koupelny Stavba vlastního domu Jak se bydlí v zemích EU? Jak zabezpečit byt před dovolenou? PENÍZE Zkušenosti klientů s úvěry /str.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "koupelny Stavba vlastního domu Jak se bydlí v zemích EU? Jak zabezpečit byt před dovolenou? PENÍZE Zkušenosti klientů s úvěry /str."

Transkript

1 PENÍZE Zkušenosti klientů s úvěry /str / koupelny BYDLENÍ Na návštěvě u Lindy Finkové /str. 16/ VOLNÝ ČAS Náš host Marek Eben /str. 32/ Stavba vlastního domu Jak se bydlí v zemích EU? Jak zabezpečit byt před dovolenou?

2 Vážená(ý) paní(e), dovolujeme si Vám předložit exklusivní nabídku, která je určena pouze čtenářům magazínu Raiffeisen. Máte jedinečnou možnost získat mobilní telefon Nokia 3410 za 499,-, Motorola C450 za 699,-, Samsung SGH-X100 za 899,- nebo Siemens MC60 za 1499,- včetně aktivačního poplatku. Mimořádná cena pro Vás 499,- 499,- Motorola C 450 Nokia 3410 Rozměry: v-š-h (mm): 115 x 49 x 23 Hmotnost s baterií: 110 Pohotovostní doba (max./hod): 260 Doba hovoru (max./min): 250 Vibrační vyzvánění Hodiny, datum, budík, kalkulačka, hry Mimořádná cena pro Vás 1499,- 699,- Rozměry: v-š-h (mm): 100x44x21 Pohotovostní doba (max./hod): 230 Doba hovoru (max./min): 320 Grafický barevný displej Odhad ceny hovoru Vibrační a polyfonické vyzvánění MMS, GPRS, podpora WAP, Hodiny, budík, datum, kalkulačka, kalendář, hry Samsung SGH X100 Rozměry: 110x45x20 Pohotovostní doba (max/hod):200 Doba hovoru (max./min): 210 Grafický barevný displej (65536 barev) 9MBpaměť pro obrázky, zvuky a MMS zprávy Pamět na telefonní čísla: 1000/SIM možno uložit až 6 položek pod jeden kontakt Paměť pro SMS v telefonu: 200 Polyfonické a vibrační vyzvánění (40 hlasů), T 9, hodiny, budík, datum, kalendář, kalkulačka, hry Mimořádná cena pro Vás Mimořádná 899,- cena pro Vás ceny včetně DPH Siemens MC60 Rozměry v-š-h (mm): 109x46x21 Pohotovostní doba (max./hod): 250 Doba hovoru (max./min): 300 Grafický barevný displej Vestavěný digitální fotoaparát Polyfonické vyzvánění, Vibrační vyzvánění MMS, GPRS, podpora WAP Hodiny, budík, datum, kalkulačka, kalendář, hry Cena zahrnuje: Mobilní telefon Nokia 3410, Motorola C450, Samsung SGH-X100 nebo Siemens MC60 aktivační poplatek Tarif minut ZDARMA každý měsíc na volání již v rámci paušálu jednotné sazby po celý den, účtování po vteřinách hovory do vlastní sítě za 2,50 Kč, hovory do ostatních sítí včetně pevné linky za 5,50 Kč, SMS 1,70 Kč - cena bez DPH Akce platí do vyprodání zásob Podmínkou této nabídky je uzavření Účastnické smlouvy na 24 měsíců se společností T-Mobile Czech Republic a.s. a složení vratné zálohy na měsíční paušál ve výši 500,- (záloha je vratná a bude vyúčtována ze strany operátora po ukončení smlouvy). 3A MALO I VELKOOBCHOD GSM TELEFONY A PŘÍSLUŠENSTVÍM SERVIS VÝKUP BAZAR Říčany u Prahy (velkoobchod, autorizované servisní a montážní středisko), Černokostelecká/Husova 74, tel.: , , Praha 4, Modřany - OD Julius Meinl, Sofijské nám. 3400, tel.: , Praha 4, Lhotka, OD DELVITA, Vavřenova 1172, tel.: linka 24, Pardubice, Třída míru 2670 (vedle Alberta), tel.: , Kolín, Kutnohorská 40 (vedle obchodní akademie v bývalé budově Komerční banky), tel./fax: , Kutná Hora, Šultysova 167 (u Morového sloupu), tel.: , Infolinka:

3 OBSAH PENÍZE 06 Anketa osobností Ptáme se vás 08 Krok za krokem Přestavte si koupelnu 10 Finanční poradenství Do Vánoc chceme do vlastního 11 Finanční poradenství Přestavba koupelny před svatbou 12 Finanční poradenství Modernizace našeho bytu 13 Tipy a triky Specialisty 14 Novinky Jak provádět platby stavebního spoření a úvěru Do Vánoc chceme do vlastního nalistujte na str. 10 BYDLENÍ 16 Na návštěvě Na karty do zimní zahrady 18 Evropská unie Bydlení v zemích Evropské unie 20 Váš byt Koupelna místnost nejen pro očistu 22 Architekt radí Jak postupovat při stavbě domu 24 Váš byt Jak zabezpečit byt před dovolenou 26 Specialista radí Sestavení hotových polic 28 Zahrada Zahradní párty bez krbu? Neexistuje! 30 Hezké věci Nový byt VOLNÝ ČAS 31 Středem pozornosti Do sebe uzavřená věc 32 Středem pozornosti Moderování nebyla náhoda 34 Doporučujeme knihy 35 Specialista pomáhá Světluška nevidomých dětí 36 Křížovka 37 Specialista pomáhá Úrazy jsou největším nepřítelem dětí 38 Dětem Číst znamená vzdělávat se 40 Aktuálně z regionů Brno je zlatá loď Koupelna místnost nejen pro očistu na str. 20 Do sebe uzavřená věc na str. 31 Bydlení v zemích Evropské unie čtěte na str. 24 Tiráž SVĚT BYDLENÍ časopis pro klienty Raiffeisen stavební spořitelny Číslo Svět bydlení 2/04 Ročník desátý Předseda redakční rady Daniela Škarková Centrála stavební spořitelny Koněvova 2747/99, Praha 3 Bezplatná infolinka Internet Adresa Svět bydlení, P. O. BOX 138, Brno Vydává Raiffeisen stavební spořitelna a. s., Koněvova 2747/99, Praha 3 a Computer Press, a. s., nám. 28. dubna 48, Brno Šéfredaktor Pavel Pospíšil Editor Radek Holík Redakce Ivana Jakubcová, Markéta Havelková, Lenka Kosová, Petr Gola DTP Stanislav Luzert Foto Martin Kovář Distribuce Computer Press, a. s. Vedoucí obchodního týmu Rudolf Volný Produktová manažerka Alexandra Poláková, tel Evidenční číslo registrace MK ČR č. 66/78 ové adresy redakce a obchodního týmu jsou tvořeny podle vzoru Kompletní kontaktní informace naleznete na Fotografii na titulní stranu poskytla firma RAVAK. Zdroje fotografií (archiv): RAVAK, ČTK, LASSELSBERGER, G-SERVIS, RAKO, MUL-T-LOCK. Svět bydlení 2/04 3

4 ? POT EBUJETE UM T ZACHÁZET S PO ÍTA EM V PRÁCI NEBO VE ŠKOLE? CHCETE SE U PO ÍTA E BAVIT VE VOLNÉM ASE? chcete v d t trnáctideník je asopis pro každého uživatele! P ináší nejvíce praktických návod KROK ZA KROKEM k ovládání po íta e a Windows! asopis Jak na po íta si získal desetitisíce spokojených tená! Váš asopis jsem si koupil jen tak ze zv davosti, ale když jsem ho otev el byl jsem p ekvapen kolik zajímavostí a užite ných tip jsem v n m objevil. A to všechno jen za velmi p ijatelnou cenu. Navíc je asopis (stejn jako jeho internetové stránky) velice p ehledný. David Flousek Skv lé, jsem maximáln spokojen s vaším asopisem. Ji í Misar, Liberec Velmi jsem si oblíbil Váš asopis, protože to píšete pro nás blbce jako jsem já, d chodce 63 rok. I když všechno neumím a nedokážu, p e tu si ve Vašem asopise všechno až do konce. Aleš Strej ek, Adamov Chci Vás všechny v redakci pozdravit a chci íct jen toto: Váš asopis JNP je skv lý. Rád ho tu, i když Vše co v n m píšete zatím vím, protože jsem dá se íci odborník v oboru. Ten paná ek Br a je velmi legra ní. Jen tak dále. Tomáš Soukup užite né postupy v programech Word, Excel a mnoha dalších tipy ze sv ta internetu hudba, fotografie, video, multimedia prost zábava! žhavé novinky ze sv ta po íta P edpla te si Jak na po íta za pouhých 349 K (b žná cena 399 K ) Ro ní p edplatné zahrnuje: - 22 ro n minimáln 36 stran s množstvím srozumitelných návod - praktický po ada, kam za adíte všechny výtisky - 4 ro n unikátní cédé ko plné program a zábavy - certifikát prokazující vaši po íta ovou gramotnost - pohodlné doru ení každých 14 dní až do vaší poštovní schránky - 349K Texty v pro- Windows, Poznáváme internet, Elektronická 49 K, 100 stran 49 K, 84 stran 49 K, 84 stran 49 K, 86 stran Ihned objednávejte! Tato výjime ná nabídka platí do ! Jak jednoduše objednat p edplatné? 1) Pomocí zprávy SMS Pošlete textovou zprávu na íslo Na za átek zprávy uve te zkratku JNPSB! íslo knihy, p idejte své jméno a adresu. P íklad: JNPSB!1,Jan Cerny,Modra 12,12000,Praha. Na základ objednávky vám zašleme doklad pro zaplacení. Zprávu, prosím, pište bez diakritiky. 2 Telefonicky Zavolejte na p edplatitelskou linku spole nosti Computer Press a vyžádejte si doklad pro zaplacení. P i objednávce uve te, že se jedná o akci JNPSB. 3) em Pošlete objednávku s uvedením základních informací na adresu P i objednávce uve te, že se jedná o akci JNPSB. Vybranou knihu zašleme do ty týdn od zaplacení vašeho p edplatného. Cédé ko a po ada obdrží všichni p edplatitelé v pr b hu p edplatného. Certifikát zašleme na konci prvního roku p edplatného.

5 ÚVODEM Rozšíření EU jedinečná šance pro nás všechny Tématem, které nikoho nenechává lhostejným, je nedávné rozšíření Evropské unie jeden z nejdůležitějších kroků v historii Evropy. Tento nově vzniklý hospodářský prostor představuje pro patnáct původních a deset nových států nejen obrovskou šanci, ale i výzvu. Rozšíření EU je spojeno s mnoha nadějemi a očekáváním. Mnozí se však k novému hospodářskému prostoru staví se skepsí, dokonce snad i s nelibostí. Rakousko má tradičně úzký vztah ke svým severním sousedům, který je dán dlouhou společnou minulostí, podobnými kulturními hodnotami a tradicí. I když mají naše jazyky rozdílné kořeny, jsou si Češi a Rakušané mentalitou velmi blízcí. Máme zkrátka jednu krevní skupinu. Stačí si prolistovat vídeňský telefonní seznam a hned je jasné, že Češi v kulturní mnohotvárnosti Rakouska zanechali hluboké stopy. Nové země díky integraci vnesou do Evropské unie větší otevřenost vůči světu, obohatí a zpestří náš život. A je to tak dobře! Dlouho před rozšířením EU měli lidé z dolnorakouských a hornorakouských pohraničních regionů úzké kontakty se svými sousedy. Již v polovině osmdesátých let, tedy ještě před pádem železné opony, začala bankovní skupina Raiffeisen budovat své sítě ve východních zemích. Dnes pod znakem sedlového kříže pracuje zaměstnanců v 15 zemích střední a východní Evropy, kteří pečují o 3,6 milionů zákazníků. Střední a východní Evropa se tak pro Raiffeisen stala druhým domácím trhem. I Raiffeisen Bausparkasse si velmi brzy uvědomila, jaký potenciál se skrývá v České republice. Již počátkem devadesátých let přinesla myšlenku stavebního spoření, která od té doby přispívá velkou měrou k financování české výstavby. Stavební spoření není využíváno jen na pořízení nového bydlení, ale i na renovaci stávajících staveb. Stále větší množství lidí dává přednost životu ve starých zdech a v charakteristickém bytovém prostředí, aniž by se museli vzdát moderního komfortu bydlení. Zachování architektonického dědictví pro lidstvo znamená, že jsme si vědomi své historie a svých kořenů. Uchováváme tak kulturní identitu vesnic a měst. Česká architektura je velmi rozmanitá, zaslouží si náležitou péči a její přitažlivost bude jistě lákat i zahraniční hosty. Intenzivní výstavba a renovace však také vyvolává otázku rozumného využití zdrojů a aktivní ochrany životního prostředí. Čím menší jsou např. požadavky na vytápění domu, tím levnější je jeho udržování a o to méně škodlivin se dostává do vzduchu. Přijetím Kjótské dohody se nyní mezinárodní společenství států snaží o omezení škodlivých emisí a o ochranu naší přírody. V rozšířené Evropě vidím velké šance pro naši společnou budoucnost. Nový hospodářský prostor, který v následujících letech ve střední Evropě vznikne, přinese Česku i Rakousku větší hospodářskou dynamiku a rozvoj. Už dnes směřuje 60 až 70 % obchodu se zbožím z nově přijatých států do Evropské unie a naopak patnáct procent rakouského exportu jde do Česka. Třetina z toho dokonce z Dolních Rakous, které s Českem bezprostředně sousedí. Z hospodářského rozmachu bude profitovat cestovní ruch. Pohraničním regionům, kde obchod před první světovou válkou vzkvétal, předpovídají ekonomové novou dobu rozmachu. Pozitivní vývoj se očekává ve stavebním sektoru. Bytová výstavba tak v dohledné době převezme roli konjunkturní lokomotivy, která k sobě připojí i další odvětví. I výstavba infrastruktury se od roku postará o dodatečnou dynamiku a oživí tak národní hospodářství. Otevřené hranice a hospodářská spolupráce vždy upevňovaly důvěru mezi národy a zajišťovaly blahobyt a mír. Česko má vzdělané, flexibilní a výkonné obyvatele, kteří pro novou Evropskou unii představují obohacení. Využijme tedy tuto jedinečnou šanci, která se nám všem díky nové Evropě nabízí. Mag. Johann Ertl předseda dozorčí rady Svět bydlení 2/04 5

6 PENÍZE Anketa osobností Ptáme se vás Jaké jsou vaše zkušenosti s úvěry ze stavebního spoření? Jana Hybášková, politička Marek Eben, moderátor a herec Hana Hegerová, zpěvačka Mám zkušenosti s jinou stavební spořitelnou než Raiffeisen. Spořila jsem pět let sobě, svému muži a dcerce, každému Kč měsíčně. Stavební spoření dcery mi bylo řádně a bez problémů vyplaceno včetně příspěvku od státu. Na zbylá dvě spoření jsem si chtěla vzít odpovídající úvěr. Překvapilo mě ale neuvěřitelné množství agendy, potřeba ručitele i životního pojištění a placení úroku i z naspořené částky. Inzerce Zatím žádné zkušenosti s úvěrem ze stavebního spoření nemám. Asi před pěti lety přišel k nám do divadla náš kamarád Jaromír Poppl, bylo to hezké odpoledne a Jaromír, který to se stavebním spořením umí, nás vydatně zaléval skotskou. Já nejsem vůbec zvyklý pít a ten den jsem k úžasu své ženy přišel domů v pozdním odpoledni a řekl jedinou větu: Budeme spořit! Pak jsem usnul a od té doby spoříme. Ne, zkušenosti nemám, protože zatím jen spořím. Sice všemu kolem stavebního spoření nerozumím, ale mám dobrou kamarádku, která mi vždy poradí. Poradila mi se založením stavebního spoření, poradí mi určitě i s úvěrem, pokud bych ho někdy potřebovala. V životě jsem totiž byla zvyklá si půjčovat od kamarádů pouze na krátkou dobu, tzv. do druhého dne. 6

7 Vážená klientko, vážený kliente, plánujete koupi bytu, domu či pozemku? Rád/a byste stavěl/a vlastní dům? Potřebujete modernizovat své současné bydlení? S úvěry od Specialisty to není problém! Potřebné peníze Vám půjčíme rychle a jednoduše a nemusíte mít ani obavy ze splácení. Odesilatel: Jana Nováková Dlouhá 13 Praha Raiffeisen stavební spofiitelna a.s. Konûvova 2747/ Praha 3 Odpovûdní zásilka - cenu hradí pfiíjemce Raiffeisen stavební spofiitelna Vám nyní nabízí moïnost, jak se o úvûrech na bydlení dozvûdût v e, co Vás zajímá. Napi te nám na pfiiloïen korespondenãní lístek, co byste se chtûl/a o úvûrech na bydlení dozvûdût, a my Vám co nejrychleji písemnû odpovíme. MÛÏete si sám/a zvolit, zda chcete odpovûì obdrïet po tou nebo em. Pokud máte zájem i o schûzku s finanãním poradcem, uveìte svûj telefon a ná Specialista Vás bude co nejdfiíve kontaktovat. VáÏená klientko, váïen kliente, pokud máte jak koliv dotaz t kající se úvûru ze stavebního spofiení nebo pfieklenovacího úvûru, napi te nám a my Vám rádi poradíme. Vá dotaz: Pokud si po dvou letech spofiení vezmu úvûr ze stavebního spofiení, budu dál platit spofiení ve stejné v i jako dosud? Nebo se mi splátky sníïí, aby celková suma vãetnû splátek z úvûru nebyla tak vysoká? Preferujete odpovûì: em Va e ová adresa:... Po tou na uvedenou adresu odesilatele Máte zájem o schûzku s finanãním poradcem RSTS Vá telefon: RAIFFEISEN STAVEBNÍ SPOŘITELNA NABÍZÍ TYTO VÝHODNÉ ÚVĚRY: Úvěr HORIZONT Rádi byste získali druïstevní byt ãi uvaïujete o pofiízení bytu do osobního vlastnictví? S úvěrem HORIZONT získáte prostfiedky snadno a rychle, aniï by splátky zatíïily Vá rodinn rozpoãet. Akontace jiï od 0 % do 20 %. Úroková sazba 5,4 % p.a. Nejnižší mûsíãní splátka po celou dobu splácení. MoÏnost dlouhodobého splácení úvûru. MoÏnost kdykoliv splatit úvûr bez jak chkoliv sankcí. Úvěr SPEKTRUM Chcete koupit nemovitost, nebo jen vylep it své stávající bydlení? VyuÏijte nastaviteln ch splátek úvěru SPEKTRUM a mûïete v klidu splácet i Ïít. Úroková sazba jiï od 6,4 % p.a. Nastavitelné splátky dle Va ich moïností. Do 70 tisíc Kč bez zajištění. Úvûr mûïete ãerpat aï 2 roky. Do 300 tisíc Kã Vám staãí 1-2 ruãitelé. MoÏnost kdykoliv splatit úvûr bez jak chkoliv sankcí. Úvěr PREMIUM Potfiebujete zafinancovat men í rekonstrukci a jste klientem Raiffeisen stavební spofiitelny? Pak je tu právû pro Vás úvěr PREMIUM. Akontace jiï od 0 % do 20 %. Úroková sazba 5,8 % p.a. Nepotřebujete ručitele ani nemovitost jako zaji tûní úvûru. Nemusíte prokázat pfiíjem (jen OSVâ bezdluïnost). MoÏnost kdykoliv splatit úvûr bez jak chkoliv sankcí.

8 PENÍZE Krok za krokem Přestavte si koupelnu Rekonstrukcí koupelny získáte nejen lepší dispozici, větší prostor i pohodlí a estetický dojem, ale zejména také snížíte spotřebu vody a energií. Navíc se v upravené koupelně budete cítit mnohem bezpečněji. Proč se pustit do rekonstrukce koupelny? Důvodů může být nespočet, např. dezolátní stav umakartového jádra, nevyhovující vybavení, kotel pro ohřev teplé vody na uhlí nebo i ničivé stopy povodní. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že úprava koupelny představuje velký zásah do života celé rodiny a často i ostatních obyvatel domu. Hluk, jemný nepříjemný prach i stavební nepořádek se totiž objeví všude v bytě, domě a často i před ním. Neukvapujte se Nejdůležitější ze všeho je, abyste si vše pečlivě promysleli, než se pustíte do rekonstrukce. Začněte dispozicí a lepším uspořádáním jednotlivých zařizovacích předmětů. Poraďte se s architektem, zvažte s ním, co všechno od koupelny očekáváte po funkční i estetické stránce. Architekt vidí stavbu jinak než vy a zná i technické možnosti atypických řešení. Nezapomeňte na umístění pračky i sušičky prádla, použití osvětlení, upotřebení závěsného klozetu, výkonnějšího odvětrávání atd. Pokaždé však není celková rekonstrukce nutná. Někdy postačí jen vyměnit vodovodní 8 baterie či sanitární keramiku nebo třeba jen použít pěkné obrázky na obkladačkách. V takovémto případě nesmí ale jít o provizorní řešení! Provizorní řešení totiž dlouho nevydrží, naopak může přinést velké zklamání a může vás odradit od dalších pokusů. Zaručeně se nevyplatí šetřit! Rekonstrukci koupelny neděláte každý rok, ale počítáte s jejím dlouhodobým využitím. Způsobů financování je navíc na současném finančním trhu několik, např. formou úvěru ze stavebního spoření. Důležité je plánovat Kolik stojí povolení? Poplatky při stavebních úpravách Správní poplatek za vydání stavebního povolení 300 Kč. Poplatek za statický výpočet cca až Kč. Přestavbu koupelny byste si měli dobře nejen promyslet, ale také naplánovat. Počítejte s tím, že taková přestavba bude trvat několik týdnů až měsíců. Po tuto dobu bude chod domácnosti velmi paralyzován. Budete bez WC i koupelny, často i bez kuchyně. Bydlení se vám pouze omezí někdy jen na jednu místnost. Zvolte si vhodnou dobu také pro samotnou rekonstrukci i pro podání stavebního povolení. Na ně si počkáte i několik týdnů, zejména pokud žádost podáváte v kritických měsících, např. před Vánocemi nebo před prázdninami. Dobré je také nenechávat si větší rekonstrukce až do důchodu, naopak je vhodné pustit se do nich v době, kdy má člověk dostatek sil. Rekonstrukce je hodně psychicky i fyzicky náročná. Stavební úpravy a vybavení pak volte tak, aby vám vyhovovaly i ve stáří. Nezapomeňte proto na madla u vany či sprchového koutu, samozřejmostí by měla být protiskluzová dlažba. Jak na rekonstrukci Začít přestavovat můžete až na základě vydání stavebního povolení. Vedle stavebního povolení je třeba si obstarat souhlas s rekonstrukcí od majitele bytu, dále např. vyjádření statika, plánky atd. Kdo nemá nervy na podobné papírování, měl by si najít architekta nebo firmu, která nabízí vyřízení veškeré dokumentace.

9 Krok za krokem PENÍZE Co získáte rekonstrukcí? Lepší dispozici i větší prostor lepším uspořádáním jednotlivých zařizovacích předmětů připojením části předsíně či kuchyně Úsporu energií i vody až 70% úspory vody můžete dosáhnout nainstalováním pákové a termostatické baterie vodu šetří také nové typy klozetů s úsporným splachováním levnější je i provoz podlahového topení v porovnání s elektrickými infrazářiči Bezpečnější provoz snadnějším přístupem do vany či sprchového koutu namontováním madel instalací baterie bránící opaření použitím protiskluzné dlažby Větší pohodlí a estetický dojem Při rekonstrukci je důležité nezapomenout na správnou volbu obkladaček, umyvadla, záchodu, bidetu, vany, sprchového koutu, termostatické baterie, otopného žebříku, podlahy s protiskluzným povrchem, osvětlení, podlahového topení atd. Důležitá je i volba stavební firmy, případně stavebního dozoru. U stavební firmy dejte na její renomé a důvěryhodnost kvůli záruce a případným budoucím reklamacím. Nezávislý stavební dozor se často vyplatí. V případě špatně odvedené práce si to vyřídí se stavební firmou sám. Na dobré slovo nedejte Pustit se do práce na dobré slovo je velkým hazardem. Takovým krokem se zbavujete nároku na jakékoliv reklamace a ztrácíte záruku na odvedenou práci. Ve smlouvě nezapomeňte uvést případné sankce za nedodržení termínu, ovšem v rozumné míře. Firma by mohla z obavy před sankcemi některé práce uspěchat a to by kvalitě nepomohlo. Cenu je třeba stanovit předem, ale nikoliv jako hodinovou sazbu! Záloha je logická, jinak by však výplata peněz měla probíhat podle předchozí domluvy, např. podle odvedené práce. Část peněz proplaťte až po dokončení a kolaudaci, aby měla firma zájem spolupracovat až do úplného konce. Radek Holík Co je to kolaudace? Kolaudace Ihned po skončení stavby se provádí kolaudace. Jejími účastníky jsou stavebník a vlastník domu. Je třeba předložit zprávu o revizi elektrických, případně i plynových zařízení, pokud byla v koupelně použita. Na co nezapomenout? Důležitost smlouvy Nikdy nezapomeňte na smlouvu! Pustit se do stavby se stavební firmou jen na dobré slovo je velmi špatný nápad. Nedejte se umluvit ani obvyklou fintou některých řemeslníků, že bez smlouvy bude částka za práci nižší. Těžko pak budete cokoliv reklamovat. Smlouva by měla obsahovat datum zahájení i ukončení stavby a případné sankce za nedodržení termínu. Inzerce

10 PENÍZE Finanční poradenství Do Vánoc chceme do vlastního Příběh mladé rodiny, které začalo být po narození syna v malém bytě těsno, a proto se rozhodla pořídit si vlastní dům za finanční pomoci úvěru HORIZONT. Jak už to bývá, každý mladý člověk začne dříve či později řešit situaci kolem svého bydlení. Většinou opustí rodné hnízdo a snaží se osamostatnit. Spolu s manželem jsme stáli před tímto rozhodnutím asi před sedmi lety. Koupili jsme si byt 2 +1 v malém městě poblíž vesnice, kde jsme žili. Po narození syna nám však začalo být v malém bytě těsno. Stáli jsme před dalším rozhodnutím poohlédnout se po větším bytě, nebo začít stavět. Zvítězil vlastní domek Jelikož jsme oba vyrůstali na venkově v prostorném domě, zvítězila druhá volba a my jsme zakoupili pozemek ve vesnici, ze které pocházíme. Po vyřízení všech potřebných formalit jsme začali loni v červnu stavět, postavili hrubou stavbu a domek jsme zastřešili. Měli jsme nějaké úspory a rodiče nám také přispěli svou troškou do mlýna. Dofinancování stavby úvěrem Na jaře jsme začali řešit další financování stavby. Na dostavění nám chyběl asi jeden milion korun. Navštívili jsme proto oblastní kance- 10 lář Raiffeisen stavební spořitelny v Uherském Hradišti. Setkali jsme se zde s velmi profesionálním a vstřícným přístupem. Finanční poradce Raiffeisen stavební spořitelny nás pozorně vyslechl, probral s námi všechny možné varianty a nakonec nám jako nejvhodnější nabídl úvěr HORIZONT. Nulová akontace Jeho parametry nás okamžitě zaujaly. Úroková sazba 5,4 % u překlenovacího úvěru a 4,9 % u úvěru ze stavebního spoření se nám jevila jako jedna z nejlepších nabídek současných finančních produktů. Možnost nulové akontace je v naší situaci opravdu výhodná, protože na dosavadní stavbu padly všechny naše úspory. Měsíční splátka Kč je pro nás docela přijatelná a navíc budeme moci, v případě volných finančních prostředků, kdykoliv dluh bez sankcí splatit. Navíc ušetříme na daních, protože si můžeme odepsat úroky z daňového základu. 1 milion do měsíce Vyřizování všech záležitostí spojených s žádostí o úvěr proběhlo k naší spokojenosti velmi rychle a jednoduše. Do měsíce budeme mít na dostavění našeho domku jeden milion korun a můžeme se pustit do práce. Máme uzavřeno také stavební spoření na syna s měsíčním vkladem Kč. Tyto finanční prostředky budou volné již za dva roky. Chtěli bychom je použít na dovybavení interiéru. Těšíme se, že Vánoce oslavíme v našem novém domečku společně s nejbližšími rodinou a přáteli. Novákovi, Uherské Hradiště Přesvědčte se sami Výhody úvěru HORIZONT: akontace již od 0 % do 20 % překlenovacího úvěru úroková sazba 5,4 % ročně k řešení bytové situace bez vlastních úspor použitelný i pro získání družstevního bytu možnost kdykoliv předčasně splatit úvěr nejnižší splátky s dlouhou dobou splatnosti

11 Finanční poradenství PENÍZE Přestavba koupelny před svatbou Zkušenost Tomáše Hradeckého z Jihlavy, který pomocí úvěru PREMIUM vyřešil rekonstrukci koupelny v bytě po babičce. Klientem Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS) jsem se stal ve svých osmnácti letech. Každý měsíc jsem si spořil patnáct set korun a plánoval, co všechno s penězi po pěti letech udělám. Tehdy jsem byl přesvědčen, že si za ně koupím nějaké pěkné auto. Ale jak šel čas, začala se má situace měnit. Poznal jsem přítelkyni a začali jsme si plánovat společnou budoucnost. Bydlení prioritou Prioritou číslo jedna bylo samozřejmě to, kde budeme společně žít. S rodiči bydlím ve dvojdomku, kde druhý byt po babičce zůstával nevyužitý. Rozhodli jsme se, že nejrozumnější bude nastěhovat se tam s tím, že si byt postupně upravíme a zvelebíme. Nejvíce nám vadila stará koupelna s oprýskaným umyvadlem a popraskanými kachlíky. Kde vzít peníze? Opravovat a nastěhovat jsme se chtěli hned, ale kde vzít peníze? Stavební spoření jsem měl uzavřeno teprve čtvrtým rokem, a tak jsem si myslel, že na úvěr ještě nemám nárok. Naštěstí se mi dostalo do rukou poslední vydání klientského časopisu RSTS, kde byla pěkně popsána kompletní nabídka všech úvěrů. Velice mne to zaujalo, ale musím se přiznat, že jsem byl přece jen mírně skeptický. Návštěva oblastního pracoviště Vypravil jsem se proto na oblastní pracoviště do Jihlavy, abych zjistil, zda mám možnost o úvěr požádat a jak dlouho budu muset čekat na jeho vyřízení. Finanční poradce na pobočce zjistil stav mého účtu a nejvíce ho zajímalo, kolik si chci půjčit a kolik mohu splácet. Na základní rekonstrukci jsem potřeboval asi sedmdesát tisíc korun. Naspořeno jsem měl přes sto tisíc, jenže k těm jsem se mohl dostat až za další rok. Co s tím? Optimální Premium Jako optimální se nakonec ukázal úvěr s názvem PREMIUM. Raiffeisen stavební spořitelna mi poskytla za výhodných podmínek půjčku ve výši Kč. Nemusel jsem dokládat výši svých příjmů, ani uzavírat životní pojištění. Jedinou podmínkou bylo, že celý tento úvěr bude splacen z peněz, které dostanu při ukončení mého stavebního spoření. Do té doby budu splácet měsíčně pouze 363 Kč a k tomu 50 Kč spořit. Žádost o poskytnutí úvěru PREMIUM a vše potřebné jsem vyplnil přímo na místě a poštou pak zaslal jen výpis z katastru nemovitostí našeho domu. Netrvalo to ani dva týdny, když jsem obdržel zpět úvěrovou smlouvu k podpisu. Za tři týdny byla rekonstrukce hotova. Díky stavební spořitelně teď bydlíme v novém a těšíme se na brzkou svatbu. I vám z osobní zkušenosti radím: pokud potřebujete peníze na bydlení, navštivte nejbližší pobočku RSTS. Najdou řešení ušité na míru i vám! Tomáš Hradecký, Jihlava Přesvědčte se sami Výhody úvěru PREMIUM: akontace již od 0% do 20% úroková sazba 5,8 % nepotřebujete ručitele nepředkládáte potvrzení o příjmu možnost splatit úvěr kdykoliv Svět bydlení 2/04 11

12 PENÍZE Finanční poradenství Modernizace našeho bytu Příběh rodiny Selingerovy ze Stříbra, která pomocí úvěru SPEKTRUM vyřešila modernizaci svého bytu výměnu oken, radiátorů a rekonstrukci koupelny. Již delší dobu jsme klienty Raiffeisen stavební spořitelny, a proto jsme se na ni bez váhání obrátili při plánování modernizace našeho bytu. Potřebovali jsme vyměnit okna, radiátory a vybudovat novou koupelnu. Naše úspory však na tak rozsáhlou rekonstrukci nestačily. Částka, kterou jsme si potřebovali půjčit, činila Kč. Nové VOP Obchodní zástupkyně Raiffeisen stavební spořitelny, paní Součková, nám nabídla nový produkt úvěr SPEKTRUM a doporučila nám přechod na nové Všeobecné obchodní podmínky. Ukázalo se, že nové podmínky jsou pro nás velmi výhodné. Protože spoříme již od roku 2001, mohli jsme využít speciální nabídku Raiffeisen stavební spořitelny nulovou úhradu za překlenovací úvěr. Potěšující bylo také snížení úroku z úvěru ze stavebního spoření o 1,1 %. Naše smlouva bylo totiž původně uzavřena se 6% úrokem a nyní bude výše úroku činit pouze 4,9 %. Vzhledem k tomu, že máme již naspořeno 20 % z cílové částky, byl pro nás úvěr SPEKTRUM jako stvořený. 12 Přistupitel Zpočátku jsme měli obavy, zda nám Raiffeisen stavební spořitelna peníze vůbec půjčí. Máme totiž 3 děti, já jsem v současnosti na mateřské dovolené a úvěrem jsme již řešili koupi bytu. Naše bonita sice dostačující nebyla, ale paní Součková nás ujistila, že to není problém, pokud najdeme přistupitele, který prokáže dostatečný příjem. Pak už jsme potřebovali jen jednoho ručitele a poskytnutí úvěru nic nebránilo. Minimální finanční zátěž Snad nejvíce na úvěru SPEKTRUM oceňujeme, že finanční zátěž naší rodiny je opravdu minimální. Dospořování v našem případě činí pouhých 570 Kč za měsíc. Výhodné je také to, že v budoucnu, až se finanční možnosti naší rodiny změní (po mém návratu do zaměstnání), můžeme dospořovanou částku zvýšit. Tím se nám zkrátí délka splácení úvěru. Zaujalo nás také, že úroková sazba úvěru ze stavebního spoření je pevná. Po celou dobu trvání úvěrového vztahu se tedy nezmění a my si můžeme do budoucna udělat finanční plán. Přesvědčte se sami Výhody úvěru SPEKTRUM: úroková sazba již od 6,4 % ročně nastavitelné splátky na míru doba čerpání až 2 roky možnost předčasného splacení bez jakýchkoliv sankcí ručitelé až do Kč Úvěry pro každého Musím podotknout, že úvěry Raiffeisen stavební spořitelny jsou opravdu pro každého. Lze s nimi vyřešit každou bytovou situaci a získat snadno peníze na bydlení. Jednání na oblastním pracovišti probíhalo vždy ve velice příjemné atmosféře, a to i přesto, že mám dvouletého Filípka, který zatím nemá dostatek trpělivosti ani pochopení pro finanční záležitosti. Paní Součková mi vyšla vstříc a snažila se vyřídit vše v co nejkratším čase. Kamila Selingerová, Stříbro

13 Stavební spoření pro cizince Mohou spořit i cizinci? Mohou pobírat také státní podporu? Do konce roku 2003 mohl smlouvu o stavebním spoření uzavřít pouze občan, který měl trvalý pobyt na území České re publiky a rodné číslo přiděleno příslušným orgánem ČR. Od začátku května letošního roku mají nárok na podporu také občané EU, kteří získají povolení k pobytu a budou mít přiděleno rodné číslo. Nárok na státní podporu budou mít také všechny další fyzické osoby s trvalým pobytem v ČR a přiděleným rodným číslem. Podmínka v podobě povolení k pobytu a rodného čísla musí platit po celý rok, ve kterém bude občan žádat o podporu. Státní podpora na více smluv Mohu pobírat státní podporu na více smluv? Státní podporu je možné pobírat na každou smlouvu uzavřenou po Součet všech státních podpor však na všech smlouvách v jednom roce nesmí přesáhnout limitní částku na účastníka, tj Kč. Příklad: Budete mít čtyři smlouvy na první budete spořit 800 Kč, na druhé a třetí 500 Kč a na čtvrté 300 Kč měsíčně. Na konci roku se Vám na první smlouvu připíše podpora Kč, na druhou 900 Kč a na třetí 660 Kč. Na čtvrtou smlouvu nebude státní podpora připsána. Tipy a triky Specialisty PENÍZE Uzavřete smlouvu ihned Zatím nemám založeno stavební spoření. Plánuji vzít si v budoucnosti úvěr na vlastní bydlení. Kdy mám začít spořit? Uzavřete smlouvu o stavebním spoření co nejdříve, nevyplatí se čekat. Dříve dosáhnete na úvěr nebo omezíte dobu, po kterou budete muset čerpat překlenovací úvěr. Výši cílové částky stanovte ve spolupráci s finančním poradcem Raiffeisen stavební spořitelny. Ten Vám poskytne individuální finanční poradenství a doporučí takové parametry smlouvy o stavebním spoření, které Vám budou vyhovovat. Rozhodující je, jakou finanční částku budete v budoucnu potřebovat, kdy a jak dlouho byste chtěl úvěr splácet. Navýšení je úrokovým znevýhodněním Jaký má důsledek navýšení cílové částky u smluv uzavřených do 31. prosince 2003 v současné době? V případě navýšení cílové částky přicházíte o možnost úrokového zvýhodnění (pokud bylo sjednáno ve smlouvě). Státní podpora ale zůstává ve výši dle zákona o státní podpoře platného v době uzavření smlouvy o stavebním spoření. Úvěr SPEKTRUM získal ocenění V letošním ročníku soutěže o nejlepší finanční produkt získal úvěr SPEKTRUM (původně Variant) od Raiffeisen stavební spořitelny ocenění Bronzová koruna v kategorii Stavební Www info Další užitečné rady, tipy a triky naleznete na v sekci Tipy a triky, která je každý týden aktualizovaná. Inzerce Ocenění v prestižní soutěži Zlatá koruna bylo uděleno na základě hodnocení nezávislé odborné poroty Finanční akademie složené z finančních odborníků, ekonomů a publicistů. Změna názvu na SPEKTRUM V nabídce produktů dnes úvěr Variant najdete pod názvem SPEKTRUM. Název se sice změnil, výhodné parametry však zůstávají. K získání úvěru stačí 20% akontace, kterou lze složit i jednorázově. Až do výše Kč nepotřebujete žádného ručitele. Velkou výhodou úvěru SPEKTRUM je především volitelnost splátek, které si můžete přizpůsobit svým možnostem. Ocenění svědčí o výhodnosti úvěru SPEKTRUM, a to navíc ve srovnání s poměrně silnou konkurencí na trhu stavebního spoření. Záruka kvality a korektnosti Raiffeisen stavební spořitelna se snaží svým klientům vždy nabízet kvalitní a výhodné produkty. Proto nás ocenění Bronzová koruna v kategorii Stavební spoření v letošním ročníku soutěže o nejlepší finanční produkt potěšilo. Velmi si tohoto ocenění vážíme a vnímáme ho i jako uznání práce celé spořitelny a korektních vztahů k vám, našim klientům. Svět bydlení 2/04 13

14 PENÍZE Novinky Jak provádět platby stavebního spoření a úvěru Bezproblémový platební styk považujeme za základ dobrých vzájemných vztahů. Proto pro vaši lepší orientaci přinášíme přehledné informace o možných způsobech placení stavebního spoření, překlenovacího úvěru a úvěru ze stavebního spoření. Platba při uzavření smlouvy Platba ve prospěch účtu stavebního spoření při uzavření Smlouvy o stavebním spoření a o zřízení vkladového účtu (dále jen Smlouva ) se provádí poštovní poukázkou typu A, která je součástí této smlouvy. Je třeba zkontrolovat, zda číslo účtu uvedené na složence je totožné s číslem smlouvy. Konstantní ani specifický symbol se neuvádí. Vklady na stavební spoření Vklady ve prospěch účtu stavebního spoření po uzavření smlouvy, tj. po obdržení Oznámení o uzavření smlouvy o stavebním spoření s klientskou kartou, je možné provádět několika způsoby. Číslem účtu příjemce je vždy číslo smlouvy o stavebním spoření. Kód banky je 7950, variabilním symbolem je číslo smlouvy. Konstantní ani specifický symbol se neuvádí. Bankovním převodem trvalým nebo jednorázovým příkazem k úhradě v bance, kde máte vedený svůj běžný účet. Při bankovním převodu je nutné uvést jako číslo účtu příjemce číslo účtu uvedené ve Smlouvě. V případě zadání správného čísla účtu je variabilní symbol nepovinný údaj. V hotovosti na pokladně centrály Raiffeisen stavební spořitelny v Praze. V hotovosti u jakékoliv pobočky Raiffeisenbank. Srážkou ze mzdy pokud máte zájem o tuto formu převodu, požádejte svého zaměstnavatele o provádění srážek ze mzdy a poukazování těchto plateb ve prospěch svého účtu stavebního spoření. Mezibankovním inkasem z účtu v jiném peněžním ústavu. Na vaši žádost vám zašleme formulář pro zasílání plateb inkasem z účtu. V horní části vyplníte bankovní spojení svého účtu a v dolní části musí peněžní ústav, ze kterého bude měsíčně inkaso prováděno, potvrdit, od jakého data bude možné inkaso provádět. Po obdržení toho- 14 to potvrzeného formuláře bude Raiffeisen stavební spořitelna inkasovat pravidelně částku ve výši měsíčního vkladu uvedeného ve Smlouvě. Podmínkou pro správné zúčtování plateb je bezchybné uvedení správného bankovního spojení včetně správného kódu banky a dostatek prostředků na účtu, ze kterého má být inkasováno. Desátý den před koncem měsíce probíhá v naší stavební spořitelně tvorba předpisů na inkaso, šestý den před koncem měsíce odesíláme bankám žádosti o inkasa a poslední den v měsíci je inkasovaná částka připsána na váš účet stavebního spoření. Poštovní poukázkou typu A (určenou pro platbu v hotovosti). Na základě žádosti vám zašleme předtištěné poštovní poukázky typu A. V žádosti je nutné uvést periodicitu zasílání vkladů (měsíčně, čtvrtletně, pololetně nebo ročně). V případě měsíčních plateb vám bude jedenkrát v roce zasláno dvanáct kompletně vyplněných poštovních poukázek na částku ve výši měsíčního vkladu stanoveného ve smlouvě. Kromě kompletně vyplněných poštovních poukázek současně obdržíte dvě předtištěné poukázky bez uvedené částky, které slouží pro zaslání mimořádných vkladů. Těmito poštovními poukázkami je možné zaplatit na jakékoliv poště v ČR. Tyto poukázky nejsou určeny pro platbu v bance. Platbou SIPO (Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva) je vhodná pro pravidelné dlouhodobé spoření. Na základě vaší žádosti zprostředkujeme zařazení plateb stavebního spoření do SIPO. Podmínkou pro správné zúčtování je bezchybné uvedení spojovacího čísla SIPO. Vzhledem k tomu, že zařazení do SIPO trvá až dva měsíce, budou na vaši adresu zaslány dvě předtištěné poštovní poukázky typu A pro přechodnou dobu. Po vyřízení formalit probíhá placení splátek stavebního spoření již automaticky: stavební spořitelna 15. dne v měsíci vyšle požadavek na vytvoření předpisu SIPO do České pošty. Platby ze SIPO budou připsány na účet stavebního spoření po zaplacení předpisu SIPO na základě souborů plateb z České pošty. Před ukončením smlouvy o stavebním spoření doporučujeme zrušit platbu SIPO s předstihem cca 2 měsíce. Splátky překlenovacího úvěru Ve smlouvě o překlenovacím úvěru je dohodnuta výše splátek úroků a výše splátek dospořování. V případě úvěru s nezajištěnou částkou vyšší než Kč je v úvěrové smlouvě dohodnutý způsob placení mezibankovním inkasem. Jako součást úvěrové smlouvy obdržíte formulář na mezibankovní inkaso. Ve své bance si nechte povolit inkaso k běžnému účtu. Patnáctý den v měsíci provede stavební spořitelna tvorbu předpisů na inkaso a dvacátý den v měsíci se odesílají žádosti o inkaso na banky. Dvacátý pátý den probíhá přípis inkasovaných částek na úvěrový účet. Po překlopení překlenovacího úvěru na úvěr ze stavebního spoření je automaticky prováděno inkaso splátek na odpovídající účet úvěru ze stavebního spoření. Splátky úvěru ze stavebního spoření Splátky úvěru ze stavebního spoření je možné provádět mezibankovním inkasem měsíčně z účtu v jiném peněžním ústavu (stejně jako u překlenovacího úvěru) nebo ostatními způsoby placení výše uvedenými. Vždy je však nutno zkontrolovat správnost bankovního spojení (číslo účtu a kód banky), výši platby a dostatek finančních prostředků na běžném účtu k datu splatnosti příkazu. Bezhotovostně bez problémů Naše zkušenosti potvrzují, že bezhotovostní formy placení, zejména platby trvalým příkazem k úhradě, jsou nejméně problémové jak z hlediska ekonomického, tak i z hlediska rychlosti a pohodlí. Ať již použijete jakýkoli způsob placení, doporučujeme údaje vždy zkontrolovat a neodkladně nám oznámit případné pochybnosti či reklamace, abychom mohli ve spolupráci s vámi vzniklé nedostatky včas napravit.

15 Místní hovory Špička: PO PÁ Mimo špičku: PO PÁ Víkendy a svátky 24 hodin s TELE2 Komfort 1,25Kč/min 0,69Kč/min 0,56 Kč/min Všechny uvedené ceny jsou včetně DPH 19 %. s Českým Telecomem Home Standard 1,58 0,79 Kč/min Kč/min je služba dražší o 26 % 14 % 41 % 24 MILIONŮ VE 24 ZEMÍCH EVROPY VOLÁ LEVNĚJI S TELE2! Proč k nim ještě nepatříte? Stejně jako 24 milionů našich klientů se brzo přesvědčíte, že je volání s TELE2 milionové! Aktivace zdarma na infolince

16 BYDLENÍ Na návštěvě Na karty do zimní zahrady Většina lidí touží po rodinném domku se zahradou, kde by měl každý člen rodiny dostatek prostoru a soukromí. Doslova hitem se za poslední roky staly tzv. vesničky za městy, které ale vzhledem k odloučení od města nejsou vhodným řešením pro každého. Manželé Linda Finková a Richard Genzer neustoupili od svého ideálu mít rozlehlý dům, ale zároveň chtěli zůstat co nejblíže městu. Původně bydleli ve dvoupokojovém bytě. Před dvěma lety si koupili starý dům ze 70.let, který prošel částečnou rekonstrukcí. Stávající obydlí rozšířili o zimní zahradu, přistavěli garáž a dva pokoje. Všichni nám radili, ať dům zboříme a postavíme nový. Měli pravdu, stálo by to méně peněz, ale já mám ráda staré domy, které mají starý sklep a dýchají. Když jsem domek poprvé uviděla, dokázala jsem si hned představit, co vybouráme a co přistavíme. Rekonstrukce domu, kterou Genzerovi financovali částečně pomocí hypotéky, stála bez zařízení přibližně dva milióny korun. Přestavba trvala asi tři čtvrtě roku, zajišťovala ji firma našeho kamaráda. Naštěstí jsme měli v té době kde bydlet. 16 Zimní zahrada oblíbené zákoutí Nejoblíbenějším místem z celého domu je pro Lindu Finkovou zimní zahrada, která se stala centrem dění v domácnosti. Oblíbené zázemí domu, při jehož výstavbě se Linda inspirovala zahradou své kamarádky, je situováno na východní stranu a dá se obývat v kteroukoliv roční dobu. V létě je chráněno od nejprudšího slunečního žáru, v zimních měsících je vyhříváno podlahovým vytápěním. Paní domu oceňuje funkčnost tohoto malého a útulného prostoru, zejména při návštěvách, které přijdou na kávu nebo na karty. Pro své hry si zelené zákoutí oblíbila zejména malá dcera. O záplavu květin a trávu na zahradě se Linda Finková stará sama

17 Na návštěvě BYDLENÍ Chybí jen bazén Dům nestojí na samotě, ale obklopují jej ze všech stran sousední domy. Soukromí rodiny to ale nenarušuje, Genzerovi dokonce zavrhli i původně plánované rolety do prosklené zimní zahrady. Zvenku dům vypadá na první pohled malý, ale rodina je s rozlohou pozemku, který má celkově 500 m 2, spokojená. Po větším prostoru si Linda Finková posteskne, když jí v létě chybí bazén. Ale při sekání trávy si vždycky uvědomím, že trávník je velký až moc, směje se. V horní části domu se nachází pět malých pokojů a koupelna, přes celou plochu se navíc táhne obyvatelná půda, která prozatím funguje jako výborné odkladiště všeho nepotřebného, např. dětských autodráh. V přízemní části domu vznikla probouráním příček tří malých pokojíků prostorná a členitá hala, které dominuje velká bílá pohovka. Kuchyň malých rozměrů se tedy spojila s obývacím prostorem, jenž je nejfrekventovanějším místem domu. Dostatek místa zbyl Kolem domu má své hájemství devítiletý pes Bob Baví ji squash i uklízení S úklidem si Linda poradí sama, ale pravidelně k ní dochází slečna na výpomoc s žehlením. Žehlení se samozřejmě úplně nevyhnu, ale přiznávám, že žehlím nerada. Ríša má velkou spotřebu oblečení hodně sportuje a nosí spoustu košil. Linda Finková, i když je zaneprázdněná divadlem a domácími povinnostmi, si najde čas i na sport. Nejvíc ji baví squash a stolní tenis. Pořad Tele tele, který běží už čtyři roky, má úspěch, ale najdou se i jeho odpůrci. Jak se vyrovnává rodina Genzerových s popularitou a hlavně s jejími stinnými stránkami? Nemáme problémy, tvrdí Linda. Lidé Richarda oslovují, žádají o podpisy, ale do konfliktů se nedostáváme. Samozřejmě každý nemá Tele tele rád, ale nikdo nás neobtěžuje žádnými výpady. A život s Ríšou? Život s ním je v pohodě, jinak bych si ho nevzala. Ríša je velmi vtipný a pořád mě baví. světová kvalita na českém trhu PLYNOVÉ PRŮTOKOVÉ KOTLE PRO BYTY A RODINNÉ DOMY modulovaný výkon hořáku snadná regulace pomocí termostatu rychlá montáž a snadná výměna za staré typy kotlů modely s vestavěným zásobníkem TUV již od ,- Kč (bez DPH) Zelené zákoutí si pro své hry oblíbila zejména malá dcera pro vybudování Richardovy pracovny a malé pracovničky Lindy, bez níž by se jako soukromá učitelka zpěvu těžko obešla. Dům je pro nás velký akorát, a i kdybychom měli ještě dvě děti, je pro všechny pořád dost místa. Dům na větší ploše by pro nás byl v Praze finančně nedostupný a kupovat pozemek za Prahou jsme nechtěli. Tato lokalita nám vyhovuje, je součástí města, ale je tu klid. Vzdálenost od centra je pro mě důležitá, nechtěla jsem být izolovaná od města a od lidí. Když sem někoho pozvu na kafe, rád pozvání příjme. Linda Finková Radek Holík a Markéta Havelková Zpěvačka Linda Finková se věnuje muzikálovému divadlu. Roli Fulvie ztvárňuje v Kleopatře, která se nyní hraje na Slovensku v repertoárovém divadle Nová scéna. Opět se objeví v obnoveném Krysaři. Od srpna začíná zkoušet roli Mylady v novém muzikálu Michala Davida Tři mušketýři, v němž ji diváci uvidí dokonce šermovat v dobovém kostýmu. Inzerce Buderus tepelná technika Praha, spol. s r.o. Průmyslová 372/1, Praha 10 Štěrboholy tel.: , fax: Nabízíme i kondenzační kotle s úsporou až 20 % plynu Svět bydlení 2/04 17

18 BYDLENÍ Evropská unie V zemích EU je dominující vlastnické bydlení, které je typické pro skandinávské země Bydlení v zemích Evropské unie Náš byt, náš hrad. Abychom si mohli zařídit byt či dokonce domek podle svých tajných představ, zadlužujeme se na mnoho let. A jak je to s bydlením v ostatních členských zemích Evropské unie? V každé zemi jsou velmi rozdílné mzdy a ceny zboží a služeb a samotné peněžní vyjádření nákladů na bydlení nemá potřebnou vypovídací schopnost o ceně za bydlení. Proto je v tabulce Výdaje na bydlení v zemích Evropské unie (EU) v roce 2002 uvedeno procentní vyjádření částky vynakládané na bydlení z průměrného příjmu domácnosti v jednotlivých zemích EU. S výjimkou jižních členských zemí Evropské unie (Portugalsko, Španělsko a Řecko), v nichž občané ušetří za otop či zateplení domku, nejsou nikde náklady nižší než 20 %. Občané České republiky vynaloží na bydlení v průměru 19 % rodinného rozpočtu, což je podobná hodnota jako u Rakušanů, ale o 5 % méně než u Němců. Vzhledem k niž- 18 ším cenám bydlení v deseti nových členských státech se dá očekávat nárůst ceny bydlení i v těchto zemích. Co se týče výdajů na vybavení domácnosti (elektrospotřebiče, elektronika, vybavení koupelny ), zaostává opět všech deset nových členských zemí za ostatními o několik procent. Nejvíce peněz za vybavení svého domova utratí Italové (10 % rodinného rozpočtu). a jen malou část tohoto sektoru tvoří rodinné domky. Nájemní byty vyhledávají domácnosti se středními příjmy. Podíl nájemního bydlení na celkovém bytovém fondu se pohybuje od 30 do 60 %. Ve většině zemí jsou vlastníky soukromé osoby a financování probíhá ze soukromých zdrojů. Sociální nájemní byty jsou nejvíce využívány v Nizozemí (40 %) a Velké Británii (23 %). Nejméně naopak ve Španělsku (1 %). Cílem provozování těchto bytů není dosáhnout zisku, nýbrž uspokojit bytové potřeby občanů. Jedná se o zvýhodněné skupiny obyvatel, jejichž špatná ekonomická situace je spojena se zdravotními problémy, nebo se jedná o profese důležité pro obci učitelé, lékaři, policisté. Tato forma bydlení je většinou poskytována obcemi či neziskovými organizacemi. Liberalizace jako trend V jednotlivých státech je sociální stránka bydlení v bytech soukromého nájemního sektoru řešena různě. I když regulace nájemného v některých oblastech přetrvává (Rakousko, Francie, Dánsko), je převažujícím trendem liberalizace. Liberalizace nájemného je ve většině členských zemí spojena se zavedením určitých limitů jeho zvyšování. Hlavním opatřením je však poskytování příspěvků na bydlení potřebným domácnostem. Ve Velké Británii, Nizozemí, Francii a Dánsku pobírá tyto dávky okolo 20 % domácností. Petr Gola Výdaje na bydlení v zemích EU Stát Výdaje na bydlení z příjmů domácnosti (v %) Výdaje na vybavení domácnosti (v %) Výdaje na bydlení Vlastní dům či byt? Splátky na celý život Dle vlastnických práv k nemovitosti a uživatelských práv se rozlišuje bydlení ve všech zemích Evropské unie na vlastnické bydlení, nájemní bydlení a sociální byty. Průměrné zastoupení vlastnického bydlení na trhu s byty dosahuje v zemích Evropské unie 55 %. Vlastní byty jsou typické pro Španělsko a země Skandinávie. Naopak v Nizozemí nebo v Německu je jejich podíl relativně nízký. Financování vlastnického bydlení je založeno na kapitálovém trhu (hypoteční úvěry). Státy většinou umožňují daňové úlevy a dotují úrokové sazby. V současné době je vlastnické bydlení v zemích EU velmi drahé, ale bezpečnější a jistější. Ve městech převažuje nájemní bydlení v bytových domech Švédsko 31 5 Finsko 26 5 Dánsko 25 7 Francie 25 6 Německo 24 8 Nizozemí 21 8 Maďarsko 20 4 Irsko 20 7 Itálie Rakousko 20 9 Česká republika 19 7 Polsko 19 5 Litva 19 5 Velká Británie 19 6 Řecko 16 5 Slovensko 16 5 Španělsko 16 6 Slovinsko 12 8 zdroj: Eurostat yearbook 2002 the statistical guide to Europe

19 BYDLENÍ kompletní řešení telekomunikačních potřeb firem i domácností jistota profesionální přístup k individuálním potřebám zákazníků spokojenost vysoká kvalita za bezkonkurenčních cenových podmínek Co se týče výdajů na vybavení domácnosti (elektrospotřebiče, elektronika, vy- pohodlí klientský bavení servis koupelny ), 24 hodin zaostává denně, opět všech 7 dní v týdnu, 365 dní v roce deset nových členských zemí za ostatními o několik procent. Nejvíce peněz za vybavení svého domova utratí Italové (10 % rodinného rozpočtu) Svět bydlení 2/04 19

20 BYDLENÍ Váš byt Koupelna místnost nejen pro očistu Nejčastěji modernizujeme a přestavujeme kuchyň a koupelnu. Tyto místnosti používáme každý den, takže se oproti ostatním rychleji opotřebovávají. Koupelnu využíváme nejen k očistě těla, ale také k relaxaci. Koupelny a toalety, ať už jako spojené či oddělené jednotky, představují obytný prostor, který velmi často využívá nejen celá rodina, ale také návštěvy. Vybavení koupelny a toalety reprezentuje jejího majitele, vypovídá o něm stejně jako kterákoli jiná obytná místnost. Přestože má být zařízení těchto prostor především účelové, můžete jim při zařizování dodat osobitý vzhled. Základ koupelny K základnímu vybavení koupelny patří vana nebo sprcha, umyvadlo, baterie, úložné prostory, zrcadlo, ventilátor a dveře upravené pro odvod páry. Při výběru těchto základních prvků se řiďte vlastními potřebami a nekupujte doplňky, které v koupelně zaniknou nebo mohou působit v celkovém dojmu rušivě. Samozřejmě musíte vše přizpůsobit prostoru, proto se zamyslete nad běžným pro- 20 vozem koupelny. Počet členů rodiny ovlivní umístění a řešení úložných prostor, použití vany, sprchového koutu či typu umyvadel. Při zvýšeném ranním provozu je dobré pořídit si dvě umyvadla. Jako úložný prostor v malé koupelně můžeme využít místo pod umyvadlem, police vestavěné ve zdi a podobně. Detaily jsou důležité Výsledný dojem koupelny mohou ovlivnit i drobné detaily koberečky, skleněné dekorace, proutěné křeslo nebo koš na prádlo, okno s květinou. Prostor můžete oživit a ozvláštnit také atypickými sprchovými a umyvadlovými bateriemi. Malé koupelny by měly být sjednoceny do jedné barvy, která opticky zvětšuje prostor. Stejně tak barva osušek, koberečků a doplňků dotvoří celkový dojem. Nezbytným prvkem koupelny je zrcadlo, místo staré plastové skříňky umístěte například atypicky řezané zrcadlo. Použitím více zrcadel se prostor opticky zvětší. Opět aktuální bidet Součástí moderní koupelny by dnes měl být bidet se samostatnou nebo zabudovanou pákovou baterií. Nedostatek místa pro umístění bidetu pomohou vyřešit praktické umyvadlové baterie s mobilní ruční sprškou. Sprška umožní snadné provádění intimní hygieny na toaletě. Stejně dobře poslouží při úklidu, pomůže při splachování umytých vlasů, při omývání zadečku malého dítěte, je vhodná pro lidi na invalidním vozíčku. Posviťte si na ni Osvětlení koupelny hraje důležitou roli nejen v estetickém dojmu, ale zejména v praktickém použití. Vyvážené střední osvětlení

www.modrapyramida.cz Bezplatná infolinka Modré pyramidy 800 101 554 Veškeré detaily o produktech s vámi rád projedná náš finanční poradce.

www.modrapyramida.cz Bezplatná infolinka Modré pyramidy 800 101 554 Veškeré detaily o produktech s vámi rád projedná náš finanční poradce. www.modrapyramida.cz Bezplatná infolinka Modré pyramidy 800 101 554 Veškeré detaily o produktech s vámi rád projedná náš finanční poradce. POTŘEBUJI BYDLET Nabízíme vám produkty stabilních a silných partnerů:

Více

Optimální půjčka vám umožní získat i neúčelovou část použitelnou na jakékoli nepodnikatelské účely.

Optimální půjčka vám umožní získat i neúčelovou část použitelnou na jakékoli nepodnikatelské účely. POTŘEBUJI PŮJČIT Jestliže potřebujete rychle půjčit finanční prostředky a hledáte solidního partnera, pak jste v Modré pyramidě na správné adrese. Díky půjčkám z naší nabídky si můžete jednoduše a bez

Více

Příloha č. 3: Stavební spořitelny a jejich nabídka produktů na financování bydlení. Českomoravská stavební spořitelna a.s.

Příloha č. 3: Stavební spořitelny a jejich nabídka produktů na financování bydlení. Českomoravská stavební spořitelna a.s. Příloha č. 3: Stavební spořitelny a jejich nabídka produktů na financování bydlení V české republice nyní působí celkem 5 stavebních spořitelen a všechny tyto spořitelny jsou sdruženy v Asociaci českých

Více

Finanční gramotnost pro SŠ -6. modul Úvěry a předlužení

Finanční gramotnost pro SŠ -6. modul Úvěry a předlužení Modul č. 6 Ing. Miroslav Škvára O úvěrech Co říká o úvěru Wikipedie? Úvěrje formou dočasného postoupení zboží nebo peněžních prostředků (půjčka) věřitelem, na principu návratnosti, dlužníkovi, který je

Více

Jasné výhody podnikání s Poštovní spořitelnou

Jasné výhody podnikání s Poštovní spořitelnou Jasné výhody podnikání s Poštovní spořitelnou Představení Poštovní spořitelny Součást skupiny ČSOB Samostatná obchodní značka Druhá největší banka v ČR v počtu klientů obsluhuje více jak 2 000 000 klientů

Více

Zvyšování kvality výuky technických oborů

Zvyšování kvality výuky technických oborů Zvyšování kvality výuky technických oborů Klíčová aktivita VI.2 Vytváření podmínek pro rozvoj znalostí, schopností a dovedností v oblasti finanční gramotnosti Výukový materiál pro téma VI.2.1 Řemeslná

Více

PŮJČKY - pokračování

PŮJČKY - pokračování PŮJČKY - pokračování Výukový materiál je připraven pro 8. ročník s využitím Power pointové prezentace a sešitu. Žáci se seznámí s různými možnostmi půjček, s jejich výhodami a nevýhodami, pracují s tabulkou,

Více

Implementace finanční gramotnosti ve školní praxi. Analýza priorit cílů a jejich realizace při sestavování osobního finančního plánu

Implementace finanční gramotnosti ve školní praxi. Analýza priorit cílů a jejich realizace při sestavování osobního finančního plánu Implementace finanční gramotnosti ve školní praxi Digitální podoba e learningové aplikace 0 (vyuka.iss cheb.cz) Analýza priorit cílů a jejich realizace při sestavování osobního finančního plánu Ing. Radmila

Více

Spořící chování ve vybraných zemích skupiny Erste Bank

Spořící chování ve vybraných zemích skupiny Erste Bank Spořící chování ve vybraných zemích skupiny Erste Bank Průzkum uskutečněný mezi obyvatelstvem (ve věku 15+) v několika zemích - tj. v Rakousku, České republice a na Ukrajině -září 1 - Návrh průzkumu Tato

Více

NÁKUPY NA SPLÁTKY. Obsah:

NÁKUPY NA SPLÁTKY. Obsah: NÁKUPY NA SPLÁTKY Obsah: > O nákupu na splátky > Výhody nákupu na splátky > Nákup na splátky je snadný, zabere vám pár minut > Podmínky pro získání úvěru a potřebné doklady > Pojištění schopnosti splácet

Více

Firemní program Domino

Firemní program Domino Firemní program Domino pro zaměstnance společnosti SPŠ Mladá Boleslav Prezentace FP Domino BĚŽNÝ ÚČET V KČ Srovnání nabídky kont Perfekt Konto Extra Konto Premium Konto Měsíční kreditní obrat > 10 000

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu CZ. 1.07/1.5.00/34.0996 Číslo materiálu Název školy Jméno autora Tématická oblast Předmět Ročník VY_32_INOVACE_EKO149

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0499

CZ.1.07/1.5.00/34.0499 Číslo projektu Název školy Název materiálu Autor Tematický okruh Ročník CZ.1.07/1.5.00/34.0499 Soukromá střední odborná škola Frýdek-Místek,s.r.o. VY_32_INOVACE_251_ESP_06 Marcela Kovářová Datum tvorby

Více

Sazebník. bankovních poplatků mbank. Platný od 1. 11. 2012.

Sazebník. bankovních poplatků mbank. Platný od 1. 11. 2012. Sazebník bankovních poplatků mbank Platný od 1. 11. 2012. Obsah I. Osobní účet mkonto 2 II. Spořicí účet emax / emax plus 2 III. Termínovaný vkladový účet mvklad 3 IV. Platební karty 3 V. Kreditní karty

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: VI/2 Sada: 2 Číslo

Více

SIPO. Proč platit přes SIPO. Jak si SIPO pořídit. SIPO lze platit následujícími způsoby:

SIPO. Proč platit přes SIPO. Jak si SIPO pořídit. SIPO lze platit následujícími způsoby: SIPO Proč platit přes SIPO SIPO Vám umožní sdružit všechny pravidelné platby (voda, plyn, nájem, telefon, pojistné, předplatné novin atd.) do jediné platby. Každý měsíc samozřejmě dostáváte podrobný výpis

Více

Finanční gramotnost pro SŠ -8. modul Jak si pořídit vlastní bydlení

Finanční gramotnost pro SŠ -8. modul Jak si pořídit vlastní bydlení Modul č. 8 Ing. Miroslav Škvára O bydlení Vzpomínáte si na rodinný rozpočet? Co tvoří výdaje rodiny: Bydlení je nejvýznamnější položkou!!! Bydlení patří mezi základní potřeby člověka. Nákladné je jednak

Více

Úvěrové instituce a jejich zprostředkovatelé, bankovní produkty. Univerzita Třetího věku Hradec Králové. Říjen 2010

Úvěrové instituce a jejich zprostředkovatelé, bankovní produkty. Univerzita Třetího věku Hradec Králové. Říjen 2010 Úvěrové instituce a jejich zprostředkovatelé, bankovní produkty Univerzita Třetího věku Hradec Králové Říjen 2010 Úvěrové instituce Banky akciové společnosti oprávněné přijímat vklady, poskytovat úvěry

Více

Příloha smlouvy o úvěru č. xxxxxxxxxx Příloha dodatku č. yyyyyyyyyy ke smlouvě o úvěru č. xxxxxxxxxx

Příloha smlouvy o úvěru č. xxxxxxxxxx Příloha dodatku č. yyyyyyyyyy ke smlouvě o úvěru č. xxxxxxxxxx Příloha smlouvy o úvěru č. xxxxxxxxxx Příloha dodatku č. yyyyyyyyyy ke smlouvě o úvěru č. xxxxxxxxxx Přehled výhod Následující dokument obsahuje přehled služeb a zvýhodnění, které Vám nabízíme v souvislosti

Více

Uživatelská příručka Zaměstnavatelský portál AXA

Uživatelská příručka Zaměstnavatelský portál AXA Uživatelská příručka Zaměstnavatelský portál AXA Společnost AXA pro Vás připravila možnost využívat pro správu a zasílání příspěvků za zaměstnance na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření

Více

Kdo může žádat o nákup na splátky?

Kdo může žádat o nákup na splátky? Homecredit U nás nakoupíte i bez peněz! Potřebujete novou kuchyňskou linku, pro děti nový psací stůl nebo kvalitní postel pro babičku a nemáte zrovna peněz nazbyt? Nevadí. Našim zákazníkům nabízímesplátkový

Více

REKLAMNÍ NABÍDKA. 1. Údaje o věřiteli spotřebitelského úvěru. 2. Popis základních vlastností spotřebitelského úvěru. 1.1 Věřitel

REKLAMNÍ NABÍDKA. 1. Údaje o věřiteli spotřebitelského úvěru. 2. Popis základních vlastností spotřebitelského úvěru. 1.1 Věřitel REKLAMNÍ NABÍDKA 1. Údaje o věřiteli spotřebitelského úvěru 1.1 Věřitel Komerční banka, a.s., se sídlem Praha 1, Na Příkopě 33 čp. 969, PSČ 114 07, IČO: 45317054, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném

Více

Každý klient si zaslouží individuální přístup. To nejdůležitější ze světa Vaší banky

Každý klient si zaslouží individuální přístup. To nejdůležitější ze světa Vaší banky inspirace Každý klient si zaslouží individuální přístup To nejdůležitější ze světa Vaší banky 24 02 02 03 04 Účelová půjčka v novém kabátě Podnikatelské ekonto ŽIVNOST Přes 100 tisíc klientů s ekontem

Více

CZ.1.07/1.4.00/21.1920

CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Finanční produkty Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_39_07 Tématický celek: Rodina a finance Autor: Mgr. Drahomíra

Více

Sazebník - účty Platný od 3.10.2015

Sazebník - účty Platný od 3.10.2015 Sazebník - účty Platný od 3.10.2015 Měsíční vedení účtu v CZK Měsíční vedení účtu v EUR/USD Měsíční výpis z účtu - zasílání elektronicky - zasílání poštou Běžný účet CZK/EUR/USD Šablona platby (zadání,

Více

Americká hypotéka Charakteristika Americké hypotéky

Americká hypotéka Charakteristika Americké hypotéky Charakteristika Americké hypotéky Od 1. května 2004 byl uveden v platnost nový Zákon č. 190/2004 Sb. o dluhopisech, na jejímž základě mohou banky nabízet svým klientům tzv. americkou hypotéku Nový zákon

Více

Era osobní účet Příručka pro klienty, kteří dovršili 18 let

Era osobní účet Příručka pro klienty, kteří dovršili 18 let Era osobní účet Příručka pro klienty, kteří dovršili 18 let Co se na vašem účtu mění Způsob podepisování Nyní už všechny dokumenty podepisujete pouze vy. Platební karta Týdenní limit pro výběry z bankomatů

Více

Poskytovatelem splátek je společnost Home Credit a.s., http://www.homecredit.cz

Poskytovatelem splátek je společnost Home Credit a.s., http://www.homecredit.cz Poskytovatelem splátek je společnost Home Credit a.s., http://www.homecredit.cz Popis produktů Prodej na splátky On-line přes internet Vše zařídíte z pohodlí domova Jednoduše, rychle, přehledně 1. "1/10"

Více

ení a produkty UniCredit Bank pro stomatology

ení a produkty UniCredit Bank pro stomatology Služby, řešen ení a produkty UniCredit Bank pro stomatology Novinky UniCredit Bank pro stomatology dostupnější kontokorent Profesionál k podnikatelskému účtu vklady prostřednictvím České pošty na Váš účet

Více

Splátky Home Credit. Popis produktů

Splátky Home Credit. Popis produktů Splátky Home Credit Obsah: Splátky Home Credit... 1 Popis produktů... 1 Všeobecné podmínky... 2 Krok za krokem při splátkovém prodeji na dálku... 3 Textace na web: Ochrana osobních údajů... 4 Pojištění

Více

Vzhled a popis hlavních funkcí systému SMSbrána.cz

Vzhled a popis hlavních funkcí systému SMSbrána.cz Vzhled a popis hlavních funkcí systému SMSbrána.cz www.smsbrana.cz Hlavní stránka a přihlášení do systému 4 Neogenia s.r.o. +420 5 9 260 info@smsbrana.cz www.neogenia.cz Odesílač SMS Nejdůležitější část

Více

Sazebník úhrad za poskytované služby platný od 01/03/2012. Sazebník se vztahuje na služby poskytované fyzickým a právnickým osobám.

Sazebník úhrad za poskytované služby platný od 01/03/2012. Sazebník se vztahuje na služby poskytované fyzickým a právnickým osobám. sazebník Sazebník úhrad za poskytované služby platný od 01/03/2012. Sazebník se vztahuje na služby poskytované fyzickým a právnickým osobám. I. Stavební spoření Položka 1. Uzavření smlouvy Poznámka 2.

Více

Poskytovatelem splátek je společnost Home Credit a.s., http://www.homecredit.cz

Poskytovatelem splátek je společnost Home Credit a.s., http://www.homecredit.cz Splátky Home Credit Obsah: Splátky Home Credit... 1 Popis produktů... 1 Všeobecné podmínky... 3 Krok za krokem při splátkovém prodeji na dálku... 4 Textace na web: Ochrana osobních údajů... Chyba! Záložka

Více

Zdraví: přípravy na dovolenou cestujete vždy s evropským průkazem zdravotního pojištění (EPZP)?

Zdraví: přípravy na dovolenou cestujete vždy s evropským průkazem zdravotního pojištění (EPZP)? MEMO/11/406 V Bruselu dne 16. června 2011 Zdraví: přípravy na dovolenou cestujete vždy s evropským průkazem zdravotního pojištění (EPZP)? O dovolené...čekej i nečekané. Plánujete cestu po Evropské unii

Více

Specifikace úvěrových podmínek AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo

Specifikace úvěrových podmínek AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo Specifikace úvěrových podmínek AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo Žádost o poskytnutí úvěru ze dne: 20.12.2013 Žadatel (dlužník 1) Jméno a příjmení: Markéta Ukázková Rodné číslo: 764530/0000 Narozen:

Více

Stavební spoření. Bc. Alena Kozubová

Stavební spoření. Bc. Alena Kozubová Stavební spoření Bc. Alena Kozubová Právní norma Zákon č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření Stavební spoření Stavební spoření je účelové spoření spočívající v přijímání vkladů od účastníků stavebního spoření,

Více

Téma: Jednoduché úročení

Téma: Jednoduché úročení Téma: Jednoduché úročení 1. Půjčili jste 10 000 Kč. Za 5 měsíců Vám vrátili 11 000 Kč. Jaká byla výnosnost této půjčky (při jaké úrokové sazbě jste ji poskytli)? [24 % p. a.] 2. Za kolik dnů vzroste vklad

Více

Chytrá karta České spořitelny

Chytrá karta České spořitelny Chytrá karta České spořitelny Martin Techman, ředitel úseku rozvoje obchodu ČS Tomáš Reytt, manažer projektu Chytrá karta ČS 11. srpna 2008 Obsah Volně nastavitelné produkty Trh kreditních karet v ČR Chytrá

Více

Garantovaná úroveň služeb

Garantovaná úroveň služeb 800 521 521 www.kb.cz Garantovaná úroveň služeb Profesionalita především BEZPEČNOST Bezpečí Vašich financí je pro nás samozřejmostí Přístup k Vašim penězům je jednoduchý a bezpečný. Všechny formy přihlašování

Více

Příručka pro uživatele Telefonního bankovnictví

Příručka pro uživatele Telefonního bankovnictví Příručka pro uživatele Telefonního bankovnictví Vážený kliente, naším cílem je nabídnout Vám takové finanční služby, které Váš skutečný život zjednoduší. Proto jsme se rozhodli novou podobu našich finančních

Více

ZMĚNY V SAZEBNÍKU ČSOB

ZMĚNY V SAZEBNÍKU ČSOB ZMĚNY V SAZEBNÍKU ČSOB S ÚČINNOSTÍ OD 1. 4. 2015 Vážená klientko, vážený kliente, od 1. dubna budeme mít nový Sazebník pro fyzické osoby - občany, a proto bychom vás chtěli seznámit se všemi chystanými

Více

ČS Premier. Specializovaná nabídka produktů a služeb pro majetnější klientelu

ČS Premier. Specializovaná nabídka produktů a služeb pro majetnější klientelu ČS Premier Specializovaná nabídka produktů a služeb pro majetnější klientelu Praha 20. října 2010 Petra Radová, ředitelka odboru klientské segmenty-affluent České spořitelny Jiří Zelinka, ředitel úseku

Více

Expresní linka. První kroky se službou Expresní linka

Expresní linka. První kroky se službou Expresní linka Expresní linka První kroky se službou Expresní linka OBSAH Co Vám Expresní linka nabízí? 3 Možnost zabezpečení přístupu k Expresní lince 4 První kroky Registrace čísla Vašeho mobilního telefonu 4 První

Více

1. Úvěr na sporožirovém účtu (Kontokorent, Mini Kontokorent České spořitelny )

1. Úvěr na sporožirovém účtu (Kontokorent, Mini Kontokorent České spořitelny ) Sazebník České spořitelny, a.s., pro bankovní obchody (dále jen Sazebník) část: Obsah: 1. Úvěr na sporožirovém účtu (Kontokorent, Mini Kontokorent České spořitelny ) 2. Spotřebitelské, hotovostní úvěry

Více

půjčky ostrava hotove domy. Splácet spotřebitelský úvěr, který nemá klient pro takový dluhové pasti. Rodinný rozpočet mohou potkat i nečekané situace

půjčky ostrava hotove domy. Splácet spotřebitelský úvěr, který nemá klient pro takový dluhové pasti. Rodinný rozpočet mohou potkat i nečekané situace půjčky ostrava hotove domy. Splácet spotřebitelský úvěr, který nemá klient pro takový případ pojištěný, již může být problematické a vést i do dluhové pasti. Rodinný rozpočet mohou potkat i nečekané situace

Více

Důchodová reforma = šance pro aktivní občany

Důchodová reforma = šance pro aktivní občany Důchodová reforma = šance pro aktivní občany 5.9.2012 Vydání 2012/09/05 Obsah Úvod - strana 1 Jak poznat dobrou firmu - strana 2 Pilíře důchodové reformy str. 3 Výhody a nevýhody II. A III. pilíře str.

Více

Akontace je část ceny nákupu, kterou při čerpání úvěru platí kupující přímo obchodníkovi. Zpravidla se pohybuje kolem 10 %.

Akontace je část ceny nákupu, kterou při čerpání úvěru platí kupující přímo obchodníkovi. Zpravidla se pohybuje kolem 10 %. Akontace je část ceny nákupu, kterou při čerpání úvěru platí kupující přímo obchodníkovi. Zpravidla se pohybuje kolem 10 %. Bankomat (ATM) je peněžní výdajový automat sloužící pro výplatu hotovosti prostřednictvím

Více

6. Právo na odměnu. O využití tohoto práva nemusíte nijak žádat. Kartu CCS obdržíte automaticky po řádném splacení úvěru.

6. Právo na odměnu. O využití tohoto práva nemusíte nijak žádat. Kartu CCS obdržíte automaticky po řádném splacení úvěru. 6. Právo na odměnu Doplatili jste řádně svůj úvěr a nevyužili možnost odkladu na počátku splácení? FlexiFIN vás za to odmění. Kromě všech uvedených výhod vaše řádné ukončení úvěru rádi odměníme. Pokud

Více

Stavební spoření. HOR_62_INOVACE_8.ZSV.25.notebook. September 04, 2013

Stavební spoření. HOR_62_INOVACE_8.ZSV.25.notebook. September 04, 2013 Stavební spoření HOR_62_INOVACE_8.ZSV.25 Mgr. Jana Horná 8. ročník ( VI/2 EU OPVK) 3. 4. 2013 Základy společenský věd 8. ročník; Stavební spoření 1 Výukový materiál je připraven pro 8. ročník s využitím

Více

U úvěrů do 60.000,- Kč stačí jen 2 doklady totožnosti a nepotřebujete potvrzení o výši příjmů!

U úvěrů do 60.000,- Kč stačí jen 2 doklady totožnosti a nepotřebujete potvrzení o výši příjmů! Splátkový prodej zajišťujeme pro zákazníky formou spotřebitelského úvěru společnosti Essox s.r.o. Celý proces vyřízení žádosti o úvěr je přitom velmi rychlý a nekomplikovaný. A. Podmínky pro uzavření smlouvy

Více

Řešení Prospeca. Řešení Prospeca zhodnocení Vašeho majetku investicí do nemovitosti na pronájem! A my víme jak to uchopit.

Řešení Prospeca. Řešení Prospeca zhodnocení Vašeho majetku investicí do nemovitosti na pronájem! A my víme jak to uchopit. Řešení Prospeca Řešení Prospeca zhodnocení Vašeho majetku investicí do nemovitosti na pronájem! A my víme jak to uchopit. 1 Představení záměru V kombinaci historicky nejnižších úrokových sazeb a stále

Více

PENĚŽNÍ DŮM, spořitelní družstvo. Havlíčkova 1221, 686 01 Uherské Hradiště SAZEBNÍK ÚROKŮ A POPLATKŮ

PENĚŽNÍ DŮM, spořitelní družstvo. Havlíčkova 1221, 686 01 Uherské Hradiště SAZEBNÍK ÚROKŮ A POPLATKŮ PENĚŽNÍ DŮM, spořitelní družstvo Havlíčkova 1221, 686 01 Uherské Hradiště SAZEBNÍK ÚROKŮ A POPLATKŮ PLATNOST OD 2. 8. 2014 Obsah: 1. Sazebník poplatků 1.1. Běžné účty 1.1.1. Běžné účty fyzických osob 1.1.2.

Více

JJ Mois Année Individuální nabídka bankovních služeb pro. členy BD Sv. Ján

JJ Mois Année Individuální nabídka bankovních služeb pro. členy BD Sv. Ján JJ Mois Année Individuální nabídka bankovních služeb pro členy BD Sv. Ján Váženíčlenové družstva, předkládám Vám nabídku vybraných bankovních služeb připravenou právě pro Vás. Dovolte, abych Vám předně

Více

Zpráva o hospodaření a činnosti správce za rok 2014. Zpracováno pro shromáždění Společenství vlastníků pro dům Vondroušova 1154-1160 dne 27.5.

Zpráva o hospodaření a činnosti správce za rok 2014. Zpracováno pro shromáždění Společenství vlastníků pro dům Vondroušova 1154-1160 dne 27.5. Zpráva o hospodaření a činnosti správce za rok 2014 Zpracováno pro shromáždění Společenství vlastníků pro dům Vondroušova 1154-1160 dne 27.5.2015 V roce 2014 byla do fondu oprav předepisována částka ve

Více

Ceník České spořitelny, a.s., pro bankovní obchody (dále jen Ceník)

Ceník České spořitelny, a.s., pro bankovní obchody (dále jen Ceník) Ceník České spořitelny, a.s., pro bankovní obchody (dále jen Ceník) Část I. Vkladové produkty Obsah: 1. Podnikatelské konto Klasik České spořitelny 2. Podnikatelské konto Maxi České spořitelny 3. Firemní

Více

Osobní údaje Klient Martina Plánovací. Váš financní trenér. Financní bilance. Deti. Príjmy - celkové

Osobní údaje Klient Martina Plánovací. Váš financní trenér. Financní bilance. Deti. Príjmy - celkové Dobrý den, v rukou držíte financní plán, který Vám má ukázat cestu ke splnení Vašich životních cílu. Vycházeli jsme z dukladné analýzy Vašich príjmu, výdaju a plánu, které chcete v budoucnu uskutecnit.

Více

PENÍZE A PLACENÍ. Mgr. Ing. Šárka Dytková

PENÍZE A PLACENÍ. Mgr. Ing. Šárka Dytková PENÍZE A PLACENÍ Mgr. Ing. Šárka Dytková Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním školám - OP VK 1.5.

Více

PLATBY KARTOU NA INTERNETU

PLATBY KARTOU NA INTERNETU PLATBY KARTOU NA INTERNETU Chcete rychle, pohodlně a bezpečně nakupovat z pohodlí domova či kanceláře? Není nic jednoduššího, než nakupovat přes internet kartou. Karta šetří Váš čas i peníze S kartou můžete

Více

FINANČNÍ MATEMATIKA Finanční produkty. www.zlinskedumy.cz

FINANČNÍ MATEMATIKA Finanční produkty. www.zlinskedumy.cz FINANČNÍ MATEMATIKA Finanční produkty www.zlinskedumy.cz Finanční produkty jsou půjčky, hypotéky, spoření, nejrozšířenější jsou produkty, jejichž hlavní zaměřením je: správa financí: běžné účty zhodnocení

Více

Zásady pro tvorbu a použití Fondu rozvoje

Zásady pro tvorbu a použití Fondu rozvoje ORGANIZAČNÍ SMĚRNICE Název : Zásady pro tvorbu a použití Fondu rozvoje Číslo dokumentu: SAM 3218 Vydání č.: 04 Výtisk č.: 01 Platnost od: 19.02.2014 Účinnost od : 01.03.2014 Platnost do: Zpracoval: JUDr.

Více

Průběžné výsledky 3. ročníku Soutěže Finanční gramotnost. Školní kola. Partneři:

Průběžné výsledky 3. ročníku Soutěže Finanční gramotnost. Školní kola. Partneři: Průběžné výsledky 3. ročníku Soutěže Finanční gramotnost Školní kola 3. ročník Soutěže Finanční gramotnost 2011/2012 - výsledky školních kol Rozdělení žáků respondentů dle jednotlivých krajů: Výsledek

Více

Předsmluvní formulář pro standardní informace o spotřebitelském úvěru

Předsmluvní formulář pro standardní informace o spotřebitelském úvěru Předsmluvní formulář pro standardní informace o spotřebitelském úvěru 1. Údaje o Věřiteli/zprostředkovateli spotřebitelského úvěru Věřitel: FINFAST s.r.o., IČO: 24286168 Telefonní číslo: +420 733 787 200

Více

Předběžné zhodnocení (Odborné stanovisko) revitalizace bytového domu s využitím státní dotace z programu Zelená úsporám a Nový panel

Předběžné zhodnocení (Odborné stanovisko) revitalizace bytového domu s využitím státní dotace z programu Zelená úsporám a Nový panel PORADENSKÉ CENTRUM ZELENÁ ÚSPORÁM Kontaktní osoba: Telefon: e-mail: Iva Rokytková 6668753 Předběžné zhodnocení (Odborné stanovisko) revitalizace bytového domu s využitím státní dotace z programu Zelená

Více

Finanční gramotnost BONUS

Finanční gramotnost BONUS BONUS Napsala: Darina Schránilová Poznejte, jak funguje svět peněz a začněte budovat své bohatství Lidé často vydělávají peníze jen proto, aby uspokojili své okamžité potřeby a nemyslí na svou budoucnost.

Více

2. Co budete potřebovat k tomu, aby vám v bance založili běžný účet? 3. Je rozdíl mezi osobním účtem a podnikatelským účtem?

2. Co budete potřebovat k tomu, aby vám v bance založili běžný účet? 3. Je rozdíl mezi osobním účtem a podnikatelským účtem? Pracovní list č. 2 1. Jaké služby poskytují obchodní banky? 2. Co budete potřebovat k tomu, aby vám v bance založili běžný účet? 3. Je rozdíl mezi osobním účtem a podnikatelským účtem? 4. Jste pracovník

Více

K uzavírání smluv nedochází prostřednictvím zprostředkovatelů.

K uzavírání smluv nedochází prostřednictvím zprostředkovatelů. Formulář pro standardní informace o spotřebitelském úvěru (pro všechny varianty poskytovaných zápůjček Novacredit) 1. Údaje o věřiteli/zprostředkovateli spotřebitelského úvěru Věřitel Adresa Telefonní

Více

Přehled funkčností a parametrů služby Internet Banka

Přehled funkčností a parametrů služby Internet Banka Přehled funkčností a parametrů služby Internet Banka Pasivní operace Zůstatky na účtech Přehled transakcí Přehled příkazů k úhradě zadaných on-line kanály Zobrazení nezaúčtovaných transakcí Zobrazení odmítnutých

Více

BEZPEČNOSTNĚ PRÁVNÍ AKADEMIE BRNO, s.r.o., střední škola. Bankovní domy komerční banky, spořitelny + test

BEZPEČNOSTNĚ PRÁVNÍ AKADEMIE BRNO, s.r.o., střední škola. Bankovní domy komerční banky, spořitelny + test Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu Inovace a individualizace výuky Číslo materiálu VY_62_INOVACE_ZEL13 Název školy BEZPEČNOSTNĚ PRÁVNÍ AKADEMIE BRNO, s.r.o., střední škola Autor Ing.

Více

WEBTRANSFER česky. OTÁZKY a ODPOVĚDI

WEBTRANSFER česky. OTÁZKY a ODPOVĚDI WEBTRANSFER česky OTÁZKY a ODPOVĚDI Mikroúvěry od lidí k lidem (P2P) PŮJČÍ POSKYTOVATELÉ SPLÁCÍ ZÁJEMCI Proč vstoupit do projektu WEBTRANSFER zajímavé zhodnocení půjček 0,5-3% denně bonus za registraci

Více

Penzijní připojištění - změny od 1.1.2013

Penzijní připojištění - změny od 1.1.2013 Penzijní připojištění - změny od 1.1.2013 Víte, co se stane v rámci důchodové reformy od roku 2013 s penzijním připojištěním? Mimo jiného se změní výše státního příspěvku, posune se hranice pro možnost

Více

Stavební spoření v ČR co by měl vědět bankéř

Stavební spoření v ČR co by měl vědět bankéř Stavební spoření v ČR co by měl vědět bankéř Petr Kielar petr@kielar.cz http://petr.kielar.cz 1 Obsah 1. Historický úvod 2. Konstrukce tarifu (postavte si vlastní stavební spořitelnu) 3. Rovnováha mezi

Více

VNITŘNÍ SMĚRNICE NÁZEV:

VNITŘNÍ SMĚRNICE NÁZEV: VNITŘNÍ SMĚRNICE NÁZEV: Z Á S A D Y tvorby a použití účelových prostředků Fondu rozvoje bydlení na území města Hořice Číslo dokumentu: VS/42 Vydání č.: 1 Výtisk č.: 1 Účinnost od: 23. 6. 2014 Platnost

Více

Informace pro příjemce podpory v programu PANEL/NOVÝ PANEL

Informace pro příjemce podpory v programu PANEL/NOVÝ PANEL Informace pro příjemce podpory v programu PANEL/NOVÝ PANEL Obsah I. Dotace na úhradu úroků... 2 1 Čerpání dotace... 2 2 Podmínky zachování dotace na úhradu úroků v případě změn smlouvy o úvěru... 2 3 Změna

Více

Roland Katona 11. října 2012

Roland Katona 11. října 2012 Roland Katona 11. října 2012 o ČSOB a Era Stavíme na dobrých vztazích se svými klienty. Zaměřujeme se na poskytování služeb vysoké kvality, které zjednoduší život naším klientům. Nabízíme jednoduchost,

Více

Sazebník. bankovních poplatků mbank

Sazebník. bankovních poplatků mbank Sazebník bankovních poplatků mbank Platný od 01. 07. 2013 Obsah I. Osobní účet mkonto... 2 II. Spořicí účet emax... 3 III. Spořicí účet emax Plus... 3 IV. Termínovaný vkladový účet mvklad... 3 V. Podnikatelský

Více

Bezhotovostní platební styk. Bc. Alena Kozubová

Bezhotovostní platební styk. Bc. Alena Kozubová Bezhotovostní platební styk Bc. Alena Kozubová Depozita Podniky i občané si ukládají své finanční prostředky na účty v bankách. Jde o vklady, které se označují jako depozita. Jedná-li se o cizí měnu, označujeme

Více

Ceník České spořitelny, a.s., pro bankovní obchody (dále jen Ceník)

Ceník České spořitelny, a.s., pro bankovní obchody (dále jen Ceník) Ceník České spořitelny, a.s., pro bankovní obchody (dále jen Ceník) Část Obsah: 1. Podnikatelské konto Klasik České spořitelny 2. Podnikatelské konto Maxi České spořitelny 3. Firemní účet České spořitelny

Více

Jak nejlépe využít kartu Exclusive

Jak nejlépe využít kartu Exclusive Podrobné informace o kartě Generali a programu Exclusive naleznete na www.rb.cz a www.exclusiveprogram.cz. Jak nejlépe využít kartu Exclusive Příručka pro členy programu Exclusive Příručka pro držitele

Více

PENĚŽNÍ DŮM, spořitelní družstvo. Havlíčkova 1221, 686 01 Uherské Hradiště SAZEBNÍK ÚROKŮ A POPLATKŮ

PENĚŽNÍ DŮM, spořitelní družstvo. Havlíčkova 1221, 686 01 Uherské Hradiště SAZEBNÍK ÚROKŮ A POPLATKŮ PENĚŽNÍ DŮM, spořitelní družstvo Havlíčkova 1221, 686 01 Uherské Hradiště SAZEBNÍK ÚROKŮ A POPLATKŮ PLATNOST OD 1. 7. 2015 Obsah: 1. Sazebník poplatků 1.1. Běžné účty 1.1.1. Běžné účty fyzických osob 1.1.2.

Více

Česká spořitelna radí klientům, jak rozložit peníze

Česká spořitelna radí klientům, jak rozložit peníze Česká spořitelna radí klientům, jak rozložit peníze Martin Techman, ředitel úseku rozvoj obchodu České spořitelny Tomáš Reytt, ředitel odboru klientské segmenty České spořitelny Obsah Co říkají výzkumy

Více

FINANČNÍ ŘEŠENÍ VAŠICH ŽIVOTNÍCH SITUACÍ PŘINÁŠEJÍ PODÍLOVÉ FONDY Z NABÍDKY SPOLEČNOSTI

FINANČNÍ ŘEŠENÍ VAŠICH ŽIVOTNÍCH SITUACÍ PŘINÁŠEJÍ PODÍLOVÉ FONDY Z NABÍDKY SPOLEČNOSTI VAŠICH ŽIVOTNÍCH SITUACÍ PŘINÁŠEJÍ PODÍLOVÉ FONDY Z NABÍDKY SPOLEČNOSTI www.mojeinvestice.cz Pro Váš domov Ať již nemovitost vlastníte, nebo se na to právě chystáte, dříve či později zjistíte, že vlastnictví

Více

RPSN (Roční Procentní Sazba Nákladů) (2015-01-18)

RPSN (Roční Procentní Sazba Nákladů) (2015-01-18) RPSN (Roční Procentní Sazba Nákladů) (2015-01-18) Zkratkou RPSN se označuje takzvaná roční procentní sazba nákladů. Udává, kolik procent z původní dlužné částky musí spotřebitel za jeden rok zaplatit v

Více

Ceník pro Osobní konto České spořitelny

Ceník pro Osobní konto České spořitelny Ceník pro Osobní konto České spořitelny 1. Osobní konto 2. Tuzemský platební styk 3. Debetní karta Visa Gold 4. Přímé bankovnictví 5. Nedodržení smluvních podmínek 1. OSOBNÍ KONTO ČS 1.1 Založení, přechod

Více

neomezeno-equa bankrefinancování hypotékysleva z poplatku za IČO 03753760, výpis z podnikatelska rychla půjčka raiffeisen bank

neomezeno-equa bankrefinancování hypotékysleva z poplatku za IČO 03753760, výpis z podnikatelska rychla půjčka raiffeisen bank podnikatelska rychla půjčka raiffeisen bank cz. To chce Vincentku a klid footercarouselcon půjčka raiffeisen bank cz. Hlasujte v hitparádě o krále a největšího podvraťáka našeho obchodního rejstříku. Produkty

Více

STATUT Fondu rozvoje bydlení obce Vydří

STATUT Fondu rozvoje bydlení obce Vydří STATUT Fondu rozvoje bydlení obce Vydří Datum schválení : 19.6.2015 Číslo usnesení : 05/06/2015 Datum platnosti : 19.6.2015 Datum účinnosti : 19.6.2015 Datum pozbytí platnosti : Zrušen : Je měněn : Ruší

Více

Rezerva = 1. zadní vrátka

Rezerva = 1. zadní vrátka Rezerva = 1. zadní vrátka Mnoha lidmi podceňovaná, mnoha přeceňovaná, ale všeobecně se ví, že je potřebná. Rezerva. Troufám si říct, že bez kvalitně vybudované rezervy není možné tvořit mnohem větší a

Více

Státní fond rozvoje bydlení 20.4.2011

Státní fond rozvoje bydlení 20.4.2011 Státní fond rozvoje bydlení 20.4.2011 Státní fond rozvoje bydlení Zřízen zákonem č. 211/2000 Sb., o Státním fondu rozvoje bydlení Účelem fondu je podporovat rozvoj bydlení v České republice v souladu s

Více

Obchodní podmínky soustředěného inkasa plateb obyvatelstva

Obchodní podmínky soustředěného inkasa plateb obyvatelstva Obchodní podmínky soustředěného inkasa plateb obyvatelstva Čl. 1 Předmět služby Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva (dále jen SIPO) obstarává Česká pošta, s.p., (dále jen ČP) pro právnické a další osoby

Více

V Y H L Á Š K A č. 1/2000

V Y H L Á Š K A č. 1/2000 V Y H L Á Š K A č. 1/2000 o vytvoření a použití účelových prostředků na opravy a modernizaci bytového fondu na území obce ZÁBOŘÍ. Obecní zastupitelstvo obce Záboří schválilo dne 2.června 2000 na základě

Více

BLESK peněženka předplacená platební karta. Nominace o Cenu v soutěži Zlatá koruna v kategorii finanční produkty Novinka roku. MOPET CZ a.s.

BLESK peněženka předplacená platební karta. Nominace o Cenu v soutěži Zlatá koruna v kategorii finanční produkty Novinka roku. MOPET CZ a.s. BLESK peněženka předplacená platební karta. Nominace o Cenu v soutěži Zlatá koruna v kategorii finanční produkty Novinka roku MOPET CZ a.s. Proč předplacená platební karta Na českém trhu do roku 2014 neexistovala

Více

Speciální nabídka služeb a produktů UniCredit Bank pro nemocniční lékaře a lékaře zaměstnance

Speciální nabídka služeb a produktů UniCredit Bank pro nemocniční lékaře a lékaře zaměstnance Speciální nabídka služeb a produktů UniCredit Bank pro nemocniční lékaře a lékaře zaměstnance Proč UniCredit Bank? zaujala mě zvýhodněná nabídka bankovních služeb pro lékaře chci být obsluhován odborníky

Více

Běžný účet. Běžný účet pro právnické osoby All inclusive. Běžný účet pro právnické osoby

Běžný účet. Běžný účet pro právnické osoby All inclusive. Běžný účet pro právnické osoby Sazebník poplatků FYZICKÉ OSOBY PODNIKATELÉ A PRÁVNICKÉ OSOBY Platný od 01.04.2015 * v EUR, Zřízení účtu INDIVIDUÁLNĚ Vedení účtu při splnění níže uvedené podmínky (měsíčně) Průměrný měsíční zůstatek na

Více

PATRES Školící program

PATRES Školící program využití obnovitelných zdrojů energie v budovách Roman Kamarýt Josef Pikálek ENVIROS, s.r.o. 1 Program NOVÝ PANEL Program vychází z Nařízení vlády č. 299/2001 Sb., o použití prostředků Státního fondu rozvoje

Více

Tip Využijte Hypodny od 30. 9. 2013 do 4. 10. 2013 a získejte výhodnější hypoteční úvěr. To nejdůležitější ze světa vaší banky.

Tip Využijte Hypodny od 30. 9. 2013 do 4. 10. 2013 a získejte výhodnější hypoteční úvěr. To nejdůležitější ze světa vaší banky. Každý klient si zaslouží individuální přístup 03 To nejdůležitější ze světa vaší banky 2013 Tip Využijte Hypodny od 30. 9. 2013 do 4. 10. 2013 a získejte výhodnější hypoteční úvěr. 01 Hypodny 02 Unikátní

Více

PENĚŽNÍ DŮM, spořitelní družstvo Havlíčkova 1221, 686 01 Uherské Hradiště SAZEBNÍK ÚROKŮ A POPLATKŮ

PENĚŽNÍ DŮM, spořitelní družstvo Havlíčkova 1221, 686 01 Uherské Hradiště SAZEBNÍK ÚROKŮ A POPLATKŮ PENĚŽNÍ DŮM, spořitelní družstvo Havlíčkova 1221, 686 01 Uherské Hradiště SAZEBNÍK ÚROKŮ A POPLATKŮ PLATNOST OD 11. 3. 2010 Obsah: 1. Sazebník poplatků 1.1. Běžné účty 1.1.1. Běžné účty fyzických osob

Více

Specifikace úvěrových podmínek Akcenta, spořitelní. a úvěrní družstvo. Strana - 1 - (celkem 5) Žádost o poskytnutí úvěru ze dne: 30.10.

Specifikace úvěrových podmínek Akcenta, spořitelní. a úvěrní družstvo. Strana - 1 - (celkem 5) Žádost o poskytnutí úvěru ze dne: 30.10. Specifikace úvěrových podmík Akcenta, spořitelní a úvěrní družstvo Žádost o poskytnutí úvěru ze d: 30.10.2010 Žadatel (dlužník 1) Jméno a příjmení: Markéta Testovací Rodné číslo: 765430/0000 Narozen: 30.4.1976

Více

NABÍDKA BYTŮ. PRAHA 5 ZLIČÍN / Metropole

NABÍDKA BYTŮ. PRAHA 5 ZLIČÍN / Metropole 1/5 Termíny dokončení: bytový dům A - P, Y: DOKONČENO bytový dům T, U, V, X: DOKONČENO bytový dům Q, R, S: prosinec 2014 Aktuální prospekt ke stažení na www.central-group.cz 2/5 Patro Číslo bytu Dispozice,

Více

Česká spořitelna Stimul pro hypoteční trh v roce 2009 Je dobré žít ve světě České spořitelny Gernot Mittendorfer, Jiří Škorvaga 15.9.

Česká spořitelna Stimul pro hypoteční trh v roce 2009 Je dobré žít ve světě České spořitelny Gernot Mittendorfer, Jiří Škorvaga 15.9. Česká spořitelna Je dobré žít ve světě České spořitelny Gernot Mittendorfer, Jiří Škorvaga 15.9.2009 Program 1. Proč nyní přicházíme se stimulem pro trh? 2. Kam se bude trh vyvíjet? Jak vidíme současný

Více