200 let tradice a zkušeností 20 let výrobků světové kvality. Za vůní tabáku

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "200 let tradice a zkušeností 20 let výrobků světové kvality. Za vůní tabáku"

Transkript

1 200 let tradice a zkušeností 20 let výrobků světové kvality Za vůní tabáku

2 2 Za vůní Philip tabáku Morris ČR a.s.

3 Philip Morris ČR a.s. 1 Vážení přátelé, otevíráte brožuru společnosti Philip Morris ČR a.s., jedné z největších společností působících v České republice. Tuto publikaci vydáváme u příležitosti oslav dvou významných výročí: 200 let tradice výroby tabákových výrobků v naší továrně v Kutné Hoře a 20letého výročí společnosti Philip Morris ČR a.s. Na následujících stránkách vás chceme seznámit s historií kutnohorské továrny a provést procesem výroby tabákových výrobků, od sklizně tabákových listů po okamžik, kdy výrobky opouštějí brány našeho závodu. Přeji vám příjemnou virtuální procházku výrobou i její historií. András Tövisi generální ředitel

4 2 Philip Morris ČR a.s. Historie Philip Morris International V roce 1847 otevírá rodina Morrisových v Londýně malou prodejnu tabáku. Kromě prodeje šňupavého a lulkového tabáku a doutníků se tu balí také velice jemné cigarety podle přání zákazníka. Klientela se rozšiřuje, a tak Morrisovi brzy zavádějí mechanickou a později strojní výrobu cigaret. V roce 1902 byla otevřena pobočka společnosti v New Yorku, která se o 17 let později stala akciovou společností. V současné době Philip Morris International zaměstnává přes lidí ve více než 60 zemích světa a výrobky společnosti se prodávají ve 180 zemích světa. Reklama z roku 1969 Víc jak půl století ztělesňovala hodnoty značky Marlboro postava kovboje.

5 Philip Morris ČR a.s Rodina Morrisových otevírá malou prodejnu tabákových výrobků na londýnské adrese Bond Street 22. Je představeno nové logo společnosti. Philip Morris uvádí na trh značku Marlboro, tehdy jako jemné dámské cigarety s bílým, nebo červeným filtrem, na kterém nebyly znát stopy od rtěnky. V USA vzniká Philip Morris International (PMI), který začíná vyrábět a představovat své výrobky po celém světě Švýcarská společnost Fabrique Tabak Reunies, S.A. se stává první továrnou PMI v Evropě a v roce 1964 je v Lausanne zřízeno evropské ústředí PMI. Marlboro se stává nejrozšířenější a nejprodávanější cigaretovou značkou na světě. PMI otevírá svůj největší výrobní závod mimo území USA, v Bergen op Zoomu v Holandsku. I v současné době patří tento závod k největším v PMI. Provozní zisk PMI poprvé překračuje 1 miliardu USD PMI otevírá svůj první výrobní závod v Asii, a to v malajském Serembanu. Řídicí centrum PMI se přesouvá z New Yorku v USA do Lausanne ve Švýcarsku. Prodeje PMI dosahují téměř 14 % globálního trhu s cigaretami mimo území USA. PMI oznamuje dohodu s Čínskou národní tabákovou společností o licenční výrobě a prodeji cigaret značky Marlboro v Číně.

6 4 Philip Morris ČR a.s. 20 let Philip Morris ČR a.s. Philip Morris ČR a.s. je společností ve skupině Philip Morris International a je největším výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v České republice. Philip Morris ČR a.s. patří mezi 50 největších společností v tuzemsku a je kótována na Burze cenných papírů v Praze. V uplynulých dvaceti letech jsme rozvinuli výjimečné dědictví tabákové výroby. Philip Morris ČR a.s. si dokázala udržet vedoucí postavení na domácím trhu, posílila ekonomické vazby na české hospodářství a plně využila exportní příležitosti. V továrně v Kutné Hoře, která je jedinou tabákovou továrnou na českém území, vyrábíme tabákové výrobky nejen pro český a slovenský trh, ale i pro dalších 55 trhů na celém světě, jako například pro Japonsko, Chile, Itálii, Francii a další. Po uplynulých 20 let společnost Philip Morris ČR a.s. nabízela silné a různorodé portfolio složené z tradiční výroby lokálních i mezinárodních značek jako jsou Marlboro, L&M, Red & White, Philip Morris, Petra a Sparta.

7 Philip Morris ČR a.s. 5 Investice v řádu několika miliard korun do modernizace a rozšíření továrny v Kutné Hoře nejen umožnily zvýšení roční výrobní kapacity z 6,5 miliardy cigaret v roce 1992 na současných více jak 40 miliard, ale továrna s 200letou tradicí je dnes jednou z nejmodernějších a nejkomplexnějších v rámci skupiny Philip Morris International. Modernizace a expanze výroby v Kutné Hoře umožnily také nárůst počtu zaměstnanců v továrně z 595 v roce 1992 na téměř 800 v roce S celkem více jak zaměstnanci jsme jedním z největších zaměstnavatelů ve Středočeském kraji. Motivovaní a spokojení zaměstnanci jsou pro nás prioritou. V průzkumu společnosti AON Hewitt Nejlepší zaměstnavatel 2011 obsadil Philip Morris ČR a.s. vynikající třetí místo v kategorii Velké společnosti v České republice a umístil se také mezi prvními pěti společnostmi v rámci regionu střední a východní Evropy. Počet zásobovaných trhů z výroby naší továrny v Kutné Hoře

8 6 Philip Morris ČR a.s. Historie zpracování tabáku v Kutné Hoře 1812 V listopadu 1812 byla do Kutné Hory soustředěna výroba z tabákových továren v Golčově Jeníkově a v Praze. Centrem tabákové výroby v Čechách se tak stává bývalý cisterciácký klášter v Kutné Hoře Sedlci. Tato skutečnost předurčila význam továrny v Kutné Hoře pro tuzemský tabákový průmysl na mnoho dalších desetiletí. Zpočátku se zde vyrábí dýmkový a šňupací tabák, v roce 1844 se sortiment výrobků rozšiřuje o doutníky Výroba prvních cigaret v Kutné Hoře začala ruční výrobou v roce 1882 a za rok jich továrna dokázala vyrobit pět milionů kusů. Rostoucí poptávka si vyžádala v roce 1896 přechod na strojovou výrobu. V roce 1902 se vyrobilo již 220 milionů cigaret a o 10 let později výroba dosáhla 311 milionů cigaret. Vyšší výkonnost strojů rovněž umožnila reagovat na poptávku po cigaretách v menších baleních Dlouhá tradice tabákového průmyslu je určena jeho ekonomickým významem. Vznik Československa v roce 1918 vedl k založení Československé tabákové režie zajišťující novému státu monopol na výrobu a prodej tabákových výrobků. V roce 1950 byl průmysl znárodněn a převeden pod nově založený národní podnik Tabákový průmysl řízený Ministerstvem potravinářského průmyslu. V šedesátých letech v kutnohorské továrně došlo k výrazné obměně produktů. Rok 1963 přinesl zásadní inovaci zahájení výroby cigaret s filtrem. Šlo především o snahu udržet krok s měnícími se požadavky dospělých kuřáků. Výroba cigaret s filtrem si vyžádala zavedení nových technologií a nákup řady zahraničních strojů. Krátké, dlouhé a king size cigarety s filtrem tvořily na začátku sedmdesátých let už převážnou část výroby.

9 Philip Morris ČR a.s V lednu 1987 zástupci Philip Morris International a Československého tabákového průmyslu Kutná Hora podepsali licenční dohodu o výrobě značky Marlboro, která byla prvním produktem vyráběným v licenci v továrně v Kutné Hoře. Nová značka dosáhla nejen velkého úspěchu na trhu, ale licenční smlouva rovněž představovala jedinečnou příležitost ke zdokonalení výrobního procesu v továrně v Kutné Hoře obohacením o odborné znalosti technologických procesů společnosti Philip Morris International V roce 1992 československá federální vláda oznámila záměr privatizovat tabákový průmysl. Výběrové řízení vyhrála společnost Philip Morris International a získala většinový podíl ve státním podniku Tabák, a.s. Nákup akcií a investice v celkové hodnotě přesahující 420 milionů dolarů představovaly druhou největší zahraniční investici v Československu v 90. letech minulého století a současně největší americkou investici ve střední Evropě Kutnohorská tabáková továrna prošla od roku 1992 řadou důležitých změn. Počáteční investice do budov, služeb a výrobního zařízení v řádu miliard korun, které vedly k vybudování zcela nové přípravny tabákových směsí s nejmodernějšími technologiemi a následně nového výrobního a balicího úseku výroby, zařadily již v polovině 90. let Kutnou Horu po bok předních světových továren na tabákové výrobky. Od té doby v modernizaci továrny stále pokračujeme a udržujeme tak její konkurenceschopnost. Ta je nezbytným předpokladem pokračování tradice tabákové výroby i udržení zaměstnanosti v kutnohorském regionu do budoucna.

10 8 Philip Morris ČR a.s. Od tabákových listů po krabičku cigaret

11 Philip Morris ČR a.s. 9 Objevení tabáku Když v roce 1492 Kolumbus objevil Ameriku, zjistil, že Indiáni obřadně kouří aromatickou rostlinu tobago. Evropané tabák začali dovážet do Španělska a Portugalska, kde v roce 1558 zahájili i jeho pěstování. Tabák využívali ke šňupání a do dýmek. Ve Střední a Jižní Americe se ale rostlina kouřila daleko dříve. Kouření je známo již let před naším letopočtem u Mayů a Aztéků. Spalováním listů tabáku vznikal kouř, který byl součástí jak léčitelských rituálů, tak bohoslužeb. Na konci 17. století se šňupání a kouření dýmek rychle rozšířilo po celé Evropě. Doutníky a první cigarety se začaly vyrábět později, až na počátku 19. století. Své jméno Nicotiana tabacum rostlina dostala po francouzském velvyslanci v Portugalsku Jeanu Nicotovi ( ), který si příjemný požitek kouření velmi oblíbil. V roce 1828 němečtí vědci analyzovali hlavní chemickou složku tabákového listu a pojmenovali ji nikotin.

12 10 Philip Morris ČR a.s. Tabák křehká a náročná rostlina Semeno tabáku je velmi malé, váží méně než 0,1 miligramu, zatímco zralá rostlina váží i přes 5 kg. To představuje zvětšení 50milionkrát za dobu 6 měsíců. Tabák je jednoletá rostlina náležející do rodiny nočních rostlin, protože mnoho druhů tabáku kvete jen po setmění. Patří do rodu lilkovitých, je to tedy bratranec našich brambor či rajčat. Semeno je v pařeništi asi 60 dní, než sazenice doroste do výšky kolem 15 cm a má 4 až 5 lístků. Teprve pak je vysazena, buď ručně nebo strojně, na dobře připravené pole. Zraje 14 až 16 týdnů. Zkušený pěstitel pozná zralost podle velikosti rostliny a barvy listů. Po celou dobu růstu je tabák pečlivě ošetřován, zaléván a chráněn proti nemocem a škůdcům. Sklizeň probíhá většinou ručně. V USA se na sklizeň tabáku od roku 1930 používají kombajny, na jejichž zadní plošině sedí tzv. sběrač, který ručně odlamuje zralé listy. Sklizené zralé tabákové listy obsahují více jak 70 % vody, a proto se musí usušit. Poté se třídí podle kvality, barvy, struktury a velikosti. I po usušení probíhá v listech fermentace (přírodní kvašení), během níž enzymy a mikroorganismy, obsažené v listech, procházejí chemickými procesy. Ty snižují nežádoucí vlastnosti a zvýrazňují chuťové a aromatické vlastnosti jednolivých druhů tabáku.

13 Philip Morris ČR a.s. 11 Pro tabákový průmysl jsou důležité tři hlavní druhy tabáku Viržinský Nazývá se též flue cured a má jemnou, lehce nasládlou až výrazně kořenitou chuť. Listy se sklízejí postupně odspoda. Suší se v uzavřených sušárnách s uměle vháněným teplým vzduchem (flue cured) cirkulujícím mezi rámy, na kterých jsou tabákové listy zavěšeny. Sušení trvá 5 7 dní. Burley Vzrůstem je o něco nižší než viržinský. Je velmi ceněn pro svou charakteristickou chuť a její ostrost a plnost. Sušení se provádí vzduchem (air cured) bez přístupu slunce, pod střechou v široce větraných sušárnách za přirozených atmosférických podmínek. Sušení trvá dní. Orientální Tento tabák je nízkého vzrůstu s velmi malými lístky, se silnou aromatickou vůní a chutí. Sklízí se pouze ručně a suší se na slunci. Jednotlivé listy se navlékají na provázky a jsou zavěšeny na stojany. Sušení trvá dní.

14 12 Philip Morris ČR a.s. Umění nákupu tabáku Naši nákupčí tabáku mají velmi jemný hmat, vycvičené oko, čich i chuť a především důkladnou znalost jednotlivých druhů tabáku. V dnešní době se tabák prodává na aukcích pouze v Malawi, Indii a Zimbabwe. Philip Morris International kupuje tabák od dodavatelů, kde existuje přímá vazba na pěstitele, jak u dodavatele, tak u Philip Morris International. Dodržování správných postupů podléhá kontrole, tabák je monitorován během růstu, sušení i zpracování a následně znovu prochází kontrolou. Dodržování nastavených postupů a předpisů je zárukou, že nakoupený tabák bude mít požadovanou kvalitu.

15 Philip Morris ČR a.s. 13 Tabák potřebuje čas Tabáky viržinský, burley i orientální jsou odběrateli zasílány v kartonech, které váží od 70 do 210 kg. Orientální tabák se výjimečně balí i do tradiční juty, ale jen na přání zákazníka. Při příjmu tabák prochází pečlivou kontrolou, která potvrdí, že kvalitou odpovídá požadovaným parametrům. Poté je uskladněn v suchém a monitorovaném skladu, kde leží až 3 roky. V průběhu této doby je pravidelně kontrolován. Tento odpočinek představuje pro tabák období alchymistického přerodu, během kterého se postupně tvoří jeho chuť a aroma.

16 14 Philip Morris ČR a.s. Příprava tabákové směsi Prvním krokem při výrobě cigaret je sestavení odpovídající tabákové směsi z různých typů tabáku, které budou použity pro naše značky cigaret. Vysušené a slisované tabákové listy jsou nejprve zvlhčovány a oddělovány od sebe ve vlhčicím bubnu. Poté jsou listy přepravovány do sil, kde se složky směsi mísí tak, aby byla dodržena stejná chuť v každé cigaretě. Pak je směs v řezačce nařezána na jemná vlákna. Než je směs pro výrobu cigaret dokončena, prochází kvůli snížení vlhkosti sušicím válcem. Následně jsou na směs aplikovány aromatické přísady obsahující pouze přírodní látky a aroma. Hotová pořezaná tabáková náplň se skladuje v kontejnerech, odkud je následně dopravována do výroby.

17 Philip Morris ČR a.s. 15

18 16 Philip Morris ČR a.s. Tabákové žíly Žíly tabákových listů, neboli řapíky, se zpracovávají odlišnou technologií. Viržinský a burley tabák se tzv. vyžilují již v zemi původu. Protože žíly jsou po usušení velmi tvrdé, musí se dokonale provlhčit, aby změkly. Proběhne rozválcování a nařezání na jemná vlákna. Následuje proces expandování, při kterém je směs pořezaných žil prudce zahřáta, voda v buňkách se přemění na páru, ta expanduje, trhá pletivo buněk, a tím zvětší jejich objem. Expandované žíly, respektive jejich směs, jsou důležitým komponentem pořezané tabákové náplně, který stabilizuje nebo redukuje obsah nikotinu a dehtu a zlepšuje též hoření cigarety. Podle druhu cigaret se do tabákové směsi přidává určité malé procento expandovaných žil.

19 Philip Morris ČR a.s. 17 Filtr neodmyslitelná součást cigarety Chuť a kvalita cigarety závisí nejen na druhu a směsi tabáku, ale i na cigaretovém papíru a filtru. Cigarety s filtrem se začaly v Československu vyrábět na začátku 60. let. Od těch dob odděluje tabákovou náplň cigarety a ústa kuřáka roubík vyrobený z acetátu buničiny z dřevitých vláken. Jak vzniká? Pás buničiny široký asi 25 cm se nejprve rozprostře mezi dvěma válci, je zvlhčen speciálním roztokem, který slepí jemná vlákna buničiny, a následně je formován do tvaru roubíku. Následuje obalení bílým filtrovým papírem a řezání na potřebnou délku. Než jsou hotové filtry automaticky dodány k výrobním strojům, musí alespoň 20 minut schnout. Pro zajímavost denně se na jednom stroji v závislosti na délce filtru vyrobí až 4,6 milionu roubíků.

20 18 Philip Morris ČR a.s. Výroba cigaret Vyrobit za jednu minutu až stejných a kvalitních cigaret na jedné výrobní lince vyžaduje dokonalou techniku a technologii. Pro vytvoření cigarety potřebujeme spojit 4 komponenty tabákovou náplň, cigaretový papír, filtr a náústkový papír. Tabák je v úzké ploše přisáván na pásku a přes formovací kužel přechází na cigaretový papír, který se odvíjí z cívky. Papír se kolem tabáku obalí, zalepí po celé délce a vznikne nekonečně dlouhá cigareta, která se řeže na požadovaný rozměr. Mezi takto nařezaný cigaretový provazec se vkládá filtr o dvojnásobné délce a obalí se náústkovým papírem. Tento polotovar, takzvané dvojče, se dále v polovině rozřízne na dvě hotové cigarety, které se srovnají do stejného směru a putují k baličce.

21 Philip Morris ČR a.s. 19 Balení poslední fáze výroby Cigarety jsou dopravovány od výrobního stroje k balicímu stroji, kde jsou rozděleny do tří řad. Dávka cigaret určená pro každou jednotlivou krabičku je obalena metalizovaným papírem a pro větší odolnost v místě otevírání opatřena tzv. krčkem. Balíček je poté znovu obalen, tentokrát již potištěným tvrdým obalem, který dodá krabičce finální vzhled. Po nalepení kolku je krabička překryta polypropylénovou fólií s odtrhávací páskou. Hotové krabičky jsou po deseti kusech baleny do kartonu, papíru nebo polypropylénové fólie a unášeny dopravníky k baličkám přepravních balení. Zde se kompletují zpravidla po padesáti kusech a poté jsou dopraveny do skladu hotových výrobků, kde jsou uloženy na palety. Odsud putují do celého světa.

22 20 Philip Morris ČR a.s. Výrobky nejvyšší kvality Kvalita našich cigaret je výsledkem pečlivého výběru tabáku a přesného dodržování výrobních postupů. Tak je zaručena nezaměnitelná chuť cigaret oceňována dospělými kuřáky po celém světě. Výrobní proces je kontrolován v každém kroku. Měří se vlhkost a teplota pořezaných tabákových směsí, sleduje se hmotnost cigaret a bezchybné spojení tabákového provazce s filtrem, počet cigaret v krabičce či přítomnost kolku. V naší továrně je velice moderní laboratoř, která je akreditována na seznamu certifikovaných laboratoří Evropské unie. V laboratoři je kontrolován obsah nikotinu, dehtu a oxidu uhelnatého v cigaretovém kouři podle ISO standardů pro každou značku.

23 Philip Morris ČR a.s. 21 Bezpečnost práce, ochrana zdraví a životní prostředí Naše společnost nabízí nejenom vysoce kvalitní výrobky, ale současně aktivně snižuje dopady svých činností na životní prostředí. Ve společnosti se uplatňují nové technologie pro recyklaci odpadů a úspory energií. V letech 2008 až 2011 jsme snížili naši spotřebu energií o 8 % a objem spotřebované vody na jednu cigaretu se snížil o 6 %. Recyklujeme 84 % veškerého továrního odpadu. Kromě toho naše společnost naplňuje strategii, která zahrnuje ochranu zdraví a zajištění bezpečného pracovního prostředí pro všechny zaměstnance, dodavatele a návštěvníky. Naše společnost je certifikována podle ISO18001:2007 Systémy řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a podle ISO 14001:2004 Systémy řízení ochrany životního prostředí.

24 22 Philip Morris ČR a.s. Philip Morris ČR a.s. odpovědný výrobce Jako tabáková společnost vnímáme odpovědnost spojenou s našimi výrobky. Kouření je návykové a způsobuje mnoho vážných onemocnění. Jsme si toho vědomi, proto informujeme dospělé kuřáky o nebezpečích spojených s kouřením. Maximálně také usilujeme o to, aby k cigaretám neměli přístup mladiství. Philip Morris ČR a.s. nechce, aby děti kouřily, a proto naše společnost významně přispívá k aktivitám v oblasti prevence kouření mladistvých. Philip Morris ČR a.s. podporuje důkladnou a efektivní regulaci týkající se výroby, marketingu, prodeje a spotřeby tabákových výrobků. Rozhodně však nepodporujeme opatření, která by nám bránila v účasti v řádné hospodářské soutěži na trhu spolu s ostatními výrobci, nebo která by znemožnila dospělým spotřebitelům kupovat a používat tabákové výrobky.

25 Philip Morris ČR a.s. 23 Společenská zodpovědnost Společnost Philip Morris ČR a.s. patří k významným partnerům charitativních a obecně prospěšných aktivit v České republice. Prostřednictvím Dobročinného fondu Philip Morris ČR (www.dobrocinnyfond.cz) poskytujeme finanční příspěvky neziskovým organizacím jak na národní, tak na regionální úrovni. Podpořené charitativní projekty jsou plně v souladu s klíčovými oblastmi dárcovství (vzdělání, sociální podpora, udržitelnost životního prostředí a životních podmínek na venkově, domácí násilí, pomoc při katastrofách), které definovala naše mateřská společnost Philip Morris International a které určují charitativní programy naší společnosti na celém světě.

26 24 Philip Morris ČR a.s. Ochrana historického a kulturního dědictví Cisterciácký klášter v Kutné Hoře Sedlci založil v roce 1142 Miroslav z Cimburka. I přes vybudovaná opevnění byl několikrát zpustošen. Na konci 13. století se dokonce uvažovalo o jeho zrušení, ale výnosy z těžby stříbra jej zachránily před zánikem. V průběhu času klášter zdevastovali husité i třicetiletá válka. Teprve v závěru 17. století byla zahájena jeho obnova a výstavba refektáře konventu. V roce 1784 císař Josef II. klášter zrušil. Do budov bývalého kláštera byla v roce 1812 přenesena výroba tabáku z Prahy a Golčova Jeníkova. Začala tak nová etapa historie kutnohorského kláštera. Do kompletní renovace konventu investovaly společnosti Philip Morris International a Philip Morris ČR a.s. od roku 1992 desítky milionů korun. Prostory kláštera jsou v současné době plně funkční a nachází se zde administrativní zázemí závodu.

27 Philip Morris ČR a.s. 25 Navštivte expozici tabáku, výrobu a konvent! Expozice tabáku Stálá výstava o historii a současnosti tabáku se nachází v areálu závodu společnosti Philip Morris ČR a.s. v Kutné Hoře. Výstava je otevřena pro návštěvníky od 18 let. Otevírací doba: úterý neděle 10:00 16:00 Prostory kláštera konvent Návštěvníci bez věkového omezení jsou vítáni v unikátním sídle společnosti Philip Morris ČR a.s. v prostorách bývalého cisterciáckého kláštera v Kutné Hoře. Výrobní závod Exkurze v kutnohorském výrobním závodě společnosti Philip Morris ČR a.s. vám přiblíží zajímavé výrobní procesy a nejnovější technologie. Prohlídka je možná pro návštěvníky od 18 let. Otevírací doba konventu a výrobního závodu: pondělí pátek 10:00 16:00 Prohlídka konventu a výrobního závodu je zajišťována naším průvodcem pro skupinu nejméně 5 osob. Prohlídku je nutné objednat alespoň 3 dny předem na tel. čísle: nebo Kutná Hora autobusové nádraží Kouřimská Na Valech Kutná Hora centrum Kostnice Kutná Hora hlavní nádraží Expozice tabáku Konvent, výrobní závod Chrám Nanebevzetí Pany Marie Masarykova zastávka Kutná Hora město Vítězná zastávka Kutná Hora Sedlec Všechny tři objekty naleznete na adrese: Philip Morris ČR a.s., Vítězná 1, Kutná Hora GPS: N E

28

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA CHEMICKÁ ÚSTAV CHEMIE POTRAVIN A BIOTECHNOLOGIÍ FACULTY OF CHEMISTRY INSTITUTE OF FOOD SCIENCE AND BIOTECHNOLOGY MĚŘENÍ CELKOVÝCH ALKALOIDŮ

Více

Hypotéza H3 - Kvalita tabáku na českém trhu cigaret je dostačující, variace výrobků je široká, ale spotřebitel upřednostňuje cenu nad kvalitou.

Hypotéza H3 - Kvalita tabáku na českém trhu cigaret je dostačující, variace výrobků je široká, ale spotřebitel upřednostňuje cenu nad kvalitou. Úvod Tato diplomová práce se zabývá tématem kvality tabákových výrobků se zaměřením na konečného spotřebitele. V této práci se chci zaměřit zejména na cigarety. Toto téma jsem si vybrala, protoţe je to

Více

2011 Výroční zpráva Annual Report

2011 Výroční zpráva Annual Report 2011 Výroční zpráva Annual Report 200 let tradice a zkušeností, 20 let výrobků světové kvality: retrospektiva předního výrobce 200 Years of Tradition and Experience, 20 Years of World-class Products: Leader

Více

PEGAS NONWOVENS SA VýrOčNí zpráva 2014

PEGAS NONWOVENS SA VýrOčNí zpráva 2014 PEGAS NONWOVENS SA výroční zpráva 2014 PEGAS NONWOVENS SA výroční zpráva 2014 Obsah 2 O společnosti 3 Klíčové ukazatele roku 2014 4 Prohlášení generálního ředitele 6 Zpráva managementu 26 Informace pro

Více

Magazín společnosti New World Resources

Magazín společnosti New World Resources Magazín společnosti New World Resources č. 4 2012 6 9 interview Gareth Penny: Uhlík jako osud 14 17 technologie Systém logistiky v dolech OKD prochází dynamickou proměnou 20 21 odpovědnost Lidé jako klíčový

Více

Součást české kultury

Součást české kultury Výroční zpráva Rok končící 31. března 2003 Součást české kultury 14. 10. 02 21. 8. 02 16. 1. 03 25. 11. 02 27. 7. 02 Rozvoj značky Pilsner Urquell podpořilo uvedení nové kampanězaložené na tématu inspirující

Více

Magazín společnosti New World Resources

Magazín společnosti New World Resources Magazín společnosti New World Resources č. 1 2012 6 9 12 13 23 interview Kowalczyk: Lidé chtějí být úspěšní technologie Chodba ojedinělé délky i profilu spojí doly Darkov a Karviná odpovědnost Nadace OKD

Více

40 let závodu Mokrá 1968 2008

40 let závodu Mokrá 1968 2008 6. Kontrola kvality a centrální řízení výroby 5. Expedice cementu 4. Mletí cementu 3. Výpal portlandského slínku 2. Výroba surovinové moučky 1. Těžba, drcení a skladování surovin 6 2 SCHÉMA VÝROBY CEMENTU

Více

Journal #03 TÜV SÜD. #6 Simulační hodnocení dojezdu elektromobilů. #10 Kvalita přináší ovoce. #20 TÜV SÜD Czech. posiluje v oblasti

Journal #03 TÜV SÜD. #6 Simulační hodnocení dojezdu elektromobilů. #10 Kvalita přináší ovoce. #20 TÜV SÜD Czech. posiluje v oblasti TÜV SÜD Journal #6 Simulační hodnocení dojezdu elektromobilů #10 Kvalita přináší ovoce #20 TÜV SÜD Czech posiluje v oblasti certifikace udržitelnosti biopaliv dle standardu ISCC #03 2013 Vážené čtenářky

Více

Obsah. Klíčové ukazatele roku 2011. Prohlášení generálního ředitele. Informace pro investory. Zpráva představenstva o obchodní činnosti

Obsah. Klíčové ukazatele roku 2011. Prohlášení generálního ředitele. Informace pro investory. Zpráva představenstva o obchodní činnosti Výroční zpráva 2011 Obsah 2 Klíčové ukazatele roku 2011 6 Prohlášení generálního ředitele 8 Zpráva představenstva o obchodní činnosti 24 Informace pro investory 1 O společnosti 1 2 Klíčové ukazatele roku

Více

Profil společnosti 2007. český národní symbol

Profil společnosti 2007. český národní symbol Profil společnosti 2007 český národní symbol Profil společnosti 2007 český národní symbol Pivo je součástí české kultury. Inspirovalo mimo jiné i naše přední literáty, filmaře, hudebníky malíře i fotografy.

Více

Udržitelný rozvoj. s materiály Isover

Udržitelný rozvoj. s materiály Isover Udržitelný rozvoj s materiály Isover obsah Slovo úvodem 3 Zaměření společnosti Saint-Gobain, strategie a cíle 3 Skupiny Saint-Gobain... 6 Principy, které nás spojují... 6 Saint-Gobain Construction Products

Více

Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 MARKÉTA CAUDROVÁ

Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 MARKÉTA CAUDROVÁ Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 MARKÉTA CAUDROVÁ Evropský polytechnický institut, s.r.o. v Kunovicích Studijní obor: Management a marketing zahraničního obchodu Realizace

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Analýza efektivnosti podnikových výrobních procesů An analysis of the efficiency of business processes Petra Borovičková Cheb 2013 Prohlašuji,

Více

Jak poznáme kvalitu? SVĚT KÁVY

Jak poznáme kvalitu? SVĚT KÁVY Jak poznáme kvalitu? SVĚT KÁVY OBSAH 1. Předmluva 1 2. Historie 1 3. Kávovník a jeho pěstování 3 4. Druhy kávy 3 5. Pěstování kávy 5 6. Sklizeň a zpracování 5 a. Sklizeň 5 b. Zpracování kávy 6 Mokrý proces

Více

Novinka Dodavatel Materiály

Novinka Dodavatel Materiály FORPRINT Magazín o papírech, technologiích a materiálech pro tisk Jaro/Léto 2011 Ospap, to není jen papír Představujeme společnost Ospap, firmu, jež sleduje moderní trendy a přizpůsobuje se novým požadavkům

Více

Aktuální téma: 46 lokomotiv na cestě do Ameriky str. 19

Aktuální téma: 46 lokomotiv na cestě do Ameriky str. 19 Delivering solutions. PRO PŘÍZNIVCE DB SCHENKER podzim 2011 Aktuální téma: 46 lokomotiv na cestě do Ameriky str. 19 Výběr zaměstnanců je otázkou dobrého odhadu jejich potenciálu 4 5 Ze Švédska do ČR za

Více

SIMPLY CLEVER. Auta pro život

SIMPLY CLEVER. Auta pro život SIMPLY CLEVER Auta pro život ŠkodaAuto Výroční zpráva 2009 Vnímáme svět kolem nás, inspiruje a motivuje. Vnášet do našich modelů ověřené mechanismy, tvary nebo struktury a efektivním způsobem tak dosáhnout

Více

PRO PŘÍZNIVCE DB SCHENKER PODZIM/ZIMA

PRO PŘÍZNIVCE DB SCHENKER PODZIM/ZIMA PRO PŘÍZNIVCE DB SCHENKER PODZIM/ZIMA 2014 Chceme být pro zákazníky první volbou Kvalitní autokosmetika na zimu i léto Nové sklady v Mladé Boleslavi a Novém Jičíně Jizerská 50: Postavte se na start legendy!

Více

Výroční zpráva 2008. Jsme s Vámi celý život

Výroční zpráva 2008. Jsme s Vámi celý život Výroční zpráva 2008 Jsme s Vámi celý život Klíčové ukazatele roku 2008 Finanční ukazatele (v tisících Eur) 2008 2007 Celkové výnosy 142 771 121 971 EBITDA 39 491 38 376 Provozní zisk 22 681 26 043 Čistý

Více

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S. R. O.

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S. R. O. VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S. R. O. Miroslav Klapka Podpora prodeje doutníků v gastronomických zařízeních Bakalářská práce 2014 Podpora prodeje doutníků v gastronomických zařízeních Bakalářská

Více

výrobní družstevnictví

výrobní družstevnictví 12/2011 l MĚSÍČNÍK l ROČNÍK 57 l CENA 20 Kč výrobní družstevnictví časopis českých a moravských výrobních družstev Reportáže: Slezská tvorba Opava Jihokov České Budějovice Medical Fair Brno Rehaprotex

Více

LUIS KHAN ARCHITEKTURA JAKO VÝRAZ NADVLÁDY. str.14-15

LUIS KHAN ARCHITEKTURA JAKO VÝRAZ NADVLÁDY. str.14-15 04/ JOURNAL 2005 MŮJ MÚJ ARCHITEKT LUIS KHAN str. 7 ARCHITEKTURA JAKO VÝRAZ NADVLÁDY str.4-5 Od 29.2.2005 přecházíme na novou verzi systému kontinuálního měření a vyhodnocování emisí na výstupu z rotační

Více

Analýza mikro a makro prostředí PFT, spol. s.r.o. The analysis of micro and macro environment PFT Ltd.

Analýza mikro a makro prostředí PFT, spol. s.r.o. The analysis of micro and macro environment PFT Ltd. Technická univerzita v Liberci FAKULTA PŘÍRODOVĚDNĚ-HUMANITNÍ A PEDAGOGICKÁ Katedra: Katedra tělesné výchovy Studijní program: Ekonomika a management Studijní obor (kombinace): Management sportovní Analýza

Více

světem Hempel Dodáváme nátěrové hmoty zákazníkům ve více než 80 zemích.

světem Hempel Dodáváme nátěrové hmoty zákazníkům ve více než 80 zemích. Cesta 1 centrála hlavní kancelář sklad + hlavní kancelář sklad + výroba + hlavní kancelář hlavní kancelář + výroba výroba Společnost Hempel založil v roce 1915 pan J. C. Hempel, který s vizí, velkým nadšením

Více

Přepravujte po železnici!

Přepravujte po železnici! Přepravujte po železnici! 7 progresivních příkladů přechodu ze silniční dopravy na železniční OBSAH Úvodní slovo strana 3 Představení projektu FLAVIA strana 4 Železnice v České republice strana 5 ŠKODA

Více

Technologie budov pro vaše bezpečí. 03 2004 Spektrum. časopis pro zákazníky a partnery. 9/ Veletrhy Mezinárodní strojírenský veletrh Brno 2004

Technologie budov pro vaše bezpečí. 03 2004 Spektrum. časopis pro zákazníky a partnery. 9/ Veletrhy Mezinárodní strojírenský veletrh Brno 2004 03 2004 Spektrum časopis pro zákazníky a partnery 9/ Veletrhy Mezinárodní strojírenský veletrh Brno 2004 10/ Zahraničí Siemens působí v Číně již 132 let 14/ Ekologie Vyspělá technologie pro životní prostředí

Více

Tvoříme základy společné budoucnosti

Tvoříme základy společné budoucnosti Pevně. Spolehlivě. Srdcem. Tvoříme základy společné budoucnosti Zpráva o trvale udržitelném rozvoji 2009 Holcim (Česko) a.s. 1 Obsah Úvodní slovo předsedy představenstva Úvodní slovo předsedy představenstva

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Možnosti podnikání formou franchisingu Business Opportunities through franchising Kristina Havlíčková Cheb 2012 Čestné prohlášení Prohlašuji,

Více

Aktuální téma: DB Schenker partnerem ČR na EXPO 2010 str. 8-9

Aktuální téma: DB Schenker partnerem ČR na EXPO 2010 str. 8-9 Delivering solutions. PRO PŘÍZNIVCE DB SCHENKER jaro - léto 2010 Aktuální téma: DB Schenker partnerem ČR na EXPO 2010 str. 8-9 Rozhovor o aktuálním vývoji logistiky 4-5 Nový terminál v Brně 6 Co chystá

Více