Sibiřský šaman Očur-oolovič a jeho léčba pěti živly

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Sibiřský šaman Očur-oolovič a jeho léčba pěti živly"

Transkript

1 Pavlína Brzáková Sibiřský šaman Očur-oolovič a jeho léčba pěti živly Ooržak Dugar-Sjurjun Očur-oolovič, který se v současné době nachází v jurtě na nádvoří nového zámku ve Škvorci (naproti starému zámku), je jedním z obnovitelů náboženství a duchovní kultury v jihosibiřské republice Tuva - šamanismu a buddhismu. Naši republiku navštívil již podruhé, aby zde vysvětil některá silová místa (stromy a prameny) a zpřístupnil znalosti sibiřského přírodního léčitelství také za hranicemi své vlasti. Léčí energií a bylinami, pořádá obřady, věští, vyrábí ochranné amulety a očišťuje domy a byty od negativních energií. Očur-oolovič působil v Tuvě jako přední představitel buddhistické společnosti (1990 až 1993) a později sdružení tuvinských šamanů Dungur (1993 až 1996 a 2001 až 2005). Od roku 2005 je samostatným rodovým šamanem. Cestuje, léčí a vyučuje tradičnímu tuvinskému šamanismu. Žije v jurtě v hlavním městě Kyzyl. Ruská autonomní republika Tuva procházela začátkem 90. let pohnutou etapou. Sovětský svaz se rozpadl a objevila se najednou příležitost vrátit k tradici, ke kořenům, k duchovnosti, k uctívání země a nebe. V hlavním městě Kyzylu začala vznikat šamanská a buddhistická centra. Šaman Ooržak Dugar-Sjurjun zpočátku působil v šamanském centru Dungur, ale po mnoha peripetiích se osamostatnil a začal se věnovat vlastní léčitelské praxi. Zareagoval na pozvání svých zahraničních klientů a zúčastnil se nejrůznějších sympozií a kongresů v Turecku, Německu, Rakousku a Španělsku. V roce 2009 navštívil také naši republiku. Věděl jste o svých šamanských schopnostech ještě před rokem 1990? Podle tradičního tuvinského kalendáře jsem se narodil v roce myši, a to už samo skýtá předpoklad, že jsem k této cestě předurčen. Pamatuji si, že když jsem byl malý, jednou v noci se u nás doma sešli příbuzní, protože dědeček zemřel. Tenkrát bylo zakázáno dělat tradiční pohřební obřady, politický režim to nepřipouštěl. Před tím, než naši zemi ovládl socialismus, se tyto obřady konaly ve dne, protože v noci je zakázáno duchy rušit. Ale za socialismu se všechny

2 naše obřady konaly v noci, aby o nich nikdo nevěděl. Byly v rozporu s režimem. Dědečka jsme chtěli pohřbít po našem, aby měl jeho duch po smrti klid, a tak nebylo zbytí, uchýlili jsme se do tmy. Přesto se u nás hned ráno objevila milice a mého tatínka odvedli do vězení. A já měl zakázáno chodit mezi okťjabrjata. To byli jako pionýři, ale menší děti. Jako dítě jsem rád kreslil a maloval. Probouzel se ve mně výtvarný talent. Ten pak převážil ostatní schopnosti a začal jsem studovat výtvarné umění. Stal jsem se umělcem, to bylo za socialismu výhodné. Maloval jsem politická hesla, dělal nástěnky. Později jako dospělý jsem například vyzdobil vnitřek našeho národního divadla. Bylo to procitnutí vnitřního zraku, které mě neustále vedlo. Když se režim rozpadl, nástěnky už nebyly potřeba. Tehdy jsem v noci začal slýchat cinkání zvonečků. Duchovní svět mě volal. Byl jsem v kontaktu s tuvinským literátem, etnografem a historikem Keninem Mongušem Lobsanem, zakladatelem a obnovitelem duchovnosti v Tuvě. Zatímco on obnovoval především šamanismus, já se staral o obnovu buddhismu. Založili jsme chrám na pravém břehu Jeniseje, který funguje dodnes. Co vás k šamanismu přivedlo? Souviselo to s mými vizemi, které ke mně začaly přicházet. Zpočátku jsem šamanem být nechtěl. Má žena si o mně myslela, že jsem se zbláznil. Pořád jsem s někým rozmlouval a ona nikoho neviděla. Když jsem se stal šamanem, byl jsem v Tuvě již známý. Psalo se o mně v novinách, že nejdřív jsem byl buddhista a teď šaman, a že jsem podvodník. Do novin se dá napsat ledacos. Ale bylo to tak, že když jsem zakládal buddhistický chrám, šamanismus byl stále ještě zakázaný a já se mohl jako buddhista věnovat léčitelství, k němuž mě to táhlo. A pak zákaz ohledně šamanů padl a mně se otevřela má cesta Měl jste nějaké šamanské předky? Můj dědeček Ooržak byl šamanem. A od něho zřejmě jeho schopnosti přešly na mě. Stal jsem se šamanem zemského původu, protože mým rodným elementem je země. O šamanství rozhodují živly? Rodný živel ovlivňuje způsoby šamanské praxe. Abych získal sílu, musím obnovovat kontakt se živlem, v mém případě dělat rituály země. Je možné některý ze živlů považovat za nejsilnější? Osobně si velmi vážím vody. Z velké části tvoří naše těla a právě jí šamani našeptávají a s její pomocí léčí. Vloží do ní informaci a potom ji nemocný pije, až do samého uzdravení.

3 Uveďte nějaký příklad Silný šaman může vodě našeptávat a vtiskovat jí léčivou sílu. Zvláště dobře se pomocí našeptané vody léčí lidé, kteří se narodili v roce, jehož elementem je právě voda. Konkrétně: Člověk, který se narodil v roce myši a jeho elementem je voda, může mít například problém s ledvinami a močovými cestami. Připraví si sám z vody lék tak, že vezme ovou nádobu, dá do ní vodu a vaří ji tak dlouho, až se polovina vyvaří. Pak vezme naběračku a třistakrát vodu proleje. Potom ji donese šamanovi, aby do ní našeptal. Léčivou vodu pak pije po sklenicích třikrát denně po sedm dnů. Pak následuje týdenní pauza, po ní znovu sedm dnů pití, pak opět pauza a ještě sedm dnů pití. Sledujeme-li způsoby šamanského léčení, může nás napadnout, jestli se nejedná o šarlatánství. Většinou bychom chtěli okamžité uzdravení, když se však nedostaví, jsme zklamáni To je pochopitelné. Ale cesta k uzdravení vede skrze změnu myšlení a vůbec celkového pohledu na život. Šamanství má výsledky, ale někdy je proces uzdravování zdlouhavý, protože mu brání právě naše nevíra. Kolikrát se také lidé ani nechtějí uzdravit, protože nemoc je pro ně nějakým způsobem výhodná. Také platí, že nemoc, která vznikala desítky let, je léčitelná až za několik seancí, protože vnikla do fyzického těla a třeba v něm způsobila takové změny, které jsou nevratné. Těžko můžeme čekat, že člověku, kterému vzali nohu, zase nějaká končetina doroste Někdy jsou naše očekávání nereálná Co to tedy znamená uzdravit se? Zbavit se negativního pohledu na život. Naučit se více důvěřovat sobě a svému vnitřnímu vedení. Spojit se se svou Matkou Zemí. Když se toto podaří, mohou se dít skutečné zázraky. Naučíme se být šťastní, a to není zrovna málo. Dříve šamani nedělali žádné semináře. Teď ale jezdíte za hranice své země a přicházejí za vámi lidé, kteří si o sobě myslí, že jsou šamani a hledají pro to důkaz. Vždycky se snažím na začátku semináře vysvětlit, že šamana z nikoho neudělám, že jim jen otevřu dveře a dám nahlédnout do způsobu vidění světa šamanů. Šamanství se nedá učit, šamanem prostě člověk je, stane se jím, nebo ne. Nikdy jsem neměl žáky, měl jsem pouze přátele, kteří se šamanstvím prakticky zabývali, a těm jsem třeba v nějakých záležitostech poradil nebo se sám naopak od nich něčemu naučil. Důležité je důvěřovat vlastní intuici. A praktikovat. Jak mohu praktikovat, když vlastně nevím, co mám dělat?

4 Hlavní je navázat kontakt se svým živlem. Ten je každému člověku daný podle roku, v němž se narodil. Vezměme si třeba člověka, jehož rodným živlem je voda. Voda může narazit na překážku, která je silnější, ale vždycky si najde nějakou jinou cestu. Voda je zároveň jedinečnou nositelkou informací. Když s ní vejdete do kontaktu, sama vám napoví, co máte či nemáte dělat. A tak to platí se všemi živly. Dobrá, ale jak mám kontakt s vodou navázat? Najdete si pramen, který vyvěrá ze země a je čistý. Vytéká přímo z Matky Země, je to jedinečný živý zdroj. Zapálíte oheň, nakrmíte plameny nejrůznějšími pokrmy a pohostíte ducha vody. Pak mu budete naslouchat Slovy je to těžké přiblížit, něco jiného je to vyzkoušet. Je ještě nějaký důvod, proč by bylo dobré dělat živlové rituály? Je to dobré nejenom pro konkrétního člověka, ale i pro přírodu samotnou. V posledních letech je na tom naše planeta hůře a hůře. Vážné problémy týkající se životního prostředí v podstatě nikdo neřeší a lidé se své Matce pořád vzdalují. Navázáním kontaktu s rodným elementem navážeme zároveň hlubší spojení se svou Matkou Zemí. Stejně jako my potřebujeme ji, tak ona také potřebuje nás. Měli bychom mít stále na paměti, že jsme jejími dětmi. To není vůbec snadné. Obyčejný člověk těžko ovlivní to, co je záležitostí nadnárodních firem, států a státníků. To je na jedné straně pravda, na straně druhé můžeme udělat něco i my. Nerovnováha ve vztahu k přírodě a okolnímu světu způsobuje tělesnou nerovnováhu a ta vyvolává řadu nemocí, kterým se říká civilizační choroby. Harmonickým vztahem k zemi harmonizujeme sami sebe. Dělejme proto tyto rituály, začneme na hlubší úrovni chápat, nakolik je svět kolem nás živoucí. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby se vám podařilo propojit šamanské aktivity s ekologickými. Tyto dva směry jsou si velmi blízké, oběma záleží na Matce Zemi. Navíc ekologie je věda a jako taková je pro chápání vaší ateistické společnosti srozumitelná. Spojte šamanský duchovní proud s vědou a dosáhnete hlubšího pochopení světa, v němž se nacházíte.

5

Hudba a pohyb v prevenci duševního a fyzického zdraví

Hudba a pohyb v prevenci duševního a fyzického zdraví JANÁČKOVA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V BRNĚ Divadelní fakulta Ateliér taneční pedagogiky Hudba a pohyb v prevenci duševního a fyzického zdraví Diplomová práce Autor práce: Hana Malíková Vedoucí práce: Mgr.

Více

Obsah O fotografce... 3 Úvod... 5 Anna Surmač.... 16 Elvíra Jumaeva... 30 Irina Kuzmina... 34 Jana Litvinova... 34 Malgorzata Olczak.... 42 Maryna Hordiyenko... 43 Natalia Kolva...51 Sarima K... 52 Sihoko

Více

Sylvia Browneová CESTA NA DRUHOU STRANU

Sylvia Browneová CESTA NA DRUHOU STRANU Sylvia Browneová CESTA NA DRUHOU STRANU KNIŽNÍ KLUB Přeložila Alena Hnídková Médium jako váš průvodce po tomto světě a po světě za ním Copyright by Sylvia Browne, 1999 Translation by Alena Hnídková, 2002

Více

RUCE SVĚTLA LÉČENÍ A LIDSKÉ ENERGETICKÉ POLE. Nové paradigma pro pojetí zdraví, nemoci a mezilidských vztahů. Barbara Ann Brennan (1987)

RUCE SVĚTLA LÉČENÍ A LIDSKÉ ENERGETICKÉ POLE. Nové paradigma pro pojetí zdraví, nemoci a mezilidských vztahů. Barbara Ann Brennan (1987) Jako vše ryzí, i moudrost, je-li (asi v 90%) obsažena v textu, pochází od Stvořitele, a jako světlo Slunce je šířeno z bezpodmínečné lásky pro všechny, i moudrost obsažená zde patří každému, kdo ji je

Více

Diagnostika karmy 1 OD AUTORA

Diagnostika karmy 1 OD AUTORA Diagnostika karmy 1 OD AUTORA Než přistoupíte ke čtení této knihy, vážený čtenáři, zkontrolujte si stav svých pocitů. Důrazně nedoporučuji číst knihu s vědomím křivdy, podráždění nebo jiných záporných

Více

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí Otvíráme E D I C E Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013 Sedm příběhů, které stojí za osudy dětí Obsah TeNTO časopis je TišTěN Na ekologickém papíře 3 5 Editorial Terezy Maxové 6 Příběh první:

Více

Ritodgata - promluvy v srpnu 2008

Ritodgata - promluvy v srpnu 2008 Ritodgata - promluvy v srpnu 2008 pátek večer - 12.8. 2008 Nejdříve pozdravme ty síly, které nás svedly zde dohromady. Tutéž sílu vidíme i v našich srdcích a před ní se rovněž skláníme. Jsme tady dnes

Více

Slovo vydavatele: Láma Ješe STÁT SE SVÝM VLASTNÍM TERAPEUTEM úvod do buddhistického způsobu myšlení

Slovo vydavatele: Láma Ješe STÁT SE SVÝM VLASTNÍM TERAPEUTEM úvod do buddhistického způsobu myšlení Láma Ješe STÁT SE SVÝM VLASTNÍM TERAPEUTEM úvod do buddhistického způsobu myšlení S laskavým svolením Archivu moudrosti lámy Ješe (Lama Yeshe Wisdom Archive) V angličtině kombinovaná edice poprvé v roce

Více

Dr.Joseph MURPHY MOC PODVĚDOMÍ VELKÁ KNIHA VNITŘNÍHO A VNĚJŠÍHO ROZVOJE

Dr.Joseph MURPHY MOC PODVĚDOMÍ VELKÁ KNIHA VNITŘNÍHO A VNĚJŠÍHO ROZVOJE Dr.Joseph MURPHY MOC PODVĚDOMÍ VELKÁ KNIHA VNITŘNÍHO A VNĚJŠÍHO ROZVOJE KNIŽNÍ KLUB 1993 Original English language edition The Power of Your Subconscious Mind published by Prentice-Hall, Inc., Englewood

Více

Časopis Apoštolské církve

Časopis Apoštolské církve Časopis Apoštolské církve Ročník 23 Navštivte nás na www.apostolskacirkev.cz Číslo 4 / 2011 Sloupek 2 Ti, kteří byli s ním, se ho ptali: Pane, už v tomto čase chceš obnovit království pro Izrael? Řekl

Více

Slovo vydavatele: Láma Ješe UDĚLEJTE ZE SVÉ MYSLI OCEÁN aspekty buddhistické psychologie

Slovo vydavatele: Láma Ješe UDĚLEJTE ZE SVÉ MYSLI OCEÁN aspekty buddhistické psychologie Láma Ješe UDĚLEJTE ZE SVÉ MYSLI OCEÁN aspekty buddhistické psychologie S laskavým svolením Archivu moudrosti lámy Ješe (Lama Yeshe Wisdom Archive) V angličtině kombinovaná edice poprvé v roce 2003, k volné

Více

12/2011 ROČNÍK 20 (14) Nade vším vítězí láska O Jarmile Synkové 8 a 20. 19. konference Člověk a média 12. www.focolare.cz. Pf 2012

12/2011 ROČNÍK 20 (14) Nade vším vítězí láska O Jarmile Synkové 8 a 20. 19. konference Člověk a média 12. www.focolare.cz. Pf 2012 12/2011 ROČNÍK 20 (14) Nade vším vítězí láska O Jarmile Synkové 8 a 20 Mezináboženské setkání v Assisi 4 19. konference Člověk a média 12 Uršula Pospíšilová a její vzpomínky 6 Pf 2012 www.focolare.cz PRO

Více

Šamanismus: možnosti odrazu v paleolitu

Šamanismus: možnosti odrazu v paleolitu Masarykova univerzita v Brně Přírodovědecká fakulta Ústav antropologie Šamanismus: možnosti odrazu v paleolitu Magisterská diplomová práce vypracovala: Bc. Sandra Sázelová školitel: prof. PhDr. Jiří A.

Více

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Fakulta pedagogická. Katedra výtvarné výchovy. Diplomová práce na téma.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Fakulta pedagogická. Katedra výtvarné výchovy. Diplomová práce na téma. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Fakulta pedagogická Katedra výtvarné výchovy Diplomová práce na téma O zrození a smrti (mystérium, kulturní procesy a výtvarná výchova) Vedoucí diplomové práce:

Více

MUDr. Raymond A. Moody. I. ŽIVOT PO ŽIVOTĚ (Bentam Books, Inc., New York 1976) II. ÚVAHY O ŽIVOTĚ PO ŽIVOTĚ (Bentam Books, Inc.

MUDr. Raymond A. Moody. I. ŽIVOT PO ŽIVOTĚ (Bentam Books, Inc., New York 1976) II. ÚVAHY O ŽIVOTĚ PO ŽIVOTĚ (Bentam Books, Inc. MUDr. Raymond A. Moody I. ŽIVOT PO ŽIVOTĚ (Bentam Books, Inc., New York 1976) II. ÚVAHY O ŽIVOTĚ PO ŽIVOTĚ (Bentam Books, Inc., New York 1978) Na závěr je přiložena též kritika z listu France Dimanche

Více

vesnička květen 2015

vesnička květen 2015 vesnička květen 2015 2 Milí přátelé, každý z nás dospělých si přejeme hodně štěstí, zdraví a spokojenosti. Co si přejí náctileté děti? Až vyrostu, chci být šťastný, zdravý, v bezpečí, nešikanovaný, být

Více

Výzva čtenářům...21 Info o původní knížce...21. Jiní se bouří, já zůstávám nepohnutý Druzí hnáni jsou žádostivostí

Výzva čtenářům...21 Info o původní knížce...21. Jiní se bouří, já zůstávám nepohnutý Druzí hnáni jsou žádostivostí Obsah Úvod...2 Být jako tygr připravený ke skoku...3 Nic a NIC...3 Smrt - tajemný rádce...4 Magické rostliny...5 Cesta čaroděje...8 Snění a toulky...10 Kočky...16 Kráčet po cestě, jež má srdce...17 NIC...19

Více

Nikolaj Levašov. Zrcadlo mé duše

Nikolaj Levašov. Zrcadlo mé duše Nikolaj Levašov Zrcadlo mé duše část 2 - v americké zemi dobře žít... Překlad Leva-net (http://leva-net.webnode.cz), všechna práva vyhrazena. pracovní verze textu, neprošla korekturou Originál knihy (rusky,

Více

Nick Churchill, IV. přednáška 25.1.03 (přepsáno z diktafonu a od Lenky S.)

Nick Churchill, IV. přednáška 25.1.03 (přepsáno z diktafonu a od Lenky S.) Nick Churchill, IV. přednáška 25.1.03 (přepsáno z diktafonu a od Lenky S.) Úvod: Nick: mimo jiné chci probrat nové zkoušky léků od J. Sherra: Losos a Labuť. Obě zkoušky jsou nádherné, nejen proto, že jsou

Více

JAK JSME NA TOM SE SPIRITEM? Obsah Unitářských listů ÚNOR 2015. Unitářské listy Únor 2015 3 SLOVO NA CESTU

JAK JSME NA TOM SE SPIRITEM? Obsah Unitářských listů ÚNOR 2015. Unitářské listy Únor 2015 3 SLOVO NA CESTU SLOVO NA CESTU Obsah Unitářských listů ÚNOR 2015 3 Slovo na cestu: Jak jsme na tom se spiritem? (Josef Musil) 4 Téma: (Unitářská) spiritualita (Jája Marková) 6 Téma: Když už člověk jednou je, tak má koukat,

Více

Shamballa 1024 manuál 1-4

Shamballa 1024 manuál 1-4 Shamballa 1024 manuál 1-4 Shamballa 1024 manuál - stupeň 1 - obsahuje prvních 256 symbolů - odstranění nejhrubších energetických bloků v energetickém těle - Archanděl Michael pomáhá odstranit karmická

Více

Vděčnost jako recept na život v hojnosti ve všech oblastech

Vděčnost jako recept na život v hojnosti ve všech oblastech Vděčnost jako recept na život v hojnosti ve všech oblastech Dávejte si dobrý pozor na to, jak žijete. Nebuďte nerozumní, ale hleďte pochopit, co je vůle Páně. Vždycky za všecko vzdávejte díky Bohu a Otci.

Více

Zasvěcení do Extáze Rozhovor s Hi-ah Park, korejskou Mudang (šamankou)

Zasvěcení do Extáze Rozhovor s Hi-ah Park, korejskou Mudang (šamankou) Zasvěcení do Extáze Rozhovor s Hi-ah Park, korejskou Mudang (šamankou) Ptala se Nina Otis Haft Hi-ah Park je korejská Mudang (šamanka), která se specializuje na umění rituálního tance. Pracovala jako dvorní

Více

Kenneth E. Hagin. Copyright 1978 RHEMA Bible Church AKA Kenneth Hagin Ministries, Inc. Tulsa, Oklahoma 74 150, USA

Kenneth E. Hagin. Copyright 1978 RHEMA Bible Church AKA Kenneth Hagin Ministries, Inc. Tulsa, Oklahoma 74 150, USA Kenneth E. Hagin VEDENÍ DUCHEM BOŽÍM Přeloženo z anglického originálu "How You Can Be Led By The Spirit of God" / Czech Pro překlad bylo použito amerického vydání How You Can Be Led By The Spirit Of God

Více

Brenda Shoshanna ŽIDOVSKÁ DHARMA Praktická příručka k judaismu a zenu

Brenda Shoshanna ŽIDOVSKÁ DHARMA Praktická příručka k judaismu a zenu Brenda Shoshanna ŽIDOVSKÁ DHARMA Praktická příručka k judaismu a zenu Jewish Dharma Přeložila Lily Císařovská Text copyright 2008 Brenda Shoshanna Copyright 2008 Da Capo Press Translation 2010 Lily Císařovská

Více

ZHUAN FALUN 1 text25.indd 1 text25.indd 1 22.5.2006 0:56:51 22.5.2006 0:56:51

ZHUAN FALUN 1 text25.indd 1 text25.indd 1 22.5.2006 0:56:51 22.5.2006 0:56:51 ZHUAN FALUN 1 text25.indd 1 22.5.2006 0:56:51 Li Hongzhi ZHUAN FALUN Otáčení Kolem Zákona České vydání Květen 2006 2 3 text25.indd 2-3 22.5.2006 0:56:55 O Buddhově Zákonu (Lunyu 1 ) První vydání, květen

Více

Vlastní pokoj: 10 pohledů

Vlastní pokoj: 10 pohledů Vlastní pokoj: 10 pohledů Editorská a autorská práva Národní kontaktní centrum ženy a věda Fotografie: Lucie Mlynářová Grafický návrh: Anna Šotolová Tisk: Ka-Ma s.r.o. Všechna práva vyhrazena ISBN 80-7330-059-1

Více

DENÍK migranta. migrantky

DENÍK migranta. migrantky Evropská kontaktní skupina v České republice Žitná 45, Praha 1, 110 00, tel./fax: 222 211 799, www.ekscr.cz, office@ecgnet.cz Evropská kontaktní skupina v České republice je občanské sdružení, které prosazuje

Více

Posvátný kruh života Návrat do Jednoty

Posvátný kruh života Návrat do Jednoty Návrat do Jednoty Big Eagle Big Eagle's Call Moudrost obsažená v Medicínském kruhu pomáhá pochopit naši cestu, smysl života i neměnné zákony Univerza. Medicína = Energie = Uzdravení = Moc Mým záměrem i

Více

PSYCHO energetika I/2011. Z valné hromady ČEPES Vesmír a lidské tělo báje Andropauza Jak pracovali naši předci

PSYCHO energetika I/2011. Z valné hromady ČEPES Vesmír a lidské tělo báje Andropauza Jak pracovali naši předci PSYCHO energetika Zpravodaj České psychoenergetické společnosti I/2011 Z valné hromady ČEPES Vesmír a lidské tělo báje Andropauza Jak pracovali naši předci ESOTERIKA 2011 Chcete se léčit nebo uzdravit?

Více