Když se řekne Olympiáda

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Když se řekne Olympiáda"

Transkript

1 Milí čtenáři našeho zpravodaje, u nás v Open Gate již kvetou stromy, rozkvétají rostlinky, zkrátka jaro už vládne. A navíc nám k tomu vyklíčila další klíčenka. Mnohé zprávy z dění na základní škole nalézáte pravidelně v internetové verzi na i-klíčence o některých se dočtete také v tištěné verzi. Vaší pozornosti doporučuji opět mnohé práce našich šikovných žáků. Na březnovém Morning Oasis Assembly jsme si kromě jiného přečetli závěrečný příběh z knihy Sedm návyků šťastných dětí. Připomněli jsme si v něm, že pro zdravý a vyrovnaný život je důležité věnovat pozornost všem oblastem člověka. Je potřeba pečovat o své tělo, mysl, srdce a duši Podobně komplexně se snažíme vzdělávat a vychovávat naše žáky v naší škole Open Gate. Odpovídají tomu také rozmanité aktivity, které jsme prožili, či které nás ještě čekají. Děkuji všem kolegům, rodičům, žákům za spolupodílení se na této dobrodružné cestě. Od dubna si bude užívat své předrodičovské radosti paní učitelka Jitka Hildebrandová. Rád bych jí touto cestou poděkoval za skvělou a zodpovědnou práci pro naše děti a popřál jí vše dobré Přejeme Vám všem pěkné jaro a dětem hodně školních úspěchů. (jl)

2 Když se řekne Olympiáda Studentské reportáže z olympijského městečka na Letné Olympiáda na Letné Open Gate, jak víte, se přihlásil do soutěže Fandíme Česku. V lednu dva žáci z každé třídy běhali štafetu v hale. Dostali jsme se mezi prvních pět škol. Ve středu 12. února pojedou z každé třídy tři žáci na Letnou, kde si mohou vybrat mezi třemi sporty běh na lyžích, curling a bruslení. Držíme jim palce. (Anna Š. 5. tř. ) Ve středu jsme vyrazili do olympijského městečka na Letné. Když jsme přijeli, tak na nás už čekala průvodkyně. Po svačině jsme vyrazili na první aktivitu curling. Kameny byly hodně těžké a krásně po ledě klouzaly. Pak bylo bruslení. Měli jsme instruktora s kterým jsme zkoušeli stát na jedné noze a dělat piruety Po obědě následovaly běžky. Já pořád padala. Stříleli jsme z laserové pistole. Moc jsem si to užila. (Kateřina R. 5. tř. ) Anna Š., 5. tř. Kateřina R., 5. tř.

3 Olympijské Assembly se 3.B Setkání s Davidem Drahotinským Třeťáci nám připravili únorové Assembly s olympijskou tématikou. U příležitosti XXII. Zimních olympijských her, které se letos v únoru konaly v ruském přímořském městě Soči, nás seznámili s vybranými zimními sporty šlo o krasobruslení, snowboarding, lední hokej a sjezd na lyžích. Každá skupina nejdřív popsala vybraný sport a seznámila nás s jeho pravidly a historií a na závěr uvedla nejznámější osobnosti ze světa i z naší republiky. Toto Assembly mělo také významného hosta pana Davida Drahonínského, který je reprezentantem ČR v lukostřelbě. Na paralympiádě v Londýně získal stříbrnou medaili. Povyprávěl nám o paraolympijských sportech a medaili nechal potěžkat. Tím ale práce 3.B s olympijským tématem neskončila. V hodinách výtvarné výchovy vyrobila první skupina z krabicového papíru snowboard, dívky navrhly krasobruslařský dres, další skupina se věnovala studio a návrhu vlastních medailí a poslední skupiny vyrobila symboly Olympiády hořící pochodeň a pět olympijských kruhů. Celá výstavka je umístěna v chodbě naproti třídy. Sam H., 5. tř.

4 Oliver J., 2. tř. Adam L., 2. tř. Kája M., 2. tř. Matyáš S., 2. tř. Nela Ř., 2. tř. Chlapci,2. tř.

5 Cesty časem Od začátku školního roku se v rámci předmětu člověk a kultura věnujeme projektu cestování časem. Za využití různých výtvarných technik jsme se inspirovali reálnými díly. Malovali jsme pravěké malby na nerovný kašírovaný povrch připomínající jeskyni, vyzkoušeli jsme si kresbu egyptských postav s typickým otočením těla, na papírové nádoby pokryté vrstvou vosku a tuše jsme škrábali vzor inspirovaný starořeckými reliéfy. Velkou trpělivost prokázaly děti především při výrobě mozaik z papírových čtverečků a také při vystřihování gotických oken. Postupně se podíváme i do renezance a seznámíme se s nejvýznamnějšími renezančními malíři. (hv) Návštěva základní umělecké školy Ve čtvrtek přišla do Open Gate návštěva z umělecké školy. Při prohlídce areálu malé návštěvníky nejvíce zaujalo hřiště a dospělé knihovna. Skončili jsme v divadle. Tam se sešla celá základní škola, aby si děti poslechly na malý koncert. Představení uzavřeli páťáci hrou na klavír, housle a zpěvem. Markéta H. 5. tř.

6 Valentýn Svátek svatého Valentýna se slaví tradičně v anglosaských zemích 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi partnery. V poslední době se tento svátek rozšířil i do zbytku Evropy, hodně často je to ale z komerčních důvodů. Svátek je přitom nejspíš odvozený od svátku Lupercalia, který se slavil už ve starověkém Římě a jeho datum je spojeno s popravou kněze Valentýna, který ve starověkém Římě tajně oddával mladé páry i přes přísný zákas vládce Claudia II.. Ten potřeboval vojáky a sňatky zakázal z obavy, že by muži odcházeli z armády a zůstávali se svými rodinami. Takto pojali Valentýnský den žáci 5. a 1. třídy. (eb) Bára F., 5. tř.

7

8 Návštěva ze zoologické zahrady Úterní setkání s lvíčkem Leo R., 3. tř. V úterý se na nás přijel naposledy podívat malý lvíček (už spíše lev) Nelson Mandela (Mandy, Mandelinka...). Tentokrát navštívil čtvrtou a pátou třídu. Žáci se dozvěděli velké množství zajímavých informací a viděli opět hady, agamu a samozřejmě lvíčka. Chcete-li vyrazit za lvíčkem či jinými živočichy se svými rodinami, je to možné. Pan zoolog Karel Kerouš totiž pracuje v nedalekém teráriu v Dubči - více na: (jl) Návštěva lvíčete očima dětí 3. a 4. třídy Včera k nám přišlo lvíče, které bylo tvrdohlavé, protože pořád lezlo za topením a couvalo jako AUTO. Kromě lvíče přišlo agama fousatá a my jsme se s nimi vyfotili. Agama se přilepila na moji mikinu. Had se mně nechtěl pustit. Leo R. 3A V úterý k nám přišel malé lvíče a od minulé návštěvy bylo o mnoho větší. V jednu chvíli lvíče šlo ke mně ale pak se mi vyhnulo. Martin M. 4. tř. Včera k nám přijelo několik zajímavých zvířat. Jako třeba lvíče jménem Mandy. Taky přijeli hadi a agama fousatá, která se mi líbila, protože se na mne pořád koukala. Matěj H. 3A. Leo R., 3. tř. V úterý k nám přišel pán ze zoo. Udělal nám přednášku o hadech a pak nám také nějaké ukázal. Mohli jsme si je pohladit. Poté přišel lvíček jménem Nelson Mandela. Byl strašně roztomilý, dělal vtipné zvuky. Někomu vzal botu. Byla to hezká návštěva. Ema B a Sandra B. 4. tř.

9 Návštěva galerie Ve čtvrtek jsme navštívili Veletržní palác Národní Galerie. Na začátku nám průvodkyně řekla něco o historii Veletržního paláce. Pak jsme se bavili o jedné malbě od Kamila Lhotáka. Museli jsme složit rozstříhanou kopii malby a vzápětí jí najít. Na konci jsme všichni šli do ateliéru, kde každý dostal díl skládanky, který překreslil na kus papíru. Když jsme díly složili, docela to ušlo. Martin M 4. tř Procházka galerií Naši čtvrťáci ukončili výtvarný projekt PROCHÁZKA GALERIÍ, ve kterém se toho mnoho naučili. Navštívili opravdovou galerii, vyzkoušeli si, jaké to je být sochařem, malířem, fotografem. Seznámili se s tvorbou Henriho Matisse a Vincenta van Gogha a také tvořili podle těchto umělců. Přijďte se pokochat pracemi našich malých velkých umělců (nástěnka před 4. třídou). (jv)

10 Na skok u prvňáčků Prvňáci vyjeli "do ulic"... Jelikož se celých čtrnáct dnů učili o bezpečném chování chodců a poznávali různé dopravní značky, bylo na čase, aby si vše vyzkoušeli přímo na silnici a přechodech pro chodce v OG. No, musím ale říci, že to byl velký oříšek. Ve třídě se zdálo, že je vše jasné a jednoduché... Ale když vyšli první chodci po silnici, to bylo zmatku. Má se chodit vlevo? Nebo vpravo? Kdo to dělá správně? A proč? Chůze po chodníku byla jednodušší, všichni chodili vpravo, dokázali se vyhýbat překážce,.. A řidiči také dokázali jezdit správně podle značek, pokynů policistky, a dávali pozor při přejezdu přechodu pro chodce. Jelikož se ale dopravní výchova ukázala pro nás zatím dosti těžká, budeme se této oblasti i nadále ve volných chvilkách věnovat. Vyrobili jsme si dokonce domino s dopravními značkami, které se stalo velmi oblíbené. A v červnu během sportovního týdne se můžeme těšit na výlet na dopravní hřiště v Říčanech. Do té doby z nás budou určitě ohleduplní chodci i řidiči, kteří dodržují všechna pravidla. :-) "Keramikování" Ano, tak tomu naši prvňáci říkají. Když mají "keramikování", tedy kroužek keramiky, jsou všichni šťastní. Proto jsme se s prvňáky dnes do keramické dílny v OG vydali všichni. Velikonoce se blíží, tak jsme se pustili do výroby keramických velikonočních zajíčků a kraslic. Byl to báječný závěr pondělního vyučování, jen by tam všichni nejraději byli ještě teď :-)

11 Profesor Hejný by měl z páťáků a prvňáků OG radost :-) Pondělní dopoledne se prvňáci učili matematiku společně s páťáky. Ti si připravili čtyři stanoviště se zajímavými úkoly. Jedna zastávka byla pod názvem "kostky a kostičky". Druhé stanoviště bylo zaměřeno na určování hodin. Třetí zastávka byla spjata s různými cestičkami a čtvrté stanoviště se jmenovalo "farma". Úkoly byly velmi zajímavé, někdy šlo i o rychlost, jinde rozhodovala přesnost. Dozvěděli jsme se mnoho nového a užili si matematické hrátky zase trošku jinak. Za to vše děkujeme páťákům. Bylo to prostě zase báječnééé! Podívejte se i na závěrečné hodnocení. A ještě z mého pohledu... Velice chci ocenit práci páťáků. Naprosto skvělí, nápomocní a ochotní byli páťáci jako průvodci. Neuvěřitelně profesionální, pohotoví a milí byli všichni páťáci, kteří vedli práci na jednotlivých stanovištích. Opravdu je mi líto, že jste nemohli slyšet, jak páťáci s prvňáky jednají a jak se k nim chovají. A skvělý byl i páťák fotograf - však se podívejte na profi záběry :-) Sašo, musíš být na své žáky opravdu hrdá!

12 Grade 1 Chinese New Year In February we talked a lot about Chinese New Year. We read about the Zodiac Story and now we know how Chinese people celebrate New Year. We made colourful Chinese lanterns, a big Chinese dragon out of bottle lids and horses, as this year, it is the Year of the Horse. Creating things was a great fun but we also learnt a lot and should know the answers to all these questions. Do you? 1.The Chinese use a calendar system with animals, one for each year. How many animals are there in the Chinese calendar? 2.Which of the following animals is not in the Chinese calendar? (dog, panda, dragon, rat) 3.Which type of animal is traditionally used in New Year s Day parades? 4.Chinese New Year falls in what season? 5.Is it true that Chinese New Year starts on a different date every year? 6.If children are good, they receive money in envelopes called Hong Bao. What is the colour of these envelopes? 7.How many days do the Chinese New Year celebrations last? 8.Chinese New Year ends with what type of festival? (a dragon festival, a lion festival, a drum festival or a lantern festival) 1. 12; 2. Panda; 3. Dragon; 4. Spring; 5. No, it starts different day every year; 6. Red; 15; 8. Lantern festival

13 Spring holidays Class 1 English I went skiing. I was swimming in the swimming pool at our hotel. Vivien V. Class 1 I was skiing and I had a helmet like a bee. Jan D. Class 1 I was at my grandmother s and we trew two balls. Veronika R. Class 1 I was in the mountains. This was our hotel. I was skiing. Anna S. Class 1

14 Tvůrčí atmosféra u druháků Sloni v druhé třídě Nedávno jsem se dozvěděla o literární a výtvarné soutěži pro děti a mládež Čtěte se slonem Bobem, jejímž cílem je podpora čtenářské gramotnosti. Literární soutěž je sice určena starším dětem, ale protože druháci píšou úžasné texty a nádherně malují, rozhodla jsem se, že se zkusíme do soutěže zapojit. A vzali jsme to z gruntu. Nejprve jsme se pustili do básnění. Četli jsme si básničky a hledali v nich rýmy. Pak jsme si zahráli hru na rýmovanou. No a pak už přišli na řadu sloni. Společně jsme vymýšleli a psali na tabuli všechna slova, která nás v souvislosti se slony napadla. Nakonec si děti ve skupinkách některá ze slov vybraly, vytvořily si k nim rýmy a to už byly básničky skoro na světě. Stejně dobře se druháci zhostili pohádkového úkolu. Vyprávěli jsme si pohádku O červené Karkulce a vytvořili si její osnovu. Na ní jsme si ukázali, co je pro pohádku důležité. Pak si děti ve dvojicích (nebo samostatně) vymyslely zápletku pro svou sloní pohádku. A že to byly zápletky opravdu různorodé! Druháci nezapřou svou bohatou fantazii. Vlastní psaní jim šlo od ruky. Zvláště na úvodech jejich pohádek je vidět, že už teď mají velkou čtenářskou zkušenost. Ve výtvarné soutěži bylo v zadání ilustrovat přečtenou knihu o slonech. Vybrané práce dětí zasíláme do Pedagogické knihovny. Držte nám palce. (hv) Slon africký Slon dupe v Africe, vše mu sluší velice. Uši velké, oči malé, vše mu sluší dokonale. Jmenuje se Bonbón, dneska snědl trombón. Proto troubí na lese, zní to jako v pralese. Alice N., 2.A Kája M., Evelína D., Johana H.

15 U slonů hoří Monika Říhová Jednoho dne bylo hodně parno. Celé stádo se šlo na pastvu najíst. Sluníčko tak hřálo, že zapálilo trávu. Celé stádo zmatkovalo. Jedna sloní máma si myslela, že její bezmocné slůně běží za ní, ale to bezmocné slůně se dostalo do plamenů. Naštěstí začalo pršet a oheň to uhasilo. Takže slůně se dostalo zdravé k mamince a všechno dobře dopadlo. Slon Trubka a pytláci Amélie A. Kodymová Trubka byl hodný slon. Žil v džungli. Ale jednou v pralese začali řádit pytláci. Malé opičky házely po pytlácích kokosy, ale pytláci je chytali do klecí. To už Trubka nevydržel. Nadechl se a vyfoukl. Fííí. Udělalo to takový vítr, že všichni pytláci letěli ven z džungle a už nikdy se nevrátili. Slonovo dobrodružství Karolína Mařincová Nela Ř., 2.A Slonovi Františkovi bylo teprve šest let, když se mu stalo tohle. Jednou se slon František vydal na pastvu. Najedl se a šel dál. Bylo horko a slunce pálilo. Slon měl žízeň, a tak šel k rybníku. Šel a šel, až uviděl jezero. Řekl si: To mám žízeň! a rozběhl se. Najednou vidí, že je před ním obrovská díra, ale slon František už nestačil zastavit a spadl do jámy. Začal křičet: Pomóc, pomóc! Ale nikdo ho neslyšel. Máma se o něj bála a říkala: Kde je moje slůně, kde je? Slon se bál. Ale už byl ospalý, a tak usnul. Když se vzbudil, tak se velmi polekal. A jéje, kde to jsem? volal slon. Odvezli ho do ZOO. Tam ho dali do klece. Slon se snažil dostat se ven, ale nešlo to. Večer, když šli všichni domů, tak si slon František vzpomněl, že umí i šplhat. Tak si řekl: Přelezu to. A tak taky udělal. Druhý den, když přivezli další chycené zvíře, slon vylezl do náklaďáku. Tak ho bezpečně dopravili domů. Když přijeli, slon se opatrně vytratil a došel až domů. Maminka byla ráda, že svého synka zase vidí.

16 Slon Miminko Rosťa Janovský V savaně bydlela celá rodinka slonů. Bylo to pod skálou. Tam měli dům. Jednou začalo zemětřesení. Byla noc a celá rodina spala! Jediný slon táta nespal. Slyšel, že je zemětřesení. K tomu začala padat celá skála. Velký odvážný táta Miminko zachránil celou rodinu. Vzbudil je a společně utekli. Potom šli do města a tam si koupili nový dům. Konečně už nebydleli pod skálou. Bahnitá cesta Adam L., 2.A Julie Brodová Jednoho dne šlo slůně Lili do pralesa. Najednou Lili šlápla do bláta a neuměla vylézt ven. Přišla tam opice Koko a snažila se jí pomoci. Nešlo jí to, a proto zavolala maminku opici. Opice chtěla slůněti pomoci, a proto k ní natáhla ocásek. Neměla ho dost dlouhý. Proto zavolala maminku od Lili. Maminka zas natáhla svůj chobot. Lili věřila, že jí maminka pomůže, Kája M., 2.A proto-

17 že by ji maminka určitě nenechala samotnou. A opravdu. Lili si sedla na maminčin chobot. Maminka ji vytáhla. Koko i Lili byly rády, že si můžou zase hrát spolu a hned šly spolu plavat do vody s celou jejich rodinou. Slon Pepa Matyáš Sedláček Jednou se slon Pepa šel se stádem napít a najíst. Nejdřív se šli najíst a potom napít. Potkali smečku lvů. Vody už bylo málo. Nejdřív se lvi a sloni poprali. Pepa se chtěl domluvit, ale nikdo neposlouchal. Obě skupiny už byly poškrábané a měly spoustu boulí. Pepa vykřikl, ať se domluví. Najednou obě skupiny ztichly a přestaly se prát. Pepa navrhnul, že se o tu vodu podělí. Lvi i sloni s tím souhlasili. Obě skupiny byly spokojené. Slon Willman Martin Urban, William Loštický Byla jednou jedna zoologická zahrada, ve které byl slon Willman. Šíleně se nudil, protože neměl žádného kamaráda. Slon si řekl, že by si měl nějakého kamaráda najít. Ale nikdo si s ním nechtěl hrát kromě želvy. Tak si spolu začali hrát. Hráli si na šnorchlovanou, na babu a na skákanou. Večer šli spát a zdálo se jim, jak si přes den hráli. Slon skáče na trampošce Alice Nebuželská Jeden slon si vyšel na silnici. Viděl tam trampošku, tak na ni šel skákat. Tak tam skákal a pak spadl. Blížilo se auto. Řidič neviděl na toho slona. Naštěstí pán, co seděl vedle toho řidiče, si toho slona všiml a vyskočil ven. Odvedl toho slona zpátky domů a vzal mu tam tu trampošku. A tak slon celé léto skákal a byl šťastný.

18 Jaké je jaro ve druhé třídě?., 2.A., 2.A., 2.A., 2.A Monika Ř., 2.A

19 Spisovatelé ze třetích tříd Ve 3.B se děti věnovaly vyprávění. Nejdříve si připomněly známou českou pohádku, poté psaly vyprávění a doplňovaly příběh vlastními ilustracemi. Pohádka o Budulínkovi se jim rozhodně povedla. Adam H., 3.B Terka I., 3.B Příběh o Budulínkovi David Hulák, 3.B Jednou byl Budulínek doma a babička s dědečkem řekli: Budulínku, jdeme do města hrát na nástroje. Budeš tu sám, nikomu neotvírej, my si otevřeme sami. Dobře, řekl Budulínek. Budulínkovi se to zdálo už hrozně dlouho, už si hrál se vším, i s letadélkem, co smontoval s dědečkem. A čas utíkal hrozně pomalu a Budulínek dostal hlad, tak si dal hrachovou polévku. Ještě mu zbylo. Řekl: Nechám si na potom. Ale stalo se, že kolem šla liška a říká: Dej mi hrášek, jsem hladová. Budulínek otevřel, liška vletěla dovnitř a vrhla se na hrášek. Řekla: Dej mi víc! Budulínek ale už hrášek neměl. Liška Míša H., 3.B Claudia H., 3.A mu řekla: Tak se chytni ocásku. Budulínek se chytil, ale udělal chybu! Liška ho táhla a táhla a táhla. Až dorazili k liščí noře. Liška ho zavřela do klece a dala čtyřem liščatům najíst a v tu ránu Viky Š., 3.A bouchly dveře od chaloupky. Až to slyšel i Budulínek v noře. Dědeček s babičkou šli k liščí noře a Budulínka zachránili. Viky B., 3.A

20 O Budulínkovi Jonáš Mrkos, 3.B Žili babička a dědeček a kluk Budulínek. Jednou babička a dědeček šli koupit mouku a varovali Budulínka: Budulínku, nikomu neotevírej! Dědeček s babičkou odešli. To je logické, Budulínek je kluk, a kluci nikdy neposlechnou, takže otevřel i lišce. Ta ho vzala do své nory a chtěla si ho uvařit. Babička a dědeček přišli domů a nic tam nebylo jenom liščí chlupy. Babička a dědeček rychle utíkali k liščí noře a tam byl Budulínek. Rychle ho zachránili a šli domů. KONEC. Liška Markéta H., 5.tř. Jde liška lesem, Houštím a vřesem. Jde pro jídlo, pak zpátky, Za malými liščátky. Liška má teď brloh nový, Dobře ukrytý je v křoví. Liščátka už mají hlad, Po večeři půjdou spát. Markéta H., 5.A Eliška H. 5. tř. Malá óda na jaro Na jaře, v tom období, kdy příroda se probouzí, kdy ptačí zpěvy na stromech svým půvabem vždy okouzlí, kdy voda ještě není němá, mrtvá a zpívá taky, kdy slunce vyhraje nad mraky a ve svém zlatém kočáře nabyde velké záře, když mech připomíná polštáře, kdy slunce ve svém kočáře lituje, že není na Zemi a prosvítá mezi větvemi, tak to je pravý čas, kdy svět má plno krás!

21 Březen v páté třídě Dopisy pohádkovým postavám Páťáci se v rámci naší dílny čtení a psaní na chvíli proměnili v pohádkové bytosti a navzájem si v dopisech sdělovali, co jim leží na srdci. Byla to taková příprava na skutečné neformální dopisy, které pak napsali mně. Ale ty Vám neukážu, jsou totiž tajné! (sd)

22

23

24 Guess where we went on holiday! Julie S., 5.A Vašek R., 5.A Ema D., 5.A Dear Tomáš, We ve just arrived at Tara cottage. It s sunny, but the snow is only the ski slopes because it s artificial. I m looking forward to skiing with Eliška. See you on Saturday, M. Tomáš H., 5. A

25 Bludiště Spojování čísel Najděte 5 rozdílů

26 Krátce vybraní žáci OG navštívili olympijské městečko na Letné *** v pátek proběhl další filmový klub *** proběhl karneval v divadle OG a 3.A přespávala ve škole *** Lvíče ve škole beseda o zvířatech s 3. třídou *** Morning Oasis Assembly se 3.B *** beseda s hasiči v 1. A *** jarní prázdniny *** poslední návštěva lvíčete, tentokrát do 4. a 5. třídy *** A navštívila galerii *** proběhl další filmový klub se lví tématikou *** v sobotu A přivítala občánky *** nás navštívila školička MH, v divadle OG proběhl minikoncert *** se děti zúčastnily matematického klokana a cvrčka *** proběhly KET a PET Cambridge exams ve 4. a 5. třídě. *** navštívila naši školu ZŠ Mukařov *** Moarning Oasis Assembly s 2.A *** byl Den učitelů - letos poprvé státem uznaný významný den ČR. *** se stala 21. Zlatou Ámoskou paní učitelka Ivanka Hájková z Prostějova. *** proběhl Kantorský bál, na kterém byla nová Ámoska korunována. *** Letošní letní tábor OG proběhne 20. až 31.7., kapacita tábora je již naplněna. Kalendárium - duben dubna 2014 Noc s Andersenem 10. dubnaa 2014 Den s Mensou Sobota, 12. dubnaa 2014 Klíče k branám Říp dubna 2014 Velikonoční prázdniny Pátek, 25. dubna 2014 Filmový klub Vydává ZŠ Open Gate: (eb) Eva Branichová, (ad) Alexandra Děžinská, (mf) Michael Franklin, (jh) Jitka Hildebrandová, (jhl) Jiří Hladík, (pk) Petra Kobrová, (kk) Kristýna Kvídová, (sl) Šárka Linhová, (jl) Jiří Luka, (vm) Veronika Malá, (mm) Marcela Marks, (vp) Vera Pockley, (rse) Richard Seccombe, (bs) Barbora Sirková, (hv) Hana Vavrečková, (jv) Jitka Vinklerová, (iv) Ilona Vuchtrlová (mz) Marie Zicháčková a žáci Základní školy Open Gate

Představujeme Vám nové tváře:

Představujeme Vám nové tváře: Milí čtenáři klíčenky, čas letí jako splašený kůň, (a to navíc začal nyní čínský rok koně), a než jsme se nadáli, první pololetí je minulostí a druhé pololetí je již v plném proudu. Ve čtvrtek 30. ledna

Více

Chceme-li si světlo uchovat,

Chceme-li si světlo uchovat, Delší dobu jsem nemohl přijít na nápad na úvodník do vánoční klíčenky, dlouho mě nenapadala ústřední myšlenka naší celoškolní vánoční revue. Až při oáze ve čtvrté třídě při rozsvěcení adventní svíčky přišla

Více

Velikonoční období. V druhé polovině dubna čeká rodiče, ţáky a učitele společné setkání

Velikonoční období. V druhé polovině dubna čeká rodiče, ţáky a učitele společné setkání Velikonoční období Velikonoční období trvá dle tradice 50 dní - letos tedy do 19. května. A to jiţ pojedeme další den na školu v přírodě, po jejím návratu se bude blíţit závěr měsíce a červen jiţ hlásí

Více

Milí čtenáři klíčenky, jak vidíte, dnešní úvodník je orámovaný sněhovými vločkami, které pro nás včera vytvořily děti z první třídy.

Milí čtenáři klíčenky, jak vidíte, dnešní úvodník je orámovaný sněhovými vločkami, které pro nás včera vytvořily děti z první třídy. Milí čtenáři klíčenky, jak vidíte, dnešní úvodník je orámovaný sněhovými vločkami, které pro nás včera vytvořily děti z první třídy. Tyto krásné vločky nás stále ještě udržují v zimním ročním období, i

Více

Vánoční vzpomínání a nejen to

Vánoční vzpomínání a nejen to Vánoční vzpomínání a nejen to...vám, milí čtenáři naší klíčenky přináší další vydání našeho školního zpravodaje. Připadá mi to neuvěřitelné, že zahajujeme již šestý ročník existence našeho školního zpravodaje.

Více

Vítejte v novém školním roce...

Vítejte v novém školním roce... Vážení rodiče, milí žáci, kolegové, zkrátka všichni čtenáři naší klíčenky, zdravím Vás všechny co nejsrdečněji na začátku nového školního roku a přeji Vám všem, aby byl pro Vás úspěšný a radostný ve všech

Více

Vážení čtenáři naší klíčenky, milí příznivci Základní školy Open Gate,

Vážení čtenáři naší klíčenky, milí příznivci Základní školy Open Gate, Vážení čtenáři naší klíčenky, milí příznivci Základní školy Open Gate, držíte v rukou (a nebo si je možná čtete v elektronické podobě) další číslo zpravodaje naší vaší základní školy. Od vydání minulého

Více

V minulém měsíci jsme se zúčastnili v rámci Klíčů k branám neobvyklého divadelního

V minulém měsíci jsme se zúčastnili v rámci Klíčů k branám neobvyklého divadelního Zdravím Vás při čtení březnového vydání naší listinné podoby klíčenky. Proč zmiňuji listinné? V předchozím měsíci totiţ vyklíčila také i- klíčenka a aktuality můţete tak sledovat krátce a rychle na internetu.

Více

KRÁSNÝ ŠKOLNÍ ROK!!!

KRÁSNÝ ŠKOLNÍ ROK!!! po prázdninách, které sice utekly jako voda, ale které pro Open Gate znamenaly opět velký posun. Úspěšně se podařilo ukončit další etapu výstavby v dostavěných prostorách vyrostlo 5 nových učeben, které

Více

Hezké podzimní čtení klíčenky.

Hezké podzimní čtení klíčenky. Škola podle Gutha Jarkovského Úvodní stránky tohoto čísla klíčenky budou věnovány osobnosti pana Jiřího Stanislava Gutha Jarkovského a nebo spíše jeho poselství. Proč právě jemu? Především proto, ţe jsme

Více

čané musí dojíždět do Říčan, sousedních vsí nebo dokonce Prahy.

čané musí dojíždět do Říčan, sousedních vsí nebo dokonce Prahy. K setkání s Babickým drakem došlo při jedné z aktivit tohoto občanského sdružení v naší tělocvičně OG v odpoledních hodinách. Už delší dobu jsem si říkal, že bych ony příjemné maminky, které pro své děti

Více

Vážení čtenáři naší klíčenky, právě se Vám dostává do rukou, e-mailů či tabletů poslední číslo letošního kalendářního roku a tím se také uzavírá

Vážení čtenáři naší klíčenky, právě se Vám dostává do rukou, e-mailů či tabletů poslední číslo letošního kalendářního roku a tím se také uzavírá Vážení čtenáři naší klíčenky, právě se Vám dostává do rukou, e-mailů či tabletů poslední číslo letošního kalendářního roku a tím se také uzavírá druhý ročník existence našeho zpravodaje. Věříme, že Vám

Více

What are our wishes to the Czech Republic?

What are our wishes to the Czech Republic? K závěru října a začátku listopadu jiţ tradičně patří některé nevšední dny. Původně jsem tedy do klíčenkového úvodníku chtěl napsat o oslavě Halloweenu u nás ve škole. Chtěl jsem psát také o státním svátku

Více

Základní škola a Mateřská škola, Brno, Staňkova 14

Základní škola a Mateřská škola, Brno, Staňkova 14 Základní škola a Mateřská škola, Brno, Staňkova 14 číslo 12 / ročník VI. / leden srpen 2011 Úvodní slovo Vážení přátelé, čtenářky a čtenáři našeho časopisu Staník! Další školní rok uplynul a po prázdninách

Více

Základní škola a Mateřská škola, Brno, Staňkova 14

Základní škola a Mateřská škola, Brno, Staňkova 14 Základní škola a Mateřská škola, Brno, Staňkova 14 číslo 14 / ročník VII. / únor 2012 srpen 2012 1 Úvodní slovo Vážení přátelé, čtenářky a čtenáři našeho časopisu Staník! Možná se divíte, že až nyní držíte

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK ŠKOLÁK Číslo 1 Ročník šestý 2013 Červen. Měsíc červen voní deštěm. Další déšť? Nebylo ho letos už dost? Co takhle sluníčko? Chtěla bych toho tolik? Řekla bych, že ne. Přece všichni chtějí sluníčko. Těšíte

Více

Konečně nebo bohužel? KONEC! Jak se dva Hrníčci potkali. Dopis Škole na rozloučenou. Organizace školního roku 2013/14. www.zsheyrovskeho.

Konečně nebo bohužel? KONEC! Jak se dva Hrníčci potkali. Dopis Škole na rozloučenou. Organizace školního roku 2013/14. www.zsheyrovskeho. Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2013/14 Konečně nebo bohužel? KONEC! Organizace školního roku 2013/14 Začátek školního vyučování pondělí 2. září 2013 Podzimní prázdniny úterý

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK ZŠ TGM Dolní Bousov Číslo 1 Ročník osmý Školní rok 2014/2015 obrázek Matěj Říha Blíží se 24. prosince a všichni se začínají těšit na Vánoce. Před pár týdny jsem se koukala na jedno video. Video

Více

číslo 133 strana 2 časopis Základní školy Jižní IV., ročník 20

číslo 133 strana 2 časopis Základní školy Jižní IV., ročník 20 číslo 133 strana 2 časopis Základní školy Jižní IV., ročník 20 vychází poměrně nepravidelně, ale vytrvale, tentokrát 9.6.2014 Redakce: T. Bečvářová (6.P), K. Hudečková (5.U), D. Hudek (7.M), M. Koudelka

Více

číslo 134 strana 2 časopis Základní školy Jižní IV., ročník 20

číslo 134 strana 2 časopis Základní školy Jižní IV., ročník 20 číslo 134 strana 2 časopis Základní školy Jižní IV., ročník 20 vychází poměrně nepravidelně, ale vytrvale, tentokrát 25.6.2014 Redakce: T. Bečvářová (6.P), K. Hudečková (5.U), D. Hudek (7.M), M. Koudelka

Více

PÍŠÍ A KRESLÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY CHVALKOVICE

PÍŠÍ A KRESLÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY CHVALKOVICE Poškolák PÍŠÍ A KRESLÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY CHVALKOVICE Zamyšlení na závěr školního roku Vážení rodiče, učitelé a žáci. Máme tu závěr školního roku 2014/15. Že nám to rychle uteklo? Ani tento rok nebyl

Více

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2014/15 Jaký by měl být učitel? Slohová práce úvaha Učitelská profese je sama o sobě dosti komplikovaná. Vždy jsem obdivovala, jak někteří učitelé

Více

Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE 3x LONDÝN Voices for a better world KRESBY ŠTĚPÁNA MAREŠE Rozhovor na dálku se známým kreslířem FILMOVÝ MARATON Jaké to

Více

V tomto čísle nepřehlédněte:

V tomto čísle nepřehlédněte: Den ptačího zpěvu 195 Školní setkání krtků 199 Energetické nápoje? 201 V tomto čísle nepřehlédněte: -193- Osmáci v Praze 204 Co se zlobivci? 206 Znáte školu? 214 Malý, ale stojí zato! Co všechno víte o

Více

Fajn prázdniny všem žákům přeje Jednička

Fajn prázdniny všem žákům přeje Jednička Datum vydání: 18. června 2013 Číslo: 1/2013 Ročník: III Cena: 10,- Kč Nejdůležitější body: Průzkum k DÚ - strana 2 Věřte - nevěřte (o léku Pravopisoreversum) - strana 2 Co plánujete na prázdniny - strana

Více

Začátek redaktorem. Markéta Malá

Začátek redaktorem. Markéta Malá První pocity z prvního dne ve škole byli velmi dobré. Všimla jsem si výmalby některých z tříd. Překvapila mě změna vzhledu u některých z žáků. Dále jsem si všimla televize umístěné v přízemí. Velkou změnou

Více

Kvasnice číslo 24, vyšlo v prosinci 2010. Ze školních lavic

Kvasnice číslo 24, vyšlo v prosinci 2010. Ze školních lavic 24 2010 Ze školních lavic Ve čtvrtek 25. října jsme ve škole oslavili Halloween. Děti si přinesly do školy vydlabané dýně a strašidelné kostýmy. Během dopoledne jsme pořádali soutěže a hry. Nakonec jsme

Více

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice ROSÍK Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO rosického občasníku žáků ZŠ Rosice * 27. 10. 2009 * ročník VII * školní rok 2009/2010 * cena 15 Kč * Obsah: Akce, které se uskutečnily

Více

SBÍRÁŠ, SBÍRÁM, SBÍRÁME

SBÍRÁŠ, SBÍRÁM, SBÍRÁME ročník 7/ číslo 1 (13) Základní škola Mokrá únor 2014 strana 1 Opět vás zdravíme, neuvěřitelně po třinácté. Co k tomu dodat? Že by dneska stručně? Tady to máte rovnou horké z tiskárny, tak lehce pofoukat

Více

Školní časopis Základní školy Kuželov. lní rok. ročník 5 číslo 1

Školní časopis Základní školy Kuželov. lní rok. ročník 5 číslo 1 olní časopis Základní školy Kuželov ročník 5 číslo 1 Takový obyčejný všední den.. Nastartováním auta a zmáčknutím tlačítka slovenské stanice Evropa 2 začíná má cesta do práce. Vracovem projíždím pouze

Více