koupelny Stavba vlastního domu Jak se bydlí v zemích EU? Jak zabezpečit byt před dovolenou? PENÍZE Zkušenosti klientů s úvěry /str.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "koupelny Stavba vlastního domu Jak se bydlí v zemích EU? Jak zabezpečit byt před dovolenou? PENÍZE Zkušenosti klientů s úvěry /str."

Transkript

1 PENÍZE Zkušenosti klientů s úvěry /str / koupelny BYDLENÍ Na návštěvě u Lindy Finkové /str. 16/ VOLNÝ ČAS Náš host Marek Eben /str. 32/ Stavba vlastního domu Jak se bydlí v zemích EU? Jak zabezpečit byt před dovolenou?

2 Vážená(ý) paní(e), dovolujeme si Vám předložit exklusivní nabídku, která je určena pouze čtenářům magazínu Raiffeisen. Máte jedinečnou možnost získat mobilní telefon Nokia 3410 za 499,-, Motorola C450 za 699,-, Samsung SGH-X100 za 899,- nebo Siemens MC60 za 1499,- včetně aktivačního poplatku. Mimořádná cena pro Vás 499,- 499,- Motorola C 450 Nokia 3410 Rozměry: v-š-h (mm): 115 x 49 x 23 Hmotnost s baterií: 110 Pohotovostní doba (max./hod): 260 Doba hovoru (max./min): 250 Vibrační vyzvánění Hodiny, datum, budík, kalkulačka, hry Mimořádná cena pro Vás 1499,- 699,- Rozměry: v-š-h (mm): 100x44x21 Pohotovostní doba (max./hod): 230 Doba hovoru (max./min): 320 Grafický barevný displej Odhad ceny hovoru Vibrační a polyfonické vyzvánění MMS, GPRS, podpora WAP, Hodiny, budík, datum, kalkulačka, kalendář, hry Samsung SGH X100 Rozměry: 110x45x20 Pohotovostní doba (max/hod):200 Doba hovoru (max./min): 210 Grafický barevný displej (65536 barev) 9MBpaměť pro obrázky, zvuky a MMS zprávy Pamět na telefonní čísla: 1000/SIM možno uložit až 6 položek pod jeden kontakt Paměť pro SMS v telefonu: 200 Polyfonické a vibrační vyzvánění (40 hlasů), T 9, hodiny, budík, datum, kalendář, kalkulačka, hry Mimořádná cena pro Vás Mimořádná 899,- cena pro Vás ceny včetně DPH Siemens MC60 Rozměry v-š-h (mm): 109x46x21 Pohotovostní doba (max./hod): 250 Doba hovoru (max./min): 300 Grafický barevný displej Vestavěný digitální fotoaparát Polyfonické vyzvánění, Vibrační vyzvánění MMS, GPRS, podpora WAP Hodiny, budík, datum, kalkulačka, kalendář, hry Cena zahrnuje: Mobilní telefon Nokia 3410, Motorola C450, Samsung SGH-X100 nebo Siemens MC60 aktivační poplatek Tarif minut ZDARMA každý měsíc na volání již v rámci paušálu jednotné sazby po celý den, účtování po vteřinách hovory do vlastní sítě za 2,50 Kč, hovory do ostatních sítí včetně pevné linky za 5,50 Kč, SMS 1,70 Kč - cena bez DPH Akce platí do vyprodání zásob Podmínkou této nabídky je uzavření Účastnické smlouvy na 24 měsíců se společností T-Mobile Czech Republic a.s. a složení vratné zálohy na měsíční paušál ve výši 500,- (záloha je vratná a bude vyúčtována ze strany operátora po ukončení smlouvy). 3A MALO I VELKOOBCHOD GSM TELEFONY A PŘÍSLUŠENSTVÍM SERVIS VÝKUP BAZAR Říčany u Prahy (velkoobchod, autorizované servisní a montážní středisko), Černokostelecká/Husova 74, tel.: , , Praha 4, Modřany - OD Julius Meinl, Sofijské nám. 3400, tel.: , Praha 4, Lhotka, OD DELVITA, Vavřenova 1172, tel.: linka 24, Pardubice, Třída míru 2670 (vedle Alberta), tel.: , Kolín, Kutnohorská 40 (vedle obchodní akademie v bývalé budově Komerční banky), tel./fax: , Kutná Hora, Šultysova 167 (u Morového sloupu), tel.: , Infolinka:

3 OBSAH PENÍZE 06 Anketa osobností Ptáme se vás 08 Krok za krokem Přestavte si koupelnu 10 Finanční poradenství Do Vánoc chceme do vlastního 11 Finanční poradenství Přestavba koupelny před svatbou 12 Finanční poradenství Modernizace našeho bytu 13 Tipy a triky Specialisty 14 Novinky Jak provádět platby stavebního spoření a úvěru Do Vánoc chceme do vlastního nalistujte na str. 10 BYDLENÍ 16 Na návštěvě Na karty do zimní zahrady 18 Evropská unie Bydlení v zemích Evropské unie 20 Váš byt Koupelna místnost nejen pro očistu 22 Architekt radí Jak postupovat při stavbě domu 24 Váš byt Jak zabezpečit byt před dovolenou 26 Specialista radí Sestavení hotových polic 28 Zahrada Zahradní párty bez krbu? Neexistuje! 30 Hezké věci Nový byt VOLNÝ ČAS 31 Středem pozornosti Do sebe uzavřená věc 32 Středem pozornosti Moderování nebyla náhoda 34 Doporučujeme knihy 35 Specialista pomáhá Světluška nevidomých dětí 36 Křížovka 37 Specialista pomáhá Úrazy jsou největším nepřítelem dětí 38 Dětem Číst znamená vzdělávat se 40 Aktuálně z regionů Brno je zlatá loď Koupelna místnost nejen pro očistu na str. 20 Do sebe uzavřená věc na str. 31 Bydlení v zemích Evropské unie čtěte na str. 24 Tiráž SVĚT BYDLENÍ časopis pro klienty Raiffeisen stavební spořitelny Číslo Svět bydlení 2/04 Ročník desátý Předseda redakční rady Daniela Škarková Centrála stavební spořitelny Koněvova 2747/99, Praha 3 Bezplatná infolinka Internet Adresa Svět bydlení, P. O. BOX 138, Brno Vydává Raiffeisen stavební spořitelna a. s., Koněvova 2747/99, Praha 3 a Computer Press, a. s., nám. 28. dubna 48, Brno Šéfredaktor Pavel Pospíšil Editor Radek Holík Redakce Ivana Jakubcová, Markéta Havelková, Lenka Kosová, Petr Gola DTP Stanislav Luzert Foto Martin Kovář Distribuce Computer Press, a. s. Vedoucí obchodního týmu Rudolf Volný Produktová manažerka Alexandra Poláková, tel Evidenční číslo registrace MK ČR č. 66/78 ové adresy redakce a obchodního týmu jsou tvořeny podle vzoru Kompletní kontaktní informace naleznete na Fotografii na titulní stranu poskytla firma RAVAK. Zdroje fotografií (archiv): RAVAK, ČTK, LASSELSBERGER, G-SERVIS, RAKO, MUL-T-LOCK. Svět bydlení 2/04 3

4 ? POT EBUJETE UM T ZACHÁZET S PO ÍTA EM V PRÁCI NEBO VE ŠKOLE? CHCETE SE U PO ÍTA E BAVIT VE VOLNÉM ASE? chcete v d t trnáctideník je asopis pro každého uživatele! P ináší nejvíce praktických návod KROK ZA KROKEM k ovládání po íta e a Windows! asopis Jak na po íta si získal desetitisíce spokojených tená! Váš asopis jsem si koupil jen tak ze zv davosti, ale když jsem ho otev el byl jsem p ekvapen kolik zajímavostí a užite ných tip jsem v n m objevil. A to všechno jen za velmi p ijatelnou cenu. Navíc je asopis (stejn jako jeho internetové stránky) velice p ehledný. David Flousek Skv lé, jsem maximáln spokojen s vaším asopisem. Ji í Misar, Liberec Velmi jsem si oblíbil Váš asopis, protože to píšete pro nás blbce jako jsem já, d chodce 63 rok. I když všechno neumím a nedokážu, p e tu si ve Vašem asopise všechno až do konce. Aleš Strej ek, Adamov Chci Vás všechny v redakci pozdravit a chci íct jen toto: Váš asopis JNP je skv lý. Rád ho tu, i když Vše co v n m píšete zatím vím, protože jsem dá se íci odborník v oboru. Ten paná ek Br a je velmi legra ní. Jen tak dále. Tomáš Soukup užite né postupy v programech Word, Excel a mnoha dalších tipy ze sv ta internetu hudba, fotografie, video, multimedia prost zábava! žhavé novinky ze sv ta po íta P edpla te si Jak na po íta za pouhých 349 K (b žná cena 399 K ) Ro ní p edplatné zahrnuje: - 22 ro n minimáln 36 stran s množstvím srozumitelných návod - praktický po ada, kam za adíte všechny výtisky - 4 ro n unikátní cédé ko plné program a zábavy - certifikát prokazující vaši po íta ovou gramotnost - pohodlné doru ení každých 14 dní až do vaší poštovní schránky - 349K Texty v pro- Windows, Poznáváme internet, Elektronická 49 K, 100 stran 49 K, 84 stran 49 K, 84 stran 49 K, 86 stran Ihned objednávejte! Tato výjime ná nabídka platí do ! Jak jednoduše objednat p edplatné? 1) Pomocí zprávy SMS Pošlete textovou zprávu na íslo Na za átek zprávy uve te zkratku JNPSB! íslo knihy, p idejte své jméno a adresu. P íklad: JNPSB!1,Jan Cerny,Modra 12,12000,Praha. Na základ objednávky vám zašleme doklad pro zaplacení. Zprávu, prosím, pište bez diakritiky. 2 Telefonicky Zavolejte na p edplatitelskou linku spole nosti Computer Press a vyžádejte si doklad pro zaplacení. P i objednávce uve te, že se jedná o akci JNPSB. 3) em Pošlete objednávku s uvedením základních informací na adresu P i objednávce uve te, že se jedná o akci JNPSB. Vybranou knihu zašleme do ty týdn od zaplacení vašeho p edplatného. Cédé ko a po ada obdrží všichni p edplatitelé v pr b hu p edplatného. Certifikát zašleme na konci prvního roku p edplatného.

5 ÚVODEM Rozšíření EU jedinečná šance pro nás všechny Tématem, které nikoho nenechává lhostejným, je nedávné rozšíření Evropské unie jeden z nejdůležitějších kroků v historii Evropy. Tento nově vzniklý hospodářský prostor představuje pro patnáct původních a deset nových států nejen obrovskou šanci, ale i výzvu. Rozšíření EU je spojeno s mnoha nadějemi a očekáváním. Mnozí se však k novému hospodářskému prostoru staví se skepsí, dokonce snad i s nelibostí. Rakousko má tradičně úzký vztah ke svým severním sousedům, který je dán dlouhou společnou minulostí, podobnými kulturními hodnotami a tradicí. I když mají naše jazyky rozdílné kořeny, jsou si Češi a Rakušané mentalitou velmi blízcí. Máme zkrátka jednu krevní skupinu. Stačí si prolistovat vídeňský telefonní seznam a hned je jasné, že Češi v kulturní mnohotvárnosti Rakouska zanechali hluboké stopy. Nové země díky integraci vnesou do Evropské unie větší otevřenost vůči světu, obohatí a zpestří náš život. A je to tak dobře! Dlouho před rozšířením EU měli lidé z dolnorakouských a hornorakouských pohraničních regionů úzké kontakty se svými sousedy. Již v polovině osmdesátých let, tedy ještě před pádem železné opony, začala bankovní skupina Raiffeisen budovat své sítě ve východních zemích. Dnes pod znakem sedlového kříže pracuje zaměstnanců v 15 zemích střední a východní Evropy, kteří pečují o 3,6 milionů zákazníků. Střední a východní Evropa se tak pro Raiffeisen stala druhým domácím trhem. I Raiffeisen Bausparkasse si velmi brzy uvědomila, jaký potenciál se skrývá v České republice. Již počátkem devadesátých let přinesla myšlenku stavebního spoření, která od té doby přispívá velkou měrou k financování české výstavby. Stavební spoření není využíváno jen na pořízení nového bydlení, ale i na renovaci stávajících staveb. Stále větší množství lidí dává přednost životu ve starých zdech a v charakteristickém bytovém prostředí, aniž by se museli vzdát moderního komfortu bydlení. Zachování architektonického dědictví pro lidstvo znamená, že jsme si vědomi své historie a svých kořenů. Uchováváme tak kulturní identitu vesnic a měst. Česká architektura je velmi rozmanitá, zaslouží si náležitou péči a její přitažlivost bude jistě lákat i zahraniční hosty. Intenzivní výstavba a renovace však také vyvolává otázku rozumného využití zdrojů a aktivní ochrany životního prostředí. Čím menší jsou např. požadavky na vytápění domu, tím levnější je jeho udržování a o to méně škodlivin se dostává do vzduchu. Přijetím Kjótské dohody se nyní mezinárodní společenství států snaží o omezení škodlivých emisí a o ochranu naší přírody. V rozšířené Evropě vidím velké šance pro naši společnou budoucnost. Nový hospodářský prostor, který v následujících letech ve střední Evropě vznikne, přinese Česku i Rakousku větší hospodářskou dynamiku a rozvoj. Už dnes směřuje 60 až 70 % obchodu se zbožím z nově přijatých států do Evropské unie a naopak patnáct procent rakouského exportu jde do Česka. Třetina z toho dokonce z Dolních Rakous, které s Českem bezprostředně sousedí. Z hospodářského rozmachu bude profitovat cestovní ruch. Pohraničním regionům, kde obchod před první světovou válkou vzkvétal, předpovídají ekonomové novou dobu rozmachu. Pozitivní vývoj se očekává ve stavebním sektoru. Bytová výstavba tak v dohledné době převezme roli konjunkturní lokomotivy, která k sobě připojí i další odvětví. I výstavba infrastruktury se od roku postará o dodatečnou dynamiku a oživí tak národní hospodářství. Otevřené hranice a hospodářská spolupráce vždy upevňovaly důvěru mezi národy a zajišťovaly blahobyt a mír. Česko má vzdělané, flexibilní a výkonné obyvatele, kteří pro novou Evropskou unii představují obohacení. Využijme tedy tuto jedinečnou šanci, která se nám všem díky nové Evropě nabízí. Mag. Johann Ertl předseda dozorčí rady Svět bydlení 2/04 5

6 PENÍZE Anketa osobností Ptáme se vás Jaké jsou vaše zkušenosti s úvěry ze stavebního spoření? Jana Hybášková, politička Marek Eben, moderátor a herec Hana Hegerová, zpěvačka Mám zkušenosti s jinou stavební spořitelnou než Raiffeisen. Spořila jsem pět let sobě, svému muži a dcerce, každému Kč měsíčně. Stavební spoření dcery mi bylo řádně a bez problémů vyplaceno včetně příspěvku od státu. Na zbylá dvě spoření jsem si chtěla vzít odpovídající úvěr. Překvapilo mě ale neuvěřitelné množství agendy, potřeba ručitele i životního pojištění a placení úroku i z naspořené částky. Inzerce Zatím žádné zkušenosti s úvěrem ze stavebního spoření nemám. Asi před pěti lety přišel k nám do divadla náš kamarád Jaromír Poppl, bylo to hezké odpoledne a Jaromír, který to se stavebním spořením umí, nás vydatně zaléval skotskou. Já nejsem vůbec zvyklý pít a ten den jsem k úžasu své ženy přišel domů v pozdním odpoledni a řekl jedinou větu: Budeme spořit! Pak jsem usnul a od té doby spoříme. Ne, zkušenosti nemám, protože zatím jen spořím. Sice všemu kolem stavebního spoření nerozumím, ale mám dobrou kamarádku, která mi vždy poradí. Poradila mi se založením stavebního spoření, poradí mi určitě i s úvěrem, pokud bych ho někdy potřebovala. V životě jsem totiž byla zvyklá si půjčovat od kamarádů pouze na krátkou dobu, tzv. do druhého dne. 6

7 Vážená klientko, vážený kliente, plánujete koupi bytu, domu či pozemku? Rád/a byste stavěl/a vlastní dům? Potřebujete modernizovat své současné bydlení? S úvěry od Specialisty to není problém! Potřebné peníze Vám půjčíme rychle a jednoduše a nemusíte mít ani obavy ze splácení. Odesilatel: Jana Nováková Dlouhá 13 Praha Raiffeisen stavební spofiitelna a.s. Konûvova 2747/ Praha 3 Odpovûdní zásilka - cenu hradí pfiíjemce Raiffeisen stavební spofiitelna Vám nyní nabízí moïnost, jak se o úvûrech na bydlení dozvûdût v e, co Vás zajímá. Napi te nám na pfiiloïen korespondenãní lístek, co byste se chtûl/a o úvûrech na bydlení dozvûdût, a my Vám co nejrychleji písemnû odpovíme. MÛÏete si sám/a zvolit, zda chcete odpovûì obdrïet po tou nebo em. Pokud máte zájem i o schûzku s finanãním poradcem, uveìte svûj telefon a ná Specialista Vás bude co nejdfiíve kontaktovat. VáÏená klientko, váïen kliente, pokud máte jak koliv dotaz t kající se úvûru ze stavebního spofiení nebo pfieklenovacího úvûru, napi te nám a my Vám rádi poradíme. Vá dotaz: Pokud si po dvou letech spofiení vezmu úvûr ze stavebního spofiení, budu dál platit spofiení ve stejné v i jako dosud? Nebo se mi splátky sníïí, aby celková suma vãetnû splátek z úvûru nebyla tak vysoká? Preferujete odpovûì: em Va e ová adresa:... Po tou na uvedenou adresu odesilatele Máte zájem o schûzku s finanãním poradcem RSTS Vá telefon: RAIFFEISEN STAVEBNÍ SPOŘITELNA NABÍZÍ TYTO VÝHODNÉ ÚVĚRY: Úvěr HORIZONT Rádi byste získali druïstevní byt ãi uvaïujete o pofiízení bytu do osobního vlastnictví? S úvěrem HORIZONT získáte prostfiedky snadno a rychle, aniï by splátky zatíïily Vá rodinn rozpoãet. Akontace jiï od 0 % do 20 %. Úroková sazba 5,4 % p.a. Nejnižší mûsíãní splátka po celou dobu splácení. MoÏnost dlouhodobého splácení úvûru. MoÏnost kdykoliv splatit úvûr bez jak chkoliv sankcí. Úvěr SPEKTRUM Chcete koupit nemovitost, nebo jen vylep it své stávající bydlení? VyuÏijte nastaviteln ch splátek úvěru SPEKTRUM a mûïete v klidu splácet i Ïít. Úroková sazba jiï od 6,4 % p.a. Nastavitelné splátky dle Va ich moïností. Do 70 tisíc Kč bez zajištění. Úvûr mûïete ãerpat aï 2 roky. Do 300 tisíc Kã Vám staãí 1-2 ruãitelé. MoÏnost kdykoliv splatit úvûr bez jak chkoliv sankcí. Úvěr PREMIUM Potfiebujete zafinancovat men í rekonstrukci a jste klientem Raiffeisen stavební spofiitelny? Pak je tu právû pro Vás úvěr PREMIUM. Akontace jiï od 0 % do 20 %. Úroková sazba 5,8 % p.a. Nepotřebujete ručitele ani nemovitost jako zaji tûní úvûru. Nemusíte prokázat pfiíjem (jen OSVâ bezdluïnost). MoÏnost kdykoliv splatit úvûr bez jak chkoliv sankcí.

8 PENÍZE Krok za krokem Přestavte si koupelnu Rekonstrukcí koupelny získáte nejen lepší dispozici, větší prostor i pohodlí a estetický dojem, ale zejména také snížíte spotřebu vody a energií. Navíc se v upravené koupelně budete cítit mnohem bezpečněji. Proč se pustit do rekonstrukce koupelny? Důvodů může být nespočet, např. dezolátní stav umakartového jádra, nevyhovující vybavení, kotel pro ohřev teplé vody na uhlí nebo i ničivé stopy povodní. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že úprava koupelny představuje velký zásah do života celé rodiny a často i ostatních obyvatel domu. Hluk, jemný nepříjemný prach i stavební nepořádek se totiž objeví všude v bytě, domě a často i před ním. Neukvapujte se Nejdůležitější ze všeho je, abyste si vše pečlivě promysleli, než se pustíte do rekonstrukce. Začněte dispozicí a lepším uspořádáním jednotlivých zařizovacích předmětů. Poraďte se s architektem, zvažte s ním, co všechno od koupelny očekáváte po funkční i estetické stránce. Architekt vidí stavbu jinak než vy a zná i technické možnosti atypických řešení. Nezapomeňte na umístění pračky i sušičky prádla, použití osvětlení, upotřebení závěsného klozetu, výkonnějšího odvětrávání atd. Pokaždé však není celková rekonstrukce nutná. Někdy postačí jen vyměnit vodovodní 8 baterie či sanitární keramiku nebo třeba jen použít pěkné obrázky na obkladačkách. V takovémto případě nesmí ale jít o provizorní řešení! Provizorní řešení totiž dlouho nevydrží, naopak může přinést velké zklamání a může vás odradit od dalších pokusů. Zaručeně se nevyplatí šetřit! Rekonstrukci koupelny neděláte každý rok, ale počítáte s jejím dlouhodobým využitím. Způsobů financování je navíc na současném finančním trhu několik, např. formou úvěru ze stavebního spoření. Důležité je plánovat Kolik stojí povolení? Poplatky při stavebních úpravách Správní poplatek za vydání stavebního povolení 300 Kč. Poplatek za statický výpočet cca až Kč. Přestavbu koupelny byste si měli dobře nejen promyslet, ale také naplánovat. Počítejte s tím, že taková přestavba bude trvat několik týdnů až měsíců. Po tuto dobu bude chod domácnosti velmi paralyzován. Budete bez WC i koupelny, často i bez kuchyně. Bydlení se vám pouze omezí někdy jen na jednu místnost. Zvolte si vhodnou dobu také pro samotnou rekonstrukci i pro podání stavebního povolení. Na ně si počkáte i několik týdnů, zejména pokud žádost podáváte v kritických měsících, např. před Vánocemi nebo před prázdninami. Dobré je také nenechávat si větší rekonstrukce až do důchodu, naopak je vhodné pustit se do nich v době, kdy má člověk dostatek sil. Rekonstrukce je hodně psychicky i fyzicky náročná. Stavební úpravy a vybavení pak volte tak, aby vám vyhovovaly i ve stáří. Nezapomeňte proto na madla u vany či sprchového koutu, samozřejmostí by měla být protiskluzová dlažba. Jak na rekonstrukci Začít přestavovat můžete až na základě vydání stavebního povolení. Vedle stavebního povolení je třeba si obstarat souhlas s rekonstrukcí od majitele bytu, dále např. vyjádření statika, plánky atd. Kdo nemá nervy na podobné papírování, měl by si najít architekta nebo firmu, která nabízí vyřízení veškeré dokumentace.

9 Krok za krokem PENÍZE Co získáte rekonstrukcí? Lepší dispozici i větší prostor lepším uspořádáním jednotlivých zařizovacích předmětů připojením části předsíně či kuchyně Úsporu energií i vody až 70% úspory vody můžete dosáhnout nainstalováním pákové a termostatické baterie vodu šetří také nové typy klozetů s úsporným splachováním levnější je i provoz podlahového topení v porovnání s elektrickými infrazářiči Bezpečnější provoz snadnějším přístupem do vany či sprchového koutu namontováním madel instalací baterie bránící opaření použitím protiskluzné dlažby Větší pohodlí a estetický dojem Při rekonstrukci je důležité nezapomenout na správnou volbu obkladaček, umyvadla, záchodu, bidetu, vany, sprchového koutu, termostatické baterie, otopného žebříku, podlahy s protiskluzným povrchem, osvětlení, podlahového topení atd. Důležitá je i volba stavební firmy, případně stavebního dozoru. U stavební firmy dejte na její renomé a důvěryhodnost kvůli záruce a případným budoucím reklamacím. Nezávislý stavební dozor se často vyplatí. V případě špatně odvedené práce si to vyřídí se stavební firmou sám. Na dobré slovo nedejte Pustit se do práce na dobré slovo je velkým hazardem. Takovým krokem se zbavujete nároku na jakékoliv reklamace a ztrácíte záruku na odvedenou práci. Ve smlouvě nezapomeňte uvést případné sankce za nedodržení termínu, ovšem v rozumné míře. Firma by mohla z obavy před sankcemi některé práce uspěchat a to by kvalitě nepomohlo. Cenu je třeba stanovit předem, ale nikoliv jako hodinovou sazbu! Záloha je logická, jinak by však výplata peněz měla probíhat podle předchozí domluvy, např. podle odvedené práce. Část peněz proplaťte až po dokončení a kolaudaci, aby měla firma zájem spolupracovat až do úplného konce. Radek Holík Co je to kolaudace? Kolaudace Ihned po skončení stavby se provádí kolaudace. Jejími účastníky jsou stavebník a vlastník domu. Je třeba předložit zprávu o revizi elektrických, případně i plynových zařízení, pokud byla v koupelně použita. Na co nezapomenout? Důležitost smlouvy Nikdy nezapomeňte na smlouvu! Pustit se do stavby se stavební firmou jen na dobré slovo je velmi špatný nápad. Nedejte se umluvit ani obvyklou fintou některých řemeslníků, že bez smlouvy bude částka za práci nižší. Těžko pak budete cokoliv reklamovat. Smlouva by měla obsahovat datum zahájení i ukončení stavby a případné sankce za nedodržení termínu. Inzerce

10 PENÍZE Finanční poradenství Do Vánoc chceme do vlastního Příběh mladé rodiny, které začalo být po narození syna v malém bytě těsno, a proto se rozhodla pořídit si vlastní dům za finanční pomoci úvěru HORIZONT. Jak už to bývá, každý mladý člověk začne dříve či později řešit situaci kolem svého bydlení. Většinou opustí rodné hnízdo a snaží se osamostatnit. Spolu s manželem jsme stáli před tímto rozhodnutím asi před sedmi lety. Koupili jsme si byt 2 +1 v malém městě poblíž vesnice, kde jsme žili. Po narození syna nám však začalo být v malém bytě těsno. Stáli jsme před dalším rozhodnutím poohlédnout se po větším bytě, nebo začít stavět. Zvítězil vlastní domek Jelikož jsme oba vyrůstali na venkově v prostorném domě, zvítězila druhá volba a my jsme zakoupili pozemek ve vesnici, ze které pocházíme. Po vyřízení všech potřebných formalit jsme začali loni v červnu stavět, postavili hrubou stavbu a domek jsme zastřešili. Měli jsme nějaké úspory a rodiče nám také přispěli svou troškou do mlýna. Dofinancování stavby úvěrem Na jaře jsme začali řešit další financování stavby. Na dostavění nám chyběl asi jeden milion korun. Navštívili jsme proto oblastní kance- 10 lář Raiffeisen stavební spořitelny v Uherském Hradišti. Setkali jsme se zde s velmi profesionálním a vstřícným přístupem. Finanční poradce Raiffeisen stavební spořitelny nás pozorně vyslechl, probral s námi všechny možné varianty a nakonec nám jako nejvhodnější nabídl úvěr HORIZONT. Nulová akontace Jeho parametry nás okamžitě zaujaly. Úroková sazba 5,4 % u překlenovacího úvěru a 4,9 % u úvěru ze stavebního spoření se nám jevila jako jedna z nejlepších nabídek současných finančních produktů. Možnost nulové akontace je v naší situaci opravdu výhodná, protože na dosavadní stavbu padly všechny naše úspory. Měsíční splátka Kč je pro nás docela přijatelná a navíc budeme moci, v případě volných finančních prostředků, kdykoliv dluh bez sankcí splatit. Navíc ušetříme na daních, protože si můžeme odepsat úroky z daňového základu. 1 milion do měsíce Vyřizování všech záležitostí spojených s žádostí o úvěr proběhlo k naší spokojenosti velmi rychle a jednoduše. Do měsíce budeme mít na dostavění našeho domku jeden milion korun a můžeme se pustit do práce. Máme uzavřeno také stavební spoření na syna s měsíčním vkladem Kč. Tyto finanční prostředky budou volné již za dva roky. Chtěli bychom je použít na dovybavení interiéru. Těšíme se, že Vánoce oslavíme v našem novém domečku společně s nejbližšími rodinou a přáteli. Novákovi, Uherské Hradiště Přesvědčte se sami Výhody úvěru HORIZONT: akontace již od 0 % do 20 % překlenovacího úvěru úroková sazba 5,4 % ročně k řešení bytové situace bez vlastních úspor použitelný i pro získání družstevního bytu možnost kdykoliv předčasně splatit úvěr nejnižší splátky s dlouhou dobou splatnosti

11 Finanční poradenství PENÍZE Přestavba koupelny před svatbou Zkušenost Tomáše Hradeckého z Jihlavy, který pomocí úvěru PREMIUM vyřešil rekonstrukci koupelny v bytě po babičce. Klientem Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS) jsem se stal ve svých osmnácti letech. Každý měsíc jsem si spořil patnáct set korun a plánoval, co všechno s penězi po pěti letech udělám. Tehdy jsem byl přesvědčen, že si za ně koupím nějaké pěkné auto. Ale jak šel čas, začala se má situace měnit. Poznal jsem přítelkyni a začali jsme si plánovat společnou budoucnost. Bydlení prioritou Prioritou číslo jedna bylo samozřejmě to, kde budeme společně žít. S rodiči bydlím ve dvojdomku, kde druhý byt po babičce zůstával nevyužitý. Rozhodli jsme se, že nejrozumnější bude nastěhovat se tam s tím, že si byt postupně upravíme a zvelebíme. Nejvíce nám vadila stará koupelna s oprýskaným umyvadlem a popraskanými kachlíky. Kde vzít peníze? Opravovat a nastěhovat jsme se chtěli hned, ale kde vzít peníze? Stavební spoření jsem měl uzavřeno teprve čtvrtým rokem, a tak jsem si myslel, že na úvěr ještě nemám nárok. Naštěstí se mi dostalo do rukou poslední vydání klientského časopisu RSTS, kde byla pěkně popsána kompletní nabídka všech úvěrů. Velice mne to zaujalo, ale musím se přiznat, že jsem byl přece jen mírně skeptický. Návštěva oblastního pracoviště Vypravil jsem se proto na oblastní pracoviště do Jihlavy, abych zjistil, zda mám možnost o úvěr požádat a jak dlouho budu muset čekat na jeho vyřízení. Finanční poradce na pobočce zjistil stav mého účtu a nejvíce ho zajímalo, kolik si chci půjčit a kolik mohu splácet. Na základní rekonstrukci jsem potřeboval asi sedmdesát tisíc korun. Naspořeno jsem měl přes sto tisíc, jenže k těm jsem se mohl dostat až za další rok. Co s tím? Optimální Premium Jako optimální se nakonec ukázal úvěr s názvem PREMIUM. Raiffeisen stavební spořitelna mi poskytla za výhodných podmínek půjčku ve výši Kč. Nemusel jsem dokládat výši svých příjmů, ani uzavírat životní pojištění. Jedinou podmínkou bylo, že celý tento úvěr bude splacen z peněz, které dostanu při ukončení mého stavebního spoření. Do té doby budu splácet měsíčně pouze 363 Kč a k tomu 50 Kč spořit. Žádost o poskytnutí úvěru PREMIUM a vše potřebné jsem vyplnil přímo na místě a poštou pak zaslal jen výpis z katastru nemovitostí našeho domu. Netrvalo to ani dva týdny, když jsem obdržel zpět úvěrovou smlouvu k podpisu. Za tři týdny byla rekonstrukce hotova. Díky stavební spořitelně teď bydlíme v novém a těšíme se na brzkou svatbu. I vám z osobní zkušenosti radím: pokud potřebujete peníze na bydlení, navštivte nejbližší pobočku RSTS. Najdou řešení ušité na míru i vám! Tomáš Hradecký, Jihlava Přesvědčte se sami Výhody úvěru PREMIUM: akontace již od 0% do 20% úroková sazba 5,8 % nepotřebujete ručitele nepředkládáte potvrzení o příjmu možnost splatit úvěr kdykoliv Svět bydlení 2/04 11

12 PENÍZE Finanční poradenství Modernizace našeho bytu Příběh rodiny Selingerovy ze Stříbra, která pomocí úvěru SPEKTRUM vyřešila modernizaci svého bytu výměnu oken, radiátorů a rekonstrukci koupelny. Již delší dobu jsme klienty Raiffeisen stavební spořitelny, a proto jsme se na ni bez váhání obrátili při plánování modernizace našeho bytu. Potřebovali jsme vyměnit okna, radiátory a vybudovat novou koupelnu. Naše úspory však na tak rozsáhlou rekonstrukci nestačily. Částka, kterou jsme si potřebovali půjčit, činila Kč. Nové VOP Obchodní zástupkyně Raiffeisen stavební spořitelny, paní Součková, nám nabídla nový produkt úvěr SPEKTRUM a doporučila nám přechod na nové Všeobecné obchodní podmínky. Ukázalo se, že nové podmínky jsou pro nás velmi výhodné. Protože spoříme již od roku 2001, mohli jsme využít speciální nabídku Raiffeisen stavební spořitelny nulovou úhradu za překlenovací úvěr. Potěšující bylo také snížení úroku z úvěru ze stavebního spoření o 1,1 %. Naše smlouva bylo totiž původně uzavřena se 6% úrokem a nyní bude výše úroku činit pouze 4,9 %. Vzhledem k tomu, že máme již naspořeno 20 % z cílové částky, byl pro nás úvěr SPEKTRUM jako stvořený. 12 Přistupitel Zpočátku jsme měli obavy, zda nám Raiffeisen stavební spořitelna peníze vůbec půjčí. Máme totiž 3 děti, já jsem v současnosti na mateřské dovolené a úvěrem jsme již řešili koupi bytu. Naše bonita sice dostačující nebyla, ale paní Součková nás ujistila, že to není problém, pokud najdeme přistupitele, který prokáže dostatečný příjem. Pak už jsme potřebovali jen jednoho ručitele a poskytnutí úvěru nic nebránilo. Minimální finanční zátěž Snad nejvíce na úvěru SPEKTRUM oceňujeme, že finanční zátěž naší rodiny je opravdu minimální. Dospořování v našem případě činí pouhých 570 Kč za měsíc. Výhodné je také to, že v budoucnu, až se finanční možnosti naší rodiny změní (po mém návratu do zaměstnání), můžeme dospořovanou částku zvýšit. Tím se nám zkrátí délka splácení úvěru. Zaujalo nás také, že úroková sazba úvěru ze stavebního spoření je pevná. Po celou dobu trvání úvěrového vztahu se tedy nezmění a my si můžeme do budoucna udělat finanční plán. Přesvědčte se sami Výhody úvěru SPEKTRUM: úroková sazba již od 6,4 % ročně nastavitelné splátky na míru doba čerpání až 2 roky možnost předčasného splacení bez jakýchkoliv sankcí ručitelé až do Kč Úvěry pro každého Musím podotknout, že úvěry Raiffeisen stavební spořitelny jsou opravdu pro každého. Lze s nimi vyřešit každou bytovou situaci a získat snadno peníze na bydlení. Jednání na oblastním pracovišti probíhalo vždy ve velice příjemné atmosféře, a to i přesto, že mám dvouletého Filípka, který zatím nemá dostatek trpělivosti ani pochopení pro finanční záležitosti. Paní Součková mi vyšla vstříc a snažila se vyřídit vše v co nejkratším čase. Kamila Selingerová, Stříbro

13 Stavební spoření pro cizince Mohou spořit i cizinci? Mohou pobírat také státní podporu? Do konce roku 2003 mohl smlouvu o stavebním spoření uzavřít pouze občan, který měl trvalý pobyt na území České re publiky a rodné číslo přiděleno příslušným orgánem ČR. Od začátku května letošního roku mají nárok na podporu také občané EU, kteří získají povolení k pobytu a budou mít přiděleno rodné číslo. Nárok na státní podporu budou mít také všechny další fyzické osoby s trvalým pobytem v ČR a přiděleným rodným číslem. Podmínka v podobě povolení k pobytu a rodného čísla musí platit po celý rok, ve kterém bude občan žádat o podporu. Státní podpora na více smluv Mohu pobírat státní podporu na více smluv? Státní podporu je možné pobírat na každou smlouvu uzavřenou po Součet všech státních podpor však na všech smlouvách v jednom roce nesmí přesáhnout limitní částku na účastníka, tj Kč. Příklad: Budete mít čtyři smlouvy na první budete spořit 800 Kč, na druhé a třetí 500 Kč a na čtvrté 300 Kč měsíčně. Na konci roku se Vám na první smlouvu připíše podpora Kč, na druhou 900 Kč a na třetí 660 Kč. Na čtvrtou smlouvu nebude státní podpora připsána. Tipy a triky Specialisty PENÍZE Uzavřete smlouvu ihned Zatím nemám založeno stavební spoření. Plánuji vzít si v budoucnosti úvěr na vlastní bydlení. Kdy mám začít spořit? Uzavřete smlouvu o stavebním spoření co nejdříve, nevyplatí se čekat. Dříve dosáhnete na úvěr nebo omezíte dobu, po kterou budete muset čerpat překlenovací úvěr. Výši cílové částky stanovte ve spolupráci s finančním poradcem Raiffeisen stavební spořitelny. Ten Vám poskytne individuální finanční poradenství a doporučí takové parametry smlouvy o stavebním spoření, které Vám budou vyhovovat. Rozhodující je, jakou finanční částku budete v budoucnu potřebovat, kdy a jak dlouho byste chtěl úvěr splácet. Navýšení je úrokovým znevýhodněním Jaký má důsledek navýšení cílové částky u smluv uzavřených do 31. prosince 2003 v současné době? V případě navýšení cílové částky přicházíte o možnost úrokového zvýhodnění (pokud bylo sjednáno ve smlouvě). Státní podpora ale zůstává ve výši dle zákona o státní podpoře platného v době uzavření smlouvy o stavebním spoření. Úvěr SPEKTRUM získal ocenění V letošním ročníku soutěže o nejlepší finanční produkt získal úvěr SPEKTRUM (původně Variant) od Raiffeisen stavební spořitelny ocenění Bronzová koruna v kategorii Stavební Www info Další užitečné rady, tipy a triky naleznete na v sekci Tipy a triky, která je každý týden aktualizovaná. Inzerce Ocenění v prestižní soutěži Zlatá koruna bylo uděleno na základě hodnocení nezávislé odborné poroty Finanční akademie složené z finančních odborníků, ekonomů a publicistů. Změna názvu na SPEKTRUM V nabídce produktů dnes úvěr Variant najdete pod názvem SPEKTRUM. Název se sice změnil, výhodné parametry však zůstávají. K získání úvěru stačí 20% akontace, kterou lze složit i jednorázově. Až do výše Kč nepotřebujete žádného ručitele. Velkou výhodou úvěru SPEKTRUM je především volitelnost splátek, které si můžete přizpůsobit svým možnostem. Ocenění svědčí o výhodnosti úvěru SPEKTRUM, a to navíc ve srovnání s poměrně silnou konkurencí na trhu stavebního spoření. Záruka kvality a korektnosti Raiffeisen stavební spořitelna se snaží svým klientům vždy nabízet kvalitní a výhodné produkty. Proto nás ocenění Bronzová koruna v kategorii Stavební spoření v letošním ročníku soutěže o nejlepší finanční produkt potěšilo. Velmi si tohoto ocenění vážíme a vnímáme ho i jako uznání práce celé spořitelny a korektních vztahů k vám, našim klientům. Svět bydlení 2/04 13

14 PENÍZE Novinky Jak provádět platby stavebního spoření a úvěru Bezproblémový platební styk považujeme za základ dobrých vzájemných vztahů. Proto pro vaši lepší orientaci přinášíme přehledné informace o možných způsobech placení stavebního spoření, překlenovacího úvěru a úvěru ze stavebního spoření. Platba při uzavření smlouvy Platba ve prospěch účtu stavebního spoření při uzavření Smlouvy o stavebním spoření a o zřízení vkladového účtu (dále jen Smlouva ) se provádí poštovní poukázkou typu A, která je součástí této smlouvy. Je třeba zkontrolovat, zda číslo účtu uvedené na složence je totožné s číslem smlouvy. Konstantní ani specifický symbol se neuvádí. Vklady na stavební spoření Vklady ve prospěch účtu stavebního spoření po uzavření smlouvy, tj. po obdržení Oznámení o uzavření smlouvy o stavebním spoření s klientskou kartou, je možné provádět několika způsoby. Číslem účtu příjemce je vždy číslo smlouvy o stavebním spoření. Kód banky je 7950, variabilním symbolem je číslo smlouvy. Konstantní ani specifický symbol se neuvádí. Bankovním převodem trvalým nebo jednorázovým příkazem k úhradě v bance, kde máte vedený svůj běžný účet. Při bankovním převodu je nutné uvést jako číslo účtu příjemce číslo účtu uvedené ve Smlouvě. V případě zadání správného čísla účtu je variabilní symbol nepovinný údaj. V hotovosti na pokladně centrály Raiffeisen stavební spořitelny v Praze. V hotovosti u jakékoliv pobočky Raiffeisenbank. Srážkou ze mzdy pokud máte zájem o tuto formu převodu, požádejte svého zaměstnavatele o provádění srážek ze mzdy a poukazování těchto plateb ve prospěch svého účtu stavebního spoření. Mezibankovním inkasem z účtu v jiném peněžním ústavu. Na vaši žádost vám zašleme formulář pro zasílání plateb inkasem z účtu. V horní části vyplníte bankovní spojení svého účtu a v dolní části musí peněžní ústav, ze kterého bude měsíčně inkaso prováděno, potvrdit, od jakého data bude možné inkaso provádět. Po obdržení toho- 14 to potvrzeného formuláře bude Raiffeisen stavební spořitelna inkasovat pravidelně částku ve výši měsíčního vkladu uvedeného ve Smlouvě. Podmínkou pro správné zúčtování plateb je bezchybné uvedení správného bankovního spojení včetně správného kódu banky a dostatek prostředků na účtu, ze kterého má být inkasováno. Desátý den před koncem měsíce probíhá v naší stavební spořitelně tvorba předpisů na inkaso, šestý den před koncem měsíce odesíláme bankám žádosti o inkasa a poslední den v měsíci je inkasovaná částka připsána na váš účet stavebního spoření. Poštovní poukázkou typu A (určenou pro platbu v hotovosti). Na základě žádosti vám zašleme předtištěné poštovní poukázky typu A. V žádosti je nutné uvést periodicitu zasílání vkladů (měsíčně, čtvrtletně, pololetně nebo ročně). V případě měsíčních plateb vám bude jedenkrát v roce zasláno dvanáct kompletně vyplněných poštovních poukázek na částku ve výši měsíčního vkladu stanoveného ve smlouvě. Kromě kompletně vyplněných poštovních poukázek současně obdržíte dvě předtištěné poukázky bez uvedené částky, které slouží pro zaslání mimořádných vkladů. Těmito poštovními poukázkami je možné zaplatit na jakékoliv poště v ČR. Tyto poukázky nejsou určeny pro platbu v bance. Platbou SIPO (Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva) je vhodná pro pravidelné dlouhodobé spoření. Na základě vaší žádosti zprostředkujeme zařazení plateb stavebního spoření do SIPO. Podmínkou pro správné zúčtování je bezchybné uvedení spojovacího čísla SIPO. Vzhledem k tomu, že zařazení do SIPO trvá až dva měsíce, budou na vaši adresu zaslány dvě předtištěné poštovní poukázky typu A pro přechodnou dobu. Po vyřízení formalit probíhá placení splátek stavebního spoření již automaticky: stavební spořitelna 15. dne v měsíci vyšle požadavek na vytvoření předpisu SIPO do České pošty. Platby ze SIPO budou připsány na účet stavebního spoření po zaplacení předpisu SIPO na základě souborů plateb z České pošty. Před ukončením smlouvy o stavebním spoření doporučujeme zrušit platbu SIPO s předstihem cca 2 měsíce. Splátky překlenovacího úvěru Ve smlouvě o překlenovacím úvěru je dohodnuta výše splátek úroků a výše splátek dospořování. V případě úvěru s nezajištěnou částkou vyšší než Kč je v úvěrové smlouvě dohodnutý způsob placení mezibankovním inkasem. Jako součást úvěrové smlouvy obdržíte formulář na mezibankovní inkaso. Ve své bance si nechte povolit inkaso k běžnému účtu. Patnáctý den v měsíci provede stavební spořitelna tvorbu předpisů na inkaso a dvacátý den v měsíci se odesílají žádosti o inkaso na banky. Dvacátý pátý den probíhá přípis inkasovaných částek na úvěrový účet. Po překlopení překlenovacího úvěru na úvěr ze stavebního spoření je automaticky prováděno inkaso splátek na odpovídající účet úvěru ze stavebního spoření. Splátky úvěru ze stavebního spoření Splátky úvěru ze stavebního spoření je možné provádět mezibankovním inkasem měsíčně z účtu v jiném peněžním ústavu (stejně jako u překlenovacího úvěru) nebo ostatními způsoby placení výše uvedenými. Vždy je však nutno zkontrolovat správnost bankovního spojení (číslo účtu a kód banky), výši platby a dostatek finančních prostředků na běžném účtu k datu splatnosti příkazu. Bezhotovostně bez problémů Naše zkušenosti potvrzují, že bezhotovostní formy placení, zejména platby trvalým příkazem k úhradě, jsou nejméně problémové jak z hlediska ekonomického, tak i z hlediska rychlosti a pohodlí. Ať již použijete jakýkoli způsob placení, doporučujeme údaje vždy zkontrolovat a neodkladně nám oznámit případné pochybnosti či reklamace, abychom mohli ve spolupráci s vámi vzniklé nedostatky včas napravit.

15 Místní hovory Špička: PO PÁ Mimo špičku: PO PÁ Víkendy a svátky 24 hodin s TELE2 Komfort 1,25Kč/min 0,69Kč/min 0,56 Kč/min Všechny uvedené ceny jsou včetně DPH 19 %. s Českým Telecomem Home Standard 1,58 0,79 Kč/min Kč/min je služba dražší o 26 % 14 % 41 % 24 MILIONŮ VE 24 ZEMÍCH EVROPY VOLÁ LEVNĚJI S TELE2! Proč k nim ještě nepatříte? Stejně jako 24 milionů našich klientů se brzo přesvědčíte, že je volání s TELE2 milionové! Aktivace zdarma na infolince

16 BYDLENÍ Na návštěvě Na karty do zimní zahrady Většina lidí touží po rodinném domku se zahradou, kde by měl každý člen rodiny dostatek prostoru a soukromí. Doslova hitem se za poslední roky staly tzv. vesničky za městy, které ale vzhledem k odloučení od města nejsou vhodným řešením pro každého. Manželé Linda Finková a Richard Genzer neustoupili od svého ideálu mít rozlehlý dům, ale zároveň chtěli zůstat co nejblíže městu. Původně bydleli ve dvoupokojovém bytě. Před dvěma lety si koupili starý dům ze 70.let, který prošel částečnou rekonstrukcí. Stávající obydlí rozšířili o zimní zahradu, přistavěli garáž a dva pokoje. Všichni nám radili, ať dům zboříme a postavíme nový. Měli pravdu, stálo by to méně peněz, ale já mám ráda staré domy, které mají starý sklep a dýchají. Když jsem domek poprvé uviděla, dokázala jsem si hned představit, co vybouráme a co přistavíme. Rekonstrukce domu, kterou Genzerovi financovali částečně pomocí hypotéky, stála bez zařízení přibližně dva milióny korun. Přestavba trvala asi tři čtvrtě roku, zajišťovala ji firma našeho kamaráda. Naštěstí jsme měli v té době kde bydlet. 16 Zimní zahrada oblíbené zákoutí Nejoblíbenějším místem z celého domu je pro Lindu Finkovou zimní zahrada, která se stala centrem dění v domácnosti. Oblíbené zázemí domu, při jehož výstavbě se Linda inspirovala zahradou své kamarádky, je situováno na východní stranu a dá se obývat v kteroukoliv roční dobu. V létě je chráněno od nejprudšího slunečního žáru, v zimních měsících je vyhříváno podlahovým vytápěním. Paní domu oceňuje funkčnost tohoto malého a útulného prostoru, zejména při návštěvách, které přijdou na kávu nebo na karty. Pro své hry si zelené zákoutí oblíbila zejména malá dcera. O záplavu květin a trávu na zahradě se Linda Finková stará sama

17 Na návštěvě BYDLENÍ Chybí jen bazén Dům nestojí na samotě, ale obklopují jej ze všech stran sousední domy. Soukromí rodiny to ale nenarušuje, Genzerovi dokonce zavrhli i původně plánované rolety do prosklené zimní zahrady. Zvenku dům vypadá na první pohled malý, ale rodina je s rozlohou pozemku, který má celkově 500 m 2, spokojená. Po větším prostoru si Linda Finková posteskne, když jí v létě chybí bazén. Ale při sekání trávy si vždycky uvědomím, že trávník je velký až moc, směje se. V horní části domu se nachází pět malých pokojů a koupelna, přes celou plochu se navíc táhne obyvatelná půda, která prozatím funguje jako výborné odkladiště všeho nepotřebného, např. dětských autodráh. V přízemní části domu vznikla probouráním příček tří malých pokojíků prostorná a členitá hala, které dominuje velká bílá pohovka. Kuchyň malých rozměrů se tedy spojila s obývacím prostorem, jenž je nejfrekventovanějším místem domu. Dostatek místa zbyl Kolem domu má své hájemství devítiletý pes Bob Baví ji squash i uklízení S úklidem si Linda poradí sama, ale pravidelně k ní dochází slečna na výpomoc s žehlením. Žehlení se samozřejmě úplně nevyhnu, ale přiznávám, že žehlím nerada. Ríša má velkou spotřebu oblečení hodně sportuje a nosí spoustu košil. Linda Finková, i když je zaneprázdněná divadlem a domácími povinnostmi, si najde čas i na sport. Nejvíc ji baví squash a stolní tenis. Pořad Tele tele, který běží už čtyři roky, má úspěch, ale najdou se i jeho odpůrci. Jak se vyrovnává rodina Genzerových s popularitou a hlavně s jejími stinnými stránkami? Nemáme problémy, tvrdí Linda. Lidé Richarda oslovují, žádají o podpisy, ale do konfliktů se nedostáváme. Samozřejmě každý nemá Tele tele rád, ale nikdo nás neobtěžuje žádnými výpady. A život s Ríšou? Život s ním je v pohodě, jinak bych si ho nevzala. Ríša je velmi vtipný a pořád mě baví. světová kvalita na českém trhu PLYNOVÉ PRŮTOKOVÉ KOTLE PRO BYTY A RODINNÉ DOMY modulovaný výkon hořáku snadná regulace pomocí termostatu rychlá montáž a snadná výměna za staré typy kotlů modely s vestavěným zásobníkem TUV již od ,- Kč (bez DPH) Zelené zákoutí si pro své hry oblíbila zejména malá dcera pro vybudování Richardovy pracovny a malé pracovničky Lindy, bez níž by se jako soukromá učitelka zpěvu těžko obešla. Dům je pro nás velký akorát, a i kdybychom měli ještě dvě děti, je pro všechny pořád dost místa. Dům na větší ploše by pro nás byl v Praze finančně nedostupný a kupovat pozemek za Prahou jsme nechtěli. Tato lokalita nám vyhovuje, je součástí města, ale je tu klid. Vzdálenost od centra je pro mě důležitá, nechtěla jsem být izolovaná od města a od lidí. Když sem někoho pozvu na kafe, rád pozvání příjme. Linda Finková Radek Holík a Markéta Havelková Zpěvačka Linda Finková se věnuje muzikálovému divadlu. Roli Fulvie ztvárňuje v Kleopatře, která se nyní hraje na Slovensku v repertoárovém divadle Nová scéna. Opět se objeví v obnoveném Krysaři. Od srpna začíná zkoušet roli Mylady v novém muzikálu Michala Davida Tři mušketýři, v němž ji diváci uvidí dokonce šermovat v dobovém kostýmu. Inzerce Buderus tepelná technika Praha, spol. s r.o. Průmyslová 372/1, Praha 10 Štěrboholy tel.: , fax: Nabízíme i kondenzační kotle s úsporou až 20 % plynu Svět bydlení 2/04 17

18 BYDLENÍ Evropská unie V zemích EU je dominující vlastnické bydlení, které je typické pro skandinávské země Bydlení v zemích Evropské unie Náš byt, náš hrad. Abychom si mohli zařídit byt či dokonce domek podle svých tajných představ, zadlužujeme se na mnoho let. A jak je to s bydlením v ostatních členských zemích Evropské unie? V každé zemi jsou velmi rozdílné mzdy a ceny zboží a služeb a samotné peněžní vyjádření nákladů na bydlení nemá potřebnou vypovídací schopnost o ceně za bydlení. Proto je v tabulce Výdaje na bydlení v zemích Evropské unie (EU) v roce 2002 uvedeno procentní vyjádření částky vynakládané na bydlení z průměrného příjmu domácnosti v jednotlivých zemích EU. S výjimkou jižních členských zemí Evropské unie (Portugalsko, Španělsko a Řecko), v nichž občané ušetří za otop či zateplení domku, nejsou nikde náklady nižší než 20 %. Občané České republiky vynaloží na bydlení v průměru 19 % rodinného rozpočtu, což je podobná hodnota jako u Rakušanů, ale o 5 % méně než u Němců. Vzhledem k niž- 18 ším cenám bydlení v deseti nových členských státech se dá očekávat nárůst ceny bydlení i v těchto zemích. Co se týče výdajů na vybavení domácnosti (elektrospotřebiče, elektronika, vybavení koupelny ), zaostává opět všech deset nových členských zemí za ostatními o několik procent. Nejvíce peněz za vybavení svého domova utratí Italové (10 % rodinného rozpočtu). a jen malou část tohoto sektoru tvoří rodinné domky. Nájemní byty vyhledávají domácnosti se středními příjmy. Podíl nájemního bydlení na celkovém bytovém fondu se pohybuje od 30 do 60 %. Ve většině zemí jsou vlastníky soukromé osoby a financování probíhá ze soukromých zdrojů. Sociální nájemní byty jsou nejvíce využívány v Nizozemí (40 %) a Velké Británii (23 %). Nejméně naopak ve Španělsku (1 %). Cílem provozování těchto bytů není dosáhnout zisku, nýbrž uspokojit bytové potřeby občanů. Jedná se o zvýhodněné skupiny obyvatel, jejichž špatná ekonomická situace je spojena se zdravotními problémy, nebo se jedná o profese důležité pro obci učitelé, lékaři, policisté. Tato forma bydlení je většinou poskytována obcemi či neziskovými organizacemi. Liberalizace jako trend V jednotlivých státech je sociální stránka bydlení v bytech soukromého nájemního sektoru řešena různě. I když regulace nájemného v některých oblastech přetrvává (Rakousko, Francie, Dánsko), je převažujícím trendem liberalizace. Liberalizace nájemného je ve většině členských zemí spojena se zavedením určitých limitů jeho zvyšování. Hlavním opatřením je však poskytování příspěvků na bydlení potřebným domácnostem. Ve Velké Británii, Nizozemí, Francii a Dánsku pobírá tyto dávky okolo 20 % domácností. Petr Gola Výdaje na bydlení v zemích EU Stát Výdaje na bydlení z příjmů domácnosti (v %) Výdaje na vybavení domácnosti (v %) Výdaje na bydlení Vlastní dům či byt? Splátky na celý život Dle vlastnických práv k nemovitosti a uživatelských práv se rozlišuje bydlení ve všech zemích Evropské unie na vlastnické bydlení, nájemní bydlení a sociální byty. Průměrné zastoupení vlastnického bydlení na trhu s byty dosahuje v zemích Evropské unie 55 %. Vlastní byty jsou typické pro Španělsko a země Skandinávie. Naopak v Nizozemí nebo v Německu je jejich podíl relativně nízký. Financování vlastnického bydlení je založeno na kapitálovém trhu (hypoteční úvěry). Státy většinou umožňují daňové úlevy a dotují úrokové sazby. V současné době je vlastnické bydlení v zemích EU velmi drahé, ale bezpečnější a jistější. Ve městech převažuje nájemní bydlení v bytových domech Švédsko 31 5 Finsko 26 5 Dánsko 25 7 Francie 25 6 Německo 24 8 Nizozemí 21 8 Maďarsko 20 4 Irsko 20 7 Itálie Rakousko 20 9 Česká republika 19 7 Polsko 19 5 Litva 19 5 Velká Británie 19 6 Řecko 16 5 Slovensko 16 5 Španělsko 16 6 Slovinsko 12 8 zdroj: Eurostat yearbook 2002 the statistical guide to Europe

19 BYDLENÍ kompletní řešení telekomunikačních potřeb firem i domácností jistota profesionální přístup k individuálním potřebám zákazníků spokojenost vysoká kvalita za bezkonkurenčních cenových podmínek Co se týče výdajů na vybavení domácnosti (elektrospotřebiče, elektronika, vy- pohodlí klientský bavení servis koupelny ), 24 hodin zaostává denně, opět všech 7 dní v týdnu, 365 dní v roce deset nových členských zemí za ostatními o několik procent. Nejvíce peněz za vybavení svého domova utratí Italové (10 % rodinného rozpočtu) Svět bydlení 2/04 19

20 BYDLENÍ Váš byt Koupelna místnost nejen pro očistu Nejčastěji modernizujeme a přestavujeme kuchyň a koupelnu. Tyto místnosti používáme každý den, takže se oproti ostatním rychleji opotřebovávají. Koupelnu využíváme nejen k očistě těla, ale také k relaxaci. Koupelny a toalety, ať už jako spojené či oddělené jednotky, představují obytný prostor, který velmi často využívá nejen celá rodina, ale také návštěvy. Vybavení koupelny a toalety reprezentuje jejího majitele, vypovídá o něm stejně jako kterákoli jiná obytná místnost. Přestože má být zařízení těchto prostor především účelové, můžete jim při zařizování dodat osobitý vzhled. Základ koupelny K základnímu vybavení koupelny patří vana nebo sprcha, umyvadlo, baterie, úložné prostory, zrcadlo, ventilátor a dveře upravené pro odvod páry. Při výběru těchto základních prvků se řiďte vlastními potřebami a nekupujte doplňky, které v koupelně zaniknou nebo mohou působit v celkovém dojmu rušivě. Samozřejmě musíte vše přizpůsobit prostoru, proto se zamyslete nad běžným pro- 20 vozem koupelny. Počet členů rodiny ovlivní umístění a řešení úložných prostor, použití vany, sprchového koutu či typu umyvadel. Při zvýšeném ranním provozu je dobré pořídit si dvě umyvadla. Jako úložný prostor v malé koupelně můžeme využít místo pod umyvadlem, police vestavěné ve zdi a podobně. Detaily jsou důležité Výsledný dojem koupelny mohou ovlivnit i drobné detaily koberečky, skleněné dekorace, proutěné křeslo nebo koš na prádlo, okno s květinou. Prostor můžete oživit a ozvláštnit také atypickými sprchovými a umyvadlovými bateriemi. Malé koupelny by měly být sjednoceny do jedné barvy, která opticky zvětšuje prostor. Stejně tak barva osušek, koberečků a doplňků dotvoří celkový dojem. Nezbytným prvkem koupelny je zrcadlo, místo staré plastové skříňky umístěte například atypicky řezané zrcadlo. Použitím více zrcadel se prostor opticky zvětší. Opět aktuální bidet Součástí moderní koupelny by dnes měl být bidet se samostatnou nebo zabudovanou pákovou baterií. Nedostatek místa pro umístění bidetu pomohou vyřešit praktické umyvadlové baterie s mobilní ruční sprškou. Sprška umožní snadné provádění intimní hygieny na toaletě. Stejně dobře poslouží při úklidu, pomůže při splachování umytých vlasů, při omývání zadečku malého dítěte, je vhodná pro lidi na invalidním vozíčku. Posviťte si na ni Osvětlení koupelny hraje důležitou roli nejen v estetickém dojmu, ale zejména v praktickém použití. Vyvážené střední osvětlení

Přestavba. podkroví. Jak je to se státní podporou? Kuchyně místnost nejen na vaření Bydlení v severských zemích Evropské unie

Přestavba. podkroví. Jak je to se státní podporou? Kuchyně místnost nejen na vaření Bydlení v severských zemích Evropské unie 1 3 2004 Přestavba PENÍZE Stavební spoření nebo hypoteční úvěr? /str. 10/ podkroví BYDLENÍ Na návštěvě u Dalibora Gondíka /str. 16/ VOLNÝ ČAS Náš host Hana Hegerová /str. 32/ Jak je to se státní podporou?

Více

Pokládáme plovoucí podlahy. Využijte úvěry v AKCI, která potrvá jen do konce roku. svět bydlení knihovnička. specialistův. Tématická příloha uvnitř

Pokládáme plovoucí podlahy. Využijte úvěry v AKCI, která potrvá jen do konce roku. svět bydlení knihovnička. specialistův. Tématická příloha uvnitř str. 06 Horizont úvěr bez úspor str. 18 Sauna u vás v předsíni str. 27 Soutěž o 100 000 korun FINANČNÍ PORADENSTVÍ Vše pod jednou střechou str. 11 BYDLENÍ Naučíme vás tapetovat str. 13 VOLNÝ ČAS Mistr

Více

Jarní hypotéky 2011: POJIŠTĚNÍ JE JAKO DEŠTNÍK S HYPOTÉKOU OD WÜSTENROTU UŠETŘÍTE. Nižší úroky, lepší podmínky

Jarní hypotéky 2011: POJIŠTĚNÍ JE JAKO DEŠTNÍK S HYPOTÉKOU OD WÜSTENROTU UŠETŘÍTE. Nižší úroky, lepší podmínky Jarní hypotéky 2011: Nižší úroky, lepší podmínky MAGAZÍN. ČÍSLO 1 // 2011. ČASOPIS PRO KLIENTY SPOLEČNOSTÍ WÜSTENROT S HYPOTÉKOU OD WÜSTENROTU UŠETŘÍTE POJIŠTĚNÍ JE JAKO DEŠTNÍK STAVEBNÍ SPOŘENÍ NA JAŘE

Více

Jak se připravit finančně na penzi?

Jak se připravit finančně na penzi? Nabídka finančních služeb Modré pyramidy je kompletní Rozhovor: Petr Rychlý Dřevěný dům vás obejme Magazín klientů Modré pyramidy www.modrapyramida.cz Jak se připravit finančně na penzi? Proč myslet na

Více

Wüstenrot nabízí více

Wüstenrot nabízí více Wüstenrot nabízí více Stavební spoření s nejvyšším úrokem MAGAZÍN. ČÍSLO 3 // 2011. ČASOPIS PRO KLIENTY SPOLEČNOSTÍ WÜSTENROT ÚVĚR NA DRUŽSTEVNÍ BYDLENÍ SPOŘICÍ ÚČET S ÚROKEM 2,5 % ROČNĚ HYPOTÉKA NENÍ

Více

Novinka Investiční fondy Rozhovor: Petr Janda Olympic už jiný nebude! Vyznejte se ve svých penězích Moudré spoření

Novinka Investiční fondy Rozhovor: Petr Janda Olympic už jiný nebude! Vyznejte se ve svých penězích Moudré spoření Nabídka finančních služeb Modré pyramidy je kompletní Magazín klientů Modré pyramidy www.modrapyramida.cz Novinka Investiční fondy Rozhovor: Petr Janda Olympic už jiný nebude! Vyznejte se ve svých penězích

Více

44 rad, jak levněji telefonovat. Překlenovací úvěry 28 stavebních spořitelen. Investování. Jak vydělat na štěstí 33 nejbohatších lidí světa

44 rad, jak levněji telefonovat. Překlenovací úvěry 28 stavebních spořitelen. Investování. Jak vydělat na štěstí 33 nejbohatších lidí světa editorial Peníze 8 44 rad, jak levněji telefonovat OBSAH 8 15 Novinky 16 Rychlé půjčky 20 Internetové bankovnictví 23 Rozhovor: CAC Leasing 24 Tipy a triky 26 Hitparáda OF 28 28 Zjistili jsme pro vás,

Více

Vše o Půjčce ProBydlení. Pojištění domácnosti se slevou až 30 % Wüstenrot již počtvrté za sebou vítězem soutěže Stavební spořitelna roku

Vše o Půjčce ProBydlení. Pojištění domácnosti se slevou až 30 % Wüstenrot již počtvrté za sebou vítězem soutěže Stavební spořitelna roku Časopis pro klienty společností Wüstenrot jaro 2015 Pojištění domácnosti se slevou až 30 % Vše o Půjčce ProBydlení Wüstenrot již počtvrté za sebou vítězem soutěže Stavební spořitelna roku Postavte a vybavte

Více

Rozhovor. Pavel Zedníček: Spořím si, ale rád si nechám poradit.

Rozhovor. Pavel Zedníček: Spořím si, ale rád si nechám poradit. Rozhovor Pavel Zedníček: Spořím si, ale rád si nechám poradit. Magazín klientů Modré pyramidy zdarma www.modrapyramida.cz Aplikace Finanční rádce Modré pyramidy pro ipad najdete na AppStore, pro tablety

Více

Cestovní pojištění s limitem 5 milionů korun, pro děti zdarma

Cestovní pojištění s limitem 5 milionů korun, pro děti zdarma Časopis pro klienty společností Wüstenrot léto 2014 Cestovní pojištění s limitem 5 milionů korun, pro děti zdarma Pojistěte si svůj domov s 20% slevou Stavební spoření Wüstenrot opět vítězí v soutěži Zlatá

Více

Wüstenrot nabízí více

Wüstenrot nabízí více Wüstenrot nabízí více Stavební spoření s nejvyšším úrokem MAGAZÍN. ČÍSLO 3 // 2010. ČASOPIS PRO KLIENTY SPOLEČNOSTÍ WÜSTENROT CHTĚJTE VÍC! DÁLNIČNÍ ZNÁMKA NA ROK 2011 ZDARMA HYPOTÉKA BEZ PŘÍJMŮ www.welfast.cz

Více

KOMERČNÍ PŘÍLOHA 4. KVĚTNA 2004

KOMERČNÍ PŘÍLOHA 4. KVĚTNA 2004 Přílohu připravila www.medialni.cz Seznam členských pojišťoven České asociace pojišťoven AIG CZECH REPUBLIC pojišťovna, a. s. Allianz pojišťovna, a. s. Atradius Credit Insurance N. V., organizační složka

Více

Letní pojištění 2011:

Letní pojištění 2011: Letní pojištění 2011: All Inclusive s 10% slevou MAGAZÍN. ČÍSLO 2 // 2011. ČASOPIS PRO KLIENTY SPOLEČNOSTÍ WÜSTENROT STAVEBNÍ SPOŘENÍ S ÚROKEM 2,5 % ROČNĚ KAMARÁD+ NEJLEPŠÍ STAVEBNÍ SPOŘENÍ ROKU 2011 WÜSTENROT

Více

Léto s hypotékou od 2,89 % ročně

Léto s hypotékou od 2,89 % ročně 2 / 2012 Časopis pro klienty společnosti Wüstenrot Léto s hypotékou od 2,89 % ročně Stavební spoření Wüstenrot je nejlepší Cestovní pojištění na poslední chvíli? On-line silniční horská krosová author.cz

Více

Realita v realitách Trh se stabilizuje, lidé začínají opět kupovat nemovitosti

Realita v realitách Trh se stabilizuje, lidé začínají opět kupovat nemovitosti Nové byty, domy, pozemky a komerční prostory Speciální vydání vychází 4. června 2013 zdarma Realita v realitách Trh se stabilizuje, lidé začínají opět kupovat nemovitosti Novinky z práva Přehled aktuální

Více

Skikrosař Tomáš Kraus: Pořád zkouším, do kolika let je možné jezdit skikros. Pojištění ProAuto je výhodné i pro vás

Skikrosař Tomáš Kraus: Pořád zkouším, do kolika let je možné jezdit skikros. Pojištění ProAuto je výhodné i pro vás 1 / 2012 Časopis pro klienty společnosti Wüstenrot wüstenrot24.cz on-line už i životní pojištění Skikrosař Tomáš Kraus: Pořád zkouším, do kolika let je možné jezdit skikros Pojištění ProAuto je výhodné

Více

Z Prahy do Brna autobusem, vlakem, autem, nebo stopem? číslo 14-15 vychází 24. července 2003 / 19,90 Kč / 29,90

Z Prahy do Brna autobusem, vlakem, autem, nebo stopem? číslo 14-15 vychází 24. července 2003 / 19,90 Kč / 29,90 JAK NEJLEVNĚJI CESTOVAT PO ČR Z Prahy do Brna autobusem, vlakem, autem, nebo stopem? NEJLEPŠÍ TIPY A TRIKY Rady pro rodinnou kasu a peněženku 14-15 /03 číslo 14-15 vychází 24. července 2003 / 19,90 Kč

Více

INVESTUJTE! CHCETE VÍCE PEN Z? 4/07 JAK M ŽETE UŠET IT NA CESTOVÁNÍ. Telefonní bankovnictví. Pracovní trh v Evropské unii

INVESTUJTE! CHCETE VÍCE PEN Z? 4/07 JAK M ŽETE UŠET IT NA CESTOVÁNÍ. Telefonní bankovnictví. Pracovní trh v Evropské unii JAK M ŽETE UŠET IT NA CESTOVÁNÍ Vychází 2. dubna 2007 49,90 Kč 69 Sk ČASOPIS, SE KTERÝM BUDETE MÍT VÍC PENĚZ NEJ TEN JŠÍ ASOPIS O FINANCÍCH 4/07 CHCETE VÍCE PEN Z? INVESTUJTE! podílové fondy životní pojištění

Více

OranŽový průvodce Praktické informace, tipy a rady v kostce

OranŽový průvodce Praktické informace, tipy a rady v kostce OranŽový průvodce Praktické informace, tipy a rady v kostce SKUPINA ČEZ obsah Rádi vám vše osvětlíme 5 co vše je potřeba, když chci odebírat elektřinu? 6 co dělat, když už elektřinu odebírám? 8 jak platit

Více

RODINNÝ ROZPO ET. CO EKÁ KLIENTY ebanky? 7-8/07. Jak kupovat ojetý automobil. Zam stnanec nebo živnostník ČASOPIS, SE KTERÝM BUDETE MÍT VÍC PENĚZ

RODINNÝ ROZPO ET. CO EKÁ KLIENTY ebanky? 7-8/07. Jak kupovat ojetý automobil. Zam stnanec nebo živnostník ČASOPIS, SE KTERÝM BUDETE MÍT VÍC PENĚZ CO EKÁ KLIENTY ebanky? Vychází 2. července 2007 49,90 Kč 69 Sk ČASOPIS, SE KTERÝM BUDETE MÍT VÍC PENĚZ NEJ TEN JŠÍ ASOPIS O FINANCÍCH 7-8/07 RODINNÝ ROZPO ET Zacelte mezery mezi p íjmy a výdaji www.finexpert.cz

Více

kuchyně a nábytek pro Váš domov Kuchyně Vega, s. r. o. značková prodejna NADOP River Diamond, Rohanské nábřeží 7/657 186 00 Praha 8 Karlín

kuchyně a nábytek pro Váš domov Kuchyně Vega, s. r. o. značková prodejna NADOP River Diamond, Rohanské nábřeží 7/657 186 00 Praha 8 Karlín kuchyně a nábytek pro Váš domov VÝROBNÍ ZÁVOD l FIREMNÍ PRODEJNA ZNAČKOVÁ PRODEJNA l PRAHA Zahradní 1A, 664 44 Ořechov Tel./fax: 547 225 790, 547 225 126 e-mail: info@nadop.cz www.nadop.cz Kuchyně Vega,

Více

3 / 2012 Časopis pro klienty společností Wüstenrot. Vše o pojištění vozidel. Zveme vás na Dny Wüstenrotu

3 / 2012 Časopis pro klienty společností Wüstenrot. Vše o pojištění vozidel. Zveme vás na Dny Wüstenrotu 3 / 2012 Časopis pro klienty společností Wüstenrot Vše o pojištění vozidel Zveme vás na Dny Wüstenrotu author.cz facebook.com/author.cz AUTHOR BICYCL AUTHOR BICYCLES AUTHOR BICYCLES AuthorImage12_195x250_Milos_Wustenrot.indd

Více

Zateplete ušetříte dvakrát

Zateplete ušetříte dvakrát 44/2014 ročník 17 Zateplete ušetříte dvakrát díky stabilnímu úvěruod státu TIPY pro hezkou koupelnu Úsporné vytápění bytových domů Kompletní rekonstrukce: Panelový dům Praha 4 - Modřany Revitalizujete

Více

Byty, Domy, Zahrady. pro

Byty, Domy, Zahrady. pro pro říjen 2007 Byty, Domy, Zahrady www.hyperbydleni.cz ZDARMA pro obchodní partnery Jak si pořídit nemovitost v zahraničí Nová koupelna v panelovém domě Co všechno ještě nevíte o střešních oknech PŘÍLOHA

Více

Finanční služby v České republice:

Finanční služby v České republice: Základní tipy pro snadnou orientaci v této příručce 01 Elena Marushiakova and Veselin Popov Finanční služby v České republice: průvodce pro cizince Praha 2006 Finanční služby v České republice: průvodce

Více

Časopis pro klienty společnosti Wüstenrot podzim 2013. Úvěry na bydlení bez poplatku. U překlenovacích úvěrů jsme snížili úrokové sazby

Časopis pro klienty společnosti Wüstenrot podzim 2013. Úvěry na bydlení bez poplatku. U překlenovacích úvěrů jsme snížili úrokové sazby Časopis pro klienty společnosti Wüstenrot podzim 2013 Úvěry na bydlení bez poplatku U překlenovacích úvěrů jsme snížili úrokové sazby Wüstenrot pojišťovna oceněna v anketě Nejlepší pojišťovna roku 2013

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Možnosti financování vlastního bydlení The possibilities of financing own housing Anna Křivanová Plzeň 2012 Čestné prohlášení Prohlašuji,

Více

Rozhovor. Martin Písařík: Moudré spoření: Předčí spořicí účty. Chtěl bych bydlet blízko vesnice a mít blízko do hospody.

Rozhovor. Martin Písařík: Moudré spoření: Předčí spořicí účty. Chtěl bych bydlet blízko vesnice a mít blízko do hospody. 01 2014 Magazín klientů Modré pyramidy www.modrapyramida.cz Rozhovor Martin Písařík: Chtěl bych bydlet blízko vesnice a mít blízko do hospody. Aplikace Finanční rádce Modré pyramidy pro ipad najdete na

Více

Pojištění ProDomov on-line

Pojištění ProDomov on-line Ondřej Synek našel ve Staré Boleslavi pohodu. Časopis pro klienty společnosti Wüstenrot léto 2013 Na jaká pojištění byste před dovolenou neměli zapomínat Pojištění ProDomov on-line NÁŠ TIP PRO KVALITNÍ

Více

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA STAVEBNÍ ÚSTAV STAVEBNÍ EKONOMIKY A ŘÍZENÍ FACULTY OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF STRUCTURAL ECONOMICS AND MANAGEMENT FINANCOVÁNÍ

Více