NA CO SE MŮŽEME TĚŠIT

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "NA CO SE MŮŽEME TĚŠIT"

Transkript

1 Kulturníček č. září 00 OBČANSKÉ SDRUŽENÍ PŘÁTEL ČESKÉ BŘÍZY NOVINKY Léto nám pomalu mává na rozloučenou. Věříme, že vám přineslo správný odpočinek, mnoho nezapomenutelných zážitků, hrdých výpěstků na zahrádce i příjemná posezení s přáteli při grilování. Velmi nás těší přibývající počet příznivců Sdružení - k dnešnímu dni je zapsáno padesát jedna členů. Jedním z nových členů je také MVDr. Pavel Dušek, kterému děkujeme za peněžitou podporu, jež bude využita na dárky pro děti na našich podzimních akcích. Všem přátelům Sdružení děkujeme za podporu a spolupráci. Ani my jsme přes prázdniny nezaháleli. Kromě vydání nového čísla Kulturníčku se nám podařilo získat finanční prostředky na dvě dětská pružinová houpadla. Obě budou s laskavým svolením Obce Česká Bříza umístěna na místním dětském hřišti do konce letošního roku. V neposlední řadě jsme sestavili plán akcí do konce roku 00. A co nás čeká? NA CO SE MŮŽEME TĚŠIT V sobotu. září 00 od.00 hodin vás zveme na akci s názvem PODZIMNÍ PARÁDA, která se bude konat na místním hřišti. Připravili jsme pro vás pestrý program, který zahrnuje soutěže pro děti, ukázku sanitního vozu a práce jednotky záchranné služby, výstavu modelů letadel, možnost svezení se na koních a závěrečný Sranda turnaj ve vybíjené (do turnaje se můžete přihlásit předem prostřednictvím mailu nebo poštovní schránky Sdružení). Dobrovolným vstupným podpoříte další akci Sdružení. Přijďte se podívat, pobavit a příjemně občerstvit!

2 Kulturníček č. září 00 Na sobotu. října 00 pro vás připravujeme LAMPIÓNOVOU POUŤ ZA POKLADEM. Lampiónový průvod dětí i dospělých vyrazí s lampiónem a s chutí hledat podklad v.0 hodin od kapličky na návsi. Součástí akce bude soutěž o nejoriginálnější rodinné svítidlo. Lampióny můžete zakoupit v papírnictvích, hypermarketech, prostřednictvím internetu nebo přímo na místě před začátkem akce. Pro vaši inspiraci jsme zařadili jednoduchý návod na výrobu lampiónu do sekce Příspěvky našich čtenářů. Na sobotu. prosince 00 od.00 hodin svolává Občanské Sdružení do sálu kulturního domu v České Bříze SLAVNOSTNÍ VALNOU HROMADU. Všichni řádní členové jsou vítáni s doprovodem. Poslední akce letošního roku s názvem VÁNOCE JSOU TADY! vypukne v úterý. prosince 00 od.00 hodin na místním hřišti. Vánoční atmosféru doplníme příjemným programem a vůní svařeného vína. Z HISTORIE ZEMĚDĚLSTVÍ ČESKÉ BŘÍZY Na podzimní čtení pro vás Mirka vybrala z kroniky zajímavosti spojené se zemědělstvím: Objevil se mor vepřového dobytka, který způsobil jeho 0% ztráty. Tuhá zima měla za následek pomrznutí ovocných stromů. Škoda byla tehdy odhadnuta na 0 000,- Kč. Tentokrát udeřil slepičí mor, na který uhynulo 0% slepic. Velkou část úrody na polích zničily hojně se vyskytující myši. Občané obhospodařovali svá políčka, lesy a statky. Díky deštivému počasí se nemohly vybírat brambory a nemohlo se orat ani sít. Postupně vzniká místní JZD. Od roku již celá obec hospodařila společně. Byl vystavěn nový kravín. Poprvé se brambory sázely strojově. Tento rok byl velmi úrodný. Byl postaven druhý kravín a vepřín, zakoupeny traktory a jiné zemědělské stroje, které ulehčily těžkou práci v zemědělství. V JZD pracovalo mnoho lidí z vesnice. Pro zaměstnance družstva byla postavena bytovka. Byla zakoupena nová mostní váha. JZD Česká Bříza, Zruč, Druztová a Dolany se sloučila pod JZD se sídlem a vedením ve Zruči. Musela být poražena polovina ovocných stromů švestek, které byly napadeny nemocí zvanou šárka. Červnové mrazy zničily první úrodu brambor a zeleniny. Velká část úrody podlehla silnému krupobití a vichřici. např.

3 Kulturníček č. září 00 V současné době patří místní farma s malým počtem zaměstnanců pod Třemošenskou a. s. Na farmě se věnují rostlinné výrobě a chovu krav. Naši občané mají možnost od zemědělského družstva celoročně odebírat obědy. Porce jsou prý velké, chutné a za jednu zaplatíte 0,- Kč. Soukromým zemědělcem je pan Ladislav Roubal, který chová krávy a obhospodařuje svá pole a louky. V obci máme celkem čtyři rodiny, které chovají koně. VÝZNAMNÁ ŽIVOTNÍ JUBILEA NAŠICH ČLENŮ Září: Říjen: 0 let Alena Stupková let Renáta Pittrová let Veronika Čečáková let Eva Nekolová let Vlasta Roubalová let Mgr. Světlana Lisová 0 let Michal Bedzír 0 let Otilie Pechová let Jaroslav Kulich let MUDr. Karel Svoboda let Drahomíra Mottlová let Miroslav Martínek Listopad: let Zuzanka Beránková let Kateřina Jirková let Daniela Kroftová Přejeme vše nejlepší, hodně zdraví, štěstí a mnoho splněných přání! Během letních prázdnin přibyla v České Bříze dvě klučicí miminka Adámek Riedl a Vojtíšek Duchoslav. Šťastným rodičům gratulujeme a chlapečkům přejeme hodně zdraví. Nově přistěhovalým manželům Menclovým s dcerou Terezkou přejeme příjemné zabydlení v naší vesničce.

4 Kulturníček č. září 00 PŘÍSPĚVKY NAŠICH ČTENÁŘŮ RECEPTY Dozvěděli jsme se, že jste recepty uveřejněné v minulém čísle řádně vyzkoušeli, což nás moc těší, a za odměnu přinášíme další dva: Od MUDr. Karla Svobody jsme získali postup, jak naložit Utopence: Na pěti litrovou sklenici budeme potřebovat:, kg špekáčků (Majer!) / kg cibule Špekáčky oloupeme, podélně hluboce nařízneme, do nářezu vložíme cibuli a takto upravené naskládáme do sklenice. Zbytkem cibule je ještě proložíme a pak zalijeme následujícím nálevem: litr vody kávových lžiček soli kuliček jalovce litr octa kávová lžička anýzu 0 hřebíčků / kávové lžičky chilli kávová lžička fenyklu 0 bobkových listů 0 kuliček celého pepře kávová lžička zázvoru 0 kuliček nového koření kávová lžička tymiánu Nálev přivedeme do varu a necháme vychladnout. Studeným nálevem pak špekáčky přelijeme a nahoru ještě přidáme kulaté feferonky tak, aby byly potopené. Špekáčky pak necháme proležet minimálně týden ve tmě a chladu (ne v lednici!). V průběhu týdne se špekáčky postupně přemění ve vynikající utopence. Podáváme s chlebem, nebo i jen tak samotné jako chuťovku, v kterékoliv denní i noční době. Pozn. Osvědčilo se mi nakládání mezi 0.. prosincem, protože pak přes Vánoce a po Novém roce, když jsou všichni již přejedení sladkého, přijdou často k chuti. Mám vyzkoušeno, že ve sklepě vydrží i měsíc po otevření, protože jsem jednou na jejich zbytek zapomněl a našel jsem je až koncem ledna. U nedělní kávy jistě oceníte Buchtu s ořechy dle receptu paní Marcely Janouškové: Těsto: konzerva ananasu (i se šťávou) hrnek krystalového cukru hrnek hladké mouky hrnek polohrubé mouky hrnek rozemletých ořechů prášek do pečiva Poleva: rozemleté ořechy a čokoládová poleva Krém: ½ másla pomazánkové máslo ½ hrnku cukru

5 Kulturníček č. září 00 Ingredience na těsto smícháme a vylijeme na vymazaný a vysypaný plech. Pečeme. Suroviny na krém ušleháme a potřeme jimi upečenou buchtu. Posypeme rozemletými ořechy a polijeme čokoládovou polevou. Dáme ztuhnout. Dobrou chuť! STŘÍPKY Z MIRČINY DOVOLENÉ Po dlouhém plánování, přípravách a nekonečném těšení jsme letos v červnu vyrazili s manželem a pár přáteli poznávat krásy dvou severských zemí: Norska a Švédska. Ráda se s vámi podělím o své pocity a poznatky a těm, kteří uvažují o cestě podobným směrem, přidám pár rad. V Norsku, kde jsme strávili nejvíce času z cest, nás přivítala krásná neponičená příroda se spoustou vodopádů, jezer a skal. Příjemně nás překvapilo, že nejčastěji se vyskytujícím stromem byla bříza se silným kmenem. Směrem na sever byly už jen břízky zakrslé a pokroucené, lišejníky, sníh, praskající kry v jezerech a holá pohoří. Malebnost krajiny doplňovaly typické norské červeně natřené domky, které mívají na střeše namísto krytiny travní porost se zakrslými stromky. V horách jsou silnice úzké, ale velmi dobře zpevněné, tvořící úchvatné serpentiny. Horské cesty patří ovcím a kravám, které z klidu nevyrušilo ani naše auto. Počasí bylo velmi proměnlivé. Během dne se nám vystřídalo sluníčko, déšť i vítr. Norové před deštěm neutíkají, berou ho jako přirozenou věc. Teploty se mezi zelenými oblastmi fjordů a sněhem pokrytými horami tyčícími se nad nimi lišily až o C. Proto, vydáte-li se na túry, nepodceňujte oblečení! Turistické stezky bývají značené červenými písmeny na kamenech. Měli jsme štěstí pozorovat půlnoční slunce a na vlastní kůži zažít krátké noci, kdy se jen lehce zešeří. Norové umí dobře anglicky, bez problémů jsme se domluvili i v zapadlých městečkách. Pečou výborný chléb, který může být i sladký. Jeho cena se pohybovala od 0 norských korun (v přepočtu asi 0,- Kč). Plastové láhve i plechovky zálohují, čímž dbají na ekologii. V supermarketech mě zaujaly peněžní automaty. Do nich jsme při placení vhazovali mince nebo nám naopak drobné na zpět vypadly. Pokladní tedy s drobnými mincemi nepřijde vůbec do styku. S ubytováním jsme po celou dobu neměli žádný problém. Všude byla spousta pěkných kempů, které byly čisté a velmi dobře vybavené.

6 Kulturníček č. září 00 Na cestách si dávejte pozor na včasné dotankování nádrže, neboť benzínky zvláště v horách nejsou na každém rohu. Ty s obsluhou mívají otevřeno jen do.00 hod., samoobslužné stojany jsou v provozu nonstop, ale platit na nich musíte platební kartou. Benzín je zde jeden z nejdražších v Evropě. V Norsku jsme projeli nespočetným množstvím úžasných tunelů a mostů. Počítejte s tím, že za přejezdy větších mostů, využití trajektů, mýtné i vjezd do větších měst řádně zaplatíte. Typickým norským suvenýrem je postavička bájného potomka obrů Trolla. Z Norska jsme přejeli do Švédska, kde bylo jedním z našich cílů největší a hlavní město Stockholm. Rušné město se rozkládá na čtrnácti ostrovech a pobřeží jezera Mälaren a Baltského moře, bývá nazývané též jako Benátky severu. V jádru starého města jsme procházeli úzkými uličkami lemovanými cihlově červenými domky. Město na nás dýchlo atmosférou podobně jako náš Český Krumlov. Sídlo královské rodiny střeží stráž, která běžně hovoří s kolemjdoucími a může se na rozdíl od naší hradní stráže pohybovat. Švédi jsou zdatní cyklisté, zvláště ve městech jsme viděli mnoho cyklostezek. Uvedla jsem pouze střípky svých zážitků z cesty na sever. Tamní atmosféru nejlépe poznáte na vlastní kůži a oči, což vřele doporučuji. Pokud se tak rozhodnete, nechte si na dovolenou delší čas. Přejezdy v horách trvají déle z důvodu úzkých silnic, převýšení a hlavně zastávek na kochání se zdejší přírodou. Přeji vám šťastné cesty nejen na sever. VYROBTE SI LAMPIÓN Zde přinášíme slíbenou inspiraci, jak si za prodlužujících se zimních večerů vyrobit lampión. Vydejte se spolu s námi. října na Lampiónovou pouť! Procházka tmou s rozsvíceným světýlkem bude pro svoji kouzelnou atmosféru nezapomenutelná. Co budeme potřebovat: kulatou krabičku od tavených sýrů silnější drát ks barevného papíru formátu A dřevěnou tyčku voskovky čajovou svíčku kuchyňský olej, papírový ubrousek tužku, nůžky, pravítko, lepidlo Jak budeme postupovat:. Dva barevné papíry slepíme kratší stranou k sobě. Obvod běžné krabičky od sýrů je asi cm, proto si ponecháme délku papíru o cm delší tedy cm. Výšku lampiónu můžeme ponechat nebo libovolně zkrátit.. Připravený papír vyzdobíme voskovkami. Lépe vyniknou větší motivy.. Pomalovaný papír potřeme po celé ploše olejem. Papír zesílí a zprůhlední. Přebytek oleje odsajeme papírovým ubrouskem.

7 Kulturníček č. září 00. Na spodní stranu krabičky od sýrů nalepíme čajovou svíčku. V horní části krabičky vystřihneme kulatý otvor. Zpevníme jím horní část lampiónu.. Přilepíme vyzdobený papír ke krabičce. Lepené strany důkladně přitiskneme a necháme zaschnout.. Na horní stranu připevníme drát, zavěsíme lampión na tyčku a můžeme vyrazit! Lampión si můžete vyzdobit mnoha způsoby. Necháme se překvapit, zda se rozhodnete použít barevný papír a voskovky, čtvrtku, akvarelové barvy, hedvábný papír, nalepovací ozdoby, vystřihávání otvorů anebo cokoliv jiného. INZERCE Vyměním venkovní bílou kalu za jinou barvu, či jinou barvu kaly zakoupím. Mirka Cigánková, Česká Bříza. Prodám starší brožurky z různých edic nakladatelství Harlequin 0ks / 0,- Kč. Markéta Kraftová, Česká Bříza. Zde vyhrazujeme prostor vám všem, kteří něco sháníte či se chcete zbavit věcí pro vás nadbytečných. Prostřednictvím naší inzerce můžete koupit, prodat, vyměnit i darovat. Inzeráty do příštího vydání Kulturníčku přijímáme až do. listopadu. REKLAMA Veterinární ordinace pro malá zvířata MVDr. Pavel Dušek Česká Bříza (pod areálem Zem. družstva), tel., mobil: Ordinační hodiny: Po, St, Pá:,0,00 hod. (ošetření mimo ordinační dobu je možné po předchozí telefonické domluvě) Nabízím možnost objednat značková krmiva a diety pro psy a kočky a granule pro králíky. Oprava oděvů a šití bytové dekorace Lenka Bártová Česká Bříza, Tel.: Ušiji záclony, bytové dekorace, dečky, polštářky, opravím vaše oděvy, vyměním zipy, zkrátím kalhoty. Vše rychle a kvalitně!

8 Kulturníček č. září 00 VOLNÝ ČAS Pro všechny nadšené luštitele připravila Katka křížovku. Tajenku označenou jménem a adresou nám doručte ke slosování nejpozději do. listopadu, a to buď mailem nebo prostřednictví naší poštovní schránky na adrese Sdružení. Tři vylosovaní výherci obdrží poukázky na odběr svařeného vína na akci Vánoce jsou tady! Správné řešení naleznete v příštím čísle. (TAJENKA) v neštěstí zažene hned půlku zla. Vodorovně: A A - Zařízení k čekání na zvěř, arabské město a přístav. B B - Kolem, prarodič. C C - Africká země, velmi jasný meteor. D D - SPZ Loun, stále. E E - Inic. astronauta Aldrina, brát bez zaplacení, povzdech. F F - Dřeviny s kmenem, prací prostředek. G G - Pás po stranách rovníku, korálový ostrov H H - Buddhistický kněz, téměř. I I - Bylina (Aconitum), hltavě pít. Nápověda: EDIL, TLO Svisle: - Snížení, dřevěný strop (nářeč.). - Prostředek k čištění skla, břevno. - Dívčí jméno (..), mimo. - Domácky Eliška, být v koncích, citoslovce překvapení. - TAJENKA. - Latinská předložka, obilniny, slovensky "jak". - Pracovat, edém. - Starořímský úředník, francouzská hořčice. - Předložka, hloubkoměr. Správné řešení z minulého čísla: Výherci poukázek v hodnotě 00,- Kč:. Vendula Mottlová. Alena Stupková ml.. Marie Jirková Na další číslo Kulturníčku se můžete těšit v první polovině prosince 00. My se naopak těšíme na vaše příspěvky (recepty, zamyšlení, inzeráty, řešení křížovky), které doručíte našemu Sdružení nejpozději do. listopadu 00. Děkujeme. Přejeme vám krásné podzimem zbarvené dny a těšíme se na vás na našich akcích! Vaše Občanské sdružení

9 Kulturníček č. září 00 Kontakt: Občanské sdružení přátel České Břízy Česká Bříza, 0 Třemošná

PŘEDVÁNOČNÍ ZAMYŠLENÍ BUĎTE, LIDÉ, NA SEBE HODNÍ Z REGIONU SPORT ROZHOVOR JESLIČKY. MĚSÍČNÍK REGIONU DOLNÍ BEROUNKA číslo 12 ročník 4

PŘEDVÁNOČNÍ ZAMYŠLENÍ BUĎTE, LIDÉ, NA SEBE HODNÍ Z REGIONU SPORT ROZHOVOR JESLIČKY. MĚSÍČNÍK REGIONU DOLNÍ BEROUNKA číslo 12 ročník 4 MĚSÍČNÍK REGIONU DOLNÍ BEROUNKA číslo 12 ročník 4 ZDARMA prosinec 2010 PŘEDVÁNOČNÍ ZAMYŠLENÍ BUĎTE, LIDÉ, NA SEBE HODNÍ více na str. 8 až 10 Bláhově jsem se těšila, že vám v prosincovém čísle zpravodaje

Více

ŠTĚDROVEČERNÍ MENU TIP NA POHODOVÉ VAŘENÍ. MĚSÍČNÍK REGIONU DOLNÍ BEROUNKA číslo 12 ročník 2. 8. prosince 2008. SOUTĚŽ O CENY Kdo vyhrál permanentku

ŠTĚDROVEČERNÍ MENU TIP NA POHODOVÉ VAŘENÍ. MĚSÍČNÍK REGIONU DOLNÍ BEROUNKA číslo 12 ročník 2. 8. prosince 2008. SOUTĚŽ O CENY Kdo vyhrál permanentku MĚSÍČNÍK REGIONU DOLNÍ BEROUNKA číslo 12 ročník 2 8. prosince 2008 ŠTĚDROVEČERNÍ MENU TIP NA POHODOVÉ VAŘENÍ více na stranách 7 až 10 Co takhle udělat si Vánoce už v listopadu? Ne, to není otázka na vás,

Více

Z historie naší obce. Včelařská organizace na Brložku (dokončení) Vážení občané,

Z historie naší obce. Včelařská organizace na Brložku (dokončení) Vážení občané, Vážení občané, je zajímavé, jak se některé zprávy šíří, ačkoli nejsou tak úplně pravdivé. A jak se pak těžko vyvrací. Je to dáno tím, že lidé mnohem ochotněji vnímají ty negativní zprávy a že druhá zpráva

Více

ZPRAVODAJ OBCE. ročník 6, číslo 4/2013 (říjen, listopad, prosinec)

ZPRAVODAJ OBCE. ročník 6, číslo 4/2013 (říjen, listopad, prosinec) ZPRAVODAJ OBCE P E T R O V I C E ročník 6, číslo 4/2013 (říjen, listopad, prosinec) ========================================================= SLOVO STAROSTKY =========================================================

Více

STARÉ VÁNOČNÍ ZVYKY V ORLICKÝCH HORÁCH

STARÉ VÁNOČNÍ ZVYKY V ORLICKÝCH HORÁCH ROČNÍK 18 ČÍSLO 12 PROSINEC 2008 CENA 6,- KČ STARÉ VÁNOČNÍ ZVYKY V ORLICKÝCH HORÁCH Rokytnický kronikář Václav Hanisch popisuje ve své kronice některé rozšířené vánoční zvyky v Rokytnici a jeho okolí na

Více

2/2013. Číslo /20 bylo vydáno..20 Bačetínský zpravodaj vydává Obecní úřad Bačetín. Výtisk i distribuce zdarma.

2/2013. Číslo /20 bylo vydáno..20 Bačetínský zpravodaj vydává Obecní úřad Bačetín. Výtisk i distribuce zdarma. 2/2013 Číslo /20 bylo vydáno..20 2 13 10 12 13 Bačetínský zpravodaj vydává Obecní úřad Bačetín. Výtisk i distribuce zdarma. 1 Právě otevíráte náš letošní poslední Zpravodaj a jsem ráda, že Vás mohu pozdravit

Více

Petřvaldské noviny č. 4 Informace pro občany TERMÍN UZÁVĚRKY PETŘVALDSKÝCH NOVIN Č. 5 JE 11. KVĚTNA 2012

Petřvaldské noviny č. 4 Informace pro občany TERMÍN UZÁVĚRKY PETŘVALDSKÝCH NOVIN Č. 5 JE 11. KVĚTNA 2012 1 Petřvaldské noviny č. 4 Informace pro občany TERMÍN UZÁVĚRKY PETŘVALDSKÝCH NOVIN Č. 5 JE 11. KVĚTNA 2012 Z obsahu: - PČR varuje - Den učitelů - Příprava na povodně - Sbor dobrovolných hasičů příjme nové

Více

Jinecký zpravodaj. titul. www.jince.eu

Jinecký zpravodaj. titul. www.jince.eu Jinecký zpravodaj titul ročník 28 www.jince.eu cena 5 Kč 1 prosinec 2010 1. 12. St Prodejní výstava knih a bižuterie (více: KS) 9.00-17.00 hod. Schůzka Klubu učitelů - důchodců v KS (více: KS) 14.00 hod.

Více

OKÉNKO BYSTŘECKÉ BYSTŘECKÉ OKÉNKO. O Bukové hoøe

OKÉNKO BYSTŘECKÉ BYSTŘECKÉ OKÉNKO. O Bukové hoøe BYSTŘECKÉ OKÉNKO BYSTŘECKÉ OKÉNKO 4 2009 Přejeme všem příjemné prožití vánočních svátků s dobrou náladou a rodinnou pohodou. V novém roce ať Vám neschází zdraví, štěstí, spokojenost a láska. Redakční rada

Více

POZVÁNKA NA VEŘEJNÉ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA OBCE, které se bude konat dne 7. prosince 2012 od 18.00 hod v budově OÚ.

POZVÁNKA NA VEŘEJNÉ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA OBCE, které se bude konat dne 7. prosince 2012 od 18.00 hod v budově OÚ. http://www.nazadusi.webzdarma.cz/ http://www.louznice.com/2012/ http://www.facebook.com/groups/325713347009/ LOUŽNICKÝ ZPRAVODAJ Číslo: 46. / 2012 pro týden: 5. 12. 2012 12. 12. 2012 pravidelně nepravidelný

Více

KOBYLNICKÉ. Krásné Vánoce prožité v kruhu Vašich nejbližších a úspěšné vykročení do nového roku 2014. přeje Lubomír Šmíd, starosta obce

KOBYLNICKÉ. Krásné Vánoce prožité v kruhu Vašich nejbližších a úspěšné vykročení do nového roku 2014. přeje Lubomír Šmíd, starosta obce KOBYLNICKÉ L TY Y L II S ST VYCHÁZÍ ČTVRTLETNĚ Č. 4/2013 Krásné Vánoce prožité v kruhu Vašich nejbližších a úspěšné vykročení do nového roku 2014 přeje Lubomír Šmíd, starosta obce Vojta Beneš Vítání dětí

Více

ZPRAVODAJ OBCÍ. Pf 2015. Slovo starosty SRCH. HRÁDEK. POHRÁNOV. Víte, že Barborky nebyly jen větvičky do vázy?

ZPRAVODAJ OBCÍ. Pf 2015. Slovo starosty SRCH. HRÁDEK. POHRÁNOV. Víte, že Barborky nebyly jen větvičky do vázy? ZPRAVODAJ OBCÍ SRCH. HRÁDEK. POHRÁNOV Vydává Obecní úřad Srch Ročník V prosinec 2014 Slovo starosty Vážení občané, chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří přišli k obecním volbám a vyjádřili nám

Více

Informační zpravodaj Městské části Praha 13 PROSINEC 2010. Brzy zazvoní vánoční zvony

Informační zpravodaj Městské části Praha 13 PROSINEC 2010. Brzy zazvoní vánoční zvony Informační zpravodaj Městské části Praha 13 PROSINEC 2010 Brzy zazvoní vánoční zvony FOTO: DAN NOVOTNÝ Sdělení úřadu a městské části Zápis do prvních tříd Termín zápisu do prvních tříd základních škol

Více

BUCHLOVSKÝ ZPRAVODAJ ČÍSLO 1 ROČNÍK XIX. LEDEN 2013

BUCHLOVSKÝ ZPRAVODAJ ČÍSLO 1 ROČNÍK XIX. LEDEN 2013 BUCHLOVSKÝ ZPRAVODAJ ČÍSLO 1 ROČNÍK XIX. LEDEN 2013 Buchlovice osvícené vánočními světly jsme mohli obdivovat ještě na začátku ledna. Foto: Bořek Žižlavský Vážení spoluobčané, srdečně Vás všechny zdravím

Více

INFORMAČNÍ MĚSÍČNÍK PRO OBČANY MĚSTSKÉ ČÁSTI BRNO-STARÝ LÍSKOVEC Zápisník starosty

INFORMAČNÍ MĚSÍČNÍK PRO OBČANY MĚSTSKÉ ČÁSTI BRNO-STARÝ LÍSKOVEC Zápisník starosty starolískovecký zpravodaj LISTOPAD 2011 ROČNÍK 19 WWW.STARYLISKOVEC.CZ INFORMAČNÍ MĚSÍČNÍK PRO OBČANY MĚSTSKÉ ČÁSTI BRNO-STARÝ LÍSKOVEC Zápisník starosty Rekonstrukce v MŠ Oderská Rozsvěcení vánočního

Více

Oslavencům SRDEČNĚ BLAHOPŘEJEME

Oslavencům SRDEČNĚ BLAHOPŘEJEME Životní jubileum oslaví: Králová Mária Kučera Josef Langer Oskar Mikulášová Jarmila 60 let 61 let 79 let 87 let Oslavencům SRDEČNĚ BLAHOPŘEJEME Městský úřad informuje: Telefonní čísla na kterých nás najdete:

Více

Občasník č. 1 Duben 2006

Občasník č. 1 Duben 2006 Občasník č. 1 Duben 2006 POMLÁZKA Přicházím si pro pomlázku: Co mi dáte? Co vy pro mě, hospodyňko, uchystáte? Vejce čtyři na talíři od cukráře. Bílou housku na ubrousku od pekaře. RADOSTNÉ VELIKONOCE Radostné

Více

Čas se nikdy nezastaví

Čas se nikdy nezastaví Čas se nikdy nezastaví A další rok stojí na nástupišti a chystá se k odjezdu do nenávratna. Letošní bilance nebude nijak oslnivá, protože vše bylo ovlivněno naší snahou získat dotaci na rekonstrukci Fary.

Více

K ŘIŽANOVSKÝ Z PRAVODAJ 8. 10. 2010 E. ČÍSLO: MK ČR E11295. Vážení Křižanováci, mladí i dříve narození. Pranostiky na měsíc říjen.

K ŘIŽANOVSKÝ Z PRAVODAJ 8. 10. 2010 E. ČÍSLO: MK ČR E11295. Vážení Křižanováci, mladí i dříve narození. Pranostiky na měsíc říjen. VYDÁNÍ 4., BEZPLATNÝ VÝTISK VYDAL ÚŘAD MĚSTYSE KŘIŽANOVA, ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: MARIE SMEJKALOVÁ K ŘIŽANOVSKÝ Z PRAVODAJ 8. 10. 2010 E. ČÍSLO: MK ČR E11295 úvodník Vážení Křižanováci, mladí i dříve narození

Více

Na šumavské výlety pěšky i na běžkách

Na šumavské výlety pěšky i na běžkách číslo 17 Historické album Šumavy Výrobky, řemesla, lidé Přehled akcí v regionu ZDARMA O unikátním projektu přibližujícím zaniklé obce se dočtete na straně 3. Nováčky se značkou ŠUMAVA originální produkt

Více

BIOSPOTŘEBITEL. bulletin pro-bioligy. Pozor, naše AKCE!!! BIO život v troskách. Č.1/2006

BIOSPOTŘEBITEL. bulletin pro-bioligy. Pozor, naše AKCE!!! BIO život v troskách. Č.1/2006 BIO život v troskách. BIOSPOTŘEBITEL Milí naši členové a přátelé ekologického zemědělství, bulletin pro-bioligy naše honba za granty (a tedy vlastně za penězi) způsobila trochu delší odmlku v přípravě

Více

SLIVENECKÝ. časopis městské části Praha Slivenec 6 2011. To je zlaté posvěcení. Jana Novotná

SLIVENECKÝ. časopis městské části Praha Slivenec 6 2011. To je zlaté posvěcení. Jana Novotná SLIVENECKÝ M R A M O R časopis městské části Praha Slivenec 6 2011 To je zlaté posvěcení jako poděkování za nové vysvěcení zvonů Tak se jmenoval program skladeb z českých barokních kancionálů, které u

Více

3/2013. COOP Sympatika. soutěží. Slavnostní tečka. vybíráme

3/2013. COOP Sympatika. soutěží. Slavnostní tečka. vybíráme NOVINY ZÁKAZNÍKŮ ŘETĚZCOVÝCH PRODEJEN 3/2013 vybíráme z obsahu: COOP Hořovice... strana 3 Haló, tady COOP Mobil... strana 4 Ráj pro mlsné jazýčky... strana 8 COOP diskont... strana 14 15 COOP Sympatika

Více

Zpravodaj obcí Doubravice, Velehrádku a Zálesí

Zpravodaj obcí Doubravice, Velehrádku a Zálesí Zpravodaj obcí Doubravice, Velehrádku a Zálesí vychází 12. ledna 2014 elektronická verze Slyšíte, jak zvoní? Jak duní a ozývá se každou vteřinu, minutu, hodinu, den, týden, měsíc, rok ten spravedlivý čas.

Více

Vánoční slovo starosty

Vánoční slovo starosty Zpravodaj MČ Praha - Běchovice prosinec 2013 Vánoční slovo starosty Milí Běchovičáci, rok 2013 se nám nachýlil ke svému konci. Před námi je již posledních 31 dní a záleží na každém z nás, jak se je rozhodneme

Více

Rekonstrukce MŠ v Rokytnici míří do úspěšného cíle

Rekonstrukce MŠ v Rokytnici míří do úspěšného cíle ROČNÍK 24 ČÍSLO 10 ŘÍJEN 2014 CENA 10,- Rekonstrukce MŠ v Rokytnici míří do úspěšného cíle Určitě každý obyvatel Rokytnice a i každý náhodně projíždějící si všiml, že je okolo budovy staré školy a současné

Více

a sebeobětování pro celek. Jsou to krásné vlastnosti, které jsou bohužel nedostižným příkladem pro většinu lidstva.

a sebeobětování pro celek. Jsou to krásné vlastnosti, které jsou bohužel nedostižným příkladem pro většinu lidstva. Vážení občané, Při tvorbě letošního rozpočtu vycházelo zastupitelstvo obce spíše z potřeb, které se musí řešit. Jsou to především rozdělané akce nebo věci, které bylo nutno provést z důvodu naléhavosti.

Více

č.7 BŘEZEN 2009 POVÍDÁNÍ O OBCI CHLUM POVÍDÁNÍ O OBCI CHOBOT

č.7 BŘEZEN 2009 POVÍDÁNÍ O OBCI CHLUM POVÍDÁNÍ O OBCI CHOBOT BŘEZEN 2009 č.7 www.blatensko.cz Ročník III. POVÍDÁNÍ O OBCI CHLUM ZUŠ Blatná představuje: Jana Kuřáková, 14 let Ves náležela k arcibiskupskému panství Rožmitál, od 15. století patřila ke lnářskému velkostatku.

Více

Až zazvoní zvoneček, rozsvítí se stromeček, malý dárek rozbalte si a na všechny vzpomeňte si. Pak vykročte rovným krokem za tím krásným novým rokem

Až zazvoní zvoneček, rozsvítí se stromeček, malý dárek rozbalte si a na všechny vzpomeňte si. Pak vykročte rovným krokem za tím krásným novým rokem ZNAK ZPRAVODAJ MĚSTYSE ŠVÁBENICE ČÍSLO 3/2011 Lucie Nejedlá 3.třída ZŠ Švábenice Až zazvoní zvoneček, rozsvítí se stromeček, malý dárek rozbalte si a na všechny vzpomeňte si. Pak vykročte rovným krokem

Více

ZŠ HORNÍ ČERMNÁ. V dnešním čísle najdete:

ZŠ HORNÍ ČERMNÁ. V dnešním čísle najdete: V dnešním čísle najdete: zprávy z obce základní a mateřská škola kultura hasiči myslivci sport různé ZŠ HORNÍ ČERMNÁ Měsíc září se pozvolna chýlí ke konci, školní rok se rozběhl. Do Základní školy v Horní

Více