví místní, příliš zvídavý šerif a když je pak nalezen mrtev, je si Blanche jistá, že nešlo o sebevraždu Novela Blanche na útěku vynesla autorce hned tři prestižní literární ceny - Agatha Award, Anthony Award a Macavity Award - a její čtenářský úspěch způsobil, že našla své pokračování v sérii dalších detektivek se sympatickou Blanche v hlavní roli. Nezval, Martin, Každá je ta pravá / Martin Nezval. Vyd. 1., Praha : Motto, 2012, 170 s. ; 20 cm romány, absurdní, zábavné, filozofické, advokáti, střední věk, bilancování, sebevraždy, hledání partnerů, česká literatura Absurdní román ze současnosti o životním bilancování čtyřicetiletého advokáta. Hrdina knihy, úspěšný advokát Moric, cítí určité znechucení životem a zabývá se v myšlenkách sebevraždou. Je kontaktován andělem strážným, který se mu snaží v sebevraždě zabránit. Nabízí mu oplátkou ženu, po které vždy toužil. Moric je na tom však tak, že není schopen si vybrat pouze jednu. Autor balancuje na hraně zábavy a filozofie.

17 B E L E T R I E str Novák, Jan, Hic a kosa v Chicagu : pět knih o malém životě ve velkém městě / Jan Novák. 1. vyd., V Praze : Plus Publishing, 2011, 286 s. : il. ; 18 cm povídky, eseje, Chicago, osudy lidí, životní styl, hledání identity, česká literatura Zpráva o městě, které je nemilosrdně krásné, a člověku, který v něm žije, se chtě nechtě zažere hluboko pod kůži. Do této knihy malém životě ve velkém městě jsou vedle zcela nových textů a esejů, jež vyšly zatím jen časopisecky, zařazeny povídky ze souboru Striptease Chicago, který poprvé vyšel u manželů Škvoreckých v jejich torontském nakladatelství 68 Publishers. Ondriová, Ivana, Nevinné šílenství / Ivana Ondriová. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2012, 366 s. ; 20 cm romány, psychologické, osudy žen, přátelství, psychické problémy, nenávist, mezilidské vztahy, tragické nehody, slovenská literatura Katka obdivuje novou spolužačku, krásnou a živočišnou Ester. Ester má však dvě tváře. Tu druhou tajemnou a nepředvídatelnou, poznamenanou psychickými problémy. Vše vyvrcholí, když se Katka zamiluje do Tomáše a přátelství s Ester odsouvá na druhou kolej. Parker, I. J. Rašomonova brána / I.J. Parkerová. 1. vyd., Plzeň : Perseus, 2003, 346 s. ; 21 cm romány, detektivní, historické, Japonsko, 11. stol., kriminální případy, vyšetřování, pátrání, americká literatura Americká autorka poračuje v tradici historických detektivek příběhem z Japonska v ll. století, kdy císařský úředník Akitada řeší řadu složitých kriminálních případů. Pecinovský, Josef, Zapomenuté jezero / Josef Pecinovský. Vyd. 1., Brno : Zoner Press, 2012, 255 s. : 1 mapa ; 22 cm romány, dobrodružné, fantaskní, napínavé, cestovatelé, Holub, Emil, fikce, fantasy, současnost, minulost, Afrika, česká literatura Mocný vliv karmínových kamenů tentokrát zasáhne do života cestovatele Emila Holuba a přinese jeho záhadný příběh. V dálavách exotické jižní Afriky, kde vykonává praxi, se doktor Emil Holub dostane ke zvláštnímu kameni, který způsobí prapodivný běh událostí. S tímto svým objevem se nesvěří nikomu, až na jediný kompletní exemplář svého deníku. Právě tento deník nachází v naší současnosti amatérský cestovatel Lebeda, který se vydává po stopách legendárního doktora Holuba a vrací se hledat zapomenuté jezero Mo Bwana.

18 B E L E T R I E str Peetz, Monika, Úterní ženy / Monika Peetzová ; [z německého originálu... přeložila Vladana Hallová]. 1. vyd., Brno : Host, 2012, 292 s. ; 21 cm romány, společenské, osudy žen, přátelství, životní ztráty, cesty, putování, Lurdy, tajemství, výzvy, německá literatura Román o osudech pěti žen, z nichž se před patnácti lety na kurzu francouzštiny staly nejlepší přítelkyně. Když jedna z nich utrpí velkou životní ztrátu, pětice se vydává na dalekou cestu, během které přichází na stopu tajemství, jež všechno změní. Procházka, Václav, Galantní erotikon : poetický průvodce erotikou pěti tisíciletí / [verše Václav Procházka ; epilog Jan Saudek]. 1. vyd., Praha : Evropský literární klub, 2007, 116, [11] s. : il. ; 16 cm poezie, erotická, erotika, česká literatura Publikace obsahuje dvaapadesát vyobrazení erotického charakteru, které jsou doprovázeny verši Dr. Václava Procházky. Výtvarný doprovod je řazen z geografického a chronologického hlediska, největší prostor je pak ponechán 17. a 18. století, které nevázaným vztahem mezi mužem a ženou doslova žilo a snad proto zanechalo i nejvíce uměleckých odkazů s touto tématikou. Radůza, Čáp nejni kondor / Radůza ; ilustrovala Dagmar Urbánková., Praha : Baobab, 2011, 69 s. : il. ; 21 cm povídky, společenské, venkov, každodenní život, chov domácích zvířat, česká literatura Ve třinácti povídkách nás nechává známá česká písničkářka nahlédnout do svého dětství. Autorka velmi realisticky a bez přikrášlení vykresluje každodenní realitu, dojení, zabíjení králíků, krmení hus, draní peří, svátky, rodinné problémy, atd. Povídky jsou psané v nářečí východních Čech. Rankin, Ian Dokonalá vražda / Ian Rankin ; přeložila Jitka Fialová. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB art, 2012, 342 s. romány, detektivní, vyšetřování, vraždy, policie, inspekce, detektivové, anglická literatura Rébusy inspektora Foxe Malcolm Fox s týmem policejní inspekce jsou zpět: tentokrát v městečku Kirkcaldy vyšetřují, zda již usvědčeného detektiva Cartera jeho kolegové nekryli. Jednoduchý případ - dokud ho nezkomplikuje smrt bývalého policisty. Rees, Douglas, Upírská střední. I, Prvák / Douglas Rees ; [přeložila Daniela Čermáková]. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2012, 221 s. ; 21 cmhřbetní název:upírská střední - Prvák. romány, fantasy, zábavné, upíři, střední školy, dobrodružství, americká literatura Po prvním dni na nové střední škole Vlad Drakul Cody Elliot zjišťuje, že není vše, jak by mělo být. Ostatní spolužáci jsou nadpřirozeně silní, vyhýbají se slunečnímu světlu a neustále si objednávají krev z místní krevní banky.

19 B E L E T R I E str Rees, Douglas, Upírská střední. II, Druhák / Douglas Rees. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2012, 244 s. ; 21 cmhřbetní název:upírská střední - Druhák. romány, fantasy, zábavné, upíři, střední školy, dobrodružství, americká literatura V dalším pokračování zábavné Upírské střední se ke Codymu stěhuje jeho bratranec Turk a obrátí mu život vzhůru nohama. Naděje na klidný druhý rok na střední škole Vlad Drakul jsou okamžitě zničeny. Turk je skvělý malíř s obrovským egem. Svým postojem si proti sobě okamžitě poštve všechny upíry, zvláště temného, uzavřeného Gregora. Vše se však změní, když Turk narazí na opuštěný mlýn z osmnáctého století v zapomenuté čtvrti Crossfield a okamžitě místo prohlásí za své nové umělecké centrum. Riggs, Ransom Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti / Ransom Riggs ; z anglického originálu... přeložila Bronislava Grygová. Vyd. 1., Brno : Jota, 2012, 345 s. romány, dobrodružné, tajemné, strašidelné, sirotčince, děti, nebezpečí, úchylky, americká literatura Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií.to vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Ringo, John, Chorál před bitvou / John Ringo., [Praha] : Wales, 2005, 433 s. ; 17 cm romány, sci-fi, mimozemšťané, lidé, mutace, boje, změny povahy, americká literatura Bojechtivost lidí na Zemi může být i výsledkem pokusů mimozemšťanů, kteří se snaží vypěstovat z lidí vhodný druh pro válku. Military sci-fi mládeži a dospělým. Roberts, Nora Ruleta osudu / Nora Robertsová ; překlad Břetislav Čenda, Jana Hloušková., Warszawa : Arlekin, 2012, 398 s. romány, milostné, osudová setkání, milostné vztahy, lásky, Hra zvaná láska, Pokoušet osud, americká literatura Hra zvaná láska. Justin Blade je zvyklý vyhrávat, ať už v blackjacku, pokeru, nebo v životě. Vztah se Serenou MacGregorovou na jednoduchou hru ale nevypadá. Karty totiž předem pečlivě namíchal někdo třetí a dívka není soupeř, jenž by se dal snadno získat. Navíc si Justin začíná uvědomovat, že se do zlatovlasé krásky zamiloval

20 B E L E T R I E str Rusková, Dana Mlžná tvrz / Dana Rusková. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2012, 246 s. romány, detektivní, ošetřovatelky, vraždy, vyšetřování, pátrání, nebezpečí, ohrožení, minulost, česká literatura Mladá ošetřovatelka Petra pečuje v rodinném sídle Mlžná tvrz o starou dámu, která se sem vrátila po padesátiletém exilu. Avšak ani hra na prvorepublikové časy nebo vyjížďky na koních nenechávají Petru zapomenout na podivné změny nálad staré paní. Sacher, Richard, První láska / Richard Sacher. Vyd. 1., Praha : Brána, 2012, 140 s. : il. ; 21 cm romány, milostné, první lásky, rozchody, hledání identity, spisovatelky, partnerství, česká literatura Milostný román, jehož popularitu se autor, publicista, zpěvák a bulvární novinář, pokusil zvýšit věnováním přítelkyni - zavražděné spisovatelce Simoně Monyové. Sirotková, Soňa, Markéta Přemyslovna : česká princezna na trůně dánském / Soňa Sirotková., [Praha] : Petrklíč, 2011, 215 s. ; 22 cm romány, historické, stol., princezny, Česko, manželky panovníků, Dánsko, Přemyslovci, Dagmar, dánská královna, Markéta Přemyslovna, česká literatura Historický román, v němž autorka mapuje cestu Markéty Přemyslovny do Dánska, kde se má stát dánskou královnou. Slaughter, Karin, Podlost / Katrin Slaughter ; z anglického originálu... přeložila Hana Čapková. Vyd. 1., Ostrava : Domino, 2012, 363 s. romány, detektivní, zmizení osob, policisté, rodinné vztahy, pátrání, vyšetřování, americká literatura Žádný výcvik nepomůže policajtovi tolik, jako správně fungující instinkt. Matka agentky Faith Mitchellové nezvedá telefon. Na dveřích je krvavý otisk dlaně. A uvnitř je to ještě horší Faith vidí všude kolem sebe naprostou spoušť. Bohužel však nikde nevidí svou matku... Smilevski, Goce, Freudova sestra / Goce Smilevski ; [přeložil Ivan Dorovský]. 1. vyd., Praha : Odeon, 2012, 256 s. ; 20 cm romány, společenské, životopisné, Freudová, Adolfina, sourozenci, sestry, Freud, Sigmund, životní osudy, Vídeň (Rakousko), stol., holocaust, makedonská literatura Proč zanechal Sigmund Freud své sestry roku 1938 ve Vídni svému osudu jisté smrti? Na to se pokouší odpovědět makedonský spisovatel, který studoval mj. v Praze, jehož román byl přeložen do 25 jazyků a získal za něj Cenu Evropské unie za literaturu.

Karel Čapek. Život a dílo

Karel Čapek. Život a dílo Karel Čapek Život a dílo Karel Čapek (9. ledna 1890, Malé Svatoňovice 25. prosince 1938, Praha) český spisovatel, novinář, dramatik, překladatel a fotograf jeho bratr Josef Čapek byl rovněž spisovatel,

Více

AVANTGARDA. Tato divadla byla protipólem tradičních kamenných divadel V představeních se objevují klaunské výstupy

AVANTGARDA. Tato divadla byla protipólem tradičních kamenných divadel V představeních se objevují klaunské výstupy OSVOBOZENÉ DIVADLO POČÁTKY SOUBORU Počátky Osvobozeného divadla sahají do 20. let minulého století, kdy byl založeno sdružení literárních a divadelních umělců s názvem Devětsil (podzim 1920). Mezi členy

Více

SADA VY_32_INOVACE_CJ3

SADA VY_32_INOVACE_CJ3 SADA VY_32_INOVACE_CJ3 Přehled anotačních tabulek k dvaceti výukovým materiálům vytvořených Mgr. Bronislavou Zezulovou a Mgr. Šárkou Adamcovou. Kontakt na tvůrce těchto DUM: zezulova@szesro.cz a adamcova@szesro.cz

Více

Divadlo mezi dvěma světovými válkami Voskovec a Werich (V +W) Osvobozené divadlo

Divadlo mezi dvěma světovými válkami Voskovec a Werich (V +W) Osvobozené divadlo Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 10.03.2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_22_CJL_L Ročník: III. Český jazyk a literatura Vzdělávací oblast: Jazykové vzdělávání a komunikace, Estetické vzdělávání

Více

PREROMANTISMUS. 2. polovina 18. století. zhruba v polovině 18. století vzniká nový umělecký směr preromantismus

PREROMANTISMUS. 2. polovina 18. století. zhruba v polovině 18. století vzniká nový umělecký směr preromantismus 7.PREROMANTISMUS PREROMANTISMUS 2. polovina 18. století zhruba v polovině 18. století vzniká nový umělecký směr preromantismus Ossianovy zpěvy zdůrazňuje právo autora řídit se víc citem než rozumem Fonthill

Více

Renesance a humanismus

Renesance a humanismus Renesance a humanismus Anotace: seznámení s renesanční literaturou, autory a díly Dětský diagnostický ústav,středisko výchovné péče, základní škola, mateřská škola a školní jídelna Liberec 9. ročník ZŠ

Více

ANKETA O NEJVĚTŠÍ ŽIDOVSKOU OSOBNOST 20. STOLETÍ

ANKETA O NEJVĚTŠÍ ŽIDOVSKOU OSOBNOST 20. STOLETÍ ANKETA O NEJVĚTŠÍ ŽIDOVSKOU OSOBNOST 20. STOLETÍ To, oč jsme se snažili celý půlrok a to, co teď uvidíte úplně na čisto ( na nečisto to nepůjde, už tu byla uklízečka) Pro anketu jsme vybrali tyto osobnosti:

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_ČJM4_4960_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Obraz 2. světové války v české literatuře I.

Obraz 2. světové války v české literatuře I. Obraz 2. světové války v české literatuře I. AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 3. 11. 2012 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 4. ročník Jazyk a jazyková komunikace

Více

VY_32_INOVACE_CJK43060BED

VY_32_INOVACE_CJK43060BED VY_32_INOVACE_CJK43060BED Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Třicetiletá válka v Evropě

Třicetiletá válka v Evropě Třicetiletá válka v Evropě Třicetiletá válka / 1618 1648 / 1/ válka česká 1618 1620 2/ válka falcká 1621 1624 3/ válka dánská 1624 1630 4/ válka francouzsko švédská 1630 1648 nábožensko politický konflikt

Více

GENERACE PROKLETÝCH FRANCOUZSKÝCH BÁSNÍKŮ

GENERACE PROKLETÝCH FRANCOUZSKÝCH BÁSNÍKŮ GENERACE PROKLETÝCH FRANCOUZSKÝCH BÁSNÍKŮ MODERNÍ UMĚLECKÉ SMĚRY NA PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 9. 2012 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ

Více

Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad

Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Projekt: Příjemce: Moravou Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Zařazení materiálu: Šablona: Sada:

Více

Témata ročníkových seminárních prací

Témata ročníkových seminárních prací Témata ročníkových seminárních prací pro sextu a druhý ročník ve školním roce 2014-2015 Vyučující/ počet ročníkových prací Mgr. Dejdarová Téma Vikingové /jejich život na severu a jejich cesty/ Hedvábná

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_ČJM4_5660_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0301

CZ.1.07/1.5.00/34.0301 Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Písek Pracovní list DUMu v rámci projektu Evropské peníze pro Obchodní akademii Písek", reg. č. CZ.1.07/1.5.00/34.0301 Číslo a název

Více

EXILOVÁ A SAMIZDATOVÁ LITERATURA. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

EXILOVÁ A SAMIZDATOVÁ LITERATURA. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje EXILOVÁ A SAMIZDATOVÁ LITERATURA Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje říjen 2010 Mgr. Jitka Riedlová EXILOVÁ A SAMIZDATOVÁ LITERATURA 21.

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Polská základní škola, Dr. Oszaka 156 Určeno pro 6. 9. r. Sekce Předmět

Více

VY_32_INOVACE_CJK43460BED

VY_32_INOVACE_CJK43460BED VY_32_INOVACE_CJK43460BED Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Název školy. Označení. VY_32_INOVACE_09_Česká vesnická próza

Název školy. Označení. VY_32_INOVACE_09_Česká vesnická próza Název školy Základní škola a Mateřská škola Tatenice Číslo projektu CZ. 1.07 Název šablony klíčové Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti aktivity ICT Vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací

Více

Bílá nemoc Pracovní list Hra s textem, obdoba pracovního maturitního listu.

Bílá nemoc Pracovní list Hra s textem, obdoba pracovního maturitního listu. Název školy Gymnázium, Šternberk, Horní nám. 5 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0218CZ. Šablona I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské gramotnosti Označení materiálu VY_12_INOVACE_Pap30

Více

Autor: Mgr. Lucie Baliharová

Autor: Mgr. Lucie Baliharová Název školy: Základní škola Dukelských bojovníků a mateřská škola, Dubenec Autor: Mgr. Lucie Baliharová Název : VY_32_INOVACE_12/18_Literatura 17. 19. století Téma: Lumírovci, J. Vrchlický, J. Zeyer Číslo

Více

ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI

ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI MODERNÍ UMĚLECKÉ SMĚRY NA PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 6. 10. 2012 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 3. ročník

Více

Základní škola a Mateřská škola Tatenice Číslo projektu CZ. 1.07 Název šablony klíčové Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti ICT

Základní škola a Mateřská škola Tatenice Číslo projektu CZ. 1.07 Název šablony klíčové Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti ICT Název školy Základní škola a Mateřská škola Tatenice Číslo projektu CZ. 1.07 Název šablony klíčové Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti ICT aktivity Vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací

Více

LEDEN 2015 FILMOVÉ TIPY

LEDEN 2015 FILMOVÉ TIPY ! LEDEN 2015 FILMOVÉ TIPY !! DAVIS CUP 1980 ATENTÁTY Finále Davisova poháru - v Praze 1980. Dokument zachycuje klíčové momenty vítězství Československa v čele s legendárním Ivanem Lendlem v prestižní tenisové

Více

Očekávaný výstup: Žáci dostanou do povědomí pojem holocaust s historickými souvislostmi. Seznámí se s osudem Židů za 2. sv. války prostřednictvím

Očekávaný výstup: Žáci dostanou do povědomí pojem holocaust s historickými souvislostmi. Seznámí se s osudem Židů za 2. sv. války prostřednictvím Anna Franková Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Projekt č. CZ. 1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_29_17 Tématický celek: Historie a umění Autor: PaedDr. Helena Stejskalová

Více

Prezentace 11-CJL -1-ročník Preromantismus

Prezentace 11-CJL -1-ročník Preromantismus Prezentace 11-CJL -1-ročník Preromantismus Preromantismus = módní směr, který se odvíjí od filozofie dobového osvícenství, je spojnicí mezi racionálním klasicismem a nastávající romantikou 19. století.

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Opakování: rysy romantismu

Opakování: rysy romantismu Romantismus Opakování: rysy romantismu Opakování: rysy romantismu Opakování: rysy romantismu Další znaky romantismu Populární žánry Převažuje spíše poezie, především lyrická poezie Hodně se tvoří lyrickoepické

Více

CZ.1.07/1.4.00/21.1920

CZ.1.07/1.4.00/21.1920 KAREL IV. Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_30_13 Tématický celek: Evropa a Evropané Autor: Miroslav Finger Datum

Více

Česká próza 20. a 30. let 20. stol. KAREL ČAPEK

Česká próza 20. a 30. let 20. stol. KAREL ČAPEK Česká próza 20. a 30. let 20. stol. KAREL ČAPEK AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 17. 2. 2013 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT OBOR KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 3. ročník Český jazyk a literatura

Více

ABSOLVENTSKÁ PRÁCE. Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633. Název práce: Historický román. Jméno: Jana Opatrná. Třída: 9.

ABSOLVENTSKÁ PRÁCE. Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633. Název práce: Historický román. Jméno: Jana Opatrná. Třída: 9. Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633 ABSOLVENTSKÁ PRÁCE Název práce: Historický román Jméno: Jana Opatrná Třída: 9. C Datum odevzdání: (Vyplníte po dokončení práce, termín odevzdání je do

Více

Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013

Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013 AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT OBOR KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 4. ročník Český jazyk a literatura Literární výchova Střední vzdělání s MZ,

Více

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU...

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... MODLI SE ZA SVOU SMRT TO NEJTĚŽŠÍ JE SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... Dag Hammarskjöld (1905-1961) švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník

Více

VY_32_INOVACE_CJK42760BED

VY_32_INOVACE_CJK42760BED VY_32_INOVACE_CJK42760BED Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Dějepis 1. Historie a historiografie 2. Prehistorické období dějin lidstva 3. Starověké východní civilizace 4. Starověké Řecko a Řím

Dějepis 1. Historie a historiografie 2. Prehistorické období dějin lidstva 3. Starověké východní civilizace 4. Starověké Řecko a Řím Dějepis 1. Historie a historiografie Pojmy, význam a úloha historie Pomocné vědy historické Periodizace dějin Světová historiografie Česká historiografie 2. Prehistorické období dějin lidstva Archeologie

Více

Jarní divadelní předplatné 2015 Divadelní představení můžete navštívit i jednotlivě. Vstupenky si můžete již rezervovat.

Jarní divadelní předplatné 2015 Divadelní představení můžete navštívit i jednotlivě. Vstupenky si můžete již rezervovat. Jarní divadelní předplatné 2015 Divadelní představení můžete navštívit i jednotlivě. Vstupenky si můžete již rezervovat. Divadelní představení, první předplatitelské i pro veřejnost Středa 14. ledna 2015

Více

Sluneční soustava. Význam a vývoj Geografie

Sluneční soustava. Význam a vývoj Geografie Zeměpis 6 třída Sluneční soustava Ročníková práce je určena pro žáky šestého ročníku základní školy. cíl projektu: vytvořit výukové listy slunce a jednotlivých planet probíraných v zeměpise. zadání: vyhledej

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3149

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3149 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3149 Šablona III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_87 : Jméno autora: Třída/ročník: Datum vytvoření:

Více

Výběr z nových knih 11/2008 ostatní společenskovědní obory

Výběr z nových knih 11/2008 ostatní společenskovědní obory Výběr z nových knih 11/2008 ostatní společenskovědní obory 1. Češi a země Koruny české / Hugh LeCaine Agnew ; [z anglického originálu... přeložila Marcela Ouzká ; předmluvu napsal Jaroslav Pánek] Praha

Více

Dokument B: Podobizna Františka Kupky a paní Eugénie Kupkové olej, 1908)

Dokument B: Podobizna Františka Kupky a paní Eugénie Kupkové olej, 1908) FRANTIŠEK KUPKA ÚROVEŇ A I. Dvě vlasti Malíř František Kupka (1871-1957) pocházel z východních Čech. Dětství prožil v Dobrušce, kde se vyučil sedlářem. Díky svému výtvarnému talentu byl však doporučen

Více

www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY

www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY 1. Epos slovo řeckého původu veršovaná skladba bohatý děj mnoho postav děj pomalý epizody epiteta básnické figury 2. Legenda původně z latiny doslova to, co má být čteno

Více

Gymnázium a obchodní akademie Chodov

Gymnázium a obchodní akademie Chodov Gymnázium a obchodní akademie Chodov Smetanova 738, 357 35 Chodov Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0367 Šablona: Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Pořadí šablony a sada: I/7 Materiál: VY_32_INOVACE_MAUT.18

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Autor: Mgr. Alena Hynčicová Tematický celek: Středověk Cílová skupina: první ročník studijních oborů SŠ Anotace: Materiál má podobu pracovního listu s úlohami, pomocí nichž se žáci seznámí s osobností

Více

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň)

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň) Název vzdělávacího materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vzdělávací předmět: Tematická

Více

zlaté buly pro říši jako Římský král a císař

zlaté buly pro říši jako Římský král a císař ZAHRANIČNÍ POLITIKA Sňatková Vydání Karel politika zlaté buly pro říši jako Římský král a císař SŇATKOVÁ POLITIKA Sňatková politika začíná již u Karlova dědečka hraběte Jindřicha Lucemburského. Oženil

Více

Klasicismus, osvícenství (ostatní autoři)

Klasicismus, osvícenství (ostatní autoři) Klasicismus, osvícenství (ostatní autoři) MGR. LUCIE VYCHODILOVÁ, 2012 VY_32_INOVACE_VYC38 Hlavní autoři Denis Diderot Voltaire Jean De La Fontaine Daniel Defoe Jonathan Swift Denis Diderot 1. Národnost?

Více

Nabídka knihovnických lekcí a besed na školní rok 2011/201

Nabídka knihovnických lekcí a besed na školní rok 2011/201 MĚSTSKÁ KNIHOVNA ORLOVÁ Oddělení pro děti a mládež Masarykova 1324, Orlová Lutyně Nabídka knihovnických lekcí a besed na školní rok 2011/201 2012 Své návštěvy ohlaste, prosím, předem osobně nebo telefonicky

Více

Antonín Dvořák 1841-1904. světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák 1841-1904. světoznámý hudební skladatel Antonín Dvořák 1841-1904 světoznámý hudební skladatel Kořeny slavného hudebníka Dvořákova rodina žila od roku 1818 v Nelahozevsi (střední Čechy). Všichni Antonínovi předci z otcovy strany byly řezníci

Více

PROGRAM PRO DĚTI. Výběr těch nejpopulárnějších večerníčků, které byly odvysílány od roku 1965 až do současnosti.

PROGRAM PRO DĚTI. Výběr těch nejpopulárnějších večerníčků, které byly odvysílány od roku 1965 až do současnosti. PROGRAM PRO DĚTI ČTVRTEK, 3. května Divadlo J. K. Tyla 9:00 10:00 Animo TV Oblíbené večerníčky 1 (české znění) Výběr těch nejpopulárnějších večerníčků, které byly odvysílány od roku 1965 až do současnosti.

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_ČJM4_4760_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015 Městská knihovna Kyjov, příspěvková organizace města Kyjova NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015 1. POPRVÉ V KNIHOVNĚ: Individuální informační lekce, která

Více

Výběr z nových knih 3/2013 ostatní společenskovědní obory

Výběr z nových knih 3/2013 ostatní společenskovědní obory Výběr z nových knih 3/2013 ostatní společenskovědní obory 1. Dějinné sousedství Čechů a Němců / Hans Dieter Zimmermann ; [z německého originálu... přeložila Eva Pátková] -- 1. české vyd. Praha : Ústav

Více

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ PRÓZA 2

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ PRÓZA 2 ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ PRÓZA 2 Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje září 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 17 Obsah Obsah: Významné

Více

OSOBNOSTI VELKÉ FRANCOUZSKÁ REVOLUCE

OSOBNOSTI VELKÉ FRANCOUZSKÁ REVOLUCE OSOBNOSTI VELKÉ FRANCOUZSKÁ REVOLUCE Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_ Tématický celek: Gramatika, skladba, sloh

Více

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Název školy: Číslo a název projektu: Číslo a název šablony klíčové aktivity: Označení materiálu: Typ materiálu: Předmět, ročník, obor: STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28.

Více

Gymnázium a obchodní akademie Chodov

Gymnázium a obchodní akademie Chodov Gymnázium a obchodní akademie Chodov Smetanova 738, 357 35 Chodov Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0367 Šablona: Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Pořadí šablony a sada: I/7 Materiál: VY_32_INOVACE_MAUT.15

Více

Psychoanalýza. MUDr. Mgr. Petra Elizabeth Teslíková

Psychoanalýza. MUDr. Mgr. Petra Elizabeth Teslíková Psychoanalýza MUDr. Mgr. Petra Elizabeth Teslíková Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0410 Číslo šablony: 10 Název materiálu: Psychoanalýza Ročník:

Více

1. stupeň ZŠ. Kontaktní osoby. Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková

1. stupeň ZŠ. Kontaktní osoby. Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková 1. stupeň ZŠ Kontaktní osoby Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková VÁŽENÁ PANÍ UČITELKO, PANE UČITELI, pro letošní školní rok 2015/2016 Vám nabízíme LITERÁRNÍ BESEDY A LEKCE INFORMAČNÍ VÝCHOVY, vhodné

Více

Od 9. září každou neděli ve 20 hodin na Nově

Od 9. září každou neděli ve 20 hodin na Nově www.nova.cz Pro více informací kontaktujte koordinátorku projektu Johanu Indrákovou, tel.: 777 886 555 e-mail: johana.indrakova@nova.cz Od 9. září každou neděli ve 20 hodin na Nově Vem si mě! Dvacet dívek,

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Anotace: stručný přehled životopisných údajů a autorovy tvorby

Anotace: stručný přehled životopisných údajů a autorovy tvorby Výukový materiál: VY_32_INOVACE_5_A. de Saint Exupéry 08 Název projektu: Šablony Špičák Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 Šablona: III/2 Autor VM: Mgr. Dana Bílá VM byl vytvořen: 10. 1. 2012 Vzdělávací

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Městská knihovna Kyjov, příspěvková organizace města Kyjova NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 POPRVÉ V KNIHOVNĚ: Individuální informační lekce, která podává

Více

LISTOPAD 2013 FILMOVÉ TIPY

LISTOPAD 2013 FILMOVÉ TIPY ! LISTOPAD 2013 FILMOVÉ TIPY !! ŠKODA LÁSKY BOHUSLAV MARTINŮ Portrét hudebního skladatele Jaromíra Vejvody, který je autorem světově proslulé skladby Škoda lásky. Americký generál a pozdější prezident

Více

Bibliografie cyrilometodějské literatury z fondu valašskokloboucké farní knihovny

Bibliografie cyrilometodějské literatury z fondu valašskokloboucké farní knihovny Bibliografie cyrilometodějské literatury z fondu valašskokloboucké farní knihovny Monografie Bagin, A.: Apoštolové Slovanů Cyril a Metoděj. Praha : Česká katolická Charita, 1982. 164 s. Bartůněk, V.: Soluňští

Více

Jan lucembruský. Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná VY_32_Inovace/8_335 8. 6. 2012

Jan lucembruský. Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná VY_32_Inovace/8_335 8. 6. 2012 Jan lucembruský Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná VY_32_Inovace/8_335 8. 6. 2012 Anotace: Jazyk: Prezentace o počátku vlády Jana Lucemburského Prezentace slouží k názornému výkladu a opakování, žáci si v závěru

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

POETISMUS, SURREALISMUS

POETISMUS, SURREALISMUS ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POEZIE POETISMUS, SURREALISMUS AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 11. 9. 2012 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 4. ročník Český jazyk a literatura

Více

SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA MAJA, s.r.o., Viničná 463, Mladá Boleslav

SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA MAJA, s.r.o., Viničná 463, Mladá Boleslav SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA MAJA, s.r.o., Viničná 463, Mladá Boleslav VÝUKOVÝ MATERIÁL: JMÉNO AUTORA: DATUM VYTVOŘENÍ: 8.9.2012 PRO ROČNÍK: 3. OBORU: VZDĚLÁVACÍ OBLAST. TEMATICKÝ OKRUH: TÉMA: VY_32_INOVACE_DUM

Více

Výměnný fond z knihovny v Jihlavě. Mládež beletrie. Adams,Georgie Berger,Margot. Tři malé čarodějky Naděje v hedvábné hřívě.

Výměnný fond z knihovny v Jihlavě. Mládež beletrie. Adams,Georgie Berger,Margot. Tři malé čarodějky Naděje v hedvábné hřívě. Výměnný fond z knihovny v Jihlavě Mládež beletrie Abedi,Isabel Adams,Georgie Berger,Margot Berger,Margot Blacker,Terence Blyton,Enid Březina,Thomas Březinová,Ivona Dickens,Charles Grimm,Jacob Ludwig GrufíkovKopecká

Více

INGEBORG BACHMANN. Personální bibliografie Z DÍLA INGEBORG BACHMANN. Knihy

INGEBORG BACHMANN. Personální bibliografie Z DÍLA INGEBORG BACHMANN. Knihy INGEBORG BACHMANN Personální bibliografie Z DÍLA INGEBORG BACHMANN Knihy Básně. [Z německého originálu vybrala, přeložila a ediční poznámku napsala Michaela Jacobsenová]. 1. vyd. Praha : ERM, 1997. Poezie.

Více

Předmět: DĚJEPIS Ročník: 9. ŠVP Základní škola Brno, Hroznová 1. Výstupy předmětu

Předmět: DĚJEPIS Ročník: 9. ŠVP Základní škola Brno, Hroznová 1. Výstupy předmětu Opakování učiva 8. ročníku Brainstorming, práce s mapou, opakovací soutěže Určí základní historické události 19. stol. příčiny, důsledky a chronologie. Vysvětlí základní politické, sociální, ekonomické

Více

Informační centrum pro mládež Prachatice

Informační centrum pro mládež Prachatice Na tvorbě se podílejí praktikanti, dobrovolníci a další pracovníci našeho íčka. Pokaždé zde naleznete koutek tvoření nebo nápadů, něco o akcích v našem městě, pozvánky na kulturu a třeba nás pak navštívíte

Více

KLASICISMUS. 2. polovina 17.století -18.století. z lat. = vynikající,vzorný. Klasicistní hudba. Zámek Kynžvart

KLASICISMUS. 2. polovina 17.století -18.století. z lat. = vynikající,vzorný. Klasicistní hudba. Zámek Kynžvart 5.KLASICISMUS KLASICISMUS 2. polovina 17.století -18.století KLASICISMUS z lat. = vynikající,vzorný Klasicistní hudba Zámek Kynžvart Stavovské divadlo Krátký živůtek s nařasenými rukávy a splývavá empírová

Více

Vnímání citu SLOVO DAR ŽIVOTA. Přemysl Dvořáček

Vnímání citu SLOVO DAR ŽIVOTA. Přemysl Dvořáček Vnímání citu SLOVO DAR ŽIVOTA Přemysl Dvořáček Vnímání citu Uzavřený kruh poznání sebelásky byl název souboru citací zveřejněných v knižním titulu Labyrint zdraví. Nyní nakladatelství Na-Ra nabízí soubor

Více

AU PAIR a kulturně výměnné pobyty v zahraničí. Ing. Zdeněk Moravec obchodní zástupce e-mail: zdenek.moravec@studentagency.cz

AU PAIR a kulturně výměnné pobyty v zahraničí. Ing. Zdeněk Moravec obchodní zástupce e-mail: zdenek.moravec@studentagency.cz AU PAIR a kulturně výměnné pobyty v zahraničí Ing. Zdeněk Moravec obchodní zástupce e-mail: zdenek.moravec@studentagency.cz STUDENT AGENCY Téměř 20 let praxe kulturně-výměné pobyty au pair pobyty pracovní

Více

Umění. Umění: tvoří-li člověk krásné věci Máme různé typy umění: Nás bude zajímat především literatura

Umění. Umění: tvoří-li člověk krásné věci Máme různé typy umění: Nás bude zajímat především literatura Teorie literatury Estetické Estetické: to, co v nás zanechává dojem, co je nějakým způsobem krásné, popř. zajímavé Člověk vyhledává a tvoří estetické věci Tím, co je estetické, se zabývá estetika Krásné

Více

John Kerr: Nebezpečná metoda

John Kerr: Nebezpečná metoda 1 2 John Kerr: Nebezpečná metoda John Kerr Nebezpečná metoda Příběh Junga, Freuda a Sabiny Spielreinové PROSTOR 3 4 John Kerr: Zdeněk Nebezpečná Štěpánekmetoda JOHN KERR NEBEZPEČNÁ METODA PŘÍBĚH JUNGA,

Více

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová)

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová) Kresba pastelkami O námětech obrazů (M.Brožová) http://www.pastelky.cz/obrazy-kreslene-pastelkami Kam chodíte na nápady? Nápad na obraz ke mně přichází jako celek, buď se mi zdá ve snu, nebo mě navštíví,

Více

Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže

Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže Tento Vánoční strom tu stojí nejen jako symbol nejkrásnějších svátků roku, Vánoc, ale připomíná nám všem také tradici, která se začala odvíjet

Více

Vážení přátelé, Vzdělávací akce jsou rozděleny do následujících kategorií:

Vážení přátelé, Vzdělávací akce jsou rozděleny do následujících kategorií: NABÍDKA PROGRAMŮ PRO STŘEDNÍ ŠKOLY ROK 2015/2016 KONTAKTY: Lucie Strbačková, DiS. lstrbackova@mvk.cz tel.: 575 755 142 tel.: 575 755 151 Mgr. Jana Machalová jmachalova@mvk.cz tel.: 575 755 143 tel.: 575

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

Ver.02/2013 SANOMA MEDIA PRAHA 2013 MEDIA DATA

Ver.02/2013 SANOMA MEDIA PRAHA 2013 MEDIA DATA Ver.02/2013 SANOMA MEDIA PRAHA 2013 MEDIA DATA Vlasta Jediný opravdu český týdeník pro ženy Vlasta je tradiční a proto důvěryhodná. Vlasta je moderní a proto stále milovaná a žádaná. Vlasta je partnerkou

Více

Psychoanalytická psychologie. MUDr. Mgr. Petra Elizabeth Teslíková

Psychoanalytická psychologie. MUDr. Mgr. Petra Elizabeth Teslíková Psychoanalytická psychologie MUDr. Mgr. Petra Elizabeth Teslíková Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0410 Číslo šablony: 11 Název materiálu:

Více

P E T R V Á Š A V I S U A L I

P E T R V Á Š A V I S U A L I P E T R V Á Š A V I S U A L I V I S U A L 1992 2008 PERSONAL Kniha I PERSONAL (ZAČÁTKY A POKROKY) 1992 2004 ÚPLNÉ ZAČÁTKY....................................................... 6 U MOŘE...............................................................

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 e-mail: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

3. Publicistický útvar podobný fejetonu, pojmenovaný podle umístění na novinové stránce

3. Publicistický útvar podobný fejetonu, pojmenovaný podle umístění na novinové stránce Česká meziválečná próza 1. Správně přiřaď do tabulky: utopie, ruralismus, Vladislav Vančura, socialistický realismus, sloupek, avantgarda 1. Umělecký proud první poloviny 20.st. zahrnující umělecké směry,

Více

(Člověk a společnost) Učební plán předmětu. Průřezová témata

(Člověk a společnost) Učební plán předmětu. Průřezová témata Dějepis (Člověk a společnost) Učební plán předmětu Ročník 7 Dotace 2 Povinnost povinný (skupina) Dotace skupiny Vzdělávací předmět jako celek pokrývá následující PT: ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA: - Vztah člověka

Více

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň)

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň) Název vzdělávacího materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vzdělávací předmět: Tematická

Více

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POESIE

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POESIE ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POESIE Název školy Autor Název šablony Číslo projektu Předmět Tematický celek Téma Druh učebního materiálu SOŠ InterDact s.r.o. Most Mgr. Ivana Vodičková I/2_Inovace a zkvalitnění výuky

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Český jazyk,

Více

1.STAROVĚKÁ LITERATURA. A)Nejstarší písemné památky

1.STAROVĚKÁ LITERATURA. A)Nejstarší písemné památky 1.STAROVĚKÁ LITERATURA A)Nejstarší písemné památky LITERATURA PŘEDNÍHO VÝCHODU ve 4. tisíciletí př. Kr. (před Kristem) se v Mezopotámii objevuje písmo a s ním i psaná literatura (v povodí velkých řek Eufratu,

Více

Téma: životopis žák se orientuje v životopise, vyhledává podstatné informace, pohlíží na

Téma: životopis žák se orientuje v životopise, vyhledává podstatné informace, pohlíží na VY_12_INOVACE_číslo přílohy 1_ČJ_5B_16 Úvodní část seznámení s cílem hodiny: životopis Václava Havla Hlavní část životopis a literární tvorba Václava Havla Závěrečná část zpětná vazba probrané látky Shrnutí

Více

Prezentace 9-CJL -1-ročník Klasicismus, osvícenství, preromantismus (1)

Prezentace 9-CJL -1-ročník Klasicismus, osvícenství, preromantismus (1) Prezentace 9-CJL -1-ročník Klasicismus, osvícenství, preromantismus (1) Po uplynutí baroka se vývoj opět vrátil k pluralitě. Evangelické (protestantské) náboženství se opět stalo výrazem politického přesvědčení.

Více

k a p i t O l a 1 Záhada existence

k a p i t O l a 1 Záhada existence Kapitola 1 Záhada existence Všichni existujeme jen krátkou chvíli a během ní prozkoumáme jen malou část celého vesmíru. Ale lidé jsou zvídavý druh. Žasneme a hledáme odpovědi. Žijíce v tomto obrovském

Více

Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře. Divadelní představení pro školy

Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře. Divadelní představení pro školy Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře Divadelní představení pro školy 1. pololetí školního roku 2013-2014 1984 Divadlo D21, Praha 3. října 2013 od 10.00 Představení pro 2. st. ZŠ a SŠ Jak dnes můžeme hodnotit

Více

KINGSLEY AMIS. Personální bibliografie

KINGSLEY AMIS. Personální bibliografie KINGSLEY AMIS Personální bibliografie Z DÍLA KINGSLEYHO AMISE Knihy Egyptologové. [Z anglického originálu přeložila Heda Kovályová]. 2. vyd. Praha : Ivo Železný, 1993. 193 s. Chci to hned. [Přeložil Jiří

Více