Galerie je modul, který umožní lehkou obsluhu a vkládání fotografií, videa a souborů. Je založen na principu prohledávání adresářové struktury.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Galerie je modul, který umožní lehkou obsluhu a vkládání fotografií, videa a souborů. Je založen na principu prohledávání adresářové struktury."

Transkript

1 Galerie Galerie je modul, který umožní lehkou obsluhu a vkládání fotografií, videa a souborů. Je založen na principu prohledávání adresářové struktury. Galerie fotografií Galerie videí Galerie souborů Galerie se sekcemi Galerie vložená pod článek Soubor section.txt Základní informace Složka gallery obsahuje podsložky, které reprezentují jednotlivé sekce galerie. Zde každá vytvořená složka je jednou sekcí galerie a obsahuje všechna data a inoformace (složky miniatur, náhledových obrázků, originálních obrázků, soubor DATA.XML, soubor section.txt). V názvech složek a souborů je zakázáno používat diakritiku (psat bez hacku a carek) a případné mezery mezi slovy nahradit spojovníkem (misto-mezery-spojovnik). Je doporučeno veškeré názvy psát malými písmeny abecedy, včetně přípon souborů. Galerie s výpisem sekcí Ve složce gallery vytvořit novou složku (novou sekci). Vytvořit soubor section.txt, který obsahuje informace o sekci (název, popis, datum založení, náhled sekce). Pokud jej skript nenalezne použije název adresáře a datum jeho vytvoření. Bližší popis struktury souboru viz níže. V této nově vytvořené složce vytvořit další složku upload a do ní umístit (buď pomocí FTP, nebo pomocí FileManan) všechny obrázky, které budou v dané sekci umístěny. Spustit odkaz Generuj galerie. Tento úkon zajistí: vytvoření složky pro náhledy preview (pokud neexistuje) a vygenerování nových náhledů vytvoření složky pro detaily detail (pokud neexistuje) a vygenerování nových detailů vygenerování souboru DATA.XML (obsahuje data vložená do souborů a obsah souboru section.txt) výpis výsledku na obrazovku, tj. Seznamu nalezených sekcí + počet nově vytvořených náhledů a detailů Galerie pod článkem Postup je stejný jako v předchozím případě, pouze vynecháme bod 2 (nevytváříme SECTION.TXT). Soubor section.txt Obsah souboru section.txt: 1. řádek Název sekce 2. řádek Popisek sekce 3. řádek Datum založení (vytvoření) sekce 4. řádek Jméno (cesta) k obrázku, který bude sloužit jakon náhled reprezentující sekci. Pokud bude hodnota prázdná, bude jako náhled použit nejnovější obrázek této skupiny. Pro obrázek, který bude v jiném umístění než je root adresář sekce, je třeba uvést i jméno adresáře, ve kterém se

2 nachází (např. preview/obrazek.jpg). Pokud má být některá z hodnot prázdná, je třeba nechat celý řádek prázdný (ENTER), tak aby bylo zachováno pořadí řádků (viz příklady níže). V příkladu je zadán Název, Popisek, Datum založení a Náhled reprezentující skupinu. Obrázek je umístěn přímo v adresáři této skupiny vedle souboru SECTION.TXT V příkladu je zadán pouze Název. Popisek nebude zobrazen. Jako datum založení skupiny bude použito datum vytvoření adresáře této skupiny. Jako náhled reprezentující skupinu bude použit poslední vložený obrázek. Další úpravy v případě změny vlastního náhledu, který je již vygenerován, je třeba tento soubor nahradit ve složce s náhledy. Veškeré soubory s náhledy se při generování nepřepisují. Pokud tedy chcete náhled vygenerovat znovu, je třeba soubor s náhledem nejprve smazat. názvy souborů a adresářů by měly obsahovat pouze povolené znaky bez diakritiky. v případě, že chcete jako náhled reprezentující skupinu mít obrázek, který není v této sekci, stačí jej umístit přímo do root adresáře této sekce vedle souboru SECTION.TXT. V opačném případě bude zobrazen nejnovější obrázek ve skupině. Příklad struktury složek

3 Galerie fotografií Obrázky vkládané do galerie musí mít formát JPG nebo GIF. U soborů JPG musí být v barevném režimu RGB (běžně jsou; CMYK není podporován). Velikost jednoho souboru může být maximálně 1 MB. Obrázky JPG mohou obsahovat doplňující informace, které lze vyčíst pod daným obrázkem. Jsou podporovány IPTC data Headline a Caption. Tyto data můžete editovat například pomocí programu XnView. Jakmile budou nakopírované fotografie na hosting (webový prostor) správě spusťte odkaz, který je určený k aktualizaci galerie. Systém automaticky vygeneruje malé (pro náhled) a větší (pro detail) obrázky.

4 Galerie videí Galerie videí umožňuje streamované přehrávání videí. Streamované znamená, že se video přehrává přímo na webové stránce a není ho potřeba stahovat na počítač. Podporované soubory s videem nakopírujte dle návodu. Jakmile budou nakopírovaná videa na hosting (webový prostor) ve správě spusťte odkaz, který je určený k aktualizaci galerie. Systém automaticky vygeneruje FLV soubory pro přehrávání (streamované) a náhledy videa (jeden obrázek). Podporované typy videí: mpeg, mpg, avi, mov, asf, wmv, rm.

5 Galerie souborů Princip fungování galerie souborů je totožný jako v běžné galerii. Galerie soborů negeneruje náhledy souborů pro náhled se automaticky vkládá výchozí ikona. Změna ikon a doplnění je možná na požadavek. Pro zobrazení soubrů jako strukturu složek je vhodné použít modul DirCom. Podporované formáty pro soubory: zip, rar, pdf, exe.