kabaretu, jako masérka v masážním salonu, jako hosteska důležitá. Dodá Ti cenné informace a upozornění, a poskytne

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "kabaretu, jako masérka v masážním salonu, jako hosteska důležitá. Dodá Ti cenné informace a upozornění, a poskytne"

Transkript

1 STELLA č e s k y

2

3 Pracuješ-li příležitostně nebo pravidelně jako tanečnice v kabaretu, jako masérka v masážním salonu, jako hosteska v baru, jako nevěstka na ulici nebo v salonu či děláš doprovodný servis (escort), potom je tato brožura pro Tebe důležitá. Dodá Ti cenné informace a upozornění, a poskytne Ti odpovědi na Tvoje otázky jako: Bezpečný sex (safe sex)? Kdo platí, když onemocním? Povolení k pobytu a sexuální řemeslo? Kde si mohu nechat udělat test HIV?... a celou řadu dalších!

4

5 Tato brožura byla vypracována v rámci projektu APiS švýcarské organizace Pomoci při AIDS (Aids-Hilfe Schweiz). APiS je nabídka prevence proti HIV/Aids pro ženy ze zahraničí, které pracují v oblasti sexuálních služeb.pokud máš zájem o další informace, obra se na mediátorku, která Ti tuto brožuru dala, nebo zatelefonuj na některé z níže uvedených kontaktních míst. Mediátorky jsou ženy se zkušenostmi v oblasti integrace cizinců, které Tě budou pravidelně navštevovat v kabaretech, barech, salonech, na ulici nebo u Tebe doma. Ony Ti doručí informační materiál a prezervativy, a také Ti mohou, když budeš chtít, sdělit důležité adresy a pokyny. Nabídka APiS se nachází v následujících regionech: Aargau Aids-Hilfe Aargau Tel Basel Aids-Hilfe beider Basel Tel Bern Xenia Tel /40 Fribourg Grisélidis Tel Genéve Aspasie Tel Graubünden Aids-Hilfe Graubünden Tel Liechtenstein Fa6 Fachstelle für Sexualfragen und HIV- Prävention Tel Luzern Aids-Hilfe Luzern Tel Schwyz Gesundheit Schwyz Tel Solothurn Verein Lysistrada Tel St. Gallen MARIA MAGDALENA Tel Thurgau/Schaffhausen Aids-Hilfe Thurgau- Schaffhausen Tel Ticino Aiuto Aids Ticino Tel Valais/Wallis Antenne Sida du Valais Romand Tel Aidshilfe Oberwallis Tel Vaud/Waadt Fleur de Pavé Tel Winterthur Aids-Infostelle Winterthur Tel Zürich Isla Victoria Tel /

6

7 Aids a ostatní nemoci přenosné pohlavním stykem Test HIV Hepatitida (žloutenka) Bezpečný sex (safe sex), aneb: jak se mohu nejbezpečněji chránit při sexu? Pracuj bezpečně a spoléhej se přitom na svůj pocit! Popovídejme si o prezervativech Tvoje zdraví není věc náhody, můžeš ho ovlivnit! Ochrana před početím Onemocněla jsi! Kdo platí? Práva a povinnosti a co o nich musíš vědět! Sex, no drugs & roll, roll, roll, O drogách a práci nevěstky Pohlavní nemoci (nemoci přenosné pohlavním stykem)

8

9 7 Aids a ostatní nemoci přenosné pohlavním stykem Co jsou nemoci, které se přenášejí pohlavním stykem? Jsou to nemoci, kterými se můžeš nakazit při pohlavním styku nebo při jiných sexuálních praktikách. Některé z těchto nemocí můžeš poznat pouhým okem, většinu z nich však ne. Pokud na Tebe dělá zákazník dojem, že je zdravý, tak to ještě zdaleka neznamená, že Tě nemůže nakazit nějakou nemocí. Některé pohlavní nemoci je dnes možno správným zdravotnickým ošetřením dobře léčit, existují však také nemoci, které mohou způsobit těžké škody na zdraví. Proto je důležité, abys pravidelně pozorovala změny na svém těle a chodila na pravidelné lékařské prohlídky. Na poslední straně této brožury najdeš tabulku, která Ti pomůže změny na svém těle rozpoznat. Aids Aids lze léčit, nelze ji však vyléčit. Dnes již existují léky, které vývoj nemoci zpomalují, a tím prodlužují život nemocného. Virus HIV způsobuje nemoc Aids. Nakazit se můžeš, když se dostanou tělesné tekutiny, jako např. sperma, poševní výměšky nebo krev, které obsahují virus HIV, přímo nebo prostřednictvím sliznic do krevního oběhu. K přenosu viru dochází nejčastěji při sexu. Rizikový je zejména vaginální, anální nebo orální pohlavní styk bez prezervativu. Virus HIV může být přenášen také jinými cestami: Když použiješ pro vstříknutí drogy jehlu nebo injekční stříkačku, kterou již před Tebou někdo jiný použil, můžeš se také nakazit virem HIV, a kromě toho také virem hepatitidy (žloutenky = zánětu jater) nebo původcem jiné nemoci. Při vstřikování drogy použij tedy bezpodmínečně čistý materiál (lžičku, filtr, vatu) a sterilní injekční stříkačku.

10 Žena, která je infikovaná virem HIV, může své dítě nakazit tímto virem v těhotenství, v průběhu porodu a při kojení. Ve Švýcarsku se od roku 1985 virem HIV nakazilo přibližně lidí. Většina z nich nemá žádné příznaky nemoci. Tito lidé vypadají zdravě, cítí se zdravě, nemají žádné potíže, nosí ovšem virus v sobě a mohou ho předávat dále. Každý den se ve Švýcarsku nakazí v průměru dvě osoby virem HIV. Téměř polovina nově nakažených byla infikována hetero-sexuální cestou. Zda je někdo infikovaný virem HIV lze s jistotou zjistit krevní zkouškou (testem HIV). 8

11 9 Test HIV Test HIV je prostředek, kterým se dokazuje infekce virem HIV. Tento test neposkytuje žádnou ochranu proti nákaze. Před virem HIV jsi chráněna pouze tehdy, použiješ-li důsledně prezervativ při každém pohlavním styku. Testování má zpravidla smysl teprve tři měsíce po posledním rizikovém chování. Teprve po této době je jeho výsledek spolehlivý. Důležité je, abys také! během těchto tří měsíců důsledně praktikovala bezpečný sex (sex s prezervativem = safe sex). V případě, že test dopadne pozitivně, musí být proveden další test. Pokud tento dopadne též pozitivně, nejsou již žádné pochybnosti o nákaze virem HIV. Zda nemoc Aids propukne, a za jakou dobu, je však nejisté. My Ti doporučujeme, abys v každém případě požádala o radu na níže uvedených adresách a nechala si udělat zcela anonymní test. Anonymní testovací místa nalezneš v každém větším městě. Test stojí asi 50 Franků.

12 Adresy Aargau Aids-Hilfe Aargau Entfelderstr. 17, 5001 Aarau Tel Basel Aids-Hilfe beider Basel Clarastr. 4, 4058 Basel Tel Bern Aids-Hilfe Bern Monbijoustr. 32, 3001 Bern Tel Fribourg Empreinte Bd. de Pérolles 57, 1700 Fribourg Tel Genéve Groupe Sida Genéve 17, rue Pierre-Fatio, 1204 Genéve Tel Graubünden Aids-Hilfe Graubünden Lürlibadstr. 15, 7000 Chur Tel Jura Groupe Sida Jura Rte de Porrentruy 6, 2800 Delémont Tel

13 11 Liechtenstein fa6 Fachstelle für Sexualfragen und HIV-Prävention Im Malarsch 4, FL-9494 Schaan Tel Luzern Aids-Hilfe Luzern Museggstrasse 27, 6004 Luzern Tel Neuchâtel Groupe Sida Neuchâtel Grand-Rue 18, 2034 Peseux Tel Schaffhausen Aids-Hilfe Thurgau/Schaffhausen Rathausbogen 15, 8200 Schaffhausen Tel Schwyz Gesundheit Schwyz Fachstelle für Aidsfragen Centralstrasse 5d, 6410 Goldau Tel St. Gallen/Appenzell AHSGA - Fachstelle für Aids- und Sexualfragen Tellstr. 4, 9001 St. Gallen Tel Ticino Aiuto Aids Ticino Via Bagutti 2, 6900 Lugano Tel Thurgau Aids-Hilfe Thurgau/Schaffhausen Zeughausstr. 16a, 8500 Frauenfeld Tel Valais/Wallis Antenne Sida du Valais Romand rue des Condémines 14,1951 Sion Tel Aids-Hilfe Oberwallis Spittelgasse 2, 3930 Visp Tel Vaud/Waadt Point Fixe avenue de la gare 17, 1003 Lausanne Tel Winterthur Aids-Infostelle Technikumstr. 84, 8401 Winterthur Tel Zug Aids-Hilfe Zug Oberallmendstrasse 20, 6300 Zug Tel Zürich Zürcher Aids-Hilfe Kanzleistr. 80, 8004 Zürich Tel

14 12 Hepatitida (žloutenka) Hepatitida je onemocnění (zánět) jater, které je často způsobeno virem. Existují tři hlavní typy virů hepatitidy, a to A, B a C. Hepatitida A Hepatitida A je přenášena příjmem znečištěné vody nebo zamořených potravin, nedostatečnou hygienou a také kontaktem s výkaly přede vším při kontaktu úst s análním (řitním) otvorem. Tato nemoc se projevuje zažívacími problémy, horečkou, únavou, někdy jsou oči a kůže žlutě zabarveny. Proti hepatitidě A se lze a také se doporučuje očkovat. Onemocnění je ve většině případů léčitelné bez trvalých následků. Hepatitida B Hepatitida B je přenášena krví, spermatem, poševními výměšky a slinami. Během těhotenství a porodu může být virus přenesen na dítě. Známky tohoto onemocnění mohou být: únava, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, horečka a snížení tělesné hmotnosti. Mnoho infikovaných lidí si není svého onemocnění vědomo. 5 procent takto nakažených lidí se stává chronickými nositeli hepatitidy B, často s pozdějšími těžkými trvalými následky. Ve Švýcarsku žije asi osob, které trpí chronickou hepatitidou B a mohou tuto nemoc přenášet dále. Jako ochranu před těmito nemocemi: Nevyměňuj si s nikým jehly a injekční stříkačky. Při pohlavním styku používej vždy prezervativ. Nechej se očkovat. Očkování je velice účinné a je prováděno ve třech dávkách. Výdaje na očkování jsou propláceny zdravotní pojiš ovnou.

15 13 Hepatitida C Hepatitida C je přenášena skoro výhradně krví. Půjčování a výměna jehel a injekčních stříkaček mezi konzumenty drog je jednou z hlavních cest nákazy. Tři procenta světového obyvatelstva jsou nositeli viru hepatitidy C. Projevy této nemoci mohou být stejné jako u ostatních typů hepatitidy, avšak mnoho infikovaných lidí nemá žádné potíže. Diagnóza je často zjištěna náhodně, v rámci běžného vyšetření. Je nutné, abys zabránila každému kontaktu s krví nakažené osoby, tak jako společnému používání toaletních potřeb (zubního kartáčku, žiletky na holení). Léčba hepatitid V akutní fázi neexistuje žádná specifická léčba. Ošetřovaná osoba potřebuje odpočinek, klid a lékařskou péči. Chronický stav nemoci se dá léčit, ovšem ne všichni pacienti reagují na tuto léčbu dobře. V každém případě je nutné se vyhnout alkoholu a určitým lékům. Na konci této brožury najdeš podrobný rozpis dalších nemocí přenášených pohlavním stykem, jejich příznaky a možnosti léčby.

16

17 15 Bezpečný sex (safe sex), aneb: jak se mohu nejbezpečněji chránit při sexu? V následujícím rozpisu najdeš různé sexuální praktiky. Některé z těchto praktik jsou bez ochrany velmi nebezpečné, používej při nich vždy důsledně prezervativ. Anální a vaginální sex Při análním a vaginálním pohlavním styku je riziko nákazy HIV či jednou z ostatních pohlavních nemocí největší. Proto je vždy nutné, abys používala prezervativ. Používej vždy prezervativ se značkou jakosti ok a rovněž vždy lubrikační prostředek bez obsahu tuku. Velmi tenké, nopkované a vroubkované prezervativy nejsou vhodné pro anální styk. Důležité je, abys nasazení prezervativu nikdy neponechala na svém klientovi. Ty mu musíš sama prezervativ natáhnout a při pohlavním styku jej držet. Dej také pozor na to, aby měl klient ruce nahoře a nemohl si prezervativ odstranit. Při vysunutí bys měla kondom za všech okolností držet. Orální sex Mnoho lidí věří, že je orální sex bezpečný. Ty však nemůžeš nikdy odhadnout, kdy dojde k výronu semene. Pokud se dostane infikované sperma (semeno) do Tvých úst, můžeš se nakazit. Z tohoto důvodu I musíš použít prezervativ, který Tě mimo jiné také ochraňuje před jinými sexuálně přenosnými nemocemi. Pokud měníš sexuální praktiky (anální, vaginální, orální sex), musíš pokaždé vyměnit také prezervativ. Masáž análního otvoru K ní používej vždy gumové rukavice. Tyto můžeš koupit v lékárně. Pokud k masírování používáš anální masážní vibrátor, přesuň přes něj vždy prezervativ. Pokaždé po skončení masáže vibrátor vyčisti 70% roztokem alkoholu (dostaneš jej v drogerii) a následně jej umyj vodou a mýdlem.

18 16 Cunnilingus (kontakt úst s pochvou) Při kontaktu úst s pochvou nehrozí žádné nebezpečí nákazy virem HIV. Ale pozor: infikovaná menstruační krev může při kontaktu s ústy způsobit nákazu. Během menstruace by ses v každém případě měla chránit použitím ochranné latexové fólie. Tato ochranná latexová fólie Tě také ochraňuje před jinými sexuálně přenosnými nemocemi. Anilingus (kontakt úst s análním otvorem) Při kontaktu úst s análním otvorem nehrozí nákaza virem HIV, můžeš se ale nakazit jinými nemocemi (např. hepatitidou). Používej proto vždy; ochrannou latexovou fólii. Ruční masáž Pokud nemáš na rukou žádná otevřená poranění, je tato masáž bezpečná. Spermatická masáž Pokud se sperma (semeno) nedostane na sliznice (ústa, pochva, anální otvor) nebo na otevřená poranění, nehrozí žádné nebezpečí. Skupinový sex Vyvaruj se přímého kontaktu cizí krve a spermatu s Tvými sliznicemi nebo poraněnou kůží. Použij vždy nový prezervativ při každé výměně partnera. Sadomasochistické hry Pokud se krev nebo sperma Tvého klienta nedostane do kontaktu s Tvými sliznicemi nebo poraněnou kůží, nejsou sadomasochistické hry nebezpečné. Vyčisti ale následně vždy všechen použitý materiál alkoholem (70%) a umyj jej vodou a mýdlem. Nenechej se nikdy trýznit Tvým klientem (nepodŕizuj se, nebu submisivní). Pokud i k tomu dojde, ujednej s klientem vždy předem, že musí používat prezervativy.

19 17 Erotické pomůcky Všechny pomůcky (např. dildo = nevibrující umělý pohlavní úd), vibrátor, erekční kroužky na mužský pohlavní úd, Venušiny kuličky, atd.) musíš je po použití vždy vyčistit alkoholem a následně umýt vodou a mýdlem. Pokud si pomůcky s jinými lidmi vyměňuješ, použij vždy nový prezervativ. Tělesné výměšky Při kontaktu s močí nebo výkaly nehrozí nebezpečí nákazy virem HIV. Vyvaruj se ale styku moči a výkalů s Tvými sliznicemi v ústech, pochvě a análním otvoru, jelikož by ses touto cestou mohla infikovat ostatními nemocemi. V následujícím shrnutí nalezneš nejdůležitější pravidla bezpečného sexu, jejichž dodržování Tě ochrání a už pŕed nákazou virem HIV, tak i před jinými nemocemi. Pozor! Nikdy sperma do pochvy, nikdy sperma do análního otvoru! Nikdy sperma (semeno) do úst, nikdy sperma nepolykat! Nikdy přímý styk úst a pochvy při menstruaci! Pozor! Vaginální sex vždy s prezervativem, a vždy používej lubrikační prostředky! Anální sex vždy s prezervativem, a vždy používej lubrikační prostředky! Orální sex vždy s prezervativem! Pozor! Používej pouze lubrikační prostředky, které neobsahují tuky! Erotické pomůcky (dildo, vibrátor apod.) nepoužívej společně, až po vyčištění 70% roztokem alkoholu půjčuj dále!

20 Pracuj bezpečně a spoléhej se přitom na svůj pocit! Snaž se každého zákazníka prohlédnout a zjistit, zda netrpí pohlavní nemocí. I když při orálním, análním a vaginálním styku stále používáš kondomy, můžeš se v oblasti ohanbí nakazit pohlavně přenosnými nemocemi nebo parazity, například filckami či bradavicemi. Ale pozor: Příznaky většiny pohlavně přenosných nemocí nejsou viditelné pouhým okem, jako například HIV (virus nemoci AIDS) nebo chlamydie. Trvej proto vždy na tom, aby zákaznik použil kondom! Jak to provést? Prohlídka zákazníka pro něj může být slastná. Nenápadně jej můžeš prohlédnout při erotické masáži nebo při nasazování kondomu. Snaž se jej prohlédnou ještě před tím, než se vysprchuje a vymočí, protože určité příznaky nelze následně již rozpoznat. Dbej na to, aby při prohlídce zákazníka byl dostatek světla. Tipy pro prohlídku zákazníka Prohlédni zákazníka a ujisti se, zda nemá bradavice, pupínky, zčervenalou kůži, otoky, rány, vyrážku nebo vši. Dávej zejména pozor na puchýřky a rozpraskanou či potrhanou kůži. Stiskni dřík penisu palcem a prstem směrem od dříku k žaludu penisu. Tím zjistíš případný neobvyklý nebo také páchnoucí výtok. Zjistíš-li při prohlídce zákazníka záněty, puchýřky a poranění v ústní dutině nebo krvácení dásní, nenechej se od něho ani líbat ani lízat. 18

21 19 Mimochodem: Světlý a jako sýr vypadající povlak pod předkožkou penisu muže bez obřízky není pohlavní nemoc, nýbrž pouze nedostatečná hygiena. Tento povlak lze snadno umýt. Po prohlídce si umyj ruce nebo použij intimní kapesníček. Co dělat, zjistíš-li, že něco není v pořádku? Máš-li pocit, že se zákazníkem něco není v pořádku, můžeš mu nabídnout praktiky, které Tě neohrozí, například intimní masáž lubrikačním gelem a gumovými rukavicemi nebo erotickou celotělovou masáž. Máš samozřejmě právo zákazníka odmítnout. Je stokrát lepší ztratit jednoho zákazníka než onemocnět.

22

23 21 Popovídejme si o prezervativech Které? Jak? Používej jen značkové prezervativy se značkou jakosti O.K. nebo CE Nr...., např. Ceylor. Dodržuj a zjisti si vždy záruční dobu. Prezervativy můžeš koupit v lékárně, drogerii, kondomerii nebo v sexshopu. Vyjmi prezervativ opatrně z obalu. Pozor: špičaté nehty nebo zuby ho mohou poškodit. Zmáčkni špičku na konci prezervativu dvěma prsty, čímž vytvoříš místo pro sperma (semeno). Roluj prezervativ jednou rukou až ke kořeni ztopořeného pohlavního údu, druhou rukou přejížděj shora přes špičku - takto je prezervativ nejlépe nasazený a nejlépe přilne. Používej při vaginálním, análním a orálním pohlavním styku prezervativ vždy spolu s lubrikačním prostředkem (gelem) bez obsahu tuku, např. ky" nebo některé modely značky Ceylor". Neužívej nikdy takové prostředky, které obsahují tuky, jako např. Niveu, vazelínu nebo Bepanhen, nebo tyto prostředky prezervativ poškodí! Lubrikační gel velikosti hrachu, nanesený do pochvy nebo do análního otvoru také zpříjemní pohlavní styk. Dávej pozor na dobu trvanlivosti. Lubrikační prostředek (gel) bez tuku můžeš koupit v lékárně, drogerii, kondomerii nebo v sex-shopu. Nepoužívej nikdy dva prezervativy přes sebe, jelikož o sebe drhnou, a mohou proto rychleji sklouznout. Jeden kondom je bezpečnější než dva.

24 Kontroluj před každým vniknutím, zda je prezervativ stále správně nasazený. Někteří klienti se jej pokouší zase stáhnout. Po výronu semene vyjmi ještě ztopořený pohlavní úd s prezervativem ven a přitom pevně drž jeho gumový okraj. Každý kondom užij jen jednou. Použité prezervativy vyho do odpadu, nikdy do WC. Chraň prezervativy před přímým slunečním zářením, před teplem a špičatými předměty. Uschovej je tam, kde je potřebuješ, ale ne v lednici! Trpíš-li Ty nebo klient alergií na latex nebo gumu, používej prezervativy bez latexu Original" od firmy Ceylor"; tyto obdržíš v sex-shopech, lékárnách nebo kondomeriích. Prostředek Femidom (prezervativ pro ženy) chrání také před nemocí Aids a těhotenstvím. Je ovšem relativně drahý a ne zcela snadno se nasazuje. Nejsnadněji a nejlevněji získáš Femidorm v obchodu organizace Aids-Hilfe (www.aids.ch/shop). Pokud se ale zacvičíš, máš s ním lepší kontrolu z hlediska bezpečného sexu, a je také bez latexu. Než s tímto prostředkem začneš provádět pohlavní styk, měla by sis dobře přečíst návod a jeho nasazování a odstraňování bys měla několikrát vyzkoušet. Jazyk a ústní sliznici (u sebe nebo svého klienta) nejlépe ochráníš, když při styku úst s análním otvorem nebo pochvou během menstruace, použiješ latexovou fólii. Zakoupíš ji v kondomeriích, nebo si ji můžeš zhotovit sama vystřihnutím z prezervativu. 22

25 23 S kým? Je důležité, abys prezervativ používala vždy, a to i u klientů, kteří Ti říkají, že jsou Ti věrní, a že by Tě virem HIV nikdy nenakazili. Tomu ale nesmíš věřit. Totéž možná vyprávějí i svým a jiným ženám... Prezervativy bys měla používat i při pohlavním styku s Tvým přítelem, především během prvních tří měsíců. Potom se můžete nechat otesto- vat. Pokud je test negativní a Vy oba používáte vždy při sexuálním styku s jinými osobami prezervativ, můžeš mít s Tvým přítelem pohlavní styk i bez kondomu. Promluv si s ním ale o riziku nechtěného těhotenství! Pomoc, prezervativ praskl!! Prezervativ se může roztrhnout, pokud je příliš malý, moc starý nebo příliš suchý, když použiješ lubrikační prostředek obsahující tuk, anebo pokud nasadíš dva prezervativy přes sebe. Co dělat? Ihned ukončit pohlavní styk! Snaž se - v sedící pozici - sperma (semeno) vytlačit, a umyj si intimní místa vlažnou vodou a mycí emulzí značky Lactacyd-Femina (Lactacyd-Femina-Waschemulsion) nebo jiným jemným mýdlem. Snaž se potom zjistit, zda je Tvůj klient HIV pozitivní. V případě, že tomu tak je, nebo si nejsi v tomto ohledu jistá, pak bys měla co možná nejrychleji (nejpozději do 72 hodin) navštívit lékaře/lékařku nebo nemocnici a měla by sis nechat poradit, případně se nechat ošetřit. Mnoho klientů požaduje stále ještě bez" ( ohne"). Nenechej se přemluvit, i když by Ti nabízeli více peněz. Zda-li je klient nakažený virem HIV nebo ne nemůžeš poznat, nejspíš to neví ani on sám. Řekni mu, že život bez nemoci je krásnější, a že sex s prezervativem trvá mnohem déle, je vice vzrušující, a tak dále. Tvoje tělo je te také Tvůj pracovní nástroj, a proto by ses měla o něj starat a také myslet na svoji budoucnost..

26

27 25 Tvoje zdraví není věcí náhody, můžeš ho ovlivnit! Intimní hygiena Pochva obsahuje přirozenou tekutinu, která chrání před bakteriemi. Tato tekutina je někdy bezbarvá, jindy bělavá nebo světlá, bez vůně a zápachu. Když se v pochvě vytváří nahnědlá nebo nazelenalá, nepříjemně páchnoucí tekutina nebo je výtok velmi silný, měla bys, pokud možno co nejdříve, vyhledat lékařku či lékaře, a nebo se nechat gynekologicky vyšetřit v nejbližší nemocnici. Je totiž možné, že ses nakazila nějakou pohlavní nemocí. Mysli na to, že si před gynekologickým vyšetřením nemáš pochvu vymývat. Pozor: vyvaruj se pokud možno vymývání vnitřku pochvy (nedělej žádný poševní výplach), jelikož se tím změní rovnováha vnitřního prostředí (poševní flóry), a tím se zvýší riziko vaginální infekce. Mysli také na to, že Tě neustálé sprchování v žádném případě nechrání před Aids nebo jinými pohlavními nemocemi. Myj si vnější pohlavní orgány

28 vodou bez mýdla a jiných prostředků (pokud Ti nebyly nějaké jiné takovéto prostředky předepsány lékařem). Používej jen čistou, raději chladnější vodu a přidej do ní eventuelně - ne však více než jednou denně - jednu polévkovou lžíci octa: ten dezinfikuje, aniž by narušoval vnitřní ochranné prostředí v pochvě. Můžeš také použít výrobek Lactacyd Femina" (obdržíš jej v drogeriích nebo lékárnách). Vzhledem k riziku vaginální infekce je nebezpečné obsluhovat zákazníky v době menstruace. Pokud můžeš, měla by sis v těchto dnech vzít volno. Je-li to nemožné, měla bys kromě prezervativu použít také houbičku. Mysli na to, že bys měla po každém klientovi houbičku vyměnit, a tím snížit riziko infekce. Nepoužívej žádné tampony. 26

29 27 Ochrana před početím Důsledné používání prezervativu Tě chrání nejenom před sexuálně přenosnými nemocemi, nýbrž také před nechtěným těhotenstvím. Spolu s prezervativem používej ještě hormonální antikocepční prostředek, například nitroděložní tělísko (spirálu), hormonální antikoncepční pilulky, diafragmu (pesar), nebo tříměsíční hormonální injekce. V každém případě si nechej poradit, který antikoncepční prostředek je pro Tebe nejlepší. Jestliže jsi nepoužila žádný z antikoncepčních prostředků a prezervativ během pohlavního styku praskl, hrozí riziko otěhotnění. Do 72 hodin máš možnost užít pilulku po styku ( die Pille danach"), abys zabránila nechtěnému těhotenství. Je k dostání v každé lékárně. Jseš těhotná! Interrupce? Pokud se Ti nedostaví menstruace do 16 dnů od očekávaného termínu, je možné, že jsi těhotná. Dobře si rozmysli, jak se rozhodneš zda pro interrupci nebo pro dítě. Obra se na svou gynekoložku nebo svého gynekologa, na oddělení pro plánování rodiny nebo na poradnu pro ženy (Frauenberatungsstelle). Tam Ti poradí a dostaneš přesné informace. Obra se s důvěrou na tyto organizace, nebo jejich pracovníci jsou mlčenlivostí. Interrupce musí být uskutečněna do 12. týdne těhotenství. Pokud máš platné pracovní povolení, výlohy za tento zákrok uhradí Tvá zdravotní pojiš ovna, u které jsi pojištená.

30 Adresy Aargau Beratungsstelle für Familienplanung, Schwangerschaft und Sexualität Metzgergasse 20, 5000 Aarau Tel Basel Frauenspital Basel Spitalstr. 21, 4056 Basel Tel Bern Inselspital Bern Universitäts-Frauenklinik Effingerstrasse 102/Eingang Bern Tel Fribourg Service de planning familial et d'information sexuelle Rue Grand-Fontaine Fribourg Tel Genéve CIFERN Boulevard de la Cluse Genéve Tel Graubünden adebar, Beratungsstelle für Familienplanung, Sexualität, Schwangerschaft und Partnerschaft Sennensteinstr. 5, 7000 Chur Tel

31 29 Jura Centre d'information et de planning familial Rue de la Moliére 13, 2800 Delémont Tel Luzern Ehe-, Lebens- und Schwangerschaftsberatung Hirschmattstr. 30b, 6003 Luzern Tel Neuchâtel Planning familial et centre de consultation en matiere de grossesse rue St. Maurice 4, 2000 Neuchâtel Tel Schaffhausen Beratung für Schwangerschaft und Familienplanung Frauengasse 24, 8201 Schaffhausen Tel Schwyz Fachstelle für Paar- und Familienberatung Steistegstr. 3, 6430 Schwyz Tel Solothurn Schwangerschaft, Familienplanung und Sexualität Rossmarktplatz 2, 4500 Solothurn Tel St. Gallen Beratungsstelle für Familienplanung, Schwangerschaft und Sexualität Vadianstrasse 24, 9000 St. Gallen Tel Ticino Pianificazione familiare Ospedale Civico Via Tesserete 46, 6900 Lugano Tel Thurgau Beratungsstelle für Schwangerschaftsfragen Zürcherstrasse Frauenfeld Tel Valais/Wallis Centre SIPE Rue des Remparts 6, 1950 Sion Tel SIPE Zentrum Alte Simponstrasse 10, 3900 Brig Tel Vaud/Waadt Planning familial et consultation de grossesse av. Georgette 1, 1005 Lausanne Tel Winterthur Aids-Infostelle Technikumstr. 84, 8401 Winterthur Tel Zürich Infodona Langstrasse 21, 8004 Zürich Tel

32

33 31 Onemocněla jsi! Kdo platí? Kdo ve Švýcarsku pracuje, musí mít uzavřené pojištení u některé ze zdravotních pojiš oven. Ženy, které se chtejí dostat do Švýcarska na turistické vízum, musí ve Švýcarsku uzavřít cestovní pojištění pro případ nemoci a nehody. U lékaŕských předpisů a léčiv existuje zdravotní pojiš ovnou stanovený roční limit, tzv. Jahresfranchise". To znamená, že se jedná o určitý limit: než jej dosáhneš, musíš si náklady za faktury a léky hradit sama. Tento minimální limit 300 Franků musíš zaplatit každý rok sama. (Stav 2010). Poté si musíš platit už jen 10 procent za lékařské faktury až do maximální výše 700 Franků za rok (Stav 2010), to je takzvaný vlastní podíl (Selbstbehalt). I státní příslušnice členských zemí EU musejí předložit potvrzení o zdravotním pojištění. V opačném případě nedostanou povolení k práci. V daném případě stačí potvrzení o stávajícím platném zdravotním pojištění v domovské zemi (EU), pokud příslušná zdravotní pojiš ovna hradí náklady lékařské péče poskytované ve Švýcarsku a pokud se jedná jen o přechodný pobyt pojištěné osoby. Jestliže jsi neuzavřela žádné pojištění, musíš zaplatit celou částku (uvedenou na faktuře). Pokud budeš ale v nutném případě dopravena do nemocnice, budeš v každém případě ošetřena, a již náklady zaplatit můžeš či ne. Když si nejsi jistá, zda musíš určitou fakturu zaplatit nebo ne, obra se na svou pojiš ovnu, nebo na některou z adres, které jsou uvedeny na straně 36/37.

34

35 Práva a povinnosti a co o nich musíš vědět! Pracovní povolení Ve Švýcarsku není prostituce zakázaná. K tomu, abys však tuto činnost mohla vykonávat, potřebuješ bud' tzv. Právo švýcarského občana (Schweizer Bürgerrecht) nebo tzv. Povolení k výkonu činnosti C (Niederlassungsbewilligung C), nebo Povolení k pobytu s výkonem pracovní činnosti (B-Ausweis mit Erwerbstätigkeit), nebo musíš být státní občankou členské země EU s pracovním povolení. Pokud jsi držitelkou tzv. Pracovního povolení tanečnice v kabaretu, nesmíš pracovat jako prostitutka. Na druhé straně Tě k této činnosti také nemůže nikdo nutit, ani Tvůj zaměstnavatel. Stejně tak je tomu i v případě, vlastníš-li Turistické vízum (Touristinnenvisum) pro pobyt ve Švýcarsku: potom nesmíš pracovat, a také ne jako prostitutka. V případě dotazů se můžeš obrátit na jedno z poradenských míst uvedených na straně 36/37. Policejní kontroly Policie provádí kontroly v oblasti sexuálních služeb velmi často, a sice ve stále rostoucím měřítku. Je proto důležité znát svá práva, ovšem i práva policie, aby ses případně mohla bránit. Zadržení Policie Tě smí vzít s sebou na policejní stanici, pokud se proviníš proti švýcarskému cizineckému zákonu. To může nastat například: jestliže nemůžeš prokázat svoji totožnost; 33 když Tvoje povolení k pobytu nebo turistické vízum pozbylo platnosti; pokud bys byla bez pracovního povolení přistižena při činnosti nevěstky. K tomu ovšem potřebuje policejní úředník pevné důkazy, musí Tě například přistihnout v dráždivém erotickém oblečení nebo při poskytování sexuálních služeb. Policie Tě smí zadržet tak dlouho, dokud nebude Tvoje totožnost prošetřena.

36 Ty máš právo: ihned zatelefonovat své/svému advokátce/advokátovi své kamarádce, aby Ti advokátku sehnala; nebo zavolat požadovat tlumočnici (-íka); nepodepisovat žádný dokument, dokud se neobjeví Tvá/Tvůj advokátka/advokát; před vykázáním si dojít pro svá zavazadla do svého apartmá. Bez povolení k domovní prohlídce nemá policie žádné právo: vstoupit do Tvého bytu; kontrolovat Tvůj pas, když jsou dveře pokoje zavřené a Ty máš návštěvu; prohlížet Tvůj byt nebo Tvoje osobní věci a kontrolovat Tvoje peníze; počítat Tvoje prezervativy. Nikdy a za žádných okolností nemá policie právo činit Ti násilí. Jiní uniformovaní příslušníci bezpečnostních složek, kteří nepatří k policii, nemají žádné právo požadovat po Tobě doklady nebo Tvoje věci k prohlídce. Pokud Tě přistihnou při nějakém deliktu, smí Tě vzít s sebou, ale musí tě odvést přímo na policejní stanici. Jinak nemají tito lidé více práv než ostatní civilní osoby. 34

37 35 Zóny, kde je povoleno provozovat prostituci V některých švýcarských městech byly určeny přesně definované zóny, ve kterých je uliční prostituce povolena. Mimo tyto oblasti je prostituce na ulici zakázána. Je důležité, aby ses informovala, zda se v Tvém městě takové zóny nacházejí a kde jsou. Informační leták Tanečnice v kabaretech Spolkového úřadu pro migraci Tato brožura, kterou obdržíš na velvyslanectví své země nebo na přihlašovacím úřadě (Einwohneramt), Ti může prokázat dobré služby. Obsahuje důležité informace k tématům: pracovní smlouva, zdravotní pojiš ovna, nájem, atd. Najdeš ji také v různých poradnách. Přídavky na děti Pokud máš ve Švýcarsku nebo v cizině děti, informuj se v jedné z následujících poraden, kde se nachází nejbližší úřední oddělení s názvem Familienausgleichskasse (jedná se o obdobu oddělení péče o rodinu na sociálním úřadě v České republice), zda-li máš nárok na přídavky na děti.

časopis o.s. SANANIM. Jen pro vnitřní potřebu.

časopis o.s. SANANIM. Jen pro vnitřní potřebu. časopis o.s. SANANIM. Jen pro vnitřní potřebu. deko.indd 1 NEPRODEJNÉ 15.5.2006 14:56:00 Vminulých číslech Dekontaminace jste si mohli přečíst články, které byly věnovány lidským právům a ženám uživatelkám.

Více

Školní poradenské pracoviště (ŠPP)

Školní poradenské pracoviště (ŠPP) Školní poradenské pracoviště (ŠPP) ŠPP bylo na naší škole zřízeno již roku 2005 díky projektu, který je spolufinancován EU a státním rozpočtem ČR. Činnost pracoviště je zaměřena na poskytování speciálně

Více

SES TEN 4U Rádce pro mladé lidi v obtížných životních situacích

SES TEN 4U Rádce pro mladé lidi v obtížných životních situacích SES TEN 4U Rádce pro mladé lidi v obtížných životních situacích SES TEN 4U Drogy a alkohol Problémy s penězi Práce Kam jít?.. Jsem na ulici Někdo mi ubližuje Není mi dobře na duši Sex a rizika Prostituce,

Více

Průvodce ženským tělem od podprsenky níže SEXUALITA DĚVČAT

Průvodce ženským tělem od podprsenky níže SEXUALITA DĚVČAT Průvodce ženským tělem od podprsenky níže SEXUALITA DĚVČAT Sexuální vývoj může začínat od desátého roku věku. Začínají růst prsa, objevují se chloupky na ohanbí a v podpaží. 12 Nikdy nevím, kdy budu mít

Více

Jak vyloučit & zvládnout. vedlejší účinky. kdy, co, proč... změna terapie alternativní a standardní léčba ty a tvůj lékař internetová spojení

Jak vyloučit & zvládnout. vedlejší účinky. kdy, co, proč... změna terapie alternativní a standardní léčba ty a tvůj lékař internetová spojení Jak vyloučit & zvládnout vedlejší účinky kdy, co, proč... změna terapie alternativní a standardní léčba ty a tvůj lékař internetová spojení příručka k vedlejším účinkům HIV terapie 2 Obsah: Oddíl I: Obecné

Více

ÚVODNÍK Být či hnít?

ÚVODNÍK Být či hnít? REDAKCE: Aleš Termer (TRMX) šéfredaktor Aleš Herzog (ALA) redaktor Martin Strnad (MASTR) redaktor, korektor Káča Černohorská (KACHENA) redaktorka Hana Laurentová (HANA) redaktorka Filip Škuta redaktor

Více

Co je hepatitida typu C?

Co je hepatitida typu C? Co je hepatitida typu C? Příručka hepatologické sestry pro práci s pacientem Otázky & odpovědi Poučení se lépe brání Hledáte informace o hepatitidě typu C? Zeptejte se on-line specialistů na www.cecko.cz

Více

Průvodce koinfekcí HIV a hepatitidy C:

Průvodce koinfekcí HIV a hepatitidy C: Publikace květen 2007 Průvodce koinfekcí HIV a hepatitidy C: (testování, koinfekce, léčba, podpůrná péče) první dotazy nová diagnóza léčba hepatitidy C život s koinfekcí HIV a HCV Průvodce koinfekcí HIV

Více

AIDS PRŮVODCE NEJEN PRO GAYE 6. SVAZEK EDICE PREVENCE ČSAP

AIDS PRŮVODCE NEJEN PRO GAYE 6. SVAZEK EDICE PREVENCE ČSAP AIDS PRŮVODCE NEJEN PRO GAYE 6. SVAZEK EDICE PREVENCE ČSAP AIDS průvodce nejen pro gaye Autor: z anglického originálu,aids a gay man s guide přeložil Vladimír Ondris Vedoucí projektu: Miroslav Hlavatý

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PEDAGOGICKÁ FAKULTA. Katedra antropologie a zdravovědy DIPLOMOVÁ PRÁCE. Bc. Renata Kolářová

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PEDAGOGICKÁ FAKULTA. Katedra antropologie a zdravovědy DIPLOMOVÁ PRÁCE. Bc. Renata Kolářová UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PEDAGOGICKÁ FAKULTA Katedra antropologie a zdravovědy DIPLOMOVÁ PRÁCE Bc. Renata Kolářová Znalosti studentů středních škol o sexuálně přenosných chorobách Olomouc 2014 vedoucí

Více

PREVENCE NÁDOROVÝCH ONEMOCNĚNÍ

PREVENCE NÁDOROVÝCH ONEMOCNĚNÍ PREVENCE NÁDOROVÝCH ONEMOCNĚNÍ Prevence nádorových onemocnění ve 21. století Národní program zdraví PREVENCE NÁDOROVÝCH ONEMOCNĚNÍ PRO ŽENY PO ČTYŘICÍTCE PREVENCE NÁDOROVÝCH ONEMOCNĚNÍ PRO ŽENY PO ČTYŘICÍTCE

Více

Rady pro nemocné léčené chemoterapií Jiří Vorlíček Zdeněk Adam Lenka Šmardová Hilda Vorlíčková

Rady pro nemocné léčené chemoterapií Jiří Vorlíček Zdeněk Adam Lenka Šmardová Hilda Vorlíčková CHEMOTERAPIE A VY Rady pro nemocné léčené chemoterapií Jiří Vorlíček Zdeněk Adam Lenka Šmardová Hilda Vorlíčková CHEMOTERAPIE A VY Rady pro nemocné léčené chemoterapií Páté přepracované a doplněné vydání

Více

Radiační léčba a Vy. Úvod

Radiační léčba a Vy. Úvod Úvod Radiační léčba a Vy Brožura Radiační léčba a Vy je určena těm z Vás, kdo byli nebo v blízké budoucnosti budou léčení ozařováním (radioterapií). Také Vaši blízcí mohou v brožuře najít užitečné informace.

Více

Vademecum zdraví. také na. internetu. Všechna předchozí čísla i něco navíc! Navštivte. www.vademecum-zdravi.cz

Vademecum zdraví. také na. internetu. Všechna předchozí čísla i něco navíc! Navštivte. www.vademecum-zdravi.cz Vademecum zdraví také na internetu @ Všechna předchozí čísla i něco navíc! Navštivte www.vademecum-zdravi.cz Editorial Vážení čtenáři, v poslední době se stále častěji hovoří o tom, že Česká republika

Více

ŠPP, MPP, sociálně patologické jevy, rizikové chování

ŠPP, MPP, sociálně patologické jevy, rizikové chování ŠPP, MPP, sociálně patologické jevy, rizikové chování ŠPP = školní poradenské pracoviště, které na naší základní škole pracuje od roku 2005. - Poskytuje speciálně pedagogické a psychologické poradenské

Více

1/2014 OBOHACENÁ KREVNÍ PLAZMA JARNÍ TÉMA: ÚČINNÁ LÉČBA ALERGIÍ PŘÍLIŠ RYCHLÉ VYVRCHOLENÍ LÉČÍ POHYBOVÝ APARÁT ČASOPIS ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU

1/2014 OBOHACENÁ KREVNÍ PLAZMA JARNÍ TÉMA: ÚČINNÁ LÉČBA ALERGIÍ PŘÍLIŠ RYCHLÉ VYVRCHOLENÍ LÉČÍ POHYBOVÝ APARÁT ČASOPIS ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU 1/2014 JARNÍ TÉMA: ÚČINNÁ LÉČBA ALERGIÍ PŘÍLIŠ RYCHLÉ VYVRCHOLENÍ ČASOPIS ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU VNÍMEJTE SE JAKO CELEK ROZHOVOR: S HEREČKOU A VÝTVARNICÍ JANOU KRAUSOVOU OBOHACENÁ KREVNÍ PLAZMA LÉČÍ

Více

Péče o blízkou osobu 4

Péče o blízkou osobu 4 Obsah Péče o blízkou osobu 4 Zásady domácí péče 6 Náhle nebo postupně? Snazší cesta neexistuje 6 Změna rolí a vztahů. Důstojnost na prvním místě 6 Člověk a jeho nemoc 8 Každodenní péče 9 Strava a pitný

Více

Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem

Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem Informační brožura pro pacienty Úvod Když se dozvíte, že jste vy nebo někdo z vašich blízkých onemocněli a jako diagnóza byl stanoven lymfom, může vás to

Více

Průvodce mužským tělem od pasu dolů SEXUALITA CHLAPCŮ

Průvodce mužským tělem od pasu dolů SEXUALITA CHLAPCŮ Průvodce mužským tělem od pasu dolů SEXUALITA CHLAPCŮ Musím mít sex, nebo vybuchnu. 11 Dnes ráno jsem si všiml, že moje postel je mokrá. 11 Pokud to zjistí máma Je možné zvětšit penis? 6 Můj nástroj je

Více

Co vás tedy může na dovolené

Co vás tedy může na dovolené fit & fun editorial > Sedavé zaměstnání a pracovní stres nejdou příliš dohromady se zdravím a kondicí. Aktivně odpočívat však lze denně a dokonce i v kanceláři. Samozřejmě není nad dovolenou. Víme, jak

Více

Jak přestat brát (drogy)

Jak přestat brát (drogy) Jak přestat brát (drogy) Svépomocná příručka Druhé rozšířené vydání Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc. Mgr. Marie Müllerová Praha, 1999 Jak přestat brát (drogy) Obsah Nejlepší je nezačínat, ale co když už

Více

PEČOVATELSTVÍ 4. ročník Sociální činnost

PEČOVATELSTVÍ 4. ročník Sociální činnost PEČOVATELSTVÍ 4. ročník Sociální činnost Mgr. Hana Straková 1. vydání Učební a studijní texty vzniklé v rámci projektu Implementace ICT do výuky č. CZ.1.07/1.1.02/02.0012 GG OP VK, vydalo SOU a SOŠ SČMSD,

Více

Vademecum zdraví. také na. internetu. Všechna předchozí čísla i něco navíc! Navštivte www.vademecum-zdravi.cz

Vademecum zdraví. také na. internetu. Všechna předchozí čísla i něco navíc! Navštivte www.vademecum-zdravi.cz Vademecum zdraví také na internetu @ Všechna předchozí čísla i něco navíc! Navštivte www.vademecum-zdravi.cz Editorial Vážení čtenáři, v letním čísle bychom se chtěli věnovat tématům nanejvýš aktuálním.

Více

ONKOLOGICKÉ MINIMUM. Přílohu připravili členové České onkologické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s nakladatelstvím GASSET a partnery.

ONKOLOGICKÉ MINIMUM. Přílohu připravili členové České onkologické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s nakladatelstvím GASSET a partnery. ONKOLOGICKÉ MINIMUM Přílohu připravili členové České onkologické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s nakladatelstvím GASSET a partnery. Předseda onkologické společnosti prof. Jiří Vorlíček: Reformu zdravotnictví

Více

Co je třeba vědět o transplantaci jater. Příručka pro pacienty před a po transplantaci a pro jejich blízké

Co je třeba vědět o transplantaci jater. Příručka pro pacienty před a po transplantaci a pro jejich blízké Co je třeba vědět o transplantaci jater Příručka pro pacienty před a po transplantaci a pro jejich blízké Obsah Vydal: Euroverlag, s.r.o., Plzeň, 2004, za finanční podpory Roche Praha, s.r.o. Text: MUDr.

Více

MANUÁL pro pracovníky v sociálních službách pracující s osobami závislými na návykových látkách a s návykovým jednáním

MANUÁL pro pracovníky v sociálních službách pracující s osobami závislými na návykových látkách a s návykovým jednáním MANUÁL pro pracovníky v sociálních službách pracující s osobami závislými na návykových látkách a s návykovým jednáním 2013 Obsah: 1. Úvod 4 2. Základní pojmy 4 3. Formy poskytování sociálních služeb 5

Více

Učební text pro Dívčí katolické střední školy Péče o dítě Zuzana Černá

Učební text pro Dívčí katolické střední školy Péče o dítě Zuzana Černá Učební text pro Dívčí katolické střední školy Péče o dítě Zuzana Černá - 1 - Platnéřská 4, Praha 1 Dívčí katolická střední škola, 2012 Bc. Zuzana Černá, 2012 Vytiskla Tiskárna F&F, Praha 4 ISBN 978-80-87755-07-5

Více

Jak přestat brát (drogy) Svépomocná příručka

Jak přestat brát (drogy) Svépomocná příručka Jak přestat brát (drogy) Svépomocná příručka Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc. Mgr. Marie Müllerová Páté rozšířené vydání vydalo sdružení FIT IN, nám. Svatopluka Čecha 11, 100 00 Praha 10 pro Ministerstvo

Více

Dětská leukémie průvodce pro rodiče

Dětská leukémie průvodce pro rodiče MUDr. Lucie Šrámková Dětská leukémie průvodce pro rodiče Haima Unie pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby Haima Unie pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby Dětská leukémie Průvodce pro rodiče MUDr. Lucie

Více

Prevence pohlavně přenosných onemocnění a metody antikoncepce. Edukační materiál pro pedagogy sexuální výchovy základních škol

Prevence pohlavně přenosných onemocnění a metody antikoncepce. Edukační materiál pro pedagogy sexuální výchovy základních škol Prevence pohlavně přenosných onemocnění a metody antikoncepce Edukační materiál pro pedagogy sexuální výchovy základních škol Číţková Petra 2011 OBSAH ÚVOD... 3 1 Anatomie pohlavních orgánů... 4 1.1 Anatomie

Více