... i ll be BACK!!! Mighty Freezine číslo 11/2014, neprodejné vychází 1x za měsíc v české verzi

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "... i ll be BACK!!! Mighty Freezine číslo 11/2014, neprodejné vychází 1x za měsíc v české verzi"

Transkript

1 listopad /

2 OFICIÁLNÍ PIVO FESTIVALU... i ll be BACK!!! Celých 52 čísel Freezinu se mi dařilo schovávat se ve stokách nebo na poště, kdykoliv se téma úvodníku řešilo. Ale na každého jednou dojde a tak tu máme premiéru. Někdo by si možná řekl, že Mighty Sounds má od konce festivalu, tedy , prázdniny. Opak je pravdou, organizační tým se prakticky nezastavil a přípravy na MS 2015 jsou v plném proudu. Blíží se listopad a s ním začátek předprodeje. Jak ale rozjet předprodej, když není na 100% jistý, kde a kdy festival bude? O tom KDE se již dvakrát jednalo se zástupci města Tábor (přičemž hygienici, kteří festivalu vyměřují pokuty, kvůli nimž by se akce musela přesunout z Táborska, se dvakrát nedostavili) a radní do budoucnosti slíbili festivalu daleko větší podporu. Zástupci hygieny pořád prohlašují, že se pouze řídí zákonem (který očividně platí pro každého jinak) a tak je tedy na čase zákon změnit. Dáváme dohromady poslední podpisy k petici pro změnu zákona o ochraně veřejného zdraví a poté ji pošleme těm pánům (Okamurovi ne), kteří v nejbližší budoucnosti budou projednávat novelizaci. Kde se tedy zdá vyřešené Mighty Sounds opět v Táboře. Otázka KDY festival proběhne, by měla být zodpovězena v následujících dnech a to z důvodu, že bychom vám jako vždy chtěli nabídnout to nejlepší, co bude v létě na tour a proto bude možná třeba se trochu přizpůsobit kapelám. Čeká nás také další zásadní změna grafická stránka festivalu. Po nenadálém odchodu grafika Marcela přichází předání pomyslné tuše a myši novým grafikům Woodymu a tetě Markétě. Čekejte komplet nový design festivalu. Věříme, že se vám bude líbit stejně jako nám a jsme si jistí, že se této dvojce podaří důstojně navázat na Marcelovu práci. Mighty Freezine číslo 11/2014, neprodejné vychází 1x za měsíc v české verzi Redakce Přemysl Černík, Fido, Zelí, Vojta Libich, Štěpán Kouba, Vojta Holub, Zdeněk Bělohlávek, Rejnok grafika Zelí Foto Vojta Florian, archiv kapel Inzerce Vojtěch Holub tel.: Marketingová spolupráce Marek Vohralík tel.: Vydává HPK-Productions s.r.o. Ve Střešovičkách 1090/43a Praha 6 IČ: Přetiskování textů a reprodukcí pouze s písemným svolením vydavatele. All rights reserved. Mighty Freezine, 2014 MK ČR E AŽ DOČTEŠ, PŘEDEJ DÁL. NEVYHAZUJ! A když, pak do modrého kontejneru.

3 Americká ska/reggae/punková parta Mad Caddies vyjíždí v půlce listopadu na evropské turné. V Čechách je neuvidíte, náš úděl zůstává smutným. Našinec musí zamířit například do Berlína nebo Hannoveru. Davey Havok a Jade Puget, nerozlučná dvojka. Jejich domovskou kapelou jsou samozřejmě AFI, v současnosti ale dvojka nahrává materiál na novou fošnu svého bočního elektro projektu Blaqk Audio. A co víc, vyhodí desku se svým nejnovějším projektem, uřvaným hardcore XTRMST. Domácí punk rocková parta Burning Steps, známá aktivismem a antifašistickými postoji některých svých členů, postupně vypouští novinky z připravované desky. Song I Won t Let You Down je od konce října k poslechu přes streamové služby. Enter Shikari. Nového alba se sice dočkáme až začátkem roku 2015, kapela ale odtajnila, jak se dnes říká, track The Last Garrison. Je záhodno se s albem průběžně seznamovat, 13. ledna se Enter Shinakri totiž proženou Prahou. Trash metalová legenda Slayer pracuje na jedenácté desce. Navzdory tomu, že u kapely loni proběhla rošáda v obsazení (zemřel zakládající člen Jeff Hanneman a byl poněkolikáté vyhozen bubeník Dave Lombardo), kytarista Kerry King se nechal slyšet, že deska je prostě práce jako vždycky. Příští kalendářní rok by měl být tím, který se do dějin hudby zapíše jako definitivní tečka za Black Sabbath. Kapela má v plánu poslední, devatenácté album nazvané prozaicky 13 a rozlučkové turné. Jedinou překážkou může být neúčast bubeníka Billa Warda, kterého trápí zdraví. Modern Life Is War, se kterými jste si mohli přečíst rozhovor v říjnovém Freezinu, se na jaře 2015 objeví v Evropě. V podstatě týdenní turné se nejblíž České republice dostane do německého Lipska a do Vídně. Doporučujeme bedlivě sledovat vstupenky! Čas nás okradl o dalšího z velikánů jamajského reggae. Tentokrát odešel John Holt, člen jamajské skupiny The Paragons, která se poprvé proslavila začátkem šedesátých let. Holt poté započal úspěšnou sólovou kariéru, která trvala až do jeho posledních dnů. Britští Oi! oldschooleři The Business z jižního Londýna vydávají po čtyřech letech nový studiový materiál. Je jím třísongové EP Back In The Day, titulní skladbu můžete streamovat všude po internetech. Anebo si objednejte vinyl. Česká punková stálice Degradace oslaví v sobotu 22. listopadu patnácté narozeniny. V ostravském klubu Barrák vedle ní vystoupí dvojice pardálů Plexis a N.V.Ú. Pražští garage punkeři The Maggie s Marshmallows se objeví v roli exkluzivních hostů takovou kombinaci by byla chyba nechat si ujít! Jack Dalrymple, zakládající člen sanfranciských punk rockerů Dead to Me, se vrací na místo činu. Plán odejít ze sestesrské kapely labelu Fat Wreck Chords Swingin Utters neohlásil; zdá se, že Jack bude působit v obou kapelách zároveň. Dead to Me by měli začátkem roku 2015 začít pracovat na desce American Son of Cholo.

4 Bytostní eklektici Fast Food Orchestra plní sliby: tvrdili, že se s novým albem vrátí ke kořenům a není tomu jinak. Klopýtavý zvuk a nesmělé hudební výkony debutu Fugison Party, který názvem odkazoval k bujaré atmosféře porevolučních nákupů v čarovných Sudetách, kapela ovšem reprodukovat nechtěla. Mladické období FFO se na sedmé desce projevuje především v rozverných náladách, které překypují magií prýštícího mužství, jeho sebevědomím a mysticismem, a touhou po neobjevených látkách a následném bezprostředním kontaktu s ryzím člověčenstvím. Kapela se v opojném světě tisíců surikat a orangutanech houpajících se na liánách skutečně našla. Setřeste okovy civilizace, vítejte v Zenu. Opicím, co surfujou a hulí, trochu závidíme rozhovor Vojta Holub Jak byste shrnuli tři roky v životě FFO od vydání desky Wanted for Cooking? Susha: Uplynulé tři roky jsou tím nejlepším v historii FFO. A to jak z hlediska tvůrčího, nasazení, mezilidského, tak zejména z hlediska postupné přeměny z instituce hudební kapela v instituci komunita. Společné bydlení, pěstování jídla, trávení veškerého volného času spolu nás stmelilo v ZEN. Fido: Lépe bych to vyjádřit nedokázal, snad bych jen bratra Sushu doplnil, že mezi nás rádi přivítáme další stoupence zenového království, které samo sebou rituálně odháčkujeme. Jak se zpětně díváte konkrétně na Wanted for Cooking? A na zbytek diskografie? Susha: Wanted for Cooking byla deska specifická přístupem k jejímu vzniku, dalo by se říct v tomto ohledu pravým opakem Zenu. Zatímco Zen si vyžádal hodně soustředěné přípravy a je to deska, se kterou jsme šli do studia s nejvíc nadrceným materiálem, Wanted for Cooking byla ušitá horkou jehlou v podstatě na poslední chvíli. Takový byl ale záměr, pokusit se udělat spontánní záznam krátké, ale intenzivní etapy. Z naší diskografie, na který jsem se podílel, pro mě bylo do Zenu vrcholem Urban Menu. Ostatní alba se mu v mých očích snažila rovnat, ale ne vždycky se jim to dařilo. Přesto si na každém dodnes najdu něco, co mě baví a navíc je každé záznamem určité doby a etapy, na kterou vždycky rád vzpomínám. Fido: Přesně tak, úplně každá deska, jak ta, se kterou je člověk spokojený, nebo naopak ta, se kterou spokojený není, slouží jako podrobná kronika, do které se dá i po letech kouknout. Takže s odstupem času jsem rád za úplně každou desku v naší diskografii. Pojďme k Zenu, začněme u názvu. Proč vlastně Zen? Susha: Zen je poezie, je to vrchol, kterýho jsme v našem komunitním životě dosáhli. Je to závěr a naplnění všech našich tužeb, je to všechno a nic, každý si v něm najde to své. Vtipná je navíc symbolika hlavního loga Zenu zetko dvakrát svisle přeškrtnutý asociující symbol dolaru kontrast mezi duchovním a materiálním. Ten název jsme si zvolili, myslím, hlavně proto, že se na něj dá vymyslet plno takovejhle píčovin.

5 Fido: Zen. Je to ten největší odvaz, jaký si dovedeš představit, jsou to večírky a spousta proteklýho alkoholu, vykouřených cigaret a marihuany... ale především je to poezie. Alespoň tak to říkal ve své knize Na Cestě Jack Kerouac a my jsme se s tímto úhlem pohledu plně ztotožnili. Jak byste popsali desku Zen hudebně? Susha: Je to deska bez omáčky, jen samý hezký písničky. Stylově trochu jako východní náboženství, je tam to, co mají všichni rádi, ale nikomu to nenutíme, není to černý, ani bílý, je to stará dobrá fastfůdí šeď vyleštěná rokama dřiny a zkušeností. Chceš slyšet, abych ti řekl, že je to trochu ska, trochu dancehall, hiphop a rokenrol? Tak to si tu desku radši poslechni Fido: Nejsem si úplně jistý, že třeba Johny Depp, Quentin Tarantino nebo Leonardo DiCaprio, kterým sem desku poslal, budou sdílet Sushova slova, že to nikomu nenutíme. Shodnete se v kapele na tom, jak má deska znít? Jak u vás vypadá tvůrčí proces? Fido: V naší komunitě má každý právo vyjádřit svůj názor, ale pravdou je, že ne vždy guru názory jednotlivců vyslyší. V tvůrčím procesu nám pomáhají Kučínovy (vegan) koláčky a vývar z kaledonského kořene, pak se většinou dokážeme jeden na druhého lépe napojit. Vypijeme vývar z kořene, zavřeme se společně v místnosti a zhruba tak dvě hodiny se hlasitě smějeme. Někteří usnou na podlaze, ostatní meditují. Ve zkratce probíhá tvůrčí proces vzniku písní zhruba tak. nem David Vostrý, Dr. Kary a Vladimír 518. Sedmým hostem je Sandra Klouzová, která se věnuje zvukovému designu a vytvořila pro nás velmi krásné zvukové stopy, které vás vtáhnou do děje. Všichni hosté jsou naši kamarádi, takže jsme už více méně od začátku věděli, že je na desku chceme a do jakých písniček je chceme a jsme rádi, že nikdo z nich neodmítnul. Vlastně teda až na Sri Chinmoye, který se už podruhé vymluvil. Asi by bylo vhodné zmínit Kateřinu Ktaiwanitu Bažantovou, která spíše než hostem je už tradiční součástí našeho Mohli byste představit hosty? Odmítnul účast někdo? Fido: Na desce se objeví sedm hostů: Adam Koller (perkuse), Matěj Belko (kytara), Ivo Rafan (bajno) a za mikrofoopičího světa a postarala se o kompletní a komplexní grafiku této i předešlé desky. Hodně jste si dali záležet na jazyku a textech. O čem jsou? Fido: Je teda pravda, že oproti předešlým deskám byla právě této z jazykového i obsahového hlediska věnována mnohem větší pozornost než obvykle. Jedenáct textů jsem napsal já a dva texty napsal Přemek Černík, do písničky Sousedi si napsal svůj text Vladimír. Všechny anglické texty opravil a poeticky vyšperkoval Vojta Holub (autor rozhovoru) a ty české nám zase zkontrolovala Markéta Štechová. Obsahově je to pestrá paleta tematických okruhů kapele Fast Food Orchestra blízké, takže tu máme několik textů o lásce, několik textů o mejdanech a hulení, ňákej ten text o surfování a jako obvykle i ňákej ten sociálně kritickej úhel pohledu. Obecně jde o příběh opic, potomků lidí, který žijí na idylickém ostrově, přes den surfujou a v noci kalej, a kterým tak nějak všichni závidíme. Pokud by se někdo ztrácel v obsahu, mohly by mu pomoc báječné ilustrace Kateřiny Bažantové, která tomuto světu opic dala konkrétní podobu. Řešili jste i výslovnost. Proč? A jak to probíhalo? Susha: Výslovnost jsme řešili hlavně proto, že jí máme příšernou. Probíhalo to tak, že nás během natáčení jebal za každý slovo David Vostrý tak, že jsme k němu cítili čirou nenávist. Točení zpěvů nám tak trvalo zhruba třikrát déle, než kdybychom zůstali u naší oblíbené czenglish. Teď ho ale milujeme. Fido: Na druhou stranu je potřeba fanoušky Fast Food uklidnit, skills Davida Vostrého jsou sice obdivuhodné, ale s materiálem jako my pouze omezené, tudíž o svoji dávku nám identického východního akcentu se rozhodně bát nikdo nemusí.

6 C M Y CM MY CY CMY K

7 Rozhovor Vojta Libich a Tomáš Kejmar Text Vojta Libich Zákon ulice, filozofie očisty

8 John Joseph, zpěvák kultovní newyorský hardcore kapely Cro-Mags je menší podsaditej chlápek, ze kterýho i v jeho 52 letech sálá asi třikrát větší energie než z většiny dvacátníků, co znám. Ale i přesto, že bylo jasný, že kdyby se mu zachtělo, zbije na jednu hromadu mě, zbytek naší crew včetně dvou francouzskejch reportérů a vymaluje si naší krví kapelní šatnu, působil moc přátelsky a mile. Prostě takovej příjemnej, ukecanej pokérovanej strejc. Až na to, že ze spousty věcí, který nám v tý šatně v zákulisí festivalu Groezrock vyprávěl, docela běhal mráz po zádech. A jelikož celej rozhovor se zvrhnul ve filozoficko-spirituálně-politickou debatu a trval asi dvě hodiny a Mighty Freezine bohužel není nafukovací, následující řádky jsou aspoň průřezem tím, o čem jsme si s Johnem povídali. Spiritualita Cro-Mags jsou jednou z prvních kapel, která přivedla do hardcore punku Krišnovo učení. Ovlivnili tak celou řadu dalších, například Youth of Today, Shelter nebo 108. John Joseph prožil nějakej čas v Krišnově chrámu, jeho učení ale aplikuje svérázně a po svým: Nikdy jsme nekázali náboženskou doktrínu. Vzali jsme svoje vlastní zkušenosti z ulice a udělali z nich texty, který byly provázaný spiritualitou Krišna. Nikdy bys ale neměl bejt natolik egoistickej, aby sis začal myslet, že ti nikdo nemůže dobře poradit. Měl bys pořád udržovat sklenici napůl plnou a neustále se učit. To, k čemu se ale snažím celej život dopracovat, je filozofie soucitu. Soucitu se zvířatama, s ostatníma lidma. Společnost plná hajzlů bez soucitu je peklo. A to děláme ze svojí planety peklo. Soucit je klíčem. Dřív jsem byl pro pomstu, když mi někdo něco proved, chtěl jsem ho sejmout, ale pak si uvědomíš, že skutečná síla je v tom nebrat si věci osobně. Když ti někdo udělá něco zlýho, to je jed v jejich životě, ne ve tvým. A pokud si to bereš osobně, tak ten jed vstřebáváš. Jestli si ale myslíš, že nežiju v pokušení nebo že je můj život bez překážek jenom proto, že přijímám tohle učení, tak se kurva pleteš. V to věřej křesťani: Přijmi Ježíše a budeš spasen! Vyhraješ loterii! A budeš si moct dělat, co chceš! Kecy! Dětství na ulici Slyšet Johna Josepha vyprávět o svým dětství a mládí na ulicích v New Yorku bylo jako koukat na film s Al Pacinem, o to silnější ale bylo vědět, že tyhle historky se vážně staly: Křesťani říkaj: Nastav druhou tvář. Tam odkud jsem já, pokud nastavíš druhou tvář, tak tě někdo čapne a bodne tě do krku. Ne. Pokud na tebe někdo naběhne, tak se s tím kurva musíš rychle vypořádat. To je pouliční spravedlnost. Když dneska přijedeš do New Yorku, vidíš prostě New York, krásný kosmopolitní město. Já ale mluvím o New Yorku v 70. letech. Jako malej kluk jsem vyrůstal po sirotčincích a adoptivních rodinách. Pak už jsem měl ale dost ponižování, tejrání a zneužívání a rozhod jsem se, že budu žít radši sám na ulici a že zažiju život na vlastní kůži. A to se taky stalo. Dřív než mi bylo 18, jsem byl postřelenej a dvakrát pobodanej a na ulici jsem se zaplet do obchodu s PCP a heroinem. Většinu kluků, se kterejma jsem kámošil na ulici, postupně pozabíjeli. Takhle to tenkrát chodilo. Lidi nevolali fízly, nepráskali na sebe, když jsi měl s někým problém, tak jsi ho prostě vyřešil. Když do tebe někdo kéruje dneska a ty mu rozbiješ držku, tak uteče a zavolá fízly. Zkurvený zbabělci... Každej je dneska strašně drsnej, protože chodí do posilovny a trénuje posranej thai box. Ale to na ulici nic neznamená. Nic! Dneska vidíš všechny ty pozéry, co si vlezou do starýho baráku a řeknou: Squatujeme tady, kámo!, ale za tejden je vidíš postávat před bankou, jak dostávaj kapesný od svejch zazobanejch rodičů. My jsme neměli nic takovýho, nic, k čemu bychom se mohli vrátit. Udělal jsem spoustu chyb, dealování drog, vloupačky, násilí... ale nic z toho bych nevrátil zpátky. Všechny naše zkušenosti z nás dělaj to, co jsme. Harley Flannagan Harley je původní a legendární, i když nechvalně proslulej basák Cro-Mags, kterej se v minulosti s Josephem mnohokrát rozhádal a odešel z kapely, v některejch obdobích ale dokonce fungoval jako frontman. Poslední zmínka o tomhle divokým chlápkovi je z roku 2012, kdy napad dva členy současnejch Cro-Mags před koncertem, pobodal je a pokousal. Svědectví o něm podává John Joseph: Když jsem se v půlce 80. let vrátil z chrámu Krišny, zjistil jsem, že Harley zaved Cro-Mags do úplně zkurvenejch vod, začal koketovat s celým tím dementním skinheadským hnutím. Napadal bezdůvodně homosexuály a tak dále. Dokonce se dostal na obálku jednoho newyorskýho gay magazínu, kde stálo: Pánové, dávejte si bacha na tyhle skinheady. Dokonce někdo najal Portorikánce, aby Harleyho sejmuli. Naháněli nás pak na koncertech po půlce Států a jako první přišli za mnou, protože znali můj ksicht z lochu. Postavil jsem se jim a schytal jsem to nožem do ramene. Tím jsem si ale vysloužil jejich respekt a dali jsme se do řeči. Nakonec z úcty ke mně Harleyho neoddělali. Trochu jsem Harleyho profackoval a vlastně ho nakonec přived k filozofii Krišny. Snažil jsem se to s ním urovnat mockrát. Ale ten týpek si prostě nedá říct a chová se jako totální čůrák. Jednou se mě dokonce snažil dost do vězení na deset let. Ta zasraná krysa mě udala! I to jsem mu odpustil a myslel jsem si, že budem zase kámoši, ale Harley je plnej jedu. Na koncertech se choval jak kretén, napadal lidi a dělal spoustu dalších sraček. A to je ten důvod, proč už není v kapele. Veganství Cro-Mags jsou i díky svojí duchovní filozofii propagátoři vegetariánství a veganství. Nejedná se ale jenom o etický důvody, ale i o zdravej životní styl. John Joseph má například za sebou už druhej závod Ironman Triathlon, jeden z fyzicky nejnáročnějších sportovních závodů na světě. Nutno dodat, že Joseph i na pohled budí velkej respekt. Při řeči měl ve zvyku občas zdůraznit něco tím, že praštil do stolu pokaždý se zatřásla celá kapelní šatna, ve který jsme seděli: Jasně, že se snažím pomáhat bezdomovcům. Sám jsem žil na ulici, když jsem byl mladej, takže vím, jaký to kurva je. Přinášíme jim zdravý organický vegetariánský jídlo a snažíme se je vzdělat v tom, proč je tahle strava pro ně lepší. Ale nenutím jim to. Vědění a vzdělání by měl bejt dar, ne povinnost. To taky píšu ve svojí knize. Nesnáším všechny ty zkurvený kretény, který odsuzujou a ponižujou lidi jenom za to, že nejsou vegani a sami se hrdě bijou do prsou. Člověk by měl chtít pomoct lidem i zvířatům, ne si honit ego. Jasně, moje kniha se jmenuje Maso je pro sráče, ale jak píšu v úvodu: pokud chcete dál jíst zkurvený jídlo, který vám dodávaj farmaceutický firmy, co geneticky modifikujou naše potraviny, sedět celej den na prdeli a hrát videohry, ztloustnout a onemocnět, tak z vás prostě budou sráči závislý na farmaceutickejch firmách, který vás budou udržovat při životě. Pokud tohle chcete, vaše volba.

9 Hudba Zeptali jsme se Johna, co říká na spoustu těch moderních hardcore kapel, který na Groezrocku může slyšet. Otázku skoro až ignoroval, jak moc se nám snažil dát najevo, že je mu skutečně současná tvrdá scéna úplně ukradená: Moderní takzvaně tvrdá muzika mě vůbec nezajímá. Nic to se mnou nedělá. Podívej, kdybych teď zapnul svůj ipod, žádnej takzvanej hardcore tam nenajdeš. Našel bys tam Marvina Gaye, Stevieho Wondera, taky spoustu klasickýho rocku V 70. letech jsem viděl naživo Led Zeppelin, ve 14 letech jsem viděl The Who, Yes, Rolling Stones, původní sestavu Black Sabbath v roce A pak jsem měl možnost viděl spoustu původního punku v Max s Kansas City, viděl jsem Ramones v CBGB v roce Ale nic z tý moderní tvrdý vlny mě nezasáhlo. Muzika není o tom bejt drsnák. Chceš bejt drsnej? Běž bejt drsnej v posilovně nebo vstup do armády pro mě za mě. Nebo se nech zavřít. V lochu si taky každej myslí, že je drsnej. Ale u mě rozhodně žádnou drsnou muziku nenajdete. Já si radši poslechnu Boba Marleyho. Punk Otázka o dnešním punku Johna rozproudila natolik, že se z odpovědi stala půlhodinová debata o kultuře, politice a konspiračních teoriích, tady je aspoň zlomek: Punk se homogenizoval pro masovou spotřebu, to se ale stane s každou revoluční uměleckou formou, třeba s hip hopem. Podívej se na původní hip hopery, jako byli Public Enemy, na to politický a sociální poselství. Kde je v dnešním hip hopu nějaký poselství? Děvko, vošukám tě do prdele a budu u toho pít pivo a šňupat koks? Nic víc než hromada píčovin. Reggae to samý. Teď je to jenom: Ya man! Dal bych si bílou holku, ya man, s velkou prdelí! Stejně tak punk rock, jde v něm teď hlavně o módu. Teď zvolili prezidentem Obamu a všichni si myslej: Wow, černej prezident, konečně jsme zachráněný. Hovno! Obama je ten největší šmejd ze všech. Bush byl bezpečnej, protože všichni věděli, že je to úplnej retard. Ale Obama se tváří, jako že je jedním z nás, kámoší se s Jayem-Z, hraje basket, to je bastard, na kterýho si musíš dávat bacha. Ale o tom se dneska z punk rocku nedozvíš. Existoval jeden slavnej dobyvatel, zapomněl jsem jeho jméno, ale bylo to někdo v dobách starýho Říma, a ten prohlásil, že vždycky, když dobyl město, nechal ze všeho nejdřív povraždit všechny umělce, protože to oni jsou volnomyšlenkáři společnosti. Ale podívej se na dnešní umělce. Jenom usnadňujou lži a degeneraci mas místo toho, aby byli revoluční. Místo toho, aby mluvili o Novým světovým řádu a mašinérii, která to všechno pohání kupředu. OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ PLZEŇ POD LAMPOU OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ // OBSCURE.CZ PRAHA MODRÁ VOPICE PRAHA ROCK CAFE

10

11 Text Vojta Libich Kdo se aspoň trochu zajímá o dění na domácí scéně, určitě za posledních pár let zachytil název slovenský kapely From Our Hands. Teď se na nás tihle kluci z Bratislavy řítí s horkou novinkou deskou Individuals. Všichni jsme krysy v klecích From Our Hands vznikli v roce 2007 v Bratislavě a za ty roky stihli dosáhnout slušnejch úspěchů. K těm patří nejenom vytvoření solidní fanouškovský základny u nás i na Slovensku, ale například předskakování Prodigy v roce 2012 nebo letošní účast na festivalu Envol At Macadam v kanadským Quebecu, kterou jim zajistilo vítězství v soutěži Planet Rox. Že ale nejsou jen tak nějaký ořezávátka ze soutěže, ale mělo by se s nima počítat, dokazujou FOH svojí tvorbou a především energickejma živejma koncertama. Zvuk týhle celkem mladý čtyřky byl vždycky ovlivněnej zejména melodickým punk rockem, místama je ale pěkně řízlej hutnejma metalovejma riffama. Metaloví puristi teď samozřejmě začnou protáčet oči, je ale třeba se pořádně zaposlouchat. Pod chytlavou popovou slupkou umí bejt songy From Our Hands i pěkně syrový a ostrý. Důkazem je i novej počin. Po albech Buildings Fall (2009) a Sinners (2010) si dali s novou tvorbou dlouhej oddech a v říjnu 2014 konečně po čtyřech letech vydali novou desku s názvem Individuals. Už od začátku je jasný, že tohle bude jiný kafe. Řezavý kytary sypou jeden riff za druhým, melodie si zachovaly svojí chytlavost, ale nějaký ohraný popový klišé aby člověk pohledal. From Our Hands přitvrdili a zároveň skladatelsky kurevsky vyspěli. Deska jede od začátku do konce s takovou energií a rozmanitostí, že vám to nedovolí ani na chvilku ztratit pozornost. Pro mě rozhodně jeden z nejlepších domácích počinů za posledních pár let. Bez přehánění. Dejte tomu šanci. Může se sice zdát, že FOH svým zvukem i složením publika pošilhávaj spíš do mainstreamový rockový scény, pořád kluci ale jednoznačně vycházej z poctivýho punk rocku a hardcoru a to jak hudebně a textově, tak i lidsky. Příkladem můžou bejt třeba právě texty na nový desce, který rozhodně nespadaj do škatulky běžnejch rockovejch textů. Zabejvaj se spoustou hlubších témat z až téměř vědeckýho hlediska. Možná to má co dělat i s tim, že frontman Hoťo má inženýrskej titul na elektrotechnice a v současný době si dodělává doktorát na fakultě biofyziky. Texty na Individuals jsou každopádně o poznání temnější než na předchozích počinech, přičemž se rozhodně nejedná o nějaký plytký lovesongy. Například v textu k Livestock FOH zpívaj: Život jsou jatka a my jsme dobytek, tak se postav pravdě, tentokrát nezazní žádnej chvalozpěv... Nejvíc mi ale rezonuje v hlavně pasáž z ústředního songu Individuals: Stavíme si klece a polykáme to, co si myslej oni, stavíme si klece, jsme jenom krysy... Zkombinujte tohle s našláplou syrovou hudbou a jestli tohle není kapela, kterou je potřeba zčeknout, tak už vážně nevím. From Our Hands jsou teď právě uprostřed česko-slovenskýho tour k vydání nový desky. A můžeme je tak zastihnout i na pár štacích po naší domovině. V Praze zahrajou v pondělí 17. listopadu v Roxy spolu s Kung-Fu Girlz a Call Tracy, koncert je zadarmo. Tak doražte! From Our Hands (SK) Kung-Fu Girlz Call Tracy po , Praha Roxy

12 TEXT Štěpán Kouba The St or y of Sailor Jerry, legenda o vášni a jehle Noční krajinou zalitou měsíčním svitem se táhne dlouhej nákladní vlak. Jede moc pomalu na to, aby se dalo říct, že uhání, ale dost rychle, aby bylo pro posádku, která posedává v nákladním vagónu, bezpečný usnout blízko odsunutejch 2 Ačkoliv rozhovor s tímhle chlapíkem už vám přinést nemůžeme, jedná se bez náznaku pochybnosti o člověka, kterej by měl i v dnešní době co říct, a jsem si jistej, že zrovna lidi, jako jsme my, by hltali každý jeho slovo i gesto. Takže alespoň v kostce jeho příběh. bočnic. Černý pasažéři, vandráci, ztroskotanci, snílci. Jeden z nich hraje na foukací harmoniku, ale přes klapání pražců je ho sotva slyšet, takže ho nikdo nevnímá. Bílej měsíční svit po několika hodinách slábne a všeobjímající černomodrá se pomalu mění v denní světlo. Brzo bude den. Netrvá dlouho a sluneční paprsky se vší silou opřou o vyprahlou pustinu. Vlak brzdí, blíží se k pumpě, kde doplní zásoby vody. V momentě, kdy zastaví, seskočí z otevřenýho nákladního vagónu kluk s plátěným báglem na zádech. Loučí se s ostatníma a jeden z nich mu podává několik cigaret. Zamíří k pumpě, kde naplní dvě láhve vodou a pak se vydá po prašný cestě směrem, kde tuší sever. Končej dvacátý léta a ten kluk se jmenuje Norman Collins. Je právě na začátku cesty, na jejímž konci bude stát jako legenda jménem Sailor Jerry. Že to nezní jako začátek příběhu neslavnějšího tatéra všech dob? Jedeme dál. Podobným kočovným způsobem žilo tehdy poměrně dost lidí. Někdo z nutnosti, někdo z lásky ke svobodě, jistý je ale jedno: na dveře klepala velká hospodářská krize a to, že si tihle nomádi zvyklí žít s málem, co jako nádeníci většinou vydělali na plantážích, nepotrpěli na luxus, je dost možná zachránilo před nevalným osudem těch, co zůstali ve městech, závislí na příjmech od zaměstnavatelů. Směska lidí, na kterou se tu dalo narazit, byla opravdu pestrá, stejně jako paleta řemesel a dovedností, který se od nich člověk moh naučit. Osud tomu chtěl, že mladej Norman tu pochytil základy tetování. Natvrdo, jenom jehla a inkoust. Jeho první zákazníci samozřejmě pocházeli z komunity freighthoppers, naskakovačů na vlaky, jak se těmhle cestovatelům tehdy říkalo. Svýho času takhle žil třeba i Jack Kerouac nebo Ernest Hemingway a zmínku o tomhle způsobu života najdete v obrovským množství knih a filmů. Ale je čas posunout se zase dál. Ve chvíli, kdy Norman vyrazil severně z vlakovýho nádraží, měl už namířeno do Chicaga. Jaká byla jeho pohnutka, nevíme, možná se chtěl usadit. To se ale měl vydat radši někam jinam. Bylo to totiž právě v Chicagu, kde jeho život tatéra teprve začal nabírat na obrátkách. Hned po příjezdu se vydal do nejbližší vykřičený čtvrti. Kam taky jinam, když vypadáte jako vandrák a jste bez peněz a bez kontaktů. Netrvalo dlouho a díky svýmu zájmu o tetování se tu dal do kupy s chlapíkem jménem Gib Tatts Thomas, kterej už v tý době platil za místního kápa, alespoň co se tetování týče. U něj Norman poprvé viděl tetovací strojek a od něj taky pochytil, že používat se ho nejlíp naučí na někom, kdo je tak na plech, že neodmlouvá. Legendy pravěj, že se tatérskýmu umění učil i v márnicích, když se mu podařilo podmáznout hlídače. Jak už bylo řečeno, Chicago se Normanovým domovem stát nemělo, místo toho ho to táhlo na moře. Kdo ví, proč se vlastně rozhodl dát k námořnictvu. Možná už mu byla severní Amerika i se všema svejma železnicema prostě malá, nicméně moment, kdy poprvé vstoupil na palubu, se dá považovat za přerod Normana Collinse v Sailora Jerryho. Na moři se plavil léta, za který tu vystřídal snad všechny možný funkce a profese, nakonec se stal i kapitánem vlastního trojstěžníku. Procestoval každej kout Pacifiku a všude sbíral inspiraci, která formovala jeho tatérskej styl. Ten původně vycházel hlavně z figurální kresby severoamerickejch domorodců, který zobrazovali hlavně duchy svejch předků v podobě zvířat. Zdroje svý inspirace ale nikdy přesně nekopíroval, ale přetvářel tak, jak to pochytil za svýho života mezi freighthoppers. Na moři se Jerry setkával se spoustou dalších vlivů, zejména pak s těma z Asie. Při plavbách se seznámil s mistry japonskýho tetování, kterejm se říkalo hori, a s některejma udržoval profesně-přátelský vztahy celej život. Poštou si vyměňovali pohlednice s novejma skicama a tím i zkušenosti a rady. Tady pozor, takhle se v podstatě formoval styl, kterej se dneska označuje jako oldschool a kterej má určitě nejmíň půlka z vás někde na těle. Po čase začala Jerrymu chybět pevná půda pod nohama, ale na pevninu už se nevrátil. Jako novej domov si vybral Honolulu. Havajský ostrovy byly tou dobou relativně klidná díra a až na těch pár hurikánů se

13 tu nic moc nedělo, co byl rok dlouhej. To by ovšem nesměla přijít druhá světová válka. Havaj se stala významnou zónou mezi USA a šikmookým nepřítelem a na ostrovech se to začalo hemžit. Druhá světová válka byla pro Ameriku zvláštní období a ještě víc to platí pro její námořnictvo. Povolávací rozkaz dostal kdekdo a z námořnictva se stal další melting pot, tentokrát ne národnostní, ale společenskej. Mladý kluci různejch sociálních vrstev nechali doma svoje holky a rodiny a čekalo je nalodění s nejistou vidinou návratu. Posledních pár dní v relativním bezpečí Pearl Harboru chtěl každej bezezbytku využít, protože co nezkusíš teď Chlast, hazard, děvky, všudypřítomnej patos chlapskýho bratrství až za hrob a každej tah končil ve vykřičený čtvrti, kde kromě barů, špeluněk a bordelů sídlil taky tetovací krámek Sailora Jerryho, kterej všechny tyhle zážitky jednou provždy zvěčňoval do jejich kůže. Zájem o tetování byl mezi námořnictvem takovej, že se vyrojily spousty tatérů, který více či méně zručně napodobovali Jerryho styl. Ačkoliv jima Jerry hluboce pohrdal, nedá se jim upřít, že se značnou měrou zasadili o to, že se oldschool rozletěl z Honolulu do přístavů celýho světa. Ačkoliv je Norman Collins aka Sailor Jerry dneska známej hlavně coby námořník a tatér, jeho život m ě l i jiný stránky. Byl celkem plodnej spisovatel a básník, měl dokonce svůj vlastní rádiovej pořad o muzice a literatuře, ve kterým občas předčítal svoje básně. Byl kapitánem na vlastním trojstěžníku, se kterym podnikal plavby kolem ostrovů, hrál na saxofon v jazzový kapele a obzvlášť rád se proháněl ve svým Thunderbirdu nebo na mašině Harley Davidson. Říká se, že při vyjížďce jednou dostal infarkt a když se probral, normálně se zvedl ze silnice, nasedl a jel domů. Badass. Osobitej styl tetování ale není jedinej Jerryho odkaz, kterým se zasadil o rozvoj tohodle pěknýho řemesla. Ve svý době se zabejval mícháním bezpečnejch barev, vymejšlel sestavy jehel, kterejma se daly tetovat větší plochy naráz, aniž by moc poničily kůži a říká se, že byl taky první, kdo přišel s jehlama na jedno použití a sterilizací pomůcek. Renesanční člověk, co?

14

15 Modelky Foxy Twins Foto Vojta Florian (vojtaflorian.com) Make-up Viola Černodrinská Lokace Cross Club ( ~ listopad 2014 ~

16

17 C M Y CM MY CY CMY K

18 text Zdeněk Bělohlávek Pranostika o svatým Martinovi ve spojení s rokenrolovým koncertem vytváří celkem jasný asociace o bílým sněhu, co se ten den bude všude sypat. Protože jsme ale seriózní periodikum a ne nějaká Mladá fronta nebo Lidový noviny, budeme se lacinějším metodám jak zaujmout připitomělý čtenáře vyhejbat jako Asmodeus krucifixu. Každopádně na Sedmičce zahraje temný punkový trio Coliseum z Kentucky zrovna a odstartuje tak svý čtrnáctidenní evropský turné. Coliseum vznikli v roce 2003 ve městě Lousville, původně hráli ve čtyřech, o tři roky později změnili počet členů na ten úplně nejlepší, co kapela může mít kytara a zpěv (Ryan Patterson), basa (Kayhan Vaziri), bicí (Carter Wilson) a čau, víc neni potřeba. Spolu s Converge, Rise Against, Trash Talk a mnoha dalšíma tvořej nesourodou a zajímavou tvář americkýho punk rocku. Není to uniforma, ale platforma (dobrý je vidět ty slova takhle za sebou), která dovoluje vstřebávat jakýkoli hudební vlivy, což taky Ryan Patterson potvrzuje: Otázka žánru vypadá dneska jako důležitá kvůli snaze upřesnit víc, co nejsme, než co jsme... zjišťuju. Často jsme ne úplně správně považovaný za metalovou kapelu, taky stoner rockovou, nebo že děláme sludge, nic z toho se nezdá bejt správný a aplikovatelný na Coliseum. Proto taky kvůli tomu říkáme, že jsme jednoduše punková kapela, i když to asi myslím není přesná definice. Hodně vlivů a hudebních prvků, co vytvářej náš sound a hodně se míchaj a srážej, svádí lidi hodnotit věci podle sebe a ne čistě podle samotný hudby. My jsme prostě vyrostli v prostředí punk rocku, hardcoru a indie rocku a to by mělo o naší hudbě říkat nejvíc, protože to tvoří část našich duší. Punk rock je široká škatule, kam se vejdou Joy Division, Clash, Fugazi i Killing Joke a desítky dalších, který Ryan zmiňuje jako vzory. Sám bych na nejnovějším albu Sister Faith klidně slyšel hodně stoner melodií, zastřený a snový obrazy plný černejch křížů (Ryanova předchozí kapela se jmenovala Black Cross), prázdnejch kostelů a smutnejch lidí se spoustou tetování. To nejlíp vystihuje i název jednoho z klipů Black Magic Punks. Jmenovaná loni vydaná deska Sister Faith je čtvrtá v řadě, předcházely jí eponymní Coliseum (dva čtyři), No Salvation (dva sedum) a House with a Curse (dva deset). Do toho ale musíme připočítat řadu EP a split singlů se Superchunk, Lords nebo Doomriders. Mezi perly bych počítal video Skeleton Smile song á la Monster Magnet, v němž spoluúčinkuje lousvillská folk a country legenda Bonnie Prince Billy, doprovází kompilace starších slasher sekvencí s různě letícíma částma lidskejch těl a tekutin. Nevim, jestli je to americkým jihem, kterej má v sobě něco starobyle magickýho a zvrácenýho, že tam pankáčům strašej v hlavě okultní přízraky víc než nějaká sociální a kulturní angažovanost. Vemte si třeba Butthole Surfers, který by doufám z Coliseum měli určitě velkou radost. Coliseum (US) Pray for Death út , Praha Klub 007 Strahov

19 Text Vojta Holub Dead End 2014 Budweis City Hardcore Budweis City Hardcore. To slovní spojení má tah na bránu, hrdej odkaz k tradici, zároveň je zdravě cizorodý. Asi není dne v roce, kterej by ho vystihoval líp než poslední pátek v listopadu. Jihočeská metropole samozřejmě není jen domovem skvělýho piva a rozjetý klubový scény, stala se i útočištěm indoor festivalu, kterej každoročně na několik hodin obojí skloubí v mejdan jako prase. Dvanáct punkovejch, rockovejch a hardcorovejch kapel, mladá krev i zkušený pardálové, esa domácí scény. Cirkus v podání Krucipüsk v čele s démonickým principálem Tomášem Hájíčkem, brněnská kyber-astrální hydra Insania, která káže, že cesta dolů je cestou vzhůru, fanouškům Mighty Sounds dobře známá parta Prague Conspiracy, jež se pohybuje na pomezí hard rocku a hard rocku, anebo třeba nadějná čtyřhlavá hardcorová hydra CityLights, s jejímž front-kytaristou Štěpánem, největším žijícím českým obdivovatelem Judas Priest a K. K. Downinga, jste si mohli přečíst v zářijovým Freezinu seriál Videorama. Celkem se v Budějcích představí přes dvacet kapel, z nichž jména většiny na většinu poctivejch vymetačů koncertů působí jako kobliha na voliče Agrofertu. Uspořádat Dead End napadlo původně kluky ze Satisfucktion, metalový legendy, kterou začít představovat budějčákovi, ustřelí vám hlavu. Na první ročník přišlo poslední pátek v listopadu do KD Vltava na 600 lidí, což je u nás obrovskej úspěch. Kluky to samozřejmě nakoplo k další činnosti a na přípravy pokračování se vrhli s pořádnou vervou. Dovolili si taky malej fór a mezi jinak tvrdě kytarovej lineup vmáčkli krumlovský reggae divochy Pub Animals. Sál kulturáku narvanej hopsajícíma vlasatcema byl zážitek, na kterej se nezapomíná. Dead End se následně přestěhoval do centra města, kde se usadil až do dnešních dnů. Mimo hlavní scénu, která je v KD Gerbera, se rozrostl do dalších barů a klubů, jedním z nich byl i Velbloud, do loňska fungující jako Mighty Bar Velbloud. Dobrý, autentický věci vznikaj vždycky odspoda. Z nadšení a z touhy předat ho dál. Z touhy realizovat se věcí, která má smysl a která pak ostatním dává sílu a energii. Základním impulsem pro uspořádání prvního ročníku Dead Endu byl jednoduše fakt, že podobnejch akcí, který maj hlavu a patu, je v Čechách jako šafránu. Udělat festival s ksichtem, kde se představí zajímavej lineup klubovejch kapel, vystupujícím se dostane perfektního servisu a návštěvníkovi bude dobře, jelikož tráví čas v komunitě, která jede na stejný vlně, to je prostě dobrá myšlenka. Šestý pokračování Dead Endu v roce 2014 dokazuje, že festival vyrost ze správnýho podhoubí a šlape si správnou cestu. Zkrátka žádnýho z vystupujících Dead Endu nejde nazvat festivalovou stálicí a o to je cennější, že se takový interpreti sejdou pěkně pod jednou střechou. Šestá edice Dead Endu proběhne v KD Gerbera rovnou na třech pódiích. Partnerem akce, kterej zajišťuje rovnou i občerstvení, je Budweiser Budvar. Nemá smysl váhat, že akce, kde se nalejete Kroužkem k prasknutí, potkáte asi známejch a společně zahrozíte na trochu teho punku a metalu, je to, co by člověk měl v pátek 28. listopadu dělat. Dead End Festival vol. 6: Krucipüsk, Insania, Prague Conspiracy, Lahar, Overloaded, Brainscan, City Lights, All These Memories a další pá , České Budějovice KD Gerbera

20 Parforsní hony Skvělá věc, jízda na koni krajinou s ostatními jezdci, pronásledování smečky psů, které jejich činnost baví, to vše v sedle (až na pády) přes překážky a za troubení dechů, povětšinou však jen lesních rohů a podobných žesťových nástrojů, které se dají obmotat kolem těla jezdce na koni jedoucího. Ale když si to tak nějak pro sebe shrnuji, jedná se o podivnou činnost jezdec na koni přes překážky pronásleduje smečku, která jde po stopě lišky, avšak liška podšitá je nahrazená jezdcem, který má na sedle vaky s liščí močí, jejíž stroužky pouští psům kolem boků koně. Zkrátka jedná se o setkání psích pissing fetišistů, které přitom v sedle sledují ještě větší úchylové, než psi samotní honci. Nehledě k večerům po honu, kdy je nutno sedět se šlechtou, která se této zábavě věnuje jako hlavní náplni a přitom poslouchat hlavního patrona této činnosti u nás Vaška Vydru. Může se člověk cítit více vinen, než absolvováním tohoto? Offroad P. Dunka Odmyslím-li to, že jsem až dodnes neznal definici guilty pleasures, musel jsem se nad sebou vážně zamyslet, které z mých potěšení není guilty. A dostal jsem sám sebe do úzkých. Vytvořil jsem seznam a škrtal. Ze všech potěšení, které mě těší, jsem nakonec vybral ta, která by mě nemusela učinit objektem zkoumání orgány činnými v trestním řízení, módní policií či nejrůznějšími hnutími, které se snaží udělat z tohoto světa udělat takový optimální svět, ve kterém bude nemožné žít. Další skvělá zábava, kterou se člověk nechlubí. A spíš se obhajuje přeci jezdit mimo silnice je špatné, hmkay? Ano, je! Ale jsou místa, kam se člověk jinam nedostane, když tam potřebuje, ať již opravit výběh pro koně, pokácet strom, který zbytečně moc plakal a rušil tím ostatní vzrostlé sosny od jejich přemítání o životě nebo svézt balíky sena z louky. A pak samozřejmě ty pocity, kdy auto, moje součást, se kterou již 18 let tvoříme sehranou dvojici, se balí do vrstvy bahna, která pak převezena do města připomíná občanům Vinohrad to, že někde mimo hranice jejich obvodu je něco, co může ušpinit jejich auta, podrážky a tlapky jejich mopslíků. Od doby, kdy se Mighty Sounds koná v Táboře, ten největší důvod jezdit offroadem odpadá bohužel se nyní návštěvníci i účinkující MS dostanou z Čápova dvora sami, což se ovšem o Olší říct nedalo a kolikrát se jim mnou hozené lano hodilo. Ritné rydlo Laco Repáň slovenská legenda homo sado perverze, rodák ze slovenského Varína, bývalý zaměstnanec kafilerie, následně hrobník až nakonec námezdní dělník v Praze, který po tetě zdědil desítky milionů, nyní žije v New Yorku a o všem píše takový Basket Flora současnosti. I pro člověka bez zkušeností z oboru těchto stylů trávení volného času je to neuvěřitelná věc. Bohužel je dostupný pouze na kam člověk dobrovolně nechodí, obzvláště má-li 27 monitor a ten vidí i ostatní v kanceláři. Ale nedá se odolat. Je jedno, zda-li jsou to autentické zážitky slovenského monstra v zálibě v gniavení otrokov a potieraní jejich rití riadným ritným krakatitom (směs těch nejpálivějších papriček, kterou Ritné rydlo aplikuje tam, kde vidí potřebu aplikace) nebo prostě jen něčí veselý projekt (autorský text zkrácen): no z cintorina ma vyhodeli. bolo to tym ze som stale menej hlboke hroby kopal sa mi nechcelo kopat sak srat na to to kto kurva bude kontrolovat do pice. radsiej som v krcme sedel v mojsi ci varine aj raz som rakvu zahrabal len dvadsat centimetrov. v noci prisli na cintorin ty moji dva cierny kokoti aj riadne hrabali. ako psi. rakvu prekusali aj pekny raut mali celu noc. rano ide tajomnik narodneho vybora do roboty aj stretne mojho psa ako si cosi nesie. zrejme domov tiahol zahrabat na druhy den aby mal zasobu. aj ma ihned na narodny vybor zavolali no bali sa prusera poslali jedneho debila zahrabat ten bordel po tem rautu tych dvoch ciernych vlkodlakov. vravim sak ja to upratam aj na mna tajomnik reval v kancelarii ze som korhel a na cintorin nevkrocim aj mi zasa povedal ze som farara zbil aj som mu do riti flasu od vodky vrazel a teraz vraj psy krmim takymto zposobom reval boha jeho ty kokot repan aj po kancelarii chodel aj mal motyku v ruke. potom sa ukludnel aj mu vravim sak co s teho robis kurva detektivku ako agata christaje sak zahrabem a je. napokon cintorin zatvoreli pre nove diery ktore sa uz nerobeli aj setko supali do krematoria do ziliny. Mighty Sounds Co dodat, existuje snad větší guilty pleasure? Parforsní hony honitby není nikdy dost, šlechta nevymřela Offroad do přírody jedině po čtyřech Ritné rydlo hroby a kaviár pro každého Mighty Sounds ženy, muži, chlastíček, zpěv, kytary, bubny, koma

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

Strašlivá Podívaná - hudební skupina z Plzně

Strašlivá Podívaná - hudební skupina z Plzně Strašlivá Podívaná - hudební skupina z Plzně Hudební skupina Strašlivá Podívaná vznikla na jaře 1988 a v roce 2013 tedy dosáhla věku 25 let. Písničky Strašlivky vycházejí z inspirací historickými a fantazijními

Více

Copyright 2010 MADE IN CZ production www.madeincz-production.cz

Copyright 2010 MADE IN CZ production www.madeincz-production.cz PRESS PACK uvádí Česká republika 2010 Žánr Délka Druh Zvuk Jazyk Scénář a Režie Asistentni režie Kamera Hudba Zvuk Výkonný producent PR manager Hrají Radka Honza Jarda Vendy Mira Petr Pavlína hudební 103

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Studovala na státní konzervatoři v Žilině hru na housle a operní zpěv pokračovala na Státní konzervatoři v Praze, kde absolvovala hudebně-dramatický

Studovala na státní konzervatoři v Žilině hru na housle a operní zpěv pokračovala na Státní konzervatoři v Praze, kde absolvovala hudebně-dramatický Studovala na státní konzervatoři v Žilině hru na housle a operní zpěv pokračovala na Státní konzervatoři v Praze, kde absolvovala hudebně-dramatický obor. Získala prestižní divadelní cenu Thálie, 2x ocenění

Více

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 2014 Michal Garšic Tato publikace, ani žádná její část nesmí být kopírována, rozmnožována, ani poskytována třetím osobám. Také nesmí být šířena

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

KABÁT. Žánry Hard rock Pop rock Thrash metal Rock'n'roll Hospodský rock

KABÁT. Žánry Hard rock Pop rock Thrash metal Rock'n'roll Hospodský rock - 1 - Kabát je česká rocková kapela ze severočeských Teplic, existuje již od roku 1983. Za svou 22-letou kariéru skupina prodala přes 1 000 000 kopií svých alb. Roku 2003 získávají svého prvního Zlatého

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

150 let Turnovsko kralupské dráhy 5. a 6. září 2015

150 let Turnovsko kralupské dráhy 5. a 6. září 2015 150 let Turnovsko kralupské dráhy 5. a 6. září 2015 Průvodce oslavami V letošním roce uplyne již 150 let od zahájení provozu na významné železniční spojnici Turnova a Kralupy nad Vltavou, turnovsko kralupské

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

Právo na život v komunitě je jednou z klíčových podmínek občanství. Chceme upozornit na důležitost občanství. Mnoho lidí toto právo nemá možnost

Právo na život v komunitě je jednou z klíčových podmínek občanství. Chceme upozornit na důležitost občanství. Mnoho lidí toto právo nemá možnost Právo na život v komunitě je jednou z klíčových podmínek občanství. Chceme upozornit na důležitost občanství. Mnoho lidí toto právo nemá možnost naplnit. Politici, úředníci a často ani poskytovatelé sociálních

Více

VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS!

VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS! VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS! Ty, spolu se skoro sedmi miliardami lidí, žiješ na planetě Zemi. Ale kolem nás existuje ještě celý vesmír. ZEMĚ A JEJÍ OKOLÍ Lidé na Zemi vždy

Více

PRO TEBE. mladé plody rostou na starých stromech. Budoucnost dětí pomáhají vytvářet jejich rodiče.

PRO TEBE. mladé plody rostou na starých stromech. Budoucnost dětí pomáhají vytvářet jejich rodiče. mladé plody rostou na starých stromech Budoucnost dětí pomáhají vytvářet jejich rodiče. Ale kdo tvoří budoucnost těch osamělých, které rodiče nemají? Nebo těch, které rodiče opustili, ať z vlastní vůle

Více

Toto téma jsem si vybrala, protože je to moje nejoblíbenější skupina a mám ráda jejich písničky. Obsah

Toto téma jsem si vybrala, protože je to moje nejoblíbenější skupina a mám ráda jejich písničky. Obsah Toto téma jsem si vybrala, protože je to moje nejoblíbenější skupina a mám ráda jejich písničky. Obsah O skupině Historie James Maslow Carlos Pena Logan Henderson Kendall Schmidt Mazlíčci Alba Názvy písní

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

THERE IS/ARE EXERCISES

THERE IS/ARE EXERCISES THERE IS/ARE EXERCISES E1) POPIŠTE NÁSLEDUJÍCÍ OBRÁZEK 15 VĚTAMI S POUŽITÍM VAZBY THERE IS/ARE: E2) DO NÁSLEDUJÍCÍCH VĚT DOPLŇTE VAZBU THERE IS/ARE: 1. fourteen students in our class. 2. a fly in my soup!

Více

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA 1 ÚVODNÍK Vítejte u 6. čísla Deváťáckých novin. V tomto vydání se dočtete, co se událo u nás v Senožatech v měsíci únoru. Tentokrát nejen ve škole. Došli jsme se podívat také na dětský karneval a na masopustní

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Staň se královnou svého života!

Staň se královnou svého života! Chceš být žena, která ví, co v životě chce, kam směřuje a proč? Chceš si být vědoma svých darů a předností a dokázat se za ně ocenit? Chceš se přestat trápit se svými nedostatky, ale naučit se s nimi pracovat?

Více

Autor: Jindřiška Čalová Škola : Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu : Zkvalitnění ITC ve slušovské škole

Autor: Jindřiška Čalová Škola : Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu : Zkvalitnění ITC ve slušovské škole Autor: Jindřiška Čalová Škola : Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu : Zkvalitnění ITC ve slušovské škole Číslo projektu : CZ.1.07/1.4.00/21.2400 ANOTACE Materiál

Více

Cyklistické závody. A startujeme!

Cyklistické závody. A startujeme! Cyklistické závody 4. 10. se konal cyklistický závod škol a školek Horní Suché. Účast byla hojná, počasí všem přálo. Závody organizovalo SRPŠ spolu s polskou ZŠ a školkou a taky PZKO. Seřadiště bylo u

Více

Dospívání jednoho mladíka

Dospívání jednoho mladíka Dospívání jednoho mladíka Osobité a věrné svědectví o dobrodružstvích, radostech a strastech života jednoho dozrávajícího chlapce (se sklony pro hašteřivost) Jak je zachytil a sepsal André Daim S věnováním

Více

Chemie 8. ročník, FRAUS AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY

Chemie 8. ročník, FRAUS AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY ARENY Učebnice str. 58 Uhlovodíky obsahující v molekulách alespoň jedno benzenové jádro Vlastnosti: zapáchají, jsou jedovaté, mají karcinogenní účinky, hořlavé Benzenové jádro

Více

FRANTIŠEK NEDVĚD zpívá ZLATÉ NEDVĚDOVKY

FRANTIŠEK NEDVĚD zpívá ZLATÉ NEDVĚDOVKY FRANTIŠEK NEDVĚD zpívá ZLATÉ NEDVĚDOVKY speciální hosté LUCIE BÍLÁ a SPIRITUÁL KVINTET DIVADLO HYBERNIA František Nedvěd zpívá Zlaté Nedvědovky Z vyprodaného Strahova, přes mnoho míst českých a slovenských,

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA,

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA, FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA, pracovní list Mgr. Michaela Holubová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA 1. Uveďte,

Více

Český jazyk a literatura. Václav Hrabě a rozbor díla Blues pro bláznivou holku

Český jazyk a literatura. Václav Hrabě a rozbor díla Blues pro bláznivou holku Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512 Střední škola ekonomiky, obchodu a služeb SČMSD Benešov, s.r.o. Český jazyk a

Více

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA ČTĚTE NÁS!! Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři a my vám odhalíme další literární a výtvarné

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

ZŠ sv. Voršily Olomouc. STREET DANCE Závěrečná práce. Autor: Michaela Malušová Třída: IX. Oponent: Mgr. Adam Rosa

ZŠ sv. Voršily Olomouc. STREET DANCE Závěrečná práce. Autor: Michaela Malušová Třída: IX. Oponent: Mgr. Adam Rosa ZŠ sv. Voršily Olomouc STREET DANCE Závěrečná práce Autor: Michaela Malušová Třída: IX. Oponent: Mgr. Adam Rosa Obsah...1 Co je to street dance?...1 Charakteristika street dancu...2 Popping...5 House...6

Více

Miluji Vás, Mistryně.

Miluji Vás, Mistryně. Odkud jste? Miluji Vás, Mistryně. Miluji Vás, Mistryně! Montreal. Montreal. Kanada? Kanada. Jižní Afrika. Och, můj Bože! Japonsko. (Japonsko!) USA. Au Lac (Vietnam). Různí lidé. Jak se máte lidi? Dobře,

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Zájmové kroužky 2012/2013

Zájmové kroužky 2012/2013 Zájmové kroužky 2012/2013 1. Kroužek kytary čtvrtek 14:00-15:00 Mgr. Podoláková - určen pro děti, které se naučily základy hry (pokračování loňského kroužku), naučíme se další akordy, rytmy, nové písničky

Více

Co má housenka na srdci

Co má housenka na srdci Září 2015 ORONGONG Co má housenka na srdci Zdravím čtenáře Orongongu, prázdniny jsou u konce a nový školní rok 2015/2016 nám začíná. Tábor si všichni užili, děti ho hodnotily jako jeden z nejlepších za

Více

Nemáte Žádné Reference?

Nemáte Žádné Reference? Nemáte Žádné Reference? Pak mám pro vás dobrou zprávu. Každý začíná s tím, že žádné nemá. Všichni ale musíme odněkud začít. Z vlastní zkušenosti se mi nesčetněkrát potvrdilo, že když umístíte reference,

Více

Jak najít své EW? Proč a jak budovat svou EW skupinu?! Jednoduše a efektivně

Jak najít své EW? Proč a jak budovat svou EW skupinu?! Jednoduše a efektivně Proč a jak budovat svou EW skupinu?! Jednoduše a efektivně Každý úspěšný člověk, jestliže chce dosáhnout svého cíle, se musí věnovat své práci na 100%. Náš cíl je jasný. Vydělávat snadno, rychle a neomezené

Více

Začátek lidského smutku

Začátek lidského smutku Bible pro děti představuje Začátek lidského smutku Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Byron Unger; Lazarus Upravili: M. Maillot; Tammy S. Přeložila: Martina Penner Vydala: Bible for Children www.m1914.org

Více

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví KNIHY MAJÍ ZELENOU CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví Naše paní učitelka nám v češtině představila soutěž pro základní školy KNIHY MAJÍ ZELENOU, kde máme za úkol vytvořit reportáž

Více

Voice of Prague s.r.o., Rohanské nábřeží 661/5, Praha 8 Karlín, 186 00

Voice of Prague s.r.o., Rohanské nábřeží 661/5, Praha 8 Karlín, 186 00 Voice of Prague s.r.o., Rohanské nábřeží 661/5, Praha 8 Karlín, 186 00 HRAJEME NEJLEPŠÍ HUDBU V METROPOLI Classic Praha (dříve Classic FM) hraje klasickou a filmovou hudbu, doplněnou pořady s hudbou jazzovou,

Více

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová)

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová) Kresba pastelkami O námětech obrazů (M.Brožová) http://www.pastelky.cz/obrazy-kreslene-pastelkami Kam chodíte na nápady? Nápad na obraz ke mně přichází jako celek, buď se mi zdá ve snu, nebo mě navštíví,

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 16 TÝDENÍK ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2007 S šipkovanou se jděte vycpat, pane učiteli, my dneska hrajeme radši šikanovanou! To už je tenhle měsíc třetí poznámka. Tady asi pomůže jedině pořádný výprask. Kde

Více

Jakub Šlajs Česká asociace streetwork, o.s.

Jakub Šlajs Česká asociace streetwork, o.s. Jakub Šlajs Česká asociace streetwork, o.s. Sociální práce a streetwork - Co je to sociální práce? To, co ostatní, tj. lékaři, učitelé, policie, hasiči, školy apod. nedělají? - Cílem sociální práce je:

Více

1. stoletá internetová firma. Martin Černohorský Fórum pro udržitelné podnikání, 14. 3. 2012

1. stoletá internetová firma. Martin Černohorský Fórum pro udržitelné podnikání, 14. 3. 2012 1. stoletá internetová firma Martin Černohorský Fórum pro udržitelné podnikání, 14. 3. 2012 Project management Na startu Finanční řízení Výroba Klientská podpora Recepce Obchod Kreativa Marketing ETN

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava 3.5.2007-9.5.2007 Jazykové okénko... Jazykové okénko Tak a zatímco já jsem vás vítal u obrazovek, tak mě tady sledovala, čekala, až domluvím, paní Eva Jandová, vedoucí Katedry českého jazyka z Ostravské

Více

Žánr fantasy jako zdroj inspirace pro současné umělecké obory Představení vlastní oblíbené fantasy literatury a její převedení do výtvarného díla

Žánr fantasy jako zdroj inspirace pro současné umělecké obory Představení vlastní oblíbené fantasy literatury a její převedení do výtvarného díla Maturitní práce z Estetické výchovy 2014 1. Témata maturitních prací 1. Fantasy a umění, aneb od knihy k obrazu Žánr fantasy jako zdroj inspirace pro současné umělecké obory Představení vlastní oblíbené

Více

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače.

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače. Celá dnešní hodina byla věnována evaluaci kurzu někteří klienti svá hodnocení nadiktovali, někteří je dokázali napsat sami většinou ve wordu, někteří zvládli i sami poslat emailem: Tito klienti svá hodnocení

Více

10. ROK PAPRSKU 54 000 20 000. Podpora celoroční činnosti a materiálové základny TOM ČMOUDÍK Ostrava Podpora celoroční činnosti oddílu Průzkumník-Jih

10. ROK PAPRSKU 54 000 20 000. Podpora celoroční činnosti a materiálové základny TOM ČMOUDÍK Ostrava Podpora celoroční činnosti oddílu Průzkumník-Jih Poskytnuté dotace VOLNÝ ČAS - OKRUH 1 Kód Název žadatele Název projektu Požadováno Dotace 13/0676 Armáda spásy v ČR Volný čas pro děti v Armádě spásy 230 000 30 000 1 13/0871 Asociace TOM ČR, TOM 19061

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

ZÁŽITKY PRO FIRMY ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY. užijte si. ...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem?

ZÁŽITKY PRO FIRMY ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY. užijte si. ...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem? ZÁŽITKY PRO FIRMY užijte si vztahy se svými klienty, je to pro Vás jediná spolehlivá investice, která se Vám stonásobně vrátí...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem? ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY vznikla

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

Náš zpravodaj Květen 2015

Náš zpravodaj Květen 2015 Květen 2015 5. a poslední vydání Poslední úvodní slovo Nastal květen, ten básní proslulý máj a zároveň lásky čas... A my vám s malou lítostí na srdci oznamujeme, že vydání, které si právě pročítáte, je

Více

PROGRAM PRO DĚTI. Výběr těch nejpopulárnějších večerníčků, které byly odvysílány od roku 1965 až do současnosti.

PROGRAM PRO DĚTI. Výběr těch nejpopulárnějších večerníčků, které byly odvysílány od roku 1965 až do současnosti. PROGRAM PRO DĚTI ČTVRTEK, 3. května Divadlo J. K. Tyla 9:00 10:00 Animo TV Oblíbené večerníčky 1 (české znění) Výběr těch nejpopulárnějších večerníčků, které byly odvysílány od roku 1965 až do současnosti.

Více

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu.

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Od: Jan Rudzinskyj O létání sním od malička co si pamatuji. Za komunistů jsem se dozvěděl, že nejsem vhodný kandidát pro létání (asi bych jim s tím Blaníkem

Více

Teodor Pravický. Tajná služba s.r.o. - Jak vznikla nová služba

Teodor Pravický. Tajná služba s.r.o. - Jak vznikla nová služba Teodor Pravický Tajná služba s.r.o. - Jak vznikla nová služba OBSAH Úvod Kapitola 1 - U Tří Prasátek Kapitola 2 - Renáta Kapitola 3 - Kryštof má novou basu Kapitola 4 - Odstřihnout internet Kapitola 5

Více

Dokument B: Podobizna Františka Kupky a paní Eugénie Kupkové olej, 1908)

Dokument B: Podobizna Františka Kupky a paní Eugénie Kupkové olej, 1908) FRANTIŠEK KUPKA ÚROVEŇ A I. Dvě vlasti Malíř František Kupka (1871-1957) pocházel z východních Čech. Dětství prožil v Dobrušce, kde se vyučil sedlářem. Díky svému výtvarnému talentu byl však doporučen

Více

Ahoooj! Rock Solid Club PŘIJĎ A UVIDÍŠ ÚTERÝ 14:30 4. B

Ahoooj! Rock Solid Club PŘIJĎ A UVIDÍŠ ÚTERÝ 14:30 4. B Ahoooj! Chceš poznat skvělé nové lidi? Máš chuť zažít spoustu zábavy a něco se taky dozvědět? Tak potom neváhej a navštiv RSC. RSC je zkratka pro Rock Solid Club (solid rock znamená,,pevná skála ). Jsme

Více

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Obsah OBSAH Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Proděláváte syndrom mrzutého muže? 10 Zažíváte mužskou depresi? 10 Jak používat tuto knihu 11 Část 1: Problém 12 Kapitola 1: Syndrom

Více

Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00. Sladký domov. (SWEET HOME) 18. číslo podzim 2013

Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00. Sladký domov. (SWEET HOME) 18. číslo podzim 2013 Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00 Sladký domov (SWEET HOME) 18. číslo podzim 2013 Listí padá, rána jsou mlhavá, chladno je nám všem... Podzimní příroda je přesto

Více

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka Výsluňský plátek LISTOPAD Připravily: Anička, Jarka a Katka Z obsahu: Fotbalový turnaj osmiček Zamířeno do: 7.C- rozhovor s Martinem Gebellem I učitelé jsou jen lidé - rozhovor s panem ředitelem Jiřím

Více

Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice

Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice PŘÍPADOVÁ STUDIE Bc. Věra Okénková Důležitost studia volného času? OFICIÁLNÍ POSTOJE K TRÁVENÍ Situace bezprostředně po válce Postoj vládnoucí

Více

Zpravodajské aplikace v mobilních zařízeních

Zpravodajské aplikace v mobilních zařízeních Zpravodajské aplikace v mobilních zařízeních Internet Advertising Conference 25. 4. 2013 Hana Friedleanderová Senior Research Manager Je 99 centů týdně příliš mnoho? The Daily was an incredible vehicle

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS-ZÁŘÍ. Kindlovou připravila Bára Bílá. Otázky na paní ředitelku Hanu Bílkovou připravila Tereza Weberová

ŠKOLNÍ ČASOPIS-ZÁŘÍ. Kindlovou připravila Bára Bílá. Otázky na paní ředitelku Hanu Bílkovou připravila Tereza Weberová ŠKOLNÍ ČASOPIS-ZÁŘÍ Články: O třídě a rozhovor s paní učitelkou Šárkou Kindlovou připravila Bára Bílá Otázky na paní ředitelku Hanu Bílkovou připravila Tereza Weberová Rozhovor s paní uč. Ivanou Běloubkovou

Více

NABÍDKA VYSTOUPENÍ TANEČNÍHO STUDIA NO FEET

NABÍDKA VYSTOUPENÍ TANEČNÍHO STUDIA NO FEET NABÍDKA VYSTOUPENÍ TANEČNÍHO STUDIA NO FEET Pořádáte ples, firemní večírek, raut, party nebo jakoukoli jinou akci, na které chcete návštěvníky pobavit a poskytnout jim umělecký zážitek v podobě tanečního

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ZŠ SLOVAN slaví 40. výročí ze Slovanu 2013/2014 Třetí číslo k oslavám ZŠ Slovan Pár řádků k zamyšlení..od patnáctileté žákyně naší školy Dětství a dospělost. Co bylo ve škole,

Více

Jak kriticky myslet? Kamil Gregor @kamilgregor

Jak kriticky myslet? Kamil Gregor @kamilgregor Jak kriticky myslet? Kamil Gregor @kamilgregor Inspirace Petr Ludwig Zlin.barcamp.cz Dva díly Jak se to nemá dělat (tinyurl.com/gregor-plzen) Jak se to má dělat 2 min Jak na to? Tvrzení Základem je správná

Více

Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV

Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV Ročník: I. Základy společenských věd Vzdělávací oblast: Společenskovědní vzdělávání Vzdělávací obor: Základy

Více

Pojem Podle Ottova slovníku Podle Ottova slovníku Encyclopedia Britannica Podle prof. C. Tiedemanna Šířeji může být uměním všechno

Pojem Podle Ottova slovníku Podle Ottova slovníku Encyclopedia Britannica Podle prof. C. Tiedemanna Šířeji může být uměním všechno Text Umění Než se budeme zabývat jednotlivými druhy umění, zkusme se zamyslet nad tím, jak ho definovat. Je spojeno s člověkem od pradávna? Co všechno má člověku dávat? Je nezbytné? Potřebujeme ho ke každodennímu

Více

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová O knize Léčebný kód Od: Ing. Jaroslava Švajcrová Léčebný kód = převratná léčba vlastní bioenergií Úvod Jeden z autorů, původním povoláním kněz a poté lékař (psychiatr) měl svoji rodinu, kterou hluboce

Více

... Jak kohouti obarvili svět pracovní listy 2. stupeň...

... Jak kohouti obarvili svět pracovní listy 2. stupeň... ... Jak kohouti obarvili svět pracovní listy 2. stupeň... Právo má právo má právo má právo má právo na všechno kopnout do holeně do ledvin srazit pěstí na ulici zavřít kohokoliv jen tak ze zvůle držet

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU...

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... MODLI SE ZA SVOU SMRT TO NEJTĚŽŠÍ JE SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... Dag Hammarskjöld (1905-1961) švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník

Více

Moje inspirace. E-book zdarma Jana Pěkná 2013

Moje inspirace. E-book zdarma Jana Pěkná 2013 Moje inspirace E-book zdarma Jana Pěkná 2013 Vážení a milí Děkuji Vám za stažení mého e-booku s názvem Moje inspirace. Co zde najdete? Prozradím Vám něco ze stránek, kam si chodím pro nápady, inspiraci

Více

ČASOPIS ŠKOLNÍ DRUŽINY II. ODDĚLENÍ ŠKOLNÍ ROK 2013/14

ČASOPIS ŠKOLNÍ DRUŽINY II. ODDĚLENÍ ŠKOLNÍ ROK 2013/14 ČASOPIS ŠKOLNÍ DRUŽINY II. ODDĚLENÍ ŠKOLNÍ ROK 2013/14 Tak nám opět začal nový školní rok i v družině. Ale než se dostaneme k naší nové celoroční hře, chceme se s Vámi podělit o zážitky z minulé hry o

Více

Druhy vedlejších vět. Souvětí podřadné

Druhy vedlejších vět. Souvětí podřadné Druhy vedlejších vět Souvětí podřadné Podmětná vyjadřuje podmět věty řídící. Bývá připojena vztažným zájmenem kdo nebo co nebo spojkami že, aby apod., např.: Je pozoruhodné, že se poměrně málo otázek týkalo

Více

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče Druhé město, Brno 2013 Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a

Více

Iwona Wojtycza. fascinujících oblastí fotografie. Autor-

Iwona Wojtycza. fascinujících oblastí fotografie. Autor- 5 Iwona Wojtycza Iwona Wojtycza (Brzeg, Polsko) Iwona Wojtycza se narodila v Brzegu, kde také žije a provozuje fotografické studio. U Olgy Szwajgierové v Krakově studovala zpěv v tzv. hlasové laboratoři.

Více

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 %

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Počet odpovědí: 76 Souhrn Uveď své pohlaví Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Uveď třídu 1A 10 13 % 1B 8 11 % 2A 11 15 % 3A 10 13 % 3B 14 19 % 4A 13 17 % 4B 9 12 % Měli by přednášku Sex, AIDS, Vztahy slyšet i

Více

PS 1 - LEKCE 2. Lekce: 2.1 Předložky - in, at, for. www.jazyky-bez-barier.cz - KNIHOVNA. Cvičení: V parku. Cvičení: V práci. Tom is in the park.

PS 1 - LEKCE 2. Lekce: 2.1 Předložky - in, at, for. www.jazyky-bez-barier.cz - KNIHOVNA. Cvičení: V parku. Cvičení: V práci. Tom is in the park. www.jazyky-bez-barier.cz - KNIHOVNA NÁHLED souboru / titulu PS - LEKCE (ps lekce_.jbb) PS - LEKCE Lekce:. Předložky - in, at, for Cvičení: V parku. Tom is in the park. Tom je v parku. 7 8 9 Adam and Pavel

Více

část šestnáctá Střední vrstva

část šestnáctá Střední vrstva část šestnáctá Střední vrstva Na začátku května se letos hodně oteplilo. Do školy se chodilo v kraťasech a v tričku, což stejně při vyučování nepomohlo. Ve třídě bylo horko a dusno. A když paní učitelka

Více

nemusíte si půjčovat Myslím, abyste byli dobří,

nemusíte si půjčovat Myslím, abyste byli dobří, Nečekám, že budete nemusíte si půjčovat konali dobro. Existuje dělat něco dalšího. Protože nevím, zda můžete, víte? Situace každého je jiná. Proto nenutíme lidi, aby dělali dobré věci, i když je to dobré.

Více

Co je u nás nového a co chystáme

Co je u nás nového a co chystáme Zpravodaj Co je u nás nového a co chystáme Naši milí přátelé, leden 2015 vítáme vás v novém roce a doufáme, že jste první měsíc prožili v poklidu a ve zdraví. My jsme po Novém roce navázali na naši práci

Více

YMCA v České republice. Grafický manuál

YMCA v České republice. Grafický manuál YMCA v České republice Grafický manuál OBSAH 1. Grafická značka 02 Filozofie značky 04 Stavební prvky 04 Konstrukce 06 Ochranná zóna 06 Minimální velikost 08 Nepovolené varianty 2. Barvy 12 Definice barev

Více

Básníci maj kopat ty hajzly do koulí Petr Štengl hovoří s Františkem Dryjem

Básníci maj kopat ty hajzly do koulí Petr Štengl hovoří s Františkem Dryjem Básníci maj kopat ty hajzly do koulí Petr Štengl hovoří s Františkem Dryjem Petr Štengl: Roman Rops odmítá být označen za angažovaného básníka. Píšu zkrátka jen o tom, co mě sere, říká. I Vy v autorské

Více

STRÁNKA BY NEMĚLA BÝT POUZE VIZITKOU, ALE MĚLA BY BÝT PRODEJCEM

STRÁNKA BY NEMĚLA BÝT POUZE VIZITKOU, ALE MĚLA BY BÝT PRODEJCEM Dnes se prakticky podíváme na to, co všechno musí letos vaše stránky umět, aby fungovaly a vydělávaly. STRÁNKA BY NEMĚLA BÝT POUZE VIZITKOU, ALE MĚLA BY BÝT PRODEJCEM Toto je první věc, která je velmi

Více

KIDSCREEN-52. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro rodiče

KIDSCREEN-52. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro rodiče KIDSCREEN-52 Dotazník o zdraví pro děti a mládež Verze pro rodiče Page 1 of 7 Datum: Měsíc Rok Milí rodiče, Jak se daří vašemu dítěti? Jak se cítí? To je to, co bychom se od vás rádi dověděli. Prosíme

Více

Návšteva z Ameriky. Dne 11.11.2014 Tělocvična SPŠE

Návšteva z Ameriky. Dne 11.11.2014 Tělocvična SPŠE Návšteva z Ameriky Dne 11.11.2014 Tělocvična SPŠE Tohoto dne v tělocvičně naší školy proběhla velice vzácná a výjímečná akce pořádaná křesťanskou skupinou. Tato akce má název Exit Tour. Součástí této události

Více

Sárvár křišťálově čistý zážitek

Sárvár křišťálově čistý zážitek Sárvár křišťálově čistý zážitek Přivítaná Sárvár kvalita za každou cenu Sárvár si každý oblíbí. Každý v něm může nalézt to, co hledá. Za každým záchvěvem města je skryta nenápadná, kompromisy neznající

Více

Asertivní komunikace

Asertivní komunikace Asertivní komunikace Kde se vzalo, tu se vzalo Autorem metody tréninku asertivity je Američan Andrew Salter. Své žáky učil spontánním reakcím, přiměřenému projevu emocí a umění stát si za svým. dovednost

Více