Úprava a instalace lokálního repozitáře pro provoz ve virtualizačním prostředí VMware Server

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Úprava a instalace lokálního repozitáře pro provoz ve virtualizačním prostředí VMware Server"

Transkript

1 Úprava a instalace lokálního repozitáře pro provoz ve virtualizačním prostředí VMware Server Výstup z testování lokálního repozitáře NUŠL na Vysoké škole ekonomické v Praze

2 Obsah Virtualizační nástroj VMware... 3 Stažení image pro VMware... 4 Úprava image VirtualBox pro VMware... 5 Potřebné programové vybavení... 5 Stažení image VirtualBox... 5 Vytvoření virtuálního stroje VMware... 5 První spuštění VMware... 5 Úprava GNU GRUB... 5 Konfigurace a spuštění X Windows... 7 Instalace VMware Tools... 7 Nastavení síťového připojení, DNS... 8 Migrace na server... 9 Instalace a provoz VMware Server ve Windows Automatické spouštění virtualizovaného lokálního repozitáře ve VMware Odkazy Externí informace k instalaci Použitý software... 12

3 Virtualizační nástroj VMware Při testování instalace lokálního repozitáře NUŠL na Vysoké škole ekonomické vznikla potřeba otestovat image na virtualizačním stroji VMWare. Systém VMware je komerční software používaný v mnoha institucích, pro potřeby lokálního repozitáře byla ověřena možnost použití bezplatné verze nástroje (viz návod k instalaci VMware Server níže). Při testech byla úspěšně ověřena možnost provozu instalačního image Národní technické knihovny, původně určeného pro virtualizační prostředí VirtualBox, v prostředí VMware. Modifikovaný image pro prostředí VMware byl předán Národní technické knihovně k vystavení na webu projektu, odkud je ho možné stáhnout a použít.

4 Stažení image pro VMware Předem upravený image pro virtualizační nástroj VMware je možné stáhnout ze stránek projektu (Virtuální počítač pro VMware). Pokud chcete použít aktuálnější verzi image VirtualBox, postupujte podle návodu Úprava image VirtualBox pro VMware, jinak tuto kapitolu můžete přeskočit.

5 Úprava image VirtualBox pro VMware Potřebné programové vybavení Pro potřeby převodu a provozu lokálního repozitáře v systému VMware bylo upřednostňováno využití produktů a verzí neplacených, pod licencí GNU. Konverze image VirtualBox-> VMware: program qemu (http://wiki.qemu.org/, GNU Lesser General Public License) Úpravy image VMware, lokální provoz: VMware Workstation (http://www.vmware.com/products/workstation/) VMware, provoz repozitáře na serveru: VMware Server (http://www.vmware.com/products/server/) Nastavování virtuálních strojů: VMware Infrastructure Client Stažení image VirtualBox Předem připravený image pro virtualizační nástroj VirtualBox v aktuální verzi stáhněte z webu projektu - soubory ovf a vmdk. Vytvoření virtuálního stroje VMware Po spuštění VMware Workstation založte nový virtuální stroj (File-New-Virtual Machine). V průvodci použijte volby Configuration: Custom (advanced) Hardware compatibility: Workstation x I will install the operating system later Guest operating system: Linux, version: Ubuntu Umístění a název virtuálního stroje zadejte dle Vašich preferencí. Network connection: Use bridged networking SCSI Controller: LSI Logic Disk: Use an existing virtual disk Zadejte cestu ke staženému image invenio.vmdk pro VirtualBox, ponechte formát disku beze změn. Soubor doporučujeme předem zkopírovat do cílové složky virtuálního stroje VMware. První spuštění VMware Pro úspěšné spuštění systému INVENIO pod systémem VMware je potřeba několik úprav. Úprava GNU GRUB Po spuštění virtuálního stroje se přepněte, kliknutím myši, do okna virtuálního stroje, v menu GNU GRUB zvolte písmeno e pro editaci prvního řádku.

6 Obrázek 1 GNU GRUB menu Upravte skript tak, že v druhém řádku zaměníte /dev/sda1 za /dev/hda1, poté přes klávesu b spustíte bootování linuxu. Obrázek 2 GNU GRUB menu - úprava spouštěcího skriptu Přednastavené uživatelské jméno (default-invenio login:) je invenio, heslo invenio, stejné heslo platí i pro administrátora (root). Z příkazové řádky nyní můžete upravit skript trvale (hlášení o chybě se spuštěním X-serveru ignorujte). Konfigurační soubor se edituje příkazem: su vi /boot/grub/menu.lst

7 Soubor menu.lst upravte následujícím způsobem (záměna sda1 za hda1), soubor uložte: Obrázek 3 Úprava zaváděcího skriptu menu.lst Od této chvíle je možné spouštět image bez úprav GNU GRUB menu. Konfigurace a spuštění X Windows Nakonfigurujte X Windows pomocí průvodce, můžete použít přednastavené hodnoty: sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg Následně můžete xwindows spustit: startx Instalace VMware Tools V menu VMware Workstation zvolte VM -> Install VMware Tools. V rámci X Windows je položka VMware Tools virtuální disk otevřete a soubor VMwareTools*.tar.gz rozbalte do /home/invenio/vmware/.

8 Obrázek 4 Extrakce archivu VMware Tools Z rozbalených souborů spusťte v terminálu skript vmware-install.pl, který nainstaluje VMware tools. Použijte výchozí volby. Na konci instalace VMware tools bude spuštěn průvodce, který provede potřebnou konfiguraci. V rámci konfigurace můžete zvolit preferované rozlišení X Windows. Nastavení síťového připojení, DNS Pro připojení systému lokálního repozitáře NUŠL do internetu potřebujete v konfiguraci virtuálního stroje používat bridged mode, který umožní používat dvě síťové karty s jedním připojením (serveru nebo pracovního počítače) a připojení na lokální server. V rámci virtuálního stroje zjistíte platnou MAC adresu (musí být unikátní v lokální síti!). Na základě této IP adresy, dle nastavení DHCP serveru, může být přiřazena virtuálnímu stroji odpovídající veřejná IP adresa. V rámci jmenných serverů DNS nastavte pro odpovídající IP adresu zvolené doménové jméno lokálního repozitáře (např. invenio.vse.cz na VŠE). Při testování na VŠE bylo zaznamenáno neočekávané chování při spuštění INVENIA v režimu bridged mode došlo k odpojení celého počítače od lokální sítě, včetně hostitelského operačního systému. Po rozsáhlejším testování byl identifikován problém v nastavení firewallu na VŠE, který při detekci více síťových karet na jednom připojení blokoval veškerou komunikaci. Po změně nastavení pravidel na firewallu pracovníky Výpočetního centra VŠE byl následný provoz v režimu bridged mode již bez problémů.

9 Migrace na server Pokud máte vhodně nakonfigurovaný virtuální stroj v lokálním prostředí v pracovním počítači, můžete vytvořit jeho kopii. Virtuální stroj ukončete (volba shutdown) a v menu VMware Workstation spusťte průvodce volbou VM -> Clone. V průvodci zvolte: Clone from: The current state in the virtual machine. Clone Type: Create a full clone. Zvolte jméno a adresář pro kopii. Vytvořené soubory poté zkopírujte na server.

10 Instalace a provoz VMware Server ve Windows Na serveru nainstalujte program VMware Server, příp. můžete použít pokročilejších vizualizačních řešení VMware. V rámci WWW prohlížeče spusťte administrátorské rozhraní VMware Server: WWW rozhraní serveru: https://localhost:8333/ui/ Uživatelské jméno/heslo: shodné s administrátorem Windows Pokud jste tak ještě neučinili, zadejte sériové číslo (Application Enter Serial Number). Volbou Add datastore z karty Summary můžete upravit umístění adresáře s virtuálními stroji a s připraveným virtuálním diskem (adresář pro datastore Standard najdete na kartě Summary), příp. stažené soubory virtuální aplikace do adresáře přesuňte. Volbou Virtual Machine > Create Virtual Machine spusťte průvodce přidáním nového stroje. Postupně vyplňte: Name: název virtuálního stroje, např. INVENIO-VSE Datastore: datastore s připraveným image Gust Operating System: Linux operating systém, Ubuntu Linux (32bit) Hard Disk: Use and Existing Virtual Disk Location: cesta k předpřipravenému souboru *.vmdk ve zvoleném Datastore Virtual Device Node: IDE 0 Netword Adapter: Add a Network Adapter Network Connection: Bridged Další volby můžete nastavit dle vlastní potřeby. Vytvořený virtuální stroj je zobrazen ve zvoleném Datastore v levém menu aplikace. Vyberte připravený virtuální stroj a ověřte, že stroj lze spustit. V případě, že je potřeba zobrazit/potvrdit dotazy VMware Serveru (viz log aplikace při spuštění), doporučujeme použít aplikace VMware Infrastructure Client. V případě potřeby upravte nastavení DNS a DHCP, viz kapitola Nastavení síťového připojení, DNS. Automatické spouštění virtualizovaného lokálního repozitáře ve VMware V kartě Inventory vyberte Vás server, na kartě Summary zvolte Edit Virtual Machine Startup/Shutdown Settings. Automatický start virtuálního stroje povolte zaškrtnutím volby Allow virtual machines to start and stop automatically with the system.

11 Obrázek 5 Automatické spouštění lokálního repozitáře ve VMware Server Konkrétní konfigurace lokálního repozitáře je shodná s konfigurací při virtualizaci prostřednictvím VirtualBoxu.

12 Odkazy Externí informace k instalaci GNU GRUB manuál: GNU Operating System [online]. 2010, [cit GNU GRUB Manual. Dostupné z WWW: <http://www.gnu.org/software/grub/manual/>. Konfigurace X-Windows: NixCraft [online] [cit ]. Ubuntu Linux: How to reconfigure X windows system (X.org server). Dostupné z WWW: <http://www.cyberciti.biz/faq/ubuntu-linux-how-to-reconfigure-xwindows-system-xorg-server/>. Dokumentace VMware Workstation: VMware [online] [cit ]. VMware Workstation Documentation. Dostupné z WWW: <http://www.vmware.com/support/pubs/ws_pubs.html>. Dokumentace VMware Server: VMware [online] [cit VMware Server Documentation. Dostupné z WWW: <http://www.vmware.com/support/pubs/server_pubs.html>. Instalace VMware Tools: VMware : VMware Workstation 5.5 [online] [cit ]. VMware Tools for Linux Guests. Dostupné z WWW: <http://www.vmware.com/support/ws55/doc/ws_newguest_tools_linux.html>. Použitý software VMware instalační image lokálního repozitáře: Národní úložiště šedé literatury : SW CDS Invenio jako lokální repozitář *online+.národní technická knihovna a VŠE v Praze, , aktualizace [cit Dostupné z WWW: <http://nusl.techlib.cz/index.php/invenio_lokalni>. VMware Workstation for Windows: VMware : VMware Workstation for Windows [online]. Verze [cit ]. Dostupné z WWW: <http://www.vmware.com/go/tryworkstation>. VMware Server: VMware : VMware Server 2.0 [online]. Verze [cit Dostupné z WWW: <http://www.vmware.com/download/server/>. VMware Infrastructure Client: VMware : VMware Infrastructure [online]. Verze 3.5 update [cit Dostupné z WWW: <http://downloads.vmware.com/d/info/datacenter_downloads/vmware_infrastructure_3/3_5#prod uct_downloads>.

ESET REMOTE ADMINISTRATOR 6

ESET REMOTE ADMINISTRATOR 6 ESET REMOTE ADMINISTRATOR 6 Stručná příručka Klikněte sem pro stažení nejnovější verze dokumentu ESET REMOTE ADMINISTRATOR 6 Copyright 2015 by ESET, spol. s r.o. ESET Remote Administrator 6 byl vyvinut

Více

Červenec 2014. Xerox Phaser 3020BI Uživatelská příručka

Červenec 2014. Xerox Phaser 3020BI Uživatelská příručka Červenec 2014 BI 2014 Xerox Corporation. Všechna práva vyhrazena. Xerox, Xerox a obrazová značka jsou registrované ochranné známky společnosti Xerox Corporation v USA a dalších zemích. Phaser, CentreWare,

Více

Instalace. Poznámka. Aktuální verzi programu SMILE najdete na stránkách. http://www.vrk.cz

Instalace. Poznámka. Aktuální verzi programu SMILE najdete na stránkách. http://www.vrk.cz Dokumentace správce Dokumentace správce Instalace... 1 Požadavky na konfiguraci... 2 Instalace na Windows... 3 Instalace aplikace SMILE... 3 Instalace serveru MySQL... 3 Instalace MySQL Administrator...

Více

PŘÍRUČKA ADMINISTRÁTORA. Instalace programu

PŘÍRUČKA ADMINISTRÁTORA. Instalace programu PŘÍRUČKA ADMINISTRÁTORA Instalace programu duben 2011 Obsah 1 ÚVOD... 2 2 TECHNICKÉ PODMÍNKY... 2 2.1 POŽADAVKY NA HW... 2 2.2 POŽADAVKY NA SW... 3 3 INSTALACE PROGRAMOVÝCH SOUBORŮ... 3 4 INSTALACE MS

Více

Acronis Backup Advanced Version 11.5 Update 4

Acronis Backup Advanced Version 11.5 Update 4 Acronis Backup Advanced Version 11.5 Update 4 VZTAHUJE SE NA NÁSLEDUJÍCÍ PRODUKTY: Advanced pro VMware / Hyper-V / RHEV / Citrix XenServer / Oracle VM ZÁLOHOVÁNÍ VIRTUÁLNÍCH POČÍTAČŮ Obsah 1 O tomto dokumentu...

Více

Kerio Control. Kerio Technologies

Kerio Control. Kerio Technologies Kerio Control Příručka administrátora Kerio Technologies 2012 Kerio Technologies s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Tento manuál popisuje konfiguraci a správu produktu Kerio Control ve verzi 7.4.0. Změny

Více

INSTALAČNÍ MANUÁL WINDOWS SERVER 2003 A WINDOWS XP PROFESSIONAL PRO ŠKOLY TYPU C, E NEPOKRAČUJÍCÍ V PROJEKTU INTERNET DO ŠKOL

INSTALAČNÍ MANUÁL WINDOWS SERVER 2003 A WINDOWS XP PROFESSIONAL PRO ŠKOLY TYPU C, E NEPOKRAČUJÍCÍ V PROJEKTU INTERNET DO ŠKOL INSTALAČNÍ MANUÁL WINDOWS SERVER 2003 A WINDOWS XP PROFESSIONAL PRO ŠKOLY TYPU C, E NEPOKRAČUJÍCÍ V PROJEKTU INTERNET DO ŠKOL MICROSOFT ČESKÁ REPUBLIKA ČERVENEC 2005 OBSAH Úvod a určení dokumentu...1 Koncepce

Více

Fio podpis. Verze 4.0.7

Fio podpis. Verze 4.0.7 Fio podpis Verze 4.0.7 15.5.2015 Obsah 1 Úvod... 3 2 Instalace Fio podpis... 3 2.1 Instalace Java... 3 2.2 Nastavení prostředí... 3 3 Ovládání... 5 3.1 Konfigurace - nastavení aplikace... 5 3.1.1 Vytvoření

Více

Manuál pro síťovou instalaci

Manuál pro síťovou instalaci Manuál pro síťovou instalaci Scia Engineer 2013 Všechny informace uvedené v tomto dokumentu mohou být změněny bez předchozího upozornění. Žádnou část tohoto dokumentu není dovoleno reprodukovat, uložit

Více

1 Správce licencí Správce licencí Správce licencí Start > Všechny programy > IDEA StatiCa > Správce licencí Soubor > Správce licencí Licence

1 Správce licencí Správce licencí Správce licencí Start > Všechny programy > IDEA StatiCa > Správce licencí Soubor > Správce licencí Licence 1 Správce licencí Programy IDEA jsou chráněny proti neoprávněnému použití. Pro běh programu je vyžadována platná licence. Upozornění: Lokální licence na pracovní stanici a síťová licence Eleckey jsou softwarové

Více

HiT.Access. Administrační program pro správu systému tf hit. Kompletní příručka

HiT.Access. Administrační program pro správu systému tf hit. Kompletní příručka HiT.Access Administrační program pro správu systému tf hit Kompletní příručka 2014, TECHFASS s.r.o., Věštínská 1611/19, 153 00 Praha 5, www.techfass.cz, techfass@techfass.cz (vydáno dne: 2014/06/11, platné

Více

GRAITEC, Bièvres. Všechna práva vyhrazena. Windows a logo Windows jsou registrované obchodní značky společnosti Microsoft Corporation.

GRAITEC, Bièvres. Všechna práva vyhrazena. Windows a logo Windows jsou registrované obchodní značky společnosti Microsoft Corporation. V případě jakékoliv nesrovnalosti mezi informacemi v této příručce a informacemi v software je software více aktuální zdroj. Obsah příručky může být změněn bez upozornění. Jakékoliv reprodukování nebo

Více

FreeAgent GoFlex Home Uživatelská příručka

FreeAgent GoFlex Home Uživatelská příručka FreeAgent GoFlex Home Uživatelská příručka Uživatelská příručka k systému FreeAgent GoFlex?Home 2011 Seagate Technology LLC. Všechna práva vyhrazena. Seagate, Seagate Technology, logo Wave a FreeAgent

Více

Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA VÝPOČETNÍ A DIDAKTICKÉ TECHNIKY

Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA VÝPOČETNÍ A DIDAKTICKÉ TECHNIKY Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA VÝPOČETNÍ A DIDAKTICKÉ TECHNIKY VÝUKOVÝ KURZ PRO INSTALACI A ADMINISTRACI OS LINUX DIPLOMOVÁ PRÁCE Bc. Tomáš Nový Učitelství pro základní školy

Více

Kerio MailServer 6. Kerio Technologies

Kerio MailServer 6. Kerio Technologies Kerio MailServer 6 Příručka administrátora Kerio Technologies Kerio Technologies. Všechna práva vyhrazena. Tento manuál popisuje produkt: Kerio MailServer ve verzi 6.7 aktualizované vydání. Změny vyhrazeny.

Více

ABBYY PDF Transformer+ Příručka správce systému

ABBYY PDF Transformer+ Příručka správce systému ABBYY PDF Transformer+ 2013 ABBYY Production LLC. Všechna práva vyhrazena. Informace v tomto dokumentu podléhají změnám bez předchozího upozornění a nepředstavují ze strany společnosti ABBYY žádný závazek.

Více

Kerio Connect. Kerio Technologies

Kerio Connect. Kerio Technologies Kerio Connect Příručka administrátora Kerio Technologies 2012 Kerio Technologies s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Tento manuál popisuje produkt: Kerio Connect ve verzi 7.4. Změny vyhrazeny. Aktuální verzi

Více

APS mini / APS mini Plus APS Home

APS mini / APS mini Plus APS Home APS mini / APS mini Plus APS Home Přístupový systém APS mini / APS mini Plus s programem APS Home Instalace systému krok za krokem 2004 2012, TECH FASS s.r.o., Věštínská 1611/19, 153 00 Praha 5, www.techfass.cz,

Více

1. Instalace MySQL Serveru...2. 2. Konfigurace MySql Serveru...2. 3. Vytvoření struktury databáze...3

1. Instalace MySQL Serveru...2. 2. Konfigurace MySql Serveru...2. 3. Vytvoření struktury databáze...3 Obsah 1. Instalace MySQL Serveru...2 2. Konfigurace MySql Serveru...2 3. Vytvoření struktury databáze...3 4. Instalace Watchdog na klientských stanicích...4 5. Watchdog Viewer...6 Nastavení připojení k

Více

Postup získání licence programu DesignBuilder v4

Postup získání licence programu DesignBuilder v4 Postup získání licence programu DesignBuilder v4 DesignBuilder je tvořen grafickým prostředím propojeným s několika moduly poskytujícími určitou funkci. Budete potřebovat licenci pro každý z modulů, který

Více

Kerio Connect. Kerio Technologies

Kerio Connect. Kerio Technologies Kerio Connect Příručka administrátora Kerio Technologies 2011 Kerio Technologies s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Tento manuál popisuje produkt: Kerio Connect ve verzi 7.2. Změny vyhrazeny. Aktuální verzi

Více

Verze 02-009/2013 ver. imm:2.868 Stránka 1 z 69. Instalační manuál imm

Verze 02-009/2013 ver. imm:2.868 Stránka 1 z 69. Instalační manuál imm Verze 02-009/2013 ver. imm:2.868 Stránka 1 z 69 Instalační manuál imm Obsah Obsah... 2 1. Než začnete... 4 1.1. Uvedení VZ do chodu... 5 1.2. Základní nastavení... 7 1.2.1. Změna hesla... 7 1.2.2. Přizpůsobení

Více

Příručka pro klientský certifikát

Příručka pro klientský certifikát Příručka pro klientský certifikát OBSAH 1) Instalace programového vybavení do systému Microsoft Windows 2 1. krok - Průvodce instalací 4 2. krok - Dokončení instalace 5 3. krok - Instalace na PC, který

Více

NÁVOD PRO UŽIVATELE A ADMINISTRÁTORA

NÁVOD PRO UŽIVATELE A ADMINISTRÁTORA NÁVOD PRO UŽIVATELE A ADMINISTRÁTORA UPOZORNĚNÍ Zabezpečovací kamery mohou být zákony Vašeho státu zakázány. Síťová kamera není jenom kamera vybavená velmi výkonným web serverem, ale také mnohostranný

Více

Začínáme s programem QuarkXPress 2015

Začínáme s programem QuarkXPress 2015 Začínáme s programem QuarkXPress 2015 OBSAH Obsah Doplňková dokumentace...4 Požadavky na systém...5 Požadavky na systém: Mac OS X...5 Požadavky na systém: Windows...5 Instalování: Mac OS X...7 Instalování:

Více

logf... mail... toboolean... B.8. Příklady... PTZ Preset tour... PTZ Preset tour s tlačítky stop a restart... Závěr...

logf... mail... toboolean... B.8. Příklady... PTZ Preset tour... PTZ Preset tour s tlačítky stop a restart... Závěr... Obsah Úvod... 5 Důležitá upozornění... 6 1. O IPCorderu... 7 1.1. Popis systému... 7 1.2. Systémové požadavky... 8 1.3. První spuštění... 9 Nalezení IPCorderu... 9 Příprava úložiště... 10 Průvodce nastavením...

Více

1 1 Pˇ ríruˇ cka administrátora Kerio Technologies 1 1

1 1 Pˇ ríruˇ cka administrátora Kerio Technologies 1 1 1 1 Příručka administrátora Kerio Technologies 1 1 2 2 C 2001-2003 Kerio Technologies. Všechna práva vyhrazena. Datum vydání: 13. 6. 2003 Aktuální verze produktu: Kerio MailServer 5.6.3. Změny vyhrazeny.

Více

Instalační návod programu

Instalační návod programu Instalační návod programu programu: TachoScan, 4Trans, GBOX PC NET SERVICE Stocerz Sp. J. 4Trans, TachoScan, GBOX Kopírování, zavádění změn, zasílání, veřejná reprodukce a veškeré používání tohoto obsahu

Více

APS mini Plus.Home. Návod na rychlou instalaci

APS mini Plus.Home. Návod na rychlou instalaci APS mini Plus.Home Administrační program pro systém APS mini Plus Návod na rychlou instalaci 2004 2009,TECH FASS s.r.o., Plavecká 503, 252 42 Jesenice, www.techfass.cz, techfass@techfass.cz (vydáno dne

Více

Instalace MS SQL Server 2005 a nastavení programu DUEL pro síťový provoz

Instalace MS SQL Server 2005 a nastavení programu DUEL pro síťový provoz Instalace MS SQL Server 2005 a nastavení programu DUEL pro síťový provoz Tento návod řeší instalaci MS SQL Serveru 2005 včetně nastavení serveru a lokálních stanic pro korektní fungování aplikace DUEL

Více