... i ll be BACK!!! Mighty Freezine číslo 11/2014, neprodejné vychází 1x za měsíc v české verzi

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "... i ll be BACK!!! Mighty Freezine číslo 11/2014, neprodejné vychází 1x za měsíc v české verzi"

Transkript

1 listopad /

2 OFICIÁLNÍ PIVO FESTIVALU... i ll be BACK!!! Celých 52 čísel Freezinu se mi dařilo schovávat se ve stokách nebo na poště, kdykoliv se téma úvodníku řešilo. Ale na každého jednou dojde a tak tu máme premiéru. Někdo by si možná řekl, že Mighty Sounds má od konce festivalu, tedy , prázdniny. Opak je pravdou, organizační tým se prakticky nezastavil a přípravy na MS 2015 jsou v plném proudu. Blíží se listopad a s ním začátek předprodeje. Jak ale rozjet předprodej, když není na 100% jistý, kde a kdy festival bude? O tom KDE se již dvakrát jednalo se zástupci města Tábor (přičemž hygienici, kteří festivalu vyměřují pokuty, kvůli nimž by se akce musela přesunout z Táborska, se dvakrát nedostavili) a radní do budoucnosti slíbili festivalu daleko větší podporu. Zástupci hygieny pořád prohlašují, že se pouze řídí zákonem (který očividně platí pro každého jinak) a tak je tedy na čase zákon změnit. Dáváme dohromady poslední podpisy k petici pro změnu zákona o ochraně veřejného zdraví a poté ji pošleme těm pánům (Okamurovi ne), kteří v nejbližší budoucnosti budou projednávat novelizaci. Kde se tedy zdá vyřešené Mighty Sounds opět v Táboře. Otázka KDY festival proběhne, by měla být zodpovězena v následujících dnech a to z důvodu, že bychom vám jako vždy chtěli nabídnout to nejlepší, co bude v létě na tour a proto bude možná třeba se trochu přizpůsobit kapelám. Čeká nás také další zásadní změna grafická stránka festivalu. Po nenadálém odchodu grafika Marcela přichází předání pomyslné tuše a myši novým grafikům Woodymu a tetě Markétě. Čekejte komplet nový design festivalu. Věříme, že se vám bude líbit stejně jako nám a jsme si jistí, že se této dvojce podaří důstojně navázat na Marcelovu práci. Mighty Freezine číslo 11/2014, neprodejné vychází 1x za měsíc v české verzi Redakce Přemysl Černík, Fido, Zelí, Vojta Libich, Štěpán Kouba, Vojta Holub, Zdeněk Bělohlávek, Rejnok grafika Zelí Foto Vojta Florian, archiv kapel Inzerce Vojtěch Holub tel.: Marketingová spolupráce Marek Vohralík tel.: Vydává HPK-Productions s.r.o. Ve Střešovičkách 1090/43a Praha 6 IČ: Přetiskování textů a reprodukcí pouze s písemným svolením vydavatele. All rights reserved. Mighty Freezine, 2014 MK ČR E AŽ DOČTEŠ, PŘEDEJ DÁL. NEVYHAZUJ! A když, pak do modrého kontejneru.

3 Americká ska/reggae/punková parta Mad Caddies vyjíždí v půlce listopadu na evropské turné. V Čechách je neuvidíte, náš úděl zůstává smutným. Našinec musí zamířit například do Berlína nebo Hannoveru. Davey Havok a Jade Puget, nerozlučná dvojka. Jejich domovskou kapelou jsou samozřejmě AFI, v současnosti ale dvojka nahrává materiál na novou fošnu svého bočního elektro projektu Blaqk Audio. A co víc, vyhodí desku se svým nejnovějším projektem, uřvaným hardcore XTRMST. Domácí punk rocková parta Burning Steps, známá aktivismem a antifašistickými postoji některých svých členů, postupně vypouští novinky z připravované desky. Song I Won t Let You Down je od konce října k poslechu přes streamové služby. Enter Shikari. Nového alba se sice dočkáme až začátkem roku 2015, kapela ale odtajnila, jak se dnes říká, track The Last Garrison. Je záhodno se s albem průběžně seznamovat, 13. ledna se Enter Shinakri totiž proženou Prahou. Trash metalová legenda Slayer pracuje na jedenácté desce. Navzdory tomu, že u kapely loni proběhla rošáda v obsazení (zemřel zakládající člen Jeff Hanneman a byl poněkolikáté vyhozen bubeník Dave Lombardo), kytarista Kerry King se nechal slyšet, že deska je prostě práce jako vždycky. Příští kalendářní rok by měl být tím, který se do dějin hudby zapíše jako definitivní tečka za Black Sabbath. Kapela má v plánu poslední, devatenácté album nazvané prozaicky 13 a rozlučkové turné. Jedinou překážkou může být neúčast bubeníka Billa Warda, kterého trápí zdraví. Modern Life Is War, se kterými jste si mohli přečíst rozhovor v říjnovém Freezinu, se na jaře 2015 objeví v Evropě. V podstatě týdenní turné se nejblíž České republice dostane do německého Lipska a do Vídně. Doporučujeme bedlivě sledovat vstupenky! Čas nás okradl o dalšího z velikánů jamajského reggae. Tentokrát odešel John Holt, člen jamajské skupiny The Paragons, která se poprvé proslavila začátkem šedesátých let. Holt poté započal úspěšnou sólovou kariéru, která trvala až do jeho posledních dnů. Britští Oi! oldschooleři The Business z jižního Londýna vydávají po čtyřech letech nový studiový materiál. Je jím třísongové EP Back In The Day, titulní skladbu můžete streamovat všude po internetech. Anebo si objednejte vinyl. Česká punková stálice Degradace oslaví v sobotu 22. listopadu patnácté narozeniny. V ostravském klubu Barrák vedle ní vystoupí dvojice pardálů Plexis a N.V.Ú. Pražští garage punkeři The Maggie s Marshmallows se objeví v roli exkluzivních hostů takovou kombinaci by byla chyba nechat si ujít! Jack Dalrymple, zakládající člen sanfranciských punk rockerů Dead to Me, se vrací na místo činu. Plán odejít ze sestesrské kapely labelu Fat Wreck Chords Swingin Utters neohlásil; zdá se, že Jack bude působit v obou kapelách zároveň. Dead to Me by měli začátkem roku 2015 začít pracovat na desce American Son of Cholo.

4 Bytostní eklektici Fast Food Orchestra plní sliby: tvrdili, že se s novým albem vrátí ke kořenům a není tomu jinak. Klopýtavý zvuk a nesmělé hudební výkony debutu Fugison Party, který názvem odkazoval k bujaré atmosféře porevolučních nákupů v čarovných Sudetách, kapela ovšem reprodukovat nechtěla. Mladické období FFO se na sedmé desce projevuje především v rozverných náladách, které překypují magií prýštícího mužství, jeho sebevědomím a mysticismem, a touhou po neobjevených látkách a následném bezprostředním kontaktu s ryzím člověčenstvím. Kapela se v opojném světě tisíců surikat a orangutanech houpajících se na liánách skutečně našla. Setřeste okovy civilizace, vítejte v Zenu. Opicím, co surfujou a hulí, trochu závidíme rozhovor Vojta Holub Jak byste shrnuli tři roky v životě FFO od vydání desky Wanted for Cooking? Susha: Uplynulé tři roky jsou tím nejlepším v historii FFO. A to jak z hlediska tvůrčího, nasazení, mezilidského, tak zejména z hlediska postupné přeměny z instituce hudební kapela v instituci komunita. Společné bydlení, pěstování jídla, trávení veškerého volného času spolu nás stmelilo v ZEN. Fido: Lépe bych to vyjádřit nedokázal, snad bych jen bratra Sushu doplnil, že mezi nás rádi přivítáme další stoupence zenového království, které samo sebou rituálně odháčkujeme. Jak se zpětně díváte konkrétně na Wanted for Cooking? A na zbytek diskografie? Susha: Wanted for Cooking byla deska specifická přístupem k jejímu vzniku, dalo by se říct v tomto ohledu pravým opakem Zenu. Zatímco Zen si vyžádal hodně soustředěné přípravy a je to deska, se kterou jsme šli do studia s nejvíc nadrceným materiálem, Wanted for Cooking byla ušitá horkou jehlou v podstatě na poslední chvíli. Takový byl ale záměr, pokusit se udělat spontánní záznam krátké, ale intenzivní etapy. Z naší diskografie, na který jsem se podílel, pro mě bylo do Zenu vrcholem Urban Menu. Ostatní alba se mu v mých očích snažila rovnat, ale ne vždycky se jim to dařilo. Přesto si na každém dodnes najdu něco, co mě baví a navíc je každé záznamem určité doby a etapy, na kterou vždycky rád vzpomínám. Fido: Přesně tak, úplně každá deska, jak ta, se kterou je člověk spokojený, nebo naopak ta, se kterou spokojený není, slouží jako podrobná kronika, do které se dá i po letech kouknout. Takže s odstupem času jsem rád za úplně každou desku v naší diskografii. Pojďme k Zenu, začněme u názvu. Proč vlastně Zen? Susha: Zen je poezie, je to vrchol, kterýho jsme v našem komunitním životě dosáhli. Je to závěr a naplnění všech našich tužeb, je to všechno a nic, každý si v něm najde to své. Vtipná je navíc symbolika hlavního loga Zenu zetko dvakrát svisle přeškrtnutý asociující symbol dolaru kontrast mezi duchovním a materiálním. Ten název jsme si zvolili, myslím, hlavně proto, že se na něj dá vymyslet plno takovejhle píčovin.

5 Fido: Zen. Je to ten největší odvaz, jaký si dovedeš představit, jsou to večírky a spousta proteklýho alkoholu, vykouřených cigaret a marihuany... ale především je to poezie. Alespoň tak to říkal ve své knize Na Cestě Jack Kerouac a my jsme se s tímto úhlem pohledu plně ztotožnili. Jak byste popsali desku Zen hudebně? Susha: Je to deska bez omáčky, jen samý hezký písničky. Stylově trochu jako východní náboženství, je tam to, co mají všichni rádi, ale nikomu to nenutíme, není to černý, ani bílý, je to stará dobrá fastfůdí šeď vyleštěná rokama dřiny a zkušeností. Chceš slyšet, abych ti řekl, že je to trochu ska, trochu dancehall, hiphop a rokenrol? Tak to si tu desku radši poslechni Fido: Nejsem si úplně jistý, že třeba Johny Depp, Quentin Tarantino nebo Leonardo DiCaprio, kterým sem desku poslal, budou sdílet Sushova slova, že to nikomu nenutíme. Shodnete se v kapele na tom, jak má deska znít? Jak u vás vypadá tvůrčí proces? Fido: V naší komunitě má každý právo vyjádřit svůj názor, ale pravdou je, že ne vždy guru názory jednotlivců vyslyší. V tvůrčím procesu nám pomáhají Kučínovy (vegan) koláčky a vývar z kaledonského kořene, pak se většinou dokážeme jeden na druhého lépe napojit. Vypijeme vývar z kořene, zavřeme se společně v místnosti a zhruba tak dvě hodiny se hlasitě smějeme. Někteří usnou na podlaze, ostatní meditují. Ve zkratce probíhá tvůrčí proces vzniku písní zhruba tak. nem David Vostrý, Dr. Kary a Vladimír 518. Sedmým hostem je Sandra Klouzová, která se věnuje zvukovému designu a vytvořila pro nás velmi krásné zvukové stopy, které vás vtáhnou do děje. Všichni hosté jsou naši kamarádi, takže jsme už více méně od začátku věděli, že je na desku chceme a do jakých písniček je chceme a jsme rádi, že nikdo z nich neodmítnul. Vlastně teda až na Sri Chinmoye, který se už podruhé vymluvil. Asi by bylo vhodné zmínit Kateřinu Ktaiwanitu Bažantovou, která spíše než hostem je už tradiční součástí našeho Mohli byste představit hosty? Odmítnul účast někdo? Fido: Na desce se objeví sedm hostů: Adam Koller (perkuse), Matěj Belko (kytara), Ivo Rafan (bajno) a za mikrofoopičího světa a postarala se o kompletní a komplexní grafiku této i předešlé desky. Hodně jste si dali záležet na jazyku a textech. O čem jsou? Fido: Je teda pravda, že oproti předešlým deskám byla právě této z jazykového i obsahového hlediska věnována mnohem větší pozornost než obvykle. Jedenáct textů jsem napsal já a dva texty napsal Přemek Černík, do písničky Sousedi si napsal svůj text Vladimír. Všechny anglické texty opravil a poeticky vyšperkoval Vojta Holub (autor rozhovoru) a ty české nám zase zkontrolovala Markéta Štechová. Obsahově je to pestrá paleta tematických okruhů kapele Fast Food Orchestra blízké, takže tu máme několik textů o lásce, několik textů o mejdanech a hulení, ňákej ten text o surfování a jako obvykle i ňákej ten sociálně kritickej úhel pohledu. Obecně jde o příběh opic, potomků lidí, který žijí na idylickém ostrově, přes den surfujou a v noci kalej, a kterým tak nějak všichni závidíme. Pokud by se někdo ztrácel v obsahu, mohly by mu pomoc báječné ilustrace Kateřiny Bažantové, která tomuto světu opic dala konkrétní podobu. Řešili jste i výslovnost. Proč? A jak to probíhalo? Susha: Výslovnost jsme řešili hlavně proto, že jí máme příšernou. Probíhalo to tak, že nás během natáčení jebal za každý slovo David Vostrý tak, že jsme k němu cítili čirou nenávist. Točení zpěvů nám tak trvalo zhruba třikrát déle, než kdybychom zůstali u naší oblíbené czenglish. Teď ho ale milujeme. Fido: Na druhou stranu je potřeba fanoušky Fast Food uklidnit, skills Davida Vostrého jsou sice obdivuhodné, ale s materiálem jako my pouze omezené, tudíž o svoji dávku nám identického východního akcentu se rozhodně bát nikdo nemusí.

6 C M Y CM MY CY CMY K

7 Rozhovor Vojta Libich a Tomáš Kejmar Text Vojta Libich Zákon ulice, filozofie očisty

8 John Joseph, zpěvák kultovní newyorský hardcore kapely Cro-Mags je menší podsaditej chlápek, ze kterýho i v jeho 52 letech sálá asi třikrát větší energie než z většiny dvacátníků, co znám. Ale i přesto, že bylo jasný, že kdyby se mu zachtělo, zbije na jednu hromadu mě, zbytek naší crew včetně dvou francouzskejch reportérů a vymaluje si naší krví kapelní šatnu, působil moc přátelsky a mile. Prostě takovej příjemnej, ukecanej pokérovanej strejc. Až na to, že ze spousty věcí, který nám v tý šatně v zákulisí festivalu Groezrock vyprávěl, docela běhal mráz po zádech. A jelikož celej rozhovor se zvrhnul ve filozoficko-spirituálně-politickou debatu a trval asi dvě hodiny a Mighty Freezine bohužel není nafukovací, následující řádky jsou aspoň průřezem tím, o čem jsme si s Johnem povídali. Spiritualita Cro-Mags jsou jednou z prvních kapel, která přivedla do hardcore punku Krišnovo učení. Ovlivnili tak celou řadu dalších, například Youth of Today, Shelter nebo 108. John Joseph prožil nějakej čas v Krišnově chrámu, jeho učení ale aplikuje svérázně a po svým: Nikdy jsme nekázali náboženskou doktrínu. Vzali jsme svoje vlastní zkušenosti z ulice a udělali z nich texty, který byly provázaný spiritualitou Krišna. Nikdy bys ale neměl bejt natolik egoistickej, aby sis začal myslet, že ti nikdo nemůže dobře poradit. Měl bys pořád udržovat sklenici napůl plnou a neustále se učit. To, k čemu se ale snažím celej život dopracovat, je filozofie soucitu. Soucitu se zvířatama, s ostatníma lidma. Společnost plná hajzlů bez soucitu je peklo. A to děláme ze svojí planety peklo. Soucit je klíčem. Dřív jsem byl pro pomstu, když mi někdo něco proved, chtěl jsem ho sejmout, ale pak si uvědomíš, že skutečná síla je v tom nebrat si věci osobně. Když ti někdo udělá něco zlýho, to je jed v jejich životě, ne ve tvým. A pokud si to bereš osobně, tak ten jed vstřebáváš. Jestli si ale myslíš, že nežiju v pokušení nebo že je můj život bez překážek jenom proto, že přijímám tohle učení, tak se kurva pleteš. V to věřej křesťani: Přijmi Ježíše a budeš spasen! Vyhraješ loterii! A budeš si moct dělat, co chceš! Kecy! Dětství na ulici Slyšet Johna Josepha vyprávět o svým dětství a mládí na ulicích v New Yorku bylo jako koukat na film s Al Pacinem, o to silnější ale bylo vědět, že tyhle historky se vážně staly: Křesťani říkaj: Nastav druhou tvář. Tam odkud jsem já, pokud nastavíš druhou tvář, tak tě někdo čapne a bodne tě do krku. Ne. Pokud na tebe někdo naběhne, tak se s tím kurva musíš rychle vypořádat. To je pouliční spravedlnost. Když dneska přijedeš do New Yorku, vidíš prostě New York, krásný kosmopolitní město. Já ale mluvím o New Yorku v 70. letech. Jako malej kluk jsem vyrůstal po sirotčincích a adoptivních rodinách. Pak už jsem měl ale dost ponižování, tejrání a zneužívání a rozhod jsem se, že budu žít radši sám na ulici a že zažiju život na vlastní kůži. A to se taky stalo. Dřív než mi bylo 18, jsem byl postřelenej a dvakrát pobodanej a na ulici jsem se zaplet do obchodu s PCP a heroinem. Většinu kluků, se kterejma jsem kámošil na ulici, postupně pozabíjeli. Takhle to tenkrát chodilo. Lidi nevolali fízly, nepráskali na sebe, když jsi měl s někým problém, tak jsi ho prostě vyřešil. Když do tebe někdo kéruje dneska a ty mu rozbiješ držku, tak uteče a zavolá fízly. Zkurvený zbabělci... Každej je dneska strašně drsnej, protože chodí do posilovny a trénuje posranej thai box. Ale to na ulici nic neznamená. Nic! Dneska vidíš všechny ty pozéry, co si vlezou do starýho baráku a řeknou: Squatujeme tady, kámo!, ale za tejden je vidíš postávat před bankou, jak dostávaj kapesný od svejch zazobanejch rodičů. My jsme neměli nic takovýho, nic, k čemu bychom se mohli vrátit. Udělal jsem spoustu chyb, dealování drog, vloupačky, násilí... ale nic z toho bych nevrátil zpátky. Všechny naše zkušenosti z nás dělaj to, co jsme. Harley Flannagan Harley je původní a legendární, i když nechvalně proslulej basák Cro-Mags, kterej se v minulosti s Josephem mnohokrát rozhádal a odešel z kapely, v některejch obdobích ale dokonce fungoval jako frontman. Poslední zmínka o tomhle divokým chlápkovi je z roku 2012, kdy napad dva členy současnejch Cro-Mags před koncertem, pobodal je a pokousal. Svědectví o něm podává John Joseph: Když jsem se v půlce 80. let vrátil z chrámu Krišny, zjistil jsem, že Harley zaved Cro-Mags do úplně zkurvenejch vod, začal koketovat s celým tím dementním skinheadským hnutím. Napadal bezdůvodně homosexuály a tak dále. Dokonce se dostal na obálku jednoho newyorskýho gay magazínu, kde stálo: Pánové, dávejte si bacha na tyhle skinheady. Dokonce někdo najal Portorikánce, aby Harleyho sejmuli. Naháněli nás pak na koncertech po půlce Států a jako první přišli za mnou, protože znali můj ksicht z lochu. Postavil jsem se jim a schytal jsem to nožem do ramene. Tím jsem si ale vysloužil jejich respekt a dali jsme se do řeči. Nakonec z úcty ke mně Harleyho neoddělali. Trochu jsem Harleyho profackoval a vlastně ho nakonec přived k filozofii Krišny. Snažil jsem se to s ním urovnat mockrát. Ale ten týpek si prostě nedá říct a chová se jako totální čůrák. Jednou se mě dokonce snažil dost do vězení na deset let. Ta zasraná krysa mě udala! I to jsem mu odpustil a myslel jsem si, že budem zase kámoši, ale Harley je plnej jedu. Na koncertech se choval jak kretén, napadal lidi a dělal spoustu dalších sraček. A to je ten důvod, proč už není v kapele. Veganství Cro-Mags jsou i díky svojí duchovní filozofii propagátoři vegetariánství a veganství. Nejedná se ale jenom o etický důvody, ale i o zdravej životní styl. John Joseph má například za sebou už druhej závod Ironman Triathlon, jeden z fyzicky nejnáročnějších sportovních závodů na světě. Nutno dodat, že Joseph i na pohled budí velkej respekt. Při řeči měl ve zvyku občas zdůraznit něco tím, že praštil do stolu pokaždý se zatřásla celá kapelní šatna, ve který jsme seděli: Jasně, že se snažím pomáhat bezdomovcům. Sám jsem žil na ulici, když jsem byl mladej, takže vím, jaký to kurva je. Přinášíme jim zdravý organický vegetariánský jídlo a snažíme se je vzdělat v tom, proč je tahle strava pro ně lepší. Ale nenutím jim to. Vědění a vzdělání by měl bejt dar, ne povinnost. To taky píšu ve svojí knize. Nesnáším všechny ty zkurvený kretény, který odsuzujou a ponižujou lidi jenom za to, že nejsou vegani a sami se hrdě bijou do prsou. Člověk by měl chtít pomoct lidem i zvířatům, ne si honit ego. Jasně, moje kniha se jmenuje Maso je pro sráče, ale jak píšu v úvodu: pokud chcete dál jíst zkurvený jídlo, který vám dodávaj farmaceutický firmy, co geneticky modifikujou naše potraviny, sedět celej den na prdeli a hrát videohry, ztloustnout a onemocnět, tak z vás prostě budou sráči závislý na farmaceutickejch firmách, který vás budou udržovat při životě. Pokud tohle chcete, vaše volba.

9 Hudba Zeptali jsme se Johna, co říká na spoustu těch moderních hardcore kapel, který na Groezrocku může slyšet. Otázku skoro až ignoroval, jak moc se nám snažil dát najevo, že je mu skutečně současná tvrdá scéna úplně ukradená: Moderní takzvaně tvrdá muzika mě vůbec nezajímá. Nic to se mnou nedělá. Podívej, kdybych teď zapnul svůj ipod, žádnej takzvanej hardcore tam nenajdeš. Našel bys tam Marvina Gaye, Stevieho Wondera, taky spoustu klasickýho rocku V 70. letech jsem viděl naživo Led Zeppelin, ve 14 letech jsem viděl The Who, Yes, Rolling Stones, původní sestavu Black Sabbath v roce A pak jsem měl možnost viděl spoustu původního punku v Max s Kansas City, viděl jsem Ramones v CBGB v roce Ale nic z tý moderní tvrdý vlny mě nezasáhlo. Muzika není o tom bejt drsnák. Chceš bejt drsnej? Běž bejt drsnej v posilovně nebo vstup do armády pro mě za mě. Nebo se nech zavřít. V lochu si taky každej myslí, že je drsnej. Ale u mě rozhodně žádnou drsnou muziku nenajdete. Já si radši poslechnu Boba Marleyho. Punk Otázka o dnešním punku Johna rozproudila natolik, že se z odpovědi stala půlhodinová debata o kultuře, politice a konspiračních teoriích, tady je aspoň zlomek: Punk se homogenizoval pro masovou spotřebu, to se ale stane s každou revoluční uměleckou formou, třeba s hip hopem. Podívej se na původní hip hopery, jako byli Public Enemy, na to politický a sociální poselství. Kde je v dnešním hip hopu nějaký poselství? Děvko, vošukám tě do prdele a budu u toho pít pivo a šňupat koks? Nic víc než hromada píčovin. Reggae to samý. Teď je to jenom: Ya man! Dal bych si bílou holku, ya man, s velkou prdelí! Stejně tak punk rock, jde v něm teď hlavně o módu. Teď zvolili prezidentem Obamu a všichni si myslej: Wow, černej prezident, konečně jsme zachráněný. Hovno! Obama je ten největší šmejd ze všech. Bush byl bezpečnej, protože všichni věděli, že je to úplnej retard. Ale Obama se tváří, jako že je jedním z nás, kámoší se s Jayem-Z, hraje basket, to je bastard, na kterýho si musíš dávat bacha. Ale o tom se dneska z punk rocku nedozvíš. Existoval jeden slavnej dobyvatel, zapomněl jsem jeho jméno, ale bylo to někdo v dobách starýho Říma, a ten prohlásil, že vždycky, když dobyl město, nechal ze všeho nejdřív povraždit všechny umělce, protože to oni jsou volnomyšlenkáři společnosti. Ale podívej se na dnešní umělce. Jenom usnadňujou lži a degeneraci mas místo toho, aby byli revoluční. Místo toho, aby mluvili o Novým světovým řádu a mašinérii, která to všechno pohání kupředu. OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ PLZEŇ POD LAMPOU OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ PRAHA MODRÁ VOPICE PRAHA ROCK CAFE

10

11 Text Vojta Libich Kdo se aspoň trochu zajímá o dění na domácí scéně, určitě za posledních pár let zachytil název slovenský kapely From Our Hands. Teď se na nás tihle kluci z Bratislavy řítí s horkou novinkou deskou Individuals. Všichni jsme krysy v klecích From Our Hands vznikli v roce 2007 v Bratislavě a za ty roky stihli dosáhnout slušnejch úspěchů. K těm patří nejenom vytvoření solidní fanouškovský základny u nás i na Slovensku, ale například předskakování Prodigy v roce 2012 nebo letošní účast na festivalu Envol At Macadam v kanadským Quebecu, kterou jim zajistilo vítězství v soutěži Planet Rox. Že ale nejsou jen tak nějaký ořezávátka ze soutěže, ale mělo by se s nima počítat, dokazujou FOH svojí tvorbou a především energickejma živejma koncertama. Zvuk týhle celkem mladý čtyřky byl vždycky ovlivněnej zejména melodickým punk rockem, místama je ale pěkně řízlej hutnejma metalovejma riffama. Metaloví puristi teď samozřejmě začnou protáčet oči, je ale třeba se pořádně zaposlouchat. Pod chytlavou popovou slupkou umí bejt songy From Our Hands i pěkně syrový a ostrý. Důkazem je i novej počin. Po albech Buildings Fall (2009) a Sinners (2010) si dali s novou tvorbou dlouhej oddech a v říjnu 2014 konečně po čtyřech letech vydali novou desku s názvem Individuals. Už od začátku je jasný, že tohle bude jiný kafe. Řezavý kytary sypou jeden riff za druhým, melodie si zachovaly svojí chytlavost, ale nějaký ohraný popový klišé aby člověk pohledal. From Our Hands přitvrdili a zároveň skladatelsky kurevsky vyspěli. Deska jede od začátku do konce s takovou energií a rozmanitostí, že vám to nedovolí ani na chvilku ztratit pozornost. Pro mě rozhodně jeden z nejlepších domácích počinů za posledních pár let. Bez přehánění. Dejte tomu šanci. Může se sice zdát, že FOH svým zvukem i složením publika pošilhávaj spíš do mainstreamový rockový scény, pořád kluci ale jednoznačně vycházej z poctivýho punk rocku a hardcoru a to jak hudebně a textově, tak i lidsky. Příkladem můžou bejt třeba právě texty na nový desce, který rozhodně nespadaj do škatulky běžnejch rockovejch textů. Zabejvaj se spoustou hlubších témat z až téměř vědeckýho hlediska. Možná to má co dělat i s tim, že frontman Hoťo má inženýrskej titul na elektrotechnice a v současný době si dodělává doktorát na fakultě biofyziky. Texty na Individuals jsou každopádně o poznání temnější než na předchozích počinech, přičemž se rozhodně nejedná o nějaký plytký lovesongy. Například v textu k Livestock FOH zpívaj: Život jsou jatka a my jsme dobytek, tak se postav pravdě, tentokrát nezazní žádnej chvalozpěv... Nejvíc mi ale rezonuje v hlavně pasáž z ústředního songu Individuals: Stavíme si klece a polykáme to, co si myslej oni, stavíme si klece, jsme jenom krysy... Zkombinujte tohle s našláplou syrovou hudbou a jestli tohle není kapela, kterou je potřeba zčeknout, tak už vážně nevím. From Our Hands jsou teď právě uprostřed česko-slovenskýho tour k vydání nový desky. A můžeme je tak zastihnout i na pár štacích po naší domovině. V Praze zahrajou v pondělí 17. listopadu v Roxy spolu s Kung-Fu Girlz a Call Tracy, koncert je zadarmo. Tak doražte! From Our Hands (SK) Kung-Fu Girlz Call Tracy po , Praha Roxy

12 TEXT Štěpán Kouba The St or y of Sailor Jerry, legenda o vášni a jehle Noční krajinou zalitou měsíčním svitem se táhne dlouhej nákladní vlak. Jede moc pomalu na to, aby se dalo říct, že uhání, ale dost rychle, aby bylo pro posádku, která posedává v nákladním vagónu, bezpečný usnout blízko odsunutejch 2 Ačkoliv rozhovor s tímhle chlapíkem už vám přinést nemůžeme, jedná se bez náznaku pochybnosti o člověka, kterej by měl i v dnešní době co říct, a jsem si jistej, že zrovna lidi, jako jsme my, by hltali každý jeho slovo i gesto. Takže alespoň v kostce jeho příběh. bočnic. Černý pasažéři, vandráci, ztroskotanci, snílci. Jeden z nich hraje na foukací harmoniku, ale přes klapání pražců je ho sotva slyšet, takže ho nikdo nevnímá. Bílej měsíční svit po několika hodinách slábne a všeobjímající černomodrá se pomalu mění v denní světlo. Brzo bude den. Netrvá dlouho a sluneční paprsky se vší silou opřou o vyprahlou pustinu. Vlak brzdí, blíží se k pumpě, kde doplní zásoby vody. V momentě, kdy zastaví, seskočí z otevřenýho nákladního vagónu kluk s plátěným báglem na zádech. Loučí se s ostatníma a jeden z nich mu podává několik cigaret. Zamíří k pumpě, kde naplní dvě láhve vodou a pak se vydá po prašný cestě směrem, kde tuší sever. Končej dvacátý léta a ten kluk se jmenuje Norman Collins. Je právě na začátku cesty, na jejímž konci bude stát jako legenda jménem Sailor Jerry. Že to nezní jako začátek příběhu neslavnějšího tatéra všech dob? Jedeme dál. Podobným kočovným způsobem žilo tehdy poměrně dost lidí. Někdo z nutnosti, někdo z lásky ke svobodě, jistý je ale jedno: na dveře klepala velká hospodářská krize a to, že si tihle nomádi zvyklí žít s málem, co jako nádeníci většinou vydělali na plantážích, nepotrpěli na luxus, je dost možná zachránilo před nevalným osudem těch, co zůstali ve městech, závislí na příjmech od zaměstnavatelů. Směska lidí, na kterou se tu dalo narazit, byla opravdu pestrá, stejně jako paleta řemesel a dovedností, který se od nich člověk moh naučit. Osud tomu chtěl, že mladej Norman tu pochytil základy tetování. Natvrdo, jenom jehla a inkoust. Jeho první zákazníci samozřejmě pocházeli z komunity freighthoppers, naskakovačů na vlaky, jak se těmhle cestovatelům tehdy říkalo. Svýho času takhle žil třeba i Jack Kerouac nebo Ernest Hemingway a zmínku o tomhle způsobu života najdete v obrovským množství knih a filmů. Ale je čas posunout se zase dál. Ve chvíli, kdy Norman vyrazil severně z vlakovýho nádraží, měl už namířeno do Chicaga. Jaká byla jeho pohnutka, nevíme, možná se chtěl usadit. To se ale měl vydat radši někam jinam. Bylo to totiž právě v Chicagu, kde jeho život tatéra teprve začal nabírat na obrátkách. Hned po příjezdu se vydal do nejbližší vykřičený čtvrti. Kam taky jinam, když vypadáte jako vandrák a jste bez peněz a bez kontaktů. Netrvalo dlouho a díky svýmu zájmu o tetování se tu dal do kupy s chlapíkem jménem Gib Tatts Thomas, kterej už v tý době platil za místního kápa, alespoň co se tetování týče. U něj Norman poprvé viděl tetovací strojek a od něj taky pochytil, že používat se ho nejlíp naučí na někom, kdo je tak na plech, že neodmlouvá. Legendy pravěj, že se tatérskýmu umění učil i v márnicích, když se mu podařilo podmáznout hlídače. Jak už bylo řečeno, Chicago se Normanovým domovem stát nemělo, místo toho ho to táhlo na moře. Kdo ví, proč se vlastně rozhodl dát k námořnictvu. Možná už mu byla severní Amerika i se všema svejma železnicema prostě malá, nicméně moment, kdy poprvé vstoupil na palubu, se dá považovat za přerod Normana Collinse v Sailora Jerryho. Na moři se plavil léta, za který tu vystřídal snad všechny možný funkce a profese, nakonec se stal i kapitánem vlastního trojstěžníku. Procestoval každej kout Pacifiku a všude sbíral inspiraci, která formovala jeho tatérskej styl. Ten původně vycházel hlavně z figurální kresby severoamerickejch domorodců, který zobrazovali hlavně duchy svejch předků v podobě zvířat. Zdroje svý inspirace ale nikdy přesně nekopíroval, ale přetvářel tak, jak to pochytil za svýho života mezi freighthoppers. Na moři se Jerry setkával se spoustou dalších vlivů, zejména pak s těma z Asie. Při plavbách se seznámil s mistry japonskýho tetování, kterejm se říkalo hori, a s některejma udržoval profesně-přátelský vztahy celej život. Poštou si vyměňovali pohlednice s novejma skicama a tím i zkušenosti a rady. Tady pozor, takhle se v podstatě formoval styl, kterej se dneska označuje jako oldschool a kterej má určitě nejmíň půlka z vás někde na těle. Po čase začala Jerrymu chybět pevná půda pod nohama, ale na pevninu už se nevrátil. Jako novej domov si vybral Honolulu. Havajský ostrovy byly tou dobou relativně klidná díra a až na těch pár hurikánů se

13 tu nic moc nedělo, co byl rok dlouhej. To by ovšem nesměla přijít druhá světová válka. Havaj se stala významnou zónou mezi USA a šikmookým nepřítelem a na ostrovech se to začalo hemžit. Druhá světová válka byla pro Ameriku zvláštní období a ještě víc to platí pro její námořnictvo. Povolávací rozkaz dostal kdekdo a z námořnictva se stal další melting pot, tentokrát ne národnostní, ale společenskej. Mladý kluci různejch sociálních vrstev nechali doma svoje holky a rodiny a čekalo je nalodění s nejistou vidinou návratu. Posledních pár dní v relativním bezpečí Pearl Harboru chtěl každej bezezbytku využít, protože co nezkusíš teď Chlast, hazard, děvky, všudypřítomnej patos chlapskýho bratrství až za hrob a každej tah končil ve vykřičený čtvrti, kde kromě barů, špeluněk a bordelů sídlil taky tetovací krámek Sailora Jerryho, kterej všechny tyhle zážitky jednou provždy zvěčňoval do jejich kůže. Zájem o tetování byl mezi námořnictvem takovej, že se vyrojily spousty tatérů, který více či méně zručně napodobovali Jerryho styl. Ačkoliv jima Jerry hluboce pohrdal, nedá se jim upřít, že se značnou měrou zasadili o to, že se oldschool rozletěl z Honolulu do přístavů celýho světa. Ačkoliv je Norman Collins aka Sailor Jerry dneska známej hlavně coby námořník a tatér, jeho život m ě l i jiný stránky. Byl celkem plodnej spisovatel a básník, měl dokonce svůj vlastní rádiovej pořad o muzice a literatuře, ve kterým občas předčítal svoje básně. Byl kapitánem na vlastním trojstěžníku, se kterym podnikal plavby kolem ostrovů, hrál na saxofon v jazzový kapele a obzvlášť rád se proháněl ve svým Thunderbirdu nebo na mašině Harley Davidson. Říká se, že při vyjížďce jednou dostal infarkt a když se probral, normálně se zvedl ze silnice, nasedl a jel domů. Badass. Osobitej styl tetování ale není jedinej Jerryho odkaz, kterým se zasadil o rozvoj tohodle pěknýho řemesla. Ve svý době se zabejval mícháním bezpečnejch barev, vymejšlel sestavy jehel, kterejma se daly tetovat větší plochy naráz, aniž by moc poničily kůži a říká se, že byl taky první, kdo přišel s jehlama na jedno použití a sterilizací pomůcek. Renesanční člověk, co?

14

15 Modelky Foxy Twins Foto Vojta Florian (vojtaflorian.com) Make-up Viola Černodrinská Lokace Cross Club (www.crossclub.cz) ~ listopad 2014 ~

16

17 C M Y CM MY CY CMY K

18 text Zdeněk Bělohlávek Pranostika o svatým Martinovi ve spojení s rokenrolovým koncertem vytváří celkem jasný asociace o bílým sněhu, co se ten den bude všude sypat. Protože jsme ale seriózní periodikum a ne nějaká Mladá fronta nebo Lidový noviny, budeme se lacinějším metodám jak zaujmout připitomělý čtenáře vyhejbat jako Asmodeus krucifixu. Každopádně na Sedmičce zahraje temný punkový trio Coliseum z Kentucky zrovna a odstartuje tak svý čtrnáctidenní evropský turné. Coliseum vznikli v roce 2003 ve městě Lousville, původně hráli ve čtyřech, o tři roky později změnili počet členů na ten úplně nejlepší, co kapela může mít kytara a zpěv (Ryan Patterson), basa (Kayhan Vaziri), bicí (Carter Wilson) a čau, víc neni potřeba. Spolu s Converge, Rise Against, Trash Talk a mnoha dalšíma tvořej nesourodou a zajímavou tvář americkýho punk rocku. Není to uniforma, ale platforma (dobrý je vidět ty slova takhle za sebou), která dovoluje vstřebávat jakýkoli hudební vlivy, což taky Ryan Patterson potvrzuje: Otázka žánru vypadá dneska jako důležitá kvůli snaze upřesnit víc, co nejsme, než co jsme... zjišťuju. Často jsme ne úplně správně považovaný za metalovou kapelu, taky stoner rockovou, nebo že děláme sludge, nic z toho se nezdá bejt správný a aplikovatelný na Coliseum. Proto taky kvůli tomu říkáme, že jsme jednoduše punková kapela, i když to asi myslím není přesná definice. Hodně vlivů a hudebních prvků, co vytvářej náš sound a hodně se míchaj a srážej, svádí lidi hodnotit věci podle sebe a ne čistě podle samotný hudby. My jsme prostě vyrostli v prostředí punk rocku, hardcoru a indie rocku a to by mělo o naší hudbě říkat nejvíc, protože to tvoří část našich duší. Punk rock je široká škatule, kam se vejdou Joy Division, Clash, Fugazi i Killing Joke a desítky dalších, který Ryan zmiňuje jako vzory. Sám bych na nejnovějším albu Sister Faith klidně slyšel hodně stoner melodií, zastřený a snový obrazy plný černejch křížů (Ryanova předchozí kapela se jmenovala Black Cross), prázdnejch kostelů a smutnejch lidí se spoustou tetování. To nejlíp vystihuje i název jednoho z klipů Black Magic Punks. Jmenovaná loni vydaná deska Sister Faith je čtvrtá v řadě, předcházely jí eponymní Coliseum (dva čtyři), No Salvation (dva sedum) a House with a Curse (dva deset). Do toho ale musíme připočítat řadu EP a split singlů se Superchunk, Lords nebo Doomriders. Mezi perly bych počítal video Skeleton Smile song á la Monster Magnet, v němž spoluúčinkuje lousvillská folk a country legenda Bonnie Prince Billy, doprovází kompilace starších slasher sekvencí s různě letícíma částma lidskejch těl a tekutin. Nevim, jestli je to americkým jihem, kterej má v sobě něco starobyle magickýho a zvrácenýho, že tam pankáčům strašej v hlavě okultní přízraky víc než nějaká sociální a kulturní angažovanost. Vemte si třeba Butthole Surfers, který by doufám z Coliseum měli určitě velkou radost. Coliseum (US) Pray for Death út , Praha Klub 007 Strahov

19 Text Vojta Holub Dead End 2014 Budweis City Hardcore Budweis City Hardcore. To slovní spojení má tah na bránu, hrdej odkaz k tradici, zároveň je zdravě cizorodý. Asi není dne v roce, kterej by ho vystihoval líp než poslední pátek v listopadu. Jihočeská metropole samozřejmě není jen domovem skvělýho piva a rozjetý klubový scény, stala se i útočištěm indoor festivalu, kterej každoročně na několik hodin obojí skloubí v mejdan jako prase. Dvanáct punkovejch, rockovejch a hardcorovejch kapel, mladá krev i zkušený pardálové, esa domácí scény. Cirkus v podání Krucipüsk v čele s démonickým principálem Tomášem Hájíčkem, brněnská kyber-astrální hydra Insania, která káže, že cesta dolů je cestou vzhůru, fanouškům Mighty Sounds dobře známá parta Prague Conspiracy, jež se pohybuje na pomezí hard rocku a hard rocku, anebo třeba nadějná čtyřhlavá hardcorová hydra CityLights, s jejímž front-kytaristou Štěpánem, největším žijícím českým obdivovatelem Judas Priest a K. K. Downinga, jste si mohli přečíst v zářijovým Freezinu seriál Videorama. Celkem se v Budějcích představí přes dvacet kapel, z nichž jména většiny na většinu poctivejch vymetačů koncertů působí jako kobliha na voliče Agrofertu. Uspořádat Dead End napadlo původně kluky ze Satisfucktion, metalový legendy, kterou začít představovat budějčákovi, ustřelí vám hlavu. Na první ročník přišlo poslední pátek v listopadu do KD Vltava na 600 lidí, což je u nás obrovskej úspěch. Kluky to samozřejmě nakoplo k další činnosti a na přípravy pokračování se vrhli s pořádnou vervou. Dovolili si taky malej fór a mezi jinak tvrdě kytarovej lineup vmáčkli krumlovský reggae divochy Pub Animals. Sál kulturáku narvanej hopsajícíma vlasatcema byl zážitek, na kterej se nezapomíná. Dead End se následně přestěhoval do centra města, kde se usadil až do dnešních dnů. Mimo hlavní scénu, která je v KD Gerbera, se rozrostl do dalších barů a klubů, jedním z nich byl i Velbloud, do loňska fungující jako Mighty Bar Velbloud. Dobrý, autentický věci vznikaj vždycky odspoda. Z nadšení a z touhy předat ho dál. Z touhy realizovat se věcí, která má smysl a která pak ostatním dává sílu a energii. Základním impulsem pro uspořádání prvního ročníku Dead Endu byl jednoduše fakt, že podobnejch akcí, který maj hlavu a patu, je v Čechách jako šafránu. Udělat festival s ksichtem, kde se představí zajímavej lineup klubovejch kapel, vystupujícím se dostane perfektního servisu a návštěvníkovi bude dobře, jelikož tráví čas v komunitě, která jede na stejný vlně, to je prostě dobrá myšlenka. Šestý pokračování Dead Endu v roce 2014 dokazuje, že festival vyrost ze správnýho podhoubí a šlape si správnou cestu. Zkrátka žádnýho z vystupujících Dead Endu nejde nazvat festivalovou stálicí a o to je cennější, že se takový interpreti sejdou pěkně pod jednou střechou. Šestá edice Dead Endu proběhne v KD Gerbera rovnou na třech pódiích. Partnerem akce, kterej zajišťuje rovnou i občerstvení, je Budweiser Budvar. Nemá smysl váhat, že akce, kde se nalejete Kroužkem k prasknutí, potkáte asi známejch a společně zahrozíte na trochu teho punku a metalu, je to, co by člověk měl v pátek 28. listopadu dělat. Dead End Festival vol. 6: Krucipüsk, Insania, Prague Conspiracy, Lahar, Overloaded, Brainscan, City Lights, All These Memories a další pá , České Budějovice KD Gerbera

20 Parforsní hony Skvělá věc, jízda na koni krajinou s ostatními jezdci, pronásledování smečky psů, které jejich činnost baví, to vše v sedle (až na pády) přes překážky a za troubení dechů, povětšinou však jen lesních rohů a podobných žesťových nástrojů, které se dají obmotat kolem těla jezdce na koni jedoucího. Ale když si to tak nějak pro sebe shrnuji, jedná se o podivnou činnost jezdec na koni přes překážky pronásleduje smečku, která jde po stopě lišky, avšak liška podšitá je nahrazená jezdcem, který má na sedle vaky s liščí močí, jejíž stroužky pouští psům kolem boků koně. Zkrátka jedná se o setkání psích pissing fetišistů, které přitom v sedle sledují ještě větší úchylové, než psi samotní honci. Nehledě k večerům po honu, kdy je nutno sedět se šlechtou, která se této zábavě věnuje jako hlavní náplni a přitom poslouchat hlavního patrona této činnosti u nás Vaška Vydru. Může se člověk cítit více vinen, než absolvováním tohoto? Offroad P. Dunka Odmyslím-li to, že jsem až dodnes neznal definici guilty pleasures, musel jsem se nad sebou vážně zamyslet, které z mých potěšení není guilty. A dostal jsem sám sebe do úzkých. Vytvořil jsem seznam a škrtal. Ze všech potěšení, které mě těší, jsem nakonec vybral ta, která by mě nemusela učinit objektem zkoumání orgány činnými v trestním řízení, módní policií či nejrůznějšími hnutími, které se snaží udělat z tohoto světa udělat takový optimální svět, ve kterém bude nemožné žít. Další skvělá zábava, kterou se člověk nechlubí. A spíš se obhajuje přeci jezdit mimo silnice je špatné, hmkay? Ano, je! Ale jsou místa, kam se člověk jinam nedostane, když tam potřebuje, ať již opravit výběh pro koně, pokácet strom, který zbytečně moc plakal a rušil tím ostatní vzrostlé sosny od jejich přemítání o životě nebo svézt balíky sena z louky. A pak samozřejmě ty pocity, kdy auto, moje součást, se kterou již 18 let tvoříme sehranou dvojici, se balí do vrstvy bahna, která pak převezena do města připomíná občanům Vinohrad to, že někde mimo hranice jejich obvodu je něco, co může ušpinit jejich auta, podrážky a tlapky jejich mopslíků. Od doby, kdy se Mighty Sounds koná v Táboře, ten největší důvod jezdit offroadem odpadá bohužel se nyní návštěvníci i účinkující MS dostanou z Čápova dvora sami, což se ovšem o Olší říct nedalo a kolikrát se jim mnou hozené lano hodilo. Ritné rydlo Laco Repáň slovenská legenda homo sado perverze, rodák ze slovenského Varína, bývalý zaměstnanec kafilerie, následně hrobník až nakonec námezdní dělník v Praze, který po tetě zdědil desítky milionů, nyní žije v New Yorku a o všem píše takový Basket Flora současnosti. I pro člověka bez zkušeností z oboru těchto stylů trávení volného času je to neuvěřitelná věc. Bohužel je dostupný pouze na kam člověk dobrovolně nechodí, obzvláště má-li 27 monitor a ten vidí i ostatní v kanceláři. Ale nedá se odolat. Je jedno, zda-li jsou to autentické zážitky slovenského monstra v zálibě v gniavení otrokov a potieraní jejich rití riadným ritným krakatitom (směs těch nejpálivějších papriček, kterou Ritné rydlo aplikuje tam, kde vidí potřebu aplikace) nebo prostě jen něčí veselý projekt (autorský text zkrácen): no z cintorina ma vyhodeli. bolo to tym ze som stale menej hlboke hroby kopal sa mi nechcelo kopat sak srat na to to kto kurva bude kontrolovat do pice. radsiej som v krcme sedel v mojsi ci varine aj raz som rakvu zahrabal len dvadsat centimetrov. v noci prisli na cintorin ty moji dva cierny kokoti aj riadne hrabali. ako psi. rakvu prekusali aj pekny raut mali celu noc. rano ide tajomnik narodneho vybora do roboty aj stretne mojho psa ako si cosi nesie. zrejme domov tiahol zahrabat na druhy den aby mal zasobu. aj ma ihned na narodny vybor zavolali no bali sa prusera poslali jedneho debila zahrabat ten bordel po tem rautu tych dvoch ciernych vlkodlakov. vravim sak ja to upratam aj na mna tajomnik reval v kancelarii ze som korhel a na cintorin nevkrocim aj mi zasa povedal ze som farara zbil aj som mu do riti flasu od vodky vrazel a teraz vraj psy krmim takymto zposobom reval boha jeho ty kokot repan aj po kancelarii chodel aj mal motyku v ruke. potom sa ukludnel aj mu vravim sak co s teho robis kurva detektivku ako agata christaje sak zahrabem a je. napokon cintorin zatvoreli pre nove diery ktore sa uz nerobeli aj setko supali do krematoria do ziliny. Mighty Sounds Co dodat, existuje snad větší guilty pleasure? Parforsní hony honitby není nikdy dost, šlechta nevymřela Offroad do přírody jedině po čtyřech Ritné rydlo hroby a kaviár pro každého Mighty Sounds ženy, muži, chlastíček, zpěv, kytary, bubny, koma

Mighty Freezine číslo 12/2014, neprodejné vychází 1x za měsíc v české verzi

Mighty Freezine číslo 12/2014, neprodejné vychází 1x za měsíc v české verzi prosinec / 2014 54 Začátkem listopadu bylo zveřejněno datum Mighty Sounds, krátce na to byl zahájen předprodej vstupenek. Edice prvních 1000 lístků, které jsou tradičně za nejnižší cenu, se vyprodala za

Více

AŽ DOČTEŠ, PŘEDEJ DÁL. NEVYHAZUJ! A KDYŽ, PAK DO MODRÉHO KONTEJNERU.

AŽ DOČTEŠ, PŘEDEJ DÁL. NEVYHAZUJ! A KDYŽ, PAK DO MODRÉHO KONTEJNERU. ZÁŘÍ / 2013 R 42 Musím se přiznat, že sem takovej ten facebookovej týpek, co to ráno zapne, večer vypne a čumákuje co to tam ty lidi vysílaj. Všiml sem si tím pádem, že v lidech tak nějak roste čím dál

Více

Znáte tu situaci, když víte, že něco jednou přijde, ale vy si každý den ráno při hřebelcování svého oblíbeného shetlandského poníka říkáte, že dneska

Znáte tu situaci, když víte, že něco jednou přijde, ale vy si každý den ráno při hřebelcování svého oblíbeného shetlandského poníka říkáte, že dneska 12/2010 Znáte tu situaci, když víte, že něco jednou přijde, ale vy si každý den ráno při hřebelcování svého oblíbeného shetlandského poníka říkáte, že dneska to ještě určitě nebude. Večer pak spokojeně

Více

art direkce: redakcióne: marqueting: fotografie: příjem inzer ce:

art direkce: redakcióne: marqueting: fotografie: příjem inzer ce: 12/2011 Děcka! Předprodej na Mighty Sounds 2012 právě začal, což znamená, že je to kurva oficiální! Je to neuvěřitelné, ale opět se rozebíhá vzrušující marathon neskutečných příprav, dohadů a jednání s

Více

AŽ DOČTEŠ, PŘEDEJ DÁL. NEVYHAZUJ! A KDYŽ, PAK DO MODRÉHO KONTEJNERU.

AŽ DOČTEŠ, PŘEDEJ DÁL. NEVYHAZUJ! A KDYŽ, PAK DO MODRÉHO KONTEJNERU. DUBEN / 2014 49 To dopoledne tam opět seděl naproti mně, pil čerstvě vymačkanou šťávu z grepů, které jsem koupil včera. Nalil jsem si půllitrovou sklenici mléka a naklopil ji do sebe. Když jsem to říkal

Více

Budějcká mafie. 1 /únor 2011. z d a r m a www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz

Budějcká mafie. 1 /únor 2011. z d a r m a www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz z d a r m a www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz 1 /únor 2011 Vážení čtenáři, cenzura internetu a vesměs všech médií není, jak jsme si donedávna mysleli, jen záležitostí Kuby, Číny, Severní Korey

Více

Buskersfest 2013: českobudějovické ulice zaplní umění. 3/červen 2013. www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz. zdarma

Buskersfest 2013: českobudějovické ulice zaplní umění. 3/červen 2013. www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz. zdarma zdarma www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz 3/červen 2013 Vážení čtenáři, v minulém čísle se s vámi naposledy v roli šéfredaktora loučil Tomáš Erhart, který Vedneměsíčník vedl poslední dva roky.

Více

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí Otvíráme E D I C E Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013 Sedm příběhů, které stojí za osudy dětí Obsah TeNTO časopis je TišTěN Na ekologickém papíře 3 5 Editorial Terezy Maxové 6 Příběh první:

Více

čtvrtletník Navigátor životním stylem mýtus CHUCK norris Cimrman Západu

čtvrtletník Navigátor životním stylem mýtus CHUCK norris Cimrman Západu čtvrtletník 04 2010 Navigátor životním stylem mýtus CHUCK norris Cimrman Západu JSEM NOVÝ COOLPIX 3 990 Kč JSEM NOVÝ NIKON COOLPIX S5100. Jsem stylový model, který dokáže pořídit výtečné snímky ve dne

Více

Richard Müller. vrátí se na koncertní pódia? Kultura Zpovědnice Konzum Téma měsíce Gastro Zábava

Richard Müller. vrátí se na koncertní pódia? Kultura Zpovědnice Konzum Téma měsíce Gastro Zábava ČERVEN 2010 ZDARMA Richard Müller vrátí se na koncertní pódia? Kumšt Jan Tříska na skok v Praze. Zahraje si Na Jezerce Muzeum Gramofonů Devadesát gramofonů z let 1898 až 1938 Agora Nízkorozpočtový historický

Více

1 10 MARKÉTA KUTILOVÁ KLÁRA ŠÍPKOVÁ MIRO ŽBIRKA KRATOCHVÍLE

1 10 MARKÉTA KUTILOVÁ KLÁRA ŠÍPKOVÁ MIRO ŽBIRKA KRATOCHVÍLE 1 10 MARKÉTA KUTILOVÁ KLÁRA ŠÍPKOVÁ MIRO ŽBIRKA KRATOCHVÍLE na začátek Stanislav Bernard spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard V prosinci jsme měli tradiční setkání s našimi zaměstnanci. Vždycky oslavíme

Více

šéfredaktor: art dir zástupce šéfr ekce: edaktor Redakcióne: manažer výr obr azov é oddělení: sekretariát: mark eting:

šéfredaktor: art dir zástupce šéfr ekce: edaktor Redakcióne: manažer výr obr azov é oddělení: sekretariát: mark eting: 01/2010 Druhé vydání Mighty Freezinu je zde, radujme se! Veškeré šílenosti, alkoholové excesy, novoroční předsevzetí a jiné veselosti konce roku jsou za námi. Snad vás to nevyčerpalo natolik, abyste nesežvýkali

Více

Chris Heath Feel (Cítit) http://robbiewilliams.webz.cz. Předtím Kapitola 1

Chris Heath Feel (Cítit) http://robbiewilliams.webz.cz. Předtím Kapitola 1 Předtím Kapitola 1 Yeah, I m star, but I ll fade (Jsem hvězda, ale vyblednu), zpívá. If you ain t sticking your knives in me, you will be eventually (Pokud do mě nazapíchnete nože teď, uděláte to později)

Více

revue5o plus plus VĚRA JOUROVÁ Nová žena v politice Daniel Strož ,,Firma nanečisto David Prachař Karlovarsko Básník, kritik i politik

revue5o plus plus VĚRA JOUROVÁ Nová žena v politice Daniel Strož ,,Firma nanečisto David Prachař Karlovarsko Básník, kritik i politik revue5o plus 50+ 50+ 7-8/2013 ročník IX. 39 Kč, předplatné 35 Kč MAGAZÍN PRO AKTIVNÍ SENIORY Daniel Strož Básník, kritik i politik,,firma nanečisto Nový typ vzdělávání 50+ David Prachař Dědictví umění

Více

LADY GAGA. Vzrušující, inovativní, smyslná... Magazín O 2 areny. Sting Žihadlo, které vás zasáhne. Cirque du Soleil Senzace jménem Saltimbanco

LADY GAGA. Vzrušující, inovativní, smyslná... Magazín O 2 areny. Sting Žihadlo, které vás zasáhne. Cirque du Soleil Senzace jménem Saltimbanco y sport zajímavosti programy informace Magazín O 2 areny Podzim 2010 Zdarma LADY GAGA Vzrušující, inovativní, smyslná... Sting Žihadlo, které vás zasáhne NHL opět zahájí na českém ledě Cirque du Soleil

Více

O věku nepřemýšlím. Iva Bittová: 2 / 2013. Když funguje dobře rodina, klape i podnikání. Hodnoťte lidi podle toho, jestli jsou produktivní

O věku nepřemýšlím. Iva Bittová: 2 / 2013. Když funguje dobře rodina, klape i podnikání. Hodnoťte lidi podle toho, jestli jsou produktivní 2 / 2013 Iva Bittová: O věku nepřemýšlím 6 Česká vláda reaguje na demografické změny 12 Hodnoťte lidi podle toho, jestli jsou produktivní 22 Když funguje dobře rodina, klape i podnikání Pomozte zajistit

Více

2/říjen 2014. www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz. Krátká paměť a bagatelizování minulosti, to je to, čeho se musíme vyvarovat

2/říjen 2014. www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz. Krátká paměť a bagatelizování minulosti, to je to, čeho se musíme vyvarovat zdarma www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz 2/říjen 2014 Milí čtenáři, tak nám zabili Karla Kryla. Tedy to, co nám po něm zůstalo jeho odkaz. Odkaz, na který si (jak jsme si možná naivně mysleli)

Více

Lucie Vondráčková Zbožňuju hraní! Rozhovor s Terezou Voříškovou. Tipy na nejlepší ZAHRÁDKY. Kultura Zpovědnice Lifestyle Téma Gastro Zábava

Lucie Vondráčková Zbožňuju hraní! Rozhovor s Terezou Voříškovou. Tipy na nejlepší ZAHRÁDKY. Kultura Zpovědnice Lifestyle Téma Gastro Zábava červenec/srpen 2015 Lucie Vondráčková Zbožňuju hraní! Tipy na nejlepší ZAHRÁDKY Rozhovor s Terezou Voříškovou Kultura Zpovědnice Lifestyle Téma Gastro Zábava Dotykem vybíráte ze čtyř přednastavených velikostí.

Více

ní á 1. čtvrtletí 2011/2012 střední škola knižní kultury

ní á 1. čtvrtletí 2011/2012 střední škola knižní kultury ní po zn á 1. čtvrtletí 2011/2012 střední škola knižní kultury žlutošedá inzerce obsah redaktorský sloupeček 4. domácí scéna Lysá nad Labem a Poděbrady 5. domácí scéna Akademie 7. domácí scéna Drobné události

Více

Sartoriova 26, Praha 6, 169 00 Telefon:, 0608/630386, popř. 02/20512299 E-mail: madleska@hotmail.com

Sartoriova 26, Praha 6, 169 00 Telefon:, 0608/630386, popř. 02/20512299 E-mail: madleska@hotmail.com OBSAH Madlesčin úvodníček 2 Co je nejauktuálnějšího aneb Sojka ještě za tepla 3 Kam vás pozveme aneb Delikatesy 4 Drby, srandičky aneb Sojčí divočina 5 Špigyho humorné bastlení 6 Rozhovůrek s Péťou Špičánkem

Více

šéfredaktor: art direkce: redakcióne: marqueting: fotografie: příjem inzerce:

šéfredaktor: art direkce: redakcióne: marqueting: fotografie: příjem inzerce: 04/2011 Po delší době nevelký spokojenosti jsem se rozhod pořádně nakopnout svoje stereo a nahradit starý zahuhlaný repráčky, ze kterejch zní Čokovoko jak Sepultura, něčim novym a vybral jsem si takový

Více

Na občasné šťastné shledávání s vámi se těší váš občasný nezbeda UnArt a jeho rodičovský tým.

Na občasné šťastné shledávání s vámi se těší váš občasný nezbeda UnArt a jeho rodičovský tým. úvodní slovo ilustrace Michal Ščuglík REVUE NEJEN O KULTUŘE Šéfredaktorka: Magda Hanková e-mail: m.hankova@redakce.unart.cz telefon: 774 313 802 Vedoucí projektu: UnArt Slavičín, o.s. Webové stránky: www.unart.cz

Více

Vaše nová kancelář. www.toka.cz

Vaše nová kancelář. www.toka.cz Vaše nová kancelář www.toka.cz EDITORIAL Máte rádi Vánoce? Cesta hromadným dopravním prostředkem se často změní v nedobrovolný zdroj informací. Obzvlášť teď v předvánočním období, kdy se během tří zastávek

Více

1*13 PETRA SOUKUPOVÁ MILAN LASICA PETR SÝKORA JIŘÍ JEŽEK

1*13 PETRA SOUKUPOVÁ MILAN LASICA PETR SÝKORA JIŘÍ JEŽEK 1*13 JIŘÍ JEŽEK PETRA SOUKUPOVÁ PETR SÝKORA MILAN LASICA na začátek Pojištění pro ty, kdo mají rádi permanentky Allianz cestovní pojištění pro opakované výjezdy Stanislav Bernard spolumajitel Rodinného

Více

www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@vednemesicnik.cz 2 / květen 2015

www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@vednemesicnik.cz 2 / květen 2015 zdarma www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@vednemesicnik.cz 2 / květen 2015 Milí čtenáři, po ránu mrazíky, pylové alergie v plném proudu, učitelé si jako každoročně usmysleli napsat poslední testy ze všech

Více

Karel Janeček. Rozhovor s Oldřichem Lomeckým Tipy na večírky. Myslím, ze Češi jsou spíše chytří lidé. Kultura Zpovědnice Lifestyle Téma Gastro Zábava

Karel Janeček. Rozhovor s Oldřichem Lomeckým Tipy na večírky. Myslím, ze Češi jsou spíše chytří lidé. Kultura Zpovědnice Lifestyle Téma Gastro Zábava září-říjen/2014 Karel Janeček Myslím, ze Češi jsou spíše chytří lidé. Rozhovor s Oldřichem Lomeckým Tipy na večírky Kultura Zpovědnice Lifestyle Téma Gastro Zábava EDITORIAL K aždý si pod pojmem životní

Více

pro vás reklamní magazín českých drah 11/2012 ročník 3 zdarma INTERNETOVÉ SLUŽBY ČD KAMERUN UMĚNÍ VS. ZLOČIN ROZTANČÍ I CELOU IBIZU

pro vás reklamní magazín českých drah 11/2012 ročník 3 zdarma INTERNETOVÉ SLUŽBY ČD KAMERUN UMĚNÍ VS. ZLOČIN ROZTANČÍ I CELOU IBIZU pro vás reklamní magazín českých drah 11/2012 ročník 3 zdarma BUĎTE ON-LINE INTERNETOVÉ SLUŽBY ČD KAMERUN UPROSTŘED AFRICKÉ DIVOČINY BAREVNÉ PODSVĚTÍ UMĚNÍ VS. ZLOČIN DJ LUCCA ROZTANČÍ I CELOU IBIZU on-line

Více

OBSAH. O roztřeseném stařičkém glóbusu se dočtete na straně 21

OBSAH. O roztřeseném stařičkém glóbusu se dočtete na straně 21 Strach EDITORIAL Strach Každý zná strach. Je to jedna z přirozených součástí lidské povahy, jedna ze základních součástek 3pudu sebezáchovy. Strach je úzce spojen s mnoha lidskými vlastnostmi. Ať už mluvíme

Více

3. 12. 3. 2014 Praha a poté 33 měst v ČR jedensvet.cz

3. 12. 3. 2014 Praha a poté 33 měst v ČR jedensvet.cz 01 3. 12. 3. 2014 Praha a poté 33 měst v ČR jedensvet.cz 02 EDITORIAL: Leťte s námi na Valentýna na romantický víkend. 04 NA CESTÁCH S PETREM HORKÝM: WorldFilm Sny o cestování. 12 STOLETÍ MIROSLAVA ZIKMUNDA:

Více

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Ř poslanecké sněmovny, které dopadly pro spoustu lidí překvapivě už jen tím, že se do sněmovny dostalo sedm

Více