... i ll be BACK!!! Mighty Freezine číslo 11/2014, neprodejné vychází 1x za měsíc v české verzi

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "... i ll be BACK!!! Mighty Freezine číslo 11/2014, neprodejné vychází 1x za měsíc v české verzi"

Transkript

1 listopad /

2 OFICIÁLNÍ PIVO FESTIVALU... i ll be BACK!!! Celých 52 čísel Freezinu se mi dařilo schovávat se ve stokách nebo na poště, kdykoliv se téma úvodníku řešilo. Ale na každého jednou dojde a tak tu máme premiéru. Někdo by si možná řekl, že Mighty Sounds má od konce festivalu, tedy , prázdniny. Opak je pravdou, organizační tým se prakticky nezastavil a přípravy na MS 2015 jsou v plném proudu. Blíží se listopad a s ním začátek předprodeje. Jak ale rozjet předprodej, když není na 100% jistý, kde a kdy festival bude? O tom KDE se již dvakrát jednalo se zástupci města Tábor (přičemž hygienici, kteří festivalu vyměřují pokuty, kvůli nimž by se akce musela přesunout z Táborska, se dvakrát nedostavili) a radní do budoucnosti slíbili festivalu daleko větší podporu. Zástupci hygieny pořád prohlašují, že se pouze řídí zákonem (který očividně platí pro každého jinak) a tak je tedy na čase zákon změnit. Dáváme dohromady poslední podpisy k petici pro změnu zákona o ochraně veřejného zdraví a poté ji pošleme těm pánům (Okamurovi ne), kteří v nejbližší budoucnosti budou projednávat novelizaci. Kde se tedy zdá vyřešené Mighty Sounds opět v Táboře. Otázka KDY festival proběhne, by měla být zodpovězena v následujících dnech a to z důvodu, že bychom vám jako vždy chtěli nabídnout to nejlepší, co bude v létě na tour a proto bude možná třeba se trochu přizpůsobit kapelám. Čeká nás také další zásadní změna grafická stránka festivalu. Po nenadálém odchodu grafika Marcela přichází předání pomyslné tuše a myši novým grafikům Woodymu a tetě Markétě. Čekejte komplet nový design festivalu. Věříme, že se vám bude líbit stejně jako nám a jsme si jistí, že se této dvojce podaří důstojně navázat na Marcelovu práci. Mighty Freezine číslo 11/2014, neprodejné vychází 1x za měsíc v české verzi Redakce Přemysl Černík, Fido, Zelí, Vojta Libich, Štěpán Kouba, Vojta Holub, Zdeněk Bělohlávek, Rejnok grafika Zelí Foto Vojta Florian, archiv kapel Inzerce Vojtěch Holub tel.: Marketingová spolupráce Marek Vohralík tel.: Vydává HPK-Productions s.r.o. Ve Střešovičkách 1090/43a Praha 6 IČ: Přetiskování textů a reprodukcí pouze s písemným svolením vydavatele. All rights reserved. Mighty Freezine, 2014 MK ČR E AŽ DOČTEŠ, PŘEDEJ DÁL. NEVYHAZUJ! A když, pak do modrého kontejneru.

3 Americká ska/reggae/punková parta Mad Caddies vyjíždí v půlce listopadu na evropské turné. V Čechách je neuvidíte, náš úděl zůstává smutným. Našinec musí zamířit například do Berlína nebo Hannoveru. Davey Havok a Jade Puget, nerozlučná dvojka. Jejich domovskou kapelou jsou samozřejmě AFI, v současnosti ale dvojka nahrává materiál na novou fošnu svého bočního elektro projektu Blaqk Audio. A co víc, vyhodí desku se svým nejnovějším projektem, uřvaným hardcore XTRMST. Domácí punk rocková parta Burning Steps, známá aktivismem a antifašistickými postoji některých svých členů, postupně vypouští novinky z připravované desky. Song I Won t Let You Down je od konce října k poslechu přes streamové služby. Enter Shikari. Nového alba se sice dočkáme až začátkem roku 2015, kapela ale odtajnila, jak se dnes říká, track The Last Garrison. Je záhodno se s albem průběžně seznamovat, 13. ledna se Enter Shinakri totiž proženou Prahou. Trash metalová legenda Slayer pracuje na jedenácté desce. Navzdory tomu, že u kapely loni proběhla rošáda v obsazení (zemřel zakládající člen Jeff Hanneman a byl poněkolikáté vyhozen bubeník Dave Lombardo), kytarista Kerry King se nechal slyšet, že deska je prostě práce jako vždycky. Příští kalendářní rok by měl být tím, který se do dějin hudby zapíše jako definitivní tečka za Black Sabbath. Kapela má v plánu poslední, devatenácté album nazvané prozaicky 13 a rozlučkové turné. Jedinou překážkou může být neúčast bubeníka Billa Warda, kterého trápí zdraví. Modern Life Is War, se kterými jste si mohli přečíst rozhovor v říjnovém Freezinu, se na jaře 2015 objeví v Evropě. V podstatě týdenní turné se nejblíž České republice dostane do německého Lipska a do Vídně. Doporučujeme bedlivě sledovat vstupenky! Čas nás okradl o dalšího z velikánů jamajského reggae. Tentokrát odešel John Holt, člen jamajské skupiny The Paragons, která se poprvé proslavila začátkem šedesátých let. Holt poté započal úspěšnou sólovou kariéru, která trvala až do jeho posledních dnů. Britští Oi! oldschooleři The Business z jižního Londýna vydávají po čtyřech letech nový studiový materiál. Je jím třísongové EP Back In The Day, titulní skladbu můžete streamovat všude po internetech. Anebo si objednejte vinyl. Česká punková stálice Degradace oslaví v sobotu 22. listopadu patnácté narozeniny. V ostravském klubu Barrák vedle ní vystoupí dvojice pardálů Plexis a N.V.Ú. Pražští garage punkeři The Maggie s Marshmallows se objeví v roli exkluzivních hostů takovou kombinaci by byla chyba nechat si ujít! Jack Dalrymple, zakládající člen sanfranciských punk rockerů Dead to Me, se vrací na místo činu. Plán odejít ze sestesrské kapely labelu Fat Wreck Chords Swingin Utters neohlásil; zdá se, že Jack bude působit v obou kapelách zároveň. Dead to Me by měli začátkem roku 2015 začít pracovat na desce American Son of Cholo.

4 Bytostní eklektici Fast Food Orchestra plní sliby: tvrdili, že se s novým albem vrátí ke kořenům a není tomu jinak. Klopýtavý zvuk a nesmělé hudební výkony debutu Fugison Party, který názvem odkazoval k bujaré atmosféře porevolučních nákupů v čarovných Sudetách, kapela ovšem reprodukovat nechtěla. Mladické období FFO se na sedmé desce projevuje především v rozverných náladách, které překypují magií prýštícího mužství, jeho sebevědomím a mysticismem, a touhou po neobjevených látkách a následném bezprostředním kontaktu s ryzím člověčenstvím. Kapela se v opojném světě tisíců surikat a orangutanech houpajících se na liánách skutečně našla. Setřeste okovy civilizace, vítejte v Zenu. Opicím, co surfujou a hulí, trochu závidíme rozhovor Vojta Holub Jak byste shrnuli tři roky v životě FFO od vydání desky Wanted for Cooking? Susha: Uplynulé tři roky jsou tím nejlepším v historii FFO. A to jak z hlediska tvůrčího, nasazení, mezilidského, tak zejména z hlediska postupné přeměny z instituce hudební kapela v instituci komunita. Společné bydlení, pěstování jídla, trávení veškerého volného času spolu nás stmelilo v ZEN. Fido: Lépe bych to vyjádřit nedokázal, snad bych jen bratra Sushu doplnil, že mezi nás rádi přivítáme další stoupence zenového království, které samo sebou rituálně odháčkujeme. Jak se zpětně díváte konkrétně na Wanted for Cooking? A na zbytek diskografie? Susha: Wanted for Cooking byla deska specifická přístupem k jejímu vzniku, dalo by se říct v tomto ohledu pravým opakem Zenu. Zatímco Zen si vyžádal hodně soustředěné přípravy a je to deska, se kterou jsme šli do studia s nejvíc nadrceným materiálem, Wanted for Cooking byla ušitá horkou jehlou v podstatě na poslední chvíli. Takový byl ale záměr, pokusit se udělat spontánní záznam krátké, ale intenzivní etapy. Z naší diskografie, na který jsem se podílel, pro mě bylo do Zenu vrcholem Urban Menu. Ostatní alba se mu v mých očích snažila rovnat, ale ne vždycky se jim to dařilo. Přesto si na každém dodnes najdu něco, co mě baví a navíc je každé záznamem určité doby a etapy, na kterou vždycky rád vzpomínám. Fido: Přesně tak, úplně každá deska, jak ta, se kterou je člověk spokojený, nebo naopak ta, se kterou spokojený není, slouží jako podrobná kronika, do které se dá i po letech kouknout. Takže s odstupem času jsem rád za úplně každou desku v naší diskografii. Pojďme k Zenu, začněme u názvu. Proč vlastně Zen? Susha: Zen je poezie, je to vrchol, kterýho jsme v našem komunitním životě dosáhli. Je to závěr a naplnění všech našich tužeb, je to všechno a nic, každý si v něm najde to své. Vtipná je navíc symbolika hlavního loga Zenu zetko dvakrát svisle přeškrtnutý asociující symbol dolaru kontrast mezi duchovním a materiálním. Ten název jsme si zvolili, myslím, hlavně proto, že se na něj dá vymyslet plno takovejhle píčovin.

5 Fido: Zen. Je to ten největší odvaz, jaký si dovedeš představit, jsou to večírky a spousta proteklýho alkoholu, vykouřených cigaret a marihuany... ale především je to poezie. Alespoň tak to říkal ve své knize Na Cestě Jack Kerouac a my jsme se s tímto úhlem pohledu plně ztotožnili. Jak byste popsali desku Zen hudebně? Susha: Je to deska bez omáčky, jen samý hezký písničky. Stylově trochu jako východní náboženství, je tam to, co mají všichni rádi, ale nikomu to nenutíme, není to černý, ani bílý, je to stará dobrá fastfůdí šeď vyleštěná rokama dřiny a zkušeností. Chceš slyšet, abych ti řekl, že je to trochu ska, trochu dancehall, hiphop a rokenrol? Tak to si tu desku radši poslechni Fido: Nejsem si úplně jistý, že třeba Johny Depp, Quentin Tarantino nebo Leonardo DiCaprio, kterým sem desku poslal, budou sdílet Sushova slova, že to nikomu nenutíme. Shodnete se v kapele na tom, jak má deska znít? Jak u vás vypadá tvůrčí proces? Fido: V naší komunitě má každý právo vyjádřit svůj názor, ale pravdou je, že ne vždy guru názory jednotlivců vyslyší. V tvůrčím procesu nám pomáhají Kučínovy (vegan) koláčky a vývar z kaledonského kořene, pak se většinou dokážeme jeden na druhého lépe napojit. Vypijeme vývar z kořene, zavřeme se společně v místnosti a zhruba tak dvě hodiny se hlasitě smějeme. Někteří usnou na podlaze, ostatní meditují. Ve zkratce probíhá tvůrčí proces vzniku písní zhruba tak. nem David Vostrý, Dr. Kary a Vladimír 518. Sedmým hostem je Sandra Klouzová, která se věnuje zvukovému designu a vytvořila pro nás velmi krásné zvukové stopy, které vás vtáhnou do děje. Všichni hosté jsou naši kamarádi, takže jsme už více méně od začátku věděli, že je na desku chceme a do jakých písniček je chceme a jsme rádi, že nikdo z nich neodmítnul. Vlastně teda až na Sri Chinmoye, který se už podruhé vymluvil. Asi by bylo vhodné zmínit Kateřinu Ktaiwanitu Bažantovou, která spíše než hostem je už tradiční součástí našeho Mohli byste představit hosty? Odmítnul účast někdo? Fido: Na desce se objeví sedm hostů: Adam Koller (perkuse), Matěj Belko (kytara), Ivo Rafan (bajno) a za mikrofoopičího světa a postarala se o kompletní a komplexní grafiku této i předešlé desky. Hodně jste si dali záležet na jazyku a textech. O čem jsou? Fido: Je teda pravda, že oproti předešlým deskám byla právě této z jazykového i obsahového hlediska věnována mnohem větší pozornost než obvykle. Jedenáct textů jsem napsal já a dva texty napsal Přemek Černík, do písničky Sousedi si napsal svůj text Vladimír. Všechny anglické texty opravil a poeticky vyšperkoval Vojta Holub (autor rozhovoru) a ty české nám zase zkontrolovala Markéta Štechová. Obsahově je to pestrá paleta tematických okruhů kapele Fast Food Orchestra blízké, takže tu máme několik textů o lásce, několik textů o mejdanech a hulení, ňákej ten text o surfování a jako obvykle i ňákej ten sociálně kritickej úhel pohledu. Obecně jde o příběh opic, potomků lidí, který žijí na idylickém ostrově, přes den surfujou a v noci kalej, a kterým tak nějak všichni závidíme. Pokud by se někdo ztrácel v obsahu, mohly by mu pomoc báječné ilustrace Kateřiny Bažantové, která tomuto světu opic dala konkrétní podobu. Řešili jste i výslovnost. Proč? A jak to probíhalo? Susha: Výslovnost jsme řešili hlavně proto, že jí máme příšernou. Probíhalo to tak, že nás během natáčení jebal za každý slovo David Vostrý tak, že jsme k němu cítili čirou nenávist. Točení zpěvů nám tak trvalo zhruba třikrát déle, než kdybychom zůstali u naší oblíbené czenglish. Teď ho ale milujeme. Fido: Na druhou stranu je potřeba fanoušky Fast Food uklidnit, skills Davida Vostrého jsou sice obdivuhodné, ale s materiálem jako my pouze omezené, tudíž o svoji dávku nám identického východního akcentu se rozhodně bát nikdo nemusí.

6 C M Y CM MY CY CMY K

7 Rozhovor Vojta Libich a Tomáš Kejmar Text Vojta Libich Zákon ulice, filozofie očisty

8 John Joseph, zpěvák kultovní newyorský hardcore kapely Cro-Mags je menší podsaditej chlápek, ze kterýho i v jeho 52 letech sálá asi třikrát větší energie než z většiny dvacátníků, co znám. Ale i přesto, že bylo jasný, že kdyby se mu zachtělo, zbije na jednu hromadu mě, zbytek naší crew včetně dvou francouzskejch reportérů a vymaluje si naší krví kapelní šatnu, působil moc přátelsky a mile. Prostě takovej příjemnej, ukecanej pokérovanej strejc. Až na to, že ze spousty věcí, který nám v tý šatně v zákulisí festivalu Groezrock vyprávěl, docela běhal mráz po zádech. A jelikož celej rozhovor se zvrhnul ve filozoficko-spirituálně-politickou debatu a trval asi dvě hodiny a Mighty Freezine bohužel není nafukovací, následující řádky jsou aspoň průřezem tím, o čem jsme si s Johnem povídali. Spiritualita Cro-Mags jsou jednou z prvních kapel, která přivedla do hardcore punku Krišnovo učení. Ovlivnili tak celou řadu dalších, například Youth of Today, Shelter nebo 108. John Joseph prožil nějakej čas v Krišnově chrámu, jeho učení ale aplikuje svérázně a po svým: Nikdy jsme nekázali náboženskou doktrínu. Vzali jsme svoje vlastní zkušenosti z ulice a udělali z nich texty, který byly provázaný spiritualitou Krišna. Nikdy bys ale neměl bejt natolik egoistickej, aby sis začal myslet, že ti nikdo nemůže dobře poradit. Měl bys pořád udržovat sklenici napůl plnou a neustále se učit. To, k čemu se ale snažím celej život dopracovat, je filozofie soucitu. Soucitu se zvířatama, s ostatníma lidma. Společnost plná hajzlů bez soucitu je peklo. A to děláme ze svojí planety peklo. Soucit je klíčem. Dřív jsem byl pro pomstu, když mi někdo něco proved, chtěl jsem ho sejmout, ale pak si uvědomíš, že skutečná síla je v tom nebrat si věci osobně. Když ti někdo udělá něco zlýho, to je jed v jejich životě, ne ve tvým. A pokud si to bereš osobně, tak ten jed vstřebáváš. Jestli si ale myslíš, že nežiju v pokušení nebo že je můj život bez překážek jenom proto, že přijímám tohle učení, tak se kurva pleteš. V to věřej křesťani: Přijmi Ježíše a budeš spasen! Vyhraješ loterii! A budeš si moct dělat, co chceš! Kecy! Dětství na ulici Slyšet Johna Josepha vyprávět o svým dětství a mládí na ulicích v New Yorku bylo jako koukat na film s Al Pacinem, o to silnější ale bylo vědět, že tyhle historky se vážně staly: Křesťani říkaj: Nastav druhou tvář. Tam odkud jsem já, pokud nastavíš druhou tvář, tak tě někdo čapne a bodne tě do krku. Ne. Pokud na tebe někdo naběhne, tak se s tím kurva musíš rychle vypořádat. To je pouliční spravedlnost. Když dneska přijedeš do New Yorku, vidíš prostě New York, krásný kosmopolitní město. Já ale mluvím o New Yorku v 70. letech. Jako malej kluk jsem vyrůstal po sirotčincích a adoptivních rodinách. Pak už jsem měl ale dost ponižování, tejrání a zneužívání a rozhod jsem se, že budu žít radši sám na ulici a že zažiju život na vlastní kůži. A to se taky stalo. Dřív než mi bylo 18, jsem byl postřelenej a dvakrát pobodanej a na ulici jsem se zaplet do obchodu s PCP a heroinem. Většinu kluků, se kterejma jsem kámošil na ulici, postupně pozabíjeli. Takhle to tenkrát chodilo. Lidi nevolali fízly, nepráskali na sebe, když jsi měl s někým problém, tak jsi ho prostě vyřešil. Když do tebe někdo kéruje dneska a ty mu rozbiješ držku, tak uteče a zavolá fízly. Zkurvený zbabělci... Každej je dneska strašně drsnej, protože chodí do posilovny a trénuje posranej thai box. Ale to na ulici nic neznamená. Nic! Dneska vidíš všechny ty pozéry, co si vlezou do starýho baráku a řeknou: Squatujeme tady, kámo!, ale za tejden je vidíš postávat před bankou, jak dostávaj kapesný od svejch zazobanejch rodičů. My jsme neměli nic takovýho, nic, k čemu bychom se mohli vrátit. Udělal jsem spoustu chyb, dealování drog, vloupačky, násilí... ale nic z toho bych nevrátil zpátky. Všechny naše zkušenosti z nás dělaj to, co jsme. Harley Flannagan Harley je původní a legendární, i když nechvalně proslulej basák Cro-Mags, kterej se v minulosti s Josephem mnohokrát rozhádal a odešel z kapely, v některejch obdobích ale dokonce fungoval jako frontman. Poslední zmínka o tomhle divokým chlápkovi je z roku 2012, kdy napad dva členy současnejch Cro-Mags před koncertem, pobodal je a pokousal. Svědectví o něm podává John Joseph: Když jsem se v půlce 80. let vrátil z chrámu Krišny, zjistil jsem, že Harley zaved Cro-Mags do úplně zkurvenejch vod, začal koketovat s celým tím dementním skinheadským hnutím. Napadal bezdůvodně homosexuály a tak dále. Dokonce se dostal na obálku jednoho newyorskýho gay magazínu, kde stálo: Pánové, dávejte si bacha na tyhle skinheady. Dokonce někdo najal Portorikánce, aby Harleyho sejmuli. Naháněli nás pak na koncertech po půlce Států a jako první přišli za mnou, protože znali můj ksicht z lochu. Postavil jsem se jim a schytal jsem to nožem do ramene. Tím jsem si ale vysloužil jejich respekt a dali jsme se do řeči. Nakonec z úcty ke mně Harleyho neoddělali. Trochu jsem Harleyho profackoval a vlastně ho nakonec přived k filozofii Krišny. Snažil jsem se to s ním urovnat mockrát. Ale ten týpek si prostě nedá říct a chová se jako totální čůrák. Jednou se mě dokonce snažil dost do vězení na deset let. Ta zasraná krysa mě udala! I to jsem mu odpustil a myslel jsem si, že budem zase kámoši, ale Harley je plnej jedu. Na koncertech se choval jak kretén, napadal lidi a dělal spoustu dalších sraček. A to je ten důvod, proč už není v kapele. Veganství Cro-Mags jsou i díky svojí duchovní filozofii propagátoři vegetariánství a veganství. Nejedná se ale jenom o etický důvody, ale i o zdravej životní styl. John Joseph má například za sebou už druhej závod Ironman Triathlon, jeden z fyzicky nejnáročnějších sportovních závodů na světě. Nutno dodat, že Joseph i na pohled budí velkej respekt. Při řeči měl ve zvyku občas zdůraznit něco tím, že praštil do stolu pokaždý se zatřásla celá kapelní šatna, ve který jsme seděli: Jasně, že se snažím pomáhat bezdomovcům. Sám jsem žil na ulici, když jsem byl mladej, takže vím, jaký to kurva je. Přinášíme jim zdravý organický vegetariánský jídlo a snažíme se je vzdělat v tom, proč je tahle strava pro ně lepší. Ale nenutím jim to. Vědění a vzdělání by měl bejt dar, ne povinnost. To taky píšu ve svojí knize. Nesnáším všechny ty zkurvený kretény, který odsuzujou a ponižujou lidi jenom za to, že nejsou vegani a sami se hrdě bijou do prsou. Člověk by měl chtít pomoct lidem i zvířatům, ne si honit ego. Jasně, moje kniha se jmenuje Maso je pro sráče, ale jak píšu v úvodu: pokud chcete dál jíst zkurvený jídlo, který vám dodávaj farmaceutický firmy, co geneticky modifikujou naše potraviny, sedět celej den na prdeli a hrát videohry, ztloustnout a onemocnět, tak z vás prostě budou sráči závislý na farmaceutickejch firmách, který vás budou udržovat při životě. Pokud tohle chcete, vaše volba.

9 Hudba Zeptali jsme se Johna, co říká na spoustu těch moderních hardcore kapel, který na Groezrocku může slyšet. Otázku skoro až ignoroval, jak moc se nám snažil dát najevo, že je mu skutečně současná tvrdá scéna úplně ukradená: Moderní takzvaně tvrdá muzika mě vůbec nezajímá. Nic to se mnou nedělá. Podívej, kdybych teď zapnul svůj ipod, žádnej takzvanej hardcore tam nenajdeš. Našel bys tam Marvina Gaye, Stevieho Wondera, taky spoustu klasickýho rocku V 70. letech jsem viděl naživo Led Zeppelin, ve 14 letech jsem viděl The Who, Yes, Rolling Stones, původní sestavu Black Sabbath v roce A pak jsem měl možnost viděl spoustu původního punku v Max s Kansas City, viděl jsem Ramones v CBGB v roce Ale nic z tý moderní tvrdý vlny mě nezasáhlo. Muzika není o tom bejt drsnák. Chceš bejt drsnej? Běž bejt drsnej v posilovně nebo vstup do armády pro mě za mě. Nebo se nech zavřít. V lochu si taky každej myslí, že je drsnej. Ale u mě rozhodně žádnou drsnou muziku nenajdete. Já si radši poslechnu Boba Marleyho. Punk Otázka o dnešním punku Johna rozproudila natolik, že se z odpovědi stala půlhodinová debata o kultuře, politice a konspiračních teoriích, tady je aspoň zlomek: Punk se homogenizoval pro masovou spotřebu, to se ale stane s každou revoluční uměleckou formou, třeba s hip hopem. Podívej se na původní hip hopery, jako byli Public Enemy, na to politický a sociální poselství. Kde je v dnešním hip hopu nějaký poselství? Děvko, vošukám tě do prdele a budu u toho pít pivo a šňupat koks? Nic víc než hromada píčovin. Reggae to samý. Teď je to jenom: Ya man! Dal bych si bílou holku, ya man, s velkou prdelí! Stejně tak punk rock, jde v něm teď hlavně o módu. Teď zvolili prezidentem Obamu a všichni si myslej: Wow, černej prezident, konečně jsme zachráněný. Hovno! Obama je ten největší šmejd ze všech. Bush byl bezpečnej, protože všichni věděli, že je to úplnej retard. Ale Obama se tváří, jako že je jedním z nás, kámoší se s Jayem-Z, hraje basket, to je bastard, na kterýho si musíš dávat bacha. Ale o tom se dneska z punk rocku nedozvíš. Existoval jeden slavnej dobyvatel, zapomněl jsem jeho jméno, ale bylo to někdo v dobách starýho Říma, a ten prohlásil, že vždycky, když dobyl město, nechal ze všeho nejdřív povraždit všechny umělce, protože to oni jsou volnomyšlenkáři společnosti. Ale podívej se na dnešní umělce. Jenom usnadňujou lži a degeneraci mas místo toho, aby byli revoluční. Místo toho, aby mluvili o Novým světovým řádu a mašinérii, která to všechno pohání kupředu. OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ PLZEŇ POD LAMPOU OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ PRAHA MODRÁ VOPICE PRAHA ROCK CAFE

10

11 Text Vojta Libich Kdo se aspoň trochu zajímá o dění na domácí scéně, určitě za posledních pár let zachytil název slovenský kapely From Our Hands. Teď se na nás tihle kluci z Bratislavy řítí s horkou novinkou deskou Individuals. Všichni jsme krysy v klecích From Our Hands vznikli v roce 2007 v Bratislavě a za ty roky stihli dosáhnout slušnejch úspěchů. K těm patří nejenom vytvoření solidní fanouškovský základny u nás i na Slovensku, ale například předskakování Prodigy v roce 2012 nebo letošní účast na festivalu Envol At Macadam v kanadským Quebecu, kterou jim zajistilo vítězství v soutěži Planet Rox. Že ale nejsou jen tak nějaký ořezávátka ze soutěže, ale mělo by se s nima počítat, dokazujou FOH svojí tvorbou a především energickejma živejma koncertama. Zvuk týhle celkem mladý čtyřky byl vždycky ovlivněnej zejména melodickým punk rockem, místama je ale pěkně řízlej hutnejma metalovejma riffama. Metaloví puristi teď samozřejmě začnou protáčet oči, je ale třeba se pořádně zaposlouchat. Pod chytlavou popovou slupkou umí bejt songy From Our Hands i pěkně syrový a ostrý. Důkazem je i novej počin. Po albech Buildings Fall (2009) a Sinners (2010) si dali s novou tvorbou dlouhej oddech a v říjnu 2014 konečně po čtyřech letech vydali novou desku s názvem Individuals. Už od začátku je jasný, že tohle bude jiný kafe. Řezavý kytary sypou jeden riff za druhým, melodie si zachovaly svojí chytlavost, ale nějaký ohraný popový klišé aby člověk pohledal. From Our Hands přitvrdili a zároveň skladatelsky kurevsky vyspěli. Deska jede od začátku do konce s takovou energií a rozmanitostí, že vám to nedovolí ani na chvilku ztratit pozornost. Pro mě rozhodně jeden z nejlepších domácích počinů za posledních pár let. Bez přehánění. Dejte tomu šanci. Může se sice zdát, že FOH svým zvukem i složením publika pošilhávaj spíš do mainstreamový rockový scény, pořád kluci ale jednoznačně vycházej z poctivýho punk rocku a hardcoru a to jak hudebně a textově, tak i lidsky. Příkladem můžou bejt třeba právě texty na nový desce, který rozhodně nespadaj do škatulky běžnejch rockovejch textů. Zabejvaj se spoustou hlubších témat z až téměř vědeckýho hlediska. Možná to má co dělat i s tim, že frontman Hoťo má inženýrskej titul na elektrotechnice a v současný době si dodělává doktorát na fakultě biofyziky. Texty na Individuals jsou každopádně o poznání temnější než na předchozích počinech, přičemž se rozhodně nejedná o nějaký plytký lovesongy. Například v textu k Livestock FOH zpívaj: Život jsou jatka a my jsme dobytek, tak se postav pravdě, tentokrát nezazní žádnej chvalozpěv... Nejvíc mi ale rezonuje v hlavně pasáž z ústředního songu Individuals: Stavíme si klece a polykáme to, co si myslej oni, stavíme si klece, jsme jenom krysy... Zkombinujte tohle s našláplou syrovou hudbou a jestli tohle není kapela, kterou je potřeba zčeknout, tak už vážně nevím. From Our Hands jsou teď právě uprostřed česko-slovenskýho tour k vydání nový desky. A můžeme je tak zastihnout i na pár štacích po naší domovině. V Praze zahrajou v pondělí 17. listopadu v Roxy spolu s Kung-Fu Girlz a Call Tracy, koncert je zadarmo. Tak doražte! From Our Hands (SK) Kung-Fu Girlz Call Tracy po , Praha Roxy

12 TEXT Štěpán Kouba The St or y of Sailor Jerry, legenda o vášni a jehle Noční krajinou zalitou měsíčním svitem se táhne dlouhej nákladní vlak. Jede moc pomalu na to, aby se dalo říct, že uhání, ale dost rychle, aby bylo pro posádku, která posedává v nákladním vagónu, bezpečný usnout blízko odsunutejch 2 Ačkoliv rozhovor s tímhle chlapíkem už vám přinést nemůžeme, jedná se bez náznaku pochybnosti o člověka, kterej by měl i v dnešní době co říct, a jsem si jistej, že zrovna lidi, jako jsme my, by hltali každý jeho slovo i gesto. Takže alespoň v kostce jeho příběh. bočnic. Černý pasažéři, vandráci, ztroskotanci, snílci. Jeden z nich hraje na foukací harmoniku, ale přes klapání pražců je ho sotva slyšet, takže ho nikdo nevnímá. Bílej měsíční svit po několika hodinách slábne a všeobjímající černomodrá se pomalu mění v denní světlo. Brzo bude den. Netrvá dlouho a sluneční paprsky se vší silou opřou o vyprahlou pustinu. Vlak brzdí, blíží se k pumpě, kde doplní zásoby vody. V momentě, kdy zastaví, seskočí z otevřenýho nákladního vagónu kluk s plátěným báglem na zádech. Loučí se s ostatníma a jeden z nich mu podává několik cigaret. Zamíří k pumpě, kde naplní dvě láhve vodou a pak se vydá po prašný cestě směrem, kde tuší sever. Končej dvacátý léta a ten kluk se jmenuje Norman Collins. Je právě na začátku cesty, na jejímž konci bude stát jako legenda jménem Sailor Jerry. Že to nezní jako začátek příběhu neslavnějšího tatéra všech dob? Jedeme dál. Podobným kočovným způsobem žilo tehdy poměrně dost lidí. Někdo z nutnosti, někdo z lásky ke svobodě, jistý je ale jedno: na dveře klepala velká hospodářská krize a to, že si tihle nomádi zvyklí žít s málem, co jako nádeníci většinou vydělali na plantážích, nepotrpěli na luxus, je dost možná zachránilo před nevalným osudem těch, co zůstali ve městech, závislí na příjmech od zaměstnavatelů. Směska lidí, na kterou se tu dalo narazit, byla opravdu pestrá, stejně jako paleta řemesel a dovedností, který se od nich člověk moh naučit. Osud tomu chtěl, že mladej Norman tu pochytil základy tetování. Natvrdo, jenom jehla a inkoust. Jeho první zákazníci samozřejmě pocházeli z komunity freighthoppers, naskakovačů na vlaky, jak se těmhle cestovatelům tehdy říkalo. Svýho času takhle žil třeba i Jack Kerouac nebo Ernest Hemingway a zmínku o tomhle způsobu života najdete v obrovským množství knih a filmů. Ale je čas posunout se zase dál. Ve chvíli, kdy Norman vyrazil severně z vlakovýho nádraží, měl už namířeno do Chicaga. Jaká byla jeho pohnutka, nevíme, možná se chtěl usadit. To se ale měl vydat radši někam jinam. Bylo to totiž právě v Chicagu, kde jeho život tatéra teprve začal nabírat na obrátkách. Hned po příjezdu se vydal do nejbližší vykřičený čtvrti. Kam taky jinam, když vypadáte jako vandrák a jste bez peněz a bez kontaktů. Netrvalo dlouho a díky svýmu zájmu o tetování se tu dal do kupy s chlapíkem jménem Gib Tatts Thomas, kterej už v tý době platil za místního kápa, alespoň co se tetování týče. U něj Norman poprvé viděl tetovací strojek a od něj taky pochytil, že používat se ho nejlíp naučí na někom, kdo je tak na plech, že neodmlouvá. Legendy pravěj, že se tatérskýmu umění učil i v márnicích, když se mu podařilo podmáznout hlídače. Jak už bylo řečeno, Chicago se Normanovým domovem stát nemělo, místo toho ho to táhlo na moře. Kdo ví, proč se vlastně rozhodl dát k námořnictvu. Možná už mu byla severní Amerika i se všema svejma železnicema prostě malá, nicméně moment, kdy poprvé vstoupil na palubu, se dá považovat za přerod Normana Collinse v Sailora Jerryho. Na moři se plavil léta, za který tu vystřídal snad všechny možný funkce a profese, nakonec se stal i kapitánem vlastního trojstěžníku. Procestoval každej kout Pacifiku a všude sbíral inspiraci, která formovala jeho tatérskej styl. Ten původně vycházel hlavně z figurální kresby severoamerickejch domorodců, který zobrazovali hlavně duchy svejch předků v podobě zvířat. Zdroje svý inspirace ale nikdy přesně nekopíroval, ale přetvářel tak, jak to pochytil za svýho života mezi freighthoppers. Na moři se Jerry setkával se spoustou dalších vlivů, zejména pak s těma z Asie. Při plavbách se seznámil s mistry japonskýho tetování, kterejm se říkalo hori, a s některejma udržoval profesně-přátelský vztahy celej život. Poštou si vyměňovali pohlednice s novejma skicama a tím i zkušenosti a rady. Tady pozor, takhle se v podstatě formoval styl, kterej se dneska označuje jako oldschool a kterej má určitě nejmíň půlka z vás někde na těle. Po čase začala Jerrymu chybět pevná půda pod nohama, ale na pevninu už se nevrátil. Jako novej domov si vybral Honolulu. Havajský ostrovy byly tou dobou relativně klidná díra a až na těch pár hurikánů se

13 tu nic moc nedělo, co byl rok dlouhej. To by ovšem nesměla přijít druhá světová válka. Havaj se stala významnou zónou mezi USA a šikmookým nepřítelem a na ostrovech se to začalo hemžit. Druhá světová válka byla pro Ameriku zvláštní období a ještě víc to platí pro její námořnictvo. Povolávací rozkaz dostal kdekdo a z námořnictva se stal další melting pot, tentokrát ne národnostní, ale společenskej. Mladý kluci různejch sociálních vrstev nechali doma svoje holky a rodiny a čekalo je nalodění s nejistou vidinou návratu. Posledních pár dní v relativním bezpečí Pearl Harboru chtěl každej bezezbytku využít, protože co nezkusíš teď Chlast, hazard, děvky, všudypřítomnej patos chlapskýho bratrství až za hrob a každej tah končil ve vykřičený čtvrti, kde kromě barů, špeluněk a bordelů sídlil taky tetovací krámek Sailora Jerryho, kterej všechny tyhle zážitky jednou provždy zvěčňoval do jejich kůže. Zájem o tetování byl mezi námořnictvem takovej, že se vyrojily spousty tatérů, který více či méně zručně napodobovali Jerryho styl. Ačkoliv jima Jerry hluboce pohrdal, nedá se jim upřít, že se značnou měrou zasadili o to, že se oldschool rozletěl z Honolulu do přístavů celýho světa. Ačkoliv je Norman Collins aka Sailor Jerry dneska známej hlavně coby námořník a tatér, jeho život m ě l i jiný stránky. Byl celkem plodnej spisovatel a básník, měl dokonce svůj vlastní rádiovej pořad o muzice a literatuře, ve kterým občas předčítal svoje básně. Byl kapitánem na vlastním trojstěžníku, se kterym podnikal plavby kolem ostrovů, hrál na saxofon v jazzový kapele a obzvlášť rád se proháněl ve svým Thunderbirdu nebo na mašině Harley Davidson. Říká se, že při vyjížďce jednou dostal infarkt a když se probral, normálně se zvedl ze silnice, nasedl a jel domů. Badass. Osobitej styl tetování ale není jedinej Jerryho odkaz, kterým se zasadil o rozvoj tohodle pěknýho řemesla. Ve svý době se zabejval mícháním bezpečnejch barev, vymejšlel sestavy jehel, kterejma se daly tetovat větší plochy naráz, aniž by moc poničily kůži a říká se, že byl taky první, kdo přišel s jehlama na jedno použití a sterilizací pomůcek. Renesanční člověk, co?

14

15 Modelky Foxy Twins Foto Vojta Florian (vojtaflorian.com) Make-up Viola Černodrinská Lokace Cross Club (www.crossclub.cz) ~ listopad 2014 ~

16

17 C M Y CM MY CY CMY K

18 text Zdeněk Bělohlávek Pranostika o svatým Martinovi ve spojení s rokenrolovým koncertem vytváří celkem jasný asociace o bílým sněhu, co se ten den bude všude sypat. Protože jsme ale seriózní periodikum a ne nějaká Mladá fronta nebo Lidový noviny, budeme se lacinějším metodám jak zaujmout připitomělý čtenáře vyhejbat jako Asmodeus krucifixu. Každopádně na Sedmičce zahraje temný punkový trio Coliseum z Kentucky zrovna a odstartuje tak svý čtrnáctidenní evropský turné. Coliseum vznikli v roce 2003 ve městě Lousville, původně hráli ve čtyřech, o tři roky později změnili počet členů na ten úplně nejlepší, co kapela může mít kytara a zpěv (Ryan Patterson), basa (Kayhan Vaziri), bicí (Carter Wilson) a čau, víc neni potřeba. Spolu s Converge, Rise Against, Trash Talk a mnoha dalšíma tvořej nesourodou a zajímavou tvář americkýho punk rocku. Není to uniforma, ale platforma (dobrý je vidět ty slova takhle za sebou), která dovoluje vstřebávat jakýkoli hudební vlivy, což taky Ryan Patterson potvrzuje: Otázka žánru vypadá dneska jako důležitá kvůli snaze upřesnit víc, co nejsme, než co jsme... zjišťuju. Často jsme ne úplně správně považovaný za metalovou kapelu, taky stoner rockovou, nebo že děláme sludge, nic z toho se nezdá bejt správný a aplikovatelný na Coliseum. Proto taky kvůli tomu říkáme, že jsme jednoduše punková kapela, i když to asi myslím není přesná definice. Hodně vlivů a hudebních prvků, co vytvářej náš sound a hodně se míchaj a srážej, svádí lidi hodnotit věci podle sebe a ne čistě podle samotný hudby. My jsme prostě vyrostli v prostředí punk rocku, hardcoru a indie rocku a to by mělo o naší hudbě říkat nejvíc, protože to tvoří část našich duší. Punk rock je široká škatule, kam se vejdou Joy Division, Clash, Fugazi i Killing Joke a desítky dalších, který Ryan zmiňuje jako vzory. Sám bych na nejnovějším albu Sister Faith klidně slyšel hodně stoner melodií, zastřený a snový obrazy plný černejch křížů (Ryanova předchozí kapela se jmenovala Black Cross), prázdnejch kostelů a smutnejch lidí se spoustou tetování. To nejlíp vystihuje i název jednoho z klipů Black Magic Punks. Jmenovaná loni vydaná deska Sister Faith je čtvrtá v řadě, předcházely jí eponymní Coliseum (dva čtyři), No Salvation (dva sedum) a House with a Curse (dva deset). Do toho ale musíme připočítat řadu EP a split singlů se Superchunk, Lords nebo Doomriders. Mezi perly bych počítal video Skeleton Smile song á la Monster Magnet, v němž spoluúčinkuje lousvillská folk a country legenda Bonnie Prince Billy, doprovází kompilace starších slasher sekvencí s různě letícíma částma lidskejch těl a tekutin. Nevim, jestli je to americkým jihem, kterej má v sobě něco starobyle magickýho a zvrácenýho, že tam pankáčům strašej v hlavě okultní přízraky víc než nějaká sociální a kulturní angažovanost. Vemte si třeba Butthole Surfers, který by doufám z Coliseum měli určitě velkou radost. Coliseum (US) Pray for Death út , Praha Klub 007 Strahov

19 Text Vojta Holub Dead End 2014 Budweis City Hardcore Budweis City Hardcore. To slovní spojení má tah na bránu, hrdej odkaz k tradici, zároveň je zdravě cizorodý. Asi není dne v roce, kterej by ho vystihoval líp než poslední pátek v listopadu. Jihočeská metropole samozřejmě není jen domovem skvělýho piva a rozjetý klubový scény, stala se i útočištěm indoor festivalu, kterej každoročně na několik hodin obojí skloubí v mejdan jako prase. Dvanáct punkovejch, rockovejch a hardcorovejch kapel, mladá krev i zkušený pardálové, esa domácí scény. Cirkus v podání Krucipüsk v čele s démonickým principálem Tomášem Hájíčkem, brněnská kyber-astrální hydra Insania, která káže, že cesta dolů je cestou vzhůru, fanouškům Mighty Sounds dobře známá parta Prague Conspiracy, jež se pohybuje na pomezí hard rocku a hard rocku, anebo třeba nadějná čtyřhlavá hardcorová hydra CityLights, s jejímž front-kytaristou Štěpánem, největším žijícím českým obdivovatelem Judas Priest a K. K. Downinga, jste si mohli přečíst v zářijovým Freezinu seriál Videorama. Celkem se v Budějcích představí přes dvacet kapel, z nichž jména většiny na většinu poctivejch vymetačů koncertů působí jako kobliha na voliče Agrofertu. Uspořádat Dead End napadlo původně kluky ze Satisfucktion, metalový legendy, kterou začít představovat budějčákovi, ustřelí vám hlavu. Na první ročník přišlo poslední pátek v listopadu do KD Vltava na 600 lidí, což je u nás obrovskej úspěch. Kluky to samozřejmě nakoplo k další činnosti a na přípravy pokračování se vrhli s pořádnou vervou. Dovolili si taky malej fór a mezi jinak tvrdě kytarovej lineup vmáčkli krumlovský reggae divochy Pub Animals. Sál kulturáku narvanej hopsajícíma vlasatcema byl zážitek, na kterej se nezapomíná. Dead End se následně přestěhoval do centra města, kde se usadil až do dnešních dnů. Mimo hlavní scénu, která je v KD Gerbera, se rozrostl do dalších barů a klubů, jedním z nich byl i Velbloud, do loňska fungující jako Mighty Bar Velbloud. Dobrý, autentický věci vznikaj vždycky odspoda. Z nadšení a z touhy předat ho dál. Z touhy realizovat se věcí, která má smysl a která pak ostatním dává sílu a energii. Základním impulsem pro uspořádání prvního ročníku Dead Endu byl jednoduše fakt, že podobnejch akcí, který maj hlavu a patu, je v Čechách jako šafránu. Udělat festival s ksichtem, kde se představí zajímavej lineup klubovejch kapel, vystupujícím se dostane perfektního servisu a návštěvníkovi bude dobře, jelikož tráví čas v komunitě, která jede na stejný vlně, to je prostě dobrá myšlenka. Šestý pokračování Dead Endu v roce 2014 dokazuje, že festival vyrost ze správnýho podhoubí a šlape si správnou cestu. Zkrátka žádnýho z vystupujících Dead Endu nejde nazvat festivalovou stálicí a o to je cennější, že se takový interpreti sejdou pěkně pod jednou střechou. Šestá edice Dead Endu proběhne v KD Gerbera rovnou na třech pódiích. Partnerem akce, kterej zajišťuje rovnou i občerstvení, je Budweiser Budvar. Nemá smysl váhat, že akce, kde se nalejete Kroužkem k prasknutí, potkáte asi známejch a společně zahrozíte na trochu teho punku a metalu, je to, co by člověk měl v pátek 28. listopadu dělat. Dead End Festival vol. 6: Krucipüsk, Insania, Prague Conspiracy, Lahar, Overloaded, Brainscan, City Lights, All These Memories a další pá , České Budějovice KD Gerbera

20 Parforsní hony Skvělá věc, jízda na koni krajinou s ostatními jezdci, pronásledování smečky psů, které jejich činnost baví, to vše v sedle (až na pády) přes překážky a za troubení dechů, povětšinou však jen lesních rohů a podobných žesťových nástrojů, které se dají obmotat kolem těla jezdce na koni jedoucího. Ale když si to tak nějak pro sebe shrnuji, jedná se o podivnou činnost jezdec na koni přes překážky pronásleduje smečku, která jde po stopě lišky, avšak liška podšitá je nahrazená jezdcem, který má na sedle vaky s liščí močí, jejíž stroužky pouští psům kolem boků koně. Zkrátka jedná se o setkání psích pissing fetišistů, které přitom v sedle sledují ještě větší úchylové, než psi samotní honci. Nehledě k večerům po honu, kdy je nutno sedět se šlechtou, která se této zábavě věnuje jako hlavní náplni a přitom poslouchat hlavního patrona této činnosti u nás Vaška Vydru. Může se člověk cítit více vinen, než absolvováním tohoto? Offroad P. Dunka Odmyslím-li to, že jsem až dodnes neznal definici guilty pleasures, musel jsem se nad sebou vážně zamyslet, které z mých potěšení není guilty. A dostal jsem sám sebe do úzkých. Vytvořil jsem seznam a škrtal. Ze všech potěšení, které mě těší, jsem nakonec vybral ta, která by mě nemusela učinit objektem zkoumání orgány činnými v trestním řízení, módní policií či nejrůznějšími hnutími, které se snaží udělat z tohoto světa udělat takový optimální svět, ve kterém bude nemožné žít. Další skvělá zábava, kterou se člověk nechlubí. A spíš se obhajuje přeci jezdit mimo silnice je špatné, hmkay? Ano, je! Ale jsou místa, kam se člověk jinam nedostane, když tam potřebuje, ať již opravit výběh pro koně, pokácet strom, který zbytečně moc plakal a rušil tím ostatní vzrostlé sosny od jejich přemítání o životě nebo svézt balíky sena z louky. A pak samozřejmě ty pocity, kdy auto, moje součást, se kterou již 18 let tvoříme sehranou dvojici, se balí do vrstvy bahna, která pak převezena do města připomíná občanům Vinohrad to, že někde mimo hranice jejich obvodu je něco, co může ušpinit jejich auta, podrážky a tlapky jejich mopslíků. Od doby, kdy se Mighty Sounds koná v Táboře, ten největší důvod jezdit offroadem odpadá bohužel se nyní návštěvníci i účinkující MS dostanou z Čápova dvora sami, což se ovšem o Olší říct nedalo a kolikrát se jim mnou hozené lano hodilo. Ritné rydlo Laco Repáň slovenská legenda homo sado perverze, rodák ze slovenského Varína, bývalý zaměstnanec kafilerie, následně hrobník až nakonec námezdní dělník v Praze, který po tetě zdědil desítky milionů, nyní žije v New Yorku a o všem píše takový Basket Flora současnosti. I pro člověka bez zkušeností z oboru těchto stylů trávení volného času je to neuvěřitelná věc. Bohužel je dostupný pouze na kam člověk dobrovolně nechodí, obzvláště má-li 27 monitor a ten vidí i ostatní v kanceláři. Ale nedá se odolat. Je jedno, zda-li jsou to autentické zážitky slovenského monstra v zálibě v gniavení otrokov a potieraní jejich rití riadným ritným krakatitom (směs těch nejpálivějších papriček, kterou Ritné rydlo aplikuje tam, kde vidí potřebu aplikace) nebo prostě jen něčí veselý projekt (autorský text zkrácen): no z cintorina ma vyhodeli. bolo to tym ze som stale menej hlboke hroby kopal sa mi nechcelo kopat sak srat na to to kto kurva bude kontrolovat do pice. radsiej som v krcme sedel v mojsi ci varine aj raz som rakvu zahrabal len dvadsat centimetrov. v noci prisli na cintorin ty moji dva cierny kokoti aj riadne hrabali. ako psi. rakvu prekusali aj pekny raut mali celu noc. rano ide tajomnik narodneho vybora do roboty aj stretne mojho psa ako si cosi nesie. zrejme domov tiahol zahrabat na druhy den aby mal zasobu. aj ma ihned na narodny vybor zavolali no bali sa prusera poslali jedneho debila zahrabat ten bordel po tem rautu tych dvoch ciernych vlkodlakov. vravim sak ja to upratam aj na mna tajomnik reval v kancelarii ze som korhel a na cintorin nevkrocim aj mi zasa povedal ze som farara zbil aj som mu do riti flasu od vodky vrazel a teraz vraj psy krmim takymto zposobom reval boha jeho ty kokot repan aj po kancelarii chodel aj mal motyku v ruke. potom sa ukludnel aj mu vravim sak co s teho robis kurva detektivku ako agata christaje sak zahrabem a je. napokon cintorin zatvoreli pre nove diery ktore sa uz nerobeli aj setko supali do krematoria do ziliny. Mighty Sounds Co dodat, existuje snad větší guilty pleasure? Parforsní hony honitby není nikdy dost, šlechta nevymřela Offroad do přírody jedině po čtyřech Ritné rydlo hroby a kaviár pro každého Mighty Sounds ženy, muži, chlastíček, zpěv, kytary, bubny, koma

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33 V poslední době se vám velmi daří. Vydali jste novou desku, sbíráte jedno ocenění za druhým a jste uprostřed vyprodaného turné. Co plánujete po jeho zakončení? 1 / 6 Turné se sice blíží ke svému závěru,

Více

Deník mých kachních let. Září. 10. září

Deník mých kachních let. Září. 10. září Deník mých kachních let Září 10. září Kdybych začínala psát o deset dní dříve, bylo by zrovna 1. září. Den, na který jsem se těšila po několik let pravidelně, protože začínala škola. V novém a voňavém

Více

Korpus fikčních narativů

Korpus fikčních narativů 1 Korpus fikčních narativů prózy z 20. let Dvojí domov (1926) Vigilie (1928) Zeměžluč oddíl (1931) Letnice (1932) prózy z 30. let Děravý plášť (1934) Hranice stínu (1935) Modrá a zlatá (1938) Tvář pod

Více

22. základní škola Plzeň

22. základní škola Plzeň 22. základní škola Plzeň Třída: 7. A Jméno: Lenka Hirmanová Datum:29. 11. 2008 1 Skoro každý měl ve školce stejný sen, co by chtěl dělat Jako malá jsem měla různé zájmy, i když některé se moc nezměnily.

Více

Jiří Neumann - DJ. Foto: Michaela Neumannová. Jiří Neumann, foto: Michaela Neumannová 17.02.2012 11:04 Michaela Lejsková

Jiří Neumann - DJ. Foto: Michaela Neumannová. Jiří Neumann, foto: Michaela Neumannová 17.02.2012 11:04 Michaela Lejsková Jiří Neumann - DJ Jiří Neumann, foto: Michaela Neumannová 17.02.2012 11:04 Michaela Lejsková "Rozhodně nejsem příznivec starých pořádků, ale mám pocit, že před revolucí byla atmosféra na diskotékách a

Více

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny?

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Nikdo si mě za celý týden ani nevšiml. Jsem jen další nová studentka na nové škole. Přestoupila jsem z té minulé z toho důvodu, že se

Více

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí.

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. Jenom proto, že je hezky, každý čeká, že budete venku a skotačitˮ nebo tak něco. A když venku netrávíte každou vteřinu, hned

Více

2. Čisté víno (Sem tam)

2. Čisté víno (Sem tam) 1. Čekání na zázrak (Sem tam) H # 1. Už padá půlnoc, zní jen můj těžký krok, oblohou snáší se k zemi mráz, vítr ztichl, zbyl jenom úplněk, () i čas zůstal na chvíli stát. 2. jinak nic, pouze průhledný

Více

Co byste o této dívce řekli?

Co byste o této dívce řekli? Co byste o této dívce řekli? Jaké má vlastnosti? Co dělá? Jaká je to žákyně? Z jaké pochází rodiny? Upřesníte ještě něco v charakteristice této dívky? Doplníte teď něco na charakteristice dívky? Kdo by

Více

PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková

PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková Copyright 2015 Lucie Michálková Grafická úprava a sazba Lukáš Vik, 2015 1. vydání Lukáš Vik, 2015 ISBN epub formátu: 978-80-87749-89-0 (epub) ISBN mobi formátu: 978-80-87749-90-6

Více

ZVĚSTOVÁNÍ Po dědičném hříchu byli lidé čím dál tím horší. Hřešili čím dál více, a tím se vzdalovali od Boha. Nenávist, války, otroctví a modloslužba se rozmohly po celém světě. Bůh však hned po pádu prvního

Více

JAOS. povídka na pokračování pro kroužek robotiky (pro děti 8 12 let)

JAOS. povídka na pokračování pro kroužek robotiky (pro děti 8 12 let) JAOS povídka na pokračování pro kroužek robotiky (pro děti 8 12 let) Kapitola I. Jak to začalo a jak to u nás vypadá? Proč zrovna já? Koukej, ať už jsi zpátky v regenerační komoře! řekl nějaký hlas, když

Více

být a se v na ten že s on z který mít do o k

být a se v na ten že s on z který mít do o k být a se 1. 2. 3. v na ten 4. 5. 6. že s on 7. 8. 9. z který mít 10. 11. 12. do o k 13. 14. 15. ale i já 16. 17. 18. moci svůj jako 19. 20. 21. za pro tak 22. 23. 24. co po rok 25. 26. 27. oni tento když

Více

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 2014 Michal Garšic Tato publikace, ani žádná její část nesmí být kopírována, rozmnožována, ani poskytována třetím osobám. Také nesmí být šířena

Více

Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky

Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky 2. Lekce klavíru Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky klavíru, svírala noty a snažila se potlačit napjaté chvění, které před lekcemi cítívala. Windy! Pojď dál, pojď dál! Drobná, elegantně oblečená

Více

připadám si v tu chvíli a na tom místě zcela nepatřičně

připadám si v tu chvíli a na tom místě zcela nepatřičně Dýchání Petr Mezihorák na rozjezd tma lisuje obrazy zvýrazňuje hrany půlnoční štěkot psa virtuos v oboru ticha připadám si v tu chvíli a na tom místě zcela nepatřičně jako štěkot psa struktura odpoledne

Více

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz František Ber Jak Ježíšek naděloval radost e-kniha Copyright Fragment, 2014 Všechna práva vyhrazena. Žádná část této

Více

1. kapitola (Petra) No, já sama nevím, jak se ta zastávka jmenuje vím jen, že to kousek od Řešovské.

1. kapitola (Petra) No, já sama nevím, jak se ta zastávka jmenuje vím jen, že to kousek od Řešovské. 1. kapitola (Petra) Stojím na chodbě budovy FSV UK a snažím se zorientovat v plánku. Nervózně si přitom pohrávám s propiskou. Náhle za sebou uslyším povědomý hlas: Honzo, kolikrát jsem ti říkal, že nechci,

Více

PRO TEBE. mladé plody rostou na starých stromech. Budoucnost dětí pomáhají vytvářet jejich rodiče.

PRO TEBE. mladé plody rostou na starých stromech. Budoucnost dětí pomáhají vytvářet jejich rodiče. mladé plody rostou na starých stromech Budoucnost dětí pomáhají vytvářet jejich rodiče. Ale kdo tvoří budoucnost těch osamělých, které rodiče nemají? Nebo těch, které rodiče opustili, ať z vlastní vůle

Více

RSC Rock Solid Club solid rock pevná skála

RSC Rock Solid Club solid rock pevná skála 1 Čau děcka, já jsem Janka a jsem členem RSC klubu a chci vás s ním trochu seznámit. Zkratka RSC znamená Rock Solid Club a solid rock znamená v angličtině pevná skála. Každé úterý se scházíme u vás na

Více

DIGESTIV. První, co mě upoutalo, je 30% sleva z nápojů. To už tam rovnou můžete napsat, že se potápíte!

DIGESTIV. První, co mě upoutalo, je 30% sleva z nápojů. To už tam rovnou můžete napsat, že se potápíte! 8 DIGESTIV První, co mě upoutalo, je 30% sleva z nápojů. To už tam rovnou můžete napsat, že se potápíte! Nad objemným jídelním lístkem: To vypadá jako babiččino album. Nad šálkem espressa: To kafe vypadalo

Více

Heterosexuálové v průvodu Prague Pride. Proč se vlastně o toto téma zajímají?

Heterosexuálové v průvodu Prague Pride. Proč se vlastně o toto téma zajímají? Heterosexuálové v průvodu Prague Pride. Proč se vlastně o toto téma zajímají? Viktoria Valeeva Teplé léto si mohou užívat i heteráci takový transparent jsem viděla na letošním průvodu Prague Pride, ke

Více

1 NA CHALUPU, KAM NECHCI

1 NA CHALUPU, KAM NECHCI 1 NA CHALUPU, KAM NECHCI Za výzo jsem dostal od mámy a Richarda Nintendo. Chtěl jsem ho nechat doma, aby bylo jasný, že si mě za dárek, i když je suprovej, nemůžou koupit. Stejně to vymyslel on, mamka

Více

Právo na život v komunitě je jednou z klíčových podmínek občanství. Chceme upozornit na důležitost občanství. Mnoho lidí toto právo nemá možnost

Právo na život v komunitě je jednou z klíčových podmínek občanství. Chceme upozornit na důležitost občanství. Mnoho lidí toto právo nemá možnost Právo na život v komunitě je jednou z klíčových podmínek občanství. Chceme upozornit na důležitost občanství. Mnoho lidí toto právo nemá možnost naplnit. Politici, úředníci a často ani poskytovatelé sociálních

Více

ŽALM 23,4A JAN ASSZONYI. SCB BRNO - KOUNICOVA Jan Asszonyi 2015_051 04 Ž23 - Rokle stínu smrti.docx 4. 10. 2015

ŽALM 23,4A JAN ASSZONYI. SCB BRNO - KOUNICOVA Jan Asszonyi 2015_051 04 Ž23 - Rokle stínu smrti.docx 4. 10. 2015 2015 Hospodin vede na různá místa zelené pastvy, stezky spravedlnosti. Po příjemných cestách pomyslel David na cestu roklí stínu smrti. Tam se nebude bát. Ne pro svo odvahu, nýbrž pro přítomnost pastýře.

Více

Petra Soukupová. K moři

Petra Soukupová. K moři Petra Soukupová K moři Brno 2011 Petra Soukupová, 2007 Host vydavatelství, s. r. o., 2007, 2011 (elektronické vydání) ISBN 978 80 7294 420 0 Rodičům PETROVY DVĚ ŽENY 1/ Petr a Magda se potkávají Magda

Více

na jeho límci. Mnohokrát jsem vynesla

na jeho límci. Mnohokrát jsem vynesla Jednoho dne na jeho límci. tento malý hmyz ven, měl učitel narozeniny. Ti lidé se zase předem domluvili: Co kdybychom vyhlásili soutěž o nejlepší oblečení jako dárek na učitelovy narozeniny? Musely ho

Více

Pierre Franckh. způsobů, jak najít lásku

Pierre Franckh. způsobů, jak najít lásku Pierre Franckh 21 způsobů, jak najít lásku Důležité upozornění: Rady uveřejněné v této knížce byly autorem a nakladatelstvím pečlivě zpracovány a prověřeny, nemůže však za ně být převzata jakákoliv záruka.

Více

JEŽÍŠ JE PRAVÝ BŮH Ježíš nám svými zázraky dal poznat, že je Pán všech věcí. Mohl dělat zázraky, protože byl Bůh. Katechismus o tom říká: Ježíš vrátil v pouhém okamžiku slepým zrak, hluchým sluch, němým

Více

KABÁT. Žánry Hard rock Pop rock Thrash metal Rock'n'roll Hospodský rock

KABÁT. Žánry Hard rock Pop rock Thrash metal Rock'n'roll Hospodský rock - 1 - Kabát je česká rocková kapela ze severočeských Teplic, existuje již od roku 1983. Za svou 22-letou kariéru skupina prodala přes 1 000 000 kopií svých alb. Roku 2003 získávají svého prvního Zlatého

Více

Můj milý deníčku Jasně, že jsem nejlepší!

Můj milý deníčku Jasně, že jsem nejlepší! Můj milý deníčku Jasně, že jsem nejlepší! také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz Jim Benton Jasně, že jsem nejlepší! e-kniha Copyright Fragment, 2014 Všechna práva vyhrazena. Žádná část

Více

SYCENÍ DUŠE CHIJIOKE NWAUCHE. (Konference Kunčice pod Ondřejníkem, říjen 2013)

SYCENÍ DUŠE CHIJIOKE NWAUCHE. (Konference Kunčice pod Ondřejníkem, říjen 2013) SYCENÍ DUŠE CHIJIOKE NWAUCHE (Konference Kunčice pod Ondřejníkem, říjen 2013) Moc se mi líbilo, jak jsi mluvil o sedmi aktivitách duše. O sycení se, o kněžství Já věřím, že je pro mě velmi důležité, abych

Více

NÁVOD JAK NA TO. autor: Josef Cvrček. www.vydelavej-focenim.cz

NÁVOD JAK NA TO. autor: Josef Cvrček. www.vydelavej-focenim.cz NÁVOD JAK NA TO autor: Josef Cvrček www.vydelavej-focenim.cz Důležité upozornění Pokud chcete z tohoto návodu dostat, co nejvíce, doporučuji se NEJPRVE podívat na video, které tento návod doprovází. Ve

Více

Bůh to zařídí? Miroslav Krejčí ilustrace Miroslav krejčí starší. Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Bůh to zařídí? Miroslav Krejčí ilustrace Miroslav krejčí starší. Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Bůh to zařídí? Miroslav Krejčí ilustrace Miroslav krejčí starší Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k n i h k u p e c t v í w w w.

Více

To jsem taky nevěděla.

To jsem taky nevěděla. Mistryně, když jste říkala, Protože Mistr Dříve jsem si myslela, že Mistr trpí fyzicky, je nějaký způsob, jak by mohli žáci pomoci? (Ano.) Můžeme něco udělat? Ne. Meditujte. Meditujte a pozvedněte sebe,

Více

Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ

Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ 1 Copyright Radomír Hanzelka, 2013 www.radomirhanzelka.cz Všechna práva vyhrazena Vytiskla a vydala: Nová Forma s.r.o. www.novaforma.cz Vydání první ISBN 2

Více

Program sobot a ostatních setkání:

Program sobot a ostatních setkání: Program sobot a ostatních setkání: Kázání: 5.7. Daniel Kašlík 2.8. Daniel Kašlík 12.7. Ludvík Švihálek 9.8. Ludvík Švihálek 19.7. Daniel Kašlík 16.8. Radim Toman 26.7. Jiří Gomola 23.8. Daniel Kašlík 30.8.

Více

Ale jak to, že nás má tolik stát život s Pánem který dává spasení zdarma, který za nás - jak víme - cele zaplatil svým životem?

Ale jak to, že nás má tolik stát život s Pánem který dává spasení zdarma, který za nás - jak víme - cele zaplatil svým životem? Mt 13, 44-46 Podobenství o Království. Zvláštní obrazy, které PJ používal aby lidi přivedl k podstatě věci. Tentokrát o pokladu a perle které člověka stojí všechno co má. Chceme-li porozumět Ježíšovu sdělení,

Více

ZÁŘÍ 2012 SRPEN 2013

ZÁŘÍ 2012 SRPEN 2013 ZÁŘÍ 2012 SRPEN 2013 STRUČNÁ CHARAKTERISTIKA 64 plnobarevných stran tištěná i elektronická podoba 15.000 výtisků měsíčně každé číslo přes 2.000 downloadů zdarma v padesáti městech po celé ČR kapesní formát

Více

Legenda o třech stromech

Legenda o třech stromech Legenda o třech stromech Legenda o třech stromech je v tomto setkání s malými metodickými úpravami zpracována v rámci jednoho setkání pro skupinu mládeže a dospělých včetně seniorů. Ve středu zájmu není

Více

Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková

Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková Každý si pod pojmem cesta ke hvězdám představí něco jiného. Jeden si bude představovat chodník slávy v Los Angeles, další si sní o své cestě ke hvězdám a někdo úplně jiný

Více

[PENÍZE - MANAŽEŘI] 28. října 2007

[PENÍZE - MANAŽEŘI] 28. října 2007 Úvod Zdravím vás všechny a vítám vás. Jsem moc rád, že jste dnes dorazili. Dnes začneme spolu mluvit o penězích. Vím, že je to velice kontroverzní téma. Ne jenom z pohledu lidí mimo církev. Nedávno zveřejnili

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

TEXTY VOJTĚCH MALACH 2003

TEXTY VOJTĚCH MALACH 2003 TEXTY VOJTĚCH MALACH 2003 TMA SE SNÁŠÍ NA MĚSTO TAK TĚ PROSÍM BUĎ SE MNOU UPÍR KROUŽÍ KOLEM NÁS SCHOVEJ HLAVU POD POLŠTÁŘ ZKOUŠÍM TO DÁL R. ZKOUŠÍM TO DÁL DOTKOUT SE OBLAKŮ ZKOUŠÍM TO DÁL DOTKNOUT SE HVĚZD

Více

Při čtení následujících stran se vám může udělat nevolno, můžete mít pocity studu za autora, či získat tendence si fyzicky ubližovat. Mám vás rád.

Při čtení následujících stran se vám může udělat nevolno, můžete mít pocity studu za autora, či získat tendence si fyzicky ubližovat. Mám vás rád. 5 800044 640164 Při čtení následujících stran se vám může udělat nevolno, můžete mít pocity studu za autora, či získat tendence si fyzicky ubližovat. Mám vás rád. 1 24.5.2008 Po těžkém životě častokrát

Více

jednou to skončí V polárních pustinách slunce nejde spát jako já u nohou tvých jestli tě mám rád

jednou to skončí V polárních pustinách slunce nejde spát jako já u nohou tvých jestli tě mám rád V š i c h n i S v a t í V polárních pustinách slunce nejde spát jako já u nohou tvých jestli tě mám rád Ledy slábnou, voda stoupá sirény zpívají noci slané, když zvedá žár Jednou to skončí a z nás čáry

Více

(pozn. autora: lidé, kteří jsou označeni rámečkem, přežili) 446 - Petr Ginz) viz. vlastní foto

(pozn. autora: lidé, kteří jsou označeni rámečkem, přežili) 446 - Petr Ginz) viz. vlastní foto !" #$ #%"!& Památníku Terezín převzato (č... /+ 01 1 '#( ) #%"!&* + (č. 596!( # #%"!&, (č.968 2 B / 2 2 3 4viz. Lagus, ?@

Více

Filip Mudroch český student v německé škole

Filip Mudroch český student v německé škole Filip Mudroch český student v německé škole Jeden jediný školní rok se učil německy a hned se rozhodl, že půjde studovat do Německa. Takovou odvahu projevil Filip Mudroch, bývalý student Gymnázia Václava

Více

SALESIÁNI V BULHARSKU

SALESIÁNI V BULHARSKU SALESIÁNI V BULHARSKU ZPRAVODAJ ČESKÉ SALESIÁNSKÉ MISIE V BULHARSKU 28/ m ě s í č n í k k v ě t e n 2015 Nad Kaloferem (Stará Planina). - PK - Christos voskrese! Milí přátelé, vážení čtenáři, srdečně Vás

Více

ROCKOVÁ HUDBA. Autor: Mgr. Zuzana Zifčáková. Datum (období) tvorby: únor 2013. Ročník: devátý. Vzdělávací oblast: hudební výchova na 2.

ROCKOVÁ HUDBA. Autor: Mgr. Zuzana Zifčáková. Datum (období) tvorby: únor 2013. Ročník: devátý. Vzdělávací oblast: hudební výchova na 2. OVÁ HUDBA Autor: Mgr. Zuzana Zifčáková Datum (období) tvorby: únor 2013 Ročník: devátý Vzdělávací oblast: hudební výchova na 2.stupni ZŠ Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním

Více

Copyright Eric Kahn Gale, 2011, 2013 Translation Květa Kaláčková, 2013 Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2013 ISBN 978-80-7462-381-3

Copyright Eric Kahn Gale, 2011, 2013 Translation Květa Kaláčková, 2013 Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2013 ISBN 978-80-7462-381-3 Copyright Eric Kahn Gale, 2011, 2013 Translation Květa Kaláčková, 2013 Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2013 ISBN 978-80-7462-381-3 Jak dělat potíže, aniž by ses do nich sám namočil, jak řídit školu a být

Více

No, jednou jsem takhle poprvé snědla moc třešní a pak jsem to zapila vodou.

No, jednou jsem takhle poprvé snědla moc třešní a pak jsem to zapila vodou. 40.V Ý S T U P Eva, Bára (EVA s BÁROU stojí na lávce, hraje Bářin magnetofon) Mami, byla jsi taky někdy takhle zamilovaná? Nemyslím do táty, myslím úplně poprvé? První láska! Když jsi cítila, že je to

Více

Kateřina Gutwirthová Ennerdale. 2. dopis 24. 10. 2009 Mnoho tváří JAR. Sanbonani z JAR,

Kateřina Gutwirthová Ennerdale. 2. dopis 24. 10. 2009 Mnoho tváří JAR. Sanbonani z JAR, Sanbonani z JAR, měsíc se s měsícem sešel a já už jsem skoro 2 měsíce v JAR. Zatímco k vám přišel podzim, k nám dorazilo jaro a s ním mnoho změn. S prvním jarním dnem k nám přišly 30 ti stupňové teploty,

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS!

VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS! VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS! Ty, spolu se skoro sedmi miliardami lidí, žiješ na planetě Zemi. Ale kolem nás existuje ještě celý vesmír. ZEMĚ A JEJÍ OKOLÍ Lidé na Zemi vždy

Více

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam FAJN TROCHU OČISTNÉ ANO Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam se chtěl zamyslet nad možnými důsledky. Ve světle její reakce považoval za nutné to probrat detailněji. Nekaz to kouzlo, požádala

Více

Otevře dveře. aby mohli jít se mnou.

Otevře dveře. aby mohli jít se mnou. Jsem samotná matka Otevře dveře. Protože doma nemám se čtyřmi dětmi. Mistryně mi vždy dělala společnost, umožnila mi mnohokrát z něčeho se dostat. Speciálně chci poděkovat Mistryni. Není zač. Děkuji vám,

Více

Hledáte si i během trvání rekvalifikace práci?

Hledáte si i během trvání rekvalifikace práci? Účastnice A: No asi nic moc, protože jsem neměla práci a nikde jsem ji nemohla najít. No doufám, že mi pomůže? Myslíte jako najít práci nebo obecně? No hlavně tu práci, no a pak se budu mít jako celkově

Více

Hlas na žáky téměř nikdy nezvyšuji. Jsou šikovní, zodpovědní a tvoří tým

Hlas na žáky téměř nikdy nezvyšuji. Jsou šikovní, zodpovědní a tvoří tým Hlas na žáky téměř nikdy nezvyšuji. Jsou šikovní, zodpovědní a tvoří tým Naše Valašsko, 04.03.2013, JOSEF BENEŠ, str. 12, Valašsko http://www.vlp.cz V seriálu Valašský GEN vám dnes představujeme učitelku

Více

Pátek. Jak jsem zdědil Sanitku. Ivan Hubač. 23. 8. 2013 / č. 34 / samostatně neprodejné

Pátek. Jak jsem zdědil Sanitku. Ivan Hubač. 23. 8. 2013 / č. 34 / samostatně neprodejné Pátek 23. 8. 2013 / č. 34 / samostatně neprodejné Ivan Hubač Jak jsem zdědil Sanitku Obsah Jak jsem zdědil Sanitku. Velký rozhovor se scenáristou Ivanem Hubačem. 21. srpen 1968. Osobní vzpomínky spisovatele

Více

Dobrý den, dámy a pánové! Dovolte mi, abych vás přivítal na dílně s titulem Sudoku a logické úlohy.

Dobrý den, dámy a pánové! Dovolte mi, abych vás přivítal na dílně s titulem Sudoku a logické úlohy. Dobrý den, dámy a pánové! Dovolte mi, abych vás přivítal na dílně s titulem Sudoku a logické úlohy. 1 Možná to bude zpočátku spíše přednáška než dílna. Ale rád bych, aby to bylo co nejinteraktivnější.

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ A) Téma oborové (= téma OSV č. 1) Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Tematický okruh OSV Dodržujeme základní

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

FRANTIŠEK NEDVĚD zpívá ZLATÉ NEDVĚDOVKY

FRANTIŠEK NEDVĚD zpívá ZLATÉ NEDVĚDOVKY FRANTIŠEK NEDVĚD zpívá ZLATÉ NEDVĚDOVKY speciální hosté LUCIE BÍLÁ a SPIRITUÁL KVINTET DIVADLO HYBERNIA František Nedvěd zpívá Zlaté Nedvědovky Z vyprodaného Strahova, přes mnoho míst českých a slovenských,

Více

Mgr. Petra Hrnčířová. Období tvorby Říjen 2012. Střední vzdělání s MZ, nástavbové studium 2. ročník. Literární výchova Bohumil Hrabal.

Mgr. Petra Hrnčířová. Období tvorby Říjen 2012. Střední vzdělání s MZ, nástavbové studium 2. ročník. Literární výchova Bohumil Hrabal. B Anotace Pracovní list zaměřený na rozbor textu Bohumila Hrabala, zopakování informací z daného historicko-společenského období, práce s pojmy z oblasti lexikologie, morfologie, syntaxe, sémantiky, literární

Více

Pátek 26.6.2015 Nádvoří hradu Mladá Boleslav 18:00-22:00

Pátek 26.6.2015 Nádvoří hradu Mladá Boleslav 18:00-22:00 Pátek 26.6.2015 18:00-22:00 Xavier Baumaxa-Pijano je buránek regionálního charakteru, se stále větším geografickým a mezigeneračním přesahem. Své písně skládá zpravidla při různých rytmických činnostech

Více

AKADE. Studentský časopis Mendelovy SŠ/květen 2013

AKADE. Studentský časopis Mendelovy SŠ/květen 2013 AKADE Studentský časopis Mendelovy SŠ/květen 2013 1 AKADE Šéfredaktor: Lucie Jurečková Obsah Jaro u koní... 3-4 Kutálení sýrů... 5 Zástupce šéfredaktora: Andrea Bartoňová Redakce: Soňa Richterová Kateřina

Více

Píšete dětem černé puntíky, když něco zapomenou? Nebo jim dáváte jiný trest?

Píšete dětem černé puntíky, když něco zapomenou? Nebo jim dáváte jiný trest? Rozhovor s... Zajímá nás i to, co se děje na prvním stupni. Proto jsme vyzpovídali paní učitelku Janásovou a paní učitelku Drštičkovou. Chtěli jsme hlavně vědět, jak se daří jim a jejich prvňáčkům. PANÍ

Více

Deník,,správnýho psa

Deník,,správnýho psa Deník,,správnýho psa Ne, ne, ne a ještě jednou ne! Neolíznu tě! A nekoukej tak na mě! Opakoval jsem, ale marně. Aneta se na mě pořád koukala svýma smutnýma očima a musím říct, že tohle jí jde fakt dobře.

Více

ABBA Honey, honey Už jsme tady

ABBA Honey, honey Už jsme tady ABBA Honey, honey Už jsme tady Kluci, kluci, už jsme tady Kluci, kluci Pojďte všichni dohromady Kluci, kluci My písničku zpíváme vám Já vás už odněkud znám Mě do ouška můžete říct: Sluší ti to móóóc. A

Více

"Marcela," představila se nejistě a téměř kajícně.

Marcela, představila se nejistě a téměř kajícně. "Marcela," představila se nejistě a téměř kajícně. "Ivan Toman," zareagoval stereotypně jako po každém zazvonění telefonu, a teprve poté si uvědomil, kdo volá. "To jsi ty, Marcelo?" nechtěl věřit tomu,

Více

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání Ale já jsem se chtěla o Jirkovi Hrzánovi dozvědět něco bližšího. Tak jsem o něm začala psát sama. No, sama jak se to vezme. Pročetla jsem dostupné materiály, ale především jsem na něj nechala vzpomínat

Více

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE Leden 2012 Motto: Učíme se pro život Obsah : Beseda s policií.........1 Sportovní dopoledne..........2 INFO ze ZŠ a MŠ v nemocnici..3-4

Více

Uběhly desítky minut a vy stále neumíte nic. Probudíte se ze svého snění a hnusí se vám představa učit se.

Uběhly desítky minut a vy stále neumíte nic. Probudíte se ze svého snění a hnusí se vám představa učit se. Kapitola 1 Nesnášíte učení? STOP Určitě valná část z vás, která otevřela tuto knihu, se potýká s problém jak se lépe učit. Sedíte nad knížkou hodiny, ale do hlavy nenacpete nic. Díváte se na písmenka,

Více

22. Základní škola Plzeň. Až já budu velká. Třída: 7. B. Datum: 8. 12. 2008. Jméno: Kamila Šilhánková

22. Základní škola Plzeň. Až já budu velká. Třída: 7. B. Datum: 8. 12. 2008. Jméno: Kamila Šilhánková 22. Základní škola Plzeň Až já budu velká Třída: 7. B Datum: 8. 12. 2008 Jméno: Kamila Šilhánková V pěti letech jsem onemocněla zánětem ledvin a ležela jsem v nemocnici u svatého Jiří. Byla tam veliká

Více

Kristův kříž: Křesťanova hlavní věc!

Kristův kříž: Křesťanova hlavní věc! Kristův kříž: Křesťanova hlavní věc! Čtení: Lukáš 9:18 27 Asi před deseti lety se promítal film o třech přátelích z New Yorku, kteří se blížili ke čtyřicítce a měli velký zmatek ve svých životech, zaměstnáních,

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Název aktivity Deník malého poseroutky 1

Název aktivity Deník malého poseroutky 1 Název aktivity Deník malého poseroutky 1 Projekt Čtenář Úroveň čtenáře Čtenář-objevitel Dovednost Popis dovednosti Forma aktivity Časová dotace Zhodnocení textu Žák si všímá, jakým způsobem je text vystavěn,

Více

DIALOGY MALÝ OKRUH POZORNOSTI. Filmová a televizní fakulta amu a Česká televize uvádí. absolventský film Katedry hrané režie

DIALOGY MALÝ OKRUH POZORNOSTI. Filmová a televizní fakulta amu a Česká televize uvádí. absolventský film Katedry hrané režie DIALOGY MALÝ OKRUH POZORNOSTI Filmová a televizní fakulta amu a Česká televize uvádí absolventský film Katedry hrané režie P: Jedna z prvních věcí, které se herec musí naučit, je koncentrace. Existuje

Více

VELIKONOCE SVÁTKY JARA U CVRČKŮ

VELIKONOCE SVÁTKY JARA U CVRČKŮ VELIKONOCE SVÁTKY JARA U CVRČKŮ Velikonoce jsou nejdůležitějšími křesťanskými svátky a zároveň oslavou probouzející se jarní přírody a nového života. A tak jsme si vyzdobili celou třídu, abychom probudili

Více

Byl jednou jeden princ. Janči se jmenoval. A ten princ Janči byl chudý. Nebydlel v zámku, ale ve vesnici

Byl jednou jeden princ. Janči se jmenoval. A ten princ Janči byl chudý. Nebydlel v zámku, ale ve vesnici Kašpárek (Vypravěč) Princ Janči Chůva (Babička) Žába Princezna Janička Král Čert Světnice Vesnice Komnata Podhradí Les Přídavné kulisy: studna Smrk Kašpárek nebo vypravěč: Byl jednou jeden princ. Janči

Více

PŘEDSTAVENÍ RYCHLEBSKÝCH STEZEK

PŘEDSTAVENÍ RYCHLEBSKÝCH STEZEK RYCHLEBSKÉ STEZKY PŘEDSTAVENÍ RYCHLEBSKÝCH STEZEK Rychlebské stezky leží v severním cípu Olomouckého kraje ve velmi chudém regionu, kde v minulosti nebyl žádný turistický ruch. Myšlenku vybudovat trailcentrum

Více

m.cajthaml Na odstřel

m.cajthaml Na odstřel m.cajthaml Na odstřel Ach Bože! zakřičel směrem všude tam, kde nic nebylo. William Eastlake I. Já ho vůbec neznal. Teda předtím jsem ho vůbec neznal. I když bydlíte v jednom městě, tak nemůžete znát všechny

Více

to byla jsem starší. Člověk stárne každým dnem, ale to hle bylo jiné, horší, definovatelné. Bylo mi osmnáct. A tolik Edwardovi nikdy nebude.

to byla jsem starší. Člověk stárne každým dnem, ale to hle bylo jiné, horší, definovatelné. Bylo mi osmnáct. A tolik Edwardovi nikdy nebude. 1. OSLAVA Byla jsem na devadesát devět procent přesvědčená, že je to jenom sen. Důvodů, proč jsem si byla tak jistá, bylo víc. Zaprvé jsem stála v zářivém kuželu slunečního světla v takovém tom oslepujícím

Více

FJC. Folk, jazz a country

FJC. Folk, jazz a country FJC Folk, jazz a country 2016-2017 Předplatné folk, jazz a country: Základní informace Všechny potřebné informace pro zakoupení předplatného obdržíte v předprodeji vstupenek MěKS v přízemí městského domu

Více

Já se taky zpovídám!

Já se taky zpovídám! tonino Lasconi Já se taky zpovídám! Příprava na slavnost svátosti smíření Takže Odkud mám začít? Ilustrace GiUSY capizzi kluci a holky to je kniha pro vás! kniha Já se taky zpovídám! je tady pro vás, kdo

Více

Kdo by si v obchodě vybral shnilý pomeranč nebo banán namísto zdravého? Kdo by si koupil nakřáplé vajíčko nebo prasklý hrnek? Vždycky raději sáhnu vedle a vezmu si to lepší. A je to tak správně, je to

Více

Titul: TV_1303_Duchovné praktikovanie a úprimnosť pomáhajú planéte_iii Zdravím, Mistryně! (Ahoj.) Ano?

Titul: TV_1303_Duchovné praktikovanie a úprimnosť pomáhajú planéte_iii Zdravím, Mistryně! (Ahoj.) Ano? Zdravím, Mistryně! (Ahoj.) Ano? Dělám to teď dobře. Velice ráda Vás vidím! Já také, drahá, já také. Jste tak hezká! A toto je moje tchýně. Och, ano? Celá rodina je tady, dobrá! Dobrá, zpět k vaší poezii.

Více

ŠKOLÁČEK LEDEN 3.ČÍSLO 2015/16 OBHÁJILI JSME TITUL EKOŠKOLA

ŠKOLÁČEK LEDEN 3.ČÍSLO 2015/16 OBHÁJILI JSME TITUL EKOŠKOLA ŠKOLÁČEK LEDEN 3.ČÍSLO 2015/16 OBHÁJILI JSME TITUL EKOŠKOLA Nejdůležitější body: Nechtěl bych tam žít V pubertě České obyčeje Nechceme války ani terorismus Anketa : Moje nejoblíbenější kniha 11. prosince

Více

Vznik kapely AC/DC. Členové kapely. Současní členové:

Vznik kapely AC/DC. Členové kapely. Současní členové: Martin Daněk 11. 1. 2011 Vznik kapely AC/DC AC/DC je australská hard rocková skupina, kterou v roce 1973 v Sydney založili bratři Angus a Malcolm Youngovi. Kapela je spolu s Led Zeppelin, Deep Purple nebo

Více

TÝDEN DEN DEN DEN DEN DEN

TÝDEN DEN DEN DEN DEN DEN TÝ 4 určování důležitých informací Když čtenáři určují důležité informace, rozpoznávají, jaký druh textu čtou, a soustředí se na nalezení podstatných myšlenek, událostí nebo detailů v textu. V naučných

Více

DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU

DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU Projekt MOTIVALUE Jméno: Třida: Pokyny Prosím vyplňte vaše celé jméno. Vaše jméno bude vytištěno na informačním listu s výsledky. U každé ze 44 otázek vyberte a nebo

Více

NOCTURNO 2014. Do hlubin. Za okny měsíc neúspěšně trhá z očí noci třešně ne, nejsou to třešně, jsou to slzy a v nich se choulíme v jantaru zmrzlí

NOCTURNO 2014. Do hlubin. Za okny měsíc neúspěšně trhá z očí noci třešně ne, nejsou to třešně, jsou to slzy a v nich se choulíme v jantaru zmrzlí NOCTURNO 2014 Do hlubin Za okny měsíc neúspěšně trhá z očí noci třešně ne, nejsou to třešně, jsou to slzy a v nich se choulíme v jantaru zmrzlí Jsme to, nejsme to my zakletý v jantaru váhání Dívej se na

Více

Články v Křesťanských obzorech aneb mé publikační začátky PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. 2011 Následující stránky přinášejí první dva mé články,

Články v Křesťanských obzorech aneb mé publikační začátky PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. 2011 Následující stránky přinášejí první dva mé články, Články v Křesťanských obzorech aneb mé publikační začátky PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. 2011 Následující stránky přinášejí první dva mé články, které jsem kdy publikoval. Napsal jsem je za totality

Více

Jmenuji se Tomáš Flajzar a jsem zakladatelem firmy FLAJZAR, která již více jak 20 let vyrábí elektroniku pro rybáře. Na těchto stránkách chci popsat

Jmenuji se Tomáš Flajzar a jsem zakladatelem firmy FLAJZAR, která již více jak 20 let vyrábí elektroniku pro rybáře. Na těchto stránkách chci popsat Jmenuji se Tomáš Flajzar a jsem zakladatelem firmy FLAJZAR, která již více jak 20 let vyrábí elektroniku pro rybáře. Na těchto stránkách chci popsat příběh, který určitě není ojedinělý, ale na české poměry

Více

Časopis ZŠ Kostelec u Holešova Listopad 2015/ 23. ročník

Časopis ZŠ Kostelec u Holešova Listopad 2015/ 23. ročník Časopis ZŠ Kostelec u Holešova Listopad 2015/ 23. ročník Vychází s finanční podporou Sdružení rodičů a přátel žáků Základní školy Kostelec u Holešova Zahájení nového školního roku Akce ve škole Školní

Více

Zpracovala Nová Milena - příběhy Čeháková Ludmila korektura Ing. Vlach

Zpracovala Nová Milena - příběhy Čeháková Ludmila korektura Ing. Vlach Celý měsíc se budeme seznamovat s pojmem láska. Musíme poznat co to slovo znamená. Před každým křesťanským kruhem si budeme vyprávět jeden mini příběh a vy samy děti určíte, zda je to láska a pohoda nebo

Více

Země přátelských kanibalů

Země přátelských kanibalů okno do světa FIDŽI Text a foto: Michael Fokt Země přátelských kanibalů Ještě před dvěma sty lety by si vás klidně mohli dát k večeři. Dnes patří Fidžijci mezi nejpřátelštější domorodce, s jakými jsem

Více

1. číslo POJĎTE S NÁMI DO PRAVĚKU! JAK Á TAJEMSTVÍ SKRÝ VALI DRUHOHORNÍ

1. číslo POJĎTE S NÁMI DO PRAVĚKU! JAK Á TAJEMSTVÍ SKRÝ VALI DRUHOHORNÍ ilovník y Nejlepší časopis pro m dinosaurů. Cena 59 Kč/2,30 Číslo 1/2012, duben-květen 1. číslo POJĎTE S NÁMI DO PRAVĚKU! JAK Á TAJEMSTVÍ SKRÝ VALI DRUHOHORNÍ? I Ř Ě T Š E J A MEG hádanky! ří au os in

Více