200 let tradice a zkušeností 20 let výrobků světové kvality. Za vůní tabáku

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "200 let tradice a zkušeností 20 let výrobků světové kvality. Za vůní tabáku"

Transkript

1 200 let tradice a zkušeností 20 let výrobků světové kvality Za vůní tabáku

2 2 Za vůní Philip tabáku Morris ČR a.s.

3 Philip Morris ČR a.s. 1 Vážení přátelé, otevíráte brožuru společnosti Philip Morris ČR a.s., jedné z největších společností působících v České republice. Tuto publikaci vydáváme u příležitosti oslav dvou významných výročí: 200 let tradice výroby tabákových výrobků v naší továrně v Kutné Hoře a 20letého výročí společnosti Philip Morris ČR a.s. Na následujících stránkách vás chceme seznámit s historií kutnohorské továrny a provést procesem výroby tabákových výrobků, od sklizně tabákových listů po okamžik, kdy výrobky opouštějí brány našeho závodu. Přeji vám příjemnou virtuální procházku výrobou i její historií. András Tövisi generální ředitel

4 2 Philip Morris ČR a.s. Historie Philip Morris International V roce 1847 otevírá rodina Morrisových v Londýně malou prodejnu tabáku. Kromě prodeje šňupavého a lulkového tabáku a doutníků se tu balí také velice jemné cigarety podle přání zákazníka. Klientela se rozšiřuje, a tak Morrisovi brzy zavádějí mechanickou a později strojní výrobu cigaret. V roce 1902 byla otevřena pobočka společnosti v New Yorku, která se o 17 let později stala akciovou společností. V současné době Philip Morris International zaměstnává přes lidí ve více než 60 zemích světa a výrobky společnosti se prodávají ve 180 zemích světa. Reklama z roku 1969 Víc jak půl století ztělesňovala hodnoty značky Marlboro postava kovboje.

5 Philip Morris ČR a.s Rodina Morrisových otevírá malou prodejnu tabákových výrobků na londýnské adrese Bond Street 22. Je představeno nové logo společnosti. Philip Morris uvádí na trh značku Marlboro, tehdy jako jemné dámské cigarety s bílým, nebo červeným filtrem, na kterém nebyly znát stopy od rtěnky. V USA vzniká Philip Morris International (PMI), který začíná vyrábět a představovat své výrobky po celém světě Švýcarská společnost Fabrique Tabak Reunies, S.A. se stává první továrnou PMI v Evropě a v roce 1964 je v Lausanne zřízeno evropské ústředí PMI. Marlboro se stává nejrozšířenější a nejprodávanější cigaretovou značkou na světě. PMI otevírá svůj největší výrobní závod mimo území USA, v Bergen op Zoomu v Holandsku. I v současné době patří tento závod k největším v PMI. Provozní zisk PMI poprvé překračuje 1 miliardu USD PMI otevírá svůj první výrobní závod v Asii, a to v malajském Serembanu. Řídicí centrum PMI se přesouvá z New Yorku v USA do Lausanne ve Švýcarsku. Prodeje PMI dosahují téměř 14 % globálního trhu s cigaretami mimo území USA. PMI oznamuje dohodu s Čínskou národní tabákovou společností o licenční výrobě a prodeji cigaret značky Marlboro v Číně.

6 4 Philip Morris ČR a.s. 20 let Philip Morris ČR a.s. Philip Morris ČR a.s. je společností ve skupině Philip Morris International a je největším výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v České republice. Philip Morris ČR a.s. patří mezi 50 největších společností v tuzemsku a je kótována na Burze cenných papírů v Praze. V uplynulých dvaceti letech jsme rozvinuli výjimečné dědictví tabákové výroby. Philip Morris ČR a.s. si dokázala udržet vedoucí postavení na domácím trhu, posílila ekonomické vazby na české hospodářství a plně využila exportní příležitosti. V továrně v Kutné Hoře, která je jedinou tabákovou továrnou na českém území, vyrábíme tabákové výrobky nejen pro český a slovenský trh, ale i pro dalších 55 trhů na celém světě, jako například pro Japonsko, Chile, Itálii, Francii a další. Po uplynulých 20 let společnost Philip Morris ČR a.s. nabízela silné a různorodé portfolio složené z tradiční výroby lokálních i mezinárodních značek jako jsou Marlboro, L&M, Red & White, Philip Morris, Petra a Sparta.

7 Philip Morris ČR a.s. 5 Investice v řádu několika miliard korun do modernizace a rozšíření továrny v Kutné Hoře nejen umožnily zvýšení roční výrobní kapacity z 6,5 miliardy cigaret v roce 1992 na současných více jak 40 miliard, ale továrna s 200letou tradicí je dnes jednou z nejmodernějších a nejkomplexnějších v rámci skupiny Philip Morris International. Modernizace a expanze výroby v Kutné Hoře umožnily také nárůst počtu zaměstnanců v továrně z 595 v roce 1992 na téměř 800 v roce S celkem více jak zaměstnanci jsme jedním z největších zaměstnavatelů ve Středočeském kraji. Motivovaní a spokojení zaměstnanci jsou pro nás prioritou. V průzkumu společnosti AON Hewitt Nejlepší zaměstnavatel 2011 obsadil Philip Morris ČR a.s. vynikající třetí místo v kategorii Velké společnosti v České republice a umístil se také mezi prvními pěti společnostmi v rámci regionu střední a východní Evropy. Počet zásobovaných trhů z výroby naší továrny v Kutné Hoře

8 6 Philip Morris ČR a.s. Historie zpracování tabáku v Kutné Hoře 1812 V listopadu 1812 byla do Kutné Hory soustředěna výroba z tabákových továren v Golčově Jeníkově a v Praze. Centrem tabákové výroby v Čechách se tak stává bývalý cisterciácký klášter v Kutné Hoře Sedlci. Tato skutečnost předurčila význam továrny v Kutné Hoře pro tuzemský tabákový průmysl na mnoho dalších desetiletí. Zpočátku se zde vyrábí dýmkový a šňupací tabák, v roce 1844 se sortiment výrobků rozšiřuje o doutníky Výroba prvních cigaret v Kutné Hoře začala ruční výrobou v roce 1882 a za rok jich továrna dokázala vyrobit pět milionů kusů. Rostoucí poptávka si vyžádala v roce 1896 přechod na strojovou výrobu. V roce 1902 se vyrobilo již 220 milionů cigaret a o 10 let později výroba dosáhla 311 milionů cigaret. Vyšší výkonnost strojů rovněž umožnila reagovat na poptávku po cigaretách v menších baleních Dlouhá tradice tabákového průmyslu je určena jeho ekonomickým významem. Vznik Československa v roce 1918 vedl k založení Československé tabákové režie zajišťující novému státu monopol na výrobu a prodej tabákových výrobků. V roce 1950 byl průmysl znárodněn a převeden pod nově založený národní podnik Tabákový průmysl řízený Ministerstvem potravinářského průmyslu. V šedesátých letech v kutnohorské továrně došlo k výrazné obměně produktů. Rok 1963 přinesl zásadní inovaci zahájení výroby cigaret s filtrem. Šlo především o snahu udržet krok s měnícími se požadavky dospělých kuřáků. Výroba cigaret s filtrem si vyžádala zavedení nových technologií a nákup řady zahraničních strojů. Krátké, dlouhé a king size cigarety s filtrem tvořily na začátku sedmdesátých let už převážnou část výroby.

9 Philip Morris ČR a.s V lednu 1987 zástupci Philip Morris International a Československého tabákového průmyslu Kutná Hora podepsali licenční dohodu o výrobě značky Marlboro, která byla prvním produktem vyráběným v licenci v továrně v Kutné Hoře. Nová značka dosáhla nejen velkého úspěchu na trhu, ale licenční smlouva rovněž představovala jedinečnou příležitost ke zdokonalení výrobního procesu v továrně v Kutné Hoře obohacením o odborné znalosti technologických procesů společnosti Philip Morris International V roce 1992 československá federální vláda oznámila záměr privatizovat tabákový průmysl. Výběrové řízení vyhrála společnost Philip Morris International a získala většinový podíl ve státním podniku Tabák, a.s. Nákup akcií a investice v celkové hodnotě přesahující 420 milionů dolarů představovaly druhou největší zahraniční investici v Československu v 90. letech minulého století a současně největší americkou investici ve střední Evropě Kutnohorská tabáková továrna prošla od roku 1992 řadou důležitých změn. Počáteční investice do budov, služeb a výrobního zařízení v řádu miliard korun, které vedly k vybudování zcela nové přípravny tabákových směsí s nejmodernějšími technologiemi a následně nového výrobního a balicího úseku výroby, zařadily již v polovině 90. let Kutnou Horu po bok předních světových továren na tabákové výrobky. Od té doby v modernizaci továrny stále pokračujeme a udržujeme tak její konkurenceschopnost. Ta je nezbytným předpokladem pokračování tradice tabákové výroby i udržení zaměstnanosti v kutnohorském regionu do budoucna.

10 8 Philip Morris ČR a.s. Od tabákových listů po krabičku cigaret

11 Philip Morris ČR a.s. 9 Objevení tabáku Když v roce 1492 Kolumbus objevil Ameriku, zjistil, že Indiáni obřadně kouří aromatickou rostlinu tobago. Evropané tabák začali dovážet do Španělska a Portugalska, kde v roce 1558 zahájili i jeho pěstování. Tabák využívali ke šňupání a do dýmek. Ve Střední a Jižní Americe se ale rostlina kouřila daleko dříve. Kouření je známo již let před naším letopočtem u Mayů a Aztéků. Spalováním listů tabáku vznikal kouř, který byl součástí jak léčitelských rituálů, tak bohoslužeb. Na konci 17. století se šňupání a kouření dýmek rychle rozšířilo po celé Evropě. Doutníky a první cigarety se začaly vyrábět později, až na počátku 19. století. Své jméno Nicotiana tabacum rostlina dostala po francouzském velvyslanci v Portugalsku Jeanu Nicotovi ( ), který si příjemný požitek kouření velmi oblíbil. V roce 1828 němečtí vědci analyzovali hlavní chemickou složku tabákového listu a pojmenovali ji nikotin.

12 10 Philip Morris ČR a.s. Tabák křehká a náročná rostlina Semeno tabáku je velmi malé, váží méně než 0,1 miligramu, zatímco zralá rostlina váží i přes 5 kg. To představuje zvětšení 50milionkrát za dobu 6 měsíců. Tabák je jednoletá rostlina náležející do rodiny nočních rostlin, protože mnoho druhů tabáku kvete jen po setmění. Patří do rodu lilkovitých, je to tedy bratranec našich brambor či rajčat. Semeno je v pařeništi asi 60 dní, než sazenice doroste do výšky kolem 15 cm a má 4 až 5 lístků. Teprve pak je vysazena, buď ručně nebo strojně, na dobře připravené pole. Zraje 14 až 16 týdnů. Zkušený pěstitel pozná zralost podle velikosti rostliny a barvy listů. Po celou dobu růstu je tabák pečlivě ošetřován, zaléván a chráněn proti nemocem a škůdcům. Sklizeň probíhá většinou ručně. V USA se na sklizeň tabáku od roku 1930 používají kombajny, na jejichž zadní plošině sedí tzv. sběrač, který ručně odlamuje zralé listy. Sklizené zralé tabákové listy obsahují více jak 70 % vody, a proto se musí usušit. Poté se třídí podle kvality, barvy, struktury a velikosti. I po usušení probíhá v listech fermentace (přírodní kvašení), během níž enzymy a mikroorganismy, obsažené v listech, procházejí chemickými procesy. Ty snižují nežádoucí vlastnosti a zvýrazňují chuťové a aromatické vlastnosti jednolivých druhů tabáku.

13 Philip Morris ČR a.s. 11 Pro tabákový průmysl jsou důležité tři hlavní druhy tabáku Viržinský Nazývá se též flue cured a má jemnou, lehce nasládlou až výrazně kořenitou chuť. Listy se sklízejí postupně odspoda. Suší se v uzavřených sušárnách s uměle vháněným teplým vzduchem (flue cured) cirkulujícím mezi rámy, na kterých jsou tabákové listy zavěšeny. Sušení trvá 5 7 dní. Burley Vzrůstem je o něco nižší než viržinský. Je velmi ceněn pro svou charakteristickou chuť a její ostrost a plnost. Sušení se provádí vzduchem (air cured) bez přístupu slunce, pod střechou v široce větraných sušárnách za přirozených atmosférických podmínek. Sušení trvá dní. Orientální Tento tabák je nízkého vzrůstu s velmi malými lístky, se silnou aromatickou vůní a chutí. Sklízí se pouze ručně a suší se na slunci. Jednotlivé listy se navlékají na provázky a jsou zavěšeny na stojany. Sušení trvá dní.

14 12 Philip Morris ČR a.s. Umění nákupu tabáku Naši nákupčí tabáku mají velmi jemný hmat, vycvičené oko, čich i chuť a především důkladnou znalost jednotlivých druhů tabáku. V dnešní době se tabák prodává na aukcích pouze v Malawi, Indii a Zimbabwe. Philip Morris International kupuje tabák od dodavatelů, kde existuje přímá vazba na pěstitele, jak u dodavatele, tak u Philip Morris International. Dodržování správných postupů podléhá kontrole, tabák je monitorován během růstu, sušení i zpracování a následně znovu prochází kontrolou. Dodržování nastavených postupů a předpisů je zárukou, že nakoupený tabák bude mít požadovanou kvalitu.

15 Philip Morris ČR a.s. 13 Tabák potřebuje čas Tabáky viržinský, burley i orientální jsou odběrateli zasílány v kartonech, které váží od 70 do 210 kg. Orientální tabák se výjimečně balí i do tradiční juty, ale jen na přání zákazníka. Při příjmu tabák prochází pečlivou kontrolou, která potvrdí, že kvalitou odpovídá požadovaným parametrům. Poté je uskladněn v suchém a monitorovaném skladu, kde leží až 3 roky. V průběhu této doby je pravidelně kontrolován. Tento odpočinek představuje pro tabák období alchymistického přerodu, během kterého se postupně tvoří jeho chuť a aroma.

16 14 Philip Morris ČR a.s. Příprava tabákové směsi Prvním krokem při výrobě cigaret je sestavení odpovídající tabákové směsi z různých typů tabáku, které budou použity pro naše značky cigaret. Vysušené a slisované tabákové listy jsou nejprve zvlhčovány a oddělovány od sebe ve vlhčicím bubnu. Poté jsou listy přepravovány do sil, kde se složky směsi mísí tak, aby byla dodržena stejná chuť v každé cigaretě. Pak je směs v řezačce nařezána na jemná vlákna. Než je směs pro výrobu cigaret dokončena, prochází kvůli snížení vlhkosti sušicím válcem. Následně jsou na směs aplikovány aromatické přísady obsahující pouze přírodní látky a aroma. Hotová pořezaná tabáková náplň se skladuje v kontejnerech, odkud je následně dopravována do výroby.

17 Philip Morris ČR a.s. 15

18 16 Philip Morris ČR a.s. Tabákové žíly Žíly tabákových listů, neboli řapíky, se zpracovávají odlišnou technologií. Viržinský a burley tabák se tzv. vyžilují již v zemi původu. Protože žíly jsou po usušení velmi tvrdé, musí se dokonale provlhčit, aby změkly. Proběhne rozválcování a nařezání na jemná vlákna. Následuje proces expandování, při kterém je směs pořezaných žil prudce zahřáta, voda v buňkách se přemění na páru, ta expanduje, trhá pletivo buněk, a tím zvětší jejich objem. Expandované žíly, respektive jejich směs, jsou důležitým komponentem pořezané tabákové náplně, který stabilizuje nebo redukuje obsah nikotinu a dehtu a zlepšuje též hoření cigarety. Podle druhu cigaret se do tabákové směsi přidává určité malé procento expandovaných žil.

19 Philip Morris ČR a.s. 17 Filtr neodmyslitelná součást cigarety Chuť a kvalita cigarety závisí nejen na druhu a směsi tabáku, ale i na cigaretovém papíru a filtru. Cigarety s filtrem se začaly v Československu vyrábět na začátku 60. let. Od těch dob odděluje tabákovou náplň cigarety a ústa kuřáka roubík vyrobený z acetátu buničiny z dřevitých vláken. Jak vzniká? Pás buničiny široký asi 25 cm se nejprve rozprostře mezi dvěma válci, je zvlhčen speciálním roztokem, který slepí jemná vlákna buničiny, a následně je formován do tvaru roubíku. Následuje obalení bílým filtrovým papírem a řezání na potřebnou délku. Než jsou hotové filtry automaticky dodány k výrobním strojům, musí alespoň 20 minut schnout. Pro zajímavost denně se na jednom stroji v závislosti na délce filtru vyrobí až 4,6 milionu roubíků.

20 18 Philip Morris ČR a.s. Výroba cigaret Vyrobit za jednu minutu až stejných a kvalitních cigaret na jedné výrobní lince vyžaduje dokonalou techniku a technologii. Pro vytvoření cigarety potřebujeme spojit 4 komponenty tabákovou náplň, cigaretový papír, filtr a náústkový papír. Tabák je v úzké ploše přisáván na pásku a přes formovací kužel přechází na cigaretový papír, který se odvíjí z cívky. Papír se kolem tabáku obalí, zalepí po celé délce a vznikne nekonečně dlouhá cigareta, která se řeže na požadovaný rozměr. Mezi takto nařezaný cigaretový provazec se vkládá filtr o dvojnásobné délce a obalí se náústkovým papírem. Tento polotovar, takzvané dvojče, se dále v polovině rozřízne na dvě hotové cigarety, které se srovnají do stejného směru a putují k baličce.

21 Philip Morris ČR a.s. 19 Balení poslední fáze výroby Cigarety jsou dopravovány od výrobního stroje k balicímu stroji, kde jsou rozděleny do tří řad. Dávka cigaret určená pro každou jednotlivou krabičku je obalena metalizovaným papírem a pro větší odolnost v místě otevírání opatřena tzv. krčkem. Balíček je poté znovu obalen, tentokrát již potištěným tvrdým obalem, který dodá krabičce finální vzhled. Po nalepení kolku je krabička překryta polypropylénovou fólií s odtrhávací páskou. Hotové krabičky jsou po deseti kusech baleny do kartonu, papíru nebo polypropylénové fólie a unášeny dopravníky k baličkám přepravních balení. Zde se kompletují zpravidla po padesáti kusech a poté jsou dopraveny do skladu hotových výrobků, kde jsou uloženy na palety. Odsud putují do celého světa.

22 20 Philip Morris ČR a.s. Výrobky nejvyšší kvality Kvalita našich cigaret je výsledkem pečlivého výběru tabáku a přesného dodržování výrobních postupů. Tak je zaručena nezaměnitelná chuť cigaret oceňována dospělými kuřáky po celém světě. Výrobní proces je kontrolován v každém kroku. Měří se vlhkost a teplota pořezaných tabákových směsí, sleduje se hmotnost cigaret a bezchybné spojení tabákového provazce s filtrem, počet cigaret v krabičce či přítomnost kolku. V naší továrně je velice moderní laboratoř, která je akreditována na seznamu certifikovaných laboratoří Evropské unie. V laboratoři je kontrolován obsah nikotinu, dehtu a oxidu uhelnatého v cigaretovém kouři podle ISO standardů pro každou značku.

23 Philip Morris ČR a.s. 21 Bezpečnost práce, ochrana zdraví a životní prostředí Naše společnost nabízí nejenom vysoce kvalitní výrobky, ale současně aktivně snižuje dopady svých činností na životní prostředí. Ve společnosti se uplatňují nové technologie pro recyklaci odpadů a úspory energií. V letech 2008 až 2011 jsme snížili naši spotřebu energií o 8 % a objem spotřebované vody na jednu cigaretu se snížil o 6 %. Recyklujeme 84 % veškerého továrního odpadu. Kromě toho naše společnost naplňuje strategii, která zahrnuje ochranu zdraví a zajištění bezpečného pracovního prostředí pro všechny zaměstnance, dodavatele a návštěvníky. Naše společnost je certifikována podle ISO18001:2007 Systémy řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a podle ISO 14001:2004 Systémy řízení ochrany životního prostředí.

24 22 Philip Morris ČR a.s. Philip Morris ČR a.s. odpovědný výrobce Jako tabáková společnost vnímáme odpovědnost spojenou s našimi výrobky. Kouření je návykové a způsobuje mnoho vážných onemocnění. Jsme si toho vědomi, proto informujeme dospělé kuřáky o nebezpečích spojených s kouřením. Maximálně také usilujeme o to, aby k cigaretám neměli přístup mladiství. Philip Morris ČR a.s. nechce, aby děti kouřily, a proto naše společnost významně přispívá k aktivitám v oblasti prevence kouření mladistvých. Philip Morris ČR a.s. podporuje důkladnou a efektivní regulaci týkající se výroby, marketingu, prodeje a spotřeby tabákových výrobků. Rozhodně však nepodporujeme opatření, která by nám bránila v účasti v řádné hospodářské soutěži na trhu spolu s ostatními výrobci, nebo která by znemožnila dospělým spotřebitelům kupovat a používat tabákové výrobky.

25 Philip Morris ČR a.s. 23 Společenská zodpovědnost Společnost Philip Morris ČR a.s. patří k významným partnerům charitativních a obecně prospěšných aktivit v České republice. Prostřednictvím Dobročinného fondu Philip Morris ČR (www.dobrocinnyfond.cz) poskytujeme finanční příspěvky neziskovým organizacím jak na národní, tak na regionální úrovni. Podpořené charitativní projekty jsou plně v souladu s klíčovými oblastmi dárcovství (vzdělání, sociální podpora, udržitelnost životního prostředí a životních podmínek na venkově, domácí násilí, pomoc při katastrofách), které definovala naše mateřská společnost Philip Morris International a které určují charitativní programy naší společnosti na celém světě.

26 24 Philip Morris ČR a.s. Ochrana historického a kulturního dědictví Cisterciácký klášter v Kutné Hoře Sedlci založil v roce 1142 Miroslav z Cimburka. I přes vybudovaná opevnění byl několikrát zpustošen. Na konci 13. století se dokonce uvažovalo o jeho zrušení, ale výnosy z těžby stříbra jej zachránily před zánikem. V průběhu času klášter zdevastovali husité i třicetiletá válka. Teprve v závěru 17. století byla zahájena jeho obnova a výstavba refektáře konventu. V roce 1784 císař Josef II. klášter zrušil. Do budov bývalého kláštera byla v roce 1812 přenesena výroba tabáku z Prahy a Golčova Jeníkova. Začala tak nová etapa historie kutnohorského kláštera. Do kompletní renovace konventu investovaly společnosti Philip Morris International a Philip Morris ČR a.s. od roku 1992 desítky milionů korun. Prostory kláštera jsou v současné době plně funkční a nachází se zde administrativní zázemí závodu.

27 Philip Morris ČR a.s. 25 Navštivte expozici tabáku, výrobu a konvent! Expozice tabáku Stálá výstava o historii a současnosti tabáku se nachází v areálu závodu společnosti Philip Morris ČR a.s. v Kutné Hoře. Výstava je otevřena pro návštěvníky od 18 let. Otevírací doba: úterý neděle 10:00 16:00 Prostory kláštera konvent Návštěvníci bez věkového omezení jsou vítáni v unikátním sídle společnosti Philip Morris ČR a.s. v prostorách bývalého cisterciáckého kláštera v Kutné Hoře. Výrobní závod Exkurze v kutnohorském výrobním závodě společnosti Philip Morris ČR a.s. vám přiblíží zajímavé výrobní procesy a nejnovější technologie. Prohlídka je možná pro návštěvníky od 18 let. Otevírací doba konventu a výrobního závodu: pondělí pátek 10:00 16:00 Prohlídka konventu a výrobního závodu je zajišťována naším průvodcem pro skupinu nejméně 5 osob. Prohlídku je nutné objednat alespoň 3 dny předem na tel. čísle: nebo Kutná Hora autobusové nádraží Kouřimská Na Valech Kutná Hora centrum Kostnice Kutná Hora hlavní nádraží Expozice tabáku Konvent, výrobní závod Chrám Nanebevzetí Pany Marie Masarykova zastávka Kutná Hora město Vítězná zastávka Kutná Hora Sedlec Všechny tři objekty naleznete na adrese: Philip Morris ČR a.s., Vítězná 1, Kutná Hora GPS: N E

28

Řádná valná hromada akcionářů Philip Morris ČR a.s. Kutná Hora 25. dubna 2014. András Tövisi předseda představenstva

Řádná valná hromada akcionářů Philip Morris ČR a.s. Kutná Hora 25. dubna 2014. András Tövisi předseda představenstva Řádná valná hromada akcionářů Philip Morris ČR a.s. Kutná Hora 25. dubna 2014 András Tövisi předseda představenstva Philip Morris ČR a.s. Řádná valná hromada akcionářů 2014 2 Celkový trh cigaret Česká

Více

ZPRÁVA PŘEDSTAVENSTVA O PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI ZA ÚČETNÍ OBDOBÍ

ZPRÁVA PŘEDSTAVENSTVA O PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI ZA ÚČETNÍ OBDOBÍ ZPRÁVA PŘEDSTAVENSTVA O PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI ZA ÚČETNÍ OBDOBÍ 2009 Společnost Philip Morris ČR a.s. ("PMČR") je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v České republice. Dospělým zákazníkům

Více

Řádná valná hromada akcionářů Philip Morris ČR a.s. Kutná Hora 30. dubna 2015

Řádná valná hromada akcionářů Philip Morris ČR a.s. Kutná Hora 30. dubna 2015 Řádná valná hromada akcionářů Philip Morris ČR a.s. Kutná Hora 30. dubna 2015 András Tövisi předseda představenstva Celkový trh cigaret Česká republika Celkový trh cigaret vzrostl o 1,6 % zejména v důsledku:

Více

Řádná valná hromada akcionářů Philip Morris ČR a.s. Kutná Hora 29. dubna 2011. 2011 Philip Morris ČR a.s.

Řádná valná hromada akcionářů Philip Morris ČR a.s. Kutná Hora 29. dubna 2011. 2011 Philip Morris ČR a.s. Řádná valná hromada akcionářů Philip Morris ČR a.s. Kutná Hora 29. dubna 2011 Návrh dividendy 1 260 Kč / akcie 884 Kč / akcie - z čistého zisku roku 2010 + 376 Kč / akcie - z nerozdělěného zisku minulých

Více

Svět se dá vybarvit Toto jsou omalovánky o fair trade

Svět se dá vybarvit Toto jsou omalovánky o fair trade Svět se dá vybarvit Toto jsou omalovánky o fair trade Kresby: Dalibor Krch Toto je kakaovník! Plodit začíná po 4 letech a dorůstá až 10 metrů výšky. Najdete ho v Indonésii i Latinské Americe, většina ho

Více

HISTORIE ZENTIVY. Jak se Zentiva měnila v průběhu staletí

HISTORIE ZENTIVY. Jak se Zentiva měnila v průběhu staletí HISTORIE ZENTIVY Jak se Zentiva měnila v průběhu staletí ZENTIVA, VÝROBCE VYSOCE KVALITNÍCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, MÁ VE SVÉM OBORU DLOUHOLETOU TRADICI. V SOUČASNOSTI JE 3. NEJVĚTŠÍ A ZÁROVEŇ NEJRYCHLEJI

Více

Swiss Life v roce 2013 zvýšila čistý zisk na 784 milionů CHF a výnosy z pojistného o 4 % na 18 miliard CHF

Swiss Life v roce 2013 zvýšila čistý zisk na 784 milionů CHF a výnosy z pojistného o 4 % na 18 miliard CHF Curych / Praha, 28. února 2014 Swiss Life v roce 2013 zvýšila čistý zisk na 784 milionů CHF a výnosy z pojistného o 4 % na 18 miliard CHF Skupina Swiss Life v roce 2013 znovu zvýšila svoji efektivnost

Více

SMC Váš partner pro automatizaci

SMC Váš partner pro automatizaci SMC Váš partner pro automatizaci SMC celosvětový lídr v automatizaci S 32% podílem na globálním trhu jsme předními světovými odborníky v oboru pneumatiky. Jsme silným partnerem pro průmysl a vytváříme

Více

Recyklace je ekologická a ekonomická. Recyklace šetří zdroje surovin

Recyklace je ekologická a ekonomická. Recyklace šetří zdroje surovin Sklo zůstává sklem Recyklace je ekologická a ekonomická Zákazníci dávají dnes přednost výrobkům šetrným k životnímu prostředí. Sklo jednoznačně překonává ostatní obalové materiály, protože se vynikajícím

Více

EXPORT ZBOŽÍ NA TAIWAN PŘÍPADOVÁ STUDIE

EXPORT ZBOŽÍ NA TAIWAN PŘÍPADOVÁ STUDIE EXPORT ZBOŽÍ NA TAIWAN PŘÍPADOVÁ STUDIE Obsah 1. Zadání... 2 2. Sestavení rámcové nabídky... 2 3. Analýza statistik taiwanského trhu s vínem... 2 3.1. Import vína na Taiwan... 2 3.2. Export vína z Taiwanu...

Více

Situace v zahraničním obchodě pivem, chmelem a sladem. Ministerstvo zemědělství, Praha, 19.6.2014

Situace v zahraničním obchodě pivem, chmelem a sladem. Ministerstvo zemědělství, Praha, 19.6.2014 Situace v zahraničním obchodě pivem, chmelem a sladem Ministerstvo zemědělství, Praha, 19.6.2014 Českého pivovarství Vladimír Balach Miliony Výstav piva celkem v mil. hl 20,5 113 tis. hl 20,0 19,9 19,5

Více

VYHLÁŠKA č. 344 Ministerstva zemědělství

VYHLÁŠKA č. 344 Ministerstva zemědělství Czech Republic VYHLÁŠKA č. 344 Ministerstva zemědělství ze dne 30. září 2003, kterou se stanoví požadavky na tabákové výrobky Ministerstvo zemědělství stanoví podle 18 písm. a), d,) j), k), l) a m) zákona

Více

Vývoj ekologického zemědělství ve světě

Vývoj ekologického zemědělství ve světě Vývoj ekologického zemědělství ve světě Ekologické zemědělství se ve světě stále více rozšiřuje a výměra ekologicky obhospodařovaných ploch ve světě každoročně narůstá. Ke konci roku 2013 (dle pravidelného

Více

spoleènosti Představení VÝROBCE SYSTÉMÙ ØÍZENÍ OSVÌTLENÍ A BEZDRÁTOVÝCH SENZORÙ PRO AUTOMATIZACI BUDOV

spoleènosti Představení VÝROBCE SYSTÉMÙ ØÍZENÍ OSVÌTLENÍ A BEZDRÁTOVÝCH SENZORÙ PRO AUTOMATIZACI BUDOV Představení spoleènosti VÝROBCE SYSTÉMÙ ØÍZENÍ OSVÌTLENÍ A BEZDRÁTOVÝCH SENZORÙ PRO AUTOMATIZACI BUDOV SMART SOLUTIONS FOR BUSINESS AND TECHNOLOGY SINCE 1990 WWW.ENIKA.CZ Výrobce bezdrátových senzorù a

Více

Monika Ferdová Radka Hejzlarová Petra Stádníková Kristýna Voborníková. VSRR, 3. ročník, cvičení středa 15:45

Monika Ferdová Radka Hejzlarová Petra Stádníková Kristýna Voborníková. VSRR, 3. ročník, cvičení středa 15:45 Marketingový výzkum tabákových výrobků Monika Ferdová Radka Hejzlarová Petra Stádníková Kristýna Voborníková VSRR, 3. ročník, cvičení středa 15:45 Obsah Charakteristika zvoleného produktu... 3 Cena...

Více

Kompletní sortiment. pro gastronomii a maloobchod. Mražené zeleninové směsi Mražená zelenina jednodruhová Polotovary Kečup a tatarská omáčka

Kompletní sortiment. pro gastronomii a maloobchod. Mražené zeleninové směsi Mražená zelenina jednodruhová Polotovary Kečup a tatarská omáčka Kompletní sortiment pro gastronomii a maloobchod Mražené zeleninové směsi Mražená zelenina jednodruhová Polotovary Kečup a tatarská omáčka Značka špičkové kvality pro gastronomii Díky dlouholeté spolupráci

Více

Náš zákazník Mall. Nejlepší logistický poskytovatel pro koncové zákazníky

Náš zákazník Mall. Nejlepší logistický poskytovatel pro koncové zákazníky Náš zákazník Mall Nejlepší logistický poskytovatel pro koncové zákazníky Flexibilní logistické řešení B2C Ve velkém internetovém obchodě zákazníci najdou vše, co potřebují ke svému každodennímu životu.

Více

Výsledky výzkumného projektu Společenská odpovědnost firem působících v českém prostředí v roce 2012 Základní výstup prvostupňové třídění údajů

Výsledky výzkumného projektu Společenská odpovědnost firem působících v českém prostředí v roce 2012 Základní výstup prvostupňové třídění údajů Výsledky výzkumného projektu Společenská odpovědnost firem působících v českém prostředí v roce 2012 Základní výstup prvostupňové třídění údajů Organizátor výzkumného projektu: Business Leaders Forum Praha

Více

Koření. Vybrané druhy koření a jejich využití, zpracování, jejich mikroskopická struktura a průkaz falšování

Koření. Vybrané druhy koření a jejich využití, zpracování, jejich mikroskopická struktura a průkaz falšování Koření Vybrané druhy koření a jejich využití, zpracování, jejich mikroskopická struktura a průkaz falšování Co je to koření? kořením se rozumí části rostlin jako kořeny, oddenky, kůra, listy, nať, květy,

Více

Zateplení konstrukcí dvouplášťových odvětraných střech metodou suché aplikace izolace CLIMATIZER PLUS. Ing. Miroslav Straka

Zateplení konstrukcí dvouplášťových odvětraných střech metodou suché aplikace izolace CLIMATIZER PLUS. Ing. Miroslav Straka Zateplení konstrukcí dvouplášťových odvětraných střech metodou suché aplikace izolace CLIMATIZER PLUS Ing. Miroslav Straka Obsah prezentace: krátké představení společnosti CIUR a.s. tepelná a akustická

Více

Role flexibilní pracovní síly v personální strategii

Role flexibilní pracovní síly v personální strategii Personální společnost Manpower oslovila v říjnu 2009 více než 41.000 zaměstnavatelů ze 35 zemí a oblastí, aby zjistila více informací o současné roli flexibilní pracovní síly v personální strategii různých

Více

Světové akcie vstupují na RM-SYSTÉM

Světové akcie vstupují na RM-SYSTÉM Deutsche Telekom AG Světové akcie vstupují na RM-SYSTÉM Investice do zahraničních firem v českých korunách? Deutsche Telekom Deutsche Telekom patří mezi největší světové poskytovatele telekomunikačních

Více

SKOŘICE JE KŮRA SKOŘICOVNÍKŮ.

SKOŘICE JE KŮRA SKOŘICOVNÍKŮ. SKOŘICOVNÍK SKOŘICE JE KŮRA SKOŘICOVNÍKŮ. TYTO STROMY SE PĚSTUJÍ NA PLANTÁŽÍCH V TROPECH A SUBTROPECH (V ČÍNĚ, THAJSKU, INDONÉSII, CEJLONU, MADAGASKARU, BRAZÍLII, NA JÁVĚ, SUMATŘE). EXISTUJE SKOŘICOVNÍK

Více

Slovensko má po zrušení daně z převodu nemovitostí celosvětově nejnižší daně a poplatky.

Slovensko má po zrušení daně z převodu nemovitostí celosvětově nejnižší daně a poplatky. Praha, 26. července 2013 Tisková zpráva Prodejce nemovitosti v Česku platí nadprůměrné daně Slovensko má po zrušení daně z převodu nemovitostí celosvětově nejnižší daně a poplatky. Jak ukazuje průzkum

Více

Webová stránka. Literatura CD-ROM. www.styrofoameurope.com. Aktuální informace o tepelné izolaci STYROFOAM:

Webová stránka. Literatura CD-ROM. www.styrofoameurope.com. Aktuální informace o tepelné izolaci STYROFOAM: Webová stránka Aktuální informace o tepelné izolaci STYROFOAM: www.styrofoameurope.com CD-ROM Všechny brožury, informace k zadání a detaily CAD můžete získat i v digitální podobě Literatura Rádi Vám pošleme

Více

Nový globální hráč na elektrotechnickém trhu

Nový globální hráč na elektrotechnickém trhu Nový globální hráč na elektrotechnickém trhu Foto NOARK Electric USA Chicago NOARK Electric Europe Praha NOARK Electric Šanghaj Společnost NOARK Electric je světová firma s globálním působením zabývající

Více

Úspory vody a energie na prádelnách podle fyzikálních, nikoliv marketingových zákonů 3. část.

Úspory vody a energie na prádelnách podle fyzikálních, nikoliv marketingových zákonů 3. část. Úspory vody a energie na prádelnách podle fyzikálních, nikoliv marketingových zákonů 3. část. V předchozích dvou dílech této série článků jste se dozvěděli mnohé o snižování spotřeby vody a energie na

Více

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA CHEMICKÁ ÚSTAV CHEMIE POTRAVIN A BIOTECHNOLOGIÍ FACULTY OF CHEMISTRY INSTITUTE OF FOOD SCIENCE AND BIOTECHNOLOGY MĚŘENÍ CELKOVÝCH ALKALOIDŮ

Více

Lisabonská strategie z pohledu zdravotnictví a sociáln

Lisabonská strategie z pohledu zdravotnictví a sociáln Lisabonská strategie z pohledu zdravotnictví a sociáln lních věcív Brno, 25. listopadu 2005 MUDr. Milan Cabrnoch poslanec Evropského parlamentu člen Výboru pro zaměstnanost a sociální politiku www.cabrnoch.cz

Více

6. CZ-NACE 17 - VÝROBA PAPÍRU A VÝROBKŮ Z PAPÍRU

6. CZ-NACE 17 - VÝROBA PAPÍRU A VÝROBKŮ Z PAPÍRU 6. - VÝROBA PAPÍRU A VÝROBKŮ Z PAPÍRU Výroba papíru a výrobků z papíru 6.1 Charakteristika odvětví Odvětví CZ-NACE Výroba papíru a výrobků z papíru - celulózopapírenský průmysl patří dlouhodobě k perspektivním

Více

DONAUCHEM s.r.o. Za Žoskou 377 288 02 Nymburk ZPRÁVA O VLIVU NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, BEZPEČNOSTI A OCHRANĚ ZDRAVÍ ZA ROK 2012

DONAUCHEM s.r.o. Za Žoskou 377 288 02 Nymburk ZPRÁVA O VLIVU NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, BEZPEČNOSTI A OCHRANĚ ZDRAVÍ ZA ROK 2012 DONAUCHEM s.r.o. Za Žoskou 377 288 02 Nymburk ZPRÁVA O VLIVU NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, BEZPEČNOSTI A OCHRANĚ ZDRAVÍ ZA ROK 2012 Obsah Prohlášení o přijetí a dodržování principů RC 3 Úvod 4 Životní prostředí

Více

Connecting Markets Profil společnosti

Connecting Markets Profil společnosti Connecting Markets Profil společnosti Naše přepravní soustava propojuje energetické trhy již více než 40 let. Je zárukou bezpečnosti a spolehlivosti, provozní dokonalosti a inovativních řešení, které

Více

Vzduch z hlediska ekologie

Vzduch z hlediska ekologie Variace 1 Vzduch z hlediska ekologie Autor: Mgr. Jaromír JUŘEK Kopírování a jakékoliv další využití výukového materiálu je povoleno pouze s uvedením odkazu na www.jarjurek.cz. 1. Vzduch Vzduch je jedním

Více

Kienbaum International Praha, 05. října 2011. Aktuální situace v odměňování v ČR ve srovnání se západní, východní a střední Evropou

Kienbaum International Praha, 05. října 2011. Aktuální situace v odměňování v ČR ve srovnání se západní, východní a střední Evropou Kienbaum International Praha, 05. října 2011 Aktuální situace v odměňování v ČR ve srovnání se západní, východní a střední Evropou Agenda 1. O nás» Představení společnosti Kienbaum 2. Odměňování v České

Více

Zadavatel o Obchodní firma / název Mondi Packaging Paper Štětí. o Osoba oprávněná jednat jménem zadavatele Bezányi Soňa o IČ 26161516

Zadavatel o Obchodní firma / název Mondi Packaging Paper Štětí. o Osoba oprávněná jednat jménem zadavatele Bezányi Soňa o IČ 26161516 Název zakázky Papírensko technické školení s praktickou výukou Zadavatel o Obchodní firma / název Mondi Packaging Paper Štětí o Právní forma Akciová společnost o Osoba oprávněná jednat jménem zadavatele

Více

Všechny naše výrobky jsou v neutrálním balení!

Všechny naše výrobky jsou v neutrálním balení! O nás Společnost abix, s.r.o. Slovenská republika byla založena v roce 2006 a předmětem jejího podnikání je výroba a prodej spotřebního materiálu pro tisková zařízení. Dnes patří společnost k předním výrobcům

Více

SPOLEČNOST HAMÉ. a expanze na zahraničních trzích

SPOLEČNOST HAMÉ. a expanze na zahraničních trzích SPOLEČNOST HAMÉ a expanze na zahraničních trzích Skupina Hamé Je jedním z největších českých producentů a vývozců trvanlivých a chlazených potravin včetně kojenecké stravy, bagetového programu a polotovarů

Více

roman švec portfolio www.romansvec.com

roman švec portfolio www.romansvec.com 2004-2005 Profil firmy Aktuality Sortiment Ceník Jakost Betonářská laboratoř Kontakty září 2004 Filosofie firmy Základní údaje Historie Organizační struktura Sociální politika Životní prostředí Okazy www

Více

EFEKTIVNÍ ENERGETICKÝ REGION JIŽNÍ ČECHY DOLNÍ BAVORSKO

EFEKTIVNÍ ENERGETICKÝ REGION JIŽNÍ ČECHY DOLNÍ BAVORSKO EFEKTIVNÍ ENERGETICKÝ REGION JIŽNÍ ČECHY DOLNÍ BAVORSKO Vytápění a větrání nízkoenergetických a pasivních budov Investice do Vaší budoucnosti Projekt je spolufinancován Evropskou Unií prostřednictvím Evropského

Více

Výstava kamélií v Kroměříži Kamélie v novém

Výstava kamélií v Kroměříži Kamélie v novém Výstava kamélií v Kroměříži Kamélie v novém Velmi cennou součástí sbírky rostlin pěstovaných v Květné zahradě v Kroměříži je také kolekce kamélií čítající 40 vzrostlých stromů a stejný počet menších rostlin

Více

Hi-Tech. Pylon Light PRŮVODCE PRO VÝBĚR A INSTALACI

Hi-Tech. Pylon Light PRŮVODCE PRO VÝBĚR A INSTALACI Hi-Tech Pylon Light PRŮVODCE PRO VÝBĚR A INSTALACI VERZE: 11/2011 Triline je chráněná značka světové jedničky ve vývoji a výrobě architektonických modulárních orientačních systémů, patřící nadnárodní společnosti

Více

B104MFS Marketing finančních služeb

B104MFS Marketing finančních služeb B104MFS Marketing finančních služeb - vyučující předmětu - osnova předmětu/is BIVŠ - ukončení předmětu Václav Kupec Předmět - představení předmětu Holistická koncepce marketingu je dynamická koncepce opírající

Více

produktový katalog korkové zátky

produktový katalog korkové zátky produktový katalog korkové zátky 2 - natural cork přírodní zátky 4-5 agglomerated cork aglomerátové zátky 6-7 eurocork zátky z mikrogranulátu 8-9 twintop (1+1) kombinované zátky s ploškami 10-11 champagne

Více

Zvyšování kvality výuky technických oborů

Zvyšování kvality výuky technických oborů Zvyšování kvality výuky technických oborů Klíčová aktivita V.2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji odborných kompetencí žáků středních škol Téma V.2.19 Strojní opracování dřeva Kapitola 6 Opracování

Více

VRACÍME OBALY DO ŽIVOTA

VRACÍME OBALY DO ŽIVOTA VRACÍME OBALY DO ŽIVOTA SPOLEČNOST EKO KOM Autorizovaná obalová společnost EKO KOM byla před třinácti lety založena průmyslovými podniky vyrábějícími balené zboží. Tato nezisková akciová společnost vytvořila

Více

CIGARETOVÉ PAPÍRKY VÁŽKA

CIGARETOVÉ PAPÍRKY VÁŽKA CIGARETOVÉ PAPÍRKY VÁŽKA Výrobní technologie cigaretového papíru je jedinečný sled operací, který vychází z více než stoleté tradice. Cigaretové papírky se vyrábějí z dřevní buničiny (celulózy). V papírcích

Více

Jakou cenu má pitná voda?

Jakou cenu má pitná voda? Jakou cenu má pitná voda? Odpověď na tuto otázku si pokládají snad všichni její spotřebitelé. Akciová společnost Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí zajišťuje dodávku pitné vody, odvádění a čištění

Více

Autor: Miroslav Finger Datum : září 2012 Určení žáci 8.ročníku

Autor: Miroslav Finger Datum : září 2012 Určení žáci 8.ročníku ZMĚNY V HOSPODÁŘSTVÍ V 16. STOLETÍ Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_16_11 Tématický celek: Historie a umění Autor:

Více

(GROWLED.cz - zemědělství budoucnosti - Future Green) www.growled.cz info@growled.cz +420/773563399

(GROWLED.cz - zemědělství budoucnosti - Future Green) www.growled.cz info@growled.cz +420/773563399 Představení společnosti (GROWLED.cz - zemědělství budoucnosti - Future Green) Přehled společnosti Název: GROWLED.cz - zemědělství budoucnosti - Future Green Z aloženo: 2009 - Průmyslové řešení a design

Více

BiM (BI-METAL) ruční pilové listy nepravidelné rozteče zubů. BiM (BI-METAL) ruční pilové listy. Chemické složení ocelí:

BiM (BI-METAL) ruční pilové listy nepravidelné rozteče zubů. BiM (BI-METAL) ruční pilové listy. Chemické složení ocelí: BiM (BI-METAL) ruční pilové listy BiM (BI-METAL) ruční pilové listy nepravidelné rozteče zubů Bi-metalové ruční pilové listy jsou vyráběny z oceli jakostí M2 a D6A. Kombinace těchto dvou materiálů zaručuje

Více

Náš zákazník 3M. Maximální úspora místa a udržitelný rozvoj

Náš zákazník 3M. Maximální úspora místa a udržitelný rozvoj Náš zákazník 3M Maximální úspora místa a udržitelný rozvoj Stručný přehled Rozsáhlá síť zákazníků, která pokrývá celou Evropu. Zásilky různých velikostí, které se odesílají každý den. Nestohovatelné palety,

Více

Prezentace firmy Mediate, s. r. o.

Prezentace firmy Mediate, s. r. o. Prezentace firmy Mediate, s. r. o. 1 / 15 KDO jsme? založení společnosti MEDIATE v roce 1996 přední výrobce bylinných čajů a doplňků stravy více jak 60 interních zaměstnanců + externí spolupracovníci transparentní

Více

10. funkční období. (Navazuje na sněmovní tisk č. 687 ze 7. volebního období PS PČR) Lhůta pro projednání Senátem uplyne 4.

10. funkční období. (Navazuje na sněmovní tisk č. 687 ze 7. volebního období PS PČR) Lhůta pro projednání Senátem uplyne 4. 248 10. funkční období 248 Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a

Více

Regionální sektorová analýza - terénní průzkum v podnicích JM kraje

Regionální sektorová analýza - terénní průzkum v podnicích JM kraje Regionální sektorová analýza - terénní průzkum v podnicích JM kraje Ing. Petr Adámek, MBA 2008 Berman Group. Cíle rozhovorů ve firmách Poznat a popsat situaci ve firmách působících v oborech klíčových

Více

Všechno pod kontrolou

Všechno pod kontrolou Všechno pod kontrolou Sociální odpovědnost Stěžejními pilíři sociální udržitelnosti ve společnosti Vetropack jsou: dodržovaný kodex správy a řízení podniku (Corporate Governance), závazný, transparentní

Více

HRUBÉ VÝHRY V 1. ČTVRTLETÍ MEZIROČNĚ VZROSTLY O 15,9 % PŘI STABILNÍ ZISKOVOSTI

HRUBÉ VÝHRY V 1. ČTVRTLETÍ MEZIROČNĚ VZROSTLY O 15,9 % PŘI STABILNÍ ZISKOVOSTI REGULATORNÍ OZNÁMENÍ 10. května 2012 Mezitímní zpráva statutárního orgánu Fortuna Entertainment Group N.V. za období od 1. ledna 2012 do 10. května 2012 HRUBÉ VÝHRY V 1. ČTVRTLETÍ MEZIROČNĚ VZROSTLY O

Více

INVESTOR ROKU 2012 PODNIKATELSKÁ NEMOVITOST ROKU 2012

INVESTOR ROKU 2012 PODNIKATELSKÁ NEMOVITOST ROKU 2012 INVESTOR ROKU 2012 PODNIKATELSKÁ NEMOVITOST ROKU 2012 VÍTĚZOVÉ INVESTOR ROKU 2012 KATEGORIE VÝROBA Automotive Lighting s.r.o. Kraj Vysočina Výrobce světlometů pro automobilový průmysl Automotive Lighting

Více

KONEKTORY KABELOVÉ SVAZKY PŘEPÍNAČE KOMPONENTY. těžba doprava letectví armáda

KONEKTORY KABELOVÉ SVAZKY PŘEPÍNAČE KOMPONENTY. těžba doprava letectví armáda KONEKTORY KABELOVÉ SVAZKY PŘEPÍNAČE KOMPONENTY armáda TĚŽEBNÍ SYSTÉMY Důlní technika Vrtná zařízení na moři i na souši Napájecí a řídící systémy Komplexní řešení propojení LETECKÝ PRŮMYSL Motory, draky

Více

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hustopeče, Masarykovo nám. 1. Střechy materiály střešních krytin betonová střešní krytina.

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hustopeče, Masarykovo nám. 1. Střechy materiály střešních krytin betonová střešní krytina. Číslo projektu Číslo materiálu Název školy CZ.1.07/1.5.00/34.0394 VY_32_INOVACE_8_MY_3.03 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hustopeče, Masarykovo nám. 1 Autor Tématický celek Ing. Zdenka

Více

Kouření vonných listů, kořeníči drog se vyskytuje v lidské společnosti tisíce let. Do Evropy se tabák dostal po roce 1492 v té době byl považován za

Kouření vonných listů, kořeníči drog se vyskytuje v lidské společnosti tisíce let. Do Evropy se tabák dostal po roce 1492 v té době byl považován za Mgr. Jakub Dziergas Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním školám - OP VK 1.5. Výuková sada OBČANSKÁ

Více

Shrnutí dohody o partnerství s Českou republikou, 2014 2020

Shrnutí dohody o partnerství s Českou republikou, 2014 2020 EVROPSKÁ KOMISE Brusel, 26. srpna Shrnutí dohody o partnerství s Českou republikou, 2014 2020 Obecné informace Dohoda o partnerství (DP) s Českou republikou se týká pěti fondů: Evropského fondu pro regionální

Více

Většina zemí Eurozóny bojuje s průměrným daňovým zatížením téměř 44% HDP

Většina zemí Eurozóny bojuje s průměrným daňovým zatížením téměř 44% HDP Vydal: Auditor SK s. r. o., člen sítě UHY International Většina zemí Eurozóny bojuje s průměrným daňovým zatížením téměř 44% V zemích G8 se pouze Rusko pohybuje pod 20 % Nejrychleji rostoucí země nemají

Více

Schüco VentoTherm Integrovaný okenní větrací systém s rekuperací

Schüco VentoTherm Integrovaný okenní větrací systém s rekuperací Schüco VentoTherm Integrovaný okenní větrací systém s rekuperací Schüco VentoTherm - efektivní systémové řešení větrání objektu Efektivní větrání budov je v současnosti téma, které stále více zaměstnává

Více

Širokopásmové připojení: Rozdíl mezi nejvíce a nejméně výkonnými evropskými zeměmi se zmenšuje

Širokopásmové připojení: Rozdíl mezi nejvíce a nejméně výkonnými evropskými zeměmi se zmenšuje IP/08/1831 Brusel, dne 28. listopadu 2008 Širokopásmové připojení: Rozdíl mezi nejvíce a nejméně výkonnými evropskými zeměmi se zmenšuje Míra rozšíření širokopásmového připojení se v Evropě dále zlepšila.

Více

Chceme Vám být prospěšní tam, kde nás skutečně potřebujete.

Chceme Vám být prospěšní tam, kde nás skutečně potřebujete. Chceme Vám být prospěšní tam, kde nás skutečně potřebujete. Bezpečnost Vašeho zboží? -> U nás priorita č. 1. Vozidla včas na nakládce? -> U nás vždy. Přišlo Vám zboží dříve, než jste očekávali? -> My Vám

Více

1. PŘEDMĚT TECHNICKÉ SPECIFIKACE

1. PŘEDMĚT TECHNICKÉ SPECIFIKACE TECHNICKÁ SPECIFIKACE STRETCH FÓLIE PRO STROJNÍ POUŽITÍ 1. PŘEDMĚT TECHNICKÉ SPECIFIKACE Předmětem technické specifikace je polyetylenová, třívrstvá, průhledná a roztažná stretch fólie vyráběná extruzí

Více

Fitter, Focused, Further

Fitter, Focused, Further Tisková konference ING Bank ČR Fitter, Focused, Further Rolf-Jan Zweep CEO ING Bank ČR Generálníředitel Praha 22. dubna, 2008 Obsah ING Group & ING ING ČR Finanční výsledky ING Bank ČR 2007 Strategie ING

Více

Většina zemí Eurozóny bojuje s průměrným daňovým zatížením téměř 44% HDP

Většina zemí Eurozóny bojuje s průměrným daňovým zatížením téměř 44% HDP Vydal: AUDITOR spol. s r. o., člen sítě UHY Většina zemí Eurozóny bojuje s průměrným daňovým zatížením téměř 44% HDP V zemích G8 se pouze Rusko pohybuje pod 20 % HDP Nejrychleji rostoucí země nemají vysoké

Více

35 let výroby vulkanizačních lisů

35 let výroby vulkanizačních lisů 35 let výroby vulkanizačních lisů Historie Historie Rotava je místo se starou a bohatou železářskou tradicí. V rotavských i okolních hamrech se vyrábělo železo již v 15. století. První písemná zpráva pochází

Více

Návod k laboratornímu cvičení. Alkaloidy a steroidy

Návod k laboratornímu cvičení. Alkaloidy a steroidy Návod k laboratornímu cvičení Úkol č. 1: Sublimace kofeinu Alkaloidy a steroidy Pomůcky: 2 hodinová sklíčka, elektrický vařič, siťka, stojan s kruhem, filtrační papír Chemikálie: suché čajové lístky (černý,

Více

Černé uhlí nerostné bohatství nebo surovinová přítěž?

Černé uhlí nerostné bohatství nebo surovinová přítěž? Černé uhlí nerostné bohatství nebo surovinová přítěž? Dr.-Ing. Ján Fabián ředitel pro rozvoj a strategii, OKD, a.s. 10. prosince 2012, Praha Surovinová politika a surovinová bezpečnost ČR Uhlí nejdemokratičtěji

Více

Otevíráme nové trhy a služby pro exportéry

Otevíráme nové trhy a služby pro exportéry Otevíráme nové trhy a služby pro exportéry EXPORTNÍ STRATEGIE ČESKÉ REPUBLIKY PRO OBDOBÍ 2012-2020 Petr Nečas Martin Kuba RNDr. Petr Nečas předseda vlády Čeho chceme tedy strategií dosáhnout? Udržení tempa

Více

Otevíráme nové trhy a služby pro exportéry

Otevíráme nové trhy a služby pro exportéry Otevíráme nové trhy a služby pro exportéry EXPORTNÍ STRATEGIE ČESKÉ REPUBLIKY PRO OBDOBÍ 2012-2020 Petr Nečas Martin Kuba RNDr. Petr Nečas předseda vlády 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000

Více

OBSAH. Rozvaha Výkaz zisků a ztráty Příloha k účetní závěrce. Výroční zpráva EMEA s.r.o. 2013 2

OBSAH. Rozvaha Výkaz zisků a ztráty Příloha k účetní závěrce. Výroční zpráva EMEA s.r.o. 2013 2 Výroční zpráva 2013 OBSAH 1. Úvodní slovo ředitele 3 2. Základní údaje společnosti 4 3. Představení společnosti 5 4. Služby společnosti 6 5. Významní partneři 7 6. Vybrané ekonomické ukazatele 8 7. Ostatní

Více

IMPORT ZBOŽÍ Z ČÍNY PŘÍPADOVÁ STUDIE

IMPORT ZBOŽÍ Z ČÍNY PŘÍPADOVÁ STUDIE IMPORT ZBOŽÍ Z ČÍNY PŘÍPADOVÁ STUDIE Obsah 1. Zadání... 2 2. Sestavení rámcové poptávky... 2 3. Analýza asijského trhu s poptávaným zbožím... 2 4. Regionální průzkum trhu s poptávaným zbožím... 3 5. Nabídka

Více

Evropská Unie. Bohdálek Kamil

Evropská Unie. Bohdálek Kamil Evropská Unie Bohdálek Kamil 5. 5. 2014 Historie EU Evropská unie vznikla roku 1992 1952 Vznik Evropského sdružení uhlí a oceli 1957 ESUO zakládá Evropské hospodářské společenství 1992Podepsání smlouvy

Více

Kdo jsme a co děláme. Obrázek1: V roce 2014 osazena síť čerpacích stanic Globus

Kdo jsme a co děláme. Obrázek1: V roce 2014 osazena síť čerpacích stanic Globus Kdo jsme a co děláme Naše společnost, FlowMont s.r.o, byla založena v roce 2010 v České republice, jako firma, která se zaměřila na výrobu, montáž a distribuci výdejních systémů kapalin do ostřikovačů

Více

La Lorraine, a. s., U Kožovy hory 2748, 272 01 Kladno, Česká republika tel.: +420 312 511 511, fax: +420 312 687 306, +420 312 666 145 email:

La Lorraine, a. s., U Kožovy hory 2748, 272 01 Kladno, Česká republika tel.: +420 312 511 511, fax: +420 312 687 306, +420 312 666 145 email: Váš dodavatel pečiva La Lorraine, a. s., U Kožovy hory 2748, 272 01 Kladno, Česká republika tel.: +420 312 511 511, fax: +420 312 687 306, +420 312 666 145 email: objednavky@llbg.com, www.llbg.com O La

Více

STABILNÍ ELEKTŘINA ZA PŘIJATELNOU CENU

STABILNÍ ELEKTŘINA ZA PŘIJATELNOU CENU STABILNÍ ELEKTŘINA ZA PŘIJATELNOU CENU ENERGETICKÉ KONCEPCE Tisková konference MPO 31. 7. 2012 Kde se nacházíme 2 Vnější podmínky Globální soupeření o primární zdroje energie Energetická politika EU Technologický

Více

Kód. Kód. Za každý nákup 1000 Kč bez DPH tohoto zboží získáte nyní 1 bod v benefitu na eshopu JAS.

Kód. Kód. Za každý nákup 1000 Kč bez DPH tohoto zboží získáte nyní 1 bod v benefitu na eshopu JAS. 7045 7035 Za každý nákup 1000 Kč bez DPH tohoto zboží získáte nyní 1 bod v benefitu na eshopu JAS. 1 oblíbená chuť elegantní vzhled kvalitní tabák výhodná cena T10165A 214,96 260,10* 1235 1230 T10160A

Více

TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 4. týden 25. až 29. ledna 2016

TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 4. týden 25. až 29. ledna 2016 TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 4. týden 25. až 29. ledna 2016 Důvěra v českou ekonomiku je nejsilnější od června 2008 V české ekonomice se na začátku roku důvěra zlepšila, když souhrnný indikátor důvěry

Více

Být předním světovým dodavatelem v oblasti komplexního řešení zpracování plechu a přitom si zachovat individuální přístup k zákazníkům.

Být předním světovým dodavatelem v oblasti komplexního řešení zpracování plechu a přitom si zachovat individuální přístup k zákazníkům. Vize Být předním světovým dodavatelem v oblasti komplexního řešení zpracování plechu a přitom si zachovat individuální přístup k zákazníkům. Mise Zpřístupňujeme zákazníkům moderní výrobní technologie,

Více

Udržitelný rozvoj v průmyslových prádelnách

Udržitelný rozvoj v průmyslových prádelnách Leonardo da Vinci Project Udržitelný rozvoj v průmyslových prádelnách Modul 2 Technologická zařízení Kapitola 5 Sušení prádla Modul 2 Technologická zařízení Kapitola 5 Sušení prádla 1 Obsah Rozdíly v sušících

Více

1BHospodářský telegram 12/2010

1BHospodářský telegram 12/2010 1BHospodářský telegram 12/ Konjunkturální vývoj Obchodní klima v Sasku v porovnání 115 110 105 Sasko nové země Německo S 110,2 nz 107,6 N 107,6 100 95 90 85 80 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008

Více

Energie společně s kvalitou

Energie společně s kvalitou Energie společně s kvalitou Pro nás je kvalita rodinnou záležitostí Heckert Solar je nezávislá mezinárodní společnost s charakterem rodinného řízení, která je jedním z vedoucích leaderů ve výrobě vysoce

Více

ŠKODA AUTO Zaměření na zaměstnance - seniory. Michal Kadera ředitel vnějších vztahů 5. prosince 2012

ŠKODA AUTO Zaměření na zaměstnance - seniory. Michal Kadera ředitel vnějších vztahů 5. prosince 2012 ŠKODA AUTO Zaměření na zaměstnance - seniory Michal Kadera ředitel vnějších vztahů 5. prosince 2012 Role ŠKODA AUTO ŠKODA AUTO a česká ekonomika: Největší soukromá firma Téměř 4 % HDP země Přibližně 7,5

Více

KAM SMĚŘUJEME KAM SMĚŘUJEME. www.ahorn.cz. Kam směřujeme do budoucna... Firma, která začínala v garáži... strany...

KAM SMĚŘUJEME KAM SMĚŘUJEME. www.ahorn.cz. Kam směřujeme do budoucna... Firma, která začínala v garáži... strany... KAM SMĚŘUJEME KAM SMĚŘUJEME strana 3. Firma, která začínala v garáži... strana 4. AHORN dnes... strana 5. AHORN z druhé strany... strana 7. Kam směřujeme do budoucna... Najdete nás také na Facebooku https://www.facebook.com/ahorncz

Více

JAKÁ JE BUDOUCNOST LESA NÍZKÉHO NA LESNÍ SPRÁVĚ ZNOJMO?

JAKÁ JE BUDOUCNOST LESA NÍZKÉHO NA LESNÍ SPRÁVĚ ZNOJMO? JAKÁ JE BUDOUCNOST LESA NÍZKÉHO NA LESNÍ SPRÁVĚ ZNOJMO? Ot. Březiny 682, 675 71 Náměšť nad Oslavou VOBORNÍK PŘEMYSL ABSTRAKT: Les nízký se u LČR,s.p. Lesní správě Znojmo vyskytuje na plochách okolo 2.500ha

Více

Název materiálu: Káva, kávoviny Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Káva,

Název materiálu: Káva, kávoviny Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Káva, Označení materiálu: VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_18 Název materiálu: Káva, kávoviny Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Káva, kávoviny.

Více

Management kvality cesta k udržitelnému rozvoji cestovního ruchu. Ing. Jiří Sysel Citellus, s.r.o.

Management kvality cesta k udržitelnému rozvoji cestovního ruchu. Ing. Jiří Sysel Citellus, s.r.o. Management kvality cesta k udržitelnému rozvoji cestovního ruchu Ing. Jiří Sysel Citellus, s.r.o. Pojetí kvality Kvalita patří mezi základní filosofické kategorie, ale v současném ekonomickém a manažerském

Více

Kombinovaná výroba elektrické a tepelné energie

Kombinovaná výroba elektrické a tepelné energie Kombinovaná výroba elektrické a tepelné energie Ing. Karel Kuchta, CSc., IAEE Member, Marketing Manager Phoenix-Zeppelin, spol.s r.o., Energetické systémy Caterpillar a Zeppelin dva pilíře naší firmy Phoenix-Zeppelin

Více

Produkce vybrané zemědělské komodity ve světě

Produkce vybrané zemědělské komodity ve světě UNIVERZITA KARLOVA Přírodovědecká fakulta Produkce vybrané zemědělské komodity ve světě (cvičení z ekonomické geografie) 2005/2006 Pavel Břichnáč 1.roč. Ge-Ka Zadání: Zhodnoťte vývoj a regionální rozdíly

Více

Lekce Koupíme místní jablko? strana 1/2 Příloha 1 pracovní list Zaznamenejte do pracovního listu, odkud pocházejí jablka, která se prodávají v obchodě, do kterého chodíte s rodiči nakupovat. odrůda země

Více

OBCHODNÍ A INVESTIČNÍ AKTIVITY MEZI ČR A JIŽNÍ KOREOU

OBCHODNÍ A INVESTIČNÍ AKTIVITY MEZI ČR A JIŽNÍ KOREOU ANALÝZA AMSP ČR OBCHODNÍ A INVESTIČNÍ AKTIVITY MEZI ČR A JIŽNÍ KOREOU 29. 11. 2015, Praha Zpracoval řešitelský tým Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Obsah: Porovnání jihokorejských investic

Více

Náš zákazník Mondelez Czech Republic s.r.o. Vše v jednom naše řešení podle Vašeho scénáře

Náš zákazník Mondelez Czech Republic s.r.o. Vše v jednom naše řešení podle Vašeho scénáře Náš zákazník Mondelez Czech Republic s.r.o Vše v jednom naše řešení podle Vašeho scénáře Introductory summary: Mondelez Czech Republic s.r.o. disponuje i v oblasti POS a marketingových materiálů velmi

Více

Projekt Společné kulturní centrum městských částí Praha Dolní Počernice a Praha 14

Projekt Společné kulturní centrum městských částí Praha Dolní Počernice a Praha 14 30.6.2007 Projekt Společné kulturní centrum městských částí Praha Dolní Počernice a Praha 14 INFORMAČNÍ MEMORANDUM Projekt Společné kulturní centrum městských částí Praha Dolní Počernice a Praha 14 byl

Více

OBSAH KAPITOLY PODNIKOVÍ ZÁKAZNÍCI DRUHY PODNIKOVÝCH ZÁKAZNÍKŮ SPOTŘEBITELSKÝ TRH

OBSAH KAPITOLY PODNIKOVÍ ZÁKAZNÍCI DRUHY PODNIKOVÝCH ZÁKAZNÍKŮ SPOTŘEBITELSKÝ TRH OBSAH KAPITOLY PODNIKOVÍ ZÁKAZNÍCI Ing. Lukáš Kučera druhy podnikových zákazníků spotřebitelský trh a jeho chování průmyslový trh a jeho chování nákupní rozhodovací proces spotřebitele životní cyklus produktu

Více

Koncernové pojistné poprvé přesáhlo 8 mld. EUR. Zisk (před zdaněním): 441,25 milionů EUR překonal vynikající výsledek roku 2007

Koncernové pojistné poprvé přesáhlo 8 mld. EUR. Zisk (před zdaněním): 441,25 milionů EUR překonal vynikající výsledek roku 2007 Č. 04/2010 31. března 2010 Vienna Insurance Group v roce 2009 podle IFRS: Koncernové pojistné poprvé přesáhlo 8 mld. EUR Zisk (před zdaněním): 441,25 milionů EUR překonal vynikající výsledek roku 2007

Více

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0763 Název školy SOUpotravinářské, Jílové u Prahy, Šenflukova 220 Název materiálu INOVACE_32_MaM 1./01/ 02/19 Autor Obor; předmět, ročník Tematická

Více