101 praktických tipů pro každodenní hubnutí

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "101 praktických tipů pro každodenní hubnutí"

Transkript

1 101 praktických tipů pro každodenní hubnutí

2 Byly doby, kdy na světě nebyla potřeba hubnout. Lidé jedli, ale také pracovali. Vstanuli brzo ráno a celé dny trávili těžkou práci na poli kopáním, oráním, setím či sklizní. Starali se o dobytek a farmu. Výsledkem bylo, že mohli jíst, cokoliv chtěli a nepřibírali. Ale to bylo. Svět se změnil. Na polích pracuje čím dál méně lidí a lidé změnili svůj životní styl a stroje jim značně všechno ulehčují. Výsledkem usnadnění je, že se vše změnilo. Většina lidí přijalo za svůj styl života, kdy celé dny sedí v práci a poté i doma bez jakéhokoliv pohybu. Věci se staly snadnými. Všechno je na dosah kliknutí na internetu nebo za rohem v obchodě, kam dojedeme autem. Usnadnění života si bere svou daň nadváha a obezita je na rekordní úrovni lidstva Není to o tom mít tělo jako z časopisu, ale o tom zůstat fit a zajistit si delší život bez nemocí. Kadžý ví, že váha navíc znamená nemoci. Celý svět mění svůj životní styl na zdravý a to zahrnuje i zhubnout. Tato kniha, jak zhubnout způsoby, které jste možná ještě neslyšeli. Ale pořád je tu věc, kterou je třeba mít v hlavě ztráta váhy nenastane sama od sebe... Kontrolujte, co jíte a cvičte. Jak bude procházet knihou, doufám, že budete překvapeni, jak všechny každodenní činnosti mohou vést k zhubnutí 5 kilo nebo více.

3 1 Pijte hodně vody. Tělo ji potřebuje, tak mu ji dopřejte. Voda nejenže očistí tělo od toxinů, ale budete se cítit i zdravější a štíhlejší. A nejlepší na vodě je, že má nula kalorií. 2 Začněte svůj den sklenici vody. Hned po vstanutí z postele do sebe vlijte sklenici studené vody. Budete méně jíst při snídani a také to příjemně probudí. Sklenice vody pomůže vyhnat z těla džusy, které tělu škodí. Svůj čaj pijte až po sklenici vody. Je to dobré pro vás. 3 Pijte sklenici vody než začnete jíst. Voda zabere v žaludku místo a budete plnější a sníte toho méně. 4 Pijte vodu i během jídla. Opět vám to pomůže s dřívějším nasycením, ale pijte ji po douškách. Pomůže jídlo dříve se usadit, takže se rychleji cítíte plní. Poznámka: Voda tvoří 66% váhy těla! Hraje důležitou roli při hlídání váhy. 5. Vyhýbejte se slazených nápojům, obzvláště sodovkám. Koly a různé lepivky jsou slazené cukrem a cukr rovná se kalorie. Čím méně jich pijete, tím lépe. 6. Zahrňte do vaši stravy věci, které jsou tvořeny z podstatné části vodou jako rajčata nebo meloun. Mají až 95% vody a to znamená i snadnější ztrátu váhy. Nasytí vás bez přibrání jediného deka. 7. Jezte čerstvé ovoce místo džusů. Džusy jsou slazené cukrem, ovoce má pouze ten přírodní. S ovocem jíte i vlákninu a vitamíny, které tělo potřebuje. 8. Chuť na džus zažeňte vymačkáním svého čerstvého namísto toho z obchodu. 9. Vybírejte vždy čerstvé ovoce. To z konzervy nebo jinak upravené neobsahuje tolik antioxidantů jako čerstvé a většinou je slazené. 10. Navyšte příjem vlákniny. Jezte zeleniny a ovoce, kolik jen můžete. 11. Zelenina je nejlepší pro hubnutí. Příroda nabízí velký výběr. Nejlepší jsou druhy s listy. Zkuste dělat saláty.

4 12. Jezte chytře. Rozdíl mezi člověkem a zvířetem je ten, že jsme řízení inteligenci, zatímco zvířata instinktem. Nejezte jen tak, protože cítíte, že něco jíte. Zeptejte se těla, jestli to skutečně potřebuje. 13. Sledujte, co jíte. Každé sousto kontrolujte. Často nevinné uždíbávání je horší než hlavní jídlo samotné. Nejsnadnější věc je jíst něco, aniž bychom si to uvědomovali a to je většinou to, co bychom neměli jíst při sledování televize brambůrky, tyčinky, Ovládejte chuť na sladké. Sladké znamená kalorie. Je to přirozené, že máme na to chuť. Při konzumací těchto věci si uvědomte, že se to někam přidává na vaše tělo. Příště si to třeba rozmyslíte. 15. Upravte časy pro vaše jídlo a plňte je. Mějte jídlo ve stejných časech každý den. Nepřekračujte odchylky o víc než půl hodiny. Budete se při dalším jídle zbytečně plnit více než chcete. 16 Jezte pouze, když jste hladoví. Někteří by nejraději jedli, vždy vidí li jídlo. Párty nejsou výmluvou pro vás. Chápejte efekt vaši diety přes týden a jeho zničení jedním párty jídlem. Když vám někdo něco nabídne, vezměte si kousek ze slušnosti. Pak už se držte. 17. Nesvačinkujte mezi jídly. Platí hlavně pro lidi na cestách. Jediné co se jim dostane je nekvalitní jídlo, které neplní žaludek tak, jako to kvalitní. Obsahuje navíc mnoho kalorií a tuku. Třeba hranolky nebo bagety. 18. Pokud máte hlad mezi hlavními jídly, řešte to zeleninou. Chroupání mrkve je dobrá zábava pro vaši mysl i žaludek. 19. Káva a čaj jsou bez problémů. Pokud nepřidáte smetanu nebo cukr... Šlehačka a dvě kostky cukru je stejné jako kus čokoládového dortu. 20. Vydržte s černou kávou či čajem. Jsou dobré pro člověka. Čaj obsahuje méně kofeinu, který nemusí být pro tělo to nejlepší. 21. Počítej kalorie, když jíte. Je dobré mít totiž přehled, ze kterých jídel jich přijímáte nevíce. Kontrolujte to na obalech. 22.

5 Když přijmete kalorie navíc, uzavřete se sebou dohodu, že je spálíte do konce každého týdne. Nezačínejte týden v dluhu. Dejte si procházku navíc, abyste dluh smazali. 23. Držte se dále od smažených jídel. Čím více se jich zbavíte, tím méně naberete na váze. Olej nebo tuk, na kterém se jídlo připravuje se ukryje uvnitř jídla a neodsajete jej ani ubrouskem. 24. Nevynechávejte jídla. To je nejhorší věc, kterou můžete udělat. Potřebujete nejméně 4 jídla pravidelně během dne. 25. Čerstvá zelenina je lepší než vařená nebo v plechovce. Jezte zeleninu syrovou. Při vaření se ztrácí až polovina vitamínů. V plechovce to je velmi podobné. Při nakupování je dobré vybírat zeleninu bez pesticidů. 26. Jedno vejce denně je maximum. Nejlépe však tři do týdne. 27. Čokoláda musí být pro vás luxusem. Neměla by být části jídelníčku. Sáhněte raději po té kvalitnější s více procenty kakaa. 28. Mějte pestrý jídelníček. Zkoušejte nové věci. 29. Řekněte ne alkoholickým nápojům. Je v nich spousta kalorií, které vás dělají tlustějším. Narušuje to také váš metabolismus. 30. Zkuste snídat do hodinu od vstanutí. Tělo bude mít z čeho brát. Nečekejte na hlad až 55% vaši stravy by měly být sacharidy. Sacharidy jsou hotovým zdrojem energie a měly by být ve vaši stravě. Základem je jejich omezení, protože běžná strava jich obsahuje příliš % vaši stravy by měly být bílkoviny. Různé procesy a aktivity v těle pracují právě díky bílkovinám. Věci se rozbíjejí a skládají zpět. Odolnost musí být vybudována, obnova těla po nemocech je potřeba a právě pro to je třeba jíst hodně bílkovin, které zajišťují odolnost vůči nemocem, zlepšují regeneraci a další důležité faktory našeho bytí. 33.

6 Tuky by měly být zastoupeny 15 20%. Tuky jsou pro naše tělo potřeba, je však důležité vybírat ty zdraví prospěšné rybí tuk, olivový olej či ořechy. 34. Zkuste a osvojte si stravu vegetariána. Jejich strava je nepochybně lepší pro zdraví. Existuje mnoho výhod pro to býti vegetariánem, ale není účelem knihy přemlouvat k této stravě. Zkuste však, co nejvídce prvků jejich stravy zařadit do své omezte maso, zkuste dny bez masa, naučte se jíst více luštěnin. 35. Upřednostňujte bílé maso před červeným. Bílým masem jsou ryby a drůbež a je lepší volbou pro ty, co zkoušejí zhubnout. Červené maso zahrnuje hovězí či vepřové. 36. Celozrnné pečivo je lepší než bílé. Snažte se navýšit příjem vlákniny, což celozrnné pečivo splní. Celozrnné pečivo má rovněž lepší výživovou hodnotu i obsahuje více bílkovin. 37. Snižte příjem vepřového. Nepomáhá při hubnutí. A vepřové znamená i třeba šunka, slanina či klobasy. 38. Omezte příjem cukru. 39. Jezte 5 až 6 jídel denně. Místo tří jídel, zkuste zařadit pět či šest menších. Sníte toho pravděpodobně méně. 40. Mějte své podváděcí jídla, ale pouze pro chuť. Jsou věci, které byste měli vyřadit z jídelníčku, ale máte pro ně slabost. Nemusíte je vyřazovat úplně. Nazvěte je podváděcím jídlem a zařaďte je jednou za čas. Množství však výrazně omezte a mějte tato jídlo pouze pro uspokojení chuti. O zbytek se podělte s ostatními. 41. Sledujte příjem tuku. Gram má 9 kalorií, přečtením celkových kalorií a zjištění obsahu tuku, můžete odhadnout procento tuku. Neměl by přesáhnout 30%, výjimkou jsou snad pouze ořechy nesolené a čisté. 42. Nepřehánějte to se solí. Sůl je jednou z příčin obezity. Opravdu omezte sůl. Snižte jej minimálně na polovinu toho, co do teď. 43. Snažte se kupovat máslo bez cholesterolu, je zdravější volbou a chutná podobně. Podobné malé změny mohou ve finále znamenat velké snížení váhy. 44.

7 Místo smažení zkuste pečení bez tuku. Pečení je o hodně zdravější metodou přípravy než smažení. Nevyžaduje tolik tuku ani oleje. 45. Používejte pánev s nepřilnavým povrchem, čímž omezíte množství použitého oleje. Zlatým pravidel je omezit a vyhnout se oleji, co jen to jde, nepřilnavá pánev je řešení. 46. Zeleninu jezte nejlépe čerstvou. Vařením se ztrácí cenné látky. Pokud nemáte rádi zeleninu, zkuste ji uvařit na páře bez žádných přidaných látek. 47. Petržel je skvělou volbou jako svačinka. Kromě mnoho vitamínů a zahnání hladu, je to skvělý způsob pro lepší dech. 48. Vybírejte nízkoučné náhrady nebo jídlo bez tuku. Existuje řada těchto produktů. Je to lepší pro srdce. V dnešních obchodech najdete celou řadu výrobků. Objevují se jako houby po dešti. Příště vyberte místo klasiky, nízkotučnou verzi. Pamatujte, že tělo potřebuje živiny a ne pouze kalorie. Tuk nám dává živiny také, ale má více kalorií než bílkoviny nebo sacharidy. 49. Vyhněte se špatným dietám. Jsou špatné pro zdraví a přiberete zpět to, co jste ztratili. Může se zdát, že něco ztratíte, ale v momentě, kdy přestanete, máte je zpět. Podívejte se na to takto. Myslíte si, že je možné, aby člověk přežil na takové dietě po zbytek života? Určitě ne! Musíte se vzdát jednou provždy těchto diet a v budoucnu uvidíte, že diety napáchaly více škod. Tyto diety mnoho slibují, ale zřídkakdy to splní. Tyto rychlé diety často lidé drží, aby se vešli do starých šatů nebo pro danou příležitost. To je jediný účel, kterému mohou sloužit a být užitečné. 50. Musíme si vybudovat zvyk žvýkání všeho jídla i toho tekutého či zmrzlin. Je nutné přidat k jídlu své sliny, cukr je tráven pouze v případě, kdy jsou přítomny sliny. Často nestíháme používat sliny během žvýkání. Přitom velmi pomáhají v trávení. 51. Suché víno je lepší než sladké. Ta obsahují přirozeně mnoho cukru. Ale na druhou stranu, v suchých vínech je mnoho cukru odstraněno během fermentace. Zhlediska cukru jsou lepší ta suchá. 52.

8 Když se rozhodnete začít cvičit, začněte zlehka a neodrazujte se, pokud nedosáhnete svého cíle během prvního týdne. Mnoho lidí dělá tuto chybu. Myslí si, že mohou zhubnout za pár cvičení. Pokud budete talčit příliš na pilu, je pravděpodobné, že vás postihne nepříjemné zranění s přetrénování i chyb v technice. Pravidlo pomalu, ale trvale, vítězí. 53. Zvažte se před cvičením pro sledování změn, nečekejte, že nastanou změny okamžitě. Potrvá to zhruba dva týdny než se něco změní. Je důležité sledovat svou váhu. Držte se toho, že každá ztráta kil je úspěch. 54. Když zaznamenáte změnu, odměňte se. Odměnou není na mysli žádné sladké či čokoládu. Běžte do kina nebo si kupte nový kus oblečení. Právě toto je věc, která vám pomáhá pokračovat. Je dobrý nápad odkládat si peníze, které ušetříte ze sladkostí či zmrzliny a pak si za ně koupit odměnu. 55. Den v týdnu si dejte volno od cvičení. Je to důležitá součást vaši rutiny. Tělo potřebuje regenerovat. 56. Cvičte venku, jak jen můžete. Má řadu výhod. Jedna je čerstvý vzduch a slunce. Další je změna prostředí oproti zbývajícímu času dne. 57. Snažte se získávat informace o cvičení, je mnoho věcí, co můžete dělat doma. Řada věci je snadno dostupná pro každého. Zkuste projít webem nebo si poříďte knihu. Bude to užitečné pro celkové vaše cvičení. 58. Najděte si kamaráda/kamarádku pro cvičení. Pomůže vám to lépe v motivaci i ve vytrvání na cestě. V dnech, kdy se cítíte unaveně nebo máte problém vylézt z postele, se hodí mít někoho, kdo vás vybudí ke cvičení. Další výhodou je diskuze o proměně, pocitech a strachu, což je určitě přínosem. Skvělá příležitost pro motivaci. 59. Přestaňte, když má tělo příliš. Nemá to smysl. Když jste cvičili po dlouhou dobu, vaše tělo vám dá signál. Řiďte se těmito signály. Postupujte jeden krok za čas. Přestaňte, když vám dojde dech nebo část tělo řekne,

9 že má dost. 60. Chcete li prodloužit čas pro vaši rutinu, dělejte to postupně ne ve skocích. 61. Zvolte si cvičební program, který vyhovuje vašemu životnímu stylu. Každý máme jiný a jiné zaměstnání, není tedy důvod striktně dodržovat knihu. Zkuste a následujte cvičební rutinu, která je pro vás vhodná. Důležitější pro úspěch je vytrvalost než samotné cvičení. Pokud tedy nevyberete něco, co se hodí do vašeho stylu, nebudete to pak ani dodržovat. 62. Nestůjte, choďte. Pokud můžete chodit, dělejte tak. Nestůjte v jedné pozici. Chůze pomůže i vašemu myšlení. 63. Neseďte, stůjte. Můžete li stát, neseďte. Vybírejte pozici, která je vám méně příjemná. 64. Neležte, seďte. Stejné pravidlo jako v pravidle Nebuďte povaleč. Je nejjednodušší věc, stát se povalečem. Pokud máte nakročeno stát se jím, zničte tento návyk, přesekněte jej v zárodcích. Odneste pohodlné křeslo a gauč a nechte tam pouze židle, které nejsou tak pohodlné pro sledování TV. To vás odradí bezpečně.

10 66. Máte li sedavé zaměstnání, vstaňte a protáhněte se každou půlhodinu. Většina prací je dnes sedavá. Zvláště ta u počítače. Vstaňte každou půl hodinu a protáhněte se. 67. Při telefonování zkuste chodit. 68. Použivejte schody místo výtahu. Dělají nás lenivými. Při dvaceti patrech je možná dobré jej užít, ale minimálně při sestupu použijte schody. Není tam takový rozdíl zhlediska času. Čekání na výtah a otevírání výtahu v každém patře zabere věčnost. 69. Kouření je špatné pro hubnutí. Nesouvisí s hubnutím, ale vede k jiným návykům nevyrovnaný stravovací režim nebo závislost třeba na kávě. 70. Pokud nesnašíte běh, nemusíte běhat maratony, abyste byli fit. 10 minut kardia denně je dostatek pro většinu. 71. Pokud nemůžete běžet, choďte. 15 minut rychlé chůze je také dostačující. 72. Každá vzdálenost je dosažitelná chůzi, pokud máte čas, zvažte chůzi na místa, kam normálně jedete (práce nebo obchod, není li to příliš daleko). Možná to zabere více času, ale dopad na zdraví bude navěky. 73. Možná to zní divně, ale lidé, kteří pili kávu před cvičením, zhubnuli více. Nejsou žádná jasná data, výživový poradci spekulují, že kofein přepíná tělo na energii z tuku během cvičení. Stojí za to, to zkusit. 74.

11 Vyhněte se však přehnané konzumaci kávy, sníží totiž tento efekt, který kofein na tělo má. 75. Nepoužívejte dálkové ovládání. V dobách bez ovladače nebyly TV tak populární, lidé se museli namáhat pro přepnutí televize. Nepoužívejte ani lidí jako dálkový ovladač. 76. Věci jako odnášení věcí, vypínání dělejte sami. Často úkolujeme druhé. 77. Otázka pro vás. Výtahy : 1. urychlují náš přesun nahoru a dolů 2. pomáhají příbírat na váze 3. nutí nás hloupě stát 4. nutí nás dívat se dolů, když jedeme dolů 5. nutí nás dívat se nahoru, když jedeme nahoru Všechny možnosti jsou správně. Příště pouze nestujte (nebo vezměte schody) 78. Během reklam choďte. Dejte očím oddych od obrazovky. Protáhněte se a dotkněte se vašich nohou nebo dělejte cokoliv, co rozproudí krev. 79. Protahujte vaši prsty, kdykoliv můžete. Pomáhá to úlevě od stresu a zaměstnáváte alespoň své prsty. Prsty jsou dobrým indikátorem stavu celého těla a v jaké kondici je. 80. Pusťte si hudbu a tančete jako blázen. Vraťte se do dětství. Zavřete dveře, zapněte hudbu na nejvyšší hlasitost (abyste však nerušili sousedy) a dělejte tanec, jaký jen můžete vymyslet. Skákejte na a z postele. Předstírejte, že jste Madonna nebo Jackson. 81. Noste s sebou frisbee. Hoďte jej a dojděte k němu. Skvělý způsob pro zdolání stresu. Člověkovi se uleví, když může něco jen tak zahodit. Frisbee navíc nemůžete rozdíl, co vás zastaví? Není to o házení, ale shýbáním se pro frisbee se protahujete, jak svaly tak klouby.

12 82. Vystupte z tramvaje či autobusu před vašim blokem a dojděte zbytek pěšky. Když nemáte čas, ujistěte se, že každý den se projdete. Parkujte své auto dále od své kanceláře. 83. Když se nikdo nedívá, kružte pánvi. Právě tato část je nejméně procvičována a přibrání na váze se nejvíce projeví tady. Stejný důvod je, když se snažíme zhubnout. Zkuste této části dát více pozornosti. Sklapovačky jsou možná příliš pro začátek. Kroužení s pánvi je pro začátek vhodnější, navíc věnujete se všem směrům. 84. Snažte se mít zatahnutý pupek, kdykoliv jdete. Mějte správnou formu a nenechte nikdy přepadnout pupek přes pásek. Pokaždé kdy vdechnete, posilujete své svaly v oblasti břicha. 85. Vyzkoušejte dechové cvičení. Při správném provedení může pomoci ztrátě váhy. Pocítíte tlak ve střední části těla. Dýchání stahuje a roztahuje svaly. Dýchejte správně, je to pro vás. 86. Zkuste jógu. Jóga je jeden z nejlepších způsobů, jak zhubnout. Díky józe můžete kontrolovat každý sval a kloub v těle. 87. Zkuste udělat masáž svému partnerovi. Je to zábavný způsob. Potěší to vašeho partnera a vaše námaha lehce pomůže vašemu cíli. Nemusí to být jen masáž z vaši strany, můžete si pak role vyměnit. Je fajn, když partneři mají společnou rutinu. Navzájem se mohou kontrolovat či motivovat. Je spousta činností, které dokáží dvojice nechat fyzicky aktivní. 88. Nenepadá li vás další, zkuste box do polštáře. Ne každý má boxovací pytel, polštář může být dobrá náhrada.

13 Nebuďte brutální, polštář se může rozthnout. Důležitý je počet úderů. Zkuste 50 v jedné sérii. Zkuste si na místě polštáře představit osobu, kterou nenavidíte. Dá vám to i pocit spokojenosti. 89. Zkuste brát schody po dvou. 90. Máte li psa, vezměte jej s sebou na běhání a nechte, aby vás vedl. Zvářata jsou vnímavá a ví, že potřebují hodně pohybu, nechte je vést. 91. Přihlaste se do tanečních. Tanec je skvělá příležitost, jak spálit kalorie navíc. Při tanci pálíte hodně kalorií. Není na mysli pomalý tanec na plese, je řeč o rychlých tancích. 92. Kdykoliv můžete opřete se o zeď rukami a snažte se obličejem ji přiblížit. Pak použijte sílu rukou k odtlačení se od zdi. Dva až tři v sérii. 93. Máte li možnost plavat, choďte plavat. Plavání je jedno z nejlepších cvičení. Studená voda je skvělým antistresorem. 94. Zkuste hrát tenis nebo basket. Hry jsou zábava a pomohou v hubnutí. Je více vzrušující něco hrát než pouze cvičit o samotě. Sporty jsou návykové. Najdete si přátele a budete v pohybu častěji. Je to něco, na co se budete těšit. Čím více si hrajete, tím méně si uvědomujete, že je to součást hubnutí. Po spálení pár kilo, budete schopni rozšířit vaše kruhy přátel. 95. Každý trénink by měl začít protažení a zahřatím, stejně tak končit. Tělo potřebuje určitý stupeň připravenosti pro danou akci. Ten dosáhnete zahřatím. 96. Nenoste svůj mobil s sebou, nechte jej tam, kde jej usylšíte zvonit. Alespoň tehdy vstanete. Potřebujete ten důvod pro chůzi.

14 Život dnes je o tom mít vše na dosah ruky. Jen mačkat tlačítka. Zaměstnává to však pouze vaše prsty. Charles Darwin vymyslel teorii o užívání a zneužívání. Část těla užívání, která je v neustálém používání se vyvíjí, ta, která ne, je menší a menší. Příkladem je žirafí krk, který se prodlužuje při neustálém natahování po stravě. Lidem se postupně vytratil ocas, který přestáli užívat. Pokud je Darwinova teorie pravdivá, jak léta plynou, člověk skončí s velkou hlavou, prsty a možná několik dalších části těla. Proto se musíme hýbat. Telefon byl pouze příkladem. 97. Ve výtahu zkuste alespoň stoupat na špičky a zpět několikrát za cestu. Stejně tak napínejte svaly na zadku. Je hodně svalů, které můžeme protahovat, aniž by to někdo viděl. I kdyby to někdo viděl, protažení je věc nutná pro život. Pokud vás někdo nazve šílencem do zdraví, pořád je to lepší než být povalečem. 98. Vyslečte se a zírejte na sebe v zrcadle. Jste li nespokojeni, máte další důvod cvičit. Uchopte přebytečný tuk, zjistíte na čem je třeba pracovat. Otočte se na stranu a máte dobrý přehled z profilu. Skvělý způsob, jak zjistit kolik tuku máte na břiše navíc. Vdechněte a pak se podívejte do zrcadla znovu. Vidíte, kam až můžete jít. Můžete ztratit centimetry během pár dnů. Vážení je také dobrý nápad, zrcadlo je však přesnější. Kila navíc neodradí, pohled ano. 99. Máte li zábradlí, které může být vaši podporou, sedněte si na něj jako na kolo, nespadněte. Může to znít bláznivě, ale i to může pomoci Nezapadněte do křesla, snažte se držet vzpřímenou postavu se vtaženým pupkem. Vsunutí do křesla je špatný návyk, ničí vám to záda, ale dělá to tělo ochablejším. Seďte vždy s rovnými zády, může to pomoci od bolesti zad.

15 101. Poslední tip na to, jak zlepšit oblast břicha, neplatí pro těhotenství a období po. Vdechněte jak jen můžete, držte břicho pár sekund vtažené a pomalu vydechěte. Snažte se to dělat často. Tato rutina při každodenním vykonávání pomůže pár centimetrům z vašeho pasu. Na závěr přehled činností a spálených kalorií při 20 minutách. Aerobic Rotoped Kolo Běh, 8km/h Chůze do schodů Plavání 350 Rychlá chůze Nezapomeňte se stát fanouškem na Facebooku, pravidelně číst a odebírat tipy do e mailu. Napište rovněž, jak se vám tyto tipy líbily.

ZAZNAMNÍK JMÉNO DATUM KONTAKT NA VÝŽIVOVÉHO PORADCE

ZAZNAMNÍK JMÉNO DATUM KONTAKT NA VÝŽIVOVÉHO PORADCE Poradna pro zdravou výživu a odvykání kouření MOJE ZMĚNA ŽIVOTNÍHO STYLU ZAZNAMNÍK JMÉNO DATUM KONTAKT NA VÝŽIVOVÉHO PORADCE Výchozí hmotnost Cílová hmotnost Cíle krátkodobé: 1. měsíc... 2. měsíc... 3.

Více

ZPRAVODAJ ZHUBNĚTE DO PLAVEK SE SPRÁVNOU VÝŽIVOU

ZPRAVODAJ ZHUBNĚTE DO PLAVEK SE SPRÁVNOU VÝŽIVOU DUBEN 2014 NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ ZHUBNĚTE DO PLAVEK SE SPRÁVNOU VÝŽIVOU Několik jednoduchých změn ve vašem stravování dnes vám pomůže vypadat a cítit se perfektně, až přijde léto. Je to takhle: bezpečná a

Více

JakHubnout. Jakou zvolit dietu? správně. leden 2016. Oblíbené diety Srovnávací tabulka Tipy na nový začátek

JakHubnout. Jakou zvolit dietu? správně. leden 2016. Oblíbené diety Srovnávací tabulka Tipy na nový začátek JakHubnout NE W leden 2016 správně Oblíbené diety Srovnávací tabulka Tipy na nový začátek Jakou zvolit dietu? 2016 štíhlá a krásná. Tisíce ženvužroce to zvládly, vy to také zvládnete! Zvládli jste Vánoce?

Více

Správná životospráva školáka

Správná životospráva školáka Správná životospráva školáka Co je správná životospráva Správná životospráva zahrnuje dostatečnou pohybovou aktivitu a vyvážený pestrý jídelníček. Kvalitní strava je v dětském věku velice důležitá k zajištění

Více

Zdravý životní styl u pacientů Healthy Lifestyle

Zdravý životní styl u pacientů Healthy Lifestyle Healthy Lifestyle Chronic s chronickým kidney disease chapter onemocněním 5 ledvin Chronické onemocnění ledvin Vysoký krevní tlak, cukrovka, chronické onemocnění ledvin (CKD) a kardiovaskulární onemocnění

Více

Stravování sestry v třísměnném a nepřetržitém provozu. Danuše Hrbková nutriční terapeutka

Stravování sestry v třísměnném a nepřetržitém provozu. Danuše Hrbková nutriční terapeutka Stravování sestry v třísměnném a nepřetržitém provozu Danuše Hrbková nutriční terapeutka Směnný provoz narušení cirkadiánního rytmu dopad na zdraví člověka vyšší riziko koronárního postižení nárůst hladiny

Více

8-týdenní program. Do formy a do plavek! Naučíme vás běhat nebudete věřit, jak snadné to je! Žádné diety a jo jo efekty, půjdeme na to zdravě

8-týdenní program. Do formy a do plavek! Naučíme vás běhat nebudete věřit, jak snadné to je! Žádné diety a jo jo efekty, půjdeme na to zdravě 16/2/2015 5. vydání týdeníku pro všechny registrovné uživatele slevového serveru Vykupto.cz Neprodejné Všechna práva vyhrazena 2015 Vykupto.cz s.r.o. 6 Slevy triky návody Do formy a do plavek! V y k u

Více

...a natrvalo. Hubněte zdravě... Pohyb. pilíř zdraví. www.stob.cz www.stobklub.cz

...a natrvalo. Hubněte zdravě... Pohyb. pilíř zdraví. www.stob.cz www.stobklub.cz Hubněte zdravě......a natrvalo Pohyb pilíř zdraví www.stob.cz www.stobklub.cz Chybí vám radost ze života? Máte pocit, že tělo i duše chátrá a žijete v uspěchané době bez zážitků, potěšení a chvil jen pro

Více

VSTUPNÍ DOTAZNÍK. petra.cupcova@atlas.cz ČUPCOVÁ 774 958 288. Základní informace o klientovi. Jméno a příjmení. Telefonní kontakt.

VSTUPNÍ DOTAZNÍK. petra.cupcova@atlas.cz ČUPCOVÁ 774 958 288. Základní informace o klientovi. Jméno a příjmení. Telefonní kontakt. VSTUPNÍ DOTAZNÍK Jméno a příjmení Telefonní kontakt E-mail Povolání, popř. směnnost Základní informace o klientovi Doplňující informace o klientovi Věk Výška Váha BMI Vyplňte prosím dotazník co nejpečlivěji

Více

Detoxikace organismu díky 10 potravinám

Detoxikace organismu díky 10 potravinám Detoxikace organismu díky 10 potravinám Detoxikace, neboli očista organismu je čím dál více oblíbená. Každý den díky nezdravému životnímu stylu zahlcujeme náš organismus škodlivými látkami. A právě detoxikace

Více

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY 6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY VODA // ODKYSELENÍ TĚLA (UDRŽENÍ SPRÁVNÝCH HODNOT PH V TĚLE) // BÍLKOVINY SACHARIDY TUKY VLÁKNINA MIKRO-ŽIVINY (VITAMÍNY, MINERÁLY, ENZYMY ) VODA NAPROSTO ZÁSADNÍ

Více

Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014)

Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014) Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014) Správným jídlem lze pozitivně ovlivnit schopnost koncentrace, duševní schopnosti a odolnost vůči stresu. Ing. Tereza

Více

15 TIPŮ NA ZDRAVÉ SNÍDANĚ + Bc. Markéta Klimešová výživový specialista

15 TIPŮ NA ZDRAVÉ SNÍDANĚ + Bc. Markéta Klimešová výživový specialista 15 TIPŮ NA ZDRAVÉ SNÍDANĚ + snadné tipy, jak pomoci našemu tělu zvládat chutě na různé laskominky a při tom se nepřipravit o požitek z oblíbeného. napsala Bc. Markéta Klimešová výživový specialista 2013

Více

GDA navigace ve světě živin a kalorií, http://www.gda.cz/data/sharedfiles/brozura_gda.pdf, cit., 26.4. 2011

GDA navigace ve světě živin a kalorií, http://www.gda.cz/data/sharedfiles/brozura_gda.pdf, cit., 26.4. 2011 Předmět Přírodověda Třída 5. Autor Dagmar Šnajdarová Anotace Práce s textem týkající se živin a kalorií v potravinách. Soubor obsahuje 5 stran pro žáky a 4 strany pro učitele s řešením. Očekávaný výstup

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Mendelova 2. stupeň Základní Předmět Zdravověda Téma /

Více

Člověk zdravá výživa. [cit. 2011-15-07]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: < https://en.wikipedia.org/wiki/file:obesity6.

Člověk zdravá výživa. [cit. 2011-15-07]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: < https://en.wikipedia.org/wiki/file:obesity6. Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_Přv-Z 5.,7.35 Vzdělávací oblast: Přírodověda - Autor: Mgr. Aleš Hruzík Jazyk: český Očekávaný výstup: žák správně definuje základní probírané pojmy a jejich vzájemné vztahy

Více

Psychologie výživy a energie wellness jídla

Psychologie výživy a energie wellness jídla Psychologie výživy a energie wellness jídla Wellness jídlo Co je Wellness jídlo??? Jídlo, které vám dá víc energie než kolik má kalorií!!! Stupně stravovací úrovně Stupně stravovací úrovně jsou kvalitativně

Více

Název: Zdravý životní styl 2

Název: Zdravý životní styl 2 Název: Zdravý životní styl 2 Výukové materiály Autor: Mgr. Blanka Machová Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: Biologie Ročník: 4. a 5. (2. a 3. vyššího

Více

Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. EU peníze školám. Inovace výuky v PrŠ Horní Česká

Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. EU peníze školám. Inovace výuky v PrŠ Horní Česká Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Zpracoval: Předmět: Název

Více

www.dietyahubnuti.cz 1

www.dietyahubnuti.cz 1 www.dietyahubnuti.cz 1 101 tipů JAK ZHUBNOUT JEDNOU PROVžDY 101 tipů jak zhubnout 1. vydání Copyright Diety a Hubnutí, ZoneMedia s.r.o., 2014 Návrh obálky a grafická úprava: ZoneMedia s. r. o. (www.zonemedia.cz)

Více

Dietní režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku

Dietní režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku Dietní režim Vítejte na našem dialyzačním středisku Proč potřebuji dodržovat speciální dietu? I když se pomocí dialýzy z těla odstraní mnoho odpadních látek, musíte být při stravování stále opatrní, abyste

Více

FIGUACTIV OTÁZKY A ODPOVĚDI ČASTO KLADENÉ OTÁZKY K PRODUKTŮM LR FIGUACTIV

FIGUACTIV OTÁZKY A ODPOVĚDI ČASTO KLADENÉ OTÁZKY K PRODUKTŮM LR FIGUACTIV FIGUACTIV OTÁZKY A ODPOVĚDI ČASTO KLADENÉ OTÁZKY K PRODUKTŮM LR FIGUACTIV Obsah I. Co je Figuactiv? S 3 II. Jaké pokrmy lze nahradit produktem Figuactiv? S 3 III. Zasytí mě Figuactiv, nebo je povolena

Více

NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ. Dobrá výživa pro dobrý noční spánek. Výživa pro lepší život. Jezte správně, spěte sladce dosažení kvalitního nočního spánku

NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ. Dobrá výživa pro dobrý noční spánek. Výživa pro lepší život. Jezte správně, spěte sladce dosažení kvalitního nočního spánku BŘEZEN 2014 NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ Dobrá výživa pro dobrý noční spánek Jezte správně, spěte sladce dosažení kvalitního nočního spánku Tip na dobrou výživu pro dobrý noční spánek Vápník potřebný pro udržení

Více

DESATERO PRO VAŠE OČI

DESATERO PRO VAŠE OČI DESATERO PRO VAŠE OČI Tomáš Brouček ZRAK JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍM LIDSKÝM ORGÁNEM. ZPROSTŘEDKOVÁVÁ NÁM PŘES 90% INFORMACÍ Z TOHOTO SVĚTA. MÁLOKDO SI TO UVĚDOMUJE A MÁLOKDO O SVŮJ ZRAK PEČUJE. počet běžných očních

Více

Warrior diet. výzkum fáze I

Warrior diet. výzkum fáze I Warrior diet výzkum fáze I Tento dokument obsahuje stravovací rozpis pro protokol přerušovaného hladovění (Intermittent fasting), zvaný Warrior Diet. Jedná se o jeho nejstriktnější možnou variantu, kdy

Více

obou stranách zad směrem dolů. Samotnou páteř vynechejte.

obou stranách zad směrem dolů. Samotnou páteř vynechejte. 60 [6] Otočte dítě na břicho. Namasírujte mu záda. Začněte u ramen a pokračujte po obou stranách zad směrem dolů. Samotnou páteř vynechejte. [7] Dokončete masáž. Obraťte dítě na záda a lehce mu jezděte

Více

Proč nám chutná Nezdravé?

Proč nám chutná Nezdravé? Proč nám chutná Nezdravé? Česká společnost pro Výživu a vegetariánství stavíme mosty k vegetariánství Každý kdo chce udělat jeden nebo deset kroků směrem ke zdravé výživě Musí jít tou cestou, kterou již

Více

Mastné. kyseliny. omega-3 a omega-6. Výživa pro lepší život

Mastné. kyseliny. omega-3 a omega-6. Výživa pro lepší život SRPEN 2014 Mastné kyseliny omega-3 a omega-6 Esenciální mastné kyseliny naše tělo neumí produkovat v dostatečném množství. Podporují růst, zrak a správnou funkci mozku. & omega 3 omega 6 Mastné kyseliny

Více

Životní styl ovlivňuje prevenci i léčbu chronických ran

Životní styl ovlivňuje prevenci i léčbu chronických ran Životní styl ovlivňuje prevenci i léčbu chronických ran Máme společný cíl. Vyléčit vaši ránu. Pravidelné návštěvy u lékaře a dodržování léčebných postupů jsou samozřejmě správné kroky jak pro prevenci,

Více

Zdravý životní styl předškolních dětí

Zdravý životní styl předškolních dětí Zdravý životní styl předškolních dětí Charakteristika předškolního věku dynamika vývoje a rozvoj dovedností ve všech oblastech, zejména v oblasti motorické, kognitivní, řečové a sociální rychlost růstu

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola Zpracoval (tým 1) U Studny, Karviná

Více

Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. EU peníze školám. Inovace výuky v PrŠ Horní Česká

Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. EU peníze školám. Inovace výuky v PrŠ Horní Česká Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Zpracoval: Předmět: Název

Více

Člověk a zdravý životní styl

Člověk a zdravý životní styl Člověk a zdravý životní styl 14.Nordic walking v terapii a www.isspolygr.cz Vytvořil: Bohumil Smrček Strana: 1 Škola Ročník Název projektu Číslo projektu Číslo a název šablony Autor Tematická oblast Název

Více

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL škola Střední škola F. D. Roosevelta pro tělesně postižené, Brno, Křižíkova 11 číslo projektu číslo učeb. materiálu předmět, tematický celek CZ.1.07/1.5.00/34.1037 VY_32_INOVACE_LUK_PS_1_01

Více

Jak pečovat o své srdce

Jak pečovat o své srdce Žijeme v době, která je uspěchaná. Často se stává, že ve shonu nebo ze svého pohodlí odsuneme péči o své srdce na,,druhou kolej, proto pečujme o své srdce, dříve než nás zastaví nemoc. Jak na to se dozvíte

Více

Vhodnost. Je vyráběna ve Švýcarsku firmou Puris AG. Pro více informací navštivte www.puris.ch.

Vhodnost. Je vyráběna ve Švýcarsku firmou Puris AG. Pro více informací navštivte www.puris.ch. O kúře CO JE DETOXIKACE? Detoxikace je proces, který tělo denně vykonává, kdy jsou toxiny uvolňovány a odstraňovány pomocí jater, plic, ledvin, lymfatického systému a kůže. Dnešní strava s vysokým obsahem

Více

Je voda dostačující sportovní nápoj? Tipy na doplnění tekutin při cvičení

Je voda dostačující sportovní nápoj? Tipy na doplnění tekutin při cvičení KVĚTEN 2014 Je voda dostačující sportovní nápoj? Tipy na doplnění tekutin při cvičení Výživa pro lepší život Hydratace a cvičení: Okolo 60-70% lidského těla je složeno z vody. Je tedy v pořádku říci, že

Více

OSTROV RADOSTI pro pedagogy

OSTROV RADOSTI pro pedagogy URČENO PRO 3. ROČNÍK CÍL: Žák pozná rozdíly mezi zdravým a nezdravým životním stylem. POMŮCKY (PRO KAŽDOU DVOJICI): 2 sady otázek, hrací plánek a hrací figurka, nůžky, lepidlo, čistý list papíru. MOTIVACE

Více

Pro krásnou postavu.cz DOTAZNÍK. 1. Základní údaje

Pro krásnou postavu.cz DOTAZNÍK. 1. Základní údaje Pro krásnou postavu.cz DOTAZNÍK 1. Základní údaje Datum vyplnění: Jméno a příjmení: Věk: Výška: Současná váha: Požadovaná váha: Obvod pasu: Obvod boků: Obvod hrudníku: 2. Co je Vaším cílem? Např. upravit

Více

Co se v moderní a zdravé školní jídelně nenosí, aneb. co je OUT?

Co se v moderní a zdravé školní jídelně nenosí, aneb. co je OUT? Co se v moderní a zdravé školní jídelně nenosí, aneb co je OUT? Kombinace masová polévka + sladký pokrm + Gulášová polévka Honzovy buchty + Ruský boršč Šišky s mákem Proč out? Tuto klasiku jsme milovali.

Více

Anketa školní jídelny celoškolní projekt Jíme zdravě s rozumem

Anketa školní jídelny celoškolní projekt Jíme zdravě s rozumem Anketa školní jídelny celoškolní projekt Jíme zdravě s rozumem 1. Při přípravě obědů ve školní jídelně bych uvítal(a) posun ve výběru surovin z dnešního pohledu k výživově vhodnějším: ANO - NE 2. Jsem

Více

ZÁZNAMNÍK JÍDELNÍČEK. Pokyny pro vyplnění záznamového archu,,jídelníček,, Záznamník (pohybové aktivity)

ZÁZNAMNÍK JÍDELNÍČEK. Pokyny pro vyplnění záznamového archu,,jídelníček,, Záznamník (pohybové aktivity) ZÁZNAMNÍK JÍDELNÍČEK Vážená paní/ vážený pane, pro naši spolupráci ve výživové poradně je třeba, abychom získali co nejvíce informací o Vašem stravování a pohybových aktivitách. K tomu budou sloužit nejprve

Více

Jak nakupovat kvalitní a nutričně hodnotné potraviny?

Jak nakupovat kvalitní a nutričně hodnotné potraviny? Jak nakupovat kvalitní a nutričně hodnotné potraviny? Jak nakupujete potraviny? Zamyslete se, co je vašimi hlavními kritérii při nákupu potravin cena složení výživové údaje přítomnost éček chuť vzhled

Více

MOJE TĚLO. Anna Pfeifferová. Ilustrace: Ulla Bartlová

MOJE TĚLO. Anna Pfeifferová. Ilustrace: Ulla Bartlová MOJE TĚLO Anna Pfeifferová Ilustrace: Ulla Bartlová Vem si tužku na panáčka, nakresli ho, je to hračka: Tečky, čárka, dole proužek, kolem toho ještě kroužek. Po stranách mu přidej ouška, ať ví dobře, co

Více

Pitný režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku

Pitný režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku Pitný režim Vítejte na našem dialyzačním středisku Proč musím omezovat příjem tekutin? Jednou z hlavních funkcí ledvin je udržet v těle rovnováhu tekutin. Pokud ledviny selžou, tělo se těžko zbavuje jejich

Více

VSTUPNÍ DOTAZNÍK. Datum vyplnění dotazníku: Povolání: Telefon: E-mail: Výška: cm. Váha: kg. Míra v pase: cm. Míra přes boky: cm.

VSTUPNÍ DOTAZNÍK. Datum vyplnění dotazníku: Povolání: Telefon: E-mail: Výška: cm. Váha: kg. Míra v pase: cm. Míra přes boky: cm. VSTUPNÍ DOTAZNÍK Osobní údaje: Jméno a příjmení: Datm vyplnění dotazník: Rodné číslo: Věk: Povolání: Telefon: E-mail: Výška: cm. Váha: kg. Míra v pase: cm. Míra přes boky: cm. Cíl: 1. snížit hmotnost o

Více

Pokyny k sepsání jídelníčku

Pokyny k sepsání jídelníčku Pokyny k sepsání jídelníčku měl byste zaznamenat vše co sníte a vypijete během 2 všedních (po-pá) a 1 víkendového dne (so+ne) obecné zásady: jídelníček zapisujte průběžně nejlépe hned poté, co něco sníte

Více

Arteriální hypertenze vysoký krevní tlak

Arteriální hypertenze vysoký krevní tlak Arteriální hypertenze vysoký krevní tlak Onemocnění charakterizované zvýšeným tepenným tlakem ve velkém krevním oběhu je hypertenze arteriální. Jedno z nejčastějších onemocnění, jehož příčina není známa.

Více

Dá se zhubnout tancem?

Dá se zhubnout tancem? Ano! Tanec je v současné době jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak aktivně trávit volný čas. Je to díky propojení příjemné hudby a svůdných pohybů a to vše s určitým emočním nábojem. Svou popularitu

Více

Výrobník zmrzliny a jogurtovač

Výrobník zmrzliny a jogurtovač Výrobník zmrzliny a jogurtovač Návod k použití Obr. 1 VYSOKÉ NAPĚTÍ Nesundávejte kryty! Uvnitř je vysoké napětí! Obr. 2 Obr. 3 Obr. 4 Obr. 5 Obr. 6 Obr. 7 Obr. 8 Důležité varování TENTO SPOTŘEBIČ NENÍ

Více

KOTVA CZ.1.07/1.4.00/21.3537

KOTVA CZ.1.07/1.4.00/21.3537 KOTVA CZ.1.07/1.4.00/21.3537 Identifikátor materiálu Anotace Autor Jazyk EU: PRIR - 48 Pracovní list seznámí žáky s jednotlivými složkami potravy. Mgr. Kateřina Vanýsková Čeština Vzdělávací oblast Člověk

Více

Základní pravidla hubnutí, bez nichž to prostě nepůjde!

Základní pravidla hubnutí, bez nichž to prostě nepůjde! Základní pravidla hubnutí, bez nichž to prostě nepůjde! Chcete zhubnout? Nikdy nesmíte hladovět. V případě hladovění tělo zaujme obranný postoj a ze strachu, že se hladovění bude opakovat, začne vše ukládat

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

Tělesné cvičení Physical Exercise. Chronické onemocnění ledvin. Chronic kidney disease chapter 6

Tělesné cvičení Physical Exercise. Chronické onemocnění ledvin. Chronic kidney disease chapter 6 Physical Exercise Chronické onemocnění ledvin Chronic kidney disease chapter 6 je jakákoliv aktivita, při které je tělo v pohybu, a která pomáhá udržet nebo zlepšit celkový zdravotní stav. Může se jednat

Více

VY_52_INOVACE_02_37.notebook May 21, 2014. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo.

VY_52_INOVACE_02_37.notebook May 21, 2014. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Inovace školství V/2 Inovace

Více

FÁZE. Striktní bílkovinná dieta. Tato fáze je ve vztahu k hubnutí nejúčinnější.

FÁZE. Striktní bílkovinná dieta. Tato fáze je ve vztahu k hubnutí nejúčinnější. FÁZE Striktní bílkovinná dieta Tato fáze je ve vztahu k hubnutí nejúčinnější. Při přesném dodržování pokynů můžete počítat s redukcí hmotnosti 4 7 kg za měsíc, a to na úkor tukové a nikoliv svalové tkáně

Více

Proč chůze? Vykročte ke šťastnému a zdravému životnímu stylu

Proč chůze? Vykročte ke šťastnému a zdravému životnímu stylu Proč chůze? Vykročte ke šťastnému a zdravému životnímu stylu proč chůze? Každý umí chodit, jedná se o jeden z nejsnazších způsobů fyzické činnosti na světě, který se dá provozovat prakticky kdekoliv, bez

Více

Habermaaß-hra 4646. Chutná nebo nechutná?

Habermaaß-hra 4646. Chutná nebo nechutná? CZ Habermaaß-hra 4646 Chutná nebo nechutná? Chutná nebo nechutná? Hra podporující exekutivní funkce pro 2 4 hráče ve věku od 4 do 99 let. Využívá Fex-efekt na zvýšení stupně obtížnosti hry. Autoři: Markus

Více

Všechny meditace se vás snaží lehce opít udělat z vás pijáky božství.

Všechny meditace se vás snaží lehce opít udělat z vás pijáky božství. Všechny meditace se vás snaží lehce opít udělat z vás pijáky božství. První věc, kterou je dobré ráno udělat, je smát se, protože to udá směr celému vašemu dni. Pokud budete vstávat se smíchem na rtech,

Více

Kalorické tabulky potravin

Kalorické tabulky potravin BMI, Body Mass Index - jednoduchým výpočtem zjistíte, jak jste na tom s vaší váhou. BMI = hmotnost (kg) / výška (m) 2 BMI je však pouhým statistickým nástrojem, u konkrétních osob se může klinický stav

Více

Dotazník k určení metabolického typu

Dotazník k určení metabolického typu 1 Dotazník k určení metabolického typu dle Billa Wolcotta U každé otázky si vyberte pouze jednu odpověď, která vám nejvíce vyhovuje. Pokud na vás neodpovídá ani jedna z nabízených odpovědí, na otázku neodpovídejte.

Více

Vzdělávací materiál pro pacienty a personál Nemocnice následné péče Moravská Třebová

Vzdělávací materiál pro pacienty a personál Nemocnice následné péče Moravská Třebová Vzdělávací materiál pro pacienty a personál Nemocnice následné péče Kolektiv pracovníků rehabilitace 2015 1 Bolesti zad jsou v současnosti jedním z nejčastějších důvodů pracovní neschopnosti. Tímto problémem

Více

PŘÍRODNÍ NÁPOJ NATURAL BALANCE

PŘÍRODNÍ NÁPOJ NATURAL BALANCE CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O PŘÍRODNÍ NÁPOJ NATURAL BALANCE Chutný, zdravý nápoj pro energii, soustředění a úpravu hmotnosti Obsahuje uhlohydráty s pomalým uvolňováním, díky tomu má nízký glykemický index a udržuje

Více

50 tipů pro zdravé a přirozené hubnutí bezhladovění.cz

50 tipů pro zdravé a přirozené hubnutí bezhladovění.cz #1 Dodržujte správný pitný režim Při hubnutí je nutné dodržovat správný pitný režim. Denně byste měli vypít alespoň 3 litry neslazené a neperlivé vody. Navíc, když vypijete sklenici vody dříve, než začnete

Více

Výživa při onkologických onemocněních. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

Výživa při onkologických onemocněních. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Výživa při onkologických onemocněních Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Zásady výživy 1 energeticky bohatá zároveň vysoce biologicky hodnotná zajištěno pestrostí dieta proto: dostatek bílkovin

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

AB REVO. Návod k použití

AB REVO. Návod k použití AB REVO CZ Děkujeme Vám za zakoupení tohoto výrobku. Před použitím si pozorně přečtěte návod k použití. Návod doporučujeme uschovat i pro pozdější nahlédnutí. Poznámka: Obrázky v návodu jsou pouze ilustrativní.

Více

rodiče sám - sama kupuji ji nikdo - nesvačím 3. Kdo ti připravuje svačinu?

rodiče sám - sama kupuji ji nikdo - nesvačím 3. Kdo ti připravuje svačinu? Dotazník pro žáky školy zdravý životní styl stravování zpracovali a vyhodnotili žáci z volitelného předmětu DOMÁCNOST SVAČINY: 1. Nosíš do každý den občas někdy vůbec školy svačinu? 1. tř. - 17 15 2 0

Více

Půjdu do toho? Zvažme zisky a ztráty při změně životního stylu

Půjdu do toho? Zvažme zisky a ztráty při změně životního stylu Půjdu do toho? Zvažme zisky a ztráty při změně životního stylu Pracovní e-book k projektu STOBkolo na www.stobklub.cz PhDr. Iva Málková, Mgr. Jana Divoká Kniha podléhá autorským právům. Je dovoleno ji

Více

Prevence obezity a výchova ke správné výživě pro ZŠ 1. stupeň

Prevence obezity a výchova ke správné výživě pro ZŠ 1. stupeň Centrum celoživotního vzdělávání Jezerka o.p.s. nabízí v rámci projektu Výchova ke zdraví v pedagogické praxi (CZ.1.07/1.3.46/01.0016) Metodické materiály k interaktivní pomůcce k tématu Prevence obezity

Více

Jak se probrat po zimě? Zkuste jarní detox! Napsal uživatel redakce Úterý, 30 Duben 2013 00:00 -

Jak se probrat po zimě? Zkuste jarní detox! Napsal uživatel redakce Úterý, 30 Duben 2013 00:00 - Jaro je obdobím nových začátků. Nejen, že se probouzí příroda, ale procitá i naše tělo. Proto je tato doba nejvhodnější k nastartování nových sil a k přípravě na další dny plné energie. Nejprve bychom

Více

MATEŘSKÁ ŠKOLA OSTRAVA, BLAHOSLAVOVA 6, příspěvková organizace. vydává školní časopis

MATEŘSKÁ ŠKOLA OSTRAVA, BLAHOSLAVOVA 6, příspěvková organizace. vydává školní časopis MATEŘSKÁ ŠKOLA OSTRAVA, BLAHOSLAVOVA 6, příspěvková organizace vydává školní časopis č.9/2014 Výsledky dotazníkového šetření v MŠ Na přelomu roku 2013/2014 bylo v Mateřské škole Ostrava, Blahoslavova 6,

Více

Udržovat správnou formu a cviky vykonávejte pomalu a kontrolovaně. Lokty, kolena a ramena by měly být vždy uvolněné.

Udržovat správnou formu a cviky vykonávejte pomalu a kontrolovaně. Lokty, kolena a ramena by měly být vždy uvolněné. Seznámení s Pilates Pilates formuje a posiluje střední svaly v těle. Zaměřuje se na základní posturální svaly, které udržují tělo v rovnováze poskytují podporu pro páteř. Zejména se při cvičení pilates

Více

ZNAČENÍ GDA NA OBALECH POTRAVIN. Navigace ve světě živin a kalorií

ZNAČENÍ GDA NA OBALECH POTRAVIN. Navigace ve světě živin a kalorií ZNAČENÍ GDA NA OBALECH POTRAVIN Navigace ve světě živin a kalorií 1 CO JE ZNAČENÍ GDA? Značení GDA je: na první pohled jasná informace o obsahu energie, procenty vyjádřený podíl doporučeného denního množství

Více

ČERVEN 2014. Jídlo. energie

ČERVEN 2014. Jídlo. energie ČERVEN 2014 Jídlo a energie Záměna nezdravých, rychlých pochoutek jako jsou čokoládové tyčinky, šumivé nápoje a kofein za potraviny, které poskytují přirozenou vzpruhu Výživa pro lepší život Jídlo a energie

Více

Zásady správné životosprávy v prevenci srdečně-cévních onemocnění

Zásady správné životosprávy v prevenci srdečně-cévních onemocnění Zásady správné životosprávy v prevenci srdečně-cévních onemocnění Informace pro pacienty a jejich blízké Proč dodržovat zásady správné životosprávy Jak a co jíst a nejíst Uzávěry tepen dolních končetin

Více

DUŠEVNÍ HYGIENA, pracovní list

DUŠEVNÍ HYGIENA, pracovní list DUŠEVNÍ HYGIENA, pracovní list Mgr. Michaela Holubová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. DUŠEVNÍ HYGIENA, pracovní list Umět se udržet v dobré psychické

Více

ZKONTROLUJ SVÉ BODY. Jídlo je fajn vychutnej si ho

ZKONTROLUJ SVÉ BODY. Jídlo je fajn vychutnej si ho g olf or w. coo n lf o o d p l a et. g or co w w et. ww w.efa d.o.eufic.org w ww rg Pamatuješ si, jaké to bylo učit se jezdit na kole? Nejdůležitější bylo dosáhnout správné rovnováhy. Jakmile se ti podařilo

Více

SPINING ALPHA www.insportline.cz

SPINING ALPHA www.insportline.cz SPINING ALPHA www.insportline.cz -1- Návod na použití -2- Složení kola: KROK 1 Připevněte přední a zadní stabilizační tyč (6 a 7) k hlavní části (1) a připevněte je šrouby, matkami a podložkami (10,11,12).

Více

CUKROVKA /diabetes mellitus/

CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ Řadíme ji mezi neinfekční chronická onemocnění Na jejím vzniku se podílí nezdravý způsob života Významnou úlohu sehrává dědičnost Významným rizikovým

Více

Pro efektivní dosažení výsledků je velmi důležité, abyste ještě před začátkem diety následovali tyto užitečné rady:

Pro efektivní dosažení výsledků je velmi důležité, abyste ještě před začátkem diety následovali tyto užitečné rady: Pro efektivní dosažení výsledků je velmi důležité, abyste ještě před začátkem diety následovali tyto užitečné rady: Mějte vždy po ruce diář, do kterého zapisujte každou změnu váhy přičemž váhu měříme ráno

Více

recepty s Přírodním nápojem Natural Balance

recepty s Přírodním nápojem Natural Balance KOKTEJLY recepty s Přírodním nápojem Natural Balance KOKTEJLY Koktejly jsou lahodné nápoje vhodné pro spoustu příležitostí, které se snadno přizpůsobí každému mlsnému jazýčku. Milují je jak dospělí, tak

Více

2007 Helena Škývarová, MindSoft s. r. o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326. 149 00 Praha, Czech Republic. www.fit-porod.

2007 Helena Škývarová, MindSoft s. r. o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326. 149 00 Praha, Czech Republic. www.fit-porod. Plán jak otěhotnět 2007 Helena Škývarová, MindSoft s. r. o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha, Czech Republic www.fit-porod.cz www.porod-na-videu.cz www.mujvztah.cz www.mamdepku.cz

Více

Člověk a zdravý životní styl

Člověk a zdravý životní styl Člověk a zdravý životní styl 6. www.isspolygr.cz Vytvořil: Bohumil Smrček Integrovaná Brno, Šmahova střední 110 škola polygrafická, Brno, Šmahova Šmahova 110, 627 110 00 Brno Interaktivní metody zdokonalující

Více

/Předmluva...str.3. /Proč cvičit...str.4. /Gymnastika obličeje.. str.6. Rozehřívání a uvolnění. str.6. Krk..str.6

/Předmluva...str.3. /Proč cvičit...str.4. /Gymnastika obličeje.. str.6. Rozehřívání a uvolnění. str.6. Krk..str.6 Obsah /Předmluva....str.3 /Proč cvičit.....str.4 /Co získáte a ztratíte obličejovou gymnastikou... str.5 /Gymnastika obličeje.. str.6 Rozehřívání a uvolnění. str.6 Krk..str.6 Pro hladší krk..str.6 Co dělat

Více

SPRÁVNÁ ŽIVOTOSPRÁVA ŠKOLÁKA

SPRÁVNÁ ŽIVOTOSPRÁVA ŠKOLÁKA SPRÁVNÁ ŽIVOTOSPRÁVA ŠKOLÁKA CO JE SPRÁVNÁ ŽIVOTOSPRÁVA Správná životospráva zahrnuje dostatečnou pohybovou aktivitu a vyvážený pestrý jídelníček. Kvalitní strava je v dětském věku velice důležitá k zajištění

Více

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních 14. ZJEDNODUŠENÍ DENNÍHO REŽIMU Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních návyků zvláště ráno a večer. Takové pravidelné návyky vás mohou nabít energií pro celý den a zároveň

Více

VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL. 4. 11. 8.2012 Jilemnice

VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL. 4. 11. 8.2012 Jilemnice VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL 4. 11. 8.2012 Jilemnice VÝŽIVA > stejně důleţitá sloţka přípravy jako trénování > výţiva není pouze o svalové tkáni, ale i ostatních tkáních a orgánech > sportovec musí

Více

CO JÍST PŘED POSILOVÁNÍM

CO JÍST PŘED POSILOVÁNÍM Autor: MUDr. Marie Skalská, Pro Fit Institut STRAVA PŘED CVIČENÍM A PO CVIČENÍ VÝZNAMNĚ OVLIVŇUJE VÝKON, RYCHLOST REGENERACE, PÁLENÍ TUKŮ, ZOTAVENÍ PO VÝKONU, NÁRŮST SVALOVÉ HMOTY, A TAKÉ TŘEBA TO, JESTLI

Více

Habermaaß-hra 4135. Vyřezávání Afrika

Habermaaß-hra 4135. Vyřezávání Afrika CZ Habermaaß-hra 4135 Vyřezávání Afrika Vážení rodiče, vyřezávání je prastará metoda tvarování dřeva. Je to forma umění, která žádá ostré nástroje. Je Vaší zodpovědností rozhodnout, zda je Vaše dítě připraveno

Více

5 důležitých bodů pro změnu vašeho života

5 důležitých bodů pro změnu vašeho života 5 důležitých bodů pro změnu vašeho života 1 1. Naučte se být sami sebou a sami se sebou V dnešní době není vůbec jednoduché být sám sebou a zůstat přirozený a harmonický, prostě takový, jakého nás příroda

Více

www.allness.cz 2015 Alena Strouhalová

www.allness.cz 2015 Alena Strouhalová www.allness.cz 2015 Alena Strouhalová Co Vás vedlo k rozhodnutí? Byla to to hlavně fotografie z roku 2011, kdy mě kamarádka vyfotila na jedné akci a já s hrůzou koukala na obézní starou osobu. K tomu,

Více

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE. OrliWin 60 mg tvrdé tobolky orlistatum

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE. OrliWin 60 mg tvrdé tobolky orlistatum Příloha č. 2 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls134501/2010 PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE OrliWin 60 mg tvrdé tobolky orlistatum Přečtěte si pozorně tuto příbalovou informaci dříve, než

Více

Skvělý rok 2016 Váš plán pro úspěšný nový rok

Skvělý rok 2016 Váš plán pro úspěšný nový rok Skvělý rok 2016 Váš plán pro úspěšný nový rok JANAPEKNA.CZ 1 Část 1 Než začneme: Jaký byl pro vás rok 2015? Vítejte! Než se pustíme do plánování vysněného roku 2016, musíme se podívat, jaký byl rok 2015.

Více

Ovlivnění mnohých z těchto faktorů je v moci svobodného rozhodnutí každého z nás.

Ovlivnění mnohých z těchto faktorů je v moci svobodného rozhodnutí každého z nás. Výtah z přednášky Podpůrné faktory boje proti nemocem Roman Uhrin Zdroj: Nevařte podle kuchařek & Lepší prognóza osobního zdraví autorů Romana a Halyna Uhrin 7 VÝŽIVOVÝCH PRINCIPŮ 1. Co nejvyšší podíl

Více

Českou hrušku dej si hned, vždyť je sladká jako med.

Českou hrušku dej si hned, vždyť je sladká jako med. Českou hrušku dej si hned, vždyť je sladká jako med. Hrušky jsou ovocem, které pomáhá tvému tělu zbavit se škodlivin. Zralé hrušky jsou šťavnaté a zdají se být hodně sladké. Ve skutečnosti však obsahují

Více

OČISTA PODLE ANTONIE MAČINGOVÉ

OČISTA PODLE ANTONIE MAČINGOVÉ 2014 WWW.CITITSEDOBRE.CZ OČISTA PODLE ANTONIE MAČINGOVÉ Detoxikační program a návrh jídelníčku MVDr. Zuzana Neřádová Antónia Mačingová - očista 28 dní Očista spočívá v konzumaci předepsaného jídla dle

Více

Pyramida jako nástroj k interpretaci výživových doporučení. Věra Boháčová, DiS. Fórum zdravé výživy

Pyramida jako nástroj k interpretaci výživových doporučení. Věra Boháčová, DiS. Fórum zdravé výživy Pyramida jako nástroj k interpretaci výživových doporučení Věra Boháčová, DiS. Fórum zdravé výživy Výživová doporučení Stravování a režim jednotlivců Stravování a režim skupin Stravování a režim populace

Více

Chci být krásná na fotce u vánočního stromečku!

Chci být krásná na fotce u vánočního stromečku! Chci být krásná na fotce u vánočního stromečku! Hubnu od 1.10. do 23.12. a tentokrát to opravdu dokážu! týden datum váha 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 dnes cíl Dnes je... a váha ukázala... kg. Chci vážit...

Více